Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 21
 1. #1

  Hekurudha shqiptare. Sot sht jasht loje. A ka t ardhme?

  Historiku i shkurter

  Linjat e para hekurudhore ne Shqiperi ishin linja minerare dhe ushtarake me skartament te ngushte, te ndertuara ndermjet viteve 1917 dhe 1930, nga austro -hungarezet dhe italianet.

  Ndertimi i nje sistemi hekurudhor me skartament standart, filloi ne vitin 1947 dhe vazhdoi me shpejtesi per te arritur ne permasat e tij aktuale prej 677 km, ne vitin 1987.

  Rrjeti hekurudhor shtrihet nga Porti i Durresit, ne Detin Adriatik, dhe shkon ne tre drejtime: veri drejt kufirit Shqiptaro - Malazez ne Han te Hotit, ne jug drejt Ballshit dhe Portit te Vlores dhe ne lindje drejt Pogradecit, prane kufirit me Maqedonine.


  http://www.hsh.com.al/

 2. #2

  Udhetim ne Epoken e Gurit

  Udhetim ne Epoken e Gurit

  Kur e nisi kete pune, ishte vajze e re. Perjetoi shkelqimin dhe renien e transportit hekurudhor, por kembengul te zoteroje dhe te vendose rregull ne ato vagone qe i jane besuar. Edhe kur guret qe hedhin femijet rurale, bien si shi mbi udhetaret e pakte

  Nga Anduela Nika

  Ej ti plak matuf aty, fike cibukun. Keshtu komunikonte me pasagjeret e pabindur, fatorinoja e vitit 1975 tek filmi Kapedani. Ata te pabindurit jane shumuar ne kohe, ndersa fatorinot jane reformuar ne komunikim. Ne vend te cibukut, tani fatorinoja e trenit Aksinja Jaupaj, i kerkon djaloshit hazerxhevap qe eshte shtriqur sa gjere gjate ne sedilen e trenit te fike play-station, pasi ai bip-bipi ia acaron nervat. Ai i bindet pa nje pa dy, sapo ndeshet me veshtrimin aspak miqesor te saj. Ndersa ajo me nje te ecur krenare, se fjala nuk i shkoi dem kthehet ne vagonin e saj. Me ne fund buzeqesh. Ve mbi hunde gjyslyket dhe nga nje qese supermarketi nxjerr grepin. Jo te peshkut, por te qendisjes. Nga pamja duket si nje centro, por Asit, sic e quajne te gjithe ne tren, nuk ia ka shume enda te jape shpjegime per grepin. Jo per gje, por ka plot pune te tjera! Duket si nje zyshe e rrepte, qe ben sikur sheh regjistrin, por nderkohe arrin ta mbaje nen kontroll te gjithe klasen. Kur eshte Aksinja ne sherbim, nuk mund te besh shume numra. Nuk eshte nga ato qe ne problemin e pare rend tek polici, por e zgjidh cdo gje vete ne menyren me diplomatike te mundshme. Nuk jam tipi i sherreve, me pelqen rregulli dhe arrij ta vendos. Dhe kete e vere mjaft qarte, qe nga menyra e saj e te qendruarit, tek krehja e flokeve, te mbledhura thjesht por gjithsesi me shije, tualeti i lehte, uniforma e bollshme por e paster dhe thonjte e kuruar mire. Zmalti i kuq i gishtave te saj te kembes, edhe pse i lyer nxitimthi, do ti bente zili edhe estetistes me te mire. Asi i trenit te linjes Durres-Tirane-Shkoder nuk do ta meritonte kete emer nga koleget e saj, nese nuk do te kishte keto detaje qe e bejne vertet ndryshimin. Ndryshe nga treni, qe ecen gjithnje shume ngadale, ajo eshte gjithnje me vrap. Zgjimi per Aksinjen, fatorinon me trendy te trenit nis, qe ne kater te mengjesit. Duhet te pregatise mengjesin, te rregulloje shtepine dhe pak para ores 6.00 te jete ne stacionin e trenit. Do te vare diku ne ndonje dritare canten, ku shpesh vendos ndonje frut te stines dhe ne fytyre do te veshe buzeqeshjen e mengjesit. Nuk mban bizhu, vetem nje ore, se ciles i hedh nje sy ashtu kalimthi. Ne vend te vareseve ka bilbilin. I fryn sa here i nevojitet. Per te pershendetur fatorinot e tjera, kur kembehen trenat, per te sinjalizuar nisjen, mberritjen ne stacion, por dhe per te trembur ndonje trazovac, qe i ka thyer shinat ne kend lojerash. 20 vitet e Aksinjes si fatorino nuk kane qene gjithnje aq te qeta sa udhetimet e ketij fund shtatori. Me pare ndodhte qe te hipja ne tren ne oren 5 te mengjesit dhe te zbrisja prej tij ne oren 1 pas mesnate, rrefen ajo. Ndersa tani maksimumi ne oren 18.00 eshte ne shtepi Kur ishte e re, ka punuar ne rrugen me te lodhshme, ate te Pogradecit, ndersa tani ka ate me komoden. Ben ate te Durres-Tirane-Shkoder dhe me trenin me te mire qe ka aktualisht ne perdorim hekurudha shqiptare. Ai nuk ka sedilje te shqyera me sfungjerin qe duket sikur eshte kafshuar me dhembe, e as vagona te ndryshkur. Eshte me luksozi. Dhe si i tille, i ben jo pak karshillek trenave te tjere super te lodhur, qe vijne nga linjat e tjera te Vlores dhe Pogradecit.

  Qe ne fakt duken si barbone mbi trase. Endacake te ndryshkur, me xhama qe dimer-vere te ofrojne ajer te fresket dhe ndenjese qe te bejne masazh me sustat e ngritura perpjete. Me fjale te tjera, eshte nje asketizem i gjalle. Jane aq te vobekte, sa aty shkon nje numer shume i vogel njerezish. Shtimi i mjeteve te transportit dhe shpejtesia e tyre ka bere qe shume njerez te braktisin caf-cufin e trenit, per nje shkelje me te forte te pedalit te gazit.

  Te tjeret, ata qe nuk kane mundesi ekonomike, zgjedhin trenin. Por ka dhe turiste qe udhetimin me tren e shohin si nje aventure shume ndjellese. Per me teper qe nje bilete udhetimi Tirane-Durres dhe anasjelltas kushton vetem 50 leke. Nje cmim simbolik, i cili mund te kapet lehtesisht dhe nga shtresa me e ulet e shoqerise. Pensioniste, njerez me te ardhura te pakta, jane tre kategorite e njerezve qe udhetojne sot me tren. Ndryshe nga cfare ndodhte 16 vjet me pare. Atehere po qe kishte nga te gjitha shtresat e shoqerise, drejtore, inxhiniere, mesues, studente e punetore. Te gjithe ishin te lumtur qe udhetonin me tren, kujton me nje tis nostalgjie Aksinja Jaupaj. Sot njerezit jane me te stresuar, ndaj dhe komunikimi me ta ndonjehere behet me i veshtire. Pa llogaritur dhe faktin qe atehere ne si fatorino kishim dhe me shume autoritet. Nje komunikim, i cili jo rralle here merr tone agresive. Te gjithe xhamat e trenave, jane ne mos te thyer, te krisur. Femijet e zonave rurale, qe i kane shtepite e ndertuara ne te dy anet e shinave kane si argetim te tyrin gjuajtjen e trenit me gure. Pervecse kane shkaktuar deme te konsiderueshme materiale, nuk kane munguar dhe rastet kur vete udhetaret kane pesuar demtime serioze ne koke dhe trup nga guri i leshuar prej Gavrosheve qe fluturon prej pertej rruges. Per shume udhetare dhe per vete fatorinot, rruga eshte kthyer ne nje makth te vertete. Ne dimer duhet te mberthehen fort, pasi era qe vjen nga xhamat e thyer mund tiu beje dhurate dhe nje te ftohur te mire, por dhe te fshihen pas sediljeve kur treni fillon te gjuhet me gure, sepse mund ta prenotosh fare lehte nje shtrim ne spital. Treni ne epoken e gurit.

  Te dhenat zyrtare nga Ministria e Transporteve tregojne se Hekurudha Shqiptare ka ne inventarin e saj 66 vagone udhetaresh, 225 vagone malli dhe 25 lokomotiva. Me keto mjete, sipas te njejtave te dhena transportohen rreth 1,5- 2 milione udhetare dhe rreth 400-500 mije tone mallra ne vit. Nuk ka nje te dhene zyrtare qe te tregoje nese ky numer eshte me i vogel krahasuar me disa vite me pare, por duke ju referuar deklarimeve te fatorinove, ka nje renie drastike te tyre. Per cdo vit buxheti i shtetit, ne forme subvencionesh, akordon rreth 4 milione USD per aktivitetin e operimit dhe 3-4 milione USD per investime kapitale. Megjithate bilanci vjetor rezulton me humbje rreth 1 milione USD. Nje renie e dukshme e sistemit hekurudhor, krahasuar me 16 vjet me pare, kur treni ishte transporti kryesor dhe te gjithe pavaresisht nivelit social udhetonit ne te dhe ku te qenit fatorino ishte puna me e mire qe mund te kishe. Absolutisht ishte puna me e mire. Une jam nga Durresi dhe ne vitin 1987, kohe ne cilen kam filluar une pune ishte fat qe te beheshe fatorino. Sot eshte nje pune si gjithe te tjerat. Sot femrat nuk kane ndonje deshire te madhe per tu bere fatorino. Me e reja ketu ka te pakten 10 vite pune, thote Aksinja, ndersa e le edhe nje here grepin per te nxituar tek dera e trenit.

  Mberritem ne Shkozet. Ne stacionin, qe nuk duket fare si stacion, ka fare pak njerez qe presin. Nje endacak, dy te rinj dhe nje grua me thase te medhenj, qe me bileten 50 lekeshe hipin ne trenin luksoz. Ne tren askush nuk lexon asgje, nuk eshte nje vend romantik, nuk eshte Orient Express. Aty gjithsecili kridhet ne mendime ne ate nje ore udhetim nga Tirana ne Durres. Dhe vete Aksinja, e ben kete prej 20 vitesh. Nuk i ben pershtypje pejsazhi, edhe pse tani ka pak per te kundruar. Me pelqen natyra, por jam lodhur me te njejtat pamje. Edhe pse shoh pertej dritares mund te them se nuk shoh asgje. Por cfare ben nderkohe? Mendon per problemet e saj, familja dhe jeta jashte trenit. Ndonjehere jam aq e rraskapitur saqe kur shkoj ne shtepi dua te rri vetem me veten time. Dua te rikarikoj baterite me shume nga ana psikologjike dhe me pas te gatuaj dhe te le gjithcka gati per diten tjeter. Dite kur Aksinja dhe shume kolege te tjera te saj nuk do te jene ne shtepi, por ne tren, duke marre e duke dhene me pasagjeret e tyre. Nuk jane martuar me trenin, por kane nje marredhenie te ngushte me te. Nuk mund te them qe nuk bej dot pa trenin, por e shoh si pjese timen. Kam 20 vjet qe bashkejetoj me caf-cufin e tij. Nje bashkejetese me ulje-ngritjet e veta; me sforcime, momente kenaqesie, bezdie dhe deshire per ta lene. Por duket se duhen ende shume. Ne 20 vitet e fundit nuk e ka lene asnjehere. Ajo eshte gjithnje duke e pritur, si diten e pare kur ishte vetem nje cupeline dhe vendoi te nise kete marredhenie te gjate dashuri-lodhjeje me trenin. Me nje grep, nje fershellime bilbili dhe komunikimi te pashmangshem me ndonje te pabindur. Gjithmone eshte nje i tille, qe ia ben jeten me te gjalle Asit te trenit luksoz.


  Revista Klan
  08-12-2006

 3. #3

  Tetor 2006 - Hekurudha shqiptare pranohet anetare e CER

  The British rail operator Eurostar (UK) Ltd. and Albanian railways Hekurudha Shqiptare (HSH) join the Community of European Railway and Infrastructure Companies (CER). As of 1 October, they will boost CER membership to 54 companies. The associations General Assembly unanimously accepted the applications for membership last week in Berlin.

  Richard Brown, CEO of Eurostar (UK) said: Our main purpose in joining is to add our voice on matters of European railway policy. Eurostar (UK) operates the Eurostar services between London, Paris and Brussels in partnership with SNCF and SNCB. It is responsible for all the UK Eurostar operations which amount to 780,000,000 passenger kilometres in 2005.

  Albanian railways Hekurudha Shqiptare (HSH) is an integrated railway operator and infrastructure manager, with traffic units of about 121.000.000 in 2005. Its network is open to other operators since the new Albanian railway law came into force last year. According to HSH Director General Sokol Kapidani, the recently signed Stabilisation and Association Agreement between Albania and EU makes a HSH membership of CER indispensable. HSH will be an observer member.

  Aad Veenman, President of CER and CEO of Dutch railways NS welcomed the new members: It is important that the European rail sector joins forces in order to promote a sound system of transport infrastructure financing and a level playing for all modes of transport.

  The President of the Russian Railways, RZD, Vladimir Yakunin, attended the CER General Assembly as a guest. He underlined that there are specific issues where RZD faces the same challenges as the European railways. The following day, CER and RZD held a joint meeting on the state of the art of telematics applications for freight.

  German Transport Minister Wolfgang Tiefensee addressed the General Assembly and outlined the transport policy priorities for the German EU presidency in the first half of 2007: Rail policy will constitute another priority of our presidency. The objective is the speedy adoption of the Third Railway Package. If we wish to complete the Single European Railway Area, we have to ensure that there is also interoperability in the practical sense.

  Tetor 2006

 4. #4
  Fine Wine Maska e ildushja
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Rr. A Kasemi, N'ajr
  Postime
  832
  Vallaj un nuk e harroj asnjehere trenin kur i hypja ndonjehere me tezet qe ikja ne plazh ose ne Fier/Korce... me knaqej shpirti... cope cope ishte, po nostalgji hesapi.

  Duhet rregulluar kjo hekurudha jone, vendet me te medhaja ne bote e kan hekurudhen menyren #1 per transportim.
  "and..nothing makes us so lonely... as our own secrets..."-Nebelstern

 5. #5
  New York Maska e mario_kingu
  Antarsuar
  09-12-2004
  Vendndodhja
  New York
  Postime
  2,225
  Citim Postuar m par nga ildushja
  Vallaj un nuk e harroj asnjehere trenin kur i hypja ndonjehere me tezet qe ikja ne plazh ose ne Fier/Korce... me knaqej shpirti... cope cope ishte, po nostalgji hesapi.

  Duhet rregulluar kjo hekurudha jone, vendet me te medhaja ne bote e kan hekurudhen menyren #1 per transportim.

  mbaj mend qe ika andej nga vlora me tren fieri man i love it

  po te jet ne regul kur te vete ne shqiperi serish do mar rugen tiron fier me tren avash avash tu be qef :P
  Partizoni

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-05-2006
  Postime
  3,344
  Citim Postuar m par nga mario_kingu
  mbaj mend qe ika andej nga vlora me tren fieri man i love it

  po te jet ne regul kur te vete ne shqiperi serish do mar rugen tiron fier me tren avash avash tu be qef :P
  KINGO HEKURUDHAT ATO QE KANE QENE JANE ,PO ASHTU EDHE TRENAT .UNE NUK HIPA NE TREN KU VAJTA PO I PASH .MEGJTHSE KISHA SHUME DESHIRE .
  KUR TE SHKOSH CALL ME TA BEJME RRUGEN BASHKE FIER - TIRAN

 7. #7
  Rihapet transporti me hekurudhe, i hekur-nikelit nga stacioni i Gurit te Kuq, Pogradec ne Portin e Durresit per eksport


  Rifillon sot, mbas 15 vitesh nderprerje, transporti i mineralit te hekur nikelit nga Guri i Kuq, Pogradec ne Portin e Durresit per eksport.

  Kjo nisme vjen ne kuadrin e perpjekjeve te vazhdueshme per rigjallerimin e transportit hekurudhor ne vend, si nje domosdoshmeri jetike per vet ekzistencen e hekurudhes dhe ne kushtet e nje konkurence te eger nga transporti automobilistik

  Kontrata e lidhur ndermjet SH.A. Drejtoria Pergjithshme Hekurudhave, Durres dhe kompanise gjermane K-SHIPPING GMBH parashikon transportin e nje sasie prej jo me pak se 360.000 ton mineral hekur-nikeli ne vit , me tendence ne rritje, dhe me te drejte rinovimi te kontrates per vite te tjera ne vazhdim , mbasi behet fjale per rezerva te medha te ketij minerali ne Minieren e Gurit te Kuq, Pogradec.

  Per riaktivizimin e ketij transporti, hekurudhes ju deshen perpjekje per riparimin e linjes hekurudhore dhe shtrirjen e 1100 ml shina deri ne platformen e ngarkimit te mineralit ne Stacionin hekurudhor te Gurit te Kuq, riparimin e kesaj platforme dhe kthimin e saj ne gjendje pune, mbasi ishte pothuaj e shkaterruar nga koha, sigurimin e gadishmerise teknike te inventarit te vagonave qe do te perdoren per kete transpor , si dhe masa te tjera tekniko - organizative per tju pergjigjur kerkesave te klientit.

  Rigjallerimi i ketij transporti u be i mundur gjithashtu si rezultat i mirekuptimit, bashkepunimit dhe koordinimit te perpjekjeve ndermjet hekurudhes, klientit dhe portit te Durresit.

  Mbi te gjitha, nepermjet ketij transporti, hekurudha i ofron nje shans jo vetem ekonomise, por edhe shoqerise per te perdorur avantazhet e saj ne mbrojtje te ambientit, kursimit te energjise dhe sigurise se trafikut


  Tirane 19 Korrik 2007

  Faqja zyrtare e MPPT

 8. #8
  i/e larguar Maska e dibrani2006
  Antarsuar
  29-01-2006
  Vendndodhja
  Europe
  Postime
  2,693
  O njerez akoma s'kuptoni se edhe politikuajt Shqiptare jane jashte loje qe duhet ndruar te gjithe bashke me hekurudhat,interesant ?

 9. #9

  Kinezt krkojn hekurudhn shqiptare me koncension

  Kinezt krkojn hekurudhn me koncension

  22/01/2008

  Artur Korriku

  DURRES -Kina ka shfaqur ambicien e saj pr ta marr me koncesion hekurudhn shqiptare. Nj grup inspektimi ka mbrritur nga Kina n Durrs, nga ku sht duke u par dhe diskutuar nj mundsi e nj marrveshjeje t till. Megjithse nga ana e qeveris, sektori i Hekurudhs nuk sht futur n listn e ndrmarrjeve q do t privatizohen pr kt vit, srish mbetet n pikpyetje vazhdimsia. Ndrkaq jan edhe disa kompani t tjera t huaja, t cilat e kan shfaqur interesin e tyre pr ta marr hekurudhn shqiptare me koncesion, para se n loj t futeshin dhe kinezt.

  INTERESI

  Duke ditur situatn e vshtir n t ciln hekurudha shqiptare ndodhet q pas vitit 90, kompanit e huaja kan tentuar disa her ta shfrytzojn kt fakt dhe t priren drejt krkesave zyrtare pr ta marr at me koncesion. Nj delegacion ekspertsh kinez dhe prfaqsues t kompanis s ndrtimit Kina, kan kryer nj vizit n DPH, n Durrs. Sipas Drejtorit t Prgjithshm t Hekurudhave, Zamir Ramadani, qllimi i ksaj vizite nga ana e prfaqsuesve t nj kompanie gjigande e cila menaxhon n Kin 90 mij kilometra linj hekurudhore, ishte paraqitja e ides s tyre pr ta marr me koncesion hekurudhn ton. Por, kalimi n kt form menaxhimi i hekurudhs varet nga qeveria dhe Parlamenti.

  KINEZT

  Kompania kineze sht nj nga kompanit m t fuqishme t Kins, si dhe nj ndr 500 ndrmarrjet m t forta n bot. Kinezt jan t trett n listn e atyre q synojn ta marrin me koncesion hekurudhn shqiptare. T part jan shprehur turqit e Kurum, q n bashkpunim me nj kompani italiane krkoj ta marrin ata hekurudhn. Por n gar jan edhe ekt, t cilt e njohin mir teknologjin e hekurudhs son, pasi edhe sot e ksaj dite trenat punojn me lokomotiva eke dhe pjest e kmbimit t trenave merren po n eki. Nga ana e tyre, kinezt e kompanis Kina, kan depozituar n Ministrin e Transporteve krkesn e tyre, si dhe CV-n e ksaj kompanie.

  PLANET

  Pr t ardhmen e hekurudhs shqiptare ka dy variante. I pari sht ai i KE-s, sipas t cilit, hekurudha t mos jepet me koncesion, por t zhvillohet nprmjet rikonstruksionit t saj pjes-pjes nprmjet privatizimeve t pjesshme. Varianti i dyt sht ai i dhnies me koncesion t hekurudhs, variant i cili prkrahet edhe nga BB-ja. Por, fakt sht q n planet e privatizimeve t mdha t ktij viti nga ana e qeveris, hekurudha nuk sht futur n listn e ndrmarrjeve q do t privatizohen. Prej vitesh, hekurudha mbahet me subvencione nga ana e buxhetit t shtetit, prej t cilit, 350 milion lek shkojn pr t mbuluar humbjet.


  Gazeta Shqiptare

 10. #10
  fillimi i gjithckaje Maska e JestersWorld
  Antarsuar
  23-01-2006
  Vendndodhja
  ata ketu ne qiell ne toke
  Postime
  684
  Lajm fantastik per ekonomine Shqiptare.

  Pa hekurudhe dhe sistem te rregullt udhetimi si per mallrat si per njerzit nuk ka zhvillim te mirfillte ekonomik pasi mungon A-ja e urbanistikes.

  Nje hekurudhe qe punon i jep jete porteve, biznesit, in dhe ex portit; por lehteson dhe ne menyre te menjehershme rruget dhe ndotjen e amjentit.


  Ps: Shpresoj qe investimet te jene ne drejtim te elektrifikimit te rrjetit hekurudhor.


  Ps: fjale fantastike Shqipe: Hekur + udhe.... hmmmm me pelqen
  Cdo pergjithsim eshte i gabuar, ky gjithashtu!

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Borix
  Antarsuar
  17-01-2003
  Postime
  2,318
  Hekurudha shqiptare ka nevoje per nje riinvestim qe nga rrenjet - qe nga binaret e deri ne shtrirje territoriale me te gjere (perfshire edhe Kosoven). Te merret shembull Zvicra per terrenin malor dhe per hekurudhen e saj pavaresisht terrenit. Per me teper, kemi nevoje per nje transplant te sistemit aktual te trasheguar nga Blloku me nje sistem modern (do te deshiroja shume Japonine)...
  "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

 12. #12
  Larguar Maska e Gerrard
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Anfield Road
  Postime
  1,603
  Citim Postuar m par nga Borix Lexo Postimin
  Hekurudha shqiptare ka nevoje per nje riinvestim qe nga rrenjet - qe nga binaret e deri ne shtrirje territoriale me te gjere (perfshire edhe Kosoven). Te merret shembull Zvicra per terrenin malor dhe per hekurudhen e saj pavaresisht terrenit. Per me teper, kemi nevoje per nje transplant te sistemit aktual te trasheguar nga Blloku me nje sistem modern (do te deshiroja shume Japonine)...
  Jam plotsisht darkord me ty.

  Po jan disa kritere q ne nuk kemi pr ti plotsuar dhe pr nja 5 dekada t tjera.

  Prmende dy vende si Svicra dhe Japonia. Njri nga kto sht mbretria e Bankave dhe tjetri mbretria e teknologjis.

  Vrtet e krkojm dhe ne nj gj t till, po kush ta bj thuaj ?! Ne kemi akoma probleme me kanalizimet, kemi probleme me rrugt, kemi probleme me urbanistikn, nuk kemi nj plan. Nuk kemi drita q jan kryesoret pr ndrtimin e Hekurudhs, q t jet Elektrike, mos jet m me qymyr. E kupton q nj hekurudh elektrike krkon mijra KW aq sa shpenzon aktualisht e gjith Shqipria, shum veta mendojn pr nj Termocentral, ai do t paktn 10 vejt q t mari nj Liens ndrkombtare, sa t bhet ndrtimi etj, dolm tek dekadat q prmenda m par.

  Kemi shum gjra t tjera pr t br, sht e vrtet q sht e domosdoshme se sht nj hap i madh dhe nj ndihm e madhe pr vendin ton, do kishte shum zhbllokime trafiku dhe transporti t njerzve.

  Uroj me zemr q shum shpejt t realizohet nj projekt ku t jet sa m moderni.

  Kalofshi mir,
  Liverpool is now where it belongs
  The cry was no surrender,
  We'll fight for the boys in red,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The team that Shankly bred.
  We'll fight for Alun Evans,
  We'll fight for Ian St.John,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The pride of division one - two- three - four
  Listen to the Kopites roar

  LIVERPOOL - LIVERPOOL - LIVERPOOL

 13. #13
  NUuk ka te ardhme...
  "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

 14. #14
  Hekurudhat, koncensioni dhe privatizimi


  Sadedin eliku

  Kryeministri i vendit, Sali Berisha, muajin korrik e filloi me nj "sihariq", pra privatizimin e hekurudhs. Nuk e di nse kjo ishte pjes prbrse e temperaturave t larta q kan mbrthyer vendin apo e ka me gjith mend.

  E rndsishme sht t kuptohet q, mesa duket, deri n prfundimin e mandatit, ai krkon t privatizoj gjithka ka mbetur nga pasuria jon kombtare pa pasur parasysh efektivitetin e tyre.

  Kshtu ka hapur procedurat "en block" pr kontrollin teknik t automjeteve, procedur e cila cenon rnd sigurin rrugore, pr divizionin e shprndarjes s energjis, e mjaft ndrmarrje t tjera, disa prej t cilave tashm jan privatizuar si ARMO etj.

  Qeveria e zotit Berisha mendon se do njsi ekonomike apo ndrmarrje q transformohet n sh.a. patjetr duhet privatizuar.

  Esht gabim, aq m shum n rastin e hekurudhs q nuk gjen shembuj n kontinentin ton. N t gjith Evropn, hekurudha sht shtetrore.

  I vetmi vend q e privatizoi n vitin 1996 ishte Anglia, privatizim q zgjati vetm gjasht muaj, sepse kompania falimentoi. Dhe hekurudha u kthye prsri n ndrmarrje shtetrore.

  Zbatimi i koncesionit n kt rast nuk do t funksionoj pr shkak se ka gati tre dekada q n at sektor nuk sht investuar n mirmbajtje (shina, ballast, aksensore, traversa, terminale) dhe investime t cilat krkojn rreth 150 milion euro.

  N kto kushte nuk besoj se do ti dal njeri pr zot, sepse legalizohet "de facto" humbja. Edhe n qoft se ju do t merrni masa t ashpra, transporti prsri nuk do t mund t dal rentabl.

  Mund t nxirrni nj VKM q, transportet nga Porti i Durrsit n nj drejtim t ndalohet, pra t bhet vetm me hekurudh pr t favorizuar koncesionerin, por dhe kjo mas nuk do t jap rezultat.

  Transformimin e sh.a "Hekurudha" e bri qeveria e socialistve vetm e vetm q gradualisht t hiqte dor nga subvencionet, si dhe pr t rritur shkalln e pavarsis ekonomike t asaj ndrmarrjeje, e cila ishte drejtuar gjithmon me urdhra nga lart.

  Transporti hekurudhor sht i pazvendsueshm dhe nuk mund t bhen paralele me llojet e transporteve t tjera edhe pr shkak se n t gjith botn zbatohen politika sociale lidhur me kt transport.

  Ndaj dhe shteti ndrhyn me subvencione, sepse ky transport shfrytzohet m shum nga shtresat e varfra. Edhe n Shqipri kt transport e prdorin vetm t varfrit, sepse t tjert shfrytzojn transportet ndrqytetse me autobus apo furgon.

  Kur dgjova Kryeministrin, mendova se do ta shtrij hekurudhn deri n Morin dhe do t mendoj pr fukarenjt e t dyja krahve, shqiptare andej dhe kndej, por kjo mesa duket nuk sht e thn t bhet kshtu.

  Mbase kjo sht fatura e radhs q popullit shqiptar i duhet t prballoj, si ajo e rrugs Durrs-Kuks-Morin.

  Si prfundim, dhnia me koncesion e hekurudhs dhe privatizimi i saj sht nj gabim, madje i rnd. Me kto vendime, vetm keqadministroni qeverin dhe qeverisjen dhe ulni ndjeshm efektivitetin n fushn e transportit n prgjithsi dhe atij hekurudhor n veanti.  Gazeta Shqip


  A duhet qe qeveria:

  - ta privatizoje sherbimin hekurudhor,

  - ta jape ate me koncension,

  - apo ta leje ne gjendjen e sotme.

  Cila eshte pervoja e shteteve ne rajon dhe ne Europe?

 15. #15
  dipl-ing
  Antarsuar
  10-11-2002
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  105

  Websiti i hekurudhes Shqiptare

  Me zhgenjim pashe qe websiti zyrtar i hekurudhes shqiptare http://www.hsh.com.al/ nuk punon me. Turp per shtetin shqiptar!!!

  Citim Postuar m par nga DYDRINAS Lexo Postimin
  The British rail operator Eurostar (UK) Ltd. and Albanian railways Hekurudha Shqiptare (HSH) join the Community of European Railway and Infrastructure Companies (CER). As of 1 October, they will boost CER membership to 54 companies. The associations General Assembly unanimously accepted the applications for membership last week in Berlin.

  Richard Brown, CEO of Eurostar (UK) said: Our main purpose in joining is to add our voice on matters of European railway policy. Eurostar (UK) operates the Eurostar services between London, Paris and Brussels in partnership with SNCF and SNCB. It is responsible for all the UK Eurostar operations which amount to 780,000,000 passenger kilometres in 2005.

  Albanian railways Hekurudha Shqiptare (HSH) is an integrated railway operator and infrastructure manager, with traffic units of about 121.000.000 in 2005. Its network is open to other operators since the new Albanian railway law came into force last year. According to HSH Director General Sokol Kapidani, the recently signed Stabilisation and Association Agreement between Albania and EU makes a HSH membership of CER indispensable. HSH will be an observer member.

  Aad Veenman, President of CER and CEO of Dutch railways NS welcomed the new members: It is important that the European rail sector joins forces in order to promote a sound system of transport infrastructure financing and a level playing for all modes of transport.

  The President of the Russian Railways, RZD, Vladimir Yakunin, attended the CER General Assembly as a guest. He underlined that there are specific issues where RZD faces the same challenges as the European railways. The following day, CER and RZD held a joint meeting on the state of the art of telematics applications for freight.

  German Transport Minister Wolfgang Tiefensee addressed the General Assembly and outlined the transport policy priorities for the German EU presidency in the first half of 2007: Rail policy will constitute another priority of our presidency. The objective is the speedy adoption of the Third Railway Package. If we wish to complete the Single European Railway Area, we have to ensure that there is also interoperability in the practical sense.

  Tetor 2006
  Rruga me e shkurter midis dy personave eshte nje buzeqeshje

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  tem interesante..

  duhen hekurudhat dhe sa me moderne.. e sidomos te elektrizuara.. pra qe lokomotoivat te ecin me korent..
  pak zhurm ..fare pa tymra e tj.

  ti privatizojme thot saliu..
  qe do te thote bjeri shkurt..
  po nje brigad me nepunsa pse i paguan or shoq..

  ndertoje ti si shtet e merrja fitimin ti si shtet..

  qe thua ti dydrinas..

  hekurudha me permasa normale ka filluar para 47.. dikund nga 1940-ta..

  e filloj qeveria verlaci ne mos gaboj.. e besoj me ndihmen e qeverise italiane...
  lufta e la pergjys kte pune.. por tynelet e urat e traseja ne pergjithsi u be nga qeveria verlaci.. e asaj kohe.. dhe me von pas lufte ppsh e vazhdoj.. duke e perfunduar me punen vullnetare te rinise e me ndihm te jugosllavise.. e u be ajo durres-peqin e pastaj dhe durres -tiran e peqin-elbasan..

  por vlen te lavderohet qeveria e shqiperise per hekurudhat.. sidomos per rrogozhin fier e me von vlore dhe vore-shkoder e elbasan-poradec..
  Ndryshuar pr her t fundit nga Brari : 03-08-2008 m 02:48

 17. #17
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Hekurudha shqiptare. Sot sht jasht loje. A ka t ardhme?

  Top Story publikon shifrat/ Investimet “gjysmake” t bra n hekurudh nga viti 2013

  Emri: -640-0-60230a5333d96.png

Shikime: 252

Madhsia: 154.9 KB

  Q hekurudha t qndroj n kmb nuk duhet t paguhen vetm pagat e puntorve. N t njjtn koh duhet t investohet si dhe t mirmbahet rrjeti. Konkretisht nga viti 2013 jan br kto investime.

  Viti 2013 - 93,400 mln lek
  2014 - 97,200 mln lek
  2015 – 150,000 mln lek
  2016 – 110,000 mln lek
  2017 – 160,000 mln lek
  2018 – 160,000 mln lek
  2019- 153,500 mln lek  Top Channel

 18. #18
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Hekurudha shqiptare. Sot sht jasht loje. A ka t ardhme?

  Top Story/ 46 Milion euro jan shpenzuar pr 13 vite pr sistemin e kalbur hekurudhor

  Emri: -640-0-602308701694e.png

Shikime: 271

Madhsia: 256.8 KB

  Nga vitit 2007 hekurudha sht mbajtur fal subvencionit t dhn nga buxheti.

  “sht e vrteta hekurudha po mbijeton nga subvenionet se t ardhurat nga udhtart dhe transport i mallrave jan shum t ulta.

  Nuk plotsojn rreth 25 % t shpenzimeve t fondit pagave, sigurimet shoqrore, blerjet material t domosdoshme pr transport si karburanti, kshu q subevncioni sht nga format q hekurudha po mbijeton. Nuk sht forma m e mir, n gjith studimet e t huajve kan ngritur me t amdhe q subvencioni t kthehet n investime” u shpreh Leonard Jani, Kshilltar Teknik i Hekurudhs Shqiptare

  Kto subvencione jan dhn duke devijuar n shkelje t ligjit si fond pagash pr qindra punonjs. do vit, qeveria shqiptare i akordon shoqris Hekurudha Shqiptare, rreth 400 milion lek subvencion pr rimbursimin e biletave t udhtarve. Prgjat 13 viteve llogaritet nj vler prej m shum se 46 milion eurosh n total.

  Sipas nj raporti t Kontrollit t Lart t Shtetit rezulton se hekurudha ka marr 1.2 miliard lek gjat viteve 2014-2017. Kto para jan shpenzuar pr paga dhe sigurime shoqrore n kundrshtim me disiplinn buxhetore dhe legjislacionin prkats.

  Auditi i KLSH-s zbuloi gjithashtu se ndrsa pretendon se sht n kolaps ekonomik, Hekurudha kishte tejkalim t numrit t punonjsve.
  “N vitet m t lavdishme q ka pas hekurudha, vitet 85 e sipr q u mor vendimi pr intensifikimin e trasnportit hekurudhor shkoi n 10 mij e 200 punonjs. Dhe ishte shtrier n gjith Shqiprin” u shpreh Leonard Jani, Kshilltar Teknik i Hekurudhs Shqiptare

  Por nj numr t lart punsimesh kishte edhe gjat viteve q hekurudha nuk funksiononten t gjith vendin. M pas nisi faza e shkurtimeve.
  “Pas viteve 90 filloi rnia e treguesve t trasnportit udhtarve. U b nj studim nga Banka Botrore ku parashikohej edhe numri i njerzve q duhej t alrgoheshin nga puna. E vetmja gj q ndodhi sht q cdo vit u zvoglua fuqia puntore me nga 200 perosna n vit. Sot jan rreth 990 veta punonjs” u shpreh Leonard Jani, Kshilltar Teknik i Hekurudhs Shqiptare

  Top Channel
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 19. #19
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Hekurudha shqiptare. Sot sht jasht loje. A ka t ardhme?

  Top Story/ Ja sa pasagjer kan udhtuar me tren nga viti 2013 e deri m sot

  Emri: -640-0-6023055030746.png

Shikime: 266

Madhsia: 275.2 KB

  Hekurudha shqiptare, dikur nj aset me rndsi t madhe ka nj amortizim tejet t lart q shkon deri n 80%. Transporti i brendshm dhe ai i pasagjerve kan rn n shifra t paprfillshme.

  Borxhet e mbartura llogariten n miliona euro. Ndrkoh pas prishjes s stacionit t trenit n Tiran edhe transporti i pasagjerve ka patur rnie drastike.

  “Fillimet e viteve’ 90 shkonte rreth 10 mij udhtar n dit, erdhi duke rn nga vitet ‘95-‘96-‘97, shkoi 5-6 mij n dit. Mori nj rritje n vitet 2001 q shkoi gati 7300 udhtar n dit, kjo edhe si pasoj e importimit t 24 vagonve nga Italia. Pastaj me kalimin e viteve u reduktua sepse pati dmtime t infrastrukturs hekurudhore” Ylli Shahini, Shef i Njsis s Biznesit t Udhtarve

  Viti Nr. Udhtarve Lekt

  2013 329.080 persona 14.5 mln lek

  2014 186.600 10,7mln lek

  2015 189.710 9.9 mln lek

  2016 86.700 5.2 mln lek

  2017 66.000 3.12 mln lek

  2018 75.880 4.22 mln lek

  2019 59.787 2.92 mln lek

  Si shihet ka nj ulje t t ardhurave nga transporti i udhtarve nga viti 2013 pas mbylljes s stacionit t Tirans nga bashkia. N transportin e udhtarve trenat jan t ngadalt. Vagont kan nj cilsi shum t dobt dhe nuk jan koherent pr tregun e sotm t transportit.

  Top Channel

 20. #20
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Hekurudha shqiptare. Sot sht jasht loje. A ka t ardhme?

  Top Story/ Shtresat n nevoj dhe nostalgjikt, besnik t udhtimeve me tren

  Top Story ka zhvilluar nj udhtim me tren pr t sjell nga afr realitetin. Udhtime nuk kishte do dit, ashtu si ishin vite m par. Kjo pasi nuk ka udhtar dhe kostot e hekurudhs jan shuma t larta.

  “Kemi q nga trmeti 26 nntorit ndrprerje qarkullimi n aksin Vor-Shkodr, pasi nj ur n segmentin Milot-Mamurras sht dmtuar, Aktualisht transportin e udhtarve e realizojm n segmentin Kashar-Durrs dhe Durrs-Elbasan” u shpreh drejtori i pasagjerve t transportit, Ylli Shahini.

  Pamjet q po shihni, i prkasin stacionit t trenit n Durrs. Prve amortizimit nga mungesa e investimeve kjo godin sht e rrezikshme edhe nga dmtimi q shkaktoi trmeti i 26 nntorit 2019.

  Ekipi i Top Story po nis udhtimin me tren. Nostalgjia pr nj udhtim t till nuk mund t shprehet me fjal. Udhtimi i par me tren sht gjithmon i paharrueshm.

  Megjithat nostalgjia zbehet me pamjet q shpalosen para nesh. Vagont e trenit jan n gjendje t mjeruar. Xhamat e dritareve t thyer, n ver ndihet shum vapa e n dimr i ftohti. Ndrkoh q edhe shpejtsia e trenit sht shum e ult pr shkak t amortizimit t linjs.

  Ather ishte shpejtsia q lviznim ne me 60 km/h, kurse tani varet, sht amortizuar shum linja, Ne ikim tani me 30 km/h, vende vende me 15 me 5 km/h” u shpreh makinisti i hekurudhs, Flamur Bullaj.

  Udhtimi me tren kryesisht vitet e fundit sht par si nj mundsi pr shtresat n nevoj.

  “Gjithsesi ky transport ka pasur dhe ka frekuentim nga shtresat n nevoj sociale, sidomos kto t zons Shkodr, nga Lai n Shkodr, nga Elbasani n Durrs dhe sezoni veror frekuentimi i plazhit t Golemit nga qytetar t Vors, Rrogozhins Kavajs” u shpreh Ylli Shahini, Shef i Njsis s Biznesit t Udhtarve

  Por pavarsisht ksaj, ka ende nostalgjik q e duan trenin. Kjo sht nj zonj rreth 70 vje. Ajo na tregon se ka udhtuar gjithmon me tren.

  “M prpara kan qen m shum njerz, edhe m mir, t gjith hipnin n tren, Kurse tani, ngaq u ndrpre nj koh e gjat njerzit u larguan, po prap njerzit e duan se ka mim m t lir, sht edhe rehat” u shpreh pasagjerja, Mereme Avdiu.

  Edhe pr kt ift t moshuarish treni vijon t mbetet zgjidhja e tyre m e mir.

  “Preferoj trenin qysh kur sht vn n lvizje treni, q kur kam qen djal i ri udhtoj me tren” u shpreh pasagjeri Ibush Berisha

  “Q n fmijri e kam pasur qejf trenin, edhe tani ashtu e kam” u shpreh pasagjerja, Hatixhe Berisha

  Prve nostalgjis q kan kta t moshuar pr trenin, sht edhe mimi. Bileta e udhtimit me tren sht shum her m e lir se biletat e udhtimit me autobus, furgon apo taksi.

  “sht m ekonomik, e ka biletn m t lir nj parja..e dyta je m qetsi” u shpreh pasagjeri” u shpreh pasagjerja, Mereme Avdiu.

  “Treni sht m me leverdi ekonomike, m siguri me tren, gjith ato avantazhe, t gjitha t mirat treni” u shpreh Ibush Berisha, pasagjer.

  “mimi nuk vendoset nga hekurudha por nga qeveria. Ne operojm me mimet e biletave t vitit 2007. Kto mime jan n fuqi dhe jan mime q i prgjigjen shtresave n nevoj, ne nuk mund t vendosim mimin q kan automjete,se kan tjetr komoditet, shpejtsi dhe koh udhtimi, s’jemi n kto kushte konkurrence. Ne nuk mund t propozojm t rrisim mimet pr sa koh nuk jemi dominues n treg, kapacitete vagonve si kemi maksimal, ne arrijm n shfrytzim kapacitetesh te 30-40 %” u shpreh Ylli Shahini, Shef i Njsis s Biznesit t Udhtarve

  Treni mbetet i rndsishm edhe pr punonjsit e saj. Ata nuk pranojn ta braktisin trenin edhe pse sht katandisur n nj gjendje t mjerueshme.

  “I thon 34 vjet, un kam ardhur sa kam mbaruar gjimnazin, jam rritur ktu, tani ku t shkoj?” u shpreh Mirela Dinaj, faturino.

  Top Channel

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Sul Hotla (1875-1947), Nj Jet Pr Shqiprin
  Nga strong_07 n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 29-04-2019, 16:32
 2. Video e ushtarve grek n Internet indinjon shqiptart
  Nga Ingenuous n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 207
  Postimi i Fundit: 22-09-2011, 14:58
 3. Lidhja Shqiptare e Prizrenit
  Nga dodoni n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 01-06-2009, 00:29
 4. Dosja antishqiptare e Greqis, 1912-2007
  Nga BARAT n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 645
  Postimi i Fundit: 15-10-2007, 19:27
 5. Kryengritja Popullore Shqiptare E 1912 1915
  Nga ORIONI n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-07-2005, 14:44

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •