Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 8 prej 8
 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime nė 104 postime

  Shpendi Sollaku Noč

  Shpendi Sollaku Noč ka filluar tė shkruajė dhe publikojė qė nė moshėn 14 vjeēare. Gjatė veprimtarisė sė tij si shkrimtar ai ka bashkėpunuar me revista dhe gazeta tė njohura ndėrkombėtare. Gjithashtu ka perkthyer krijime nga rusishtja dhe italishtja tė : Tolstoj, Esenin, Ungaretti, Quasimodo, Pavese, Pascoli, Croce.

  Shpendi i lindur nė Lushnjė nė vitin 1957, jeton nė Itali qė nė Prill te 1992-ishit, ku gjeti mbrojtje si refugjat politik pas rėnies sė diktaturės. Sot ai, vazhdon tė mbajė dy-shtetėsinė (atė shqiptare dhe italiane), sepse pėr tė Shqipėria do tė mbetet vendlindja e tij, ku pėr vite 'luftoi' kundėr diktaturės e mė pas jetoi pasojat e saj shumė vjeēare.

  Midis librave kryesore tė tij pėrmenden :
  "Mėzat e kalter",Tiranė 1987;
  "Mbretėria e gjėrave tė ndaluara",Itali 1995;
  "Tė duartrokasėsh Kaligolėn",Itali 1997;
  "Njė vend nė kėmbė pėr nė Galilea",Itali 1999-2000;
  "Kolumbia e Ballkanit",Itali 1994;
  "Shekulli i shkurtėr ballkanik",Itali 1994...

  Krijimet e tij janė pėrkthyer nė gjuhė tė ndryshme. Veprimtaria e tij krijuese bazohet kryesisht nė mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut, sidomos emigrantėve e nė veēanti tė tė burgosurve dhe azilantėve politikė.
  p.s. informacini i mėsipėrm u mundėsua pėr forumin nga sidni8. Pėr informacione tė mėtejshme mbi shkrimtarin mund tė vizitoni dhe faqen e tij www.shsnoe.com

 2. #2
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime nė 97 postime
  Shpendi Sollaku ėshtė aktiv edhe si pėrkthyes, veēanėrisht nga shqipja, italishtja dhe rusishtja. Mban gjithashtu lidhje bashkėpunimi me shumė revista letrare ndėrkombėtare. Krijimet e tij janė pėrkthyer nė gjuhė tė ndryshme. Pėr tu shėnuar veprimtaria nė mbrojtje tė tė drejtave tė njeriut, sidomos tė emigranteve dhe nė veēanti tė tė burgosurve dhe tė azilantėve politikė.


  RaPSouL

 3. #3
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime nė 104 postime
  ...parathėnien e shkruar poeti i madh italian Attilio Bertoluēi pėr librin e sh.s.noé-sė "Tė duartrokasėsh Kaligolėn"-(Applaudire Caligola).Jeta dhe veprimtaria e shkrimtarit tonė del mjaft mirė nė kėtė parathėnie....  Shėnime rreth jetės dhe aktivitetit tė Shpendi Sollaku Noé

  Sh.S.Noé ėshtė i njohur si poet, shkrimtar, politikan, profesor, kritik letrar ,gazetar investigator nė fushėn e korrupsionit tė nomenklaturave shtetėrore e tė simbiozės sė shteteve me kriminalitetin e organizuar. Noé ėshtė njė organizatorėt e udhėheqėsit e parė tė opozitės qė,duke rrezikuar jetėn ,bėnė tė mundur krollimin e komunizmit nė Lindje;ėshtė nga botuesit pionierė tė shtypit neodemokratik europiano-lindor; ėshtė i pari qė denoncoi penetrimin e Mafia-s nė Lindje dhe infiltrimin e kriminalitetit tė organizuar nė nomenklaturat shtetėrore;ėshtė i pari qė denoncoi luftėn nė Ballkan (sidomos nė Bosnje e Kosovė) dhe parashikoi gjatėsinė e zhvillimit tė saj; ėshtė i pari qė, kur Perėndimi duartrokiste fitoren e demokracisė nė Lindje,ka paralajmėruar kthimin e shpejtė nė fuqi tė kriptokomunistėve. Noé u lind nė Shqipėri mė 3 prill 1957 nė njė familje nėpunėsish. Kalon njė fėmijėri tė vėshtirė ngaqė, kur! !
  ishte tre vjeē, babanė e tij , njė monarkist , e dėnojnė me burgim si "sabotator" tė regjimit tė Hoxhės. Familja e tij ,nėna dhe gjashtė fėmijė,nė tė cilėn Noé ėshtė vėllai mė i vogėl , pėrjeton , pėrveē vėshtirėsive ekonomike, dhunėn psikologjike dhe terrorrin e luftės sė klasave. Noé-ja i vogėl jeton me dhimbje sekuestrimin e shtėpisė,pėrjashtimin nga shkolla tė tė vėllait,imitimin nėpėr cepa rrugėsh tė prangave me duar tė kryqėzuara nga bijtė e ēensorėve. E ėma, mėsuese, transferohet larg shtėpisė dhe ėshtė vėllai i madh qė,edhe pse adoloshent, luan rolin e babait tė shtėpisė ,qė "i detyron" vėllezėrit tė lexojnė libra e tė dėgjojnė muzikė klasike gjatė gjithė ditės, duke i shpėtuar mrekullisht mė tė vegjėlit prej konseguencave mė tė shėmtuara tė emargjinacionit. Akoma fėmijė, Noé lexon libra "pėr tė mėdhenj" dhe qė herėt fillon tė shkruajė intensivisht madje tė botojė. Provon tregi! min , novelėn , dramėn dhe poezinė. Nė moshėn katėrmbėdhjetė v
  jeēare fiton konkursin e muzikės nė Tiranė,por s'mund tė vazhdojė liceun artistik tė Tiranės .Kthehet nė qytetin e tij e frekuenton Gjimnazin klasik duke vazhduar tė jetė i shkėlqyer nė mėsime;vijon tė lexojė, shkruajė e, herė pas here, tė botojė. Nė tė njėjtėn kohė aktivizohet si aktor, kėngėtar, libretist e "show-friend" e fillon tė frekuentojė ambientet antiregjim. Gjatė periudhės sė Gjimnazit organizohen dy seminarė kombėtarė pėr talentet e rinj me Noé-nė dominues si autor e prezentator. Mbaron shkollėn e mesme me nota tė shkėlqyera ,por rrezikon tė pėjashtohet nga provimet e pjekurisė pėr njė palė pantallona "antikomuniste" dhe sepse kėndonte nė lulishte me njė grup miqsh kėngė tė famshme kantautorėsh tė huaj .Rezultattet shumė tė mira nuk i mjaftuan pėr tė fituar tė drejtėn e vazhdimit tė Universitetit. Pėr tre vjet rrjesht vijon dėshpėrimisht tė kėrkojė tė drejtėn pėr tė studiuar.Nė moshėn 18 vj! !
  eēare pėrgatit librin e tij tė parė pas botimeve nė gazeta e revista.Shkrimtari i madh Ismail Kadare (prej vitit 1989 azilant politik nė Francė), i shkruan shefit tė Shtėpisė botuese "Naim Frashėri": "I dashur I... autori i kėtyre vargjeve ėshtė njė djalė me talent origjinal,ju kėrkoj nėse ėshtė e mundur ,tė bėj reēensionin e kėtij libri". Kėrkesa e Kadaresė u hodh poshtė. Gjithēka ishte e bukur pėr Kadarenė, pėr botuesin e regjimit ishte e shėmtuar . Librit tė Noé-sė iu mohua botimi dhe autorit iu bė presion tė kthehej nė klishenė tradicionale tė realizmit socialist. Nė vitin 1978,nė sajė tė ndėrhyrjes energjike tė Lidhjes sė Shkrimtarėve e personalisht tė presidentit tė saj, poetit tė madh Dritėro Agolli,pranė Hoxhės,Noé-sė i njihet e drejta "jashtė kritereve" pėr tė studiuar nė gjuhė e letėrsi. Por,i sapo i regjistruar nė Universitet e postojnė nė ishullin e Sazanit pėr tė kryer shėrbimin ushtarak si mar!!
  inar pėr tre vjet,ku u detyrua tė bėjė 12 orė shėrbim nė 24 or�
  � e mė pas punė tė sforcuar pėr tė hapur tunele! Nė kėtė periudhė, fshehurazi, ngaqė ushtarėve u ishte ndaluar me ligj tė frekuentonin shkollėn,duke rrezikuar arrestimin, Noé frekuenton nė mėnyrė klandestine leksionet duke mbaruar nė pak muaj tė gjitha provimet(vitin e parė - nė pesė ditėėr tė ishte normale tė jepte dy provime nė ditė,i ndodhte madje shpesh te shlyente edhe tre provime nė ditė duke marrė notėn maksimale). Nė 1980 i vdes i ati, por oficerėt nuk ia komunikuan .I lajmėruar nėn zė nga njė marinar postier, shkėputet nė mesnatė nga Sazani me njė anije transporti e arrin nė shtėpi pak orė para varrimit .Kthimi nė ishull ishte infernal:survejim special,punė tunelesh dhe prerje tė lejes pėr tė parė familjen. Ėshtė e ėma e moshuar, qė, edhe pse e sėmurė,udhėton e i dėrgon tė birit literaturėn e mohuar . I kthyer nė liri nė vitin 1982,Noé fillon punė si mėsues nė qytetin e Lushnjes,por meqenėse ėsht! !
  ė element i padėshiruar,e transferojnė nė njė nga fshatrat mė tė varfėra tė Shqipėrisė, nė njė shkollė tė mesme ku studiojnė edhe bij tė tė burgosurve politikė. Nuk mund tė ėndėrrojė tė bėhet kėngėtar (zėri i regjistrohet nga sekretarėt e partisė dhe i "ndalohet" si tepėr perendimor) ;s'mund tė bėhet as aktor.Nė fshatin ku jep mėsim ,Noé arrin tė krijojė njė grup talentėsh tė rinj (nxėnės tė tij) qė arrijnė tė botojnė deri nė organet qėndrore duke e transformuar atė komunė nė qendėr provizore tė lėvizjes letrare shkollore . Fillon ,dhe pse duke rrezikuar, tė bėjė aktivė edhe bijtė e tė tė internuarve (akt rreptėsisht i ndaluar prej regjimit).Fusha e luftės kundėr regjimit nė atė kohė ishte propaganda gojore.Nė tė njėjtėn kohė pėrpiqet tė botojė kritika, pėrkthime nga rusishtja e italishtja, poezi etj.;pėrgatit njė pėrmbledhje me tregime, por mė kot.Nuk i kthejnė asnjė pėrgjigje. Nė vitin 1!!
  985 vdes Hoxha.Trashėgimtari i tij, Alia, duke menduar qė "e keqja"
  do t'i vinte prej intelektualėve , krijon njė klimė nė dukje mė tė butė nė trajtimin e shkrimtarėve dhe artistėve.Noé-nė e transferojnė nė Lushnje nė gjimnazet kryesore tė qytetit. Nė vitin 1987 arrin mė nė fund tė botojė librin "Mėzat e Kaltėr" ,i ēensuruar prej regjimit menjėherė pas botimit dhe i ribotuar pjesėrisht nė vitin 1988,me shumė faqe tė grisura tė poezive qė nuk duhet tė qarkullonin. Vitet 1989-1990 pėrfaqėsojnė kthesėn politike tė Lindjes e shėnojnė fillimin e epokės mė pjellore tė Noé-sė. Nė 1990 themelon Partinė e Vullnetit tė Lirė (PVL) me intelektualė tė tjerė tė pakėnaqur.Duke shikuar afėrsinė me programin e PD-sė, (nė fillimet e saj Parti e Studentėve dhe Intelektualėve tė Rinj), Noé kėrkon tė ndėrhyje e tė pėrfshihet nė kėtė parti bashkė me pėrkrahėsit e tij.(Arsyeja kryesore ishte pamundėsia ekonomike e PVL-sė. )Duke konstatuar qė nė fillimet tradhėtinė e idealeve mbi tė cil! !
  at ishte themeluar Partia Demokratike, Noé dhe njė pjesė e anėtarėve tė kėsaj organizate braktisin PD-nė e shkojnė tė forcojnė radhėt e tė tė porsalindurės Parti Republikane. Noé zgjidhet anėtar i Komitetit drejtues tė PR-sė nė tė cilin bėhet shpejt personazh i spikatur duke influencuar nė zgjidhjen e problemeve kryesore deri nė zgjedhjen pėr dy herė tė kryetarit tė Partisė,e mėnjanimin e rrymės sė brendshme pro-Berisha. Njėkohėsisht Noé drejton Partinė nė rrethin e Lushnjes(serbator kryesor i Partisė Republikane)dhe merret me organizimin e republikanėve nė rrethe tė tjera tė vendit. Nė ato vite, veē politikės , Noé merret me gazetari. Themelon gazetėn "Ora e Fjalės" dhe influencon imazhin e gazetės tjetėr tė opozitės "Republika". Shkruan shumė e shumė artikuj duke pėrdorur emra tė ndryshėm. Njėkohėsisht fusha e betejės pėr tė nuk ėshtė vetėm lufta kundėr komunizmit diktatorial,por sidomos monizmi i ri politi!!
  k i pėrfaqėsuar prej Partisė "Kriptokomuniste" Demokratike. Veē k�
  �saj - infiltrimi i kriminalitetit tė organizuar nė nomenklaturat e Lindjes . Nė mitingjet e artikujt Noé do t'i thoshte gjėrat lakuriq duke rrezikuar jetėn nė atentate e duke u bėrė pre e gjyqit tė Tiranės, nė prill 1992. I tradhėtuar nė ideale dhe i ndodhur i pambrojtur, pėr tė shpėtuar veten dhe familjen (tė shoqen prokurore dhe djalin), si mbetet gjė tjetėr veē kėrkimit tė azilit politik nė Itali. (Familja e Noé-sė ėshtė e vetmja tė cilės i ėshtė njohur azili politik nė Itali nė vitin 1992,pas tė ashtuquajturės "fitore tė demokracisė nė Lindje"). Me intervistat,artikujt dhe librat e botuar ,me fjalimet nė piaca e teatro italiane, Noé ėshtė i pari qė dha alarmin pėr gjithēka qė po ndodhte dhe veēanėrisht pėr tė ardhmen e Shqipėrisė,tė Ballkanit e tė Lindjes evropiane. Nė Itali,ka botuar "Mbretėria e gjėrave tė ndaluara" (Dismisuratesti, 1995) , "Tė duartrokasėsh Kaligolėn" (Firenze Libri,1997), "Me kryq mbi shp! !
  inė pėr nė Galilea" (Libroitaliano,1999),"Kulumbia e Ballkanit"(B.N. ,1994),"Shekulli i shkurtėr ballkanik" (B.N. 1994),"Murus Noster"(B.N. 2007).Ka botuar gjithashtu pėrkthimet rikrijime nė italisht tė Lahollit ,Gjermani-Shqiperi("Suicidio delle foglie" -Dismisuratesti,1995) dhe tė Abazit,Suedi -Kosovė("Folle destino", Dismisuratesti , 1996). Njė pjesė e mirė e krijimtarisė sė tij ėshtė shkruar nė italisht e shqip dhe librat janė ilustruar nga vetė autori(kopertina,murales e fotopoezi). Krijimtaria e tij ka gjetur pėrkthime nė gjermanisht, suedisht , anglisht etj. dhe ėshtė botuar nė Gjermani,Zvicėr, Austri,SHBA,Indi, Japoni etj.Vargjet e tij janė pėrfshirė edhe nė antologji botėrore nė gjermanisht e anglisht. Rreth krijimtarisė sė Noé -sė kanė shkruar gazeta tė rėndėsishme italiane si "Il Messaggero", "Il tempo", "Ciociaria oggi", "Gazzeta di Parma", "CIR-s Notizie", "Alto Adige" ,"La Nazione","Il Tirreno" etj, ; ajo ėshtė prezantu!!
  ar nga personazhe tė rėndėsishėm tė letėrsisė e tė politikės
  italiane , nga drejtuesit kombėtarė tė Amnesty International nė Romė,tek Gianfranco Fini etj. Pė t'u pėrmendur intervistat e rėndėsishme dhėnė herė pas here nė kanalet televizive tė RAI-t, Mediaset -it, TVN , RTTR, GBR etj.si dhe jehona e bėrė nga kėto kanale dhe radioja kombėtare italiane pėr krijimtarinė dhe personalitetin e Noé-sė.

  Attilio Bertolucci


  Pėrktheu nga italishtja 'sidni8'

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-05-2007
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  CIKĖL POEZISH NGA SHPENDI SOLLAKU NOÉ

  ***

  Shpėtomė o Zot nga obsesioni i vėshtrimit tė mbėrthyer mbi kutizėn postale banesė e ngashėrimit tė
  mesazheve tė mbėshtjella me qefin.
  Shpėtomė o Zot nga dihatja e hapit tė telegramit tė postuar nga varreza e largėt.

  ***

  Jam duke ju ēuar nė litar , por ju mbeteni inertė, jam duke ju vetėtuar ,por ju jeni tė verbėr, unė ulėrij ,ulėrij ,ulėrij ,por juve ju mungojnė veshėt ;jam duke ju pėrvėluar dhe zjarri po ju arrin tek sytė ,por ju ,copa mermeri, vazhdoni tė survejoni meteorėt e tė kėrkoni armikun nė planetė tė tjerė.E deri sa flaka s'u ka plasur retinėn ,si tė luajtur vazhdoni t'i kėndoni kiametit tuaj.

  ***

  Kam kėrkuar Edenin dhe gjeta Skėterrėn ,bo! bo!Kam duartrokitur J.F.K. dhe mė ėshtė ngėrdheshur Neroni; njė strehė pėr tė tjerėt kėrkova dhe humba shtėpinė time; njė botė pėr tė gjithė ėndėrrova dhe humba atdheun tim; thuamėni ju lutem qė nuk jam i ēmendur, qė s'duhet tė vazhdoj kėrkimin e kotė; Se jo, ofromėni njė copė litar, se jo ofromėni njė qivur.


  ***

  Ėshtė koha e rrafshimit tė monumenteve tuaja dhe i ngritjes sė tonėve;tė bėjmė tė rindrisin prapė gratė tona e tė ribėjmė tė qajnė tuajat; tė prezuncionit tė bijve tanė-ushtarė dhe tė uljes nė gjunjė tė tuajve; tė smokingėve tanė tė markės e tė qivureve tuaja tė kalbura.Dhe nuk dihet se pėr kė Zotat po pėrgatisin mermerin e nesėrm, bronxin e ardhshėm ,tė kėshilluar prej Mark Aurelit.

  ***

  Pėrtej qerpikėve tė palarė ekzistojnė (thotė TV) pishinat blu; pėrtej metropolitanės thonė se ekziston Permaflex-i; pėrtej shatrivanit tė fėlliqur tė lulishtes publike ekziston shampanja; pėrtej AIDS thonė se ekziston prezervativi; pėrtej tė tė shkėrdhyerit nė makinė pėr tridhjetė mijė lira ekziston Ylona Staller; pėrtej dėrmimit pėr tė mbushur betonieren ekziston tė lypurit dhe kokaina; pėrtej lotėve prej gjaku tė mpiksur ekziston Papa;pėrtej kėtij muri gėrmadhė thonė se eksiston Harku i Triumfit; pėrtej fushatave elektorale tė pafund ekziston tė paktėn lumi i errėt i pllakateve pėr t'i vėnė poshtė bythės.

  ***

  Nė gjysėmshtizė flamuri i planetit tė brejtur prej minjsh e mizash dheu.Nė letargji do tė kalonte edhe Nėnė Mahatma Tereza.Dhe s'ka mė kush t'i mbyllė sytė e skleposur botės nė grahmat; San Pietro s'duhet tė qahet mė pėr kalime tė tepėrta nė Parajsė, por pėr tė tjerėt qė s'mund t'u lejohet.Nė gjysėmshtizė vetullat e varreve tė paemėr: mėrgoi administratorja e vdekjes pėr llogari tė Zotit.

  ***

  Nėna ime ndihej frikshmėrisht keq dhe e mėsova prej njė udhėtari 6 muaj mė pas; daja ishte transferuar nė qiell dhe munda ta di njė vit mė vonė prej njė shoferi; porta e shtėpisė time ishte thyer, kush mė spiunonte tani ėshtė president; dhe munda ta marr vesh dy vjet mė pas prej njė gazete tė ricikluar.Atdheu im po shpėrbėhej dhe m'u njoftua prej TV-sė tė tė tjerėve, haluēinacionet e mia ishin ē'helmuar, tė mbeturat tė konxheluara, por pasqyra ishte e thyer dhe shpirtkėnaqur nuk mund tė numėroja rrudhat.

  ***

  Shpatulla tė kėrrusura nga pesha e pėrēarjes sė tė vdekurve.

  ***

  Kush shkon tė rrėmojė frutat e kėsaj varreze gjenealogjike,
  gjen njė tė mėrzitshme,tė pėshtjellėt,tė pamasė armatė gurėsh o pllakash,
  ku ėshtė njė aventurė tė qėmtosh emrat e tė vdekurve,
  por nuk stresohesh tė deshifrosh dedikimet:
  lindur i varfėr,
  vdekur leckaman.
  Mė fatlumėt pirgje vėnė nė pah foton ngjyrė sepie,
  tė tjerėt-gurė anonimė,pak ferrė,shumė baltė,
  si pronė private vetėm mbiemri,
  pėr t'u pėrsėritur kotėsisht nga pjellat e ardhshme
  si dedikim:
  lindur pa trashėgimģ,
  vdekur injorant.
  Mėrmėrin varreza:
  E pamundur qė gjithė kjo rracė
  s'ka mundur tė zotėrojė ēelėsin e diturisė,
  e ēuditshme qė , prej tė gjithė meteorėve tė tė fatit,
  as edhe pak thėrrime mbi kokat e tyre,
  por vetėm:
  vdiq me vlerė zero
  e nuk e dinte qė kish lindur.
  Kafkė mbi kafkė,eshtėr mbi eshtėr,-
  fertilizues pėr gjembaēė o barėra bastardė ,
  hiē xixėllonja,hiē mėllenja,zhdukur bretkėt,
  pak rrufč,shi fallso,bosh kujtesa e aromave,
  por s'mongon e pamėshirshmja:
  Nuk kishte lindur idiot,
  vdiq i ēmendur.


  perktheu nga italishtja
  sidni8
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sidni8 : 17-06-2007 mė 12:48

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-05-2007
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  poezi ne anglisht nga Shpendi Sollaku Noč

  -1-

  I don't go to sleep
  to wake up
  the dog
  that mumbles,
  the dog
  that dreams,
  the dog that whines.  -2-

  The light,
  if it exists,
  is up in heaven,
  and I couldn't touch.
  The spirit,
  if it exists,
  is soaring up, too,
  and I couldn't see.
  The flesh,
  when I embrace it,
  is down here,
  but I don't feel.  -3-

  All my body is a pain
  of an improbable eruption.
  I'm incapable to expel the obscured viscid medusa
  out of my peel.
  I'm unable to burst the petrified mass
  that crams the skull.
  The brain in vain tries to crack the cranium,
  it is the gangrene that blocks the escape.
  The mind hopelessly tries to make the crab step,
  it is the cancer that blocks the toilet door.
  Darling, we've never met before,
  there were only our hybrid larvae
  of fog and clouds.


  -4-

  Cliff
  already
  eroded
  but
  the wave
  is
  dead, too.


  I perktheu nga shqipja dhe italishtja
  Shkelzen Mecaj,
  Ohio,Usa

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-05-2007
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  AFORIZMA NGA SHPENDI SOLLAKU NOÉ  Asnjė mace nuk ka bėrė vetėvrasje
  sepse nuk e pėmendin nė Ungjillet.


  Luftrat qenkėsin jetėsore si tė jashtėqiturit.
  Barkboshi nuk ka asgjė pėr tė jashtėqitur.


  Varfėria nuk ėshtė pretekst pėr njė veprim kriminal,
  por ėshtė shpesh shkaku.


  Per tė qenė vjedhės
  mė parė duhet tė dish tė fshehėsh.


  Demokracia ėshtė mė e vogla e tė kėqijave,
  nuk njohim akoma njė tė keqe mė tė vogėl
  .

  Pornografia ėshtė nga drogėrat mė tė kėqia,
  vret dashurinė e normalėve.


  Puna pothuaj gjithmonė tė bėn skllav,
  ndonjėherė tė bėn tė lirė.


  Lufta ėshtė ajo qė kėrkojmė,duke e shprehur si kėrkim tė paqes.

  Libri vėrtetė mund tė ndryshoje botėn,por tė atij qė lexon.

  Politikani mė i mirė ėshtė ai qė gėnjen mė pak.

  Pėrtej shikimit tė miopit ėshtė errėsira,
  pėrtej horizontit tė injorantit ėshtė boshi.


  Historia e shkruar vetėm nga fitimtarėt nuk ka se si tė mos jetė e cungėt,
  mungon rėnkimi i tė mundurve.


  Askush nuk e ka dashur njeriun,ashtu siē e do njė qen.

  Ekzistojnė vetem dy raca njerėzore : tė pasurit e tė varfėrit,kusuri ėshtė demagogji.

  Intelektualėt frymėzojnė revolucionet,hyjnė tė parėt si idealistė e dalin te parėt si humbės,tė shqelmuar nga oportunizmi e injoranza.

  Mitet e ndėrtuara mbi rrėnojat e miteve tė tjerė e kanė historinė tė shkurtėr, edhe ata do tė rrėzohen nga tė tjere mite tė frymėzuar prej pasardhėsve.


  Pėr mė tepėr aforizma nga Shpendi Sollaku Noč shihni sitin zyrtar http://www.shsnoe.com
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sidni8 : 24-11-2007 mė 11:37 Arsyeja: vėnie e sitit zyrtar tė shpendi sollaku noč

 7. #7
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime nė 168 postime
  Dal poema: "Mare Nostrum"

  quattro estratti x quattro stagioni

  poema degli abissi

  [...]

  Intermezzo 1°


  Cosa sente il mare
  ventriloquo in bonaccia,
  delle onde infami
  sussurranti, dei tumuli
  anonimi,
  piantati sulle rive ,
  segnati dal timbro secco di
  uno solo dato,
  quello del naufragio, del
  linciaggio della speranza,
  lapidi pedestri di legno
  inzeppate per caso qua o
  lą,
  secondo l'abulia di chi,
  mentre divora un sandwich,
  insabbia i rifiutati dalle
  acque opache.
  Cosa sente pił in basso
  l'uomo frantumato dal
  gelido,
  lugubre abbraccio della fossa:

  Nessuno č mai ritornato a
  raccontarci

  se i guai dell'aver vissuto
  il vuoto dell'illusione,
  dell'essere deformato tra i
  rulli trasportatori
  dell'evento,
  del lasciare dietro l'unica
  certezza, la lacrima,
  é pił lancinante del vuoto
  che riempie il corpo,
  dei sentimenti che emigrano,
  degli ultime, flebili
  riflessi
  di fanali che restituiscono
  il nulla;


  Nessuno č mai riaffiorato a
  svelarci

  cosa sente uno che slitta
  lentamente nella cecitą
  del subacqueo, mentre si
  raffredda per sempre
  la voce bizzarra delle onde
  rimaste lassł;
  cosa prova uno che avverte il
  morso dello squalo
  mentre le carni ancora
  sensibili al dolore
  si trasformano in bocconi
  dell'obbrobrio;

  Nessuno si č mai riproposto
  per tratteggiarci

  se quel coma č meglio dell'
  azzanno brusco di una mina
  che fa volare brandelli
  umani, che dissemina l'anima,
  cacciata a sua volta da
  proiettili pipistrelli,
  braccata da bombe avvoltoi in
  perlustrazione legittimata
  da chi pretende di cavalcare,
  raddrizzare, migliorare
  il mondo altrui;

  Nessuno č mai riemerso a
  mormorare

  se il soffocamento della
  bocca dall'acqua che scorre a
  riempire i polmoni
  se lo scoppio del sangue
  dalle narici, l'alto
  voltaggio
  che carbonizza il denso,
  ultimo pensiero,
  č pił devastante dell'ardente
  proiettile che buca
  la nuca per il pagano colpo
  di grazia;
  se la decolorazione dello
  sguardo nel misero orizzonte
  delle voragini grigioverdi č
  pił rilassante
  del liquido pallido , che
  diluisce il sangue,
  della autorizzata , legittima
  iniezione letale;
  se la fodera delle sabbie
  addormentate degli strapiombi
  č pił accogliente delle
  lenzuola sporche
  di nebbie fatali della camera
  a gas;

  Nessuno č mai risbucato a
  predicare

  se il patema del corpo sotto
  lapidazione
  č pił sprezzante e
  schiacciante delle migliaia
  di tonnellate d'acqua
  salmastra sulle ossa
  frantumate in milioni di
  briciolie di cristallo
  che lacerano il silenzio
  brutale delle foibe ;
  se la moria di stelle che
  scoppiano dagli occhi sbalzati
  da primi piatti per bestie
  acquatiche
  č pił incandescente dello
  schiocco vertebrale
  della corda d'impiccagione,

  nessuno č pił risorto a
  confessarci. [...]  Dal poema: "Murus Noster"

  poema
  dei
  pipistrelli


  "Irgendwann fällt jede Mauer"


  [...] Lasst sie nach Berlin kommen
  colui che dice che Tifone
  era meglio degli dei dell'Olimpo,
  fatelo tragittare la rotta delle
  croci bianche
  nel grembo delle metropolitane
  invalide,
  addosso ad autostrade sanguinanti,
  nei fiumi monchi, troncati dalle
  baionette,
  nelle budella dei laghi sviscerati.

  Caricatelo con trofei dell'arte
  rimasto
  dalla galleria immane
  dei Mauerspechte.
  amalgamata da livori in cemento
  armato
  adornata
  da maree di grettezze.

  Colui che dice che gli dei
  dell'Olimpo
  erano meglio di Tifone,
  fatelo nuotare nelle acque
  tenebrosi di Spree;
  sentirą gli scheletri che lo
  attirano in profonditą
  degli spiriti defunti delle idee.


  Fategli sentire le convulsioni
  di Peter Fehter,
  capire il suo corpo tuttora
  bollente,
  abbattuto due volte,
  da chi aprģ il fuoco
  e da chi lo lasciņ stecchire
  nella striscia della morte.

  Coloro che dicono che gli dei
  erano tutti legittimi
  anche se non concordi,
  fateli abbracciare
  con lo spettro di Chris Gueffroy,
  condannateli ad una eterna corsa,
  appendeteli come medaglione
  il monumento di Criss
  che guizza malconcio
  dalle acque di Britz [...]
  Dal poema: "CODICI A BARRE"

  [...] Non ci sono i soldi per le
  carrozzelle,
  ma non possiamo essere avari
  per piazzare lo scudo spaziale,
  il Mefistofele di turno oggi
  forse tace,
  ma non possiamo renderci conto
  come si sveglierą domani,
  (non si comprende da Nostradamus
  se Bush in Albania ha guadagnato
  dalla Medaglia della Bandiera in
  Omaggio,
  o se ha perso in un curioso bluff
  dell'orologio stranamente
  scomparso.)

  Ma siamo irremovibili a proporre
  la sovvenzione
  alla prodigiosa
  bomba ormonale,
  senza l'impaccio delle
  intercettazioni
  quanti sono clementi,
  e quanti dei senatori contrari.
  Questo, pił che gli analisti
  politici
  lo possono calcolare meglio i
  bancari.

  Bomba Ormonale -
  spettacolo geniale
  d'avanguardia,
  davanti a Lei
  Baudelaire -
  fu un ordigno fallito
  nel Montparanasse ,
  Marinetti ,non fu
  la nitroglicerina futurista,
  era il nullo Matisse,
  il vuoto fu Picasso,
  e sembra un ritardato Ezra Pound.
  Maiakovskij di fronte alla B.O.
  č soltanto un dilettante di
  campagna.
  Kandiskij un insignificante boy
  scout alpino,
  ed Apollinaire un meschino
  analfabeta,
  che conobbe les mamelles di
  Tiresias,
  e non fu capace d'altro.

  Bomba Ormonale,
  attrazione surrealista
  pił abile di Mirņ,
  pił metafisico da un capolavoro
  di De Chirico,
  pił eleganti del Čluard
  Complčtte Chanson.
  Ideata dai miglior scaltri
  creatori di visioni
  dietro gli studi ovali;
  chiamati padreterni presidenti,
  chiamati squallidi primo ministri,
  chiamati satrapi colonnelli
  o dell' ONU flemmatici segretari.

  Immaginate un po' lo scenario
  dopo il botto:
  atto primo:
  l'aria rosea profumata d'Acqua
  di Giņ,
  il divorzio dalle armi eversive
  del nemico
  che corre ad abbracciare
  chi li sparava al petto,
  che corre a baciare
  le labbra che lo spregiavano,
  che cerca aiuti
  in forma di tacchi a spillo;
  niente cibarie,
  ma soltanto perizoma ,
  gonfialabbra,
  niente pił agdą

  ma depilanti a oltranza
  e un po' di viagra
  per addolcire gli ex blasfemi.

  Atto secondo:
  il nemico che cambia alla Cassa
  di Risparmio
  cento metri di trincea
  con un metro quadrato
  di marciapiede,
  sono pronte le banche Bush,
  le banche Prodi,
  le banche Blair,
  a sussidiare il benedetto
  ribaltone .
  E non saremo pił costretti
  di esportare democrazie,
  ma strettamente tanti sexy-shop
  nei sofisticati oasi desertici.
  Si eclisserą la fame di
  costruire moschee,
  restaurare chiese,
  allargare sinagoghe,
  come luoghi di raccoglimento e
  preghiere,
  basteranno le Banche Jesł,
  le finanziarie Moametto,
  gli Istituti di Credito Buddha,
  le Raiffeisen Brahma
  le borse Tao,
  le assicurazioni Confucio

  e domanda di due righe in carta
  semplice .

  Atto terzo:
  il nemico finocchio che manifesta
  per paritą di trattamento civile,
  niente pił tirannie dello stato
  oltranzista religioso,
  ma il beneficio di connubio
  e l'edonismo di aggrappare figli.
  Nuove religioni sbocceranno:
  si chiameranno arci trasformismo
  si chiameranno il cameratismo gay,
  spiritismo lesbiche,
  o massoneria di ermafroditismo.
  E non sarą pił l'evo del Web,
  ma della chirurgia plastica
  di cambiar sesso.
  William Gates
  sarą obbligato ad abdicare
  dal trono dei re Mida
  per far pavoneggiare
  il chirurgo plastico Bianchi o
  Rossi
  i maragią della rettifica
  di equipollenza carnale.
  E dovranno incolonnarsi
  star di Hollywood e Cinecittą,
  dietro la coda di aspiranti pazienti
  stuzzicati dal exploit dei
  travestiti,
  finanziati dall'integralismo dei
  marciapiedi,
  erogati dal fondamentalismo del
  narcoeuro
  offerti dal fanatismo del
  hashishdollaro.

  Atto quarto:
  finale ieratico -
  la schiatta nemica
  che pił non puņ procreare,
  per colpa degli invertiti,
  che ,volendo soltanto di essere
  chiavati,
  non possono pił farsi papą;
  la prole nemica che svanisce
  negli annali,
  la stirpe nemica che sparisce
  dalle cronache,
  l'odiata memoria dileguata nel
  pantano.
  Scampati soltanto noi sulla toboga:
  la democrazia delle borse ,
  le azioni del mondo probo,
  sia con svastica,
  che con littorio,
  sia con cinquanta stelle
  che con falce e martello:
  l'ordine perfetto delle
  obbligazioni,
  il ritmo cardiaco dei titoli di
  stato,
  il battito dei Bond globali,
  rimborso euroatlantico
  di lungimiranza.


  ***

  Ed eco il brevetto felino
  depositato con gioia ingenua
  nel santuario del sandwich
  universale:

  che essere superstite
  non é casuale,
  ma l'abbraccio logico di vita
  della non optional religione
  globale:

  non soltanto della gazzella e del
  leone,
  non soltanto dell'erba e del fuoco,
  non soltanto del cane e del ladro,
  non soltanto della telecamera e
  della privacy,
  non soltanto delle banche ostriche
  aperte soltanto ad un Dio
  sofisticato;


  che tutto nell'intrico ha
  un'anima mistica :

  il sedere a la poltrona,
  la Ferrari e il Nasdaq.
  il Mib30 e i pizzini,
  il disco di platino e il Mibtel ,
  il Bombay Stock Exchange e il
  fittizio mendicante,
  il conto corrente e l'aula magna,
  l'Aids e la savana,
  l'albero genealogico e lo studio
  legale,
  la lebbra e lo scantinato;

  che l'unicum ha un psiche ,
  anche la trascendenza degli sghei.


  ***

  Ed ecco l'auspicato santuario:

  l'umile panca per pregare -
  uno sportello bancario;
  il tempio talare -
  la banca bramosia;
  L'Altissimo?
  E lo stesso perpetuo,
  chiamatelo a voglia
  padreterno euro
  o pure angelicamente
  signor dollaro.

  Pregiamo fratelli,
  innanzi al nostro matematico dio
  facciamo l'inchino al buldozer
  titano,
  l'unico che livella le razze,
  le ideologie,
  e fa arrossire integralismi o al
  Qaede,

  non c'č bisogno di macellarsi a
  vicenda
  per finte cause partorite da
  templari
  siamo tutti figli dello stesso
  culto:
  del clero Bancheismo mondiale.


  Non siate allochi ,come me, di
  battersi
  e credere ancora
  in un'altra dottrina globale,
  in una che non sia il soldeģsmo -
  l'ostrica che sboccia perle dalle
  carte.
  Non siate ottusi, come me,
  di credere senza fine in un cosmo
  parallelo
  al fetente che ci deprime,
  dove il tempio non ha le fondamenta
  sulle meteorite del incubo monetino,
  dove la musica non si intitola
  Tan e Taeg,
  dove il vento non sia soltanto
  il movimento dell'aria degli
  aerei di guerra,
  dove i tramonti non nascono
  dall'uranio impoverito,
  dove nonché l'Ente Suprema,
  l'Unica Eterna ,
  la Morte
  é Democrazia.

  Ma dall'altura dell'obelisco pigmeo
  mi deflagra il timpano
  lo strillone
  dal web :
  Andate ,o gente, a strisciare
  da grette canaglie,
  a baciare le mani ai pietosi
  padrini,
  a leccare i piedi
  ai amministratori bancari,
  a lacerare le ginocchia in delirio
  verso l'apparizione sacra,
  a flagellare il maligno nel teschio,
  a incidere sulla schiena serpenti
  sanguinanti,

  che sia eterna la preghiera :

  Banca nostra che sei in terra...
  [...]  Dal poema: "CHECK UP AD OMERO"

  poema da
  caffč

  [...] Il marmo che parla di te ,Omero,
  sconvolge
  a vederti, come Tiresia ,
  con lo sguardo plumbeo.
  C'č ancora il vuoto
  al posto del bagliore
  ma certo non c'č l'assenza del
  genio.
  Comunque possiamo riprendere a
  sfogliare l'Iliade,
  a riesaminare la Storia da te
  divinizzata?
  Possiamo permetterci di essere
  pił schietti
  e non troppo enfatici ,
  come nei versi
  del tuo überpoema ?

  Cerchiamo di accorgerci che nel
  decimo anno
  del malaugurato rogo di Troia,
  Priamo , il benigno , era gią
  freddato dalla spada ,
  Troia era gią espugnata dai
  greci , Omero,
  e le sue opere d'arte gią
  trafugate.


  Cassandra si era avvalsa alla
  Convenzione di Ginevra,
  come esiliata in un paese alleato,
  Ettore gravemente ferito da un
  attacco aereo,
  i greci gremivano la casa di
  Andromaca
  da esercito di pace internazionale.

  E Achille ? Se ne infischiava di
  Briseide
  e non si era mai estraniato
  dalla guerra,
  se non per piccole schermaglie
  di rimborso spese,
  negate dalla sovrintendenza.


  Il Pelide si č reso conto che
  gli achei
  non potevano rimanere fuori dal
  banchetto,
  se no addio floridi bottini di
  guerra
  per chi si rinnegava prima del
  saccheggio.
  Niente duelli,
  Patroclo era stato squarciato
  in un agguato kamikaze di routine ,
  mentre gli altri erogavano nelle
  case
  filmati orrendi o reperti antichi.

  Come da tradizione, Agamennone
  non si č mai esibito
  in prima persona a combattere,
  capeggiava il match
  dal tavolo ovale in Grecia

  e si vedeva tra lo sciame
  soltanto per festa del sacrificio
  del tacchino offerto agli dei.
  [...]
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-05-2007
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  BOTOHET NE SH.B.A LIBRI I SHPENDO SOLLAKU NOÉ-SE ABYSSES-VORAGINI,NE ANGLISHT E ITALISHT

  http://www.betterworldbooks.com/Abys...438967012.aspx

Tema tė Ngjashme

 1. Gjykata zbardh vendimin: SHIK-u vrau Remzi Hoxhėn si ‘agjent serb’
  Nga ex-x nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 384
  Postimi i Fundit: 26-09-2013, 08:45
 2. Pėrgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 06-08-2010, 09:08
 3. Moisiu: Nuk nėnshkruaj shkarkimin e kryeprokurorit Sollaku
  Nga Antimafia nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 192
  Postimi i Fundit: 30-09-2007, 18:11
 4. Sollaku: Ne 2004, krimi u rrit 18%
  Nga Albo nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 01-03-2005, 06:43
 5. Sollaku: Ne vend prodhohen droga te forta
  Nga Albo nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 18-11-2004, 23:36

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •