Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  37
  Postime
  11,960

  Gzim Hajdari, nj poet shqiptar n Ruanda

  Vetm diktatura e gjat e nj grupi bolsheviksh, q, pr fat t trisht, kishin emigruar e studiuar n Perndim, e mbajtn shqiptarin t mbyllur brenda trojeve t veta. Gjith kohn tjetr, edhe pse nuk njihet si popull shtegtar, ai ka qen shprndar n t gjith botn. Pas vitit 1990, kjo dhunti e "vendit t shqiponjave" u provua srish. U dshmuan bashkkombs q ikn prtej Uraleve, apo n Australi dhe Alaska. Prej nj amerikani me origjin shqiptare ka ndodhur edhe m spektakolarja dhe m befasuesja: Flamuri shqiptar sht vendosur n Hn. Ne akoma nuk prodhojm dot nga gjrat m t thjeshta t zhvillimit t sotm teknologjik, por me siguri ndonj bashkkombsi yn, po t ndodh t ulet n t ardhmen me nj anije kozmike, n ndonj planet tjetr, edhe atje do t ler nj gjurm shqiptare. Nuk sht e papritur, pra, q her pas here nga aeroporti "Fiumiino" i Roms ngrihet me avion udhtimi "Boing" pr t shkuar n Azi apo Afrik edhe nj nga tant bashkkombs. Ai sht poeti Gzim Hajdari. Emigruar n Itali prej m shum se nj dyzine vitesh, dy her i diplomuar pr letrsi n Universitetin e Elbasanit dhe "La Sapienza" t Roms, autor n Itali i 11 librave dhe fitues i nnt mimeve t rndsishme, Qytetar Nderi pr merita letrare i Frozinones, i njohur nprmjet prkthimeve dhe intervistave edhe n popuj t tjer, deri edhe n SHBA, i ftuar vazhdimisht nga jo pak universitete pr t mbajtur leksione, ai ka tashm tre vite q shkon n zonat e nxehta t bots. Kto udhtime t tij i ndjek dhe i fikson n celuloid nj fotograf i njohur, i cili bashkpunon me t prditshmen e famshme "New York Times" dhe revistn prestigjioze "Newswik". Quhet Piero Pomponi. Me n qendr poetin shqiptar, ai bn albume tematik bardhezi, kurse Gzim Hajdari shkruan libra udhtimi. Kshtu, vitin e shkuar, pas nj qndrimi njmujor n jugun e Azis, n Filipine, Pomponi bri albumin, kurse Gzimi librin "San Petro Gutud" ose "Udhtim n terrin e tropikut". Kt fillimviti, ifti i krijuesve sfidues prodhoi po ashtu albumin e radhs dhe librin prkats. Kt her udhtuan n Afrikn ekuadoriane, n Ruanda. Titullin e librit t tij t ri t udhtimit, Gzim Hajdari ia gjeti kuptimplot me fjaln "Muzungu". Mjafton ta lexosh kt njqind e pesdhjet faqesh pr t kuptuar se "Muzungu" sht nj fjal, me t ciln disa fmij ruandez, sapo poeti yn misionar zbriti n aeroportin e Kampals, e thrritn pr ta tallur e nmur. Ajo do t thot "I bardh, i ndyr". Ishte gjuha me t ciln prindrit e atyre fmijve afrikan mallkonin dikur evropiant kolonizator, ata q u solln pr shum koh jo aq fort drit qytetrimi sesa skllavri dhe shfrytzim. Mirpo, natyrisht, shqiptari Gzim Hajdari nuk sht ndonj nga t "bardht e ndyr". Ai bn pjes n ata evropian q n Afrik vijn pr ta ndihmuar at. Vijn t shohin me syt e tyre fatkeqsit q popujt e saj kalojn dhe pastaj nprmjet do mjeti t mundshm komunikimi publik ti denoncojn. Poeti shqiptar n Ruanda, si edhe nj vit m par kishte br n Filipine, vinte n emr t drejtsis. Gzim Hajdari sht dhe nuk sht nj shqiptar i zakonshm. Kampala, kryeqyteti me dy milion banor pran liqenit Viktoria, i konsideruar si vendi i grushteve m t mdha t shtetit dhe i tiranve m t prgjakshm, nuk e tremb. Prej andej, ai do t udhtonte n veri t Ruands, n kufi me Sudanin, ku prej njzet vitesh zhvillohet e egr nj luft guerile nga m mizoret. Por, edhe kjo gj nuk e frikson. Me aftsin pr tu msuar shpejt me vshtirsin, ai sht mirfilli shqiptar, porse n pasionin human q i ka vn vetes sht nj misionar perndimor. "Muzungu" nuk mund t delte nga duart e tij ve si krijes e nj shqiptari t guximshm e me shpirt protagonist, ngjizur me mendsin e kulturs qytetare e shoqrore t euro-kontinentit. N librin e tij, Gzim Hajdari gjithsesi nuk gjen arsye t prqas fatin e dikurshm t popullit t tij me at t Ruands. Nuk gjen krahasime dhe nuk do. Vetm n nj ast, pikrisht kur mbrrin n burimin e Nilit t Bardh, i kujtohet e gjith fmijria e tij, kur prindrit pas orve t shkolls e onin t ruante bagtin. Por edhe ky ast reflektimi pr atdheun e tij ka drit, nuk buron terr pr Shqiprin. Poeti yn n Ruanda, vendin e tij e ka t shenjt, edhe pse si do elitar ka qortimet e veta pr t. Fotografi i njohur Piero Pomponi e ka vn si personazh qendror t album-udhtimeve t tij, sepse ka dalluar tek ai ngarkes epike, i duket mjaft interesante komenti i bots s trazuar me syrin e nj ballkanasi.

  Me nj portret t veant, me mjekr dhe fytyr asketi, Gzim Hajdari po ashtu sht siluet mjaft origjinale dhe jo m kot fotografi, duke e fiksuar n afro tremij pamje t ndryshme, n kopertinn e librit "San Pedro Cutud" e ka fotografuar n pamjen e Krishtit t kryqzuar. Ishte nj rit q kryhej do vit n ishujt Filipine. Ja prse n kto albume t Piero Pomponit nuk bhet fjal pr pozime fotomodeli, apo edhe pamjesh rutin pran biblioteks, para kompjuterit, apo n nj karrige lkundse buz detit. Pamjet q fiksohen jan tronditse, denoncuese, prcjellin jo komoditet jete pran internetit, por thirrje e protest kundr shfrytzimit t popujve t ln qllimshm n mizerie. Ato jan art i angazhuar e kushtrues n mbrojtje t t drejtave t kombeve t shtypur, jan denoncime kundr prdhuns q ushtrohet veanrisht ndaj popujve afrikan. N kt mision kmbnguls, vitin e ardhshm poeti Hajdari do t rikthehet srish n Ruanda.

  Kur ndodhej n Kampala, ai pa t fluturonin n qiell apo t uleshin n buz t liqenit Viktoria pelikan, nga ata q n fmijrin e tij kishte par e dashur shum n knetn e Karavastas, n Divjak. Ishte mallngjyer. Nuk e priste ta gjente Shqiprin e tij aq larg. Ai lloj pelikani nuk rritet n asnj vend tjetr n Evrop, por ve n Karavastan e tij. Gzim Hajdari ka lindur n Lushnj. Pr disa aste iu duk se ishte rikthyer n vendlindjen e tij, te shtpia prdhese e moteve t para t jets. Gzim Hajdari iu gzua atyre zogjve shtegtar, edhe sepse n at vend t largt kishin mbrritur s bashku, si shqiptar t mir. Ai ishte poet, zogj poetik ishin edhe pelikant. Kur n ditt e mpasshme do t shkonte n zonn e nxeht t lufts guerile do t gjente n duart e jo pak prleshsve automatik kallashnikov t prodhuar n ish-uzinn e armve t Polianit, por aty, n kryeqytetin Kampala e buz liqenit Viktoria, Shqipria ishte vetm nj bartse e poezis dhe e finess artistike.

  N Ruanda errsira e lajmeve pr Shqiprin e tij ishte e madhe. Kjo ndodhte jo thjesht nga largsia, sepse hapsirat teknologjia mediatike me koh i ka shkurtuar, porse shumica e njerzve t thjesht jetonin keq, ishin t paarsimuar e t paditur. Pr vendin e tij n Ruanda dinin ndonj gj vetm misionart katolik, disa gazetar dhe ndonj politikan. Por edhe n kujtesn e ktyre t fundit Shqipria kishte ln ndonj gjurm pr shkak t lufts s Kosovs dhe ndrkombtarizimit t madh t saj. Viti i turbullt 1997, pr fat, nuk pati grvishtur asnj shenj. Njmij e nntqind e nntdhjet e shtata jon ishte udi pr Evropn, por nuk mund t ishte pr Afrikn. Ca m pak nuk mund t ishte pr Ruandn. N Shqipri edhe n at vit t mendur kryesisht u shti n ajr, kurse atje, ku poeti kishte shkuar me misionin e denoncuesit t padrejtsive, qllohej drejtprsdrejti n trup. Ruanda sht vendi i gjenocideve dhe masakrave t mdha. N Buumpura jan vrar e therur 350 mij vet. Jan vende shum t pasura e popuj t len n mjerim t plot. Te "Muzungu", poeti shqiptar tregon se, duke jetuar pr 15 dit n zonn e lufts, n veri t Ruands, netve pothuaj nuk ka fjetur nga krismat e armve dhe qndroi n kmb pr ta braktisur bazn n rastin m t par. Kshtu, ai ka par jetn llahtari t banorve. Gzim Hajdari pr pesmbdhjet dit udhtoi nga nj fshat n tjetrin me autobust grmadha t quajtura "korriera", ku dyqind frym ngjishnin njri-tjetrin jo vetm brenda, por edhe mbi ta. "Muzungu" i tij dshmon se shpesh nga grupe e banda t armatosura, autobust ndaleshin dhe i digjnin bashk me udhtart. Ose u rripnin lkurn t gjithve q u binin rob. Gzim Hajdari provon se ka vizituar kampe refugjatsh, ka takuar guerilier ruandez e sudanez, ka prekur me dor e trishtim n sy sidomos fmij-ushtar. Kta ishin me dhjetra mijra. Gueriliert e t dy palve i sekuestronin, i drogonin dhe i hidhnin n msymje. Po ashtu i nisnin t bnin masakra masive, t nderonin grat, t digjnin fshatra. N "Muzungu", poeti yn n Ruanda dshmon se ka par me syt e tij mijra njerz q vdisnin nga malaria, ebola, SIDA, uria, mungesa e ujit. Ai prshkruan fshatra t tr n agoni nga SIDA, kasolle me dymbdhjet fmij kock e lkur, ku disa rrin shtrir e nuk ohen dot. Gzim Hajdari n "Muzungu" tregon se n Ruanda ka par gra dhe fmij q ushqehen bashk me qent, npr togje plehrash. Ka par tek pin uj t turbullt, t ndotur e t zi bashk me kafsht.

  Poeti yn, q udhton n zonat e trazuara t bots dhe denoncon padrejtsit, shkruan se, megjithat, populli ruandez ka nj folklor epik t madhrishm dhe se sht nj popull shum i gzuar. Gzim Hajdari e ngre zrin fort pr t denoncuar se n zonn prvluese mes Ruands dhe Sudanit kalojn t gjitha llojet e trafiqeve, prej armve e deri te metalet e muara si diamantet, ari apo kolta, q sht lnd e par e muar pr anijet kozmike, radart, telefonat celular. Ka shkruar nj libr t vrtet poeti yn bashkkombs, nj libr trondits. Me "San Pedro Cutud" dhe "Muzungu", Gzim Hajdari sht i pari n letrsin ton q krijon kt gjini e ushtron kt profil shkrimtari human e t angazhuar n mbrojtje t popujve t varfr e t nprkmbur. do krahasim i tij me Nn Terezn do t ishte pa vend. E megjithat... Megjithat, n thelb sht po ajo kultur humanizmi e dashurie pr njerzimin. Nuk mund t ndodh ndryshe me nj poet bashkkombs, i cili ka n sy fluturimin e pelikanve q rriten vetm n Shqipri.

  Gazeta SHQIP
  My silence doesn't mean I am gone!

 2. #2
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Poezi t shkputura nga 'Stigmate'
  Shkruar n Italisht


  I.

  Lascio questi versi come un addio
  inghiottito dalla nudit della memoria
  sapendo che il mondo non ne ha bisogno
  Del mio saluto con la mano che trema
  gi nel fondo stellato
  nessuno si accorge.
  Orizzonte precario
  mi appoggio alla tua acqua fredda
  e scavo la tua fronte di cielo oscuro

  abbandonato nella nebbia fitta
  non so da dove vengo e dove vado
  assedio nevi che mi assediano
  in balia di neri uccelli
  voglio sapere chi mi separa da una terra impazzita
  e che fine faranno la mia Ombra oltre l'acqua
  la pioggia che cade nella pioggia e gli Di fra gli alberi

  in fila accanto al freddo e al destino
  attendo che mi chiamino all'alba dalle pietre
  volti pallidi di voci arrochite

  il mio nome una linea che divide
  la luce dall'oscurit
  il mio corpo misura tra la sabbia e il cielo  II.

  Quanto siamo poveri.
  io in Italia vivo alla giornata
  tu in Lushnje non riesci a bere un caff nero

  la nostra colpa: amiamo la terra
  la nostra condanna: vivere soli divisi dall'acqua buia

  ritorner in autunno come Costantino
  mentre sulle colline natali tu gi hai raccolto l'origano
  da portare nella mia stanza ancora sgombra
  ora vivo al posto di me stesso
  lontano da un paese che divora i propri figli  III.

  Ho girato su e gi per le strade di Roma
  per vendere il mio Corpo Presente
  l'ultimo giorno dell'anno santo
  come posso giungere a festeggiare con te dopo otto inverni
  in Occidente
  il viaggio costa venti volte il prezzo del mio libro di poesie
  e nei tuoi occhi la mia assenza diventa pi profonda
  sulle tue labbra secche il mio nome pronunciato pi spesso
  alti sono i muri d'acqua che ci dividono
  e sotto le loro ombre cresce spaventata la nostra vita  IV.

  Io non vi rubo n ricchezza n gloria
  non voglio possedere altro che il mio corpo
  scritto anche nella polvere delle arene da cui provengo
  e nella memoria degli alberi che mi circondano
  le mie strade non ritornano all'acqua
  la mia stanza ogni sera prende fuoco
  in attesa da anni e non aspetto nessuno
  che giunga nella mia dimora
  la mia anima specchio spezzato
  uccello caduto nella pioggia
  accanto ai ciechi
  per questo cerco nuovi sentieri
  per fuggire con il segreto che sanguina  V.

  Ogni giorno creo una nuova patria
  in cui muoio e rinasco quando voglio
  una patria senza mappe n bandiere
  celebrata dai tuoi occhi profondi
  che mi accompagnano per tutto il tempo
  del viaggio verso cieli fragili
  in tutte le terre io dormo innamorato
  in tutte le dimore mi sveglio bambino
  la mia chiave pu aprire ogni confine
  e le porte di ogni prigione nera
  ritorni e partenze eterne il mio essere
  da fuoco a fuoco e da acqua a acqua
  l'inno delle mie patrie il canto del merlo
  ed io lo canto in ogni stagione di luna calante
  che sorge dalla tua fronte di buio e di stelle
  con la volont eterna del sole  VI.

  Per voi uomini dell' Europa che vi arrangiate ogni giorno
  Per voi donne dell' Est che lavate per terra o accompagnate
  a prendere aria i vecchi d' Occidente
  Per voi immigrati che dormite sulle panchine e vi svegliate
  con un 'immensa nostalgia
  Per voi barboni
  che non
  volete padroni e vivete in pace
  con l'universo
  Per voi prostitute che offrite il vostro sesso a negri bianchi
  gialli fino al sangue
  Per voi malati e disoccupati come solidariet e misericordia
  Per voi missionari che portate tenerezza ai deboli prima di morire
  Per voi contadini che fate pascolare il gregge e arate i campi da
  nord a sud
  Per voi folli che ci insegnate gratis la follia
  Per voi che siete soli e fuggite come me
  scrivo questi versi in italiano e mi tormento in albanese  VII.

  Sogno spesso di tornare un giorno sulla nostra collina di
  siliquastri
  e di vivere accanto a te
  ben venga la povert
  ma soltanto accanto a te
  sono trascorsi anni da quando mi hanno costretto ad andare via
  cosa fai? cosa pensi? ci salveremo in questa vita?
  duro il destino dei poeti
  ieri per la dittatura eravamo pericolosi
  oggi per la democrazia siamo inutili
  se avessi amato una donna del villaggio
  non avrei sofferto cos tanto per le citt che uccidono
  dove ogni secondo mi devo difendere
  scrivimi se hai sentito il canto del cuculo nella ginestra fiorita.

Tema t Ngjashme

 1. Si u grabit ari nga pushteti komunist ne Shqiperi.
  Nga DYDRINAS n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 03-04-2015, 10:52
 2. 'mendim keni pr nacionalizmin shqiptar?
  Nga Anton n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 45
  Postimi i Fundit: 25-09-2012, 16:09
 3. fare historie false mesohet ne shkollat shqiptare?
  Nga BARAT n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 38
  Postimi i Fundit: 31-07-2009, 09:54
 4. Mbi konfliktin n Komunitetin Musliman Shqiptar
  Nga Brari n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-03-2009, 10:00
 5. Me Titizmin kunder Enverizmit
  Nga Albanino n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 08-09-2002, 19:06

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •