Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 38
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-11-2006
  Postime
  23

  Intrumentet muzikore nė Islam - Hallall apo Haram ?!

  Paqja dhe bekimi i Allahut qoft mbi muslimanėt.

  E hapa kėtė temė pasi qė pash se disa vėllezėr nė fe kanė postuar disa ilahi me instrumente muzikore, e qė tė qartėsohet se a janė tė lejuara nė Islam instrumentet muzikore e hapa kėtė temė e shpresoj tė gjej mirkuptim.

  Ju lutem fyerjet, ofendimet, nėnqmimet dhe etiketimet t'i leni anash e tė diskutojm ashtu siq i ka hije njė muslimani. Pra nėse nuk pajtoheni me mendimin e ndokujt, mos e etiketoni me emra tė lloj llojshėm, dhe ju lutem parashtroni argumentet e juaja rreth kėsaj qėshtje pa ju drejtuar askujt personalisht.

 2. #2
  azagori Maska e Korca_Reli
  Anėtarėsuar
  01-11-2006
  Vendndodhja
  Chicago U.S.A.
  Mosha
  46
  Postime
  355
  Citim Postuar mė parė nga Faruk-
  Paqja dhe bekimi i Allahut qoft mbi muslimanėt.

  E hapa kėtė temė pasi qė pash se disa vėllezėr nė fe kanė postuar disa ilahi me instrumente muzikore, e qė tė qartėsohet se a janė tė lejuara nė Islam instrumentet muzikore e hapa kėtė temė e shpresoj tė gjej mirkuptim.

  Ju lutem fyerjet, ofendimet, nėnqmimet dhe etiketimet t'i leni anash e tė diskutojm ashtu siq i ka hije njė muslimani. Pra nėse nuk pajtoheni me mendimin e ndokujt, mos e etiketoni me emra tė lloj llojshėm, dhe ju lutem parashtroni argumentet e juaja rreth kėsaj qėshtje pa ju drejtuar askujt personalisht.
  Pershendetje

  Une nga ana ime besoj se cdo gje qe te ben te ndiehesh mire eshte e lejueshme.Une i bie kitares dhe kjo me sjell nje kenaqesi te jashtezakonshme,pse duhet qe feja te me ndaloje mua kete gezim?
  Une jam musliman por nuk besoj,sepse keshtu e shikoj une te arsyeshme.
  Me menyren se si ti je shprehur me siper nuk besoj se mund te kete njeri qe te kundervihet,besoj se do gjesh mirekuptim.

  Respekte

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-11-2006
  Postime
  23
  Pasi qė unė e hapa temen, pe japi mendimin tim rreth kėsaj.

  Mendoj se padyshim janė tė ndaluara (haram) instrumentet muzikore dhe pėr kėtė ka argumente tė shumta nė Kur'an dhe Sunnet.
  KUJDES! Po flasim vetėm pėr instrumentet muzikore, jo pėr kėngėt me muzikat qė bėhen nga kėngėtarėt musliman dhe jo musliman me pėrmbajtje jo fetare, sepse nuk bien nė kundėrshtim nė kėtė as dy musliman se ėshtė haram.

  Pėr fillim do t'i sjell vetėm disa prej argumenteve se instrumentet janė haram.


  Fjala e Allahut tė Madhėruar: "Po ka nga njerėzit qė blenė tregime boshe e me qėllim qė t'i largojnė njerėzit prej rrugės se Allahut po pasur kurrfarė fakti dhe pėr t'i marrė ato (ajetet e) Allahut si tallje. Per ta me siguri ėshtė pėrgaditur denim i turpshem ". (Llukman 6)

  Ėshtė pyetur Abdullah ibėn Mes'udi r.a rreth domėthenijes sė fjalės "tregime boshe", e ai ėshtė pėrgjegjur: "Betohem nė Allahun, tė Cilin s'ka zot tjetėr perveē Tij, kuptimi i kėsaj ėshtė "Kėnga"."

  Ka thėnė ibėn Abbasi (Allahu qoftė i Kėnaqur me atė): Ajo (tregime boshe) ėshtė kėnga dhe tė ngjajshmet me tė.

  Ka thėnė Muxhahidi: "Tregime boshe" ėshtė ndėgjimi i kėngės dhe tė kotave tė tjera tė ngjajshme me tė".

  Po tė njėjtėn fjalė e kanė edhe krerėt e komentatorėve tė Kur'anit, siē janė: Ukrime, El-hasani, Seid bin Habir, Katade, Ibrahim en-Nah'iu etj

  El-Hasan el-Basri (All-llahu e mėshiroftė) ka thėnė: "Ky ajet ėshtė shpallur nė lidhje me kėngėn dhe instrumentet muzikore."(Tafseer Ibn Katheer, 3/451).

  El-Sa'di (All-llahu e mėshiroftė) ka thėnė: " Kjo nėnkupton ēdo lloj tė fjalėve tė ndaluara, ēdo bisedė tė kotė dhe boshe, dhe ēdo marrėzi e cila nxitė nė kufr dhe mosnėnshtrim; fjalėt e atyre tė cilėt flasin pėr tė mohuar tė vėrtetėn dhe pėr tė pėrkrahur gėnjeshtrėn, me qėllim tė mposhtjes tė sė vėrtetės; siedhe pėrgojimi, gibeti, gėnjeshtra, ofendimet dhe mallkimet; kėnga dhe veglat muzikore tė Shejtanit (sh.p. tė mallkuar); edhe veglat muzikore, tė cilat nuk kanė dobi, as nė shpirtėrore e as tė dunjasė." (Tafseer al-Sa'di, 6/150)

  Ibn el-Kajjim (All-llahu e mėshiroftė) ka thėnė:
  "Interpretimi i Sahabėve dhe Tabi“inėve se, me “tregime boshe“ nėnkuptohet kėnga, ėshtė i mjaftueshėm. Kjo ėshtė transmetuar me isnade (zingjirė transmetuesish) sahih nga Ibn Abbas dhe Ibn Mesud. Ebu“l Sahbaa“ ka thėnė: E kam pyetur Ibn Mesudin nė lidhje me ajetin: “Po ka nga njerėzit qė blenė tregime boshe…” [Llukman 31:6]. Ai tha: “Pasha All-llahun, pėrveē tė Cilit nuk meriton tė adhurohet askush, kjo nėnkupton kėngėn” - dhe kėtė e pėrsėriti tri herė. Nga Ibn “Umar (All-llahu e mėshiroftė), poashtu me isned sahih, transmetohet se kjo nėnkupton kėndimin. Nuk ka asnjė kontradikt nė mes interpretimit tė “tregime boshe“ me kuptim tė kėngės, dhe interpretimit me domethėnie tė tregimeve tė persianėve dhe mbretėrve tė tyre, mbretėrve romakė etj, siē ishte rasti me el Nadr ibn el-Harith, i cili i nxitte njerėzit e Mekkes tė largohen (braktisin) nga Kur“ani. Qė tė dyja janė tregime boshe. Kėshtu, Ibn “Abbas ka thėnė: “ “Tregime boshe“ janė gėnjeshrtat dhe kėnga.” Disa nga Sahabėt thonin njėrėn, disa thonin tjetrėn, ndėrsa disa prej tyre thonin qė tė dyjat. Kėnga ėshtė mė e keqe dhe mė e dėmshme se tregimet e mbretėrve, sepse kjo qon nė zina (kurvėri) dhe shkakton rritjen e hipokrizisė (nė zemėr); ėshtė kurthė e shejtanit, dhe turbullon mendjen. Mėnyra, se si kjo bllokon njerėzit nga Kur“ani ėshtė mė e rrezikshme se marrėzitė tjera tė kota, sepse njerėzit, nga natyra e tyre, anojnė nga ajo dhe dėgjimi i saj (muzikės). Ky ajet dėnon zėvendėsimin e Kur“anit me tregime tė kota me qėllim tė devijimit (tė njerėzve) nga rruga e All-llahut (Subhanehu ve Teala), pa vetėdije dhe duke e marrur kėtė si shaka, sepse kur i lexohet ndonjė personi tė tillė ndonjė ajet nga Kur“ani, ai e kthen shpinėn, pothuajse nuk e dėgjon fare, pothuajse tė kishte shurdhėri nė veshėt e tij. Nėse dėgjon diēka nga kjo (nga Kur“ani), ai bėn shaka (hajgare) me tė. E gjithė kjo ndodhė tek kafirat (jobesimtarėt), dhe nė qoftė se kjo ėshtė cilėsi edhe e kėngėtarėve dhe e atyre tė cilėt i dėgjojnė ata, ata qė tė gjithė kanė pjesė (hise) nė fajėsinė (mėkatin) e kėsaj (vepre). " (Ighaathat el-Lahfaan, 1/258-259).


  Hadithi, tė cilin e transmeton Ebu Mailk El-esh'ariu (Allahu qoftė i kėnaqur me atė) se Pejgamberi SalAllahu Alejhi ue Selem ka thėnė: "Do tė vijė njė popull qė do ta lejojnė amoralitetin, mendafshin, verėn, defet (el-meazif-muzika)". Kurse me njė rivajet tjetėr thotė Pejgamberi SalAllahu Alejhi ue Selem: Nga Ummeti im, me siguri do tė ketė prej atyre qė to t“a bėjnė tė lejuar zinanė, mėndafshin, alkoholin dhe veglat muzikore…” (Hadith i saktė, transemeton Buhariu 5590, Teberaniu, Bejhakiu kurse e kanė klasifikuar Sahih: Sheikh Albani, Ibni Kajjimi etj.).

  Ē'do tė thotė "el-meazif"?
  Ka thėnė El-Xhevheriu, e ky ėshtė kreu i gjuhės: "el-meazif" ėshtė kėnga dhe veglat (Muzikore) argetuese. "El-meazif" i thuhet ēdo kėngė dhe ēdo loje argetuese. Ndėrsa "do ta lejojnė" do tė thotė: do ta veprojnė sikur tė ishte e lejuar, pėrkunder asaj qė ėshtė e ndaluar. Pra, ata i lejojnė defet dhe ndegjimin e kėngėve dhe tė muzikės edhe pse ajo ėshtė e ndaluar.

  Ibn el-Kajjim (All-llahu e mėshiroftė) ka thėnė: “Nė lidhje me tė njejtėn ēėshtje, komentime tė ngjashme janė transmetuar nga Sahl ibn Sa'd el-Saa'idi, ‘Imraan ibn Husejn, ‘Abd-Allaah ibn ‘Amr, ‘Abd-Allaah ibn ‘Abbaas, Ebu Hurejrah, Ebu Umaamah el-Baahili, ‘Aa'ishah Umm el-Mu'minin, ‘Ali ibn Ebi Taalib, Enes ibn Maalik, ‘Abd el-Rahmaan ibn Saabit dhe el-Ghaazi ibn Rabi'ah.”

  Ky hadith tregon nė dy mėnyra se instrumentet muzikore dhe kėnaqėsia (gėzimi) nė dėgjimin e tyre janė haram. E para ėshtė ajo se, i Dėrguari i All-llahut (Salallahu Alejhi ve Selem) ka thėnė: “ (ata) lejojnė” , gjė qė shumė qartė tregon se, gjėrat e pėmendura, duke pėfshirė kėtu edhe instrumentet muzikore, janė haram (tė ndaluara) me Sheriat, por kėta njerėz do t“i lejojnė ato. E dyta ėshtė fakti se, instrumentet muzikore janė pėrmendur sė bashku me gjėrat pėr tė cilat nuk ka kurrėfarė dyshimi se janė haram, siē ėshtė zinaja dhe alkoholi; po tė mos ishte e ndaluar (muzika dhe veglat muzikore), atėherė pse do tė ishin pėrmendur sė bashku me kėto gjėra (tė ndaluara)? (marrur nga el-Silsilah el-Sahihah, 1/140-141, tė Sheikh el-Albanit (All-llahu e mėshiroftė)

  Sheikh el-Islam Ibn Tajmijeh (All-llahu e mėshiroftė) ka thėnė: “ Ky hadith tregon se ma“azif janė haram, ndėrsa ma“azif do tė thotė instrumente muzikore, bazuar nė dijetarėt e gjuhės (arabe). Kjo fjalė pėrfshinė tė gjitha llojet e kėtyre instrumenteve.” (El-Mexhmu“, 11/535)


  Besoj se tani pėr tani mjafton, vazhdon inshAllah...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Faruk- : 07-03-2007 mė 13:57

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-10-2004
  Vendndodhja
  Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
  Postime
  700

  A ndalohet kenga apo instrumentet muzikore

  Per Farukun


  Une nje gje spo e kuptoj a ndalohet (eshte haram) kenga apo instrumentet muzikore.

  Me ēka i lexova ato hadithet e tua qe i solle ma shume po flitet se ndalohet kenga ma se shumti ,vetem nja dy apo tri hadithe ishin ku flitej per ndalimin e instrumenteve muzikore.

  Faruk edhe nje gje spo e kuptoj ti po thua se nuk ke dyshim se instrumentet muzikore jane te ndaluara kurse kenget jo .
  Po hadithet qe i solle ti ma shume po e ndalojne kengen bile shume pak po i permendin instrumentet muzikore ,si e shpjegon ti kete.

  Mendimi im eshte se muzika nuk eshte e ndaluar ne islam ,as koftlargtit (shejtani) nuk ka ēka kerkon ne instrumente muzikore.

  Ma i keq se televizori per moral nuk ka por nuk eshte e ndaluar te shikosh tv.Ne muslimanet jemi te obliguar te gjitha gjerat materiale dhe kulturore tja pershtasim besimit tone dhe rregullave tona.

  Ju pershendes dhe ju uroj te mira

 5. #5
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Anėtarėsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,639
  Shum here me ka rastisur te degjoj debate te tilla lidhur me lojen e shahut , muziken etj etj .
  A jane instrumenta muzikore haram ,kjo eshte pyetja !!! Per mua , ne asnje menyre .
  Muzika eshte vetem argetim shpirteror asgje me shum . Une nuk e kuptoj nga mbije keto kerpurdha dita dises , duke u ndaluar muslimaneve cdo gje argetuese . Ndoshta jam gabim , por koheve te fundit , propagandat e fundit , sa e shikoj une cdo gje argetuese jane duke i bare haram . Haram muzika , haram futbolli , haram shahu , haram kjo , haram ajo .
  Ju lutem , a ka mundesi juve qe njifni fene mire te na tregoni gjerat qe jane hallall , se me duket se lista e tyre eshte shum me e shkurte .
  Si duhet te argetohet nje i ri musliman , a ben dikush nga ju te me pergjigjet ?!!!

  Vellau Faruk ka sjellur ketu nje ajet Kuranor . Cdo gje ne regull , per vete zemra me behet mal kur lexoj ajete Kuranore , lot me dalin nga syte .
  Dhe kete ajet e lidh me ndalimin e muzikes dhe instrumentave muzikore , vetem se ketu ka nje problem te vogel ( cfar i vogel , problem shum i madh ) .
  Ne kete ajet , sa me punon mua truri , ndalohen "bisedat boshe" , nuk thuhet ngalohet muzika , nuk thuhet ndalohen veglat muzikore , por e perseris thuhet ndalohen "bisedat boshe" !!! Ne vijim vetem per ta perseritur ja ku e keni ajetin :

  "Po ka nga njerėzit qė blenė tregime boshe e me qėllim qė t'i largojnė njerėzit prej rrugės se Allahut po pasur kurrfarė fakti dhe pėr t'i marrė ato (ajetet e) Allahut si tallje. Per ta me siguri ėshtė pėrgaditur denim i turpshem ". (Llukman 6)

  Per bese , nuk lexoj ketu qe ndalohet muzika dhe as instrumentat muzikore . Po nejse kjo nuk ka rendesi , rendesi ka se dikush mendon qe duhet te ndalohet muzika , nuk diskutohet nuk ka permbajtje Kuranore , ashtu qe njerezit e ketij mendimi duhet te gjejne nje menyre ta vertetojne tezen e tyre se muzika dhe instrumentat muzikore jane haram !!! Si e bejne kete ?!!! Thjeshte duke perdorur hadithet !!!

  Tani paramendoni nje arab idiot te shekullit psh ta marim tete !!! Qe e ka pasur inat muziken , sepse vete nuk ka ditur te kengoj , nuk ka ditur tu bie instrumentave muzikore , nga inati cfar ka bere , ka dalur para popullit dhe eshte betuar " Betohem ne shpirtin e ketij atij , keto fjale kartagjyshi ia ka percjellu ketij , ai ketij dhe jane te thene nga profeti a.s. Muhamed ?!!! " Dhe neve duhet ta besojme kete !!!

  Nuk jam kundra haditheve qe kane mbeshtje te paster Kuranore , ne asnje menyre , ato i respektoj vetem me zemre , me shpirt me krejt qenien time . Jam kunder atyre haditheve qe nuk kane permbajtje Kuranore . Nuk vertettohen nga Kurani.

  Dhe kush eshte ai burre nene ketu ne forum qe mi garanton fjalet e haditheve sidomos atyre diskutabile qe jane te verteta , qe jane te thena nga profeti ?!!! Kush eshte ai njeri ?!!!

  Neve kritikojne kristijanet , dhe vete jemi bere me qeshark se ato dhe kete nuk e kuptojme fare . Na duken interesant sepse bazohen ne pallavrat e kater apostujve , ne prallat e tyre . E cfar bejme neve ?!!! Akoma me zi !!! Bazohemi ne betimet e cdo cobani qe ka jetuar ne shekullin 8 , 9 , 10 . Kam degjuar profeti ka thene keshtu , me eshte percjellur , nga ky , nga ai !!!

  Ndoshta jam idiot , por me duket se vetem fjalet e KURANIT jane te garantuara nga Allahu .
  Nuk e di se ku shkruan ne Kuran se hadhithet jane te garantuara . Nese ekziston nje ajet i tille ksiha pasur deshire ta ma sjellni ketu .


  Me respekt Gostivari_usa

  P.S. " Perpara nuk shkohet duke pare se cfar te bejme haram dhe hallall , perpara shkohet duke studjuar , nese ka nevoje edhe mendimet e sahabeve "

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-11-2006
  Postime
  23
  Vazhdojm me argumentet tjera nga Kur'ani dhe Sunneti se kėnga dhe instrumentet muzikore janė tė ndaluara nė Islam.

  Fjala e Allahut tė Madhėruar: "(Zoti) Tha: "Shko, e kush prej tyre vjen pas teje, shpėrblimi i juaj ėshtė xhehennemi, shpėrblim i plotė. Dhe me ate alarmin e zėrit tėnd, mashtroje atė qė mundėsh prej tyre,..
  ." (El-isra 63-64)

  C'ėshtė pėr qėllim zėri i shejtanit nė ajet?

  Ka thėnė ibėn Abbasi dhe Muxhahidi: "Zėri i shejtanit ėshtė kėnga, fyejt dhe zbavitjet-argetimet."

  Kurse Ed-dahakė dhe Hasan el-Basriu: "Fyelli dhe daullja." Kurtubiu dhe ibėn Kethiri kanė thėnė: "Kėnga (ėshtė zėri i shejtanit)."

  Transmeton Ibn “Ebi Haatim nga Ibn Abbasi:”Kėmbsoria e tij ėshtė secili qė ecė nė drejtim tė mosnėnshtrimit ndaj All-llahut.” (Ighaathat al-Lahfaan).

  All-llahu (Subhanehu ve Teala) thotė: “A habiteni pra nga ky rrėfim (nga Kur“ani)?

  Ibn Kajjimi (All-llahu e mėshiroftė) ka thėnė: “Kjo idaafah (konstruksion zotėrues apo gjenitiv, nė kėtė rast “zėrin tėnd“) shėrben pėr specifikimin e domethėnieve, sikurse me shprehjet “me kalorėsinė tėnde” dhe “me kėmbsorinė tėnde” (nė tė njejtin ajet tė Kur“anit). Ēdonjėri, i cili flet nė ēfarėdo qoftė mėnyre tė mosnėnshtrimit ndaj All-llahut, ēdonjėri qė fryen nė flaut apo nė ndonjė prej instrumenteve tjera fryrėse tė drurit, apo a i cili u bie ēfarėdo lloji tė daulleve tė ndaluara, kjo ėshtė zė i Shejtanit. Secili qė ecė nė veprimin e veprave kundėr nėnshtrimit ndaj All-lahut ėshtė pjesė e kėmbsorisė sė tij (sė Shejtanit), dhe secili qė kalėron nė veprimin e mėkateve, ėshtė pjesė kalorėsisė sė tij (sė Shejtanit).

  Ikrimah (All-llahu e mėshiroftė) ka thėnė: “Ėshtė transmetuar nga Ibn “Abbas se, el-sumud (foljorja nga samidun, e pėrkthyer kėtu si “Duke humbur jetėn tuaj (tė ēmuar) nė lojė e qejfe (nė kotėsi, muzikė, etj.)” ka pėr qėllim “kėndimin”, nė dialektin e Himjarėve; mund tė thuhet “Ismidi lanaa” (“kėndo pėr ne“- nga e njejta rrėnjė e fjalės sikurse samidun/sumud) me kuptimin “ghanij” (kendo). Dhe ai (All-llahu e mėshiroftė) tha: “ Kur ata (kafirat) dėgjonin Kur“anin, do tė fillonin tė kėndojnė, pastaj Zbriti ky ajet

  Ibn Kathir (All-llahu e mėshiroftė) ka thėnė: “Duke humbur jetėn tuaj (tė ēmuar) nė lojė e qejfe (nė kotėsi, muzikė, etj.) “

  Sufjan el-Thawri ka thėnė, duke transmetuar nga babai i tij, Ibn “Abbas: “(kjo ka pėr kuptim) kėngėn.“ Kjo ėshtė (dialekt) Jemeni: “ismad lana“ do tė thotė “ghan lana“ (na kėndo). Ky ishte edhe mendimi i “Ikrimah. (Tefsir Ibn Kethir) Ėshtė transmetuar nga Ebu Umaamah (All-llahu e mėshiroftė) se i Dėrguari i All-llahut (Salallahu Alejhi ve Selem) ka thėnė: “ Mos i shitni robėreshat qė kėndojnė, mos i bleni ato dhe mos i mėsoni. Nuk ka asnjė tė mirė (dobi) nė kėtė tregėti, ndėrsa ēmimi i tyre ėshtė haram. Duke pasur parasysh ēėshtjet e kėtilla, ėshtė shpallur ajeti: “ Dhe nga njerėzit ėshtė ai qė blen (pėrkushtrohet nė veprimtari) biseda boshe (lojė, zbavitje, kėngė, muzikė) pėr tė gabuar (njerėzit) nga Rruga e All-llahut...“(Llukman 31:6) “ (Hadith Hasen)

  Vazhdojm me njė hadith tash, dhe kėshtu me radh nė postimet tjera.

  Hadithi, tė cilin e transmeton Enes ibn Maliku (Allahu qofte i kėnaqur me atė) se Pejgamberi SalAllahu Alejhi ue Selem ka thėnė: "Do tė ketė nė kėtė ummet nėnēmim, shpifje dhe shėmtim dhe kjo do tė ndodhė kur tė pijnė verė, tė luajnė me kėngėtare dhe tė luajnė me kėngė-muzike (el-meazif). (hadith i saktė, e nxorri Tėrmidhiu etj., dhe i vėrtetuar nga Albani,).
  Ka thėnė imam ibėn Kajjimi: "Ky ėshtė pretim nga Allahu, argetuesve me kėngė e muzikė do t'u leshojė tokėn dhe do t'i shėndrrojė ato nė majmuna dhe derra". (pėr kėtė thėnje ka shumė pėr tė thėnė, sepse shumica e keqkuptojn e nėse ka nevoj do ta shpjegojm inshAllah.)


  Dhe e pėrfundoj kėtė shkrim me thėnjen e njė prej halifeve tė njohur, i cili ėshtė halifja i pestė me radhė me drejtėsi (pas shokėve tė Profetit alejhi selam):

  Ka thėnė Omer bin Abdul Aziz: "Kėnga ėshtė prejardhje nga shejtani dhe perfundimi i saj ėshtė hidhėrimi i Mėshiruesit (Allahu xh.sh.).

 7. #7
  i/e larguar Maska e forum126
  Anėtarėsuar
  05-10-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  1,198
  Veglat muzikore dhe tingujt e tyre i bejne keq zemres, tensionit dhe nxisin epshin per gjynah.Nese i shikoni te rinjte ne koncerte do te shikoni se ata kane kaluar ne ekstaza te cilat vetem se shejtanet i mundesojne.Shikoni si adhurohen kengetaret dhe nuk vleresohen dijetaret.A mos kengetari eshte dijetar apo di vetem kater rreshta te nje strofe.Pikerisht muzika e den shpirtin sikurse alkoli e deh mendjen thoshte nje musliman.Nuk eshte argument sikurse thote dikush qe ajo sjell kenaqesi dhe prandaj eshte e mire.Kenaqesi mund te sjelle dhe imoraliteti mirepo ajo eshte haram.Muzika ndalohet dhe ne bibel.

  11 Mjerė ata qė ngrihen herėt nė mėngjes pėr t'u turrur pas pijeve dehėse dhe vonohen deri nė mbrėmje sa tė flakėrohen nga vera!
  12 Nė banketet e tyre ka qeste, harpa, dajre, fyell dhe verė, por ata nuk i kushtojnė kujdes veprės sė Zotit dhe nuk marrin parasysh atė qė ai ka bėrė me duart e tij. (isaia 5)

 8. #8
  Nallban Maska e alko71
  Anėtarėsuar
  24-03-2006
  Vendndodhja
  Tokė
  Mosha
  51
  Postime
  707
  Pashe Zotin cka po perziheni ne kete forum ju jo muslimanet.A keni pak karakter a jo,a dini te rrespektoni besimin e dikujt?

  Ndalohet me islam, e edhe ne besimin hebre dhe ne krishterizem :skulptura e qenieve te gjalla , portreti(pikturim i fytyrave),dhenja pas ahengjeve diskotekave kafeneve, pijet alkoolike dhe cdo gje qe e largon vemendjen nga te kujtuarit se jemi ne sprove ketu.Gjithecka qe teprohet ndalohet perveq bamiresise dhe veprave te frytshme.

  Shkojne e me sjellin ketu jo Abu Dabi jo ku di une sahanelepiresve te perendimit thu se ata jan model i islamit.Edhe ata jane ne ate qe eshte e ndaluar dhe aq ju ben per ndalesat dhe lejesat.Qellim e kane kete bote dhe kopjimin e perendimoreve.

  Shkoni vella lexoni vete Kur'an dhe ndoshta u jep Allahu drite qe te kuptoni,sepse sa po shoh une ketu shume prej jush nuk e keni lexuar Kur'anin asnjehere apo ndoshta vetem nje here.Kur'ani nuk eshte liber "gu gu pici gu" ta mbash mend me nje te lexuar jo.Sa here qe ta lexosh do te hasesh ne gjera te reja qe nuk i ke verejtur heren e kaluar dhe do te thuash me vete "a thua ta kem nderruar me ndonje tjeter"
  E perseris gjithmone do te vereni gjera te reja ne te.Ato aty kane qene edhe heren e pare por nuk i keni verejtur apo i keni lexuar siperfaqesisht.Ose ose,heren e dyte dhe te trete jeni me te pjekur sepse njeriu ndryshon cdo dite dhe perjeton gjera dhe situata te ndryshme.

  Andaj mos ejani ketu jo mua ma merr mendja keshtu e jo s'ma merr mendja,jo shikoje ate shtet jo po ky shtet sepse po te vlente mendimi yne aq shume,nuk do te dergonte Zoti profetet me ligje shpallura.

  Tek e fundit te gjithe jane te bashkuar USA,EU dhe askush nuk tha pse.Tashti, pse ju pengon kur themi se duhet te bashkohen te gjithe muslimanet(gje qe e deshet ju apo jo do te ndodhe) ne nje udheheqje ?
  Jo, po do te duhej pastaj t'i pyesnin edhe ata per c'eshtje globale dhe ata nuk do t'ua benin lepe pekej orekseve te ketyre gllaberuese e ndoshta edhe do t'ua thenin turinjet po ngacmuan ndonje popull te dobet.Ketu qendron frika.

  Ata ishin bashke dhe me qellim i percane,e pseja po shihet tash.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga alko71 : 14-03-2007 mė 20:14
  Why do people with closed minds always open their mouths?

 9. #9
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Anėtarėsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,639
  Citim Postuar mė parė nga alko71
  Pashe Zotin cka po perziheni ne kete forum ju jo muslimanet.A keni pak karakter a jo,a dini te rrespektoni besimin e dikujt?

  Ndalohet me islam, e edhe ne besimin hebre dhe ne krishterizem :skulptura e qenieve te gjalla , portreti(pikturim i fytyrave),dhenja pas ahengjeve diskotekave kafeneve, pijet alkoolike dhe cdo gje qe e largon vemendjen nga te kujtuarit se jemi ne sprove ketu.Gjithecka qe teprohet ndalohet perveq bamiresise dhe veprave te frytshme.

  Shkojne e me sjellin ketu jo Abu Dabi jo ku di une sahanelepiresve te perendimit thu se ata jan model i islamit.Edhe ata jane ne ate qe eshte e ndaluar dhe aq ju ben per ndalesat dhe lejesat.Qellim e kane kete bote dhe kopjimin e perendimoreve.

  Shkoni vella lexoni vete Kur'an dhe ndoshta u jep Allahu drite qe te kuptoni,sepse sa po shoh une ketu shume prej jush nuk e keni lexuar Kur'anin asnjehere apo ndoshta vetem nje here.Kur'ani nuk eshte liber "gu gu pici gu" ta mbash mend me nje te lexuar jo.Sa here qe ta lexosh do te hasesh ne gjera te reja qe nuk i ke verejtur heren e kaluar dhe do te thuash me vete "a thua ta kem nderruar me ndonje tjeter"
  E perseris gjithmone do te vereni gjera te reja ne te.Ato aty kane qene edhe heren e pare por nuk i keni verejtur apo i keni lexuar siperfaqesisht.Ose ose,heren e dyte dhe te trete jeni me te pjekur sepse njeriu ndryshon cdo dite dhe perjeton gjera dhe situata te ndryshme.

  Andaj mos ejani ketu jo mua ma merr mendja keshtu e jo s'ma merr mendja,jo shikoje ate shtet jo po ky shtet sepse po te vlente mendimi yne aq shume,nuk do te dergonte Zoti profetet me ligje shpallura.

  Tek e fundit te gjithe jane te bashkuar USA,EU dhe askush nuk tha pse.Tashti, pse ju pengon kur themi se duhet te bashkohen te gjithe muslimanet(gje qe e deshet ju apo jo do te ndodhe) ne nje udheheqje ?
  Jo, po do te duhej pastaj t'i pyesnin edhe ata per c'eshtje globale dhe ata nuk do t'ua benin lepe pekej orekseve te ketyre gllaberuese e ndoshta edhe do t'ua thenin turinjet po ngacmuan ndonje popull te dobet.Ketu qendron frika.

  Ata ishin bashke dhe me qellim i percane,e pseja po shihet tash.

  Alko vella besom per ty kam shum respekt dhe jo vetem per ty por per te gjithe vellezerit musliman .
  Ti te pakten e di se si jane keta qe nuk jane musliman , kur neve shkojme tek forumet e tyre , nese dicka nuk ju pelqen e shlyejne mbrenda sekondit . Po tani eshte pyetja a edhe neve duhet te behemi te tille ?!!
  Per mendimin tim , une personalisht i mirepres jo muslimanet ne kete forum . Tek forumet e tyre ku te lejon Albo te bejsh bisede, debat !!! Ata pune ka , te gjurmoj shkrimet e muslimaneve dhe ti shlyej . Te pakten ketu ne forumin tone mundemi qe tua tregojme te verteten .
  Ata , lete fyejne , lete folin te paverteta , kete e kane ne natyren e tyre , jo se duan , por vuajne nga ajo semundje dhe ku i dihet ndoshta duke fyer e shajtur Allahu i hap syte dikujt nga ata i tregon te verteten dhe herohet nga ajo semundje .
  Neve qe jemi musliman ne e dime te verteten andaj fjalet e tyre nuk duhet te na brengosin.
  Ndersa per ate qe shtetet tjera jane te bashkuara dhe neve nuk jemi , mos fajso keta vizitoret jomusliman ne kete forum .
  Faji eshte i yni , dhe ate duhet ta kerkojme ne mbrendi . Po te kishim pasur mundesi te shikojme ftyren e profetit ne parajse , me siguri nuk do te ishim ne gjendje te hikojme dicka nga lotet e tij .
  Duam ose nuk duam neve , eshte fakt , neve momentalisht kemi deshtuar ne realizimin e endres se profetit .
  Andaj duhet te punojme me shum dhe mos brengoemi per fjalt e tjereve . Perkujto shprehjen "qente lete lehin - Karavani lete eci para " !!!
  Kete pune duhet te bejme neve Alko .


  Me respekt Gostivari_usa

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-10-2004
  Vendndodhja
  Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
  Postime
  700
  Citim Postuar mė parė nga forum126
  Veglat muzikore dhe tingujt e tyre i bejne keq zemres, tensionit dhe nxisin epshin per gjynah.Nese i shikoni te rinjte ne koncerte do te shikoni se ata kane kaluar ne ekstaza te cilat vetem se shejtanet i mundesojne.Shikoni si adhurohen kengetaret dhe nuk vleresohen dijetaret.A mos kengetari eshte dijetar apo di vetem kater rreshta te nje strofe.Pikerisht muzika e den shpirtin sikurse alkoli e deh mendjen thoshte nje musliman.Nuk eshte argument sikurse thote dikush qe ajo sjell kenaqesi dhe prandaj eshte e mire.Kenaqesi mund te sjelle dhe imoraliteti mirepo ajo eshte haram.Muzika ndalohet dhe ne bibel.

  11 Mjerė ata qė ngrihen herėt nė mėngjes pėr t'u turrur pas pijeve dehėse dhe vonohen deri nė mbrėmje sa tė flakėrohen nga vera!
  12 Nė banketet e tyre ka qeste, harpa, dajre, fyell dhe verė, por ata nuk i kushtojnė kujdes veprės sė Zotit dhe nuk marrin parasysh atė qė ai ka bėrė me duart e tij. (isaia 5)
  Po quditem me kso shkrimesh.

  Edhe babgjyshin tem e pat rrok reuma (ramatizi) po me duket krejt prej muzike e ka pas .
  I ndjeri babgjysh i ngojke do kenge me qiftelia asi te kenge te gjata nga 1 ore.

  Edhe disa hoxhallar qe jane kane perpara qe ishin kunder shkollimit te Shqiptareve e qe skishin lidhje me fene thojshin se shejtani hyn ne qifteli mbrenda aty.
  Qysh nuk po e gjeni njehere ate shejtanin qe ju ka hyre mbrenda ne trup.
  Vete ai i mallkuari ka qejf qe ne me mendu se ai po rrika ne instrumente muzikore.

  Normalisht se ka disa muzika qe jane te ndaluara ne islam .
  Ka muzika qe me te vertet jane te demshme per njeriun edhe fizikisht edhe shpirterisht.
  Ka edhe muzika qe jane te mire per njerezit edhe fizikisht edhe shpirterisht.
  Une kur degjoj kenge nga Shkurte Fejza ,Mahmut Ferati;Sabri Fejzullahu etj.etj me pushon zemra ,me ben te mendoj me mire ,me ben njeri me te mire.
  Une kur degjoj ndonje ilahi te mire shpirti me duket qe me rritet .Kur i degjoj disa kenge te Adem Ramadanit ,Sami Yusufit ,Jusuf Islamit ,Ahmet Ozhanit me duket se besimi im eshte dyfishuar ne ato momente.

  E kam nje anetar te familjes ka qene pak problem ,nuk e degjonte sidomos nenen e tij ,kur e ka degjuar kengen e Adem Ramadanit kushtuar ja ka nise te qaje dhe te pendohet se ēfare bente me pare ; dhe me kurr nuk i sillte probleme familjes se tij sidomos nenes se tij.

  Ju duhet ta dini se nje artist shpeshhere i prek zemrat e njerezve dhe mund te sjell shume te mira .

  Ata qe jane kunder artit me duket se jane njerez te zbrazet ne mbrendesine e tyre.
  Zemrat e atyre qe nuk e dojne artin jane si me qene zemra prej guri
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga albprofiler : 15-03-2007 mė 18:39

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-01-2007
  Postime
  37
  Besoj se kjo teme eshte me e komplikuar se cduket.

  Ne fakt nuk mund te jete nivel harami absolut deri sa ka hadithe ne te cilat tregojne se jane te lejuara ne disa raste.

  Te arsyetosh dhe te shpjegosh dicka duhet te kesh njohuri te gjere dhe te dallosh gjithe cikerimat e vogla.

  Ndonjehere citimi i opinionit te dikujt nuk eshte shume i mjaftueshem, kur ka gjera qe nuk pohojne ate opinion ose kuptime qe i veshen qe nuk shkojne dhe nuk jane konsistent si kuptim ne raste te tjera.

  Nuk ka diskutim se cdo gje me teprice apo me shume ekstravagance eshte haram....natyrisht edhe buka behet haram keshtu:

  Hani nga tė mirat qė u dhuruam, e mos u bėni pėrbuzės (mos teproni, ose merrni me shume me dhune) se do t’u godasė hidhėrimi Im, e atė qė e zė hidhėrimi Im, ai ka mbaruar. [Kur'an, Surah Ta Ha(20):81]

  Gjithcka duhet me karar, pa tepruar.

  Persa i perket muzikes, mendoj dhe ka shume dijetare qe thone se keto nuk jane ne rregull. Por tani a kuptohet ky ne kuptim absolut apo i caktuar sipas kuptimeve perkatese?

  Po, ekziston te Sahih Bukhari, Libri i Pijeve(69), Hadithi 494 qe tregon per disa qe do konsiderojne zinane, medafshin, dhe pijet alkolike dhe perdorimin e instrumenteve si te lejuara dhe pastaj nje do shkoi te ata dhe do kerkoi per dicka dhe ata do i thone "kthehu te ne, neser". Dhe Zoti do i denoje gjate nates.

  Por gjithashtu ekzistojne edhe hadithe qe i Derguari i ka lejuar keto si te Sahih Bukhari Libri I'idet,dy festat (15), Hadithi 70 Transmeton Aisha se i Derguari shkoi te shtepia e saj kur dy vajza po kendonin prane say kengen e Buath. I derguari (paqja qofte me te) u ul dhe ktheu fytyren nga ana tjeter. Pasatj Abu Bekri i foli atyre "instrumente muzikor te shejtanit prane te derguarit (paqja qofte me te)?" I derguari i Zotit (paqja qofte me te) i tha "Leri ato".

  Te Hadithi 72, i njejti liber, i derguari thote pas ca thote Abu Bekri "Leri ato Abu Bekr, sepse cdo popull ka nje Id (feste) dhe ky eshte Idi yne."

  I njejti hadith permendet ne Sahih Bukharin Librin e Meritave te Ndihmuesve ne Medine (58), hadithi 268 sepse ato po kendonin kenge per Ndihmuesit.

  Ky hadith permendet edhe Sahih Muslim, pak a shume ne te njejtin kuptim.

  Pra disa dijetare te shtyre nga ky hadithi kane lejuar qe disa instrumente te perdorin gjate festave.

  Eshte dicka me e komplikuar se cduket. Nqs do ishte e ndaluar absolute atehere nuk do ekzistonin ato hadithet me larte ne sahijet dhe nuk do kishte dijetare qe te linte keto ne festime apo ne raste martesash.

  Prandaj nqs nuk i hyni kesaj ceshtjeje ne thellesi, nuk duhet diskutuar kot se koti se ca mendoni.

  Ne rradhe te pare nuk renditet ne haramet absolute si zinaja, apo te tjerat...dhe nuk ka te njejten grade.

  Se cili eshte kuptimi me i sakte, vetem Zoti e di. Nuk kam hyre kesaj gjeje ne rrenje te them se cili ka te drejte apo gabim, por hadithet qe permenda me larte gjenden dhe mund t'i lexoni vete.

  Per vete nuk kam ndonje prioritet t'i futem ne studim dhe kerkim kesaj gjeje kur nuk ka peshen e duhur ne gjerat prioritare te hyhet ne thellesi ne gjykimin tim. Nuk mund te pronocohem per dicka qe nuk e di mire kot se koti. Vetem sa them "Nuk e di"! Nuk eshte turp te thuash se "nuk di dicka", por turp eshte te prononcohesh kot pa e studiur mire apo se po te bie "fama". Dijetaret me te medhenj kane pohuar se "nuk dine gjera" qe jane njemije e kushedi sa here me me njohuri se ne, por nga ana tjeter kemi persona qe as nuk kane ato elementare te japin opinione nga me te cuditshme. Nje pohim i sinqerte qe nuk di dicka edhe me i dobishem se nje hamendje e sinqerte qe mund te jete e gabuar.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Studentt : 15-03-2007 mė 23:46

 12. #12
  Nderi i Forumit Maska e Acid_Burn
  Anėtarėsuar
  02-05-2002
  Postime
  1,028
  Pajtohem me Studentt sa i perket asaj qe ka thene... hadithet jane te sakta dhe nuk mund te jene ne kundershtim me njeri tjetrin ... me fjale te tjera duhet te interpretohen sikurse i kane interpretuar ata qe e kane lejuar muziken ne princip por asesi ne cdo lloj forme e lloj perdorimi.

 13. #13
  Perjashtuar Maska e Zėu_s
  Anėtarėsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,672
  Citim Postuar mė parė nga forumi126
  Veglat muzikore dhe tingujt e tyre i bejne keq zemres, tensionit dhe nxisin epshin per gjynah.Nese i shikoni te rinjte ne koncerte do te shikoni se ata kane kaluar ne ekstaza te cilat vetem se shejtanet i mundesojne.Shikoni si adhurohen kengetaret dhe nuk vleresohen dijetaret.A mos kengetari eshte dijetar apo di vetem kater rreshta te nje strofe.Pikerisht muzika e den shpirtin sikurse alkoli e deh mendjen thoshte nje musliman.Nuk eshte argument sikurse thote dikush qe ajo sjell kenaqesi dhe prandaj eshte e mire.Kenaqesi mund te sjelle dhe imoraliteti mirepo ajo eshte haram.Muzika ndalohet dhe ne bibel.

  11 Mjerė ata qė ngrihen herėt nė mėngjes pėr t'u turrur pas pijeve dehėse dhe vonohen deri nė mbrėmje sa tė flakėrohen nga vera!
  12 Nė banketet e tyre ka qeste, harpa, dajre, fyell dhe verė, por ata nuk i kushtojnė kujdes veprės sė Zotit dhe nuk marrin parasysh atė qė ai ka bėrė me duart e tij. (isaia 5)
  Me fal qe po te kundershtoj forumi126, por une nuk po e di a i ke keqkuptuar keto fjale, apo po i keqinterpreton ti me qellim, se aty nuk po flitet aspak per ndalim te muzikes dhe kenges nga Zoti xh.sh, por per diēka tjeter, aty po flitet per ata njerz qe nuk i frenojne epshet e tyre dhe rrine gjith diten neper restorante duke ndegjuar muzike dhe kenge te llojllojshme (qe ne mesin e atyre kengve ka edhe aso te demshme) e duke pire alkool ku e demtojne separi shendetin e vet e pastaj edhe gjith familien e vet duke hargjuar aty para pa nevoje dhe duke harruar obligimet ndaj families se tije dhe ndaj Zotit.

  Citim Postuar mė parė nga only truth
  Po quditem me kso shkrimesh.

  Edhe babgjyshin tem e pat rrok reuma (ramatizi) po me duket krejt prej muzike e ka pas .
  I ndjeri babgjysh i ngojke do kenge me qiftelia asi te kenge te gjata nga 1 ore.
  Edhe une po habitem qysh mundet dikush me i than vetit shqiptar kur ndihmon (me vetdije apo pavetdije) ne zhdukjen e kultures, mentalitetit, karakterit dhe vlerave tjera Kombetare Shqiptare mijravjeqare.

  Citim Postuar mė parė nga only truth
  Edhe disa hoxhallar qe jane kane perpara qe ishin kunder shkollimit te Shqiptareve e qe skishin lidhje me fene thojshin se shejtani hyn ne qifteli mbrenda aty.
  T'garantoj me krye qe edhe keta to sotmit qe pohojne keso gjera idioteske jan q'asi "dijetar" e "filozofa" sikur ata hoxhollaret e me hershem qe na thonin "Mos i qoni femijet e juaj neper shkolla se po i beni Shkie", ose ate tjetren "Kur te gjuajn armiku me gure, ti gjuaje me buke", sot e kemi kuptuar te gjith perēka na thonin ata ashtu dhe kush i ka mesuar te na thojne ashtu.

  Citim Postuar mė parė nga only truth
  Qysh nuk po e gjeni njehere ate shejtanin qe ju ka hyre mbrenda ne trup.
  Vete ai i mallkuari ka qejf qe ne me mendu se ai po rrika ne instrumente muzikore.
  E po ata at shejtanin qe ju ka hy n'b... nuk deshirojne ta gjejne por vetem e ndegjojne dhe veprojne si t'ju thot ai.

  Citim Postuar mė parė nga only truth
  Normalisht se ka disa muzika qe jane te ndaluara ne islam .
  Ka muzika qe me te vertet jane te demshme per njeriun edhe fizikisht edhe shpirterisht.
  Po normal qe ka disa kenge qe nuk lejohen jo vetem me fé, por ato i ndalon vet kultura, mentaliteti, karakteri Shqiptar, por keta nuk po i dallojne ato, keta po thone ndalohet muzika dhe kendimi, duke injoruar qe edhe hoxha kendon.

  Citim Postuar mė parė nga only truth
  Ka edhe muzika qe jane te mire per njerezit edhe fizikisht edhe shpirterisht.
  Une kur degjoj kenge nga Shkurte Fejza ,Mahmut Ferati;Sabri Fejzullahu etj.etj me pushon zemra ,me ben te mendoj me mire ,me ben njeri me te mire.
  Une kur degjoj ndonje ilahi te mire shpirti me duket qe me rritet .Kur i degjoj disa kenge te Adem Ramadanit ,Sami Yusufit ,Jusuf Islamit ,Ahmet Ozhanit me duket se besimi im eshte dyfishuar ne ato momente.

  E kam nje anetar te familjes ka qene pak problem ,nuk e degjonte sidomos nenen e tij ,kur e ka degjuar kengen e Adem Ramadanit kushtuar ja ka nise te qaje dhe te pendohet se ēfare bente me pare ; dhe me kurr nuk i sillte probleme familjes se tij sidomos nenes se tij.

  Ju duhet ta dini se nje artist shpeshhere i prek zemrat e njerezve dhe mund te sjell shume te mira .

  Ata qe jane kunder artit me duket se jane njerez te zbrazet ne mbrendesine e tyre.

  Zemrat e atyre qe nuk e dojne artin jane si me qene zemra prej guri
  T'lumt goja (apo dora) se ma drejt e ma me vend asht bukur zor fol dikush, e une po iu them ktyne "n'kofsh Bektesh merr vesh", po kujna me i than se ... foli Zenes foli stenes.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Zėu_s : 16-03-2007 mė 05:25

 14. #14
  Perjashtuar Maska e Zėu_s
  Anėtarėsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,672
  Shikoni vetem kete "argumentin" e pare se sa e vertet eshte kjo qe po deshirojne keta te na ishte e vertet:

  Citim Postuar mė parė nga Faruk-
  1. Fjala e Allahut tė Madhėruar: "Po ka nga njerėzit qė blenė tregime boshe e me qėllim qė t'i largojnė njerėzit prej rrugės se Allahut po pasur kurrfarė fakti dhe pėr t'i marrė ato (ajetet e) Allahut si tallje. Per ta me siguri ėshtė pėrgaditur denim i turpshem ". (lukman 6)
  Edhe pse flitet krejt per diēka tjeter ketu, shihni se si i keqinterpreton me qellim fjalet e Zotit te madhnueshem dhe se ēka thot ky ekstremisti me posht qe edhe betohet ne Allahun kur genjen (e ban be Zotin rrejshem):

  Citim Postuar mė parė nga Faruk-
  Ėshtė pyetur Abdullah ibėn Mes'udi r.a rreth domėthenijes sė fjalės "tregime boshe", e ai ėshtė pėrgjegjur: "Betohem nė Allahun, tė Cilin s'ka zot tjetėr perveē Tij, kuptimi i kėsaj ėshtė "Kėnga".
  Shum interesant, por prej kurit na qenkan bere "tregimet boshe" te njejta me "kėndim" se ?


  Siē mund ta shihni te gjith, ketu kemi te bejme me nje njeri ekstremist qe keqperdore fjalet e Zotit te madh (nuk eshte as i pari e as i fundit) per ndonje interes qe nuk e shpreh (me siguri nuk e pelqente muziken dhe kendimin), dhe per arsye qe nuk kishte kurrfar mundesie ti ndryshoj Ajetet ne Kur'an, thjesht ka vendosur te betohet ne Allah dhe mundohet te na bind te gjithve se ngjyra e Kuqe na qenka e Kaltert, duke menduar qe ai eshte me i menquri i botes dhe te gjith njerzit e tjere te kesaj bote jan budalla qe te besojne menjehere si te betohesh rrejshem ne Zot.

  Kjo eshte e ngjajshme me keto keqperdorimet dhe keinterpretimet e fjales se Zotit xh.sh. nga Talibanet e Bin Ladenat qe po i bindin djemt e ri ta hedhin veten ne air me dynamit ne mes te dhjetra Femijeve, Grave, Pleqve dhe Burrave te pafajshem duke menduar qe do te shkoj direkt ne Xhennet, ose ata tjeret qe po i hedhin ne air Xhamiat e njeri tjetrit per arsye politike, edhe atyre po iu betohen ne Zot disa mjekrrosha te gerrditshem e po iu thojne keshtu diēka ne kete drejtim:
  "Betohem nė Allahun, tė Cilin s'ka zot tjetėr perveē Tij, nese e hedh vetveten ne air ne mes te pazarit me plot "armiq" (femije, gra e pleq) ose nese e hedh ne air Xhamine e sunnitve apo shiitve me plot "armiq" (njerz te pafajshem), do te shkosh direkt dhe pa gjykim ne Xhennet si Shehid", apo jo.

  Ndalimi i Artit (muzikes, skulptures, piktures etj.) nga disa njerz (jo nga Zoti, se Zoti i ndalon fjalet e pista, erotike pornografike e pislleqe te tjera e jo Artin) nuk eshte asgje me shum se vetem propagand e disa nacionalistve te qmenur dhe ambicioz qe deshironin dhe deshirojne te zhdukin ēdo gjurme te kulturave te popujve te tjere qe kan konvertuar ne islam, qe ne kete menyre te arrihet asimilimi total dhe nenshtrimi i popujve te tjere ndaj popullit te tyre. Sepse nje popull i vjeter (siē jemi ne Shqiptaret) identifikohet me race, gjuhe dhe art, natyrisht qe kjo i pengon popujt grabitqare, siē kan filluar disa te na thojne se gjuha dhe shkrimi arabe na qenkan te shenjeta, kete e thonin edhe osmanlinjet, greket dhe serbet per gjuhet e tyre kur kan qene tek ne.

  Pra ketu kemi padyshim politikat, propagandat, shtremberimet, keqinterpretimet dhe genjeshtrat e njejta si te Kishave qe zhduknin ēdo Fakt dhe ēdo Dijetar qe argumentonin te kunderten e asaj qe thonin prifterinjet e Kishave se gjoja na qenka fjala e Zotit kur propagonin ne favor te interesave te tyre personale dhe ne te mire te Kombeve te tyre.

  O vllezer e motra, keni kujdese ēka lexoni dhe keni kujdes kujt i besoni se nuk kan qene dhe nuk jan te gjith aq besimtar te fort siē ju shiten juve perpara ose siē tingellojne betimet e tyre ne Zot. Hadithet nuk jan fjala e Zotit e shpallur permes profetve dhe shkruar ne kater librat e tije, por jan fjale te njerzve si ne, qe duhet mire te studiohen dhe analizohen qe te kuptojme se a ka aty ndonje politike, propagande ne prapavi per te miren e popujve qe ata i takojnee ne dem te popujve te tjere, apo jan me te vertet sudime dhe analizime te drejta te fjalve te Zotit te madhnueshem dhe te fjalve te profeteve te tije.


  Tung
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Zėu_s : 16-03-2007 mė 17:16

 15. #15
  Perjashtuar Maska e Zėu_s
  Anėtarėsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,672
  Vetem edhe nje gje deshta te ju them, mos harroni se qe nga pushtimi i trojeve te tjera nga Osmanlinjet, féja Islame eshte politizuar dhe behet permes saj shum propagand pro dhe ati popujve te ndryshem (kurse féja kristiane eshte politizuar me heret).

  Marim shembull fjalen Allah qe do te thot Zot, sepse edhe arabet e krishter i thone Zotit Allah dhe kjo fjale ka ekzistuar edhe para muslimanizmit, pra pa kurrfar dyshimi fjala Allah do me thene Zot, por ne nje far kohe disa urrejtes te fés islame dhe fundamentalist te krishter dhe jahudi (po e perseris, vetem disa, nje grup apo organizate anti-islame) kan dale me nje mendim apo me mire te themi me nje propagande anti-islame dhe pohonin qe fjala Allah eshte emri i Zotit te mUslimanve, se gjoja mUslimanet po besokan ne nje Zot tjeter e jo ne ate Zotin e vertete dhe te vetem qe ekziston, dhe pastaj vazhdojne (me vjen trishtim ta shprehi kete pohim te tyre te poshter) se Zoti qe besojne vetem mUslimanve ne te me emrin Allah eshte engjulli i rrezuar, e engjulli i rrezuar te dashtun vllezer e motra eshte Satani apo Shejtani.

  Kjo propagand anti-Zot eshte bartur dhe mbjellur tek shum mUsliman pa vetdijen e tyre, dhe shum nga ne (disa me qellim e disa paqellim) po themi edhe ne vet qe fjala Allah nuk do te thot Zot por eshte emri i Zotit qe besojne mUslimanet dhe keshtu po i japim te drejt armiqve tone qe po na shajne e po na thone se ne besojme ne Satanin apo Shejtanin.

  Une para gati nje viti e kisha filluar kete bised ketu ne forumin e komunitetit mUsliman qe te bisedojme dhe te ju tregoj qe te mos i shkoni per peni atyre armiqve te Islamit qe po pohojne gjerat me te poshtera kunder Zotit vet, ti ipni te drejt atyre e te pohoni edhe ju me gojen e juaj se fjala Allah nuk po doka te thot Zot por qenka emri i Zotit e te dalloni edhe ju Allahun nga Zoti, se Zoti nga Zoti nuk dallohet, Zoti eshte Zot.
  Por fatkeqsisht rash ne disa ekstremista (me siguri ksi mjekrrosha) qe mi fshin postimet e mia, me than te mos jap komente nacionaliste te kota aty dhe keshtu me perzune nga ky forum i komunitetit mUsliman.
  S'prish pune se edhe keshtu mundemi te jetojme pa problem, apo jo.

  Ju pershendes

 16. #16
  . Maska e alDI
  Anėtarėsuar
  27-08-2002
  Vendndodhja
  London
  Postime
  663
  O Zot i madh,te quash Abdullah ibn mesudin , Sahabiun e ndershmet te Pjekamberit tone ekstremist dhe ti thush se betohet ne Zot rrejshem ky esht kulmi.
  Mos kini merak se Pejkamberi Muhamed i ka mallku ata qe shajn sahabet .
  .

 17. #17
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Anėtarėsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,639
  Citim Postuar mė parė nga alDI
  O Zot i madh,te quash Abdullah ibn mesudin , Sahabiun e ndershmet te Pjekamberit tone ekstremist dhe ti thush se betohet ne Zot rrejshem ky esht kulmi.
  Mos kini merak se Pejkamberi Muhamed i ka mallku ata qe shajn sahabet .

  Abdullah ibn Mesudi ne kohen e tij , me te vertete ka qene nje dijetar , i cili nga keto qe lexoj nga postimet e juaja , sepse vete sinqerisht nuk kam pasur dijeni per te ,hera e pare emrin e ketij dijetari musliman e kam lexuar ketu ne forum , eshte me padiskutim njeri mendimi i te cilit duhet te merret parasysh .
  Por , te themi se mendimi i tij eshte perfundimtar dhe se mendime tjera jane te gabuara per kete ceshtje , pra muzika dhe instrumentat muzikor, eshte ide komplet e gabuar .
  Idete e tilla , nuk jane asgje vetem se stagnim i shoqeris ne nje pik , duke mos levizur as para e as mbrapa.
  Eshte e barabarte me tezen te cilen bota kristijane , ne kohen e Xhordano Brunos nuk kishte deshire te degjoj ide tjera , per ta Toka ishte qendra e universit dhe cdo gje sillej rreth tokes , andaj e dogjen te gjalle pasi kundershtonte mendimin e tyre .
  Dua te them , se ndonjehere edhe dijetaret me te medhej bejne gabime !!! Ata ne ate kohe nuk kane pasur zhvillimin tone intelektual , as teknik , po biles as metodik , andaj mendoj se Abdullah ibn Mesudi nuk ka qene gabim , por jemi neve gabim qe akoma ndjekim metodat e tija te logjikimit te cilat duam neve ose nuk duam , jane metoda mese 1000 vjecare te vjetra .
  Pyetje eshte nqs parapelqejme metodat e vjetra , atehere pse psh ne bujqesi nuk perdorim plugun , por perdorim traktorin sot ?!!!
  Mendoj qe ceshtje te tilla duhet te shikohen me seriozisht , nese ka nevoj lete kritikohet puna edhe e dijetarit me te madh , vetem e vetem qe te trijumfoj llogjika e shendoshe e kohes se sotme .
  Mos harojme se cdo gje eshte ne ndryshim dhe kjo vlen edhe per shoqerin . Eshte ne duart tona te zgjedhim menyren e te jetuarit . Do te jetojme me normat dhe standardet e para 1000 viteve ose do ti pershtatemi kohes sone .
  Per vehte , une zgjedhjen time e kam bere , besoj se edhe juve keni bere zgjedhjen tuaj .

  Me respekt Gostivari_usa
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gostivari_usa : 17-03-2007 mė 01:30

 18. #18
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  07-12-2006
  Postime
  179
  Citim Postuar mė parė nga Gostivari_usa
  Toka ishte qendra e universit dhe cdo gje sillej rreth tokes , andaj e dogjen te gjalle pasi kundershtonte mendimin e tyre .
  Dua te them , se ndonjehere edhe dijetaret me te medhej bejne gabime !!! Ata ne ate kohe nuk kane pasur zhvillimin tone intelektual , as teknik , po biles as metodik , andaj mendoj se Abdullah ibn Mesudi nuk ka qene gabim , por jemi neve gabim qe akoma ndjekim metodat e tija te logjikimit te cilat duam neve ose nuk duam , jane metoda mese 1000 vjecare te vjetra .
  Pyetje eshte nqs parapelqejme metodat e vjetra , atehere pse psh ne bujqesi nuk perdorim plugun , por perdorim traktorin sot ?!!!
  Me kete don te thuash qe ne duhet te shfrenohemi duke ndegjuar muzik .??
  Apo ndoshta se kam kuptuar mir ?

 19. #19
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Anėtarėsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,639
  Citim Postuar mė parė nga ILyrium
  Me kete don te thuash qe ne duhet te shfrenohemi duke ndegjuar muzik .??
  Apo ndoshta se kam kuptuar mir ?
  Nuk e ke kuptuar mire Ilirium . Fundja te degjuarin e muzikes per mua nuk eshte mekat , tani cdo gje e tepruar eshte haram . Edhe buka qe hame nese e teprojme eshte haram .
  Nuk dmth qe te degjojme muzik deri ne ate nivel sa te shfrenohemi . Ate qe thash me shum kishte te bej me mendimet qe ndjekim ne kohen e sotme . Per vhte kam respekt per cdo dijetar , pa mare parasysh se cfar eshte . Por te bazojme jeton tone ne parimet e nje shoqerie qe ka jetuar para 1000 viteve per mua paraqet apsurd .
  Krejt cfar thot gostivari_usa eshte qe neve , gjenerata e shekullit 21 , cdo gje duhet te veme nen llupe . E jo te themi " filani e ka thene , ka qene dijetar i madh - pra dco gje eshte ne regull" , por te nisemi me mendimin "prit pak , ky njeri ka qene njeri i madh , por ndoshta ne punen e tij ka gabime - pra te anlizojme punen e dijetareve " .
  Kete ka thene Gostivari_usa dhe mendoj se nuk kam gabuar diku

 20. #20
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  07-12-2006
  Postime
  179
  Citim Postuar mė parė nga Gostivari_usa
  Fundja te degjuarin e muzikes per mua nuk eshte mekat , tani cdo gje e tepruar eshte haram
  Vėlla i nderuar, 4 Dijetaret me te medhenj te kater medh'hebeve kan thene qe muzika eshte HARAM ( e ndaluar ), e tash ti perveti bone qysh dush , ndasht te lejuar e ndash te ndaluar, ket nuk po e them un, kete e ka thene Muhammedi a.s, dhe 4 dijetaret e 4 medh'hebeve.
  Un ofrova fakte edhe pak me par po dikush po rrin hazer me fshis edhe po i fshin.
  8. Hadithi, tė cilin e transmeton Ebu Malik El-eshariu (Allahu qoftė i kėnaqur me atė) se Pejgamberi SalAllahu Alejhi ue Selem ka thėnė: "Nga ummeti im do tė kėtė njerėz qė do ta pijnė verėn duke e emėrtuar me tjetėr emėr dhe do tė luajnė me kėngė e muzikė e Allahu do t'a shafit (leshojė) tokėn dhe prej tyre di t'i shėndrrojė nė majmuna dhe derra". (Hadith i vėrtetė, i nxjerrur nga Buhariu, Muslimi, Ebu Davudi, Tirmidhiu Ahmed Ibn Hanbeli, ibėn Maxhe dhe Et-taberaniu, Nesaiu, Imam Malik,kurse e vėrtetouan hadithin Sheikh Albani, Ibni Hibani, Ismaili, Ibni Salahi, Imam Neveviu, Ibn Tejmija, Ibn Kajmxhozi, Ibni Azi Esanani, Ibni Kethiri, Ibni Haxher Eskalani, Imam Sahavi, Emir Salani. Kėta janė vetėm disa prej diejtarėve kur kanė fol pėr kėtė hadith kanė thėnė se hadithi ėshtė Sahih.

  Imam Ibėn Kajjimi thotė: Nė hadithin (paraprak) ndalohen veglat muzikore (el-meazif) dhe Pajgamberi a.s. iu ka premtuar argetuesve me kėngė e muzikė se Allahu xh.sh. do t'u lėshojė tokėn dhe do t'i shėndėrrojė nė majmuna dhe derra.. (Shiko: Igathetu el-lehfanė 1/261).
  9. Hadithi, tė cilin e transmeton Abdullah bin Amėr (Allahu qoftė i kėnaqur me atė) se Pejgamberi SalAllahu Alejhi ue Selem ka thėnė: "Vėrtetė Allahu xh.sh. ia ndaloi ummetit tim verėn, bixhozin, daullen dhe verėn e hurmės ". (Hadith i saktė, i nxjerrur nga Et-Taberaniu, dhe El-bejhekiu, i vėrtetuar nga Albani).
  Ja edhe disa fjal nga kater dijetaret me te medhenj qe njeh historia ISLAME

  Ka thėnė Umer bin Abdul Aziz: "Kėnga ėshtė prejardhje nga shejtani dhe perfundimi i saj ėshtė hidhėrimi i Mėshiruesi (Allahu xh.sh.).

  - Ka thėnė imam Ebu Hanifja: "Kėnga ėshtė prej mėkatėve , tė cilave duhet distancuar mėnjėherė nga ajo".

  - Ka thėnė imam Maliku: "Tek ne, me kėngė merrėn vetėm mėkatarėt. Vallė a ka tė menēur qė thotė se kėnga-muzika ėshtė hak?

  - Ka thėnė imam Shafiu: "Kėnga-muzika ėshtė e urrejtur dhe pavlerė, kush e tepron ne tė ėshtė mendjelehtė dhe nuk pranohet nga ai dėshmia".

  - Ka thėnė imam Ahmed ibėn Hambeli: "Kėnga mjellė nė zemėr hipokrizi".
  Esselamu Alejkum

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Eno Koēo
  Nga Brari nė forumin Muzika shqiptare
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 02-09-2022, 21:01
 2. Polifonia Popullore
  Nga Eni nė forumin Folklori shqiptar
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 18-07-2012, 15:27
 3. Pėrgjigje: 55
  Postimi i Fundit: 20-11-2007, 13:31
 4. Media: ISLAMI
  Nga rapsod nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 21-03-2007, 05:38
 5. Folklori muzikor
  Nga [A-SHKODRANI] nė forumin Folklori shqiptar
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-02-2006, 04:55

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •