Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 37
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-02-2007
  Postime
  23

  Serxhio Prelashi

  Ketu do te gjeni disa poezi te shkeputura nga libri im "Pyet Pluhurin" .
  Lexim te kendeshem nga Serxhio_On_Top_Of_The_World

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-02-2007
  Postime
  23
  PYET PLUHURIN

  Nė mėngjes kur tė zgjohesh
  dhe rreth e qark tė shikosh,
  mendo se ke njė jetė pėr t’jetuar
  dhe pėr tė duhet tė mendosh.

  Se ē’ke bėrė s’tė kujtohet
  se ē’po bėn s’do ta mendosh,
  por kur t’jesh nė tė ardhmen
  veē tė shkuarėn do kujtosh.

  Kurrė nga jeta gjė s’mėsohet
  edhe ti gjė si mėson,
  kurrė nga bota gjė s’kuptohet
  kurrė prej teje gjė s’kupton.

  Jeto jetėn si tė vijė
  me tė kėqija dhe tė mira,
  kurr pishmane ti mos lėr
  si nga fati dhe dėshira.

  Lind,jeton,vdes
  tri cikle tė pakuptuara,
  tė pakuptuara sic ėshtė jeta
  me ca gjėra tė pamenduara.

  Lojė fjalėsh si lėmsh macje
  ikėn kot andej kėndej,
  se ē’ke bėrė dhe seē po bėn
  s’do ti kesh mė pėrtej.

  Tėr kjo botė kaq e madhe
  ne na duket si njė brymė,
  por kjo botė kaq mizore
  ne na thotė jemi veē njė frymė.


  Veē njė frymė a veē pluhur
  pėr ne s’ka shum rėndsi,
  se nga pluhri kemi dalė
  dhe pluhur do bėhemi pėrsėri.

  Veē tė mira bėj nė jetė
  i mėrzitur kurr mos rri,
  s’mbahen mend kur je I gjallė
  kur tė vdeē s’do jesh mė ti.

  Tre metra nėnė dhe,
  o I mjerė kanė pėr tė t’ēuar
  si I pasuri dhe I varfri
  tė gjithė atje kanė pėr t’pėrfunduar.

  Kėto vargje qė po lexoni
  janė shkruar nė pluhur ere,
  nė njė ditė tė ftohtė dimri
  jo nė njė ditė tė ngrohtė vere.

  Nėse pluhri edhe fjala
  do tė jenė pėr njė t’vetmuar,
  fjalėt do ti marrė era
  vetėm pluhri do ngelė nė duar.

  Mbyllni sytė pėr njė cast
  harroni tė gjitha qė keni lexuar,
  harrojini tė gjitha veē pėr pak
  dhe kuptoni ē’duhet kuptuar.

  Kėto fjalė qė po ju them
  mbase po ju lodhin trurin,
  kush nga ju qė s’ka kuptuar
  duhet veē tė pyesė pluhrin.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-02-2007
  Postime
  23
  SHILARSI

  Sa here vjeshtes ze fryn ere
  te kopshti plot me pem e drure,
  luhatet nje shilars i mjeres
  ku s'do perkundesh ti me kurre.

  C'u tret nje koh'e ngazellyer
  kur qeshjet hidhje ane e kend,
  mes flokeve tua krihej dielli,
  mes buzeve mbaja shpirtin tend.

  Nga ajo kohe shkuan vite,
  me shum'se dhjete u bene tani.
  Me dike tjeter shkove ike
  trishton shilarsi ne vetmi.

  Trishton,renkon ngacmuar nga era
  apo vajton se nuk je ti?
  Aty s'u ulen me te tjera
  vec fletet vjeshtes dhe pak shi.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-02-2007
  Postime
  23
  VAJZA ME GJERGJEF

  Qendis e qan permbi gjergjef
  nje vajze qe do martohet.
  Per ke qendis e cilin qan
  kur dasma po afrohet?

  Qendis per burrin qe do marre
  i mire s'ka te share.
  Dhe qan ate qe e ka dashur
  te dashurin e pare.

  Keshtu do qaje kur ta kujtoje
  e plakur,e pa qef,
  tamam si sot ndersa qendis
  dhe qan permbi gjergjef.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-02-2007
  Postime
  23
  ME THONE

  Serxhio me thone,ti po plakesh
  e grate ste duan me.
  S'ka gje pergjigjem buzegas
  me do,me do vec nje.

  Serxhio me thone,kot ne jete
  endesh skaj me skaj.
  Jo kot,pergjigjem buzegas
  shkel gjurmet e saj.

  Serxhio me thone,ti ne jete
  pate brenga,vaj.
  S'ka gje,pergjigjem buzegas
  pata gazin e saj.

  Serxhio me thone,kur ta humbish
  c'te mbetet ty pastaj?
  S'ka gje pergjigjem buzegas
  do kem kujtimin e saj.

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-02-2007
  Postime
  23
  NJE PERRALLE E VERTETE

  Na ishte nje here nje vajze,
  tani nuk eshte me.
  Ndoshta diku puthet
  a ndoshta diku fle.

  Na ishin dhe dy sy,
  tani nuk me shikojne.
  Ndoshta diku puthen
  apo diku lotojne.

  Na ishin dy gersheta
  si ' to nuk kish te tjera.
  Ndoshta sonte shpleksen
  a ndoshta jan te prera.

  Keshtu na shkon rinia
  si iken nje pranvere...
  e mbetet vec te themi :
  Na ish,na ish njehere...

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-02-2007
  Postime
  23
  KETO VJERSHA

  Keto vjersha qe shkruaj sonte
  ndoshta vone do ti lexosh,
  kur t'me tretet,te me shuhet
  ky veshtrimi kalterosh,

  kur mbi flokun tim te verdhe
  te ket mbire gjelberimi,
  prane sobes e vetmuar
  do me qash me lot pendimi.

  Dhe kur era tek dritarja
  do te vije turfullon
  si nje shpirt qe s'gjen qetesi
  do kujtosh ah,ti Serxhion,

  qe s'do jete prane teje
  Do e therrac por ne te kote
  dhe trishtuar deshperuar,
  neper shtrat do qash me lote.

  Ndaj i shkruaj se me vjen keq,
  keq me vjen ti marr me vete,
  nen varr kur te kem ikur,
  te kem shkuar kesaj jete...

  Dhe shpirtit tend kur te merdhije
  se pran's'i eshte dashuria,
  nje nate dimri,qe te ngrohet
  vishja shpejt kenget e mia.

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-02-2007
  Postime
  23
  SGALEMIT

  Permbi ujera ty te iken jeta,
  ne mes dallgeve e ne mes stuhive.
  Ashtu si ty me iken jeta mua
  ne mes dhimbjesh e mes dashurive.

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-02-2007
  Postime
  23
  ATJE KU NDENJEM DIKUR

  Te vendi ku ne ndenjem bashke
  nje tjeter cift po rri tani.
  Ajo me gjoksin pak shkopsitur
  pak i nderkryer eshte ai.

  Ne muzg tek endem i vetmuar
  veten pyes se cfare i thote.
  Si per inat e puth me afsh
  si te jem gur,dicka e ftohte.

  Un shkoj me tej me ty ne mendje
  per dashuri pak i uritur.
  Keshtu do ndodh dhe me keta
  qe sonte puthen pa e ditur:

  nje muzg ne vjeshte apo ne vere,
  i vaket qofte a me shi,
  nga malli thirrur,krejt vetmuar,
  do vij ajo apo ai...

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-02-2007
  Postime
  23
  DITE SHIU

  Te pisha e larte mes qytetit
  qendroi nje kumri,
  e shoh tej xhamit t'kafenese,
  e shoh tej xhamit gri.

  Nga sqep i saj pikon nje britme
  per pakez dashuri.
  Tej xhamit rrjedh ky shi i hirte,
  brenda meje shi.

  I vetmuar pyes veten:
  c'eshte valle kjo kumri?
  Ndoshta malli im i etur
  ndoshta zog u bere ti?

  Bie shi dhe mall ne britmen time:
  Ku je tani,ku je?
  Si zogj vecuar ne mes shiu.
  Vetmuar rrojme ne...

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-02-2007
  Postime
  23
  DITE BORE

  Vall ti c'ben ne keto caste
  kur bora xhamit vjen,troket?
  Mos ndoshta thelle zemres tende
  kujtim i larget dic te flet?

  Dhe hedh veshtrimin tej,ne udhe
  mes bores rene fluturim
  e neper xham te avulluar
  ze e skicon portretin tim.

  Oh,shpejt e fshin si nje gabim
  se tjatri ja,afron ngadale
  si zot shtepie,pa trokitur
  e pyet ne heshtje,i pafjale

  Se cfare ti shove shpejt e shpejt
  me doren tende leht e embel?
  Ti buzeqesh,e zbehte krejt
  e peshperit:-Qe vec nje enderr!...

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-02-2007
  Postime
  23
  MOS ME LER

  Mos me ler te vetmuar,si nje peme e mbire udheve
  ku asnje zog qe sjell pranvera,s'vjen te ulet permbi te,
  vec vetmia e mbeshtjelle si nje cerge merimange
  dhe e trishte ne t'kater stinet,qan e heshtur,e pa ze,
  qofte dielli kur e ndrit o kur shiu ze te bjere.
  Mos me ler fare vetem,fare vetem mos me ler.

  Mos ma ler shpirtin zbrazur si shtepize e braktisur
  ku vec minjte atje levrijne me harene prej triumfi
  edhe era neper trare shpesh vajton me ze te hidhur
  ndersa netve,ne te rralle,ndihet ndonje klithme bufi
  qe me dhembje nis shperndahet neper qiellin e zi sterre.
  Mos me ler fare vetem,fare vetem mos me ler.

  Mos me ler shall te flakur tej e tutje pa meshire
  qe askush me nuk e vesh aq te grisur,te vjeteruar
  tek i cili filli barit ne mes vrimash paska mbire,
  ne nje qoshe midis hithrrash aty hedhur e harruar;
  Mos me ler si arm e zbrazur,si nje gje fare pa vlere:
  Mos me ler fare vetem,fare vetem mos me ler.

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-02-2007
  Postime
  23
  LUTJE ZOTIT

  Ti sjell drite dhe gris terr,
  ti na jep e ti na merr,
  shperndan qeshje e perthan lote
  neper qiej e neper bote
  dit per dit e mot per mot
  Zot o Zot!

  Ti shuan luftra e sjell paqe,
  ti s'duron as krim as gjaqe,
  as shemtim as ligesi,
  ngado shkel mbjell dashuri
  qe e liga s'e mbyt dot,
  Zot o Zot!

  Ti fuqi pa krahasim
  qe mbyll muzg e cel agim,
  ti qe boten e krijove,
  dashuri qe dashurove
  gjer ne dhimbje,gjer ne lot,
  Zot o Zot!

  Po te lus me shpirt te vale,
  trendafile t'jap me fjale,
  ndihme pra me hiret tua,
  mos ma plak ate qe dua,
  mos ma plak per jete e mot,
  Zot o Zot!

  Te lus gjunjaz tek kam rene
  kesaj nate nene hene
  qe si peshk noton ne terr,
  bukurine mos ia merr
  asaj qe dua me shpirt plot,
  Zot o Zot!

  PERGJIGJA E ZOTIT

  Ta degjoj te bukur zene
  qe si zog vjen neper hene
  me te emblat ligjerime
  qe trondisin zemren time
  her me hir her me pahir
  Bir o Bir!

  Ta kuptoj ate deshire
  qe te del nga shpirt i lire
  ku nje etje gjithe te mbet
  per bukuri,se je poet
  e je fllad qe s'njeh zinxhire,
  Bir o Bir!

  Po te flas si flet nje ate
  e me ndje pa zemerate :
  Ajo qe don,do behet gjyshe
  kjo do ndodhe,s'behet ndryshe,
  se bukuria gjithe ben fir,
  Bir o Bir!

  Vec po ta duash ashtu te thinjur,
  me zemer ah,gjithe te panginjur,
  ndersa po shuhet pak nga pak
  freski e saj si nje zambak
  qe hap i fresket ne agim,
  O biri im!

  Atje ti doren do ma gjesh,
  ndaj mos renko por ze e qesh,
  e mos me bej aspak te vuaj
  por fjale te embla ti i thuaj
  asaj qe do,plot adhurim,
  O biri im!

  Se une qe rri mbi juve lart,
  ne jet' jo kot krijova art,
  jo kot ju dhashe dashuri
  e vecas ty aq poezi,
  qe mos degjoj renkim,ankim,
  O biri im!

  E di,krijohet me aq dhimbje,
  si femija neper lindje.
  Po kush prej dhimbjesh del i lare,
  nje tjeter drite paska pare
  qe dot d'e shihni ne gezim,
  O biri im!

  Ta ndjeva pra te bukur zene
  qe si zog erdh neper hene,
  ndaj them te duash gjithnje me hir,
  Bir o Bir!

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-02-2007
  Postime
  23
  KUR NATA SJELL MENGJESIN

  Rrin perballe nje shtepie,
  endet poshte,endet perpjete,
  syte xhamit tek ia shtie,
  fergellon nje perde lehte.

  Perde,moj e fergelluar,
  mbrapa vetes cilen fsheh?
  Qendron gjate i deshperuar
  mbushur shprese mos e sheh.

  Dhe largohet nga mesnata
  duart futur thelle ne xhepa.
  Per mbas perdes qan e ngrata,
  s'ke c'i ben,e till eshte jeta!...

  Vetem naten,naten vone,
  kur te dy kane rene ne gjume,
  hyn serbes ai ne dhome,
  nukurosh i bie ne gjunje.

  E rremben,perfshin nga beli,
  bredhin fushash aq me nge,
  shohin lulet si po celin,
  zogjte si ndertojne fole.

  Enden,lozin edhe qeshin
  dashuruar si kohe me pare...
  Por kur nata sjell mengjesin
  vec e vec ah,zgjohen ndare.
  Dhe secili fshin qerpikun
  ku ka mbetur lot i thare.

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-02-2007
  Postime
  23
  NJE LOJE E VOGEL

  Cigan me floke kacurrela
  dhe me veshtrimin kalterosh,
  trokita une portes tende
  me shpirtin plot,me trasten bosh.

  -Urdhero me the cfare deshironi?
  Ah,zeri juaj aq delikat!
  -Pak uje,t'u luta,me dogj etja.
  Shpejt ti solle nje bardhak.

  Tjeter c'do?Pse nuk largohesh,
  the e ndrojtur mos me prekish.
  -Dhe nje kemishe,jam i zhveshur,
  te lutem vajze te me veshish!...

  -Tjeter c'do gje rri ke porta,
  pse nuk iken trim cigan?
  -Nje shtrat me duhet,te pushoj,
  sic jam i lodhur,nen jorgan.

  -Jo,me the,se shtrati im
  nje burri tjeter i perket.
  Eshte flok verdh,shtat selvi
  e sy kalter porsi det.

  -Me nje tjeter lozte mbreme,
  ndane lumi,me nje vajze
  e qe t'i bindesh fjales time
  ja,me dha kete unaze.

  -Cigan me gjuhen si neperka,
  shko te qofte udh e mbare.
  Vertet unaza eshte e imja
  me gur jeshil e flori lare

  po ku e gjete,ku kish humbur
  edhe vjen te me genjesh?
  Me kot e ke,se lidhur jemi
  sa plumbi s'futet midis nesh.

  Dhe deren ma perplase fort.
  Oh,c'qesha une kenaqesie.
  Trokita prape dhe kur e hape
  e brishte si nje dege qershie

  m'u hodhe gjoksit,m'u tulite,
  (pata hequr un paruke)
  qaje,qeshje e me thoje:
  -Do kemishe?Do pak buke?

  -Jo,te thashe tek hynim brenda
  te ledhatoja floke e shtat,
  i lodhur jam nga udh e gjate,
  ndaj te lutem nem nje shtrat.

  U pame gazmore sy ne sy
  dhe qeshem fort e fort te dy.

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-02-2007
  Postime
  23
  DO TE SHKOJ

  Do shkoj atje ku ende nuk kam shkuar
  me hap te plote,me shpresat pa kufi.
  Rrangalla le pas e shkoj per te kerkuar
  te tjera endrra,te tjera dashuri.

  Renkimet do i heq,si palltot dimerore
  i heqim kur vjen vera e qeshemi plot gaz.
  Plage qe kam marre e shpresa kaq te thyera
  u lashe.Lamtumire!Ngahere mbeci pas!

  Veshve do u flas,shurdhuar per aq vjet,
  me fjale shpirti,me tinguj prej lirie,
  me vete do t'i marr njerezit e munduar,
  t'i shpie atje ku s'ishin,atje une do t'i shpie.

  Do trokas ne zemrat goditur e ronitur
  prej sulmesh aq mizore q'u dha shteti.
  Do u rrefej nje udhe me gezime ndritur
  ku pylli shusherin e muzgjesh kendon deti.

  Do shkoj atje,ku ende nuk kam shkuar,
  me hap te plote e me besim ne gji.
  Mes burrash jam poet i burreruar,
  mes te rinjve,mbes djalosh i ri.

  Do marr per dore te varfer dhe te shtypur,
  si prijes jo aspak,por thjeshte si nje mik.
  T'i shpie drejt botes ku s'kane per te lypur
  drejt botes ku s'do njohin me rrezik.

  Te dashuruarve do u them se dashuria
  eshte gjysem jete,gjysem perendi.
  Ne u shterofshin ndjenjat,merrni nga te miat
  se bota ku do shkojme ka emrin DASHURI.

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e resina
  Anėtarėsuar
  19-05-2007
  Vendndodhja
  ne nje vend te bukur,ku cdo stine ka bukurine e vet
  Postime
  286
  Urime per poezite!
  Poezi te ndjera dhe te bukura.
  Me pelqyen shume poezite
  Dite bore
  Do te shkoj
  Urime dhe njehere.
  JETEN TA JETOSH PA E VRARE

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-02-2007
  Postime
  23
  TE NJOHA TY

  Te njoha ty e u bera me i mire,
  te njoha ty e pashe c'vlera kisha.
  Nga materie u shnderrova ne deshire
  dhe brenda vetes vrava disa bisha.

  Te njoha ty dhe vdekjen e perbuza
  dhe pleqerine e shtyva me pertej.
  Te njoha ty dhe zu te m'qeshet buza,
  dhe mjalt e kenges me harboi ner dej.

  Te njoha ty,dhe befas enderrimi
  midis krahesh me mori si nje pupul,
  here vij tek ti me pamje trimi,
  here vjen tek une si nje kukull.

  Te njoha ty dhe pashe c'bukurira
  jeta me kish hequr qe nga syte.
  Te njoha ty e thjeshta dhe e dlira
  e kur jam vetem,ndihem vet i dyte.

  Te njoha ty dhe qiellin e rrembeva
  e gushes tende e lidha si nje shall
  dhe botes mbare gezimin ia rrefeva.
  Si prane,si larg,un kam te njejtin mall.

 19. #19
  progress Maska e BvizioN
  Anėtarėsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,120
  Zemerush poezite e tua jane shum te bukura ashtu sic je dhe ti vete.
  Your Kitten!
  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Astrit Cani
  Anėtarėsuar
  09-03-2007
  Postime
  24

  titulli

  titulli "Pyet pluhurin" asht te nji liber i famshem i nji shkrimtari italo-amerikan, John Fante... "Ask the dust". une e kam perkthye kete roman ne shqip, dhe ai do dale se shpejti me titullin "Pyesni pluhurin"
  In nome di Kafka, bevi quel caffé!

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •