Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 62
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  117

  Mrekullit n Kuran!

  "Kurani sht shpallje e Zotit t botve." (Esh-Shuara 192)

  Katrmbdhjet shekuj m par Allahu zbriti pr njerzimin Kuranin si nj libr udhzues, i cili u bn thirrje njerzve pr t ndjekur rrugn e vrtet, duke zbatuar parimet e parashtruara n t. Q prej dits s shpalljes s tij e deri n ditn e gjykimit, ky libr i fundit hyjnor do t jet i vetmi udhzim pr njerzimin.

  Stili i pakrahasueshm i Kuranit dhe urtsia e tij e prkryer jan tregues t qart se ai sht Fjala e Allahut. Prve ksaj, Kurani ka mjaft veori te tjera t mrekullueshme, t cilat vrtetojn se ai sht me t vrtet nj libr hyjnor. Nj prej ktyre veorive sht fakti se nj numr i konsiderueshm i fakteve shkencore, t cilat njeriu mundi ti zbulonte vetm me ndihmn e teknologjis s shekullit XX, jan shpallur n Kuran 1400 vjet m par.

  Sigurisht q nuk mund t pretendojm se Kurani sht nj libr shkencor, pasi qllimi i shpalljes s tij nuk sht shtjellimi i fakteve shkencore apo shpjegimi i dukurive natyrore, por, si e tham dhe m lart, udhzimi i njerzve drejt s vrtets.

  Megjithat, n Kuran gjejm shum fakte shkencore, t cilat jan zbuluar n mnyr t plot vetm n saj t fjals s fundit t teknologjis bashkkohore. Kto fakte shkencore nuk mund t perceptoheshin n kohn e shpalljes s tij, gj q vrteton akoma m tepr prejardhjen e tij hyjnore.

  Q t kuptojm mrekullit shkencore n Kuran, pikspari duhet t hedhim nj vshtrim n nivelin e shkencs q mbizotronte n kohn kur u shpall ky libr hyjnor.

  N shekullin VII, n t cilin zbriti Kurani, n shoqrin arabe ekzistonin shum besime t pabazuara dhe supersticioze, me t cilat ishin przier edhe shtjet shkencore. Mungesa e teknologjis, me an t s cils do t studionin t fshehtat e natyrs dhe universit, i la kta arab t hershm nn ndikimin e bestynive dhe legjendave t trashguara nga gjeneratat e mparshme. Pr shembull, ata supozonin se malet ishin ato q e mbanin qiellin lart. Ata besonin se toka ishte e shesht dhe n dy skajet e saj ndodheshin male t larta, t cilat ishin shtyllat q mbanin qiellin lart.

  Sidoqoft, t gjitha kto besime t kota t shoqris arabe u zhdukn me zbritjen e Kuranit. N ajetin e dyt t sures Er-Rrad thuhet:
  Allahu sht Ai q i ngriti qiejt pa asnj shtyll...
  Ky ajet hodhi posht besimin e trashguar t arabve se qielli qndron lart i mbajtur prej maleve. N mjaft shtje t tjera jan shpallur argumente t rndsishme, n nj koh kur askush skishte asnj njohuri pr to. Kurani, i cili zbriti n kohn kur njerzit dinin shum pak rreth astronomis, fiziks ose biologjis, prmban argumente baz mbi nj sr dukurish dhe fenomenesh t ndryshme, si krijimi i Universit, krijimi i qenieve njerzore, struktura e atmosfers dhe ekuilibri delikat, i cili bn t mundur jetn n tok.

  Immaculate

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  117
  ORIGJINA E UNIVERSIT!

  N ajetin e mposhtm kuranor, prshkruhet origjina e universit:

  "Ai sht Krijuesi fillestar i qiejve dhe i toks (pa pasur asnj shembull)..." (El-Enam 101)

  Ky ajeti Kuranor prputhet plotsisht me zbulimet e shkencs bashkkohore. Konkluzioni, n t cilin ka arritur astrofizika sot, sht se i tr universi, s bashku me dimensionet e lnds dhe t kohs, erdhi n ekzistenc si rezultat i nj shprthimi t madh, i cili ka ndodhur menjher. Ky fenomen i njohur me emrin Big Beng, vrtetoi se universi ishte krijuar si rezultat i nj shprthimi n nj pik t vetme. Qarqet shkencore moderne jan t nj mendimi n lidhje me faktin se Big Bengu sht i vetmi shpjegim i arsyeshm dhe i vrtetuar i zanafills s universit dhe i mnyrs s krijimit t tij.  Prpara se t ndodhte Big Bengu, lnda nuk ekzistonte. Nga kjo gjendje mosekzistence, n t ciln as lnda, as energjia, madje as koha nuk ekzistonin dhe kjo mund t prshkruhet vetm n mnyr metafizike arrijm n konkluzionin se lnda, energjia dhe koha jan t tra t krijuara. Ky argument sht nj nga zbulimet e fundit t fiziks bashkkohore, i cili sht shpallur n Kuran 1400 vjet m par.  Nnshnim i fq. 10

  Zonat me ngjyr kafe t errt paraqesin fushn e rrezatimit
  Zonat me ngjyr kafe t leht jan t ftohta
  Zonat me ngjyr roz te lehte jan t nxehta
  Zonat me ngjyr t roz t errt jan vendet m t nxehta.

  Aparaturat e ndjeshme n bordin e satelitit hapsinor COBE, i cili u lshua nga NASA m 1992, arriti t kapte dukshm pjes t mbetura t Big Bengut. Ky zbulim shrben si evidenc pr Big Bengun, i cili sht shpjegimi shkencor i faktit se universi u krijua nga asgjja.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  117
  ZGJERIMI I UNIVERSIT!

  N Kuran, i cili u shpall katrmbdhjet shekuj m par, n kohn kur shkenca e astronomis ishte akoma primitive, zgjerimi i universit prshkruhet n kt mnyr:

  "Ne me forcn ton e ngritm qiellin dhe Ne e zgjerojm at ." (Edh-Dharijat 47)

  Fjala qiell e prmendur n kt ajet sht prdorur n vende t ndryshme n Kuran me kuptimin e hapsirs dhe universit. Edhe ktu, kjo fjal sht prdorur me kt kuptim. Me fjal t tjera, n Kuran sht shpallur se universi zgjerohet. Pikrisht ky sht konkluzioni i arritur sot prej shkencs.

  Q para fillimit t shekullit XX, i vetmi mendim i prhapur n t gjith botn e shkencs ishte se universi ka nj gjendje konstante dhe ka ekzistuar prher pa fillim. Por krkimet, vzhgimet dhe llogaritjet e marra prej aparaturave bashkkohore vrtetuan se universi n t vrtet ka fillimin dhe argument pr kt sht se ai zgjerohet vazhdimisht.


  Georges Lemaitre

  N fillimet e shekullit XX, fizikanti rus Alexander Friedmann dhe kozmologu belg Georges Lemaitre llogaritn teorikisht se universi sht n lvizje t vazhdueshme dhe se ai zgjerohet.
  Ky fakt u vrtetua gjithashtu prej t dhnave t vzhguara m 1929.  Edwin Hubble me teleskopin e tij gjigand

  Astronauti amerikan Edwin Hubble, ndrsa po vzhgonte qiellin me nj teleskop, zbuloi se yjet dhe galaktikat vazhdimisht sa vinin dhe largoheshin m shum nga njra-tjetra. Nj univers, ku do gj lviz vazhdimisht duke u larguar prej do gjje tjetr, nnkupton nj univers vazhdimisht n zgjerim.

  Vzhgimet e kryera n vitet n vazhdim vrtetuan se universi sht n zgjerim e sipr. Ky argument sht sqaruar n Kuran n nj koh, kur askush nuk kishte as iden m t vogl rreth ktyre fakteve. Kjo, sepse Kurani sht fjala e Allahut, Krijuesit dhe Sunduesit t tr universit.  Q prej momentit t Big Bengut, universi ka filluar t zgjerohet vazhdimisht me shpejtsi t madhe. Shkenctart e krahasojn zgjerimin e universit me siprfaqen e nj tullumbaci n fryrje e sipr.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  117

  Mrekullite ne Kuran!

  NDARJA E QIEJVE DHE TOKES!

  Nj prej ajeteve q bn fjal pr krijimin e qiejve sht edhe ajeti i mposhtm:

  A nuk e din jobesimtart se qiejt dhe toka ishin t ngjitura, dhe Ne i ndam ato t dyja dhe ujin e bm baz t jets s do gjje. Prse nuk besojn? (El Enbija 30)

  Fjala retk e prkthyer t ngjitura, n gjuhn arabe do t thot t prziera me njra-tjetrn, t bashkuara. Kjo fjal prdoret n ato raste kur u referohemi dy substancave t ndryshme, t cilat prbjn nj t plot. Fraza Ne i ndam sht folja arabe feteka dhe nnkupton dika q vjen si rezultat i shkputjes apo shkatrrimit t strukturs retk. arja e fars s bims n momentet para t mbirjes sht nj nga rastet n t cilat prdoret kjo folje.

  Le t shohim prsri kt ajet duke pasur n mendje kt fakt. N ajet, qielli dhe toka jan subjekti i par i gjendjes retk. M pas ata ndahen (feteka) duke u shkputur nga njri-tjetri. Kureshtja jon rritet kur rikujtojm momentet e para t Big Bengut dhe shohim se e gjith lnda e universit prfshihej n nj pik t vetme. Me fjal t tjera, do gj, duke prfshir qiejt dhe tokn, t cilat nuk ishin krijuar ende, ishin pjes e ksaj pike n gjendjen retk. Pas nj shprthimi t fuqishm, lnda e ksaj pike u nda (feteka) dhe m pas ndodhi procesi i krijimit t strukturs s tr universit.

  Kur krahasojm ajetin kuranor me zbulimet shkencore, shohim se ato prputhen n mnyr t prkryer me njra-tjetrn. Fakti m interesant dhe m habits sht se kto zbulime u bn vetm n shekullin XX.  Fotoja na paraqet Big Bengun, i cili na bn t qart edhe nj her se Allahu e krijoi universin prej asgjs. Big Bengu sht nj teori e vrtetuar me dshmi t qarta shkencore. Megjithse disa shkenctar u prpoqn t sillnin teori t kundrta me Big Bengun, dshmit e qarta shkencore bn q kjo teori t pranohej trsisht prej komunitetit shkencor.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  117
  RRUMBULLAKESIA E TOKES!

  Ai krijoi qiejt e tokn me qllim t caktuar. Ai ia mbshtjell natn dits dhe ditn ia mbshtjell nats. (Ez-Zumer 5)  Fjalt e prdorura n Kuran pr t prshkruar universin jan mjaft t qarta. Fjala arabe, e cila sht prkthyer mbshtjell n ajetin e msiprm, sht fjala tekuir. N fjalort arab kjo fjal prdoret pr t prshkruar mbshtjelljen e nj gjje rreth nj gjje tjetr, si mbshtillet allma rreth koks.

  Informacioni i dhn n kt ajet pr mbshtjelljen e dits dhe nats me njra-tjetrn na ndihmon t njohim formn e toks. Kjo mbshtjellje mund t ndodh vetm nse toka sht e rrumbullakt. Kjo do t thot se rrumbullaksia e toks sht thn n mnyr t trthort, n Kuran, q n shekullin VII.

  Nuk duhet t harrojm se gjuha arabe sht nj gjuh shum e pasur dhe prdorimi i ksaj foljeje sht i rrall, gj q tregon fare qart se prdorimi i saj sht br me qllim.

  Sidoqoft, ne duhet t sjellim ndrmend se njohurit e astronomis t asaj kohe e perceptonin botn krejt ndryshe. Ather mendohej se bota ishte nj plan i shesht dhe t gjitha prllogaritjet dhe shpjegimet shkencore ishin t bazuara mbi kt besim. Ajetet kuranore prmbajn informacione, te cilat ne kemi mundur ti njohim vetm disa shekuj m par. Prderisa Kurani sht fjala e Allahut, ai prdorur fjalt m t sakta e m preize, kur flitet pr prshkrimin e universit.

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  117
  STREHE E SIGURTE

  N Kuran, Allahu na trheq vmendjen ndaj nj vetie mjaft interesante t qiellit:

  "Qiellin e kemi br si streh t sigurt e t mbrojtur" (El Enbija 32)

  Kjo veti e qiellit sht vrtetuar prej krkimeve shkencore t kryera n shekullin XX.

  Atmosfera, e cila rrethon tokn, kryen shrbime jetike pr t siguruar vazhdimsin e jets. Duke shkatrruar mjaft meteor t mdhenj e t vegjl gjat prpjekjeve t tyre pr t arritur tokn, ajo i ndalon ata q t prplasen me tokn dhe t dmtojn gjallesat.

  Pr m tepr, atmosfera filtron rrezet e drits q vijn nga hapsira, t cilat jan t dmshme pr krijesat e gjalla. Fakti m interesant sht se vetm rrezet e padmshme e t nevojshme - drita e tejdukshme, rrezet e shkurtra ultraviolet dhe valt e radios - jan n gjendje t prshkojn atmosfern. I gjith ky rrezatim sht i domosdoshm pr jetn. Atmosfera lejon kalimin vetm t nj pjese t rrezeve t shkurtra ultraviolet, t cilat jan mjaft t domosdoshme pr procesin e fotosintezs te bimt dhe pr ekzistencn e t gjith gjallesave. Pjesa m e madhe e rrezeve t gjata ultraviolet t lshuara nga dielli filtrohen prej shtress s ozonit n atmosfer dhe vetm nj pjes e kufizuar dhe esenciale e tyre arrijn n Tok.

  Vetia mbrojtse e atmosfers nuk mbaron ktu. Atmosfera mbron gjithashtu tokn prej t ftohtit ngrirs t hapsirs, i cili arrin deri n minus 270 grad celcius.  Atmosfera lejon q t arrijn n Tok vetm rrezet e nevojshme pr jetn. Pr shembull, rrezet ultraviolet arrijn n Tok n nj prpjestim t caktuar. Vetm n saj t ktij fakti sht e mundur kryerja procesit t fotosintezs te bimt dhe, rrjedhimisht, vazhdimi i jets pr t gjitha gjallesat.  Ky ilustrim na tregon meteort, t cilt jan gati pr tu prplasur me tokn. Trupat qiellor, gjat udhtimit n hapsir, mund t paraqesin krcnim serioz pr Tokn, por Allahu, i Cili ka krijuar do gj n mnyrn m t prkryer, e ka br atmosfern nj streh mbrojtse. Fal ksaj mbrojtjeje t prkryer, gati t gjith meteort nuk mund ta dmtojn Tokn, sepse kur arrijn atmosfern ata shprbhen n miliona copa t vogla.


  Vazhdon ne postimin tjeter...

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  117
  Vazhdimi...

  Pjesa m e madhe e njerzve, kur shohin qiellin, nuk mendojn rreth vetive mbrojtse t atmosfers. Ata thuajse nuk mendojn kurr se far vendi do t kishte qen Toka nse kjo struktur nuk do t ekzistonte. Fotografia lart paraqet nj krater gjigand t krijuar nga nj meteor, i cili ra n Arizona, n SHBA. Sikur t mos ekzistonte atmosfera, miliona meteor do t binin n Tok dhe ajo do t bhej nj vend i pabanueshm. Por vetit mbrojtse t atmosfers bjn t mundur q krijesat t jetojn t sigurta. Kjo sht sigurisht mbrojtja q Allahu ka vendosur pr njerzit, e cila sht shpallur n Kuran.

  Nuk sht vetm atmosfera ajo q e mbron Tokn nga efektet shkatrruese dhe dmtuese t hapsirs. S bashku me atmosfern, brezi Van Alen, nj shtres, e cila krijohet si rezultat i fushs magnetike t Toks, gjithashtu shrben si nj fush mbrojtse kundr rrezatimeve t dmshme, t cilat krcnojn planetin ton. Ky rrezatim, i cili vazhdimisht lshohet prej diellit dhe yjeve t tjera, sht vdekjeprurs pr gjallesat. Nse brezi Van Alen nuk do t ekzistonte, energjia e shprthimeve masive t quajtura shprthime diellore, t cilat hasen vazhdimisht n Diell, do t shkatrronin do form jete n Tok.

  Dr. Hugh Ross, duke folur mbi rndsin q ka pr jetn ton brezi Van Alen, ndr t tjera thot:

  N fakt, Toka ka dendsin m t lart se do planet tjetr n Sistemin Diellor. Brthama e madhe e hekur-nikelit sht shkaku i ekzistencs s fushs son t madhe magnetike. Kjo fush magnetike formon shtresn mbrojtse kundr rrezatimit Van-Alen, e cila e mbron Tokn nga rrezet bombarduese. Nse nuk do t ishte kjo mburoj, jeta n Tok do t ishte e pamundur. I vetmi planet tjetr shkmbor q ka fush magnetike sht Mrkuri, por fuqia e fushs s tij sht 100 her m e vogl se e Toks. Madje as Venusi planeti yn motr nuk ka fush magnetike. Mburoja rrezatuese Van-Alen sht nj dizenjim unik pr Tokn.  Shtresa magnetosferike e formuar prej fushs magnetike t Toks i shrben asaj si nj fush mbrojtse prej trupave qiellor dhe rrezeve kozmike t dmshme. N foton lart duket qart kjo shtres magnetosferike, e cila quhet ndryshe Brezat Van Alen. Kta breza rrethues ndodhen me mijra kilometra larg Toks dhe mbrojn t gjitha krijesat n tok prej energjis shkatrruese t ardhur nga hapsira.
  T gjitha kto zbulime shkencore vrtetojn se Toka sht e mbrojtur n nj mnyr tepr t veant. Gjja m e rndsishme sht se kjo mbrojtje na u b e njohur n Kuran 1400 vjet m par, n ajetin: Qiellin e kemi br streh t sigurt e t mbrojtur.

  Vazhdon postimin tjeter...
  Kur te mer mendt Perenia, s'ka kush te bo dermon...

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  117
  Vazhdimi...

  Energjia e liruar n nj prej ktyre shprthimeve t viteve t fundit sht e barabart me energjin e liruar nga shprthimi i 100 miliard bombave atomike, si ajo q u hodh n Hiroshim. Pesdhjet e tet or pas shprthimit, u vrejt se gjilprat magnetike t busullave paraqitnin nj lvizje jo t zakonshme dhe 250 km mbi atmosfern e Toks, temperatura u rrit menjher n 2500 grad Celcius.  Energjia q lirohet nga nj shprthim diellor sht kaq e madhe, saq mendja e njeriut e ka t vshtir ta konceptoj. Nj shprthim i vetm sht i barabart me energjin e liruar nga 100 miliard bomba atomike si ajo e hedhur n Hiroshim. Bota sht e mbrojtur nga efektet shkatrruese t ksaj energjie prej atmosfers dhe brezit rrethues Van Alen.  Duke u larguar prej Toks, e cila sht e prshtatur n mnyr t prkryer pr jetn njerzore, prtej atmosfers, n hapsir ne hasim nj t ftoht ngrirs. Bota sht e mbrojtur prej t ftohtit ngrirs t hapsirs, i cili arrin n 270oC, n saj t atmosfers.

  Me pak fjal, nj sistem i prkryer funksionon mbi Tok. Ai e rrethon botn ton dhe e mbron prej krcnimeve t jashtme. Vetm n koht e fundit shkenctart arritn t msojn disa gjra rreth tij, kurse Allahu na ka njoftuar n Kuran pr mburojn mbrojtse t Toks q shekuj m par.

  Kur te mer mendt Perenia, s'ka kush te bo dermon...

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  117
  QIELLI KTHYES!

  Ajeti i njmbdhjet i sures Et-Tarik n Kuran, i referohet vetis kthyese t qiellit:

  "Betohem n qiellin q kthen." (Et-Tarik 11)

  Si dihet, atmosfera, e cila rrethon Tokn, prbhet nga disa shtresa. Secila prej tyre luan nj rol t rndsishm n dobi t jets. Krkimet kan nxjerr n drit se kto shtresa jan t specializuara n kthimin mbrapsht t trupave apo rrezeve q vijn nga hapsira apo nga vet Toka. Tani le t shqyrtojm disa shembuj t funksionit kthyes t shtresave q e rrethojn Tokn.

  Troposfera, e cila ndodhet 13 deri n 15 km mbi Tok, luan rol n kondensimin e ujit q vjen n gjendjen e avujve nga siprfaqja e Toks dhe n kthimin posht t tij n form shiu.

  Shtresa e ozonit me lartsi 25 km nga toka reflekton rrezatimin e dmshm dhe rrezet ultraviolet, t cilat vijn nga hapsira dhe i kthen t dyja mbrapsht n hapsir.

  Jonosfera kthen valt e radios t transmetuara nga Toka duke i kthyer posht n pjes t ndryshme t saj, tamam si nj satelit pasiv komunikimi, duke br t mundur kshtu transmetimin e valve radiofonike dhe televizive n nj distanc tepr t largt.

  Shtresa magnetosferike kthen mbrapsht grimcat e dmshme radioaktive q prhapen nga Dielli dhe yjet e tjera, para se t arrijn Tokn.
  Fakti q gjith kto veti t shtresave t atmosfers, t zbuluara vetm koht e fundit, jan shpallur n Kuran prej shum shekujsh provon bindshm se Kurani sht Fjala e Allahut.  Prezenca e ujit sht mjaft e rndsishme pr jetn n Tok. Nj nga faktort q ndikon n formimin e ujit sht Troposfera, e cila sht nj prej shtresave t atmosfers. Shtresa e Troposfers kondenson ujin q vjen n gjendje avujsh nga siprfaqja e Toks dhe e kthen posht n form shiu.  Shtresa atmosferike, e cila bllokon rrezet q mund t jen shkatrruese pr jetn n Tok, sht Ozonosfera. Ajo kthen rrezet e dmshme t ardhura nga hapsira, si jan ato ultraviolet, duke parandaluar arritjen e tyre n Tok.  Secila shtres e atmosfers ka veti t dobishme pr jetn e krijesave. Shtresa e Jonosfers, pr shembull, e cila sht nj nga shtresat m t larta t atmosfers, kthen valt e radios t lshuara nga nj qendr e caktuar posht n Tok dhe bn t mundur kshtu q kto val t kapen n distanca t mdha.

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  117
  SHTRESAT E ATMOSFERES!

  Nj nga faktet shkencore t zbuluara koht e fundit sht prbrja e qiellit nga shtat shtresa.

  "Allahu krijoi pr ju do gj q gjendet n tok, pastaj vullnetin e vet Ai drejtoi qiellit dhe i prsosi ata shtat qiej. Ai sht i gjithdijshmi pr do gj." {El Bekare 29}

  "Mandej e msyu qiellin (krijimin e qiellit) e ai ishte tym (mjegullin q ishte si materie e par) ... Dhe ata i krijoi shtat qiej brenda dy ditve dhe secilit qiell i caktoi at q i nevojitej." (Fusilet 11-12)

  Fjala qiell n gjuhn arabe prdoret me disa kuptime. N disa raste ajo ka kuptimin e atmosfers. N disa raste ajo ka kuptimin e universit. Kur prdoret n numrin shums, ajo n prgjithsi ka nj kuptim m t gjer se fjala univers, pasi prfshin universin, i cili prbn qiellin e par, dhe gjasht qiej t tjer.

  Por nse ne i japim fjals qiej kuptimin e par, d.mth. at t atmosfers, ather arrijm n prfundimin se atmosfera q rrethon planetin ton prbhet nga shtat shtresa.

  Me t vrtet, sot sht br i njohur fakti se atmosfera q rrethon Tokn, prbhet prej disa shtresave t ndryshme, t cilat shtrihen mbi njra-tjetrn. Dhe pr m tepr numri i ktyre shtresave sht i njjt me numrin e prmendur n Kuran, d.m.th. shtat shtresa. Kjo tem prshkruhet nga nj burim shkencor si m posht:

  "Shkenctart kan zbuluar se atmosfera prbhet prej disa shtresave t ndryshme. Shtresat ndryshojn nga njra-tjetra nga vetit e tyre fizike, si trysnia dhe lloji i gazeve. Shtresa atmosferike m e afrt me Tokn quhet TROPOSFER . Ajo z 90% t atmosfers. Shtresa mbi troposfer quhet STRATOSFER . Shresa tjetr ku prthyhen rrezet ultraviolet quhet SHTRESA E OZONIT . Shtresa tjetr quhet MEZOSFER . TERMOSFERA shtrihet mbi mezosfer. Gazet e jonizuara formojn nj shtres brenda termosfers, e cila quhet JONOSFER . Shtresa m e skajshme e atmosfers s Toks shtrihet prej 480 km deri n 960 km. Kjo pjes quhet EKZOSFER ."


  ATMOSFERE
  TOKA

  Toka i ka t gjitha kushtet q i nevojiten jets. Nj prej tyre sht atmosfera, e cila shrben si nj fush mbrojtse pr gjallesat. Sot sht nj fakt i njohur q atmosfera sht e prbr prej shtresave t ndryshme t shtrira mbi njra-tjetrn. Kjo gj sht e prshkruar ekzaktsisht n Kuran, ku thuhet se atmosfera prbhet prej shtat shtresave. Kjo sht sigurisht nj prej mrekullive t Kuranit.  Katrmbdhjet shekuj m par, kur t gjith besonin se qielli ishte unik e i pandar, Kurani shpalli mrekullin e ndarjes n shtresa dhe pr m tepr shtat shtresa. Shkenca moderne nga ana tjetr, zbuloi faktin se atmosfera, e cila rrethon Tokn, prbhet prej shtat shtresave baz dhe kt arriti ta zbuloj jo shum koh m par.
  Nse ne numrojm shtresat e cituara prej ktij burimi, shohim se atmosfera prbhet ekzaktsisht nga shtat shtresa, si sht shpallur edhe n ajetin kuranor.
  1. Troposfera
  2. Stratosfera
  3. Ozonosfera
  4. Mezosfera
  5. Termosfera
  6. Jonosfera
  7. Ekzosfera


  Nj tjetr mrekulli e ajeteve kuranore q prmendin kt fakt shtjellohet kur lexojm pjesn e fundit t ajetit t dymbdhjet t sures Fusilet: secilit qiell i caktoi at q i nevojitej. Me fjal t tjera, n kt ajet Allahu deklaron se Ai caktoi do qielli funksionin e vet.

  Dhe me t vrtet, si e kemi par edhe n postimin e mparshm, secila prej ktyre shtresave ka funksione jetike n dobi t njerzimit dhe t gjitha formave t tjera t jets n Tok. do shtres pra ka nj funksion t veant, duke filluar nga formimi i shiut, deri te mbrojtja prej rrezeve t dmshme, nga reflektimi i valve radiofonike e televizive, deri tek mnjanimi i efekteve katastrofike t meteorve.

  Nj prej ktyre funksioneve pr shembull, sht deklaruar n nj burim shkencor si vijon:
  Atmosfera e Toks ka 7 shtresa. Shtresa m e ult quhet troposfer. Shiu, bora dhe era formohen dhe ndodhin vetm n troposfer.
  Kjo sht nj prej mrekullive hyjnore, sepse kto argumente, t cilat u zbuluan vetm n saj t teknologjis s shekullit XX, jan shpallur n Kuran 1400 vjet m par.

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  117
  FUNKSIONI I MALEVE!

  Kurani trheq vmendjen kundrejt nj funksioni gjeologjik mjaft t rndsishm t maleve.

  Ne kemi krijuar male t patundura n tok me qllim q ajo q t mos lkundet dhe tronditet bashk me ta... (El Enbija 31)

  Si vihet re, n kt ajet sht shpallur se malet luajn rol n parandalimin e tronditjeve dhe lkundjeve t Toks.  Figura 1
  Oqean
  Sedimente
  Korja kontinentale
  Mbulesa
  Moho
  Distanca horizontale e pashkallzuar
  Malet e kan pjesn e tyre nn siprfaqen e toks m t madhe se ajo mbi siprfaqe. (TOKA, Press & Siever, fq. 413)  Figura 2
  Ishujt britanik
  Gjermania veriore
  Alpet
  Evropa
  Platforma ruse
  Kaukazet
  Sektori skematik. Malet, si kollona, kan rrnj t thella t fiksuara n tok. (Anatomia e Toks, Cailleux fq. 220)  Figura 3
  Shtrirja e maleve
  Erozioni
  Depozitim
  Niveli i detit
  Siprfaqja kontinentale
  Rrnja e malit
  Mbulesa
  Ilustrimi tjetr na tregon se malet kan formn e kollonave, n saj t thellsis s rrnjve t tyre. (Shkenca e Toks, Tarbuck & Lutgens, fq. 158)

  Vazhdon postimin tjeter...

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  117
  Vazhdimi...

  Ky argument nuk ishte i njohur nga askush n kohn kur u shpall Kurani. N t vrtet, ai u zbulua jo shum koh m par dhe kjo vetm si rezultat i zbulimeve t gjeologjis bashkkohore.
  Sipas ktyre zbulimeve, malet shfaqen si rezultat i lvizjeve dhe i prplasjeve t shtresave masive, t cilat formojn koren e Toks.  Kur dy shtresa prplasen me njra-tjetrn, shtresa m e fort rrshqet posht shtress tjetr, e cila prkulet n maj duke formuar lartsit dhe malet. Shtresa e poshtme fillon e zgjerohet duke u shtrir thell n tok. Kjo nnkupton se pjesa e poshtme e maleve sht po aq t madhe sa edhe pjesa e dukshme mbi Tok.
  N nj tekst shkencor, struktura e maleve sht prshkruar si m posht:  Atje ku kontinentet jan m t trasha, si p.sh. vargmalet, korja zhytet thell n mbules (mantel).  N saj t shtrirjes nn tok dhe mbi tok, malet i mbrthejn shtresat e ndryshme t toks s bashku si nj kunj. Korja e Toks prmban shtresa q jan n lvizje t vazhdueshme. Kjo veti mbrthyese e maleve parandalon tronditjet me shtrirje t gjer, duke e fiksuar koren e toks, e cila ka nj struktur tepr t lvizshme.

  N nj ajet kuranor, kjo veti e maleve sht vn n dukje nga nj krahasim i maleve me kunjat:

  A nuk e bm Ne tokn t prshtatshme pr jet, ndrsa malet i bm si kunja? (En-Nebe 6-7)

  Me fjal t tjera, duke u shtrir mbi dhe nn siprfaqen e Toks n ato pika ku lidhen dhe bashkohen shtresat e ndryshme, malet i mbajn lidhur kto shtresa me njra-tjetrn. N kt mnyr, ato fiksojn koren e Toks dhe parandalojn grumbullimin mbi shtresn e magms ose ndrmjet shtresave t saj. Shkurt, ne mund ti krahasojm malet me gozhdt, t cilat mbajn drrasat t mbrthyera s bashku.

  Vetia fiksuese e maleve n literaturn shkencore sht prshkruar me termin isostazi q do t thot:

  Ekuilibri i prgjithshm i kores s Toks i mbajtur nga qarkullimi i materialeve shkmbore posht siprfaqes, si rezultat i shtypjes gravitacionale.

  Ky rol kaq i rndsishm i maleve, i cili u zbulua nga gjeologjia moderne dhe nga krkimet sizmike, sht shpallur n Kuran shekuj m par si nj shembull i dijes absolute t krijimit t Allahut.

  Ne kemi krijuar male t patundura n tok me qllim q ajo q t mos lkundet dhe tronditet bashk me ta... (El Enbija 31)
  Kur te mer mendt Perenia, s'ka kush te bo dermon...

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  117
  LEVIZJA E MALEVE!

  N nj ajet tjetr, na bhet e ditur se malet nuk jan t palvizshme ashtu si mund t na duket, por ato jan n nj lvizje t vazhdueshme.

  Kur i sheh malet, mendon se ato jan t palvizshme, ndrsa ato lvizin... (En-Neml 88)

  Kjo lvizje e maleve ndodh si pasoj e lvizjes s kores s Toks, mbi t ciln ato jan vendosur. Korja e Toks noton mbi shtresn e mantelit, e cila sht m e dendur.

  Ishte fillimi i shekullit XX kur pr her t par n histori, nj shkenctar gjerman me emrin Alfred Wegener deklaroi se kontinentet kan qen t bashkuara s bashku n kohn e krijimit t toks, por m pas u zhvendosn n drejtime t ndryshme dhe u ndan duke u larguar larg njri-tjetrit.

  Gjeologt kuptuan se Wegener kishte t drejt vetm n vitin 1980, pra pesdhjet vjet pas vdekjes s tij. Sipas fjals s Wegener n nj artikull t publikuar n vitin 1915, kontinentet n tok u bashkuan s bashku rreth 500 milion vjet m par duke formuar nje mas t madhe te quajtur Pangaea e lokalizuar ne Polin e Veriut.

  Afrsisht 180 milion vjet m par, Pangaea u nda n dy pjes, t cilat u zhvendosn n drejtime t ndryshme. Nj prej ktyre kontinenteve madhshtore ishte Gondwana, e cila prfshinte Afrikn, Australin, Antarktidn dhe Indin. E dyta ishte Laurasia, e cila prfshinte Evropn, Amerikn e Veriut dhe Azin prve Indis. Njqind e pesdhjet milion vjet pas ksaj ndarjeje, Gondwana dhe Laurasia u ndan n pjes m t vogla.

  Kto kontinente, t cilat u shfaqn pas ndarjes s Pangaeas jan spostuar mbi siprfaqen e Toks disa centimetra do vit, duke shkaktuar ndryshime n prqindjen e toks dhe detit.

  Kjo lvizje u zbulua si rezultat i krkimeve gjeologjike t kryera n fillim t shekullit XX. Kjo lvizje e kores s Toks sht shpjeguar nga shkenctart si m posht:

  Korja dhe pjesa e siprme e mantelit, me nj trashsi 100 km, jan t ndara n segmente t quajtura shtresa. Gjenden gjasht shtresa t mdha dhe disa shtresa t vogla. Sipas teoris t quajtur tektonika e shtresave, kto shtresa lvizin n Tok, duke mbajtur me vete dyshemen e kontinenteve dhe oqeaneve. Lvizja e kontinenteve sht llogaritur t jet 1-5 cm n vit. Gjat kohs q shtresat vazhdojn t lvizin, ato realizojn nj ndryshim t vogl n gjeografin e Toks. Pr shembull, do vit, Oqeani Atlantik bhet pak m i gjer.

  N Kuran sht prmendur lvizja e maleve. Sot, shkenctart bashkkohor pr kt lvizje prdorin termin lvizja kontinentale.

  sht e padiskutueshme q kjo sht nj prej mrekullive t Kuranit, pasi ky argument shkencor u zbulua vetm koht e fundit nga shkenctart.  Lvizja kontinentale
  200 milion vjet m par
  135 milion vjet m par
  65 milion vjet m par
  Sot
  Hemisfera perndimore 50 milion vjet m pas
  Hemisfera lindore 50 milion vjet m pas
  Fotografia n t majt tregon pozicionin e kontinenteve n t kaluarn. Nse lvizja e kontinenteve do t vazhdoj n t njjtn mnyr, miliona vite m pas, ato do t jen n pozicionin e treguar n foton n t djatht.

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  117
  MREKULLIA TE HEKURI!

  Hekuri sht nj nga elementet e prmendura n Kuran. N suren 'El Hadid', d.m.th. n suren e Hekurit, thuhet:

  "Ne e kemi zbritur hekurin, n t cilin ka forc t madhe dhe dobi pr njerzit..." (El Hadid 25)

  Fjala zbritur e prdorur veanrisht pr hekurin n kt ajet, mund t mendohet se ka nj kuptim metaforik q do t thot se hekuri sht dhuruar pr t mirn e njerzimit. Por, nse ne do t marrin n konsiderat kuptimin e drejtprdrejt t fjals, i cili sht, i zbritur fizikisht nga qielli, ne kuptojm se n kt ajet gjejm nj mrekulli shkencore mjaft domethnse.

  N saj t krkimeve astronomike sht zbuluar se hekuri i gjendur n rruzullin toksor ka ardhur prej yjeve gjigand t hapsirs.
  Metalet e rnda n univers jan krijuar n brthamn e yjeve t mdha. Gjithsesi, Sistemi yn Diellor nuk zotron nj struktur t prshtatshme q t prodhoj vet hekur. Hekuri mund t prodhohet n yje shum m t mdhenj se Dielli, te t cilt temperatura arrin disa qindra miliona grad. Kur sasia e hekurit n nj yll tejkalon nj nivel t caktuar, ylli nuk mund ta mbaj at m gjat dhe si rezultat ai shprthen n nj shprthim t quajtur nova ose supernova. Si rezultat i ktij shprthimi, meteort, t cilt prmbajn hekur, shprndahen npr univers dhe lvizin npr hapsir, derisa t trhiqen prej forcs gravitacionale t ndonj trupi qiellor.

  E gjith kjo na bn t qart se hekuri nuk sht formuar n Tok, por sht mbartur nprmjet meteorve pas shprthimit t yjeve n hapsir, pra ai ka zbritur n tok n t njjtn mnyr si sht shpallur n ajetin kuranor. sht e qart se ky fakt nuk njihej shkencrisht n shekullin VII, n kohn e shpalljes s Kuranit.


  Kallp hekuri.

  El-Hadid sht surja e pesdhjet e shtat e Kuranit. Vlera numerike e fjals el-hadid n Arabisht sht prsri 57. Vlera numerike si fjal e vetme hadid sht 26. Dhe si shihet m lart n tabeln periodike, numri atomik i hekurit sht 26. Allahu, i Plotfuqishm na informon pr hekurin dhe na tregon neve nj mrekulli shkencore s bashku me kodet matematike q ajo prmban.

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  117
  KRIJIMI IFT!

  "Larg t metave sht Ai q krijoi t gjitha iftet prej bimve q mbin toka, apo prej vet njerzve apo prej shum gjrave q ata nuk i din." (Ja Sin 36)

  Megjithse koncepti i fjals ift ose dy prdoret kryesisht pr mashkullin dhe femrn, shpallja prej shum gjrave q ata nuk i din ka kuptim m t gjer. Nj prej ktyre kuptimeve sht zbuluar n kohn ton.

  Shkenctarit britanik Paul Dirac, i cili propozoi se materia sht e krijuar n ift, iu dha mimi Nobl i fiziks n vitin 1933. Ky zbulim i quajtur parit , pohon se materia sht n ift me t kundrtn e saj: anti-materien. Anti-materia mbart vetit e kundrta t materies.  Pr shembull, n kundrshtim me materien, anti-materia ka elektrone t ngarkuara pozitivisht dhe protone t ngarkuara negativisht. Ky fakt shtjellohet kshtu nga nj burim shkencor:

  ... do grimc ka antigrimcn e tij me ngarkes t kundrt... ...dhe kjo lidhje e paprcaktuar na tregon se krijimi i ifteve dhe asgjesimi i tyre ndodh n zbraztir n do koh dhe n do vend.

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-12-2002
  Vendndodhja
  Shqipri
  Postime
  128
  selamu alejkum


  all llahu ta shperblefte me te mira ne kete dhe ne boten tjeter

 17. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-12-2002
  Vendndodhja
  dunja
  Postime
  1
  esselamu aleikum ue rahmetullah

  Allahu ta shperblefte per punen e bere.

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  117
  Allahu ju meshirofte te dyve ju vellezerit e mi dhe i meshirofte te gjithe besimtaret kudo qofshin.

  Perpiquni, beni sa me shume te mira e largohuni nga e keqja sa te mundeni, se Allahu sheh punen tuaj, me te vertete Allahu i do punemiret.

  Mea selam!
  Kur te mer mendt Perenia, s'ka kush te bo dermon...

 19. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-12-2002
  Vendndodhja
  Kopenhagen
  Postime
  24
  Si veshtire qe te gjithe myslimanet te jene punedashes e dashur Immaculate.

  Pergezime per punen e respektueshme, por mos ki shprese qe Xhihadi te jete punemire.
  Ku shkel turku, nuk mbin bari.

  (Thenie popullore shqiptare)

 20. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  117
  Postuar m par nga kiufiu2
  Si veshtire qe te gjithe myslimanet te jene punedashes e dashur Immaculate.

  Pergezime per punen e respektueshme, por mos ki shprese qe Xhihadi te jete punemire.
  Ka mjaft muslimane qe jane punedashes por ju nuk i njihni.

  Xhihadi nese behet sipas rregullave te Islamit eshte mjaft pune e mire, por me aq sa dini ju rreth islamit eshte veshtire ta kuptoni.

  Xhihad do te thote perpjekje, pra ka xhihad ne pune, ka xhihad ne te mesuar, ne marrjen e dijes, ka edhe xhihad me arme ne dore.

  Ky i fund duhet nganjehere kur te cenohet e drejta e lirise se besimit apo edhe kur cenohet vendi yt.

  Per mendimin tim lufta eshte gjuha e komunikimit ndermjet dy njerezve apo dy grupe te shoqerise te cilet nuk kane me cfare t'i thone me njeri-tjetrit.

  Dola nga tema por ja qe nganjehere duhen dhene disa sqarime.

  Flm per pergezimet kiufiu.

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. "Kurani", kontradiktat dhe absurditetet
  Nga Legjion n forumin Agnosticizm dhe ateizm
  Prgjigje: 312
  Postimi i Fundit: 03-10-2017, 08:23
 2. 7 mrekullite e botes
  Nga Era1 n forumin Shkenca dhe jeta
  Prgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 07-02-2010, 18:56
 3. Mrekullite shkencore te Kur'anit --- video dokumentar ---
  Nga Acid_Burn n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 05-03-2007, 13:46
 4. Mrekullit e Jezusit
  Nga toni77_toni n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 23
  Postimi i Fundit: 16-03-2006, 18:43
 5. Kush do te jene 7 mrekullite e botes?
  Nga Juventini n forumin Votime dhe sondazhe
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 21-02-2006, 01:48

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •