Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 10

Tema: Irma Kurti

 1. #1
  one in a million Maska e ^VJOSA^
  Anėtarėsuar
  11-05-2002
  Vendndodhja
  OLIMP
  Postime
  323

  Irma Kurti

  S’te kam dashur kaq shume!

  Sonte ti fle prane meje
  Kurre s’te kam dashur kaq shume
  Ne endrren time te trazuar
  A thua jam dhe une?

  Shpesh te kam merzitur
  Me ty jam grindur kot se koti
  Por me ke dashur, njohja me ty
  Si nje dhurate e Zotit

  Pyes veten kete nate
  Tek veshtroj tiparet e tua:
  “pa prekjen, puthjen tende
  c’kuptim do kish jeta per mua”?

  Sa veshtire per te te gjetur
  Ne kete bote te eger pafund
  Tani qe te kam prane
  Ndjej frike, s’dua te te humb

  Sonte ti fle prane meje
  S’te kam dashur kurre kaq shume!  S'mundem te them: "mjaft"

  Ti kerkon te me vrasesh me kujtime
  dhe e ben natyrshem, pa meshire
  perdor te shkuaren tone
  si kurth per t'me patur perseri.

  Me sheh sesi vuaj brenda vetes
  syte me mbushen ngadale me lot
  mundohem te fsheh duart qe dridhen
  por nuk ja dal dot

  Ti me njef mire, jam e trishtuar
  thyhem, mbyllem brenda vetes
  por vazhdon, vazhdon t'me lodhesh
  me veshtrimin e ftohte e theres

  Me permend data e udhetime
  un s'mundem te te them: "MJAFT"
  se thjesht me pelqen t'i degjoj
  dhe pse te veshtire e kam

  Kerkon te me vrasesh me kujtime.  Dua te jetoj, Te vdes me ty

  Dua te jetoj, qe te vdes me ty
  e mbeshtjelle me dashurine tende
  te veshtrohemi gjersa te fiket drita
  dhe njeri-tjetrin te kemi ne mendje

  Te largohemi nga kjo bote pa u ndjere
  te munduar prej jetes, te lodhur
  me pak trishtim: nga ndjenja
  per njeri-tjetrin, ende te pangopur

  Te betohemi se do te jemi bashke
  ne naten e erret dhe pa drite
  ku s'do flasim, s'do te ndjejme me
  ne gjithesine qe te ngjall vec frike

  Dua te jetoj qe te vdes me ty
  mbeshtjelle me dashurine tende.  Provova kete dashuri

  Dua te rri vetem me ty
  e kredhur ne perqafimet e tua
  larg nga kjo bote e shthurur
  te peshperis pa fund "TE DUA"

  Te mbeshtetesh ne gjoksin tim
  te me thuash fjale magjike
  te shetis ne parajsen qe me fal
  kjo bote e madhe dashurie


  Mbyll grilat te mos hyje as dielli
  zerat e njerzve njekohesisht
  jam e lodhur nga te gjitha
  por ty te dua marrezisht

  Nuk i shkembej pasurite e botes
  me paqen qe me jep ti
  kam lindur me fat se ne jete
  provova kete dashuri

  Dua te rri vetem me ty...  Ate dite shpresoj te mos jem!!!

  Nje dite ti s'do te jesh me xheloz
  s'do me pyesesh pse u vonova aq shume
  kur te vij rrotull neper shtepi
  s'do me ndjekesh me veshtrim si dikur

  Nuk do te zeri gjumi me emrin tim
  nuk do te zgjohesh nga endrra per mua
  s;do te jem me pjese e jotja
  s'do shqiptosh me fjalen "TE DUA"

  S'do te me mbash me brenda teje
  do te grindesh shpesh oh sa shpesh
  dhe un do lodhem, do thyhem, tretem
  e per veten time do te me vije keq

  Ate dite shpresoj te mos jem me
  te pakten do te kete mbetur emri im
  dhe ti do te me sjellesh ne mendje
  si nje copez endrre, si kujtim.  Nen flaken e zbehte te qiririt

  Nen flaken e zbehte te qiririt
  e heshtur qendroj e trishtuar
  ne mure hija e trupit tim
  leviz e shumfishuar

  Me shfaqet fytyra jote
  e qeshur mbushur miresi
  dhoma ime ku te merret fryma
  merr drite celet tani

  Trupi im nuk eshte me nje hije
  zgjohet theret emrin tend
  digjem nen prekjen tende
  dhe flas blebezoj pa mend

  Nen driten e zbehte te qiririt
  sa ore do te shtyj se di
  ne kete dimer te merzitshem
  E VETMJA DRITE JE TI.


  Humbur ne pavetedije

  Trupat tane te zhveshur
  jane ngateruar shume keq
  nuk gjej dot fjalen qe dua
  frymarrjen e kam te shpeshte

  Gjithe bota eshte te kjo dhome
  s'mundem te hap as syte
  ora ka ngecur ne nje vend
  nga prekja jote kam ngrire

  Te mos zbresim ne boten reale
  le te rrime keshtu te dy
  trupin e ndjej te zbrazur fare
  pas pak do zgjohem kam frike

  Un isha qe flisja parreshtur
  pershperitja fjale pa kuptim
  s'me besohet tani rri kaq urte
  humbur ne pavetedije harrim

  Duhet te vishem te dal ne rruge
  mes njerzve te zhveshur nga morali
  te kujtoj qiellin ku isha ngjitur
  dhe ne cast per ty t'me marre malli

  Trupat tane te zhveshur
  jane ngateruar shume keq...  IK LARG

  Kujtimet tona do ti ruaj
  si gje te cmuar me vlere
  neteve te gjata me dike tjeter
  ato askush nuk do ti preke

  Kam endrrat qe thurem bashke
  Data, si harroj tere jeten
  se ti me deshe aq shume
  dhe me trajtove si femer

  Ik larg mos mendo kthimin
  asgje nuk humb je ketu me mua
  derisa ne paqe te mbyll syte
  vetem ty do te te dua!!!
  LuM i RrEmByEr

 2. #2
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,485
  Vargje te bukura e te thjeshta si vete poetja.
  Where does a thought go when it's forgotten?

 3. #3
  Nga libri "Kete nate me ty" botuar 1999

  Ti largohesh...

  Ti largohesh, largohesh, largohesh prej meje
  dhe kurre s'me degjon kur te them: "Rri dhe pak!"
  ne ato çaste ne zemren time lind meria
  e me vete betohem qe mos te te flas

  Po per çudi perseri vij drejt teje
  harroj gjithçka qe thashe me pare
  sa te shoh dua te te puth, te te rrok ne krah
  e keshtu asnjehere nuk mundem te ve faj


  Pendimi

  Matem te flas e para
  po s'prapsem serish
  Ne buze me rri heshtja
  ne mendje nje pendim

  Kush faj ka nga te dy
  kete tani se di
  veç ndjej se kokeulur
  ecim une edhe ti!


  Pa dashur

  Ne xhamin e dritares, qielli
  pikat e shiut i perplas me force
  ato rrjedhin me trishtim: qetesine
  e dhomes s'e perzene dot

  Me kot pres qe telefoni
  ta thyej heshtjen e tij
  i afrohem prane, ngre receptorin
  asgje s'merr fryme, ka ngrire

  Kot beme fjale, them me vete
  sa kohe kemi larg, se mbaj mend...
  Mbi xham s'po degjoj me trokitje
  shiu vertet pushoi, apo une...
  Pa dashur formova numrin tend!
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 4. #4

  Pėr: Irma Kurti

  Irma Kurti shpallet “Universum Donna. Ceremonia qė do tė organizohet nė 13 tetor nė Lugano

  Ēmimi prestigjoz u jepet 10 grave qė janė shquar nė fusha tė ndryshme tė jetės

  Universum Academy nė bashkėpunim me Universitetin e Paqes nė Lugano tė Zvicrės nderon Irma Kurtin me ēmimin “Universum Donna” 2013. Ky ēmim u jepet ēdo vit 10 grave qė janė shquar nė fusha tė ndryshme tė shoqėrisė si art, letėrsi, shkencė, biznes etj Gjatė, krahas dhėnies sė kėtij ēmimi, fitueseve do t’u jepet dhe diploma e emėrtimi “Ambasadore e Paqes” sė Universitetit tė Paqes sė Zvicrės Italiane, titull ky i vlefshėm pėr tė gjithė jetėn. Veprimtarinė e mbėshtesin Federata Evropiane e Shoqatave Kulturore, Parlamenti Evropian pėr Sigurimin dhe Paqen, Dhoma Evropiane e Tregtisė si dhe Ente e Institucione tė tjera kombėtare e ndėrkombėtare.Nė ceremoninė e dhėnies sė ēmimit do tė ftohen edhe pėrfaqėsues diplomatikė nga konsullatat, kryetarė tė bashkive, drejtues rajonale etj. tė qyteteve apo vėndeve prej nga vijnė fitueset. Irma Kurti jeton prej vitesh nė Itali. Ka publikuar nėntė libra nė gjuhėn shqipe dhe tre nė italisht. Ka marrė shumė vlerėsime nėpėr konkurse ndėrkombėtare si: ēmimin e parė nė Konkursin Napoli Cultural Classic 2011 nė seksionin e autorėve tė huaj, ēmimin special nė Konkursin Ndėrkombėtar “Coluccio Salutati” 2011, ēmimin e parė nė Konkursin ”Lago Gerundo” 2011, ēmimin e dytė nė Konkursin Ndėrkombėtar “Giovanni Gronchi” 2012, ēmimin e tretė nė Konkursin Ndėrkombėtar “Europa 2013” nė Lugano, etj.

  Poezitė e Irma Kurtit janė pėrfshirė nė disa botime tė Librarisė Ndėrkombėtare tė Poezisė nė Maryland tė USA si nė Antologjinė: “Poezitė dhe poetėt mė tė mirė, 2007” etj. Vargjet e tregimet e saj bėjnė pjesė gjithashtu nė antologjitė: “Il Federiciano” publikim i “Aletti Editore“, “Diffusione Autori” 2011, “Napoli Cultural Classic 2013“, “Racconti delle donne straniere 2012/2013”, “Enciklopedia Universale e Autorėve Italianė” etj.

  Nacional
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 5. #5

  Pėr: Irma Kurti

  Tė tė tregoj…

  U lodha, u lodha pa ty
  sa tė kam pritur, njė jetė!
  por rruga e gjatė, plot njerėz
  e tkurrur nė vetmi hesht.

  Sa herė kam ardh pranė shtepisė tėnde
  kam ndenjur pak, kam ikur sėrish
  si nė njė lojė qė brenda
  magjinė e dashurisė kish.

  Sonte shkurtomi ēastet e pritjes
  eja, tė paktėn pėr mua
  jepma dorėn, pastaj tė tė tregoj
  sa shumė, sa shumė tė dua!
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 6. #6

  Pėr: Irma Kurti

  Kjo mbrėmje

  Kjo mbrėmje ka ngrirė nė buzėt tona
  mijra yje ndezur qėndrojnė nė qiell
  para syve na digjen xixėllonjat
  copėza vargjesh ndėrmend sjell.

  Flokėt mė hapen nė gjoksin tėnd
  fjalėt kanė humbur, nuk e di se ku,
  dua ta ndal vrapin e ēmendur tė orės
  qė bashkė tė rrimė, tė rrimė kėshtu.
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,178

  Pėr: Irma Kurti

  Poetja Irma Kurti boton nė Itali librin e 25-tė nė gjuhėn shqipe me titull “Ti je loti im”.

  Pėrmbledhja poetike mban logon e Shtėpisė Botuese Youcanprint.

  “Ti je loti im”, siē thuhet nė parathėnien e shkruar nga autorja, pėrmban shtatėdhjetė poezi tė pabotuara mė parė. Nė tė gjen vargje kushtuar dashurisė, ndjesive dhe emocioneve tė autores nė muajt e vėshtirė tė sėmundjes sė babait tė saj deri nė ditėn e fundit tė jetės, deshpėrimit pėr ikjen pa kthim tė tij, brishtėsisė gjatė asaj periudhe tė vėshtirė dhe pėrpjekjeve pėr tė qėndruar pozitive e pėr tė gjetur rrezet e diellit nė mjegull. Ka dhimbje, zhgėnjim dhe qiell gri, por edhe dėshirė pėr tė takuar dritėn, qetėsinė shpirtėrore e lumturinė.

  Irma Kurti lidhur me kėtė thotė: “Ky libėr, megjithė vargjet paksa tė trishta, ėshtė i rėndėsishėm pėr mua sepse shėnon librin e 25-tė nė gjuhėn shqipe dhe ėshtė tregues i rrugėtimit tim tė gjatė letrar, plot emocione dhe magji. Ndihem edhe krenare se, megjithė kalimin e viteve dhe tė jetuarit nė Itali, gjuha shqipe mbetet fillesa e ēdo libri tim: tė gjitha veprat, edhe ato tė botuara nė gjuhėn italiane apo angleze janė pėrkthime nga gjuha shqipe”.

  Irma Kurti ka filluar tė shkruajė e tė botojė poezi qė nė moshė tė vogėl. Nė vitin 1980 u nderua me ēmimin e parė nė konkursin kombėtar me rastin e 35-vjetorit tė revistės “Pionieri”, ndėrsa nė 1989 fitoi ēmimin e dytė nė konkursin e organizuar nga Radio – Tirana, me rastin e 45-vjetorit tė ēlirimit tė Shqipėrisė.

  Pėr poezinė dhe prozėn i janė akorduar 70 ēmime nė konkurse tė ndryshme letrare nė Itali e Zvicėr, shumė prej tė cilave kanė qenė ēmime tė para. Ka shkruar rreth 150 tekste kėngėsh dhe ėshtė pjesėmarrėse nė festivale tė muzikės sė lehtė nė Shqipėri, Kosovė e Maqedoni.

  Ka botuar shtatėmbėdhjetė nė italisht dhe gjashtė nė anglisht. Po ashtu, ėshtė pėrkthyese e 10 librave tė autorėve tė ndryshėm, si dhe e tė gjitha veprave tė saj nė italisht dhe anglisht.


  / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/libri/poetj...gjuhen-shqipe/

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,178

  Pėr: Irma Kurti

  Ēmimi i parė absolut pėr poeten shqiptare Irma Kurti nė “L’arte in versi”

  Poetja dhe shkrimtarja Irma Kurti shpallet fituese absolute e ēmimit tė parė nė Edicionin e dhjetė tė Konkursit Kombėtar tė Poezisė “L’arte in versi”, nė seksionin e Poezisė nė Gjuhė tė Huaj me poezinė nė gjuhėn angleze tė titulluar “The weeping willow” (Shelgu lotues).

  Konkursi, ku u paraqitėn 1675 krijime ėshtė njė nga mė prestigjozėt nė panoramėn italiane dhe pati patronatin moral tė kėtyre institucioneve: Asambleja Legjislative e Rajonit Marche, Komunat e Anconės, Jesit dhe Senigallias, Universiteti i Urbinos “Carlo Bo” etj., si dhe enteve kulturore tė mėposhtme: Qendra e Studimit “Sara Valesio” e Bolonjės, Enciklopedia Online e Poezisė dhe AlmanHaiku – Almanaku i poezisė Haiku.

  Ky vlerėsim i jep tė drejtėn autores shqiptare Irma Kurti tė botojė (gratis) njė libėr me poezi me Shtėpinė Botuese Ivvi Editore nė Salerno.

  Komisionet e jurisė, tė diferencuara sipas seksioneve tė ndryshme pėrbėhen nga poetė, shkrimtarė, kritikė letrarė, gazetarė e promovues kulturorė nėn drejtimin e Michela Zanarellės.

  Konkursi kombėtar “L’Arte in Versi”(Arti nė vargje) qė organizohet nga Shoqata Euterpe nė Jesi (Ancona), ėshtė i ideuar, themeluar dhe drejtohet nga poeti e kritiku letrar Lorenzo Spurio.

  Kjo ėshtė hera e tretė qė Kurti vlerėsohet me ēmim tė parė gjatė vitit 2022. Nė muajin shkurt nė Konkursin letrar “Frazat mė tė bukura tė dashurisė” nė Romė ajo u u klasifikua nė vendin e parė me poezinė “Njė ditė do tė mė tregosh”; gjithashtu nė Konkursin e shpallur nga Instituti Italian i Kulturės nė Napoli u shpall fituesja e vetme nė seksionin e romanit tė pabotuar nė gjuhėn italiane me titullin “Vite chiuse a chiave – Jetė tė mbyllura me ēelės”.


  /dsh/ KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/libri/cmimi...arte-in-versi/

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,178

  Pėr: Irma Kurti

  Poetja shqiptare Irma Kurti boton librin e 20-tė nė gjuhėn italiane

  Poetja shqiptare boton librin e saj tė 20-tė nė gjuhėn italiane tė titulluar: “Persi tra i colori” (Humbur mes ngjyrash). Libri mban logon e shtėpisė Botuese Youcanprint nė Itali.

  Nė parathėnie autorja shkruan: “Libri pėrmban 60 lirika dashurie tė pabotuara mė parė. Njė pjesė e tyre janė shkruar nė kohėn e izolimit, gjatė pandemisė, atėherė kur ndiheshim tė burgosur brenda mureve tė shtėpisė qė, kushedi pse, nuk na dukej streha mė e sigurt, por njė hapėsirė e pamjaftueshme pėr tė marrė frymė e pėr t’u ndjerė tė ēlirėt. Shumė vargje, pra, janė shkruar nė kohėn kur nė Itali dhe pikėrisht nė qytetin tim, Bergamo, qė u bė epiqendra e epidemisė, ndiheshim vėrtet tė humbur mes ngjyrave, tė cilat ndryshonin aq shpesh, nė varėsi tė situatės, duke na bėrė tė ndiheshim konfuzė; atėherė kur njė zile telefoni a njė bisedė e thjeshtė dukej sikur tė dhuronin botėn. Do tė doja qė pėrmbledhja poetike Humbur mes ngjyrash t’u dhuronte njerėzve buzėqeshje nė kėtė kohė tė vėshtirė, duke na bėrė qė ta pėrjetojmė sėrish atė pėshtjellim ndjenjash dhe emocionesh qė di tė na e japė vetėm dashuria me dritėhijet e saj.” Fotoja e kopertinės nga Renilda Zajmi.

  Irma Kurti ėshtė poete, shkrimtare, autore e teksteve tė kėngėve, gazetare dhe pėrkthyese. Ka filluar tė shkruajė e tė botojė poezi qė nė moshė tė vogėl. Pėr poezinė dhe prozėn i janė akorduar 75 ēmime nė konkurse tė ndryshme letrare nė Itali e Zvicėr, shumė prej tė cilave kanė qenė ēmime tė para.

  Ka botuar gjithashtu 26 libra nė gjuhėn shqipe, 10 nė anglisht dhe 2 nė frėngjisht. Ka pėrkthyer 13 libra tė autorėve tė ndryshėm, si dhe tė gjitha veprat e saj nė italisht dhe anglisht. Librat e saj, pėrveēse nė Shqipėri, janė botuar nė 10 vende tė botės.


  /diasporashqiptare al /KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/libri/poetj...uhen-italiane/

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,178

  Pėr: Irma Kurti

  Poetja Irma Kurti botohet nė gjuhėn spanjolle nė Kili

  Poetja dhe shkrimtarja Irma Kurti boton nė Kili pėrmbledhjen e saj me poezi nė gjuhėn spanjolle dhe angleze titulluar: “Tu imagen entre mis dedos”.

  Libri mban logon e “Independetly poetry” me botues Luis Cruz-Villalobos dhe pėrmban poezi tė shkėputuara nga vėllimet e saj tė mėparshme. Njė nga revistat e njohura nė gjuhėn spanjolle qė titullohet “Cine Y Literatura” (Kinemaja dhe letėrsia) qė merret me shkrime kritike pėr letėrsinė nė Amerikėn e Jugut ka botuar njė recension nė gjuhėn spanjolle lidhur me kėtė libėr me firmėn e poetes dhe kritikes Vesna Andrejevic.

  Shkėpusim njė fragment prej tij: “Shpirti poetik i Irma Kurtit ėshtė plot me dritė, si kur qan ashtu dhe kur buzėqesh, njė shpirt poetik i madh dhe i bukur si njė det qė buzėqesh me dallgėt e tij, duke ngjyrosur me mijėra nuanca panoramėn e emocioneve dhe reflektimeve tė saj, pėr tė na mahnitur pastaj me bukurinė e vet.

  Bėhet fjalė pėr pėrmbledhjen e saj tė re poetike, me titull: ‘Tu imagen entre mis dedos’, poezi tė shkruara fillimisht nė gjuhėn italiane, por kėtė herė tė pėrkthyera nė spanjisht dhe anglisht. Nė mėnyrė spontane lind pyetja: ‘A ėshtė e mundur tė shkruash dhe tė poetizosh nė njė gjuhė tjetėr nga ajo mė e afėrta, mė e natyrshmja, mė e sigurta, pra gjuha amtare?’

  Irma Kurti, poete dhe shkrimtare italo-shqiptare, e vėrteton kėtė mė sė miri me vėllimin e saj tė ri poetik. Dhe pastaj shkon njė hap mė tej, sepse me poezitė e saj tė bukura dhe tė sinqerta qė shkojnė drejtpėrdrejt nė zemėr tė lexuesit, ajo i pėrgjigjet edhe pyetjes nėse ėshtė e mundur tė krijosh e tė shkruash poezi nė njė gjuhė tė ndryshme nga gjuha amtare. Njė argument delikat siē ėshtė edhe vetė pėrpjekja poetike, por e suksesshme nė rastin e Kurtit.

  Poezia e saj ėshtė e pastėr, e thjeshtė dhe e bukur nė sinqeritetin e saj, aq bindėse, saqė prek menjėherė telat e zemrės me njė lloj naiviteti pikėrisht atė qė zotėrojnė vetėm fėmijėt dhe poetėt.

  Irma Kurti ėshtė poete, shkrimtare, autore e teksteve tė kėngėve, gazetare dhe pėrkthyese. Librat e saj, pėrveēse nė Shqipėri, janė botuar gjithashtu edhe nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, Kanada, Francė, Itali, Rumani, Serbi, Turqi, Kosovė, Filipine, Kamerun dhe Indi.


  / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/libri/poetj...jolle-ne-kili/

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •