Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,408

  Vdekja e vrtet dhe ajo q vzhgohet lidhur me vdekjen

  Vdekja e shpirtit (vdekja e vrtet)

  A keni menduar ndonjher pr mnyrn se si do t vdisni, si duket vdekja dhe far do t ndodh n momentin e vdekjes?
  Deri m tani, askush prej atyre q kan vdekur nuk sht ringjallur dhe q do t mund t ndante me ne prvojat dhe ndjenjat e tij t vrteta pr vdekjen. Duke qen puna kshtu, teknikisht sht e pamundshme t mblidhen informata lidhur me at se far sht vdekja dhe far ndjen njeriu n momentin e vdekjes.
  Allahu, Ai i Cili i dhuron jetn njeriut dhe e merr at n kohn e caktuar, na informon n Kuran pr mnyrn se si ndodh vdekja n t vrtet. Pra, Kurani sht burimi i vetm prej t cilit mund t msojm pr mnyrn se si vdekja ndodh n t vrtet dhe far prjeton dhe ndien n t vrtet ai i cili vdes.
  Vdekja, si prmendet n Kuran, sht krejtsisht e ndryshme nga “vdekja mjeksore” q njerzit e vzhgojn s jashtmi.
  S pari, disa vargje na njoftojn me ngjarje ashtu si shihen ato nga vet personi q po vdes, t cilat kurr nuk mund t perceptohen prej t tjerve. Kjo rrfehet n Suren Vakia

  Prse, pra kur arrin shpirti n fyt. E ju n at moment shikoni (se ’po i ngjet). E Ne jemi m afr se ju, por ju nuk shihni. (Sure Vakia: 83-85)Pr dallim nga vdekja e jobesimtarve, vdekja e besimtarve sht e lumtur:

  T cilve duke qen t pastr, engjjt ua marrin shpirtin, duke u thn: ‘Esselamu alejkum’ - gjett shptimin, hyni n xhenet, pr hir t asaj q vepruat. (Sure Nahl: 32)Kto vargje zbulojn nj fakt shum t rndsishm dhe t pandryshueshm pr vdekjen: n momentin e vdekjes, ajo npr t ciln kalon personi q po vdes dhe ajo q ata pran tij shohin jan prvoja t ndryshme. Pr shembull, nj njeri q ka kaluar tr jetn e tij si jobesimtar i paepur mund t perceptohet se po prjeton nj “vdekje t qet” s jashtmi. Megjithat, shpirti, tani n nj dimension krejtsisht tjetr, e shijon vdekjen n nj mnyr shum t dhimbshme. N ann tjetr, shpirti i nj besimtari, prkundr asaj se duket q po prjeton dhimbje t madhe, e lshon trupin e tij “n nj gjendje t mir”.
  Thn shkurt, “vdekja mjeksore e trupit” dhe vdekja e shpirtit, q prmendet n Kuran, jan ngjarje krejtsisht t ndryshme.
  Duke qen t pavetdijshm pr kt t vrtet me t ciln na njofton Kurani, jobesimtart, t cilt supozojn se vdekja sht nj gjum i prjetshm dhe i qet, po ashtu prpiqen t gjejn mnyra q momenti i vdekjes t jet pa dhimbje dhe i leht. Pasojat e nj ideje t till t gabuar mund t shihen qart n shembujt e atyre q bjn vetvrasje duke marr barna, duke thithur gaz natyral apo duke iu drejtuar ndonj forme pa dhimbje t vdekjes pr t’i ikur nj smundjeje q shkakton dhimbje.
  Si kemi prmendur m hert, vdekja “e shijuar” prej jobesimtarve sht nj burim i madh i vuajtjes pr ta, ndrsa pr besimtart rezulton t jet lumturi. Kurani jap nj shpjegim t hollsishm t vshtirsis npr t ciln kalojn jobesimtart derisa t merren shpirtrat e tyre, pr shkak t mnyrs me t ciln sillen engjjt me shpirtin e nj jobesimtari n momentin e vdekjes:

  E si do t jet ather puna e tyre kur engjjt t'ua marrin shpirtin duke i rrahur fytyrave dhe shpinave t tyre? E at (dnim) pr shkak se ata ndoqn rrug t ciln Allahu e urren, kurse e urryen at q Ai e plqen, prandaj ua asgjsoi veprat e tyre. (Sure Muhammed: 27-28)
  N Kuran po ashtu prmendet “agonia e vdekjes,” e cila sht n t vrtet rezultati i dhnies s lajmit prej engjjve pr vuajtjen e amshueshme n momentin e vdekjes:

  …E, sikur t'i shihje mizort kur jan n agoni t vdekjes, e engjjt kan shtrir duart e veta (me ndshkim) e (u thon): "Shptoni pra vetveten (nse mundeni)". "Tash prjetoni dnimin e turpshm pr shkak se e thoshit t pavrtetn pr Allahun, dhe ndaj argumenteve t Tij ishit kryene. (Sure En’am: 93)
  Sikur t'i kishe par engjjt kur ua marrin shpirtin atyre q mohuan (do t shihje tmerr), u binin fytyrave dhe shpinave t tyre: "Shijoni dnimin e djegies!" Kt (dnim e mort) pr shkakun e asaj q fituat. Allahu nuk sht i padrejt pr robrit e Tij. (Sure Enfal: 50-51)
  Si bjn t qart kto vargje, vetm vdekja e nj jobesimtari sht nj periudh e tr e agonis n vetvete. Derisa njerzit q e rrethojn at shohin nj vdekje n dukje t qet n shtratin e tij, nj vuajtje e madhe shpirtrore dhe fizike fillon pr t. Engjjt e vdekjes marrin shpirtin e tij, duke i sjell atij dhimbje dhe poshtrim. N Kuran, engjjt q marrin shpirtrat e jobesimtarve prshkruhen si: “ata (engjj) q marrin shpirtrat me rrmbim!” (Sure Nazi’at: 1)

  Faza e fundit e mnyrs se si merret shpirti shpjegohet si vijon:

  Jo dhe jo! Po kur t arrij (shpirti) n gurmaz dhe thuhet (nga familja e t afrmit): "Kush do ta shroj?" Dhe ai bindet se ai po ndahet. (Sure Kijame: 26-28)
  N kt moment, jobesimtari ndeshet me t vrtetn q ai e ka mohuar gjat gjith jets s tij. Me vdekje, ai do t filloj t vuaj pasojat e fajit t tij t madh, mohimit t tij. Engjjt “q iu bien shpinave t tyre” dhe “q marrin shpirtrat me rrmbim” jan vetm fillimi dhe nj tregues m i vogl i pikllimit q e pret at.
  Prkundrazi, vdekja pr besimtarin sht fillimi i fatmirsis dhe lumturis s prjetshme. Pr dallim nga shpirti i jobesimtarit i cili vuan dnim t hidhur, shpirti i besimtarit “merret me lehtsi” (Sure Nazi‘at: 2) duke u thn engjjt: “Esselamu alejkum - gjett shptimin, hyni n xhenet, pr hir t asaj q vepruat.” (Sure Nahl: 32) Kjo sht e ngjashme me gjendjen e gjumit. N gjum, shpirti kalon leht n nj dimension tjetr, si dshmohet n vargun n vazhdim:

  Allahu i merr shpirtrat kur sht momenti i vdekjes s tyre (i vdekjes s trupave t tyre), e edhe at q sht n gjum e nuk ka vdekur, e atij q i sht caktuar vdekja e mban (nuk e kthen), e at tjetrin (q nuk i sht caktuar vdekja, por sht n gjum), e lshon (t kthehet) deri n afatin e caktuar… (Sure Zumer: 42)
  Kjo sht e vrteta prfundimtare pr vdekjen. S jashtmi, njerzit prjetojn vetm vdekjen mjeksore: nj trup q gradualisht humb funksionet e veta trupore. Ata t cilt shikojn prej s jashtmi nj person n buz t vdekjes nuk shohin as fytyrn e tij as shpinn e tij q rrahet, dhe as shpirtin e tij q arrin n gurmaz. Vetm shpirti i personit n fjal prjeton kto ndjenja dhe i sheh kto pamje. Mirpo, vdekja e vrtet “shijohet” n t gjitha aspektet e saj nga personi q vdes n nj dimension t panjohur pr ata q prjetojn vdekjen s jashtmi. Me fjal t tjera, ajo q prjetohet gjat rrjedhs s vdekjes sht nj “ndryshim n dimension.”
  Ne mund t’i nnvizojm faktet e zbuluara n vargjet q kemi analizuar gjer m tani si vijon: qoft besimtar apo jobesimtar, vdekja e nj personi as nuk vonohet as nuk shpejtohet madje as edhe pr nj ast. Kudo q t jen qeniet njerzore, vdekja i arrin ata, nse ka ardhur koha e caktuar pr ta. Gjat prjetimit t vdekjes, ata individualisht pranojn trajtime krejtsisht t ndryshme, edhe pse kjo nuk sht e dukshme prej s jashtmi.

  Vdekja e besimtarit

  — Duke qen i vetdijshm se vdekja sht e pashmangshme, besimtari prgatitet pr vdekjen gjat gjith jets s tij dhe n fund ndrron jet.
  — Engjjt e vdekjes e prshndesin at dhe ia komunikojn lajmin e mir t xhenetit.
  — Engjjt e marrin shpirtin e nj besimtari me butsi.
  — Besimtari ndien nevojn t’u jap lajmin e gzueshm besimtarve tjer n bot se premtimi i Allahut sht i garantuar dhe se nuk do t ket as frik dhe as pikllim pr besimtart. Sidoqoft, kjo nuk sht e lejuar.

  Vdekja e jobesimtarit
  — Ai takon vdekjen t cils i sht shmangur gjithmon gjat gjith jets s tij.
  — Ai vuan nga goditje t fuqishme t dridhjes gjat vdekjes.
  — Engjjt zgjasin duart e tyre ndaj tij dhe i japin atij lajmin pr ndshkimin poshtrues t Djegies n zjarr.
  — Engjjt e ojn at n vdekje, duke e rrahur at n fytyr dhe shpin.
  — Shpirti merret me nj dhimbje t brendshme t madhe.
  — Shpirti merret me t arritur gurmazin dhe n at moment nuk mbetet askush aty q ta shptoj at.
  — Shpirti merret me zor ndrsa ai zhytet n mohim.
  — N momentin e vdekjes, nuk lejohet asnj shprehje e besimit t tij apo e pendimit t tij.

  Nga “vdekja mjeksore” q njerzit e prjetojn prej s jashtmi mund t nxirren po ashtu msime. Mnyra se si vdekja mjeksore e shndrron trupin e njeriut n asgj e bn njeriun t shoh disa fakte shum t rndsishme. Prandaj, “vdekja mjeksore” dhe varri, q presin secilin prej nesh, po ashtu meritojn t prmenden dhe t mendohet pr to.
  Ndryshuar pr her t fundit nga fisniku-student : 21-03-2007 m 15:04
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

Tema t Ngjashme

 1. Veprat dhe cilesite e besimtarit te vertete te Zotit
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 14-07-2012, 10:39
 2. Kontributi i shkenctarve islam n shkenc
  Nga Bleti002 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 15-03-2009, 22:29
 3. Ndron jet presidenti i Kosovs Dr. Ibrahim Rugova
  Nga Veshtrusja n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 220
  Postimi i Fundit: 02-02-2006, 21:32
 4. KRYQI = shkandull apo fuqi e Zotit?
  Nga Shpresmiri n forumin Komuniteti protestant
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 23-08-2004, 17:26
 5. Pershkrimi i parajses ne Kuran
  Nga deshmuesi n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 07-07-2003, 15:18

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •