Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 25
 1. #1
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Anėtarėsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i pėrcjell Guximtarėt !
  Postime
  1,028

  Ku gjėndet lumturia?!

  DEFINICIONI I LUMTURISE



  Gjuhtaret thone se lumturia eshte e kunderta e pikellimit. Kur thuhet se dikush eshe i lumtur,kjo do te thote se nuk eshte i pikelluar.



  Pedagoget dhe psikologet deklarojne, perkatesisht japin definicion te shkurter e te bukur per lumturine: ajo eshte kenaqesi permanente,prehje , gezim e disponim. Kjo ndjenje paraqitet krahas te tri komponenteve,te cilat njekohesisht jane edhe elementet themelore te lumturise se vertete:

  1. fisnikeria subjektive(fisnikeria e lindur, e natyrshme);



  2. fisnikeriae te jetuarit( te ndihesh se jeta eshte e bukur)



  3. fisnikeria e fatit9 fati, kismeti).



  FANITJET E LUMTURISE



  Lidur me kete do te shkruaj me hollesisht,ngase kjo ka te beje me problemin e ndieshem e te rendesishem per percaktimin e menyres se jeteses , se dhe per te kuptuarite gabuar te lumturise.



  LUMTURIA NE PASURI



  A eshte lumturia ne pasuri te madhe? Ndertimi i shtepive dhe te pallateve? A eshte kjo lumturia? Shumica e njerezve ketu gabojne; supozojne se eshte i lumtur ai i cili ka shume te holla ne banke. I lumtur eshte ai cili ka prone e fitime te medha . Eshte i lumtur per shkak se ka kete e ate.

  Disa njerez kete e deklarojne, ndonese nuk mendojne ashtu, por shumica keshtu edhe mendojne dhe jane te bindur ne kete. Duke u nisur nga ky kuptim i gabuar, them nuk eshte lumturia ne krijimin e pasurise,sic thote poeti:



  " Nuk eshte lumturia ne grumbullimin e pasurise dhe ne posedimin e prones,eshe i lumtur ai i cili eshte i devotshem."



  Ta sqarojme kete lumturia ne pasuri .Kjo (pasuri) eshte gje shume e rendesishme e cila e sajon "lumturine".Sidoqofte,nuk jane te gjithe pasaniket te lumtur. Ka shume te pasur, te cilet tere kete jete e jetojne ne menyre te mjere .Perse?



  Kane vuajtje:



  1. gjate krijimit te pasurise;



  2. si t'i ruajne pasurine dhe investimet;



  3. jetojne ne pasuri dhe ne frike qe te mos e humbin ate pasuri e te behen te varfur



  Sa njerez posedojne milijarda,nderkaq ndiejne frike? Shetesim. Perse i tere ai shqetesim? Ai frikesohet qe te mos vije gjer te ndryshimet politike, apo qe dikush mos ia vjedh ate pasuri.



  Shohim qarte, se njeriu i tille jeton i mjere,jeton ne frike,ne shqetesime,ne iluzione, ne telashe, me netet e pagjume dhe tere kete e dime nga provoja , e shohim vete me syte tane.



  Pasuria mund te jete shkaktare e vdekjes dhe e shkaterimit te njeriut.



  Sa e sa te pasur jane kidnapuar dhe jane mbytyr per shkak te pasurise se tyre? Sa e sa te pasur nuk munden ta gezojne pasurine e tyre,as te ecin lirisht ,as te udhetojne si te duan, nuk munden te flejne qete? Dhe e tere kjo per shkak te pasurise se tyre.



  Ja disa shembuj te konkrete:



  a) Sipas rrefimit historik , i cili eshte i permendur ne Kur'an, mbi Karunin-kundershtarin e te Derguarit te Allahut ,Musait a.s. ,ku sipas citatit nga Kur'ani thuhet:



  "E ai(Karuni) doli para popullit te vet me stoline e vet..."



  Karuni ishte ne kulminacionin e lumturise; disa mandej flisnin: "Vertete,ai eshte fatbardhe."(El-Kasas,79)



  Doli ne shkelqimin e vet,vertet ishte "fort i lumtur".Ishte ky iluzion mbi lumturine,per shkak se nuk besuar ne Allahun xh.sh.,I Cili thote "Po ,Ne ate pallatin e tij i shafitem ne toke dhe ,vec Allahut nuk pati ndonje qe ta mbroje e as vete nuk pati mundesi te mbrohet"(El-Kasas,81)

  Cfare eshte ajo "lumturi" dhe cfare eshte ai perfundim.Ashtu do te thote ne diten e Gjykimit edhe Umejje ibn Halefi dhe te ngjajshmit me te:



  "Pasuria ime nuk beri fare dobi."(El-Hakka,28)





  "I LUMTUR ESHTE AI I CILI ESHTE I DEVOTSHEM."
  Fitorja Vjen Me Durim , Gėzimi Vjen Pas Dėshprimit Dhe Pas Ēdo Veshtirėsie Ka Lehtėsim .

 2. #2
  ..ılılı T.T ılılı.. Maska e Dj-GabrieL
  Anėtarėsuar
  20-01-2003
  Vendndodhja
  Jabanxhi
  Postime
  1,899
  Mendoje se lumturia gjendet aty ku njeriut

  "I mbushen mushkrite me ajer te paster,i ngrohet zemra & i qetesohet shpirti"
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Lioness : 05-01-2007 mė 21:02
  Feel the pump √

 3. #3
  Albanian Maska e Mogli--
  Anėtarėsuar
  20-09-2006
  Vendndodhja
  Tiranė (ALBANIA)
  Postime
  56
  Lumturia gjendet brenda teje mendoj une.Ndoshta mund ta kesh te veshtire te arrish lumturine brenda vetes por gjithcka fillon nga mendja ..

 4. #4
  patriot Maska e shoku_tanku
  Anėtarėsuar
  18-09-2006
  Vendndodhja
  Tiranė
  Postime
  3,395
  Kesaj i thone tamam te paca mendjen

 5. #5
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,874
  Te Jesh I Lumtur Do Te Thote Te Kesh Gjerat E Mjaftueshme Ne Jete....familjen... Pasurine..shoqerine..etj Etj
  Lumturine Nuk Mund Ta Kemi Gjithe Jeten Po Duhet Te Mundohemi Ta Mbajme...
  Por Gjithashtu Lumturia Nuk Ka Fund....

  Nuk Eshte E Lehte Ne Kohet Tona Te Jesh Plotesisht I Lumtur Dhe Lumturia Fatkeqesisht Nuk Varet Vetem Nga Ne...
  Pikellimi Eshte Me I Shpeshte Ne Jete Sesa Gezimi Vete...
  Lumturia Eshte Bere Enderr Ne Shekullin Tone...smund Ti Kemi Cfare Duam...kemi Njeren Po Jo Tjetren...
  "Carpe Diem"

 6. #6
  patriot Maska e shoku_tanku
  Anėtarėsuar
  18-09-2006
  Vendndodhja
  Tiranė
  Postime
  3,395
  Ndersa per mua Di Ana....lumturi do te thote te kenaqesh me ate qe ke dhe te mos lakmosh per me teper....pikerisht per kete arsye e kemi humbur lumturine pasi na eshte shtuar lakmia...

 7. #7
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,874
  Ndersa per mua Di Ana....lumturi do te thote te kenaqesh me ate qe ke dhe te mos lakmosh per me teper....pikerisht per kete arsye e kemi humbur lumturine pasi na eshte shtuar lakmia...


  FLM
  PERSONALISHT NUK KAM LAKMI...ASHTU MENDOJ...
  ESHTE VETE JETA E TILLE ME DISFATAT EDHE TE MIRAT E SAJ QE TE BEN TE NDIHESH MIRE APO KEQ..
  PER NJEREZIT QE KANE LAKMI SFLAS DOT...PER ATA QE JETOJNE NORMALISHT PO...
  "Carpe Diem"

 8. #8
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  09-11-2005
  Vendndodhja
  France ...
  Postime
  6,159
  Lumturin njeriu e gjen brenda vetes, te jesh ne paqe me vetveten je i lumtur...........

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-10-2004
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,599
  Lumturia varet nga ne nga cdo njeri se si e ndikon ate edhe se si e "trajton".Mendoj qe lumturia vjen nje here edhe duhet te arrish ta mbash deri ne fund ate lumturi edhe nga te gjitha anet.

 10. #10
  SupremacY Maska e IL__SANTO
  Anėtarėsuar
  23-08-2004
  Vendndodhja
  Larg
  Postime
  4,248
  Citim Postuar mė parė nga DI_ANA
  Te Jesh I Lumtur Do Te Thote Te Kesh Gjerat E Mjaftueshme Ne Jete....familjen... Pasurine..shoqerine..etj Etj
  Lumturine Nuk Mund Ta Kemi Gjithe Jeten Po Duhet Te Mundohemi Ta Mbajme...
  Por Gjithashtu Lumturia Nuk Ka Fund....

  Nuk Eshte E Lehte Ne Kohet Tona Te Jesh Plotesisht I Lumtur Dhe Lumturia Fatkeqesisht Nuk Varet Vetem Nga Ne...
  Pikellimi Eshte Me I Shpeshte Ne Jete Sesa Gezimi Vete...
  Lumturia Eshte Bere Enderr Ne Shekullin Tone...smund Ti Kemi Cfare Duam...kemi Njeren Po Jo Tjetren...

  Derman sikur mi ke vjedhur mua keto Idete.

  100% dakort mer tyja.

 11. #11
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,874
  Flm Il Santo.....


  Jemi Plot Qe Mendojme Keshtu ......flm Prej Teje
  "Carpe Diem"

 12. #12
  New York Maska e mario_kingu
  Anėtarėsuar
  09-12-2004
  Vendndodhja
  New York
  Postime
  2,225
  lumturi eshte te kesh cfar deshiron ne jet
  por me shum eshte te kesh familjen mir shendetin
  edhe te mos kesh lakmi nga te tjeret
  me pak fjal te kenaqesh me aq sa ke po arite keto gjera je vertet i lumtur
  Partizoni

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Anėtarėsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,488
  Per te qen i lumtur duhen shum mend .

  Kur isha femij baba im ishte i pasur por nuk u tregonte qe asht i pasur jetonte si te gjith se ne te vertet tokat ishin ende te zapuara (uzurpuara ) ai nuk u brengoshte dhe nuk na tregonte.
  Vetem kur u ulshim ma hanger drek e dark kishim me shum kohź se ne mengjes pasi qe edhe ai punonte ne Arsim vike ne shtepi me ne e gjithmon na thonte : Pasuria ime jeni ju ! wauuuuu

  Ai ishte i lumtur me kopshtin me pemet me kafen me kenget qe i kendonte me qifteli ....
  Une sot kam inqizu disa flajź ne koken time nga ai , Jam e lumtur me qka kam e jo me qka dot fitoj.

  Shum bukur nikoqiri i temes i ka then do gjera qe ia vlen mi lexu :

  nji shembull, njifsha dikend qe i kishte ba te gjitha pasurin e Luxin" dhe nuk kishte qef ti shkonte askush vetem te hujt ....por shkun vite shum vite ishte lodh ishte plak ishte vetmu .....edhe ishte urtu tash kerkonte miq ......

  Turqit e kan nji fjal te mir ; Te kesh teper asht haram !
  po edhe belget e kan : Luksi asht pecher ...shum qudi.
  bile bile belget apo europianet i kan 7 pecher .kurse arabet vetem tri .

  po i ceku haramet e arabve: alkooli,vjedhja dhe rrena(genjeshtra).
  kurse europianet nese i di te gjitha se i kam harru: luxi,vjedhja,rrena,mashtrimi, abuzimi, megalomania dhe ...sme kujtohet
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 14. #14
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,874
  Shume Interesante......
  "Carpe Diem"

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-05-2006
  Postime
  3,344
  Lumturin E Krijon Vet Individi...po Diti Ta Krijoj Dhe Ta Mbroj .se Ne E Krijojm Per Nje Kohe Te Shkurter Lumturin Dhe E Harrojme Pas Dere Pa E Ditur Ta Mbrojme ...
  Nuk Eshte Ndonje Vend Ku Mund Te Blehet Lumturia .

 16. #16
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Citim Postuar mė parė nga alnosa
  Lumturin E Krijon Vet Individi...po Diti Ta Krijoj Dhe Ta Mbroj .se Ne E Krijojm Per Nje Kohe Te Shkurter Lumturin Dhe E Harrojme Pas Dere Pa E Ditur Ta Mbrojme ...
  Nuk Eshte Ndonje Vend Ku Mund Te Blehet Lumturia .

  por nese thojme mund te shitet lumturia ateher duhet te kete bleres te lumturies d.m.th bie teoria juaj

 17. #17
  ...orfeu... Maska e bajko
  Anėtarėsuar
  26-01-2003
  Vendndodhja
  UTOPIA
  Postime
  151
  njeriu cdohere eshte ne kerkim te lumturise... qofte ajo ne pasuri, ne familje, ne shoqeri, ne dashuri, ne genjeshter, ne vjedhje etj etj... sepse edhe veprimet e keqija, per keqberesit jane veprime qe i bejne ata te lumtur.
  Mirepo, deshperimi vie kur ne, kerkojme lumturi nga dicka (dikush) me shume se nga cmund te marrim nga ai (send apo njeri), dhe keshtu, njeriu deshperohet dhe thote: nuk jam i lumtur.
  Cdohere, duhet te kemi kujdes se nga kush c'kerkojme.
  Nese punojme me nje rroge mesatare prej 150 euro (si une), s'mund te kerkoj une nga ajo rroge qe te vozi nje AUDI Q7. Dhe andaj, nuk duhet te deshperohem nese nuk e kam ate. Pra, duhet te jemi realist qe te jemi te lumtur. Te lidhim realen, me mundesite, rrethanat (ku jetojme) dhe aftesite dhe deshirat per te bere dicka.
  Realisht, njerezit qe jane vertete fetar (qofte musliman, i krishter apo i nje feje tjeter - jane disi me te lumtur, me te qete ne shpirte), ndersa te tjeret qe i thone vetes fetare, mirepo qe lene anash disa obligime (shumicen prej obligimeve) fetare anash, ata kerkojne lumturine ne vende, gjera dhe njerez te gabuar.
  Per te qene i kenaqur me ate qe ke, dhe te mos lakmosh ate qe nuk ke, shiqo ata qe jane me keq se ti...dhe do thuash: une kam jete te perkryer dhe jam njeri i lumtur... ndryshe... cdo dite e cdo nate do jemi te deshperuar.
  respekte.

  p.s. Qe te njohesh te miren, duhet ta besh te miren.
  bajko

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,802

  ku gjendet lumturia?

  vetem kush eshte autosuficent mund te qendroje i vetem ne lumturine e vet,pjesa me e madhe e personave ndjek turmen dhe ben imitime
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ATMAN : 27-01-2007 mė 15:57

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,802

  ku gjendet lumturia?

  mos kerkoni te beheni njerez te suksesit,por..njerez te vlerave dhe virtyteve

 20. #20
  lepurushe Maska e bebushja
  Anėtarėsuar
  21-02-2006
  Vendndodhja
  N18-1HG
  Postime
  1,886
  Citim Postuar mė parė nga WALCHIRIA
  Lumturin njeriu e gjen brenda vetes, te jesh ne paqe me vetveten je i lumtur...........
  Me bukur sdo ket perkufizim urime
  Asgje nuk e tradheton me teper karakterin e nje njeriu se sa gjerat me te cilat ai tallet.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Kumanova, informacione tė pėrgjithshme
  Nga strong_07 nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
  Pėrgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 15-11-2008, 07:52
 2. Balsami i lumturisė
  Nga E_LUMTURA nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-02-2007, 18:59
 3. Pėr tė qenė tė lumtur
  Nga hope31 nė forumin Tema shoqėrore
  Pėrgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 25-05-2006, 17:36
 4. Berati Dhe Beratasit Mbi Tre Shekuj Me Pare
  Nga Newhost nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-10-2005, 21:55
 5. Ēoviqi pohon se Lirim Jakupi gjendet nė Bondsteel
  Nga Irfan nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 27-12-2004, 19:41

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •