Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 16
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e O.adi
    Anėtarėsuar
    21-12-2006
    Postime
    8

    Mungon drejtuesi (Unable to find driver)

    Pershendetje per te gjith thu kisha nje pytje per ju ,
    kam ni problem me pc , pom doket ja kam fshi driverat edhe nuk po ndizet ne fillim kur po e leshoj po e qet:

    panic(cpu 0 caller 0x002eo): Unable fo rind driver for this platrom:"powerMac 12,1".

    ky esht rreshti i fillimit .
    Nese i kam fshi driverat qa duhet me bo se nuk kam shum pervoj me Mac a duhet qe te instalohet prej fillimit apo ka ndonje mundesi tjeter se kam dokumente personale.

    Ju lutem nese dikush din diqka te me ndimoj

    tung qdo te mir

  2. #2
    heretic Crusoe Maska e darwin
    Anėtarėsuar
    25-08-2004
    Vendndodhja
    under the microscope
    Postime
    1,918
    Fut njė cd apo dvd instalimi duke mbajtur shtypur tastin C. Kur tė tė japė mundėsitė pėr instalim, zgjidh - Archive and install - ose zgjidh - Install a new system folder - sepse do tė ti ruajė tė gjitha dokumentet qė ke.

    Provoje njėherė instalimin dhe pastaj lėr njė mesazh se si ecėn, sepse nga lloji i mesazhit qė tė jep kam pėrshtypje se mbase ke problem me skedėn kryesore (motherboard).
    Prektora

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e ANDI_
    Anėtarėsuar
    25-03-2006
    Vendndodhja
    Aty ku ben ftote
    Postime
    55
    Jo problemi nuk eshte me motherboardin.
    Problemi eshte tek Mac os ose tek hd por kurrsesi motherboardi

    Ne fillim mundohu te besh reset PRAM ( ndiz macun edhe shtyp e mbaj te shtypur comman+option+P+R)

    Nqs kjo nuk te ben gje atehere fut diskun e instalimit edhe bej Hardware Test, por me pare bej Repare Permissions .

    Nqs ke te njejtin problem provoje serisht sepse do kesh bere ndonje gje gabim ,mundesi tjeter ska.
    Bye Bye Serbia

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e O.adi
    Anėtarėsuar
    21-12-2006
    Postime
    8
    Andi mua as tastieren spo ma lexon Mac-i se di se psee????

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e ANDI_
    Anėtarėsuar
    25-03-2006
    Vendndodhja
    Aty ku ben ftote
    Postime
    55
    ok me thuaj dicka .
    tastiera eshte wireless apo usb?
    me thuaj macu te ndizet normalisht etj etj...me jep me shume info
    Bye Bye Serbia

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e O.adi
    Anėtarėsuar
    21-12-2006
    Postime
    8
    Andi ne fillim kisha pershtypjen se nuk po ma lexon tastieren po tash e sho se tastieren po ma lexon flm shum , por me shpjego pak ate qe ke then me lart se nuk e kam kuptuar

    {Ne fillim mundohu te besh reset PRAM ( ndiz macun edhe shtyp e mbaj te shtypur comman+option+P+R)}

    spo kuptoj se qesht comman+option ..
    flm shum per ndimen qe po ma ofron

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e ANDI_
    Anėtarėsuar
    25-03-2006
    Vendndodhja
    Aty ku ben ftote
    Postime
    55
    ok
    command+option = alt+apple key

    Ndiz macun edhe shtyp alt+apple+p+r edhe mbaji te shypura derisa degjon ate kembanen hyrese per here te dyte.
    Bye Bye Serbia

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e O.adi
    Anėtarėsuar
    21-12-2006
    Postime
    8
    Andi&Darwin qa po bene qysh po ja kaloni kto dit te nxeta shpersoj te jeni mir .

    Desha tju pys nes ndonje din se si behet instalimi i sistemi operativ Mac , une po fus cd edhe duke u ndezur po mbaj te shtypu C por spo me jep as nje mundi instalim, nese keni munsi te me spjegoni nje qik se si behet kjo punt

    Andi ti me lart e ke cekur qe une te bej(bej Hardware Test, por me pare bej Repare Permissions) po spo di se si te bej me ndimo nje qik flm per te gjitha
    _______________________________________
    Rrespekt per te gjith shqiptaret
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga O.adi : 27-06-2007 mė 09:00

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e O.adi
    Anėtarėsuar
    21-12-2006
    Postime
    8
    http://docs.info.apple.com/article.html?artnum=106227

    shikoni se nese keni dikush mundesi mem ndimu shikoni ket link dhe kshtu e kam probleemin une , por shikoni ket link nje her edhe nese ka munsi me ndimoni flm shum qdo te mir

  10. #10
    heretic Crusoe Maska e darwin
    Anėtarėsuar
    25-08-2004
    Vendndodhja
    under the microscope
    Postime
    1,918
    A kernel panic can be caused by damaged or incompatible software or, more rarely, damaged or incompatible hardware.


    Verifiko pllaketat e memories (duke provuar ndonjė tjetėr), megjithse ka mundėsi qė tė jetė board i dėmtuar. Provo njė instalim tė ri tė sistemit operativ OSX, dhe nėse gėrmat e famshme dalin prapė, dhe pas instalimit tė ri, atėherė.. prit vitin e ri, kur bėhen dhurata.

    Qė tė kesh parasysh :
    FF:FF:FF:FF:FF:FF --> Nėse kėto gėrma tė dalin nė fund tė gėrmave tė tjera, atėherė ėshtė mesazhi i njė defekti tipik tė skedės.
    Prektora

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e ANDI_
    Anėtarėsuar
    25-03-2006
    Vendndodhja
    Aty ku ben ftote
    Postime
    55
    Citim Postuar mė parė nga darwin
    A kernel panic can be caused by damaged or incompatible software or, more rarely, damaged or incompatible hardware.


    Verifiko pllaketat e memories (duke provuar ndonjė tjetėr), megjithse ka mundėsi qė tė jetė board i dėmtuar. Provo njė instalim tė ri tė sistemit operativ OSX, dhe nėse gėrmat e famshme dalin prapė, dhe pas instalimit tė ri, atėherė.. prit vitin e ri, kur bėhen dhurata.

    .
    Darwi, cja fut kot mer burre...

    90 % eshte soft sepse kernel panic vjen si resultat i pram.10 % eshte hardware .

    80 % te problemeve rregullohen me reset Pram reset PMU.
    Reset Pram ta kam shpjeguar me siper,reset Pmu varet nga tipi i mac-ut qe ke.
    Te lutem me thuaj edhe ca versini te OS ke.Une punoj si tech support per apple dhe pjesa me e madhe e perdoruesve qe kane kete problem jane ata qe bejne update nga nje version me i ulet se 10.4.8 tek 10.4.8 .Dua te di ca versioni ke ti pasi nqa eshte kyt problemi atehere duhen bere disa manovra te tjera .

    Ia kalofsh mire dhe mos u shqeteso se nuk eshte hardware.
    Bye Bye Serbia

  12. #12
    heretic Crusoe Maska e darwin
    Anėtarėsuar
    25-08-2004
    Vendndodhja
    under the microscope
    Postime
    1,918
    Ok atėherė Andi, po dalim nga pyetėsi i temės dhe po merremi me hallet personale, meqėnėse ofrohet dhe Apple Service.

    - - - - - - - - - - - -

    Rasti -


    Dual CPU G4 Mirrored Drive Doors 867 Ghz - Janė dy ekzemplarė identikė,

    I pari arrin tė ndizet nga OS9 CD, tė instalohet (nga OS X - qė nga OS X beta e deri te 10.4 PPC -, po e po)

    I dyti, as qė bėhet fjalė OS 9, disa herė instalimi i Jaguar, Panther, Tiger - pėrgjysėm..
    vazhdimisht gėrmat nė ekran.. nganjėherė punon dhe ndonjė javė nė terezi.. pastaj, prapė gėrmat. Provuar reset PRAM nja 240 herė. Ndryshuar ram, hard drives, disa herė. Testuar dhjetėra raste me ASD 2.1.5, TechTool 3.1, DriveGenius 1.5.3 dhe del nė rregull. Por, gėrmat nuk vonojnė tė shfaqen.

    Tjetri, --> identiku me kėtė 'tė sėmurin', ėshtė kafshė prej vėrteti, punon pa pushim pa u ankuar kurrė (1 herė nė vit bėnte - Forced to quit application), por tani ia kanė hequr ngarkesėn nja 5 Mac tė tė gjitha llojeve (mini, pro, iMac, book). Me pak fjalė, punon siē duhet tė punojė njė macintosh.

    - - - - - -
    mesazhi i pacientit rrallė ėshtė - panic (CPU caller...) dhe zakonisht - FF:FF:FF:FF:FF:FF (sė bashku me gėrmat -> Hold your reset button to restart computer, etj etj).

    Sqarimi i fundit, qė kėtė error e jep qė nga 10.2.2 e deri te 10.4.10.

    Mqs punon tek Apple, konsultoje kėtė rast, dhe nėse e zgjidh e ke tė dhuruar - jepja kujt tė duash-, meqė thjesht zė vend, dhe nuk kam mė ēfarė t'i eksperimentoj.
    Prektora

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e ANDI_
    Anėtarėsuar
    25-03-2006
    Vendndodhja
    Aty ku ben ftote
    Postime
    55
    Hey sorry per vonesen por kam qene me pushime dhe skam pasur mundesi te lexoja kete teme.

    Keto jane ato cfare duhet te besh:

    reset nvram (qe the se e ke bere), reset pmu, restart in safe mode (me ane te kesaj mund te shikosh nqs ndonje login item ka shkaktuar KP), repair disk and permissions, archive and install, erase and install.

    Me siper permende qe ke bere vetem reset ram,Provo te besh edhe keto te tjerat.Nqs i ben keto edhe prap ke problem atehere futesh tek ajo 10 % qe kam shkruar edhe me siper ku problemi eshte ne Hardware.
    Bye Bye Serbia

  14. #14
    heretic Crusoe Maska e darwin
    Anėtarėsuar
    25-08-2004
    Vendndodhja
    under the microscope
    Postime
    1,918
    Kryer edhe kėto qė sugjerove, po nuk i paskam pėrmendur.. harrova tė shtoj gjithashtu qė ėshtė ndėrruar dhe GPU disa herė..

    Direktoria e diskut del nė rregull (permissions pėrfshirė), sipas DiskWarrior 4 CD.

    nejse, faleminderit.
    Prektora

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e O.adi
    Anėtarėsuar
    21-12-2006
    Postime
    8

    Unhappy

    Faliminderit per te gjith ndimen , shiko kam pervuar qe te instaloj prej fillimit po nuk me funksjonojke e mbajsha te shtypur tastin C fillojke diqka tjeter ama munsi per intalim nuk me ka dhon veq delke fleta e bardh edhe molla ne mes asgje tjeter se di se pse, Update nuk kam bo prej interneti jo,po jam kon duke e bartur ni fajll te softwerit me duket ne nje faill tjeter edhe osht blloku ateher une e kam ndal krejt Mac-un edhe qeee po si fillestar ne mac skam pas lidhje
    kaloni mir te gjith flm

    NE QET LINK MUNI HE KQYR QESI LLOJ E KAM MAC


    http://images.google.com/imgres?imgu...%3Den%26sa%3DX
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga O.adi : 25-07-2007 mė 05:32

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e ANDI_
    Anėtarėsuar
    25-03-2006
    Vendndodhja
    Aty ku ben ftote
    Postime
    55
    baadman28 ?????
    Perpara se te ankohesh per suportin bej nje here pyetjen!
    Bye Bye Serbia

Tema tė Ngjashme

  1. Ēfarė ju mungon ?!
    Nga kleadoni nė forumin Grupmoshat e komunitetit
    Pėrgjigje: 944
    Postimi i Fundit: 09-11-2023, 06:18
  2. Unable to contact ip driver error code 2
    Nga aldo-1.618 nė forumin Rrjeti kompjuterik
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 21-12-2006, 21:54
  3. Presidenti Moisiu mbledh homologėt e rajonit, mungon presidenti grek
    Nga kolombi nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 29-04-2006, 22:41

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •