Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011

  Ibrahim Kodra

  Nė pėrkujtim tė artistit Ibrahim Kodra (22 Prill, 1918 - 7 Shkurt,2006) , njė vit pas vdekjes...


  10 poezi


  O NĖNĖ

  Nuk i ndiej mė ledhatimet e tua tė ėmbla
  ashtu si era e prillit qė pėrkėdhel lulet,
  o nėnė.
  Ku je fshehur?
  Nuk e shoh mė buzėqeshjen tėnde,
  sytė e tu, sytė e tu gjithė vėmendje,
  qė asnjėherė nuk lodheshin
  sė ndjekuri ecjen time tė pasigurt.
  Ishe gjithēka pėr mua.
  Fytyra jote: mė e bukura
  mes muzave.
  Dhe flokėt e tu
  tė gjatė e tė zinj
  mbulonin faqet e gėzueshme,
  kur gjoksi ngjallte ngrohtėsinė
  nėpėr venat fėminore.
  Tani ku je fshehur?
  E freskėt nė kujtesėn time,
  rikthehu, o nėnė,
  tė pėrkėdhelėsh fytyrėn time tė lodhur.  KJO ĖSHTĖ RRUGA

  Nėn qiellin yllėsor
  tė Pozitanos
  njė ēupėz ngjitej pėr nė Fornilo
  me hapa heshtjeje.
  Rrugėt ishin tė mbuluara
  me errėsirrėn e natės.
  Dritat lėbyrėse tė njė makine
  ndriēonin
  figurėn e hajthshme
  tė vogėlueshes sė pjekur parakohe,
  flokėt e saj tė artė shthurur nga era.

  Njė zotėri avitet,
  me gishtin tė drejtuar nga mali,
  thotė: "Ti qė kėrkon misterin e dritės,
  ja rruga qė tė ēon te Shėn Mėria".  NJĖ MIKU SHKRIMTAR

  Qielli i Pozitanos
  ėshtė mbuluar me retė e freskėta tė agut
  e ti, duke kundruar aurorėn,
  mbledh mbi njė gjethe
  plagėt e kohės.  NJĖ LULE

  Mos mė thuaj qė nuk tė kam dashur,
  o lule e livadhit tė virgjėr!
  Thuamė qė ėshtė shuar dielli,
  thuamė qė toka ėshtė nė flakė,
  thuamė qė hėna ėshtė ngjethur,
  thuamė qė qielli ėshtė nė gjėmė,
  thuamė qė s'ka mė agshole,
  por mos mė thuaj qė nuk tė kam dashur…  URA

  Nė atė ditė tė bekuar
  vajzat rendnin
  nga ura.
  Dielli hidhte
  rreze nate
  pėr t'i bėrė brune.  E PANJOHURA

  Ajo ecte drejt majės
  e ai zotėri mbeti i hutuar
  nga njė bukuri kėshtu aq e natyrshme.
  Ishte e panjohur nė atė vend
  e tė gjithė kėrkonin emrin e saj.  NJĖ FYTYRĖ E FSHEHUR

  Ditėn e 15 gushtit tė '77
  mbretėronte heshtja atje.
  Djemtė luanin: ping! pong!
  nėn pishėn e sheshit.
  Vajza me flokė tė gjata
  dallgė-dallgė mbi supet e hajthshme
  shkėlqente nė dritėn alabastėr.
  Duke luajtur me krifėn e gjatė
  Era e qeshur fshihte
  fytyrėn e saj vezulluese
  si njė gur i rrallė orienti.  PĖRSHĖNDETJA E FUNDIT

  Gjatė rrugėve tė Palermos
  flladi i mėngjezit
  xixėllonte mbi gjethet e palmave.
  Digjeshin nė diell
  sheshet e asfalta.
  Njė vajzė e drojtur
  e shtrirė nė plazhin e dielltė
  vinte nga veriu.
  Veshur me ngjyra koloniale,
  aq shumė tė befta
  e gushti mbaronte,
  i jepte pėrshėndetjen e fundit Montrealit
  dhe me vendosmėri tė pazakontė
  merrte rrugėn e kthimit,
  humbte mes mjegullave tė bardha
  qė dhunonin kaltėrsinė e shtrirė
  tė qiellit mbi qytet.  BESA E SHQIPĖRISĖ

  (e shkruar shqip)

  Lindi dielli nė Kalabri,
  u hapėn malet me rrėmbim,
  tue lėnė fushat tė lulėzueshme
  nė blerim.
  Arbėreshėt u habitėn
  pėr bukurinė e Natyrės
  e thjeshtė, e pavarur
  si ata, qė shprehin me zemėr
  dhe harenė e fytyrės.
  Nė atė ēast tė pazakonshėm
  u hap qielli menjėherė:
  njė shqipe e madhe,
  tue fluturuar,
  tokėn mbarė pėr tė zaptuar,
  hapi krahėt e saj,
  tue mbuluar Kosovėn dhe Kalabrinė,
  Pianėn e Palermit
  dhe Shqipėrinė.
  Po i mbronte nė zemrėn e saj
  qė tė jenė sė bashku si pėrherė,
  sepse kanė dhėnė nė histori
  nder e lavdi.
  Shqipja nė mbrėmje
  nė qiejt fluturoi
  e lartazi shkoi.
  Tue fluturuar lartaz nga qielli
  dhe, para se tė hynte, nė hijen e natės
  e ēojti lart fletėn e saj
  dhe shkrojti
  nė qiellin me yj tė ARBĖRISĖ:
  "BESA E SHQIPĖRISĖ"  KĖRKOJ

  Kėrkoj horizonteve larg
  praninė e jetės
  tė pafundmen…
  rrezen diellore,
  lėvizjen.

  Kėrkoj mosarsyet
  tė pathyeshmet
  shkulmet ujore
  tė pa nisurat.

  Kėrkoj befasinė
  tė pėrkohshmen
  tė kuptueshmen
  kurajon.

  Kėrkoj lartėsimin
  tė pandryshueshmen,
  tė pakėmbyeshmen
  rebelimin,

  Kėrkoj tė pazakonshmen
  tė pazėvendėsueshmen
  tė pazgjidhshmen
  tė pamundurėn.

  Kėrkoj befasinė
  tė padukshmen
  tė paarritshmen
  zanafillėn.


  Kėrkoj ēelėsin e gjithėsisė
  enigmėn e ajrit
  tė puhizės
  tė agut tė dritės.

  Kėrkoj tė mbjell nė tokė
  filizin e parė
  farėn e parė
  tė ardhmėrisė.

  Pėrktheu Eda Agaj Zhiti

  p.s. Mė shumė materiale dhe diskutime mbi jetėn dhe figurėn e Ibrahim Kodrės mund tė lexoni kėtu .

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-10-2010
  Postime
  7
  sa e ka ndjere z.Kodra largesine ndaj atedheut duhet analizuar dhezbuluar ne veprat e tij ne artin e paraqitjes se botes shpirterore nepermjet veprave te tij te artit

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 63
  Postimi i Fundit: 24-01-2010, 21:51
 2. Realpolitika e Ibrahim Rugovės
  Nga biligoa nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 99
  Postimi i Fundit: 06-11-2008, 11:01
 3. Ndėron jetė presidenti i Kosovės Dr. Ibrahim Rugova
  Nga Veshtrusja nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 220
  Postimi i Fundit: 02-02-2006, 21:32

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •