Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12
  1. #1
    Made in Me!
    Anėtarėsuar
    19-06-2002
    Vendndodhja
    u.s.a
    Postime
    187

    artjola toska

    vdes per kete kengetare,zerin e ka shume te bukur dhe gjithashtu kenget........cfare mendime keni per te dhe ju???????????
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    * x 0 and case closed!

  2. #2
    ****** Maska e london_girl_02
    Anėtarėsuar
    26-09-2002
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    182
    vallai eshte edhe e bukur
    por ama zerin e ka bilbil mua me pelqen shum
    dhe i simpatizoj kenget e saj.

  3. #3
    *Forever* Maska e malli
    Anėtarėsuar
    24-09-2002
    Vendndodhja
    Antwerpen
    Postime
    668
    nje kengetare shume e mire dhe te kenaq me zerin e saj te embel
    i love Artjola
    **Gezimi , lumturia, deshperimi dhe loti im varet nga ti.

  4. #4
    ChErRy_LiPs Maska e BlondiE_18
    Anėtarėsuar
    05-08-2002
    Vendndodhja
    US
    Postime
    559
    kendon vertet shume bukur...me pelqen shume sidomos kenga "hajde marshalla" dhe "nje unaze"...
    Midis endrres dhe realitetit nuk ka asnje ndryshim, sepse ti di te besh realitet gjithcka qe kam enderruar!


    BeRaTsE 83

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    23-10-2002
    Vendndodhja
    New Jersey
    Postime
    19
    HI Cristal

    shume teme interesante lol ,dhe une e pelqej shume
    si kengetare ,me zerin e saj kaq te embel ,dhe me kenge
    shume te bukura .

    Ne mengjesn e kesaj Jete
    dashurova me besim ,por per ty e pa
    per vete ,jam robin e shpirtit tim .
    Ti me flisje neper puthje
    kjo eshte dashuri e pare
    por pas teje te pa dukshme kishe nusen
    Zemer krah .
    une kam lind kga dashuria dhe
    si ajri jam pa fat
    vec ti ndiesh ndienjat e mia
    si zambak te barthe ne maj .
    Te genjen syri nen vetull ,une e jotja me nuk jam
    se dy kungull ne nje sqetull
    dashuri nuk i mban ???

    me tej ta vazhdoni ju ajde

    *~ME RESPEKT AGAPI *~
    Ajo qe duam eshte ajo qe dime
    Por pa realizim !!!

  6. #6
    ChErRy_LiPs Maska e BlondiE_18
    Anėtarėsuar
    05-08-2002
    Vendndodhja
    US
    Postime
    559
    kjo kenge me ka pelqyer edhe mua ne
    fillim por tani kam ndryshuar menje
    Midis endrres dhe realitetit nuk ka asnje ndryshim, sepse ti di te besh realitet gjithcka qe kam enderruar!


    BeRaTsE 83

  7. #7
    Perjashtuar nga Mod. Maska e ^Pretty_Girl^
    Anėtarėsuar
    26-10-2002
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    56
    artjola eshte shum e mire
    me zerin e saj obobboboob the best
    ka ze te mrekullueshem ajo dhe kenget shum te mira

  8. #8
    eshte e pamundur te mos e adhurosh nje kengetare si Artjola me zerin e saj dhe kenget qe i kendon e per mu sidomos kenget:
    mos me pyet dhe nje unaze.

  9. #9
    SiMp^tIkJa Maska e Enkela B.
    Anėtarėsuar
    12-05-2002
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    550
    nje nga kengetaret me te mira. ka zerin shume te embel, dhe mund ta pershtasi per qdo lloj kenge. kam degju se ka bere nje kenge te re me grupin the dreams, dhe po plasi ta degjoj.

  10. #10
    … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
    Anėtarėsuar
    07-09-2006
    Vendndodhja
    Aconteceu !!! Estava escrito assim...
    Postime
    6,577

    Me vokalin tim kam bėrė pėr vete edhe rininė

    Flet nė “Telegraf” kėngėtarja, Artjola Toska, e cila kėtė sezon vjen me albumin “Live 2009”

    Ky sezon veror e solli kėngėtaren e muzikės popullore, Artjola Toskėn mė tė fuqishme nė tregun muzikor shqiptar. Ajo ka vetėm pak javė qė ka lanēuar pėr simpatizantėt e saj albumin tė titulluar “Live 2009” dhe njė baladė qė ėshtė njė histori dashurie mjaft prekėse, kjo e fundit e paraqitur nė kolazhin me 15 hite tė shtėpisė diskografike “Super Sonic”. Nė njė intervistė pėr gazetėn “Telegraf”, Artjola rrėfen pėr albumin, duke filluar qė nga tematika, komponentėt deri tek luku. Kėngėtarja vazhdon mė tej duke plotėsuar pėr jetėn e bėrė nė kėtė sezon veror tė mbushur plot me aktivitete, planet pėr tė ardhme si dhe raportet miqėsore me Presidentin e vendit.

    * Ēfarė tė reje ka sjellė albumi mė i fundit muzikor qė sapo ka dalė nė treg, duke e krahasuar me tė tjerėt?
    Bėhet fjalė pėr dy albume faktikisht, njėri prej tyre ėshtė “Live” ndėrsa tjetri nuk ėshtė totalisht i imi, por ėshtė me njė kolazh baladash tė “Super Sonic”, por qė kryeson balada ime si mė e reja tani nė treg dhe mė e suksesshmja. I pari ėshtė live qė pėrmban pesė kolazhe 75 minuta, tre kolazhe janė tė Shqipėrisė sė mesme, njė kolazh shkodran dhe njė tjetėr i jugut.

    * Mos ndoshta tė kėnduarit live dhe, duke sjellė gjithmonė krijime tė reja ka qenė njė nga armėt tuaja pėr t’i mbizotėruar tregut qė tashmė kėrkon shumė?
    Edhe kjo ndoshta, por duke parė qė live ėshtė goxha i preferuar duke e krahasuar me kėngėt e reja, ėshtė mė kollaj tė hyj nė veshin e popullit sesa njė kėngė e re qė duhet dėgjuar tre apo katėr herė. Them qė kjo ėshtė arsyeja.

    * Pėrzgjedhja e materialeve tek “Live 2009” si ėshtė bėrė?
    Pėrzgjedhja ėshtė e gjitha nga unė. Duke parė kėrkesat e njerėzve kur kėndohet live, se ēfarė lloj kėngėsh duhet dhe se kush i bėnė ato qė tė kėnaqen vendosa tė bėja njė tė tillė. Ky album ka dhe shumė ritėm brenda dhe pėrzgjedhja ėshtė totalisht e imja.

    * Ėshtė e vėshtirė tė realizosh njė album live?
    Ėshtė e vėshtirė, por pėr mua personalisht nuk ėshtė dhe shumė sepse jam mėsuar me live dhe e kam mė kollaj tė merrem me diēka live sesa nėpėr studio. Njė ndėr komponentėt qė unė kam sukses ėshtė dhe bashkėpunimi im me “Super Sonic”. Madje do tė thoja qė nuk e kam braktisur kėtė shtėpi diskografike vetėm pėr seriozitetin qė ajo paraqet. Ne, aty nė radhė tė parė vlerėsojmė njėri-tjetrin pastaj punėn.

    * Si e gjete kohėn sot pėr intervistėn duke pasur parasysh dhe angazhimet tuaja familjare?
    Por sot ėshtė ditė jave dhe e kam pushim (qesh). Gushti ka qenė shumė i ngarkuar, por unė tashmė e kam kėtė luks, pėr t’i pėrzgjedhur ambientet se ku tė shkoj dhe zgjedh mė mirė pak dhe saktė sesa shumė dhe pėr lumė.

    * Thuhet se Presidenti ėshtė njė adhurues i juaji, madje ai ju fton nė ēdo gėzim familjar dhe ėshtė i pranishėm nė ēdo koncert tuajin, kjo ka njė arsye apo jo?
    Kjo ndodh ngaqė ai ėshtė tiranas. Ėshtė mik i familjes time dhe ngaqė ėshtė njohės shumė i mirė i arteve nė pėrgjithėsi, sidomos i muzikės dhe adhurues i tmerrshėm i muzikės sė Shqipėrisė sė Mesme.

    * Nuk ndodh qė nė ndonjė koncert qė ka Artjola tė mos jetė i pranishėm?
    Jo. Megjithėse u bė kohė qė unė nuk kam dhėnė koncerte, por nė pėrgjithėsi ėshtė dhe unė e kam pėr nder ta kem tė pranishėm.

    * Kush e ideon paraqitjen tuaj pasi vėmė re qė ēdo kėngė ka dhe klipin domethėnės?
    Me lukun merrem unė, por nuk luaj shumė, jo se nuk dua tė rrezikoj, por thjesht nuk dua ta ekzagjeroj. Mė pėlqen ajo figurė qė kam krijuar kėshtu dhe nuk ėshtė se jam fanatike. Lėviz shumė me ngjyrėn e flokėve, por ka rezultuar e suksesshme.

    * Si ja bėnė qė je e dashur nga tė gjitha grupmoshat?
    E kam pasur kėtė luks qė tė jem e dashur nga tė gjitha grupmoshat dhe kėtė gjė e kam fituar me vokal, me paraqitje dhe me klipin qė e kam shumė tė thjesht dhe shumė komunikues me njerėzit. Duhet tė jetė kjo arsyeja, jo se e kam bėrė enkas, por kėshtu jam. Rininė di qė e kam tėrhequr kur nxora baladat para gjashtė vjetėsh, moshėn e thyer dihet qė jam e jam e pranishme nė gustot e tyre.

    * Ēfarė do ju thoje lexuesve qė tashmė kanė nė duar albumin tuaj?
    Tė gjithė i pėrshėndes, shpresoj tė jenė kėnaqur me kėtė intervistė tė gazetės “Telegraf” si me dhe “Live 2009” madje dhe me baladėn qė kam nxjerr sepse e kam ditur qė kur e kam pėrzgjedhur qė do kishte sukses. Kėshtu i uroj suksese tė gjithėve.


    Komponentėt e baladės sė dashurisė
    Kompozimi dhe orkestrimi ėshtė i Edi Balilit, teksti ėshtė i Armand Trebickės. Ėshtė njė baladė qė ka njė fabul shumė reale dhe shumė jetike. Flet pėr njė dashuri tė dėshtuar pėr njė pendim. E gjitha ėshtė njė kėngė prekėse dhe sė bashku me videoklipin i ka pėrmbledhur qė tė gjitha. Jam shumė e kėnaqur edhe nga klikimet nė internet edhe nga opinionet e njerėzve. Mė pėlqen qė ėshtė pėlqyer si baladė nga tė gjithė brezat. Kėnga ėshtė baladė nė nuancat e popullores.


    Artjola mbas dhjetė vjetėsh

    Ndoshta akoma dhe mė profesionale. Kjo vihet re nė ēdo kėngėtar pasi unė kam filluar qė nė moshė tė re me albumet, i pari ka qenė nė ‘92-shin, ku kėtu nuk kishte fare dhe kur e dėgjoj tani mė duket se nuk ėshtė zėri im. Ēdo album qė ėshtė bėrė nė vazhdimėsi ka profesionalizėm mė tepėr dhe mė vjen mirė qė gjithė kėtė pėrvojė e kam marrė nga tė kėnduarit live. Pėr mua ėshtė shkollė tė kėnduarit live.


    Gushti ka qenė shumė i ngarkuar, por unė tashmė e kam kėtė luks, pėr t’i pėrzgjedhur ambientet se ku tė shkoj dhe zgjedh mė mirė pak dhe saktė sesa shumė dhe pėr lumė...
    Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-04-2009
    Postime
    1
    shume e bukur

  12. #12
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,960
    Postimet nė Bllog
    18
    INTERVISTA/ Flasin kėngėtaret Artiola Toska, Rozana Radi dhe Maja Aliēkaj

    Emigrantėt preferojnė kėngėt popullore patriotike

    Albert ZHOLI

    Ditėt e Festave tė Nėntorit tri kėngėtaret e mirėnjohura, Artiola Toska, Rozana Radi, Aliēkaj, nėn drejtimin e grupit muzikor “Albanėt” e drejtuar nga Gojard Kodra dhanė disa koncerte nė Itali tė ftuar nga shoqata tė ndryshme shqiptare nė kėtė vend.. Pėr mėse katėr ditė grupi “Albanėt” kanė lėvizur nė qytete tė ndryshme italiane, duke ndezur atmosferėn e festive pėr emigrantėt shqiptarė. Tashmė bashkėpunimi i grupit “Albanėt” me kėto tri kėngėtare i ka kaluar tė pesė vitet bashkėpunim, i cili tregon pėr rezultate dhe profesionalizėm pasi ftesat pėr koncerte kanė shkuar deri nė Australinė e largėt.
    Artiola Toska
    Si jeni ndjerė nė koncertet e nėntorit nė Itali mes emigrantėve?
    Si mos mė mirė! Me grupin muzikor “Albanėt” kam disa vite bashkėpunim, por koncertet e fundit nė Itali kanė qenė ndėr mė mbresėlėnėset. Kanė qenė rreth 4 ditė aktivitet nė qytet tė ndryshme, ku me tė vėrtetė lodhja na ėshtė fashitur nga entuziazmi i emigrantėve.
    Pse kanė qenė tė veēanta kėto ditė?
    Pasi jo vetėm qė kemi pasur aktivitet pėr ēdo natė, por kemi lėvizur nė disa qytet dhe s’e kemi ndjerė lodhjen. Nė ēdo koncert ka pasur shumė spektatorė sikur tė ishe nė Shqipėri, ndėrsa entuziazmi ka qenė dhe mė i madh se nė Shqipėri. Kur mbaronim koncertin, s’mund tė ndaheshe nga emigrantėt, pasi ata donin tė dilnin na fotografi me tė gjithė grupin. Gjatė gjithė kohės qė jepnim koncert, patjetėr individė apo familje emigrantėsh kėrkonin qė tė dilnim nė fotografi.
    Keni patur ndonjė mosmarrėveshje midis jush?
    Aspak. Pėrkundrazi ne kemi kaluar nė mėnyrė tė shkėlqyer. Kemi pasur njė bashkėpunim perfekt pa asnjė kontradiktė.
    Kush ka pas mė shumė duartrokitje kur dilnit nė skenė?
    S’mund tė thuash se unė apo Radi apo Maja ka pasur mė shumė se tjetra. Gjatė gjithė kohės qė kemi kėnduar duartrokitjet kanė qenė tė pandėrprera, pėr tė mos thėnė qė tė gjithė spektatorėt kėndonin sė bashku me ne. Jemi ndjerė mirė, sepse dhe organizatorėt shqiptarė nė Itali kishin punuar me kujdes.
    Cilat kėngė janė tė preferuara pėr emigrantėt?
    Unė kam repertorin tim me kėngė karakteristike tė Shqipėrisė sė Mesme. Por dua tė them se kėngėt mė tė preferuara kanė qenė dhe mbeten ato me karakter patriotik.
    Rozana Radi
    Ndjeheni e lodhur pas kthimit nga Italia pas disa shfaqjeve tė suksesshme?
    Kur merr pjesė nė koncerte apo shfaqje tė tilla ku spektatori tė respekton mė maksimum, mund tė them se nuk ndihesh fare e lodhur, pėrkundrazi, ndihesh e motivuar.
    Kohėt e fundit mė shumė shkoni jashtė se nė atdhe. Ėshtė zgjedhja juaj?
    Jo! Ėshtė zgjedhja e spektatorit dhe e organizatorėve. Kanė qenė lėvizje tė detyruara pėr shkak tė preferencave. Shikoj se koncertet jashtė kanė mė shumė gjallėri, mė shumė entuziazėm. Emigrantėt me kalimin e viteve janė mė tė dashuruar me atdheun. Edhe vetė ka filluar tė mė pėlqejė tė jem nė lėvizje dhe tė jap shfaqje jashtė atdheut.
    Kjo pėr shkak tė pėrfitimeve ekonomike?
    Edhe ajo qėndron. Sigurisht, fitimi ka qenė mė i madh dhe mė i sigurt. Por edhe s’dua tė jem gjithmonė nė Tiranė. Lėvizja nė emigracion tė jep shumė eksperienca pėr mėnyrėn e menaxhimit tė vetvetes. Sė fundi kėngėtarja atė qėllim ka, tė lėvizė, tė fitojė, tė ngrejė peshė zemrat e spektatorėve. Shoh se nė emigracion tė tėra kėto kanė njė unifikim krejt tjetėr.
    Cilat janė kėngėt mė tė preferuara nė emigracion nga repertori juaj?
    E para ėshtė “Xhamadani vija-vija”. Ėshtė njė kėngė qė edhe po tė mos dua, e kėrkojnė vetė emigrantėt. Ajo kėngė nuk ikėn kurrė nga repertori. E kėndojnė sa dal nė skenė, ende pa e filluar unė. Nė kėtė kėngė gjithė salla ngrihet nė kėmbė.
    Kush ėshtė pengesa mė e madhe nė kėto lėvizje?
    Gardėroba. Ajo ėshtė stres me vete. Sidomos tani nė dimėr ajo ėshtė e mbingarkuar. Duhet t’i pėrshtatesh stinės, vendit ku shkon.
    Maja Aliēkaj
    Sėrishmi kur del nė diasporė s’e heq nga vetja fustanin kuq e zi me shqiponjėn nė mes?
    Ėshtė bėrė pjesė e repertorit tim. As emigrantėt s’mund tė mė konceptojnė pa atė fustan, as unė vetė s’mund tė lėviz pa tė. Kur pėrgatis valixhet pėr jashtė, dora me tė parėn mė shkon tek ky fustan, si nė dimėr si nė verė.
    Cila kėngė juaja ėshtė mė e preferuara pėr emigrantėt?
    Kėnga e emigrantit. S’mund tė lė koncert pa e kėnduar dy herė. Jo se dua unė, por e kėrkojnė vetė emigrantėt. Ėshtė njė kėngė qė e kam bėrė vetėm pėr ta dhe duket se ata gjejnė vetveten.
    Po kėngė tjetėr e preferuar pėr emigrantėt?
    “Baba me zemėr tė madhe”. Si duket tani pas qindra kėngėve pėr nėnėn edhe kjo pėr babanė sikur po merr njė kėrkesė tė veēantė.
    Si jeni ndjerė mes Radit dhe Toskės, kur dihet se mes kėngėtarėve ka shumė xhelozi?
    Kemi bashkėpunuar shumė mirė. Nuk kemi ndjerė xhelozi. Secila ka repertorin e vet, karakteristikat e veta nė kėngė. Repertori i ndryshėm, zėri i ndryshėm, pra, plotėsojmė njėra-tjetrėn. Mendoj se, kemi qenė perfekt.
    Keni bashkėpunuar mė parė me grupin muzikor “Albanėt”?
    Kam bashkėpunuar disa herė, kam qenė e vlerėsuar dhe shumė komode. Ėshtė grupi mė i kėrkuar nė emigracion.
    Gojard Kodra, kryetar i grupit muzikor “Albanėt”
    Kur ėshtė krijuar grupi muzikor Albanėt?
    Grupi muzikore “Albanėt” ėshtė themeluar qė prej 8 vitesh. Pjesėtarėt e grupit janė: Ardian Malaj - violinė dhe saksofon, Arben Shyti - kitarė, Gentjan Cara – drums, Gojard Kodra - organ si dhe drejtues muzike.
    Cili ka qenė dhe ėshtė qėllimi i kėtij grupi?
    Qėllimi i kėtij grupi ėshtė tė luajė sa mė bukur muzikėn shqiptare dhe pa e deformuar atė. Grupi muzikor “Albanėt” ka njė lidhje tė gjerė pėrsa i pėrket trevave shqiptare. Koncertet qė kemi marrė pjesė kanė qenė tė shumtė, pothuajse nė gjithė Europėn, Australi. Koncertet e fundit kanė qenė mė rastin e 99- vjetorit tė festės sė Pavarėsisė.
    Ato janė mbajtur nė shtetin e Italisė, Padova, Arco, Torino.
    Organizatori nė kėto qytete?
    Nė Padova organizatori i koncertit ishte z. Vilson Dona, me origjinė Mirditor, por qė jeton prej shumė vitesh nė Padova. Nga Padova vazhduam turin nė Arco, provincė tė Trentos. Atje organizatori ishte Shkėlqim Danaj me origjinė nga Vlora. Ėmbėlsira e kėtij koncerti ishte dhe grupi polifonik nga Dukati i Vlorės.

Tema tė Ngjashme

  1. Bujar Qamili
    Nga hajla nė forumin Muzika shqiptare
    Pėrgjigje: 16
    Postimi i Fundit: 10-02-2008, 09:31
  2. Intervista me kėngėtarė shqiptarė!
    Nga ChuChu nė forumin Muzika shqiptare
    Pėrgjigje: 55
    Postimi i Fundit: 20-05-2007, 21:37

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •