Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011

  Homeri - Odisea, Iliada dhe m shum

  Thuhet se Homeri ka qn i verbr dhe mendohet q ai t ket lindur n njrin nga qytetet e bregdetit Jon. Por, deri m sot nuk jan gjetur dokumenta t cilat vrtetojn ndonjrn nga kto mendime. Madje nuk ka as ndonj lloj evidence apo dokumentacioni q vrteton egzistencn e vet Homerit, si person.

  N greqisht Homēros do t thot "peng." Egziston nj teori q thot se emri i Homerit sht marr nga nj shoqri poetsh t quajtur Homerid q do t thot prej pengjesh (si shmbull: pasardhs t t burgosurve/pengve t lufts). Pjestart e ksaj shoqrie nuk pranoheshin si ushtar lufte, sepse besnikria e tyre ishte e dyshimt dhe si rrjedhoje ata nuk rrezikoheshin t vriteshin n luft. Kta burra kishin pr detyr t msonin prmndsh poema epike si dhe ngjarje me rndsi historike, para shpikjes s shkrimit dhe kndimit.

  Kjo sht dhe arsyeja prse shpesh her sht diskutuar fakti nse Iliada dhe Odisea jan shkruar nga i njjti shkrimtar. Shum veta nuk besojn se Odisea sht shkruar nga nj person, dhe n t njjtn koh ka t tjer t cilt besojn se kjo vepr epike ka t njjtin stil shkrimi nga fillimi deri n fund dhe ngjashmria sht aq e madhe prgjat trsis s veprs sa ska se si t jet shkruar nga shum shkrimtare. Batrakomiomakia, Himnet Homerike dhe Epikat Ciklike mendohet t jen shkruar m von se Iliada dhe Odisea.

  Shpesh her Homeri sht konsideruar si shkrimtari i t gjith Ciklit Epik, i cili prbhej nga poema mbi vazhdimin e lufts s Trojs si dhe poema t Tebns t cilat flisnin pr Edipin dhe djemte e tij. Ka gjithashtu mendime se Homeri ishte shkrimtari i pjess m t madhe t Himneve Homerike, mini-epiks komike Batrakomiomakia ("Lufta midis bretkoss dhe miut - Βατραχομυομαχία), dhe Margitit (greqisht μάργος budallai; Kjo ishte nj epik komike e cila fliste pr nj budalla t quajtur Margit. Personazhi ishte aq budalla sa ai nuk e dinte se cili prind i kish dhn jet/e kish lindur. Fjala margit tek kjo vepr i dha shkas prdorimit t mbiemrit margitomanes nga Philodemus Margites.) por kto mendime nuk u vrtetuan ndonjher dhe si rrjedhoj u lan pas dore.

  Shum studiues jan n t njjjtin mendim n lidhje me proesin e standartizimit t Iliads dhe Odises, n shek e 8t p.k.. Rolin kryesor pr kt ndryshim mendohet ta ket luajtur tirani i Athins n at koh, Hipparku, i cili reformoi leximin e poemave Homerike n festivalin Panathenaik.
  Edhe pse ka shum pak njohuri t sakta n lidhje me jetn e Homerit, ka studiues t cilt besojn se ai ka egzistuar vrtet. Mbi mdyshjen e egzistencs s Homerit egziston dhe nj shprehje sarkastike e cila thot se poemat nuk u shkruan nga Homeri, por nga nj burr tjetr me t njjtin emr (*nga Lefkowitz). Samuel Butler ka hedhur mendimin se Odisea sht shkruar nga nj grua e re nga Siilia, ky mendim u diskutua m von nga Robert Graves n noveln e tij Vajza e Homerit.

  Sido q t jet, shumica e klasikve jan n t njjtin mendim n lidhje me poemat Homerike. Ata besojn se kto krijime e kan prejardhjen tek tradita e gojdhnave, t cilat ishin pasuri e prbashkt e disa poetve/recituesve (aoidoi kngtar, n greqishten e vjetr) t kohs. Nj analiz e zhvilluar mbi strukturn dhe fjalorin e Iliads dhe Odises nxjerr n pah faktin q kto poema kan shprehje dhe vargje t tra t cilat prsriten prgjat trsis s tyre. Ndaj dhe shtrohet pyetja nse poemat kan qn formula-gojore t cilat jan prbiluar nga poeti, duke prdorur vargje dhe shprehje popullore apo jo?! Studime mbi kt hipotez kan kryer studiuesit Milan Parry dhe Albert Lord. Fokusi i studimeve t tyre ka qn formula e gojdhnave tradicionale.

  Gjithashtu periudha e sakt e hedhjes n letr t ktyre poemave nuk sht saktsuar deri m sot. Nj hipoetez n lidhje me kt prcaktim thot se Homeri mund tja ket diktuar poemat dikujt tjetr q dinte shkrim e kndim, midis shek t VIII-t dhe t VI-t. Por alfabeti grek u prdor pr her t par n shekullin e 8-t, ndaj dhe ka mundsi q dhe vet Homeri t dinte shkrim e kndim, e si rrjedhoj i ka dokumentuar vet poemat. T tjer studius t Homerit, si Gregory Nagy jan t mendimit se tekstet e shkrimeve Homerike nuk egzistonin para periudhs Helenistike (shek i III-r I-r P.K.).

  Materiali u prgatit nga Fiori me material t mbshtetur n studime t I. Morris and B. Powell


  p.s. ktu mund t lexoni nj diskutim mbi "Kombsin e Homerit"

 2. #2
  Pasioni pr shkencn Maska e Qendi
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  2,102
  Pershendetje FIORI
  Me Fal Mirpo Kisha Aty Diqka Te Pa Qarte Dhe Nuk Kuptoj Te Ajo
  "Thuhet se Homeri ka qn i verbr dhe mendohet q ai t ket lindur n njrin nga qytetet e bregdetit Jon. Por, deri m sot nuk jan gjetur dokumenta t cilat vrtetojn ndonjrn nga kto mendime. Madje nuk ka as ndonj lloj evidence apo dokumentacioni q vrteton egzistencn e vet Homerit, si person.

  N greqisht Homēros do t thot "peng." Egziston nj teori q thot se emri i Homerit sht marr nga nj shoqri poetsh t quajtur Homerid q do t thot ‘prej pengjesh’ (si shmbull: pasardhs t t burgosurve/pengve t lufts). Pjestart e ksaj shoqrie nuk pranoheshin si ushtar lufte, sepse besnikria e tyre ishte e dyshimt dhe si rrjedhoje ata nuk rrezikoheshin t vriteshin n luft. Kta burra kishin pr detyr t msonin prmndsh poema epike si dhe ngjarje me rndsi historike, para shpikjes s shkrimit dhe kndimit."
  N.Q.S Ke Mundesi Dhe Ke Ende Material Reth Kesaj Postoi Ketu Ose Mi Dergo Ne SMS Privat , Sepse Me Nevojiten Diqka Ne Shkoll
  Me Respekt QENDI

 3. #3
  Homeri

  Letrsia klasike greke fillon me dy poemat e mdha epike, me "Iliadn" dhe "Odisen" q bota antike mendonte se i ka krijuar Homeri, edhe pse pr t nuk dinte pothuaj asgj. Pr shum qytete greke sht thn se jan vendlindja e poetit. Duke u nisur nga veorit gjuhsore t poemave, shkenca ka pranuar si m t mundshm Smirnn, qytet kolonial grek n Azin e Vogl (Izmiri i sotm n Turqi).
  Pr Homerin mendohet t ket jetuar aty nga shekuli IX para ers s re. Babai i histografis greke, Herodoti (shek. V p.e.r.) thot se Hesiodi ka nj mendim tjetr q sjell Homerin n shekullin VIII para ers s re. N kngn VI t "Iliads" poeti flet pr rrmbimin e Helens nga Paridi. N kngn V ku tregohen bmat e heroit grek Domerdit, thuhet se ai "rroku nj shkmb t madh hata, dy burra q jetojn sot prej vendit s'mund ta luajn". Kjo dhe t tjera tregojn se Homeri flet pr koh dhe ngjarje t hershme, t knduara para tij, nga aed dhe rapsod, emrat historike t t cilve kan humbur n mjegullat e kohve dhe shpesh jan veshur me petkun e fantazis dhe t legjends me kngt e tij magjepse kafsht e egra, ujrat i bnte t ndalonin rrjedhn e tyre dhe popullin ti shkonte pas. N gurrn e pasur t kngve t lashta t krijuara n shekuj, njomi buzt e saj muza e poetit, q me "Iliadn" dhe "Odisen" i ngriti prmendore jo vetm heroizmit, por edhe bukuris s artit popullor, q humbi n errsirn e shekujve dhe u ringjall n kto dy poema.
  Nuk ka asnj dyshim se prpara Homerit ka gjalluar nj letrsi e pasur gojore, me kng e himne t ndryshme kushtuar hyjnive, heronjve dhe bmave t tyre. Pr kt flasin dy poemat e mdha, vlerat e larta artistike t t cilave dshmojn qart se ato jan jo fillimi, por mbarimi i prkryer i nj proesi t gjat letrar, Prpunimin prfundimtar t "Iliads" dhe "Odises" n gjendjen q i njohim sot, shumica e studiuesve e ojn n shekujt VIII-VII. Pr Homerin ka mendime t ndryshme si:
  I vetmi krijues i dy poemave "Iliada" dhe "Odisea";
  Nj nga autort e mundshm midis shum t tjerve q kan vn dor mbi to;
  Njeri q nuk ka ekzistuar, por q ky emr ka mbetur simbol i poezis epike etj. etj.
  T gjitha kto kan krijuar at q quhet shtje homerike q nis me shek. III p.e.r. e vazhdon deri n ditt tona.
  Homeri i ngjan nj mali t lart, maja e t cilit vazhdon t jet e mbushur me mjerull. Vendi ku jan krijuar poemat homerike sht Joma; gjuha e tyre sht dialekti jonian i
  przier me elemente t dialektit eolian dhe m pak t dialekteve t tjer.
  N "Iliadn" dhe n "Odisen", prve shtresimeve gjuhsore ka edhe shtresime kohore,
  q fillojn nga periudha para qytetrimit t Mikens dhe mbarojn afrsisht n shekullin IX para ers s re. Kjo i ka shtyr shum studiues t mendojn se n tekstin e poemave jan futur nj numr i madh shtojcash nga rapsod t veant, q kan dashur tu prshtaten shijeve dhe gjendjes shpirtrore t dgjuesve t tyre. Ka shum t ngjar q rapsodit ose kngt q kan pasur n themel t tyre ciklin Trojan t gojdhnave popullore t prpunuara nga shum breza rapsodsh, t ken shrbyer si baz pr hartimin e poemave homerike aty nga shekulli IX.

 4. #4
  pirg hologramesh Maska e Inteligjentja
  Antarsuar
  08-10-2005
  Vendndodhja
  Ne kontinentin e Kurrkundit
  Postime
  862

  Iliada e Homerit, pro apo kundra luftes

  Kam vene re qe temat per letersine e huaj jane te kufizuara vetem ne fakte bibliografike mbi jeten e shkrimtareve. Ndaj, kam vendosur qe te hap disa diskutime (shpresoj interesante) mbi veprat e medha te letersise Boterore.
  Iliada e Homerit eshte nje nga veprat me te njohura dhe me vlera. E shkruar nga nje autor egzistenca e te cilit eshte te pakten e dyshimte , Iliada eshte mema e poemave epike. Odiseja, ne anen tjeter , mbahet si mema e veprave romantike.

  Une Iliaden kam pasur mundesi ta lexoj keto vitet e fundit dhe nje pyetje me ka ngazmuar gjithnje: Eshte kjo veper pro apo kundra luftes
  Shpesh kam degjuar se Homerit i referohen si humanist por une s`jam shume e bindur per kete. Eshte e vertete qe tek Iliada ka plot pasazhe te ashpra qe duken se jane kundra luftes (castet e pathosit te grave Trojane dhe Primait psh) por a mjafton kaq per te mos konsideruar te tjera detaje qe e pershkruajne luften si te lavdishme

  Ju c`mendoni
  Homo sum; humani nil a me alienum puto.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Homeri ka qen n Shkodr

  Homeri ka qen n Shkodr


  Indro MONTANELLI

  Luk Prela m oi fjal se, meq pr at burr un isha burr i veant, mik i zemrs dhe jo i barkut, t shkoja ta takoja n shtpin e tij. Dhe un i ova fjal se, duke qen fjal se duke qen pr t burr i veant, mik i zemrs dhe jo i barkut, do t shkoja ta takoja t nesrmen. Luk Prela m prgatiti nj drek t mir.
  Por para dreks shtruan mezen, si t thuash antipastn; e qe nj e papritur e madhe pr mua q nuk dija asgj pr kt institucion: na patn vn prpara nj pul t pjekur dhe un, q e pata marr pr drekn e vrtet, hngra aq shum saq, kur shtruan drekn e vrtet, nuk dija m si ti pajtoja detyrat e mikut me t drejtat e stomakut. Isha dhe pak i trullosur nga rakia, aperitivi lubrifikant, shoqruesi i ngrnieve shqiptare, q nuk e di se si e bjn at shqiptart, por tashm dija se far bn ajo n trurin tim; nj liker me ngjyr t paprcaktuar e me dukje t pafajshme, i shrbyer n nj got t vogl, nj got e ashpr q t ftuarit e kalojn dor m dor me nj prkulje t mbl, por q qarkullon vrullshm, e mbushur her pas here nga shrbtori, kshtu q n do fund minuti t vjen prpara e pakundrshtueshme si nj urdhr kategorik q, ngat teje, t qndron si nj shok n pritje. E gjitha kjo zgjat m tepr se gjysm ore, e matur me akrepat e ksaj gote q vjen, shkon e kthehet, gjithnj po ajo, gjithmon plot, gjithnj zhuritse. Pula e pjekur sht atje mbi nj pjat druri ngjyr kafe, e tymt dhe e lyrosur, n mes t hasrs q zvendson tavolinn. Nuk ka mjete pr ta coptuar, as thika, as grshr. Secili e kap me nj dor duke e gozhduar n pjat dhe me tjetrn e trheq, i shklyen krahun ose kofshn, por ngadal, me nj delikates prej t dituri, duke i zhbr tejzat me gjallri bindse, duke i thyer eshtrat me nj lvizje t prer e t sakt: m shum se ta prshkulsh, duket se t ndjell. Pastaj i vn n goj majat e dhjet gishtrinjve t ngjyer n lyr dhe nj nga nj, n mnyr t ndrgjegjshme, i lpijn. E gjitha kjo bhet me eleganc t prkor, me hir nj disi solemn. I vetmi ngathalaq dhe i pagdhendur n at mes isha un, por Luk Prela dhe miqt e tij nuk m vinin re dhe bn sht e mundur t m largonin do siklet. Ndrkaq, bisedohej ulur kmbkryq. M dhimbnin kyet e kmbve dhe peshn e trupit e lshoja n mnyr alternative, duke u tundur, her mbi njrn e her mbi tjetrn, si nj buf n deg t pems: kush rrinte prball meje, duhej t ndihej si ta zinte deti.
  Pas mezes, filloi dreka e vrtet, nj drek e thjesht dhe e fort pr njerz t thjesht dhe t fort, q fillonte me djath e mbaronte me djath, por midis ktyre dy djathrave shtronin gjithka tjetr: orba tradicionale, ragu me erza, lakrori. Shrbtori i kishte sjell t gjitha bashk, n tabaka t mdha prej druri dhe i kishte vn n mes t hasrs, dhe secili merrte n mnyr evangjelike her pas here me duar. Buka ishte e astit: e pjekur enkas pr miqt: nj galet e rrumbullakt dhe e shesht, q i zoti i shtpis e thyente me dorn e tij dhe pastaj ti vinte copat prpara. Ehe ky gjest ishte i prkor e i bukur; kur merrja copn q ma kishin vn prpara, ndihesha gati i druajtur, si t bhej fjal pr nj nafor t shuguruar. Me nderim t madh, thoshte Luk Prela. Me nderim t madh, prsrisja un. Dhe q t dy prnderoheshim.
  Luk Prela ishte nj poet i ktij vendi. Kjo nuk do t thot asgj; t qent poet nuk sht nj titull, sepse n Shqipri poet jan t gjith nga pak. Dua t them se Luk Prela sht nj profesionist i poezis, nj industrialist i vargut, nj krijues vargu tetrroksh: njri prej m t famshmve; dhe n fakt, fama e tij sht e madhe nga Alpet gjer n Adriatik, dhe vepra e tij sht e krkuar n do rast: n ceremoni vdekjesh e martesash nga njerz q duan t nderojn emrin dhe namin e shtpis, nder ose nam q vuloset me kng vaji ose kng dasme t Luks.
  Dhe sht e nevojshme q ta rezervosh me koh, gjithashtu t mos jesh kurnac pr mimin, nse do me t vrtet t sigurosh vargjet e tij. Por duhet dhe tia vlej barra qiran, sepse Luka, nse pr t vdekurin apo dhndrin ska ndonj gj pr t thn, nuk thot asgj. Ai e di se himnet e tij fluturojn n gjith vendin nga fisi n fis, nga Shkodra n Kor e Gjirokastr, dhe menjher shndrrohen n kng popullore q t gjith e msojn prmendsh dhe e prsrisin: e tij sht firma q garanton kambialin e pavdeksis dhe konsakron pasaportn pr historin. Kjo pasuri duhet administruar me nikoqirllk dhe duhet ruajtur mir nga inflacioni.
  Luk Prela, i thash n nj ast t caktuar, m kishin thn pr ty se ishe qorr dhe po e shoh se paska qen gnjeshtr. Por m kishin thn edhe se je poet. Edhe kjo sht nj gnjeshtr?
  Luk Prela m vshtroi ashtu si shikohet nj fmij i pafajshm dhe mu prgjigj:
  Asgj ssht e gnjeshtrt pr sa t kan thn. Qorr nuk jam dhe miqt e mi e din, madje e din edhe armiqt e mi. Por n vendin ton poett thirren qorra, sepse i pari dhe m i madhi i tyre, Homeri, ka qen qorr. E dije ti kt?
  U prgjigja i turpruar se nuk e dija.
  Prsa i prket tjetrs, sht e sigurt q un jam poet. E msova artin n dyqanin e poezis s qorrave t Kolgecajve, e q kur munda t blej nj lahut, gjithnj kam kompozuar kng n nder t heronjve.
  Vetm n nder t heronjve?, pyeta i zhgnjyer. Asnjher n nder t gruas dhe t dashuris?
  M vshtroi rrept e mu gjegj:
  Kto nuk jan kng, jan Knge t leuta. (Korsivet jna shqip n origjinal shn. i prkth.)
  Isha gati ta pyesja se mund t jen Knge t leuta, por u prmbajta: prreth kishte rn nj heshtje e madhe, duhet t kisha ofenduar njeri.
  Djali q i vinte hasrs qark, dhe q para dreks na kishte sjell ibrikun e ujit pr t lar duart, tani shrbente kafen dhe vetm mua m vuri prpara nj nga dy gotat prej druri, tjetra shrbente pr t gjith. Edhe sheqeri ishte vetm pr mua, t tjert e pinin sade. Dreka kishte zgjatur plot katr or dhe jasht shihej se po binte nata.
  Meqnse ma ke krkuar dhe nj miku asgj nuk mund ti mohohet pr far, tha Luka, do t t tregoj historin e kalas s Shkodrs.
  Tashm miqt kishin shkuar. Luka dhe un kishim ngelur vetm, jasht kishte zbritur nata e thell e malsis s madhe ghega-e. Nga dy oxhaqe t ndezura arrinte frfllima e krcurit q digjej dhe nj er e kndshme rrshire; dhoma ndriohej nn flakn e lart t zjarrit. Ishte e vetmja dhom prdhese e kula-s, por q e ndar nga nj mur i holl, formonte n fund nj vend misterioz, prej ku arrinin zhurma t mbytura, si t njerzve q flisnin me z t ult e t druajtur: ishte gruaja e Luks dhe shrbtort e saj, q nuk i kisha par. Luka mori lahuta-n dhe, duke shoqruar vetveten me kordn e vetme t saj, tha me nj recitim pa emfaz: Kjo sht historia e kalas s Shkodrs. Nj nn e ve kishte tre djem jetim. I rriti derisa u bn njzet vje dhe i martoi me tri gra t bukura. Ata filluan t ndrtojn nj kala, duke vn n pun tridhjet mjeshtra. Por, me dshir t Zotit, kalaja nuk mund t prfundohej: do dit mjeshtrat punonin dhe do nat muret shembeshin. Ather vllezrit shkuan te nj i ditur dhe i than: Kemi filluar t ndrtojm nj kala. Gjith ditn punojm, por natn ajo shembet. I dituri u tha: Sakrifikoni nj krijes njerzore n kala dhe ather ajo do t forcohet. Tre vllezrit zbritn n pyll dhe lidhn kt besa-: At q nesr do t na sjell mngjesin, at do ta murosim n kala. Dy vllezrit e mdhenj e thyen besa-n duke ua treguar sekretin grave t tyre. Vetm i vogli e mbajti besa-n. Kur Zoti zbardhi ditn, tre vllezrit shkuan t punojn n kala. Kur erdhi vakti i ngrnies s mngjesit, vjehrra u tha nuseve: Ku je, nusja ime e par, q tu osh bukn mjeshtrave? Jam e smur dhe m dhembin gjinjt. Ku je, nusja ime e dyt, q tu osh bukn mjeshtrave? Jam smur dhe m dhemb koka. Ku je, nusja ime e vogl, q tu osh bukn mjeshtrave? Jam duke lar e lidhur foshnjn. Laje, lidhe dhe vre n djep, se do ta prkund gjyshja e vet. T jesh e lumtur, nusja ime e vogl, sepse sot trupi yt do t shrbej pr t ndrtuar kalan e Shkodrs. Nusja u nis pr tu uar bukn puntorve. Duke u ngjitur drejt kalas, lott i mbulonin faqet: Lamtumir shoqe dhe komshinj. Lamtumir shtpia e burrit tim dhe e babs tim. Lamtumir, o njerzit e mi, lamtumir, biri im. Kurr nna sdo t t mbaj m n prehr. Por me t mbrritur midis puntorve, tha: Puna e mbar ju, mjeshtra. Fat t mir ty, o vajz e bardh. far ka imzot q duket i nervozuar? sht zemruar se ka humbur unazn. Por me unaza sht plot pazari. Dit e zez sht kjo, se ty i duhet t t flijoj n mur. Pr mua mos u shqetsoni aspak. Vetm m bni nj kamare prej guri, kur un t jem n themelet e murit. Sisn e djatht ma lini jasht dhe ditn e tret silleni ktu tim bir q t thith n kt gji. Q trupi im t shndrrohet n gur dhe kalaja t bhet e fort. Im bir t jet krenar, t bhet mbret dhe ta mbroj kalan. Por ditn kur ai do ta braktis dhe do t vij turku q ta pushtoj, ferrat e drizat le t mbijn n t, rrufeja le ta godas dhe ta shkatrroj. Kjo sht historia e kalas s Shkodrs.
  Nj histori e bukur, thash. E ke shkruar ti, Luk?
  Luka qeshi:
  Jo. Ajo sht m e vjetr se un dhe se babai im dhe gjyshi im. Por, me thn t vrtetn, dyshoj q t ket qen vet Homeri q e ka shpikur. E dije ti q Homeri ka qen n Shkodr?
  Jo, u prgjigja, nuk e dija.
  E mir, ta them un. Homeri ka qen n Shkodr. Madje, besoj se ka lindur ktu.
  Mundet, thash, mundet t jet ashtu si thua ti. Por far ndodhi pastaj me nusen e re dhe me birin e saj?
  Ndodhi q e murosn n kala dhe ajo u shndrrua n gur si muret, me prjashtim t gjirit t djatht q vazhdoi ti jap qumsht dhe forc t birit. Por ditn q i biri qe mundur, dhe erdhn turqit pr t marr kalan, ferrat mbin dhe e mbuluan, rrufeja e goditi dhe e shkatrroi. Tani, si e ke par, kan mbetur rrnojat e mbi ato rrnoja sht nj lug pa uj, q sht gjiri i nuses m t re i shndrruar edhe ai n gur.
  Nj histori rrqethse, thash, por sigurisht kt nuk e ka shpikur Homeri.
  Jo, tha, kt e ka shpikur djalli, sepse sht nj histori e vrtet.
  Tashm ishte br von, shum von dhe shrbtori erdhi q t sillte pr mikun rrogozin, me jastkt e mbulesat prej leshi, nj lesh i but, shum i bardh, i thurur nga grat e shtpis. Ndihesha n siklet t madh q t flija n rrogoz pran Luk Prels, cili vet do t flinte prtok dhe kisha frik mos e shqetsoja me grhitjet e mia.
  Luk Prela, i thash, pse nuk i mbledh kngt e tua m t bukura dhe nuk i shkruan? Do t m plqente ti prktheja n gjuhn time dhe ti t bheshe i famshm edhe n Italin e madhe.
  Po un, tha, nuk di t shkruaj. As dhe mjeshtrat e mi, qorrat e Kolgecajve, nuk dinin t shkruanin. Dhe as Homeri ska ditur.
  Ndihesha i turpruar q un dija t shkruaja. Heshtm gjat. Ai vazhdonte t qndronte i ulur prgjysm prball oxhakut q, me flakn e tij prshkndritse, i nxirrte n pah fytyrn e tretur dhe un mendoja se ndoshta flinte kshtu, pothuaj m kmb, e se ndoshta edhe Homeri po kshtu flinte. (Scutari, 1939)

  Prktheu Gani Leka  4 Maj 2009

  albania
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-07-2015
  Vendndodhja
  Jetoj ne Tirane
  Postime
  1

  Pr: Homeri - Odisea, Iliada dhe m shum

  Jam plotesisht me ty adm qe homeros ne greqisht do te thote peng lufte por nese supozojm sepse lufta e trojes ishte mes fiseve pellazgeve atehere kush e kish marr peng Homerin. Sepse e dim qe greket erdhem pas 500 apo 750 vjet pas luftes. Pervec fiseve pellazgeve ne ballkan nuk kishte fise te tjera,te pakten nga ato qe dime.

Tema t Ngjashme

 1. "Thoti fliste shqip"
  Nga ALBA n forumin Arkeologji/antropologji
  Prgjigje: 295
  Postimi i Fundit: 26-11-2015, 16:49
 2. Cfare Gjuhe Kendoi/Foli Homeri
  Nga Darius n forumin Arkeologji/antropologji
  Prgjigje: 185
  Postimi i Fundit: 02-10-2012, 14:35
 3. Homeri i verbr - Franco Esposito
  Nga diamant abrashi n forumin Shkrimtar shqiptar
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 13-02-2005, 07:12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •