Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2

Tema: Roland Gjoza

 1. #1

  Roland Gjoza

  Roland Gjozi ka lindur ne tirane me 29 Korrik 1950. Ka kryer studimet e larta per Gjuhe Letersi Shqipe. Ne moshen 18 vjeēare botoi vellimin e pare poetik "Mozaik" qe u prit mjaft mire nga kritika dhe lexuesi. Ka botuar rreth 20 libra me poezi, tregime, romane etj., si dhe eshte autor i shume skenareve per filma artistik dhe dokumentar. Krijimet me poshte jane shkeputur nga "Buke dhe vere".

  Delirium

  Dhe u shuan njerezit. Dhe humbe ti.
  Pastaj u tha toka dhe qielli mbeti bosh
  I vetem fill degjoj trishtem
  Zemren plot kambana si nje Athos.

  Dhe behem Zot dhe lind nje bote
  Te mos dashurosh eshte nje arsye e forte

  2000


  Vegim a siluete

  Kur ti me shfaqesh, lumenjte vershojne nga qielli
  Dhe qiellin blu e me re shkel si me patina
  Vjen pylli ne qytet me njemije gardalina
  Dhe shkreterira vjen, ne floke te tundet dielli

  S'te njoh, vajze, vegim a siluete, o zoti Krisht, ē'je?
  Aty ku ti me shfaqesh, ve kemben, thith ajrin qe me ēmend
  Si Mikelanxhelo mund te shpik nje Kapele Sikstine te re
  Dhe si Prometeu te vjedh e te digjem me zjarrin tend

  Nje ēast, une e ti, me gishterinj si fitile te ndez, te shkrumboj
  S'kam pare te tille Afrodite, qe shket ne duart e mia si argjend
  Petkat nje nga nje t'i heq, lakuriq kurmin me puthje ta magjijoj

  Ah, sa fort u ēmendem, u beme balte e qiell nga dashuria
  Pastaj ike ti, ika une, serish kerkoj nje vajze te bukur si ti
  Po veē vegim e siluete, qe ē'eshte, askurre s'e di.

  2000
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 2. #2
  Ajo s'e pa

  Ajo s'e pa, s'kish si ta vinte re njė trėndafil qė u tha
  Njė flutur qė mbaroi te maja e kėpucės sė saj
  Tė dashurosh, nuk je krejt pa faj.

  2000


  Miniaturė 1

  Tė hapa qepallėn dhe u futa brenda
  Ta mbylla pėrsėri

  Aty ku ka zemėr
  S'ka pėrjetėsi

  2000


  Miniaturė 2

  T'i mora gishterinjtė dhe i futa nė gojė
  Njė nga njė t'i hėngra si bombon
  Kėsulkuqja ėshtė gishti qė thotė jo
  S'ka mė kuptim tė mashtrosh
  Ujku ka vėnė papijon

  2000
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •