Close
Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 119
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,958
    Postimet në Bllog
    18

    Si të dallosh një njeri të zgjuar në forum?

    Pyetja eshte e thjeshte dhe pergjigjia e pyetjes qe une kam ne mendje eshte sa e thjeshte po aq e vertete e ne te njejten kohe argetuese.

    Problemi shtrohet keshtu. Ne forum hyjne e dalin shume anetare perdite te cilet japin mendime ne temat e shumta te forumit. Pyetja qe une po ju bej eshte se si e dallon veten nje anetar i zgjuar nga nje anetar me nje zgjuari mesatare apo te vogel.

    Pergjigjia nuk ka te beje me emra te pervecem anetaresh. As mos e shihni kete teme si nje sondazh per te gjetur anetarin me te zgjuar. Thjeshte vriheni mendjen per te nxjerre nje formule llogjike qe deshmon qe X vizitor apo anetar i forumit eshte me i zgjuar se te tjeret.

    Albo

  2. #2
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Pergjigja eshte e thjeshte,edhe nje antar me zgjuarsi mesatare apo te vogel(ku e fut dhe veten) e dallon menjehere antarin e zgjuar tip Albo,Darius,Borix,Baptist,Xfiles,Artson,Brooklyn,B arat,Genesis,Hyjnjeriu,Jack watson,Zombi,gothicus(keta dy te fundit me fare pak postime ju dallohet menjehere inteligjenca).Keta persona edhe kur bejne postime te shkurtra kane nje koncentrim te madh mendimi,dhe gjeja qe i karakterizon eshte qe nuk punojne me copy paste(me perjashtime te ralla,kur duan te mbeshtesin tezen qe shtrojne).
    edhe antarin medioker e dallon menjehere,merren zakonisht me chit-chat(edhe une e praktikoj shpesh here)dhe kur nuk merren, dalin shpesh here nga tema,dhe kane varferi mendimesh,kaq kisha.
    PS.Albo nuk e di se a e kuptova mire pyetjen tende.
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Endless
    Anëtarësuar
    17-08-2007
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    5,119
    Citim Postuar më parë nga land Lexo Postimin
    Pergjigja eshte e thjeshte,edhe nje antar me zgjuarsi mesatare apo te vogel(ku e fut dhe veten) e dallon menjehere antarin e zgjuar tip Albo,Darius,Borix,Baptist,Xfiles,Artson,Brooklyn,B arat,Genesis,Hyjnjeriu,Jack watson,Zombi,gothicus(keta dy te fundit me fare pak postime ju dallohet menjehere inteligjenca).Keta persona edhe kur bejne postime te shkurtra kane nje koncentrim te madh mendimi,dhe gjeja qe i karakterizon eshte qe nuk punojne me copy paste(me perjashtime te ralla,kur duan te mbeshtesin tezen qe shtrojne).
    edhe antarin medioker e dallon menjehere,merren zakonisht me chit-chat(edhe une e praktikoj shpesh here)dhe kur nuk merren, dalin shpesh here nga tema,dhe kane varferi mendimesh,kaq kisha.
    PS.Albo nuk e di se a e kuptova mire pyetjen tende.

    Po pse mo shoku kush merret me chit-chat ka varferi mendimesh mendon t'i T'i qenke out fare mo shoku,mase atij x-i s'ja ka qefi te japi opinione shpesh, i duket e merzitshme, ca do te thote kjo se nuk eshte inteligjente

    Te dish si te besh chit-chat per mendimin tim,eshte aftesi shume e madhe,se ke menyrat e tua dhe njohurite e tua,keshtu qe mo na bej si filozofe ti ne ketu

    Mua per vete njerezit qe vine ketu ne forum vetem per te dhene mendime te ngurta me duken shume njerez te lodhur,ku ka lezet mo pa njecik debate,duke debatuar meson edhe na tjetri,t'i vin ketu dhe po na tregon perralla ne
    .
    Ndryshuar për herë të fundit nga Endless : 27-09-2007 më 02:33
    Without deviation from the norm, progress is not possible

  4. #4
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Ketij siper nuk po i pergjigjem.
    formula per te dalluar antarin e zgjuar eshte(sipas meje)
    Nje anetar i zgjuar
    1-ben postime me nje koncentrim te persosur mendimi.
    2-Ka njohuri te medha ne te gjitha fushat(antaret qe permenda ne postimet e meparshme i kane keto njohuri)
    3-perdor tolerancen
    4-praktikon sa me pak te jete e mundur chit-chat.
    5-nuk ka modesti te tepruar(modestia e tepruar eshte mendjemadhesi)
    6-fyen mjeshterisht,jo brutalisht(une vete fyej brutalisht)
    7-perdor shume pak copy-paste,bazohet vetem tek mendimet e tija
    8-nuk del ne menyre te hapur kunder mendimit te shumices,por mjeshterisht(dihet qe jo gjithmone shumica ka te drejte,shume here shumica ja fut pordhes kot)
    9-nuk eshte prepotent.
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    12-07-2006
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    856
    Citim Postuar më parë nga land Lexo Postimin
    Jo Zombi eshte femer,megjithese ka ardhur nga mbreteria ime e ferrit
    PS.Ka dhe shume antare te zgjuara femra,qe mua nuk me kujtoheshin(nje nga keto je ti) per momentin,por le ti evitojme emrat sepse Albo pikerisht kete kerkon.
    hhahaha rrofsh ti per komplimentin, po une ne disa fusha (shkence sidomos ) jam tape topi, gjithsesi nuk ta bera pyetjen te me lavderoje, por mu duke se u diskriminuan femrat dhe ti e di, sapo konstatoj dicka te tille une, jam vigjilente me kazem e me pushke ne dore

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e Endless
    Anëtarësuar
    17-08-2007
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    5,119
    Ja dhe mendime im se cila eshte formula per te dalluar shume kollaje nje njeri te zgjuar ne forum:

    1.Nje njeri qe ka njohuri ne fusha te ndryshme. S'eshte e eshte e thene qe te kete njohuri ne te gjitha fushat e jetes,(sepse atehere do t'i numeronim me gishta njerezit inteligjente(dhe ata per mua quhen fenomen),por edhe ne ato fusha qe kane s'eshte e thene te jene perfect!

    2.Nje njeri qe ka menyre te vecante ne te folur,dhe ne te bere komplimenta,me nje shije te holle,qe do te thote te dish te besh edhe chit-chat,kuptimi i chit-chat-it per mua; do te thote se nje njeri eshte i afte,dhe di te dali dhe jashte teme per momentin, por te dije edhe aty ca do thote....,kjo per mua do te thote te kesh aftesi komunikuese shume te mira...


    3.Dhe nje njeri qe nuk flete shume,per te lene dicka te vogel per t'u kuptuar,por pak dhe te lej shume......

    Kaq me e erdhen ne mend per momentin.


    Respekte
    Without deviation from the norm, progress is not possible

  7. #7
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anëtarësuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    17,464
    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Pyetja eshte e thjeshte dhe pergjigjia e pyetjes qe une kam ne mendje eshte sa e thjeshte po aq e vertete e ne te njejten kohe argetuese.

    Problemi shtrohet keshtu. Ne forum hyjne e dalin shume anetare perdite te cilet japin mendime ne temat e shumta te forumit. Pyetja qe une po ju bej eshte se si e dallon veten nje anetar i zgjuar nga nje anetar me nje zgjuari mesatare apo te vogel.

    Pergjigjia nuk ka te beje me emra te pervecem anetaresh. As mos e shihni kete teme si nje sondazh per te gjetur anetarin me te zgjuar. Thjeshte vriheni mendjen per te nxjerre nje formule llogjike qe deshmon qe X vizitor apo anetar i forumit eshte me i zgjuar se te tjeret.

    Albo
    Sa i perket temes pergezime njeher , ke bere mire qe ke hapur nje teme te tille dhe pse eshte argetuese mirepo duhet te pergjigjet me seriozitet, sic e ka thene edhe Albo ketu ne forum hyn dhe dalen anetar cdo dite te cilet postojn dhe japin mendimet e tyre ne tema te ndryshme , pyetja eshte si ta dallojme me te zgjuarin?
    Une do i vezhgoja keto kritere.
    1.Postime te zgjeruara dhe me vend.
    2.Respektimi i mendimit te anetarit tjeter.
    3.Postime te pastra pa sharje apo ofendime ndaj tjetrit.
    4.Respektimi i besimit te anetaret qoft njeri apo tjetri.
    5.Jo reagime me nerva ndaj replikes se dikujt , por me butesi dhe fjal te qelluara.

    Keshtu une do e vleresoja nje anetar si me te zgjuar se nje i cili nuk perputhet aspak me kriteret e parashtruara lart.

    RaPSouL
    Sui generis

  8. #8
    Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
    Anëtarësuar
    22-07-2007
    Vendndodhja
    Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
    Postime
    2,945
    I Amshuari ka pase qene shume i zgjuar,i vetmi qe diti tja mbledhe bukur dikujt ketu....
    Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    1,599
    E dalloj nga menyra qe shprehet ne postimet edhe ne mendimet e tyre.Disa jane Borix ,Davius,Baptist.Tani me ka bere nje pershtypje nje antar ne forum qe mesa di une eshte ne nje unversitet shume te mire por kur e lexoj ketu ne forum nuk arri kurre te kuptoj cfare do te thoji me ate qe shkruan ka edhe me keq.Ndonjehere ka thene nje njeri qe e njof Diploma nuk eshte njeriu eshte jeta edhe menyra qe meson jeten eshte Diplome.

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e sybukura
    Anëtarësuar
    13-09-2007
    Vendndodhja
    me kembe ne toke
    Postime
    39
    Ai,ose ajo qe eshte i/e zgjuar dallohet nga mendimi i sakte qe jep ,i bind te tjeret per ato
    qe shkruan,qe respekton mendimin e te tjereve.
    Duhet te jesh shume i/e zgjuar qe te japesh mendim per nje te zgjuar.
    Mendjemadhesise dhe fasades i ka ikur koha,eshte koha e vleres.

  11. #11
    *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
    Anëtarësuar
    19-11-2002
    Vendndodhja
    Larguar!!!!!
    Postime
    2,753
    Zgjarsia e nje njeriu nuk varet nga germat qe type, por nga menyra qe organizon mendimin e tij, vertetesia e asaj qe shpreh, mesazhi qe sjell etj etj. I zgjuar per mua eshte ai qe di te jetoje cdo situate forumore, ai qe di te perballet dhe me egersirat e forumit edhe me engjejt e tij. Pergjigje te zgjuar mund te marresh dhe nga dikush qe s'ka mbaruar shkolle por qe ka llogjike te forte. Eshte pjese e intuites te dalluarit se sa kupton njeri apo tjetri. Nese ti s'e dallon dot qe nje shkrim i x- antari eshte i perkthyer, i vjedhur apo i tiji personal, atehere...?!
    Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e Endless
    Anëtarësuar
    17-08-2007
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    5,119
    Citim Postuar më parë nga RaPSouL Lexo Postimin
    Sa i perket temes pergezime njeher , ke bere mire qe ke hapur nje teme te tille dhe pse eshte argetuese mirepo duhet te pergjigjet me seriozitet, sic e ka thene edhe Albo ketu ne forum hyn dhe dalen anetar cdo dite te cilet postojn dhe japin mendimet e tyre ne tema te ndryshme , pyetja eshte si ta dallojme me te zgjuarin?
    Une do i vezhgoja keto kritere.
    1.Postime te zgjeruara dhe me vend.
    2.Respektimi i mendimit te anetarit tjeter.
    3.Postime te pastra pa sharje apo ofendime ndaj tjetrit.
    4.Respektimi i besimit te anetaret qoft njeri apo tjetri.
    5.Jo reagime me nerva ndaj replikes se dikujt , por me butesi dhe fjal te qelluara.

    Keshtu une do e vleresoja nje anetar si me te zgjuar se nje i cili nuk perputhet aspak me kriteret e parashtruara lart.

    RaPSouL
    O Rapsoul t'i po flet per murg ketu,apo per inteligjent Se jam 22 vjec sot dhe nuk kam njohur na njeri deri tani,t'i vej ne pune keto qe thua t'i

    Secili ka mendimet e veta parimet e veta ne jete si mund t'i respektoje ai te gjitha mendimet e te tjereve,dhe ne raste kur ato parime i cenohen,ai mos te reagoj ashper?!?!

    Behu me realist se nuk ka njerez perfect ne kete dynja.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Endless : 27-09-2007 më 08:58
    Without deviation from the norm, progress is not possible

  13. #13
    son of eagle Maska e eri12ing
    Anëtarësuar
    13-08-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    150
    Nuk e dallon dot kush eshte i zgjuar ne forum,ketu mund te dallosh vetem kush di shume,kush pak e kush fare,flasim per ata qe jane jo "budalla"ok.
    Per te zgjuarit ka vende aposafat ku mund ti shtrydhin trute e tyre te cmuara.
    Sons of eagle we are and like eagles we fight in war.

  14. #14
    lepurushe Maska e bebushja
    Anëtarësuar
    21-02-2006
    Vendndodhja
    N18-1HG
    Postime
    1,886
    Ja pra te gjithe ju me siper qe keni fol jeni te mbrekullushem
    Jo cdo ere percaktohet mencuria apo zgjuarsia thjeshte nga postimet ne nje forum
    Ketu ka persona qe i marin lehte diskutimet,apo te tjere qe mundohen duke dhen mendime me pseudonimin e tyre ,por qe ato mendime sjan te tijat,keshtu qe ne virtual nuk mundesh te japesh nje vlersim te sakte per zgjuarsin ,mencurin,pjekurin e personit( nje person pak tip idjoti ne jeten e perditshme vjen ne forum e jep nje mendim te sakte ne nje teme diskutimi,apo nje person teper inteligjent jep nje mendim gjithe humore ......) keshtu qe
    per mua jane te mbrekullushem te gjithe qe me pjesmarjen e tyre ne cdo teme diskutimi tregojn ato qe dine (sido qe jane)
    Me respekt per te gjithe antaret e ketij forumi
    Asgje nuk e tradheton me teper karakterin e nje njeriu se sa gjerat me te cilat ai tallet.

  15. #15
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    21-02-2006
    Postime
    48
    Citim Postuar më parë nga Zemrushja Lexo Postimin
    Zgjarsia e nje njeriu nuk varet nga germat qe type, por nga menyra qe organizon mendimin e tij, vertetesia e asaj qe shpreh, mesazhi qe sjell etj etj. I zgjuar per mua eshte ai qe di te jetoje cdo situate forumore, ai qe di te perballet dhe me egersirat e forumit edhe me engjejt e tij. Pergjigje te zgjuar mund te marresh dhe nga dikush qe s'ka mbaruar shkolle por qe ka llogjike te forte. Eshte pjese e intuites te dalluarit se sa kupton njeri apo tjetri. Nese ti s'e dallon dot qe nje shkrim i x- antari eshte i perkthyer, i vjedhur apo i tiji personal, atehere...?!
    Lexo kete postimin siper dhe e kupton qe ke te besh me nje person te zgjuar.

  16. #16
    schatz
    Anëtarësuar
    01-09-2007
    Vendndodhja
    TIRANE
    Postime
    22
    Mendo qe dallohet leht.Vetem hidhi nje sypergjigjeve te nje teme ose mos shko me larg se kjo tem dhe nzirr rezultatin qe ska nevoj per shum mundim.
    Ti qe ne momentin qe hap nje tem shikon se eshte e pa diskutueshme qe ka nga ata(me pak te zgjuarir)qe per ta eshte e domosdoshme vetem te vene gishtat mbi tastjer e boll te shkruajne ,dalin nga tema,apo me e forata fillojne e replikojne jo tani me per temen se per ate as nuk e marin mundimin por debati kalon ne konflikte interesash.
    ndoshta ju qe keni hapur kete tem keni nje pergjigje qe duket dhe mund te jete dhe argetuese (qesharake)per veprimet e tyre.

  17. #17
    schatz
    Anëtarësuar
    01-09-2007
    Vendndodhja
    TIRANE
    Postime
    22
    Mendoj se dallo me pak te zgjuarit per te dal ne pah ate me shum te zgjuarit.dallo me te lehten dhe ate qe duket per te zbuluar ate qe eshte me e veshtir te duket.

  18. #18
    Lavdi Deshmoreve! Maska e Hero i Popullit
    Anëtarësuar
    21-05-2007
    Vendndodhja
    Ke Varrezat e Deshmoreve: Between Nowhere and Good-Bye!
    Postime
    385
    Duket qe nga Nick-u qe perdor anetari i Forumit! Do te thoni ju clidhje ka nicku? Ka se dhe Nicku ka nje kuptim dhe lidhet me personalitetin dhe mendimin e cdo njerit nga ne
    FLANGO MA NON FLECTO

  19. #19
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-04-2006
    Vendndodhja
    Tirone
    Postime
    8,398
    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Pyetja eshte e thjeshte dhe pergjigjia e pyetjes qe une kam ne mendje eshte sa e thjeshte po aq e vertete e ne te njejten kohe argetuese.

    Problemi shtrohet keshtu. Ne forum hyjne e dalin shume anetare perdite te cilet japin mendime ne temat e shumta te forumit. Pyetja qe une po ju bej eshte se si e dallon veten nje anetar i zgjuar nga nje anetar me nje zgjuari mesatare apo te vogel.

    Pergjigjia nuk ka te beje me emra te pervecem anetaresh. As mos e shihni kete teme si nje sondazh per te gjetur anetarin me te zgjuar. Thjeshte vriheni mendjen per te nxjerre nje formule llogjike qe deshmon qe X vizitor apo anetar i forumit eshte me i zgjuar se te tjeret.

    Albo



    Pergjigja eshte teper e thjeshte:
    Anetaret e zgjuar nuk gricen me Albon e as me Fjorin, perndryshe fluturojne me shkelma nga forumi.
    Kete metode perdori edhe Ramiz Alia me Enverin dhe jetoi me shume se shoket e tij.
    Unë jam njeri i thjeshtë.
    Kënaqem me pak.
    Më mjafton më e mira.

  20. #20
    Durrsak-Rob Zoti Maska e Sherri
    Anëtarësuar
    25-03-2004
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    869
    Citim Postuar më parë nga Hero i Popullit Lexo Postimin
    Duket qe nga Nick-u qe perdor anetari i Forumit! Do te thoni ju clidhje ka nicku? Ka se dhe Nicku ka nje kuptim dhe lidhet me personalitetin dhe mendimin e cdo njerit nga ne
    Personat e zgjuar zgjedhin nick-e me 4 germa.
    Divide Et Impera
    " Yo soy cubano, latinoamericano
    y pa’ todos mis hermanos yo les quiero cantar"

Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 08-01-2009, 09:10
  2. Cili është njeriu më i zgjuar në botë?
    Nga Albo në forumin Lojra dhe rebuse
    Përgjigje: 80
    Postimi i Fundit: 12-05-2007, 22:45
  3. Meshkujt me te zgjuar se femrat?
    Nga AuGuSt_ në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 52
    Postimi i Fundit: 14-05-2006, 18:09
  4. Gjakova sot është zgjuar si “Krahinë Autonome” Kosovë
    Nga mani në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 24-11-2004, 18:13
  5. " Dhjete virgjereshat".
    Nga deshmuesi në forumin Komuniteti protestant
    Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 13-02-2003, 02:17

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •