Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 10
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e RTP
  Antarsuar
  26-03-2004
  Postime
  1,756

  Exclamation Historia e shqiptarve n Ukrain, si kan mbijetuar si t till

  Historia e shqiptareve ne Ukraine,si kane mbijetuar si te tille
  Shkruar nga AGIM XHEMALI

  Kater fshatra qe flasin shqip ne veriun e ftohte. Si ruhet tradita gjuhesore dhe traditat zakonore nga komuniteti i shqiptareve atje. Rrefim per shqiptaret qe beshkejetojne mes dy kulturash te largeta.


  Gjate udhetimit qe bera nga D.21.09.2006 deri 01.10.2006 ne Ukraine vizitova te kater fshatrat qe jane te banuar nga SHqiptaret qe jane vendosur rrethe vitit -XVIII- dhe ato quhen Karakurt (sot Zhovtnjovoje), Devneskoje (Taz), Gjeorgjevka (Tyshki), dhe Gamovra (Xhandran). Fshati kryesor eshte Karakurt. Keto kater fshatra shqiptare mbijetojne ende dhe sot. Ata kane nje urbanistike te thjeshte, shtepite fillimisht qene ndertuar prej balte te pjekur, me pas u perdor guri i gdhendur dhe u bene me monumentale. Hyrja ne shtepi behei nepermejet dhomes se zjarrit, ne njeren ane qe dhoma e vogel e ndenjjes dhe ne anen tjeter qe dhoma e madhe e miqve.

  Ne keto shtepi gatuhet me oxhak,aty ishte furra,(kymbet) dhe prane saje minderi preje balte.Pjesa e brendeshme zbukurohej me qylima dekurative,dhomat kishin mobilje druri.Kishin dhe nje furre ne oborr te shtepise.Prane kater fshatrave kishin kisha ritit lindor.Popullsia shqiptare e ketyre fshatrave i ruajne traditat e veta,kishin folklorin gojor dhe koreografik.Grate thurnin qilima me motive shqiptare dhe perdornin zbukurimet prej argjenti me motive te vjetra.Vathet ishin ne forme unaze ruheshin ne vite kostumet e hershme kombetare si dhe paftate brezit prej arghendi.SHqiptaret fillimisht vendosen ne veri te Odeses 220 km ne fshatin Karakut se bashku me bullgaret dhe gagauzet.

  Ne fillim te vitit 1860 nje pjese e fshatit karakut u shperngul ne rajonin e brigjeve te detit Azov rrethe 10 km larg brigjeve, ku u themeluan 3 fshatra, Devnenskoje,GJeorgjevka,Gamovra ku jetojne edhe sot qe kete toke ja dhuroje Katerina -II- e Rusise.Gjate udhetimit u takova me shume njerez si kruetare te komunave dhe me te gjithe popullin qe i dhurova Flamurin tone se bashku me imnin,libra rusisht-shqip foto te Madre Terezes,dvd,cd,me kenge e valle shqiptare qe kishin shume malle te gjithe pere ti degjuar.Ata kane nevoje pere ne ata nuke kane njeri tjeter kushe si pere te mesuar gjuhen shqipe.

  Ne arkivin e tyre ruhen nje numer i madhe fotografish te vjetra dhe kostume nga 195 vjetesh qe kure kane ardhur ketu.Eshte pere te ardhur keq deri me sote asnje dietare shqiptar i Istitutit te Kultures Popullore nuk ka qene ne fshatrat shqiptare te Odeses.Nuke e kuptoje dot pse nuke kane qene se Komiteti shqiptare ne Odesa mund te shuhet dalengadale pore historia e tyre e mbijetesise duhet harruar pra te veprojme sa me shpejte sa nuke eshte vone.
  Te gjithe kishin dicka pere te treguare pere kohen e veshtire qe kane kaluar dhe qe po kalojne se jane shume te varfer me kerkuan qe kerkonin ndimen pere te riparuar 3 shtepi kulture,kisha,dhe uji i pishem qe eshte jashte paramatrava une mora nje bidon 1 liter dhe e kame cuare pere ti bere analizat.PALINA KOSTANDINI puonte ne bibloteke,RADION PANDOR jurist, IVAN KARMYELYEV ishe kryetari i komunes pere 15 vjete, PETRE POPOV nje nenpunes, VITOR STAMATI qe punonte ne zuren e turizmit e shume te tjere.
  Kerkohet ndime nga Qeveria Shqiptare,Lidhja Shqiptare ne Bote dhe nga te gjithe shqiptaret brenda dhe jashte Shqiperise

  Firenze , 26.03.2007


  "E bukura do ta shptoj botn" - Dostojevski
  marre nga
  www.traboini.com

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-03-2007
  Postime
  200
  Nuk ma ka marre mendja se ne Ukraine paska emigrante shqiptare e aq me pak fshatra shqiptare. Me te vertete qe po habitem. Me te vertete pergezimet me te sinqerta per punen tende, qofte edhe per paraqitjen e tyre ne internet. Eshte e bukur te degjosh lajme te tilla! Shpresoj te mos e humbasin identitetin e tyre gjate kohes qe "ndihmat" s'dihet kur do i shkojne.

 3. #3
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,671
  TVSH ka dhene dokumentare per ta nja dy here me sa ka pare une. Eshte teper interesante.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e RTP
  Antarsuar
  26-03-2004
  Postime
  1,756
  Me vie keq qe nuk kam staelit e nuk epercjelli dot televizionin shqiptare.
  Megjithate shtroj pytje,pse nuk shiten videokaseta apo dvd dokumentare te ketyre ngjarjeve?Une psh do e bleja e do e mbaja ne bibloteken time si liber shume te qmuem.
  Me respekt
  rtp-ja


  ps. "........Te gjithe kane te drejte te mendojne..
  por ka shume njerez qe i kursejne mendimet!"


 5. #5
  fushori Maska e Ermal 22
  Antarsuar
  19-07-2005
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  549
  Karakurti, fshati shqiptar n stepat e Ukrains

  Nga Kujtim Borii
  15-01-2007
  sht i njohur fakti i dhimbshm i ikjeve masive t shqiptarve nga invazionet dhe luftrat e pushtuesve ndr shekuj, duke ngritur ngulmime masive n shum vende t Ballkanit, Evrops, Ameriks, Kanadas, Australis, e deri n stepat e largta ruse. Edhe pse nga kjo ikje e dhimbshme kan kaluar kufijt kohor t dy-tre shekujve, brezat e shumt nuk kan mundur t'i shmangen fenomenit t asimilimit; sht pr t'u evidentuar fakti se, prgjithsisht n kto ngulmime, banort kan transmetuar tek kto breza kulturn, doket, zakonet e traditat shqiptare.

  Ndrsa rasti i fshatit Karakurt, n stepat e Buxhakut t Ukrains, me nj popullsi prej 2704 banorsh, ku ata me origjin shqiptare prbjn 80% t popullsis s fshatit (t tjert vendas, rumun e bullgar), sht ndr rastet m t veanta t ngulmimeve masive t shqiptarve, rreth dy shekuj m par. E veanta e ktij ngulmimi masiv shqiptarsh n stepat e Siberis, ndrkoh q prgjithsisht emigrimet e detyruara t shekujve m par kishin destinacion Amerikn, Australin e vendet evropiane, qndron jo vetm n numrin e banorve, n gjetjen e ktij vendi si "atdhe t dyt", por dhe nga ruajtja pothuaj me fanatizm e shum dokeve, traditave, e zakoneve t prcjella nga brezi n brez, deri n arshivat vendase e muzeume, e q pasqyrojn edhe sot prejardhjen shqiptare t banorve, gj t ciln ata e konfirmojn me knaqsi. Vetm koht e fundit, pas dy shekujsh, intelektualt e ktij fshati shqiptar t Ukrains, kan kmbngulur t vendosin kontaktet me t part e tyre, me shtetin am, me vendlindjen, q strgjyshrit u detyruan ta braktisin nga pushtimi i egr otoman. Nj prej intelektualve dhe specialistve t njohur t Karakurtit, shqiptari Fjodor Dermentli, drejtor i Uzins s Tubave t Harcizkut, profesor e deputet q prej 25 vjetsh, sot 70-vje, nuk ka reshtur s investuar gjat gjith jets s tij, pr t njohur e pasqyruar prejardhjen shqiptare t bashkfshatarve t tij, kulturn e traditat, duke kmbngulur e punuar gjithashtu, pr vendosjen e urave lidhse me vendlindjen e t parve. Prpjekja m serioze n kt fush e Dermentliut, s bashku me bashkpuntort e tij, krahas puns s br pr ruajtjen e njohjen e historis dhe traditave nga brezat, sht dhe botimi i librit t tij "Duke fletuar flett e kujtimeve", i sjell s fundi n shqip nga Anna Shost (prkthyese) e Anna Zabellova, si redaktore. Sipas autorit t ktij libri, referuar arshivave zyrtare dhe ruse, ngulmimi shqiptar n stepat e largta t Ukrains, ku jan shumfishuar e jetojn dhe sot, sht n vazhdn e largimeve masive t shqiptarve pas lufts Ruso-Turke (1771-1774), ku shum lufttar shqiptar ishin pjesmarrs aktiv pr lirimin nga pushtimi turk. Pas nnshkrimit t paqes n vitin 1975, shum shqiptar q ngulmimet e para i kishin n Bullgari (n shumic n fshatrat Poroishte, Eskiarmutllar, Zagrad, Dobrina, Devina etj.), u rishprnguln m thell drejt Lindjes, ku ndr t part, sht ngulmimi shqiptar afr Krimes, n fshatin Arnaudovska, e q sot thirret Aleksandrovka. Edhe paraardhsit e shqiptarve t sotm t Karakurtit, rezultojn q t jen t rishprngulur nga Bullgaria pr n stepat e Ukrains, n vitet 1809-1813. Si konfirmon Dermentli, nprmjet dokumenteve arkivore, shqiptart e fshatrave Dizdar, Eski-Arnautllar, Devnja, q ndodheshin midis Varns e Plovadis, t rrnuar nga lufta, por me kokn lart, u shtyn n thellsi t tokave ruse n Lindje, duke u vendosur n Zaporishje (midis Militopolit dhe detit Azov), prkatsisht n fshatrat Gamovka, Georgievska e Karakurt. "Raca e fort shqiptare, edhe nj her e tregoi vitalitetin e saj n vendbanimin e ri. Ata ishin nj grusht i vogl njerzish analfabet, gjysm t uritur, q dukeshin t dobt nga jasht, por t fort shpirtrisht. Duke kaprcyer dhe m shum se 1000 kilometra, duke provuar shum vshtirsi e fatkeqsi, gjetn pr vete dhe pasardhsit e tyre, atdheun e ri, jetn e re",- konfirmon korare Dermentli. Ndrsa historia e shprnguljes s dhimbshme deri n ngulmimin n Karakurt, ambientimi me jetn e atjeshme, si u shumuan, si jetonin e jetojn, si knduan e kndojn shqip, si i bjn dasmat e si i prcjellin zakonet shqiptare brezave, ai jep hollsi t plota e interesante n librin e tij.

  Rivendosja e urs lidhse me shtetin am

  Vetm vitet e fundit, fal prpjekjeve t Fjodor Dermentit dhe Xhevat Rirs, Konsullit t Ukrains n Shqipri, banort e Karakurtit t largt, mundn q t'i vendosin urat e komunikimit me vendlindjen e tyre, me Shqiprin. Por, sipas Rirs, ky sht vetm fillimi, pasi n t ardhmen jan n projekt nj sr aktivitetesh t ndrsjella kulturore, pr t forcuar nj bashkpunim t ndrprer prej gati dy shekujsh. Ndrsa Petraq Konomi, nj prej njerzve q ka udhtuar pak koh m par n Ukrain, tek shqiptart e atjeshm, pohon se sht befasuar nga gjithka q kta banor kan mundur t bjn, pr mnyrn e jetess, rritjen e mirqenies vetm me pun (bujqsi, zejtari, blegtori), e deri tek veshjet tradicionale, kngt e lashta, ritet e dasmave, q nuk ka mundur t'i fshij koha dhe erozioni i asimilimit. Nj nga ndrmarrjet fundit, n t mir t forcimit t bashkpunimit t karakurtasve t largt me vendlindjen, shton m tej Konomi, sht dhe drgimi atje, me prkujdesjen e Rirs, nj numr t konsiderueshm abetaresh e librave t tjer shqip, n mnyr q gjuha e nns t msohet n bankat e shkolls, n fshatin e largt shqiptar n stepn ruse.

  Duke shfletuar flett e kujtimeve

  (Fragmente nga libri i Fjodor Dermentli)

  N vitin 1811, n ann e majt t liqenit Jallpug, pran lumit Sarllig, t shprngulurit shqiptar nga viset bullgare, themeluan kolonin Karakurt. Numri i vogl i shqiptarve u vendos n fshatin Tabak dhe n fshatrat fqinj, Verhnebuxhakskinj dhe Kagullo-Prutskij.

  ...Ndr 20 familjet e para shqiptare n Karakurt, ishte vetm nj familje me emrin Dermentli. N katundin e sotm Zhovtnjevoje (Karakurt), sipas t dhnave t regjistrimit t popullsis s Ukrains pr vitin 2001, jetojn 2704 banor, 80 pr qind e t cilve jan shqiptar dhe shum veta prej tyre kan mbiemrin Dermentli. T gjith ata jan t afrmit e mi, apo t largt t fisit. Pikrisht, kjo m jep t drejtn t them se kryesisht, historia e familjes sime, e fisit tim, sht pjes e historis s katundit ton. Dhe u prpoqa q me punn time, t bashkpuntorve, me dshmit e gjalla e me grmime t shumta n arshiva, t rrmoj n rrnjt tona t prbashkta... E prsa nxorm n drit, jemi krenar e themi: "Po ul kokn para jush, strgjyshrit e mi!". Shqiptart e sapoardhur n katundin ton rreth dy shekuj m par, e m von, jetonin n rrug t veanta, ku gjuha dhe traditat ruheshin me fanatizm n do familje. Emri i katundit ton, Karakurt, prkthehet "merimang e zez". Kjo lidhej, sipas legjends, me themelimin e katundit ton pran liqenit Jallpug, ku t part tan gjetn shushunja t zeza mjeksore. T part tan e brezat e sotm n kt katund, ruanin e ruajn ritet e vendlindjes s shtetit am. Kujtoj se, q kur isha fmij, n familjen ton t madhe, ashtu si dhe familjet e tjera shqiptare, bheshin si t themi, me nj orar strikt. Kishim nj ekonomi t vogl q prbhej nga ara, kopshti, bahja, bagtia dhe zogj. T'i mbaje gjith kto, duhej pun e rnd fizike. Punonin t gjith, edhe fmijt, edhe t rriturit... Mbaj mend se, q n fmijri, nna kndonte bukur kng shqiptare, e un ia krkoja shpesh kt. Kujtoj shum prej tyre. sht nj kng shum e trishtuar: "Kur bie shi, ne qajm pr ty/ Kur bubullin ne t ujitim me lot/ Kur vettin ne ndezim qirinj/ Kur bie mjegull ne ndezim temjan...". Duhet thn se n fshatin ton, shqiptart e ardhur, respektonin ritet fetare t krishtera, kurorzoheshim, pagzonim fmijt. Por shpesh nna, n vendt t "Zot na ndihmo!", ose "Zot na shpto!", thoshte "Allah verdi", duke ju drejtuar Zotit mysliman. Brezat e shqiptarve t Karakurtit, pr shum arsye, edhe pr shkak t klims e vendit t largt, vuanin, por me mund jetonin e jetojn mir. Por n vitet e vona, 1940-1941, ata q ishin t pasur, nuk i shptuan internimit. Tek ne nuk thoshim "I internojn n Siberi!", por thoshin "I internojn n Rusi!". Familja jon nuk u prek nga kjo, pasi ishim t varfr, jetonim mir me pun...!".

  Ceremonia e dasms

  Krejt e veant sht tradita e trashguar e dasms, n fshatin shqiptar Karakurt t Ukrains. Zgjedhja e dhndrit dhe nuses, n tradit, sht pun e prindrve dhe jo e t rinjve. Merrej parasysh pasuria, prika, sasia e toks, ekonomia. Ndodhte q t rinjt t mos e njihnin njri-tjetrin deri n ditn e dasms. N rast se bihej dakord mes krushqve, caktonin ditn e "rurit", ditn kur prindrit e nuses bjn nj mbrmje prpara dasms. N kt mbrmje jan krushq e kumbar, t cilt han, pin e argtohen gjat gjith nats. N mngjes, krushqit me gjrat e pajs shtisin npr fshat. N rast se nusja sht e pasur, dy krushq; nse ajo ka pak paj, nj krushk. T gjith pajn (peshqir, araf, kmisha, plhur etj.), i mban n sup krushku, ndrsa n kok mban jastkun. Nj jav pas saj, detyrimisht t shtunn, sht fejesa. N shtpin e nuses mblidhen prindrit e dy t rinjve, dhndri e nusja, ku shohin dhe njri-tjetrin. Nuk ulen n tavolin derisa nusja t puth duart e t gjithve, prfshi dhe dhndrin. Bie dakord pr ditn e dasms. Nusja rri n shtpi deri ditn e dasms. Ceremonia fillon t enjten, si n shtpin e dhndrit, ashtu dhe t nuses. T premten sht dita e ftesave pr dasm pr krushqit e t afrmit, ftohen dhe t rinj. Ata zgjedhin "kryetarin" i cili mban n duar "gillgillin", nj katruve druri me ver. I japin, s pari, nj gllnjk ver t zotit t shtpis. M pas, rinia nga ana e dhndrit shkon n shtpin e nuses, ndrsa ajo nga ana e nuses, n at t dhndrit, ku argtohen e m pas shprndahen. N dasmn e nuses, t shtunn n mbrmje shkon dhndri me shokt e tij. Krcejn e argtohen t gjith, me prjashtim t dhndrit e t nuses, q rrin mnjan. Dasma tek dhndri bhet t dieln. T dy ant kan t ftuarit e tyre. N rast se sht ver a vjesht, zgjedhin nj karroc me kuaj dhe shkojn t marrin kumbarin, n rast se sht dimr, ather shkojn me slita. Tani, n ceremonin e dasms, n plan t par del kumbari. Pasi at e kan marr nga shtpia, shkojn tek nusja. Krushqit ulen n nj tavolin bashk me kumbarin. Kumbari me nnkumbart, hyn n dhomn ku rri nusja me shoqet e saj. Kumbari e vesh nusen me kostumin (fustanin) e nusris, e nj nga nnkumbart kndon kng. Knga sht melankolike, q e bn nusen t qaj, se ajo po ikn nga shtpia e prindrve. Pasi sht veshur nusja, sjellin dhndrin, dhe n dhom rrin t rinjt, bashk me prindrit e nuses. Dhndri e nusja rrin n gjunj, e puthin duart e gjunjt e prindrve. Hyjn ndrkoh miqt e dhndrit dhe i japin parat sa pr pajn e nuses. Kumbari me kumbarn marrin prdore iftin, pr t krcyer s bashku. Pastaj ifti hyn n dhom dhe ndahet me shtpin e nuses. Tani, babai ose vllai i nuses e nxjerrin prdore. Dhndri e nusja mbajn n duar qirinj t ndezur. Para se ifti t kaloj pragun e t dal n rrug, nna e nuses i bekon ata, duke u hedhur kokrra gruri, monedha e karamele. Kjo do t thot, q jeta e tyre t jet prher e mbl, t ken para e buka t mos u mungoj ndonjher n tavolin. Para iftit vendosin nj shufr hekuri dhe e lagin me uj. Kjo do t thot q do t kaprcejn s bashku t gjitha pengesat e vshtirsit. Tek porta, para se nusja t hip n karroc, shoqet e saj krkojn parat pr nusen dhe i marrin ato. Nga ktu, ifti shkon n kish, e nga aty n shtpin e dhndrit. Tek dera, nna dhe babai i dhndrit takojn iftin dhe u japin dhurata, q t'i shohin t gjith. Hyjn n shtpi, rinia on kumbart n shtpin e tyre dhe t afrmit shtrojn tavolinat. Kur t gjith t ftuarit jan mbledhur, shkohet e rimerret kumbara. Vjen ai, e t gjith ulen n tavolina. Nusja me dhndrin jan n nj dhom tjetr, me shokt e shoqet e tyre. Prindrit e dhndrit i dhurojn kumbarit dhuratat, ndrkoh q ifti qndron para kumbars me qirinj n duar. Nga mesnata, dilet n rrug e krcehet valle. Dhndri e nusja, prmbysin dy kova t mbushura me uj. Ai q e prmbys i pari do ta marr dhe do t hyj i pari n kt shtpi, e do t jet kryetari i shtpis. Argtimi vazhdon deri n mngjes. T hnn n mngjes ojn kumbarn n shtpi, e festojn atje deri n drek. Kthehen n shtpin e nuses, kndojn e krcejn, e pastaj shkojn tek dhndri. T martn (para-prapa), kushrinjt m t afrt t dhndrit, s bashku me dhndrin e nusen ecin m kmb npr fshat me muzik, deri n shtpin e nuses, ku i presin t afrmit e saj. Dhe pritsit u japin dhurata iftit. Nusja kt dit sht pa vello, me veshjen e dasms, duke treguar se tashm sht grua e martuar. Rikthehet festa pastaj n shtpin e dhndrit, ku ifti u ndan mblsira e japin dhurata. Ktu mbaron dasma. M von, gjat nj muaj, nusja do mbrmje duhet t'i laj kmbt vjehrrit e vjehrrs, duke treguar se i respekton njerzit e burrit. Dhe nse dikush vjen n shtpi, nusja e re duhet t'i puth duart n respekt pr t moshuarit.

  http://home.olemiss.edu/~mldyer/balk/novik.html

 6. #6

  Shqiptart e Ukrains

  Po me shqiptaret e Ukraines cka behet, si shkuan ato atje, apo si mbeten ato atje aq larg memedheut te tyre. Une ketu ne Maqedoni ka pa nje emision qe tregonte posacerisht per kete gje, dhe me kujtohet e folura e tyre e pastert shqipe dhe traditat qe ata kishin ruajtur. Mund te me thoni dicka me shume?
  Quin ganar la Champions? = BARA

 7. #7
  Gjeta nje teskt ne google per shqiptaret ne Ukraine:

  N Ukrain ka prova t emrit shqiptar  Rudina Xhunga sjell n Shqip, zrin e komunitetit shqiptar n Ukrain. Ata kan ln Shqiprin 30 vjet m par, por nuk kan humbur gjuhn. Flasin shqipen e vjetr dhe kan mall pr vendin q se pan kurr. Pas udhtimeve t arbreshve t Sicilis, shqiptart e Traks greke, Kosovs, Malit t Zi, Maqedonis dhe amris, Rudina Xhunga e Shqip-it ka udhtuar n fshatin Karakurt t Ukrains, ku banojn mbi 2000 shqiptar. Nj komunitet tjetr me rreth 5000 shqiptar, ardhur koh pas kohe jeton n Odesa t Ukrains. Nuk ka asnj dokument historik pr shqiptart e Ukrains. Pak ose fare dihet pr ta. Shqiptari i par q shkroi pr ta sht Selim Islami. N vjeshtn e vitit 1949, bashk me nj etnografe ruse, ai vizitoi fshatrat e banuar me shqiptar. N vitin 55 botoi nj libr me material gjuhsor t shklqyer nga kolonit shqiptare t Ukrains. Me shprehjen ti shqypton si ne, ata duan t thon. A kupton si ne, a e kupton gjuhn ton. Kjo m trhoqi vmendjen pr s pari dhe mendoj se ktu duhet krkuar rrnja e emrit ton shqiptar. Ai q shqipton, ai q kupton at gjuh, shkruan Islami n librin ku ka mbledhur prralla, vargje, ninulla, t cilat, sipas tij, i prkasin dialektit tosk. Ndrsa i pyet ata vet se nga cila krahin e Shqipris vijn, t tregojn se vijn nga Kora e rrethina t cilat i lan 3 shekuj m par pr tu vendosur n Bullgari, mandej n Ukrain. Akademiku rus Djerzhavin, i cili i vizitoi kto fshatra m 1925, shkruan se shqiptart erdhn n kt vend, nga Bullgaria, n fund te shekullit t 18-t, fillimi i 19-ts. Ndrsa Jaranov shkruan se arnautt e Bullgaris jan t shprngulur nga Kora, Ohri, Elbasani, ermenika, Golloborda, nga shekulli i 15-t deri n 19. Fjodor Dermentli, jeta profesionale e t cilit sht krenari pr shqiptart e Ukrains, ka shkruar nj libr pr historin e familjes dhe rrnjt shqipe t origjins, ku mes t tjerash rrfen arsyet e shprnguljes nga Shqipria, q sipas tij, jan dy: Dshira pr t mos ndrruar fen gjat pushtimit otoman dhe mandej lufta turkoruse, q u pasua me dhnie tokash nga Ekaterina e Rusis, pr popullsin joturke. N vend t flas, ata thon zallahis. N vend t kuptoj, shqiptoj. T krkojn t flassh kadal-kadal. E kan ruajtur dhe dashur gjuhn n shekuj edhe pa e shkruar kurr. Ata jan shqiptart e Ukrains, nj komunitet, q kur shkon ti takosh, t mbulojn me dashuri dhe mall pr mmdheun q nuk e kan par kurr.
  Quin ganar la Champions? = BARA

 8. #8
  Historia e Shqiptaret ne Ukraine si kane mbijetuar si a te tille

  AGIM XHEMALI

  Kater fshatra qe flasin shqip ne veriun e ftohte. Si ruhet tradita gjuhesore dhe traditat zakonore nga komuniteti i shqiptareve atje. Rrefim per shqiptaret qe beshkejetojne mes dy kulturash te largeta.

  Gjate udhetimit qe bera nga D.21.09.2006 deri 01.10.2006 ne Ukraine vizitova te kater fshatrat qe jane te banuar nga SHqiptaret qe jane vendosur rrethe vitit -XVIII- dhe ato quhen Karakurt (sot Zhovtnjovoje), Devneskoje (Taz), Gjeorgjevka (Tyshki), dhe Gamovra (Xhandran). Fshati kryesor eshte Karakurt. Keto kater fshatra shqiptare mbijetojne ende dhe sot. Ata kane nje urbanistike te thjeshte, shtepite fillimisht qene ndertuar prej balte te pjekur, me pas u perdor guri i gdhendur dhe u bene me monumentale. Hyrja ne shtepi behei nepermejet dhomes se zjarrit, ne njeren ane qe dhoma e vogel e ndenjjes dhe ne anen tjeter qe dhoma e madhe e miqve.Ne keto shtepi gatuhet me oxhak,aty ishte furra,(kymbet) dhe prane saje minderi preje balte.Pjesa e brendeshme zbukurohej me qylima dekurative,dhomat kishin mobilje druri.Kishin dhe nje furre ne oborr te shtepise.Prane kater fshatrave kishin kisha ritit lindor.Popullsia shqiptare e ketyre fshatrave i ruajne traditat e veta,kishin folklorin gojor dhe koreografik.Grate thurnin qilima me motive shqiptare dhe perdornin zbukurimet prej argjenti me motive te vjetra.Vathet ishin ne forme unaze ruheshin ne vite kostumet e hershme kombetare si dhe paftate brezit prej arghendi.SHqiptaret fillimisht vendosen ne veri te Odeses 220 km ne fshatin Karakut se bashku me bullgaret dhe gagauzet.Ne fillim te vitit 1860 nje pjese e fshatit karakut u shperngul ne rajonin e brigjeve te detit Azov rrethe 10 km larg brigjeve, ku u themeluan 3 fshatra, Devnenskoje,GJeorgjevka,Gamovra ku jetojne edhe sot qe kete toke ja dhuroje Katerina -II- e Rusise.Gjate udhetimit u takova me shume njerez si kruetare te komunave dhe me te gjithe popullin qe i dhurova Flamurin tone se bashku me imnin,libra rusisht-shqip foto te Madre Terezes,dvd,cd,me kenge e valle shqiptare qe kishin shume malle te gjithe pere ti degjuar.Ata kane nevoje pere ne ata nuke kane njeri tjeter kushe si pere te mesuar gjuhen shqipe.Ne arkivin e tyre ruhen nje numer i madhe fotografish te vjetra dhe kostume nga 195 vjetesh qe kure kane ardhur ketu.Eshte pere te ardhur keq deri me sote asnje dietare shqiptar i Istitutit te Kultures Popullore nuk ka qene ne fshatrat shqiptare te Odeses.Nuke e kuptoje dot pse nuke kane qene se Komiteti shqiptare ne Odesa mund te shuhet dalengadale pore historia e tyre e mbijetesise duhet harruar pra te veprojme sa me shpejte sa nuke eshte vone.

  Te gjithe kishin dicka pere te treguare pere kohen e veshtire qe kane kaluar dhe qe po kalojne se jane shume te varfer me kerkuan qe kerkonin ndimen pere te riparuar 3 shtepi kulture,kisha,dhe uji i pishem qe eshte jashte paramatrava une mora nje bidon 1 liter dhe e kame cuare pere ti bere analizat.PALINA KOSTANDINI puonte ne bibloteke,RADION PANDOR jurist, IVAN KARMYELYEV ishe kryetari i komunes pere 15 vjete, PETRE POPOV nje nenpunes, VITOR STAMATI qe punonte ne zuren e turizmit e shume te tjere.
  Kerkohet ndime nga Qeveria SHqiptare,Lidhja shqiptare ne bote dhe nga te gjithe shqiptaret brenda dhe jashte shqiperise

  FIRENZE , 24.10.2006
  Quin ganar la Champions? = BARA

 9. #9
  Shqiptaret e Ukraines. Si kane mbijetuar te tille

  Kater fshatra qe flasin shqip ne veriun e ftohte. Si ruhet tradita gjuhesore dhe traditat zakonore nga komuniteti i shqiptareve atje. Rrefim per shqiptaret qe beshkejetojne mes dy kulturash te largeta. Kater fshatrat jane te banuara nga Shqiptaret qe jane vendosur rrethe vitit -XVIII- dhe ato quhen Karakurt (sot Zhovtnjovoje), Devneskoje (Taz), Gjeorgjevka (Tyshki), dhe Gamovra (Xhandran). Fshati kryesor eshte Karakurt. Keto kater fshatra shqiptare mbijetojne ende dhe sot. Ata kane nje urbanistike te thjeshte.

  Karakteristikat e tyre

  Shtepite fillimisht qene ndertuar prej balte te pjekur, me pas u perdor guri i gdhendur dhe u bene me monumentale. Hyrja ne shtepi behet nepermejet dhomes se zjarrit, ne njeren ane qe dhoma e vogel e ndenjes dhe ne anen tjeter eshte dhoma e madhe e miqve. Ne keto shtepi gatuhet me oxhak. Aty eshte furra,(kymbet) dhe prane saj minderi prej balte. Pjesa e brendeshme zbukurohet me qilima dekurative, dhomat kane mobilje druri. Kane dhe nje furre ne oborr te shtepise. Prane kater fshatrave ka nga nje kishe te cilat kryejne te gjitha rritet fetare sipas menyres se lindjes. Popullsia shqiptare e ketyre fshatrave i ruan traditat e veta, pasi ata kane folklorin gojor dhe koreografik. Grate thurrin qilima me motive shqiptare dhe perdorin zbukurimet prej argjenti me motive te vjetra. Vathet jane ne forme unaze dhe ruhen ne vite kostumet e hershme kombetare si dhe paftate brezit prej arghendi.

  Pak histori

  Shqiptaret e Ukraines fillimisht u vendosen ne veri te Odeses 220 km ne fshatin Karakut se bashku me bullgaret dhe gagauzet. Ne fillim te vitit 1860 nje pjese e fshatit Karakut u shperngul ne rajonin e brigjeve te detit Azov rreth 10 km larg brigjeve, ku u themeluan 3 fshatra, Devnenskoje, GJeorgjevka, Gamovra ku jetojne edhe sot qe kete toke ja dhuroi Katerina -II- e Rusise. Ata kane nevoje per shqiptare, pasi nuk kane njeri tjeter pere ti mesuar gjuhen shqipe. Ne arkivin e tyre ruhen nje numer i madhe fotografish te vjetra dhe kostume prej 195 vjetesh qe kur kane ardhur ketu. Eshte per te ardhur keq deri me sot, pasi asnje dietar shqiptar i Istitutit te Kultures Popullore nuk ka qene ne fshatrat shqiptare te Odeses. Nuk mund te kuptohet dot pse askush nuk ka qene i interesuar te takoje keta njerez, te vizitoje shtepite e tyre dhe te shohin si ata e rruajne me aq fantatizem tradicionalitetin e tyre shqiptar.

  Problemet

  Te gjithe kane dicka per te treguar, per kohen e veshtire qe kane kaluar qe kur kane mberritur ne keto zona, madje problemet duket se nuk jane mbaruar edhe tani qe kohet kane ndryshuar rrenjesisht. Jane te varfer. Kane nevoje per nderhyrje ne rriparimin e shtepive te tyre, per riparimin e kishave. Madje edhe uji i pijshem qe ata perorin eshte jashte kushteve higjeno-sanitare. Kerkojne ndihme. A e di dikush nga vendi yne se ka shqiptatare edhe ne Ukraine dhe a do te mund te ndihmohen keto familje????

  Edison Myrteza - Bota Press
  Quin ganar la Champions? = BARA

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,799
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Historia e shqiptareve ne Ukraine, si kane mbijetuar si te tille


Tema t Ngjashme

 1. INSTAT: Vetm 17.7% e shqiptarve kan nj makin
  Nga Albo n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-01-2016, 16:47
 2. Situata ne Ukraine. Cfare u be ne Ukraine ne te vertete
  Nga Rusnod n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 865
  Postimi i Fundit: 11-06-2015, 04:31
 3. Mbretit te Shqiptareve: historia e Ahmet Zogut
  Nga ALBA n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 51
  Postimi i Fundit: 28-07-2012, 12:59
 4. Historia E Shqiptareve Te Zares
  Nga Xhuxhumaku n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 01-01-2006, 18:34
 5. Politikane Te Ps E Pd Kane Vjedhur Parate E Shqiptareve
  Nga ganoid n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 11-02-2003, 23:02

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •