Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11

Tema: Fation Pajo

 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011

  Fation Pajo

  Fation Pajo,ka lindur nė Tiranė dhe sot jeton nė Chicago, SHBA.

  CIKĖL POETIK

  QYTETIT TIM  Mall
  --------

  Kumtirėn e shpirtit sot po zgjoj
  E di
  Nuk e kam tė lehtė
  Nėn hijen e natės
  Pėr ty nėnė…pėr ty
  Vetėm pėr ty
  Llavėn e pėrfjetur tė vargjeve ngas
  pas kaq kohe
  tė gatuaj si duhet
  tė kthjelltat mendime
  Qė mallin e mbledhur shuk
  Syvet
  Sonte tė paktėn tė mund ta shoj.


  Qytetit tim
  -----------------

  Thėllimė e dėborės nė mbrėmje
  Ėndrat mė shpleks keqas nė harbim
  Pėr ēudi sonte s’qenkam nė gjėndje
  Ndjenjat trazohen nė pėrvėlimė.

  Sė largu ndjej njė kėngė tė vjetėr
  Ėshtė kėnga e qytetit tim
  Tek unė ajo ngjizet patjetėr
  Si kjo dėborė qė s’ka pushim.

  Para meje dėbora vallėzon
  Tė ftohin ēuditėrisht s’e ndjej
  Sė brendėshmi kėnga bėlbėzon
  Me Tė zėrin ngeshur pėrzjej.

  Jashtė ndodhem kėtė mbrėmje i vetėm
  Dėborė,acar e fryn veri
  Pak ēaste me Ty dua tė mbetem
  Brengat tė zbraz kėtė terr tė zi.

  Sonte vėrtetė harroj ku ndodhem
  Po jetoj pak ēaste shpėrthimi
  Me zė tė ulėt kėndoj e s’lodhem
  Pėr Ty shtjell valė pėrmallimi.

  Ndonėse larg,shumė larg po jetoj
  Sytė mbushur i kam plot trishtim
  Kėtu as luks e as gjė s’shijoj
  Zėrin ngre:-“Ku je,VENDI IM !”


  Vetėm pėr Ty
  --------------------

  Falmė qoftė njė vėshtrim e dashur
  Falmė vetėm njė,ashtu si dikur
  E unė…
  Pa pyetur ē’kohėra jetojmė
  Pas do tė le gjithshka
  Veē tė ta rizgjoj ėndrėn e mpakur.


  Vegim
  -----------

  Ndjeva njė rrėnqethje
  marr frymė
  dihas
  ju ishit atje,
  njė rojtar i bindur,
  vigjilent,
  fshehur
  pas imazhit tim.

  Magjia jote ndjell
  troshitje,
  tė flas :
  -Mė thuaj kush je ?
  Ti buzėqesh hidhur,
  Ringrihesh,
  heshtur
  mban tonin premtim.


  Nė kėtė jetė
  --------------------

  Vijmė nė kėtė jetė
  Me qarje e lotė gėzimi
  Pastaj ikim tė lodhur
  Rrethuar nga lotė hidhėrimi.


  Njė ditė mė kot prisja
  ------------------------------

  Njė ditė mė kot prisja
  Tė mbillja nė arė
  Fare tė re poezie
  Me plorin mendim
  Ktheva dheun e vargjeve
  E shkriftova me merak
  Mė pas e plehėrova
  Hapa dhe vijat e metrikės
  Por dikush shtegun mė zuri
  Farėn tė mos vadisja.

  Brenda atij dheu tė murrmė
  Fara e re m’u dogj
  Nė vija
  Mė mbeti
  I vetmi dėshmitar
  Ėndėrimi,kthyer nė gjurmė.


  E gdhiva njė natė…
  ---------------------------

  E gdhiva njė natė…
  Me lirikat e Lasgushit tė madh
  Padashur ato mė sollėn ndėrmend
  Kohėn ēapkėne tė rinisė
  Tė rinisė sė herėshme
  Megjithėse mes muresh tė lartė
  Tė pranguar nė shpirt
  Nėn zė bilbilash
  Zgjuar mbanin dashurinė
  Mes dimrash tė thatė.

  E gdhiva njė natė…
  Me lirikat e Lasgushit tė madh
  Pas kaq vitesh fjetur
  Nė fund tė rafteve
  Mė malluan
  E njėherėsh
  Mė rinuan zemrėn
  Por vetėm pėr njė ēast
  Tashmė jam ndryshe
  Jo mė djalė i prapė.

  E gdhiva njė natė…
  Me lirikat e Lasgushit tė madh
  Ėndra ėndrės i foli
  Si bregun rreh njė valė.  Chicago,2007
  p.s. Krijimet u dėrguan nė adresė tė faqes sonė, nga autori.

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Fiori pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 3. #2
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011

  Fation Pajo

  Mos mė thoni…
  -------------------------------------


  Dikur…

  Dikur…
  Fjala “Heshtje”
  Mė dukej ves i huaj
  S’e pėrtypja dot
  Sot…me tė endem pa u ndarė
  E duroj gjer nė dhimbje
  Stinėt ndėr sy shpesh mė dyzohen
  Dhe vuaj…

  Janar,2008  S’kam kohė…

  S’kam kohė…
  Tė endem me orėt e tua ditė
  Mė duhet tė jetoj.

  S’kam kohė…
  Tė pres ngrohjen e shpirtit nga Dielli
  Mė duhet tė punoj.

  S’kam kohė…
  T’i flas mėngjesit tė kthjellėt
  Pa i kėnduar yllit tim.

  S’kam kohė…
  Tė shoh plakjen e fjalėve
  Pa i thėnė tė gjitha.


  S’kam kohė…
  Tė pres,tė pres
  Mė duhet tė shkoj.

  Janar,2008  Atė mėngjes nė ikje

  Atė mėngjes nė iklje
  Nė vend tė Lamtumirės
  Breshėri lotėsh ranė
  nga sytė e Tu
  Nė shpirtin tim
  Megjithėse mallkova vitet
  Dhe pritja m’u lodh
  Ato kurrė s’u thanė…

  Janar,2008  Mos mė thoni…

  Mos mė thoni…
  Ku shkoj
  Ku pėrcjell ditėt
  Ku trokas
  Ku gdhihem.

  Jam mes jush
  Nga lindja e ditės
  nė lindjen tjetėr
  Brenda dhimbjes suaj
  pėrfshihem.

  Janar,2008  Psherėtimė…

  Kur numuroj
  vitet e dashurisė
  ndjej lehtėsim
  pėrtėrihem.

  Kur mendoj
  vitet e pleqėrisė
  ndjej thėmbim
  mpihem.

  Janar,2008  S’mė mjafton njė verė

  S’mė mjafton njė verė
  Tė mė shkrijė
  Ngricėn “Ndarje” nė shpirt
  Pa tė tė parė Ty
  Zogthi im i verandės
  Qoftė dhe njė herė.

  Janar,2008  Pėr dashurinė…

  Nė blerje e shitje
  Nė lindje e funeralė
  na duhet tė presim
  harrohemi nė to

  Pėr dashurinė…
  Eh…jashtė fjalorit
  Mbeti gjithnjė
  Fjala –Pritje.

  Janar,2008  Do ti gjej disa fjalė…
  (poetit D.Luzaj)

  Do ti gjej disa fjalė
  Nė Galaktikėn e shkronjave
  Dhuratė vetėm pėr Ty
  Njė jetė dimėruar
  Zjarret e shpirtit yllėsi
  Njė jetė hidhėruar
  Ėndrat…lotėt…
  Kasafortash kyēur
  Pa dėshirė
  Dritė-hije ndėr sy.

  Pėr Ty mik i heshtjes
  Endur me qyrkun e vjeter
  I huaj brazdash vendlindje
  Me vargjet dallgė ndėr valė
  Shpateve tė ēveshur
  Stinėve pa u ngrohur kurrė
  Nė Galaktikėn e shkronjave
  Do ti gjej disa fjalė.

  Do ti gjej disa fjalė
  pėr Ty miku im
  Bir i gjeneratės “Dhimbje”
  Qė zgjimet
  Ndryshe i pėrshėndet
  Pa mjegull…pa shfrim.

  Janar,2008  Pranė Jush vij

  Lodhja s’mė tremb
  Udhės gjer tė mbrij
  Me njė grusht yje
  e njė shportė tė thjeshtė thjeshtė
  poezishė
  pranė Jush vij.

  Nė sofrėn e gjerė ua shtroj
  Tė pėrzgjidhni prej tyre
  Pak Dashuri…pak mirėsi
  Pak Dhimbje…pak nostalgji
  Pak Mall pėr ato troje
  Metaforė njerėzore
  Prej mikut…poet
  Mbledhur rrembave tė shpirtit
  Nėse vėrtet s’u ngjizin
  Hidhini pa aspak droje.

  Pranė Jush vij
  Siē vjen mbrėmjes
  Njė bashkėfshatar
  Nė sofrėn e shtruar
  I ēveshur nga zjarrmet
  Natėn ta gdhij.

  Janar,2008  Pėr Ty poet…

  Sonte s’jam i vetėm
  Dimrin e egėr ndėr sy shtrydh
  Pėr Ty poet…
  Mė muzėn tėnde nė gojė
  Endem bulevardit i qetė
  Drurėve tė ngarkuar me Borė
  E trotuarėve qė flenė
  U afroj pak shpresė…pak jetė.

  Janar,2008  Meditim

  Nė detén e dashurisė
  U krodhėm tė dehur
  E gdhimė mes puthjesh
  Herė unė mbi dallgė
  Herė Ti mbi valė
  Hėna na i numuroi…
  Dhe s’di kush na nxorri prej andej
  Ėndra a ylli qė shkoi.

  Janar,2008


  Etyd

  Flladi i mėngjesit
  Pėrgjumjen e mendimet
  M’i shkundi njė ēast nga sytė
  Janarin e ngrictė
  Supesh ma hodhi
  Kostum tė dytė.

  Janar,2008


  Jo tek unė…

  Mos mė lodhni sonte
  Ju hije tė natės
  me buzėt lyer diskotekash
  me lakuriqėsi trupi rrugėsh
  Trokitni tjetėrkund
  Jo tek unė…

  I dehur jam
  pas njė zjarri nė vatėr
  pas cicėrima zogjsh nė agim
  Gjithshka tjetėr mė prangos
  Ndaj s’u qasem
  Pazareve…tymnajave
  Tė thinjem dua
  nė timen ngastėr.

  Mos mė lodhni sonte
  Ju hije tė natės
  S’mi verbon sytė ligėsia
  As mbidoza me emrin “Liberta”
  Trokitni tjetėrkund
  Jo tek unė…  p.s. Krijimet u derguan ne adrese te Forumit Shqiptar nga autori.

 4. #3
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Mes dhimbjesh shtyhem…
  -----------------------------

  (elegji)

  …
  Nė prag kam kohė qė gdhihem
  Pres tė mė vish biri im
  Mes dhimbjesh shtyhem…

  E lodhur jam
  nga ėndrat
  e mbrapshta
  lotėt m’u thanė
  po tretem
  sė gjalli
  -Ku je bir,
  ku gdhihesh?
  -pyes e ngrata
  Brenda nė shpirt
  Malli pėr Ty
  gur stėrralli.

  Me forcė e dhimbje
  stivėn e viteve
  ngre
  Mėngjeseve i kripoj
  me lotė
  e lutje
  mbrėmjeve ngushėlloj
  zemėrplasurėn
  qė s’fle
  pragut mpirė
  shall pritja
  s’bėj tutje.

  …
  Muret po plasin,pemėt u thanė
  Pret nėna birin,pret
  Liqenet e zemrės lotė mė s’kanė…

  Shpesh dėgjoj njė zė
  diku larg
  dhe zbrazem
  nėpėr mjegull
  dal mbi fshat
  tek Bliri
  nė mė ndjen eja
  tė tė shoh
  tė cmallem
  Eja bir…po tė pres
  m’u tha zemra
  dhe syri.

  Si mė le vetėm
  kaq kohė
  njė qyqe
  Netėve nėn qirinj
  ėndėrzezat
  tjerr e tjerrr
  Mė lodhi pritja
  thinjur
  gėrmyqe
  Thėngjij zhgėnjimi
  nė mjerim
  nxjerr.

  Shpirti s’mė del
  dhe njė herė
  pa tė parė
  pa tė dėgjuar
  nė ardhje
  hapat e zėnė
  pragun do puth
  me buzėn
  e tharė
  Vetėm Ti tė kuptosh
  sa vuajtje mban
  njė nėnė !

  …
  Nė prag kam kohė qė gdhihem
  zemėrlodhur pres tė tė shoh
  mes dhimbjesh shtyhem...


  Fation Pajo, 05/09/08
  Kafenesė

  ----------------

  Njė ditė do tė vij tek Ti
  Me flokėt shpleksur nga nata
  Ē’le pas veē kjo zemėr e di
  Mėngjesi vetėm s’u dashka.

  Pėr sytė e mi tė lodhur
  Ē’stinė ėshtė s’ka rėndėsi
  Mjaft tė ngroh shpirtin e ftohur
  Ditėn tė pres me mirėsi.

  Ngutem pas teje pa merak
  Njė jetė tė dashuruar
  Ēapkėn i ri,i heshtur plak
  Dehjet veē me Ty kam shuar.

  Kur njė ditė krejt papritur
  S’vij as nė tė perėnduar
  Njė qiri mbaje ndezur
  Vėrtetė tej do kem shkuar.

  Maj, 2008

 5. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Fiori pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 6. #4
  Kenaqesi qe pata mundesi t'i lexoj...

  Suksese autorit!
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 7. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar shigjeta pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 8. #5
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Ēast pabesie
  ---------------------

  Sa herė ju mė kalonit pranė
  tingujt mė ngrinin nėpėr kitarė
  syri Yt vezullim i pa anė
  "Tė desha,tė desha,si i marrė!"

  Gjer natėn vonė nė park qėndroja
  T'mė shfaqeshe si dikur pėrballė
  Njė buzėqeshje hėnore kėrkoja
  "Tė desha,tė desha,po Ti vallė?"

  Gjysmėterri afrohet drejt meje
  Kitarės i sjell pak melankoli
  Heshtja mė ndjek pas si njė kotele
  -Natėn e gdhij nga njė pabesi !

  Edhe pse po zbardhem e kam fėmijė
  Nė rremba mė fle marrėzi e parė
  Stinėt pėrcjell "akujt" t'mė shkrijnė
  "Tė desha,tė desha,si i marrė!"

  Tek tė shoh sonte tejmase ngjyer
  Thuajse nė tjetėr njeri shndėruar
  Vehten qortoj pėr vitet gėrryer
  Ēast tė tillė mė s'kam pėr t'kujtuar.  Do tė mund...!
  --------------------
  Do tė mund...!
  tė zbuloj dot atė oaz
  qė fsheh vėshtrimi Yt
  Nėse jo...
  mė duhet tė kthehem
  nėpėr muzg
  Dhimbjen diku tė zbraz
  e tė humb...  Ditėt
  ----------
  Ditėt i dua tė shkojnė qetėsisht
  Pa oshėtima dhimbjesh,
  pa funeralė
  Pa krisma tė nxehta,
  pa lotė
  I dua tė paqta e tė kthjellta
  Si Valbone e Uji i Ftohtė
  Tė rendin i dua
  -Vėrtetėsisht.

 9. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Fiori pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 10. #6
  Shkeputur nga vellimi poetik (ne pergatitje per botim) "Nete te thyera"

  Trazim

  S’e di pse gjumi sonte s’mė merr
  ėshtė natė e ēmendur
  qė s’mė lė tė qetė
  Janė ėndrrat
  qė fort mė trazojnė
  a mungesa jote e dashur
  As vetė s’e di
  ēmendurisht orėt kush m’i tjerr...


  Mos m’u zemėro e dashur

  E dashur, mos m’u zemėro
  pse tė tradhėtova mbrėmė
  Nė krahėt e saj mė priste
  mikja ime e vjetėr,
  bukuroshja
  POEZIA
  E bukur sa dhe Ti
  Tė ndahem prej saj tash
  Tė lutem, jo, mos ma kėrko.

  Nėn drithma nate i pėrflakur
  pranė zjarrit tė shpirtit
  me miken gdhihem
  ndaj, mos m’u zemėro e dashur.


  Baret e natės

  Muzikė...fashitje
  Lakuriqėsi e shtirur
  Pije qė s’i mund
  Fytyra tė lodhura
  Muskuj tė mpiksur
  E pėrsėri
  Joshje e ankthe
  Tundime tė pafund.

  Baret e natės
  Sinonim i amėshimit
  Tė huaja...pa jetė
  Pa dritare tė zgjimit.


  Ngasje

  Urė e vjetėr rrėnkon
  ndėr kėmbėt e thinjur
  Pėrroi s’ka gjumė
  valėz ė tij e lemon...


  Njė natė…

  Njė natė...
  Si dallėndyshet pas shtegtimit
  U mblodhėm si miq
  Zgjuam tė ėmblat kujtime
  Befas...
  Dikush njė “hijenė” tė harruar
  Na e mburri pėr dreq
  Nė sytė tanė mbrėmja u nxi
  ...u ndamė si armiq...


  Xhelozisė

  Rrebele nė shpirt
  Nė fjalė gjithashtu
  Ndaj larg teje shkoj
  Pse s’rroj dot kėshtu.


  Kujtimet

  Udhėtoj sot drejt vendlindjes
  Dallgėt e kohės
  ............. Keopse malli
  Pranė tė vij ndryshe
  flokė gri...
  Buzėdridhur syvet njė lot
  S’mė ndahet
  Kujtimet... sekuenca filmike
  brenda meje
  ............tė kthjellta gjithsesi.


  Befasi

  Nėse Ti s’mi ndjen
  Si duhet valėt e shpirtit
  Netėve qė s’shihemi
  Mos mė lėrė...
  Tė paktėn sonte
  Jo, tė tė humb
  I malluar gjer nė thinjė
  Rrebel do tė bėhem
  Cipėn e pėrfjetur tė kujtesės
  Nė ata sy tė lodhur
  Nuk dua ta tremb
  Jo...as ta shkund...


  Ndryshe s’bėhem dot...

  Mes shoqėrisė i rrethuar
  mundohem tė jem i matur
  kur flas
  Tė tjerė s’imitoj.

  Ndaj atyre qė kanė shkuar
  Pėrulem me respekt
  njė ēast
  I pėrshėndes e shkoj.

  Ndryshe s’bėhem dot...
  I tillė jam unė
  Njė shtegtar i rrugės sė gjatė
  Qė s’derdh kollaj lot.


  Brengat...

  Plagė nė shpirt qė s’mė thahen
  janė brengat...
  Me kodin e tyre mė brejnė
  dimrave njė nga njė
  rrugės pa u ndjerė
  Nė sytė e mi
  piratė mbetėn lotėt
  dhe ėndrra ende pa tjerrė.


  Atė ditė qė do shkoja...

  Atė ditė qė do shkoja...
  Larg, shumė larg
  Me vehte mora
  Njė sapun aromatik
  Njė llullė tim-atė kujtuar
  Pėrqafimin e nėnės nė prag
  Dhe dy pikėza lotė...
  Kostumin e dhėndėrisė
  Pėrgjumur nė varėse
  Jo, s’e mora dot...
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 11. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar shigjeta pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 12. #7
  Ky tregim eshte shkeputur nga vellimi me tregime "Shpagimi"


  VAJZA ME KITARĖ


  Nuk kisha shumė kohė nė kėtė qytet tė vogėl. Vija tek tė afėrmit e mi. Dy ditėt e para i kalova shpejt. Nuk i ndjeva si ikėn. Ditėn e tretė u ngrita herėt. Nuk mė rrihej brenda. Dolėm bashkė me tim-vėlla, Admirin, mė i madhi i vėllezėrve. Ai punonte nė uzinėn e pėrpunimit tė naftės. Ua kisha premtuar atij dhe Lindės, kunatės, qė lejen ta kaloja pranė tyre, dhe ashtu bėra. Lashė Tiranėn dhe erdha nė kėtė qytezė ku tė kundėrmonte ajri i rrėndė i tij. Gati sa nuk u bllokovaorėt e para,por me kalimin e kohės sikur u ambjentova me tė. Po ecja i vetėm nė sheshin kryesor. Me Admirin u ndava nė kryqėzimin e rrugėve, kėshtu po shėtisja pa ndonjė ide. Pėrgjatė bulevardit kryesor nė tė dy krahėt ishin ndėrtuar disa klube luksoze tė xhamtė. Nė njėrėn prej tyre hyra tė pi njė ēaj,ose ndonjė freskuese.U ula nė njė nga tavolinat boshe tė verandės buzė trotuarit dhe porosita. Orėt e para tė kėtij mėngjesi Maji tė bėnin pėr vehte me flladin e lehtė qė tė pėrshkonte pjesėt e lakuriqta tė trupit. Nėpėr trotuare kalimtarėt encin tė shpenguar. Nxora paketėn e tek po ndizja njė cigare syri mė vete nė njė ballkon tė pallatit pėrballė, ku njė vajzė me flokė tė argjendtė e tė prera shkurt diēka po kryente. Lėvizjet e saj mė bėnė shumė pėrshtypje. U mbėshteta mirė dhe nisa ta vėshtroj pėr njė kohė tė gjatė. Nuk e di , por m’u duk se edhe ajo po vėshtronte nė drejtimin tim. Nga tiparet e fytyrės krijova pėshtypjen se do tė ish njė vajzė tek tė njėzetat , qė mund tė ketė mbaruar gjimnazin e qėndronte e kyēur. Ishte shumė simpatike dhe sepse kėtė mėngjes mė ngjasonte me ata trandafila qė pėrskuqin ballkonin e saj.

  Pasi pagova, dola dhe vazhdova xhiron pa ndonjė ide nė drejtim tė sheshit. Njerėzit grumbuj-grumbuj nė tė dy trotuaret lexonin me kureshtje gazetat e posa ardhura nė qytet. Lexonin e komentonin me zė tė lartė sa u tėrhiqnin vėmendjen kalimtarėve qė ecnin nė shesh. Kėta tipa gjithmonė mė mėrzitnin. Ata mė duken sikur s’kanė punė tė tjera. E ndėrkohė qė ata diskutojnė pėr ngjarjet e ndodhura njė ditė mė parė, mua s’mė hiqet nga sytė ajo vajzė e ballkonit. Enkas hidhja vėshtrimin andej e ajo po nė atė vend. Nė kthesėn e fundit qė larg dalloj se vajza po luante diēka me kitarė. Mė tėrhoqi pa masė veprimi i saj. “Kjo bukuroshe nė kėtė qytezė t’i bjerė kaq mirė kitarės ?!” mė erdhi ndėrmend dhe i lodhur mora rrugėn drejt shtėpisė. Ora po shkonte dhjetė kur hyra brenda. Linda po merrej me gatimin e drekės. Kish gati njė vit qė kish dalė nė asistencė dhe tėrė ditėn e kalonte me fėmijėt. Genci shkonte pasdite nė klasėn e dytė fillore,ndėrsa Erėn katėr vjeēare e shpinte nė kopėsht. Iu afrova Gencit,i cili ish ulur nė tavolinė e po bėnte mėsimet. E doja tej mase nipin pasi ngjante shumė nga ne. Por edhe pse ishte i pari nip i familjes. Ishte shumė i lėvizshėm. Nė Tiranė thuajse i kalonte gjithė pushimet,ndaj dhe pėrkėdhelej kur i vinim nė shtėpi. Pasi mbaroi mėsimet m’u lut tė dilnim. Nuk ia prisha.U ula nė divan dhe derisa Linda e bėri gati,po ndiqja njė film tė njohur tė Hollivudit.

  -Xhaxhi,shkojmė?-mė afrohet nipi dhe instiktivisht fiku televizorin. Hodhi ēantėn nė krah e pasi puthi tė ėmėn hapi derėn. Dolėm por gjatė gjithė rrugės s’i pushonte goja. Fliste si tė ish njė i rritur. Iu afruam njė kioske nė fillim tė sheshit.

  -Genci,ē’do tė tė blejė xhaxhi? – e pyeta.

  -Patatina!-foli ai dhe zgjati dorėn e mori njė nga ato tė ekspozuarat nė vitrinė. M’u qetėsuan veshėt. Genci si tė ish vėnė nė garė fuste nga dy-tre patatina njėherėsh nė gojė,kėshtuqė s’kish kohė pėr tė folur.Nė fund tė bulevardit hodha pėrsėri sytė nė ballkonin e katit tė dytė,e ēuditėrisht vajza vazhdonte tė qėndronte aty duke vazhduar tė luante diēka me kitarėn e saj.Ndala hapat.Diku lart nė hapėsirėn qiellore njė re e hirtė kish zėnė pėr disa ēaste diellin. Akordet e kitarės ,aq tė njohur, mė bėnė tė mos luaj nga vendi. Njė marramendje e lehtė mė lėvriu nėpėr trup.U bėra njėzetepesė vjeē,por si kjo vajzė s’mė kish rastisur tė takoja apo edhe tė shihja nė vende tė tilla larg Tiranės. Me erdhi njė dėshirė t’i afrohesha e t’i flisja,por sepse ngurova. Ishte vėshtrimi i saj qė po mė sfilitte nė kėtė prag mesdite.Do tė vazhdoja tė qėndroja edhe mė pėrballė kėsaj bukurie,por s’mė la im-nip. Ai mė tėrhoqi pėr krahu.

  -Xhaxhi,mė vajti ora pėr nė shkollė.Do tė ikim apo tė mbetem pa mėsim sot?!-tha dhe u nis. E ndoqa pas,por isha i sigurtė se po mė shoqėronin sytė e saj. Njė kėrshėri e paimagjinueshme po mė shtynte drejt kėsaj vajze tė panjohur. Kur morėm kthesėn nė fund tė unazės e ndesha sėrish. Kėtė herė ajo u shfaq e mbėshtetur mbi diēka tė drunjtė. Megjithėse qėndronte nė mes tė vazove ajo dukej tepėr joshėse. Fytyra e saj e lėmuar dhe e shkėlqimtė me ata sy tė kthjellėt,tė kujtonin sikur para meje nuk ish njė vajzė e zakonėshme,por njė top-modele pas sfilimit. Nė cep tė syve i qėndronin tė pranguara dy pikėza loti tė qelqta. Vėshtrimi i saj i thellė mė emocionoi sė tepėrmi. Ndoshta po ngutesha. E dija mirė qė nė vende tė vogla bie nė sy shpejt. Me kujdes i afrohem nipit dhe pa shkėmbyer asnjė fjalė nxitojmė pėr nė shkollė. Pas hapave kėtė herė,edhe pse disi larg, dėgjova tė tjera akorde. Ato ishin ējerrėse,tė vrazhdė pėr duar tė tilla delikate,ishin ndoshta si njė shuplakė ndaj ikjes sime. Ktheva menjėherė kokėn pas. Ē’tė shihja,vajza nė dėnesje e sipėr fshikullonte telat e pafajshėm tė asaj kitare magjike. “Me mua t’a ketė vallė ?!”-mendova. Nuk u ndjeva,vazhdova pėrsėri rrugėn.

  Kjo ditė e tretė shkoi duke mė zgjuar thellė nė shpirt njė ėndėr tė re,ėndėr qė do tė mė mbante rob tė saj gjithė natėn. Arturit vendosa tė mos i them gjė. Kjo natė m’u duk sa tre netė bashkė. Edhe ato pak orė qė fjeta,bėra njė gjumė tė ligė e me lloj-lloj ėndrash. Rrezet e para tė mėngjezit mbi sistemin e kodrava tė stėrmėdha mė zgjuan. Koha ishte e bukur. Nga dritarja e kuzhinės dukej uzina si nė zgjimin nga njė pėrgjumje e thellė. Oxhakėt e ndritshėm rrezatonin e njėkohėsisht nisėn tė vjellin nė ajrin e freskėt gazin e ndohtur qė vinte deri nė dhomėn gjysmė tė hapur. U ngrita e pasi rregullova divanin bėra tualetin gati pa zhurmė dhe ndeza televizorin. Nuk vonoi dhe erdhi edhe Admiri. Linda na bėri kafetė dhe shkoi tė ēojė vajzėn nė kopėsht. Dolėm edhe ne. Si zakonisht tek rrethi i policit u ndamė. Mezi prisja tė vinte kjo ditė qė tė mundja tė shihja sėrish atė vajzė.

  Mora njė gazetė sportive dhe iu drejtova vendit tim tė preferuar nė lokal. Porosita njė frape dhe fillova tė shfletoj faqet e saj. Pas disa minutave doli edhe vajza nė ballkon. Vėshtrimin kėtė mėngjes e kish tė largėt. Nė ata sy, edhe pse ndodhesha gati njėqind merta larg saj, nuk dallova asnjė gjė tė re, pėrkundrazi ata ishin tė thellė e dukeshin si tė lodhur.

  Mbetėm njė hop nė heshtje.Heshtje e zakonėshme qė lind mes njerėzish qė takohen pėr tė parėn herė.Vetėm se nė kėtė rast dy tė njohur, si tė thuash sejcili mė vehte. Kur dola nė trotuar,pa bėrė as disa hapa, nga pas dėgjoj tė mė flasin nė emėr. Kthehem menjėherė pas. Ishte Fredi,shoku im i fakultetit. U ēela menjėherė nė fytyrė. Pas pėrshėndetjes sė rastit vazhduam tė shėtisim. Megjithėse kishim kohė pa u parė,sa herė i afroheshim pallatit tė vajzės e harroja shokun,i hidhja njė vėshtrim ballkonit e nė buzėqeshje e sipėr vazhdoja bisedėn ku e kishim lėnė. Vajza herė pas here zgjatej tė na shihte e kur haste vėshtrimin tim,ulte kokėn si e trembur. Edhe pasdite po tė njėjtat veprime. E kisha lėnė me Fredin pėr t’u takuar nė lokal dhe deri sa tė vinte ora vazhdova itenerarin e zakonshėm. Ndonėse u vonua pak nė kohė, Fredi erdhi dhe si pėr t’u shfajėsuar mė futi krahun dhe hymė nė lokal.

  -Fredi,qėndrojmė mė mirė jashtė. Ėshtė vapė kėtu brenda-i thashė mė shumė pėr tė qėndruar nė vendin tim tė preferuar. U ēuam dhe shkuam atje. Kishim shumė kujtime sė bashku. Folėm gjatė pėr kohėn tonė studentore.

  Kur mbrėmja po pushtonte tėrė qytezėn,pėrtej ballkonit tashmė tė boshatisur dalloj njė dritė tė zbehtė e pas perdeve tė pėrhimta siluetėn e vajzės. Isha i bindur qė ajo mė kish parė,ndaj dhe nuk shkulej nga dhoma e saj. Vonė kur nė magnetofon u dėgjua sigla e mbarimit tė lajmeve kryesore,u ēuam e dolėm nė rrugė. Pasi u ndamė ai mori djathtas pėr nė uzinė,ndėrsa unė vazhdova drejt qendrės.

  Nėn neonet e veēuara,por tė ndezura nxitoj pėr nė shtėpi. Ish e kotė tė qėndroja mė gjatė nė kėtė vend tė panjohur e tė vogėl,aq mė keq dhe i vetėm. Nė shtėpi gjej vetėm Gencin duke ndjekur njė program pėr fėmijė. Ai vdiste pėr serialin e njohur “Tommy&Xhery”.

  -Ku janė kėta?-e pyes pėr tė tjerėt.

  Djali pa u shkėputur nga sekuencat e ekranit mė pėrgjigjet:

  -Kanė dalė…vanė pėr njė vizitė tek teta Sena!...Tani duhet tė vijnė.

  Shkova nė dhomė,u ndėrrova shpejt e shpejt dhe u ula pranė Gencit nė divan. Nisa tė lexoj njė libėr me tregime tė autorėve tė rinj. As vetė s’e kuptova si mė kish zėnė gjumi me gjithė atė zė qė kish televizori.

  Kur erdhi im-vėlla me gjithė kunatėn,megjithėse lėviznin me kujdes mė zgjuan. Ndenjėm deri pas mesnatės duke biseduar. Kujtuam gjithshka mbanim mend nga fėminia e rinia. Gjatė gjithė kohės qė bisedonim,Genci qėndronte i mbėshtetur pranė meje.Dikur e kish zėnė gjumi.Linda e mori ngadalė dhe e shpuri nė shtratin e tij. Pas pak edhe ne e prishėm.Nuk po mė zinte gjumi. Ndeza sėrish televizorin dhe nėn sekuencat e njė filmi tė vjetėr mendja po mė shkonte pėrsėri tek ajo vajzė,tė cilės s’po arija t’i mėsoja tė paktėn emrin. Vonė nė orėt e para tė mėngjesit,me televizorin tė ndezur ,mė kish kėputur gjumi. Po gdhihej e shtunė. E shtuna e parė nė njė qytet tė vogėl.

  Flladi i mėngjesit depėrtoi nga dritarja gjysmė e hapur e mė rrahu fytyrėn. Era e lehtė fėshfėrinte mes gjetheve tė plepave qė kishin shtrirė krahėt deri pranė dritareve tė pallateve. Disa prej tyre,tė lodhura shkėputeshin dhimbshėm e valėviteshin mbi asfalt. Kur u ēova tė gjithė ishin nė lėvizje. Hapa dritaren e dhomės dhe hyra nė kuzhinė.

  - Xhaxhi Gimi,do mė ēosh edhe mua njė herė nė cirk?-ishte Era e vogėl qė mė shpupuriste flokėt. Mezi u ngrita. Ndjehesha i tėri i kėputur por s’mundja t’ia prishja. Nga ky siklet mė shpėtoi Linda. Ajo do ta shpinte tek njė shoqe pėr njė provė fustani. Mėngjesi ishte gati. Pėr tė mos ia prishur kunatės futa me shpejtėsi diēka nė gojė dhe si u vesha,nga dera u pėrshėndeta me ta e dola. Ora kish pak qė kish kaluar nga e zakonėshmja pėr kafenė nė lokal. S’mė mbante vendi gjer tė mbrija. Shtova shpejtėsinė dhe sakaq u gjenda nė vendin e caktuar. Para meje shtrihej njė pejsazh i bukur vjeshte. Nė ballkon kish dalė mė pėrpara vajza bjondine. Kur mė vuri re buzėqeshi lehtė dhe filloi t’i bjerė kitarės. I kisha parandjerė me kohė tingujt gjigandė tė Mozartit. Ata vinin gjer tek unė tė freskėt si ky agim,e tė ėmbėl si fytyra e saj. Diēka e pakuptimtė po mė shpinte drejt saj. Pagova dhe dola. Nė sytė e asaj vajze ndjeva tė shpalosej njė pranverė qė rrallė e kisha hasur. Nė ata gishtėrinj dalloj si marrin frymėzim telat e hollė tė kitarės. Kapėrceva trotuarin dhe iu afrova edhe mė pranė. Vendosa ta sfidoj mentalitetin mbytės qė ekzistonte. Vajza ,tė cilės nuk ia dija as emrin,u mbėshtet pėrsėri nė diēka tė drunjtė e u pėrkul mbi parmak karshi meje. Hapat e mi isha i sigurtė qė po ia trazonin shpirtin dhe ata sy tė mjegullt. Nuk mundesha tė qėndroja mė i heshtur para saj. Sė brendėshmi ndjeva njė zagushi qė thuajse po mė pushtonte tė tėrin.

  -Si tė quajnė?-e pyes mė nė fund.

  -Berta,shkurt…Mė quajnė Alberta!-bėlbėzoi ajo dhe njė purpur iu pėshtoll rreth fytyrės.

  -Ku e ke mėsuar kaq mirė kitarėn?-s’mu durua.

  -Vetė…kam gati dhjetė vjetė qė i bie.

  -Besoj vetėm nė ballkon?!-e provokoj.

  -Jooo…kėtu i bie vetėm kur ėshtė ditė e mirė…

  U dėgjuan disa hapa. Dikush po vinte pas meje.Vajza e trembur u ul menjėherė dhe nisii tė luaj njė pjesė tė njohur,(Apasionatėn e famėshme).U ktheva dhe pa marrė as pėrshėndetjen e saj shkova drejt postės sė qytezės.E kisha lėnė tė flisja me prindėrit rreth asaj ore.

  “Berta!” ē’emėr i bukur vajze. Imagjinata e prindėrve tė saj nuk kish shkuar dėm. Deri nė mbrėmje u enda sė koti sa nė njė trotuar nė tjetrin. Ajo pėrsėri rob i ballkonit tė saj. E pėrshėndes sė largu. Ajo pėrsėri ngrihet dhe mbėshtetet diku pranė parmakut. Njė dėshirė e ēmendur mė bėri ti afrohem pėrsėri. Kėtė herė nė thellėsi tė retinės sė syrit tė saj qė larg i dallova dy yje tė shndritshėm dhe ekzaltues. Teksa frohesha drejt saj me vehte si njė i marrė pėrsėrisja tė njėjtin refren:”A do tė mundem vallė ta prek kėtė fytyrė prej engjėlli!...A do tė kem atė fat tė puth kėta sy aq joshės e kėto buzė tė trėndafiltė,aq tė epshėm…?!” Ajo pėrsėri,si edhe mė parė,pėrkulet mbi parmak.. Nėn bluzėn e hollė dalloj mjaft qartė si i rreh ai gjoks i bardhė i formuar e delikat,i zgjuar ndoshta nga ndonjė pėrgjumje e gjatė.

  -Mirėmbrėma!-i them.Ajo ,si tė zgjohet nga njė ėndėr pėshpėrit.

  -Mirėmbrėma!

  -Nuk zbret dot poshtė…Apo s’tė lenė prindėrit tė dalėsh?!-e pyes..

  -…-ajo hezitoi tė mė kthejė njė pėrgjigje.

  -Atėherė zbrit,ē’pret mė…U bėnė kaq ditė qė vetėm tė shoh…Zbrit tė tė dėgjoj zėrin e ėmbėl,tė t’i ndjej mė pranė ata tinguj melankolikė qė po mė robėrojnė tė tėrin ! -ngulmova nė timen. As vetė nuk po e kuptoja si mė erdhi gjithė ai frymėzim. Ajo ,nė vend qė tė mė kthente njė pėrgjigje,ngriti lart patericat e drunjta, tundi kokėn nė shenjė mohimi dhe bėlbėzoi nėpėr dhėmbė diēka qė s’arrita ta kap.

  -Nuk mundem…?!-m’u kthye shpejt e nė ēast iu mbushėn sytė me lotė. Pas pak u shemb nė dyshemenė e ballkonit zhurmėshėm e gati pa ndjenja. S’u besova syve.”Si ka mundėsi qė kjo krijesė mahnitėse qė shoh tė jetė uloke?!” I thirra nė emėr,por vetėm heshtje. Prita disa ēaste pėr ndonjė reagim tė saj,por mė kot. Vendosa tė kthehem prapa. Ajo nė dėnesje e sipėr merr forca dhe me rrebeshė lotėsh nė sy fillon ti bjerė sėrish kitarės. E sėrish tepėr e prekėshme. Nė veshėt e mi tingėllonin si kėmbana fjalėt e saj:”Nuk mundem…Nuk mundem…?!”. U shtanga. S’e prisja njė gjė tė tillė kėtė mbrėmje . Tingujt pushuan. Papritur u shua drita nė ballkonin e saj. Heshtjen e kėsaj mbrėmjeje e thyen ngashėrimat e zėshme tė saj. Ato vinin deri tek unė si shigjeta tė helmėta. Befas pas kėmbėve dėgjoj njė zhurmė. Ishte njė shuk letre e hedhur nga ajo. E hap dhe me shpejtėsi nisa ta lexoj:  “I pari njeri qė i kushtoi pak vėmendje njė vajze si unė,ishe Ti. Tė lutem falmė. Ndoshta tė zhgėnjeva…Unė kėshtu jam… Shpirti im jetoi disa ditė vegimi falė teje…Nuk mundem! Falmė edhe njė herė…! Sytė e Tu dhe kitarėn time tė dashur tėrė jetėn s’kam pėr t’i ndarė…Tė lutem njėmijė herė ,falmė…!
  Berta! “


  Kjo letėr me shkrim tė nxituar e me pikėza tė ngrohta loti mė drithėruan zemrėn.Vajza vazhdonte tė qėndronte nė vendin e saj e njėherazi tė jetonte me ėndrėn qė sapo kish kaluar. Sytė e saj filluan tė puliten si ditėn e parė tė njohjes.

  “Berta,s’do tė tė harroj dot. Lamtumirė!”- Kėrkova ta pėrshėndes, por ajo tashmė kish hyrė brenda. Qėndrova disa ēaste me vėshtrimin drejt ballkonit tė saj dhe kthehem. S’u besoja ende syve nga kjo histori e vogėl nė kėtė qytezė tė largėt. I vetmi shpėtim nga ky zhgėnjim qė pėsova ishte tė largohesha sa mė parė nga ky vend. Kėshtu veprova. Nėn feksien e neoneve tė mbrėmjes nxitova pėr nė shtėpi pa e kthyer mė kokėn pas.
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 13. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar shigjeta pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 14. #8
  Cikli poetik "S’i ndaj dot…"

  Larg dhe pranė

  Fjala s’mė ka vend
  Pa ngrohur mė parė shpirtin
  pragut tėnd…

  Prill,2009


  Njė natė me emrin tim…

  Njė natė me emrin tim
  Ti ndoshta s’do keshė gjumė…
  Si njė ėndėr pasmesnate
  Vitesh nėn rrudha tretur
  Mbretėri e tradhėtisė
  Do tė mjegullojė gėrmat nė retinė
  Nga buzėt mė kotė do shtrydhėsh
  Gjithė nga dje ē’ka mbetur…

  Mars,2009


  Kredo

  Gjithė natėn kalėrova i vetėm
  nė hipodromin poezi
  Mbi pistėn e butė tė fletėve
  Mė ndiqnin pas hije e fjalėve
  Muza, ėndrat
  Njė kėngėz malli gjithsesi…

  Qershor,2009


  S’i ndaj dot…


  Dikur…
  ndėrroja stinėt
  e thosha shpesh nėn zė
  Dashuria ėshtė gjithshka

  Mė vonė…
  marrėzi e dashurisė
  mė pėrkėdheli shpirtin
  Si shkonte koha s’e kuptoja

  Ndėrsa sot…
  Dhe pse nis tė thinjėzohem
  Ajo shtrat mirėsie kthehet
  Stinėt brenda saj mban.

  Prill, 2009


  Librat e mi

  Librat e mi
  Sa ditė e netė tė pagjuma
  i kemi marrė hua kėsaj jete
  e megjithatė ju dua…

  Librat e mi
  Do plakeni me dhimbje njė ditė
  Nėpėr rafte ndoshta do harroheni
  Pas ikjes sime…

  Prill, 2009  Emigranti…

  Ėshtė njė gjethe vjeshte
  ku er’ e mbrėmjes e flak…
  Nė shtrate tė ftohta
  mes tė panjohurash e makthesh
  i tjetėrsuar endet
  si njė maratonomak.

  Janar, 2009


  Jam kėtu…kėtu jam

  Jam kėtu…kėtu jam
  Ende s’kam perėnduar…
  Disa flokė tė bardhė
  Me dėborėn shall supeve
  Ecjen mė kanė rėnduar.

  Jam kėtu…kėtu jam
  Sytė m’i rreh njė puhizė
  Si njė shpend kur vjen nga larg
  Netėve s’kam qetėsi
  Shkėmbinjtė e zemrės thėrmoj
  Pak nga pak pranė teje prag.

  Jam kėtu…kėtu jam
  ende s’kam perėnduar…
  me Ty jetoj ditė e natė
  e njė herė nė tė harrofsha
  mos mė lerė t’mė gėlltitė
  kjo tokė e huaj…e thatė…

  Jam kėtu…kėtu jam
  njė mikron nė Dhe tė huaj
  dua tė zgjohem nga njė ėndėr
  pas njė fjale tė mbahem
  mbrėmjes nė shtrat t’i hyj
  e t’i them sa shumė vuaj.

  Jam kėtu…kėtu jam
  ende s’kam perėnduar…

  Shkurt, 2009


  Vendlindje…

  Vendlindje…
  Pranė teje vij
  Shtegtar i mbrėmjes sė vonė
  Me vehte tjetėr s’kam
  Veē njė tufėz me vargje malli
  Dhe shpirtin qė vitesh mė vlon.

  Maj, 2009


  Nė udhėtim…

  Para nisjes pėr udhė tė gjatė
  Gjumi nga sytė mė largohet
  Nė shpirt njė ėndėr mė ngacmon
  Nė kthim…
  S’e kam mė atė shkėlqim
  Pagjumėsia mė rrėndohet
  E liga vetmi mė pushton.

  Qershor, 2009


  Brenda meje…

  Brenda meje…
  Me tė njėjtin rritėm gjallojnė
  E thjeshta,e bukura,
  ......................ndershmėria
  Gjithshka njerėzore.
  Jashtė mbeten korrozioni mashtrim
  Thika pas shpine,lajka,

  Hipokrizia
  Dirigjime nė terr dimėrak
  Pa nota frymore.

  Qershor, 2009


  Si t’i them…

  Ikjes nėpėr vapė i rrezistoj
  I rrezistoj ndoshta dhe kthimit
  Imazhit tė pritjes ē’ti bėj
  Si t’i them ndryshe mendimit…

  Qershor, 2009
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 15. #9
  E dua letėrsinė Maska e riza2008
  Anėtarėsuar
  17-05-2008
  Postime
  3,105
  Vertet u ēlodha nga leximi qe ju bera poezive te Fation Pajos.Krijimtari mbreselenese e qemtuar me kujdes nga autori,larmi temash.Jupergezoj dhe ju shigjeta dhe fiori qe dini te perzgjidhni poete,shkrimtare dhe i sillni me teper shije ne forum.Respekte

 16. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar riza2008 pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 17. #10
  Citim Postuar mė parė nga riza2008 Lexo Postimin
  Vertet u ēlodha nga leximi qe ju bera poezive te Fation Pajos.Krijimtari mbreselenese e qemtuar me kujdes nga autori,larmi temash.Jupergezoj dhe ju shigjeta dhe fiori qe dini te perzgjidhni poete,shkrimtare dhe i sillni me teper shije ne forum.Respekte
  Bashkohem me ju Riza, eshte vertet kenaqesi te lexosh poezite e Fationit.
  Do mundohem qe te sjell disa poezi nga libri me poezi i tij "te kam pritur...", si dhe pjese nga romani i tij "Zemer Nene".

 18. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar INFINITY© pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 19. #11
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Bilbili
  ------------

  Bilbili ka humbur pentagramin
  Ka kohė qė s’po kėndon…
  S’ka zė ?!
  A frika i qerthullohet shpirtit
  Mos kyēet sėrisht nė kafazin e ndryshkur ?!
  Kujt t’i lutet…
  Parku i blertė lėngon
  Rrethuar nga rojet “kawboy”
  Njė tejbotė mė mirė…
  Tė mos humbasė kėngėn,
  brenda folezės zė ulur,
  tė vegjėlve u pėrcjell
  testamentin e tij
  parkut tė mos vdesė.  Nata
  ----------

  Vjen duke trokitur
  udhės nė trupin e saj
  fshehur mban misteret
  Si njė mik i vonuar
  hijerrėndė shkon
  pa kthyer kokėn…  Janė mjaft…
  -------------------
  Njė vėshtrim i thellė
  Dy fjalė zemre
  Puthje tė zjarrta dhuruar
  Nė shpirt mbetur rini
  Janė mjaft…
  Pėr t’u ndjerė i dashuruar.  Kėtė ditė rrebele…
  ----------------------------

  Kur u pamė sė largu
  Qielli kish zbrazur tek ti
  Kurorėn e argjendtė tė yjeve
  Tė pėlqeva…

  Kur tė fola
  S’e di ē’karem kishe ngritur
  Nė detin e qetė pranveror
  Tė dashurova…

  Kur nisėm tė thinjemi
  S’e dimė nė ē’xhep fle mėria
  Nė tė njėjtin burim dlirėsie
  Etjen shuajmė.

  Kėtė ditė rrebele
  Puthjet e lotėt e kristaltė
  Ngritėm nė fuqi tė dhjetė
  Dhjetėfish u pėrtėrimė.

  02/14/10


  Ujit tė
  Ftohtė, Tepelenė

  -------------------------------

  Flokėt shtrirė
  deri nė rrėnjė
  Pėrmbi pėrrua sy
  pafjetur
  Nusėron nėn
  gurgullimė
  Aromė vjeshte
  gjithnjė mbetur.  Mė kot pres…
  -----------------------

  Bie tė fle
  Nata mė duket shtresė e rrėndė
  S’mundem,dal jashtė
  Bashkė me fėshfėrimėn e pemėve
  S’e di pse zbret e rrėndė
  Sonte kjo vesė.

  Diēka nėpėr mjegull kėrkoj
  sytė e tu rendin…rendin diku
  re trishtimi lenė pas
  Tek unė ende s’ėshtė shuar
  thėngji i fundit,Shpresa
  mė kot pres…

  Mė kot pres…
  ylli im sė largu tė mė ndjejė
  melodramėn e shpirtit
  nga qiejt e harresės tė zbresė.
  Nata pa hėnė…
  -----------------------

  Lodhje e shkrirė nė sy tė pagjumė
  mė duket sonte
  nata pa hėnė…

  Njė ngėrē nė shpirt mė kthehet
  Pa gjerdanin e argjendtė tė yjeve
  Pa lotėt e mbrėmjes
  Bashkė me engjėjt vargje lutemi
  Parkut qė ende s’fle.

  Vajzė e trembur rrugės mė duket
  Pa fjalė prej smeraldi nė buzė
  Humbur mes labirinthe imazhi
  Plagėve qė mirė kore s’kanė zėnė
  Melhem zemre i ve.

  Simfoni e lėnė nė pėrgjysmė ndėr sy
  Mė duket sonte
  Nata pa hėnė…  Lexuesit
  ---------------

  Nėse njė ditė mė lexoni diku
  qoftė dhe njė varg
  Mos prisni tė jem
  njė Dostojewsk,Migjen a Dymį,
  njė huazim shekspirian
  Lexues,miq tė mi…
  Muza kur mė vjen
  qoftė dhe me thėrrime
  si farė ugari e hedh
  mė pas e gatuaj deri nė pjekje
  qė ju ta shijoni,Fationian.  Kėmbanat
  -----------------

  …ndryshe ranė kėmbanat
  atė mėngjes dimri
  Dikush qiellit iu bashkua
  tė ndrisė mbrėmjet
  si sirena treni ekspres
  ato kėmbuan…

  Me dėshirė thyen heshtjen
  nė qytet ato lajmėtare
  vdekjes sė poetit
  me gjuhė engjėjsh i folėn
  qindra thirrma nxorrėn nga zemra,
  ato vajtuan…

  2010

 20. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Fiori pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

Tema tė Ngjashme

 1. Fation (Tony) Puka
  Nga Kosovari_78_Ca nė forumin Nė kėrkim tė personave tė humbur
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-11-2006, 19:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •