Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 67 prej 67
 1. #61
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,616
  Citim Postuar m par nga lisjana Lexo Postimin
  engjellore te pergezoj per librin
  se pari talentin pastaj punen dhe deshiren
  brenda diskrecionit, a mund te me thuash sa shkoi kostoja per librin tend dhe sa zgjati procedura
  Keto pyetje asesi nuke i behen nje autori, pra duhet evituar qe te pysesh autorin si;
  -s a ka kushtu libri ?
  - sa perqindje do fitosh ?
  - sa ke fituar ?
  ...etj. pra autorin nuke duhet pyetur per keto qeshtje, me mire te me pyesish mua apo antaret ne pergjithesi.


  Ligjet per librin besoj se do i gjesh prane do botuesi, mjafton ti pyesish ne takimin a pare...

  Pastaj mvaret edhe sa kopje do ti shtypesh.

  Ju kisha kshilluar qe me shume se 500 kopje mos u mundo ne botimin e par...

  Nese ju e paguani totalitetin e librit prane asaj shtepie botuese e cila vetem se ruan emrin e saj por asgje nuke ka bere tjeter perpos shtypit atehere te drejtat e autorit duhen te ruhen autorit te librit e kurresesi shtepise botuese sepse ju jeni ai qe e keni shkruar dhe derdhur mundin por jeni ai qe e keni financuar daljen e librit.

  Poqese edhe botuesi este treguar i njerzishem dhe ju ka ndihmuar permes lektorve te tije dhe korrekorve ateher atij i takon nje perqindje qe pate mundesi do i lesh 100 libra per te e juve do ju mbesin 400....

  Mirepo ne fardo rasti, botuesi angazhohet me kontart se; do te dergoje nje kopje te librit tuaj ne biblioteken kombtare dhe nje kopje prane ministrise se mbrendeshme dhe do ua japi nje disket apo CD ne e librit qe ta ruan, eventual per ribotim.

  Dhe me ne fun botuesi duhet te ju lajroje ne regjistrin e botimeve te vitit; ISBN. me copirajtin qe ju e mbani por me ane te ketij regjistrimi juve do hyni ne klasifikimin e autorve dhe definitivishte do jeni nga kjo dite AUTOR !

  Libri me 200 faqe kendej kushton perafersishte 3000 euro !

  Mandej, ka edhe halle te tjera rrethe shperndarjes rrethe shitjes ku mezi do fitosh 60% nga libri kurse po e beri shperndarjen botuesi juve do fitoni vetem 12 deri 15% por dojeni me rehat... nuke qani koken per fitime, qe ne fillim e dini qe as shpenzimet nuke do i nxjerrish...


  Me se miri eshte te shkruash e te botosh pa patur fare mendjen qe do fitosh lek, kryesorja eshte shperndarja e mendimit qe sot me internetin gati se jemi ne gjendje secili te themi ate qe kemi deshire, pra gati te gjthe jemi AUTOR !

  shendet

  shendet

 2. #62
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-09-2007
  Vendndodhja
  rendesi ka qe jetoj
  Mosha
  33
  Postime
  22
  flm kreksi

 3. #63
  Flm Krekso. Shoh qe qeka interesuar shume kohet e fundit, ke noj menje?

  Sidoqofte jam dakord me ty qe me internet jemi shkrimtare te gjithe.


  Shume kushtoka ne fakt ne Shqypni, tre mije euro per 200 faqe. Je i sigurt, me duket teper.
  Adresen e faqes personale mund ta vendosesh ne profil, por jo ne firme. Stafi i Forumit

 4. #64
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,875
  Citim Postuar m par nga desaparacidos Lexo Postimin


  Shume kushtoka ne fakt ne Shqypni, tre mije euro per 200 faqe. Je i sigurt, me duket teper.
  Une jam ne pritje te botimit dhe dy shtepi botuese me kane kerkuar per 500 kopje te nje libri 1000 euro.
  Nuk kane rendesi faqet,por kopjet qe do dalin.Ne Shqiperi,Maqedoni,Greqi,Kosove,Turqi..ne keto shtete i shperndajne.
  "Toena" dhe "Dituria" kaq kerkojne.

  Suksese i nderuar dhe te pergezoj e admiroj per talentin qe ke ne proze.
  "Carpe Diem"

 5. #65
  Miredita Di-ana.

  Hm...kjo shperndarja mua me shqeteson. Ca kuptojne ata me shperndarje? Faktin qe ti japin ty edhe pastaj Kush u pa u pa...kjo eshte pak a shume ideja ime.

  P:S
  me pergezove mua? flm, nese po.
  Adresen e faqes personale mund ta vendosesh ne profil, por jo ne firme. Stafi i Forumit

 6. #66
  E/G Maska e ELDA GOLEMI
  Antarsuar
  25-09-2010
  Vendndodhja
  greece
  Postime
  1

  Mirmbrema...

  Kisha nevoje per nje shtepi botuese edhe korrekte per te botuar nje roman timin.Ju lutem nese dikush ka eksperience ne kete fushe te me ndihmoje sepse pasioni im eshte letersia por gjithashtu nuk di sesi funksionojne shtepite botuese.Nese mund te me ndihmoni do ju isha shume mirenjohese...Faleminderit

 7. #67

  Pr: Sugjerime pr shtpi botuese?

  pershendetje
  a mund te me ndihmoni me ndonje adrese te Shtepise botuese ketu ne Shqiperi ,
  flm

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Tema t Ngjashme

 1. Mir se t urdhroni n sofrn e Dibrs s madhe e t vogl
  Nga biligoa n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 129
  Postimi i Fundit: 17-05-2010, 17:53
 2. Kush jan Dibrant ?
  Nga biligoa n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 23-05-2009, 17:37
 3. Raporti Zyrtar, Ja masakrat serbe t 1913 n Dibr
  Nga Apollyon n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-11-2008, 09:44
 4. Kredit pr shtpi, interesat n ulje, afati n rritje
  Nga ganoid n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-02-2005, 09:25
 5. Islamizimi I Popullit Shqiptar
  Nga altin55 n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-04-2004, 04:51

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •