Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  فقيـــر إلـى الله Maska e rapsod
  Anėtarėsuar
  04-08-2002
  Vendndodhja
  Mbi libra
  Mosha
  45
  Postime
  797

  Media: ISLAMI

  Kjo teme hapet duke dashur te vihen ne dispozicion te lexuesve te forumit gjithshka media shkruan e flet per Islamin

  Nga Gazeta "Shqip" 12.01.2007
  Evropa, nė tavolinė me Kuranin


  Nga rregull fetar ėshtė kthyer nė njė biznes prej 15 miliardė dollarėsh. Te ushqimet e papastra bėjnė pjesė mishi i disa kafshėve dhe veēanėrisht ai i derrit

  Evropa, nė tavolinė me Kuranin

  Bum ushqimesh "hallall", qė sipas islamit do tė thotė ushqime tė ligjshme. Njė treg qė rritet me 15 pėr qind ēdo vit

  Evropa kohėve tė fundit ka hasur njė bum ushqimesh "hallall" qė do tė thotė ushqime tė lejuara nga islami. Dita-ditės po shtohen faqet e internetit dhe dyqanet e specializuara nė shitjen e ushqimeve pa pėrbėrės "tė papastėr" si produktet qė pėrmbajnė mish derri. Nė 2003-in, tregu evropian i produkteve "tė ligjshme" pėr islamin ka faturuar rreth 15 miliardė euro, njė treg i cili rritet me 15 pėr qind nė vit. "Prodhimi i sotėm ushqimor na e bėn tė vėshtirė qė tė kuptojmė se ēfarė ushqimi konsumojmė. Sigurisht qė etiketa ndihmon, por jo gjithmonė: e dimė qė nuk duhet tė hamė mish derri, tė pimė alkool dhe xhelatinė. Por si t‘ia bėjmė me glyceryl stearate?

  Mirėserdhėt nė kuzhinėn e ushqimeve hallall: pėr kėtė ekzistojnė faqe nė internet dhe dyqane tė specializuara pėr shitjen e ushqimeve tė lejuara nga ligji islamik.

  Njė urdhėr fetar qė nė Evropė ėshtė transformuar nė njė fushė qė ka njė sukses tė vėrtetė. Hallall nga arabishtja do tė thotė "ligjore": tė hash sipas kėshillave tė Kuranit. Shpeshherė pėr myslimanėt evropianė bėhet shumė i vėshtirė evitimi i pėrbėrėsve haram(tė papastėr) si p.sh. yndyrnat dhe produkte tė cilat vijnė nga mishi i derrit.

  Ja pse produktet hallall po ēmendin tregun evropian. Psikologėt belgė e komentojnė kėtė si: "Ėshtė njė nga sektorėt mė premtues nė nivel planetar edhe sepse qė nga viti 1998 shohim njė rritje vjetore rreth 15 pėr qind. Franca ėshtė vendi i parė i cili mbahet pėr cilėsinė ushqimore dhe pėr shitjen e ushqimeve, ilaēeve dhe kozmetikės hallall. Kėshtu qė ka filluar dhe lulėzimi i dyqaneve, tregjeve, supermarketeve, fast food-eve dhe faqeve tė internetit ku mund tė porosisėsh mish dhe sallam tė prodhuar nė Evropėn Lindore "me teknologji dhe receta italiane", por nė mėnyrė rigoroze janė ushqime hallall". Nė nivel global bėhet fjalė pėr njė fitim qė sapo vjen e rritet. Deri mė tani ka kapur shifrėn e 150 miliardė dollarėve nė vit.

  "Ashtu siē do Zoti, unė ha hallall sa herė qė mundem", shpjegon njė studente e re, e cila studion nė njė universitet belg. "Ėshtė shumė i shėndetshėm dhe tretet lehtė", thotė njė burrė, i cili ėshtė konvertuar para disa vjetėsh nė fenė islame. Mund tė themi se ajo qė konsiderohet si "halal business" ėshtė nė rritje. Janė shtuar edhe guidat online, tė cilat ju ndihmojnė qė tė gjeni lehtėsisht njė restorant nė ēdo vend tė botės ashtu siē kėshillohet edhe nė Kuran. Nga kjo gjė kanė pėrfituar restorantet dhe shtėpitė e mėdha ushqimore, tė cilat kanė krijuar linjėn e tyre tė produkteve hallall me njė marketing shumė specifik. Njė tendencė nė rritje, e cila nuk vjen vetėm nga klientėt, por edhe nga ushqimet e kėrkuara. Nė Francė p.sh., tė rinjtė islamikė kanė tendencėn qė tė ndjekin mėnyrėn e ushqyerjes si bashkėmoshatarėt e tjerė qė nuk i pėrkasin kėtij besimi. Shpeshherė, atyre u ka ndodhur tė dalin jashtė loje pėr shkak tė ushqimeve tė papastra, tė cilat serviren nėpėr pjata. Kėshtu qė nė vitin 2005 u krijuan picat dhe lazanjat hallall. Nė Belgjikė, shkollat dhe spitalet e lagjeve ku jetojnė emigrantė myslimanė shėrbejnė vetėm pjata me ushqim hallall.

  Por sigurisht qė ka edhe probleme. I pari dhe mė i dėgjuari nga ana e konsumatorėve ėshtė ai i certifikimit shėndetėsor dhe fetar. Jo nė tė gjitha vendet evropiane ka njė sistem etiketimi tė besuar mbi autenticitetin e ushqimit hallall. Nė Belgjikė, sipas sondazhit tė Universitetit Gand janė vetė myslimanėt, tė cilėt kėrkojnė qė rregullat tė jenė tė qarta: njė i intervistuar nė katėr preokupohet pėr mungesėn e informacionit dhe kontrollit, ndėrsa njė nė tre flet pėr mungesėn e higjienės. Njė grosist nė Bruksel pranon: "Pa njė pėrcaktim unik tė certifikuar hallall i lėmė vend ēdo abuzimi". Por, ndėrkohė halal economy ka krijuar tashmė njė degė me njė sukses tė padiskutueshėm nė treg.


  Ndalimi qė dallon pastėrtinė nga papastėrtia


  Ushqimet e ndaluara janė njė komponent kryesor nė universin fetar. Ato pėrcaktojnė identitetin dhe kulturėn. Kush nuk kalon pėrpara dyqaneve ose supermarketeve nė zemėr tė vendeve evropiane dhe nuk lexon nė arabisht fjalėn "hallall"? Ky term ka domethėnie tė ndryshme, por mė e rėndėsishmja ėshtė ajo e purifikimit. Nė fakt, Islami bėn njė pėrcaktim shumė tė qartė tė pastėrtisė dhe papastėrtisė. Antonimi i fjalės hallall ėshtė termi

  haram (i ndaluar, i papastėr, papastėrti). Nė islam, njė kafshė e ngordhur pėrfaqėson papastėrti dhe Kurani ndalon nė mėnyrė kategorike konsumimin e kafshėve tė ngordhura. Mishi i kafshėve mund tė konsumohet vetėm nėse kafsha ėshtė vrarė sipas njė rituali tė caktuar si pėr shembull therja. Therja e kafshėve korrespondon me pastrimin, duke e kthyer mishin e papastėr nė hallall, domethėnė nė ushqim tė ligjshėm dhe tė pastėr. Pėrse kafsha duhet tė pastrohet nga gjaku i vet? Ka dy mundėsi: i pari ėshtė se gjaku, edhe ai njerėzor, pėrfaqėson papastėrti: pėr shembull gratė, kur janė me ciklin menstrual nuk mund tė preken, sepse konsiderohen si tė papastra. Ndėrsa arsyeja e dytė ėshtė se nė psikologjinė myslimane kafsha pėrfaqėson sferėn joperfekte. Tė konsumosh gjakun do tė thotė qė tė prekesh edhe ti nga kjo joperfekshmėri dhe nga kjo papastėrti. Regjistri i ushqimeve tė ndaluara gjendet nė librin e Kuranit; shembulli mė i njohur ėshtė ai i mishit tė derrit, qė ėshtė cituar nė suren e 16-tė. Origjina e ndaluar e mishit tė derrit ka interpretime tė ndryshme, por ai mė i mundshmi ėshtė se derri ėshtė koprofag dhe kėshtu, pėr myslimanėt, kjo konsiderohet papastėrti shumė e madhe. Pėr sa i pėrket ndalimit tė verės, ėshtė sepse kjo pije pėrmban alkool dhe ky i fundit bėn pjesė nė listėn e gjėrave tė ndaluar nė Kuran.

  INDUSTRIA

  Hallall, pėrveē sektorit ushqimor u intereson edhe sektorit farmaceutik dhe kozmetik


  Myslimanėt nė Evropė


  FRANCE 3500000(5,78%)

  HOLANDE 975000(5,72%)

  GJERMANI 3400000 (4,12%)

  SPANJA 1000000(2,63%)

  BRITANIA E MADHE 1500000(2,62%)  Haram

  Ndryshe nga hallall, do tė thotė "e ndaluar"  Ndėr ushqimet e ndaluara bėjnė pjesė:

  Derri

  Derri i egėr

  Gomari

  Qeni

  Gjarpri

  Majmuni

  Zogjtė shtegtarė

  Pijet alkoolike  Hallall

  Do tė thotė "e ligjshme" nė arabisht

  Nėse i referohemi ushqimit pėrshkruan tė gjithė ushqimet e lejueshme


  Nuk ka njė listė, por njė procedurė qė duhet tė ndiqet pėr tė zgjedhur ushqimet e duhura


  Ėshtė e vėrtetė se kohėve tė fundit edhe pica dhe lazanja bėjnė pjesė nė ushqimet hallall
  "Allahu ka ekzistuar dhe s'kish vėnd, Ai ėshtė ashtu siē ka qėnė" Hzr. Aliu r.a.

 2. #2
  فقيـــر إلـى الله Maska e rapsod
  Anėtarėsuar
  04-08-2002
  Vendndodhja
  Mbi libra
  Mosha
  45
  Postime
  797

  Ali Guma (xhumu'ah) dhe seksi

  Ali Guma (xhumu'ah) dhe seksi

  gazeta "Shekulli"

  Enver Robelli
  09-03-2007
  Fatva ėshtė njė ekspertizė juridike islamike. Zakonisht nuk ka fuqi ligjore, por vetėm kėshilluese. Ky dallim nuk vėrehet nga ekstremistėt fetarė. Shumė prej tyre fatvėn e Ajatollah Homeinit kundėr shkrimtarit Salman Ruzhdi e kishin kuptuar si thirrje pėr linēim. Ruzhdi fajėsohej se ishte shprehur me tone tė padenja kundėr profetit Muhamed nė romanin e tij "Vargjet satanike". Fatvatė janė shpeshherė kundėrthėnėse; nė rastet kur dikujt nuk i pėlqen njė ekspertizė, mund tė porosis njė tjetėr. Nė botėn islamike shumė teologė dhe teoricienė e ndjejnė veten tė thirrur tė shkruajnė fatva. Nė Egjipt funksionon "dar al-ifta", shtėpia e shpalljes sė fatvave, nė tė cilėn punojnė juristė islamikė. Nė krye tė kėshillit pėr pėrpilimin e fatvės gjendet pėrherė kryemyftiu. Ky funksionar emėrohet nga presidenti i Egjiptit.

  ***

  Kryemyfti i Egjiptiti aktualisht ėshtė Ali Guma. Me njė fatva tė jashtėzakonshme ai ka bėrė buje, ka tėrhequr vėmendjen e opinionit dhe u ka dhėnė siklet tė gjithė puritanėve islamistė. Ēka thotė Ali Guma? Nė fatvėn e tij ai shkruan se femrat kanė tė drejtė tė riparojnė himenin (membranėn e hollė tė vaginės) pėrmes operacionit nėse – rastėsisht ose me dashje – e kanė humbur virgjinitetin para martesės. Nė njė emision tė rėndėsishėm televiziv Guma ka porositur tė gjitha femrat se nuk duhet t'i tregojnė burrave tė ardhshėm pėr operacionet e tyre pėr "rikthimin" e virgjinitetit. "Sikur Zoti tė kishte dashur qė ne tė dinim gjithēka pėr njėri-tjetrin, atėherė do tė na kishte falur si profet (parathėnės)", ka deklaruar Guma, i cili ėshtė autoriteti mė i lartė religjioz i Egjiptit. Pėr tė ndezur edhe mė shumė debatin 54-vjeēari Guma nė fatvėn e tij ka theksuar se nėse njė grua tradhton burrin dhe pastaj pendohet e i lutet Zotit pėr falje, atėherė ajo duhet tė mos e njoftojė bashkėshortin pėr tradhtinė e saj vetėm e vetėm pėr tė ruajtur paqen familjare. Ali Guma ėshtė mbėshtetur nga Mohamend Shama, profesor i shkencave islame nė Universitetin Azhar tė Kajros. "Kėto rregulla nuk janė tė reja, gjithēka shkruan nė libra", ka thėnė ai. Guma, sipas Shamas, e ka komentuar temėn e virgjinitetit me thėniet e profetit.

  ***

  Realiteti ėshtė ndryshe. Mė brutal! Nė shoqėritė tradicionale virgjiniteti i femrave tė pamartuara ėshtė rregull. Pėr tė mbrojtur nderin e familjes dhe pėr t'i shpėtuar ndėshkimit, shumė femra qė e humbin "pafajėsinė" pak para martesės u drejtohen mjekėve me lutjen pėr t'ua qepur himenin nė mėnyrė qė natėn e dasmės tė jenė tė virgjėra. Nė mjekėsi njė operacion i tillė quhet "revirgjinim". Nė Zvicėr aty-kėtu, pėr shembull nė klinikėn e femrave nė spitalin e Universitetit tė Basel-it, ofrohen "rekonstruksione" tė himenit. Spitalet nuk pranojnė automatikisht tė kryejnė intervenime tė tilla. Femrat duhet tė dėshmojnė se janė tė rrezikuara nga rrethi familjar pėr shkak tė humbjes sė virgjinitetit. Shpenzimet pėr operacion duhet t'i mbulojnė vetė (rreth 1000 franga, pėrkatėsisht 650 euro). Nė Gjermani gjithnjė e mė shumė mjekė nuk ngurrojnė qė nė faqet e tyre nė internet tė ofrojnė shėrbimin e revirgjinimit. Nė spitalin e Universitetit tė Zürich-ut refuzojnė tė kryejnė shėrbime tė tilla me arsyetimin se kėshtu pengohet ndryshimi i mendėsisė sė shoqėrive tradicionale sa i pėrket jetės seksuale. Kritikėt theksojnė se mjekėsia moderne pėrmes kėtyre operacioneve mbėshtet moralin e dyfishtė.

  Sidoqoftė, nėse dikush e ndėrlidh moshumbjen e virgjinitetit deri nė martesė vetėm me fenė islame, e ka shumė gabim. Kontrollimi i seksualitetit femėror dhe kulti pėr virgjinitetin janė pjesė e historisė edhe nė Kishėn Katolike. Klerikėt e saj i dėnonin shpesh femrat pėr zemėrgjerėsi seksuale. Pėr shembull nė Irlandė deri para pak deceniesh punonin strehimoret e edukimit tė quajtura "Magdalena", nė tė cilat vajzat detyroheshin tė shpaguanin "mėkatet" e tyre pėrmes punės sė detyrueshme.

  ***

  Duket qė tani, pas Kishės Katolike, edhe teologėt islamikė po mendojnė seriozisht pėr njė kthesė joortodokse sa i pėrket seksualitetit. Apeli i myftiut Ali Guma i referohet arsyes dhe porosit qė edhe ato femra qė humbin virgjinitetin meritojnė njė shans tė dytė. Sė paku! Por, siē e theksuam nė fillim, fatvatė janė shpeshherė kundėrthėnėse. Vitin e kaluar njė fatva e teologut Rashad Kalil kishte shqetėsuar opinionin egjiptian. Kalil kishte theksuar se ēiftet myslimane nuk guxojnė tė bėjnė seks pa asnjė rrobe nė trup: "Lakuriqėsia e plotė gjatė seksit e bėn ēdo martesė tė pavlefshme". Pastaj njė teolog tjetėr kishte relativizuar ekspertizėn e kolegut tė tij me konstatimin se "feja islame nuk e kufizon seksin". Njė mendim i tillė i kualifikuar ėshtė me rėndėsi pėr njė vend konstervativ si Egjipti, ku shpesh vriten femra pėr shkak se kanė "turpėruar" familjet.
  "Allahu ka ekzistuar dhe s'kish vėnd, Ai ėshtė ashtu siē ka qėnė" Hzr. Aliu r.a.

 3. #3
  فقيـــر إلـى الله Maska e rapsod
  Anėtarėsuar
  04-08-2002
  Vendndodhja
  Mbi libra
  Mosha
  45
  Postime
  797
  Tirana "e lejuar" e myslimanėve

  Belina Budini (gazeta "shekulli")
  21-01-2007
  Mund tė jetė njė internet-kafe ose njė piceri, njė butik hixhabėsh, por edhe njė floktore apo parfumeri, ashtu si njė librari fetare apo dyqan celularėsh, kompjuterėsh dhe teknologjish nga mė tė fundit... Njė rrjet i Tiranės sė re myslimane, qė po zmadhohet dita-ditės nga vetė besimtarėt dhe praktikantėt e Islamit nė Shqipėri. Bizneset e fetarėve kanė pushtuar tashmė kryeqytetin, tė pėrqendruar jo mė vetėm nė zonat pėrreth xhamive, por nga periferitė drejt qendrės. Ky fenomen i ri urban pėr Shqipėrinė, ėshtė megjithatė shumė i njohur edhe nė vendet mė tė zhvilluara, si Britania e Madhe dhe SHBA-tė, ku nuk mungojnė as supermarketet tėrėsisht tė kėsaj natyre. Nė Tiranė nuk ka ende njė tė tillė, por shėrbimet qė myslimanėt i ofrojnė njėri-tjetrit janė tė shumta.

  Nė njė librari-internet kafe myslimane nė kryeqytet, ėshtė e mundur madje tė fejohesh apo tė martohesh (Nikah) apo tė organizosh njė ceremoni lindjeje (Akika) sipas rregullave myslimane, ndėrsa njė sallon bukurie mysliman qė, pėr ēudi ka "Amerikėn" nė emėr, ofron trajtime bukurie pėr motrat myslimane. Femrat e mbuluara kanė edhe butikėt e veshjeve tė lejuara pėr `to, qė nga shamitė, tek hixhabet e kėmishat e natės, ndėrsa burrat kanė baret e preferuara tė vėllezėrve myslimanė, si edhe berberė, qė e nisin qethjen me "Bismilah!"... Pavarėsisht pėrdorimeve "haram" qė mund tė ketė interneti apo DVD-tė, celularėt me "bluetooth-ėt" e tmerrshėm apo aparatet fotografikė dixhitalė, kėto lloj biznesesh nuk mungojnė nė guidėn myslimane tė Tiranės.

  Por biznesi mė i pėrhapur fetar nė Tiranė, ėshtė ai i ushqimeve "Hallall" dhe sidomos i picave qė pėrgatiten pa prodhime derri. Armand Deralla, ėshtė njė 32-vjeēar mysliman qė sė bashku me tre vėllezėrit e tij, njėri prej tė cilėve ėshtė praktikant i devotshėm mysliman, po bėn biznes me picat "Hallall". Piceri tė tilla mund tė gjesh tashmė nė ēdo lagje e rrugė kryesore nė kryeqytet dhe sipas Armandit, qė jeton mes Amerikės dhe Shqipėrisė, me piceritė "Hallall" po ndodh si me lokalet e lojėrave "Counterstroke", tė cilat u panė si njė biznes i suksesshėm dhe tė gjithė nisėn tė hapin njė tė tyrin. "Kėshtu pėr shembull, njė punonjės i picerisė sime, tani ka hapur njė piceri tė veten tė kėtij lloji. Megjithatė, mund tė them qė 90% e kėtyre picerive janė hapur nga myslimanė dhe e respektojnė ndalimin e mishit tė derrit nė picat qė pėrgatisin. Por unė kam edhe punonjės katolikė nė picerinė time dhe kjo nuk pėrbėn asnjė problem pėr ne apo pėr klientėt",- shprehet myslimani, qė dikur rrėfen se e ka ngrėnė edhe vetė mishin e derrit, por se tashmė ka hequr dorė pėrfundimisht prej tij. "Nuk mė shijon mė si dikur", shprehet ai, duke shtuar se nė pėrgjithėsi, nė piceritė e ndryshme tė vėllezėrve myslimanė nė Tiranė, rregulli kryesor ėshtė ndalimi i pėrdorimit tė mishit tė derrit, ndėrsa gjithēka tjetėr pėrgatitet dhe funksionon si nė piceritė e zakonshme.

  Tė jesh kasap, nuk duket e lehtė pėr njė besimtar mysliman, por tė tillė sigurisht ka shumė, ashtu si edhe ndonjė kasap nga vendet arabe, qė ka hapur biznes mishi nė Tiranė. Nė fakt kasapi mund tė hyjė lehtė nė gjynah, po t'i hreferohesh metodės islame. Por jo kasapi besimtar dhe ai qė respekton rregullat e therjes sė kafshėve pėr ushqim. Dhe duket se nuk mjafton vetėm ajo qė dihet pėrgjithėsisht, qė kafsha tė theret me "Bismilah!". Mishi bėhet i lejuar pėr t'u ngrėnė kur kasapi e kullon shumicėn e gjakut jashtė, sepse gjaku nuk ėshtė i lejuar, ashtu si edhe mishi i derrit. Tė mos i shkaktojė stres kafshės gjatė therjes, ėshtė njė tjetėr kriter. Tė mos i shkaktojė ngordhjen kafshės pėrpara therjes, tė mos i shkaktojė dhimbje ose vuajtje mizore kafshės, tė mos dėmtojė cilėsinė e mishit, tė pėrdorė vetėm njė mėnyrė therjeje, metodėn direkte dhe tė jetė i shpejtė dhe i lehtė, pa pėrdorur mėnyra, si goditjet elektrike apo gazi... Kasapi supozohet gjithashtu, qė gjatė therjes tė jetė me mendje tė kthjellėt dhe jo nėn ndikimin e alkoolit apo drogave. Akti i therjes nis me shqiptimin e emrit tė Allahut, (BISMILLAH ALLAHU AKBAR) pėr tė marrė lejen e tij dhe pėr t'i dhėnė mėshirė kafshės gjatė therjes.

  Ka edhe nga ata qė shprehin mungesė besimi, nėse mishi ėshtė vėrtet i lejuar apo jo, por zakonisht kjo lloj tregtie duket se funksionon nė mirėbesim. "Nė rast tė kundėrt, mėkatet kalojnė mbi tregtarin dhe jo mbi klientin",- tregon tregtari mysliman. Nė njė dyqan ku tregtohet mish i lejuar sipas tė gjitha rregullave myslimane, shitėsi, njė djalė i ri besimtar, shprehet se tashmė tė gjitha produktet e mishit dhe llojet e sallamrave apo proshutave, mund tė pėrgatiten pa asnjė pėrqindje mishi apo dhjami tė derrit. Dyqani qė furnizon pothuajse shumicėn e tregut me mish "Hallall", pasi ka edhe njė fabrikė tė vetėn, nuk ėshtė megjithatė i vetmi dhe disa pronarė dyqanesh qė tregtojnė mish "Hallall" bashkėpunojnė me fabrikat e njohura tė pėrpunimit tė mishit dhe sallamit, duke u kėrkuar atyre pėrpunim special dhe vetėm me mish tė lejuar, pėr njė sėrė produktesh. A ndodh vėrtet kėshtu? Ka nga ata qė nuk besojnė, por tė besosh nė atė qė nuk e sheh, edhe kjo ėshtė njė filozofi fetare...

  "Hallall" (حلال) ėshtė njė term arabik qė do tė thotė "i lejuar". Nė pėrdorimin e gjerė ka tė bėjė mė shpesh me ushqimin e lejuar sipas rregullave tė Islamit, ndėrsa nė gjuhėn arabe, ka tė bėjė me ēdo gjė qė ėshtė e lejuar nė Islam.

  Haram

  Derri

  Gjaku

  Kafshėt e therura nė emra tė tjerė, veē Zotit

  Kafshėt e ngordhura

  Produkte "Hallall, edhe nė fast-food

  Ndėrsa komunitetet myslimane janė pėrhapur shumė nė Perėndim, tashmė ekzistojnė shumė restorante dhe fast-food-e qė ofrojnė produkte me opsione "Hallall". Megjithatė pėrkufizimi pėr atė qė ėshtė "Hallall", varion nga njėri restorant nė tjetrin. NėDearborn, Michigan, qė ėshtė vendi me popullsinė mė tė madhe myslimane dhe arabe nė Shtetet e Bashkuara dhe ku njė zinxhir fast-food-esh, si "McDonald's", pėrdorin copa pule "Hallall". Nė zonėn e Torontos ka restorante qė pėrdorin vetėm pula "Hallall", ndėrsa nė SHBA ėshtė ilegale tė shesėsh, shpėrndash ose prodhosh ushqime qė mashtrojnė me etiketėn "Hallall", kur konstatohet se mishi nuk respekton standardet islamike.
  "Allahu ka ekzistuar dhe s'kish vėnd, Ai ėshtė ashtu siē ka qėnė" Hzr. Aliu r.a.

 4. #4
  فقيـــر إلـى الله Maska e rapsod
  Anėtarėsuar
  04-08-2002
  Vendndodhja
  Mbi libra
  Mosha
  45
  Postime
  797
  Tirana "e lejuar" e myslimanėve

  Belina Budini (gazeta "shekulli")
  21-01-2007
  Mund tė jetė njė internet-kafe ose njė piceri, njė butik hixhabėsh, por edhe njė floktore apo parfumeri, ashtu si njė librari fetare apo dyqan celularėsh, kompjuterėsh dhe teknologjish nga mė tė fundit... Njė rrjet i Tiranės sė re myslimane, qė po zmadhohet dita-ditės nga vetė besimtarėt dhe praktikantėt e Islamit nė Shqipėri. Bizneset e fetarėve kanė pushtuar tashmė kryeqytetin, tė pėrqendruar jo mė vetėm nė zonat pėrreth xhamive, por nga periferitė drejt qendrės. Ky fenomen i ri urban pėr Shqipėrinė, ėshtė megjithatė shumė i njohur edhe nė vendet mė tė zhvilluara, si Britania e Madhe dhe SHBA-tė, ku nuk mungojnė as supermarketet tėrėsisht tė kėsaj natyre. Nė Tiranė nuk ka ende njė tė tillė, por shėrbimet qė myslimanėt i ofrojnė njėri-tjetrit janė tė shumta.

  Nė njė librari-internet kafe myslimane nė kryeqytet, ėshtė e mundur madje tė fejohesh apo tė martohesh (Nikah) apo tė organizosh njė ceremoni lindjeje (Akika) sipas rregullave myslimane, ndėrsa njė sallon bukurie mysliman qė, pėr ēudi ka "Amerikėn" nė emėr, ofron trajtime bukurie pėr motrat myslimane. Femrat e mbuluara kanė edhe butikėt e veshjeve tė lejuara pėr `to, qė nga shamitė, tek hixhabet e kėmishat e natės, ndėrsa burrat kanė baret e preferuara tė vėllezėrve myslimanė, si edhe berberė, qė e nisin qethjen me "Bismilah!"... Pavarėsisht pėrdorimeve "haram" qė mund tė ketė interneti apo DVD-tė, celularėt me "bluetooth-ėt" e tmerrshėm apo aparatet fotografikė dixhitalė, kėto lloj biznesesh nuk mungojnė nė guidėn myslimane tė Tiranės.

  Por biznesi mė i pėrhapur fetar nė Tiranė, ėshtė ai i ushqimeve "Hallall" dhe sidomos i picave qė pėrgatiten pa prodhime derri. Armand Deralla, ėshtė njė 32-vjeēar mysliman qė sė bashku me tre vėllezėrit e tij, njėri prej tė cilėve ėshtė praktikant i devotshėm mysliman, po bėn biznes me picat "Hallall". Piceri tė tilla mund tė gjesh tashmė nė ēdo lagje e rrugė kryesore nė kryeqytet dhe sipas Armandit, qė jeton mes Amerikės dhe Shqipėrisė, me piceritė "Hallall" po ndodh si me lokalet e lojėrave "Counterstroke", tė cilat u panė si njė biznes i suksesshėm dhe tė gjithė nisėn tė hapin njė tė tyrin. "Kėshtu pėr shembull, njė punonjės i picerisė sime, tani ka hapur njė piceri tė veten tė kėtij lloji. Megjithatė, mund tė them qė 90% e kėtyre picerive janė hapur nga myslimanė dhe e respektojnė ndalimin e mishit tė derrit nė picat qė pėrgatisin. Por unė kam edhe punonjės katolikė nė picerinė time dhe kjo nuk pėrbėn asnjė problem pėr ne apo pėr klientėt",- shprehet myslimani, qė dikur rrėfen se e ka ngrėnė edhe vetė mishin e derrit, por se tashmė ka hequr dorė pėrfundimisht prej tij. "Nuk mė shijon mė si dikur", shprehet ai, duke shtuar se nė pėrgjithėsi, nė piceritė e ndryshme tė vėllezėrve myslimanė nė Tiranė, rregulli kryesor ėshtė ndalimi i pėrdorimit tė mishit tė derrit, ndėrsa gjithēka tjetėr pėrgatitet dhe funksionon si nė piceritė e zakonshme.

  Tė jesh kasap, nuk duket e lehtė pėr njė besimtar mysliman, por tė tillė sigurisht ka shumė, ashtu si edhe ndonjė kasap nga vendet arabe, qė ka hapur biznes mishi nė Tiranė. Nė fakt kasapi mund tė hyjė lehtė nė gjynah, po t'i hreferohesh metodės islame. Por jo kasapi besimtar dhe ai qė respekton rregullat e therjes sė kafshėve pėr ushqim. Dhe duket se nuk mjafton vetėm ajo qė dihet pėrgjithėsisht, qė kafsha tė theret me "Bismilah!". Mishi bėhet i lejuar pėr t'u ngrėnė kur kasapi e kullon shumicėn e gjakut jashtė, sepse gjaku nuk ėshtė i lejuar, ashtu si edhe mishi i derrit. Tė mos i shkaktojė stres kafshės gjatė therjes, ėshtė njė tjetėr kriter. Tė mos i shkaktojė ngordhjen kafshės pėrpara therjes, tė mos i shkaktojė dhimbje ose vuajtje mizore kafshės, tė mos dėmtojė cilėsinė e mishit, tė pėrdorė vetėm njė mėnyrė therjeje, metodėn direkte dhe tė jetė i shpejtė dhe i lehtė, pa pėrdorur mėnyra, si goditjet elektrike apo gazi... Kasapi supozohet gjithashtu, qė gjatė therjes tė jetė me mendje tė kthjellėt dhe jo nėn ndikimin e alkoolit apo drogave. Akti i therjes nis me shqiptimin e emrit tė Allahut, (BISMILLAH ALLAHU AKBAR) pėr tė marrė lejen e tij dhe pėr t'i dhėnė mėshirė kafshės gjatė therjes.

  Ka edhe nga ata qė shprehin mungesė besimi, nėse mishi ėshtė vėrtet i lejuar apo jo, por zakonisht kjo lloj tregtie duket se funksionon nė mirėbesim. "Nė rast tė kundėrt, mėkatet kalojnė mbi tregtarin dhe jo mbi klientin",- tregon tregtari mysliman. Nė njė dyqan ku tregtohet mish i lejuar sipas tė gjitha rregullave myslimane, shitėsi, njė djalė i ri besimtar, shprehet se tashmė tė gjitha produktet e mishit dhe llojet e sallamrave apo proshutave, mund tė pėrgatiten pa asnjė pėrqindje mishi apo dhjami tė derrit. Dyqani qė furnizon pothuajse shumicėn e tregut me mish "Hallall", pasi ka edhe njė fabrikė tė vetėn, nuk ėshtė megjithatė i vetmi dhe disa pronarė dyqanesh qė tregtojnė mish "Hallall" bashkėpunojnė me fabrikat e njohura tė pėrpunimit tė mishit dhe sallamit, duke u kėrkuar atyre pėrpunim special dhe vetėm me mish tė lejuar, pėr njė sėrė produktesh. A ndodh vėrtet kėshtu? Ka nga ata qė nuk besojnė, por tė besosh nė atė qė nuk e sheh, edhe kjo ėshtė njė filozofi fetare...

  "Hallall" (حلال) ėshtė njė term arabik qė do tė thotė "i lejuar". Nė pėrdorimin e gjerė ka tė bėjė mė shpesh me ushqimin e lejuar sipas rregullave tė Islamit, ndėrsa nė gjuhėn arabe, ka tė bėjė me ēdo gjė qė ėshtė e lejuar nė Islam.

  Haram

  Derri

  Gjaku

  Kafshėt e therura nė emra tė tjerė, veē Zotit

  Kafshėt e ngordhura

  Produkte "Hallall, edhe nė fast-food

  Ndėrsa komunitetet myslimane janė pėrhapur shumė nė Perėndim, tashmė ekzistojnė shumė restorante dhe fast-food-e qė ofrojnė produkte me opsione "Hallall". Megjithatė pėrkufizimi pėr atė qė ėshtė "Hallall", varion nga njėri restorant nė tjetrin. NėDearborn, Michigan, qė ėshtė vendi me popullsinė mė tė madhe myslimane dhe arabe nė Shtetet e Bashkuara dhe ku njė zinxhir fast-food-esh, si "McDonald's", pėrdorin copa pule "Hallall". Nė zonėn e Torontos ka restorante qė pėrdorin vetėm pula "Hallall", ndėrsa nė SHBA ėshtė ilegale tė shesėsh, shpėrndash ose prodhosh ushqime qė mashtrojnė me etiketėn "Hallall", kur konstatohet se mishi nuk respekton standardet islamike.
  "Allahu ka ekzistuar dhe s'kish vėnd, Ai ėshtė ashtu siē ka qėnė" Hzr. Aliu r.a.

Tema tė Ngjashme

 1. Civilizimi nė Islam
  Nga AsgjėSikurDielli nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 81
  Postimi i Fundit: 01-11-2013, 09:18
 2. Islami Sot Dhe Nesėr
  Nga llokumi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 22-09-2012, 10:50
 3. Sheikh Muhamed Nasuridin Albani
  Nga forum126 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 19-08-2009, 11:01
 4. Kerkese muslimaneve
  Nga Bleti002 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 21-07-2006, 03:33
 5. Islami NdĖrmjet Lindjes E PerĖndimit
  Nga ORIONI nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 01-05-2005, 04:51

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •