Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 46

Tema: Vesa Luma

 1. #1
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  36
  Postime
  11,960
  Faleminderit
  1
  22 falenderime nė 21 postime

  Vesa Luma

  Pėr herė tė parė nė skenėn shqiptare do tė shfaqej si "etheiste". Atėherė kur pasioni i hershėm pėr kėngėn e nxiste tė konkurronte mes shumė zėrave rinorė. Vesa Luma, tashmė e njohur si kėngėtare, kthehet sėrish. Por kėtė radhė nė rolin e prezantueses tė vitit jubile tė Festivalit tė Kėngės nė RTSH. Sė bashku me aktoren Ermela Teli, nė krah tė Adi Krastės, do tė jenė ikonat e kėtij edicioni. Shprehet e entuziazmuar pėr kėtė eksperiencė tė re qė e ka pranuar pa e bėrė dysh. Ndėrkohė qė vazhdon tė kujdeset pėr imazhin e saj si kėngėtare. Vetėm pak kohė mė parė ėshtė prezantuar me njė kėngė qė goditi mirė te publiku dhe po punon pėr albumin e saj tė parė. Vesa Luma po provon njėkohėsisht kėngėn, prezantimin dhe gazetarinė. Ndonėse diku mė e sigurt dhe diku me mė shumė punė, ajo kėrkon rrugėn e suksesit.

  Ju do tė ngjiteni nė sallėn e Pallatit tė Kongreseve si prezantuese e edicionit tė 45-tė tė festivalit. Si po e pėrjetoni kėtė eksperiencė?
  Sė pari, ėshtė privilegj tė jem nė krah tė Adi Krastės dhe tė punoj me njerėz si Pali Kuke. Po ashtu, Ermelėn e kam njė partnere shumė tė mirė dhe tė gjitha kėto mė ndihmojnė ta pėrballoj mė lehtė kėtė. Ėshtė hera e parė qė marr pjesė si prezantuese nė Shqipėri. Ndonėse nė Kosovė kam prezantuar disa herė, ky ėshtė njė festival i madh dhe duke e ditur qė e ndjekin me mijėra shikues, natyrisht qė ndjehem shumė mirė.

  Si e pritėt ftesėn e organizatorėve?
  Ishte njė befasi kur mė thanė, por pranova menjėherė. Tė prezantoja njė festival tė madh, e kam menduar si njė pėrvojė shumė tė mirė dhe nuk kisha pse tė mendohesha dy herė. Unė e ēmoj shumė bashkėpunimin me Adi Krastėn. Ai ka ndenjur kaq gjatė nė skenė, ėshtė profesionist dhe prezantuesi mė i mirė, kėshtu qė unė po mundohem "tė vjedh" pak nga ai. Shpresoj shumė qė nė tė ardhmen tė vazhdoj hapat e Krastės.

  Pėr herė tė parė nė Shqipėri jeni prezantuar nė skenėn e Etheve. Qė nga kjo kohė duket se gjėrat kanė ecur pėr mirė...
  Shqipėria po m'i hap rrugėt sa herė qė kam ardhur kėtu. Ethet ishin ato qė mė zbuluan dhe bashkėpunimi me organizatorėt po vazhdon. Zoti ndoshta mė ka dhėnė talentin, por kėtu kam pasur mundėsi ta pėrdor dhe ta pėrsos atė.

  Sa kanė ndryshuar gjėrat qė nga ai moment?
  Tani jam mė e sigurt dhe me mė shumė besim te vetja. Koha bėn tė vetėn dhe paraqitjet e shpeshta nė skenė mė kanė bėrė tė ndjehem mė e sigurt.

  Do tė kėndoni ndonjė kėngė gjatė netėve tė festivalit?
  Edhe ndoshta. Nuk dua tė zbuloj shumė.

  Njė element i veēantė i skenės ėshtė edhe looku. Si do tė paraqitet Vesa?
  Fustani do tė jetė stiluar nga Rezarta Skifteri. Do tė jenė veshje gala, ashtu siē i takon njė festivali tė madh.

  Pėr publikun, pėrveēse si prezantuese, jeni e suksesshme si kėngėtare. Ku e ndjeni mė tė fortė veten?
  Mė e fortė ndoshta ndjehem si kėngėtare. Kėngėn e kam nisur qė nė moshėn 5-vjeēare. Pėr mua ėshtė pasion dhe vjen nė mėnyrė tė vetvetishme. Ndėrsa tė prezantuarit pėr mua ėshtė profesion dhe kam pak vėshtirėsi. Por po punoj qė tė dal sa mė mirė dhe qė tė prezantuarit tė mė kthehet nė njė dėshirė tė vetvetishme.

  Pak kohė mė parė jeni shfaqur me njė kėngė qė u prit mirė nga publiku. Aktualisht po merreni me ndonjė projekt tjetėr?
  Jam duke punuar intensivisht pėr albumin tim tė parė qė do tė dalė sė shpejti. Mendoj se nė fillim tė vitit tė ardhshėm do jetė nė treg. Pėr realizimin e tij po punoj me kompozitorė tė ndryshėm nga Shqipėria dhe Kosova.

  Si e keni menduar kėtė album tė parė, ēfarė kėngėsh do tė pėrmbajė dhe ku do tė realizohen videoklipet?
  Do tė ketė rreth 10 kėngė qė do tė variojnė nga muzika ritmike, balada, por edhe zhanre tė tjera, ndėrsa videoklipet do tė xhirohen nė Kosovė.

  Pėrpara se t'ju bėnin ofertėn pėr tė qenė prezantuese, nuk e kishit menduar qė tė ishit konkurrente nė Festivalin e Kėngės?
  Pėr momentin nuk kam menduar tė jem konkurrente nė asnjė festival, sepse nuk kam qenė gati. Po merrem me realizimin e albumit dhe kam dėshirė qė kur ta fillojė njė punė ta marr seriozisht. Nėse do tė kisha ardhur nė festival si konkurrente, ndoshta nuk do tė kisha dalė si duhet, sepse do tė isha e shqetėsuar nga ideja pėr tė mbaruar albumin.

  Ku e shihni veten nė tregun muzikor kosovar?
  Mendoj qė do t'ia dal. Ndonėse tani ka shumė shije muzikore, pėrpiqem qė tė gjej njė mesatare tė asaj qė pėlqehet nga publiku. Tani nė Kosovė pėlqehet njė zhanėr qė unė ndoshta nuk e pėlqej, por nuk do ta tradhtoj publikun tim me atė lloj zhanri. Secili ka publikun e tij dhe unė do mundohem t'i afrohem shijeve tė tij.
  My silence doesn't mean I am gone!

 2. #2
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  36
  Postime
  11,960
  Faleminderit
  1
  22 falenderime nė 21 postime
  Ja edhe videospotii kenges "Jemi dhe s'jemi" nga Vesa Luma

  [youtube]8QXHRQq-ILY[/youtube]
  My silence doesn't mean I am gone!

 3. #3
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime nė 97 postime
  Ja edhe nje foto nga Vesa Luma
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 4. #4
  toXic Maska e ridy85
  Anėtarėsuar
  17-10-2005
  Vendndodhja
  ITALY
  Mosha
  34
  Postime
  339
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Kenga "Jemi dhe s'jemi" esht me te vertet e bukur
  firm e?????......ahuuuuu pertokam !!!

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-03-2003
  Postime
  10,255
  Faleminderit
  0
  26 falenderime nė 24 postime
  Vesa Luma me pelqen si Kengetare oshte shum e mir
  #VamosArgentina

 6. #6
  i/e larguar Maska e selina_21
  Anėtarėsuar
  22-07-2004
  Vendndodhja
  ≈ღ≈United States!ωho thє Hєll ωants to livє Hєяє Foяєvєя!!=Iм α cгαzу вαву...Hαte IT OR LOVE IT.ღ
  Postime
  1,099
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Vesa Luma !!!! Ka zene e bukur & eshte si Shpirt

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-03-2003
  Postime
  10,255
  Faleminderit
  0
  26 falenderime nė 24 postime
  /me Degjon kengen 'A i doje puthjet e mija' ene iken ne gjum
  Puc buxen ksaj siper muve qe e kam Yll/Bote
  #VamosArgentina

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Studenti 2006
  Anėtarėsuar
  11-01-2006
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  51
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Amon kur flisni per Vesen, tani eshte bo si gru, kur ishte tek ethet ishte si rrushhhhhhh.
  JETA ESHTE NJE LIBER.
  KAPAKET E TE CILIT JANE LINDJA DHE VDEKJA
  NDERSA FLETET DITET
  JETOJENI SA ME SHUME

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  120 falenderime nė 110 postime
  cka e ka kjo vesa ernest Lumen?

 10. #10
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime nė 97 postime
  Eshte nje kengetare fantastike dhe e pelqej shume kengen e saj i deshiroj suksese ne te ardhmen

 11. #11
  Perjashtuar Maska e havaja
  Anėtarėsuar
  05-11-2006
  Postime
  35
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Nese e degjon vetem muziken ne fillim me shume ke pershtypjen se do te degjosh nje kenge turqisht sesa shqip!! Kete e bejne shume kengetare per te pasur me shume sukses kenget e tyre,e mandej te njejtit kritikojne muziken shund e kiq qe pak me shume ngjane ne shqipe sesa kjo kenge qe eshte muzike krejtesisht turke!!

 12. #12
  DuRrEsAk&MoDeRaToR Maska e Bledari
  Anėtarėsuar
  22-04-2002
  Vendndodhja
  Durres - Shqiperi
  Mosha
  36
  Postime
  2,160
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Davius flm lal shum kenge e bukur dhe vidjo e bukur e Vesa Luma e kam kerkuar shum here per ta pare dhe me ne fund e pashe dhe nje her flm mik.

 13. #13
  Ultras Maska e KUSi
  Anėtarėsuar
  30-11-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  3,050
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  eshte nje kengetare e shkelqyer me nje ze shume te lezetshem , plus qe eshte kengetare eshte edhe nje udheheqese shume e mire
  ” UNĖ JAM MIRĖ KUR ASHT MIRĖ SHQYPNIA! ”

 14. #14
  Goc Tirone Maska e Tironsja
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Postime
  266
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Bravo Vesa vertet suksese.
  Vesa kendon shume bukur sidomos te kjo kenga dhe eshte shume e embel dhe lozonjare.

  shume bukur urime.
  :^zilet

 15. #15
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  36
  Postime
  11,960
  Faleminderit
  1
  22 falenderime nė 21 postime
  Mbas eksperiencės si kėngėtare, tani eksperimenton edhe me prezantimin Vesa, dialekt kosovar nė skenėn e festivalit

  Eshtė ngjitur nė skenėn e festivalit tė 45-tė tė Kėngės nė Radiotelevizion, pa u pėrpjekur aspak tė ndryshojė diēka nga dialekti i saj kosovar. Vesa Luma, vajza qė u bė e njohur pėr publikun shqiptar nė spektaklin televiziv “Ethet...” vjen tashmė nė Tiranė si prezantuese dhe jo si kėngėtare, pėr tė qenė nė krah tė pedagogut tė saj, Adi Krasta dhe aktores Ermela Teli. Ka qenė njė ftesė e regjisorit Pali Kuke, tė cilėn Vesa e ka pranuar pa u menduar gjatė, nisur nga fakti qė festivali ėshtė njė eveniment vėrtet i rėndėsishėm dhe pėr mė tepėr pėr tė ishte shumė i ēmueshėm fakti qė do tė ishte bashkėprezantuese me Krastėn”. “E kam pranuar pa asnjė hezitim ftesėn e papritur tė Pali Kukes pėr tė qenė prezantuesja e festivalit, tregon Vesa. Eshtė shumė i ēmueshėm fakti qė prezantoj sė bashku me Krastėn, njė njeri qė kaq gjatė vazhdon tė jetė nė skenė. Po pėrfitoj nga rasti tė vjedh diēka nga ky bashkėpunim dhe pse jo tė vazhdoj me hapat e Krastės”.

  E lidhur me kėngėn qė nė moshėn 5-vjeēare, studentja e vitit tė tretė Gazetari synon tė gjejė njė tė mesme ideale, mes pasionit tė saj, qė ėshtė muzika dhe profesionit si gazetare, tė cilin vazhdon ta ushtrojė nė televizionin e Kosovės. “Mė e fortė mund tė them se ndjehem si kėngėtare, sepse kėngėn e kam pasur qė nė moshėn 5-vjeēare, e kam si tė shpirtit, kurse gazetaria ėshtė profesioni im. Muzika mė vjen vetė dhe po punoj, qė edhe prezantimi tė mė vijė vetė”. E ndėrsa ėshtė e hapur tė flasė pėr punėn si gazetare, pasionin pėr muzikėn, ecurinė e albumit tė saj tė parė, qė pritet tė jetė nė treg nė fillim tė vitit tė ardhshėm, Vesa duket shumė fanatike nė drejtim tė jetės sė saj private. “E ruaj me shumė xhelozi jetėn time private dhe pėr asnjė arsye nuk dua ta bėj publike”, tregon.
  My silence doesn't mean I am gone!

 16. #16
  Trazuar nen qiellin blu Maska e Blue_sky
  Anėtarėsuar
  29-05-2004
  Postime
  2,308
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Vesa?Heum,le te trajtojme ndonje subject tjeter se po vazhduam me kete do me duhet te them qe ajo:
  1.Duket si femer me nje qerre kalamaj.Totalisht e shperlare.
  2.S'di te flase shqip.
  3.Teper e ngathet per te prezantuar.
  4.Ajo s'di te kendoje.
  ...
  (do kisha akoma por po i kursej per nje here tjeter)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Blue_sky : 23-12-2006 mė 16:15
  Kam vetem nje limit: qiellin!

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-08-2006
  Vendndodhja
  askund
  Postime
  9,058
  Faleminderit
  68
  49 falenderime nė 44 postime
  per prezantuese festivali nuk eshte

 18. #18
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Anėtarėsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Elbasan
  Mosha
  32
  Postime
  4,462
  Faleminderit
  2
  16 falenderime nė 16 postime
  Videoklipi shume origjinal, i uroj suksese pasi vertet e meriton.
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 19. #19
  Gone Maska e MiLaNiStE
  Anėtarėsuar
  19-05-2003
  Vendndodhja
  dónde ustedes no me puede ver
  Mosha
  30
  Postime
  1,770
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Kenga yll
  videoklipi mo yll

  e kam qef ket biles ka edhe nje keng tjeter " te kam dashur shum" gjithashtu edhe ajo sh e bukur

  ja edhe nje foto tjeter
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  God is coming and SHE is mad

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-06-2005
  Postime
  642
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 4 postime
  Pershendetje

  Kenga e Vesa Lumes Jemi dhe Sjemi, melodia eshte e vjedhur nga Greqishtja per Tekstin nuk e di se nuk e njof Greqishten.
  por ajo melodija me sa e di une eshte nje valle greke, nese nuk gaboj.

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •