Close
Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 87
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e kafiri
  Anėtarėsuar
  08-12-2006
  Postime
  50

  Ideja E Islamit Per Kombin

  Po pėrpiqem t’ju citoj diēka nga njė libėr qė po lexoj sėfundmi dhe titullohet “Tema Islame” me autor “Salih Kurdi” nė faqen 71 ai thotė:
  “Kush e mėson shkathtėsinė e gjuajtjes (me armė) e pastaj e harron atė nuk ėshtė njėri prej nesh.” (Muslimi)
  Xhihadi ėshtė rruga e vetme e drejtė pėrmes cilės muslimanėt mund ti arrijnė qėllimet e tyre. All-llahu, ‘azze ve xhel-l, na sqaron kėtė: Juve u ėshtė bėrė obligim lufta (xhihadi), ndonėse ju e urreni atė. Por mund qė jut a urreni njė send, e ai ėshtė shumė I dobishėm pėr ju, dhe mund qė jut a doni njė send e ai ėshtė dėmpėr ju (2:216).
  Pejgameri, sal-l All-llahu alejhi ve sel-lem, thote: “Jam dėrguar para ditės sė Gjykimit me shpatė, derisa (njerėzit) tė mos i robėrojnė vetėm Njė All-llahu tė Madhėrishėm i cili nuk ka tė barabartė; furnizimi im gjendet nėn hijen e heshtės sime ndėrsa poshtėrimi i godet ata qė mė kundėrshtojnė; dhe kush identifikohet me njė popull, atėherė ai ėshtė njėri prej tyre!” (Ahmedi)
  Rruga e xhihadit ėshtė e vėshtirė dhe e mundimshme. Atė mund ta mbajnė vetėm besimtarėt e sinqertė dhe tė fortė, pėr tė cilėt Pejgamberi, sal-l All-llahu alejhi ve sel-lem, si pėrgjigje nė pyetjen cilėt njerėz janė mė tė mirėt thotė: “Ky ėshtė mu’min I cili nė rrugėn e All-llahut lufton me jetėn dhe pasurinė e vet”. (Buahriu).
  Gjithashtu po citoj nga faqja 139:
  Transmetohet nga Ebu Hurejre, radij All-llahu ‘anhu, tė ketė thėnė: “Kishte ardhur njė njeri tek Resulullahu, sal-l All-llahu alehi ve sel-lem, dhe I kishte thėnė “Mė udhėzon pėr ndonjė vepėr qė ėshtė baraz me xhihadin.” Ai kishte thėnė: “Nuk ka vepėr tė tillė.”
  Edhe diēka tjetėr qė ja vlen ta diskutojmė, po ju citoj nga faqja 66.
  “Nuk ka asgjė tė pėrbashkėt midis islamit dhe demokracisė; islami nė asgjė nuk pajtohet me demokracinė”. Dhe nė vazhdim “Pėr nė muslimanėt nuk ėshtė e lėjuar ta krahasojmė Sheriatin me ligjet kafirike dhe jo islamike e le mė tė besojmė se midis Sheriatit tė All-llahut dhe njė sistemi tė pėrbotshėm ekziston ndonjė lidhje e afėrt e cila e trajton nė mėnyrė direktė rregullimi shoqėror (i cili ėshtė nė lidhje tė pandashme, kuptohet, me besimin islam). Nuk guxojmė as tė mendojmė se Sheriati ka pika tė pėrbashkėta me sistemet kafirike”.
  Po tė citoj sėrisht faqe 60.
  “Ndėrsa sa i pėrket lirisė sė besimit dhe qė njeriu nė kuadėr tė demokracisė mund tė besojė ēka tė dojė, ajo ėshtė mashtrim i kulluar dhe asesi nuk ėshtė nė pajtim me fenė tonė, islamin. Pėr shėmbull, nėse muslimani e ndryshon besimin dhe bėhet dėshmitar i jehovės, krishter d.m.th kafir, nuk mund t’i themi se ka bėrė mirė ngase ai ėshtė i lirė tė besojė ēka tė dojė. Pėrkundrazi, kush e braktis islamin konsiderohet dezertor ndaj tė cilit duhet tė zbatohet ekzekutimi i menjėhershėm. Nė rast se pėndohet, do tė lirohet nga ky dėnim, mirėpo nėse kėmėgulė nė kufrin dhe devijimin e tij, duhet goditur me shpatė pas qafe. Pejgamberi, sal-l All-llahu alejhi ve sel-lem thotė: “Kush e braktisė fenė (islamin) vrajeni!” (Buhariu)
  Mė ėshtė urdhėruar tė luftoj kundėr njerėzve derisa tė mos dėshnojnė se nuk ka zot pos All-llahut dhe ta kryejnė namazin!(Buhariu dhe Muslimi). “Jam dėrguar para ditės sė Gjykimit me shpatė, derisa (njerėzit) tė mos i robėrojnė vetėm Njė All-llahu tė Madhėrishėm i cili nuk ka tė barabartė; furnizimi im gjendet nėn hijen e heshtės sime ndėrsa poshtėrimi i godet ata qė mė kundėrshtojnė; dhe kush identifikohet me njė popull, atėherė ai ėshtė njėri prej tyre!”(Ahmedi)”

  Por n.q.s dėshironi po ju them se nė fund tė librit jepet edhe nje kushtetutė me Kalifin si udhėheqė, mė Sherihatin si ligj, me islamin si fe dhe me nėnėshtrimin e tė gjithve ndaj kėsaj gjėje.

  NUK DUA QE TE MENDONI SE AJO QE PO BEJ KA DIĒKA KUNDER MYSLIMANEVE, POR PO E SHTROJ THJESHT SI PYETJE.GJITHASHTU DHE SHTETI JONE SA I INFORMUAR ESHTE PER KETO LIBRA ME PERMBAJTJE KREJTESISHT ANTIKOMBETARE DHE QE BEJEN THIRRJE TE HAPU PER XHIHAD.

  Tė gjitha citimet janė bėrė nga libri i kthyer nė shqip nga boshnjakishtja dr.sc. Selim Sylejmani, dhe botuar nga shtėpia botuese “Drita e jetės” Gjilan, me tirazh 500 copė.

 2. #2
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  34
  Postime
  5,644
  Vetėm gilotina i shėron kėto muxhahedinė .

 3. #3
  fushori Maska e Ermal 22
  Anėtarėsuar
  19-07-2005
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  549
  Ky e ka fjalen per kombin islamik. Vaj medet se cfare po na mesojne keta rinia sot e kush po na i drejton xhamite neser

 4. #4
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  34
  Postime
  5,644
  E kanė cekur njėmijė herė shumica e forumistėve kėtu, se nuk mund tė jesh edhe musliman edhe shqiptar, se kombi islamik ėshtė tjetėr e kombi shqiptar ėshtė tjetėr.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e kafiri
  Anėtarėsuar
  08-12-2006
  Postime
  50

  Per te gjithe

  Ajo qe me shqeteson me shume eshte mosfokusimi ne frymen e Islamit, por te gjithe po diskutojme mbi shamite dhe a duhet te mbaje mjeker nje myslima se te thuash ky eshte thelbi i ketij besimi. Nga shume tekste me nje tirazh shume te vogel kopjesh qe me kane rene ne dore ky ka qene me fondamentali. Megjithese me vjen keq ta pranoj realitetin po ju kam degjuar nje shprehje qe me ka tronditur e cial thoshte se; me barqet tona ne do te pushtojme Europen. Qofsha i gabur ne keto qe konstatoj por kur lexoj ne pjese te tjera te "Forunit Shqiptar" se kush lin mysliman duhet te vdese i tille?! me vjen vertet frike.
  Kur per nje mysliman e verteta Islame eshte ajo qe i perploteson te gjitha, atehere si mund nje mysliman mund te pretendoje te behet pjese e nje shoqerie demokratike me kushtetute, me parlament edhe gjithcka tjeter qe buron nga nje shtet demokratik.
  Nje pyetje qe une ngre gjithmone, duke pasur parasysh menyren se si funksionojne shtetet qe kane si ligj Sherihatin, ku per nje fjale goje mund te vritesh, nqs nuk do te pranosh islamin si fene tende vritesh, nqs do te vesh ne dyshim autoritetin e profetit Muhamed vriten, etj; etj; qe do te thote denim me vdekje.
  NJE PYETJE QE DUA T'IU DREJTOJ ESHTE; A ESHTE SHERIATI I ZBATUESHEM NE CDO KOHE DHE NE CDO VEND?
  DHE TJETRA, PO KETU NE SHQIPERI, SHERIATI NUK ZBATOHET SE NUK KA VLERE NE NJE VEND DEMOKRATIK DHE NE KOHEN KUR NE JETOJEM, APO PER SHKAK PAMUNDESIE ZBATIMI?
  Me vjen shume keq qe shume njerez argumentojne se keto Adithe jane shume te dobeta, por po te shikoni frymen e librit nga i cili morra shtyse te hap kete teme i mbeshtet te gjitha Adithet dhe mbi baza Kuranore gjithashtu dhe te gjithe frymen e tij e mbeshtet ne keto themele.

  (Me vone do ju sjell edhe citime te tjera nga ky liber.)

 6. #6
  dua ate qe me do Maska e ELDORADO
  Anėtarėsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  atje ku jam rrit qysh i vogel se u lodha tu bredh
  Postime
  817
  o lal ti qe ke hap temen te respektoj si anetar i forumit
  por mesa di une vec me kete pune merresh ti me hap tema te tilla
  po pati mundesi rralloji disi se mesaduket nuk ia ka njeri interesin e temave si puna e kesaj
  me respekt niku
  DHE NJE DITE TE GJITHE DO TAKOHEMI ATJE.....

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e kafiri
  Anėtarėsuar
  08-12-2006
  Postime
  50
  ELDORADO o lal ti qe ke hap temen te respektoj si anetar i forumit
  por mesa di une vec me kete pune merresh ti me hap tema te tilla
  me respekt niku

  Niku edhe une e respektoj ate qe ju thoni por kjo eshte tema e pare qe une po hap me kete objekt diskutimi dhe kam mare shkas nga libri i lartpermendur.
  Mund te te them se e kam lexuar edhe Kuranin por ajo qe une ngre jane vetem pyetje te arsyeshme dhe s'kerkoj asgje vetem pergjigje sa me te arsyeshme.

  Prandaj po ngre nje pyetje tjeter per te gjithe ata qe nderojne fe ne nje vend qe ka si ligj Sheriatin ai person duhet te vritet, a ka vlere ky ligj edhe ketu ne vendin tone, sepse nga sa une kam njohuri Sheriati eshte ligji qe buron nga Kurani. Kjo sjell automatikisht duke pasur parsysh vleren qe ka Kurani, i bie qe edhe Sheriati te kete nje vlere shume te larte. Po vazhdoj duke arsyetuar mqs Kurani eshte fjala e All-llahut pike per pike qe nuk ka asnje gabim i bie qe edhe Sheriati qe buron nga Kurani te kete vlere te pakontestueshme dhe te mos kete asgje te gabuar ne te.

  Nje pyetje tjeter qe une po ngre eshte ne baze te te gjithave atyre qe Islami predikon te cilat burojne nga Kurani dhe nga ato qe Profeti Muhamed ka thene, a ndihet rehat kultura Islame brenda kultures Europiane? (Sepse na pelqen ose jo perpara kesaj fryme globale keto kultura po ballafaqohen fuqishem ne Europe dhe dhe kudo ne perendim).

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,616
  Te nderuar miqė e shokė e vllezer, keto perplasje mund ti sheroje vetem njė konflikt i ri ne ballkan qe te huajte e kan ndermend te ndezin dhe me kete do sqarohen punet me mire, do ndahen dhent dhish, nuk do kete me jazm edhe keshtu edhe ashtu jo po jemi ur e europes e tjera, pra siē shifet neve po na shkruan Zi, zi per tere kombin shqiptare ne ballkan dhe kete duke iu falenderuar ketyne al-bilahave,pra mbajeni mend, jemi te kercnuar per qfarosje....

  PS; ministri rus kalajmruar se do ndezet fitili se shpejti, nuk e di se si do na tregoje ndryshe, a mos po pritni edhe tupanin ?

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e XX22
  Anėtarėsuar
  22-10-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  388
  O sa mire qe ju ka hyre frika,po ju jeni te gjithe fusha nga mendja o njerez.sidomos ai qe ka hapur kete teme.Nuk dua te zgjatem me shume,por di diēka feja nuk personifikohet me njerez te caktuar dhe me kete liber,pra ikni zhvilloni trurin kur thote dhe ky siper meje kerkoni se ku ēaloni dhe jo cfere lexoni.Me pas ejani dhe te diskutojme se nuk niset diskutimi me sherr se vetem sherr do te gjesh.po mu beka qejfi shume qe ju ka hyre frika hahaaha,ikni o toēa se vetem me sharje dhe ofendime mereni ju,kush po ju shan fene tuaj qe prifterinjte jane turpi dhe llumbi i botes homo,dhe perseri ne jemi respektues ndaj fese suaj.Falsim me respekt dhe mirenjohje,kurse ju na dilni....s'keni faj shkoni dhe mesoni me shume se cfare po behet ne kete bote se do ta kuptoni vetem kur ti dale tymi,por atehere nuk ka kthim mbrapsht

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,616
  do ta kuptoni vetem kur ti dale tymi,por atehere nuk ka kthim mbrapsht...

  Jo e di edhe une qe kthim mbrapa s'ka se juve s'ju dhimbset jeta, xhenetin e keni te garantum edhe pse beni shkrumb e hi kete botė, ashtu thojn librat dhe mendet tuaja e une nuk dua te hy kurrsesi ne te njejtin thes me JU !

  ...as ne kete bote e as ne ate tjetren....

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-06-2006
  Postime
  354
  Citim Postuar mė parė nga Kreksi
  Te nderuar miqė e shokė e vllezer, keto perplasje mund ti sheroje vetem njė konflikt i ri ne ballkan qe te huajte e kan ndermend te ndezin dhe me kete do sqarohen punet me mire, do ndahen dhent dhish, nuk do kete me jazm edhe keshtu edhe ashtu jo po jemi ur e europes e tjera, pra siē shifet neve po na shkruan Zi, zi per tere kombin shqiptare ne ballkan dhe kete duke iu falenderuar ketyne al-bilahave,pra mbajeni mend, jemi te kercnuar per qfarosje....

  PS; ministri rus kalajmruar se do ndezet fitili se shpejti, nuk e di se si do na tregoje ndryshe, a mos po pritni edhe tupanin ?

  Cfare shpjegimi gjenial.
  Se gati harrova: lume Kreksi cka po thone ruset, a ka me ra bore sivjet ne France?
  Hajt lexoi burimet sllave e mos po e merr vesh.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e XX22
  Anėtarėsuar
  22-10-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  388

  Arrow

  Citim Postuar mė parė nga Kreksi
  do ta kuptoni vetem kur ti dale tymi,por atehere nuk ka kthim mbrapsht...

  Jo e di edhe une qe kthim mbrapa s'ka se juve s'ju dhimbset jeta, xhenetin e keni te garantum edhe pse beni shkrumb e hi kete botė, ashtu thojn librat dhe mendet tuaja e une nuk dua te hy kurrsesi ne te njejtin thes me JU !

  ...as ne kete bote e as ne ate tjetren....
  nuk ke si hyn yllo kur nuk je musliman,qofsh me shendet atje ku do te shkosh se atje do te te duhet me shume,


  PS: rrofsh qe na bere te sigurte Xhehenetin,kjo fjala jote u befte realitet per te gjithe muslimanet.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e kafiri
  Anėtarėsuar
  08-12-2006
  Postime
  50

  Vetem Per Xx22

  XX22
  O sa mire qe ju ka hyre frika,po ju jeni te gjithe fusha nga mendja o njerez.sidomos ai qe ka hapur kete teme.Nuk dua te zgjatem me shume,por di diēka feja nuk personifikohet me njerez te caktuar dhe me kete liber,pra ikni zhvilloni trurin kur thote dhe ky siper meje kerkoni se ku ēaloni dhe jo cfere lexoni.Me pas ejani dhe te diskutojme se nuk niset diskutimi me sherr se vetem sherr do te gjesh.po mu beka qejfi shume qe ju ka hyre frika hahaaha,ikni o toēa se vetem me sharje dhe ofendime mereni ju,kush po ju shan fene tuaj qe prifterinjte jane turpi dhe llumbi i botes homo,dhe perseri ne jemi respektues ndaj fese suaj.Falsim me respekt dhe mirenjohje,kurse ju na dilni....s'keni faj shkoni dhe mesoni me shume se cfare po behet ne kete bote se do ta kuptoni vetem kur ti dale tymi,por atehere nuk ka kthim mbrapsht

  Mire ben qe kujton prifterinj qe jane homo e cfare do gjeje tjeter,por me duket se ne asnje pjese te kesaj teme qe une kam hapur dhe qe realisht me ka shqetesuar nuk kam permendur hoxhallare dhe nuk kam ofenduar asnje person.
  Kjo se pari dhe e dyta po te them se frika me ka hyre sepse nuk dua qe edhe nese shkoj ne "ferr", dua te shkoj i plote dhe jo copa-copa nga ndonje...
  Ne cdo pike te temes qe une kam hedhur nuk ka asnje fyerje, por vetem pyetje qe me shqetesojne, nqs se si di ndonje pergjigje te lutem ma kthe.
  Sa per ate qe feja nuk u personifikoka nga njerez te caktuar dhe nga ky liber po te them se nuk eshte ketu qellimi i bisedes por tek pyetjet qe une kam ngritur dhe nqs eshte dikush qe mund te me qartesoje.
  Po te kujtoj edhe dicka se; nga sa mua me rezulton kjo lloj fryme dhe kjo lloj propogande ka gjetur perhapje shume te madhe si ne vendet me tradite myslimane dhe jane keta njerez dhe keta libra qe frymezojne keta njerez. E kam thene dhe me lart se keta njerez mesimdhenien e tyre e mbeshtesin ne Kuaran dhe citojne edhe Adithe nga Profeti.
  Shpresoj se nuk je nje njeri qe ka mendjen "kodra, brinja dhe gerxhe" te mos e kuptoje ate qe une po them. Eshte fare e thjeshte, ju lutem me jepni pergjigje per pyetjet qe une ngre vetem kaq.
  E kam perseritur kaq shume fjale pyetje, prandaj mqa Profetit ju tha "Shkruaj", me shkruani pergjigjet.

  kerkoni se ku ēaloni dhe jo cfere lexoni.Me pas ejani dhe te diskutojme

  Per kete pjese te fundit do te pergjigjem shkurt. Se ku calojme ne, besoj se je vete personifikim i ketij lloji sakatlleku, sepse je ti qe shan dhe ofendon pa asnje baze dhe me akuzon mua se pa shaj fene tende, por per sa kohe do te kete njerez qe jetojne ne epoken e nandertalit dhe qe presin t'iu ritet masa e trurit dhe te fillojne te arsyetojne kam frike se nuk do te kemi cfare te arsyetojme sepse do te jete bere bota arab thote populli. Prandaj po perpiqem qe te ngre pyetje qe ti diskutojme qe tani sa jetojme ne nje vend demokratik dhe me lejon te them ate qe mendoj dhe te ngre edhe pyetje me cepa qe nje tru i rumbullaket e ka te veshtire ti nxere.

  s'keni faj shkoni dhe mesoni me shume se cfare po behet ne kete bote se do ta kuptoni vetem kur ti dale tymi,por atehere nuk ka kthim mbrapsht

  Per kete pjese po te them se qe te mesosh duhet edhe te lexosh, prandaj miqesisht ta keshilloj kete gje, lexo edhe ndonje gje mbi keto qe une po diskutoj
  qe te flasim per te njejten gje. Sa per ate qe thua se "se cfare po behet ne kete bote se do ta kuptoni vetem kur ti dale tymi", jam shume dakort por cfare me thua ti te bej dhe cfare te lexoj qe ta shoh se ku po shkon bota. Mos duhet te lexoj vetem sllogane paqeje dhe mirekuptimi, tolerance dhe dashurie dhe te shoh vetem tymin kur te dale.

 14. #14
  dua ate qe me do Maska e ELDORADO
  Anėtarėsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  atje ku jam rrit qysh i vogel se u lodha tu bredh
  Postime
  817
  o lal o kafir ne qoftese se ne kuranin e shenjte gjen dicka te tille qe ti pritet koka nje njeriu per nje faj apo ku di une ,kam me u bere ateist,
  por ndryshon puna kur te vihet jeta e jote apo e dikujt tjeter
  nuk e di sa me kupton leri ckane bere ato vende nder vite duke istrumentalizuar vite pas viti
  me respekt niku
  DHE NJE DITE TE GJITHE DO TAKOHEMI ATJE.....

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e DardanG
  Anėtarėsuar
  18-02-2006
  Postime
  441
  Citim Postuar mė parė nga Kreksi
  Te nderuar miqė e shokė e vllezer, keto perplasje mund ti sheroje vetem njė konflikt i ri ne ballkan qe te huajte e kan ndermend te ndezin dhe me kete do sqarohen punet me mire, do ndahen dhent dhish, nuk do kete me jazm edhe keshtu edhe ashtu jo po jemi ur e europes e tjera, pra siē shifet neve po na shkruan Zi, zi per tere kombin shqiptare ne ballkan dhe kete duke iu falenderuar ketyne al-bilahave,pra mbajeni mend, jemi te kercnuar per qfarosje....

  PS; ministri rus kalajmruar se do ndezet fitili se shpejti, nuk e di se si do na tregoje ndryshe, a mos po pritni edhe tupanin ?
  Kam drojė se nuk jemim tė vetėdijshėm pėr kėtė!

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e kafiri
  Anėtarėsuar
  08-12-2006
  Postime
  50

  Per Nikun

  Qo lal o kafir ne qoftese se ne kuranin e shenjte gjen dicka te tille qe ti pritet koka nje njeriu per nje faj apo ku di une ,kam me u bere ateist, por ndryshon puna kur te vihet jeta e jote apo e dikujt tjeter nuk e di sa me kupton leri ckane bere ato vende nder vite duke istrumentalizuar vite pas viti.
  me respekt niku


  Niku faleminderit per miresjelljen dhe respektin qe perdor, kur ofron pergjigje ne forum ndaj kujtdo edhe ndaj meje.
  Nuk dua te mendosh, si e kam thene edhe me lart se qellimi im nuk eshte t'iu kundervihem myslimaneve, as te krijoj debat te kote. Po te them vetem dicka qe po e perseris shume here, ajo qe mua me shqeteson jane ato pyetje qe une kam ngritur me lart.
  Ti po me kerkon nqs une mund te gjej dicka te tille ne Kuran, kam the edhe me lart se ne te gjithe librat te cilet botohen me "tirazh te kufizuar" qe njeri prej tyre eshte edhe libri nga i cili kam mare shtyse per te hapur kete teme te gjitah gjerat i mbeshtesin mbi baza te vargjeve kuranore. Do te te inkurajoja per nje gje; nqs te bie ne dore ky liber lexoe dhe do te cuditesh edhe vete mbi ate mesazh qe ky libere transmeton.
  Nuk e di se sa reat do te ndiheshe nese une do te te ofroja vrgje kuranore, por po e them per te njeqinten here aryeja e hapjes se kesaj teme nuka eshte qe une t'iu kundervihem myslimaneve, por duke perdorur arsyen ngre pyetje qe me shqetesojne.

  leri ckane bere ato vende nder vite duke istrumentalizuar vite pas viti.

  Sinqerisht po te them se nuk me duket e arsyeshme qe ta lesh ate qe ato vende kane bere, sepse nuk e di se sa ti e shikon por mua me shqeteson pak fryma islame qe njerez qe kane shkuar dhe jane nxenesuar ne "ato vend" po percojne edhe ketu ne Shqiperi.
  Me ka rene rasti te takoj te rinj qe jane shkolluar ne Jordani dhe ne Arabi dhe jam ndiere tmerresisht i habitur nga fryma qe ata transmetonin dhe se sa shume ishin shperfytyruar. Gjithashtu me lejo te te them se nuke me duket "ato vende" kane instrumentalizuar fene, por ato vende jane ndertuar mbi baza fetare dhe ajo qe me ka shqetesuar nga takimet qe une kam pasur kjo ka qene sepse shikoja nje fryme te ketij lloji.
  Gjithashtu po me dukesh pak i nxituar kur me thua se nese gjej ndonje urdher per vrasje ne Kuran ti do te behesh ateist, po te jap nje keshille miqesore mos ji kaq i sigurte ne asgje.
  Me shume respekt per Nikun

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-11-2006
  Postime
  34
  Citim Postuar mė parė nga kafiri
  Po pėrpiqem t’ju citoj diēka nga njė libėr qė po lexoj sėfundmi dhe titullohet “Tema Islame” me autor “Salih Kurdi” nė faqen 71 ai thotė:
  “Kush e mėson shkathtėsinė e gjuajtjes (me armė) e pastaj e harron atė nuk ėshtė njėri prej nesh.” (Muslimi)
  Xhihadi ėshtė rruga e vetme e drejtė pėrmes cilės muslimanėt mund ti arrijnė qėllimet e tyre. All-llahu, ‘azze ve xhel-l, na sqaron kėtė: Juve u ėshtė bėrė obligim lufta (xhihadi), ndonėse ju e urreni atė. Por mund qė jut a urreni njė send, e ai ėshtė shumė I dobishėm pėr ju, dhe mund qė jut a doni njė send e ai ėshtė dėmpėr ju (2:216).
  Pejgameri, sal-l All-llahu alejhi ve sel-lem, thote: “Jam dėrguar para ditės sė Gjykimit me shpatė, derisa (njerėzit) tė mos i robėrojnė vetėm Njė All-llahu tė Madhėrishėm i cili nuk ka tė barabartė; furnizimi im gjendet nėn hijen e heshtės sime ndėrsa poshtėrimi i godet ata qė mė kundėrshtojnė; dhe kush identifikohet me njė popull, atėherė ai ėshtė njėri prej tyre!” (Ahmedi)
  Rruga e xhihadit ėshtė e vėshtirė dhe e mundimshme. Atė mund ta mbajnė vetėm besimtarėt e sinqertė dhe tė fortė, pėr tė cilėt Pejgamberi, sal-l All-llahu alejhi ve sel-lem, si pėrgjigje nė pyetjen cilėt njerėz janė mė tė mirėt thotė: “Ky ėshtė mu’min I cili nė rrugėn e All-llahut lufton me jetėn dhe pasurinė e vet”. (Buahriu).
  Gjithashtu po citoj nga faqja 139:
  Transmetohet nga Ebu Hurejre, radij All-llahu ‘anhu, tė ketė thėnė: “Kishte ardhur njė njeri tek Resulullahu, sal-l All-llahu alehi ve sel-lem, dhe I kishte thėnė “Mė udhėzon pėr ndonjė vepėr qė ėshtė baraz me xhihadin.” Ai kishte thėnė: “Nuk ka vepėr tė tillė.”
  Edhe diēka tjetėr qė ja vlen ta diskutojmė, po ju citoj nga faqja 66.
  “Nuk ka asgjė tė pėrbashkėt midis islamit dhe demokracisė; islami nė asgjė nuk pajtohet me demokracinė”. Dhe nė vazhdim “Pėr nė muslimanėt nuk ėshtė e lėjuar ta krahasojmė Sheriatin me ligjet kafirike dhe jo islamike e le mė tė besojmė se midis Sheriatit tė All-llahut dhe njė sistemi tė pėrbotshėm ekziston ndonjė lidhje e afėrt e cila e trajton nė mėnyrė direktė rregullimi shoqėror (i cili ėshtė nė lidhje tė pandashme, kuptohet, me besimin islam). Nuk guxojmė as tė mendojmė se Sheriati ka pika tė pėrbashkėta me sistemet kafirike”.
  Po tė citoj sėrisht faqe 60.
  “Ndėrsa sa i pėrket lirisė sė besimit dhe qė njeriu nė kuadėr tė demokracisė mund tė besojė ēka tė dojė, ajo ėshtė mashtrim i kulluar dhe asesi nuk ėshtė nė pajtim me fenė tonė, islamin. Pėr shėmbull, nėse muslimani e ndryshon besimin dhe bėhet dėshmitar i jehovės, krishter d.m.th kafir, nuk mund t’i themi se ka bėrė mirė ngase ai ėshtė i lirė tė besojė ēka tė dojė. Pėrkundrazi, kush e braktis islamin konsiderohet dezertor ndaj tė cilit duhet tė zbatohet ekzekutimi i menjėhershėm. Nė rast se pėndohet, do tė lirohet nga ky dėnim, mirėpo nėse kėmėgulė nė kufrin dhe devijimin e tij, duhet goditur me shpatė pas qafe. Pejgamberi, sal-l All-llahu alejhi ve sel-lem thotė: “Kush e braktisė fenė (islamin) vrajeni!” (Buhariu)
  Mė ėshtė urdhėruar tė luftoj kundėr njerėzve derisa tė mos dėshnojnė se nuk ka zot pos All-llahut dhe ta kryejnė namazin!(Buhariu dhe Muslimi). “Jam dėrguar para ditės sė Gjykimit me shpatė, derisa (njerėzit) tė mos i robėrojnė vetėm Njė All-llahu tė Madhėrishėm i cili nuk ka tė barabartė; furnizimi im gjendet nėn hijen e heshtės sime ndėrsa poshtėrimi i godet ata qė mė kundėrshtojnė; dhe kush identifikohet me njė popull, atėherė ai ėshtė njėri prej tyre!”(Ahmedi)”

  Por n.q.s dėshironi po ju them se nė fund tė librit jepet edhe nje kushtetutė me Kalifin si udhėheqė, mė Sherihatin si ligj, me islamin si fe dhe me nėnėshtrimin e tė gjithve ndaj kėsaj gjėje.

  NUK DUA QE TE MENDONI SE AJO QE PO BEJ KA DIĒKA KUNDER MYSLIMANEVE, POR PO E SHTROJ THJESHT SI PYETJE.GJITHASHTU DHE SHTETI JONE SA I INFORMUAR ESHTE PER KETO LIBRA ME PERMBAJTJE KREJTESISHT ANTIKOMBETARE DHE QE BEJEN THIRRJE TE HAPU PER XHIHAD.

  Tė gjitha citimet janė bėrė nga libri i kthyer nė shqip nga boshnjakishtja dr.sc. Selim Sylejmani, dhe botuar nga shtėpia botuese “Drita e jetės” Gjilan, me tirazh 500 copė.
  Kafiri nuk e di ne mund te klasifikohesh si xhahil ti apo jo (meqe e di dmthnien e termave pasi dhe nickname y e tregon nje gje te tille) por po te them qe ne dy tre fjalite e para qe ke shkruar ketu, deri ku une pata durimin te lexoj ke permendur: Mjeshtrine e gjuetise apo edhe te luftimit dhe Xhihadin.
  Menyra se si i ke lidhur, marre ato fragmente te cituara nga ai liber eshte djallezore! 2- Persa i perket Xhihadit ne Islam duhet bere sqarimi perkates se ca do te thote Xhihad dhe jo te ngaterrohet me kamikazllikun. Duke qene se Xhihad quhet edhe "lufta" ndaj veseve apo veprimeve te keqija qe njeriu vete ka po ndaj vetes se tij, ne kete pike nuk ka asgje te keqe, pra xhihad ne kete aspekt do te thote te mos jesh pijetar/pijanec, te mos jesh hajdut, imoral dhe cilesi te tjera si keto. Xhihad ne aspektin e luftes me arme eshte: Kur armiku te sulmon kap armen dhe mbrohu, shfrytezo mundesite qe ke per VETMBROJTJE duke. Ne kete drejtim miresia Islame arrin deri ne keto pika: Ju lejohet te luftoni armikun QE MUNDOHET T'JU BEJE PADREJTESI POR; MOS VRISNI PLEQ GRA DHE FEMIJE, dhe mos demtoni ne blegtori e bujqesi te armikut. Pra jo si luftat e sotme ku ushtaret amerikane shkojne per te sjelle demokracine ne vende muslimane dhe perdhunojne femra!!!!!!!!!. Shkojne per t'ju sjelle demokracine dhe marrin naften. KUSH MER ESHT QELLIMI I KESAJ LUFTE NE REALITET?
  Politika e sotme sipas jush qe deklaroni se Islami nuk eshte demokraci nuk eshte ajo qe populli deshiron VENDIMI I POPULLIT! Eshte ajo qe politikanet hajdute dhe mafjoze duan te veprojne. Ne Islam eshte tjeter sistem jetese. Nuk mund as edhe te vjedhesh e jo me te kesh prostitucion te legalizuar qe eshte kulmi apo me teper homoseksuale dhe t'ju japesh te drejten per t'u martuar. O syni i s'shef, dhe veshi qe s'degjo shpresoj mos te te ndodhe qe femija yt te dale e te punoje ne rruge, te shese trupin per pare se atehere do te kuptosh ca do me thene kjo demokraci! Shpresoj qe femija yt te mos kete probleme me droge apo overdoze qe te te behet e qarte ca eshte kjo demokraci, shpresoj gjithashtu qe imoraliteti te mos te te ofrohet ne familjen tende sepse ka njerez qe mesojne nga pesimet!

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-11-2006
  Postime
  34
  Ndersa per Kombin/et thuhet se Kombet dhe gjuhet jane nga mrekullite e Krijuesit qe i ndau njerezit ne Kombe dhe qe flasin gjuhe te ndryshme!

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e kafiri
  Anėtarėsuar
  08-12-2006
  Postime
  50

  VETEM PER TY hop_stop

  Citim Postuar mė parė nga hop_stop
  Kafiri nuk e di ne mund te klasifikohesh si xhahil ti apo jo (meqe e di dmthnien e termave pasi dhe nickname y e tregon nje gje te tille) por po te them qe ne dy tre fjalite e para qe ke shkruar ketu, deri ku une pata durimin te lexoj ke permendur: Mjeshtrine e gjuetise apo edhe te luftimit dhe Xhihadin.
  Menyra se si i ke lidhur, marre ato fragmente te cituara nga ai liber eshte djallezore!

  Menyra se si une te citova eshte fare e thjeshte, ashtu si autori i librit ka shkruar e para dhe nuk e di qe nje person si autori me njohje aq te thella per Islamin te ngateroje xhihadin me gjuhetine. Gjithashtu me duket pak e cuditeshme qe nje njeri si ai perpiqet t'iu ofroje myslimaneve qe kane lexuar kete liber artin e gjuetise si art per xhihadin. Nqs autori ka qene kaq i marre sa ka ofruar gjera kaq djallezore me ndje qe edhe une kam cituar gjera kaq djallezore si keto.

  2- Persa i perket Xhihadit ne Islam duhet bere sqarimi perkates se ca do te thote Xhihad dhe jo te ngaterrohet me kamikazllikun. Duke qene se Xhihad quhet edhe "lufta" ndaj veseve apo veprimeve te keqija qe njeriu vete ka po ndaj vetes se tij, ne kete pike nuk ka asgje te keqe, pra xhihad ne kete aspekt do te thote te mos jesh pijetar/pijanec, te mos jesh hajdut, imoral dhe cilesi te tjera si keto.

  E kam degjuar shume here idene se xhihadi eshte lufte kunder veseve, por mendoj se nuk ka ves me te madh qe duhet luftuar sesa morespektimi i te tjereve i lirive dhe te drejtave te tyre. Dhe vrasja e mija te pafajshmeve ne emer te All-llaht dhe te kauzes islame qe po ndihet e cenuar nga idete demokratike qe jane kunder sheriatit.

  Xhihad ne aspektin e luftes me arme eshte: Kur armiku te sulmon kap armen dhe mbrohu, shfrytezo mundesite qe ke per VETMBROJTJE duke. Ne kete drejtim miresia Islame arrin deri ne keto pika: Ju lejohet te luftoni armikun QE MUNDOHET T'JU BEJE PADREJTESI POR; MOS VRISNI PLEQ GRA DHE FEMIJE, dhe mos demtoni ne blegtori e bujqesi te armikut.

  Qe te flasesh per xhihadin si lufte me arme mendoj se duhet te saktesijme eshe dicka tjeter, se nuk eshte lufte vetem per mbrojtje, por edhe kunder te gjithe atyre qe jane te ndryshem nga ty. Po te pyes cili eshte armiku i islamit perendimi, demokracia apo te shprehurit lirshem?!

  Pra jo si luftat e sotme ku ushtaret amerikane shkojne per te sjelle demokracine ne vende muslimane dhe perdhunojne femra!!!!!!!!!. Shkojne per t'ju sjelle demokracine dhe marrin naften. KUSH MER ESHT QELLIMI I KESAJ LUFTE NE REALITET?

  Ke te drejte per kete qe thua dhe per ate qe po ngjet, dhe ate se cfare bejene ushtaret amerikane, por mund te me thuash se cfare faj kishin ata te rinj ne Somali qe u vrane vetem se po shikonin kampionatin boteror te futbollit nga, cfaj kishin ato fshatra te krishtera ne Egjipt qe u masakruan nga myslimanet vetem sepse ishin te krishtere?!

  Politika e sotme sipas jush qe deklaroni se Islami nuk eshte demokraci nuk eshte ajo qe populli deshiron VENDIMI I POPULLIT! Eshte ajo qe politikanet hajdute dhe mafjoze duan te veprojne. Ne Islam eshte tjeter sistem jetese.

  Ajo qe me shqeteson eshte ky sistem jetese ne islam qe dhunon cdo te drejte te shprehuri dhe te menduari ndryshe. Dhe po te them se ketu ne europe askush nuk e deshiron kete lloj "demokracie islame", sepse per mua eshte paradoksi me i madh kur shoh njerez qe perpiqen qe me sllogane dhe me mesazhe dashurie perpiqen te bashkojne islamin me demokracine liberale europiane.

  Nuk mund as edhe te vjedhesh e jo me te kesh prostitucion te legalizuar qe eshte kulmi apo me teper homoseksuale dhe t'ju japesh te drejten per t'u martuar. O syni i s'shef, dhe veshi qe s'degjo shpresoj mos te te ndodhe qe femija yt te dale e te punoje ne rruge, te shese trupin per pare se atehere do te kuptosh ca do me thene kjo demokraci! Shpresoj qe femija yt te mos kete probleme me droge apo overdoze qe te te behet e qarte ca eshte kjo demokraci, shpresoj gjithashtu qe imoraliteti te mos te te ofrohet ne familjen tende sepse ka njerez qe mesojne nga pesimet!
  Ben mire qe mi kujton keto gjera per te cilat edhe une jam kundra, por pse nuk kujton qe kjo bisede qe ne po bejme bashke eshte per shkak te internetit qe na e ka dhene mendimi i lire qe ekziston ne te gjithe boten e lire perendimore, se kjo oponence mendimi po te jepet sepse jeton ne nje vend te lire ku une mund te shprehem edhe ndryshe dhe ti te me kundershtosh. Une jetoj ne europe dhe jam qytetar europian dhe prandaj i them gjerat ashtu si i mendoj dhe te siguroj se po te isha gjetke as qe do ta mendoja te te kundeshtoja dhe jo me ti hidhja idete e mija ne kete forum. Fatkeqesisht te qenit europian ma lejon kete gje me lejon edhe te them ate qe te thashe me pare se nuk jam dakort me asnje lloj lufte me cfaredo emri qe te kete, jam i lire per kete gje dhe ndihem rehat sepse edhe ty eshte ky lloj sistemi qe te jep mundesirat per te jetuar edhe si mysliman kur gjetke te qenit i ndryshme do te thote baraz me vdekje. Kjo me shqeteson se kur flas per sistem, nuk dua qe dikush te me thote cfar te mendoj dhe cfare te bej. Nuk po te flas per anarshi por gjithmone duke respektuar lirine e tjetrit, dhe besoj se sitemi demokratik ta lejon kete gje qe edhe ti nqs do te shkosh ne nje shtet si Malta psh qe eshte e krishtere nuk te vret njeri nese thua se jam mysliman, bile te lejojne te ngresh edhe xhami. Mund te me thuash se ku ne Arabi do te lejohej ngritja e nje tempulli, ose e nje objekti tjeter kulti. Po ta perseris edhe nje here se nuk do te kishe mundesi replikoje me mua nese nuk do te shfrytezonim te dy ate qe nje sistem demokratik te ofron, prandaj mos u cudit ngaketo qe po te them.

 20. #20
  DrEaM_Of_HeAvEn Maska e ERVINI_-_
  Anėtarėsuar
  29-07-2005
  Vendndodhja
  iN A bAD dREAM !!!
  Mosha
  36
  Postime
  38
  Ti zoteri kafiro vjen e hap tema te tilla vetem duke ju referuar nje libri ?? ore jini ne terezi e kini idene se cfare thoni dhe se cfare shkruani nuk ndikoni ne ata qe i dine mire keto gjera po hapni fjale te kote te njerezit qe sdine fare per Islamin
  Po te them vetem disa gjera une se spo dua te te kap me quopte ne cdo pike qe ke shkruar
  Ne islam Lufta eshte gjeja e fundit zgjedhja e fundit dhe kete mund ta shikosh kudo si ne hadith dhe ne Kur'an
  Ne Kur'an eshte i mallkuar ai person qe sjell shkaterrim ne toke eshte e ndaluar te vrasesh dike pa arsye, dhe ju vini me thoni qe ka qene musliman ai qe hodhi bomben ?? shkon ne ferr ai qe vret nje musliman tjeter dhe ju prap rrini ne keto ide ??
  Nqs do jene kushtet pra rrugezgjidhja e vetme per te zgjedhur nje ceshtje nqs ka mbatur lufta i eshte ndaluar muslimanti te vrasi pleqte e pjese kundershtare, grate femijet e tyre dhe kedo tjeter qe nuk e lufton pra nģmund te luftoje vetem me ata persona qe e luftojne,
  nuk mund te prishi veprat e artit, nuk mund te djegi dhe te presi pemet, etj dhe ju vini e me flisni per keto tema duke mos patur asnje lloj kopetence duke mos lexuar asgje tu vije turp pra se vetem per te futur pislluqet qe kini ne mendjen duaj ne mendjen e te tjereve qekeni ...
  Nje musliman mund te vrasi ne keto raste ...
  per te mbrojtur pronen, Nderin, Atdheun, dhe ne kohe lufte ...
  Kerkoj ndjese qe nuk kam sjelle as citime asgje po VALLAHI ndoshta po bej gabim qe pergjigjem sepse vini ketu dhe hapni tema pa ja pasur idene fare se per cfare flisni dhe tu vije zor per kete !!!
  Ahh sa per te qenit ndryshe diku tjeter qe po na flet me kaq filozofi qe spo te kapim dot sa per dijenine tende Komshi i Profetit (sav) ka qene nje cifut (hebre)
  Sa per lirine e te shprehurit me sill ti mua ndonje citim nga Kurani ose hadith ku ndalohet te shprehesh mendimin tend apo ku Liria e dikujt nuk cenohet( e kam fjalen per ate liri qe mbaron atje ku fillon e tjetrit dhe jo budallalluqet tuaja )
  ahh dhe nje gje se e paskeni mesuar te gjithe fjalen Xhihad
  a ka mundesi te me thuash se cfare do te thote ajo ..
  po ta shpjegoj une me nje hadith te Profetit ku e pyesin se kush eshte Xhihadi me i madh ??
  tha Xhihadi me i madh eshte Lufta me vetveten ..
  Pra te nderuar Fjala Xhihad nuk eshte Lufte me arme sic po na i perktheni ju mjeshtra te arabishtes dhe linguista te mbaruar por ka nje kuptim shume me te gjere mirepo ose per verberim ose per injorance ose me dashje shumica na i perkthen vetem keshtu kete fjale ....
  tani mendoji dhe nje here mire ato qe the se sa jane te verteta apo jane thjesht fantazite tende apo te dikujt tjeter qe vjen ketu dhe na hap tema kaq te larmishme qe te thyejne ne mes fare .. TURP TURP PER FAQE TE ZEZE
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ERVINI_-_ : 12-12-2006 mė 22:55
  Be Yourself ...

Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Islami Sot Dhe Nesėr
  Nga llokumi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 22-09-2012, 10:50
 2. Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 04-04-2009, 15:02
 3. Feja e vertete
  Nga forum126 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-04-2007, 16:39
 4. Muhamedi, Nje Perpjekje Perendimore Per Te Kuptuar Islamin
  Nga forum126 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-02-2006, 10:44
 5. Pėrgjigje: 139
  Postimi i Fundit: 14-06-2005, 06:29

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •