Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 35 prej 35

Tema: Nazim Hikmet

 1. #21
  Perjashtuar Maska e BlackEagle
  Anėtarėsuar
  01-11-2006
  Vendndodhja
  500 Miles a way from home.
  Postime
  260
  ***

  Oh sa kam deshir ta dish
  Ta puth e ta puth doren tende
  E pran teje te bie pak me pas
  Dhe vdekjen ta pres me aq endje

  C`me duhen ditet qe vine?
  Asgje s`me hyn me ne sy
  Dielli prap boten do ndrije
  Por i verber do jem un` paty

  Sa vite u bene,sa vite
  U desheme askush s`e mor vesh
  Pra cohu tani,ty te lutem
  Nje fjale ma thuaj,a me qesh

  Mes jetes time kalove
  Si yllin qe terrin e ndrit!...
  Pra cohu tani ti e vdekur
  Me doren e ftoht me vrit

  Se jeta pa ty do me jete
  Nje nate e mbetur pa yll
  Me vrit pra me doren e ftohte
  Qe syte prane teje ti mbyll

 2. #22
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-03-2003
  Vendndodhja
  Anadoll
  Mosha
  41
  Postime
  35
  Urime! Kush ika perkthyer keto dhe nga cila gjuhe?
  Nje dite sinjor kapiteni ciganen ne rruge e takoi

 3. #23
  Nazim Hikmet ka vertet poezi te bukura qe i kam lexuar me pare ne gjuhe te huaj. U gezova kur pata rastin te gjej nje permbledhje me poezi te tij perkthyer ne shqip nga Besnik Mustafaj. Libri titullohet “Peisazhe njerezore”. Me sa lexova, edhe nje pjese e poezive te sjella ne kete teme i perkasin kesaj permbledhjeje.

  Shkeputur nga “Letra dhe poema” (1942-1946)

  3.

  Do te them dicka
  ……….me rendesi thelbesore.
  Natyra e njeriut nderron
  ……….kur ai nderron vend.
  Ketu une e dua tmerresisht
  gjumin qe vjen si nje dore mike
  te hape drynat e portes sime
  dhe te permbyse muret qe me rrethojne.
  Si ne ate krahasimin e rendomte
  une i jepem gjumit.
  Si drita qe rreshqet ne ujerat e qeta.
  Shoh endrra te mrekullueshme.
  Jam gjithnje jashte,
  bota eshte e kthjellet, bota eshte e bukur.
  Dhe asnjehere s’e pashe veten
  aty te burgosur.
  Dhe asnjehere neper endrra
  s’u rrezova nga majemali i humnerave.
  Po zgjimet i paske te tmerrshme, do te thuash ti.
  Jo, e shtrenjta ime,
  jam aq trim sa endrren ta shoh gjithnje si enderr…
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 4. #24
  Ninulla

  I
  Fli, bukuroshja ime, fli!
  Do ta sjell tani gjumin nga koshptet pėr ty
  Ah, pėr sytė e tu geshtenjė me pjergulla tė blerta!
  Fli, bukuroshja ime, fli
  Fli buzagaz pėr ėngjėjt,
  nani - nani!

  Fli, bukuroshja ime, fli!
  Do ta sjell tani gjumin nga deti pėr ty
  Njė gjumė tė thellė e tė freskėt, tė lehtė si bletė.
  Fli, bukuroshja ime, fli,
  Nėn velat e fryra prej erės,
  nani - nani!

  Fli, bukuroshja ime, fli!
  Do ta sjell gjumin drejt e nga yjet pėr ty
  Njė gjumė tė rruztė si prej kadifeje,
  Fli, bukuroshja ime, fli
  Te kryet e shtratit tėnd zemra ime, rri zgjuar
  nani - nani!

  II
  Shpirti im
  Mbylli sytė ngadalė-ngadalė
  Dhe, siē fundosesh nė ujė
  Zhytu nė gjumė, zhveshur e me tė bardha veshur
  Mė e bukura ėndėrr tė pret,
  nani - nani!

  Shpirti im
  Mbylli sytė ngadalė-ngadalė,
  Dhe braktise veten si nė krahėt e mi shtrėnguar
  nani - nani!

  Mua as nė gjumė mos mė harro
  nani - nani!


  Mbylli sytė ngadalė-ngadalė
  Sytė e tu jeshilė tė thellė ku digjet njė zjarr
  nani-nani, shpirti im,
  nani - nani!

  Pėkthyer nga Besnik Mustafaj
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 5. #25
  Perjashtuar Maska e BlackEagle
  Anėtarėsuar
  01-11-2006
  Vendndodhja
  500 Miles a way from home.
  Postime
  260
  Edhe njė herė pėr ty

  Dashuroj te ti
  riskun e anijes qė udhėton drejt polit
  Dashuroj te ti
  guximin e eksploratorėve tė mėdhenj,
  Dashuroj te ti tė largėtėn,
  Dashuroj te ti tė pamundurėn.
  Hyj nė sytė e tu si nė njė pyll
  ku veē dielli hyn,
  Dhe unė, i mbytyr nė djersė, i uritur e zemėrak,
  Me zjarrminė e gjahtarit
  kėrkoj trupin tėnd.

  Dashuroj te ti tė pamundurėn,
  Por aspak dėshpėrimin.

  Dhe !

  Ti je skllavėria dhe liria ime,
  Ti je trupi im qė digjet
  Si trupi i zhveshur i netėve tė verės.
  Ti je vėndi im,
  Ti, me hullitė e blerta tė syve tė zinj,
  Ti, kaq e bukur, ngadhnjimtare,
  Je malli im
  Krejt e paarritshme nė ēastin kur tė mbaj nė krahė.

 6. #26
  Perjashtuar Maska e BlackEagle
  Anėtarėsuar
  01-11-2006
  Vendndodhja
  500 Miles a way from home.
  Postime
  260
  Ti s'je mė kėtu...

  Ti s'je mė kėtu,
  U shkretua njė prej qyteteve mė tė bukur tė botės,
  U zbraz, si dorashka kur ti e ke hequr prej dore,
  U fik, si fiken pasqyrat kur s'tė shohin ty.
  ............................
  ...........................
  ......................

  Po e lė me kaq, ndoshta, Shigjeta shkruan pjesėn tjetėr

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e Syku
  Anėtarėsuar
  20-11-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  39
  Postime
  257
  Je skllaveria ime, je liria ime (Nazim Hikmet)

  Je skllaveria ime, je liria ime,
  je mishi im qe digjet,
  si mishi i zhveshet i neteve te veres,
  je atdheu im,
  ti, me rreflekset jeshil te syve te tu,
  ti, e lartesuar e fitimtare,
  je nostalgjia ime,
  kur te di te padepertueshme,
  ne te njejtin moment
  ne te cilin te rrembej.

 8. #28
  Polemikė

  Ti sheh veē horizontin qė shndritet
  unė dhe natėn e shoh
  ti nuk sheh gjė tjetėr veē natės
  unė dhe horizontin qė shndritet

  30 gusht 1958

  perktheu Besnik Mustafaj
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 9. #29
  I

  Rri aty siē je nė dritėn e pajetė
  Qė dielli ta hedh mbi fustanin e blertė
  Dhe ja si plaga ime u ēel qė kėtė ēast
  Dhe shėrbėtori yt i tėri kullon gjak.

  II

  Mendja ime nuk rresht e nuk rresht
  Tė rikrijoj ty me gjithė ē'ke
  Dhe me duart qė mė dot nuk tė prek
  Ta mbuloj bardhėsinė me njė fustan tė blertė


  Anija

  S'ėshtė zemra, medet, po njė kėpucė lėkurbualli
  Qė ecėn pa pushim,
  .................Ecėn e s'griset kurrė;
  Njė kėpucė qė shkon para nėpėr rrugėt plot gurė
  Para Varnės kalon njė anije
  "Oi, fijet e argjendta tė Detit tė Zi",
  Njė anije nė udhė pėr nė Bosfor,
  Nazimi anijen e pėrkėdhel ėmbėlsisht
  ........................Dhe ndien t'i digjen duart

  perktheu Besnik Mustafaj
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 24-05-2009 mė 23:55
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 10. #30
  Nga ky qytet si do te dalim


  Para meje gjithe portat e tij rrine mbyllur,
  gjithe perdet jane ulur,
  as edhe nje kuadrat i kalter,
  as edhe nje grusht yje.
  Mos qenka e thene te na zere vdekja ketu?
  Nga ky qytet si do te dalim,
  .........................trendafili im?

  3 gusht 1959


  perktheu Besnik Mustafaj
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 11. #31
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-03-2009
  Postime
  55
  Per koincidence e kam ketu "Peisazhe njerzore" te Nazim Hikmetit.Sipas meje, sebashku me Lorken,Neruden dhe Elyarin, perbejne nje "kor"poetik te paperseritshem...Jane ai brez poetesh qe e prune artin dhe poezine ne permasat njerezore ne kuptimin e gjere te fjales.Ata u bene "bardet" e shpirtit dhe dhimbjes njerzore.Nazim Hikmet sebashku me poetin tjeter turk Jahja Qemal jane jo vetem simbole frymezuese te popullit turk ,por dhe te mbare lexuesve dhe admiruesve te poezise ne gjithe boten...Une personalisht,panvarsisht nga disa diferenca te vogla persa i perket bindjeve dhe botkuptimit politiko-ideologjik me poetin, e kam si pike referimi dhe frymezimi ne te gjitha momentet e vecanta te jetes sime.Nazim Hikmet eshte misherimi i vuajtjes,qendreses,shpreses dhe dashurise midis njerzve.Eshte poeti "i regetimes se shpirtit..."

 12. #32
  ***

  Ti je dehja ime,
  Dehja qė hiē s'mė lėshoi,
  ……….Dehja qė dot s'mė lėshon
  ……….Dhe as nuk dua tė mė lėshojė.

  Me kokėn plumb,
  ……….Me gjunjė tė rrjepur
  ……….E rrobat pėrbaltur
  Shkoj kah drita jote qė vezullon e shuhet,
  ……….Kalamendem, bie, ngrihem prapė.

  perktheu Besnik Mustafaj
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 13. #33
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-12-2011
  Postime
  1
  Pershendetje! jam e interesuar per poezite e poeteve turq dhe grek . Une ketu po shoh disa poezi , te gjitha te Nazim Hikmet jane .?Perkthimet jane te nje niveli te mire apo jo , sepse une po shoh ketu qe ky antare eshte perjashtur , ka lidhje me perkthimet ? Me ktheni pergjigje ju lutem. Po disa poezi te autoreve grek Odisea Elitis , dhe Jorgo Seferis. ju lutem me ndihmoni! Faleminderit!

 14. #34

  Nazim Hikmet

  pėrktheu Faslli HALITI

  SHPIRTI IM

  Shpirti im
  mbylli sytё
  dalё ngadalё
  dhe siē zhytesh nё ujё
  zhytu nё ёndёrr
  lakuriq e veshur me tё bardha
  nё ėndrrėn mё tё bukur do tё tё pres.
  Shpirti im
  mbylli sytё
  dalё ngadalё
  hidhu nё harkun e krahėve tё mi
  mos mё harro nё ёdrrёn tёnde
  mblli sytё dalёngadalė
  sytё e tu ngjyrё gёshtenjё
  ku digjet njё flakё e blertё
  Shpirti im.

  MIRUPAFSHIM VĖLLA DET

  Dhe ja po shkojmė siē erdhėm
  mirupafshim vėlla det
  marr me vete pak nga zallishtja jote
  pak nga kripa jote e kaltėr
  pak nga pafundėsia jote
  pak prej dritės sate
  prej trishtimit tėnd.
  Ti det dite tė na thuash shumė gjėra
  pėr fatin tėnd prej deti
  ja ku jemi me pak mė shumė shpresė
  ja ku jemi me pak mė shumė inteligjencė
  dhe po ikim siē erdhėm
  Mirupafshim vėlla det.

  DO TĖ LINDIN NJERĖZ MĖ TĖ MIRĖ

  Do tė lindin te ne
  njerėz mė tė mirė.
  Brezi
  qė do tė vijė
  do tė jetė edhe mė i mirė
  nga cilido i lindur
  nga toka,
  nga hekuri, zjarri.
  Pa frikė,
  pa u menduar shumė,
  nipat tanė
  do t’i japin dorėn njeri-tjetrit,
  duke vėshtruar
  yjet qiejve
  dhe do tė thonė:
  “Sa e bukur ėshtė jeta !”
  Dhe do t’ia marrin njė kėnge
  krejt tė re,
  tė thellė si sytė e njerėzve,
  tė freskėt si njė verige rrushi,
  njė kėnge tė lirė, tė gėzuar.
  Asnjė pemė
  s’ka dhėnė
  fruta mė tė bukura.
  As edhe nata mė e bukur
  nga netėt e pranverės
  nuk i ka njohur kurrė
  kėta tinguj
  kėto ngjyra.
  Do tė lindin te ne
  njerėz mė tė mirė.
  Brezi
  qė do tė vijė
  do tė jetė mė i mbarė
  nga cilido i lindur
  nga toka,
  hekuri,
  nga zjarri.

  JETĖS

  Jeta nuk ėshtė shaka.
  Merre seriozisht
  si ketri,
  qė s’pret asgjėje
  nga jashtė ose bota e pėrtejme.
  Ti s’ke pėr tė bėrė tjetėr veēse do jetosh.
  Jeta nuk ėshtė shaka.
  Merre seriozisht,
  seriozisht gjer nė atė pikė, kur duarlidhur
  vėnė pas murit apo brenda laboratorit
  me bluzė tė bardhė dhe syze tė mėdha,
  ti tė vdesėsh, qė tė jetojnė njerėzit,
  njerėzit qė ti s’ke pėr t’ua njohur fytyrat,
  dhe do tė vdesėsh i vetėdijshėm se asgjė s’ėshtė mė e bukur,
  mė e vėrtetė se vetė jeta.
  Merre seriozisht,
  gjersa shtatėdhjetė vjeēar,
  tė fillosh
  tė mbjellėsh ullinj,
  jo pėr t’ua lėnė fėmijėve,
  por sepse ti, s’beson nė vdekje
  dhe duke e trembur vdekjen ,
  jeta do tė peshojė mė shumė nė peshore.

  JE SKLLAVĖRIA IME

  Je skllavėria ime, je liria ime,
  je mishi im qё tė djegė
  si mishi lakuriq i netёve tё verёs,
  je atdheu im
  me reflekset e blerta tё syve tё tu
  ti je e lartė, fitimtare,
  je pėrmallimi im.
  Tё di
  tё paafrueshme
  ndėrsa unė tё pushtoj ty.

  PĖLQEJ TEK TY

  Pėlqej tek ti
  aventurėn e varkės qė shkon drejt polit
  pėlqej tek ty
  guximin e njerėzve tė zbulimeve tė mėdha
  pėlqej tek ty gjėrat e largėta
  pėlqej tek ty tė pamundshmen
  futem nė sytė e tu si nė njė pyll
  plot dritė
  dhe i djersitur i uritur i furishėm
  kam pasionin e gjuetarit
  pėlqej tek ty tė pamundurėn
  por jo dėshpėrimin.

  MĖ I BUKURI I DETEVE

  Mė i bukuri i deteve
  Ėshtė deti, ku s’kemi lundruar.
  Mė i bukuri i fėmijėve tanė
  S’ėshtė rritur ende.
  Mė tė bukurat e ditėve tona
  Ende s’i kemi jetuar.
  Dhe
  gjėnė mė tė bukur qė dua tė tė them
  ende s’ta kam thėnė.

  SHEKULLI IM S’MĖ FRIKĖSON

  Shekulli im s’mė frikėson,
  shekulli im gjithė mjerim e mizori
  Shekulli im i guximshėm dhe heroik
  S’do tė them kurrė se jetova shumė herėt,
  ose jetova shumė vonė
  Jam krenar qė jam me ju kėtu.
  E dua shekullin tim qė vdes e rilind
  njė shekull, ditėt nė mbarim tė tė cilit do jenė tė bukura:
  Shekulli im do tė shkėlqejė njė ditė
  siē tė shkėlqejnė
  ty sytė

  GJETHE TĖ VDEKURA

  Shoh gjethet qė bien e brenda meje copėtohet zemra
  sidomos gjethet e rrugėve
  sidomos po tė jenė gėshtenja tė egra
  sidomos po tė kalojnė fėmijėt
  sidomos nėse qielli ėshtė i kulluar
  sidomos nėse atė ditė kam pasur njė lajm tė mirė
  sidomos nėse zemra atė ditė nuk mė dhemb,
  sidomos po tė besoj se atė ditė, ajo qė dua, mė do,
  sidomos nėse atė ditė e ndiej veten nė harmoni me njerėzit e me veten,
  po tė shoh qė bienė gjethet, mua mė copėtohet shpirti brėnda qenies sime
  sidomos po tė shoh gjethet e rrugėve, sidomos tė rrugėve me gėshtenja tė egra.

  SHOH TOKĖN NĖ GJUNJĖ

  Shoh tokėn nė gjunjė
  shoh barin
  shoh insektet
  shoh ēastin e lulėzuar e tė kaltėr.
  Je si toka e pranverės, e dashur.
  unė tė shoh.
  I shtrirė pėrmbys shoh qiellin
  shoh degėt e pemėve
  shoh lejlekėt qė flutururojnė.
  Je si qielli i pranverės, e dashur,
  unėtė shoh.
  Kam ndezur njė zjarr sonte nė fshat
  prek zjarrin
  prek ujin
  prek stofin dhe argjendin.
  Je si zjarr fushimi nė qiell tė hapur,
  unė tė prek.
  Jam mes njerėzve, i dua njerėzit
  Dua veprimin
  Dua mendimin
  Dua luftėn time.
  Je njė qenie njerėzore nė luftėn time
  Unė tė dua


  NĖ KĖTĖ NATĖ VJESHTE

  Nė kėtė natė vjeshte
  jam plot me fjalėt e tua
  fjalė tė pėrjetshme si koha
  si materja
  fjalė tė rėnda si dora
  xixėlluese si yjet.
  Nga koka jote nga mishi yt
  nga zemra jote
  me t’arritur fjalėt e tua
  fjalėt e tua tė ngarkuara me ty
  fjalėt e tua, nėnė
  Fjalėt e tua, dashuri
  fjalėt tuaja, mike
  Ishin tė trishtuara, tė dashura
  ishin tė gjalla, plot shpresė
  ishin tė guximshme, heroike
  fjalėt e tua
  ishin njerėzim.

  MEHMET

  Nga njėra anė tiranėt, na ndan si njė mur.
  Nga ana tjetėr kjo zemėr fatzezė mė bėri njė shaka tė shėmtuar,
  i vogli im,
  Mehmeti im,
  mbase fati do tė mė pengojė tė tė shoh pėrsėri.
  E di, ti do tė jesh njė djalė
  i ngjashėm me njė kalli gruri:
  biond, i hollė e me trup tė gjatė.
  kėshtu kam qenė edhe unė kur isha i ri.
  Sytė e tu do tė jenė tė mėdhenj si ato tė nėnės sate,
  ndonjėherė me njė rrjedhojė tė hidhur trishtimi.
  Do tė kesh njė zė tė bukur,
  zėri im ishte i egėr.
  Balli yt do tė jetė i bardhė.
  Kėngėt qė do tė kėndosh do tė thyejnė zemra.
  Ti do tė jesh i shkėlqyer nėpėr bisedime.
  Dhe unė kam qenė mjeshtėr nė biseda,
  kur njerėzit s’mė ngacmonin nervat.
  Nga buzėt e tua do tė rrjedhė mjaltė.
  Ah, Mehmet,
  sa zemra do copėtosh !
  Mos e mundo nėnėn tėnde.
  Nėna ėshtė fortė dhe e butė, mėndafsh,
  edhe nė moshėn e gjysheve ao do tė jetė e bukur,
  si atė ditėn, kur e pashė pėr herė tė parė.
  brigjeve tė Bosforit
  Ishte 17 vjeēe,.
  Ishte dritė hėne,
  ishte drita e ditės,
  ishte si njė kumbull e artė.
  Jeto nė kėtė tokė si tė ishte shtėpia e babait tėnd.
  Turqia,
  Toka jonė,
  njė vend i bukur midis vendeve,
  dhe njerėzit e saj,
  tė njė bashkimi tė mirė,
  punėtorė tė urtė e tė guximshėm
  tmerrėsisht tė mjerė.
  Ti, tė ardhmen,
  do ta shohėsh me sytė e tu,
  do ta prekėsh me duart e tua.
  Mbase unė do vdes larg gjuhės sime,
  larg kėngėve tė mia,
  kripės ime, bukės sime,
  duke ndier mall pėr nėnėn tėnde dhe pėr ty.
  Mehmeti im i vogėl
  po iki.
  Jam i qetė.
  Pėr njė kohė tė gjatė.
  Jeta qė tretet tek unė, do tė gjendet tek ty,

 15. #35

  Pėr: Nazim Hikmet

  Shpirti yt

  Shpirti yt ėshtė pėrrua, trėndafili im,
  Buron atje lart, majė maleve
  Nga majėmalet vėrshon drejt fushės,
  Drejt fushės, pa e mbėrritur dot kurrė fushėn,
  Pa mbėrritur dot kurrė te gjumi i rėndė i plepave,
  Te qetėsia e harqeve tė gjėra tė urave,
  Te kallamėt e te rosat kokėgjelbra
  Pa e mbėrritur dot kurrė fushėn, trishtim e saj tė butė.

  Zbret drejt fushės pa mbėrritur dot kurrė
  Tė fushat e hapėsirta tė grurit me hėnėn pėrmbi;
  Buron atje lart, majė maleve,
  Sjell me vete shtresa resh
  Herė grumbuj-grumbuj e herė tė shprishura,
  Sjell me vete yje tė mėdha netėsh tė gjata,
  yje shkrepash tė vetmuar,
  Diejt e kaltėr tė borėrave tė pėrjetshme;
  Vėrshon i shkumėzuar, nė fund tė shtratit tė vet,
  I trazon gurėzit e bardhė mė gurėzit e zinj,
  Vėrshon me peshqit e vet qė notojnė pėrpjetė rrjedhės,
  Kthesat e urtėsojnė nga pak,
  Ngrihet kas e rrėzohet humnerave,
  I zemėruar keq me rrėmujėn e vet;
  Buron atje lart, majė maleve,
  Nga majėmalet vėrshon drejt fushės,
  Drejt fushės, i joshur pėr jetė prej fushės,
  Prej fushės, pa e mbėrritur dot kurrė fushėn.

  3 Shkurt 1960
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema tė Ngjashme

 1. Krijime ne italisht
  Nga leci nė forumin Krijime nė gjuhė tė huaja
  Pėrgjigje: 229
  Postimi i Fundit: 25-05-2012, 08:13
 2. Nazim Hikmet
  Nga AsgjėSikurDielli nė forumin Krijime nė gjuhė tė huaja
  Pėrgjigje: 38
  Postimi i Fundit: 25-08-2004, 05:25

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •