Msova se:

1.Mendja sht si ara, ku do ide q e mendojm pr nj koh t gjat sht njsoj si ujitja. S'ka dyshim se nuk do t korrim vetm se at q e kemi mbjell nga mendimet tona pozitive apo negative.

2.N shkoll dhe n universitet msojm gjra, pastaj ballafaqohemi me provime; kurse n jet ballafaqohemi me provime pastaj msojm gjra.

3.Nj bised e thjesht apo dialog i shkurtr me nj njeri t urt sht sikur t studiosh nj muaj.

4.Nuk sht me rndsi pr ty se ku gjendesh tani, por me rndsi sht se pr ku je nisur t shkosh.

5.M mir sht pr njeriun t ec si breshk n rrugn e vrtet, se sa si nj dre n rrugn e gabuar.

6.Shpesh humbja e betejes t mson se si fitohet lufta.

7.Ekzistojn shum njerz q krkojn dituri, por prej tyre pak jan t kulturuar.

8.elsi i dshtimit sht t mundosh knaqjen e do personi q e njeh.

9.Nuk duhet ta matsh veten me at q ke arritur deri tani, por duhet ta matsh me at q duhet t arrish n t ardhmen, duke krahasuar aftsit tua.

10.Njerzit q m s shumti na dmtojn, jan personat q u kemi dhn gjith besimin ton, pr arsye se me njohjen e tyre t fshehtsive tona, ata i prdorin kundr nesh ather kur ne kemi mospajtim me ta, e kjo pa dyshim sht tradhti.
11.Jeta i ngjason nj loje (takimi) boksi, ku me rndsi nuk sht nse i ke humbur t dyzet raundet, por e gjith ajo q krkohet prej teje sht ta rrzosh kundrshtarin tnd me nj goditje t fuqishme (shkatrruese) n disa sekonda, duke qen kshtu fitues.

12.Suksesi nuk sht gjithka, por ajo q krkohet sht dshira pr sukses.

13.Nse njeriu dshiron t ket sukses, ather i duhet t largohet nga personat q jan pesimist, negativ, t mrishm ..., pr shkak se at q ata e mendojn, nse jemi m larg prej tyre, konisderohet m pak i dmshm se sa q mund t shkaktojn, nse jan me ne, .. pesimizmi, negativiteti, mria , t cilat jan smundje shkatrruese si kolera.

14.Ai q fitimi i tij sht nj milion n vit, nuk punon 1000 her m shum se ai q e ka fitimin 1000 n vit, fshehtsia sht se si i punon mendja.

15.Personat e sukseshm marrin vendime me shpejsi dhe i ndryshojn me ngadalsi, kurse personat e dshtuar marrin vendime me ngadalsi dhe i ndryshojn me shpejtsi.

16.do gj q shohim sht e madhrishme n jet, duke filluar nga ideja e do fillimi t vogl.

17.do her ekziston nj rrug m e mir pr t kryer nj pun, ndrsa gjetja e saj sht e domosdoshme.

18.M mir sht pr njeriun t pendohet pr at q ka br, se t vajtoj pr at q nuk e ka br.

19.Puna e mir sht shum m e vlefshme se fjala e mir.

20.Njerzit harrojn shpejtsin me t ciln e kryejn punn, mirpo kujtojn formn e saj.
21.Njeriu nuk mund t jet prparimtar, prderisa mos t provoj gjrat me t cilat nuk sht msuar (t pazakonshmet).

22.Dshtuesit gjithmon thon se suksesi sht vetm se fat.

23.Pa vshtrsi nuk ka realizim t ambicieve.

24.Njohuria nuk konsiderohet fuqi n kohn e shpejtsive, internetit dhe t kompjuterit, por praktikimi i njohurive sht fuqi.

25.Ata t cilt kan guxim ta ballafaqojn dshtimin, jan ata q i prmbysin vshtrsit dhe arrijn fitore.

26.Fati n jet sht nj pik q lidhet me paraprgatitjen e mir dhe shancin q vjen.

27.Ai q ngjitet lart shklqyeshm, koncentrohet n qllimin e tij dhe nuk shikon posht, pr shkak se rreziqet ia trubullojn mendjen.

28.Dshtimi nuk sht gjja m e keqe n kt bot, por dshtim i vrtet sht t mos provojm fare.

29.Ekzistojn disa njerz q notojn n drejtim t anijes e disa t tjer e humbin kohn duke e pritur at.

30.Ekzistojn dy metoda (mnyra) q t kesh ndrtes t lart, ose t shkatrrosh t gjitha ndresat q i ke afr, ose t ndrtosh m t lartin nga t tjert. : zgjidh gjihmon t dytin!

31.Njeriu nuk shkatrrohet kur humb, por kur trhiqet.

32.N kt jet nuk arrihet (realizohet) dika e madhe pa vullnet.

33.Ai q fiton sht ai q sht m i qndrueshm dhe q ka durim.

34.Buzqeshja do t thot shum, por nuk na shpenzon asgj.

35.T gjitha zbulimet q i shohim tani, para se te zbulohen jan konsideruar si t pamundura.

36.Shikimi i gjrave t thjeshta, q shumica e njerzve zakonisht i konsiderojn si t pavlera, i bn disa njerz t pasur.

37.Nse kalon koh t kndshme duke luajtur, ather ti je fituesi edhe nse e ke humbur rezultatin.

38.Arma m e sukseshme q posedon njeriu sht koha dhe durimi.

39.Njeriu nuk duhet t mundohet t jet njeri i sukseshm, por t mundohet pr t qen njeri q ka vler, e pas ksaj suksesi vjen vet.

40.Dshtuesit jan dy llojesh: ata q mendojn pa realizuar dhe lloji tjetr q realizojn pa menduar.