Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 11 prej 11
 1. #1
  Larguar Maska e Gerrard
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Anfield Road
  Postime
  1,648
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Shqiperia dhe Bashkimi Europian (BE)

  BASHKIMI EUROPIAN DHE INSTITUCIONET KRYESORE TE TIJ
  HISTORIKU
  Guri i themelit pėr krijimin e Bashkimit Europian u vendos nga Ministri i
  Jashtem Francez, Robert Schuman, ne deklaraten e tij te 9 majit 1950, ne te
  cilėn ai parashtroi idene e pėrpunuar mė parė me Jean Monnet pėr bashkimin e
  industrive europiane te qymyrit dhe ēelikut. Sipas tij, kjo do te pėrbėnte njė
  nismė historike pėr ndėrtimin e njė “Europe te organizuar dhe vitale”, pa te
  cilėn paqja ne bote do te ishte e pamundur. Plani Schuman u bė realitet me
  nenshkrimin ne Paris te Traktatit Themelues te Komunitetit Europian te
  Qymyrit dhe Ēelikut mė 18 prill 1951. Ne nenshkrimin e traktatit merrnin
  pjesė Gjermania, Franca, Belgjika, Italia, Holanda dhe Luksemburgu. Njė tjeter
  zhvillim i rėndėsishėm erdhi disa vjet mė vone me Traktatet e Romės, te 25
  marsit 1957, te cilat krijuan Komunitetin Ekonomik Europian dhe Komunitetin
  Europian te Energjisė Atomike (EUROATOM). Kėto komunitete filluan nga puna
  me hyrjen ne fuqi te traktateve mė 1 janar 1958.
  Krijimi i Bashkimit Europian me Traktatin e Mastrihtit shėnoi njė hap te
  mėtejshėm ne rrugėn e bashkimit politik te Europės. Megjithėse ky traktat u
  nenshkrua mė 7 shkurt 1992, njė numėr pengesash gjate proēesit te ratifikimit
  (miratimi nga qytetarėt e Danimarkės vetem pas njė referendumi te dyte;
  proēesi gjyqėsor ne Gjermani pėr deklarimin antikushtetues te miratimit) bėne
  qė Traktati te mos hynte ne fuqi deri mė 1 nentor 1993. Traktati i Mastrihtit i
  referohet vetvetes si “njė fazė e re ne proēesin e krijimit te bashkimit akoma
  mė te ngushte ndėrmjet popujve te Europės”. Krahas njė numri ndryshimesh
  pėr Traktatet e Komunitetit Europian dhe Euroatomit, ai pėrmban edhe
  instrumentin pėr krijimim e Bashkimit Europian - proēesi pėr krijimin e sė cilit
  ende konsiderohej si i papėrfunduar. Traktati pėrbėn hapin e parė ne rrugėn
  drejt krijimit te njė sistemi kushtetues Europian, ne te cilin do te pėrfshihen
  edhe vete komunitetet.
  Bashkimi Europian mori njė zhvillim te mėtejshėm me Traktatin e
  Amsterdamit i cili u nenshkrua me 1 tetor 1997 dhe hyri ne fuqi mė 1 maj 1999
  pas ratifikimit nga te gjitha shtetet anetare. Traktati i Amsterdamit ka
  modifikuar pėrmbajtjen e Traktatit te Mastrihtit ne 5 fusha kryesore:
  • liria, siguria dhe drejtesia
  • qytetaria e Bashkimit
  • politika e jashtme
  • institucionet e BE-sė
  • bashkėpunimi ndėrmjet shteteve
  Gjate samitit te Nicės mė 7-11 dhjetor 2000, kryetarėt e shteteve dhe te
  qeverive si dhe ministrat e jashtem te shteteve anetare, pas njė maratone te
  gjate bisedimesh, rane dakord pėr miratimin e njė kushtetute pėr Bashkimin
  Europian. Traktati i Nicės pėrmban dispozita mbi ndarjen e pushteteve dhe
  proēedurat vendimmarrėse te BE-sė. Traktati u miratua ne mėnyrė
  pėrfundimtare nga qeverite e shteteve anetare mė 26 shkurt 2001, date kur u
  nenshkrua nga ministrat e jashtem. Pas kėsaj, hyri ne fuqi mė 1 shkurt 2003,
  pas ratifikimit nga parlamentet e te gjitha shteteve anetare.
  Shtetet anetare te Bashkimit Europian pėrbėhen nga 6 shtetet themeluese te
  komuniteteve europiane, sė bashku me shtetet qė aderuan mė vone. Kėshtu,
  mė 1 janar 1973 aderuan Mbreteria e Bashkuar dhe Danimarka (me pėrjashtim
  te Groendlandės, e cila me njė referendum te vitit 1982 vendosi terheqjen nga
  Komuniteti Europian) dhe Irlanda. Mė 1 janar 1981 aderoi Greqia, ndėrsa mė 1
  janar 1986 aderuan Spanja dhe Portugalia. Njė zgjerim i mėtejshėm ndodhi mė
  1 janar 1995 me aderimin e Austrisė, Finlandės, dhe Suedisė. Zgjerimi mė i
  madh i Bashkimit Europian u realizua sė fundmi me aderimin, mė 1 maj 2004,
  te dhjete shteteve, ku pėrfshihen: Letonia, Lituania, Estonia, Polonia,
  Republika Ēeke, Sllovakia, Hungaria, Sllovenia, Qiproja dhe Malta. Aktualisht
  Bashkimi Europian pėrbėhet nga 25 shtete anetare.
  STRUKTURA E BASHKIMIT EUROPIAN
  Shtylla e parė: Komunitetet Europiane
  Shtylla e parė pėrbėhet nga tri Komunitetet Europiane (Komuniteti Europian,
  Komuniteti Europian i Qymyrit dhe Ēelikut dhe Euroatomi). Ne momentin e
  themelimit te BE-sė, Komuniteti Ekonomik Europian mori emrin Komuniteti
  Europian. Njė ndryshim i tillė synon te shprehė kalimin nga njė komunitet
  terėsisht ekonomik ne njė bashkim politik. Pėrfshirja e te trija komuniteteve
  ne njė shtyllė te vetme nuk nenkupton ndonjė unifikim te tyre.
  Shtylla e parė pėrfaqėson juridiksionin komunitar ne formėn e tij mė te larte.
  Brenda kuadrit te Komunitetit Europian, institucionet komunitare mund te
  hartojne normat komunitare ne fushat pėrkatese te veprimtarisė sė tyre, te
  cilat zbatohen direkt mbi shtetet anetare dhe kane epėrsi ndaj sė drejtes sė
  brendshme. Ne zemėr te KE-sė qėndron tregu i pėrbashkėt me kater lirite e tij
  themelore (liria e lėvizjes sė personave, mallrave, shėrbimeve dhe kapitalit) si
  dhe rregullat mbi konkurrencėn.
  Shtylla e dyte: Politika e Jashtme dhe e Sigurisė sė Pėrbashkėt
  Pėrpara hyrjes ne fuqi te Traktatit te Bashkimit Europian, bashkėpunimi politik
  ndėrmjet shteteve rregullohej nga marrėveshjet e vitit 1970 “mbi
  Bashkėpunimin Politik Europian” si dhe nga Akti i Pėrbashkėt Europian. Kėto
  marrėveshje parashikonin konsultime te rregullta ndėrmjet ministrave te
  jashtem dhe kontakte te vazhdueshme ndėrmjet departamenteve qeveritare.
  Megjithate, te gjitha vendimet merreshin me unanimitet. Pėrsa u pėrket
  ēėshtjeve te sigurisė, bashkėpunimi kufizohej vetem ne aspektet politike dhe
  financiare. Megjithate, krizat ndėrkombėtare te viteve ‘90 (Lufta e Gjirit, lufta
  civile ne ish-Jugosllavi) treguan se instrumente te tilla te politikės sė jashtme
  nuk ishin ne gjendje t’i siguronin Bashkimit Europian ndikimin e merituar ne
  arenen ndėrkombėtare.
  Me Traktatin e Bashkimit Europian, Kryetarėt Shteteve dhe Qeverive rane
  dakord te zhvillonin njė politikė te jashtme dhe sigurie te pėrbashkėt. Pjesa
  mė e madhe e vendimeve, ne kuadėr te kėsaj politike, merren ende nepėrmjet
  bashkėpunimit te shteteve. Megjithate, jane parashikuar njė sėrė mjetesh te
  reja si, pėr shembull, pozicionet e pėrbashkėta, masat dhe veprimet e
  pėrbashkėta si dhe vendimet kuadėr.
  Shtylla e trete: Bashkėpunimi ne fushat e Drejtesise dhe te Puneve te
  Brendshme
  Bashkėpunimi ndėrmjet autoriteteve gjyqėsore dhe policore te shteteve
  anetare synon t’u ofrojė qytetarėve europiane liri, siguri dhe drejtesi, duke
  parandaluar dhe luftuar bashkėrisht krimin, racizmin dhe ksenofobine.
  Bashkėpunimi gjyqėsor ka te bėjė gjithashtu me lehtesimin dhe pėrshpejtimin e
  bashkėpunimit ne fushėn e zbatimit te vendimeve penale, lehtesimin e
  ekstradimit ndėrmjet shteteve anetare, vendosjen e normave penale uniforme
  ne luften ndaj krimit te organizuar, terrorizmit dhe trafikut te drogės.
  Njėlloj si ne fushėn e politikes e jashtme dhe sigurisė sė pėrbashkėt,
  bashkėpunimi ne fushėn e drejtesisė dhe te puneve te brendshme zhvillohet
  jashte kuadrit vendimmarrės te Komunitetit Europian.
  Liverpool is now where it belongs
  The cry was no surrender,
  We'll fight for the boys in red,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The team that Shankly bred.
  We'll fight for Alun Evans,
  We'll fight for Ian St.John,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The pride of division one - two- three - four
  Listen to the Kopites roar

  LIVERPOOL - LIVERPOOL - LIVERPOOL

 2. #2
  Larguar Maska e Gerrard
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Anfield Road
  Postime
  1,648
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Keshilli Europian

  Kėshilli Europian lindi nga Samitet e Kryetarėve te Shteteve dhe te Qeverive te
  vendeve anetare. Ne Samitin e Parisit te mbajtur ne dhjetor 1974, u vendos qė
  kėto takime te mbaheshin tri herė ne vit dhe te merrnin emrin Kėshill
  Europian. Ne vitin 1987, Akti i Pėrbashkėt Europian e bėri Kėshillin Europian
  pjesė te strukturės institucionale te Komunitetit. Tashmė ai ėshte pjesė e
  Bashkimit Europian.
  Kryetarėt e Shteteve dhe te Qeverive si dhe Presidenti i Komisionit takohen
  rregullisht te pakten dy herė ne vit. Ata shoqėrohen nga Ministri i Jashtem si
  dhe njė Anetar i Komisionit.
  Funksioni themelor i Kėshillit Europian ėshte pėrcaktimi i drejtimeve kryesore
  politike pėr integrimin Europian. Ai e realizon njė gjė te tillė duke marrė
  vendimet kryesore politike si dhe duke instruktuar Kėshillin ose Pėrfaqėsuesit e
  Shteteve Anetare. Ne kėte mėnyrė, Kėshilli Europian ka drejtuar punen pėr
  bashkimin ekonomik dhe monetar, zgjedhjen e drejtpėrdrejte te parlamentit si
  dhe njė numėr aplikimesh pėr aderim.
  Liverpool is now where it belongs
  The cry was no surrender,
  We'll fight for the boys in red,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The team that Shankly bred.
  We'll fight for Alun Evans,
  We'll fight for Ian St.John,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The pride of division one - two- three - four
  Listen to the Kopites roar

  LIVERPOOL - LIVERPOOL - LIVERPOOL

 3. #3
  Larguar Maska e Gerrard
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Anfield Road
  Postime
  1,648
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Parlamenti Europian

  Origjina e Parlamentit Europian fillon ne vitet 50-te me traktatet themeluese.
  Parlamenti Europian pėrbėhet nga 730 deputete, te cilėt zgjidhen me votim te
  drejtpėrdrejte nga qytetarėt e shteteve anetare. Kjo do te thote se Parlamenti
  Europian gėzon legjitimitet demokratik dhe se ėshte i vetmi organ pėrfaqėsues
  i qytetarėve te Bashkimit. Zgjedhjet parlamentare mbahen njė herė ne pesė
  vjet dhe te drejten e votes e gėzon ēdo qytetar europian qė ėshte regjistruar si
  votues. Pėrsa i perket zgjedhjes ne mėnyrė te drejtpėrdrejte, anetarėt e
  Parlamentit, sipas traktateve themeluese “jane pėrfaqėsues te popujve te
  shteteve qė bejne pjesė ne Komunitete”. Megjithate, pėr njė kohė te gjate ata
  kane qene delegate te shteteve anetare dhe zgjidheshin sipas proēedurave te
  veēanta nga secili shtet. Njė mėnyrė e tillė zgjedhjeje nuk siguronte
  pėrfaqėsim te mjaftueshėm te grupeve opozitare te parlamenteve te shteteve
  anetare, duke ēuar kėshtu ne njė “defiēit demokratik”. Ne vitin 1976, Keshilli
  nxorri njė vendim lidhur me zgjedhjen e pėrfaqėsuesve ne Parlament me votim
  te pėrgjithshėm dhe direkt. Zgjedhjet e para te pėrgjithshme dhe te
  drejtpėrdrejta jane mbajtur ne vitin 1979. Qė prej asaj kohe, Parlamenti ka
  shprehur vullnetin politik te 374 milione qytetarėve te Bashkimit dhe ka
  pėrfaqėsuar interesin e tyre ne marrėdhenie me institucionet e tjera te BE-sė.
  Parlamenti Europian i zhvillon punimet e tij ne Francė, Belgjikė dhe
  Luksemburg. Sesionet plenare mujore, ne te cilat merr pjese ēdo eurodeputet,
  zhvillohen ne Strasburg, qytet i cili konsiderohet edhe selia e Parlamentit
  Europian. Takimet e komiteteve parlamentare dhe ēdo takim plenar shtesė
  zhvillohet ne Bruksel, ndėrsa Luksemburgu ėshte qendra e administrates se
  Parlamentit (Sekretariati i Pėrgjithshėm).
  Parlamenti ushtron tri funksione themelore:
  1. Ai ushtron pushtetin legjislativ ne bashkėpunim me Kėshillin. Fakti qė
  ėshte njė organ i zgjedhur ne mėnyrė te drejtpėrdrejte bėn qė
  Parlamenti te jete garanti kryesor i legjitimitetit te se drejtes
  europiane.
  2. Kėshilli i BE-sė dhe Komisioni Europian jane te detyruara te kėrkojne
  mendimin e Parlamentit, pėrpara se te adoptojne njė akt legjislativ, sa
  herė qė Traktatet e parashikojne shprehimisht njė gjė te tillė.
  Konsultime te tilla mund te jene edhe opsionale.
  3. Parlamenti ushtron kontroll demokratik mbi te gjitha institucionet e BEsė,
  veēanerisht mbi Komisionin. Ai gėzon te drejten pėr te pranuar ose
  refuzuar emėrimin e Komisionerėve; mund te paraqesė mocion
  mosbesimi ndaj Komisionit ne terėsi dhe Komisioni ėshte i detyruar t’u
  pėrgjigjet pyetjeve te Parlamentit.
  Ai ushtron, ne bashkepunim me Kėshillin, pushtetin mbi buxhetin e BE-sė, duke
  ndikuar kėshtu mbi shpenzimet e Bashkimit. Parlamenti gėzon te drejten te
  miratojė ose te rrėzojė buxhetin ne terėsi.
  Veprimtaria e Parlamentit ndahet ne dy faza kryesore:
  • Pėrgatitja e sesioneve plenare. Kjo bėhet nga anetaret e Parlamentit ne
  komisionet parlamentare te cilat jane te specializuara ne fusha te
  veēanta te aktivitetit te Bashkimit. Ēėshtjet per debat diskutohen edhe
  nga grupet politike.
  • Sesionet plenare. Gjate ketyre sesioneve Parlameti shqyrton propozimet
  legjislative si dhe voton dhe propozon amendamente perpara se te
  votoje tekstin ne pergjithesi.
  Ne veprimtarine e Parlamentit Europian bejne pjese edhe “komunikimet” me
  Keshillin dhe Komisionin si dhe seancat e pyetjeve lidhur me gjendjen e
  Bashkimit dhe situaten ne bote.
  Liverpool is now where it belongs
  The cry was no surrender,
  We'll fight for the boys in red,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The team that Shankly bred.
  We'll fight for Alun Evans,
  We'll fight for Ian St.John,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The pride of division one - two- three - four
  Listen to the Kopites roar

  LIVERPOOL - LIVERPOOL - LIVERPOOL

 4. #4
  Larguar Maska e Gerrard
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Anfield Road
  Postime
  1,648
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Keshilli I Bashkimit Europian

  Keshilli eshte organi kryesor vendimmarres i Bashkimit. Sikurse Parlamenti
  Europian edhe Keshilli eshte krijuar nga dispozitat e traktateve gjate viteve
  ‘50. Ai perfaqeson shtetet anetare dhe ne takimet e tij merr pjese njė minister
  nga secila prej qeverive te shteteve anetare te BE-se, me varesi te natyres se
  ceshtjeve qe do te diskutohen ne ate takim. Marredheniet e Bashkimit Europian
  me pjesen tjeter te botes mbahen nga “Keshilli i Ceshtjeve te Pergjithshme
  dhe Marredhenieve me Jashte”. Por njė konfigurim i tille i Keshillit ka
  pergjegjesi te gjera edhe per ceshtje te politikes se pergjithshme, prandaj
  takimet e tij mund te ndiqen nga secili prej ministrave te qeverive te shteteve
  anetare, sipas zgjedhjes se vete qeverive.
  Gjithsej ekzistojne nente konfigurime te ndryshme te Keshillit:
  • Ceshtjet e Pergjithshme dhe Marredheniet me Jashte
  • Ceshtjet Ekonomike dhe Financiare (ECOFIN)
  • Drejtesia dhe Punet e Brendshme
  • Punesimi, Politikat Sociale, Shendeti dhe Ceshtjet e Konsumatorit
  • Konkurrenca (Tregu i Brendshem, Industria dhe Kerkimet)
  • Transporti, Telekomunikacionet dhe Energjia
  • Bujqesia dhe Peshkimi
  • Mjedisi
  • Edukimi, Rinia dhe Kultura
  Gjithesesi, Keshilli mbetet njė institucion i vetem.
  Secili prej ministrave ne Keshill gezon plotfuqishmeri. Kjo do te thote se,
  deklarimet dhe veprimet e tij jane plotesisht te afta per te angazhuar qeverine
  qe ai perfaqeson. Me fjale te tjera, nenshkrimi i ministrit eshte nenshkrim i
  qeverise qe ai perfaqeson. Gjithashtu, cdo minister i Keshillit eshte pergjegjes
  ndaj parlamentit te vendit te tij si dhe ndaj qytetareve qe ky parlament
  perfaqeson, duke siguruar keshtu legjitimitetin e vendimeve te Keshillit.
  Keshilli ushtron gjashte funksione themelore:
  1. Miraton normat komunitare. Ne disa fusha te caktuara, kete pushtet ai e
  ushtron ne bashkepunim me Parlamentin Europian.
  2. Koordinon politikat e pergjithshme ekonomike te shteteve anetare.
  3. Lidh marreveshje nderkombetare, ne emer te Bashkimit Europian, me
  shtete ose organizata nderkombetare.
  4. Aprovon buxhetin e Bashkimit, se bashku me Parlamentin Europian.
  5. Zhvillon Politiken e Jashtme dhe te Sigurise se Perbashket te Bashkimit,
  ne baze te direktivave te Keshillit Europian.
  6. Koordinon bashkepunimin midis gjykatave dhe forcave policore te
  shteteve anetare ne ceshtjet penale.
  Shumica e pergjegjesive te Keshillit kane te bejne me fusha te veprimit
  komunitar, ne te cilat shtetet anetare kane hequr dore nga sovraniteti i tyre
  duke ua deleguar pushtetin vendimmarres organeve te BE-se. Kjo fushe veprimi
  perben “shtyllen e pare” te Bashkimit Europian. Megjithate, dy funksionet e
  fundit kane te bejne me fusha ne te cilat shtetet anetare nuk kane hequr dore
  nga sovraniteti i tyre, por thjesht kane pranuar te punojne se bashku. Kjo
  quhet “bashkepunim nderqeveritar” dhe perfshin “shtyllen” e dyte dhe te trete
  te Bashkimit.
  Veprimtaria e Keshillit te BE-se eshte e organizuar si me poshte:
  • COREPER. E gjithe puna e Keshillit pergatitet dhe koordinohet nga
  Komiteti i Perfaqesuesve te Perhershem (COREPER), i cili perbehet nga
  perfaqesuesit e perhershem ne Bruksel te te gjitha shteteve anetare si
  dhe nga ndihmesit e tyre. Vete puna e COREPER-it pergatitet nga 250
  komitete dhe grupe pune, te cilat perbehen nga delegate te shteteve
  anetare.
  • Presidenca e Keshillit. Secili prej shteteve anetare kryeson takimet e tij
  per njė periudhe gjashte mujore, duke promovuar vendimet politike dhe
  legjislative te Bashkimit si dhe duke realizuar kompromisin ndermjet
  shteteve anetare.
  • Sekretaritati i Pergjithshem. Ky eshte njė organ ndihmes i Presidences
  dhe ka per detyre te siguroje funksionimin normal te punimeve te
  Keshillit ne te gjitha nivelet.
  Liverpool is now where it belongs
  The cry was no surrender,
  We'll fight for the boys in red,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The team that Shankly bred.
  We'll fight for Alun Evans,
  We'll fight for Ian St.John,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The pride of division one - two- three - four
  Listen to the Kopites roar

  LIVERPOOL - LIVERPOOL - LIVERPOOL

 5. #5
  Larguar Maska e Gerrard
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Anfield Road
  Postime
  1,648
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Komisioni Europian

  Komisioni eshte njė organ i pavarur politikisht i cili perfaqeson dhe mbron
  interesat e Bashkimit Europian ne terėsi. Ai perben mekanizmin drejtues te BEse.
  Komisioni Europian perbehet nga 25 anetare te cilet emerohen njė here ne
  pese vjet, pa kaluar 6 muaj nga data e zgjedhjeve per Parlamentin Europian.
  Procedura e emerimit eshte e tille:
  • Qeverite e shteteve anetare bien dakord mbi emrin e personit qe do do
  te drejtoje Komisionin per pese vjetet e ardhshem.
  • Presidenti i Komisionit zgjedh, ne bashkepunim me qeverite e shteteve
  anetare, anetaret e tjere te Komisionit.
  • Parlamenti Europian aprovon perberjen e Komisionit te ri, ne teresi. Ne
  rast se aprovohet, Komisioni fillon nga puna janarin e ardhshem.
  Selia e Komisionit Europian eshte ne Bruksel, por ai ka njė numer zyrash ne
  Luksemburg, perfaqesi ne te gjitha shtetet anetare te BE-se si dhe delegacione
  ne disa prej kryeqyteteve te botes.
  Komisioni Europian ushtron kater funksione themelore:
  1. Propozon aktet normative ne Parlament dhe ne Keshill;
  2. Administron dhe zbaton politikat e BE-se si dhe buxhetin;
  3. Eshte “gardiani” i Traktateve (se bashku me Gjykaten e Drejtesise);
  4. Perfaqeson Bashkimin Europian ne arenen nderkombetare.
  Vete Komisioni vendos fushen e veprimtarise te secilit komisioner si dhe
  shperndarjen e pergjegjesive ne rast se eshte e nevojshme. Stafi i Komisionit
  eshte i organizuar ne departamente, te njohura ndryshe edhe si “Drejtori te
  Pergjthshme”. Secila prej ketyre drejtorive eshte pergjegjese per njė fushe te
  vecante te aktivitetit te BE-se dhe kryesohet prej njė Drejtori te Pergjithshem,
  i cili eshte pergjegjes perpara njėrit prej komisionereve.
  Liverpool is now where it belongs
  The cry was no surrender,
  We'll fight for the boys in red,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The team that Shankly bred.
  We'll fight for Alun Evans,
  We'll fight for Ian St.John,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The pride of division one - two- three - four
  Listen to the Kopites roar

  LIVERPOOL - LIVERPOOL - LIVERPOOL

 6. #6
  Larguar Maska e Gerrard
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Anfield Road
  Postime
  1,648
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Gjykata Europiane E Drejtesise

  Gjykata e Drejtesise eshte krijuar ne vitin 1952 me Traktatin e Komunitetit
  Europian te Qymyrit dhe Celikut. Detyre e saj eshte te siguroje qe e drejta e
  BE-se te interpretohet dhe te zbatohet ne menyre uniforme ne te gjitha shtetet anetare. Gjithashtu, Gjykata ka pushtetin e zgjidhjes se mosmarreveshjeve gjyqesore ndermjet shteteve anetare, institucioneve te Bashkimit, personave fizike dhe juridike.
  Gjykata eshte e perbere nga njė gjyqtar prej secilit shtet anetar, duke
  siguruar, ne kete menyre, perfaqesimin e sistemeve ligjore te te gjithe
  shteteve anetare te BE-se. Gjykata ndihmohet nga 8 “avokate te
  pergjithshem”, te cilet kane per detyre te japin mendimin e tyre per ceshtjet
  qe shtrohen per zgjidhje perpara gjykates. Mendimet e tyre jepen publikisht
  dhe duhet te jene te paanshme. Gjyqtaret dhe avokatet e pergjithshem
  emerohen me marreveshje te perbashket te te gjithe shteteve anetare, per njė mandat gjashte-vjecar, i cili mund te riperterihet me njė ose dy periudha te metejshme tre-vjecare.
  Ceshtjet kryesore qe shtrohen per zgjidhje perpara Gjykates:
  1. kerkesa per gjykim paraprak;
  2. procedimi per shkelje te detyrimeve qe rrjedhin nga traktatet;
  3. procedimi per anullim te njė vendimi;
  4. procedimi per mosveprim.
  Per ta ndihmuar Gjykaten e Drejtesise per te zgjidhur numrin e madh te
  ceshtjeve qe shtrohen perpara saj, si dhe per t’u siguruar njė mbrojtje me te
  mire ligjore qytetareve te Bashkimit, ne vitin 1989 u krijua “Gjykata e Shkalles
  se Pare”. Kjo gjykate eshte pergjegjese per zgjidhjen e njė numri te caktuar
  ceshtjesh, ne menyre te vecante te atyre qe paraqiten nga individet dhe
  ceshjet qe kane te bejne me raste te konkurrences se pandershme midis
  ndermarrjeve.
  Gjykata Europiane e Drejtesise dhe Gjykata e Shkalles se Pare kane nga njė
  President, te zgjedhur ndermjet gjyqtareve per njė mandat tre-vjecar.
  Liverpool is now where it belongs
  The cry was no surrender,
  We'll fight for the boys in red,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The team that Shankly bred.
  We'll fight for Alun Evans,
  We'll fight for Ian St.John,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The pride of division one - two- three - four
  Listen to the Kopites roar

  LIVERPOOL - LIVERPOOL - LIVERPOOL

 7. #7
  Larguar Maska e Gerrard
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Anfield Road
  Postime
  1,648
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Zhvillimi I Marrėdhėnieve Shqipėri – Bashkimi Europian

  Marrėdhėniet diplomatike te Shqipėrisė me Bashkimin Europian (BE) jane
  vendosur ne vitin 1991. Ngjarja mė e rėndėsishme ne marrėdhėniet midis
  Shqipėrisė dhe BE-sė u shėnua njė vit mė vone, ne 11 maj 1992, me
  nenshkrimin e Marrėveshjes sė Tregtisė dhe Bashkėpunimit pėrfshirė deklaraten
  e pėrbashkėt mbi dialogun politik, e cila hyri ne fuqi mė 1 dhjetor 1992.
  Me gjithė hapėsirėn dhe pėrmbajtjen e kufizuar, kjo marrėveshje pėrbėn njė
  ndėr dokumentet kontraktuale mė te rėndėsishme qė Shqipėria ka nenshkruar
  ne 10-vjeēarin e kaluar, e cila e lidhi pėrfundimisht vendin tone me BE-ne. Po
  ne kėte periudhė, Shqipėria pėrfshihet ne Sistemin e Pėrgjithshėm te
  Preferencave (GSP), i cili pėrfaqėsonte njė regjim te pėrgjithshėm
  preferencash tregtare qė BE-ja u ofronte njė numri te gjerė vendesh me te
  cilat ajo kishte marrėdhėnie kontraktuale.
  Marrėveshja e Tregtisė dhe Bashkėpunimit e 11 majit 1992 i krijoi mundėsine
  Shqipėrisė qė te pėrfitojė nga fondet e programit PHARE. Kjo pėrbėn njė hap te
  rėndėsishėm ne drejtim te ristrukturimit te asistencės sė BE-sė ndaj Shqipėrisė
  ne njė sėrė fushash qė pėrkonin me reformat ne te cilat ishte angazhuar vendi
  yne. Ne kuadrin e kėtij programi, ne periudhėn 1992-2000, Shqipėrisė i ėshte
  premtuar dhe dhėne njė ndihmė e konsiderueshme.
  Ne vitin 1996, Shqipėria ishte prane nenshkrimit te njė marrėveshjeje te re
  kontraktuale me BE-ne, e cila, do te hapte rrugėn pėr njė marrėveshje klasike
  asocimi. Por, zgjedhjet e kontestuara parlamentare te majit te vitit 1996, sė
  bashku me krizėn e thellė financiare dhe sociale qė pasoi ne fillim te vitit 1997
  nga renia e skemave piramidale, bėne qė te dėshtojė ēdo iniciativė ne kėte
  drejtim.
  Zhvillimet politike gjate kėsaj periudhe ne vende te ndryshme te rajonit tone,
  shpėrbėrja e ish-Jugosllavisė, krijimi i njė sėrė shtetesh te reja, parametrat e
  te cilave dalloheshin nga ato te vendeve te Evropės Qendrore, bėne qė ne vitin
  1996 Bashkimi Europian te adaptonte pėr vendet e Ballkanit politikėn e quajtur
  “Regional approach” (pėrqasje rajonale).
  Kėshilli i Ēėshtjeve te Pėrgjithshme, ne kėte kohė, pėrcaktonte njė sėrė
  kushtesh politike dhe ekonomike qė vendet e Ballkanit duhej te plotesonin pėr
  te zhvilluar dhe forcuar marrėdhėniet e tyre me BE-ne. Kėto kritere kishin te
  bėnin me respektimin e parimeve demokratike, lirite dhe te drejtat e njėriut,
  ndėrtimin, respektimin dhe forcimin e shtetit te sė drejtes, mbrojtjen e
  minoriteteve, zhvillimin e ekonomisė sė tregut, si dhe bashkėpunimin rajonal.
  Megjithėse e orientuar pėr te ndihmuar forcimin e demokracisė dhe reformat
  ne vendet pėrkatese, kjo politikė e BE-sė provoi te jepte rezultatet e
  parashikuara. Pėr shkak te zhvillimeve te fundit dramatike rajonale, ngjarjet
  tragjike ne Kosovė “traumatizuan” sistemin e marrėdhėnieve ndėrkombėtare
  dhe shtuan presionin e tyre pėr te gjetur forma dhe mėnyra te tjera pėr te
  pėrshpejtuar “integrimin” e Europės Jug-Lindore ne strukturat e BE-sė.
  Liverpool is now where it belongs
  The cry was no surrender,
  We'll fight for the boys in red,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The team that Shankly bred.
  We'll fight for Alun Evans,
  We'll fight for Ian St.John,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The pride of division one - two- three - four
  Listen to the Kopites roar

  LIVERPOOL - LIVERPOOL - LIVERPOOL

 8. #8
  Larguar Maska e Gerrard
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Anfield Road
  Postime
  1,648
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Procesi I Stabilizim - Asocimit

  Ne maj te vitit 1999, Bashkimi Europian miratoi njė iniciativė te re pėr 5 vende
  te Ballkanit: Shqipėria, ish-Republika Jugosllave e Maqedonisė, Kroacia, Bosnjė-Hercegovina dhe Republika Federale Jugosllave, te quajtur procesi i Stabilizim10 Asocimit (pSA). Qė ne fillimin e kėsaj iniciative te re, Shqipėria do te bėhej pjesė e saj. Ky proces ka pėr qėllim vendosjen e marrėdhėnieve mė te ngushta ndėrmjet BE-sė dhe vendeve te lartpėrmendura, nepėrmjet Marrėveshjeve te Stabilizim-Asocimit (MSA).
  Ne nentor te vitit 1999, Komisioni Europian paraqiti njė raport mbi studimin e
  fizibilitetit per hapjen e bisedimeve me Shqipėrine pėr nenshkrimin e
  Marrėveshjes sė Stabilizim-Asocimit duke arritur ne perfundimin se,
  megjithate, Shqipėria nuk i kishte plotesuar kushtet pėr njė marrėveshje te
  tillė.
  Perspektiva e vendeve te Ballkanit perėndimor pėr integrim ne Bashkimin
  Europian pėrforcohet pas Kėshillit Europian te Feiras, i mbledhur mė qershor
  2000, i cili vendosi se te gjitha vendet e pėrfshira ne procesin e Stabilizim-
  Asocimit jane kandidate potenciale pėr anetarėsim ne Bashkimin Europian.
  Ne muajin nentor te vitit 2000, u zhvillua ne Zagreb takimi i vendeve te
  pėrfshira ne procesin e Stabilizim-Asocimit. Ne kėte takim BE-ja vendosi te
  intensifikojė bashkėpunimin me Shqipėrine nepėrmjet krijimit te Grupit te
  Nivelit te Larte Drejtues Shqipėri-BE. Qėllimi i kėtij grupi ishte te vlerėsonte
  kapacitetin e Shqipėrisė pėr te marrė pėrsipėr detyrimet pėr njė Marrėveshje
  Stabilizim-Asocimi me BE-ne. Grupi i Nivelit te Larte Drejtues Shqipėri-BE
  zhvilloi tre takime ne Tirane ne pėrfundim te te cilave Komisioni Europian
  hartoi njė raport vlerėsimi, ku evidentohej procesi i bėrė dhe fushat ku ende
  nevojiten pėrmirėsime. Si pėrfundim, Komisioni vlerėsoi se ndonese mbetet
  ende pėr te bėrė ne drejtim te plotesimit te detyrimeve qė rrjedhin nga njė
  marrėveshje stabilizim-asociimi, perspektiva e hapjes sė negociatave ėshte
  rruga mė e mirė pėr te ruajtur tempin e ndryshimeve politike dhe reformave
  ekonomike ne vend. Pėr kėte qėllim, Komisioni arriti ne pėrfundimin se ėshte
  ēasti pėr te proceduar me njė Marrėveshje Stabilizim-Asociimi me Shqipėrine.
  Ne muajin qershor 2001, Kėshilli i Ministrave te BE-sė miratoi raportin e
  Komisionit dhe i kėrkoi atij qė te paraqiste njė projekt-mandat pėr hapjen e
  negociatave me Shqipėrine pėrpara fundit te vitit 2001. Ne pėrputhje me
  kėrkesėn e Kėshillit, ne muajin dhjetor 2001, Komisioni Europian i paraqiti
  Kėshillit projektmandatin e negocimit te njė Marrėveshjeje Stabilizim-Asociimi
  me Shqipėrine. Gjithashtu, ne kėte takim u vendos dhe krijimi i Grupit
  Konsultativ BE-Shqipėri.
  Projekt-Mandati i bisedimeve i pėrgatitur dhe paraqitur nga Komisioni Europian
  u diskutua ne nivel teknik nga vendet anetare te BE-sė gjate periudhės janarkorrik 2002. Kėshilli i Ēėshtjeve te Pėrgjithshme te BE-sė ne mbledhjen e tij mė 21 tetor 2002, vendosi hapjen e negociatave me Shqipėrine. Negociatat u hapėn zyrtarisht nga Presidenti i Komisionit Europian Z. Romano Prodi mė 31
  janar 2003.
  Qėllimi i Marrėveshjes sė Stabilizim-Asocimit ėshte vendosja e stabilitetit
  politik dhe ekonomik te shtetit kandidat. Pikėrisht pėr kėte arsye kjo
  marrėveshje pėrmban detyrime asimetrike ne favor te tij.
  Pėr t’u bėrė palė e marrėveshjes, Shqipėria duhet te plotesojė kriteret e
  vendosura nga Kėshilli Europian i Kopenhagenit ne qershor te vitit 1993. Kėto
  kritere jane te karakterit politik dhe ekonomik. Ato kėrkojne nga njėra ane qė
  shteti kandidat pėr integrim te garantojė demokracine, shtetin e sė drejtes,
  respektimin e te drejtave te njeriut dhe te minoriteteve dhe nga ana tjeter te
  vendosė njė ekonomi tregu qė mund t’i bėjė ballė presionit te konkurrences te
  tregut te pėrbashkėt europian. Sė fundi, shteti kandidat duhet te jete i afte t’u pėrgjigjet detyrimeve qė rrjedhin nga “acquis communautaire”-legjislacioni i Bashkimit Europian.
  Kuadri i pėrgjithshėm i Marrėveshjes sė Stabilizim Asocimit pėrbėhet nga kater
  shtylla: dialogu politik dhe bashkėpunimi rajonal, dispozitat tregtare lidhur me
  liberalizimin progresiv te kėmbimeve deri ne vendosjen e njė zone tregtie te
  lirė midis palėve, lirite komunitare, dhe sė fundi bashkėpunimi ne fushat
  prioritare sidomos ne fushėn e drejtesisė dhe ēėshtjeve te brendshme.
  Pėr realizimin e objektivave te Proēesit te Stabilizim-Asocimit dhe te
  Marrėveshjes sė Stabilizim-Asocimit, BE-ja ofron njė mbėshtetje financiare
  nepėrmjet programit CARDS. i cili zėvendėsoi programet PHARE dhe OBNOVA,
  me rregulloren nr. 2666/2000 te dates 5 dhjetor 2000 te Kėshilli te Bashkimit
  Europian.
  Ne periudhėn 2001-2004, ndihma e BE-sė pėr Shqipėrine ne kuadrin e Programit
  CARDS arrin ne rreth €. 180.000.000.
  Liverpool is now where it belongs
  The cry was no surrender,
  We'll fight for the boys in red,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The team that Shankly bred.
  We'll fight for Alun Evans,
  We'll fight for Ian St.John,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The pride of division one - two- three - four
  Listen to the Kopites roar

  LIVERPOOL - LIVERPOOL - LIVERPOOL

 9. #9
  Larguar Maska e Gerrard
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Anfield Road
  Postime
  1,648
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Struktura Institucionale Shqiptare Per Integrimin Europian

  a. Komiteti Ndėrministror pėr Integrimin Europian:
  • Komiteti Ndėrministror pėr Integrimin Europian ėshte struktura mė e
  larte institucionale, pergjegjese pėr drejtimin dhe monitorimin e te
  gjithė procesit te integrimit ne Shqipėri.
  • Ky Komitet drejtohet nga Kryeministri dhe pėrbėhet nga ministrat dhe
  zyrtarė te larte te institucioneve te tjera qendrore.
  • Komiteti ndėrministror pėr integrimin europian mblidhet ne mėnyrė
  periodike (dy herė ne muaj) dhe trajton ēėshtjet mė te rėndėsishme ne
  lidhje me procesin e integrimit europian.
  b. Ministria e Integrimit Europian
  b/1 Drejtoria e Integrimit Europian
  • Bashkerendon dhe monitoron te gjithė procesin e Stabilizim-Asociimit si
  dhe negociatat per Marreveshjen e Stabizim-Asociimit.
  • Bashkerendon dhe monitoron procesin e pėrgatitjes dhe zbatimit te
  Strategjisė sė Integrimit Europian.
  • Drejton Grupet e Punes te Pėrbashkėta BE-Shqipėri, dhe monitoron
  veprimtarite e grupeve te punes ne kuadrin e Procesit te Stabilizim-
  Asociimit.
  • Ėshte pėrgjegjėse pėr negocimin, programimin, koordinimin, dhe
  monitorimin e zbatimit te programit CARDS.
  b/2 Drejtoria e Pėrafrimit te Legjislacionit
  • Bashkėrendon, monitoron dhe analizon ecurine e procesit te pėrafrimit
  te legjislacionit vendas me ate te Bashkimit Europian, duke mbajtur
  lidhje te rregullta institucionale me ministrite e linjės dhe institucionet
  e tjera qendrore;
  • Harton ne bashkėpunim me ministrite e linjės dhe institucionet e tjera
  qendrore Planin Kombėtar pėr Pėrafrimin e Legjislacionit Shqiptar me
  ate te Bashkimit Europian, si dhe kontrollon zbatimin e kėtij plani dhe te
  programeve te tjera te lidhura me Partneritetin Europian;
  • Vlerėson pėrputhshmėrine e projekt-akteve normative te propozuara nga
  ministrite e linjės dhe institucionet e tjera qendrore me te drejten e
  Bashkimit Europian, te cilat duhet te pasqyrojne ne relacionin
  shoqėrues, shkallėn e pėrafrimit dhe referencat mbi legjislacionin
  pėrkates dhe jurisprudencėn e Komunitetit Europian;
  • Bashkėrendon punen dhe ndihmon ministrite e linjės dhe institucionet e
  tjera qendrore pėr hartimin e legjislacionit te nevojshėm, me qėllim
  pėrmbushjen e detyrimeve, qė rrjedhin nga marrėveshja e Stabilizim-
  Asociimit;
  • Konfirmon pėrkthimin e dokumentacionit bazė, te nevojshėm pėr
  procesin e pėrafrimit te legjislacionit vendas me ate te Bashkimit
  Europian;
  c. Grupi Negociator pėr Marreveshjen e Stabizim-Asociimit:
  • Ministri i Integrimit Europian ėshte Kryenegociatori i Qeverisė Shqiptare.
  • Grupi negociator pėrbėhet nga pėrfaqėsues te te gjitha ministrive te
  linjės dhe institucioneve te tjera qėndrore.
  • Grupi negociator ėshte pėrgjegjės pėr koordinimin, monitorimin, dhe
  zbatimin brenda institucioneve te tyre te te gjitha veprimtarive
  sektoriale te lidhura me Procesin e Stabilizim-Asociimit.
  d. Grupi i Punes pėr Pėrafrimin e Legjislacionit
  • Eshte krijuar me Urdhrin e Kryeministrit nr. 26, date 27.02.2001 me
  qellim bashkerendimin e veprimeve te ministrive te linjės dhe
  institucioneve qendrore, te cilat te drejtuara nga Drejtoria e Perafrimit
  te Legjislacionit, jane te ngarkuara me ecurine e procesit te perafrimit
  te legjislacionit;
  • Eshte pergjegjes per zbatimin e metodologjise se perafrimit te
  legjislacionit vendas me acquis communautaire;
  • Perbehet nga Drejtoret e Drejtorive Juridike ne Ministrite e linjės dhe
  institucionet qendrore.
  e. Ministria e Puneve te Jashtme – Drejtoria e Pėrgjithshme pėr
  bashkėpunimin Euro-Atlantik:
  • Ėshte pėrgjegjėse pėr promovimin, njohjen, dhe pėrkrahjen e procesit
  te Stabilizim-Asociimit ne nivelet mė te larta politike te Bashkimit
  Europian.
  • Ne kuadrin e Politikės sė Jashtme, Ministria e Puneve te Jashtme ėshte
  pėrgjegjese pėr rritjen dhe forcimin e dialogut politik me shtetet
  anetare dhe vende te tjera ne pėrkrahje te procesit te Stabilizim-
  Asociimit.
  Liverpool is now where it belongs
  The cry was no surrender,
  We'll fight for the boys in red,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The team that Shankly bred.
  We'll fight for Alun Evans,
  We'll fight for Ian St.John,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The pride of division one - two- three - four
  Listen to the Kopites roar

  LIVERPOOL - LIVERPOOL - LIVERPOOL

 10. #10
  Larguar Maska e Gerrard
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Anfield Road
  Postime
  1,648
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Historik I Shkurter Rreth Ministrise Se Integrimit Eruopian

  Intensifikimi i marredhenieve BE-Shqiperi nxorri ne pah nevojen e krijimit te
  njė strukture koordinuese dhe monitoruese te procesit te integrimit te
  Shqiperise me BE-ne ne perputhje me kerkesat politike dhe teknike te procesit
  te perafrimit te Shqiperise me strukturat europiane. Per kete qellim ne tetor te
  vitit 2001 u krijua Struktura e Ministrit te Shtetit per Integrimin, dhe
  Departamentit te Integrimit Europian si strukture nen varesine e Ministrit te
  Shtetit per Integrimin. Krijimi i kesaj strukture u realizua ne pergjigje te
  kerkeses se Komisionit Europian per te patur njė strukture partnere te
  domosdoshme per zhvillimin e bisedimeve bilaterale ndermjet Komisionit
  Europian dhe qeverise shqiptare.
  Gjithashtu, kjo strukture u krijua pikerisht per te trajtuar ēeshtjet qe kishin te
  benin me ecurine e procesit te integrimit, parapergatitjen e vendit per hapjen
  e negociatave, negocimin, nenshkrimin dhe monitorimin e zbatimit te
  Marreveshjes se Stabilizim-Asociimit.
  Intensifikimi i procesit te integrimit dhe zgjerimi i fushave te bashkepunimit
  BE-Shqiperi, te cilat u ngriten ne njė stad mjaft te avancuar me hapjen e
  negociatave BE-Shqiperi per Marreveshjen e Stabilizim-Asociimit, nxori ne pah
  nevojen per rritjen e kapaciteteve administrative dhe te burimeve njerezore te
  domosdoshme per te koordinuar dhe monitoruar ne menyre me te plote ate
  teresi reformash dhe angazhimesh te ndermarra nga shteti shqiptar, qe
  perbejne ne thelb prioritetin kryesor te Qeverise Shqiptare. Forcimi i struktures
  se Ministrit te Shtetit per Integrimit Europian ka qene gjithashtu, njė
  rekomandim i vazhdueshem nga strukturat e Bashkimit Europian, te cilat e
  kane konsideruar te domosdoshem fuqizimin e struktures se integrimit per te
  perballuar ato kritere politike, ekonomike dhe legjislative qe ky proces kerkon
  (rekomandim i dale nga Raporti i Stabilizim-Asociimit per Shqiperine 2002 dhe
  ai i 2003, si dhe gjate takimeve te ndryshme “Task Force”).
  Per kete qellim ne dhjetor 2003 u krijua Ministria e Integrimit Europian e cila
  ka ne strukturen e saj dy drejtori mjaft te rendesishme: Drejtorine e Integrimit
  Europian dhe Drejtorine e Perafrimit te Legjislacionit Shqiptar me ate te BE-se.
  Keto dy struktura sigurojne koordinimin e monitorimin e procesit te
  negociatave per MSA-ne dhe te dialogut BE-Shqiperi ne kuader te strukturave te
  perbashketa BE-Shqiperi, si dhe koordinimin e monitorimin e procesit te
  harmonizimit dhe perafrimit te legjislacionit shqiptar me ate komunitar.
  Gjithashtu, ministria e Integrimit Europian eshte pergjegjese per programimin,
  koordinimin dhe monitorimin e zbatimit te ndihmes se BE-se per Shqiperine ne
  kuader te programit CARDS dhe formave te tjera te asistences. Ky funksion
  realizohet nepermjet sektorit te asistences komunitare, ne Drejtorine e
  Integrimit Europian prane kesaj ministrie.
  Liverpool is now where it belongs
  The cry was no surrender,
  We'll fight for the boys in red,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The team that Shankly bred.
  We'll fight for Alun Evans,
  We'll fight for Ian St.John,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The pride of division one - two- three - four
  Listen to the Kopites roar

  LIVERPOOL - LIVERPOOL - LIVERPOOL

 11. #11
  Larguar Maska e Gerrard
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Anfield Road
  Postime
  1,648
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Misioni Dhe Fusha E Veprimtarise Se Ministrise Se Integrimit

  Ministria e Integrimit Europian ka pėr mision drejtimin teknik dhe
  bashkėrendimin e procesit te integrimit te Republikės sė Shqipėrisė ne
  Bashkimin Europian, nepėrmjet pėrafrimit te legjislacionit vendas me ate te
  Bashkimit Europian, hartimit te politikave te integrimit, bashkėrendimit te
  ndihmave financiare dhe informimit te publikut pėr kėte proces.
  Ministria e Integrimit Europian ushtron kėto veprimtari:
  Bashkėrendon dhe monitoron:
  • pėrgatitjet e institucioneve shqiptare dhe angazhimet e ndėrmarra prej
  tyre, ne kuadėr te procesit te Stabilizim-Asociimit;
  • punen ndėrmjet ministrive te linjės dhe institucioneve te tjera qendrore
  pėr hartimin e planeve kombėtare pėr Partneritetin Europian, me qėllim
  realizimin e objektivave te pėrcaktuara ne kuadėr te procesit te
  integrimit europian;
  • ecurine e procesit te pėrafrimit te legjislacionit vendas me ate te
  Bashkimit Europian, duke mbajtur lidhje te rregullta institucionale me
  ministrite e linjės dhe institucionet e tjera qendrore. Gjithashtu,
  ndihmon ministrite e linjės dhe institucionet e tjera qendrore pėr
  hartimin e legjislacionit te nevojshėm, me qėllim pėrmbushjen e
  detyrimeve, qė rrjedhin nga marrėveshja e Stabilizim-Asociimit;
  • ndihmėn komunitare pėr Republikėn e Shqipėrisė (Programi CARDS,
  Programi i Fqinjėsisė, TAIEX, si dhe programe te tjera ndihme, qė mund
  t’i ofrohen Republikės sė Shqipėrisė), sipas pėrparėsive te vendit tone,
  ne kuadėr te procesit te integrimit europian. Gjithashtu, MIE ndjek
  nenshkrimin e marrėveshjeve te ndihmave financiare te Bashkimit
  Europian pėr Republikėn e Shqipėrisė, ne kuadėr te ketyre programeve.
  Pėrgatit:
  • mekanizmat metodologjikė ne funksion te lehtesimit te zbatimit te
  reformave sektorale, qė rrjedhin nga negociimi dhe zbatimi i
  marrėveshjes sė Stabilizim-Asociimit;
  • harton, ne bashkėpunim me ministrite e linjės dhe institucionet e tjera
  qendrore, Planin Kombėtar pėr Pėrafrimin e Legjislacionit Shqiptar me
  ate te Bashkimit Europian, si dhe kontrollon zbatimin e kėtij plani dhe te
  programeve te tjera te lidhura me Partneritetin Europian.
  Liverpool is now where it belongs
  The cry was no surrender,
  We'll fight for the boys in red,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The team that Shankly bred.
  We'll fight for Alun Evans,
  We'll fight for Ian St.John,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The pride of division one - two- three - four
  Listen to the Kopites roar

  LIVERPOOL - LIVERPOOL - LIVERPOOL

Tema tė Ngjashme

 1. Shoqėria "Bashkimi" nė 100 vjetorin e saj.
  Nga Fiori nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 14-11-2010, 19:34
 2. Ēėshtja ēame diskutohet pėr herė tė parė nė Parlamentin Evropian
  Nga Iliriani nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 51
  Postimi i Fundit: 29-01-2007, 20:50
 3. Bashkimi Europian : Shqipėria, probleme me sundimin e ligjit
  Nga Humdinger nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-10-2006, 10:22
 4. Kontinenti I Pėrgjysmuar
  Nga Iliriani nė forumin Problemet ndėrkombėtare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 17-04-2006, 18:46
 5. Big Bang-u Europian dhe Shqipėria
  Nga Brari nė forumin Kulturė demokratike
  Pėrgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 04-06-2003, 04:14

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •