Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-08-2006
  Postime
  68

  Probleme me shqiptimin e fjaleve

  Ndodh qe femijet te kene probleme ne shqiptimin e shkronjave dhe fjaleve, nese nje femije eshte 5 vjec a duhet te shqtesohemi se ky problem eshte serioz, a duhet ti drejtohemi mjekut per kete problem dhe cilit mjek?, a ka menyra te cilat mund te ndihmojne femijet te mos arrijne ne nje problem serioz te shqiptimit te fjaleve, ndoshta mund te ekzistojne dhe medikamente???? jeni te mirepritur te jepni opinionet dhe ekperiencat tuaja.

 2. #2
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,875
  Citim Postuar mė parė nga Lelab
  Ndodh qe femijet te kene probleme ne shqiptimin e shkronjave dhe fjaleve, nese nje femije eshte 5 vjec a duhet te shqtesohemi se ky problem eshte serioz, a duhet ti drejtohemi mjekut per kete problem dhe cilit mjek?, a ka menyra te cilat mund te ndihmojne femijet te mos arrijne ne nje problem serioz te shqiptimit te fjaleve, ndoshta mund te ekzistojne dhe medikamente???? jeni te mirepritur te jepni opinionet dhe ekperiencat tuaja.


  pershendetje

  Nuk duhet te shqetesohesh shume nga ky problem..
  Shume femije per faktin qe jane te perkedhelur,duan te rrijne ne boten e tyre akoma dhe ndonjehere e provokojne ate menyre te foluri sepse kane friken e rritjes per faktin qe mami ose babi nuk do ti duan me si me pare ose friken qe arritja e nje motre ose vellai i ben ata te medhenj dhe jo me te perkedhelur si me para..dmth pak problem psikollogjik.

  Me femijet duhet te komunikojme shume edhe tu flasim ne nje gjuhe sa me te
  kuptueshme per ti ndihmuar dhe jo te vazhdojme te flasim edhe ne si ta.
  Jo ilace nuk ekzistojne,thjesht duhet nje pune familjare nga te gjithe ju edhe personale me te per ta ndihmuar.
  Dikush tjeter qe mund te te ndihmoje shume eshte edhe nje lloj specialisti ne metoden e te folurit edhe shqiptimit qe quhet ortophonist.
  Eshte nje person i diplomuar per dicka te tille dhe qe me anen e shume seancave te cilat i vendos ai vete sipas gjendjes se shqiptimit,arrin ne rezultate shume te plota.
  Te keshilloj nje gje te tille.Dhe mos u merzit se kjo gje nuk eshte nje handikap,,sherohet dhe plotesisht ne menyre te suksesshme.


  respekte
  "Carpe Diem"

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-08-2006
  Postime
  68
  Citim Postuar mė parė nga DI_ANA
  pershendetje

  Nuk duhet te shqetesohesh shume nga ky problem..
  Shume femije per faktin qe jane te perkedhelur,duan te rrijne ne boten e tyre akoma dhe ndonjehere e provokojne ate menyre te foluri sepse kane friken e rritjes per faktin qe mami ose babi nuk do ti duan me si me pare ose friken qe arritja e nje motre ose vellai i ben ata te medhenj dhe jo me te perkedhelur si me para..dmth pak problem psikollogjik.

  Me femijet duhet te komunikojme shume edhe tu flasim ne nje gjuhe sa me te
  kuptueshme per ti ndihmuar dhe jo te vazhdojme te flasim edhe ne si ta.
  Jo ilace nuk ekzistojne,thjesht duhet nje pune familjare nga te gjithe ju edhe personale me te per ta ndihmuar.
  Dikush tjeter qe mund te te ndihmoje shume eshte edhe nje lloj specialisti ne metoden e te folurit edhe shqiptimit qe quhet ortophonist.
  Eshte nje person i diplomuar per dicka te tille dhe qe me anen e shume seancave te cilat i vendos ai vete sipas gjendjes se shqiptimit,arrin ne rezultate shume te plota.
  Te keshilloj nje gje te tille.Dhe mos u merzit se kjo gje nuk eshte nje handikap,,sherohet dhe plotesisht ne menyre te suksesshme.

  respekte
  Shume faleminderit per kurajon,
  Nuk e di nese ne shqiperi mund te kete ortophonist?

 4. #4
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,875
  Citim Postuar mė parė nga Lelab
  Shume faleminderit per kurajon,
  Nuk e di nese ne shqiperi mund te kete ortophonist?

  Asgje te lutem....

  Per ne Shqiperi nuk mund te te them se kam shume vite qe jetoj jashte po mendoj qe duhet te kete ,ka shume shqiptare te diplomuar ne kete profesion.
  Mundohu te pyesesh dhe te interesohesh tek nje pediater ata duhet te jene ne dijeni.
  Po mendoj se edhe ne SHqiperi duhet te kete specialiste te tille.
  Mos ki merak se do ja arrisesh qellimit,keta femije jane po aq te zgjuar sa edhe te tjeret biles ndonjehere edhe me teper
  Te uroj tja arrisesh edhe ty edhe femijes,dhe mos ki frike dhe merak,ka shume femije qe kalojne keto faza.


  respekte
  "Carpe Diem"

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 43
  Postimi i Fundit: 22-05-2013, 16:04
 2. Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 03-02-2009, 11:35
 3. Burrat dhe grate me probleme mendore duhen te parandalohen...
  Nga *~Rexhina~* nė forumin Tema shoqėrore
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 30-08-2004, 15:13
 4. Mirėsia e katėr fjalėve
  Nga Blerimi boy nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-06-2004, 18:51
 5. Probleme gjuhėsore tė trajtuara nga E. Ēabejt
  Nga Fiori nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-04-2002, 00:44

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •