Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 42
 1. #1

  Abdylazis Islami

  Shenime per Shkrimtarin Abdylazis ISLAMI

  Abdylazis ISLAMI lindi me 29 Korrik 1930 ne fshatin Gajre te Tetoves. Rrjedh nga nje familje kurbetqare. Shkollen fillore e kreu ne vendlindje, kurse gjimnazin e ulet gjate okupacionit ne Tetove. Shkollen normale dhe Akademine Pedagogjike, Gjuhen dhe Letersine Shqipe ne Shkup. Njehere punoi si mesues e mandej si arsimtar i gjuhes shqipe ne Tetove. Kjo pune i zgjati prej vitit 1952-1970. Ne vitin 1970-1979 qe gazetar prane Radio Shkupit, ku edhe doli ne pension. Prej atehere jetoi dhe punoi ne Tetove. Prej vitit 1981-1991 qe redaktor teknik ne revisten letrare e kulturale ne Shkup. Ne vitin 1990 qe anetar i Keshillit Iniciativ ne Prishtine per pajtimin e gjakut ne Tetove e rrethine. Pajtoi, bashke me krushqit e pajtimit, 98 familje.
  Qe ne shkolle te mesme merrej me shkrime, shkruante poezi,tregime , romane, drama; merrej edhe me kritike letrare dhe eseistike, merrej me mbledhjen dhe studimin e folklorit shqiptar te Sharrit; merrej edhe me perkthime letrare nga maqedonishtja dhe kroatishtja.
  Deri tash eshte perkthyer ne gjuhet: turqishte, maqedonishte, arabishte, italishte, kroatishte, sllovenishte, gjermanishte, anglishte, suedishte, rusishte, rumunishte, hungarishte, vietnamishte, disa me panorama e disa me antologji.
  Vdiq me 16 Gusht 2005 ne Tetove.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Vanilla_Angel : 08-04-2007 mė 13:42

 2. #2

  Opusi Krijues I Abdylazis Islamit

  Opusi krijues i shkrimtarit Abdylazis ISLAMI

  1. “Kenget e zgjuara”, Prishtine 1968.Vjersha per te ritur
  2. “Era dhe vargjet”, vjersha per te rritur, Prishtine 1964
  3. “Mengjezi ne fshat”, vjersha per femije, Shkup 1965
  4. “Soditje nga toka”, Prishtine 1969
  5. “Barka nder vale”, vjersha per te rritur,Shkup 1971
  6. “Kujtime dhe endrra”, vjersha e tregime per femije, Prishtine 1972
  7. “Oaza”, vjersha per te rritur, Shkup 1973
  8. “Gurgurina”, vjersha per te rritur, Prishtine 1974
  9. “Fatiana”, roman per te rritur,Prishtine 1975
  10. “Ujrat”,vjersha per te rritur,Shkup 1976
  11. “Korrieri Artan Arta”, poeme per pioneret, Prishtine 1976
  12. “Agullina”, sonete per te rritur, Prishtine 1978
  13. “Drite ne sfond”, kurora sonetike dhe vjersha per te rritur,Prishtine 1980
  14. “Per qepallat e qiellit varen plepat”, vjersha per te rritur, Shkup 1983
  15. “Perralla popullore nga Sharri”, folklor, Shkup 1985
  16. “Maje malesh”, Prishtine 1985
  17. “Vajza e panjohur”, roman per femije dhe te rinj, Prishtine 1985
  18. “Meleroti”, vjersha,poeme e tregime per femije,Shkup 1986
  19. “ Krimi ne tempull”, roman per femije e te rinj, Prishtine 1987
  20. “Yjet e vendlindjes”, Tirane 1987
  21. “Romancat e nje nate vere”, vjersha per te rritur, Shkup 1987
  22. “Pellumbi sqeparte”, roman per femije, Shkup 1988
  23. “ Zerat nga maja”, vjersha per te rritur, Prishtine 1988
  24. “Endrrat bulojne ne Eldorado”, poeme dhe vjersha per te rritur, Shkup 1990
  25. “Vogelushi I fshatit Lashtor”,poeme,tregime per femije e te rinj, Shkup 1992
  26. “Hekurani ne Artas” roman per te rinj, Shkup 1993
  27. “Agimesha e ngujuar ne shate shpella”. Drame per femije e te rinj, Shkup 1994
  28. “Kuvendi I guximtareve”,drame per femije e te rinj,Shkup 1994
  29. “Arianda”, drame per femije e te rinj, Shkup 1994
  30. “Peshperitjet e udhetarit plak”, poezi per te ritur, Shkup 1995
  31. “Nica”, poeme per te ritur, Tetove 1995
  32. “Tatuazhe”, tregime per te ritur, Shkup 1996
  33. “Te treturit nga Projona”, roman per te rritur, Tetove 1996
  34. “Dredhia”, roman per te ritur, Tetove 1996
  35. “ Farsa e katrahures”, roman per te ritur, Tetove 1997
  36. “ Shpata ne lulishte”,poezi per te rritur, Tetove 1997
  37. “ Gjurmet e valeve ne shkemb”, tregime per femije
  38. “ Kater kalores”, permbledhje vjershash per femije
  39. “ Mrizoni dhe Euridika”, roman per femije e te rinj, Tetove 2005

 3. #3
  Il padrino Maska e DEN_Bossi
  Anėtarėsuar
  31-07-2006
  Vendndodhja
  Shkoder-Tirane
  Postime
  450
  39 libra .....waw waw ... po pse nuk permendet ky emer ne letersine shqipe... ??

 4. #4
  Nė kujtim tė atyre qė na deshėn


  Ku janė ata qė na i prekėn zemrat,
  Qė na e pėrflakėn shpirtin nga mallėngjimi?
  Shteret ndonjėherė gejzeri i syve,
  Apo edhe gjatė do tė gufojė nga shpirti
  Me tė njėjtėn valė,me tė njėjtėn dhimbė?
  Sytė e tyre bėjnė dritė nė njė ditė tė kėputur,
  Nė njė cast shndėrruar nė luledielli
  Kur toka nė lebetitje u plasi nėn kėmbė.
  Ortekėt i mbuluan castet e heshtjes
  Mė tė rėndė se zhvendosja e diellit nė qiell.
  Prehja ėshtė ngulcitėse.mali ronitet
  Duke dashur tė pėrplaset mbi trupin e tij
  Dhe mbi anijen glabėruarnga valėt e thikta.
  Nėpėr dafina mbeten valėt e ajrit
  Si pėrgjigje tė pazėvendėsueshme tė kohės
  Qė s’di tė preket,qė s’di tė mbruhet.
  Kuarci ia puth venėn zogut tė natės
  Dhe gjaku i zi i jep ngjyrė mbarė detit.
  Deri te mėngjesi dielli ėshtė bandil bohem
  Veshur e mbathur me leckat e kacorreve.
  Vete t’i ulė majat e maleve deri nė rrėzė,
  Vete t’i ngrehė urat e takimeve mallėngjyese,
  Qė ta shfuqizojė brengėn e ngathėt
  E ta clirojė rrugėn brerore tė ėndrrės,
  Rrugėn,qė ka kalesė tė sheshtė nga rrėmeti!

  ( shtator, 1990)
  Abdylazis Islami  Vazhdimi i vetvetes

  Trim ėshtė ai, qė me tehun e fjalės
  Me saktėsi pret tehun e shpatės,
  Por edhe ai qė heq dorė pėrgjithmonė
  Nga kėnaqėsitė, qė nuk sjellin lumturi.
  Do tė habitesh mbase aq shumė,
  Kur e paprekshmja do tė prekė ėmbėl
  Duke dalė nga capi yt me kohėn nė dorė.
  Toka, zjarri, uji e ajri lėvizin,
  Vetėm koha nuk lėviz nė mėnyrė anakronike,
  Lėviz vetėm kuptimi pėr kohėn,
  Koha stimulon dhe mat lėvizjen.
  Nėse mbetesh pas shpinės sė kohės,
  Hapėrimi yt s’i takon amshueshėm
  As tokės, as zjarrit, as ujit, as ajrit,
  Jashtė tyre nuk mund tė tė njohin.
  Nėse heqish dorė nga mijėra dėshira,
  Qė s’u pėrshtaten vuajtjeve pėr kenaqėsi,
  Do tė jesh me kohė ana e pestė e botės
  Dhe vazhdimi i pėrjetshėm i vetvetes
  Nė balancė tė saktė tė kohės.

  (21 gusht 1991)

 5. #5
  Citim Postuar mė parė nga DEN_Bossi
  39 libra .....waw waw ... po pse nuk permendet ky emer ne letersine shqipe... ??

  Bossi nuk e di ju sa keni degjuar per kete Shkrimtar...Eshte Shkrimtar bashkekohor ketu ne MAqedoni... Dhe kam nderin ta prezantoj ne kete Forum

 6. #6
  Il padrino Maska e DEN_Bossi
  Anėtarėsuar
  31-07-2006
  Vendndodhja
  Shkoder-Tirane
  Postime
  450
  te them te drejten eshte hera e pare qe e degjoj. te lutem nese ke mundesi na bjer sa me shume nga shkrimet e tija sepse po behem kurjoz.
  BY

 7. #7
  Pėrkushtim

  T’i brengė mė e keqe se brenga qė ngėrcit,shtang
  Nė hirin e kėngės.Sharjet mbillen,rriten
  Duke futur rrėnjė nė vesh.Kohė meskine
  Me gojė tė cara meskinėsh, ujqėr nėpėr trarė.

  Gjakun nuk ua fali pėr ėndėrat tuaja me duar
  Mbi zjarrin e trupit tim.Bliri im i molltė
  Ka nxjerrė filiza tė rrinj.Tė qartė e kanė rrugėn
  Edhe pa ju.Ujėsisisė i riten kuajt e pegazit.

  Buzėt i lėpini e keni mbetur pa gishtėrinj
  Nė dorėn e fatit tuaj.Fat i thėnshin erėsirės
  Qė ua shndrėit rrugėn e verbėr! Kujtimi im
  E ka mėngjesin e vet,i juaji kėmbėt a i ka?

  Amaneti

  Shkėmb i dashur,po ta lė amanetin tim:
  Tė flasėsh pėr mua,pėr zjarrin qė kam
  Nė zemėr,pėr ėndėrrat,pėr shpresėn,
  Pėr diellin ngri qė nuk mė shuhet nė gji.

  Poezinė e kam ninėz,tė mos ma lėndosh,
  Shpirti im ėshtė zog qė cicėron nė tė.
  Te ti e nisa fjalėn dhe kėngėn e parė,
  Erdha t’i them mbase edhe tė fundit.

  Besomė,nuk kam ndryshuar as me ėndėrra,
  As me vision.Nė vargun tim ka pranverė
  Nė vazhdime.Shtatė zemra regėtinė nė tė
  Pėr jetėn,pėr kėngėn,pėr poezinė e re.

  Zirė njėshmėrie

  Nga puplat e drurit
  I njejti gjeth pėrsėritet
  Me tė njejtėn erė,
  Me tė njejtėn ngjyrė ezirė,
  Me tė njejtėn bukuri dhe shėmti,
  Me tė njejtėn vujtje dhe lumturi.
  Asgjė s’ėshtė e njejtė
  Pa njėshmėrinė e vet;
  Ndryshimi kryhet
  Brenda ndryshimit tė vet,
  Pėr tė mbetur i njejtė
  Me rrėnjėn qė s’i ndėrron.
  Me fanatizėm e ruan qenėsinė
  Dhe harrohet nė identitet
  Tė jetė vecse cka ėshtė vet:
  Edhe prej hirit veten e zgjon.
  Gjithcka ndodh nė lėvizje
  Nė marrėveshje me lavdėrinė
  Qenėsia mbetet e njejtė,
  Pa tė njejtėt,
  Me ėndėrrat
  e dashurinė.

  (19 qershor 1990)

  P.S. Do te vazhdoj te postoj edhe me shume ne ditet e ardheshme... Ju falemnderit per kujdesin

 8. #8
  KUR FOLA UNE TI S'ISHE ME

  Kishe deshire te riinim prane e prane,
  Kur shpjegoje te degjoja me kujdes,
  Si shpuza ujin t'i thithja mendimet tua
  S'te kisha pare ne tjeter vend kurre.
  Kur flitje heshtjen e kisha urti,
  Te degjoja me kujdes deri ne harrim
  Ti ne dashurine time ishe fare e rralle,
  Dhe kisha deshire te flitje sa me shume.
  Une te kurseja pa mase nga harresa,
  dhe me heshtje shpreha nderrimin ndaj teje.
  Por, kur mora te flas une, ti me s'ishe;
  heshtjes sime aktive i dhash pergjigje
  Ne vetmine time krejtesisht te qete
  Kurse ti u ndave pa u pershendetur.
  Qe atehere telat e lyres u ben all,
  Ajo gjithmone te kerkon me nate e me dite,
  Po meqe s'je me ne poezine time e rralle
  Borxh ta pata thjeshtesine e kesaj kenge.

  Abdylazis Islami - Poezia eshte e marre nga vellimi poetik "OAZA"

 9. #9
  C' shkruan te tjeret per Abdylazis Islamin??

  "...Abdylazis Islami ka thyer logjiken tradicionale te poezise shqipe dhe qe deshiron ta ruaje dhe e ruan nje logjike te tille. Keshtu do te mund te thuhej se A.I. na shfaqet si nje kualitet. Ky poet na imponohet me vlerat e pamohueshme se e ka krijuar pervojen dhe vizionin e vet jetesor, me cka e sintetizon poezine e vet dhe te imponohet si poet i cili ka krijuar stilin personal, fizionomine artistike...."

  Rexhep Qosja, "Kritika Letrare", Prishtine


  "...Abdylazizi eshte i shqetesuar dhe i preukupuar jo vetem si poet, por edhe si filozof ku ne nje varg thote: " Mundohem ta zbuloj egon time", andaj nje nga tiparet e vepres se tij eshte univerzaliteti, ndersa gjuha poetike, eshte karakteristika ne veprat e tij..."

  Adriatik Kallulli, ne 40- vjetorin e krijimtarise se Abdylazis Islamit (29 tetor 1994)

  "...Ne kohen kur krijoi Abdylazis Islami duhej ose vargut t'ia veme kembet ne fyt, ose te shkohej ne burg. AI krijoi ne heshtje. Akujt nuk i tha te shkruaje dicka per te. Ai cdo here qe modest. Modestia e krijoi ate. Ai eshte nje hedhes i fjollave te fjales qe krijojne bukuri..."

  HAsan Mekuli, Prishtine

  "...Asnjehere emrin e tij s'e mbuloi harresa. Edhe me pak: vepren e tij poetike, qe prej vargut te pare e deri ne librin e pare, e edhe ne vazhdim, deri ne shtim, ne shume vellime ai ishte 'Njeri qe peshperit' ne jete i qete, kurse ne vargje termet...

  Maksut Shehu, Flaka 1990


  "... Vendlindja si nocion per Abdylazis Islamin eshte nje pasqyre e tij jetesore - kuptimore ku percepton e shenon cdo gje te rendesishme qe ndodh brenda e jashte saj, ku jeta le apo merr dicka. Poeti eshte ne levizje ekzistenciale me token e tij gurore dhe deshiron te pasoje nje deliresi shpirterore, nje katarze dhe perkundrejt perpelitjeve e zatatjeve te gjata, bredhjeve e udhetimeve ne vete e jashte saj, shpesh me pasoja te renda, perkunder presioneve te ndryshme te ngjyres e ftohtesise se gurit, Abdylazis Islami megjithate ne ate natyre te ashper, burrerore, veren se dicka po ngjallet, po leviz; se gurgurina e tij prej dites ne dite po nderron...'

  Ali Podrimja, "Maje malesh"

 10. #10
  Pasioni pėr shkencėn Maska e Nolird
  Anėtarėsuar
  19-04-2007
  Vendndodhja
  Tetove
  Postime
  466
  NJĖSOJ

  Hoqe s’hoqe, vuajte s’vuajte, njėsoj;
  Tė ndoqėn s’tė ndoqėn, prapė njėsoj.


  U dridhe s’u dridhe nėpėr jetė, njėsoj;
  Mbete me tė meta, apo s’mbete, njėsoj.


  Arrite shumė, apo s’arrite hiē, njėsoj;
  U dallove, apo s’u dallove hiq, njėsoj.


  Pate shumė armiq, apo s’pate, njėsoj;
  S’pate shteg, apo pate, prapė njėsoj.


  Si pėr ata qė s’kėrkojnė mėshirė, njėsoj;
  Si pėr ēanaklėpirės, tė gjorė, njėsoj.


  Kjo botė mbeti me shumė tė meta, njėsoj;
  Si pėr martirin, si pėr katilin, njėsoj!

  (1993)

 11. #11
  Pasioni pėr shkencėn Maska e Nolird
  Anėtarėsuar
  19-04-2007
  Vendndodhja
  Tetove
  Postime
  466
  40."Analogjitė Prometeike" Ese, korrik 2002 Tetovė
  41."Feniksi" poezi per te rritur, 2001 Tetovė
  42."Pėrtej Kohės" poezi per te rritur, qershor 2005 Tetovė

 12. #12

  Drilon, THNX!!

  Citim Postuar mė parė nga Nolird
  40."Analogjitė Prometeike" Ese, korrik 2002 Tetovė
  41."Feniksi" poezi per te rritur, 2001 Tetovė
  42."Pėrtej Kohės" poezi per te rritur, qershor 2005 Tetovė
  Shume falemnderit per Asistencen, te jam mirenjohese
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Vanilla_Angel : 19-04-2007 mė 19:40

 13. #13
  PROLOG

  Une jam gjithcka ne gjithcka
  Tha genjeshtra
  Dhe hyri nder trajta
  e ndertoi veten;
  Kurse arsyeja tha:
  Zbuloje te verteten
  qofte edhe ne fund
  te fundit te detit...

  Dhe vete krijoi nje fron
  per trajtat e jetes.

  Kur arsyeja u perqendrua
  ne detin me vale,
  genjeshtra hyri ne jete
  e u be engjell ne perralle;

  Kurse deshira e re u be arene
  ndeshjesh te vjetra.

  Keshtu pelciti lufta
  edhe kunder te vertetes
  dhe lindi kaosi
  Ne det
  Nder vale!

 14. #14
  Ultras Maska e KUSi
  Anėtarėsuar
  30-11-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  3,049
  lum si ne tetovaret qe kemi pat nje shkrimtar te madh si ABDYLAZIZ ISLAMI
  ” UNĖ JAM MIRĖ KUR ASHT MIRĖ SHQYPNIA! ”

 15. #15
  Pasioni pėr shkencėn Maska e Nolird
  Anėtarėsuar
  19-04-2007
  Vendndodhja
  Tetove
  Postime
  466
  Bindje

  vetėm dita ditėn e pushotn
  Kur njėra hyn e plotė nė tjetrėn.
  Nata e gjatė - nga dita e plogėsht,
  S'ka natė kur s'tė mjafton dita.
  Kalit tė ditės ia vunė ngosėn
  Tė kuptohet si tė venė punėt
  Rreth dėshirės qė merr flakė,
  Rreth vullnetit qė zhvendos kodrėn
  E u jep krah pėllumbave nė qiell.
  Te okullisti i zhvendosėn sytė
  Pėr ta bindur kohėn e vet
  Se uji mundet tė vete edhe pėrpjetė
  Po s'kuptojnė se kthimi i tij
  I bart lėmishte tė pavlershme.

  (20 dhjetor 1990)

 16. #16
  Pasioni pėr shkencėn Maska e Nolird
  Anėtarėsuar
  19-04-2007
  Vendndodhja
  Tetove
  Postime
  466
  Triptik
  1.
  Mbi gėrmadhat e reja
  Tė njė qyteti tė lashtė,
  Ku ēohet tė vjellat
  Nga fjalėt pise - nga sharjet,
  Ku ėndrat e gurta rrėnohen
  Si kulla prej letre
  (Qė nga pragu nė prag)
  Nga kuēedra e ēelikta
  Tė kohės sonė tė pėrdhosur
  Qė i ndėrsen gishti
  I dorės sė pėrlyer me gjak,
  Fėmijėt lotėt e nxehtė
  I kullojnė mbi gėrmadha
  Dhe njė transparent
  Bartin buzagaz
  Pingul me ren-
  Tė kesaj Toke jemi!

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-03-2003
  Postime
  10,240
  Citim Postuar mė parė nga KUSi
  lum si ne tetovaret qe kemi pat nje shkrimtar te madh si ABDYLAZIZ ISLAMI

  Krejt te mirat i kemi ne

  p.s Pergezime per temen Dona
  #VamosArgentina

 18. #18
  Pasioni pėr shkencėn Maska e Nolird
  Anėtarėsuar
  19-04-2007
  Vendndodhja
  Tetove
  Postime
  466
  Pėrimtime

  Njeriu, pa shpresė tė kolluar,
  Tė turbullt e ka ardhmerinė.

  Lumi, me urė tė fortė,
  I pėrgėzon brigjet e ndara.

 19. #19
  i/e larguar Maska e tolky
  Anėtarėsuar
  17-04-2007
  Postime
  68
  Nė Ēast

  Futem neper bungaje si neper viteti e mia,
  Syte me zene ne drurin gjysme te thare,
  Une e shikoi ate ai me shikon mua,
  Te humbur n'zabel qendrojme te ngurrosur.
  Ai flet per hallet e mia e une per te tijat,
  Derdhemi ne bar uje qe vetem rrjedhe,
  Futemi ne rrekene me cucuritje e zurkaje
  Dhe qetesia lenuret nga oshetima.
  Asnje zog s'mund te shihet i nderruar,
  Ikim nga rrekeja dhe ngadale vime ne vete.
  Mbi degen e thyer te lisit qendron korbi,
  Sa cudi, kur te ike vetedija ne cast!

  (2002)

 20. #20
  i/e larguar Maska e tolky
  Anėtarėsuar
  17-04-2007
  Postime
  68
  Me Koken Ne Dore

  Hija ime me ndjek gjer tek lumi
  Gjer tek lumi me ndjek dhe qielli,
  Ne lume futen nje miljarde yjesh
  Drejt detit qe me do dhe e dua

  Qielli im stolisur me inxhi,
  Me nje lume yjesh mes per mes;
  Lagunes lundron koha ime plle:
  Me perkedhel me shushunja dhe iriqe!

  E marr koken n'dore, si fener,
  Te shoh rrugen qe me con metej,
  Te futem ne anije Labia
  Dhe t'arrij, kur fisi te marshoje.

  (2002)

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Islami Sot Dhe Nesėr
  Nga llokumi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 22-09-2012, 10:50
 2. Sheikh Muhamed Nasuridin Albani
  Nga forum126 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 19-08-2009, 11:01
 3. A ėshtė pėrhapur islami me shpatė?
  Nga altruisti_ek84 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 63
  Postimi i Fundit: 30-04-2009, 09:17
 4. Kerkese muslimaneve
  Nga Bleti002 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 21-07-2006, 03:33
 5. Islami NdĖrmjet Lindjes E PerĖndimit
  Nga ORIONI nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 01-05-2005, 04:51

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •