Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 4 prej 4
 1. #1
  Warranted Maska e Qerim
  Anėtarėsuar
  06-12-2003
  Vendndodhja
  Home
  Postime
  1,641
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime

  Poezi nga Agim Pepa

  Mos m`u tremb dashuri

  Me shtrojne ne shtreter cmendurie,
  Se merrem me vjersha dhe ngre gota .
  Pas ijesh te hijshme bukurie,
  Me duket se fshihet gjithe bota.

  Imazhet me joshin ne deshira,
  Sa humbas ne jerm si femi.
  Shungulloj i teri neper marrezira,
  Dhe dukem se s`njoh as perendi.

  Djallushkat me bejne ziliqar,
  Ne c`hone me hedhin se di ?!....
  Nese bota me quan mekatar ,
  Ti mos m`u tremb dashuri !


  Macja e poetit
  Ne kujtim te mikut tim poet ,Piro Kuqit

  Gjemimet shkojne me tej,
  Shqetesimi dhe nata nje trup.
  Piros qe mbeti i vetem,
  Dhe macja kish nisur t`i humb.

  Yjet peshperisnin ne fikje,
  Dimri poetit ju qas.
  Macja i ndiqte sikur,
  T`u lypte pak drite ,pak gas.

  Dukej se rrekej ne udhe,
  Pas ndjenje ta grishte ndokush.
  S`kerkonte as uje ,as buke,
  Vec doret t`ia shkonin mbi push.

  Qekur s`pat pare me grua,
  Oborrit dhe rrotull shtepise.
  Syte kater ,sovrane larushja,
  Pergjonte nga maja e catise.

  Dhe heshturazi dersa dyndej,
  Me muzgun vetmonte pasketaj.
  Saken sa guxonte te futej,
  perbrenda pa zotin e saj.

  Sapo pikaste mes heshtjes,
  Gerhimen e celesit ne porte.
  Nga maja e catise i feksnin,
  Rrezellites dy sy beseplote!

  Me bishtin gjithhere lekundur,
  Sqimtare afrohej per pak.
  Pastaj harbohej e perhumbur,
  Ne preher me ledhe si vajze!

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Anėtarėsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  57 falenderime nė 49 postime
  Citim Postuar mė parė nga Qerim
  Mos m`u tremb dashuri

  Me shtrojne ne shtreter cmendurie,
  Se merrem me vjersha dhe ngre gota .
  Pas ijesh te hijshme bukurie,
  Me duket se fshihet gjithe bota.

  Imazhet me joshin ne deshira,
  Sa humbas ne jerm si femi.
  Shungulloj i teri neper marrezira,
  Dhe dukem se s`njoh as perendi.

  Djallushkat me bejne ziliqar,
  Ne c`hone me hedhin se di ?!....
  Nese bota me quan mekatar ,
  Ti mos m`u tremb dashuri !


  Macja e poetit
  Ne kujtim te mikut tim poet ,Piro Kuqit

  Gjemimet shkojne me tej,
  Shqetesimi dhe nata nje trup.
  Piros qe mbeti i vetem,
  Dhe macja kish nisur t`i humb.

  Yjet peshperisnin ne fikje,
  Dimri poetit ju qas.
  Macja i ndiqte sikur,
  T`u lypte pak drite ,pak gas.

  Dukej se rrekej ne udhe,
  Pas ndjenje ta grishte ndokush.
  S`kerkonte as uje ,as buke,
  Vec doret t`ia shkonin mbi push.

  Qekur s`pat pare me grua,
  Oborrit dhe rrotull shtepise.
  Syte kater ,sovrane larushja,
  Pergjonte nga maja e catise.

  Dhe heshturazi dersa dyndej,
  Me muzgun vetmonte pasketaj.
  Saken sa guxonte te futej,
  perbrenda pa zotin e saj.

  Sapo pikaste mes heshtjes,
  Gerhimen e celesit ne porte.
  Nga maja e catise i feksnin,
  Rrezellites dy sy beseplote!

  Me bishtin gjithhere lekundur,
  Sqimtare afrohej per pak.
  Pastaj harbohej e perhumbur,
  Ne preher me ledhe si vajze!
  Mirepres me padurim te tjera poezi ndjesore dhe domethenese, deshmi e nje talenti te profilizuar poetik. Respekte nga mondishall

 3. #3
  Feniks. Maska e niktironci
  Anėtarėsuar
  25-03-2007
  Vendndodhja
  Aty ku jetohet.
  Postime
  337
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Fjale zemre.

  Shpirti i shkrete, i paster,
  Mundohet, te hapet,
  Si fjalet e qarta ne leter.

  Te shpreh me forcen e tije,
  Ate qe c`dokush e di,
  qe te dale nga kjo thellesi.

  Si yjet e kalter, ne qiellin e kthjellet,
  Te vezulloje , me nje ndricim.
  Qe gjthkujt i duket i magjishem.

  Lehte mbi qerpiket e tu te gjate,
  Qe duken si te lagur te vezulloje,
  Sigurisht, nga lotet te ndrije si rubin.

  Fjalet qe shkruhen nga zemra ,
  Jane si drita e zbehte,
  E leshuar nga hena.

  Dhe te gjith i fut ne mendime,
  Pamvarsish si do qe te jesh i mire ai keq,
  Padyshim i fut ne te thella enderrime.
  Keto fjale te thjeshta , te thena ,
  Nga zemra ime.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga niktironci : 03-07-2007 mė 22:42

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar niktironci pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 5. #4
  Warranted Maska e Qerim
  Anėtarėsuar
  06-12-2003
  Vendndodhja
  Home
  Postime
  1,641
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Me terhoqi qe ky poet perdor edhe fjale te shqipes se vjeter, nje gje qe duhet te merret per shembull nga te gjithe shkrimtaret dhe poetet e tjere.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •