Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12
 1. #1
  Erzeni Maska e Shijaksi-London
  Anėtarėsuar
  10-11-2002
  Vendndodhja
  ke kodra kuqe
  Postime
  778

  Zbulohet mashtrimi poetit Rudolf Marku

  Ish deputeti PD-sė thotė se jep leksione nė Birbeck University tė Londrės.

  Zbulohet mashtrimi poetit Rudolf Marku

  Universiteti “Nuk punon,dhe kurrė s`ka punuar pėr universitetin tonė.”

  Nga Londra
  Muhamed Veliu


  Njė hetim i thjesht nė Londėr ka zbuluar se poeti Rudolf Marku ėshtė njė mashtrues dhe gėnjeshtar. Marku rikthehet nė Shqipėri pas nėntė vjet si azilant nė Londėr, duke gėnjyer bashkėkombasit e tij se jep mėsim njė universitet londinez.
  Nė njė intevistė tė gjatė nė gazetėn Shekulli, Marku cili braktisi postin e dipllomatit, besuar nga kryeministri aktual Sali Berisha, nė vitin 1997 atherė president, ndėr tė tjera i deklaron gazetares Belina Budini se ai tani jep leksione tė “Letėrsisė Ballkanike” nė Birbeck University tė Londrės.
  Fatkesqėsisht kolegja pa bėrė asnjė verfikim tė atyre qė ka thėnė Marku, i servir lexuesve tė gazetės sė saj njė shkrim mbushur me gėnjeshtra.
  Nga njė hetim gazetaresk rezulton se Rudolf Marku kurrė nuk ka qėnė pjesė e stafit akademik kėtij univeristeti. “Rudolf Marku kurrė nuk ka punuar nė universiteti Birbeck tė Londrės”. Ky ėshtė prononcimi qė marrim nga zyra e personelit e kėtij universiteti. Rudolfi nuk ėshtė pjesė e stafit te BirkBeck-ut, as full-time (me kohė tė plotė) e as part-time (kohė tė pjesshme). Ai nuk ka qenė kurrė pjesė e stafit akademik, e nuk ka dhėnė kurrė leksione as pėr Letersine Ballkanike siē deklaron ai nė intervistėn e tij. Ky ėshtė pėrfundimi hetimit tonė qė do tė habisė tė gjitha qarqet letrare nė Tiranė dhe turpėrojė vetė Markun ish mėsues nė njė shkollė tė Lezhės dhe mėpas deputet i PD-sė nė dy legjislatura.


  Hetimi

  Hetimi ynė fillon duke kėrkuar nė Google me fjalėt “Birkbeck University” dhe gjejmė adresėn dhe numrin e telefonit. I prezantohem recepsionistes si njė gazeztar shqiptarė nė Londėr, duke u intresuar pėr njė shtetas shqiptar tani me pasaportė britanike i cili nė njė intervistė tė tijėn deklaron se punon nė universitetin BirkBeck-ut. Pyetja jonė ishte e thjeshtė. A punon ose ka punuar Rudolf Marku si lektor i brėndhshėm apo i jashtėm ose nė ndonjė kapacitet tjetėr nė kėtė universitet?
  Recepsionistja u largua per disa minuta nga telefoni kthehet e thotė jo nuk kemi asnje pedagog me kete emėr, Rudolf Marku nuk punon per ne. Insistojmė qė tė marrim njė konfirmin zyrtar pėrsėri nga Zyra e Burimeve Njerzore. Pa asnje problem thotė ajo gjithė mirėsjellje duke thėnė: “Nje moment sa t`ju percjell tek Zyra e Personelit, …atje del ne telefon zonja Caty Halliwell. I spjegojmė se duam tė dimė nėse Rudolf Marku figuron si i punėsuar nė kėtė universitet. Ajo thotė ti dėrgojme njė email me kėrkesėn tonė nė adresėn k.halliwell@bbk.ac.  Ējerrja e maskės

  Nuk ka vonuar shumė. Vetėm disa orė pas kėrkesės tonė me e-mail zyra e burimeve njėrėzore nė universitetin “Birkbeck University” ka thyer pėrgjigje.
  “Nė lidhje me kėrkesėn tuaj pėr Rudolf Markun ne kemi kėrkuar nė borderotė e burimeve njėrėzore dhe nuk na rezulton ta kemi atė tė punėsuar nė nė universitetin Birkbeck. Ne nuk kemi njė institut tė literaturės ballkanike dhe ku ka asnjė referencė qė sygjeron se Marku ėshtė pjesė e Shkollės sė Historisė qė mbulon ballkanin. Megjithate ai mund ose ka qėnė i punėsuar si lektor i jashtėm por edhe pėr kėtė ne nuk kemi tė dhėna.” Shkuan nė pėrgjigjen e saj Ane Stephenson drejtore e komunikimi, mardhėnjeve tė brėndėshme dhe aktiviteve,Birkbeck, University of London,Malet Street WC1E 7HX,Tel: 020 7079 0889 Email: j.stephenson@bbk.ac.uk.

  Mister mashtrimi Markut

  Ėshtė mėse e qartė,Rudolf Marku rikthehet nė Shqipėri duke gėnjyer, kjo mbase pėr tu reabilituar nga kryeministri Berisha. Pas kėtij investigimi i mbetet Rudolf Markut tė tregojė pse gėnjen kur thotė se jep tre herė nė javė mėsim nė ”Literature Ballkanike” ne Universitetin BirkBeck nė Londėr gjė e cila pas investigimeve tona kjo rezulton e pavertetė. Marku njė njeri publik e ka detyrim moral tė tregojė pse tentoi tė gėnjej opinion publik shqiptar. Fatkeqėsisht pjesė faji nė mėkatin e Markut kanė publikuesit e intervistės tė cilėt pa kurrfarė kontllolli tė dekratava tė tij botojnė pa i hequr njė presje gėnjeshtrave dalė nga goja e Rudolf Markut.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-07-2006
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  856
  aman dhe keta gazetaret...nuk e lene robin rehat te genjeje pak...pappapa cfar paskerkan qene...

 3. #3
  El-Letėrsia Maska e macia_blu
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  michigan usa
  Postime
  2,492
  Megjithate ai mund ose ka qėnė i punėsuar si lektor i jashtėm por edhe pėr kėtė ne nuk kemi tė dhėna.”  Ky Mahmut Veliu , a c'eshte ky pseodogazetar, qe sigurisht gjithe kete investikim nuk e ka bere per hir te se vertetes (gje qe kete te vertete nuk e ka servirur dhe kaq te besueshme, sepse ku ta dime ne se kjo Anna Stefenson punon vertete ne universitet, dhe nese e ka te drejte dhe kohe t'i ktheje pergjigje me email, nje Muhameti , Mahmuti? Por meqe Mahmuti - Mutamet a ka qene ndonjehere ne Angli? Ky Mahmut Mutmeti , qe sigurisht e sulmon Rudolfin vetem e vetem nga inferioriteti. Si Politikam mund te thuash cfare te duash per Rudolfin , por si Intelektual eshte nga te rrallet ne Shqiperi. Dhe eshte krejt shume e besueshme se Rudolfi qe ka dite Anglisht e dy tre gjuhe te tjera , perpara se Mamuti yne te mesonte te shkruante emrin e tij (jo shqip) jep leksione si i jashte ne Universitetin ne Fjale. Ky Veliu duhet te na vertetoje se kjo ana stefenson qe i paska dhene informacione kaq te detajuar , punon ne unversitet, qofte edhe si pastruese.
  Inferioret dhe mediokrit jane njerezit me te rrezikshem , djallezuar dhe te neveritshem qe mban shoqeria njerezore ne mesin e saj.
  "Shkolla nuk e ben njeriun me te mencur, e meson te duket i tille" (e.m)

 4. #4
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,485
  Shyqyr qe nuk eshte ne Florida ky shijaksi Muhamet Veliu, se do ta kishin ngrene te gjalle Seminollet.

  Nuk shikon te gerrmoje per kriminele , por merret me implloi verifikejshenin e Rudolf Markut.

  Edhe une, si s'pertoj e lexoj ...
  Where does a thought go when it's forgotten?

 5. #5
  zhapik buster Maska e drity
  Anėtarėsuar
  11-01-2006
  Postime
  1,237
  Ka degjuar gje njeri per gjobat qe vene gazetaret?
  Keshtu me duket kjo histori, qerim hesapesh. Se po ta kishin nga deshira per te zbuluar te verteten, do kishin botuar gjithe listen qe kane ne arkive.
  When you are in it up to your ears, keep your mouth shut.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e lissusmb
  Anėtarėsuar
  12-05-2011
  Vendndodhja
  Italy
  Postime
  2
  Ky muhamad Veliu qenka nje zbulues i forte. paska shqetsuar nje universitet per te vertetuar hic.
  Rudolf Marku nuk eshte as gjashte mujorsh e as genjeshtar. Eshte nje intelektual i vertete qe ne Shqiperi ka pak te ngjashem. mbi kapacitetin e tije flasin librat qe ka shkruar. Ky muhamadi pervec se ben gazetar nese din shkrim e kendim e ftoj te lexoje poezite e Rudolfit. Jam i bindur qe aftesite e tij hetimore do ti perdore per qellime te tjera. Rudolfi ka qene gjithmone nje intelektual i mprehte e capken. vura re me kenaqesi qe kete cilesi nuk e ka humbur. ben pjese ne karaterin e tije te luaj me ca gjera qe nuk i shkaktojne deme asnjeriu. nese nuk ka dhene ligjerata ne ate universitet mbi kulturen ballkanike atehere do te thote se ne kete kateder kane vendosur nje njeri qe s'e meriton. ose shefi i risorseve humane nuk ka patur fatin te njohe Rudolfin. Gjithe ky seriozitet per nje gje kaq pak domethenese me duket i shtyre nga motive qe muhamad nuk i ve ne dukje. po keshtu jemi ne shqipet behemi serioz kur te tjeret qeshin e qeshim pa vend. nje pershendetje Rudolfit. Nje buzeqeshje capkene ne fund te intervistes me Gjeke Marinaj me kujtoi Rudolfin e dikurshem. nese ka kohe ti punoje ndonje rreng ketij Muhamad do te qeshnja me kenaqesi

 7. #7
  ♥ Kitty Loves Bubi ♥ Maska e Viola.V
  Anėtarėsuar
  22-05-2010
  Vendndodhja
  CANADA
  Postime
  990
  Citim Postuar mė parė nga macia_blu Lexo Postimin
  Megjithate ai mund ose ka qėnė i punėsuar si lektor i jashtėm por edhe pėr kėtė ne nuk kemi tė dhėna.”  Ky Mahmut Veliu , a c'eshte ky pseodogazetar, qe sigurisht gjithe kete investikim nuk e ka bere per hir te se vertetes (gje qe kete te vertete nuk e ka servirur dhe kaq te besueshme, sepse ku ta dime ne se kjo Anna Stefenson punon vertete ne universitet, dhe nese e ka te drejte dhe kohe t'i ktheje pergjigje me email, nje Muhameti , Mahmuti? Por meqe Mahmuti - Mutamet a ka qene ndonjehere ne Angli? Ky Mahmut Mutmeti , qe sigurisht e sulmon Rudolfin vetem e vetem nga inferioriteti. Si Politikam mund te thuash cfare te duash per Rudolfin , por si Intelektual eshte nga te rrallet ne Shqiperi. Dhe eshte krejt shume e besueshme se Rudolfi qe ka dite Anglisht e dy tre gjuhe te tjera , perpara se Mamuti yne te mesonte te shkruante emrin e tij (jo shqip) jep leksione si i jashte ne Universitetin ne Fjale. Ky Veliu duhet te na vertetoje se kjo ana stefenson qe i paska dhene informacione kaq te detajuar , punon ne unversitet, qofte edhe si pastruese.
  Inferioret dhe mediokrit jane njerezit me te rrezikshem , djallezuar dhe te neveritshem qe mban shoqeria njerezore ne mesin e saj.
  Ahahaha...sa kam qeshur !

  Sa per temen, mendova se kishin zbuluar qe poezite e tije ishin fallco ose te kopjuara nga dikush tjeter...ashtu sic bejne disa njerez.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Viola.V : 20-05-2011 mė 07:46
  $ € $ ... ♥♫ - ♥♫

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-01-2011
  Postime
  11
  Citim Postuar mė parė nga Shijaksi-London Lexo Postimin
  Ish deputeti PD-sė thotė se jep leksione nė Birbeck University tė Londrės.

  Zbulohet mashtrimi poetit Rudolf Marku

  Universiteti “Nuk punon,dhe kurrė s`ka punuar pėr universitetin tonė.”

  Nga Londra
  Muhamed Veliu


  Njė hetim i thjesht nė Londėr ka zbuluar se poeti Rudolf Marku ėshtė njė mashtrues dhe gėnjeshtar. Marku rikthehet nė Shqipėri pas nėntė vjet si azilant nė Londėr, duke gėnjyer bashkėkombasit e tij se jep mėsim njė universitet londinez.
  Nė njė intevistė tė gjatė nė gazetėn Shekulli, Marku cili braktisi postin e dipllomatit, besuar nga kryeministri aktual Sali Berisha, nė vitin 1997 atherė president, ndėr tė tjera i deklaron gazetares Belina Budini se ai tani jep leksione tė “Letėrsisė Ballkanike” nė Birbeck University tė Londrės.
  Fatkesqėsisht kolegja pa bėrė asnjė verfikim tė atyre qė ka thėnė Marku, i servir lexuesve tė gazetės sė saj njė shkrim mbushur me gėnjeshtra.
  Nga njė hetim gazetaresk rezulton se Rudolf Marku kurrė nuk ka qėnė pjesė e stafit akademik kėtij univeristeti. “Rudolf Marku kurrė nuk ka punuar nė universiteti Birbeck tė Londrės”. Ky ėshtė prononcimi qė marrim nga zyra e personelit e kėtij universiteti. Rudolfi nuk ėshtė pjesė e stafit te BirkBeck-ut, as full-time (me kohė tė plotė) e as part-time (kohė tė pjesshme). Ai nuk ka qenė kurrė pjesė e stafit akademik, e nuk ka dhėnė kurrė leksione as pėr Letersine Ballkanike siē deklaron ai nė intervistėn e tij. Ky ėshtė pėrfundimi hetimit tonė qė do tė habisė tė gjitha qarqet letrare nė Tiranė dhe turpėrojė vetė Markun ish mėsues nė njė shkollė tė Lezhės dhe mėpas deputet i PD-sė nė dy legjislatura.


  Hetimi

  Hetimi ynė fillon duke kėrkuar nė Google me fjalėt “Birkbeck University” dhe gjejmė adresėn dhe numrin e telefonit. I prezantohem recepsionistes si njė gazeztar shqiptarė nė Londėr, duke u intresuar pėr njė shtetas shqiptar tani me pasaportė britanike i cili nė njė intervistė tė tijėn deklaron se punon nė universitetin BirkBeck-ut. Pyetja jonė ishte e thjeshtė. A punon ose ka punuar Rudolf Marku si lektor i brėndhshėm apo i jashtėm ose nė ndonjė kapacitet tjetėr nė kėtė universitet?
  Recepsionistja u largua per disa minuta nga telefoni kthehet e thotė jo nuk kemi asnje pedagog me kete emėr, Rudolf Marku nuk punon per ne. Insistojmė qė tė marrim njė konfirmin zyrtar pėrsėri nga Zyra e Burimeve Njerzore. Pa asnje problem thotė ajo gjithė mirėsjellje duke thėnė: “Nje moment sa t`ju percjell tek Zyra e Personelit, …atje del ne telefon zonja Caty Halliwell. I spjegojmė se duam tė dimė nėse Rudolf Marku figuron si i punėsuar nė kėtė universitet. Ajo thotė ti dėrgojme njė email me kėrkesėn tonė nė adresėn k.halliwell@bbk.ac.  Ējerrja e maskės

  Nuk ka vonuar shumė. Vetėm disa orė pas kėrkesės tonė me e-mail zyra e burimeve njėrėzore nė universitetin “Birkbeck University” ka thyer pėrgjigje.
  “Nė lidhje me kėrkesėn tuaj pėr Rudolf Markun ne kemi kėrkuar nė borderotė e burimeve njėrėzore dhe nuk na rezulton ta kemi atė tė punėsuar nė nė universitetin Birkbeck. Ne nuk kemi njė institut tė literaturės ballkanike dhe ku ka asnjė referencė qė sygjeron se Marku ėshtė pjesė e Shkollės sė Historisė qė mbulon ballkanin. Megjithate ai mund ose ka qėnė i punėsuar si lektor i jashtėm por edhe pėr kėtė ne nuk kemi tė dhėna.” Shkuan nė pėrgjigjen e saj Ane Stephenson drejtore e komunikimi, mardhėnjeve tė brėndėshme dhe aktiviteve,Birkbeck, University of London,Malet Street WC1E 7HX,Tel: 020 7079 0889 Email: j.stephenson@bbk.ac.uk.

  Mister mashtrimi Markut

  Ėshtė mėse e qartė,Rudolf Marku rikthehet nė Shqipėri duke gėnjyer, kjo mbase pėr tu reabilituar nga kryeministri Berisha. Pas kėtij investigimi i mbetet Rudolf Markut tė tregojė pse gėnjen kur thotė se jep tre herė nė javė mėsim nė ”Literature Ballkanike” ne Universitetin BirkBeck nė Londėr gjė e cila pas investigimeve tona kjo rezulton e pavertetė. Marku njė njeri publik e ka detyrim moral tė tregojė pse tentoi tė gėnjej opinion publik shqiptar. Fatkeqėsisht pjesė faji nė mėkatin e Markut kanė publikuesit e intervistės tė cilėt pa kurrfarė kontllolli tė dekratava tė tij botojnė pa i hequr njė presje gėnjeshtrave dalė nga goja e Rudolf Markut.
  Me keshtu lloj denoncimesh te pa verifikuara, forumi humbet seriozitetin dhe emrin e mire qe ka.

  autori po te kishte kontrolluar me mire dhe pa tendece per te sulmuar tjetrin , do te gjente te kunderten e asaj qe ka thene, ose ndoshta e ka gjetur por...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga guidapro : 01-01-2012 mė 06:26

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,398
  Disa njerez nuk turperohen nga asgje.
  Respekt dhe nderim per perkthyesin e shquar shqiptar RUDOLF MARKU
  Unė jam njeri i thjeshtė.
  Kėnaqem me pak.
  Mė mjafton mė e mira.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e landi45
  Anėtarėsuar
  10-04-2008
  Postime
  1,711
  Citim Postuar mė parė nga 2043 Lexo Postimin
  Disa njerez nuk turperohen nga asgje.
  Respekt dhe nderim per perkthyesin e shquar shqiptar RUDOLF MARKU

  rudolf spiuni,,,qe shiste pashaporta fallco,,,qe merrte ndihma,,,qe spiunonte shqipetaret ne zyrat sociale ne brixton,,,qe ka nje goce qe flinte me zezake dhe thoshte jam italiane,,,

  madje dhe rudolfi thoshte jam italian,,,,

  apo i vellai i tij albert marku nje hale dhe funderrine ,,,

  pysni njerez qe i njohin ne angli se do habiteni me keta monstra

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-01-2011
  Postime
  11
  Citim Postuar mė parė nga landi45 Lexo Postimin
  rudolf spiuni,,,..... qe ka nje goce qe flinte me zezake dhe thoshte jam italiane,,,
  do jete ish deputeti pd greke apo turke ose ndonje vendi tjeter, sepse ky qe ka qene shqiptar nuk ka goce fare ka vetem djem, ose ndoshta e ngateroj une, sigurisht ti qe po uluret kaq shume e di me mire, pra po terhiqem.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e landi45
  Anėtarėsuar
  10-04-2008
  Postime
  1,711
  rudolfi ka nje vella albert marku,,,ka nje vella ella qe i humbur pasi ia vrane tregeti droge thone,,,


  rudolfi ka qene shkrimetare ne komunizem dhe ish agjent,,,

  ka punuar ne angli ne zyren sociale ne brixton,,ku ka spiunuar shume shqipetare,,

  madje njeri donte ta vriste ne zyre po shpetoi,,,

  ka vajze se e njoh,,,

  sa per mua agjente hahahaha

  agjente i bashkimit shqipetare,,,dhe shqiperise te lire etnike demokratike jam,,,

  pa per te tjera sme ke,,,as parti as vende fqinje

  ka qene i rregjistruar si kosovare e ndryshoje
  me vone u be shqipetare rudolfi,,,

  dhe kur ishte shqipetare i rregjistruar hiqej si italiane

  madje dhe ka shitur pasaporta fallco dhe droge ca kohe,,,,

  po te hetohet i del qe me rrogen qe kishte

  nuk i blinte dot pronat qe ka ne tirane,,,

  kaq

  pija lengun rudolfit se e njohim mire,,,

  disa vite mashtronte shqipetaret ne angli duke u hequr si ambasadori i shqiperise
  dhe merrte para per letra fallco
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga landi45 : 01-01-2012 mė 12:49

Tema tė Ngjashme

 1. Poeti Havzi Nela - martir i fjalės sė lirė
  Nga Anton nė forumin Shkrimtarė shqiptarė
  Pėrgjigje: 51
  Postimi i Fundit: 10-08-2022, 13:06
 2. Diana Ēuli: Ndjesė familjes sė poetit tė pushkatuar..
  Nga Brari nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 61
  Postimi i Fundit: 14-10-2009, 18:30
 3. Migjeni
  Nga macia_blu nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 31
  Postimi i Fundit: 29-11-2008, 05:03
 4. Bota Sot “shet” Rudolf Markun
  Nga Shijaksi-London nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 22-12-2005, 08:58

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •