Close
Faqja 2 prej 10 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 194
 1. #21
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga derjansi
  Baptisto

  pse thu qe kto te dy duhet te jen varros ne te njejtin ven?
  Kur kto kan qon nga fise te ndryshme
  Por kan pas besim te njejte. Mos ngaterro fisin me kuptimin kombetar. Ata kan qene shqiptar dhe kan pasur te njejten tradite dhe trashegimi kulti si gjithe shqiptaret tjere. Nuk kan pase fe te ndryshme qe te varrosen ndaras, pastaj i kane takuar te njejtit rang te aristokracise.
  tjeter une dyshoj se kane qene sipas tradites se sterlashte "vellezer mbreteror" njeri i shpirtit tjetri i luftes. Sic sinjalizova me heret.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 2. #22
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga posta
  Unė nuk kuptoj se kush quhet me emrin Orok? Ėshtė sinonim i Oroshit apo ndonjė vendbanim apo ēfarė? Kush e ka quajtur me emrin Orok?

  Baptist nė hartėn qė solla unė, nė jug tė Oroshit ėshtė njė krahinė tjetėr qė quhet Selitė, mos ka lidhje me Selene (perėndesha selene), apo me Seli ("selia e shenjtė")? Me sa kam dėgjuar kjo krahinė pėrmendet nė kohėra tė lashta.
  Orok apo Orosh e kane quajtur shqiptaret me dallime ndoshta lokale. Apo ndoshta sipas prapavise se shkollimit dhe lafabetit te perdorur me shpesh.

  Sa per Selitė nuk di gje por eshte pak ose shume e mundur te jete ndonje survival i seleve qe permend Herodoti. Nese ne ate regjion besimtaret e "trashin fene" ende ndodhe te jene pasardhes te seleve. Por nuk e njoh gjeografine e pozites se tyre (seleve) andaj nuk mund te them asgje ne kete moment.

  Te hyjme ne teme:

  Te kujtohet kur beme disa postime tek tema Mali i Shenjte Atos? Duket se atje do te arrijme gjate ketij gjurmimi!

  Ky vend quhet Hagion Oros!
  Duke qene se kjo shkruhet edhe si OPOC edhe si Όρος mund te ngaterrohet ne shqiptim here si Orok, here si Orosh.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 3. #23
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Orok the Urak-a lidhen ne ne rrenje me Orakull. Urate ne shqip do te thote jo vetem "bekim" por edhe "prift". Orakujt, si psh ai i Dodones, kane qene prifterinjte e lashtesise.

  Per mendimin tim prapashtesa *os, eshte me origjine aziatike, me sakte siriane. Do te thote "Zog i Zi" ose shqiponje, shqiponja duke qene

  Ne mos gabohem, Shqiponja eshte skalitur ne balle te hyrjes se manastirit ne Hilandar, ose Hyllender sic e shkruajta me pare. Ne nje teme te vjeter te ketij forumi e cila eshte eshte krasitur, kam postuar qe ne Hilandar eshte varr(os)-ur babai dhe vellai i Skenderbeut me mbishkrimet Princ-a Ilire. Keto varre, si edhe kulla e peste e Hilandarit - Arbanensi qe permbante dokumentacione te jashtezakonshme mbi kulturen shiptare u dogjen "rastesisht" nga fillimi i ketij shekulli. Mbishkrimet mbi varre jane te padukshme tani.

  Hillandari ndaloi bashkepunimin e ngushte me nje universitet amerikan ne ze. Disa materiale qe u bene publike u terhoqen me shpejtesi "me kerkese te Hillandarioteve", ose me sakte te Athos se tanishem.

  Dua te permend ketu qe Princi Charles i Anglise eshte anetar nderi i urdherit te Athos, dhe shpesh ben vizita disa mujore atje. Sigurisht, i ati, Prici Filip eshte pinjoll i mbreterise se Korkyres. Ne pyetjen qe shtrova me lart deshiroja te dija se cilat ishin krahinat kontribues te Orakullit. Ndonjeri?
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 4. #24
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Problemi eshte se ne shqiptaret vertete nuk dime gje prej gjeje. Rrethanat dhe aksidentet historike ne kane zene pameshirshem ne kurthe sa qe tani kemi ngelur me keq se nje Titan i Verber dhe Senil. Te ngelesh Titan i Verber eshte fatkeqsi, por i verber dhe senil, eshte petej tragjedise.

  Ne nuk mund te dijme se cilat krahina kan paguar taksat shteterore Kulles se Orokut sepse nuk i kemi "Librat" e evidences se tyre. Ato ngelen ne Orok. Por jam i bindjes se nuk i kan paguar "obligimet shteterore" vetem shqiptaret e greqise dhe te veriut te skajshem por edhe shume popuj e krahina tjera jasht territoreve tona, edhe ne Azi.

  Prapashtesa "os" eshte shqiptaro-greke vetem se ne shqip theksohet si "osh". Duket te jete ekuivalente me variantat e prapashtesave tjera si "esh" "ish" "ush". etj te gjuhes shqipe dhe qe tregon se edhe "osh" hyn ne kete grup.

  Lidhja (misterioze) e Mbreterise Angleze me Hilanderin duhet te kete origjinuar nga kohet e Kryqezatave/Krezhmave te para, ne njeren prej te cilave kreshniket edhe kishtin pushtuar ate vend. Origjina angleze e emrit Hilandar, behet e pamohueshme gje qe kisha cekur me pare ne disa shkrime, se si kjo forme as nuk pershtatet, e as nuk ka kuptim ne asnjeren prej gjuheve te regjionit, perpos anglishtes, e qe do te thote Orosh; Maslesor; Orest, Malesi.

  Fraza si:
  "Ka thene Malesia..."; "Kanunet e Malesise..."; nuk parafrazojne malin dhe bjeshken veriore, -paradoksalisht, fjala eshte per ate te jugut, jug-lindjes. Atin e shenjte Oroshin. Įthos Óros ose Įyion Óros qe i perket krahines se Emathise mbret i se ciles eshte Skenderbeu (? edhe Leka).

  Te dy familjet, Dukagjinet dhe Kastriotet, Princer (shpirteror dhe ushtarak) kan qene Princer Kreshnike, te cilet ne lindje kishin fituar/pasur pronesi te pasura, perpos ketyre ne Selanik/Kalkidik, Athos/Orosh.

  Athos eshte vetem maja me e larte e Oroshit (fundi i cepit, jug-lindje).

  Ne kohen e Strabonit, ekzistonin vetem 5 (pese) qytete, apo regjione: Dioni, Kleoni, Thysi, Olofixi dhe Akrothoi, i cili gjindej ne skaj aty ku gjindet edhe mali Athos. (E thote vet fjala "Akrothoön"). Mirepo sot eshte e ndare si prone e 20 (njėzet) Manastireve te ndryshme hisenikesh.

  Me 1389 serbet moren pjese ne Betejen e Kosoves per te tradhetuar Kryqezaten dhe per te "fituar te drejten" nga Turqia qe ta sundojne kete pjese. Me 1989 serbia i heq autonomine Kosoves.

  Me 1198 serbet fituan hise ne Orosh ose e "pushtuan" pjeserisht. Me 1998 serbet nisen luften finale per pushtimin/spastrimin definitiv te Kosoves.
  Serbet, plaga gangrenoze e shqiptarizmes, kish ngrene pak nga pak gjithe trashegimine shqiptare sebashku dhe historine.

  ***
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Baptist : 01-12-2006 mė 12:16
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 5. #25
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Anėtarėsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime
  Ne vende te ndryshme nen rrenojat e kullave roje te qytetit URUK jane gjetur kuti bronxi qe mbanin brenda 12 tableta apo pllaka, quajni si te doni, te cilat ishin prej materiali LAPIS LAZULIS. Ne to tregohej historia e Gilgameshit...
  Pllaka e pare fillonte me titullin : "AI QE KISHTE SHIKUAR"...
  ..kullat e URUK-ut u ndertuan nga 7 burra te ditur dhe ne brendesi kishte kopshte me lule labirinte etj...
  ...per kohen ishte nje qytet relativisht i madh dhe kishte influence politike nese politike e quajme...me pas ky pushtet dhe kjo influence do te zhvendosej ne qytetin e quajtur UR, ne jug te Mesopotamise...
  ne kete qytet mbreti Ur-Nammu themeloi edhe kodet apo ligjet e quajtura kodet e UR-Nammu, te cilat i prijne edhe atyre te HAMMURAB-it...te cilat jane te ruajtura shume here me mire

  *nese nje person akuzon nje tjeter, me fyerje dhe pa pasur asnje prove ne dore (pra kemi te bejme me shpifje-shenim i BARAT), athere akuzuesi duhet te vritet
  *nese nje person akuzon nje njeri dhe e provon duhet te shperblehet me te holla demi i tij
  *nese nje gjykates (pleqesia behet nga njerez qe mund te gjykojne-shenim i BARAT) mer vendim dhe me pas shihet se ka dhene vendimin e gabuar do e paguaje 12 here me rende sesa ai qu u akuzua dhe qe u denua..dhe nuk do te gjykoje me ...kurre
  *nese permbyt te mbjellat apo demton te korrat e komshiut duhet ti paguash po aq
  *nese nuk paguan dot borxhet duhet te shesesh punen tende pra te punosh falas, ti yt bir apo jot shoqe, per tre vjet
  *nese martohesh me nje grua dhe nuk kryen akte seksuale me te nuk quhet martese (carcafi ne dritare nuk sherbente vetem per te treguar se c nuse more por edhe qe je burre :-)-shenim i BARAT)
  *nese nje burre ushtron dhune per te kryer mardhenie seksuale me nje grua ai duhet te vritet, por gruaja duhet te jete e pafajshme
  *nese nje burre godet nje grua shtatzane dhe e demton ate duke e detyruar qe te humbase femijen, atehere ai duhet te paguaje 10 qese floriri
  *nese nje burre bie rob ne lufte, dhe gruaja ne shtepi s ka me me se te ushqehet, atehere ajo mund te shkoje gruaja e dikujt tjeter

  etj etj etj...

  ky qe sapo lexuat nuk ishte kodi i maleve apo kanuni i lekes, por ishin pjese nga Kodi i Hammurab-it

  ps
  sa per varrin e skenderbeut qe e ka bashke me ate te lekes, dyshoj pak se nja dy here me duket i beri komplot lek dukagjini gjergjit...ajo puna e kockave qe u moren dhe u bene hajmali nuk eshte legjende eshte e shkruar nga historiane, por gjithsesi ngrihen edhe pyetje te tjera..nese vune me termend skenderbeun ne ate varr?...kur u therrmuan ne kaq pjese eshtrat e tij si ka mundesi qe koka e tij su cua ne stamboll,,edhe pse vetem kafke..... a ka dieni njeri per ndonje hajmali te tille nese egziston,,,por kjo eshte nje teme me vete...

 6. #26
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  33
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Lidhja (misterioze) e Mbreterise Angleze me Hilanderin
  Nė anglisht ėshtė Highlander e lexohet Hajlander dmth malėsor.
  Por mund tė jetė dhe mendimi i Styx, Hyllender pasi aty i janė bėrė nderet Hyllit.

 7. #27
  BUKURIA SHERRI I LUMTURIS Maska e koder kiss
  Anėtarėsuar
  03-03-2006
  Vendndodhja
  uk
  Postime
  206
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  kanuni i oroshve ka qene me ilashte se ai i skenderbeut bla--blaalaaaa
  por edhe para skenderbeut per zonen e lezhes kurbinit dibres krujes
  ka qene kanuni i Koke Malcit gje qe nuk ka te bejne fare me ate te orosheve
  dhe fisi Malci ka pas kanunin e tij per gjith luginen e lumit mat perfshi edhe
  mirditen
  dhe eshte me i vjeter dhe ka me shume vlera historike se oroshet
  KULTURA , SJELLJA, EDUKATA ,ZBUKURON NJERIUN!!!!!!!!!!!!

 8. #28
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  33
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Si kam dėgjuar Kokė Malqi ka jetuar nė kohėn e Skendėrbeut, a ka ndonjė gjė tė shkruar nga ky kanun.

 9. #29
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Barat, se ishin kode te Hamurabit kuptohet nga linja e pare.
  Varianti sllav Urosh nuk mund te lidhet as per se largu me Urukun e babilonise as me Oroshin/Orokun.
  Se Epi mbi Gilgameshin eshte gdhenur mbi gure lapis lazuli eshte e pavertete. Se jane gjetur ne Uruk te 12 pllakat eshte poashtu e pavertete. Numri me i madh i tyre eshte gjetur ne arkiven mbreterore te Hetitise. Ndersa ne regjion dhe ne periudhen qe bejme fjale te gjitha jane shkruar ne pllaka te argjiles. Si korrespondenca si literatura.

  Rishtas kam gjetur nje punim shkencor te ri (2005) ne lidhje me epin e Gilgameshit dhe historicitetin e tij. (ende nuk e kam lexuar). Te cilin nese je i interesuar mund ta lexosh / shakrkosh (pdf) nga kjo drese: http://upetd.up.ac.za/thesis/available/etd-03072005-144957/unrestricted/00front.pdf

  Sa per varret e dy Kreshnikeve me te rendesishem shqiptar te periudhes se pushtimeve turke, nuk mendoj se kan hyre ne te njejtin varr. Por se gjinden ne Orosh. Nuk u besoj historive (sepse Skenderbeu megjithate ishte njeriu me i pasur shqiptar ne ate kohe) se nuk kan pasur mundesi familjaret ta fshehnin trupin e tij dhe te benin nje varr mashtrues aty ku mendohet se turqit bene zhvarrimin.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Baptist : 01-12-2006 mė 14:37
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 10. #30
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  Vetem nje Kanun shqiptar, kishte shqiptaria!

  Citim Postuar mė parė nga koder kiss
  kanuni i oroshve ka qene me ilashte se ai i skenderbeut bla--blaalaaaa
  por edhe para skenderbeut per zonen e lezhes kurbinit dibres krujes
  ka qene kanuni i Koke Malcit gje qe nuk ka te bejne fare me ate te orosheve
  dhe fisi Malci ka pas kanunin e tij per gjith luginen e lumit mat perfshi edhe
  mirditen
  dhe eshte me i vjeter dhe ka me shume vlera historike se oroshet

  Vetem po e verteton se eshte fjala per te njejten gje!
  Malci: shqip; Orosh/Orok: greqisht; Hilander: anglisht; Urosh ndoshta serbisht - s'ka serbisht!
  I ke thene Kulles se Orokut Kulle e Malcise, e qe eshte, -gjithe diten, e njejta gje!

  Vetem nje Kanun kishte! Skenderbeu dhe Leka IV jane perfaqesues te periudhes se atomizimit te pushteteve neper gjithe evropen e atehreshme e cila si rezultat (pas deshtimit te Krezhmave/Kryqezatave perj Jerusalem) prune deri te dobesimi dhe shthurja e mbreterive ne principata secilen here me te vogla e me te percara te cilat i hapen definitivisht udhen pushtimit -jo me te mirit, por me te bashkuarit aziatik.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 11. #31
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  Nje mit i vonshem per Oroshin

  Gojedhena per Atin e shenjte ne Orosh:
  Nje kallzim i vjeter thote se Shen Meria e Virgjer, e shoqeruar nga evangjelisti Shen Gjon, po lundronte per ne Qipro qe te vizitoje Lazrin, kur anija e shtyre jashte kursit drejt Athosit atehere pagan u detyrua te ankorohej prane portit te Klementit afer Manastirit te sotem Iviron. E virgjera doli ne breg dhe e pushtuar nga bukurite e egra te natyres se mrekullueshme te malit, e bekoi ate dhe iu lut te Birit, ta bente kopsht te saj. Ishte degjuar nje ze:"Le te behet ky vend kopshti yt dhe trashegimia jote, parajsa dhe kupa shpetimtare per ata qe kerkojne shpetimin." Qysh prej atij momenti, Oroshi u bashkeshenjterua si Kopshti i Nenes se Zotit dhe shkeputi cdo lidhje me gjinine femrore.

  "An ancient story claims the Blessed Virgin Mary was sailing accompanied by St John the Evangelist on her way from Joppa to Cyprus to visit Lazarus. When the ship was blown off course to then pagan Athos it was forced to anchor near the port of Klement, close to the present monastery of Iviron. The Virgin walked ashore and, overwhelmed by the wonderful and wild natural beauty of the mountain, she blessed it and asked her Son for it to be her garden. A voice was heard; "let this place be your inheritance and your garden, a paradise and a haven of salvation for those seeking to be saved". Since that moment the mountain was consecrated as the garden of the Mother of God and was out of bounds to all other women."
  Se a i kishte rene vertete rruga Shen merise se Virgjer kendej pari eshte diskutabile. Por nga aspekti mitologjik, kjo gojdhene na e bene te ditur se Athosi eshte qender shpirterore pagane per shume shekuj para se te arrinte kristianizmi aty. Bile historikisht vertetohet se kishte pasur luftera mes "kulteve pagane" dhe atyre kristiane per shume kohe ne fillim te kristianizimit te Oroshit. Ndonese doket e zakonet pagane ende gjallojne ne mesin e te krishtereve vendor te cilet nuk e dijne kuptimin e veprimeve te tyre por i bejne.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Baptist : 01-12-2006 mė 15:13
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 12. #32
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  33
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Pra mendimi yt ėshtė se qendra ka qenė nė Hyllender apo?

 13. #33
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  ...dy dokumente tė njohura me emrin “aktet e Hilandarit”. Janė ... zbuluar nė arkivin Hilandarit..., dokumentet mė tė vjetra qė pėrmendin emrin e Gjergj Kastriotit... zbuluar qysh mė 1848 nga medievisti rus V. Grigoroviē dhe janė botuar disa herė nga autorė tė tjerė.

  Akti i parė ėshtė njė akt-dhurim (akt-legim) i lėshuar nga Gjon Kastrioti nė emrin e tij dhe tė katėr djemve tė vet, nė favor tė manastirit tė Hilandarit. Dokumenti pėrmban brenda nė tekst shėnimin se “akti u shkrua nė vitin 6934”. Viti ėshtė sipas kalendarit bizantin, i takon periudhės prej 1 shtatorit 1425 deri mė 31 gusht 1426. Studimtarėt anojnė mė shumė pėr vitin 1426. Akti ėshtė pajisur me vulėn e Gjon Kastriotit. Nė kėtė akt Gjoni shkruan: “unė mėkatari dhe i pamerituari... Gjon Kastrioti me djemtė e mi Stanishin dhe Reposhin dhe Kostandinin dhe Gjergjin... dhe pasi u kėshillova me djemtė e mi i dhuruam manastirit tė shenjtė sipas fuqisė sonė... fshatin Radostushė me kishėn e Shėn Marisė sė Papėrlyer qė ėshtė nė atė fshat Radostushė, si dhe fshatin Trebisht...”.
  Pastaj nė akt Gjon Kastrioti thotė se me kėtė dhurim ai dhe djemtė e tij hiqnin dorė nga tė gjitha tė drejtat qė gėzonin deri atėherė mbi kėto dy fshatra, duke ia lėnė kėto tė drejta manastirit tė Hilandarit. Akti i dytė ėshtė pa datė. Ėshtė njė akt-shitje. Me kėtė akt igumeni i manastirit, jeromonaku Athanas, nė emrin e kėshillit tė murgjve tė Hilandarit, i shet Gjon Kastriotit dhe tre djemve tė tij pirgun e Shėn- Gjergjit sė bashku me disa prona tė kėsaj kulle. Dokumenti ėshtė i pajisur me njė vulė prej dylli. Nė akt thuhet se: “Gjon Kastrioti... shfaqi dėshirėn tė blejė pirgun e Shėn Gjergjit pėr vete dhe pėr djemtė e tij, zotin Reposh dhe zotin Kostandin, dhe zotin Gjergj, sė bashku me vreshtat, ullinjtė dhe tė gjitha ato qė i pėrkasin pirgut dhe me katėr adelfate qė t’i zotėrojnė zoti Gjon, zoti Reposh, zoti Kostandin, zoti Gjergj. Nė rast se ndonjėri prej tyre largohet (nga kjo botė, domethėnė do tė vdesė - K.F.) t’i merret adelfati prej manastirit. Dhe kur tė largohen (nga kjo botė) tė katėr personat e sipėrshėnuar, pirgu do t’i kthehet pėrsėri manastirit dhe nė librin e tė vdekurve emri i tyre tė pėrkujtohet derisa tė ekzistojė Hilandari. Pėr tė gjitha kėto (Gjoni sė bashku me tre djemtė e vet) i dhurojnė manastirit 60 florinj”.

  ...- me akt-shitjen e pirgut tė Shėn Gjergjit. ...emri i Stanishit nuk figuron nė aktin e shitjes sė pirgut,1426 akti i shitjes sė pirgut tė Shėn Gjergjit duhej t’i qe dorėzuar Gjon Kastriotit, kurse nė fakt, tė dy aktet u gjendėn nė arkivin e Hilandarit. Kjo mund tė shpjegohet me historinė e djalit tė dytė tė Gjonit, Reposh Kastriotit. M. Barleti thotė se Reposhi vajti peng sė bashku me tre vėllezėrit e vet dhe pastaj u helmua nga sulltani sė bashku me Stanishin dhe Kostandinin. Gjon Muzaka, pėrkundrazi, shkruan se ai nuk vajti fare peng, por vdiq murg nė malin Sinaj. Por asnjė nga kėto tregime nuk ėshtė i saktė. Dėshmi kemi vetė varrin e Reposh Kastriotit.
  Sipas pėrshkrimit qė na jep V. Petkoviē, varri ndodhet brenda nė katedralen e Hilandarit, nė narteks, poshtė nė murin verior, nė njė kamare (nishe) tė gjerė, gjysmėsferike, faqet e sė cilės janė tė pikturuara me subjekte kishtare. Nėn pikturat gjendet njė mbishkrim qė tregon se nė atė varr pushon Reposhi me titullin “dux illyricus” - dukė ilir, domethėnė dukė shqiptar. Viti i vdekjes ėshtė shėnuar 1431. Duke u mbėshtetur te njė dokument nė dorėshkrim tė muzeut tė Rumjancevit nė Moskė, qė ka botuar L. Stojanoviē, ku shėnohet se Reposh Kastrioti ka vdekur mė 25 korrik (pa pėrmendur vitin), V. Petkoviēi i bashkon me tė drejtė kėto dy data dhe thotė se Reposhi vdiq nė Hilandar mė 25 korrik 1431. Por mbishkrimi me titull “dux illyricus” na jep nė dorė njė element tjetėr tė rėndėsishėm, se Reposhi nuk duhet tė ketė vdekur si murg (“frate”, siē thotė Gj. Muzaka), sepse njė nga kushtet themelore tė jetės manastirore ka qenė heqja dorė e kallogjerit (murgut) nga tė gjithė titujt zyrtarė e fisnikėrorė. Mbishkrimi na lė tė kuptojmė se Reposhi vdiq si fisnik me titullin “dukė”. Kėtė mendim na e pėrforcon njoftimi tjetėr qė na e jep V. Petkoviē-i, se pirgu i Shėn Gjergjit quhet nė rrethet e Hilandarit edhe “Pirgu shqiptar” (Arbanashki pirg). Ky emėr i dytė ka rrjedhur, padyshim, ngase nė atė kullė do tė kenė banuar pėr disa kohė reparte tė armatosura shqiptare...
  Duhet shtuar pastaj se, sipas aktit tė igumenit Athanas, pirgu i jepej Gjonit dhe tre djemve tė tij pėr ta zotėruar pėr aq kohė sa do tė ishin gjallė. Pas vdekjes sė tyre kulla do t’i kthehej pėrsėri manastirit. Me kthimin e kullės, nėnkuptohet se do t’i kthehej Hilandarit edhe dokumenti i blerjes. Ka shumė mundėsi qė aktin e blerjes sė pirgut ta mbante me vete Reposh Kastrioti, me vdekjen e tė cilit nė Hilandar, dokumenti ka kaluar pa ndonjė vėshtirėsi nė duart e kėshllit tė murgjve tė manastirit. Kjo e pėrforcon mendimin se tė dy aktet e Hilandarit janė redaktuar nė tė njėjtėn datė, se janė dy instrumente tė njė marrėveshjeje tė arritur, mė 1426, midis Gjon Kastriotit dhe manastirit.

  “Skėnderbeu, jeta dhe vepra”
  prof. dr. Kristo Frashėri
  (me pare e publikuar ne net nga:albanian_boy per tjeter nevoje)
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 14. #34
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga posta
  Pra mendimi yt ėshtė se qendra ka qenė nė Hyllender apo?
  Definitivisht.

  Kete informate qe e citova nuk e bera me qellim qe permbajtjen ta kuptoni si si fakt historik. Mjafton te shihet se Joni i ati i Skenderbeut kishte prona te veta aty. Dhe e dyta, se edhe pse eshte falsifikuar permbajtja e te dy dokumenteve, ato na e japin sepaku permbajtjen (mishin) e se vertetes pa skeletin.

  Kush eshte ai i marre qe fale dy fashatera ne bjeshken stergjyshore te kultit te vet me njeren dore (pa asnje demshperblim as detyrim) kurse me tjetren dore blene me flori Pirgun e vet?!

  Por hej kjo eshte mrekulli!!! Cka po te mos e kishim as kete informate te falsifikuar? S'do kishim asgje pos spekulimit!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Baptist : 01-12-2006 mė 21:43
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 15. #35
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  Ne Oroshin e Shenjte ekzistonte tempulli dhe shtatorja e Zeusit

  Leksikografi Aleksandrin Eziku, pohon se deri ne shekullin e V atje qendronte tempulli dhe statuja e "Zeusit Atonit".

  The lexicographer Esychios the Alexandrian states that on the 5th century there was still a temple and a statue of "Zeus Athonite".
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 16. #36
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga posta
  Nė anglisht ėshtė Highlander e lexohet Hajlander dmth malėsor.
  E vertete. Por ky emertim pas mendimit tim ndjek nje rruge me te vonshme.
  Ne kete forum eshte bere nje debat i gjate mbi Ireneus e famshem te kishes orthodokse. Mister Ireneus u dergua me mision te posacem kishtar per te luftuar ideologjikisht gnosistet, te cilet u ndoqen dhe shpartalluan me pas ushtarakisht. Keta gnosistet e Ballkanit quheshin Mountaneer ose Highlander.

  Behet fjale andje nga fillimi i shekullit te trete qe perkon jo vetem me percarjen e madhe katoliko - orthodokse, por edhe me shkaterrimin e kishave dhe perndjekjet ne Hyllender. Shkaterrimi i kultit te Zeusit mbase perkon me kete kohe.

  Sidoqofte, sic kam shkruar me pare diku, koncepti i Trinise u ruajt dhe sherbeu per te paganizuar besimin kishtar ne nje zot te vetem.

  Prirem te mendoj se *o (ORos) eshte nje transformim i mevonshm i “U” (Urat-e). Disa studime te paraclirimit qe flasin per zevendimin arbitrar te pjesores se kulluar shqipe me lidhoren:

  Kull-osh = me kull-ue
  takosh = me takue
  pastrosh = me pastrue
  palos = me palu etj

  “O” eshte simbol i Omeges, limitit te fundem (Une jam Alfa dhe Omega), por kur eshte e tingull i shkurter, sic eshte e qarte nga shqiptimi i Orok- eshte Omicron, ose dicka e vogel ose me e vogel. Perdorimi i "O" le vend te mendosh se ose Orakulli quhej si me inferior nga lartesia e tij Zoti, ose personifikonte boten e Hades.

  U”, nga ana tjeter, eshte symbol I Tridentit, cfurkut, Trinise se Shenjte . Hagion Oros ne fakt do te thote Trinia e Shenjte. U/Y/I/H jane simboli I Zotit, i lartesise te harkut ku qendron Hyji. Te ishte Orakulli perfaqesues i mbreterise se Hades, ose magjise? Apo i Trinise se Shenjte? Por ciles Trini?

  Shembull: Triniteti Etrusk:


  U-ni: Hyjnesha e plotfuqishme e panteonit etrusk. Perendesha e kozmosit. Biri i saj eshte Herakles/Herkuli. Njihet si hyjnesha Hera ose hyjnesha romake Juno. N- personifikon valet e ujit.
  T-inia: Bashkeshorti saj Tinia. T eshte shenja kryqit.
  M-inerva: Njihet si hyjnesha Athina.Tek egjiptianet ky symbol ishte nje buf me brire
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Baptist : 02-12-2006 mė 01:07
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 17. #37
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Epika e Gilgameshit sigurisht qe flet per udhetimin e Gilgos ne boten e Hades per te gjetur Utnapishtimin ose Noen pas vdekjes, dhe bisedojne per permbytjen (nje nga 3 te njohurat). Vertet , pllakat jane gjetur ne Irakun e sotem. Per eshte e cuditshme qe besojme se ne ate kohe njerezia vetem shkruanin legjendat autentike, por nuk adoptonin me qe kishin skrupuj te larte kombetare! Ne se “Nata 12” e Shekspirit do zbulohet pas shume vjeteve ne ndonje grope Angleze, mileti ne menyre automatike do konkludojne se qe Iliria ka qene ne port Anglez, Olivia e Sebastiani qene angleze, dhe Apsus eshte Tamizi ne Londer!

  Epika e Gilgameshit eshte ne dokumentim hitit i trimerive e Herakles, qe pervec ketyre ben edhe nje udhetim te Odiseut ne Hade. Cka me ka bere te mendoj se mbase Herakles dhe Odiseu jane nje! Te jene hititet ishin me te lashte se Egjiptasit, prift i te cileve i pohon gjyshit te Solonit se Athenasit qene me te hershem e kulturuar se sa mendonin me kujtesen e tyre infantile te mbetur nga permbytja?

  Celesi i kesaj epike mbase eshte fjala Levan. Herkulet qene Levantin. Ushtaret ilire te Romes ndaheshin ne Herkuliane dhe Hylliriane. Po orakujt?

  Ngjashmerite mes kultures angleze dhe asaj pellazge nuk i perkasin kohes se kryqezatave. Behet fjale per shume kohe me pare, atehere kur Skocia quhej Albania.

  Uraka, Laci dhe Bruci jane fshatra te Shqiperise Veriut, qe u permbyten per te ndertu hidrocentral. Uraka po ashtu eshte edhe nje fshat i zones se Elbasanit afer liqenit te Ohrit. O(h)r-it/U(h)rit.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 18. #38
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Styx po i ngaterron gjerat, po mate lisat me peshore e fasulet me meter, ndersa analitiken po e keq-perdor duke e vene jashte cdo konteksti historik dhe faktik.
  Zberthimi etmologjik nuk te qendron, per shkak se e ke shkeputur nga etimologjia duke u marre me simbolet qe perbejne ate ne menyre te pervecme por jo me kuptimin qe ato kane ne fjale. (Nuk e di a e sheh kete apo jo)

  Gilgameshi ishte mbret shpirteror dhe semi-perendi te cilit i lejohej udhetimi per ne nentoke. (Mirepo ai pas rrugetimit te tij te larte kthehet bashke me timonierin e Ndues dhe vazhdon jeten deri ne vdekjen e tij natyrale pas 200-300 vjetesh te ardhshme).
  Ne Had nuk zbret vetem Gilgameshi, as vetem Herkuli, ne Had zbresin edhe shume te tjere varg. Mos harro se ne Had zbret edhe Eneu. (Ndoshta i fundmi ne kete varg). Ky akt/fakt nuk mund ta shnderroje Eneun historikisht ne te njejtin person me Gilgameshin apo Herkulin dhe te tjeret.

  Ta pastrojme njehere "uraten", pasi e shoh se te eshte fiksuar.

  Urata eshte ajo ura e Kalave/Keshtjellave porta kryesore (e vetme) per ne fortifikate. Urata eshte "leshim", "lejim", "pelqim", "leshim-miratim", "miratim", "leje" e dalur nga kjo kulture kastelare permes shprehjes figurative. Me jip uraten! (Kerkim per leje zyrtare me goje ose me shkrim).

  Prandaj Oroshi eshte Mal, e thote fjala e thote vendi, e thone te gjitha faketet ekzistuese. Dhe kjo eshte definitive.

  Ne MAL (Orosh) ishte nje Kulle. Ajo kulle ishte shqiptare. Ne ate kulle shkonin gjakesit te paguanin gjoben, kurse ata qe nuk kishin per ta paguar mbeteshin aty dhe e paguanin me punen e tyre vullnetare dhe me dedikimin ndaj Zotit, Krishtit Shpetimtar, siq e thote edhe vet "Zeri" qe iu lajmerua Shen Merise se Virgjer, kur e bekoi ate vend.

  Murgjit e pare te Kulles ishin Gjakesit, ata shkonin atje per te lare mekatin. Keshtu ajo u shnderrua ne kullen e pare te ngujimit. Ndersa keta gjakes duhej ti nenshtroheshin urise dhe rrebesheve te natyres/ te ftohit dhe te nxehtit/ urise dhe etjes per shpagimin shpirteror. (Keshtu kjo praktike vazhdon edhe sot me tjera arsye).

  ***
  Uni lexohet Ju:ni/no/na
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 19. #39
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Baptist, lisat qe priten per dru zjarri maten. Mbase ti i numeron? Groshet e internetit bere gjerdan mund te maten githashtu.

  Ne konkluzionin qe Gilgameshi ishte gjysme perendi, te cilit i mundesohej udhetimi i rrezikshem ne Hade, etj.etj, mund te dale secili qe ka lexuar epiken e tij. Ne debatin ky mora pjese, do duhej te trajtohej:

  Ka tempuj te barazvlefshem te globit, apo per tempuj/kultura superiore dhe imitime.

  Megjithe rolin e madh te Hyllandarit, sa te sigurte jemi qe Athos historikisht ka qene qendra me e larte shpirterore/kanunore e popullit shqiptar? Mendon qe mali Athos eshte Olimpi vertete? Ku e bazon?

  Presupozojme qe Gj. Kastrioti/Leka etj. te jete varrosur ne Athos.Mundeshin prijesit shpirterore te niseshin per Hade nga cilado pike territoriale/ujore?

  Cili eshte dallimi (ne se ka) midis Herkuleve dhe Hylloreve, Pellazgeve e Dardaneve?

  E me radhe.

  PS. Referimi im per Gilgameshin aludonte se historia e tij mund fare mire te ishte variant hitit i historive te magjishme qe qarkullonin ne ate kohe. Permbytja e Noes nuk ka qene boterore, por locale, mbase edhe kontinentale. Perndryshe memorja njerezore nuk do kish humbur vetem ne Athine, por edhe Egjipt, Hiti/Irak/Siri. Per kete arsye, pllaka e gjetur atje I ka qendruar kohes, ndersa gadishulli ballkanik qe mbuluar nga uji. Te tri permbytjet kane qene pjesore , dhe jo globale. Sipas Aristotelit ne jemi raca e peste me jeteshkurtera dhe me dobeta si nga ana fizike por edhe intelektit. Kam arsye te mendoj se se paku raca e katert ka bashkejetur per nje kohe me ate te mepasshmen.

  Me pelqeu lidhja qe ke bere mes Urates/Portes se keshtjelles dhe konceptit te “lejes per te depertuar”, “pelqimin”, “pranimin”. Ka kuptim edhe fakti se (sipas kanunit) gjakesit ngujoheshin t’u “pranuar”, per tu “lejuar” qe te ishin perseri te paster pavaresisht ne se dilinin gjalle apo vdekur. Megjithate nuk arrin te shohesh paralelizmin mes Orakullit dhe Urates. A nuk consultohej Orakulli sepse ishte dera nepermjet te ciles behej lidhja me mendimin/bekimin/access-in tej Hyji? Dallimi vetem qe shoh une eshte tranzicioni nga lutja/dedikimi drejtperdrejte Zotit, tek perdorimi I ndemjetesit/agjentit Orakull.

  Ti flet per Kanunin sikur te jete e njejta gje me Malin/Ndertimin/Qendren ku zbatohej ligji divin. Ligji hyjnor mund te konsakrohet/misherohet ne ndertese, shtatore etj. (dhe forma te tjera qe quhen art tokesor), por ne asnje menyre nuk eshte i barabarte me konceptin/persosmerine divine. Per mua stomaku (pavaresisht nga roli ushqyes per trurin) nuk eshte njelloj me idene/mendimin.

  ***
  UNI eshte emri shkruar etrusk. Nuk mund te pohoj ose kundeshtoj si e shqiptonin etrusket. Personalisht e mendoj si Hyni (Hyja)
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 20. #40
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga Styx
  Baptist, lisat qe priten per dru zjarri maten. Mbase ti i numeron? Groshet e internetit bere gjerdan mund te maten githashtu.
  Maten por jo me kandar por me meter, edhe groshet maten, jo me meter por me kandar. Kjo s'ka kurrfare rendesie. Me rendesi eshte te mos kercejme ne distanca te pa arritshme qe te mbytemi ne uje.


  Citim Postuar mė parė nga Styx
  Ti flet per Kanunin sikur te jete e njejta gje me Malin/Ndertimin/Qendren ku zbatohej ligji divin
  Une po mundohesha t'i afrohem pergjegjes:
  Ku gjindet Kulla e Oroshit te Kanunit gjitheshqiptar?

  Pra qendren administrative te tij, por jo ta beja barazimin qe ma ngarkon.
  Eshte fakt se u hapem pak, por po ta ndjekesh zhvillimin e temes edhe nje here nga fillimi, do te shohesh se eshte e mjafte e sistematizuar dhe pa hope te medha.

  Mendoj se me rrjeten e shenjave treguese qe kam radhitur, kam ndricuar nje rruge qe shpie ne menyre shume te sigurt drejte vendit se ku gjindej ajo.

  Per me teper ajo Kulle ende ruan edhe emrin, "Kulla Shqiptare" (jo nga murgjit e vete hilandarit por nga manastiret qe e rrethojne!). Interesant apo jo.?

  Citim Postuar mė parė nga Styx
  Mendon qe mali Athos eshte Olimpi vertete? Ku e bazon?
  Mire se ma kujtove:
  Rishtas kam lexuar nje mit qe thote se pikerisht nga ky vend, Atit te Shenjte, ne Orosh, Perendite ishin shpengulur per ne Olimp.
  Pastaj nuk ben te harrojme se: si Oroshi, si Olimpi, shtriheshin dhe shtrihen perbrenda krahines se Ematisė. Atje nuk gjenerohej kanuni, atje nuk kishte asgje pos arkivit dhe librit te kodiqeve te kanuneve. Librit te taksave dhe borxheve te te devotshemve.

  Citim Postuar mė parė nga Styx
  Megjithate nuk arrin te shohesh paralelizmin mes Orakullit dhe Urates.
  Porta qe behet ure; Urata per te dalur nga keshtjella. (Kuptohet se per te dalur nga keshtjella te nevojitej leje, miratim zyrtar dhe ate duhej treguar si urdher-lejim te porta, sepse pa urdher zyrtar s'mund te vije ne pune gjithe ata njerez per ta hapur dhe ajo nuk hapej sa here i tekej dikujt per te bere nje sheti jasht mureve ). Por urata kuptimisht zgjerohet me tej, ajo behet ure e premtuar, mbeshtetje morale perkrahje morale, mbeshtetje e qellimit, shpesh si oferte per mbeshtejte reciproke ndaj atij qe i thuhet ekmr, por asnje nuk e thote kuptimisht te plote sikur fjala Urate.

  Mua shume me teper me pelqen te hulumtoj mundesine e ekzistimit te lidhjes mes nocionit te gjakesit, me rendin e "gjakoneve" prifteror. (termi ne greqishte paraqitet si "diakonos"). Kjo do te ishte nje nder, dhe nje nder ndikimet me te rendesishme dhe me interesante ne historine e jetes shpirterore te kristianizmit, jo vetem shqiptar por mbareevropian. Si produkt i dokeve te shoqerise shqiptare. Gjakesit te varfer qe behej Gjakon ne Kullen e Oroshit. Rangu i gjakoneve eshte thjeshte ndihmaqar i kishes ose i priftit. Ky eshte vetem nje sinjal i zbehte i cili premton per nje studim qe mund te rezultoje i frytshem me thellimin e tij. Por cdo gje qe i perngjet te vertetes, nuk eshte doemos e vertete! Eshte per tu cuditur se me kohe pikerisht rendit te gjakoneve u bjen hise administrimi i fondeve te kishes.

  Citim Postuar mė parė nga Styx
  Cili eshte dallimi (ne se ka) midis Herkuleve dhe Hylloreve, Pellazgeve e Dardaneve?
  Pellasget ishin ndare ne pellasge matriarkal dhe pellasge patriarkal. Dallimi ne mes te pellasgeve dhe dardaneve eshte ne ate se dardanet ishin shnderruar ne pellasge patriarkal me heret se te tjeret, dhe asgje me teper.

  Heraklia eshte emri origjinal i Herkulit edhe pse ne sot e kemi bere maskulin ai tingellonte femeror. Eshte fanatik Matriarkal. Kuptimi i titullit (sepse nuk ishte emer por titull) eshte "Lavdia e Heres". Hyllet jane gjenerate e re pas zhdukjes se atij titulli dhe dallimi eshte aq sa eshte i madh dallimi i feudalizmi ndaj kapitalizmit jo me i madh.

  Por keto gjera shoh se jane nje kercim i madh ne mes te detit, kur kemi te bejme me kete teme, sado qe mu me duken teper interesante diskutimet ne kete sfere.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Baptist : 02-12-2006 mė 20:03
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

Faqja 2 prej 10 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Kanuni i Lekė Dukagjinit dhe shqiptarėt
  Nga ALBA nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 143
  Postimi i Fundit: 15-05-2012, 22:03
 2. Gjakmarrja
  Nga Ferdinandi nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 45
  Postimi i Fundit: 06-10-2010, 08:32
 3. Struktura etike e kanunit
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 03-09-2006, 13:00
 4. Vėshtrim analitik nga Mergim Korca
  Nga Brari nė forumin Kulturė demokratike
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 06-08-2006, 01:48
 5. Kisha katolike dhe arsimi ne Mirdite
  Nga Ermal 22 nė forumin Komuniteti katolik
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-07-2006, 15:15

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •