Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1

  Policia sekrete komuniste n fokus

  QYTETI I VATIKANIT

  Zdhnsi i Vatikanit, Federico Lombardi tha se vendimi i kryepeshkopit t Varshavs, Stanislav Wielgus, q sot dha dorheqje, ishte i drejt. Sipas tij akuzat e kan dmtuar autoritetin e kryepeshkopit Wielgus, dorheqja e t cilit m hert ishte pranuar edhe nga Papa Benedikti i 16-t.

  Zoti Wielgus kishte pranuar se ka bashkpunuar me shrbimet sekrete t periudhs komuniste n Poloni.

  (Radio Europa e Lire)

 2. #2

  Marre nga BBC Shqip

  Kryepeshkopi polak jep dorheqjen

  Kryepeshkopi kontraversial i Varshavs ka dhn dorheqjen m pak se nj or para se t merrte postin zyrtarisht me nj ceremoni fetare.

  Stanislaw Wielgus u b epiqendra e nj prplasje rreth spiunazhit n kohn e komunizmit n Poloni dhe s fundmi pranoi se kishte bashkpunuar me shrbimin sekret.

  T dieln ai e dha vet lajmin e dorheqjes nga posti gjat nj meshe t posame pr instalimin e tij.

  Misioni i Vatikanit n Poloni tha prmes nj deklarate se Papa Benedikt e kishte pranuar dorheqjen.

  Ai i ka krkuar kardinalit Jozef Glemp, pararendsit t kryepeshkopit Wielgus, q t rikthehej prkohsisht n post deri n marrjen e vendimeve t tjera.

  Para Krishtlindjes, Vatikani lshoi nj deklarat n t ciln ngulej kmb se Papa ishte trsisht i informuar pr t shkuarn e kryepeshkopit dhe e mbshteste emrimin.

  Korrespondenti i BBC-s n Rom, David Willey thot se kryepeshkopi ishte nn presion t jashtzakonshm q t jepte dorheqjen, por vendimi pr t'u larguar nga posti vetm pak minuta para ceremonis madhshtore t inagurimit, sht i paprecedent.

  Tronditje

  Kryepeshkopi Wielgus pranoi publikisht se kishte bashkpunuar me shrbimin sekret gjat komunizmit t shtunn.

  Prmes nj deklarate, ai pranoi se nuk kishte treguar t vrtetn n lidhje me kt shtje.

  Deklarata e tij u lexua n t njtn dit n kisha aneknd Polonis.

  Ai e bri t ditur vendimin pr dorheqjen t dieln n mngjes, pas bisedimeve urgjente gjat nats mes zyrtarve polak dhe atyre t Vatikanit.

  Duke br t ditur vendimin gjat nj shrbese me lot n sy, kryepeshkopi tha se e kishte marr at pas shum reflektimesh.

  Besimtart q po ndiqnin shrbesn e pritn lajmin me duartrokitje, t brtitura dhe brohoritje.

  Pati dhe nga ata q than: "Jo, mos e bj kt".

  Korrespondenti i BBC-s n Varshav thot se n nj vend si Polonia, ku kisha katolike luan nj rol shum t rndsishm, ky skandal nuk mund t mos kishte qen m trondits se kaq.

  Kisha Polake gjat viteve t fundit ka nisur nj seri hetimesh pr t identifikuar bashkpuntort e ish-regjimit komunist.

  Kryepeshkopi i Krakovit, q drejton hetimet n dioqezn e tij, ka thn se epoka e komunizmit kishte qen "koh persekutimi pr Kishn, shpesh e prgjakshme dhe brutale".

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-07-2006
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  323
  ...nuk kane bashkepunuar te gjithe, per shembull te vdekurit heronjte nje bari qe jetonte kohen me te madhe me bagetine etij...te tjeret ose pa dashka ose nga halli ose nga qefi.
  Mos shih nga vjen po shih ku shkon,nuki keni gjithka ne dore po ato qe kemi t'i bejme si me mire
  Ndryshuar pr her t fundit nga i humburi : 09-01-2007 m 22:40

 4. #4

  Marre nga BBC Shqip

  Policia sekrete komuniste ende n fokus

  Dorheqja dramatike e Kryepeshkopit t Varshavs, Stanislaw Wielgus, pas zbulimit lidhur me prfshirjen e tij me policin sekrete t Polonis gjat komunizmit, ka hedhur prsri drit mbi at se sa thell kan penetruar shrbimet sekrete t Evrops lindore n t gjith fushat e jets.

  Gati dy dekada pas rnies s Murit t Berlinit, spektri i policis sekrete komuniste vazhdon t'i qndroj mbi kok vendeve t Evrops qendrore e lindore.

  Akuza jan ngritur ndaj individve t t gjithave fushave t jets.

  Q nga vendosja e qeverive demokratike, nj numr i madh politikansh e zyrtarsh t lart, artistsh e shkrimtarsh, jan akuzuar se kan bashkpunuar me policin e vjetr sekrete - dhe disa prej tyre jan detyruar t japin dorheqjen nga postet e tyre.

  Dhe gjithnj e m shum kto pretendime po mbshteten nga fakte - q megjithat nuk jan gjithnj plotsisht t besueshme - nga institucione t posame t ngritura pr t ofruar informacione lidhur me veprimtarin e policis sekrete komuniste.

  Akuza pr bashkpunim

  Asnj nuk ka qen i imunizuar nga akuzat. Vetm pak muaj m par presidenti i Rumanis, Traian Basescu, u lirua - pr her t dyt - nga akuzat e vazhdueshme pr bashkpunim.

  Zoti Basescu, kapiten anijeje gjat periudhs komuniste, tha se ai kishte prgatitur raporte rutinore pr shefat e tij pas udhtimeve jasht, por mohoi se kishte punuar ndonjher pr policin sekrete.

  N kontrast, homologu bullgar i zotit Basescu, Georgi Parvanov, pranoi vitin e shkuar se ai kishte qen i prfshir me ish-shrbimin sekret.

  Por portretizimi i tij pr rolin e tij si nj historian i ri, i cili kishte kontribuar pa qllim t keq n nj botim lidhur me nj emigrant t shquar bullgar, u pranua gjersish nga publiku bullgar.

  Vetm disa muaj pas pranimit t tij zoti Parvanor - ish-agjenti Gotse - u rizgjodh me shumic drrmuese votash si president i vendit.

  Nj tjetr agjent q e ka pranuar vet ishte ish-kryeministri i Hungaris, Peter Medgyessy, pr t cilin u zbulua se kishte qen agjenti "D-209" vetm disa jav pasi u b kryetar i qeveris n vitin 2002.

  Por zoti Medgyessy, nj ekspert i vjetr financiar, mundi ta neutralizonte kt shtje.

  Ai shpjegoi se detyra e tij n autoritetin e sigurimit n fillim t viteve 1980 kishte qen q t mbronte informacione t ndjeshme, si planet e Hungaris pr t'u antarsuar n Bankn Botrore dhe FMN, nga agjencit e huaja t zbulimit - dhe jo m pak t KGB-s, q mund t prpiqej t'i minonte plane t tilla.

  Llojet e bashkpunimit

  Kto raste t zyrtarve t lart kan nnvizuar tri shtje q lidhen me bashkpunimin n t shkuarn me policin sekrete.

  Nj ishte shtrirja e madhe e pranis s sigurimit n t gjitha fushat e shoqris - q mund t kishte t bnte me institutet akademike apo personat e prfshir n udhtime jasht.

  Nj tjetr ishte mnyra me t ciln individ t ndryshm mund t ken kryer punn, pr shembull, kishin prgatitur raporte q pastaj ishin kaluar - pa dijenin e tyre - tek shrbimi sekret.

  Dhe s fundi, kishte nj ndryshim midis puns pr vendin, pr shembull, duke grumbulluar informacione jasht, dhe spiunimit ndaj kolegve, miqve, madje edhe pjestarve t familjes.

  Ky ndryshim, megjithat, bhej i padukshm pr shkak t strukturs s policis sekrete, e cila - duke ndjekur modelin e KGB-s - i kombinonte kto funksione t ndryshme n nj organizat t strmadhe.

  Prve ksaj, puna jasht vendit pr policin sekrete n ato dit jo domosdoshmrisht do t ishte e pranueshme sipas standardeve t sotme: shum shpesh ajo pun mund t prfshinte spiunimin e bashkpatriotve apo grupeve t emigracionit.

  Ndoshta politikant kan mbajtur shumicn e barrs s akuzave pr bashkpunim - dhe kjo ndoshta ka qen nj mnyr e mir pr kundrshtart e tyre q t shkatrrojn imazhin e tyre.

  Por edhe profesione t tjera kan pasur pjesn e tyre n grupin e informatorve.

  Vetm pak m shum se nj vit m par kreu i Bashkimit t Shkrimtarve t Rumanis, Eugen Uricaru, dha dorheqjen pas akuzave se i kishte dhn informacione Securitates rumune lidhur me intelektualt disident t komunizmit - akuza q ai i mohoi.

  Dhe vitin e shkuar regjizori hungarez, fitues i mimit Oscar, Istvan Szabo, pranoi se kur kishte qen student n akademin e teatrit dhe filmit ai kishte punuar pr policin sekrete - por vetm pr t shptuar jetn e nj shoku student q prballej me dnimin me vdekje pas Kryengritjes Hungareze t vitit 1956.

  Ka plot arsye pse individ t ndryshm kan bashkpunuar me policin sekrete - q mund t ishte pr t siguruar arsim universitar pr fmijt e tyre, pr t siguruar udhtim jasht shtetit pr familjen, apo pr t shmangur pushimin nga vendet e tyre t puns.

  Por prballja me kt trashgimi ka qen nj detyr e vshtir edhe pr nj arsye tjetr: shum shpesh dosjet e ish-shrbimit sekret nuk bjn ndryshimin midis agjentve q bashkpunonin me dshir dhe atyre q nuk do t dshironin ta bnin kt pun, dhe objektivit t tyre.

  Megjithat, n prgjithsi, urija pr informacion dhe ndonjher pr t arritur prfitim politik, i ka br shumicn e vendeve ish-komuniste t adoptojn nj variant ose nj tjetr t sistemit t provuar pr her t par n Gjermani, duke krijuar nj arkiv ku ofrohet informacion pr aparatin e vjetr t sigurimit.

  N Evropn qendrore interesi pr veprimtarin e policis sekrete t epoks komuniste mbetet ende i lart edhe sot ashtu si ishte n fillim t viteve 1990.

  N kontrast, n ish-Bashkimin Sovjetik - prve vendeve balltike - ka pasur nj qasje krejt t ndryshme.

  N prgjithsi tendenca ka qen pr ta mbuluar kt aspekt t s shkuars komuniste.

  N Rusi, n veanti, duke filluar nga presidenti Vladimir Putin dhe t tjer m posht, ish-oficer t KGB-s jan n nivelet e larta t politiks dhe biznesit, dhe ata duket se nuk shohin ndonj arsye pr t ndjer ndonj gj tjetr prvese krenaris, lidhur me karierrn e tyre t mparshme.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e saimiri-uk
  Antarsuar
  13-01-2003
  Vendndodhja
  All over Albania
  Mosha
  41
  Postime
  251
  Kam marre nje artikull nga The Economist qe e pershkruan ne detaje pasigurine shteterore e vendeve ishkomuniste!
  Ja linku:
  Shqip perkthyer vete: http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=76598
  Anglisht origjinal: http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=76262

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 91
  Postimi i Fundit: 14-06-2013, 10:35
 2. Kush ishin ballistt?
  Nga Tepelenas_nr_1 n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 132
  Postimi i Fundit: 09-12-2006, 10:52
 3. Historia ndryshe
  Nga karaburuni n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 43
  Postimi i Fundit: 01-07-2005, 09:53
 4. LDK-ja nn terrorin e pol-potistave
  Nga Brari n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 07-01-2004, 14:00
 5. Abaz Ermenji
  Nga Eni n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 12-03-2003, 14:11

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •