Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 23
 1. #1
  rrushja Maska e Bejbi
  Antarsuar
  03-06-2007
  Vendndodhja
  Kndej rrotull
  Postime
  382
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  Rolo me mish t grir

  Per te bere kete lloj gatimi duhet te kemi
  mish te grire 500-1000gr
  sallam te grire ne feta 3-4 cope
  djathe kackavall ne feta 3-4 cope
  veze te ziera 4 cope
  ereza te ndryshme piper rigon dhe kripe
  buke bajate
  marrim mishin egrire dhe e pergatisim si per qofte ku e perziejme me buken bajate,erezat dhe kripen.Perzierja duhet te behet mire derisa te marre trajte te njejte dhe pastaj e shtrijme ne nje leter alumini dhe aty shtrojme sallamin djathin dhe vezet pasi ti kemi vene mbeshtjedhim me kujdes letren e aluminit dhe e leme 5 min keshtu dhe pastaj heqim letren e aluminit dhe e vendosim ne nje tepsi te lyer me vaj dhe e sperkasim dhe siper me pak vaj dhe e fusim ne furre ku e pjekim ne 200 grade per 30-45 min nqs deshironi mund te shtoni dhe patate te prera te medha(ne fillim roloja duhet te jete e mbuluar me leter alumini)
  ju befte mire

 2. #2
  rrushja Maska e Bejbi
  Antarsuar
  03-06-2007
  Vendndodhja
  Kndej rrotull
  Postime
  382
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  kam harruar te them se kur pergatisim masen me mish te grire shtojme 2 kokrra veze dhe 1 kokerr qepe te thate e grire ne rende e cila pastaj kullohet per te larguar lageshtiren e tepert sorry

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e BaBa
  Antarsuar
  12-03-2006
  Vendndodhja
  Facebook.com/BabaAlbanian
  Mosha
  35
  Postime
  4,064
  Faleminderit
  59
  23 falenderime n 21 postime
  policia, po sallami si behet?
  Dhe kau i mir po s'e ngacmove, s'trheq n brazd.

 4. #4
  rrushja Maska e Bejbi
  Antarsuar
  03-06-2007
  Vendndodhja
  Kndej rrotull
  Postime
  382
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  te kemi ty profesionist babe dhe po ta le ty se osht turp me e tregu une lol

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e BaBa
  Antarsuar
  12-03-2006
  Vendndodhja
  Facebook.com/BabaAlbanian
  Mosha
  35
  Postime
  4,064
  Faleminderit
  59
  23 falenderime n 21 postime
  Citim Postuar m par nga Bejbi Lexo Postimin
  te kemi ty profesionist babe dhe po ta le ty se osht turp me e tregu une lol

  he te mori malli ty per gatimet e babes


  bejbi sallami bahet me copa mishi qe ngelin nga kofsha derrit apo shpatulla e derrit, e tjera.... me radhe se spo i them tgjitha se sdo haje njeri sallame pastaj loool

  Me i fjal marim keto copat e mishit te ngelura i grijme ne makinerin e mishit, dhe marrim nje kove me uje fusim zorret e derrit, (qe te zbuten ne uje) marrim mishin e grire i hedhim herza te ndryshme qe erzat me gjith mishin e grir perzien ne makinerin e rrubullaket edhe pastaj mer nje emer tjeter qe quhet pasta e per tu pergatit sallami,meret makina shtytese e mishit-paste dhe bahet sallami me zorret e derrit. {kaq ishte} e thejsht ju duket eh !!!!!!!


  Bajbi, dhe sa per ate rolon tate bravo. se ka shum e shum llojsh rolosh ka rolo qe pergatitet me fileto pule , qe un e pelqej shum se e qaje fare kur e baj papapa

  kaq kisha ja kalofshit mire.
  Ndryshuar pr her t fundit nga BaBa : 27-08-2008 m 16:39
  Dhe kau i mir po s'e ngacmove, s'trheq n brazd.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e BaBa
  Antarsuar
  12-03-2006
  Vendndodhja
  Facebook.com/BabaAlbanian
  Mosha
  35
  Postime
  4,064
  Faleminderit
  59
  23 falenderime n 21 postime
  sot nje recet tjeter


  Rolo pule :


  Behet keshtu ta marr nga filli, marrim thiken marrim dhe limen, mprefim mir e mir thiken me limen, kapim pulen e fresket, i hapim kembet ja fusim thiken mes gjoksit e der ne funde te bishtit i heqim kocken pules, marrim thiken e gjat qe ta presim ne feta, e preme- marim feten qe prem e hapim , marrim ja 6-7 feta djathi te bute, ja vendosim lart pules, marrim dhe 6 copa sallam derri fete, ja hedhim dhe keto persiper,i shtojm dhe herza piper ose munde ti hidhni cfar herzash ju perqen juve, Dhe e mbeshtjellim pulen e prere ne fete me gjithe gjerat qe i hudhem lart pules e mbeshtjellim, dhe e fusim ne rrjet qe te rri e mbyllur mos te hapet


  kaq ishte, ju baft mire nqs: dini me e pjek ashtu sic duhet LOOL
  Ndryshuar pr her t fundit nga BaBa : 28-08-2008 m 16:07
  Dhe kau i mir po s'e ngacmove, s'trheq n brazd.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Linda5
  Antarsuar
  03-10-2007
  Postime
  7,301
  Faleminderit
  70
  80 falenderime n 70 postime
  Citim Postuar m par nga BaBa Lexo Postimin
  sot nje recet tjeter


  Rolo pule :


  Behet keshtu ta marr nga filli, marrim thiken marrim dhe limen, mprefim mir e mir thiken me limen, kapim pulen e fresket, i hapim kembet ja fusim thiken mes gjoksit e der ne funde te bishtit i heqim kocken pules, marrim thiken e gjat qe ta presim ne feta, e preme- marim feten qe prem e hapim , marrim ja 6-7 feta djathi te bute, ja vendosim lart pules, marrim dhe 6 copa sallam derri fete, ja hedhim dhe keto persiper,i shtojm dhe herza piper ose munde ti hidhni cfar herzash ju perqen juve, Dhe e mbeshtjellim pulen e prere ne fete me gjithe gjerat qe i hudhem lart pules e mbeshtjellim, dhe e fusim ne rrjet qe te rri e mbyllur mos te hapet

  kaq ishte, ju baft mire nqs: dini me e pjek ashtu sic duhet LOOL
  hhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaa sa kam qesh mor baba ci ke bo asaj pule ti pupu e kapim kshtu e presim kshtu babe mos punon gjo ne thertore

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e BaBa
  Antarsuar
  12-03-2006
  Vendndodhja
  Facebook.com/BabaAlbanian
  Mosha
  35
  Postime
  4,064
  Faleminderit
  59
  23 falenderime n 21 postime
  Xhiro per Sufllaqe-pite:

  pergatitet , mga feta derri shpatull ose kofshe derri,
  marrim thiken e m'prehim i heqim kofshes se derrit kocken ,
  marrim thiken e gjate per ta prere ne feta kofshen e derrit e preme- i hapim fetat e derrit ne nje tavolin te gjere, dhe shperndajme!
  fetave lart i hedhim 4 filxhan krip, 2 filxhan piper te kuqe, 1 filxhan piper te zi, dhe 2 filxhan rigone.
  mastaj marrim tubin inoxe qe ne funde ka pllaken e rrumbullaket qe nuk lejon qe te ikin fetat poshte, marrim fetat dhe i vendosim ose i ngulim ne tubin inox, mund ta mbushesh 5 kile der ne 10 kile me feta.

  ju baft mire (:
  PS: goca bules pergjigjen ta dhashe me reputacjon
  Dhe kau i mir po s'e ngacmove, s'trheq n brazd.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e BaBa
  Antarsuar
  12-03-2006
  Vendndodhja
  Facebook.com/BabaAlbanian
  Mosha
  35
  Postime
  4,064
  Faleminderit
  59
  23 falenderime n 21 postime
  Receta per Qibap, pergatitet:

  me mish dele ose derri, i bashkojm keto dy mishra dhe i grijme,
  marrim mishin e grire e vendosim ne nje tepsi ose ndonje vend tjeter ca tju ndodhet aty per me kollaj!
  i hedhim mishit te grire rigone , piper majdanoz dhe 1 kokerr veze, ose po te duash si hedhe veze fare per ato Anvisa qe se pelqejne vezen

  i perzijme mire e mire keto qe i shtuam mishit te grire, dhe i bejm ne forma topash qe ti vendosim ne shkop qe te formohet qibapi !

  kaq ishte, dhe qibapi munde te piqet ne zgar po te doni ta piqni dhe ne tigane, mos i vendosi shkopat bejeni pa shkop fare si tip qoftesh
  Ndryshuar pr her t fundit nga BaBa : 29-08-2008 m 16:02
  Dhe kau i mir po s'e ngacmove, s'trheq n brazd.

 10. #10
  ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
  Antarsuar
  01-02-2008
  Vendndodhja
  Berlin City
  Mosha
  34
  Postime
  3,452
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 10 postime
  Babe di me gatu ti apo si esht ky muabet hec iri na gatuj ndonji gje te mire:-)
  zemra ime tull shpirti jot llac dashurija jon pallat 15 kac

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e BaBa
  Antarsuar
  12-03-2006
  Vendndodhja
  Facebook.com/BabaAlbanian
  Mosha
  35
  Postime
  4,064
  Faleminderit
  59
  23 falenderime n 21 postime
  ja dhe receta e kukurecit :

  Kukureci , pergatitet me zorre qingji dhe me cipen e qingjit,
  dhe me mulcin e tij.

  marrim copat e mulcis te qingjit , bashke me cipen i bashkojme te dyja bashke,
  dhe ne funde marrim zorren dhe i lidhim rretheperqarke der sa te behet nje ngaterrim i persosur qe mos te duket cipa dhe mulcia-
  qe kemi vendosur brenda zorres se qingjit
  kukureci duhet te mare forme te gjate qe te piqet sa me mire ne zgare (:
  kaq ishte dhe kukureci


  PS:ajd piqeni mire se po pret baba te haji icik kukurec se sot kam marr dhe rakin me vete
  Ndryshuar pr her t fundit nga BaBa : 29-08-2008 m 16:01
  Dhe kau i mir po s'e ngacmove, s'trheq n brazd.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e BaBa
  Antarsuar
  12-03-2006
  Vendndodhja
  Facebook.com/BabaAlbanian
  Mosha
  35
  Postime
  4,064
  Faleminderit
  59
  23 falenderime n 21 postime
  Citim Postuar m par nga Tironcja_BLN Lexo Postimin
  Babe di me gatu ti apo si esht ky muabet hec iri na gatuj ndonji gje te mire:-)
  si ta merr menja ty tironcja, kot i kam shkruar keto receta un

  po te gatoi baba ty ka per te vajt icik si shtrrenjte

  sbesoj se do tja dalesh dote
  Dhe kau i mir po s'e ngacmove, s'trheq n brazd.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Linda5
  Antarsuar
  03-10-2007
  Postime
  7,301
  Faleminderit
  70
  80 falenderime n 70 postime
  Citim Postuar m par nga BaBa Lexo Postimin
  [B][I][COLOR="Blue"]

  PS: goca bules pergjigjen ta dhashe me reputacjon
  e mora baba faleminderit ke te drejte per ate qe ke shkrujt e kupto vet ti
  po lum nusja qe do te mari
  dhe mos e mso dembele ore lene ate te gatuj

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Linda5
  Antarsuar
  03-10-2007
  Postime
  7,301
  Faleminderit
  70
  80 falenderime n 70 postime
  Citim Postuar m par nga BaBa Lexo Postimin
  policia, po sallami si behet?
  ku di gjo policia si bohet sallami mor baba
  ato din vetem ta hajne jo ta bojne(sallamin)
  po pyt ato nga EHV si bohet
  pse te ka mor malli per sallam shqipnie?

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e BaBa
  Antarsuar
  12-03-2006
  Vendndodhja
  Facebook.com/BabaAlbanian
  Mosha
  35
  Postime
  4,064
  Faleminderit
  59
  23 falenderime n 21 postime
  Receta e Sufllaqeve, ose shkop me mish sic i themi ne shqiptaret


  sufllaqet pergatiten, me mish derri shpatull ose kofshe,
  e presim mishin e derrit ne feta dhe mbushim kutin apostafat qe eshte per sufllaqe kutia peshon 2 klg e 600 gra.
  mbushim kutin der ne 6 klg e 600 gram, me feta derri, marim kapakun mbulues te kutise e mbulojme dhe fusim 100 shkopa-
  lart nga kapaku der ne funde te kutise te shkoj maja shkopit mire, pasi kemi mbaruar futjen e shkopave me rradhe,
  marrim thiken e gjat dhe e presim kutin ne dy faqet e saji-
  pasi mbaruam prerjen nxjerrim kapun dhe shtyjme poshte me shum avash mishin me gjith shkopat qe te dalin sufllaqet (:

  kaq ishte e thjesht eh LOOOL


  Citim Postuar m par nga goca-bules Lexo Postimin
  ku di gjo policia si bohet sallami mor baba
  ato din vetem ta hajne jo ta bojne(sallamin)
  po pyt ato nga EHV si bohet
  pse te ka mor malli per sallam shqipnie?

  po thash ta pysja iher ca lloji sallami tinte te bante!!! se sban keq me pyt (:

  goca bules, po jo mo yllo sme ka marr malli se spara ha sallam une mban rraksjon.
  sma pranon organizmi kshu mkan than qe kur isha i vogel

  goca bules , na gatu nai gja se recetat i hodhi baba ne teme (:

  ajd ja kalofsh mire.
  Ndryshuar pr her t fundit nga BaBa : 29-08-2008 m 16:55
  Dhe kau i mir po s'e ngacmove, s'trheq n brazd.

 16. #16
  ...beyond Maska e Alienated
  Antarsuar
  19-09-2005
  Vendndodhja
  Cassiopeia Constellation
  Mosha
  40
  Postime
  3,143
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga BaBa Lexo Postimin
  policia, po sallami si behet?
  ...e marrim mishin, e grim
  ...i marrim hudhrat, i grim
  ...i marrim vezet, i grim
  Koha sht e maskarenjve
  Por atdheu i Shqiptarve

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Linda5
  Antarsuar
  03-10-2007
  Postime
  7,301
  Faleminderit
  70
  80 falenderime n 70 postime
  Citim Postuar m par nga Alienated Lexo Postimin
  ...e marrim mishin, e grim
  ...i marrim hudhrat, i grim
  ...i marrim vezet, i grim
  po pse nuk e vazhdove ore deri ne fund
  jo jo ta them une ok po e them


  e marim mamin prej dore
  e cojme ne dyqan dhe blejme sallam EHV

 18. #18
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,130
  Faleminderit
  113
  64 falenderime n 58 postime
  Citim Postuar m par nga goca-bules Lexo Postimin
  po pse nuk e vazhdove ore deri ne fund
  jo jo ta them une ok po e them


  e marim mamin e grim
  e cojme ne dyqan dhe blejme sallam EHV
  hahaha ca recete

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Linda5
  Antarsuar
  03-10-2007
  Postime
  7,301
  Faleminderit
  70
  80 falenderime n 70 postime
  te pelqeu hhhhhhhhhhheeeeeeeeeeeemmmmmmmmmm
  ik ne pun tani dhe kur te vish na trego se cfar ke gatuar per ato gjermont

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e BaBa
  Antarsuar
  12-03-2006
  Vendndodhja
  Facebook.com/BabaAlbanian
  Mosha
  35
  Postime
  4,064
  Faleminderit
  59
  23 falenderime n 21 postime
  eshte tem serjoze kjo mos u tallni me ushqimin ju mistrreca
  Dhe kau i mir po s'e ngacmove, s'trheq n brazd.

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •