Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-12-2006
  Postime
  6

  Merita Bajraktari McCormack

  Disa poezi nga Merita Bajraktari McCormack


  Adriatik

  Merre puhizėn e lehtė qė mė pėrkedhel
  Bregut shkėmbor kėtė mbrėmje vere
  Pėrcille mes erės,stuhish a rrymash
  Pėrcille drejt bregut qė mė njeh
  Bashkė me flladin e lehtė
  Coji dhe pikėzat e ujit qė bart me vete
  lag me to fytyrėn e Mėmės...
  tregoji i vijnė nga bija e mėrguar
  plot me mall e dashuri dėrguar....

  Shkruar Bregdetit Dalmat

  Mall

  Mallin pėr ty me kujdes e ruaj
  nė shpirtin tim njė qoshe tėnden ke
  vec sot, malli si zjarr mė dogji
  te kėrkoj tani mes vargjesh, ku je?  Zgjohu!!

  Zgjohu....erdhi agimi
  shih rrezen e diellit
  nga dritarja tė pėrshėndet
  s'e ndjen zėrin e zogut
  nga dega frut-ngarkuar tė thėrret
  zgohu s'e ndjen flladin?
  qė perden tė pėrkund
  mbi ballė doren e largėt
  mes endrrės tėnde sikur sjell
  qe ėmbėl , si dorė e nėnės
  qė ke larg, bukur, tė pėrkėdhel..
  zgjohu packa se ėndrra
  tė mban nė krahėt e saj
  zgjohu ka ardhur ditė e re
  me shpresė, mė e mirė se dje
  zgjohu, piklat e vesės
  tė prekėsh tek vrapon barit te gjelbėr
  fundin e ėndrrės ja lerė harresės..
  zgjohu, preke natyrėn qė qesh
  lexo keto vargje, gėzim tė ndjesh
  zgjohu, ėmbėl ,qesh si vetė drita
  e ndjen, mes vargjesh zgjimin tėnd

  TI, DO PUTHJE PAMBARIM

  femijes tim…

  Tė putha njėherė, dy, tre
  Nė ballė, nė faqe, nė sy,
  Ja dhe njė nė gushė,
  Ashtu si tė pėlqen ty!

  Syēkat e bukura mban mbyllur prapė.
  “Zgjohu,tė them!”, bėn sikur s’dėgjon...
  E di, ke frike, syrin po ta hapėsh,
  Puthjet e Nėnės, mos i ndalon...  Pse?

  Nė cilin paralel je?
  Nė c’dreq meridian jam?
  Pse, pse, pyes pambarim
  Po pse kaq larg tė kam?


  In absentia….per Ty

  Kjo poezi eshte bere kenge nga kompozitori Akil Koci

  nėse vij dhe syri yt s'mė sheh
  trėndafil pėrmbi qepallė do tė tė ri
  nėse syri yt i mbyllur fle
  nė ėndrrėn tėnde do tė vi

  ngadalė do tė tė pėrkund si fėmijėn
  me perkėdhelje do tė zgjoj
  nė ėndėrr ndoshta do mė gjesh
  dhe unė mes ėndrrash tė kėrkoj

  por qepalla jote tashme ėshtė rėnduar
  s'po hapet me tė mė kundrojė
  malli, po vargėzon nė metaforė
  zemra kot shpreson ty tė tė zgjojė.


  Mos Lulen kam per Motėr?

  Sot pashė njė lule me kryet poshtė
  Shpejt ujė i dhashė dhe mbeta nė pritje.
  Mos ishte kėputur nga era e fortė,
  Petaleēelura bukur, nė rritje ?!

  Oh,ē’mė dhėmbi lulja,kjo kryeulura!
  Nė shtat ēudi nuk kish tė kėputur!
  Por, kur i pashė rrėnjet e shkulura,
  Tek unė u ngrit njė dhėmbje e strukur.


  Mos, si kjo lule jam edhe vetė,
  Me rrėnjėt shkulur nga erė mėrgimi?!
  S’mė bėhet dot,Atdhe i vėrtetė
  Ky dhé i huaj me udhė harrimi!...  Ti me flet shqip!

  Djalit tim te vogel..


  Ditlindjen sot ke i dashur,
  vogėlush me sy tė shkruar
  ke gjithe ditėn qė qesh e lot
  gjithkujt i kėrkon tė thotė :"Gėzuar"

  Lumturohesh zemėr e vogėl
  kur vitet e tua numėron
  njė dy tre, njė dy tre
  ja dhe nė shqip, ti kurrė s'harron!

  Sikur ta ndjejė ėngjėlli i vogėl
  qė shqipja e tij mė ngazėllen
  m'i pėrsėrit me gojė e duar
  se sa u rrit po mė rrėfen!

  bekuar qofsh o yll e dritė,
  gjuhėn e nėnės mos e harrosh
  me shpirt e zemėr Nėna tė uron
  ditlindjen dhe shqipen t'i gezosh!  Sonte

  Ah , sonte, sonte
  Unė, jam
  Pentagram nė metaforė
  Ti, ti je celsi
  Je nota, melodia
  Zemra ime: fleta e bardhė
  Instrumenti: Mirėsia…  Tė voglės sime tek e shoh nė pjano...

  Vajzės sime

  Ti nuk e di e vogla ime
  si fluturoj unė..
  ti nuk e di nė cilin qiell mė con
  kur prej gishtash fėminore
  fluturim tė lirė cajkovskian improvizon

  ti nuk e di e dashur , ėngjėllore
  ėndrrėn e cartur vjete tė shkuar
  jetėn e thyer tė njė adoleshenteje
  ti mes gishtash nė pjano je duke gjalluar

  ti e ėmbėl drite e nėnės
  qė pjanon ke si unė dikur
  kukllat "prej lecke" qepur
  ti nuk e di nė c'ėndrra
  jam zgjuar e sėrish kam fjetur
  deri sot e vogla ime,kur lotuar
  tė shoh si kokėn ul gjithė naze
  e qesh me mua qė kam perflakur duart
  prej duartrokitjes sė madhe
  ti qesh me mua, pastaj
  nderon e sheh auditorin
  e vogėl e nėnės s'kish dhuratė
  mė tė bukur pėr pėrvjetorin!

  11 Prill 2004


  Prelud poetit…

  Shpirti I poetit
  Mjekuar nga vargu
  Dėnuar nga loti
  Vargu mjeti
  Shpėtimi poezia
  Subjekti askush
  Mbase vetja
  Mbase bota
  Rima fjala
  Nuk deshifrohet
  Kurrė Poeti
  Mėkat I botės
  Fjala e shkruar
  Poeti shpesh
  Mbetur rrugėsh
  Histori harruar
  Poeti shkreptima
  Dielli qė djeg
  Fjala qė shkruhet
  Vargu qė rimon
  Poeti vetėm
  Shtėpi rėnuar
  Fjala e shkruar
  Vargu rimuar
  Poeti jeton
  Stuhia qė shkon
  Fjalėn qė shėron
  Zemrėn qė vajton
  Mishėron poeti
  Dje dhe sot
  Ai ashtu mbeti
  I varfėr,
  Pa u qarė
  Paraja nuk ngre poezi
  Jetėn e jeton
  Poeti
  Sheh bukuri
  Erėn qė fryn
  Fllad ėshtė fjala
  Poeti kuvendon
  Me fjalėn e lirė
  Fllad a suferinė
  Poeti mbeti
  I lirė
  Fjala e shkruar
  Syri I lotuar
  Zemra e plagosur
  Poeti
  Merakosur
  Shpesh lot kristal
  Por zemra fal
  Ja cėshtė poeti
  Fjalė qė shkruan
  Per zemra qė duan
  Dhe mbeti…
  I lirė,shėrues,
  I dashur I ėmbėl
  I mirė poeti…

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-12-2006
  Postime
  6

  Korektim i nje fjale tek poezia Zgjohu

  Kisha keputur gabimishte fjalen e fundit te poezise.
  Me poshte e keni te plote ate .
  Poezia eshte e shkruar nga Merita Bajraktari McCormack

  Zgjohu!!

  Zgjohu....erdhi agimi
  shih rrezen e diellit
  nga dritarja tė pėrshėndet
  s'e ndjen zėrin e zogut
  nga dega frut-ngarkuar tė thėrret
  zgohu s'e ndjen flladin?
  qė perden tė pėrkund
  mbi ballė doren e largėt
  mes endrrės tėnde sikur sjell
  qe ėmbėl , si dorė e nėnės
  qė ke larg, bukur, tė pėrkėdhel..
  zgjohu packa se ėndrra
  tė mban nė krahėt e saj
  zgjohu ka ardhur ditė e re
  me shpresė, mė e mirė se dje
  zgjohu, piklat e vesės
  tė prekėsh tek vrapon barit te gjelbėr
  fundin e ėndrrės ja lerė harresės..
  zgjohu, preke natyrėn qė qesh
  lexo keto vargje, gėzim tė ndjesh
  zgjohu, ėmbėl ,qesh si vetė drita
  e ndjen, mes vargjesh zgjimin tėnd prita

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-12-2006
  Postime
  6

  Disa Poezi Te Tjera Nga Merita Bajraktari Mccormack

  Dy jetė...

  Dy jetė, dy ėndrra
  Dy botė tė shprishura
  Dy zemra dy dashuri
  Pėr hir tė kujt u bėnė fli!?


  KUR VDES E NGJALLET SHPRESA

  Kur vritet shpresa
  Me tė bashkė ikėn dhe drita
  Qė shpirtin udhėheq nė errėsirė
  Me tė shuhet ēdo ėndėrr e bukur
  Gjithēka lėvizjen ndalon
  Hija e shpresės se vdekur
  Dhe errėsira kudo tė rrethon

  Kur ngjallet shpresa
  Qoftė dhe prej njė fjale
  Bukur nė vesh pėshpėritur
  Pėrmes telefonit a ekranit tė vogėl
  Prej mijėra kilometrash tek ti mbėrritur
  Atėherė shkėndija drite ndizen sėrish
  Njeriu, me tė vėrtetė arrin tė kuptojė
  Se jetėn e vet, prej Zotit dhuruar
  Pėr Hir tė Tij duhet me shpresė ta jetojė

  Kur humbet njė zemėr
  Kur humbet njė zemėr duket
  Se pas saj shkon shpresa, ndjesia
  Vendin e tė bukurės, jetėn
  Shpesh e mbulon heshtja, kotėsia

  Ti kapesh pas njė fije drite
  Shpresė jete kėrkon tė krijosh
  Zemra e humbur tė dhemb kaq shumė
  Kurrė s’mundesh ta harrosh

  Lutesh me shpirt pėr qetėsi
  Por nė agoni tė shqetėsimit jeton
  Nė zemrėn tėnde humbėtirė tashmė
  Kala-kujtimesh tė sė shkuarės ndėrton

  Lutesh qė lutja tė gjejė pėrgjigje
  Tė vije tek ti si lumė i rrėmbyer
  Zemėr e ikur tė tė gjejė papritur
  Mjalti i jetės tė tė jetė kthyer

  Por tė rifitosh zemrėn e humbur
  Bota do tė tė duket ngjyrė plotė
  Tė gjejmė zemrat, bashke t’i mbajmė
  Se s’jemi gjatė nė kėtė botė.


  Si mund t’i them zemrės?  Si mund t’i them zemrės hesht?
  Si mund t’i them shpirtit mos vuaj?
  Si mund tė ndaloj dorėn vargje tė thurė,
  Kur marrėzisht me ty jam dashuruar?


  Pres…


  Pres, pres, pres, pres,
  Vetėm pres pambarim
  Njė zė tė flasė
  E tė gėzojė shpirtin tim


  Bukuria e Vendlindjes


  Kulme ēatish tė kuqe nė sfond
  Nga pemėt gjelbėrimi rrjedh si krua
  Degė plepash tė lartė, ca mė pranė
  Mollė, qershi e njė rrėnje ftua
  Peizash i pėrzier me bagėti nė mes
  Njė tym i bardhė duket pėrtej
  Ca hingėllima kuajsh vijnė nga larg
  Bori makinash dėgjoj pak mė kėtej

  Ulur jam mes barit tė gjatė e gjėmbash fshehur
  Mendja shėtit nė fėmijėrinė e uruar
  U deshėn kaq vite kohė e durim
  E shkuara me tė tashmen kėtu pėr t’u takuar

  E virgjėr natyra si tridhjetė vjet mė parė
  Njė lumė i qetė, ca kodra nė anė
  Gurėt dhe shkurret tė njėjtat kanė mbetur
  Lulet si atėherė, atė aromė kanė.

  Mes ndjenjash tė bukura mbėshtillem
  Ndjej tė shkuarėn, tek unė gurgullon si krua
  Ēdo gjė po aq e bukur tek unė ka mbetur
  Njėlloj si dikur fėmijė dhe sot qė jam grua

  Bukuria e vendlindjes ėshtė mė e mira
  S’e gjej dot asgjėkund, s’e blej dot as me flori
  Se bukurinė e vendlindjes e shijoj jo veē me sy
  Por dhe me dashurinė mbjellė tek unė qė nė fėmijėri!

  Vere 2001, Buzė lumit Devoll.


  Ti vjen tek unė

  Ti shpesh vjen pa trokitur
  Herė herė si stuhi e marrė
  Erėra tė forta sjell me vete
  Tufan e bėn, mbart acar
  Rrėmben me vete ē’gjen pėrpara
  Mbush lumin tėnd prej kohėsh vdekur
  E ik pastaj me vrap, pa menduar
  Pėr burimin qė dha ujė kur ti ishe etur…

  Klithma!  Oh si nuk kam edhe unė njė grusht tė forte “migjenian”
  Njė grusht fjalėsh ndėrtuese, tė ngrija brenda zemrash kalanė!
  Oh si nuk mundem, askush s’mė degjon
  Klithma ime si klithma tigri kumbon!
  Por deti duket i qetė kur zėrat sė largu ulurijnė
  E Bud’ha nga lart qesh me ata qė s’ja duan teorinė
  Ngrehu, Zorba, na kujto sa mirė e ke thėnė
  Lėre botėn, njeriu veē pėr vete duhet me qėnė!
  E unė hedhkam kot njė pikė uji nė tokėn thatėtirė
  U dashkan male bore pėr t’u shkrirė
  S’u ngopkėrka me pika kurrė toka tharė prej diellit
  Veē nė filloftė stuhia, e rėnte mrekullia prej qiellit!

  Kur jep!
  Kur i jep ujė dikujt qė prej etjes ėshtė tharė
  Apo i jep kurajo ku prej gjithēkaje ėshtė vrarė
  Kur i tregon rrugėn kur nė udhėkryq gjendet
  Apo e ndjek me qiri kur mes errėsirės endet
  Kur i jep dorėn dikujt qė rrėzohet
  Ti i ngjall njė shpresė dhe ai ftillohet…
  Kur sė fundi jep tė madhen dashuri
  Sheh frut tė vėrtetė, fiton njė njeri!

Tema tė Ngjashme

 1. Muharrem Bajraktari
  Nga Brari nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 21-07-2012, 16:30
 2. Vorio- Epiri, njė ėndėrr nė arkivol
  Nga ORIONI nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 196
  Postimi i Fundit: 14-05-2010, 00:02
 3. Sak Faslia - bajraktari i Rugoves.
  Nga DYDRINAS nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 29-10-2006, 12:01
 4. Merita Spahiu
  Nga babygirl12345 nė forumin Muzika shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-02-2006, 13:55
 5. Bajraktari Hotit
  Nga Brari nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 05-02-2003, 14:01

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •