Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 10 prej 10
 1. #1
  cervelone Maska e kacile
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Vendndodhja
  prane detit
  Postime
  39
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Red face 'Bamjet' nė Itali

  kam rreth 10 vjet ne itali por sme ka zene syri ndonjehere ne asnje treg "bamjet"
  doja te di nese egziston kjo lloj prime ketu e si quhet sepse kur shkoj ne treg nuk arrij tua shpjegoj.....

  na mori malli per i tav bame me mish
  La vita e come un albero di Natale,
  c'e sempre chi rompe le palle

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Postime
  2,666
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 13 postime
  Okra i thone anglisht, ocra me duket italisht

  Ja dhe nje foto per tia tregu "katunareve" atje. Nuk e di ne Itali, po ketu ne amerike zakonisht bamjet nuk i shesin ne supermarket, po ne dyqane pak me te specializuara si psh produkte organike ose dyqane me te vogla. Une i kam shume qef per vete, i boj nje here ne 2-3 jave

  Edhe kacile, komplimente per emrin, m'ka shku menja per i kacile me fiq
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga D&G Feminine : 05-04-2007 mė 12:06

 3. #3
  cervelone Maska e kacile
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Vendndodhja
  prane detit
  Postime
  39
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  shume faleminderit per foton tani po e printoj dhe do ta marr gjithmone me vete kur te shkoj ne treg per tua teguar sepse keta tergtaret ketu kush e di se cfare mendojne se hame ne shqiptaret, na marrin per marsiane :@p
  La vita e come un albero di Natale,
  c'e sempre chi rompe le palle

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-10-2006
  Postime
  96
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga kacile
  shume faleminderit per foton tani po e printoj dhe do ta marr gjithmone me vete kur te shkoj ne treg per tua teguar sepse keta tergtaret ketu kush e di se cfare mendojne se hame ne shqiptaret, na marrin per marsiane :@p
  ciao,
  bamjet i gjen neper dyqane africane ne itali ose aziatike.Somalet i thone bamje si ne, ose po pate ndonje dyqan turk afer i gjen me siguri..
  hajt shendet..

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e SEABREEZE
  Anėtarėsuar
  03-07-2006
  Postime
  23
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga kacile
  kam rreth 10 vjet ne itali por sme ka zene syri ndonjehere ne asnje treg "bamjet"
  doja te di nese egziston kjo lloj prime ketu e si quhet sepse kur shkoj ne treg nuk arrij tua shpjegoj.....

  na mori malli per i tav bame me mish
  Pershendetje.
  Okra-ABELMOSCHUS ESCULENTUS ( LAT )
  Ne Itali bamjen e quajne abelmosco
  Ne USA bamjet njihen me emrin okra ose gumbo te cilen ne fakt si fjale e kane sjelle emigrantet italiane. Nuk eshte cudi qe ta gjesh edhe me variantin turk i cili eshte tamam si en shqip- bamya.

  Me psohte ke edhe disa variante me te cilat thirret okra ne gjuhe te ndryshme
  Dansk (Danish)
  n. - okra

  Nederlands (Dutch)
  een soort peulvrucht

  Franēais (French)
  n. - (Bot, Culin) okra, gombo

  Deutsch (German)
  n. - (bot.) Eßbarer Eibisch, Gumbo

  Ελληνική (Greek)
  n. - (φυτολ.) μπάμια

  Italiano (Italian)
  abelmosco

  Portuguźs (Portuguese)
  n. - quiabo (m)

  Русский (Russian)
  охра

  Espańol (Spanish)
  n. - quingombó

 6. #6
  cervelone Maska e kacile
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Vendndodhja
  prane detit
  Postime
  39
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  shume faleminderit per bashkepunimin
  La vita e come un albero di Natale,
  c'e sempre chi rompe le palle

 7. #7
  _-bluesman-_ Maska e Jimi_Hendrix
  Anėtarėsuar
  22-12-2006
  Vendndodhja
  Arkivol
  Postime
  116
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Dicka si i therrasim ne i therrasin dhe ne itali. Thjesht nuk para pelqehen prandaj dhe nuk i shikon verdalle. Une per vete i kam gjetur nja dy here dhe i kam marre. Nuk mbaj mend mire stinen por me duket se tani duhet ti gjesh!

  ciao

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e patoku
  Anėtarėsuar
  10-04-2007
  Vendndodhja
  NE NJE QYTET GRI..QE NUK DO TE JETE KURRE I IMI..E UNE KURRE E TIJA
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Jimi_Hendrix
  Dicka si i therrasim ne i therrasin dhe ne itali. Thjesht nuk para pelqehen prandaj dhe nuk i shikon verdalle. Une per vete i kam gjetur nja dy here dhe i kam marre. Nuk mbaj mend mire stinen por me duket se tani duhet ti gjesh!

  ciao

  Hihihiih...me rafte pika...po pse nuk i merr me vete nga shqiperia...ketej zor se gjehen se che io sappia nn rriten neanche...por emrin di qe e kane
  "CORNA GRECHE"

 9. #9
  _-bluesman-_ Maska e Jimi_Hendrix
  Anėtarėsuar
  22-12-2006
  Vendndodhja
  Arkivol
  Postime
  116
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga patoku
  Hihihiih...me rafte pika...po pse nuk i merr me vete nga shqiperia...ketej zor se gjehen se che io sappia nn rriten neanche...por emrin di qe e kane
  "CORNA GRECHE"

  O rrusho, lol, ca corna greche thu ti mi amon?

  Nejse, keto bamjet qe kam ble une knej u qushin ndryshe nga bamjet qe rriten anej nga ty!

  Ciao, me co il tuo numrin e celular, ene andiamo a mangiare un po di bamie bashke insieme!

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-03-2006
  Postime
  296
  Faleminderit
  15
  35 falenderime nė 33 postime

  Pėr: 'Bamjet' nė Itali

  Citim Postuar mė parė nga kacile Lexo Postimin
  kam rreth 10 vjet ne itali por sme ka zene syri ndonjehere ne asnje treg "bamjet"
  doja te di nese egziston kjo lloj prime ketu e si quhet sepse kur shkoj ne treg nuk arrij tua shpjegoj.....

  na mori malli per i tav bame me mish
  Ne fakt fjala me e perdorur gjeresisht nuk eshte as abelmosco as corna greche por gombo
  shikoje ketu perkthim bamje ne italisht

Tema tė Ngjashme

 1. Sandra Bullock, me origjine shqiptare?
  Nga CEZARND nė forumin Kinematografia dhe televizioni
  Pėrgjigje: 48
  Postimi i Fundit: 31-05-2008, 19:23

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •