Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 34
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-02-2004
  Vendndodhja
  Tek komshija (u.s.a)
  Postime
  56

  Kthimi ne Shqiperi

  Kam 3 vjet ketu ne Amerike, dhe punoj dhe shkoj ne shkolle ne te njejten kohe.
  Dhe une si shume shqiptare te tjere fitova "llotarine e famshme"amerikane . Erdha ketu duke menduar dhe shpresuar se nje e ardhme shume e mire me priste perpara po ja qe s'na qenkesh keshtu.E kam kuptuar shume mire se si eshte jeta amerikane,te mirat dhe te ligat qe ka.Kam levizur dhe ne disa qytete ketu ne US , thjesht per qef me shoqerine.Tani qe jam larg Shqiperise ,ja kuptoj vlerat atij vendi dhe mendoj qe po te punoj dhe perpiqem njelloj si ketu, edhe atje mund te jetoj nje jete normale dhe te kenaqeshme.Te gjithe e dime qe ai vend ka disa probleme ,por cili nga ju mund te me thote se ketu nuk ka. Besoj qe me kalimin e kohes keto probleme ne Shqiperi do te minimizohen.Isha atje vitin qe shkoi dhe me beri pershtypje se po ndertohej nga te katerta anet .Dukej sikur dicka po rilindte.Disa familje qe jetonin prej vitesh ketu ku jam une jane kethyer ne Shqiperi dhe kam degjuar se jane regulluar mire kush me nje pune e kush me ndonje biznes te vogel. Po keshtu kam dhe nje shokun tim te ngushte qe ka 7 vjet qe jeton ketu dhe kur shkoi ne Shqiperi para disa muajsh u interesua per pune dhe gjeti, dhe do te kthehet te jetoj atje se shpejti .Te njejten gje do te bej dhe une me te mbaruar shkollen. Megjithese shume nga ju mund ta kundershtojne kete ide, une jam i mendimit qe s'ka me mire se sa vendi tend me gjithe veshtirsite qe mund te kete. E hapa kete teme thjesht per kuriozitet , do doja te dija nqs edhe te tjere nga ju , e shohin ne te njejtin kendveshtrim si une. Degjoj disa qe thone qe ai vend s'behet .Po perse te mos behet. Une them qe s'eshte ashtu. Kam degjuar qe shume te rinj shqiptare qe kane mbaruar studimet e larta ne Evrope po kethehen ne Shqiperi dhe nje dite jo te larget, keta te rinj do te zvendesojne disa ose nje pjese te mire te politikaneve tane te mykur nga te dyja krahet. Mendoj qe Shqiperia eshte nje vend i mire per te jetuar.
  Eshte shume e thjeshte ti besh
  gjerat te ngaterruara ,por shume e
  ngaterruar ti thjeshtosh ato.

 2. #2
  New York Maska e mario_kingu
  Anėtarėsuar
  09-12-2004
  Vendndodhja
  New York
  Postime
  2,225
  Citim Postuar mė parė nga Arditi_79
  Kam 3 vjet ketu ne Amerike, dhe punoj dhe shkoj ne shkolle ne te njejten kohe.
  Dhe une si shume shqiptare te tjere fitova "llotarine e famshme"amerikane . Erdha ketu duke menduar dhe shpresuar se nje e ardhme shume e mire me priste perpara po ja qe s'na qenkesh keshtu.E kam kuptuar shume mire se si eshte jeta amerikane,te mirat dhe te ligat qe ka.Kam levizur dhe ne disa qytete ketu ne US , thjesht per qef me shoqerine.Tani qe jam larg Shqiperise ,ja kuptoj vlerat atij vendi dhe mendoj qe po te punoj dhe perpiqem njelloj si ketu, edhe atje mund te jetoj nje jete normale dhe te kenaqeshme.Te gjithe e dime qe ai vend ka disa probleme ,por cili nga ju mund te me thote se ketu nuk ka. Besoj qe me kalimin e kohes keto probleme ne Shqiperi do te minimizohen.Isha atje vitin qe shkoi dhe me beri pershtypje se po ndertohej nga te katerta anet .Dukej sikur dicka po rilindte.Disa familje qe jetonin prej vitesh ketu ku jam une jane kethyer ne Shqiperi dhe kam degjuar se jane regulluar mire kush me nje pune e kush me ndonje biznes te vogel. Po keshtu kam dhe nje shokun tim te ngushte qe ka 7 vjet qe jeton ketu dhe kur shkoi ne Shqiperi para disa muajsh u interesua per pune dhe gjeti, dhe do te kthehet te jetoj atje se shpejti .Te njejten gje do te bej dhe une me te mbaruar shkollen. Megjithese shume nga ju mund ta kundershtojne kete ide, une jam i mendimit qe s'ka me mire se sa vendi tend me gjithe veshtirsite qe mund te kete. E hapa kete teme thjesht per kuriozitet , do doja te dija nqs edhe te tjere nga ju , e shohin ne te njejtin kendveshtrim si une. Degjoj disa qe thone qe ai vend s'behet .Po perse te mos behet. Une them qe s'eshte ashtu. Kam degjuar qe shume te rinj shqiptare qe kane mbaruar studimet e larta ne Evrope po kethehen ne Shqiperi dhe nje dite jo te larget, keta te rinj do te zvendesojne disa ose nje pjese te mire te politikaneve tane te mykur nga te dyja krahet. Mendoj qe Shqiperia eshte nje vend i mire per te jetuar.

  hey bro un jetoj ne usa ne chicago nuk e di ku jeton ti por te them dicka me 3 vjet nuk e ke par ti ameriken qe te thosh kush eshte amerika
  pastaj eshte edhe fati qe ke ose me mir puna qe behen

  pastaj eshte e verte se si vendi jot ska pra shqiperia te tere duam te vemi ne shqiperi etc mbase ata qe ven e kan vendos e ku di un por shumica e emigranteve si jemi un edhe ti kan bere nje jet ktu kan ndertuar dicka qe sduan ta humabsin tani per tani ne shqiperi
  pastaj e imagjinon tiveten te vesh nga usa ne shqiperi te punosh si qen edhe te mos maresh lek aq sa do ?????
  mbase per ty eshte jet normale per mua qe jam jasht shqiperis kam ardh ktu per dicka edhe nese nje dit do kthesha ne shqiperi do e beja vetem nese kam arit ate ender qe kam ne amerik se ndrshe nuk kthem ne shqiperi


  tjetra the shum shqiptar qe jan ne shkolla europiane po kthen ne shqiperi pse jo mbase ata marin pushtetin ne dor edhe mbase te tere ne kthemi nje dit

  se gur i rend ne vendin tend je ciao amico mio
  Partizoni

 3. #3
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,753
  Te realizosh kete qe thua ti eshte nje enderr per te gjithe emigrantet kudo qe jane. E para: Aty nuk ke shance. Po nuk pate mik per tu futur ne vend pune te mira do e kesh te kot. Eshte veshtire te kapesh nje pune qe te jete e nivelit te te cilit ti mund ti perkasesh. E dyta. Kushtet e jeteses. drita uje i ke me orara. gje qe do te ta merzisi jeten.

  Une isha kete vit aty ne Shqiperi dhe me te vertet jam zhgenjyer disi nga disa gjera. Puna eshte se kur je ktej mendjen e ke andej, dhe sikur me e keqja e te gjithave te jete vendi yt, nostlagjia qe ti ke per te ta ben me te bukur si vend. Kur je aty dhe jeton, shumicen e rasteve zhgenjehesh me cfare ke menduar gjate gjithe kesaj kohe ne USA

  Te uroj fat e mbaresi nese mendon te kthehesh e te jetosh aty pergjithnji.

  Une per vete jam akoma e pabindur se do kthehem nje dit apo jo. Jam ende konfuze ne lidhje me kete ide.
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 4. #4
  i regjistruar gabimisht Maska e FЯODO
  Anėtarėsuar
  27-03-2005
  Postime
  652

  Po pse daku ca kerkon ti nga Amerika?
  Si cdo vend i botes punon per te mbijetuar, si cdo qenie njerezore ne planetin toke. Ca kerkon ti, te japin me ngrene e me pire e ti rri kot be qejf?
  Ne Shqiperi nuk jetohet, eshte skandal fare. Nuk ka as uje, as drita, as vende pune... mungojne gjerat me elementare. Eshte nje shtet pa perspektive, pa shprese per te ardhmen e qytetareve te saj. Me vjen shume keq per te rinjte, moshataret e mi qe jetojne atje dhe rrijne pa pune e bredhin rrugeve kot se koti pa patur nje objektiv per jeten pasi ashtu eshte vendi.
  Pikesepari ti nuk njeh jeten, lere fare Ameriken qe se njeh per 3 vjet qe jeton aty. Nuk e kupton sepse po ta njihje Ameriken dhe menyren sesi funksionon ai shtet i beje dallimet dhe nuk hidheshe ne konkluzione te kota.
  Do kaloje ca kohe dhe ke per te menduar komplet ndryshe.
  Creative artwork requires creative thinking from a creative mind

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e crudelia
  Anėtarėsuar
  02-11-2006
  Postime
  123
  Mos Shko Or Trim
  "bukuria perfekte eshte mjeti me i mire per te percmuar te miren perfekte" Konfuci

 6. #6
  ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
  Anėtarėsuar
  10-03-2003
  Vendndodhja
  -|- Atje ku njeriu takohet me Perėndinė
  Mosha
  45
  Postime
  1,258
  Ky ėshtė emigrimi. Nuk ka rrugė tė shtruara me lule enkas pėr ty. Tė gjithė ata qė janė emigrantė, kėtė jetė bėjnė. Nė Shqipėri mund tė kthehesh vetėm pėr pushime, pėr tė parė tė afėrmit e tu. Pėr tė jetuar pak vėshtirė dhe sidomos pėr ata qė kanė shumė vite nė emigrim. Njoh shumė nga ata qė kanė shkuar nė Shqipėri dhe janė kthyer prapė atje ku ishin. Duhet tė kalojnė shumė vite derisa Shqipėria tė jetė ashtu siē duhet.

  Emigrimi ka edhe tė mirat e tij por edhe tė kėqijat e tij. Je nė njė shtet qė tė jep mundėsi mė tepėr nga sa jep shteti nė tė cilin personalisht jetoj. Nejse, jeta ėshtė e jotja por mendoje mirė pėrpara se tė vendosėsh pėr kthim. Zhgėnjimi ėshtė gjė e keqe.  ns
  קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


  I Shenjtė I Shenjtė...

 7. #7
  Bordi Drejtues Maska e Ingenuous
  Anėtarėsuar
  13-05-2002
  Vendndodhja
  Shqipėri
  Mosha
  43
  Postime
  966
  Pershendetje,

  Te njejten pyetje i bera vetes ne 2002 kur mbarova shkollen e larte ne Itali, te kthehem apo Jo?!
  U ktheva, me mendimin me aq sa te kem mundesi te bej dicka ne vendin tim, sinqerisht nuk jam bere "pishman" per vendimin qe mora, pasi me beri te kuptoj me kalimin e kohes se jeta eshte e shkurtur dhe e mbushur me gezime dhe hidherime, por tjeter gje ti perjetosh ato larg te aferme apo shoqerise e tjeter brenda.
  Ne fillim te duket gogol, me mendo mua 5 vjet ne itali, larguar 18 vjec e po u ktheja 23, ambientuar me mentalitetin italian, e gjeta popullorshen por e perseris aspak i penduar, e per me shume u bashkova me parimin qe s“kam atdhe rezerve.
  Gjithsesi, i kuptoj dhe ato qe marrin vendimin e kundert, per te qendruar andej, ndoshta femijet e tyre, do vijne si investitore ketej nga ne fukarenjte

  P.S Mendimi qe kur do te vdisja do me varrosnin (fusnin) ne mure (itali), me ikte tepeleku

  Qofsh mire,
  ingenuous
  "Askush nuk eshte perfekt, une jam askushi"

 8. #8
  FiErAk4EvER Maska e ILLUZION
  Anėtarėsuar
  27-12-2006
  Vendndodhja
  united state of america
  Postime
  29
  Citim Postuar mė parė nga Arditi_79
  Kam 3 vjet ketu ne Amerike, dhe punoj dhe shkoj ne shkolle ne te njejten kohe.
  Dhe une si shume shqiptare te tjere fitova "llotarine e famshme"amerikane . Erdha ketu duke menduar dhe shpresuar se nje e ardhme shume e mire me priste perpara po ja qe s'na qenkesh keshtu.E kam kuptuar shume mire se si eshte jeta amerikane,te mirat dhe te ligat qe ka.Kam levizur dhe ne disa qytete ketu ne US , thjesht per qef me shoqerine.Tani qe jam larg Shqiperise ,ja kuptoj vlerat atij vendi dhe mendoj qe po te punoj dhe perpiqem njelloj si ketu, edhe atje mund te jetoj nje jete normale dhe te kenaqeshme.Te gjithe e dime qe ai vend ka disa probleme ,por cili nga ju mund te me thote se ketu nuk ka. Besoj qe me kalimin e kohes keto probleme ne Shqiperi do te minimizohen.Isha atje vitin qe shkoi dhe me beri pershtypje se po ndertohej nga te katerta anet .Dukej sikur dicka po rilindte.Disa familje qe jetonin prej vitesh ketu ku jam une jane kethyer ne Shqiperi dhe kam degjuar se jane regulluar mire kush me nje pune e kush me ndonje biznes te vogel. Po keshtu kam dhe nje shokun tim te ngushte qe ka 7 vjet qe jeton ketu dhe kur shkoi ne Shqiperi para disa muajsh u interesua per pune dhe gjeti, dhe do te kthehet te jetoj atje se shpejti .Te njejten gje do te bej dhe une me te mbaruar shkollen. Megjithese shume nga ju mund ta kundershtojne kete ide, une jam i mendimit qe s'ka me mire se sa vendi tend me gjithe veshtirsite qe mund te kete. E hapa kete teme thjesht per kuriozitet , do doja te dija nqs edhe te tjere nga ju , e shohin ne te njejtin kendveshtrim si une. Degjoj disa qe thone qe ai vend s'behet .Po perse te mos behet. Une them qe s'eshte ashtu. Kam degjuar qe shume te rinj shqiptare qe kane mbaruar studimet e larta ne Evrope po kethehen ne Shqiperi dhe nje dite jo te larget, keta te rinj do te zvendesojne disa ose nje pjese te mire te politikaneve tane te mykur nga te dyja krahet. Mendoj qe Shqiperia eshte nje vend i mire per te jetuar.

  kur e shkruajte kete sa u mendove /??? se the je ne shkoll po me kete krahasim qe bere mu duke me 2 klas sorry

  por sja ke par ti amerikes fundin jeten amerikane qe tha kam vajt ne disa qytete kush jan keto qytete qe ke par ose ke jetuar simbas teje ke jetuar ne shum qytete te tjera kush jan ato edhe si mund te jetosh ti ne 2 vjet ne shum qytete
  tjetra ik ne shqiperi vuaj per buken qe sdo nxhjeresh dot te hash apo flasim te rish tere diten duke pir espreso se ashtu jan mesuar shqipot andej tere diten ne kafene me nje espres wtf man kush ta dha kete mendje aman

  nese ti e di ciao
  PrOuD To Be AlBaNIAN

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-02-2004
  Vendndodhja
  Tek komshija (u.s.a)
  Postime
  56
  Citim Postuar mė parė nga ILLUZION
  kur e shkruajte kete sa u mendove /??? se the je ne shkoll po me kete krahasim qe bere mu duke me 2 klas sorry

  por sja ke par ti amerikes fundin jeten amerikane qe tha kam vajt ne disa qytete kush jan keto qytete qe ke par ose ke jetuar simbas teje ke jetuar ne shum qytete te tjera kush jan ato edhe si mund te jetosh ti ne 2 vjet ne shum qytete
  tjetra ik ne shqiperi vuaj per buken qe sdo nxhjeresh dot te hash apo flasim te rish tere diten duke pir espreso se ashtu jan mesuar shqipot andej tere diten ne kafene me nje espres wtf man kush ta dha kete mendje aman

  nese ti e di ciao
  Nuk ka rendesi mo"fieraku4ever" se sa klase shkolle kam une.Ti nqs preferon mund te japesh mendimin tend te parendesishem, pa kaluar ne ofendime.Une thashe qe kam 3 vjet ketu dhe jo 2 ,dhe po keshtu thashe qe kam shkuar ne qytete te tjera per qejf dhe nuk kam jetuar atje.Meqense qenke kurioz keto qytete jane NY, Las Vegas, Florida etj, dhe nuk thashe qe ketu ne US eshte e pajetushme ,por thashe qe edhe ne Shqiperi mund te jetohet mire sic jetojne familja ,miqte e shoket e mi.Me cudit fakti qe e pershkruan veten si "proud to be albanian" sepse nuk me duket keshtu,ose mbase nuk ja di kuptimin e vertete kesaj fjale, sepse ata qe jane krenare qe jane shqiptare nuk flasin keshtu si puna jote per ate vend. Me duket se ke dashur te hysh ne myspace dhe gabimisht ke hyre tek forumi shqiptar.Heren tjeter shkruaj me me teper pergjegjesi sepse ja ul vlerat dhe vetes ne kete menyre, ose te pakten na thuaj ca fakte qe ne Shqiperi eshte keq dhe nuk jetohet, qe ta dime se mbase na ndihmon te kuptojme gabimin qe po bejme duke u kthyer ne Shqiperi. Kalofsh mire.
  Eshte shume e thjeshte ti besh
  gjerat te ngaterruara ,por shume e
  ngaterruar ti thjeshtosh ato.

 10. #10
  FiErAk4EvER Maska e ILLUZION
  Anėtarėsuar
  27-12-2006
  Vendndodhja
  united state of america
  Postime
  29
  Citim Postuar mė parė nga Arditi_79
  Nuk ka rendesi mo"fieraku4ever" se sa klase shkolle kam une.Ti nqs preferon mund te japesh mendimin tend te parendesishem, pa kaluar ne ofendime.Une thashe qe kam 3 vjet ketu dhe jo 2 ,dhe po keshtu thashe qe kam shkuar ne qytete te tjera per qejf dhe nuk kam jetuar atje.Meqense qenke kurioz keto qytete jane NY, Las Vegas, Florida etj, dhe nuk thashe qe ketu ne US eshte e pajetushme ,por thashe qe edhe ne Shqiperi mund te jetohet mire sic jetojne familja ,miqte e shoket e mi.Me cudit fakti qe e pershkruan veten si "proud to be albanian" sepse nuk me duket keshtu,ose mbase nuk ja di kuptimin e vertete kesaj fjale, sepse ata qe jane krenare qe jane shqiptare nuk flasin keshtu si puna jote per ate vend. Me duket se ke dashur te hysh ne myspace dhe gabimisht ke hyre tek forumi shqiptar.Heren tjeter shkruaj me me teper pergjegjesi sepse ja ul vlerat dhe vetes ne kete menyre, ose te pakten na thuaj ca fakte qe ne Shqiperi eshte keq dhe nuk jetohet, qe ta dime se mbase na ndihmon te kuptojme gabimin qe po bejme duke u kthyer ne Shqiperi. Kalofsh mire.

  dmth un sdi ca eshte proud to be albanian hahahahhhhha

  shum mir atehere me behet qefi qe e kuptove kete nese ne tem tani

  Ne Shqiperi nuk jetohet, eshte skandal fare. Nuk ka as uje as drita, as vende pune mungojne gjerat me elementare. Eshte nje shtet pa perspektive pa shprese per te ardhmen e qytetareve te saj. Me vjen shume keq per ata qe jan atije qe jetojn edhe skan te drejt per asgje ciao

  tjetra Ameriken ti se njeh per 3 vjet qe jeton ktu prandaj mos ja fut kot

  edhe pak me lart ste ofendova thjesht nje mendim dhash se ya take care u self
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ILLUZION : 29-12-2006 mė 17:37
  PrOuD To Be AlBaNIAN

 11. #11
  Perjashtuar Maska e BlackEagle
  Anėtarėsuar
  01-11-2006
  Vendndodhja
  500 Miles a way from home.
  Postime
  260
  Dhe une i kam bere plot 5 vjet ne kurbet dhe se fundmi po pres te vij pranvera se do fluturoj per atje ku balta eshte me e embel se mjalta.

  Mjafton te dish dhe e jeton jeten bukur dhe ne vendin tend sado keq te jete aty sepse eshte gjithmon vendi yt.

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-10-2006
  Postime
  56
  Dear Ardit
  Kam 6 vjet ne USA (pa shkuar asnjehere ne Shqiperi).Ne fillim kur erdha ketu si shumica kisha nje mall te papare per Shqiperine dhe shihja vetem gjerat negative te ketij vendi.Edhe une shkoja ne shkolle dhe punoja.Pas afersisht nje viti ketu filloja te ambjentohem me gjithcka.Dhe sot as qe me shkon ne mendje
  ndonjehere qe mund te kthehem per te jetuar ne Shqiperi. E di qe kjo mund te duket me te vertete (sad),por ky eshte realiteti te pakten per mua.Ketu kam realizuar pothuajse c'do enderr qe kam pasur.Dhe mesa degjoj nga te afermit emi ne Shqiperi gjendja ekonomike eshte pothuajse e njejte me 6 vjete perpara.
  Do te keshilloja te perpiqesh te qendrosh ne nje vend dhe te kesh nje pune fikse.
  Ndoshta isha me fat ,por ky vend tani eshte vendi im.Asgje nuk krahasohet me
  atheun ,vendin ku kam lindur dhe jam rritur,mos me keqkupto,por nuk shoh nje te ardhme ne Shqiperi.
  Fat dhe mbaresi ngado qe te shkosh.

 13. #13
  Fine Wine Maska e ildushja
  Anėtarėsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Rr. A Kasemi, N'ajėr
  Postime
  832
  Ardit,

  Fillimisht dua te te them urime per temen. Ne qe jemi emigrant te gjithe e kemi menduar, rimenduar, e kputur trute me kete pyetje.

  Nuk dua te them qe ti e ke gabim qe mendon keshtu, fundja fundit ti nuk na ke dhene ne fakte apo arsye, thjesht shembuj shoqerie.

  Po filloj pra ti pergjigjem pyetjes tende.
  Kam rreth 10 vjet ne USA. Kur kam ardhur kam qene 11 vjece, e cila te tregon qe pak a shume jam rritur ketu por femijerine e kam bere ne Shqiperi.
  Kur erdha ne fillim ndiesha e vetmuar, e humbur, qaja perdite, shkruaja ditar qe pas nje fare kohe t'ja dergoja shoqerise. Shkruaja letra per shoqet dhe shoket e mi te afert ne Shqiperi, mbaja kontakt duke telefonuar etj etj.
  Jeta ketu me dukej KOT. Skishte femije neper lagje duke luajtur sic isha mesuar ne TR, shikoja prindrit qe punonin pune me te keqia, vinin ne shtepi ne orare te ndryshme, nuk haej me darka sebashku... etj etj. (Mendoj se deri tani kete e kam te perbashket me pak a shume c'do emigrant).

  Nejse pas nje fare kohe mesova gjuhen, bera shoqeri, mesova rruget deri te parku e me the te tashe. Femi muhabeti, keto kishin rendesi atehere, shoqeria, lojrat dhe shkolla.
  Sado qe u "amerikanizova" dhe nuk isha me e vetmuar, un nuk e krahasoj sot femijerine e Shqiperise me kete ketu.. ketu te jesh femi nuk e kupton qe je, eshte jete makaber.

  Gjithsesi vazhdojme ne vitet e tjera... kur mbusha 16 vjec fillova punen. Kur flisja me shoqerine ne telefon nuk besonin qe kisha filluar pune, lere mo kur ju thoja c'fare pune. Ska mundesi thonin!
  Pas nja nje viti mblodha leket dhe shkova ne Shqiperi per here te pare pas 5-6 vitesh pasi e kisha lene ate.

  Nuk e ke idene si mu knaq zemra kur zbrita, zhurma, era, pluhuri i Tiranes... me beri me tummy butterflies, sikur kisha rene ne dashuri, jo sikur po kisha rene. O zot... nuk me dukej vend me i bukur ne bote!! U knaqa... dilja bridhja... coesha ne 5 te mjesit te beja dush e pastaj vrapoja ne shpi ne 3-4 masdite te beja dushin e dyte te dites. LoL...
  Qe ti bie shkurt, per pushime ja kalova shkelqyeshem. U cmmallengjeva, brodha qyteteve, lokaleve, u nxiva ehuuuuuu jete bosi!

  Kur u ktheva ne USA pas pushimeve ndkenja nje boshellek.. isha si e humbur per ja 1 muaj... gje qe i ndodh kujtdo.

  Pastaj shkova prap per pushime... etj etj..

  Keto ti shkruajta qe ti vet te krahasosh veten tende me eksperiencen time, mbase dhe mendimet e mia gjate ketyre viteve.

  Qe ti pergjigjem pyetjes tende...

  Si vendi jot nuk ka, nese vendi jot do kishte kushtet e duhura.
  Gjerat me elementare: Uje, drita, ushqim, familje, shoqeri, pune, shkolle.

  Ja mire ke familje, po s'ka shoqeri. Ose ke shoqeri po ske familje.
  Zeje se gjete pune te mire me mik, te rrofte puna... s'ke uje tamam. S'ke drita kur ti dush... ushqimi i skaduar, ilacet e skaduara.

  Kujton ti se nuk kemi ne qef te kthehemi aty ku jemi rritur? Te bejme nje jete te mire andej...
  Apo te duket vetja me i zoti se te tjeret? Nese po, atehere mendoj qe s'ke nevoje te degjosh c'fare kemi per te thene, ik beje.

  Une vete e kam menduar kete jetesen ne Shqiperi dhe ne fakt nuk do ishte ide e keqe po te isha bose... biles.. pres per diten qe t'me bier ai lloj leku ne dore qe te shtroem mire aty.
  Po dhe te shtroesh se di sa do te te zgjasi.. varet nga politika, varet nga c'te pjellin. Sot e ke shpin ti, diten tjeter t'vin te nxjerin me zor.

  Nejse... se di a me kuptove... mbase nje dite do te kthehem dhe do kisha shume qef qe familjen ta krijoja andej, te rrisja femijet adnej te pakten, po tani per tani eshte e veshtire te thuash PO plotesisht pa menduar qe as dush nuk ben dot rehat.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ildushja : 29-12-2006 mė 20:25
  "and..nothing makes us so lonely... as our own secrets..."-Nebelstern

 14. #14
  FiErAk4EvER Maska e ILLUZION
  Anėtarėsuar
  27-12-2006
  Vendndodhja
  united state of america
  Postime
  29
  Citim Postuar mė parė nga ildushja
  Ardit,

  Fillimisht dua te te them urime per temen. Ne qe jemi emigrant te gjithe e kemi menduar, rimenduar, e kputur trute me kete pyetje.

  Nuk dua te them qe ti e ke gabim qe mendon keshtu, fundja fundit ti nuk na ke dhene ne fakte apo arsye, thjesht shembuj shoqerie.

  Po filloj pra ti pergjigjem pyetjes tende.
  Kam rreth 10 vjet ne USA. Kur kam ardhur kam qene 11 vjece, e cila te tregon qe pak a shume jam rritur ketu por femijerine e kam bere ne Shqiperi.
  Kur erdha ne fillim ndiesha e vetmuar, e humbur, qaja perdite, shkruaja ditar qe pas nje fare kohe t'ja dergoja shoqerise. Shkruaja letra per shoqet dhe shoket e mi te afert ne Shqiperi, mbaja kontakt duke telefonuar etj etj.
  Jeta ketu me dukej KOT. Skishte femije neper lagje duke luajtur sic isha mesuar ne TR, shikoja prindrit qe punonin pune me te keqia, vinin ne shtepi ne orare te ndryshme, nuk haej me darka sebashku... etj etj. (Mendoj se deri tani kete e kam te perbashket me pak a shume c'do emigrant).

  Nejse pas nje fare kohe mesova gjuhen, bera shoqeri, mesova rruget deri te parku e me the te tashe. Femi muhabeti, keto kishin rendesi atehere, shoqeria, lojrat dhe shkolla.
  Sado qe u "amerikanizova" dhe nuk isha me e vetmuar, un nuk e krahasoj sot femijerine e Shqiperise me kete ketu.. ketu te jesh femi nuk e kupton qe je, eshte jete makaber.

  Gjithsesi vazhdojme ne vitet e tjera... kur mbusha 16 vjec fillova punen. Kur flisja me shoqerine ne telefon nuk besonin qe kisha filluar pune, lere mo kur ju thoja c'fare pune. Ska mundesi thonin!
  Pas nja nje viti mblodha leket dhe shkova ne Shqiperi per here te pare pas 5-6 vitesh pasi e kisha lene ate.

  Nuk e ke idene si mu knaq zemra kur zbrita, zhurma, era, pluhuri i Tiranes... me beri me tummy butterflies, sikur kisha rene ne dashuri, jo sikur po kisha rene. O zot... nuk me dukej vend me i bukur ne bote!! U knaqa... dilja bridhja... coesha ne 5 te mjesit te beja dush e pastaj vrapoja ne shpi ne 3-4 masdite te beja dushin e dyte te dites. LoL...
  Qe ti bie shkurt, per pushime ja kalova shkelqyeshem. U cmmallengjeva, brodha qyteteve, lokaleve, u nxiva ehuuuuuu jete bosi!

  Kur u ktheva ne USA pas pushimeve ndkenja nje boshellek.. isha si e humbur per ja 1 muaj... gje qe i ndodh kujtdo.

  Pastaj shkova prap per pushime... etj etj..

  Keto ti shkruajta qe ti vet te krahasosh veten tende me eksperiencen time, mbase dhe mendimet e mia gjate ketyre viteve.

  Qe ti pergjigjem pyetjes tende...

  Si vendi jot nuk ka, nese vendi jot do kishte kushtet e duhura.
  Gjerat me elementare: Uje, drita, ushqim, familje, shoqeri, pune, shkolle.

  Ja mire ke familje, po s'ka shoqeri. Ose ke shoqeri po ske familje.
  Zeje se gjete pune te mire me mik, te rrofte puna... s'ke uje tamam. S'ke drita kur ti dush... ushqimi i skaduar, ilacet e skaduara.

  Kujton ti se nuk kemi ne qef te kthehemi aty ku jemi rritur? Te bejme nje jete te mire andej...
  Apo te duket vetja me i zoti se te tjeret? Nese po, atehere mendoj qe s'ke nevoje te degjosh c'fare kemi per te thene, ik beje.

  Une vete e kam menduar kete jetesen ne Shqiperi dhe ne fakt nuk do ishte ide e keqe po te isha bose... biles.. pres per diten qe t'me bier ai lloj leku ne dore qe te shtroem mire aty.
  Po dhe te shtroesh se di sa do te te zgjasi.. varet nga politika, varet nga c'te pjellin. Sot e ke shpin ti, diten tjeter t'vin te nxjerin me zor.

  Nejse... se di a me kuptove... mbase nje dite do te kthehem dhe do kisha shume qef qe familjen ta krijoja andej, te rrisja femijet adnej te pakten, po tani per tani eshte e veshtire te thuash PO plotesisht pa menduar qe as dush nuk ben dot rehat.
  jam dakort me ty se ne emigrantet kur vemi pushime ne shqiperi vemi me nje lek te madh edhe kemi kohe te dalim te prishim lek nuk shikojm portoflin kur jemi ne shqiperi sepse ato lek i kemi mar per te prishur etc

  nese un vajta ne shqiperi para 4 vitesh heren e fundit vajta fier vlor sarand dures tiran ktu ndenja nga dy dit ne cdo vend me shum me pelqeu saranda vlora per plazh tirana per jet note por edhe vlora kish nje bar qe ishte andej nga dhermiu :P
  nejse e kam fjalen ne si emigrant i kemi ato lek edhe kenaqemi pak me shum
  por mendo ata andej qe rin nje jet andej do me thoni ata jan ne shqiperi edhe kalojn mir
  e keni gabim se edhe ata duan te ikin por skan se si ikin qe andej per arsye vizash
  qe te tere ne qe jemi emigrant kemi mall per shqiperin sa kemi kohe te lir duam te vemi andej ndonjehere kenaqemi ndonjehere zhgenjemi nejse
  me vin inat kur thon shqiperia o mir etc vall ku jetojn keta qe thon ashtu nejse ciao a tuti edhe take care
  PrOuD To Be AlBaNIAN

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-08-2006
  Postime
  68
  Eshte e vertete qe nuk ka kushte ne shqiperi, nuk ka uje, nuk ka drita, nuk ke kete dhe nuk ke ate, nuk ke sigurine qe ke punen sot dhe ndoshta se ke neser, sot eshte qetesi dhe neser mund te jete rremuje, jam dakord, e verteta eshte e vertete, nuk mund te tjetersohet.
  Por ja dhe ketu larg shqiperise, larg panikut se mos humbet punen, larg panikut mos ikin dritat, mos iken uji, "A jeni te lumtur?" te thuash je i lumtur eshte nje fjale e madhe, por prape ne fund te dites a je i gezuar, ne fundjave a je i gezuar, ne dite festash a je i gezuar, kur je i semure a ke nevoje per dike, kur vdes dikush a ke nevoje per ngushellim. Pra harroje se keto do ti gjesh ne vend te huaj, harroje se do jesh ndonjehere i lumtur. Ndoshta ne shqiperi kenaqemi me pak por ne fund te fundit kenaqemi, ndersa ketu dhe pse ke kushte dhe ekonomi me te mire je me i varfer, dhe ndoshta i falimentuar,
  Lexova me lart qe dikush tha qe me iken tepeleku kur mendoj qe do vdes nje dite dhe do me varrosin ne mur, te njeten gje mendoj dhe une, eshte e tmerrshme, mos te te hedhin nje dore dhe! eshte e tmerrshme,
  Me mijera here ia drejtoj pyetjen vetes, te kthehem apo nuk te kthehem ne shqiperi, eshte nje vendim i veshtire dhe teper i komlikuar,
  Jashte shqiperise ndjehem e huaj dhe ndoshta e tille do ndihem gjithe jeten, dhe ndoshta asnjehere e lumtur, dhe gjithmone e permalluar, gjithmone me zemere te ngrire, nje zile telefoni! si eshte nena? cfare ndodhi? pra dhe ketu ku jemi nuk jemi te lumtur !!!!!!! kemi pune, kemi drita, kemi uje, por prape asgje nuk kemi!!!!

 16. #16
  i regjistruar gabimisht Maska e FЯODO
  Anėtarėsuar
  27-03-2005
  Postime
  652
  Personalisht kam shume deshire te kthehem e te jetoj ne Shqiperi per nje periudhe afatgjate por aktualisht kjo eshte e pamundur perderisa nuk plotesohen kushtet minimale te jeteses.
  Creative artwork requires creative thinking from a creative mind

 17. #17
  New York Maska e mario_kingu
  Anėtarėsuar
  09-12-2004
  Vendndodhja
  New York
  Postime
  2,225
  Citim Postuar mė parė nga Lelab
  Eshte e vertete qe nuk ka kushte ne shqiperi, nuk ka uje, nuk ka drita, nuk ke kete dhe nuk ke ate, nuk ke sigurine qe ke punen sot dhe ndoshta se ke neser, sot eshte qetesi dhe neser mund te jete rremuje, jam dakord, e verteta eshte e vertete, nuk mund te tjetersohet.
  Por ja dhe ketu larg shqiperise, larg panikut se mos humbet punen, larg panikut mos ikin dritat, mos iken uji, "A jeni te lumtur?" te thuash je i lumtur eshte nje fjale e madhe, por prape ne fund te dites a je i gezuar, ne fundjave a je i gezuar, ne dite festash a je i gezuar, kur je i semure a ke nevoje per dike, kur vdes dikush a ke nevoje per ngushellim. Pra harroje se keto do ti gjesh ne vend te huaj, harroje se do jesh ndonjehere i lumtur. Ndoshta ne shqiperi kenaqemi me pak por ne fund te fundit kenaqemi, ndersa ketu dhe pse ke kushte dhe ekonomi me te mire je me i varfer, dhe ndoshta i falimentuar,
  Lexova me lart qe dikush tha qe me iken tepeleku kur mendoj qe do vdes nje dite dhe do me varrosin ne mur, te njeten gje mendoj dhe une, eshte e tmerrshme, mos te te hedhin nje dore dhe! eshte e tmerrshme,
  Me mijera here ia drejtoj pyetjen vetes, te kthehem apo nuk te kthehem ne shqiperi, eshte nje vendim i veshtire dhe teper i komlikuar,
  Jashte shqiperise ndjehem e huaj dhe ndoshta e tille do ndihem gjithe jeten, dhe ndoshta asnjehere e lumtur, dhe gjithmone e permalluar, gjithmone me zemere te ngrire, nje zile telefoni! si eshte nena? cfare ndodhi? pra dhe ketu ku jemi nuk jemi te lumtur !!!!!!! kemi pune, kemi drita, kemi uje, por prape asgje nuk kemi!!!!
  fjal me vend ke then nuk them te tere ktu me lart kan then nje mendim por te tere e duam shqiperin edhe kush eshte ai emigrant qe sdo te kthehet ne vendin e ti
  te ishte shqiperia mir te tere do ktheheshim edhe nuk do endeshim neper bot si legena
  por do rinim ne shqiperi vet jam nga jugu i shqiperis
  kur vete ne shqiperi ndihem i lir te verteten ndihem sikur fluturoj nuk me mban do asgje
  por e verteta eshte e vertete ske siguri jetese Nuk ka as uje as drita, as vende pune mungojne gjerat me elementare

  sic e kam then me lart ishalla vin nje dit kur do kthehemi ne vendin ton

  por nese shqiperia ri kshu nje jet dmth deri sa jetojm ne ajo deshir do mbetet vetem ender

  respekete edhe gezuar vit e ri mario
  Partizoni

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,341

  Pėr: Kthimi ne Shqiperi  “Ėndrra amerikane”, artistėt shqiptarė zbulojnė vėshtirėsitė e Amerikės

  Soirée - 8 Janar 2020


  https://www.youtube.com/watch?v=wHAm5xX5VsE
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 07-04-2022 mė 09:09

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,341

  Pėr: Kthimi ne Shqiperi

  https://www.forumishqiptar.com/threa...emi-ndonjehere

  A do kthehemi ndonjehere?

  Tetor 2002

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,341

  Pėr: Kthimi ne Shqiperi

  https://www.youtube.com/watch?v=wpkHhgjc3Ws

  Fevziu tregon historinė e shqiptarit qė erdhi nga Amerika pėr tė parė xixėllonja

  Prill 2022

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. A ka konspiracion kundėr Shqipėrisė?
  Nga BARAT nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 42
  Postimi i Fundit: 10-05-2011, 09:36
 2. 200 tė shumėkėrkuarit shqiptarė nė tė gjithė Botėn
  Nga Albo nė forumin Nė kėrkim tė personave tė humbur
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 04-02-2011, 10:52
 3. Pėrgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 13-12-2010, 10:02
 4. Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 06-12-2008, 14:08
 5. Guerilasit e LANC
  Nga Tannhauser nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 21-04-2007, 14:12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •