Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 35

Tema: Nazim Hikmet

 1. #1
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708

  Nazim Hikmet

  Era

  Ylli

  dhe uji …

  Gjumi

  i njė ėndrre afrikane

  derdhur nė valė

  Njė far qė ndrit,

  Njė natė

  e zezė

  si anije me vela

  Ne shkojmė

  dhe vijmė

  Nė kėtė botė tė yjeve

  ku gjithēka humbet

  asgjė pazbuluar s’mbetet.

  Ylli

  nė ujė

  Era valėt

  zmadhohen …

  Duke pritur

  sė largu

  disa kėngė…

  si uji,

  si ylli,

  si era…


  Mbi jetėn


  Jeta nuk ėshtė shaka

  Seriozisht duhet marrė

  Siē bėn ketėri, pėrshembull,

  pa pritur t’i vijė, asgjė nga jashtė

  Asgjė tjetėr nuk ke ē’tė bėsh veē tė jetosh

  Jeta nuk ėshtė shaka

  Seriozisht duhet marrė

  Aq seriozisht, deri nė atė pikė

  Sa pėrshembull, i mbėshtetur nė mur, me duar lidhur

  ose nė njė laborator

  Nė kėmishė tė bardhė, me syze tė mėdha

  Ti tė vdesėsh qė njerėzit, tė jetojnė,

  Njerėz qė as fytyrėn s’ua ke parė,

  Dhe tė vdesėsh duke e ditur

  Se asgjė nuk ėshtė mė e bukur, se asgjė nuk

  ėshtė e vėrtetė si jeta

  Seriozisht duhet marrė

  Deri nė atė pikė seriozisht

  Sa nė shtatėdhjetė vjeē, pėrshembull, ullinj tė mbjellėsh

  Jo qė ato t’u mbeten fėmijėve tė tu

  Por se ti nuk do tė mendosh pėr vdekjen

  Megjithėse e ke frikė

  Se jeta pėr ty mė shumė rėndon nė peshore.  Perkthyer nga ?
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 2. #2
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  E dielė  E dielė ėshtė sot.

  Sot, pėr herė tė parė

  ata nė diell, tė dalė mė lanė

  dhe unė

  nė jetėn time pėr herė tė parė

  qiellin palėvizur e pashė

  i habitur qė ėshtė kaq shumė larg meje.

  Kaq blu.

  Kaq i pafund.

  I ulur pėr tokė,

  plot respekt

  me shpinė mbas murit tė bardhė mbėshtetur.

  Arsye madhore nė kėtė moment nuk ka

  qė nė dallgė tė hidhem.

  Nuk ka luftė nė kėtė moment.

  Nuk ka liri, nuk ka gra.

  Tokė, diell dhe unė

  Njeri i lumtur jam
  Barku i shenjtė  O ti nėnė me sytė e kuq

  O ti qė vret dhe qė krijon

  O ti qė lind nėn ura shumė pranė ujit

  O ti zėri i shesheve nė zjarre

  O ti poezia e poezive, muzika e muzikave

  O ti motra ime

  O ti lavire e mallkuar

  O ti njeri i hurit dhe litarit

  O ti qė je gjithēka

  O ti URI

  Tė betohem me ballin tek kėmbėt e tua tė zbathura

  Tė betohem

  Se do tė LUFTOJ

  Pėr tė ngopur barkun tėnd tė shenjtė, tėndin dhe jo timin, tonin, tė tijin, tė tyrin.

  Jam miku yt

  Apo armiku yt

  Herė-herė tė harroj sikur ti kurrė

  nuk ke ekzistuar

  herė-herė veēse pėr ty mendoj
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 3. #3
  satyr Maska e Gunnar
  Anėtarėsuar
  23-06-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  490
  Citim Postuar mė parė nga SuiGeneris
  Era

  Ylli

  dhe uji …

  Gjumi

  i njė ėndrre afrikane

  derdhur nė valė

  Njė far qė ndrit,

  Njė natė

  e zezė

  si anije me vela

  Ne shkojmė

  dhe vijmė

  Nė kėtė botė tė yjeve

  ku gjithēka humbet

  asgjė pazbuluar s’mbetet.

  Ylli

  nė ujė

  Era valėt

  zmadhohen …

  Duke pritur

  sė largu

  disa kėngė…

  si uji,

  si ylli,

  si era…


  Mbi jetėn


  Jeta nuk ėshtė shaka

  Seriozisht duhet marrė

  Siē bėn ketėri, pėrshembull,

  pa pritur t’i vijė, asgjė nga jashtė

  Asgjė tjetėr nuk ke ē’tė bėsh veē tė jetosh

  Jeta nuk ėshtė shaka

  Seriozisht duhet marrė

  Aq seriozisht, deri nė atė pikė

  Sa pėrshembull, i mbėshtetur nė mur, me duar lidhur

  ose nė njė laborator

  Nė kėmishė tė bardhė, me syze tė mėdha

  Ti tė vdesėsh qė njerėzit, tė jetojnė,

  Njerėz qė as fytyrėn s’ua ke parė,

  Dhe tė vdesėsh duke e ditur

  Se asgjė nuk ėshtė mė e bukur, se asgjė nuk

  ėshtė e vėrtetė si jeta

  Seriozisht duhet marrė

  Deri nė atė pikė seriozisht

  Sa nė shtatėdhjetė vjeē, pėrshembull, ullinj tė mbjellėsh

  Jo qė ato t’u mbeten fėmijėve tė tu

  Por se ti nuk do tė mendosh pėr vdekjen

  Megjithėse e ke frikė

  Se jeta pėr ty mė shumė rėndon nė peshore.  Perkthyer nga ?
  Me duket nga Alban Tartari, gazetar ne TVSH (deri para ca muajsh te pakten) . me thene te drejten edhe une kam kerkuar te gjej ndonje permbledhje me poezi te Hikmet ne shqip por deri tani nuk kam gjetur.
  si ai parafolsi edhe une jam munduar te perktheje ndonjeren vete por shume veshtire.
  gjithsesi mund te postoj ndonjeren keto dite.
  To look life in the face....

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Gunnar pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 5. #4
  satyr Maska e Gunnar
  Anėtarėsuar
  23-06-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  490
  PARA TEJE DUA TE VDES

  Une
  para teje dua te vdes.
  Apo kujton se ai qe vjen mbrapa
  do ta gjeje ate qe iken?
  Une se besoj.
  Me mire
  te me djegesh,
  te me futesh ne nje vazo
  dhe mbi oxhak te dhomes tende ta vendosesh.
  Vazoja te jete prej qelqi
  e tejdukshme,
  te jete prej xhami te bardhe
  qe brenda saj te mund te me shohesh mua
  Besoj se e kupton sakrificen time:
  hoqa dore se qenuri toke
  hoqa dore se qeni lule
  vetem per te qendruar prane teje.
  Dhe behem pluhur
  prane teje jetoj.
  Me pas, kur te vdesesh edhe ti
  ne vazon time do te vish.
  Dhe aty bashke do te jetojme
  hiri yt ne hirin tim
  deri sa nje nuse harrakate
  apo nipi plangprishes
  qe aty te na heqin…
  Por
  ne
  deri atehere
  do te perzihemi aq shume me njeri tjetrin,
  sa dhe ne plehrat ku do na hedhin
  grimcat tona
  prane njera tjetres do te bien.
  Se bashku do te kridhemi ne toke.
  Dhe nese nje dite nga lageshtia
  ne kete cope toke
  nje lule e eger do te mbije,
  ne maje te saj dy lule do celin patjeter:
  njera
  ti
  dhe njera
  une.
  Une jam me optimist
  Une akoma nje femije kam per te lindur
  Jete mbart brenda meje.
  Gjaku me zien.
  Shume, ama shume do te jetoj
  Por me ty sebashku.
  Por dhe vdekja mua s’me frikson.
  Vetem se shume e merziteshme po me duket
  menyra e varrimit tone.
  Megjithese deri kur te vdes une
  Them se kjo do te ndryshoje.
  A ka ndonje mundesi te dalesh nga burgu ne ditet e sotme?
  Nga brenda nje ze:
  ndoshta - me thote


  po kontribuoj edhe une ne kete kend me perkthimin e nje prej poezive te Hikmet qe me pelqen shume. Shpirti dhe idealizmi i ketij njeriu eshte me te vertete per tu patur zili. nuk e di po zor se has njerez te tille ne ditet e sotme. me shume mundesi kane qene kushtet dhe zhvillimet politike dhe kulturore te asaj periudhe qe ka nxjerre njerez te tille. Nderime poetit dhe bashkekohesve te tij Latine.


  P.S.meqenese jam amator besoj se mund te kete edhe mosperputhje me origjinalin keshtu qe po postoj edhe origjinalin ne turqisht ne menyre qe ndonje prej anetareve te forumit (mesa kam vene re numri i turqishtfolesve ne forum s'eshte i vogel) te kontribuonte per nje perkthim sa me te mire.
  To look life in the face....

 6. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Gunnar pėr postimin:

  bili99 (21-03-2016)

 7. #5
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Citim Postuar mė parė nga Gunnar
  ...meqenese jam amator besoj se mund te kete edhe mosperputhje me origjinalin keshtu qe po postoj edhe origjinalin ne turqisht ne menyre qe ndonje prej anetareve te forumit (mesa kam vene re numri i turqishtfolesve ne forum s'eshte i vogel) te kontribuonte per nje perkthim sa me te mire.
  Kaq ishte vrulli yt Gunnar? Presim poezite e tjera
  Edhe ne mos ndihmofte njeri me perkthime (mbase me vone do te te ndihmoje ndokush), ke mbeshtetjen e plote shpirterore te forumisteve.
  Titulli i origjinalit do te mjaftonte dhe eshte i domosdoshem sepse ndonjehere nuk gjenden keto poezite pa titullin ne origjinal.
  Pershendetje!
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 8. #6
  satyr Maska e Gunnar
  Anėtarėsuar
  23-06-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  490
  Citim Postuar mė parė nga SuiGeneris
  Kaq ishte vrulli yt Gunnar? Presim poezite e tjera
  Edhe ne mos ndihmofte njeri me perkthime (mbase me vone do te te ndihmoje ndokush), ke mbeshtetjen e plote shpirterore te forumisteve.
  Titulli i origjinalit do te mjaftonte dhe eshte i domosdoshem sepse ndonjehere nuk gjenden keto poezite pa titullin ne origjinal.
  Pershendetje!
  pershendetje

  njehere e provova kete sport po mu duk paksa i veshtire. pastaj edhe shume kohe nuk kam patur ne te vertete. gjithsesi sinqerisht shpresoj qe edhe ndonje tjeter te kontribuoje ne kete cep te forumit.

  P.S. titulli origjinal i poezise qe kam postuar eshte "Senden once olmek istiyorum"
  To look life in the face....

 9. #7
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Letër Gruas
  Shqiperoi Alban Tartari


  E vetmja ime!
  Në të fundit letrën tënde:
  "Më dhemb koka,
  zemrën e kam rrëmujë"
  më thua.
  "Sikur të të varin,
  sikur të të humb",
  thua,
  "s'jetoj dot"!

  Jeton, gruaja ime e dashur,
  si një tym i zi do ndahet
  kujtimi im në erë,
  jeton, flokëkuqja e zemrës sime,
  e shumta një vit zgjat dhimbja e vdekjes
  në shekullin e njëzetë.

  Vdekja.
  Një i vdekur varur në litar,
  kjo vdekje, s'di pse
  shpirtit tim s`i shkon për mbarë.

  Por ji e sigurt e dashur
  Nëse dora e zezë si një merimangë tërë qime
  e një arixhiu të mjerë
  do më hedhë litarin e përfundimit,
  Do shohin me kot se s'do ta gjejnë,
  frikën në sytë e kaltër të Nazimit.

  Unë,
  Në errësiren e purpurt të vjeshtës,
  shokët dhe ty do vështroj,
  dhe vetëm një dhimbje-këngë të mbetur gjysmë,
  dheut do ti çoj.

  Gruaja ime!
  Zemërmira!
  Florilyera!
  Bleta ime me sy ngjyrë mjalti:
  Përse të shkrova ty,
  se kërkojnë të më varin?

  Gjyqi është veç hapi i parë,
  Dhe si bostan kokën menjëherë
  s'ta marrin.

  Eja, leri këto,
  kjo është veç një e largët mundësi,
  Po pate para më blij një palë brekë
  fanellate e mi sill.
  Se më zuri prapë këmbën
  shijatiku, i flamosuri.
  Dhe mos harro:
  Veç gjëra të mira duhet të mendojë
  gruaja e një të burgosuri!

  (11.11.1933 Bursa, në burg)

 10. #8
  i/e regjistruar Maska e geakronos
  Anėtarėsuar
  12-01-2006
  Postime
  3
  Ah sa e bukur eshte kjo! Ah!

 11. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar geakronos pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 12. #9
  Perjashtuar Maska e Prototype
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Mosha
  38
  Postime
  1,451
  Vertete e bukur .. dhe prekese

 13. #10
  Perjashtuar Maska e BlackEagle
  Anėtarėsuar
  01-11-2006
  Vendndodhja
  500 Miles a way from home.
  Postime
  260

  Nazim Hikmet

  Po vendos ketu disa poezi te Nazim Hikmet, nje poet Truk, jo famė pak.  ********


  Jam une qe trokas te ju dere ne dere
  Dhe dyert e shtepive jua ēel nje per nje
  Jam ēupez e vdekur, e padukshme ne ajer,
  S'kam ardhur t'ju tremb, t'ju le ne prag pa zė.

  Dhjete vjet me pare me kishit mes jush,
  Po Hiroshima nje vdekje te lige me dha.
  Dhe mbeta femije, shtate vjeē sa ē'kam qenė;
  Femijet e vdekur nuk hedhin me shtat.

  Sė pari m'u ndezen floket e gjatė,
  Pastaj zjarri m'u ngjit nga duart ne sy,
  Prej trupit mė mbet veē nje grusht hi i nxehtė
  Qė era e shperndau ne qiellin e zi.

  Degjni, asgje s'kerkoj prej jush sot,
  Askush prej jush s'me jep me dot nje dhele
  Ēupa qe u dogj si nje cope gazete
  S'shijon me dot prej jush nje karamele.

  Trokas dere me dere, me degjoni, pra,
  Dhe ne nderin tuaj beni be te gjithe
  Se kurre s'do kete vdekje, po karamele te embla
  Do gatuhen ne bote per ti gezuar femijet.  Plaku ne breg te detit.

  Majat kate-kate vėn sėrė,
  Gjer buze deti zbret pishnaja poshtė,
  Shtrire ne kurriz, permbi rėre,
  Rri ne breg nje plak kockefortė.

  Kete dite gushti me diellin qe djeg,
  Nga larg lypin ndihme anijet ne menxyrė;
  Freski te kaltereme sjell era ne breg,
  Nje ledhatim plakut i rrika mbi fytyrė.

  Duart kishte mbledhur permbi bark,
  Si dy gafore te lodhura e keokeforta,
  Fitorja ka lekuren e trashe
  Te nje udhetimi me te zorshem se koha.

  Qepallat mbushur kripe e rrudha
  Me njera-tjetren rrine mbyllur butė,
  Ne erresire shkendijash te praruara
  Degjon buēitje deti plak'i urtė.

  Deti dhe peshqit dhembegjatė,
  Ngrehinat e ndajnatės qe po gdhin,
  Rrjetat para shtepise se peshkatareve
  Dhe lutje larg shkembinjte ne lulezim.

  Vallė, maja e pishnajes feshferin
  Atje lart, shume me lart, neper re?
  E di ai se rrotull te vjen mendja
  Kur majat qe nga poshte rri e sheh?

  Majat kate-kate vėne sėrė
  Gjer buze detit zbret pishnaja poshtė
  Shtrire ne kurriz, permbi rere
  Rri ne breg nje plak kockefortė.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga BlackEagle : 23-12-2006 mė 19:19

 14. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar BlackEagle pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 15. #11
  Perjashtuar Maska e BlackEagle
  Anėtarėsuar
  01-11-2006
  Vendndodhja
  500 Miles a way from home.
  Postime
  260
  Qyeteti,Mbremja Dhe Ti

  Ju mbaj nė krahė krejt lakuriq,
  qytetin,mbrėmjen dhe ty.
  Dritėn tuaj e kam nė fytyrė
  dhe kundėrmimin e flokeve tuaj.
  E kujt ėshtė kjo zemer qė rreh
  Pėrmbi mėrmėrimėn e frymėve tona tė dridhshme ?
  Mos ėshtė zėri yt, i qytetit, apo i mbremjes,
  Apo zėri im?
  Ku mbaron nata, ku nis qyteti,
  Ku mbaron qyteti, ku fillon ti ?
  Po fundi im ku ėshtė, po fillimi ku ?  Si vendin tim e dua tokėn mbarė

  Tė vdekurit e mi ngado i mbolla farė,
  Ca prehen nė Stamboll, ca nė Pragė, nė Odesė.
  Si vendin tim e dua tokėn mbarė,
  Ma beni varr tė tėrėn kur tė vdes.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga BlackEagle : 23-12-2006 mė 18:35

 16. #12
  Perjashtuar Maska e BlackEagle
  Anėtarėsuar
  01-11-2006
  Vendndodhja
  500 Miles a way from home.
  Postime
  260
  E Gjitha

  Jam nė agoshin qė rritet,
  Plot dėshira i kam duart,bota ėshte e bukur,

  S'mė lodhen sytė sė pari pemėt,
  Pemėt Plot Shpresė,pemėt E Gjelbra.

  Nje shteg i pėrdjellur humbet pėrmes manave,
  Unė Rri Nė Dritaren E Infermjerisė.

  Dhe erė barnash hiē nuk ndiej,
  Andej diku do tė kenė ēelur karafilat.

  Tė Jesh Rob, Nuk Ėshtė Kushedi Ēfarė
  Por Tė Mos Jepesh, Kjo Ėshtė E Gjitha.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga BlackEagle : 23-12-2006 mė 18:44

 17. #13
  Perjashtuar Maska e BlackEagle
  Anėtarėsuar
  01-11-2006
  Vendndodhja
  500 Miles a way from home.
  Postime
  260
  Kėtė mėngjes u zgjova pėrsėri

  Kete mengjes u zgjova perseri
  Rremujshem persiper me rane
  Muri,batanija, dhe xhami, dhe pylli,
  Hijedrita e argjendte qe bie ne tavan.

  Mbi mua ra nje bilete tramvaji,
  Nje gjysmenderr e fikur mbetur aty prane,
  Ky vend qe s'me do me emrin dhome hoteli
  Tri vargje poezie, nje ngjyre e verdhe kashtė.

  Me rane permbi koha me ballin e zbardhur,
  Kujtimet: te jesh ne mes te shiut, shtrati pa ty,
  Dhe lajme per ne te dy dhe per jeten tone ndamas.
  kete mengjes u zgjova pėrsėri.

  Befas jepem pas dites si te mos kish te mbaruar.

  Befas diēka brenda meje zgjidhet e me ze per gryke,
  Befas hov perpjete e ngrihem pa mbaruar shkrimin,
  Befas me fanepset vetja ne hollin e nje hoteli, ne kembe,
  Befas pema ndane trotuari me troket ne ballė,
  Befas nje ujk i ulerin henes, fatkeq, idhnak, i uritur,
  Befas yjet e zhubritura ne kopesht luajne lisharesi,
  Befas jepem pas dites si te mos kish te mbaruar
  Dhe ē'do here je ti qe del permbi ujė .......

 18. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar BlackEagle pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 19. #14
  Perjashtuar Maska e BlackEagle
  Anėtarėsuar
  01-11-2006
  Vendndodhja
  500 Miles a way from home.
  Postime
  260
  *******

  Ora gjashte e mengjesit,
  Ēel porten e dites, hyj ne tė,
  Ne dritare me pret shija e re e se kaluares,
  Ne pasqyren e ballit tim rrudhat e djeshme
  Dhe ne zverk nje ze gruaje i bute si pushi i ftoit,
  Dhe ne radio lajmet nga vendi,
  Dhe mandje lakmia ime gjithnje e pangopur,
  Do te rend peme me peme neper vreshten e oreve
  Dhe do te perendoje dielli, vogelushi im,
  Dhe shpresoj se pertej nates
  Do te me prese shija e nje te kaltre te re, shpresoj .......  Po Iki

  Po iki, sa gjera me mbeten pergjysme tek iki:
  Sorkadhja qe nga duart ja nxora gjahetarit
  Ende rri shtrire, e pa prekur,
  Portokallin qe keputa ne dege
  As ta qeroj nuk arrita dot,
  Deri midis yjesh u ngjita,
  Po s'arrita t'i numuroja dot,
  E nxorra ujin prej pusi
  Po as ne gote nuk hodha dot,
  Trendafilat i solla ne shporte,
  Po vazot dot nuk ua gdhenda,
  Me dashuri akoma s'qesh ngopur,
  Po iki. Sa gjera me mbeten pergjysme tek po iki.

 20. #15
  Perjashtuar Maska e BlackEagle
  Anėtarėsuar
  01-11-2006
  Vendndodhja
  500 Miles a way from home.
  Postime
  260
  E kam nje peme te vetja.....

  E kam nje peme te vetja,
  Faren ia kam sjelle nga dielli.
  Peshq te zjarrte gjethet e saj
  Dhe frutat i cicerojne si zogj.

  Udhetaret prej kohesh kane zbritur nga raketa
  Ne yllin qe une kam te vetja,
  Flasin gjuhen qe kam degjuar ne endrra,
  Pa urdhra, pa mburrje, pa lutje.

  E kam nje rruge te bardhe te vetja,
  Per milingonat ngarkuar me grure
  Dhe kamionat plot thirrje festive;
  Veē karroca te vdekurish s'kalojne aty kurre.

  Kohen e mbaj te patundur te vetja
  Si trendafil i kuq ereshume,
  Le te jete sot e premte dhe neser e shtune,
  Le te me jete tretur shume nga vetja,
  Fare pak te mbetet,
  As qe dua t'ia di.

 21. #16
  Perjashtuar Maska e BlackEagle
  Anėtarėsuar
  01-11-2006
  Vendndodhja
  500 Miles a way from home.
  Postime
  260
  Gjithe rruges.......

  Gjithe rruges malli s'mu nda.
  Jo si hija ime,
  Malli m'u be shok
  Edhe mes territ te nates,
  Jo si duart as kembet,
  Dore e kembe s'i ndien ne gjume,
  Mua dhe ne gjume malli s'me leshon.

  Gjith rruges malli s'mu nda.
  Jo si uria, jo si etja,
  Jo si lypet zjarri mes acarit,
  Flladi ne mes te vapes,
  Si diēka e pa shuar jo,
  Nuk eshte trishtim, nuk eshte gezim,
  Mbetur pa qytetet, pa rete, pa kenget,
  Mbetur pa kujtimet,
  Brenda e jashte vetes, veē atij s'kisha tjeter.

  Gjith rruges malli s'mu nda.
  Tek e fundit ē'me mbetet nga gjithe ky udhetim
  Veē ketij malli ne gropezen e dores?

 22. #17
  Perjashtuar Maska e BlackEagle
  Anėtarėsuar
  01-11-2006
  Vendndodhja
  500 Miles a way from home.
  Postime
  260
  ******

  Ē’ben ajo tani?
  Tani,kėtė ēast?
  Nė shtėpi ėshtė? Nė rrugė?
  Nė punė? E shtrirė? Nė kembe?
  Mos ka ngritur krahėt?
  O trendafili im,
  Si ti zbulon papritur kjo levizje
  Llėrėt e bardha, tė mbushura!

  Ē’bėn ajo tani,
  Tani, kėtė ēast?
  Pėrkedhel macen e vogel
  Mbi gjunjė.
  Apo ndoshta ecėn.
  Ja, kźmba e saj si shtyhet,
  O kėmbėt e tua, kėmbėt e dashura
  Kėmbė qė ecin nėpėr shpirtin tim,
  Kėmbė qė m'i shndritin ditėt e zeza.

  Pėr kė mendon ajo?
  Pėr mua? Apo .... Ku i dihet,
  Pėr fasulet qė s'duan tė ziejnė,
  Apo ndoshta pyet veten
  Pse kaq njerėz mbi tokė
  Janė tė mjerė,
  Ē’bėn ajo, ē'bėn ajo tani,
  Kėtė ēast?

 23. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar BlackEagle pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 24. #18
  Perjashtuar Maska e BlackEagle
  Anėtarėsuar
  01-11-2006
  Vendndodhja
  500 Miles a way from home.
  Postime
  260
  Te kuptosh

  Nga ninullat qe kendojne nenat,
  Te lajmet qe lexon spikeri,
  Te fitosh mbi genjeshtren kudo qofte ne bote,
  Ne zemer, ne libra, ne rruge.
  Ē'lumturi perrallore eshte te kuptosh,
  Te kuptosh ēka po vdes dhe ate qe po lind.

 25. #19
  Perjashtuar Maska e BlackEagle
  Anėtarėsuar
  01-11-2006
  Vendndodhja
  500 Miles a way from home.
  Postime
  260
  Po ate zemer, Po ate koke

  Pa mburrje, e dashur,
  Si plumb i pershkrova dhjete vjetet e burgut.
  Po te mos i kujtoj dhimbjet qe kam ne melēi
  Po ate zemer kam, mo ate koke qe kam pasur.

 26. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar BlackEagle pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 27. #20
  Perjashtuar Maska e BlackEagle
  Anėtarėsuar
  01-11-2006
  Vendndodhja
  500 Miles a way from home.
  Postime
  260
  Per jeten

  Jeta nuk eshte loje,
  Do marre seriozisht,
  siē ben ketri, per shembull,
  Pa pritur asgje nga qielli as nga bote e perjetme.
  Ty s'te mbetet gje tjeter veē te jetosh.

  Jeta s'eshte loje,
  Do marre seriozisht.
  Aq seriozisht,
  Sa edhe mbeshtetur per mur, per shembull,
  me duart ne pranga
  Apo ne laborator,
  me bluze te bardhe, me syze te trasha
  Te vdesesh qe njerezit te jetojne,
  Njerezit qe as per fytyre s'i ke pare
  Dhe te vdesesh duke e ditur mire
  Se s'ka gje me te bukur, me te vertete se jeta.
  Ajo do marre seriozisht,
  Aq seriozisht
  Sa edhe shtatedhjete vjeē, per shembull,
  te mbjellesh ullinj,
  Jo qe t'u mbeten femijeve,
  Por sepse nuk beson te vdekja,
  Sado se i druhesh,
  Sepse jeta gjithnje peshon me shume ne kandar.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Krijime ne italisht
  Nga leci nė forumin Krijime nė gjuhė tė huaja
  Pėrgjigje: 229
  Postimi i Fundit: 25-05-2012, 08:13
 2. Nazim Hikmet
  Nga AsgjėSikurDielli nė forumin Krijime nė gjuhė tė huaja
  Pėrgjigje: 38
  Postimi i Fundit: 25-08-2004, 05:25

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •