Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6

Tema: Irma Kurti

 1. #1
  one in a million Maska e ^VJOSA^
  Anėtarėsuar
  11-05-2002
  Vendndodhja
  OLIMP
  Postime
  323

  Irma Kurti

  S’te kam dashur kaq shume!

  Sonte ti fle prane meje
  Kurre s’te kam dashur kaq shume
  Ne endrren time te trazuar
  A thua jam dhe une?

  Shpesh te kam merzitur
  Me ty jam grindur kot se koti
  Por me ke dashur, njohja me ty
  Si nje dhurate e Zotit

  Pyes veten kete nate
  Tek veshtroj tiparet e tua:
  “pa prekjen, puthjen tende
  c’kuptim do kish jeta per mua”?

  Sa veshtire per te te gjetur
  Ne kete bote te eger pafund
  Tani qe te kam prane
  Ndjej frike, s’dua te te humb

  Sonte ti fle prane meje
  S’te kam dashur kurre kaq shume!  S'mundem te them: "mjaft"

  Ti kerkon te me vrasesh me kujtime
  dhe e ben natyrshem, pa meshire
  perdor te shkuaren tone
  si kurth per t'me patur perseri.

  Me sheh sesi vuaj brenda vetes
  syte me mbushen ngadale me lot
  mundohem te fsheh duart qe dridhen
  por nuk ja dal dot

  Ti me njef mire, jam e trishtuar
  thyhem, mbyllem brenda vetes
  por vazhdon, vazhdon t'me lodhesh
  me veshtrimin e ftohte e theres

  Me permend data e udhetime
  un s'mundem te te them: "MJAFT"
  se thjesht me pelqen t'i degjoj
  dhe pse te veshtire e kam

  Kerkon te me vrasesh me kujtime.  Dua te jetoj, Te vdes me ty

  Dua te jetoj, qe te vdes me ty
  e mbeshtjelle me dashurine tende
  te veshtrohemi gjersa te fiket drita
  dhe njeri-tjetrin te kemi ne mendje

  Te largohemi nga kjo bote pa u ndjere
  te munduar prej jetes, te lodhur
  me pak trishtim: nga ndjenja
  per njeri-tjetrin, ende te pangopur

  Te betohemi se do te jemi bashke
  ne naten e erret dhe pa drite
  ku s'do flasim, s'do te ndjejme me
  ne gjithesine qe te ngjall vec frike

  Dua te jetoj qe te vdes me ty
  mbeshtjelle me dashurine tende.  Provova kete dashuri

  Dua te rri vetem me ty
  e kredhur ne perqafimet e tua
  larg nga kjo bote e shthurur
  te peshperis pa fund "TE DUA"

  Te mbeshtetesh ne gjoksin tim
  te me thuash fjale magjike
  te shetis ne parajsen qe me fal
  kjo bote e madhe dashurie


  Mbyll grilat te mos hyje as dielli
  zerat e njerzve njekohesisht
  jam e lodhur nga te gjitha
  por ty te dua marrezisht

  Nuk i shkembej pasurite e botes
  me paqen qe me jep ti
  kam lindur me fat se ne jete
  provova kete dashuri

  Dua te rri vetem me ty...  Ate dite shpresoj te mos jem!!!

  Nje dite ti s'do te jesh me xheloz
  s'do me pyesesh pse u vonova aq shume
  kur te vij rrotull neper shtepi
  s'do me ndjekesh me veshtrim si dikur

  Nuk do te zeri gjumi me emrin tim
  nuk do te zgjohesh nga endrra per mua
  s;do te jem me pjese e jotja
  s'do shqiptosh me fjalen "TE DUA"

  S'do te me mbash me brenda teje
  do te grindesh shpesh oh sa shpesh
  dhe un do lodhem, do thyhem, tretem
  e per veten time do te me vije keq

  Ate dite shpresoj te mos jem me
  te pakten do te kete mbetur emri im
  dhe ti do te me sjellesh ne mendje
  si nje copez endrre, si kujtim.  Nen flaken e zbehte te qiririt

  Nen flaken e zbehte te qiririt
  e heshtur qendroj e trishtuar
  ne mure hija e trupit tim
  leviz e shumfishuar

  Me shfaqet fytyra jote
  e qeshur mbushur miresi
  dhoma ime ku te merret fryma
  merr drite celet tani

  Trupi im nuk eshte me nje hije
  zgjohet theret emrin tend
  digjem nen prekjen tende
  dhe flas blebezoj pa mend

  Nen driten e zbehte te qiririt
  sa ore do te shtyj se di
  ne kete dimer te merzitshem
  E VETMJA DRITE JE TI.


  Humbur ne pavetedije

  Trupat tane te zhveshur
  jane ngateruar shume keq
  nuk gjej dot fjalen qe dua
  frymarrjen e kam te shpeshte

  Gjithe bota eshte te kjo dhome
  s'mundem te hap as syte
  ora ka ngecur ne nje vend
  nga prekja jote kam ngrire

  Te mos zbresim ne boten reale
  le te rrime keshtu te dy
  trupin e ndjej te zbrazur fare
  pas pak do zgjohem kam frike

  Un isha qe flisja parreshtur
  pershperitja fjale pa kuptim
  s'me besohet tani rri kaq urte
  humbur ne pavetedije harrim

  Duhet te vishem te dal ne rruge
  mes njerzve te zhveshur nga morali
  te kujtoj qiellin ku isha ngjitur
  dhe ne cast per ty t'me marre malli

  Trupat tane te zhveshur
  jane ngateruar shume keq...  IK LARG

  Kujtimet tona do ti ruaj
  si gje te cmuar me vlere
  neteve te gjata me dike tjeter
  ato askush nuk do ti preke

  Kam endrrat qe thurem bashke
  Data, si harroj tere jeten
  se ti me deshe aq shume
  dhe me trajtove si femer

  Ik larg mos mendo kthimin
  asgje nuk humb je ketu me mua
  derisa ne paqe te mbyll syte
  vetem ty do te te dua!!!
  LuM i RrEmByEr

 2. #2
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,487
  Vargje te bukura e te thjeshta si vete poetja.
  Where does a thought go when it's forgotten?

 3. #3
  Nga libri "Kete nate me ty" botuar 1999

  Ti largohesh...

  Ti largohesh, largohesh, largohesh prej meje
  dhe kurre s'me degjon kur te them: "Rri dhe pak!"
  ne ato çaste ne zemren time lind meria
  e me vete betohem qe mos te te flas

  Po per çudi perseri vij drejt teje
  harroj gjithçka qe thashe me pare
  sa te shoh dua te te puth, te te rrok ne krah
  e keshtu asnjehere nuk mundem te ve faj


  Pendimi

  Matem te flas e para
  po s'prapsem serish
  Ne buze me rri heshtja
  ne mendje nje pendim

  Kush faj ka nga te dy
  kete tani se di
  veç ndjej se kokeulur
  ecim une edhe ti!


  Pa dashur

  Ne xhamin e dritares, qielli
  pikat e shiut i perplas me force
  ato rrjedhin me trishtim: qetesine
  e dhomes s'e perzene dot

  Me kot pres qe telefoni
  ta thyej heshtjen e tij
  i afrohem prane, ngre receptorin
  asgje s'merr fryme, ka ngrire

  Kot beme fjale, them me vete
  sa kohe kemi larg, se mbaj mend...
  Mbi xham s'po degjoj me trokitje
  shiu vertet pushoi, apo une...
  Pa dashur formova numrin tend!
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 4. #4

  Pėr: Irma Kurti

  Irma Kurti shpallet “Universum Donna. Ceremonia qė do tė organizohet nė 13 tetor nė Lugano

  Ēmimi prestigjoz u jepet 10 grave qė janė shquar nė fusha tė ndryshme tė jetės

  Universum Academy nė bashkėpunim me Universitetin e Paqes nė Lugano tė Zvicrės nderon Irma Kurtin me ēmimin “Universum Donna” 2013. Ky ēmim u jepet ēdo vit 10 grave qė janė shquar nė fusha tė ndryshme tė shoqėrisė si art, letėrsi, shkencė, biznes etj Gjatė, krahas dhėnies sė kėtij ēmimi, fitueseve do t’u jepet dhe diploma e emėrtimi “Ambasadore e Paqes” sė Universitetit tė Paqes sė Zvicrės Italiane, titull ky i vlefshėm pėr tė gjithė jetėn. Veprimtarinė e mbėshtesin Federata Evropiane e Shoqatave Kulturore, Parlamenti Evropian pėr Sigurimin dhe Paqen, Dhoma Evropiane e Tregtisė si dhe Ente e Institucione tė tjera kombėtare e ndėrkombėtare.Nė ceremoninė e dhėnies sė ēmimit do tė ftohen edhe pėrfaqėsues diplomatikė nga konsullatat, kryetarė tė bashkive, drejtues rajonale etj. tė qyteteve apo vėndeve prej nga vijnė fitueset. Irma Kurti jeton prej vitesh nė Itali. Ka publikuar nėntė libra nė gjuhėn shqipe dhe tre nė italisht. Ka marrė shumė vlerėsime nėpėr konkurse ndėrkombėtare si: ēmimin e parė nė Konkursin Napoli Cultural Classic 2011 nė seksionin e autorėve tė huaj, ēmimin special nė Konkursin Ndėrkombėtar “Coluccio Salutati” 2011, ēmimin e parė nė Konkursin ”Lago Gerundo” 2011, ēmimin e dytė nė Konkursin Ndėrkombėtar “Giovanni Gronchi” 2012, ēmimin e tretė nė Konkursin Ndėrkombėtar “Europa 2013” nė Lugano, etj.

  Poezitė e Irma Kurtit janė pėrfshirė nė disa botime tė Librarisė Ndėrkombėtare tė Poezisė nė Maryland tė USA si nė Antologjinė: “Poezitė dhe poetėt mė tė mirė, 2007” etj. Vargjet e tregimet e saj bėjnė pjesė gjithashtu nė antologjitė: “Il Federiciano” publikim i “Aletti Editore“, “Diffusione Autori” 2011, “Napoli Cultural Classic 2013“, “Racconti delle donne straniere 2012/2013”, “Enciklopedia Universale e Autorėve Italianė” etj.

  Nacional
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 5. #5

  Pėr: Irma Kurti

  Tė tė tregoj…

  U lodha, u lodha pa ty
  sa tė kam pritur, njė jetė!
  por rruga e gjatė, plot njerėz
  e tkurrur nė vetmi hesht.

  Sa herė kam ardh pranė shtepisė tėnde
  kam ndenjur pak, kam ikur sėrish
  si nė njė lojė qė brenda
  magjinė e dashurisė kish.

  Sonte shkurtomi ēastet e pritjes
  eja, tė paktėn pėr mua
  jepma dorėn, pastaj tė tė tregoj
  sa shumė, sa shumė tė dua!
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 6. #6

  Pėr: Irma Kurti

  Kjo mbrėmje

  Kjo mbrėmje ka ngrirė nė buzėt tona
  mijra yje ndezur qėndrojnė nė qiell
  para syve na digjen xixėllonjat
  copėza vargjesh ndėrmend sjell.

  Flokėt mė hapen nė gjoksin tėnd
  fjalėt kanė humbur, nuk e di se ku,
  dua ta ndal vrapin e ēmendur tė orės
  qė bashkė tė rrimė, tė rrimė kėshtu.
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •