Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 21
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-03-2003
  Postime
  10,255
  Faleminderit
  0
  26 falenderime nė 24 postime

  Byrek me djathė

  Petet mund t'i blini te gatshme ose mund t'i beni vet. Petat ndahen ne kater copa per se gjati ne menyre qe te mblidhen harxhet. Merrni kater kokrra veze hidhni djath, pak piper, pak qumesht dhe perzieji bashke ne nje ene. Merrni gjalpe te tretur ne tigan (te jete i ftohur) dhe me nje luge lyeni peten e hapur dhe te ndare. Pastaj hidheni perzierjen e vezes me djathin nga pak dhe filloni mblidheni ne forme trekendeshi. Lyeni taven me yndyre dhe vini me rradhe byreket e pregatitura ne kete menyre.
  Keta byreke mund te behen edhe me spinaq ose djath pa harruar erezat si majdanoz e koper, si dhe me mish te grire dhe qepe e domate nqs deshironi. Procedura eshte e njejte.

  Ju befte mire!
  #VamosArgentina

 2. #2
  i/e larguar Maska e selina_21
  Anėtarėsuar
  22-07-2004
  Vendndodhja
  ≈ღ≈United States!ωho thє Hєll ωants to livє Hєяє Foяєvєя!!=Iм α cгαzу вαву...Hαte IT OR LOVE IT.ღ
  Postime
  1,099
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Byrek me Spinaq

  (Spinach Pie)

  1 cup oil, preferably olive oil
  1 1/2 packets (or about 30) pastry leaves (Filo dough)
  1 1/2 pounds spinach, chopped
  1 cup diced feta cheese
  1/2 cup chopped green onions
  2 eggs
  salt, half teaspoon


  ( NOTE: A medium-sized, round baking pan is recommended because it's more authentic but any medium-sized baking pan will do).

  Brush the baking pan with some of the oil, and start laying the pastry leaves inside. First, lay two leaves, sprinkle or brush with oil, then lay two other leaves, and repeat the procedure until half of the leaves are laid. Make sure that they cover the pan by hanging them about one inch over the edges of the pan.

  Sprinkle spinach with salt, then mix well by hand. Add the feta cheese, oil, onions, eggs and salt, and spread this mixture over the already laid pastry leaves. Finish by covering the spinach with the rest of the pastry leaves repeating the first-half procedure and then roll the hanging edges of the bottom leaves over the pie (think of a pizza crust), sprinkle top with oil and bake moderately at 3501_F for about 45 minutes, or until golden brown. Serve hot, accompanied with buttermilk, or beaten yogurt, thinned down in cold water or with chilled stewed prunes. Sometimes a green salad adds to the meal!

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-05-2006
  Postime
  3,354
  Faleminderit
  249
  46 falenderime nė 39 postime
  obobo moj seli moj ,po tani e gjete te na i shkruash keto gjera ,qe skam as kohe se na bere ti themi mamit te na beji byrek tani .
  seli me thekthin me shperqendruat krejt nga kjo qe po beja vec po mendoj per byrek ...mmmmmmmmmmmm

  seli mesove te tehollesh pete ti motra ?kur te besh na sill ne cope ok .jo per gje po te provojme ''doren''

  thekthi lerja cupave keto pune mor i uruar ,lerja ,paaaa dhe byrek din te besh

  ika kalofshi mire se kam 1000 gjera per te mbaruar pale mu ngarkua te mendoj dhe per byrek tani ..

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-03-2003
  Postime
  10,255
  Faleminderit
  0
  26 falenderime nė 24 postime
  Citim Postuar mė parė nga alnosa
  thekthi lerja cupave keto pune mor i uruar ,lerja ,paaaa dhe byrek din te besh

  ika kalofshi mire se kam 1000 gjera per te mbaruar pale mu ngarkua te mendoj dhe per byrek tani ..
  E kshu eshte kur ta mbshtjell gruja

  pacim hon puf

  kur te bohet gati byreku do te theras :P
  #VamosArgentina

 5. #5
  i/e larguar Maska e selina_21
  Anėtarėsuar
  22-07-2004
  Vendndodhja
  ≈ღ≈United States!ωho thє Hєll ωants to livє Hєяє Foяєvєя!!=Iм α cгαzу вαву...Hαte IT OR LOVE IT.ღ
  Postime
  1,099
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga alnosa
  obobo moj seli moj ,po tani e gjete te na i shkruash keto gjera ,qe skam as kohe se na bere ti themi mamit te na beji byrek tani .
  seli me thekthin me shperqendruat krejt nga kjo qe po beja vec po mendoj per byrek ...mmmmmmmmmmmm

  seli mesove te tehollesh pete ti motra ?kur te besh na sill ne cope ok .jo per gje po te provojme ''doren''

  thekthi lerja cupave keto pune mor i uruar ,lerja ,paaaa dhe byrek din te besh

  ika kalofshi mire se kam 1000 gjera per te mbaruar pale mu ngarkua te mendoj dhe per byrek tani ..

  LoL Nosa.
  Po lexoja temen dhe une'me shkoj menia per/byrek.
  Une me hullu petet/hmmmmm e gjete ti..

  Thuj qe jam larg mamit..se tani me shkon menia per dicka duhet me shku atje.  PS: Ja mos na i bene thekthi se keta Tetovaret coc jane cuna/shtepie..dine me gatu jo per gje.

  Nejse te persh Nosaaaaaaa/Kissssss & te fala mi bej Dj kur te folesh.

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-05-2006
  Postime
  3,354
  Faleminderit
  249
  46 falenderime nė 39 postime
  hahahah thekthi merre nusen te mire se te rrah une pastaj .
  kur te vij une per vizite e dua bakllavane me 300 pete
  e jo te ma beji ajo nusja jote ndonje tullkac bakllavaje .


  Selina ti dhe une ka marketi plot peta ti blesh ,pastaj mamin nje kat me larte e kemi sna duhet gje te dime vete hahahah


  te henen po deshet hajdeni nga une se kemi feste ne ketej ne usa dhe me patjeter do kem byrek ........

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-03-2003
  Postime
  10,255
  Faleminderit
  0
  26 falenderime nė 24 postime
  Citim Postuar mė parė nga alnosa
  hahahah thekthi merre nusen te mire se te rrah une pastaj .
  kur te vij une per vizite e dua bakllavane me 300 pete
  e jo te ma beji ajo nusja jote ndonje tullkac bakllavaje .
  She she kjo si bo tani, po ti vet ma zgjodhe nusen ca do tani??? po sta boni bakllaven e mire do ja tregoj deren
  #VamosArgentina

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-05-2006
  Postime
  3,354
  Faleminderit
  249
  46 falenderime nė 39 postime
  hahahahaha po mire prandaj te thash qe mos te tehollje pete .
  se eshte si shpejt ta vesh perparsen e gatimit ti apo mesallen se per zotin nuk e di cfar i thoni ju se ti morri perendija mende pastaj dhe ngele mengjes ,dreke ,darke me koke ne magje .

  po ti e ke yll mo djale ska te share ajo .
  zgjedhja ime pelqimi yt
  deren jo se vete te mami ajo hahhah

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-03-2003
  Postime
  10,255
  Faleminderit
  0
  26 falenderime nė 24 postime
  Ėhė Ėhė ca me ze ti muve?
  ja fus koken ne magje aty te rije gjith diten

  Kur e ke menjen me ardhe tia kendej? te shoh nje here cdo gatuani ju te dyja
  #VamosArgentina

 10. #10
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime nė 97 postime
  Uhhhhhhhhh sa e mir ka edhe njo
  Sui generis

 11. #11
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime nė 97 postime
  o thekthi bema ni burek me mish pi te BOSNA
  Sui generis

 12. #12
  i/e larguar Maska e selina_21
  Anėtarėsuar
  22-07-2004
  Vendndodhja
  ≈ღ≈United States!ωho thє Hєll ωants to livє Hєяє Foяєvєя!!=Iм α cгαzу вαву...Hαte IT OR LOVE IT.ღ
  Postime
  1,099
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  lol Plasi byreku keteja.  Nosa...........he miiiiii...kur do e bejme


  Lol  Byrekun

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Kristiano
  Anėtarėsuar
  15-01-2007
  Vendndodhja
  Lezhe
  Mosha
  35
  Postime
  476
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  More.A u be byreku apo jo.Po presim ne te tjeret.
  Meqe ra fjala sa leke eshte copa sepse do mar edhe per komshien une.

 14. #14
  i/e larguar Maska e selina_21
  Anėtarėsuar
  22-07-2004
  Vendndodhja
  ≈ღ≈United States!ωho thє Hєll ωants to livє Hєяє Foяєvєя!!=Iм α cгαzу вαву...Hαte IT OR LOVE IT.ღ
  Postime
  1,099
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga Kristiano
  More.A u be byreku apo jo.Po presim ne te tjeret.
  Meqe ra fjala sa leke eshte copa sepse do mar edhe per komshien une.

  LoL
  Cmimet duhet ti vendosi i zoti qe hapi kete teme.
  Pra me pak fjal...i takon..thekthi ti japi...sa kushton..1 SL/Spi/Pie
  PS: Mendoj se i shete me $$$ American...a valle do kesh ti..??

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Prudence
  Anėtarėsuar
  11-03-2008
  Postime
  2,437
  Faleminderit
  77
  124 falenderime nė 80 postime
  Byrek me djath

  Provojeni e me thoni

  Perberesit
  Pet(une I blej se nuk I'd ti t'holl vet)
  Djath
  Water soda
  Vaj

  Shtron Petet duke I sperkatur nga pak me vaj,pasi te Keni shtruar gjysmat e peteve thermoni djath tej e tej si nje shtrese dhe me pas shtoni Petet e mbetura.ne fund hidhini nje kanace water soda duke lagur gjithe sip e petes.futeni ne furre dhe do shihni qe do fryet dhe do marri nje ngjyre te bukur.eshte sh e thjeshte e shpejte dhe e shijshme.

 16. #16
  Super Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,758
  Faleminderit
  69
  192 falenderime nė 177 postime
  Byreku behet me djath te thermuar ose gjize,hidhet qumesht,veze dhe vaji qe gjendet kudo ne gatim.Ska gatim pa vaj ne Shqiperi.
  Shija eshte fantastike.Byreku me i shijshem ne bote behet ne Shqiperi.
  Keto turqit sikur bejne byrek me djathe dhe qumesht ne lokale ketu,nuk kam provuar ndonjehere byrek turk.Duhet te jete heavy ne ngarkese vaji,keto turqit e kane shume qef vajin.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  120 falenderime nė 110 postime
  eee lum e dashura qe te ka ose do te te kete o ben..
  paska me u knaq me byrek.. alla ben..

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Anėtarėsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,823
  Faleminderit
  138
  244 falenderime nė 199 postime
  Parapelqej me shume byreket me perime. Byreket me djathe jane shume te yndyrshem.
  Feelings change - memories don't.

 19. #19
  Ragnald
  Anėtarėsuar
  18-06-2006
  Vendndodhja
  london
  Postime
  4,471
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 13 postime
  Te gjithe byreket tere yndyrna jane.
  Te bejne me kolesterol me pahir .

  Kam kohe qe skam ngrene byreqe.
  S'besoj se do te mundem te ha nje edhe po me doli rasti.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Anėtarėsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,823
  Faleminderit
  138
  244 falenderime nė 199 postime
  Lol, s'ke provuar byreket e mi ti. Te thate fare i bej. Shume pak yndyre.:P Nuk i gatuaj shpesh, por me raste po.
  Feelings change - memories don't.

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Biskota me Djathė
  Nga CuLi-GoaL nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-06-2009, 11:05
 2. Disa receta per ushqim
  Nga RaPSouL nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 97
  Postimi i Fundit: 09-04-2009, 05:39
 3. Kerkese faljeje nga stafi.
  Nga c0d3r nė forumin Na bashkoi Albasoul
  Pėrgjigje: 34
  Postimi i Fundit: 09-11-2008, 12:40
 4. Pastiēo me djathė!
  Nga Fiori nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 17-05-2006, 00:31

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •