Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 67
 1. #41
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-07-2006
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  858
  Citim Postuar m par nga OBX Lexo Postimin
  Faleminderit Kreksi.


  Kurse per ndjejat e autoreve, nuk brengosen fare.

  /url]
  eh sa te kuptoj me ate rreshtin siper...

  nese je i/e talentuar, por nuk ke emer (dmth nese nuk te eshte bere pak reklame), shtepite botuese te shohin si milingone....

  ne rasti tjeter ti mund te mos jesh fare i/e talentuar, por ke bere emer (psh mund te jesh politikan dhe ke shkruar per jeten tende)...ne kete rast shtepite botuese te gjurmojne nga mbrapa...

 2. #42
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,616
  Citim Postuar m par nga OBX Lexo Postimin
  Faleminderit Kreksi.

  Eshte e vertet se libri eshte kenaqesi gati sa edhe femiu por kenaqesin e femiut nuk e zevendeson asgje ne bote. Do ta sjell ketu nje shkrim timin, Jeta si Nene me e mire se sa si Shkrimtare. Do ta vendos ketu ne nje teme te re.

  Sa iu perket shtepive botuese, ka pislleqe dhe padrejtesi ne te gjitha shtepit botuese kudo ne bote. Te gjitha kane per qellim perfitimin. Kurse per ndjejat e autoreve, nuk brengosen fare. Dallimi eshte se ne SHBA, shtepit botuese klasifikohen dhe autoret shkruajn per pervojat e tyre me botuesit, kurse tek ne shqiptaret, nuk ka gje te tille. Ende askush nuk me ka thene, mos be kontrate me kete botues per kete apo ate arsye. Na mungon shkembimi i informacioneve te tilla.

  Me respekt,
  Teuta
  E krahasova librin e pare si me femiun kur lind por kuptohet e teprova...
  Sa i perket fitimeve, ne epoken e tanishme veshtir eshte te jetohet vetem prej librit, perpos atyre best sellerve.
  Ai qe mirret sot me literatur dhe shkruan me qellim se do te behet i pasur do e kshilloja qe te heqi dor menjehere nga ky obsesion....
  Sot shkruhet vetem se per knaqesi, per defrim dhe per tu kuptuar nga ndonje lexues aty ketu qe do ia arrije te ju kuptoje se perndryshe nuk shkruhet sot per te fituar lek.
  Mua askush nuk me paguan ketu qe te humbasi kohe te tera ne forume por shkruaj vetem se kam knaqesin qe te shprehem aqe sa edeh lexoj shkrimet e te tjerve, pra kam deshir ti lexoj gati te gjitha postimet ketu e nganjehere lexoj edhe libra por kuptohet jo si ne te kaluaren se me internet librat e gjate me nuk lexohen, aty ketu ndonje liber i veant me le pershtypje si romani i fundit qe e lexova nga Darien Levani "Vrasesi i qymyrit" me ka pelqyer shume ky autor i ri sepse klasiket me nuk mundem ti lexoj fare, ka ikur koha e tyre....
  Quditem se si asnje shtepi botuese nuk ka marrur guximin qe ta botoje kete liber....ketu shifet se sa nalte ia mbajne ata, me mendjemadhesi apo jo.

 3. #43
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,690
  Kreksi, jam dakord me mendimin e shprehur per kohen e sotme ne lidhje me shkrimet dhe tregun e tyre. As qe kane vend llogaritjet e llojit te biznesit, pra te shkruash se do shesesh dhe se do fitosh ne kete menyre. Por qenka ama nje lloj "biznesi", qe qendron shume me lart se ai mall-para(formule e njohur ekonomike) dhe qe merr vlera te larta shpirterore. Kuptohet, nese dicka me vlere shkruan dhe percjell tek lexuesi. Ndryshe humbja eshte e shumefishte.
  Ne lidhje me klasiken dhe modernen ne shkrime, sejcili ka preferencat e veta. Mbase menyra e sotme e jeteses, ku mpleksen ekstremitete veprimesh e deshirash, shkaqesh e pasojash, njeriu ndjen disi lodhje me sasine, volumin e problemeve dhe s'ka aq deshire te ndalet ne kete mase edhe ne nje liber. Por, them ama, qe klasikja kurre s'do shuhet. Padurimesia eshte pasoje e streseve te kohes, kurse kenaqesia shpirterore per te shijuar te bukuren, do determinoje patjeter lexuesin edhe tek klasikja. Jo thjesht ne kuptimin kohor, te veprave te se shkuares, por edhe ne veprat bashkekohore. Ndjekim vertet dhe preferojme me shume filmat me aksion dhe efekte te teknikes, por sa kenaqesi dhe emocione na japin dhe filmat e llojit klasik? Keshtu dhe me shkrimet.
  Per romanin "Vrasesi i qymyrit", mendoj qe rruga botuese nuk eshte kaq e pakapercyeshme. Sot jane dhjetra, ne mos qindra shtepi botuese, qe per hir te interesit financiar botojne c'tju qaset ne dere. Le te trokitet ne njeren prej tyre dhe me siguri qe do t'i hapet porta. Vetem se kjo kerkon ate qe thoni ju me lart, shpenzim pa ditur nese do futesh xhec ne xhep me vone. Duhet sakrifikuar ne fillim. Ne dashamiresit e autorit jemi ne krah dhe bleresit e pare te librit, duke dhene ndihmen tone modeste.
  Respekt mondishall

 4. #44
  Seshte ceshtja as te shpenezimet qe mund te behen sepse ca qindra euro nuk prishin shume pune. Eshte ceshtje tek mungesa e respektit, besimit etj nga ana e shtepise botuese, e ndaj edhe te shperndarjes ne territor.
  Pastaj, nese nje liber shtypet qe dikush ta lexoje, ja qe ne internet e lexojne sa te duash.

  Por ky eshte vetem opinioni im...

 5. #45
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-07-2006
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  858
  per te gjithe ata qe me kane pyetur se ku mund ta gjejne librin tim
  mund tiu them se eshte shperndare ne disa librari
  friend's book house
  agolli
  albania
  eshte dhe nje tjeter librari po nuk i'a mbaj mend emrin

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e xhori
  Antarsuar
  25-12-2006
  Vendndodhja
  MARCHE
  Postime
  1,518
  po ne hallexhinjte qe jemi jashte si tia bejme
  per te pasur ne dore kete librin
  jesht prm ne aliarm
  jeshm more jeshm
  po drita skeshm

 7. #47
  Pergezime Engjellore!
  Adresen e faqes personale mund ta vendosesh ne profil, por jo ne firme. Stafi i Forumit

 8. #48
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-07-2006
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  858
  flm desaparicidos

 9. #49
  As1gje Angel...
  Adresen e faqes personale mund ta vendosesh ne profil, por jo ne firme. Stafi i Forumit

 10. #50
  * Yllza e forumit *
  Antarsuar
  02-10-2004
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  455
  Per Kosove si me prestigjiozet jane
  Rozafa
  Buzuku
  Faik Konica.
  ArsGothic

 11. #51
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-08-2007
  Postime
  1,281
  Me mua ka qen shum korrekte edhe shtypshkronja "Adea" n Prishtin.

 12. #52
  Hm
  Po provoj tu nis ndonje leter edhe ketyre...
  Adresen e faqes personale mund ta vendosesh ne profil, por jo ne firme. Stafi i Forumit

 13. #53
  Citim Postuar m par nga engjellorja Lexo Postimin
  per te gjithe ata qe me kane pyetur se ku mund ta gjejne librin tim
  mund tiu them se eshte shperndare ne disa librari
  friend's book house
  agolli
  albania
  eshte dhe nje tjeter librari po nuk i'a mbaj mend emrin
  Me fal, do shperndahet vetem ne Tirane?
  Adresen e faqes personale mund ta vendosesh ne profil, por jo ne firme. Stafi i Forumit

 14. #54
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-07-2006
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  858
  deri tani aty me kane thene

  pse ne cilin qytet do ti qe te shperndahet... me thuaj qe te pyes ata te shperndarjes

 15. #55
  Teuta Shabani Towler
  Antarsuar
  20-09-2005
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  95
  Citim Postuar m par nga engjellorja Lexo Postimin
  deri tani aty me kane thene

  pse ne cilin qytet do ti qe te shperndahet... me thuaj qe te pyes ata te shperndarjes

  Kush po e ben shperndarjen e librit tend? Nese nuk eshte ndonje problem i madhe, me ve ne kontakt me ta ndoshta do te mundem ta dergoj romanin tim ne Shqiperi. Me mire se sa te rrijne 200 kopje ne garazhin e prinderve te mi.

  Cdo te mire,
  Teuta
  War does not determine who is right, it determines who is left.

 16. #56
  Teuta Shabani Towler
  Antarsuar
  20-09-2005
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  95
  Citim Postuar m par nga xani1 Lexo Postimin
  Me mua ka qen shum korrekte edhe shtypshkronja "Adea" n Prishtin.
  A bejn ata shperndarjen dhe shitjen e librave apo luajn vetem rolin e shtypshkronjes?

  Faleminderit,
  Teuta
  War does not determine who is right, it determines who is left.

 17. #57
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-09-2007
  Vendndodhja
  rendesi ka qe jetoj
  Mosha
  33
  Postime
  22

  dua te botoj nje liber;kam pyetje:

  pershendetje te gjitheve. une dua te botoj nje liber, per proceduren qe do ndjek kame pyetur shume persona por kam mare informacione kontradiktore
  me poshte po parashtroj pyetjet kryesore qe kam:
  1-ne ke shtepi botuese te drejtohem, sa e rendesishme eshte kjo zgjedhje?
  2-sa zgjat procesi i botimit
  libri eshte 24 faqe A4 qe llogariten diku aty ke 70 faqshi
  3-per kopertinen si procedohet? dmth nese ma vizaton dikush qe njoh eshte ok?
  4- sa kushton, besoj per 500 kopje
  redaktimi dhe korrektimi eshte i bere, faqosja deri diku
  silesia e letres she kopertines sigurisht do i doja sa me te mira,por sa ndikojne ne cmim?
  5- dikush me tha qe gjen nje person te kesaj fushe qe merret me mbikqyrjen e procesit te botimit, e paguan dhe meret ai me te gjitha dmth ta gjen edhe shpine botuese.procedura zgjat 1 muaj...ky fakt mua nuk me intereson, dmth personi ndermjetes.nga ana tjeter a mund te behet me shpejt se kaq?
  6- si procedohet per reklamen e vepres? gjithsesi kjo i takon nje faze te dyte..

  ju falenderoj qe e lexuat dhe do isha shume e lutur qe dikush qe ka nje informacion te ma jap.
  pershendetje

 18. #58
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380
  ne kete forum me duket se ndodhet nje teme qe ka perafersisht subjektin tend.

  ndoshta moderatoret, do te drejtojne tek ajo teme.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 19. #59
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-09-2007
  Vendndodhja
  rendesi ka qe jetoj
  Mosha
  33
  Postime
  22
  engjellore te pergezoj per librin
  se pari talentin pastaj punen dhe deshiren
  brenda diskrecionit, a mund te me thuash sa shkoi kostoja per librin tend dhe sa zgjati procedura

 20. #60
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-05-2002
  Vendndodhja
  toronto
  Mosha
  54
  Postime
  75
  Hi Lisjana

  te dergova nje MP per punen e botimit te librit.

  Nese ke nevoje per hollesi te tjera me shkruaj.
  :j

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Mir se t urdhroni n sofrn e Dibrs s madhe e t vogl
  Nga biligoa n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 129
  Postimi i Fundit: 17-05-2010, 17:53
 2. Kush jan Dibrant ?
  Nga biligoa n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 23-05-2009, 17:37
 3. Raporti Zyrtar, Ja masakrat serbe t 1913 n Dibr
  Nga Apollyon n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-11-2008, 09:44
 4. Kredit pr shtpi, interesat n ulje, afati n rritje
  Nga ganoid n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-02-2005, 09:25
 5. Islamizimi I Popullit Shqiptar
  Nga altin55 n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-04-2004, 04:51

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •