Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5

Tema: Jonida Beqo

 1. #1
  patriot Maska e shoku_tanku
  Anėtarėsuar
  18-09-2006
  Vendndodhja
  Tiranė
  Postime
  3,395
  Letra.

  E dashur Linda!

  Na isha njehere une
  por tani perngjaj nje kacek vere
  qe ne trysni te molepsjes kombetare,
  leshoj si tapa ne tere kulmet e botes,
  ne trajektoret me kaotike miqte,
  teksa nga te carat gjigande,
  rrjedh e kuqe,e lenduar,
  vetja.

  Giti,zemer
  E di qe te mungoj sa liqenet e Zvicres,
  zemra me rigon shi te nxehte
  si ijet e shpuar te qiellit te Tiranes,
  prej amatore histerike bajonetash.
  E di qe te mungon Shqiperia,
  tek e fundit e kemi dashur gjithnje
  edhe pse ajo kryenece
  kurre s'diti te doje vetveten!
  Pse e duam,Giti,pse?"
  Per parafabrikatet konstante,
  apo per kioskat qe gelltiten shatervanet?"
  Per miqte qe gjuhetrashen me mariuane,
  apo per ata qe iken,nga syte kembet?"
  Mos qofte e thene ta duam thjesht,
  per hir refleksi te kushtezuar
  percjelle vetiu, si grup i gjakut.

  Mos qofte e thene"
  por nje dite do ta kuptojme padyshim,
  perse na rriti si zogjte e sorres
  qe degedis pasardhjen ne fole te huajsh.

  Mbase nje dite,
  do te na e thote patjeter"
  perse na derdhi rruzullit, si flori i zhvleftesuar...

  Marin vellai"
  Mos me kerko te te shpjegoj c'ngjet,
  as une vete nuk e di"
  Te gjithe jane kunder te gjitheve,
  te gjithe jane frikacake,si ne zanafille.

  Si mure mesjete u shemben eterit",
  rrenojat e tyre na zune nen vete:
  Po na marrin frymen"

  Marre nga libri me poezi,Trupi im s'me nxe"....(Jonida Beqo)

 2. #2
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Jonida Beqo (Vogli), ka lindur nė Tiranė dhe jeton nė Atlanta, GA. Ka shkruar tre libra me poezi si dhe publikime antologjike nė Shqipėri. Nė vitet e fundit ka filluar tė njihet si poete dhe nė zonėn jugore tė U.S. ku dhe ka jetuar qė prej vitit 1998. Jonida ka mbaruar studimet pėr teatrėr nė Universitetin e Albamas, nė Birmingham. Nė 2001 ajo krijoi 'Lighthouse Productions', kompani e pavarur teatrale e cila krijon publikime pėr edukimin dhe zhvillimin e komuniteteve nė krizė. Nė pranverė tė 2004 ajo ka marrė ēmimin 'Dell'Arte Diversity', tė dhėnė nga Festivali i Teatrove tė Kolegjeve Amerikane si dhe Qėndra Kennedy. Ky ēmim ju dha pėr origjinalitetin e pjesės teatrale 'Sinners and Saints: The Women I know', tė cilėn ajo e shkroi, drejtoi dhe interpretoi vetė.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 3. #3
  patriot Maska e shoku_tanku
  Anėtarėsuar
  18-09-2006
  Vendndodhja
  Tiranė
  Postime
  3,395
  Nuk kerkoj nje vete qe s'jam une,te mbarsej shtatanike
  ne endrren te tjeterkujt.

  Do te behej makth...

  -------------------------------------------------------------------------------
  Nuk kam frike te lind,nuk kam frike te vdes,
  me tmerron hendeku,qe teret ne mes..

  --------------------------------------------------------------------------------
  Hena turravrap,hapesirash i leh qenit"
  qiellin kaperdijne babezitshem re.
  Sa e krisur kjo epoke e dreqit
  sot,as trupi im s'me nxe"

  Shkeputur nga i njejti vellim me poezi, i poeteshes Jonida Beqo..

 4. #4
  patriot Maska e shoku_tanku
  Anėtarėsuar
  18-09-2006
  Vendndodhja
  Tiranė
  Postime
  3,395
  Histori.

  Capishte e ashper
  thembra te ngrena
  thellim pergjumes
  e ardhme shterpe

  Fryn nga anet tona...
  -----------------------------------------------------
  Shqiptaret

  Popull i nginjur nga hijet e se djeshmes
  qe stergjaten deri tek e pasnesermja...
  -----------------------------------------------------
  Je nje pus i thelle,i thelle
  por i eshket..

 5. #5
  patriot Maska e shoku_tanku
  Anėtarėsuar
  18-09-2006
  Vendndodhja
  Tiranė
  Postime
  3,395
  Te ndjej.

  Tani te ndjej si apandesit
  me ty a pa ty,njelloj e semure
  me ty a pa ty,njelloj e shendoshe

  Tani te ndjej smog
  me diell a pa diell,njelloj me koll
  me diell a pa diell,njelloj ndjell lot

  Tani te ndjej,
  te ndjej a nuk te ndjej,te ndjej njelloj
  te ndjej a nuk te ndjej,s'te ndjej njelloj..

Tema tė Ngjashme

 1. Jonida Maliqi
  Nga tekla/mrapsht nė forumin Muzika shqiptare
  Pėrgjigje: 48
  Postimi i Fundit: 18-05-2021, 09:41
 2. Zajmina Vasjari
  Nga Bl3ri nė forumin Muzika shqiptare
  Pėrgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 13-02-2010, 09:27
 3. Skece, Drama dhe Pantomima te Krishtera.
  Nga ABIGAIL nė forumin Komuniteti protestant
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 09-02-2007, 05:36
 4. Forumistat e Greqise 2004
  Nga jonidapasho nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
  Pėrgjigje: 211
  Postimi i Fundit: 26-11-2004, 07:04
 5. Jonida Pasho
  Nga jonidapasho nė forumin Prezantoni veten nė forum
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 03-09-2002, 15:19

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •