Close
Faqja 3 prej 16 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 313
 1. #41
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  15-04-2008
  Postime
  496
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  z. Amenti krimbat e tokes nuk kane te gjithe elementet e baltes. Njeriu po. Une respektoj mendimin tend dhe seriozitetin ne mendim. Pra menyra e pergjigjes me seriozitet nga ana juaj merr respektin jo vetem nga ana ime por edhe nga te tjeret.
  Komplet ndryshe po ndodh tek z/znj. Iliria e para. Me vjen keq nese fyhesh por nuk e di ku e keni perpunuar kete eklektizem timin pasi ato qe ke nenvisuar nuk jane antonime te njera - tjetres:
  Njeriu nga balta - gjallesat e tjera me ndihmen e aminoacideve te para te krijuara ne nje mjedis ujor ne nje menyre hyjnore.

 2. #42
  i/e regjistruar Maska e Timianonimi
  Anėtarėsuar
  29-07-2008
  Vendndodhja
  Percaktohet me vullnetin tim duke i ndryshuar tri dimenzionet hapsirore dhe duke ju pershtatur rrjedhjes se dimenzionit kohor te cilin nuk mund ta kontrolloj
  Postime
  146
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga AL+Berti Lexo Postimin
  z. Amenti krimbat e tokes nuk kane te gjithe elementet e baltes. Njeriu po. Une respektoj mendimin tend dhe seriozitetin ne mendim. Pra menyra e pergjigjes me seriozitet nga ana juaj merr respektin jo vetem nga ana ime por edhe nga te tjeret.
  Komplet ndryshe po ndodh tek z/znj. Iliria e para. Me vjen keq nese fyhesh por nuk e di ku e keni perpunuar kete eklektizem timin pasi ato qe ke nenvisuar nuk jane antonime te njera - tjetres:
  Njeriu nga balta - gjallesat e tjera me ndihmen e aminoacideve te para te krijuara ne nje mjedis ujor ne nje menyre hyjnore.
  AL+Bert,

  Une po kycem vone ne kete debat dhe te them te drejten nuk kisha kohe ti lexoj te gjitha postimet. Nuk jam njohes i mire i kuranit, bibles , kabballes, baghavad gita-s, budizmit etj por ato cka kam lexuar me kane dekurajuar qe te lexoj me tutje. Sqarimet ne keto libra zakonisht jane kontradiktore me realitetin ne te cilin jetojme apo logjiken ne baze te ciles veprojme.

  Ti po pohon se je profesionist por nuk po jepe sqarime se cfare perberje kimike (edhepse nuk jemi kimista besoj qe shumica e ka mesuar tabelen e mendelejevit ne shkolle) ka argjilla apo dheu (nuk jam gjeologjist por me sa dije une neper vende te ndryshme te botes ka balte apo lloc te ndryshem ne planetin e tokes).

  Ate cka i referohes ti krijimit te aminoacideve ka te bej me krijesat e para e jo me krijimin e njeriut. Me sa me kujtohet mua teorija e "supes fillestare" pohon se jeta ka filluar ne nje pus apo oqean me kombinimin e disa kemikaleve prej atmosferes dhe energjise per krijimin e amonoacideve te cilat jane elemente baze per krijimin e proteinave te cilat me vone do te evulojne ne forma te ndryshme te specive duke perfshi edhe nejriun (per kete shih teorine e Darwinit).

  Mire e kishte ai djaloshi qe tha se sipas vrojtimeve astronomike pothuaj se i gjithe kozmosi qe shihet (po e anashkaloj materjen e erret qe perben 23% te kozmosit e qe nuk dihet nga cka perbehet) i permban elementet e njejta kimike e natyrisht edhe njeru.

  Po i percjelli disa mendime te mia ne lidhje me religjionet nga nje postim tjeter ne kete forum me nje teme te ngjajshme:

  Paradoksi, gabimet si dhe kundershtimet me realitetin fizik te religjioneve monoteiste

  Ja njė anekdote e popullit tone ne lidhje me njė paradoks te feve monoteiste: E pyeti njeri Hoxhėn " Pasi qe perėndia ėshtė e plotfuqishme a mundet me e krijua njė guri aq te madh sa qe nuk mundet mi ngrite as vete?", hoxha mbeti pa tekst -sikur te pėrgjigjej "po mundet" atėherė del qe perėndia nuk qenka i plotfuqishėm se nuk po mujka me e ngrite njė guri!! Sikur te pėrgjigjėt "jo nuk mundet" po i bien qe perėndia prapė nuk qenka i plotfuqishėm se nuk po mujka me e krijua njė guri!

  Si po duket porosite e Allahut profeti nuk i ka pranuar bash mire (break of communication), se sipas profetit myslimanet gjate kohės se ramazanit duhet te pėrmbahen duke mos ngrene as te mos te pire pėr ta forcuar "unin" e vet (e marrur nga Budizmi) etj Por si po duket profeti nuk e ka njohur mire gjeografinė ne atė kohe dhe nuk e ka dite qe njė dite myslimanet do te jetojnė afėr polit verior ku ka vende qe dielli nuk perėndon nga 4-6 muaj dhe kur ramazani bie ne kėtė kohe atėherė te gjithė myslimanet ne kėto regjione duhet te vdesin prej urie!!! Mandej profetit i kishin pėlqyer shume gratė dhe shih pėr kėtė ja merre gruan e bukur djalit te birėsuar te vetit duke i than ese kjo ėshtė dėshira e Allahut(unė kisha me thane se lakmia e tij).

  Feja islame te tere besimin e bazon ne nje ndjenje te keqe te qenieve njerėzore, ne ndjenjėn e frikės(se paku kėtu krishtenizmi ėshtė me i mire se mbėshtetet ne ndjenjėn e dashurisė edhe pse bibla e tyre ėshtė nje mori pėrrallash pėr te vegjėl)! “Mos e bene kete se do te djegėsh ne zjemin e gjehnemit etj etj. Sipas besimit mysliman Allahu e teston njeriun ne kėtė bote”, dmth e ke krijuar por nuk ėshtė i sigurte a e ka ba te mire (po bjen vet ne testin e plotefuqishmerise se nuk qenka ne gjendje ta krijoi ne qenje perfektė qe nuk bene "gjynahe") dhe duhet me e testua dhe nėse krijesa e tij gabon atėherė e ndėshkon krijesėn e jo veten qe e ka bere te tille! Kjo i bie sikur unė ta krijoja njė robot dhe pasi qe unė nuk jam perėndi por njeri i thjeshte me duhet ta testoj atė robot se a i plotėson kėrkesat sipas dizajnit te bere. Nėse roboti bene mėkate (diēka qe unė e kam parapa qe nuk duhet te bej, nuk eshte dashur ta supozoj per me eshte dashur qe ta maroj ashtu qe mos me i lane mundesi me ba ata qe nuk duhet) atėherė e ndėshkoj robotin ne vend qe ta ndėshkoj veten pėr gabimin e bere ne paditurinė time!

  Religjionet monoteiste (Krishtenizmi, Islami , Judizmi etj) thonė qe pėr ato "mėkate" te cilat njeriu i bene gjate njė kohe infinitezimale te vogėl (rreth 70 vjet jeta mesatare e njeriut ne toke) ne krahasim me amshimin ne jetne pas vdekjes njeriu gjykohet a do te shkoj ne parajse apo ne ferr!!! Ne si njerėz jemi me te drejte se sa fete e juaja dhe pėr secilin "krim" e kemi dėnimin adekuat e jo bardh e zi (parajsen dhe ferrin) sikurse religjionet e juaja!

  Mandej feja islame ne lidhje me arsyen e krijimit te njerizimit me sa kam lexuar une thotė qe Allahu e krijoj njeriun me kusht qe dikush te mund ti vlerėsoj krijimet e tij dhe dikush qe i nėnshtrohet! Ne kėtė rast perėndisė i veshėn komplekset e njeriut, dmth njeriu i kompleksuar ka dėshirė qe dikush ta admiroj dhe ti nenshtrohet!

  Pse kurani dhe fete tjera e krijuan atė te keqin Shejtanin veē me lanė fajtor kujdestar pėr krejt te keqiat ne kėtė bote a? Secili do ta lakmonte nje pozite te perndive tuaja, qe pėr te mirat te falėnderohet kurse pėr te kqiat qe na ndodhin mos ti mveshet atij i cili sipas feve moniste na krijoj dhe na mbikėqyr por atij tipit te keq (shejtanit, Satanes Luciferit etj) qe e trilluan religjionet monoteiste si dhe njeriut dhe dobėsive te tij, po pasi qe ėshtė i plotfuqishėm pse nuk e shkatėrron atė te keqin por e lejon ti bej keto te keqija?

  Nese nuk gaboj sipas islamit kurani ju diktua Muhamedit diku para 1400 viteve, ku ishte me heret, sipas zbulimeve homosapiensi ehste ne toke qe nje milion vjet. Isalmi sipas meje ehste kryesisht kopje e religjioneve monoteiste (sidomos krishtenizmit, judizmit) me disa ndryshime qe me mujt me ju "shit" mentalitetit te popullit arab te asaj kohe.

  Duke u bazuar ne zbulimet e fundit ne fizike ndoshta ka ndonje involvim intelegjent ne krijimin e univerzit dhe qenjeve te gjalla dhe njeriut sikur qe pohojne perkrahesit e "Teorisė se krijimit inteligjent” (Intelligent Theory design – edhe pse nuk jam religjioz per nga natyra argumentet e tyre me janė dukur mjafte bindėse dhe shkencore !) por religjionet te cilat kane lindur gjate historise se njerzimit dhe jane zhdukur apo religjionet qe tani jane ende aktuale (duke perfshi edhe islamin) definitivisht nuk jane asgje vetem se produkt i imagjinates se njeriut per ta sqaruar jeten dhe mposhtur frigen nga e panjohura.

  Sipas principi antropik qe ėshtė njė tentim pėr te sqaruar njė fakt se konstantat fundamentale te fizikes (diku rreth 26 prej tyre) si dhe ato kimike kane vlera bash tamam sa duhet (duke pasur parasysh se kane mund te kene vlera prej minus infinit deri ne plus infinit) apo te shprehem ndryshe janė te akorduar ne mėnyrė delikate (“fine-tuned") pėr te lejuar universin te ekzistoj si dhe jetėn te cilėn ne njohim, gjithashtu dhe nje numer i madhe i koincidencave (rastesive) tjera (psh distanca e tokes nga dielli eshte ne vend ideal, masa e tokes dhe masa e henes eshte ideale per ekzistimin e jetes, distanca e sistemit solar nga qendra e galaktikes tone esht ene vend ideal per ta lejuar zhvillimin e qenjeve te gjalla etj lista eshte e gjate). Njė devijim i vogel nga keto vlera te "rastesishme" dhe universi e gjithashtu edhe format e jetės qe i njohim nuk do te ekzistonin!

  Por si po duket sheknca edhe per kete ka pergjigjeje, teorite e reja pohojne ne ekzistimin e infinit unverzeve parallele ku ne secilin univerz keto konstanta apo parametra kaen vlera te ndryshme dhe sipas logjikes se thjeshte prej infinit kombiniemve njeri univerz (ky ne te cilin jetojme) i ka vlerat ideale te ketyre konstantave?!

 3. #43
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  15-04-2008
  Postime
  496
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ok, tė falenderoj per komentin dhe te vleresoj karakterin dyshues ( te mos pranimit te gjerave ne menyre shabllone). Ky eshte nje debat qe shpresoj te jete konstruktiv dhe i qete.
  Po filloj qe nga balta qe ne te gjithe boten formohet si rezultat i kesaj perzierje:
  SiO2+H2O(e paster ose e papaster kimikisht) + dhjetra elemente kimik te tabeles se sistemit periodik duke perfshire edhe elementin Fe (ferrum) qe shkenca i definon si te ardhur nga jashte planetit toke dhe kjo ne perputhje vetem me Kuranin.
  Une nuk jam besues i Teorise Darviniane dhe ka rreth 5 vite qe une nuk e besoj me dhe qe me duket nje teori qe i sherben vetem nivelit intelektual te fshataresise provinciale. Ka shume argumente te cilat ishin te konsumuara pothuajse plotesisht tek forumi shkencor. Formimi i dy apo tre aminoacideve ne nje eksperiment te Stenli Milerit per shume vite kishte entuziazmuar gjithe komunitetin darvinist. U hodh poshte pasi u pa se ne perzierjen kimike te amoniakut , metanit, hidrogjenit dhe ujit lindnin bashke me tre aminoacidet edhe elementet qe i shkaterronin ato, prandaj me lind e drejta te perdor konceptin Hyjnor.
  Pika tjeter ishte shkenca moderne dhe dua te te them se ajo po aprovon perdite e meshume vargje Kuranore.
  Disa ceshtje dhe mendime filozofike mjaft te gabuara qe permende nuk me duket se eshte e bukur ti kundershtoj duke qene se nuk jam islamik dhe me intereson fetem karakteri shkencor i ceshtjes.
  Ju, miku im, permendet ketu edhe Teorine e Oshilacionit Universal qe ka te beje pikerisht me perseritjen e Universeve periodike por qe ne te vertete eshte hedhur poshte si model para rreth 30 viteve. Pse? Sepse nuk ka force fizike ne univers qe te kushtezoje tkurrjen e universit dhe e dyta sepse pas cdo universi do te kishte nje shkalle entropie qe do te transmetohej tek universi paraardhes. Kjo tregon se edhe keto universe jane me nje fillim dhe me nje fund dhe mbi te gjitha se kjo teori nuk eshte e vlefshme fare.
  Nuk e di nese u pergjigja krejtesisht apo kam harruar ndonje gje pa thene.

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e Timianonimi
  Anėtarėsuar
  29-07-2008
  Vendndodhja
  Percaktohet me vullnetin tim duke i ndryshuar tri dimenzionet hapsirore dhe duke ju pershtatur rrjedhjes se dimenzionit kohor te cilin nuk mund ta kontrolloj
  Postime
  146
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga AL+Berti Lexo Postimin
  Po filloj qe nga balta qe ne te gjithe boten formohet si rezultat i kesaj perzierje:
  SiO2+H2O(e paster ose e papaster kimikisht) + dhjetra elemente kimik te tabeles se sistemit periodik duke perfshire edhe elementin Fe (ferrum) qe shkenca i definon si te ardhur nga jashte planetit toke dhe kjo ne perputhje vetem me Kuranin..
  Mire Al+Bert

  Po thua se balta perbehet prej Silikonit(Si), trupi i njeriut ka sasi te vogla te ketij elementi (por ne raste te vecanta ka sasi me te madhe si psh ndonje zonje apo zonjushe e ka perdor ate element si jastek i gjinjeve permes operacionit kirurgjik me qellim te rritjes se tyre me u duke me seksi). Trupi i njeriut i permban ne sasi me te medha edhe keto elemente kimike:Oksigjen, Karbon, Hidrogjen(gjendet ne gjithe univerzin, edhe yjet jane te perbera nga H),Nitrogjen, Kalcium, Fosfor, Kalium, Sulfur, sodium, Magnezium, Hekur, flour, Zink,Rubidium, Strontium, Bromin, plumb, baker, Alumin, Kadmium, Kerium, barium, titanium, boron, selenium, nikel, Krom, arsenik, litium, merkur("zhiva"),germanium, kobalt,argjent, uranium, radium edhe elemente tjera se lista eshte e gjate..., shih per detaje linkun e meposhtem:

  http://en.wikipedia.org/wiki/Chemica...the_human_body

  E balta apo argjilla nuk i permbajne keto elemente, por prej te gjitha atyre elementeve qe e perbejne trupin e njeriut sipas teje balta i paska vetem tri, Si, H, dhe O. Pothuaj se me cdo element qe gjendet ne natyre qe ne ate kohe njeriu ka mund ta verej, trupi i njeriut do te kishte elemente te perbashketa. Sikur Kurani te pohonte se Allahu njeriun e krijoj prej ujit (trupi permban 65% uje - H2O) ateher se paku do te ishte pak me afer te vertetes!


  Citim Postuar mė parė nga AL+Berti Lexo Postimin
  Une nuk jam besues i Teorise Darviniane dhe ka rreth 5 vite qe une nuk e besoj me dhe qe me duket nje teori qe i sherben vetem nivelit intelektual te fshataresise provinciale. Ka shume argumente te cilat ishin te konsumuara pothuajse plotesisht tek forumi shkencor. Formimi i dy apo tre aminoacideve ne nje eksperiment te Stenli Milerit per shume vite kishte entuziazmuar gjithe komunitetin darvinist. U hodh poshte pasi u pa se ne perzierjen kimike te amoniakut , metanit, hidrogjenit dhe ujit lindnin bashke me tre aminoacidet edhe elementet qe i shkaterronin ato, prandaj me lind e drejta te perdor konceptin Hyjnor..
  Ti mund te besosh ne cka deshiron por faktet mbesin. Teorija e Darwinit sic edhe ceket eshte vetem nje Teori e cila tani per tani mbetet me e besushmja se eshte vertetuar me qindra here, ende ka zbrazetira por me kalimin e kohes besoj se do te plotesohet? Por kjo teorije nuk e perjashton intervenimin "hyjnore" por thjeshte tregon se eshte nje program ne trupin e qenjeve te gjalla i cili i mundeson atyre qe duke e modifikuar ADN-ne ti pershtatet nderrimeve te ambientit (interpretimi im).

  Teori rivale eshte teorija "Intelligent desgin theory", e cila nese nuk keqperdoret nga kreatonistat dhe njerzit qe i perkasin religjioneve tjera ka elemnete bindese. Kjo teori pothuaj se perpak u lejua te mesohet perkrah teorise se Darwinit ne SHBA , shih gjykimin e Denverit ku edhe Bushi u involvua, kjo teori pohon se dikush intelegjent eshte i perfshire ne krijimin e univerzit por nuk e specifikon asnje krijues te asnje religjioni te njohur e as nuk e ceke qe ndonje race intelegjent prej nje univerzi tjeter eshte pergjejgese per kete por vetem e "deshmon" se dicka intelegjnte i ka perzier duart etj dhe per kete ka mjafte elemente bindese dhe shkencore , per me teper.

  http://www.gotquestions.org/intelligent-design.html
  http://en.wikipedia.org/wiki/Intelligent_design


  Citim Postuar mė parė nga AL+Berti Lexo Postimin
  Pika tjeter ishte shkenca moderne dhe dua te te them se ajo po aprovon perdite e meshume vargje Kuranore..
  Tash po ja fut kot sic thone vellezerit tone nga Shqiperia

  Citim Postuar mė parė nga AL+Berti Lexo Postimin
  Ju, miku im, permendet ketu edhe Teorine e Oshilacionit Universal qe ka te beje pikerisht me perseritjen e Universeve periodike por qe ne te vertete eshte hedhur poshte si model para rreth 30 viteve. Pse? Sepse nuk ka force fizike ne univers qe te kushtezoje tkurrjen e universit dhe e dyta sepse pas cdo universi do te kishte nje shkalle entropie qe do te transmetohej tek universi paraardhes. Kjo tregon se edhe keto universe jane me nje fillim dhe me nje fund dhe mbi te gjitha se kjo teori nuk eshte e vlefshme fare.
  Nuk e di nese u pergjigja krejtesisht apo kam harruar ndonje gje pa thene.
  Nuk e dij se si erdhe ne konludim qe une e permendi terine e oscilimeve - ajo teori ka ra me vrojtimin se ekspanzioni i univerzit po shpejtohet e nuk po ngadalsohet sic mendonte me heret fizicineti i njohur Stephen Hawking !!! Nje leksion nga jeta, mos paragjyko dhe mos i merre supozimet tua si te verteta. Une fola per hipotezen e multiverzit apo univerzeve parallele, ne kuader te kesaj teorije jane disa klasifikime te univerzeve parallele per te cilat mund te lexosh me teper ne :

  http://en.wikipedia.org/wiki/Multiverse
  Sqarime tjera mund te gjesh ne dokumentarin e Elegant universe:

  http://www.pbs.org/wgbh/nova/elegant/program.html

  Me teper sqarime mund te gjesh ne librat e Michiu Kaku (njeri prej fizikanteve me te respektuar ne kohe e sotme dhe themelues i teorise se superstringave): "Hyperspace" dhe "Parallel worlds"(i kam lexuar te dyjat). Vetem shko prej Regent Street ku po pohon se jeton (shume rruge e shtrenjet ne Londer) ne charing cross road ndermjet Leicister station dhe Totenham court road station ne librarite e Foyles numer 113–119 , apo bookstore dhe do ti gjesh librat ne fjale.

  Ndoshta ka dicka hyjnore ne krijimin e univerzit dhe gjallesave por nuk ke nevoje me pervetsua nje religjion ne te cilin ke lindur sic eshte islami nese ai bjen ne kundershtim me njohurite - faktet shkencore, ka shume kunderthenje, nuk pershtatet me logjiken etj etj

  Feja Islame kryesisht bazohet ne ate se cka ka shkruajtur nje njeri apo ta quaj mistik i cili i ka pasur disa vizione gjate nje periudhe 40 vjecare! Ndoshta me e besushme jane librat e Dr. Michael Newton, nje hipnoterapeut i cili ne librat e tij i pershkruan deshmite e me se 6000 vetave ne lidhje me boten e pertejme dhe qenjet hyjnore qe i kane dhane nen hipnoze dhe te cilat perputhen me njera tjetren. Ky e ka nje rrjete boterore te hipnoterapeutisteve (Psikolog te diplomuar) te cilet u ofrojne kujtedo regresionin hipnotik per jeten ne mese jetave apo per jeten e pertejme.

  Sipas deshmive te klienteve te tij dhe te tjerve te gjithe ne jemi pjese e burimit (perendise) apo energjise univerzale. Qenjet hyjnore jane si ne vetem se kane evoluar me teper se sa njerzit qe ende lindin ne planetin e tokes. Se paku ajo cka pohot atje nuk bie ne kundershtim me logjiken dhe nuk kam gjete kunderthanje me realitetin ne te cilin jetojme. Duke e lexuar kete njoftim te shkurter qe e dhashe kjo tingellon pa lidhje sikur ata besmitaret tjere por nese i lexon librat e tij jane shume bindese dhe me me shume detaje: "Journey of Souls" dhe "Destiny of Souls" ose mund ta shohesh nje interviste te tij ne you tube vetem duke e shtypur emrin e tij, dmth Dr. Michael Newton.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Timianonimi : 18-09-2008 mė 05:32

 5. #45
  i/e regjistruar Maska e Pan
  Anėtarėsuar
  25-09-2005
  Postime
  60
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga AL+Berti Lexo Postimin
  Une e kam sqaruar se nuk perben kontradikte dhe nuk kam ndermend te replikoj me ju.
  Nese ke mundesi kursei per ne vende dhe persona te tjere ato fjale nonsens qe mi perplase fytyres!
  Ti zotėri nuk e ke tė qartė se ēfarė dmth "kontradiktė". Kontradiktė nė rastin e shkrimit tė parė tė kėsaj teme dmth qė Kurani jep katėr variante tė ndryshme dhe kundėrthėnės ndaj njėri-tjetrit se nga u krijua njeriu. Kurani pra thotė se "Njeriu u krijua nga uji, njeriu u krijua nga balta, njeriu u krijua nga dheu, njeriu u krijua nga gjaku i ngjizur". Ėshtė si tė them unė se "Alberti ėshtė femėr, Alberti ėshtė mashkull, Alberti ėshtė copė druri, Alberti ėshtė gjizė e prishur".

  Kurse ti na vjen nė temė dhe na flet se vėrtet "Alberti ėshtė femėr, Alberti ėshtė mashkull, Alberti ėshtė copė druri dhe Alberti ėshtė gjizė e prishur". Mendoj se tashmė ėshtė e qartė analogjia. Pėrveē kėsaj je dhe krejt jashtė teme sepse nuk po flet njeri pėr kreacionizmin kėtu, por pėr kontradiktat e Kuranit, qė duket se nuk e ke marrė vesh fare kur ke nisur tė replikosh.

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e Timianonimi
  Anėtarėsuar
  29-07-2008
  Vendndodhja
  Percaktohet me vullnetin tim duke i ndryshuar tri dimenzionet hapsirore dhe duke ju pershtatur rrjedhjes se dimenzionit kohor te cilin nuk mund ta kontrolloj
  Postime
  146
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga AL+Berti Lexo Postimin
  Ne rregull, faleminderit per pergjigjen
  Si fillim elementi Si= silic (qelq) dhe jo silikon. Balta eshte perzierje kimike dhe jo komponim kimik. Balta permban edhe kater elementet kryesor kimiko organik qe jane:
  Karboni
  Oksigjeni
  Hidrogjeni
  Azoti
  Te tjerat te pakten ne organike nuk kane rendesine e ketyre kater elementeve.
  .
  Ne gjuhen shqipe me sa me kujtohet mua quhet Silikon, prej tij behen gjysemperquesit ne elktronike. Nese njeriu eshte krijuar prej baltes a nuk do te duhej atehere trupi i njeriut te perbehet prej elementeve te njejta? Si po duket kjo lista e gjate e elementeve kimike qe e perbejne trupin (qe ta percjella) paska humb diku gjate krijimit te njeriut sipas kuranit!!! Me te vertet je kaq naiv apo prej friges se mos po te denon allahu po mundohesh me shkua kunder logjikes sate??

  Citim Postuar mė parė nga AL+Berti Lexo Postimin
  Ne elementet qe permende me beri pershtypje permendja e ferrumit (Fe). Ku mund ta kete observuar njeriu kete element kur dihet se nuk eshte produkt i tokes fare..
  Cka ka lidhje kjo (Fe) me kuranin, token gjate historise se krijimit e kane bombarduar tulifar meteoritesh, asteroidesh, kometa e trupa te tjere qiellor!


  Citim Postuar mė parė nga AL+Berti Lexo Postimin
  Teorite fizike te multiuniversit qe ti permende larte jane teori te pavertetuara dhe me shume teori te tjera te kunderta. Pikerisht me kete pune po merret CERN ne projektin LHC dhe duhet te presim pergjigjen e tij per 11 dimensionet.
  ..
  Se paku teorite e multiverzit kane vertetim matematikor (gjuha univerzale e univerzit) derisa vargjet tua kuranore jane pjelle e imagjinates se pedofillit dhe seks manjakut muhamedit (nese ka fakte per ekzistimin e tij). Po presim s ecfare pergjigjeje do na sjelle CERN-i, per kete kam shkruar ne forumin adekuat mund ti lexosh postimet e mija se cka synohet te arrihet ne CERN. shih linkun:

  http://www.forumishqiptar.com/showth...t=93911&page=3

  lexo nentitullin "Cka synohet te arrihet me keto eksperimente"

  Citim Postuar mė parė nga AL+Berti Lexo Postimin
  Une jam perqafues i zjarrte i teorise se Dizajnit Inteligjent dhe e njoh mjaft mire e rrjedhimisht jam i bindur se kjo teori nuk bie ndesh fare me Islamizmin, Judaizmin ose edhe Krishterizmin e hershem.
  ..
  Nuk bie ne ndesh por e kunderta po, kurani bie ne ndesh me teorine e dizajnit intellegjent se ne ate teori perdoren argumentet dhe faktet shkencore per ta mbrojtur ate cka pohoet atje e ne kuran ka vargje arabike qe e kundershtojne arsyen, vetdijen, shekncen edhe ne fund edhe veteveten!!

  Citim Postuar mė parė nga AL+Berti Lexo Postimin
  Feja islamike shprehet se Muhamedi nuk e ka shkruar Kuranin ashtu sic nuk e kishte shkruajtur Moisiu Torren por e kishin mare nga i njejti zot dhe thjeshte Torra dhe bibla jane ndryshuar nga dora e njeriut ndersa Kurani nuk mund te ndryshohet. ..
  Ne baze te cfare logjike erdhe ne kete konkludim? Biblen ee kaballen e paskan nderru e Kuranin nuk kane mujte, po mos ke far aftesish qe te kthehesh ne kohe dhe te jetosh 1400 vjet me kuranin pe rme vertetua kete cka pohon a? Per mua jane "Kape njanen e mshaj tjetres" produkte te imagjinates njerzore per ta speiguar jeten me ato njohuri qe i kane pasur ne ate kohe dhe asgje me teper(ndoshta kane ndonje kod te fshehur nga ndonej race me intelegjente edhepse dyshoj te cilin duhet deshifruar), mire do te ishin ne ndonje arkiv sa per ta kuptuar menyren e te menduarit te njerzve te asaj epoke kohore.

  Citim Postuar mė parė nga AL+Berti Lexo Postimin
  Per argumentet qe me tregon ne Internet une nuk kam asnje lloj kureshtjeje sepse nuk kane asgje te vecante.
  Po kthehem edhe nje here tek Multiuniversi dhe po te them se feja ne fjale tregon ne librin e saj se jane shtate qiej dhe mendohet se qielli i pare te jete Universi yne.
  Kurani gjithnje ka qene nje hap para shkences dhe per kete mjafton te shkosh tek forumi ketu siper.
  ..
  E dij qe ne kuran thuhet qe jane 7 qije(ndoshta ne baze te vrojtiemve te llojeve te ndrysheme te reve dhe lartesive ne te cialt ato gjenden kane ardhur ne nje perfundim te tille), ose ka qene "copy and paste" se kete e ka huazuar (vjedhur ) prej okultizmit i cili historikisht eshte para islamit. Mandej pothauj se kurani eshte kryesisht kopje e bibles dhe kaballes me disa ndryshime sa per me mujt me ju shite popullit dhe mentaliteti arab te asaj kohe?

  Thua Kurani nje hape para shkences , tash me bere te qeshem me ze (faliminderit se ma ngrite humorin). Po pse bre shoku atehere njerzit e mecem nder shekuj nuk e perdoren kuranin me be zbulime shkencore dhe me e permirsua jeten e bashkevendaseve dhe gjithe njerzimit sic beri shkenca?? Po te betohem ma jepe nje peralle te femijeve te shekullit 2 (para kuranit) apo ndoshta 1001 nje nete arabe dhe do ta interpretoj ashtu qe ne te te gjeje shumicen e zbulimeve shkencore ma moderne, por ajo mbetet interpretim e jo e vertet absolute sic beson ti verberisht ne kuran.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Timianonimi : 18-09-2008 mė 11:50

 7. #47
  el kafirun Maska e chino
  Anėtarėsuar
  04-02-2008
  Postime
  4,952
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga AL+Berti Lexo Postimin
  z. Chino 66:9 eshte me pare se 9:123 Ndoshta jam edhe gabim per renditjen sepse nuk e di renditjen Kuranore.
  Gjithsesi argumenti juaj per kontradite eshte shume shterpe.
  Megjithate e vleresoj perpjekjen tuaj.
  Dyshoj qe kuptove mendimin tim. Renditja e burimeve s“ishte aspak relevante. Mjafton secila fjali vecmas per te pare paradoksin. Megjithate e vleresoj pergjegjen "njerrokeshe" tende, e cila s“permban asnje argument pos nje vleresim ("shterpe"). Nese nje liber behet i sakte apo kontradiktor me vleresime paushalle te paarsyetuara, atehere po i bashkangjitem metodes tende dhe po them me fjalet e Voltaire se "Kurani eshte liber i pakuptueshem, i cili arsyen e shendosh njerezore ne cdo faqe te tij e trondite."

 8. #48
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  34
  Postime
  5,644
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga Surja Enam
  143. Ai (krijoi) tetė lloje (nga kafshėt shtėpiake): prej deleve dy (dash e dele), prej dhive dy (cjap e dhi). Thuaj: "A janė tė ndaluar (haram) dy meshkuj apo dy femra apo ēka mbanė (pjell) mitra e dy (llojeve tė tyre) femrave?" Mė tregoni, pra, me fakte tė ditura (e jo me trillime) nėse jeni tė sinqertė.
  144. Ai (krijoi) edhe nga devet dy (lloje) dhe nga lopėt dy (lloje). Thuaj: "A dy meshkuj i ka ndaluar (haram), a dy femrat, ose ēka mban mitra e dy (llojeve tė tyre) femrave?" A mos ishit tė pranishėm kur All-llahu ju porositi me kėtė (hallall apo haram)?" E kush ėshtė mė mizor se ai qė trillon rrenė pėr All-llahun dhe ashtu t'i humbė njerėzit nė mungesė tė dijes. All-llahu nuk vė nė rrugė tė drejtė mizorėt.
  Pra sipas Kuranit gjinija apo sexi ėshtė lloj i kafshės. Nuk ka dallim mes llojit dhe gjinisė.

  Kau dhe lopa, dy lloje tė ndryshme.
  Dashi e delja, qenkan lloje tė ndryshme.
  Cjapi e dhia qenkan lloje tė ndryshme.
  Devja e devani qenkan dy lloje tė ndryshme dhe jo gjini.

  Dhe kėto katėr lloje sipas Kuranit nė fakt qenkan 8 lloje.

 9. #49
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  15-04-2008
  Postime
  496
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga alibaba Lexo Postimin
  Pra sipas Kuranit gjinija apo sexi ėshtė lloj i kafshės. Nuk ka dallim mes llojit dhe gjinisė.

  Kau dhe lopa, dy lloje tė ndryshme.
  Dashi e delja, qenkan lloje tė ndryshme.
  Cjapi e dhia qenkan lloje tė ndryshme.
  Devja e devani qenkan dy lloje tė ndryshme dhe jo gjini.

  Dhe kėto katėr lloje sipas Kuranit nė fakt qenkan 8 lloje.
  O alibaba, lloje sipas seksit dhe jo sipas klasifikimeve biologjike. Kurani ka shume fjale qe ne gjuhe te tjera nuk kane perkthim pervec se ne arabisht.
  Pra kapuni ne gjera thelbesore sic natyrshem dini te kapeni kur e keni fjalen per biblen.

 10. #50
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  34
  Postime
  5,644
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  O alibaba, lloje sipas seksit dhe jo sipas klasifikimeve biologjike. Kurani ka shume fjale qe ne gjuhe te tjera nuk kane perkthim pervec se ne arabisht.
  Pra kapuni ne gjera thelbesore sic natyrshem dini te kapeni kur e keni fjalen per biblen.
  Ēfarė shpjegimi ėshtė ky kshtu?

  Si lloje sipas seksit? Qysh paska fjalė qė nuk kanė pėrkthim?

  Nėse e ka pas fjalėn pėr gjini apo seks, ėshtė dashur tė pėrkthehet nė kėtė mėnyrė, por aty shkruan "lloje", sepse sipas Kuranit sexi qenka lloj mė vete.

  Dhe nė vend tė thuhet 4 lloje, aty thuhet tetė.

 11. #51
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  15-04-2008
  Postime
  496
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Po te sqaroj edhe nje here z. Timi, mos u bazo tek dosjet UFO qe jane genjeshtra pa fund dhe tek keto budallalleqet e ndryshimeve ne DNA qe jane thjeshte pjelle e nje injorance te shfrenuar dhe pa asnje fakt.
  Per problemin e Kabala kuptoje se ajo genjen se qellimi i saj eshte mosbesimi ne zot.

  Ju zoti alibaba besoje se me kete tu thuash lloje sekseve nuk e pranoj kurre sepse eshte jashte cdo logjike biologjike por jam i bindur se eshte gabim ne perkthim. Perkthimi i gjuhes arabe eshte shume i veshtire sepse kjo gjuhe qe nga lindja e saj nuk ka pesuar asnje ndryshim. Ndoshta eshte edhe lajthitje e perkthyesit por gabim i Kuranit aspak dhe per kete pyet tek forumi islamik ketu siper se ata e njohin arabishten dhe mund tu sqarojne.
  Puna eshte se duhet te behemi realiste dhe te pranojme se Kurani te pakten deri tani nuk ka gabuar.

 12. #52
  ostrogot Maska e proscriptor
  Anėtarėsuar
  28-12-2005
  Postime
  374
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ej po ti spaske as ndershmerine minimale me pranu kur je gabim mer "shok", as sinqeritetin minimal ndaj vetes sepse kur shef i gjo sic eshte e shtrembero per ta bo "sic duhet" para se ta procesosh. Ty te ka blloku dogma rubinetin e mendimeve.

  Pa mor parasysh faktin qe nqs nje person nuk kupto se ku qendron kontradikta kuranore ne shkrimin e pare te kesaj teme, sa i afte mund te jete ai me kriju i pohim te thjeshte logjik, saqe te boje sens kur flet?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga proscriptor : 19-09-2008 mė 20:06

 13. #53
  Perjashtuar Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,684
  Faleminderit
  0
  31 falenderime nė 30 postime
  kurse ketu tek keto suret me poshte kuroni "shkencor" deklaron qe toka eshte e sheshte

  Earth is spread out like carpet (flat): (?)

  Quran-15:19: And the earth We have spread out (like a carpet); set thereon Mountains firm and immovable;

  Quran-78: 6-7: Have We not made the earth as a wide expanse, And the mountains as pegs (anchor) ?

  51:47: “With the power and skill did we construct the Firmament; for it is We Who create the vastness of space.”  toka eshte shtrire si nje qilim thoshte budallai muhamed........dhe malet jane te palevizeshme,ka harru levizjet tektonike analfabeti muhamed
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga land : 25-09-2008 mė 19:27

 14. #54
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-04-2008
  Vendndodhja
  Durres
  Postime
  195
  Faleminderit
  1
  0 falenderime nė 0 postime
  Ej nuk e komentojm dot Kuranin sipas botekuptimit tone se nuk e dim te pakten as gjuhen e Kuranit.
  Ketu flitet per mrekulline qe Zoti e ka harmonizuar njeriun me mjedisin duke e bere token te eceshme per njeriun pra nuk e ka bere si nje gur komete, llave, grope te zeze, etj.

 15. #55
  18929 Maska e KVS
  Anėtarėsuar
  23-03-2005
  Postime
  206
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Ej nuk e komentojm dot Kuranin sipas botekuptimit tone se nuk e dim te pakten as gjuhen e Kuranit.
  Ē'lidhje ka me temėn bindja jote myslimane se duhet mėsuar arabishtja qė tė komentohet Kurani? Pse jeni vazhdimisht jashtė teme ju myslimanėt? D.m.th. e keni shumė tė theksuar tė qenit jashtė teme? Cila ėshtė arsyeja?

  P.S. Pyetjet janė retorike.

 16. #56
  el kafirun Maska e chino
  Anėtarėsuar
  04-02-2008
  Postime
  4,952
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga aspira Lexo Postimin
  Ej nuk e komentojm dot Kuranin sipas botekuptimit tone se nuk e dim te pakten as gjuhen e Kuranit.
  Ketu flitet per mrekulline qe Zoti e ka harmonizuar njeriun me mjedisin duke e bere token te eceshme per njeriun pra nuk e ka bere si nje gur komete, llave, grope te zeze, etj.
  Mosnjohja e Arabishtes nga shqiptaret ka mundesuar depertimin e doktrinave te Kuranit tek ne. Sikur te dinim ne shqiptaret Arabishten, Kurani qemoti do ishte "recykluar" teresisht.

  Ja nje kontradikte kuranore per te cilen nuk te duhen njohuri ne Arabishte:
  Kurani thote se besimtare te Allahut jane vetem ata qe jetojne sipas rregullave te shkruara ne Kuran dhe sipas veprave te Muhamedit. Kurani thote pastaj se vetem besimtaret e Allahut shperblehen pas vdekjes duke shkuar ne Parajse. Sipas Kuranit Allahu ishte krijues i njerezimit. Kurani pastaj thote se (Kurani) eshte bere per tere njerezimin, fton tere njerezimin per t“u bere besimtare te Allahut.

  Ketu ka nje kontradikte. Sepse nese nje Zot (kinse Allahu) krijoi njerezimin dhe e la njerezimin te ekzistoj pa fjalen e Zotit (Allahut) deri ne vitin 622 pas Krishtit, pra e la njerezimin me mileniume "pa Kuran", atehere si mundet ky Zot te shkruaj ne Kuran se te gjithe ata njerez qe as s“e njohen Kuranin e as Allahun nuk jane besimtare dhe nuk do te shkojne (kene shkuar) ne parajse? Ku e coi Allahu p.sh. Remin e Romulin, Eneas, Agronin, Teuten, Aristotelin dhe popujt e tyre? I coi ne Parajse apo ne Ferr? Nese thua "i coi ne Parajse", kjo t“jep te kuptosh se jo vetem ata njerez qe perfillin normat e Allahut, i dergon Allahu ne Parajse. Cka hedh poshte nevojen e perfilljes se normave te Kuranit. Nese thua "i coi ne Ferr", atehere Allahu ketyre njerezve u paska pas bere nje "zenke", nje "kurthe". Sepse Enea, Agroni, Teuta nuk kishin lidhje me Allahun e muhalifet tjera arabe dhe per kete arsye ata s“kane mundur te vijojne normat e Kuranit. Me pergjegjen e dyte Allahu shfaqet me teper si nje intrigant sesa si nje Zot..

 17. #57
  MusLiman El-Hamduli-Lah
  Anėtarėsuar
  16-10-2007
  Vendndodhja
  Kur'an 19:32 Muhammedi: Me ka bere te miresjellshem ndaj nenes sime, e nuk me ka bere krye larte e as te padegjueshem.||Bible Gjoni 2:4 Jezui iu pergjegj Marise: Grua, se cdo bej une, eshte puna ime jo e puna jote?
  Postime
  111
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Legjion Lexo Postimin
  Karakteristikė e librave judaike ėshtė dhe numri i konsiderueshėm i kontradiktave dhe absurditeteve qė pėrmbajnė. Ėshtė ai ēasti kur botuesi pasi e kalon njė herė nė dorė librin qė sapo ka dalė nga shtypi, brengoset qė e botoi pa redaktor...  Nga ēfarė e prej ku e krijoi allahu njeriun?  Nga balta?


  15.Suretu El-Hixhr
  26. Ne krijuam njeriun nga balta e argjilit, tė zi e tė prihsur (me erė tė keqe)? (tė formuar-tė trajtuar-mesnun).

  32.Suretu Es-Sexhde
  6. Ai ėshtė njohės i tė (gjitha) fshehtės dhe tė dukshmes, i gjithėfuqishmi, Mėshirėbėrėsi.
  7. Ai qė pėrsosi krijimin e ēdo sendi, e krijimin e njeriut e filloi nga balta.

  38.Suretu Sad
  71. Kur Zoti yt u tha engjėjve: “Unė po krijoi njė njeri nga balta,
  72. dhe kur ta kem pėrsosur atė dhe t’i kem dhėnė nga ana Ime shpirt, ju menjėherė pėruljunju atij (nė sexhde)”.

  55.Suretu Er Rrahman
  13. E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni (ju o njerėz dhe ju o xhinė)?
  14. Ai e krijoi njeriun nga balta e terur si (enė balte) e pjekur.  Apo nga uji?


  24.Suretu En Nur
  45. All-llahu krijoi secilėn gjallesė prej uji, e prej tyre ka qė ecin rrėshqitas nė barkun e vet, ka qė ecin nė tė dy kėmbėt e edhe asosh qė ecin nė tė katėr kėmbėt. All-llahu krijon ēka tė dojė, pse vėrtet All-llahu ka mundėsi pėr ēdo gjė.

  25 Suretu El Furkan
  54. Dhe Ai nga uji krijoi njeriun, dhe e bėri atė tė ketė fis dhe tė ketė miqėsi. Zoti yt ka mundėsi tė jashtėzakonshme.  Apo nga dheu?


  30.Suretu Er Rrum
  20. Nga faktet (e fuqisė) e Tij ėshtė edhe ajo, se Ai ju krijoi prej dheu, e mandej ju (u zhvilluat nė) njerėz qė veproni tė shpėrndarė.

  35.Suretu Fatir
  11. All-llahu ju krijoi prej dheu, mandej prej njė pike uji, e pastaj ju bėri ēift. E asnjė femėr nuk bart e as nuk lind ndryshe, vetėm se me dijen e Tij, dhe nuk i jepet kujt tė jetojė gjatė ose t’i shkurtohet jeta e tij, vetėm se ajo ėshtė e shėnuar nė Libėr (Lehvi mahvudh), e kjo pėr All-llahun ėshtė e lehtė.  Apo nga "gjaku i ngjizur"?


  96.Suretu El 'Alak
  Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
  1. Lexo me emrin e Zotit tėnd, i cili krijoi.
  2. Krijoi njeriun prej gjakut tė ngjizur.  ---

  Pranohen baste...
  O NJeri i krijuar nga Zoti i madheruar, ti po mundohesh ti demantosh fjalet e All-llahut subhanehu we te ala:

  Po nuk quditem me kete, sepse jan muduar ti ndryshojn shume her por qellimit nuk ia arriten kurre: E All-llahu s.w.t ne Kur'an thote:


  Lexo ēka tė ėshtė shpallur ty nga libri i Zotit tėnd! Nuk ka kush qė mund t’i ndryshojė fjalėt e Tij dhe pos Tij, (18:27.)

  E quajti kontradikte ate qe All-llahu tha e kriuam njeriu nga balta, dhe cdo gjalles eshte kriuar nga uji: Si mund te kete balt pa uje?

  Pastaj e quajte Kontradikte se njeriu nuk qenka krijuar nga balta por nga dheu!!

  A thua si mund te kete: Balte pa dhe?

  PO ti qasesh Kur'anit me nje studim te sinqert: e jo sic i qasesh per te has ne Gabime,(edhe pse gabime nuk do te gjesh) ne fillim te Kur'anit te tregon saktesisht krijimin e njeriut edhe do ta kuptosh edhe gjakun e ngjizur se cfare eshte kuptimi i gjakut te ngjizur.

  Te pershendes
  Jezusi:
  "Unė jam i dėrguar vetėm te delet e humbura tė shtėpisė sė Izraelit."(Mateu15:24)

 18. #58
  el kafirun Maska e chino
  Anėtarėsuar
  04-02-2008
  Postime
  4,952
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga Besi3 Lexo Postimin
  PO po All-llahu ka dite per gjdo gje qe ka per te ardh TOKE All-llahu s.w.t e ka dite per gjdo gje qe ka per tu arritur nga njerzit.
  Me fjale tjera Allahu paska ditur qe ne shqiptaret do te invadohemi nga turqit dhe te pesojme te gjitha ato humbje. Poashtu paska ditur se cfare do te pesojme nen sundimin jugosllav.

  Nuk e di se si funksionon ky Allahu, por sikur te kisha qene une Zot, te pakten i kisha derguar disa signale ndaj popullit shqiptar per keto fatkeqesi. Besa cfare kryforti do kisha qene une si Zot, me siguri edhe e kusha flijuar nje grime te GJITHEFUQISHMERISE per te parandaluar keto katastrofa.

  Interesant ky Allahu. Paramendo: nuk ka pertuar t'i mesoj arabet se duhet shkuar ne Mekka per te fituar atje bileten per parajse, apo duhet mbajtur shami e tjera imtesira. Kurse neve na le te shkrihemi, e s'i kerset kepa. Mos ndoshta Allahu eshte vetem Gjysem- apo Qerekzot? Mos fatin e shqiptareve ia ka deleguar kompetences se nje Zoti tjeter?

 19. #59
  MusLiman El-Hamduli-Lah
  Anėtarėsuar
  16-10-2007
  Vendndodhja
  Kur'an 19:32 Muhammedi: Me ka bere te miresjellshem ndaj nenes sime, e nuk me ka bere krye larte e as te padegjueshem.||Bible Gjoni 2:4 Jezui iu pergjegj Marise: Grua, se cdo bej une, eshte puna ime jo e puna jote?
  Postime
  111
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga chino Lexo Postimin
  Me fjale tjera Allahu paska ditur qe ne shqiptaret do te invadohemi nga turqit dhe te pesojme te gjitha ato humbje. Poashtu paska ditur se cfare do te pesojme nen sundimin jugosllav.

  Nuk e di se si funksionon ky Allahu, por sikur te kisha qene une Zot, te pakten i kisha derguar disa signale ndaj popullit shqiptar per keto fatkeqesi. Besa cfare kryforti do kisha qene une si Zot, me siguri edhe e kusha flijuar nje grime te GJITHEFUQISHMERISE per te parandaluar keto katastrofa.

  Interesant ky Allahu. Paramendo: nuk ka pertuar t'i mesoj arabet se duhet shkuar ne Mekka per te fituar atje bileten per parajse, apo duhet mbajtur shami e tjera imtesira. Kurse neve na le te shkrihemi, e s'i kerset kepa. Mos ndoshta Allahu eshte vetem Gjysem- apo Qerekzot? Mos fatin e shqiptareve ia ka deleguar kompetences se nje Zoti tjeter?
  Per neve Muslimanet Ardhje turqve ne TROJE tona ishte nje begati, u shpernda feja islame edhe me shume: edhe pse historia tregon se ketu ne keto troje kishte MUSLIMAN edhe para ardhjes se turqis.
  "
  Ndersa per keto gjera te kqija qe ndodhin, keto ndodhin per shkak te mekateve tona, nese nuk e perfiLLim urdherin e All-llahut ateher Ai FuqiPloti dergon denime te llojeve te ndryshme.

  Mendo per vehte: Shikoj mardhenit e tua Me Zotin FuqiPlote, Ktheju All-llahut leri mekatet ik nga to ke pare ta pa se si ndryshon gjendja yte.

  un te pershendes
  Jezusi:
  "Unė jam i dėrguar vetėm te delet e humbura tė shtėpisė sė Izraelit."(Mateu15:24)

 20. #60
  el kafirun Maska e chino
  Anėtarėsuar
  04-02-2008
  Postime
  4,952
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga Besi3 Lexo Postimin
  Per neve Muslimanet Ardhje turqve ne TROJE tona ishte nje begati, u shpernda feja islame edhe me shume: edhe pse historia tregon se ketu ne keto troje kishte MUSLIMAN edhe para ardhjes se turqis.
  Po tregon se as filloren nuk e paske perfunduar. Nuk e mbaj mend te kem mesuar se shqiptaret pesuan begati me ardhjen e turqeve. E as qe kishte muslimane para implementimit te Islamit me dhune nga turqit.

  Por e di se Islami eshte nje rryme totalisht ne vete, definon historine, kombesine, genjeshtren, faktet, moralin teresisht ne vete, nese eshte nevoja edhe ne kundethenie me tere boten. Islami shet perverzionet per moral, perrallat per te verteta, krimet per miresi, e lere me t'i nenshtrohet ky shkences shqiptare te historise. Gjalle Allahu, s'ndodhe kjo gje. :P

  Ndersa per keto gjera te kqija qe ndodhin, keto ndodhin per shkak te mekateve tona, nese nuk e perfiLLim urdherin e All-llahut ateher Ai FuqiPloti dergon denime te llojeve te ndryshme.
  Thua se te gjitha ato qe ndodhin, jane te perfshira nga vullneti i Allahut? A te kuptova drejt? Nese po, a do te ishte e perfshire nga vullneti i Allahut, sikur nje dite nje psikopat rus apo amerikan te hidhte nje bombe ne Mekka dhe te zhdukte Mekken komplet?

  Mendo per vehte: Shikoj mardhenit e tua Me Zotin FuqiPlote, Ktheju All-llahut leri mekatet ik nga to ke pare ta pa se si ndryshon gjendja yte.
  Mendova per veten. A di cka "zbulova"? Zbulova qe cdo person qe kisha deshiruar te ndaj fatin e tij, s'kishte apo s'ka aspak lidhje me Allahun. Prej Kastriotit e princeve shqiptare te kohes se tij, neper Dukagjinin e Ismail Qemalin, e deri sot tek Ibrahim Rugova e Islamil Kadare (ka plote tjere te tille). E pra: Si te jem und i lumtur me nje devotshmeri ndaj Allahut, kur une as nuk dua te behem si ata qe u jane kthyer Allahut? Jam problem pak me i komplikuar sesa ti mendon. Me gjej tash nje keshille tjeter sipas ketyre informacioneve te reja.

  un te pershendes
  Te pershendes poashtu.

Faqja 3 prej 16 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •