Close
Faqja 3 prej 9 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 172
 1. #41
  Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,800
  Para 14 vjetesh isha plot deshire te studioja drejtesi dhe te luftoj nder te tjera edhe kriminin e organizuar.(Aman more sa naiv qe jane ca njerrez)
  E qe thoni ju punet duket se ecnin mire.Po studioja juridik ne Heidelberg kur me vjen nje
  punonjes i shtetit gjerman profesor doktor Albert Hartmutt e thonin dhe me thote: Kam degjuar se do te luftosh krimin e organizuar.Po i thashe .Mire tha se ta tregoj une.E c'nuk me bene ata shoket e tij more
  aman te keqen.S'me lane gje pa bere.Vetem se kisha guxuar i kisha thene nje te njohuri student
  gjerman se do te kisha deshire te luftoj krimin e organizuar.
  Me bene fertele.Me nje fjale Mafia shqiptare ka miq te medhenj te Mafia shteterore gjermane.
  Dhe ka ca idiot edhe sot e kesaj dite qe duan te luftojne mafian
  ====
  ste vje njeri me t rraf per nje llaf goje
  mua me duket si perralle ky muhabet
  mund te ket pas ndonje shkak tjeter
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga benseven11 : 07-08-2004 mė 10:03
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 2. #42
  i/e regjistruar Maska e friendlyboy1
  Anėtarėsuar
  25-06-2002
  Postime
  773
  Gjendja ne shqiperi sot ngjan shume ngjashme me ate te Kolumbis ne fillim viteve 80 kur kartela e Pablo Eskobarit dhe kartela te tjera mafioze u ben shum te fuqishem nga shperndarja e crack cocaines ne shba europ japoni etj. Si ne kolumbi dhe ne shqiperi mafia ishte teper e dhunshme ( ne ate koh vdisnin nga 100 vete ne dit nga bombat ne kolumbi), dhe kishte kontrollin e pothuaj te gjith vendit duke perdorur menyren " merr parat e mbyll gojen ose merr plumbin". Sigurisht qe eskobari ariti te behej politikani me i sukseshem ne kolumbi dhe ne kohen qe ai do behej president ne 1988 i dolen lakrat ne shesh, ai qe denoncoi u vra.
  Si ne kolumbi ashtu dhe ne shqiperi sot mafia rekruton kriminela dhe sidomos njerez nga zona te varfra rurale. keta njerez jan gati te shesin edhe nenen e motren e tyre per ato lek te ndyra qe motrat e tyre fitoj ne Europ si prostituta.
  Nje avantazh i shqiperis eshte sepse shqiperia esht vetem nje vend tranzit dhe jo prodhues, por edhe ky fakt nuk e lehteson shum luften me mafian. Un mendoj se mafia do behet edhe me e fuqishme dhe me e dhunshme ne te ardhmen.
  Asnjeri nuk mendonte se eskobari mund te mundeshe por sot e dim se si perfundoi me plumb ne kok dhe me familjen e kapur.
  Por si mund te mposhtet mafia ne shqiperi? Pergjigja esht qe nuk mund te mposhtet por mund te mbahet nen kontroll duke krijuar grupe speciale paramilitare per zhdukjen e njerzve qe kan te bejn me krimin dhe arrestin e familjeve te tyre. kjo gje u be ne fillim nga sherbimi sekret amerikan ne vitet 20-30 dhe me von ne vitet 70, ku shum vrasje mafiozesh mbeten pa autor, sigurisht keta u vran nga dikush( agjentet). Edhe Musolini beri nje gje te till ne vitet 30 ne sicili ku perdori paramilitar per te masakruar fshtra te ter qe kishin mafioz ne sicili, te cilet i quante si rrezik ndaj autoritetit te tij te padiskutushem. E njejta gje u be dhe ne kili, por kesaj radhe kundra komunistave nga Pinochet. e perseri edhe ne kolumbi ne 1991 paramilitaret ish pjestar te grupit te pablo eskobar dhe agjente te tjer amerikan dhe kolumbian vran nejrzit dhe familjet e te gjith personave qe kishin te benin me krimin e organizuar.
  Un nuk them qe ne shqiperi te vrasim njerzit si ne kohet e Dulles, por duhet te ndryshojn ca gjera te vogla. Denimi me vdekje ne publikesht i domosdoshem. mua me kujtohet kur u varen 2 vellezer ne mes te fierit ne 92 nuk pati asnje vrasje per nja 2 vjet.

 3. #43
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,488
  Fėmijėt e zhdukur, 31 denoncime  Zhdukja pa asnjė gjurmė e 510 fėmijėve shqiptarė nė qendrėn greke tė rehabilitimit “Agia Varvara” gjatė viteve 1998-2004 ka vėnė nė lėvizje institucionin e Avokatit tė Popullit dhe tė Policisė sė Shtetit. Avokati i Popullit, Ermir Dobjani, i ka kėrkuar drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė, Bajram Ibraj, tė dhėna pėr numrin e fėmijėve qė rezultojnė tė zhdukur nė kėtė kohė si dhe listėn me emrat e tyre. Nė kohėn qė drejtori Ibraj ėshtė duke pėrgatitur pėrgjigjen zyrtare pėr Avokatin e Popullit, mėsohet se qė nga viti 1998 e deri mė sot, nė polici janė denoncuar vetėm 31 raste tė zhdukjes sė fėmijėve nga ana e tė afėrmėve tė tyre.

  Zėdhėnėsja e Policisė sė Shtetit, Edlira Teferiēi pohon se kėto raste denoncimesh janė nė proces hetimi, me qėllimin e vetėm gjetjen e kėtyre fėmijėve qė rezultojnė tė zhdukur qė prej vitit 1998.

  Kėrkimet
  Edhe pse rrugėve tė Italisė dhe Greqisė enden mė shumė se 6 mijė fėmijė shqiptarė tė pashoqėruar, tė rrezikuar nga shfrytėzimi pėr lypje, prostitucion apo trafik organesh, policia shqiptare ka regjistruar vetėm 31 denoncime pėr zhdukje fėmijėsh. Mungesa e denoncimeve nga ana e tė afėrmėve tė fėmijėve tė zhdukur ėshtė njė problem i ngritur prej kohėsh nga zyrtarėt e Ministrisė sė Rendit Publik, gjė qė krijon probleme pėr minimizimin e numrit tė tė miturve qė enden rrugėve tė Greqisė dhe Italisė. Lista me emrat dhe fotot e tė miturve tė zhdukur i ėshtė dėrguar prej kohėsh Interpol Tiranės, oficerėt e tė cilit ua kanė shpėrndarė ato homologėve tė tyre. Njė pjesė e fėmijėve janė zhdukur qė nė vitin 1998, por ende nuk ėshtė bėrė e mundur gjetja e tyre.
  “Agia Varvara”

  Njė projekt i nisur nga qeveria greke pėr strehimin e fėmijėve tė rrugės pėrfundoi me zhdukjen e rreth 510 fėmijėve shqiptarė nga dy qendra rehabilitimi, “Agia Varvara” dhe “Filoksenia”. Skandali ėshtė zbuluar nga fondacioni “Swiss Terre Des Homme”, qė merret me mbrojtjen e tė drejtave tė fėmijėve. Sipas raportit tė publikuar nga ky fondacion, “strehėzat” e sigurta tė fėmijėve, tė reklamuara si tė tilla nga qeveria greke u kthyen nė kampe abuzimi dhe shfrytėzimi.

  Nė qendrėn “Agia Varvara” janė dėrguar 644 fėmijė, 90% e tė cilėve shqiptarė,por 487 fėmijė janė zhdukur pa asnjė gjurmė nga ky institucion. Ndėrsa nga qendra e rehabilitimit tė Filoksenias janė zhdukur 23 fėmijė nė periudhėn prill 1998-shkurt 1999.

  Pėrveē kushteve aspak tė pėrshtatshme pėr tė miturit, nė kėto qendra rehabilitimi janė vėnė re abuzime nga mė tė ndryshmet. “Swiss Terre Des Homme” qė ka monitoruar kėto qendra ėshtė shprehur nėpėrmjet botimit tė saj se njė pjesė e fėmijėve janė shfrytėzuar pėr pedofili dhe prostitucion.

  “Ka qėnė njė rast i njė vajze 12 -vjeēare shqiptare, e cila ditėn shiste lule ndėrsa nė mbrėmje shfrytėzohej pėr prostitucion”,-ka thėnė pak muaj mė parė pėr median kreu i misionit “Terre Des Homme” nė Shqipėri, Vincent Tourneuillert.

 4. #44
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,488
  Sipas raportit tė Departamentit tė Shtetit Amerikan, Shqipėria ėshtė burim i trafikimit tė fėmijėve
  Gjykatat shqiptare kanė lėnė tė lirė trafikantėt e fėmijėve. Kjo akuzė e rėndė vjen nga njė raport i bėrė kohėt e fundit nė Shqipėri nga Departamenti i Shtetit Amerikan.

  Sipas tij, disa gjykata liruan trafikantė tė dėnuar, ndėrkohė qė prisnin gjykimin nė Apel pa ofruar mbrojtje pėr dėshmitarėt dhe viktimat. Gjithashtu, nė kėtė raport thuhet se korrupsioni i lidhur me trafikimin, ishte problem dhe qeveria arrestoi katėr oficerė policie pėr akuza tė ngjashme, si dhe hetoi 11 raste tė pėrfshirjes sė policisė nė trafikim. Madje, rastet konkretizohen duke u pėrmendur njė operacion i pėrbashkėt italo-shqiptar, kundėr njė grupi trafikant fėmijėsh. Sipas raportit, nė kėtė operacion mbetėn tė arrestuar dhe u ndaluan nė paraburgim 16 tė dyshuar, pėrfshi oficerė tė lartė doganash dhe tė agjencive ligjzbatuese.

  Shqipėria, burim trafikimi
  Pothuajse nė tė gjithė raportin nuk mungojnė akuza tė rėnda qė flasin mbi trafikimin e fėmijve apo edhe tė qenieve njerėzore, tė cilat burimin e kanė nga Shqipėria. “Shqipėria eshtė njė vend-burimi pėr trafikimin e grave dhe tė fėmijėve pėr qėllim shfrytėzimi seksual dhe pune tė detyruar, kryesisht nė Greqi dhe Itali”, shkruhej nė raport. Mė tej, thuhej se trafikimi nuk ka mbetur vetėm nė kėto shtete; ai ėshtė zhvilluar nė njė masė mė tė vogėl nė Mbretėrinė e Bashkuar, Francė dhe Hollandė. Mė pas, shpjegohej se fėmijėt, veēanėrisht ata tė komunitetit rom dhe egjiptian, trafikohen nė vende tė tjera, tė detyruar pėr tė lypur. Megjithatė, nė raport janė shkruar edhe disa vlerėsime mbi punėn e qeverisė shqiptare gjatė vitit 2003. Sipas tij, ekspertė rajonalė dhe ndėrkombėtarė konsiderojnė qė Shqipėria ka shėnuar njė zbritje tė rėndėsishme nė aktivitetin e tranzitit pėr nė Evropėn Perėndimore. Nė vitin qė shkoi qeveria shqiptare arrestoi 317 tė dyshuar pėr krime tė lidhura me trafikimin dhe nė 75 nga 102 raste dėnimesh, u dhanė vendime me nga dy deri nė mbi dhjetė vjet burgim. Disa nga kėto raste ishin rezultat i angazhimit tė qeverisė nė operacionin “Mirage II”, njė operacion i koordinuar ndėrkombėtar pėr zbatimin e ligjit.

  Vlerėsime dhe vėrejtje
  “Qeveria shqiptare nuk i pėrmbush plotėsisht standartet minimale pėr eliminimin e trafikimit, megjithatė, ajo ka ndėrmarrė pėrpjekje serioze pėr ta bėrė njė gjė tė tillė”. Kėshtu shkruhet nė raportin e Departamentit tė Shtetit Amerikan. Sipas tij, arrestimet dhe ndjekjet penale pėr vepra tė lidhura me trafikimin janė rritur nė mėnyrė tė dukshme dhe qeveria e vazhdoi parandalimin e trafikimit me skafe, pėrmes Adriatikut. Qeveria pėrmirėsoi monitorimin e zyrtarėve tė pėrfshirė nė trafikim, megjithatė, ajo duhet tė ndėrmarrė hapa tė mėtejshėm pėr tė ndjekur penalisht dhe dėnuar zyrtarė tė administratės qė bashkėpunojnė nė krim, si dhe tė pėrmirėsojė programet e saj tė parandalimit dhe riintegrimit. Nė tė njėjtėn kohė, nė kėtė raport flitet pėr legjislacionin shqiptar, i cili ndalon trafikimin e personave me qėllim shfrytėzimin seksual dhe punėn e detyruar, me dėnime deri nė 15 vjet burgim dhe me maksimum, burgim tė pėrjetshėm pėr rrethana rėnduese. Qeveria iu kundėrvu trafikimit pėrmes Task Forcės sė Krimit tė Organizuar, njė strukturė e pėrbėrė nga policė dhe prokurorė tė pėrzgjedhur. Kufijtė shqiptarė mbeten po rozė, megjithėse qeveria vazhdoi tė pėrmirėsonte ndalimet nė portet kryesore hyrėse dhe dalėse nė vend. Qendra e Antitrafikut nė Vlorė (QATV) u vu nė funksionim pėr mbledhjen e informacionit dhe dhėnien e pėrgjigjeve rajonale kundėr trafikimit.


  Tė dhėnat

  11 policė
  Janė pėrfshirė nė trafikim. Ata u arrestuan gjatė njė operacioni italo-shqiptar.

  317 trafikantė
  Arrestohen si tė dyshuar, nė lidhje me trafikimin nė vitin 2003.

  102 dėnime
  Vendosi gjykata pėr 75 raste dėnimin me nga dy deri nė mbi dhjetė vjet burgim.

  231 tė trafikuar
  Janė ndihmuar gjatė vitit tė kaluar vetėm nė njė strehė tė njė OJQ-je nė Vlorė.

  36 shkolla
  Qeveria shqiptare ka zhvilluar programe parandaluese pėr trafikimin nė zonat mė tė thella

  5 dėshmitarė
  Gjatė vitit 2003 u rivendosėn nė vende tė treta sipas marrėveshjes mes Shqipėrisė dhe OSBE

  Si u ndihmun tė trafikuarit

  Nė raport nuk ėshtė lėnė pa pėrmendur edhe procedura se si i mbron qeveria shqiptare tė gjitha qeniet e trafikuara. Kushtet e vėshtira ku kanė qėndruar kėto qenie dhe lufta qė po bėhet nė mėnyrė qė tė jenė sa mė tė mbrojtura. Sipas tij, qeveria ofroi disa objekte, si dhe personel pėr tė ndihmuar viktimat e trafikimit. Nė korrik 2003, qeveria filloi funksionimin e Qendrės Kombėtare tė Pranimit pėr viktima nė moshė madhore dhe fėmijė, e njohur me parė si Qendra e Linzės. Policia, nė raste tė caktuara, referoi viktima nė njė strehė tė njė OJQ-je nė Vlorė, e cila gjatė vitit 2003 i ofroi ndihmė 231 viktimave. Nė shumicėn e rasteve, policia ekzaminoi viktimat nė rajonet e policisė dhe ua percolli ato strehėzave. Policia, pėrmes njė sistemi referues tė centralizuar, ia percolli viktimat IOM-it pėr ekzaminim fillestar dhe mė pas, njė strehe tė pėrshtatshme apo njė organizate ndėrkombėtare pėr pėrkujdesje tė mėtejshme. Nė prefekturat e largėta, strehėzat mungonin dhe viktimat e trafikut nė raste tė caktuara u mbajtėn nė ambjente tė mbipopulluara dhe johigjenike, nė pritje tė transportimit pėr nė strehėza. Qeveria, ndėrsa finalizoi miratimin e njė legjislacioni tė ri pėr mbrojtjen e dėshmitarėve, nėnshkroi njė memorandum mirėkuptimi me Organizatėn pėr Siguri dhe Bashkėpunim nė Evropė. Sipas kėsaj marrėveshjeje, gjatė vitit 2003 u rivendosėn nė vende tė treta, pesė dėshmitarė.

  Akuza

  Gjykatat liruan trafikantė tė dėnuar, ndėrkohė qė prisnin gjykimin nė apel, pa ofruar mbrojtje pėr dėshmitarėt dhe viktimat.
  Shqipėria ėshtė vendburimi i trafikimit tė grave dhe fėmijėve pėr qėllim shfrytėzimi seksual dhe pune tė detyruar, kryesisht nė Greqi dhe Itali.
  Fėmijėt, veēanėrisht ata tė komunitetit rom dhe egjiptian, trafikohen ne vende tė tjera, tė detyruar pėr tė lypur.
  Vlerėsime

  Ekspertė rajonalė dhe ndėrkombėtarė konsiderojnė qė Shqipėria ka shėnuar njė zbritje tė rėndėsishme nė aktivitetin e tranzitit pėr nė Evropėn Perėndimore.
  Qeveria pėrmirėsoi monitorimin e zyrtarėve tė pėrfshirė nė trafikim.
  Nė korrik 2003 qeveria filloi funksionimin e Qendrės Kombėtare tė Pranimit pėr viktima nė moshė madhore dhe fėmijė, e njohur me parė si Qendra e Linzės.


  Mungojnė programet parandaluese

  Qeveria shqiptare ka organizuar pak programe parandalimi, duke u mbėshtetur nė OJQ dhe organizata ndėrkombėtare pėr tė realizuar njė veprimtari tė tillė. Sipas raportit, Ministria e Arsimit dhe IOM-i realizuan sė bashku dy udhėzues ndėrgjegjėsimi pėr shkollat e mesme. Nė fazėn e parė tė programit u mbuluan 36 shkolla nė rajone tė rrezikuara. Qeveria krijoi njė grup pune pėr trafikimin e fėmijeve, si dhe pėrgatiti njė projekt memorandum mirėkuptimi me Greqinė, nė pėrgatitje pėr riatdhesimin e fėmijėve.

 5. #45
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  39
  Postime
  6,849
  Nano: Front te perbashket per te fituar luften kunder droges


  Qeveria shqiptare dhe Prokuroria e Pergjithshme e Shqiperise angazhohen te godasin rrjetet kriminale qe merren me trafikun dhe kultivimin e lendeve narkotike. Kryeprokurori Sollaku: "Kemi prova per prodhim masiv te kanabisit ne Shqiperi dhe dyshime per prodhim te heroines dhe drogave te tjera sintetike"
  Qeveria shqiptare dhe Prokuroria e Pergjithshme e Shqiperise u angazhuan te merkuren te godasin pa kompromis trafikun e droges dhe krimin e organizuar.
  Gjate nje konference te zhvilluar ne Tirane, Kryeministri Fatos Nano dhe Prokurori i Pergjithshem, Theodhori Sollaku, vleresuan se Shqiperia duhet te forcoje luften e saj kunder trafikut dhe kultutivimit te lendeve narkotike. Megjithate, Prokurori I Pergjithshem dha alarmin se Shqiperia mbetet nje nga vendet kyce per trafikun e heroines nga Afganistani. "Kemi prova per prodhim masiv te kanabisit ne Shqiperi dhe dyshime per prodhim te heroines dhe drogave te tjera sintetike", vleresuar kryeprokurori. Nga ana e tij, Kryeministri Nano tha se "lufta kunder krimit te organizuar ne teresi dhe ajo kunder trafikut te drogave ne vecanti, kane nevoje per nje front institucional, kombetar, shoqeror, kane nevoje per veprime te bashkerenduara dhe te koordinuara mire dhe me trasparence midis politikes, ekzekutivit, gjyqesorit, antikrimit, sherbimeve inteligjente, por edhe te sipermarrjes, shoqerise civile, arsimit, familjes, e keshtu me rradhe".  "Ky front, - tha Nano, - nuk mund te lejoje trafikimin politik te fenomeneve".

  Gjithashtu, sipas shefit te qeverise, eshte koha te hiqet dote nga perfitimi politik prej spekullimeve me drogen apo me luften kunder saj, sic
  eshte koha per t'i bere shoqerise civile nje ftese te ndershme qe te mos ta shfrytezoje ne asnje zyre te saj informacionin apo analizat per viktimat shoqerore te droges, tranzitet apo perpunimin e tyre ne territorin tone, thjesht si burim fitimi apo sipermarrjeje". Ai perjashtoj ne menyre kategorike tolerancen ndaj cilitdo qe ofron mbrojtje politike trafikanteve, krimineleve te organizuar apo grupeve informale te shoqerise qe qellojne mbi oficeret shqiptare te luftes antikrim apo mbi oficeret e vendeve partnere qe jane angazhuar ne kete lufte. Per Kryeministrin Nano, "krimi apo trafiku i drogave, prodhimi, shperndarja apo perdorimi i tyre jane fenomene qe nuk njohin kufij". Ai nenvizoi se ne autoritetin e Kryeministrit, zyra e qeverise dhe e agjencive te specializuara ekzekutive te saj eshte bere nje vend pune me ritem te larte, ku bashkerendohen veprimet me institucionet e tjera kushtetuese, per te zgjeruar frontin e organizuar te luftes ndaj krimit te organizuar, vecanerisht te trafikut te droges. "Zyrat e qeverise ashtu si zyrat e prokurorise, te sherbimeve inteligjente te shtetit, te agjensive te specializuara te luftes kunder pastrimit te parave e keshtu me radhe jane zyra te bashkepunimit dhe partneritetit rajonal, europian dhe euroatlantik
  me te njejtin synim per te bllokuar shtrirjen dhe karakterin kompleks te veprimtarive kriminale ne fushen e trafikut te droges", u shpreh Kryeministri. Gjithashtu, ne konferencen per luften kunder droges, kane pershendetur edhe ambasadori i bashkimit Europian dhe i ngarkuari me pune i Shteteve te Bashkuara ne Shqiperi. Ai kane kerkuar nje angazhim me te madh nga strukturat antikrim te qeverise shqiptare dhe goditjen e trafikut te droges dhe rrjeteve te tij.

  Nga:
  Elton METAJ
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 6. #46
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,488
  Gjenerata e Re Shqiptare-SHBA  Nga Hasan Metuku

  Shtator- Tetor 2004  Se pari desha te sqaroj se qellimi I kesaj proteste eshte per te denoncuar hapur korrupsionin, kontrabanden, trafiqet ilegale, vjedhjen e votes se lire te shqiptareve.

  Po protestojme qe parate qe vidhen ne dogana, tatime dhe parate qe humbin si rezultat I evazionit fiscal te investohen per te vene xhama ne shkollat e femijeve shqiptare qe ata te mos thahen nga thellimi I dimrit qe po vjen nderkohe qe pergatitetn per nje Shqiperi Evropiane, qe ata para te investohen ne infrastructure dhe ne projekte te tjera publike me rendesi per te ardhmen e vendit.

  Po protestojme qe Shqiperia te kete nje Administrate Civile qe ti pergjigjet nevojave te vendit qe ja kerkon koha dhe ti pergjigjet njekohesisht adminstrates Evropiane ne projekte dhe zhvillim dhe jo nje administrate nepotike.


  Te gjitha sa thashe me lart kane nje emer famekeq qe ju tashme te gjithe e dini dhe qe do te flase sonte para OKB-s. Ai quhet: Fatos Thanas Nano dhe ai I jep Shqiperise Emer te keq. A ka me turp per shqiptaret qe ne te perfaqesohemi ne kete organizate nderkombetare me nje kryehajdut?

  Kete pyetje duhet ti beje vetes ne radhe te pare I derguari personal I Fatosit Numer 1, Fatosi Numer 2(Fatos Tarifa), qe e perfaqeson ne Washington DC I cili I deklaron gazetes Illyria se ne qe protestojme s’jemi shqiptare. Pergjigja ndaj tij eshte e thjeshte: Neve nuk jemi Shqiptaro-Amerikane Komuniste.


  Kroatet, Sllovenet, Polaket, Ceket dhe popuj te tjere ne Ballkan nuk kane ne krye hajdutet dhe reformat e tyre per tju bashkuar Bashkimit Evropian kane ecur me hapa te sukseshem, ndersa vendi yne I dashur Shqiperia ka mbetur ne vend si pasoje e efektit shkaterrues te fenomeneve qe permenda me lart per demokracine ne Shqiperi. Keto fenomene kritikohen nga diplomate, gazetare, politikane te huaj dhe dashamires te vendit tone.


  Sigurisht, qe ne I kerojme qeverise shqiptare as me shume dhe as me pak : Zgjedhje te Lira ne vitin 2005, Te respektoje Lirine e Shtypit duke mos ngritur padi falso dhe kercenuar gazetare, T’i hape rrugen krijimit te nje qeverie teknike e cila do te garantoje nje proces te qete dhe te drejte zgjedhor.


  Kush e vjedh voten e shqiptareve, na vjedh neve te ardhmen, shpresen dhe te drejten per tu perfaqesuar , vjedh aspiraten e nje kombi te vuajtur qe deshiron te behet pjese e familjes Evropiane sa me shpejt qe te jete e mundur. Per kete SHBA dhe Evropa i kane dhene qeverise qe Z. Nano kryeson sinjalin: SOS. Me Fatos Nano ne Krye , Shqiperia do te behet antare e BE ne nje kohe te mevonshme se Serbia, ish-lideret e se ciles kane kryer krime kunder njerezimit.

  Kam degjuar shpesh te flitet per klasen politike shqiptare se po mban peng Shqiperine, po e mban larg familjes Evropiane, ne kete pike ju kerkoj te nderuar bashkeatdhetare duhet te jemi te qarte se : Shqiperine po e mban peng Fatos Nano, Krimi I Organizuar dhe Pozita qeverisese ne teresi. Levizjet civile shoqerore ne Shqiperi nuk kane arritur akoma ta bejne nje dallim te tille.

  Diplomacia Shqiptare , krimit te kryer ndaj shqiptarit Gramoz Palushit, burgosjes se qindra shqiptareve vetem per faktin se jane shqiptare I pergjigjet me deklarata se mardheniet me Greqine fqinje po forcohen nderkohe qe operacioni I fshehte dhe famekeq “FSHESA” ka filluar dhe vazhdon.


  Gjenarata e Re Shqiptare , para disa ditesh ka marr pergjigje nga Gjykata Evropiane ne lidhje me peticionin e firmosur nga mese 1000 shqiptare per shkeljen dhe te drejtat dhe lirite themelore te shqiptareve ne Greqi dhe na eshte kerkuar per sjelle deshmi ne lidhje me kete ceshtje . Gjenerata e re Shqiptare po pergatitet per te bashkepunuar me te gjithe organizatat Shqiptare dhe me organizma te ndryshme si Human Rights Watch dhe Amnesty International per te faktuar shkeljet e te drejtave te vellezerve tane emigrante ne Greqi.

  Po Qeveria e Z. Nano cfare ka bere ne lidhje me keto probleme? Te tilla probleme nuk mund te zgjidhen ne plazhe, apo kazino.
  Gjenerata e Re Shqiptare ketu ne Amerike ju premton se do te protestoje ne cdo kohe kundra cdo qeverie dhe kryeministri shqiptar qe shemton dinjitetin e tyre brenda dhe jashte vendit. Gjenerata e Re Shqiptare, eshte e para organizate ne diaspore qe ka planifikuar dhe po negocion te dergoje 20 vezhgues ne zgjedhjet e ardhshme te vitit 2005 per te mbikqyrur zhvillimin e ketyre zgjedhjeve ne Shqiperi.

  Duke perfunduar ju pershendes te gjitheve per pjesemarrjen ne kete proteste teresisht shqiptaro-amerikane dhe I kerkojme popullit tone ne atdhe te luftoje me bindje, pasion dhe vullnet per te mbrojtur te ardhmen e tyre dhe per te mos ta lene ate ne doren e Cosa Nostres.

 7. #47
  Eks-plorator Maska e kolombi
  Anėtarėsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Mes oqeaneve...............
  Postime
  3,722
  SHBA, 30 MIJE USD NDIHME TASK FORCES

  Ndihmat:

  videokamera

  monitore

  kamera dixhitale

  lente per telefona

  pajisje regjistrimi ne kasete

  radio policie dyaneshe

  dylbi, pajisje per regjistrim

  pajisje per shenjat e gishterinjve

  Nje ndihme e konsiderueshme iu dha dje Task Forces nga Departamenti i Drejtesise se Shteteve te Bashkuara te Amerikes, nepermjet komponenteve te tij ne Shqiperi ICITAP. Task Forca kunder Krimit te Organizuar mori nje ndihme ne pajisje, me vleren 30 000 mije dollare.

  Pajisjet perfshijne videokamera dhe monitore, kamera dixhitale, lente per telefona, pajisje regjistrimi ne kasete, radio policie dyaneshe, dylbi, pajisje per regjistrimin e vendit te krimit dhe pajisje per marrjen e shenjave te gishterinjve. Prokurori i Pergjithshem, Theodhori Sollaku, duke falenderuar Departamentin e Drejtesise amerikane per kete ndihme, theksoi se "kjo ndihme po konkretizon mbeshtetjen logjistike ne strukturen e posacme te Task Forces, ne te cilen jane zgjedhur njerezit me te afte profesionalisht dhe te perkushtuar per te luftuar krimin". "Ne vleresojme ndihmen e partnereve europiane dhe amerikane ne luften kunder trafiqeve dhe krimit te organizuar", u shpreh Sollaku. Task Forca kunder Krimit te Organizuar u ngrit ne shkurt 2004 dhe perfshin aktualisht 14 prokurore, 29 oficere policie te vendosur ne Tirane, Durres, Shkoder, Fier dhe Vlore. Task-Forca kunder Krimit te Organizuar eshte nje grup elitar prokuroresh dhe oficeresh policie te specializuar qe punojne se bashku per te luftuar krimin e organizuar, vecanerisht trafikun e qenieve njerezore dhe te narkotikeve. I ngarkuari me pune i Ambasades Amerikane, Dodd D.Robinson, dha disa mendime ne ceremoni, e cila u ndoq gjithashtu nga perfaqesuesit e Komisionit Europian te Policise PAMECA, si dhe nga te gjithe anetaret e Task Forces.

  Komponentet OPDAT dhe ICITAP te Departamentit te Drejtesise se Shteteve te Bashkuara i kane dhene asistenca te ndryshme Task Forces kunder Krimit te Organizuar ne 18 muajt e fundit. Perec dhurimit te pajisjeve, OPDAT dhe ICITAP, ne bashkepunim me Pamecan, kane dhene nje trajnim dyjavor per Task Forcen dhe aktualisht po planifikojne nje trajnim tjeter te avancuar. OPDAT dhe ICITAP kane dhene asistenca te ndryshme, perfshi konsulta per ngritjen, strukturimin dhe veprimtarine e Task Forces.

  Koha Jone.
  "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

  GETE

 8. #48
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,488
  Shock - Rrjet i tregėtisė sė organeve (Sipas shtypit grek)
  Pėrgatiti Mimoza Dako
  Botuar nė gazetėn "Vėzhguesi" , Selanik, Greqi

  Nė gjurmė tė rrjetit tė tregėtisė sė organeve njerėzore tė fėmijėve nga Shqipėria ndodhet policia e Selanikut, pas njė raporti tė ambasadės greke nė Tiranė.
  Sipas tė dhėnave tė raportit qė ushtruan shėrbimet shqiptare dhe italiane rezulton se nė kėtė rrjet marrin pjesė mjekė grekė, italianė dhe shqiptarė. Tani drejtėsia greke ftohet tė bėj kėrkime dhe tė avancojė nė ndjekjen penale nė drejtim tė personave qė marrin pjesė dhe kėshtu nė ditėt e ardhshme ēėshtja tė shkojė pėr shqyrtim nė prokurori.
  Sipas tė dhėnave qė publikohen nė gazetėn greke "Ta Nea" aktiviteti i rrjetit ka filluar qė nga viti 1994. Viktimat ishin fėmijėt qė jetonin nė jetimoren e Tiranės dhe fėmijė me aftėsi tė kufizuara, kurse organet e tyre hiqeshin nė tre klinika, nė Durrės, Fier dhe nė njė qytet nė qėndėr tė Greqisė sė Veriut.
  Sipas tė dhėnave tė raportit, ndėrmjetėsit e rrjetit "gjuanin" fėmijė me aftėsi tė kufizuara nga familje pa tė ardhme tė Shqipėrisė dhe i kalonin ilegalė nėpėrmjet pikės kufitare tė Kapshticės dhe zonės greko-maqedonėse nė Greqi pėr tė bėrė operacionet. Nė disa raste heqja e organeve bėhej nė klinika tė Shqipėrisė.
  Pėrsa i pėrket fėmijėve tė jetimores sė Tiranės, qė sipas raportit u vranė nė 1998, kur tė afėrmit e tyre hapėn arkivolet e gozhduara tė cilat iu dorėzuan, u vėrtetuan se disa ishin bosh dhe tė tjerat ishte e dukshme qė fėmijėve u ishin bėrė ndėrhyrje kirurgjikale.
  Truri i rrjetit me sa duket ėshtė njė italian, professor i mjekėsisė, i cili kishte lidhje, sa me mjekė shqiptarė qė janė mpleksur nė krim aq edhe me grekė. Nė raport ėshtė diktuar njė grek mjek gjinekolog, i cili nė tė kaluarėn ishte dėnuar nė njė ēėshtje adoptimi tė paligjshėm. Profesori italian duhet tė ketė bashkėpunėtorė ish-diplomatė dhe ish-qeveritarė tė Shqipėrisė tė cilėt mernin pėrsipėr transportin e organeve nga Shqipėria nė Itali nė ēese diplomatike tė cilat nuk kontrolloheshin.
  Kėrkimet dhe shėrbimet greke pėrqėndrohen nė njė klinikė tė pėrcaktuar dhe nė njė mjek tė saj nė qėndėr tė Greqisė sė Veriut, kurse raporti bėn fjalė, pa dhėnė emra, pėr tetė mjekė tė tjerė grekė qė janė tė implikuar nė kėtė ēėshtje.
  Nė rrjet thuhet se implikohen gjithashtu katėr mjekė shqiptarė dhe drejtues klinikash nga Durrėsi dhe Fieri, si dhe pesė bashkėkombės tė tjerė qė vepronin si bashkėpunėtorė. Njė nga mjekėt shqiptarė ėshtė i afėrm i familjes i njė ish-ministri tė Shqipėrisė.

 9. #49
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  30-10-2004
  Postime
  705
  Duke u nisur nga nje shprehje qė ma pėrpara duhet tė tė thuash pozitive pastaj tė kėqiat.

  Me kėqėardhje nuk mundė tė gjejė asnjė pozitive pėr kėtė part-shtet kriminal, qė jo vetė e ka derguar Shqipėrin nė humner kriminale por socalkomunistat serbogrekoshqpipfolsa e kanė kthyer Shqipėrin nė njė trambolin tė rrezkėshme krimi dejtė BOTĖS SĖ QYTETRUAR.

  I vetėm shpėtimė pėr kombin Shqipėtar ėshtė largimi i menjėhershėm i kėsaj klike gjeneruse tė krimit tė organizur.

  Ndėrtimi i shtetit ligjor.

  Dergimi nė gjygjin e Hagės tė kėtyer kriminelve.

 10. #50
  Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,800
  Nju York. 3 Janar 2005.Arrestohet nje grup shqiptaresh,17 vete nen akuzen e trafikut ilegal.Thuhet qe grupi ka organizuar futjen ilegale te mbi 1000 vetave nga Shqiperia dhe Maqedonia ne Amerike,ne 10 vjetet e fundit.Hetimi vazhdon....
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 11. #51
  i/e regjistruar Maska e friendlyboy1
  Anėtarėsuar
  25-06-2002
  Postime
  773
  krimi organizuar nuk behet nga jashtoksoret. Jan njerzit qe e bejn krimin e organizuar, po te ket aq shum njerez ne shqiperi qe e duan ta bejn vendin si kolumbia dhe qe dua te behen kriminela ateher nuk shof si mund te ndalohen keta njerez. Krimi organizuar nuk organizohet me 5 6 veta duhen shum njerez. Nese ne shqiperi ka aq shum njeres qe nuk kan te pakten nje problem moral te behen kriminela ateher krimi do te ekzistoj duam apo sduam ne. Problemi nuk qendron te kriminelat sepse nga ata lloj njerzish nuk pritet asgje, problemi eshte se cfar duhet te bejm ne si shumica e popullit shqiptar qe nuk do krimin. Per mendimin tim gjeja e par eshte denimi me vdekje, eshte absolutisht i nevojshem ne shqiperi dhe per kete duhet te mbahet nje referendum sa me pare. E dyta eshte qe njerzit te jen me vigjilent dhe te mbrohin veten sepse dihet qe shteti nuk po i mbron, kjo behet duke organizuar njerzit e lagjes apo te fshatit apo qytetit ne grupe vigjilantesh qe pervec punve te tyre te perditshme te ken syt hapur per ndonje gje te pazakont qe ndodh pran tyre, dhe sigurisht te ndalohen keqbersit.

 12. #52
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,488

  shikoni se cfare thote zeri amerikes, per krimin e organizuar ne shqiperi

  Trafiku njerėzor: Shqipėria mbetet nė grupin e dytė

  Zamira Edwards

  03-06-2005  Departamenti amerikan i Shtetit publikoi sot raportin mbi trafikimin e personave nė vende tė ndryshme tė botės gjatė vitit tė kaluar. Raporti, i cili u paraqit sot nga Sekretarja e Shtetit Condoleeza Rice pėrfshin 150 vende tė botės dhe ėshtė dokumenti mė i plotė ndėrkombėtar qė analizon pėrpjekjet e qeverive pėr tė luftuar format mė tė rėnda tė trafikimit tė njerzve, ose siē quhet ndryshe skllavėria e ditėve moderne.

  Dokumentit tė kėtij viti, raporti i pestė vjetor i departamentit amerikan tė shtetit, i ėshtė shtuar njė aspekt i rėndėsishėm, qė ėshtė trafikimi i njerzve pėr punė tė detyruar. Raporti, i kategorizon vendet e pėrfshira nė 3 grupe dhe e mban edhe kėtė vit Shqipėrinė nė grupin e dytė. Jo vetėm qė Shqipėria bėn pėrsėri pjesė nė grupin e dytė, por pjesa e raportit pėr sa i pėrket trafikimit tė njerzve dhe pėrpjekjeve tė qeverisė shqiptare pėr ta luftuar atė nuk ndryshon nga raporti i njė viti mė parė.

  Shqipėria, thuhet nė raport, ėshtė burim trafikimi i grave dhe fėmijėve pėr shfrytėzim seksual dhe punė tė detyruar, kryesisht nė Greqi e nė Itali, ku shumė viktima transferohen nė Britani, Francė dhe Holandė.

  Pozitive pėr Shqipėrinė kėtė vit ėshtė se ekspertėt rajonalė dhe botėrore e konsiderojnė atė si njė vend qė ka marrė masa tė shumta qė tė mos bėhet pikė kalimi pėr trafikimin e njerzve nė Evropėn Perėndimore.

  Qeveria e Shqipėrisė, thuhet mė tej nė raport, nuk i pėrmbush plotėsisht standartet minimale pėr zhdukjen e trafikimit tė njerzve, por po bėn pėrpjekje tė rėndėsishme nė kėtė drejtim.

  Nė vitin 2004, qeveria shqiptare vazhdoi arrestimet, gjykimet dhe dėnimet e trafikantėve. Gjykatat ndoqėn penalisht 132 trafikantė dhe 121 prej tyre morėn dėnime.

  Nė raport pėrshėndetet fakti qė mė shumė se gjysma e dėnimeve ishin mbi 5 vjet burgim dhe 30 trafikantė u dėnuan me mė shumė se 10 vjet burg. Gjatė vitit 2004, qeveria siguroi disa qendra dhe personel pėr tė ndihmuar viktimat e trafikimit.

  Ajo ndėrmori disa programe parandalimi, por vazhdoi tė mbėshtetej kryesisht tek organizatat jo-qeveritare dhe ato ndėrkombėtare pėr veprimtari tė tilla.

  Pėrvec njė pasqyre tė pėrgjithshme tė gjendjes sė trafikimit tė njerzve nė vende tė ndryshme, pėrpjekjeve tė qeverive dhe statistikave, nė raport pėrmenden raste tė veēanta tė femrave qė shndėrohen me forcė nė prostituta.

  Nė hyrje tė raportit pėrmendet rasti i njė shqiptareje me emrin Viola. Kur ishte 13 vjeē ajo u njoh me Dilin 21 vjeēar, me tė cilin u martua dhe shkoi nė Itali. Me tė mbritur atje, ajo u detyrua, duke u rrahur pa mėshirė dhe duke u kėrcėnuar qė tė bėhej prostitutė.

  Lidhur me Kosovėn, nė raport thuhet se UNMIK-u ėshtė nė dijeni tė problemit tė trafikimit tė njerzve nė Kosovė dhe vazhdoi pėrpjekjet kundėr kėtij fenomeni nė bashkėpunimin me OSBE-nė, Institucionet e Pėrkohshme vetė-qeverisėse dhe organizatat jo-qeveritare lokale dhe ndėrkombėtare, tė cilat ndajnė pėrgjegjėsinė pėr mbėshtetjen sociale tė viktimave tė trafikimit.

  Kosova, thuhet nė raport, ėshtė pikė burimi, tranziti dhe destinacioni kryesisht pėr gratė dhe fėmijėt, qė trafikohen pėr shfrytėzim seksual dhe mė pak pėr punė tė detyruar brėnda vendit. Numri i viktimave tė trafikimit tė njerzve vazhdoi tė binte dhe mendohet se shkak ishte shtimi i rrjeteve kriminale tė sofistikuara, qė iu pėrgjigjėn pėrpjekjeve tė forcave tė rendit.

  Thuhet gjithashtu se ka pasur edhe njė ndryshim nė tregėtinė e seksit, nga klubet publike nė shtėpitė private. Nė raportin e departamentit tė shtetit thuhet gjithashtu se fushatat pėr njohjen e publikut me pėrpjekjet kundėr trafikimit tė njerzve gjatė vitit 2004 nė Kosovė u kryen kryesisht nga organizatat jo-qeveritare.

 13. #53
  Perjashtuar Maska e kurkushi
  Anėtarėsuar
  24-06-2005
  Vendndodhja
  Shqiperi.Mund te udhetoj pa vize hyrese ne tere boten "interesante"
  Postime
  446
  Kush do e luftojė Krimin e organizuar?
  Po tė thuhej Lufta kundėr Krimit,do shpresoja se vėrtetė do kapej ndonjė Kriminel,por kur thuhet Krimi i organizuar,kėtu s`ka asnjė shanse tė kapet dikush,meqė me organizimin e ēdo gjėje e cila quhet e organizuar merret dhe e bėn shteti-et!

 14. #54
  Creator Spiritus Maska e Dito
  Anėtarėsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahēen time
  Postime
  3,883
  Teme interesante:

  Mendoni vertet qe ky vend ka ende shansin te crrenjose kriminalitetin? E pra ka vetem nje shans nderrimi i kesaj klase politike, sepse eshte e vetmja menyre te veproje i paperlyeri me keta kriminele qe bredhin me frrak ne mes te tiranes.

  Uroj te behet me mire, kemi nevoje per qetesi dhe prosperitet.

  Dito.

 15. #55
  i/e regjistruar Maska e RTP
  Anėtarėsuar
  26-03-2004
  Postime
  1,756
  DURRES, NIS STINA E ARRESTIMEVE TE MEDHA

  Berisha votebesohet ne Kuvend, Sollaku autovotebesohet ne terren. Pas Lefter Kokes, priten te leshohen mandate arresti edhe per Anastas Angjelin, Edi Ramen, Spartak Pocin, Arben Ahmetajn e Dhimitraq Raftin

  Kryeministri i mandatuar, Sali Berisha po lexonte programin e tij ne parlament, kur ne Tirane mberriti lajmi i arrestimit te Leonard Kokes, vellait te kryebashkiakut te Durresit, Lefter Koka. Vete Berisha prej shume kohesh i ka akuzuar vellezerit Koka per kontrabande cigaresh, por prokuroria dhe institucionet e drejtesise nuk kane ndermarre asnje veprim. Strukturat e larta te shtetit vendosen te veprojne vetem diten kur u prezantua qeveria e re. Ne kohen qe kryeministri Berisha kerkon votebesimin ne Kuvend, prokurori i pergjithshem, Sollaku ka vendosur te autovotebesohet duke urdheruar nje veprim te tille. Leonard Koka, vellai i kryetarit te bashkise se Durresit, Lefter Koka ra ne pranga per kontrabande cigaresh. Burime nga prokuroria e Pergjithshem thane mbreme per (KJ( se se shpejti pritet te leshohen fletet e arrestit edhe per Anastas Angjelin, Edi Ramen, Spartak Pocin, Arben Ahmetajn dhe Dhimitraq Raftin. Njerezit me te afert te ish-kryeministrit Nano po hetohen aktualisht per korrupsion dhe kontrabande. Arrestimi i djeshem i Nard Kokes eshte bere me vendim te Gjykates se Krimeve te Renda pas kerkeses se prokurorise. Koka akuzohet si organizatori i kontrabandes se cigareve me vlere me te madhe se kater milione dollare qe u kapen ne mars te ketij viti ne disa magazina ne Shkozet te Durresit. Ne momentin e arrestimit ai ka qene i ulur ne lokal kur i eshte afruar nje grup i madh me efektiva policie te maskuar, te cilet i kane hedhur prangat. Menjehere pas arrestimit Koka eshte transferuar per ne kryeqytet per te mos krijuar ndonje konflikt ne qytetin e Durresit. Sipas tyre, arrestimi i Kokes ka ardhur pas nje pune disa mujore te Prokurorise per Krimet e Renda ne zbardhjen e rrjetit te trafikut te cigareve. Menjehere pas bllokimit te dy konteniereve me mbi kater milione dollare amerikane paketa cigaresh kontrabande si dhe anijes (Eni(, prokuroria filloi hetimet per ceshtjen. Fillimisht ne prangat e policise rane kapiteni, marinaret e anijes si dhe disa punonjes te portit te Durresit. Nderkohe ne 31 gusht u be i mundur edhe arrestimi i pronarit te magazinave ku ndodheshin kontenieret me cigare, Fatmir Zotajt. Burime te Prokurorise se Pergjithshme pohuan dje pas zbardhjes te te gjitha pergjimeve te te arrestuarve dhe personave te tjere te implikuar ne kontrabanden e cigareve u zbulua vendndodhja e Fatmir Zotajt si dhe dolen te dhena per implikimin e Leonard Kokes. Nderkohe arrestimi dhjete dite me pare i Fatmir Zotajt i ka dhene goditjen perfundimtare rrjetit te kontrabandes se cigareve. Nga deshmia e tij, e anetareve te ekuipazhit si dhe pergjimet telefonike u grumbulluan te dhena te mjaftueshme per te provuar fajesine e Leonard Kokes. Duke u bazuar ne keto te dhena perfaqesuesit e Prokurorise se Krimeve te Renda u paraqiten dje ne gjykate me nje kerkese per aprovimin e urdher-arrestit ne ngarkim te Kokes. Gjykata pasi shqyrtoi te gjitha provat e organit te akuzes vendosi qe te miratoje urdher-arrestin. Gjate dites se djeshme policia e Tiranes dhe Durresit jane rakorduar veprimet per te kryer operacionin e arrestimit te biznesmenit te njohur nga Durresi. Ne oret e para te pasdites policia e Durresit ka siguruar informacionin se Leonard Koka ndodhej ne nje lokal ne shetitoren e plazhit se bashku me disa persona te tjere. Menjehere disa makina policie jane drejtuar per tek vendi ku ndodhej Koka dhe jane hedhur ne veprim. Efektivat e policise kane qene te maskuar dhe kane levizur me shume shpejtesi. Pak perpara se ora te shkonte 20.00 ata i kane hedhur prangat Kokes si dhe kane shoqeruar ne komisariat te gjithe personat qe ndodheshin me te ne tavoline. Me vendim te organit te akuzes Leonard Koka eshte transportuar menjehere nga Durresi, ku u krye edhe arrestimi i tij, per ne kryeqytet.

  Nqs eshte kjo e vertet,e pergezoj qeverin e Re!
  Me respekt
  rtp-ja


  ps. "........Te gjithe kane te drejte te mendojne..
  por ka shume njerez qe i kursejne mendimet!"


 16. #56
  .... ...
  Anėtarėsuar
  30-01-2005
  Postime
  4,049

  Trafiku i njerezve.

  Trafficking hits 'alarming' level

  By Imogen Foulkes
  BBC News, Geneva  A new report on trafficking in south-eastern Europe says the trade in human beings - both adults and children - is reaching alarming proportions.
  The study from the International Organisation for Migration found new trends in trafficking were emerging.

  This is because traffickers are developing new ways to recruit victims and get them across borders.

  The report shows that every year over 1,000 victims are identified and helped in south-eastern Europe.

  These are the ones who escape and who come forward.

  The IOM believes it is just the tip of the iceberg.

  Victims of trafficking are predominantly young, poor and very vulnerable.

  Legal papers

  And while countries such as Romania, Bulgaria and Albania have succeeded in warning young girls not to respond to newspaper advertisements for jobs abroad, the traffickers have found new ways to recruit.

  Vulnerable young girls are targeted by young men: he starts off as a boyfriend, his real goal is to sell her into prostitution.

  The report shows that women from Ukraine are being trafficked to south-eastern Europe as prostitutes.

  Children from Romania and Moldova are ending up in Russia or Poland in begging gangs, and a growing number of men are being trafficked.

  In Albania, 70% of victims trafficked for work or begging were male.

  Meanwhile, the reach of the traffickers is growing.

  In south-eastern Europe the IOM found victims who had been trafficked from China, Iraq and Lebanon.

  Many victims now cross borders at official crossing points, with legal identity papers - making it, ironically, all the harder to spot them.

  The IOM is calling for greater assistance for victims, in particular children, and greatly improved cooperation between governments.

  It is an international problem which demands an international response.

  ------------------------------------------------------------------------------
  Shqiperia, Ballkani ne headlines perseri, dhe jo per dicka pozitive. Trafiku i njerezve! Te pakten 1000 veta trafikohen ne vit, ne Europen Juglindore ..... 1000 jane ata qe shpetojne dhe raportojne vuajtjet e tyre, dmth sipas fjaleve te korrespondentit te BBC, "this is only the tip of the iceberg!"

  Ky postim u vu nen kete teme, meqe ishte hapur si diskutim per luften kunder krimit te organizuar, nje nga anet me te shemtuara te se cilit, eshte trafiku i njerezve.

 17. #57
  .... ...
  Anėtarėsuar
  30-01-2005
  Postime
  4,049

  Marre nga Korrieri

  Ris: Gjykatat shqiptare nuk po e luftojne si duhet trafikun njerezor

  Ambasadorja amerikane, Marsi Ris akuzon gjykatat shqiptare se nuk kane luftuar sic duhet trafikun njerezor. Ne fjalen e saj, gjate konferences te organizuar nga USAID, me teme "Nisma Shqiptare-Veprim i Bashkerenduar Kunder Trafikimit Njerezor", ajo tha se nuk jane vene ne zbatim te mjetet ekzistuese ligjore per te luftuar trafiqet e paligjshme. "Shpresa jone eshte qe drejtesia te coje ne procedime penale me agresive ndaj personave qe merren me trafikun e qenieve njerezore", tha ajo. Sipas ambasadores Ris, keto defekte e kane penalizuar jo pak Shqiperine, duke e lene jashte nismave qe favorizojne integrimin euroatlantik te saj. "Kjo konference do t'ju ndihmoje te shqyrtoni perparimin e perpjekjeve tuaja gjate vitit te kaluar dhe te ndani praktikat e mira dhe mesimet e nxjerra. Kjo eshte edhe pjesa e rendesishme, ndarja e praktikave te mira dhe mesimeve te nxjerra, dhe te diskutoni hapat qe duhen ndjekur gjate vitit te ardhshem, per te vazhduar permiresimin e punes kunder trafikimit anembane vendit", tha diplomatja amerikane. Gjithashtu, Ris rikujtoi se Raporti mbi Trafikimin e Personave per vitin 2005, i Departamentit te Shtetit, e radhiste Shqiperine si nje vend i grupit te dyte per te katertin vit (qe ploteson standardet minimale dhe po ben perpjekje domethenese per te arritur nivelin e zbatimit te ligjit mbi Mbrojtjen e Trafikimit te Personave). "Nderkohe qe eshte bere perparim, shohim qe mbeten per t'u zgjidhur ceshtje te rendesishme, qe perfshijne nevojen per te vene ne zbatim mjete ekzistuese ligjore antitrafikim, per te permiresuar mbrojtjen dhe riintegrimin e viktimave dhe per te trajtuar korrupsionin e lidhur me trafikimin", theksoi me tej Ris.

  Nderkohe, ajo ka radhitur edhe disa prej arsyeve te trafikimit te personave, si dhuna ndaj gruas, mungesa e shkollimit dhe mundesive per punesim, kerkesa qe ekziston ne vendet e destinacionit, varferia dhe deshira per nje jete me te mire, injoranca mbi pasojat e trafikimit dhe perfitimet e larta apo rreziqet e ulta per trafikantet. Por nuk ka harruar te thote se "ne te gjitha vendet e tjera, ekziston prirja per te shmangur diskutimet mbi trafikimin e personave, sepse eshte vertet nje teme shokuese". Per ambasadoren Ris, qeveria amerikane po punon per t'iu kundervene shkaqeve rrenjesore te trafikimit, duke investuar ne shoqerine civile, zbatimin e ligjit dhe reformen gjyqesore. Ajo beri te ditur se SHBA dhe BE po punojne sebashku per ta sjelle programin TIMS ne nivelin e nje rrjeti te plote informacioni, qe te mbuloje te gjitha pikat e kalimit te kufirit dhe te gjitha Drejtorite e Policise, Ministrine e Brendshme apo portet. "Kjo nenkupton kufij me te sigurte", premtoi Ris. B.Gila

 18. #58
  .... ...
  Anėtarėsuar
  30-01-2005
  Postime
  4,049

  Angry Trafikimi i njerezve, 19 dosje ne dy vjet!

  Ky grup veprash penale ka zėnė njė vend shumė tė vogėl nė sistemin gjyqėsor edhe pse kėrkohet mė shumė

  TIRANĖ – Krimi i organizuar i trafikimit tė qenieve njerėzore, ka zėnė njė pjesė jo shumė tė madhe tė gjyqeve tė zhvilluara nė dy vitet e fundit. Megjithėse i cilėsuar si njė ndėr problemet e vendit tonė, duket se prostitucioni nuk ka zėnė shumė vend nė hetimet e krimit. Qė nga fillimi i vitit tė kaluar, kur filloi edhe funksionimi i Gjykatave tė Krimeve tė Rėnda, vetėm 19 dosje penale me kėtė objekt janė dėrguar pėr gjykim nga Prokuroria e Krimeve tė Rėnda.

  Nga e gjithė Shqipėria, gjatė vitit 2004, vetėm tetė dosje pėr “trafikim tė femrave me qėllim prostitucioni”, janė dorėzuar nė sekretarinė e Gjykatės sė Krimeve tė Rėnda. Historitė e tyre janė tashmė publike dhe bėhet fjalė pėr ēėshtje tė tillė si ajo e Genci Hysės qė pasi e ka nxjerrė nė rrugė tė shoqen, sipas akuzės, e ka vrarė atė duke e therrur me thika, ose historia e Besnik Xhepaxhiut qė pasi e kishte trafikuar Fatjonėn nė Greqi, e ka lėnė edhe tė zhgėnjyer, sipas akuzės, duke u kthyer tė martohej nė Shqipėri me njė vajzė tjetėr, tė cilėn e kishte lėnė shtatzėnė.

  Vetėm njė javė mė parė, gjyqtarėt e Krimeve tė Rėnda janė trajnuar nga njė program i USAID-it nė lidhje me trajtimin dhe bėrjen transparente tė kėtyre ēėshtjeve. Ndėrsa ambasadorja amerikane, Marsie Ries, u ka tėrhequr vėmendjen krerėve tė drejtėsisė, se nė katėr vitet e fundit asgjė nuk ka ndryshuar nė luftėn kundėr trafikimit tė qenieve njerėzore.

  Vend shumė tė vogėl nė punėn e Gjykatės sė Krimeve tė Rėnda zėnė edhe ēėshtjet e trafikimit tė fėmijėve shqiptarė, edhe pse pėr nxjerrjen nė rrugė dhe shitjen e rreth 500 prej tyre ka filluar njė hetim nė Greqi. Pas pėrfundimit tė gjykimit nė Korēė ku ėshtė shpallur fajtor duke u dėnuar me 20 vjet heqje lirie, Nazmi Kreka po gjykohet edhe nė Gjykatėn e Krimeve tė Rėnda pėr trafikim tė bebeve nė Greqi. Dosja e dytė qė gjykohet me tė njėjtin objekt ka tė pandehur shtetasin Nasyri Rrapaj. Kaq, nuk ka asnjė dosje tjetėr me kėtė objekt. Mbahet mend edhe dosja “Metani- Petalli”, qė vuri nėn pranga gjashtė persona pėr trafikimin e mbi 60 fėmijėve nė Italia, por pėrfundimi i gjyqit i nxori tė pafajshėm tė pandehurit pėr kėtė akuzė, duke i dėnuar vetėm pėr kalim tė paligjshėm tė kufirit. Tė pandehurit ishin justifikuar se vetėm i kanė ndihmuar fėmijėt qė tė bashkoheshin me familjet e tyre nė Itali, por nuk kanė trafikuar asnjėrin prej tyre.

  Edhe pse i konsideruar si njė nga problemet mė tė mėdha tė vendit tonė, dėnimi i trafikikantėve tė qenieve njerėzore ėshtė lėnė disi nė harresė.

 19. #59
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  30-05-2004
  Vendndodhja
  Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
  Postime
  1,499
  Merrni shembull nga SHBA per krimet. 3 here krime me pak se gjithe Europa,

  http://news.yahoo.com/s/ap/20051017/...us/crime_rates  SHBA kampione ne bote per numrin e burgaxhinjve

  http://www.usatoday.com/news/nation/...n-prison_x.htm

  ok?  ahahah harrova: Jam krenar te jem qytetar i Shteteve te Bashkuara te Amerikes!

 20. #60
  Curva Sud Milano Maska e niku-nyc
  Anėtarėsuar
  20-03-2005
  Vendndodhja
  With God...
  Postime
  3,329
  Citim Postuar mė parė nga Alket123
  Merrni shembull nga SHBA per krimet. 3 here krime me pak se gjithe Europa,

  http://news.yahoo.com/s/ap/20051017/...us/crime_rates  SHBA kampione ne bote per numrin e burgaxhinjve

  http://www.usatoday.com/news/nation/...n-prison_x.htm

  ok?  ahahah harrova: Jam krenar te jem qytetar i Shteteve te Bashkuara te Amerikes!

  Kan ligje plako, ligji ste le me bo asgje dhe tregon drejtesine...

  Pervec ligjeve te forta kan dhe organizime si FBI, CIA, Marshalls, SWAT, State & Local Police...

  Korrupsioni luftoet vetem me ligj dhe sado polici te ket nuk ben asgje vetem ligjet e forta e bejn shtetin te fort ne cdo aspekt...

Faqja 3 prej 9 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 53
  Postimi i Fundit: 09-03-2007, 06:12
 2. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-11-2005, 10:33
 3. E verteta per MAFIA-n ne Shqiperi !!
  Nga Shpirt Njeriu nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-10-2004, 21:44
 4. Krimi i organizuar, karakteristikat e tij.
  Nga Enri nė forumin Problemet ndėrkombėtare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 11-10-2003, 23:19
 5. Lufta ndaj krimit te organizuar
  Nga Albo nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 19-06-2002, 21:23

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •