Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 10
 1. #1
  cervelone Maska e kacile
  Antarsuar
  23-02-2007
  Vendndodhja
  prane detit
  Postime
  39

  Red face 'Bamjet' n Itali

  kam rreth 10 vjet ne itali por sme ka zene syri ndonjehere ne asnje treg "bamjet"
  doja te di nese egziston kjo lloj prime ketu e si quhet sepse kur shkoj ne treg nuk arrij tua shpjegoj.....

  na mori malli per i tav bame me mish
  La vita e come un albero di Natale,
  c'e sempre chi rompe le palle

 2. #2
  Okra i thone anglisht, ocra me duket italisht

  Ja dhe nje foto per tia tregu "katunareve" atje. Nuk e di ne Itali, po ketu ne amerike zakonisht bamjet nuk i shesin ne supermarket, po ne dyqane pak me te specializuara si psh produkte organike ose dyqane me te vogla. Une i kam shume qef per vete, i boj nje here ne 2-3 jave

  Edhe kacile, komplimente per emrin, m'ka shku menja per i kacile me fiq
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga D&G Feminine : 05-04-2007 m 12:06

 3. #3
  cervelone Maska e kacile
  Antarsuar
  23-02-2007
  Vendndodhja
  prane detit
  Postime
  39
  shume faleminderit per foton tani po e printoj dhe do ta marr gjithmone me vete kur te shkoj ne treg per tua teguar sepse keta tergtaret ketu kush e di se cfare mendojne se hame ne shqiptaret, na marrin per marsiane :@p
  La vita e come un albero di Natale,
  c'e sempre chi rompe le palle

 4. #4
  Citim Postuar m par nga kacile
  shume faleminderit per foton tani po e printoj dhe do ta marr gjithmone me vete kur te shkoj ne treg per tua teguar sepse keta tergtaret ketu kush e di se cfare mendojne se hame ne shqiptaret, na marrin per marsiane :@p
  ciao,
  bamjet i gjen neper dyqane africane ne itali ose aziatike.Somalet i thone bamje si ne, ose po pate ndonje dyqan turk afer i gjen me siguri..
  hajt shendet..

 5. #5
  Citim Postuar m par nga kacile
  kam rreth 10 vjet ne itali por sme ka zene syri ndonjehere ne asnje treg "bamjet"
  doja te di nese egziston kjo lloj prime ketu e si quhet sepse kur shkoj ne treg nuk arrij tua shpjegoj.....

  na mori malli per i tav bame me mish
  Pershendetje.
  Okra-ABELMOSCHUS ESCULENTUS ( LAT )
  Ne Itali bamjen e quajne abelmosco
  Ne USA bamjet njihen me emrin okra ose gumbo te cilen ne fakt si fjale e kane sjelle emigrantet italiane. Nuk eshte cudi qe ta gjesh edhe me variantin turk i cili eshte tamam si en shqip- bamya.

  Me psohte ke edhe disa variante me te cilat thirret okra ne gjuhe te ndryshme
  Dansk (Danish)
  n. - okra

  Nederlands (Dutch)
  een soort peulvrucht

  Franais (French)
  n. - (Bot, Culin) okra, gombo

  Deutsch (German)
  n. - (bot.) Ebarer Eibisch, Gumbo

  Ελληνική (Greek)
  n. - (φυτολ.) μπάμια

  Italiano (Italian)
  abelmosco

  Portugus (Portuguese)
  n. - quiabo (m)

  Русский (Russian)
  охра

  Espaol (Spanish)
  n. - quingomb

 6. #6
  cervelone Maska e kacile
  Antarsuar
  23-02-2007
  Vendndodhja
  prane detit
  Postime
  39
  shume faleminderit per bashkepunimin
  La vita e come un albero di Natale,
  c'e sempre chi rompe le palle

 7. #7
  _-bluesman-_ Maska e Jimi_Hendrix
  Antarsuar
  22-12-2006
  Vendndodhja
  Arkivol
  Postime
  116
  Dicka si i therrasim ne i therrasin dhe ne itali. Thjesht nuk para pelqehen prandaj dhe nuk i shikon verdalle. Une per vete i kam gjetur nja dy here dhe i kam marre. Nuk mbaj mend mire stinen por me duket se tani duhet ti gjesh!

  ciao

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e patoku
  Antarsuar
  10-04-2007
  Vendndodhja
  NE NJE QYTET GRI..QE NUK DO TE JETE KURRE I IMI..E UNE KURRE E TIJA
  Postime
  15
  Citim Postuar m par nga Jimi_Hendrix
  Dicka si i therrasim ne i therrasin dhe ne itali. Thjesht nuk para pelqehen prandaj dhe nuk i shikon verdalle. Une per vete i kam gjetur nja dy here dhe i kam marre. Nuk mbaj mend mire stinen por me duket se tani duhet ti gjesh!

  ciao

  Hihihiih...me rafte pika...po pse nuk i merr me vete nga shqiperia...ketej zor se gjehen se che io sappia nn rriten neanche...por emrin di qe e kane
  "CORNA GRECHE"

 9. #9
  _-bluesman-_ Maska e Jimi_Hendrix
  Antarsuar
  22-12-2006
  Vendndodhja
  Arkivol
  Postime
  116
  Citim Postuar m par nga patoku
  Hihihiih...me rafte pika...po pse nuk i merr me vete nga shqiperia...ketej zor se gjehen se che io sappia nn rriten neanche...por emrin di qe e kane
  "CORNA GRECHE"

  O rrusho, lol, ca corna greche thu ti mi amon?

  Nejse, keto bamjet qe kam ble une knej u qushin ndryshe nga bamjet qe rriten anej nga ty!

  Ciao, me co il tuo numrin e celular, ene andiamo a mangiare un po di bamie bashke insieme!

 10. #10

  Pr: 'Bamjet' n Itali

  Citim Postuar m par nga kacile Lexo Postimin
  kam rreth 10 vjet ne itali por sme ka zene syri ndonjehere ne asnje treg "bamjet"
  doja te di nese egziston kjo lloj prime ketu e si quhet sepse kur shkoj ne treg nuk arrij tua shpjegoj.....

  na mori malli per i tav bame me mish
  Ne fakt fjala me e perdorur gjeresisht nuk eshte as abelmosco as corna greche por gombo
  shikoje ketu perkthim bamje ne italisht

Tema t Ngjashme

 1. Sandra Bullock, me origjine shqiptare?
  Nga CEZARND n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 48
  Postimi i Fundit: 31-05-2008, 19:23

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •