Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Denim Division Maska e Diesel Industry
  Anėtarėsuar
  05-05-2005
  Vendndodhja
  Rome
  Postime
  901

  Diskutime mbi arkitekturen

  Pershendetje te gjithe studenteve te arkitektures dhe gjithe atyre qe jane te apasionuar pas kesaj forme arti,pasi e tille eshte.Me keqardhje kam vene re se ky nenforum frekuentohet pak dhe ralle ka postime te reja. Doja te ftoja te gjithe te flasim me shume per arkitekturen ,te shkembejme opinione dhe eksperiencat tona, te ofrojme pse jo ndihme njeri tjetrit per veshtiresi te ndryshme, pyetje pergjigje ne lidhje me programet qe perdoren ne shkolla te ndryshme neper bote..Kush ka mundesi te ndihmoje me ebooks dhe revista te tjera per studentet qe jetojne ne shqiperi dhe ndoshta e kane me te veshtire te gjejne materiale mesimore.Shpresoj qe thirrjes time ti pergjigjen sa me shume vete-Perfitoj nga rasti te pershendes Donalden dhe Postmodern dhe ti pergezoj per punet qe kane publikuar ketu.

  "The work of art is revolutionary,the house in conservative.." - Adolf Loos
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Diesel Industry : 18-05-2007 mė 11:56
  Nqs nje dite zgjohesh dhe nuk e sheh diellin, ose dielli je ti vete ose ke vdekur (Jim Morrison)

 2. #2
  human Maska e LAINA
  Anėtarėsuar
  13-03-2007
  Vendndodhja
  waiting...
  Mosha
  41
  Postime
  349
  Arkitekturen nuk mund ta cilesosh thjesht si nje art.....
  Vertet qe diskutimet mbi arkitekturen jane me te varfrat ketu ne forum dhe eshte e cuditshme, sepse jashte tij mund te bejme debate gjithe diten. Per me teper ka aq shume gjera per te diskutuar, eksperienca per te ndare...
  Qe ta fillojme mbare punen do te kisha nje sugjerim per moderatoret. Nenforumi e ka titullin Arkitektura dhe Arti dixhital. Ne fakt keto te dyja nuk kane asnje lidhje me njera-tjetren. Nese do te ishte e mundur te ndahej do te ishim mirenjohes, ne menyre qe te mund te krijojme nje hierarki per temat qe do te postohen ne vazhdim.
  ....asgje teper e bukur ose teper e shemtuar zgjat per nje kohe teper te gjate....

 3. #3
  Denim Division Maska e Diesel Industry
  Anėtarėsuar
  05-05-2005
  Vendndodhja
  Rome
  Postime
  901
  Nuk besoj se moderatoret kane per ta ndare temen pasi edhe tek arti dixhital ka shume pak postime prandaj ata ndoshta nuk kane dashur te krijojne shume nenforume megjithse vrejtja jote eshte me vend.Gjithsesi pak rendesi ka nese e ndajne apo jo,e rendesishme eshte pjesmarja.
  Arkitekturen nuk e cilesova thjesht si art, ajo eshte universale por nder te tjera eshte dhe art madje per mendimin tim eshte nje nga shprehjet me te bukura te artit.Une mendoj se arkitektet duhen vleresuar jashtezakonisht shume pasi falin aq dashuri pasion e ndjenje per te krijuar nje ndertese ku ne te shumten e rasteve nuk kane per te banuar vete...
  Nqs nje dite zgjohesh dhe nuk e sheh diellin, ose dielli je ti vete ose ke vdekur (Jim Morrison)

 4. #4
  Denim Division Maska e Diesel Industry
  Anėtarėsuar
  05-05-2005
  Vendndodhja
  Rome
  Postime
  901
  Disa revista arkitekture.. po vendos nje nga me te mirat,El Croquis ,per ata qe nuk e njohin eshte nje reviste spanjolle (shkrimet brenda jane ne spanjisht dhe anglisht)e specializuar ne monografi...cdo numur ja dedikon nje arkitekti te caktuar...cmimet shkojne mesatarisht tek 100euro per cdo numur.Shpresoj te jene te dobishme dhe linket te punojne :)

  El Croquis - Ben van Berkel
  Spanish/English | PDF | 177 Pages | 48.9 MB
  Download:
  http://rapidshare.com/files/3678743/EC72_1_.rar
  Password: www.AvaxHome.ru

  El Croquis 44+58 - Tadao Ando
  Spanish/English | PDF | 339 Pages | 80+60.2 MB
  Download:
  http://rapidshare.com/files/3745883/EC44_58.part1.rar
  http://rapidshare.com/files/3748335/EC44_58.part2.rar
  Password: www.AvaxHome.ru

  ZAHA HADID EL CROQUIS 73
  http://rapidshare.com/files/26241364...lish_.pdf.html

  Zaha Hadid El Croquis 103
  http://rapidshare.com/files/26501565...lish_.pdf.html


  TOYO ITO El Croquis 71
  http://rapidshare.com/files/26527620...o_ito.pdf.html

  MRVDV EL CROQUIS 111
  http://rapidshare.com/files/25812626..._2002.pdf.html


  Kazuyo Sejima Croquis 77
  http://rapidshare.com/files/26398166...h-english_.pdf

  Kasuyo Sejima El Croquis 99
  http://rapidshare.com/files/26494748...izawa.pdf.html

  Kaq si fillim. Shpresoj tju kem ndihmuar sadopak me keto materiale...
  Nqs nje dite zgjohesh dhe nuk e sheh diellin, ose dielli je ti vete ose ke vdekur (Jim Morrison)

Tema tė Ngjashme

 1. DISKUTIME: Gazetaria shqiptare, kahjet dhe sfidat
  Nga antonio28 nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 19-08-2013, 09:49
 2. Diskutime mbi konkursin "Fotografia me e bukur 2008"
  Nga BvizioN nė forumin Albumi fotografik
  Pėrgjigje: 90
  Postimi i Fundit: 31-10-2008, 03:32
 3. Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 20-02-2007, 22:21
 4. Dy poezi te Nolit dhe diskutime
  Nga Ani nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 29-04-2004, 00:18

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •