Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 32

Tema: Ervin Hatibi

 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011

  Ervin Hatibi

  Nate Shkurti

  Tė shtėna
  Nata shpohet e pikon
  U mbush qyteti me ujė prej macesh
  Tė shtėna, tė shtėna
  Rrėzohet gjumi pėrmbi nėnat
  Rrjedh nėpėr udhė qumėshti i gjirit
  Valiumi
  Frika qytetare, meshė e mekur nėn bankat e drunjta
  Tė shtėna tė shtėna
  Zhurmojnė nėpėr qepalla kėpucėt e rėnda
  Me kėmbė tė mitura ushtarėsh brenda.  Merzia

  Merzia varferon vec pjese te trupit
  Te cilat fshihen nen bust
  Merzia, piedestali qe me larton
  Kesaj rruge pa tradita, pa barrikada
  Te pjek merzia, merzia, merzia
  Sic piqet nje pikture anitike, plasaritet verniku
  Pluhuri mbi pikture i josh qepallat te ulen
  E tonet kuqerreme te burojne nga merzia
  Prej piktures e sajojne dhomen e vetevrasjes,
  ku perdet u ulen
  eshte dhoma e mire e miqve, me veles
  I je qepur nje karrigie te rende dhe nuk del kurre
  Nga titulli i librit, brenda te cilit sigurisht qe ti
  ekziston
  Nen emra te rreme e kujtese te njellojte
  Ne nje cep te bibliotekes do ta gjej te vjeter librin
  Merzia, merzia
  Merri gjymtyret e mija e hidhi ne ndonje loje
  Ku vec mund te humbet
  Vec te mos e prek me trupin
  As te falem me to nuk dua
  Ose i nderroj gjymtyret me floket e mij
  Ah, floket e mij dy here te prere, aq te gjate
  Mes tyre gjendesha mes nje kopshti trendafitesh ujitur
  pa gjak
  Ku stolat kendonin me ze te harruar
  shatervani...
  Aty midis flokesh i shpetoja njerezise
  Tek me sy te mbyllur ecja e s'me shihnin
  Kerkoj floket e mij qe qene te verdhe
  Po krejt ma thithnin te keqeni dhe me linin mua
  Vec merzira te mira
  Po tani qe pa floke kam mbetur, pa njerez kam mbetur
  Merzia
  Eshte dicka e hidhur qe nuk ben dot pa te me
  Si edhe pa e quajtur pikellim apo me fjale me te ndera
  eshte dicka qe vertet te kthen ne bust
  Barkun me qime e kofshet t'i fsheh e t'i ruan
  Ne uje te mbyturish
  Qe t'i kesh per pleqeri
  Tani qe zhduka edhe floket e shenjte
  nje figure e lojes me letra jam bere
  Duke buzeqeshur me nje lule gazi ne dore
  Me ca rroba te stolisura fort
  Bust, bust spathi, si fant
  Me dy koke e kater duart me thika e gjethe te gjumit
  Tanime merzia si nje gjarper pellumb
  Ne nje fole thurur prej flokesh te ngordhur
  Ngroh si veze dy kokat e mija
  Njera eshte per vrasje, tjetra per vetvrasje.  Atdheu Turist

  Kamarda ishte kėtu
  Pantallonat e shkurtra
  Aparatin fotografik nuk e shqiste dore
  Vėrtik kokėn me flokė tė bardhė linēuar
  Flokė tė bardhė, vargan turistėsh me kėrcinj konserve
  Plakė prej shėndeti dhe qershori
  Nėn bluzat e bardha lisho e vesh trupin
  Zhurmė zanoresh janė thithat gjinore
  Tek hapin rrathė tė shtrembėr nė ujin e ndenjur te bluzės
  Cfarė drithėrash Kamarda, plot
  Jot shoqe parkon nė pleqerinė poshtė bluzės
  Nuk e lėshon aparatin, emri i markės
  Me Y greke, qė ndryshe kalamajtė e shqiptojnė
  Tė pisėt lypin ēamēakiza e qindarka
  Tė pisėt, tė shprishur gjaku
  Plaka shtrėngon
  Qemerin e kishės, qė sapo doli
  Ata shkruajnė se ishin aty
  Tė dy ēift pleqsh
  Kamarda kthehu nė katund.
  Aparati fotografik, aparati fotografik
  Kėrcinjtė, falanga falangjesh, turistėt e zbardhur
  Turistėt, turistėt, me flokė tė bardhė, tė verdhė
  Kisha ku u martua Kastrioti
  Ishe aty Kamarda
  Shtrėngonit aparatin fotografik, kėtu tė vjedhin
  Dy cicat si njė autobus i vetėm pėrmbi hartėn gurore e pluhur
  Qumėsht pluhur ish-qumėshti italo-shqiptar  Ndjenje e dashuruar

  Me ndjenjat jam ulur ne dhome e bisedoj
  ato jane dashuruar me ty, une nuk i besoj
  Me hir trendafilash dimri, qe celin mbi re,
  te krahasojne
  si harqe ylberesh hutuar
  rreth flokeve te tu duan te qendrojne

  Mbi udhet e fletes sime fillojne te vrapojne
  dhe tingujt nga pas po i ndjekin
  une per nje cast ndaloj
  te gjithe me shikojne dhe nisin e presin
  u them po shkoj, hej ta takoj

  Nga duart e henes te marr,nga yjet e ftohte
  mbi krahet e mia te mbaj, nga endrrat te mbroj
  Rreth teje ndjenjat e mia dhe tingujt e lashte
  njeherazi thone
  ky djale qe ju shihni prane ka shekuj me radhe
  qe po ju kerkon

  Harrohemi ne brigje prekjesh,ne kenge vetetimash
  ne dete te arte buzeqeshjesh
  ecin mbi perla vargjesh, ne maja te lira
  ku vetem nje ze eshte degjuar,
  heeej, heeeej jam dashuruar...


  Afrohu

  Dua ti harroj sot fjalet
  le te flasin vete veshtrimet,
  le te flase dora qe dridhet,
  ketu mbi kitaren time.

  Se kur erret bie nata
  nje drite ndizet brenda meje,
  njerezit fytyrat fiken,
  asgje tjeter s'ndjej vec teje.

  Neper jave rrjedh trishtimi
  cigaren prape kam filluar
  nuk je ndryshe nga te tjerat
  vetem une kam nryshuar.

  E terhqeh imazhin tend,
  dhe veten neper gjume
  jemi bashke, por ne agim,
  i vetem mbetem une.

  Te shoh me qarte kur ti je larg,
  afrohu te te dua
  dhe nese kjo eshte loje
  nuk me pelqen te luaj.

  Dicka mire e kam ditur
  vajzat vdesin porsi lulet
  nje petal qe me solli vjeshta
  permbi floke vjen e me ulet.

  Te shoh me qarte kur ti je larg...  Deshire dhe Heshtje

  Tej dritares eshte ngrohte
  njerez jan ulur ne tavolina
  qyteti nis e del prej vetes
  ne rruge bredhin klube e makina

  Nuk eshte e thene te jem krejt i vetem
  s'eshte e then te jem as vete i dyte
  me miq te rastit po te mbushet nata
  nje vend do gjej ku the clodh syte.

  Kam ftohte e s'te shoh prane
  mendoj, mendoj se si
  avujt e ngrohte te frymes time
  si zogj te bardhe e te verbuar mberrijne te ti
  ne enderr vijne, e qete kendojne
  e une me syte pak mbyllur ri
  koken ngre lart, degjoj ngadale
  kengen e hene te brisht si zane qe solle ti.

  E di se hesht hija ime
  e di se lotet s'flasin kur
  ata ata degjojne vec fjalet e mia
  ne heshtje qendrojn dhe ata si une

  Pas pak ngadal do te iki
  qe lotet te shkoj ti fshi diku
  ketu prane mbase atje larg
  pas pak ngadal do kethehem une  Parku i dhimbjeve

  Ka njė park ku vetėm rri shikon
  Edhe nė darkė dhimbje dha tė shtogve
  dridhje shpirti parkun e kėnaq
  Trotuarėt tingujt vuajtjet vallėzojnė mbi park
  E pas me hap njė tren harresash
  mundohet tė mė kapė

  E nė krahė kam netėt
  Qė ėmbėl mė vajtojnė
  E parė kthema vajzėn
  Qė lehtė ti kėndoj

  Mė kane thėnė se e kanė parė
  Mbi njė lot duke qarė
  Dua sytė ti shoh prapė
  Ti flas fjalė si i marrė

  Nė errėsirė flokėt mi prek
  Goten time kanė lėnduar
  Arome e vajzės po mė pret
  Nuk mė le as pėr tu larguar

  Para meje buzėqesh nga pas liqenit gri
  Unė lundroj mbi valėt e ndjenjės time
  qė nesėr do tė mė ikė
  Mėrmėritet qė vrapojnė pa mua nėpėr shi
  Ndezin vonė nė park njė dritė kujtimesh
  dhe i shuajnė pėrsėri

  E nė krahė kam netėt
  Qė ėmbėl mė vajtojnė
  E parė kthema vajzėn
  Qė lehtė ti kėndoj

 2. #2
  Dr. Maska e Zani
  Anėtarėsuar
  02-10-2002
  Mosha
  43
  Postime
  209
  A e di njeri Poezine Lekura jote bronz te Ervin Hatibit?Eshte dhe teksti i nje kenge te aleksander gjokes.
  flmd zani

 3. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Zani pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 4. #3
  carpe diem Maska e drini_nė_TR
  Anėtarėsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiranė, AL
  Mosha
  39
  Postime
  1,585
  Ja edhe teksi i kėngės qė i bėri tė njojtur Ritfolkėt.

  Unė personalisht kam pas fatin ta njihja dhe ta kisha shok Ervinin. Megjithėse at'herė isha veēse 13 vjeē , Ervini mė linte tė shkoja tek shtėpia e tij, ku edhe gjatė asaj kohe Ritfolkėt bėnin prova, dhe mė linte tė pėrdorja baterinė . Mbaj mėnd, tek dhoma e tij kishte vėnė nė tavan njė vizė tė gjatė tė trash, ngjyrė zezė, qė e bėnte tė dukej tavani sikur kishte njė tė krisur tė madhe... dukesh shumė bukur... posterat i kishte gjithandej nė dhomė, por edhe instrumentat muzikorė tė Ritfolkėve. Unė isha tip nxėnės i tyre, Leksi mė linte baterinė qė t'i bija me Ritfolkėt tek "Taverna Bushi" aty ngjitur tek rruga e Elbasanit, dhe unė qė u gėzojsha shumė... kanė qėnė kohė tė pa harrueshme ato, megjithėse unė isha shumė i vogėl nė moshė... sidoqoftė e zgjata mė shumė sesa duhet...

  Ėndėrroj

  Sa dua tė jem larg,
  larg mėrzitjes pa kufi,
  sonte do kėndoj pėr ju,
  ju qė njihni veē qetėsi.

  Kėnga ime ngjitet lart,
  atje lart nė qiellin blu,
  ju o yje mė bėsoni,
  kėnga ime ėshtė pėr ju.

  Sa herė ju pyes, yje
  sa lart jeni ju,
  ju mė duket sikur thoni:
  "Fluturo nė qiellin blu!"

  Sa do tė doja nė k’tė natė,
  kėngėn time mos ta mbyll,
  dhe tė ngjitem atje lart,
  dhe tė kthehem nė njė yll.

  Si-je, si-je-hee
  oho-ehee
  oho-ehee
  ooa.
  Si-je, si-je-hee
  oho-ehee
  oho-ehee
  ooa.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga drini_nė_TR : 15-04-2003 mė 03:22

 5. #4
  carpe diem Maska e drini_nė_TR
  Anėtarėsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiranė, AL
  Mosha
  39
  Postime
  1,585
  Drejt fatit tim

  Makina ecėn me shpejtėsi
  plepat lemon i ėmbli fllad
  drejt horizontit nxitoj unė tani
  ku mė thėrret shpirti im endacak

  Fotografia e nėnės nė xhep
  dhe njė cigare e shtypur aty
  O nėnė po iki diku atje tej
  ku tė mėsohem tė rroj dhe pa ty

  -Refreni-
  Ooo, merrmė o fllad
  dhe si njė gjethe leshomė ti larg
  Ooo, lėrme trishtim
  mė lėr tė endem drejt fatit tim
  Kjo vesė e hėnės sytė po mi lag, mi laaagg

  Kjo hėnė e vogėl sa pika e vesės
  tė tjerė qytete ndriēon kėtė natė
  Rrugė e panjohur ėshtė liria
  ku mė thėrret shpirti im endacak

  Nė ēdo qytet ku une tė ndaloj
  veē i panjohur dua tė jem
  njė kalimtar pa lidhje me turmėn
  dua qetėsi ēdo lidhje mė tremb

 6. #5
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Edhe dy te tjera kenge i kane te famshme "Ritfolk"


  "Afrohu" dhe "Deshire dhe heshtje"


  Poezite e Ervin Hatibit qe kane sherbyer si tekste per keto kenge jane me te vertete te bukura. I kane dhene bukuri pervec asaj qe fal vija melodike dhe zeri i kengetareve.


  Afrohu


  Dua t'i harroj sot fjalėt
  le tė flasin vetė vėshtrimet
  Le tė flasė dora qė dridhet
  kėtu mbi kitarėn time

  Se kur herėt bie nata
  njė dritė ndizet brenda meje
  Njerėzit, fytyrat fiken
  asgjė tjetėr s'ndjej veē teje

  Nėpėr javė rrjedh trishtimi
  cigaren prapė kam filluar
  nuk je ndryshe nga te tjerat
  vetėm unė kam ndyshuar

  E tėrheq imazhin tėnd
  me vete nėpėr gjumė
  jemi bashkė por nė agim
  i vetėm mbetem unė

  (refren)
  Tė shoh me qartė kur ti je larg,
  afrohu te te dua
  Edhe nėse kjo ėshtė lojė
  nuk mė pėlqen te luaj
  -----------

  Diēka mirė e kam ditur
  vajzat vdesin porsi lule
  Njė petal qė m'solli vjeshta
  nėpėr flokė vjen e mė ulet

  E tėrheq imazhin tėnd
  me vete nėpėr gjumė
  Jemi bashkė por nė agim
  i vetėm mbetem unė

  (refreni)

  Dua ti harroj sot fjalėt
  kuptoji ti vėshtrimet
  Nata dridhet mbi rrugica
  dhe ti mbi dorėn time
  Deshire dhe heshtje


  Tej dritares ėshtė ngrohtė
  njerėz janė ulur nė tavolina
  qyteti nis e del prej vetes
  nė rrugė bredhin klube e makina

  Nuk ėshtė e thėnė tė jem krejt i vetėm
  s'ėshtė e thėnė tė jem as vet' i dytė
  me miq tė rastit po mė mbushėt nata
  njė vėnd do gjej ku tė ēlodh sytė

  (refren)
  Kam ftohtė e s'tė shoh pranė
  mendoj, mendoj se si
  avujt e ngrohtė tė frymės sime
  si zogj tė bardhė e tė vėrbuar
  mbėrrijnė tek ti.

  Nė ėndėrr vijnė e qetė kėndojnė
  e unė, me syte pak mbyllur rri
  kokėn ngre lart, dėgjoj ngadalė
  kėngėn e hėnės tė brishtė si zanė
  qė solle ti…
  --------------

  E di pse hesht hija ime
  e di qė lotėt s'flasin kurrė
  prandaj dėgjoji dhe fjalėt e mia
  nė heshtje kėndojnė dhe ata si unė

  Pas pak ngadalė do tė iki
  qė lotėt tė shkoj ti fshij diku
  kėtu pranė, mbase atje larg
  pas pak ngadalė do kthehem unė

  (refreni)

  Per mua me e bukura eshte "Drejt fatit tim"
  E paske kujtim te bukur ate me perdorimin e baterise tek shtepia e poetit Drini!

 7. #6
  i/e regjistruar Maska e Fjala e drejte
  Anėtarėsuar
  24-02-2004
  Vendndodhja
  albania
  Mosha
  41
  Postime
  188
  (Agenda)  Tė hapėsh derėn, tė mbyllėsh derėn

  tė presėsh me syse dielli verėn

  tė ndėrrosh parfumin

  dekorin

  kostumin

  tė bėsh maksimumin

  tė pėrdorėsh telekomandėn

  tė shtypėsh tetėn

  dyshin

  gjashtėn

  tė kujdesesh pėr tonin kur ngre telefonin

  -tė djelėn votonin

  tė zhysėsh kartonin

  pėr njė emėr

  mashkull a femėr-si herėn tjetėr

  tė ndėrrosh fenė, ndoshta dhe seksin

  tė gjesh pretekstin  (breaking news) (BBCNN)  prapė luftė dhe prapė

  makinat

  e refugjatėve nėn avionė

  kanė targat perse tė

  afganistanit  mjekė pa kufi

  tė paharruar

  tymosin

  jashtė vdekjes pop tė bob marlit  (chorus)  Kinezė, francezė, senegalezė

  hieroglife me bojė kine tė zezė

  njėlloj tė gjithė ndryshe ngjajmė

  po na shpove njėlloj na del gjak

  dhe koka-kola

  nė xhinse gri na del boja

  dhe e njėjtė ėshtė jehona

  pop qė lėshjnė fort rrugėt tona

  (por edhe aroma)

  e njėjtė fytyra

  pėrsėritet rruar nėpėr pasqyra

  si a-tė e rrumbullakėta

  nė fundet e vakėta

  tė emrave italianė

  tė grave

  tė fqinjėve tanė

  (me rimė)
  --------------------------- Ervin hatibi
  "Me mire i drejte dhe i zhytyr ne balte se mashtrues dhe tek sarajet e mbretit".


  33:23.
  Prej besimtarėve kishte burra qė vėrtetuan besėn e dhėnė All-llahut, e disa prej tyre e realizuan premtimin duke dhėnė jetėn, dhe ka prej tyre qė janė duke pritur (ta zbatojnė) dhe ashtu nuk bėnė kurrfarė ndryshimi

 8. #7
  rezistenca nuk vdes Maska e ju flet Tirana
  Anėtarėsuar
  03-10-2003
  Vendndodhja
  ne kafenene e preferuar
  Postime
  99
  A ka shkruar gje ne proze Hatibi deri tani apo vetem poezi?
  Do deshiroja vertet qe te lexoja dicka ne proze nga ai.
  Bushspeak: War is Peace

 9. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar ju flet Tirana pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 10. #8
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  48
  Postime
  189
  kush mund te na e sjelle poezine "Celesi" jam vertet kurioz ta rilexoj

  Me respekt
  krispi

 11. #9
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  nė realitetin e hidhur
  Mosha
  38
  Postime
  2,166
  Kur lexoj poezite e Hatibit me duket vetja sikur po shikoj ndonje tablo te ndonje piktori te madh, ku figurat nderthuren me njeratjetren dhe diku ngaterrohen por gjithmone mbas tyre fshihet nje mesazh i bukur (esseja e Kryeplakut per Hatibin).

  Nejse ajo qe do thoja eshte se befasohem kur shoh kete cudi te madhe reth Hatibit, per faktin se eshte fetar. Keta njerez e gazetar te habitur me Hatibin bejne sikur kan harruar se poetet me te medhenje te Shqiperise, si F.Noli,Ndre Mjeda, Gj. Fishta, N.Frasheri e shume te tjere ishin teper te lidhur me fene. Pra elementi i fese nga njera ane tregon nje shenje frymezimi dhe nga ana tjeter e fur Ervinin ne rangun e poeteve te medhenje shqiptar.

 12. #10
  plaku-pa-krye, kur nje lexues i poezise se Hatibit flet rreth vargjeve te ti, ka gjithmone ne koke, gurgullimen e fjaleve te tij magjike kur ai ishte nje IdEaLiSt, dhe ... jo tani, ... eshte fetar. Dikur, askush me mire se "pecist" Ervini nuk mund te vete-gjykohet rreth LSD i gumezhonte ato vargje ne koke.
  Nuk e di ne e ke marre mundimin ta lexosh librin e tij te fundit "pasqyra e Lendes" - flet per banane atje, dhe ... nje poeme kish te perkryer, cuditerisht vetem "nje", te ciles vargjeve te fundit i kishte adoptuar nje varg "incestial", per ta rikujtuar disi me lodhje, me djersitje fetare historite e tij te shkuara te dashurise me poezine.
  ... Sa per katapultimin e Ervinit ne fe, kjo po, ... e vendos mes gjenerates te"ndritur" te vjershetoreve shqiptare, sepse nga njera ane tregon rrenien e stilit te Hatibit ne po te njejtin ferr dantesk poetik te cilin ai e luftoi me narcicizem ne librin e tij te dyte "6E", dhe ... njekohesisht, perben edhe nje antagonizem sesi poezi nuk i perket te njejtit zot pervers, apo pederast sikurse feja!!!

  Me keqardhej u konstatua se ..., Ervini i dikurshem u vete-helmua shkretetirave te Jordanise!!!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga DeLiRiUm TrEmEnS : 08-07-2004 mė 19:42

 13. #11
  Delirium mendoj se je paksa i irrituar me faktin qe nje poet i madh si Hatibi, nje mjeshter i gjuhes shqipe, ka bere nje zgjidhje qe ty nuk te pelqen.
  Mendoj se nuk kemi te bejme me nje gjethe te lehte qe ēfaredolloj ere ta lekunde e ta ēoje nga te doje e mbase ta hedhe ne ndonje pellg te piste. Perkundrazi mendoj se kemi te bejme me nje peme te fuqishme qe i ka rrenjet shume thelle dhe pasi qe ka gjetur diellin ka filluar te jape fruta shume te shijshme. Jam i sigurte se keto frute do na ushqehne per vite me rradhe dhe me vjen keq qe shume njerez, pre e paragjykimeve nuk do te kene fatin t'i shijone....
  Librin e fundit te Ervinit e kam lexuar dhe une. Kuptohet se nuk me pelqyen te gjitha poezite. Mendoj se poet i madh nuk eshte ai qe ēdo poezi i pelqehet. Nuk me takon mua te bej definicionin e poetit te madh (PO TA LE TY TA BESH) por une e ndjej dhe shoh tek Hatibi POETIN E MADH.
  Thuaje te verteten; le te largohen prej teje te poshtrit.

 14. #12
  E SHTUNA E MOTRES
  (Incestit tim)

  Kete te shtune
  Dashuria hapi kemishen e saj prej nape
  Krisen kopsat perdhe
  Ne u derdhem te kafshonim gjinjte e saj prej smalti
  Ne dihatnim, nuk dihet a vertet deshem kete:
  Ca puthje me jehona alkooli
  Teksa gishtat na rrezohen-panik ne keneten thithese
  Te llastikut te brekeve te tua
  Syte i kemi mbyllur (shihet here pas here)
  Mbyllur kushedi sa po vuaj
  Me kenaq habia, ti munde te mos me neveritesh
  Bejme si te pire qe ta harrojme
  U hapen kopsat varfer sic dritat ndizen
  U therrasim taksive te dashurise, si e ka sot emrin kjo?
  Vraje lodhjen
  Kjo eshte dashuria, kjo qe po te jap per hir te dashurise
  Ti terheq barkun, fryma mbarohet
  Ti pengon doren qe shtyhet tek sharrat e qimeve
  Po, aty tek fushe-arrezi i pabraktisur
  Aty ku zhurmojne vatanet e bariut
  Do doja te isha ti
  Ta ndaloja, ta mbaja doren e tjetrit, gishtat
  si ullinj ne dege
  Pastaj te zgjidheshim, te m'i ndaje djerset si taste flauti
  Nga ashkla e zemres brenda preherit
  Te me ndizej uji i rralle
  E shtune. Ra kembana e dashurise
  Ra ne kuptimin "u rrezua"
  Perdhe qe nga maja e kembanares
  Ra dhe litari i brejtur me dhembe
  Si dhe kembanari ra gjithashtu me koke poshte
  Me duart e buhavitura nga litari
  I kremtimeve te te tjereve

  ERVIN HATIBI (1994)

  Ky eshte Ervini te "6E", a mund te hidhet poshte nje varg prej kesaj poezie?!
  Me poshte eshte hymni i Hatibit te "Pasqyra e lendes", (e perseritur 5-se here, me nga nje ndryshim te vogel, cdo variant).

  Edhe nje here mbi cmimin e bananeve

  pertej murit te berlinit
  rriteshin kercenuese babanet e romes
  viti njemije e nenteqind e tetedhjete e gjekafshe
  xhungla prej betoni dhe celiku dhe paniku
  njeriu per njeriun ishte ujk ose murg, rrethuar
  me banane
  ne nje ishull rrethuar
  prej nje uji te kuq te gazuar
  ish bin ajn berliner
  por ne fakt jam nje cek amerikan i cili ...
  post marksizmi ende evolucionist riprodhoi
  banane te zeza prej gome
  per post -
  stalinistet, nipa dervishesh, te rrihnin
  popullin tone me to (mbaron citimi)
  bananiambushur cit me patate te zier embel
  patatja eshte edhe buke edhe gjelle e nendheshme
  vetembjelle ne fushat muzeale te mathauzenit, treblinkes
  me pataten bejme patatina; me doren tjeter
  perkedhelim ne erresire
  barkun e vaket te televiziorit, mbushur me koka-kole
  patatinat, jo patatet, jane i njejti fis me bananet
  patatinat dhe bananet me gjithe koka-kolen
  krushq dhe paje per martesen
  e cese me madonen
  dhe kane pjelle nga e para bananet
  e vdekura te romes
  tashme fabrikuar ngushte
  ne te njejtin bistak
  me shkopinjte e zinj te gomes

  Ervin Hatibi (2002)

  P.S.: Ervin Hatibi me teper se poet, ka qene GJENI!!! Ndoshta ende eshte, por ... per mendimin tim, cdokush ... ka lexuar librin e tij te dyte priste prej tij te evoulonte nje rryme te re, te ngjiste nje model vargu te ri, te zberthente neologjizma te reja te libri i tij i trete, aq me shume se kishte 10 vjet ... kishte "braktisur" poezine - por ervini ne librin e trete na u shfaq me perpelitje poetike te nje epileptiku letrar, me nje adhurim te dehur per t'ju kundervene politikes globale, me pak fjale ashtu sic eshte shprehur ne nje interviste te Panorama rreth qendrimit te tij prej 1 viti e 1/2 ne Jordani - " nje germe ne faqen e zverdhur te nje shkretetire" - Ervin Hatibi tani duhet te ishte nje monumet lerar prej platini, sepse ..., SEPSE ... POETI perqafon vetem nje ZOT - POEZINE!!!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga DeLiRiUm TrEmEnS : 10-07-2004 mė 11:39

 15. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-07-2004
  Postime
  1
  ervin hatibi eshte nje nga poetet me te medhej te brazit te tij .por me sa kuptoj une ju nuk ju pelqen menyra se si ai ka filluar te jetoj tani . por kjo qe i ka ndodhur atij s`ka lidhje fare me poezin per mendimin tim ai mbetet po aq poet i madh sa ne dy botimet qe ka bere me perpara.

 16. #14
  Nderi i Forumit Maska e Acid_Burn
  Anėtarėsuar
  02-05-2002
  Postime
  1,028
  Kur e lexon Ervin Hatibin te duket se ai eshte i pa kapshem ... gjenialitetii tij ne artikulimin e leksikes shqipe, menyra se se ai pikturon tablone me metafora, personifikime dhe retorike eshte vertet e rralle. Kur e takon Ervinin e kupton se ke gabuar. Ai eshte shumei kapshem, shume i prekshem. Me ty flet sikur ta njohesh prej vitesh. Sa i thjeshte qe eshte!!!

  Kam nderin qe Ervinin ta kem shijuar ne te dy keto dimensione dhe kjo e ben Ervinin te madh. Me te madhin e brezit te tij. Superioriteti i vargut te tij dhe thjeshtesia e tij njerezore.
  RIPPR

 17. #15
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Poezia e humbjes

  Ti asnjehere s'e kupton ēfare humb
  Lodron si nje mace ne hapesiren
  E gjelber te syve te tu
  Dhe une i fyer i poshteruar
  Te pergjoj pas hijes sime
  Behet vone, sa vone nga ndarja
  Une mbi prush thyej shkarpa
  Si idiot i fryj hirit
  Ndizu zjarr
  Dhe hedh aty lule, shami, vjersha
  Rrobat e ēdo gje qe kam
  E ngel nje lakuriq i varfer, zhveshur
  Qe zjarri dot me s'e ngroh.
  Ti asnjehere s'e kupton ēfare humb
  lodron si nje gjethe ne lulishtet pa ane
  Te syve te tu
  Por une dua te te dua
  Me ēdo kusht
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Era1 : 08-01-2005 mė 22:53
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 18. #16
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  MERZIA

  Merzia varferon vec pjese te trupit
  Te cilat fshihen nen bust
  Merzia, piedestali qe me larton
  Kesaj rruge pa tradita, pa barrikada
  Te pjek merzia, merzia, merzia
  Sic piqet nje pikture anitike, plasaritet verniku
  Pluhuri mbi pikture i josh qepallat te ulen
  E tonet kuqerreme te burojne nga merzia
  Prej piktures e sajojne dhomen e vetevrasjes,
  ku perdet u ulen
  eshte dhoma e mire e miqve, me veles
  I je qepur nje karrigie te rende dhe nuk del kurre
  Nga titulli i librit, brenda te cilit sigurisht qe ti
  ekziston
  Nen emra te rreme e kujtese te njellojte
  Ne nje cep te bibliotekes do ta gjej te vjeter librin
  Merzia, merzia
  Merri gjymtyret e mija e hidhi ne ndonje loje
  Ku vec mund te humbet
  Vec te mos e prek me trupin
  As te falem me to nuk dua
  Ose i nderroj gjymtyret me floket e mij
  Ah, floket e mij dy here te prere, aq te gjate
  Mes tyre gjendesha mes nje kopshti trendafitesh ujitur
  pa gjak
  Ku stolat kendonin me ze te harruar
  shatervani...
  Aty midis flokesh i shpetoja njerezise
  Tek me sy te mbyllur ecja e s'me shihnin
  Kerkoj floket e mij qe qene te verdhe
  Po krejt ma thithnin te keqeni dhe me linin mua
  Vec merzira te mira
  Po tani qe pa floke kam mbetur, pa njerez kam mbetur
  Merzia
  Eshte dicka e hidhur qe nuk ben dot pa te me
  Si edhe pa e quajtur pikellim apo me fjale me te ndera
  eshte dicka qe vertet te kthen ne bust
  Barkun me qime e kofshet t'i fsheh e t'i ruan
  Ne uje te mbyturish
  Qe t'i kesh per pleqeri
  Tani qe zhduka edhe floket e shenjte
  nje figure e lojes me letra jam bere
  Duke buzeqeshur me nje lule gazi ne dore
  Me ca rroba te stolisura fort
  Bust, bust spathi, si fant
  Me dy koke e kater duart me thika e gjethe te gjumit
  Tanime merzia si nje gjarper pellumb
  Ne nje fole thurur prej flokesh te ngordhur
  Ngroh si veze dy kokat e mija
  Njera eshte per vrasje, tjetra per vetvrasje.

  1994.
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 19. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389

  Arrow Auto

  FLENE NE XHEPA
  LETRAT E PADERGUARA
  I NDJEJ NEN LEKURE RRESHTAT TE PESHPERIJNE
  ZARFAT TEK DRIDHEN
  FILATELI QE TE DASHURIT NUK DO TE MUNDIN
  TE MA SHQISIN NGA MISHI
  JANE LETRA QE MBASE EDHE I SHKROVA
  POR VETES IA DERGOVA
  NE ADRESA TE LARGETA
  THUAJ SE VETEN DUA TE SQAROJ
  ME ARSYET E TE TJEREVE
  PER PAMUNDESITE E MIA
  ME FLENE NEN LEKURE
  LETRA
  NJE TUFE E TERE
  LETRA QE MBASE EDHE DO TE NISEN
  NE FAKT U NISEN, POR PER TEK UNE
  QE SI KUTI POSTARE E VJEDHUR
  GRUMBULLOJ PER VETE NJE FARE NGROHTESIE, FJALE TE MIRA
  QE VETE I SHKROVA PER TE TJERE AQ MIRE
  SA NUK MUNDET ASKUSH TE ME SHKRUAJE.

  ERVIN HATIBI

  ---------------------------------------------------------------
  Thjeshte i madh!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga [xeni] : 30-01-2005 mė 05:46

 20. #18
  viva voce
  Anėtarėsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758

  ervin hatibi

  Eshte nje poet mjaft i mire.
  Kadare ka thene... poeti i te ardhmes..., me vjen keq qe nuk po shkruan si me pare, por i eshte furue eksplorimit te modernes ne poezi.
  poezite e para te tij me pelqejne shume shume; plot frymezim, dhe harmoni.
  sereno

 21. #19
  TOO DRUNK TOO...
  (Dead Kennedy's)


  Tani disponoj edhe seksin tend
  jam i lejuar ta prek
  i lutur ta hukas

  E ke te thjeshte ti
  Thjesht rri shtrire ne krevatet e mia
  dhe urdheron te pushoje muzika
  te fiket drita
  E qesh pertej mjekres tende me dhembe
  si edhe pertej
  Amfiteatreve te fytit
  syte e shtrire, e bardhe, e bardhe...


  Pastaj barku yt me faje terheq
  vrraga te trasha
  ajri
  Ti po punon me shate ajrin e dhomes sime
  une sillem neper dhome si Lenini
  bythet e mija te zhveshura ne terr
  jane dy o-te te fjala alkool
  E ty te keputet shpirti
  qesh ...
  Me cicat e tua prej qeni, kur une te them
  se lipset te kesh edhe nje pale te tjera si keto
  Cica qeni qe i kane varrur syte njera djathtas
  tjetra majtas
  si ne flamur
  (pushon e qeshura, ato pushojne se duartokrituri, cicat)
  (behet heshtje):
  ti kerkon pa u ngritur cigaret
  Qe i mban ne cante
  ku ka edhe plot gjera te panjohura grash
  Zhurma e cakmakut tremb barkun tim te vdekur
  i shkurter ndricimi, dihet, si nje vale
  Fshin shpejt figuren tende nga rera e syve te mi
  Atehere une shtrihem prane teje


  kjo cigarja si femije pleqerie, ose si ndonje gje
  tjeter me e sakte qe i lidh dy vete
  edhe po s'qene aty te dy
  fjalet e tua jane rrethuar nga nje ze i padegjuar
  ti me thua mes tingujve se s'duhet te te therras me
  -Kur je i pire... - shton
  asnje e dhene tjeter pastaj
  per trupin tend, a je shendoshur shume
  a i ke krejt vetullat
  Thonjte e mi
  rriten
  jane ngulur ne djerse
  ne Viet-namin tend te rruar pa napalm
  Ti qesh me gjithe ate me tym
  Dhe une ta di emrin
  E ti nuk do qe une te trishtohem
  Ndaj
  me pickon here-here
  ne nje nga bythet e mija te ligura
  si mollezat e poetit me tuberkuloz
  E asgje
  s'me ndalon te qaj vete
  mos ler te ulen syte e mij.


  (1994)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga DeLiRiUm TrEmEnS : 04-05-2006 mė 23:41
  The Revolution says " I was, ... I am, and ... I will be!!!".
  RAF

 22. #20
  Disa nga postimet ne kete teme u hoqen. Ky eshte forumi i krijimeve te autoreve te ndryshem shqiptare. Kini parasysh ne kete teme te sillni vetem krijimet letrare te Ervin Hatibit. Artikuj te tjere te tij qe i shikoni te vlefshem per t'i diskutuar mund t'i postoni ne forumet perkatese ne baze te tematikes qe trajtojne.
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Poezitė mė tė mira tė shqipes
  Nga Diabolis nė forumin Shkrimtarė shqiptarė
  Pėrgjigje: 172
  Postimi i Fundit: 15-07-2012, 11:21
 2. Pėrgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 25-04-2007, 13:52
 3. Ervin Hatibi
  Nga erzeni nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 18-11-2006, 00:39
 4. Republick of Albanania - Publicistikė nga Ervin Hatibi
  Nga Davius nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 15-08-2005, 11:58
 5. Jepi Zotit ēfarė i pėrket Zotit - Ervin Hatibi
  Nga katana nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-07-2003, 16:55

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •