Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-12-2006
  Postime
  6

  Rozi Theohari

  Poezite e Rozi Theoharit ne shqip dhe ne anglisht do vijojne ne kete teme
  Lexim te kendshem.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-12-2006
  Postime
  6
  Rozi Theohari eshte nje nga shkrimtaret e mirenjohura shqiptare.Ajo ka lindur ne fshatin Dardhe te Devollit dhe ka jetuar ne Korce dhe Tirane. Sot jeton ne Boston. Ne Vitin 2006 Shoqata e Shkrimtareve Shqiptare te Amerikes themeluar nga Gjeke Marinaj www.albanianlitewrature.org e nderoi Rozin me Cmimin "Pena e Arte" per Publicistike. Libri i saj "Mbi Thinja Fryn Ere" ishte me cilesori i botuar ne vitin 2005. Cmimi ju dha ne Takimin Vjetor te SHSHSHA ne Cikago.


  DREAMS ARE NOT BLACK OR WHITE
  Nga Rozi Theohari

  In the old days,
  The black women
  Brought up white children.
  Today, I,
  A white girl, baby-sit
  A black child,
  My little curly Cherub.
  Her eyes are bright
  Like May sunshine.
  Her skin is soft as silk.
  When she smiles
  Violet roses
  Flush her cheeks.
  She dreams of becoming a pianist,
  And I a surgeon.
  (Dreams are not black or white)
  Little brown fingers close
  Over my pink ones
  Creating
  A butterfly with striped wings.
  By our command
  The butterfly
  Begins to fly....
  And with it... our dreams..
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Lexuese : 31-12-2006 mė 22:53

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-12-2006
  Postime
  6

  Nje poezi tjeter e Rozi Theoharit ne Anglisht

  In The Veteran's Death

  The flag finishes fluttering
  The monuments--echoing
  The ocean refrains from waving
  The wind ceases blowing
  Birds stop migrating
  Flowers stop blooming
  People quit moving
  The nation retreats from honoring
  The invalid's wound begins cauterizing
  The friend's tear lies freezing
  The candles dim shinning
  Children no longer smiling
  WHEN THE VETERAN IS DYING

 4. #4
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,558
  Citim Postuar mė parė nga Lexuese
  Rozi Theohari eshte nje nga shkrimtaret e mirenjohura shqiptare.Ajo ka lindur ne fshatin Dardhe te Devollit dhe ka jetuar ne Korce dhe Tirane.
  Mos te te lexoje Rozi se do beje namin qe thua "Dardhe e Devollit." E per sqarim, tjeter Devolli e tjeter Dardha. Eshte si te themi "ne Tirane te Tropojes." Dyshoj se ne Devoll shkonin e merrnin ca police dikur, po nejse... lol.

  Kam nje foto te Rozi Theoharit ne nje dasem po ec ta gjej tani.
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

Tema tė Ngjashme

 1. Lojrat olimpike - Athine 2004
  Nga kolombi nė forumin Portali i forumit
  Pėrgjigje: 211
  Postimi i Fundit: 06-09-2004, 14:24

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •