Close
Faqja 10 prej 10 FillimFillim ... 8910
Duke shfaqur rezultatin 181 deri 194 prej 194
 1. #181
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Anėtarėsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  1. shpirti eshte prodhim i racionalitetit, pa te nuk ke as shpirte. ndersa kanuni eshte racional dheri ne 'iracionale'

  Cfare ke pire,ti sdi c'eshte as urtesia e jo me te kuptosh c'eshte shpirti...Racionalizmi ngec me instiktin,nuk e shtyp dot,keshtu qe e vetmja menyre per ta nenshtruar eshte ta 'perziesh' instiktin me racionalitetin,keshtu del urtesia e cila si produkt i instiktit dhe racionalitetit,perseri eshte 'difektoze' keshtu qe sherben perzierja e saj me hyjnine per te prodhuar moral...Kur shtresezohet morali,mund te flasesh per shpirt....
  Kanuni eshte morali shqiptar ,nuk eshte thjesht urtesia e aq me pak racionaliteti....Sa pak e vleresoke!!!!!

  2. ti nuk ke ide se cka mund te quhet hyjni shqiptare, e cka jo, e po kerkon ti kryqezosh me dicka qe ti e quan racionalitet e qe ne realitet ishte iracionalizem (fantazi e cartur e leshuar te bredh pakufi).

  Po mor se eshte e veshtire,te kuptosh,se c'del prej shpirtit te popullit tend eshte hyjnia jote....
  Hyjnia pagane eshte e modifikueshme sepse njeriu eshte i permiresueshem pafund,prandaj ka edhe shtresezim hyjnish,pjeserisht prej te huajve e pjeserisht sepse je permiresuar....
  Sa me i varfer eshte shpirti aq me e dobet hyjnia e kur shpirti eshte ne deficit,kemi njeriun ateist,i tentuar drejt amorales,pra drejt racionalitetit....Ne jemi te gjithe shpirtvegjel,se skemi asnje hyjni 2 lekeshe....

  3. nderi nuk eshte shpirti i popullit sepse ky popull do te kishte vdekur i teri plotesisht e pa gjurme tash 300 vjet qe jeton pa te. sepse ky popull jeton per dite e me shume pa nder. nderi eshte 'shpirti' i kanunit e jo i individeve qe perbejne kanunin. por une nuk thash se eshte nderi shpirt. nderi eshte ideal i qenies qe quhet kanun

  Nderi nuk eshte shpirt,ku e lexove,eshte vlere morale shume e fuqishme,ne shkallen e vlerave morale njeh si superiore vetem besen...mbi besen s'ka vlere morale njerezore,eshte ajka e ajkes,e vetmja qe ka ngritur kostandinin nga vdekja,pra e vetmja qe ringjall....
  Nderi nuk ka vdekur ende,eshte ne agoni....

  4. nderi nuk 'zberthehet' ne te vrare per fjale goje sepse nje gje e tille eshte e pandershme dhe e budallme, dhe ne kundershtim te plote me kanunin, gje qe bie ndesh me nje ideal poaq te fuqishem sic eshte nderi, ne fakt majorizues te ketij te parit.

  ishte thjesht shembull,dihet qe sa nder me more aq do te marr,pa llogaritur qe kjo eshte vetem nje pjese e vogel e nderit....

  5. 'fjala e gojes' e llafet e kota nuk leshohen ne civilizimin kanunor ashtu sic ben ti vazhdimisht, sepse heren e radhes nuk do te te ipej rasti ta hapje fare, se do te bojkotoheshe dhe me kete do te kursehej edhe jeta jote edhe veshet e atyre qe te degjojne.
  Mos more me verte,me cudite...e di cfare u shpik dhe u perdor gjeresisht nga gjithe bota sunduese...propaganda,saqe kisha katolike e quan 'propaganda fide' strukturen qe merret me llafollogjine...Ky ishte difekti i civilizimit kanunor,nuk iu pershtat botes,te 'vaksinohej',pra te krijonte nje strukture te caktuar propagandistike vetem per marredheniet e jashtme,ashtu sikunder u vaksinua kunder kristianizmit,me mbajtjen e struktures paralele hyjnore,kulles se oroshit....

  6. perkundrazi, morali rrenohet permes rrenimit ekonomik, ndersa nderi permes dhunes dhe terrorit te shtruar siper te pares. shembull i fresket, asgjesimi i shqitareve te shqiperise erdhi pikerisht permes terrorit te 97 dhe ri-rrenimit ekonomik te permenjehershem, -sa ishin? a ishin mbi 30.000 qe u nderuan emer e u deklaruan greker brenda nje viti. te mos permendim femrat e shitura.

  Nuk ta lejoj te jesh kaq siperfaqesor....buke e kripe e zemer(moral)...Shqiptaret e shqiperise,u asgjesuan prej njeriut te ri komunist,prej zhdukjes se bestytnive pagane,prej 'modernizimit te sforcuar komunist'....Njeriu i ri komunist,duhej te krijohej duke zhdukur njeriun e vjeter,pra shqiptarin e vertete.... Kurse ne kosove e zhduku titoja qe la europen te hyje ne kosove e pergatiti terrenin per gandizmin rrugovian...

  7. asnjera fe nuk eshte armik i popullit shqiptar perpos atehere kur perzihet ne ne kodin dhe moralin e identitetin tone kombtar! kula e oroshit as qe kishte te bente me shpirteroren, ishte mbrojtese e saj. Kulla e Oroshit sherbente si administrate ne kohet e reja, nuk kishte me lidhje me fene as me kanunin organikisht sic nuk e ka pasur kurre feja. feja nuk ka qene kurre strehe e kanunit por e kunderta, kanuni ishte strehe e tyre dhe ato gjindeshin nen autoritetin e tij suprem. (gjera qe Gjecovi nuk i perfshine per shkaqe te veta subjektive ose per shkak se ishin ne latence qindravjecare). aniqe kanuni rrjedh nga nje fe empirike origjinale

  Feja monoteiste eshte armike e popullit shqiptar sepse e ka per detyre te hyje ne kodin moral te besimtarit...Por kur besimtari ka nje 'fe' me te forte ,i mjafton te marre nje te dhjeten e zotit....
  Kulla e oroshit funksion administrativ? Pse te marr te pjesshmen ne vend te se plotes?!!
  Ti ende nuk ke kuptuar si ka lindur kanuni dhe pse,si u formuan ligjet,nuk njeh fuqine psikologjike te qendres,nuk ke arritur ende te kuptosh 'fuqine' e gurit qe percjell kanuni....

  9. diktatori hoxha ishte profet i fese komuniste, te gjitha fete e kishin dhe e kane hale ne sy kanunin sepse ato ndertohen ne genjeshter dhe synojne hegjemoni dhe pushtet absolut te cilin kanuni ua mohon dhe prej se ciles kanuni i mbron individet e lire dhe ushqen ndjenjen e lirise dhe te qenit njeri. ndersa menyra jote e te menduarit, akoma merr direktiva ne komiteti qendror dhe ka nevoje per reference ne te duke u munduar ta shnderrosh orokun ne nje diktator imagjinar permes koncepteve tua absolutiste te komunizmit, asaj feje surrogate pa zot e cila vendoste njeriun ne vend te tij si substituent. E vetmja pengese ishte kanuni i molisur i cili edhe njeriun e thjeshte e barazonte me xhaxhin. andaj nje gje e tille nuk u tolerua.

  Cfare perrallis kot per koke tende... Oroku nuk eshte diktator,por eshte qendra shpirterore...Ka fuqine e qendres te cilen ti se ke kuptuar ende....Kjo fuqi qendrore eshte e domosdoshme,kjo pike referimi duhet hyjniruar qe te ruaje fuqine supreme...Problemi jot dhe i shumices se shqiptareve eshte se nuk kane nje qender shpirterore....dikush e ka ne rome e dikush ende ne konstandinopoje,ka nga ata qe e kane ne paris a bruksel,kurse une e kam zgjedhur me vetedije te plote Shkodren...Fuqia shpirterore e nje populli duhet te mblidhet ne nje pike,kjo eshte natyrore,ceshtja eshte se ne shqiptaret skemi nje pike te perbashket,nje qender shpirterore ku te mbledhim energjine tone,prandaj dhe shkalafitemi me shume se c'duhet....

  10. ne ate kulle nuk kishte asgje hyjnore, kishte nje ode burrash dhe nje dere te madhe me nam gjitheshqiptar. kaq mjaftonte!

  Jo more,po nga nje gote raki e pinin aty?!! Ca eshte ky pershkrim moskokecares....

  Mirditoret kishin te drejten absolute te komandimit te ushtrise,markagjonet uleshin ne qoshe,kudoqofshin e cfaredo pinjoll i tyre...Po kjo eshte shume banale edhe me kaq...
  Kishte fuqine e qendres,po te binte kulla e oroshit,binte shpirti i krejt malsive,ishte flamuri i shpirtrave,perfaqesuesi i pavaresise,i vete te qenit shqiptar...Aty flinte 'mekembesi' i zotit mbi toke...Po kuptove kaq mund te vazhdoj me tej....

  11. shen hilarioni nuk vret kurrfare gjarperi, ai eshte dragua qe lufton me (eklipsin)kulcedren qe ka zene diellin. -eshte imitator i shen gjergjit, me te shenjtit shqiptar.

  Ku e ke lexuar kete version ti,se une kam lexuar nje version tjeter,ate qe te thashe...Ai vret shpirtin shqiptar qe quhej balaur-bullar dhe fut kristianizmin ne zonen ku vrau balaurin,njesoj si karli i madh qe pret (lisin) irminsulin sakson dhe i kristianizon ....

  12. ti je budalla, kishat jane tonat dhe vetem nje idiot i skajshem do t'i rrenonte ato para se te deshmoj dhe te i dokumetoje para botes si te vetat, o kamikaz. ndersa kjo nuk arrihet me injorante analfabete tradhetare e spekulante antikombtar por me intelekt, studim dhe vetedije te larte kombetare. (dicka e huaj per koketrashesine e patrioteve tradhetar).

  Ti se ke idene cfare flet...Ti mendon se mund te mundesh kishen ? Iluzioni me i madh qe mund te ekzistoje...Kisha eshte fuqi e tmerrshme ,po ti ske as idene me te vogel perderisa ende e beson... Ato kisha cfaredo vertetimi ti besh,do ngelen prone e kishes ortodokse serbe dhe populli i kosoves ska per ti pranuar kurre si te vetat,kush do kthehet valle ne ortodoks,me mire vdesin....do gjesh 5 miza me mendjen tende ne kosove asnje me shume...Pastaj ti kujton se ndokush ne europe do te besoje? Do ti kaloje kishat nje myslymani? A ti je jashte realitetit krejtesisht....Ato kisha do vazhdojne te jene nje kancer ne shpirtin e kosoves,nje kancer serb....E kam thene edhe here tjeter....Themelet pastertisht hamendesore krijojne edhe krijesa shume te forta e mos kujto se ne kete bote do i mundesh... Serbeve ua kane njohur me 700 vula ato kisha,brenda te cilave do ndizet nacionalizmi serb ne kosove e prej nga do dali djalli serisht nje dite....
  Rreno faltoret ku falet armiku,nuk ka rendesi kush i ka ndertuar,vetem ashtu zhduk rrenjet e tij.... Po kur ta kuptosh ti,do jete djegur gjella e do ngelesh pa ngrene....

  tani jaran, -a po e sheh se po ben 'flod' te qellimshem neper tema si gjithmone me qellim te pervjedhjes se berllogut tend ne teme. kush ka nerva te merret me budallaqet tua kur me nje fjali hedhe 100 gure ne pus dhe pret qe ne t'i nxjerrim nje nga nje? Kjo eshte hera e fundit qe te kushtoj kaq vemendje dhe ta plotesoj deshiren te ti mbush vrimat qe ke hapur me qellim nje nga nje. Kush mendon se je ti? qe me nje te bere te dores hedhe nje grusht rere dhe kerkon nga ne t'i mbledhim kokerr per kokerr?

  Te lutem mos bej flode te tilla me, o komunisti dreqit!


  Cfare po shoh,ty ste qendron asnje pike,absolutisht asnje,nuk ka nje ku mund te bie dakort e jo me te kuptoj...me shume hapi syte ti e shko studio moralin e spiritualitetin,ku kanalizohet energjia e vertete e nje populli,boll ngele ne fazen e prapambetur te racionalitetit,ajo eshte faze per ata qe sduan te shohin,eshte per njerezit me 'ide moderne'...

  Kjo akuza e komunistit nga te erdhi ,njehere me thone nazist njehere komunist,spo marr vesh cfare jam e me e forta me vijne nga njerez te cilet une kam tager tu tregoj cfare jane e jo ata mua.....Po nejse ,ty ende ta fal te me besh te tilla fyerje,por po shter kreditin qe ke tek une....

  P.S DOMIAN KE TE DREJTE,NUK FLAS ME NE KETE TEME,PAS KESAJ.....
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 2. #182
  Perjashtuar Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  31 falenderime nė 30 postime
  e re,se keni gjet akoma Oroshi Tower!.......................shum ligje myslosh......komunistesh........dhe sot pseudo dimakretik laws.......e kan myt shpirtin e asaj kulle,qe ishte shpirti i Shqiptarit............
  dhe sot ne ato zona ku mbijeton kanuni eshte nje kanun i bastardum qe nuk meriton te quhet kanun.

 3. #183
  Perjashtuar Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  31 falenderime nė 30 postime
  Citim Postuar mė parė nga Baptist Lexo Postimin
  Pyetje esenciale!

  Cfare do te thote Orosh/Orok sepse e gjejme te shkruar si Orosh edhe pse kam degjuar te shqiptohet edhe si "Oroku".

  Or; Ora; Orakull; Qender prekognicioni, qender auguresh, paratheniesh, parashikimesh, theniesh te oreve, fateve, ndodhise jetesore. Ores tende. etj.

  Kjo, mendoj, eshte origjina proto-kanunore e emrit te kesaj qendre. Juridiko/Shpirterore Shqiptare. Aty ku ka Kulle duhet te kete edhe Kishe. Kulla dhe Kisha duhet te gjinden ne dy kodra perballe njera-tjetres [ishte strategji e mbijeteses se lufterave] por tani pothuaj te gjitha keto gojedhena konsiderohen legjendare, mitologjike imagjinative, shumkush mendon: "ndoshta edhe nuk ka ekzistiuar kurre". Une besoj se ajo, jo vetem qe ka ekzistuar por mund te kete gjasa qe edhe t'i gjinden gjurmet e mbetura edhe sot.
  baptist,ne mos gabohem ke patur pozicion te ngjashem me Hyllin njeriun,dikur,ndryshe nga pozicioni aktual.

 4. #184
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga Hyj-Njeriu Lexo Postimin
  1. Cfare ke pire,ti sdi c'eshte as urtesia e jo me te kuptosh c'eshte shpirti...Racionalizmi ngec me instiktin,nuk e shtyp dot,keshtu qe e vetmja menyre per ta nenshtruar eshte ta 'perziesh' instiktin me racionalitetin,keshtu del urtesia e cila si produkt i instiktit dhe racionalitetit,perseri eshte 'difektoze' keshtu qe sherben perzierja e saj me hyjnine per te prodhuar moral...Kur shtresezohet morali,mund te flasesh per shpirt....
  Kanuni eshte morali shqiptar ,nuk eshte thjesht urtesia e aq me pak racionaliteti....Sa pak e vleresoke!!!!!

  2. Po mor se eshte e veshtire,te kuptosh,se c'del prej shpirtit te popullit tend eshte hyjnia jote....
  Hyjnia pagane eshte e modifikueshme sepse njeriu eshte i permiresueshem pafund,prandaj ka edhe shtresezim hyjnish,pjeserisht prej te huajve e pjeserisht sepse je permiresuar....
  Sa me i varfer eshte shpirti aq me e dobet hyjnia e kur shpirti eshte ne deficit,kemi njeriun ateist,i tentuar drejt amorales,pra drejt racionalitetit....Ne jemi te gjithe shpirtvegjel,se skemi asnje hyjni 2 lekeshe....

  3. Nderi nuk eshte shpirt,ku e lexove,eshte vlere morale shume e fuqishme,ne shkallen e vlerave morale njeh si superiore vetem besen...mbi besen s'ka vlere morale njerezore,eshte ajka e ajkes,e vetmja qe ka ngritur kostandinin nga vdekja,pra e vetmja qe ringjall....
  Nderi nuk ka vdekur ende,eshte ne agoni....

  4. ishte thjesht shembull,dihet qe sa nder me more aq do te marr,pa llogaritur qe kjo eshte vetem nje pjese e vogel e nderit....


  5. Mos more me verte,me cudite...e di cfare u shpik dhe u perdor gjeresisht nga gjithe bota sunduese...propaganda,saqe kisha katolike e quan 'propaganda fide' strukturen qe merret me llafollogjine...Ky ishte difekti i civilizimit kanunor,nuk iu pershtat botes,te 'vaksinohej',pra te krijonte nje strukture te caktuar propagandistike vetem per marredheniet e jashtme,ashtu sikunder u vaksinua kunder kristianizmit,me mbajtjen e struktures paralele hyjnore,kulles se oroshit....

  6. Nuk ta lejoj te jesh kaq siperfaqesor....buke e kripe e zemer(moral)...Shqiptaret e shqiperise,u asgjesuan prej njeriut te ri komunist,prej zhdukjes se bestytnive pagane,prej 'modernizimit te sforcuar komunist'....Njeriu i ri komunist,duhej te krijohej duke zhdukur njeriun e vjeter,pra shqiptarin e vertete.... Kurse ne kosove e zhduku titoja qe la europen te hyje ne kosove e pergatiti terrenin per gandizmin rrugovian...

  7. Feja monoteiste eshte armike e popullit shqiptar sepse e ka per detyre te hyje ne kodin moral te besimtarit...Por kur besimtari ka nje 'fe' me te forte ,i mjafton te marre nje te dhjeten e zotit....
  Kulla e oroshit funksion administrativ? Pse te marr te pjesshmen ne vend te se plotes?!!
  Ti ende nuk ke kuptuar si ka lindur kanuni dhe pse,si u formuan ligjet,nuk njeh fuqine psikologjike te qendres,nuk ke arritur ende te kuptosh 'fuqine' e gurit qe percjell kanuni....

  8. ??

  9. Cfare perrallis kot per koke tende... Oroku nuk eshte diktator,por eshte qendra shpirterore...Ka fuqine e qendres te cilen ti se ke kuptuar ende....Kjo fuqi qendrore eshte e domosdoshme,kjo pike referimi duhet hyjniruar qe te ruaje fuqine supreme...Problemi jot dhe i shumices se shqiptareve eshte se nuk kane nje qender shpirterore....dikush e ka ne rome e dikush ende ne konstandinopoje,ka nga ata qe e kane ne paris a bruksel,kurse une e kam zgjedhur me vetedije te plote Shkodren...Fuqia shpirterore e nje populli duhet te mblidhet ne nje pike,kjo eshte natyrore,ceshtja eshte se ne shqiptaret skemi nje pike te perbashket,nje qender shpirterore ku te mbledhim energjine tone,prandaj dhe shkalafitemi me shume se c'duhet....

  10. Jo more,po nga nje gote raki e pinin aty?!! Ca eshte ky pershkrim moskokecares....

  Mirditoret kishin te drejten absolute te komandimit te ushtrise,markagjonet uleshin ne qoshe,kudoqofshin e cfaredo pinjoll i tyre...Po kjo eshte shume banale edhe me kaq...
  Kishte fuqine e qendres,po te binte kulla e oroshit,binte shpirti i krejt malsive,ishte flamuri i shpirtrave,perfaqesuesi i pavaresise,i vete te qenit shqiptar...Aty flinte 'mekembesi' i zotit mbi toke...Po kuptove kaq mund te vazhdoj me tej....

  11. Ku e ke lexuar kete version ti,se une kam lexuar nje version tjeter,ate qe te thashe...Ai vret shpirtin shqiptar qe quhej balaur-bullar dhe fut kristianizmin ne zonen ku vrau balaurin,njesoj si karli i madh qe pret (lisin) irminsulin sakson dhe i kristianizon ....

  12. Ti se ke idene cfare flet...Ti mendon se mund te mundesh kishen ? Iluzioni me i madh qe mund te ekzistoje...Kisha eshte fuqi e tmerrshme ,po ti ske as idene me te vogel perderisa ende e beson... Ato kisha cfaredo vertetimi ti besh,do ngelen prone e kishes ortodokse serbe dhe populli i kosoves ska per ti pranuar kurre si te vetat,kush do kthehet valle ne ortodoks,me mire vdesin....do gjesh 5 miza me mendjen tende ne kosove asnje me shume...Pastaj ti kujton se ndokush ne europe do te besoje? Do ti kaloje kishat nje myslymani? A ti je jashte realitetit krejtesisht....Ato kisha do vazhdojne te jene nje kancer ne shpirtin e kosoves,nje kancer serb....E kam thene edhe here tjeter....Themelet pastertisht hamendesore krijojne edhe krijesa shume te forta e mos kujto se ne kete bote do i mundesh... Serbeve ua kane njohur me 700 vula ato kisha,brenda te cilave do ndizet nacionalizmi serb ne kosove e prej nga do dali djalli serisht nje dite....
  Rreno faltoret ku falet armiku,nuk ka rendesi kush i ka ndertuar,vetem ashtu zhduk rrenjet e tij.... Po kur ta kuptosh ti,do jete djegur gjella e do ngelesh pa ngrene....


  Cfare po shoh,ty ste qendron asnje pike,absolutisht asnje,nuk ka nje ku mund te bie dakort e jo me te kuptoj...me shume hapi syte ti e shko studio moralin e spiritualitetin,ku kanalizohet energjia e vertete e nje populli,boll ngele ne fazen e prapambetur te racionalitetit,ajo eshte faze per ata qe sduan te shohin,eshte per njerezit me 'ide moderne'...

  Kjo akuza e komunistit nga te erdhi ,njehere me thone nazist njehere komunist,spo marr vesh cfare jam e me e forta me vijne nga njerez te cilet une kam tager tu tregoj cfare jane e jo ata mua.....Po nejse ,ty ende ta fal te me besh te tilla fyerje,por po shter kreditin qe ke tek une....

  P.S DOMIAN KE TE DREJTE,NUK FLAS ME NE KETE TEME,PAS KESAJ.....

  Une t'u luta nje here te mos besh vershime e te mos hedhesh bresherime verbuese per te infiltruar qendrime te cilat nuk qendrojne.

  1. perzierje dhe rremuje mendimesh te shthurura qe nuk mund te dish as cfare ke thene per vete se jo me t'ia spjegosh dikujte apo te argumentosh ato kiks-ide pa baze. Paske zbuluar nje shkence te re mor bir! Por nuk ia ke idene...
  -Sepse feja e shqiptarit eshte shqiptaria!

  2. Fol per vete. Rremuja qe ke ti ne koke po pasqyrohet sthishem ne lundrimin e anijese se koklavitjeve tua. Po ta njihje KANUNIN do te dije cila eshte hyjnija shqiptare. Ose po te kishe lexuar nje here mire me pare ato qe jane shkruar ketu nuk do te merrje persiper te fundosje edhe anijen tone qe lundronte e qete neper ujera te sigurta te gjetjes se tyre.
  -Sepse feja e shqiptarit eshte shqiptaria!

  3. Ja dhe nje zbulim tjeter i ri i te paqenes. Nje vetmashtrim dhe mosdije bazike e qeshtjeve ne diskutim. Besa eshte institucion! Une nuk e kam te qarte perse dhe ku e merr guximin te deklarosh shpifje te tilla per gjera qe nuk i njeh fare? perse rrasesh ne temat qe nuk ua ke haberin dhe as predispoziten primare per te mesuar dicka prej tyre ne menyre te drejte e te sakte.
  -Sepse feja e shqiptarit eshte shqiptaria!

  4. Nderi nuk mund te te merret. Ofendimi eshte tjetergje. Ketu Gjecovi ka bere nje ngaterrese i udhehequr nga periudha teper e vonuar e shtremberimeve te zbatimit te kanunit ne shekullin 20. -Nderi i fituar nje here nuk mund te merret me 'fjale goje' as me te share as me te thene 'po rren dikush' por nese 'ke rrejte' dhe ai qe ta tha kete e deshmon tye njejten me ane deshmitaresh tjere publikisht, ndera jote eshte pakesuar per aq sa ke 'rrejte' dhe per kete do te penalizohesh. Por kjo nuk hedhe ne uje gjithe kredine qe ke ne llogarine e nderit. Ti do ta gezosh nderen qe ke kursyer gjate jetes dhe ate qe ke trasheguar nga dera prej te ciles ke dale edhe me tej.
  -Sepse feja e shqiptarit eshte shqiptaria!

  5. Serish refleks i mosdijes dhe mosnjhjes se mekanizmave Kanunor qe perjashtojne gojkeqinjet, llafazanet, nga Oda e Burrave kudo qe jane. Pra nuk u lejohet hyrja ne tempull ose lejohen te qendrojne shume afer deres prej ku nese nderhyjne pa vend me ndonje fjale te kote e kane me afer deren prej se ciles fluturojne pa kthim. Por ti nuk je rritur ne oda burrash dhe nuk ia ke haberin se si funksionijne anet subtile normave e rregullave te manirit te larte te kultures se civilizimit Kanunor.
  -Sepse feja e shqiptarit eshte shqiptaria!

  6. Serish argumente falso e fjale te medha boshe si kunderargument. Une e kam sqaruar nje here e dy pjeserisht luften e enverit kunder identitetit nacional. Kurse rezultatet e skamjes nuk jane i vetmi faktor. Cilave bestytni pagane? Kur paskan qene shqiptaret pagane ne shekullin 20?!! Ti po harron se KANUNI i perjashton bestytnite me rrenje. Me fal nuk po harron por thjeshte nuk po e di. Ndersa sa i perket Kosoves ty nuk te takon te flasesh asnje fjale. Se per keto nuk di asgje. Mes tjerash identiteti kombtar i kosovareve eshte i paprekur madje para nje dekade ishte me i fuqishem se kurredohere.
  -Sepse feja e shqiptarit eshte shqiptaria!

  7a. Cka ka lidhje a eshte monoteiste politeiste feja me te qenit armike. Une e thash qarte e shqip se feja, perderisa i qendron larg normave, etikes dhe moralit superior kombtar eshte larg demit, por duke marre parasysh se kush me pak e kush me shume nga fete synon pikerisht tokesoren e jo hyjnoren ne njeriun ao mbetet armik i perhershem i identietit dhe i vleravesuperiore te moralit shqiptar. prandaj nese feja do paqe me shqiptaret -larg duart nga Kanuni.
  -Sepse feja e shqiptarit eshte shqiptaria!

  7b. Kulla e Oroshit ishte ne funksion te thjeshte administrativ per kohen qe po flasim. Nuk po ndajme ndihma ushqipore ketu qe ti te gjdhesh a e do kulacin te plote apo te gjysmuar, shqiptaret vendosen te japin vetem aq sa i takon kulles dhe asnje cent me shume. Nese ke nxejrre gjak, ke paguar 2 grosh per pushke te qitme orokut si takse ndersa gajkun ia ke pasur borxh gjakesit dhe nese jeni pajtuar ti ia ke lare gjakun familjes se tij e jo kulles, kulles pas kesaj i ka larre taksen tjeter familja e gjakesit per ta shlyer evidencen. Por as kjo nuk eshte e sigurte per periudhen per te cilen po flasim, ndersa cmimi fshieres se saj nuk mund te kete shkuar mbi dy groshe serish.
  -Sepse feja e shqiptarit eshte shqiptaria!

  cit.:"Ti ende nuk ke kuptuar si ka lindur kanuni dhe pse,si u formuan ligjet,nuk njeh fuqine psikologjike te qendres,nuk ke arritur ende te kuptosh 'fuqine' e gurit qe percjell kanuni...."

  Ky eshte nje injorim i rende. Ti qe per Kanunin ke degjuar nga shamata popullore e lajmet e propagandes antikombtare televizive po do te me tregosh mua qe merrem me studimin e rrenjeve te tij qe nga 1987, se si ka lindur KANUNI?!! E me cka? Me gure e rekuizita te ideve infantile qe pjerdhin nga struktura mendimore e kornizes se mykur te rezonimit me baze ne indoktrinimin aziatik? Jo, jo, nuk je as afer te se vertetes.
  -Sepse feja e shqiptarit eshte shqiptaria!

  8. (???)

  9. Perrallisje te serishme perdhunim i kote i trurit tend, pshtjellime boshe qe nuk ka ku te lidhet, -mosdije. Cfare te te pergjegj njeriu ty ketu?
  Oroku eshte qender administrimi qe krahas e ndaras kishte qendren shpirterore e cila nuk kishte asnje te drejte te perzihej ne aferat e tij sovrane peropos te asistoje dhe ti rrinte ne kembe Kanunit. Ti nuk di gje dhe kokefortesia jote e insitimit ne dicka qe nuk ekziston, eshte absurde.
  -Sepse feja e shqiptarit eshte shqiptaria!

  10. cit.: "markagjonet uleshin ne qoshe"
  O turpi i turpit te kombit, Markagjonajt ne qoshe?!! Ik dil jasht!Vetem nje i shkombtarizuar e i dalur mendesh do ta ulte ne qoshe te odes marakagjonajn...

  Me fol per arat e babait tend nese di ku jane. Kanunin ti ferishte djepi ua lej dukagjinasve se ata te tregojne ty me mire.
  Ja cfare ke shpifur te re: "po te binte kulla e oroshit,binte shpirti i krejt malsive" - A ka ndonje lidhje te vetme me ralitetin qe te ka shpetuar pa u kletputur me rrenje si te tjerat? Kulla e orokut ka rene ne duar te shkijeve ne shekullin XIV jaran por shpirti shqitar nuk ra asnjehere.
  -Sepse feja e shqiptarit eshte shqiptaria!

  11. Ti ke lexuar dicka. O shkatrraq, ti prish pelen jo librin! Kush paska vrare shpirtin e shqiptarve? Sipas logjikes tende shqiptaret paskan vdekur qe prej asaj dite, atehere, cfare qenke ti? Shka? Turk? Grek? Cka je ti? -Ti vertete paske perzier iracionalem me racionalen - ne fakt i paske zevendesuar njeren me tjetren, prandaj flet budallaqe.
  "Shpiriti i shqiptareve", -ku e zbulove or bukurosh i xhaxhit se kombet paskan shpirt? hahahaa, dhe ai shpirt i shpikur nga ti paska qene badallur- budallari, dhe ai paska vdekur, ska me shqiptar e?! Se e paska vrare njefar hillarioni me shtize. E ke gabim, keto qe po flet ti mund ti flase vetem nje i dalur fare.
  -Sepse feja e shqiptarit eshte shqiptaria!

  12. Dhe ja ku e arrine kulmin. O Mic Sokol, nuk vritet armiku duke ia vene gjoksin grykes se topit, -ashtu behet vetvrasje e turpshme! Topit ia ve gjoksin individi per ta shpetuar kolektivin! Ndersa kjo "lufte" behet me argumente e fakte historike, me subtilitet, gjakftohtesi, e precizitet ekstrem, por nje qe ka IQ sa numri i kepuceve sigurisht qe nuk do ta njoh veten per te lajthitur plotesisht. Nje ndermarrje e tille kerkon qartesi te madhe te identitetit kombtar.
  -Sepse feja e shqiptarit eshte shqiptaria!
  Llafe demagogesh te palodhshem: cit.:"Ato kisha cfaredo vertetimi ti besh,do ngelen prone e kishes ortodokse serbe"

  Vetem ne rast se te lajthiturit si te vazhdojne te luftojne kunder kombit te vet ne emer te lirise. Perdnryshe, ato kisha, posa te dokumenohet se nuk jane kisha ortodokse, e aq me pak sllave, do te behen prone nacionale e shqiptareve dhe muze historik te kultures shqiptare, qe do t'ua rrefejne gjenocidin serb gjeneratave e popujve te botes permes dokumentacionit qe ruhet ne to e qe eshte ushtruar permes tyre kunder populit tone shekuj me radhe.
  -Sepse feja e shqiptarit eshte shqiptaria!

  cit.: "dhe populli i kosoves ska per ti pranuar kurre si te vetat,kush do kthehet valle ne ortodoks,me mire vdesin...."

  -Ti po thua se Aja Sofine qe turqit e okupuan dhe e shnderruan Xhamine me te madhe ne stamboll dhe e mbajten per shekuj me radhe, nuk mund ta kthenin nen pronen e atyre (kushdoqofshin ata falsifikatore qe e kane nen prone sot) , pa u bere muslimane nje here te gjithe! Apo jo?
  E po nuk eshte ashtu!
  Nuk u be musliman asnje ortodoks, qe ta kthejne ne prone te veten. Dhe prape e zotojne midis Stambollit, sikur t'ua kishte lene nena, pa u bere asnjeri musliman as turk as jevg as arab...
  Prandaj zoteri hutisti, as shqiptaret nuk do te kene nevoje te shnderohen ne asgje tjeter pos ne ate cfare jane per t'i shnderruar ne prone te veten ato.
  -Sepse feja e shqiptarit eshte shqiptaria!

  Ja se serish agjitim antikombtare: "Pastaj ti kujton se ndokush ne europe do te besoje? Do ti kaloje kishat nje myslymani?

  Ne jemi shqiptar o ckadoqofsh ti! E feja e shqiptarit eshte shqiptaria! Muslimane jane ata sllavet boshnjake atej ne bosne te cilet nuk kane tjeter identitet kombtar e qe nuk dijne cka jane. Nje fyerje te ketille te mohimit te identitetit tone kobtar na e bejne perdite cetniket sllave, por e kane kot njesoj si ti.
  -Sepse feja e shqiptarit eshte shqiptaria!

  cit.:"Themelet pastertisht hamendesore krijojne edhe krijesa shume te forta e mos kujto se ne kete bote do i mundesh... "

  Po prandaj ti po sulmon ne qenien tone te paster kombtare me metoda tilla sllavokomuniste. Te shohim, por une mendoj se eshtepastertia e identiteti tone kombtare ajo qe do t'ju pergenjeshtroje shume shpejte.
  -Sepse feja e shqiptarit eshte shqiptaria!

  "Serbeve ua kane njohur me 700 vula ato kisha,brenda te cilave do ndizet nacionalizmi serb ne kosove e prej nga do dali djalli serisht nje dite..."

  Ua kane njohur hutistet dhe tradhetaret qe luftuan per karrige, por mos kujto ti se populli do t'i duroje gjate... fli dathur ti. Keshtu si ti paten menduar edhe serbet dhe e quajten djepi i serbise. Por per fatin tuaj te keq, Kosova flake e pashuar perjete ne zemrat tona ne pajtim me faketet e pashlyeshme historike mbeti djep i shqiptarizmit dhe perkundrazi e shporri pushtetin serb.
  -Sepse feja e shqiptarit eshte shqiptaria!

  "Rreno faltoret ku falet armiku,nuk ka rendesi kush i ka ndertuar,vetem ashtu zhduk rrenjet e tij.... Po kur ta kuptosh ti,do jete djegur gjella e do ngelesh pa ngrene..."

  Zoteri hutisti a mendon ti se ne tani do te ngelemi gjithe jeten duke degjuar demagogjite e naivitetit tend te turpshem qe nuk shtjerron, -pambarim?! -Ti do ta falsifikosh faktin se: ata i paten kishat tona te cilat i shkerdhyen qysh prej tradhetise ne betejen e kosoves; se paten edhe zotimin per qindra vite dhe pushtetin e pa kufishem mbi tokat tona, por ato perrallat tua te hutizmit antikombtar asnjehere nuk dhane fryte serbe por shqiptare! Qe eshte ne kundershtim me cdo shpifje qe ke thene. -Dhe, e vetmja gjelle qe u dogj, eshte ajo gjella turko-sllave qe ishte zier ne kazanin europian me te cilen po i pervelojne buzet ata ne beograd tani.
  -Sepse feja e shqiptarit eshte shqiptaria!

  Besoj se mjaft me e devijove temen...

  Feja e shqiptarit eshte shqiptaria dhe mjer ai qe e harron!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Baptist : 05-03-2008 mė 14:26
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 5. #185
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Anėtarėsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  1. perzierje dhe rremuje mendimesh te shthurura qe nuk mund te dish as cfare ke thene per vete se jo me t'ia spjegosh dikujte apo te argumentosh ato kiks-ide pa baze. Paske zbuluar nje shkence te re mor bir! Por nuk ia ke idene...

  Ti ke ngel tek racionaliteti dhe aty do 'vuash'... Po deshe me teper informacion mbi mendimet e 'shthurura' hec diskutojme se si ka lindur morali dhe kush eshte forca e tij... Po te dish te kategorizosh vlerat,do jesh ne gjendje,po sic e tregon me besen te ciles i thua institucion,sma ha mendja se e njeh kategorizimin...

  2. Fol per vete. Rremuja qe ke ti ne koke po pasqyrohet sthishem ne lundrimin e anijese se koklavitjeve tua. Po ta njihje KANUNIN do te dije cila eshte hyjnija shqiptare. Ose po te kishe lexuar nje here mire me pare ato qe jane shkruar ketu nuk do te merrje persiper te fundosje edhe anijen tone qe lundronte e qete neper ujera te sigurta te gjetjes se tyre.

  Kanuni eshte i shperfytyruar nga kisha dhe ka humbur elasticitetin natyral gjate krishterimit,bashke me te edhe prodhimin e moralit....Kostandini dhe doruntina i perkasin mesjetes se hershme dhe meqe ekziston besa,mund te themi qe kanuni ka 'ngrire' prej asaj periudhe,ne rastin me te mire , ka prodhuar vetem pak moral anesor.... Kur te superohet Besa,nga nje vlere njerezore me e larte atehere mund te themi qe kanuni eshte aktiv....

  3. Ja dhe nje zbulim tjeter i ri i te paqenes. Nje vetmashtrim dhe mosdije bazike e qeshtjeve ne diskutim. Besa eshte institucion! Une nuk e kam te qarte perse dhe ku e merr guximin te deklarosh shpifje te tilla per gjera qe nuk i njeh fare? perse rrasesh ne temat qe nuk ua ke haberin dhe as predispoziten primare per te mesuar dicka prej tyre ne menyre te drejte e te sakte.

  Cfare institucioni more,besa eshte ajka e vlerave morale e cila rregullon ne formen e saj 'institucionale 'shumicen e raporteve qe ne te drejten romake i rregullon kontrata....
  Fakti qe ti merr shpesh te pjesshmen ne vend te se plotes,duhet te beje te mendohesh mire....

  4. Nderi nuk mund te te merret. Ofendimi eshte tjetergje. Ketu Gjecovi ka bere nje ngaterrese i udhehequr nga periudha teper e vonuar e shtremberimeve te zbatimit te kanunit ne shekullin 20. -Nderi i fituar nje here nuk mund te merret me 'fjale goje' as me te share as me te thene 'po rren dikush' por nese 'ke rrejte' dhe ai qe ta tha kete e deshmon tye njejten me ane deshmitaresh tjere publikisht, ndera jote eshte pakesuar per aq sa ke 'rrejte' dhe per kete do te penalizohesh. Por kjo nuk hedhe ne uje gjithe kredine qe ke ne llogarine e nderit. Ti do ta gezosh nderen qe ke kursyer gjate jetes dhe ate qe ke trasheguar nga dera prej te ciles ke dale edhe me tej.

  Nderi eshte shume i gjere...Nderi i marre eshte cdo lloj forme agresiviteti ndaj statusit te personit....Cdo lloj forme agresiviteti,perplasjeje,konflikti i padrejte fut konceptin e 'marrjes' ne kuptimin e grabitjes,cenimit te asaj qe eshte pjese e pandashme e imja,e qenies time,pra e moralit tim.... Prandaj nuk shoh ndonje gabim te gjecovit apo modifikim te shek 20...

  5. Serish refleks i mosdijes dhe mosnjhjes se mekanizmave Kanunor qe perjashtojne gojkeqinjet, llafazanet, nga Oda e Burrave kudo qe jane. Pra nuk u lejohet hyrja ne tempull ose lejohen te qendrojne shume afer deres prej ku nese nderhyjne pa vend me ndonje fjale te kote e kane me afer deren prej se ciles fluturojne pa kthim. Por ti nuk je rritur ne oda burrash dhe nuk ia ke haberin se si funksionijne anet subtile normave e rregullave te manirit te larte te kultures se civilizimit Kanunor.


  Cfare po flet tym me tym...Une po te them qe eshte gabim i shoqerise qe nuk arriti te krijoje nje sistem mbrojtes propagandistik ndaj sulmeve te propagandes se jashtme,ti flet per oden e burrave... Sa per llafazan ate mbaje per vete se i ke nja 4 mije postime zotrote dhe nuk ke te drejte te ma thuash mua....

  6. Serish argumente falso e fjale te medha boshe si kunderargument. Une e kam sqaruar nje here e dy pjeserisht luften e enverit kunder identitetit nacional. Kurse rezultatet e skamjes nuk jane i vetmi faktor. Cilave bestytni pagane? Kur paskan qene shqiptaret pagane ne shekullin 20?!! Ti po harron se KANUNI i perjashton bestytnite me rrenje. Me fal nuk po harron por thjeshte nuk po e di. Ndersa sa i perket Kosoves ty nuk te takon te flasesh asnje fjale. Se per keto nuk di asgje. Mes tjerash identiteti kombtar i kosovareve eshte i paprekur madje para nje dekade ishte me i fuqishem se kurredohere.

  Cilet bestytni pagane?!!! Hajde dil nje xhiro nga shpia ime ti shikosh ende ne funksionim...

  Kanuni nuk perjashton asnje bestytni pagane... Per faktin e thjeshte se do mohonte rrenjet e veta pagane,ashtu sikunder pjeserisht e ka bere,duke njohur per zot krishtin....

  Identiteti shqiptar i kosoves eshte me i dobet se kurre... Jam i sigurte se ka shume qe do donin te riktheheshin ne kohen e titos,kur benin pushime ne greqi.... Jeni zbutur teper shume per te qene shqiptare me identitet te forte....Kush nuk eshte zbutur ende ,do zbutet ngadale....Shkoni votoni gandizmin,qe eshte turpi me i madh qe u behet shqiptareve....

  7b. Kulla e Oroshit ishte ne funksion te thjeshte administrativ per kohen qe po flasim. Nuk po ndajme ndihma ushqipore ketu qe ti te gjdhesh a e do kulacin te plote apo te gjysmuar, shqiptaret vendosen te japin vetem aq sa i takon kulles dhe asnje cent me shume. Nese ke nxejrre gjak, ke paguar 2 grosh per pushke te qitme orokut si takse ndersa gajkun ia ke pasur borxh gjakesit dhe nese jeni pajtuar ti ia ke lare gjakun familjes se tij e jo kulles, kulles pas kesaj i ka larre taksen tjeter familja e gjakesit per ta shlyer evidencen. Por as kjo nuk eshte e sigurte per periudhen per te cilen po flasim, ndersa cmimi fshieres se saj nuk mund te kete shkuar mbi dy groshe serish.

  Sado funksion administrativ,nuk shkeputet dot kurre nga cka perfaqeson shpirterisht.... Kalaja e rozafatit eshte gur dhe mbase me funksion administrativ,por eshte njekohesisht nje perfaqesuese e denje e shpirtit shqiptar.... Shpirti shqiptar ndodhet ne 'gur'....Kush njeh 'gurin' mund te futet ne misteret e shpirtit shqiptar....kam nja dy shkrime andej nga tema ime,mbi germadhat dhe kalane e rozafatit...shko lexoji mire....

  Ky eshte nje injorim i rende. Ti qe per Kanunin ke degjuar nga shamata popullore e lajmet e propagandes antikombtare televizive po do te me tregosh mua qe merrem me studimin e rrenjeve te tij qe nga 1987, se si ka lindur KANUNI?!! E me cka? Me gure e rekuizita te ideve infantile qe pjerdhin nga struktura mendimore e kornizes se mykur te rezonimit me baze ne indoktrinimin aziatik? Jo, jo, nuk je as afer te se vertetes.

  Ti mund te studiosh edhe 50 vjet te tjera...thjesht nuk je i afte te gjesh rrenjet e kanunit dhe duket qarte....Me thuaj kush eshte fija qe lidh gjithe moralin kanunor? as kete nuk e di jam i sigurte.....

  O turpi i turpit te kombit, Markagjonajt ne qoshe?!! Ik dil jasht!Vetem nje i shkombtarizuar e i dalur mendesh do ta ulte ne qoshe te odes marakagjonajn...

  Mos u pirdh shume,ruaje pasionin per ndonje tjeter ; qoshe i themi ne krye,ne vendin e zgjedhur te dhomes,andej nga zona ime....

  Ja cfare ke shpifur te re: "po te binte kulla e oroshit,binte shpirti i krejt malsive" - A ka ndonje lidhje te vetme me ralitetin qe te ka shpetuar pa u kletputur me rrenje si te tjerat? Kulla e orokut ka rene ne duar te shkijeve ne shekullin XIV jaran por shpirti shqitar nuk ra asnjehere.

  Ja dhe injoranca e rastit... Ende nuk ke kuptuar qe shpirti i shqiptarit eshte si feniksi...Ti nuk i je as afer shpirtit shqiptar....3 here u nderrua emri dhe identiteti,por u ringjall serisht....Kjo sepse ne kemi moral superior ndaj njerezve te tjere,ne kemi nje superioritet te atille moral,saqe kostandini ringjallet....
  Binte shpirti i malsive,nenkuptohet qe nenshtrimi ndaj prishesit po afron...

  12. Dhe ja ku e arrine kulmin. O Mic Sokol, nuk vritet armiku duke ia vene gjoksin grykes se topit, -ashtu behet vetvrasje e turpshme! Topit ia ve gjoksin individi per ta shpetuar kolektivin! Ndersa kjo "lufte" behet me argumente e fakte historike, me subtilitet, gjakftohtesi, e precizitet ekstrem, por nje qe ka IQ sa numri i kepuceve sigurisht qe nuk do ta njoh veten per te lajthitur plotesisht. Nje ndermarrje e tille kerkon qartesi te madhe te identitetit kombtar.

  Po mor po aty mbahu ti,tek faktet historike....ti sje i zoti as per origjinen tende e jo me per te marre kishat...ik se po e njeh europa kosoven si te marre prej shqiptareve ne shek 19....

  Vetem ne rast se te lajthiturit si te vazhdojne te luftojne kunder kombit te vet ne emer te lirise. Perdnryshe, ato kisha, posa te dokumenohet se nuk jane kisha ortodokse, e aq me pak sllave, do te behen prone nacionale e shqiptareve dhe muze historik te kultures shqiptare, qe do t'ua rrefejne gjenocidin serb gjeneratave e popujve te botes permes dokumentacionit qe ruhet ne to e qe eshte ushtruar permes tyre kunder populit tone shekuj me radhe.


  Por mor po ti,ato jane super te vertetuara qe jane nje pjese e mire bizantine e nje pjese te ndertuara gjate shtetit mesjetar serb,ti do i nxjerresh katolike apo uniste tani....Ik me verteto kishen e stefan decanit te ndertuar per te....

  -Ti po thua se Aja Sofine qe turqit e okupuan dhe e shnderruan Xhamine me te madhe ne stamboll dhe e mbajten per shekuj me radhe, nuk mund ta kthenin nen pronen e atyre (kushdoqofshin ata falsifikatore qe e kane nen prone sot) , pa u bere muslimane nje here te gjithe! Apo jo?
  E po nuk eshte ashtu!
  Nuk u be musliman asnje ortodoks, qe ta kthejne ne prone te veten. Dhe prape e zotojne midis Stambollit, sikur t'ua kishte lene nena, pa u bere asnjeri musliman as turk as jevg as arab...
  Prandaj zoteri hutisti, as shqiptaret nuk do te kene nevoje te shnderohen ne asgje tjeter pos ne ate cfare jane per t'i shnderruar ne prone te veten ato.


  Ky eshte muhabet kot....

  Ne jemi shqiptar o ckadoqofsh ti! E feja e shqiptarit eshte shqiptaria! Muslimane jane ata sllavet boshnjake atej ne bosne te cilet nuk kane tjeter identitet kombtar e qe nuk dijne cka jane. Nje fyerje te ketille te mohimit te identitetit tone kobtar na e bejne perdite cetniket sllave, por e kane kot njesoj si ti.

  Myslymane ne kuptimin fetar jo kombetar.... nuk i kalohet kishat nje myslymani,(crendesi ka kombesia e tij) kjo eshte baze e cdo lloj diplomacie nderkombetare....

  E mos bej llafe kot me fyerjen e identitetit kombetar,se spo fyen njeri askend....e me mire kete zell tregoje ne kosove,se atje po cenohet me kushtetute identiteti shqiptar.... Une jam force qendrore,je ti qe je force qenderikese,prandaj mos i nderro rolet per qef tend....

  Po prandaj ti po sulmon ne qenien tone te paster kombtare me metoda tilla sllavokomuniste. Te shohim, por une mendoj se eshtepastertia e identiteti tone kombtare ajo qe do t'ju pergenjeshtroje shume shpejte.

  Cfare budalliqesh nxjerr nga goja... ti ke rrjedhur ca kohet e fundit me duket....

  Ua kane njohur hutistet dhe tradhetaret qe luftuan per karrige, por mos kujto ti se populli do t'i duroje gjate... fli dathur ti. Keshtu si ti paten menduar edhe serbet dhe e quajten djepi i serbise. Por per fatin tuaj te keq, Kosova flake e pashuar perjete ne zemrat tona ne pajtim me faketet e pashlyeshme historike mbeti djep i shqiptarizmit dhe perkundrazi e shporri pushtetin serb.

  Populli do i duroje se eshte gandist...kur te egersohen atehere do shohim....Kishat nuk i perkasin realitetit te tanishem shqiptar ne kosove,cdo tentative per ti ruajtur eshte tradhti kombetare ose injorance.....
  Djepi i shqiptarizmit eshte kurrizi malor ,ne veri malet e Novi-pazarit e Pejes deri ne malet e Gramozit ne jug.....

  Zoteri hutisti a mendon ti se ne tani do te ngelemi gjithe jeten duke degjuar demagogjite e naivitetit tend te turpshem qe nuk shtjerron, -pambarim?! -Ti do ta falsifikosh faktin se: ata i paten kishat tona te cilat i shkerdhyen qysh prej tradhetise ne betejen e kosoves; se paten edhe zotimin per qindra vite dhe pushtetin e pa kufishem mbi tokat tona, por ato perrallat tua te hutizmit antikombtar asnjehere nuk dhane fryte serbe por shqiptare! Qe eshte ne kundershtim me cdo shpifje qe ke thene. -Dhe, e vetmja gjelle qe u dogj, eshte ajo gjella turko-sllave qe ishte zier ne kazanin europian me te cilen po i pervelojne buzet ata ne beograd tani.

  Enderro .... une skam diskutuar ndonjehere se kush lutej ne ato kisha,thjesht kam folur per realitetin e tanishem politik,po ti nga politika nuk ha pyke fare......Europa do te shohe te pjekur e jo me te jape kishat.... tani ka ndryshuar mendim,nuk do i pjeke me shqiptaret,po do i degjeneroje moralisht.... Hajde se ketu do jemi o partizan i dy shteteve qe zhvillohen me mire sesa po te ishin nje bashke....

  Feja e shqiptarit eshte Baba Tomorri,Zanat,Oret,Flockat,Shtojzovallet,E bija e Diellit dhe e Henes, E bukura e Dheut,Burri i Dheut,Muji,Skenderbeu etj Kjo quhet ndryshe Shqiptaria....

  Shqiptaria si fe nuk eshte buke me djath ,por nje koncept komplkes e sa veshtiresisht i zberthyeshem, po aq lehte i ndjeshem...

  Edhe mos e perserit shume,se i bie vlera shprehjes.....

  Sa per kullen e oroshit,diokleziani solli nje mendim tendin shume interesant ,te cilit mund ti jem referuar,kur kam thene,qe perkrah idene se kemi te bejme me dicka hyjnore......
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 6. #186
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Ti nuk ti asnji gja per kanunin, t'kam thane nji here tash bolla ma se na flliqe. Shkruaj per dicka qe din.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 7. #187
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Anėtarėsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Po e mbyll duke thene te njejten gje,ti nuk e kupton c'eshte ne thelb, se po ta dije do e kuptoje qe 100% e shqiptareve dine shume nga kanuni duke qene se ato qe quhen tradita shqiptare me te cilat rriten ndodhen ne kanun...
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 8. #188
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Po e rifreskoj kete teme pasi ka lidhje dhe me temen tjeter te hapur mbi kanunin. Madje duhet linkuar dhe me kete teme te titulluar Kanuni i Skėnderbeut

 9. #189
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime nė 43 postime
  A keni ndegjuar ndonjeri per Kanunin e Malsis te perpiluar, me duket nga princi malazez danilo ?
  Aty behet fjale per ligjet e dy etnive, malazezve dhe Brega(kodralive) malesorve shqiptar.
  E kam lexuar por ne frengjishte, nuke e di a egziston edhe ne shqipe, s'ka dallim fare nga kanuni i lekes;
  Kanuni apo Kodi i Pjetrit te vitit 1796;
  http://books.google.fr/books?pg=PA37...AJ&output=html
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kreksi : 30-08-2008 mė 11:02
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 10. #190
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  33
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Po malazezėt kanė kanunin njėsoj si ne, tė trashėguar nga tė parėt e tyre shqiptarė.
  Dallim nuk ka, me pėrjashtime tė dallimeve krahinore.

 11. #191
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
  Po e rifreskoj kete teme pasi ka lidhje dhe me temen tjeter te hapur mbi kanunin. Madje duhet linkuar dhe me kete teme te titulluar Kanuni i Skėnderbeut
  Po e perfundoj pjesemarrjen ne kete teme me pohimin se:
  pas keshillit te fundit te gjithe Parive Pleqeve dhe Princerve Arbnor ku mori pjese edhe vet Skenderbeu i pjekur dhe Leka (IV) i ri, -me, nuk ka tjera KANUNE pos njerit. Atij qe u njoh me emrin Kanuni i Lekes per gjithe shqiptaret ngado qe jane dhe kudo qe gjinden. Gje per te cilen kishte rene dakord edhe vet Skenderbeu, pas pleqerive tet pa ujdisura mes tij de Lekes e qe ai ra ne ujdi te plote bashk me gjithe Pleqte dhe Pleqnaret me te medhenje te kombit te asaj kohe. -Aty e andej ka vetem nje Kanun gjithkombtar.

  Dhe nje gje ne lidhje me Emrtimin "i Lekes" - ky emer ka ekzistuar shekuj para lindjes se Leke Dukagjinit te pare. Dhe vet emri Leke ka kuptimin Ligj. Prandaj nuk eshte per t'u cuditur perse ky ligj perfundimisht u nominua simbas emrit te tij.

  Pas kesaj date nuk ka me Kanuni i filanit, a i fistekut, a i filan ishullit, a katunit, - keto jane te gjitha shpikje dashakeqe te mos them armiqsore te percaresve te kombit pa asnje mbeshtetje te cilat pollen si kepurdha helmuese shume kohe pas shiut qe reshi mbi varrin e te shumendriturit At Shtjefen Gjecovit franqeskan mbledhjen e te ciles Qenie Hyjnore e lau me gjakun e tij te shenjte.

  Andaj edhe emri: a-LEK-sander e ka kuptimin: I DREJTE (Ligjor apo Ligj-Venes, "qe thote te drejten".

  >>Me gjykim te drejte<<

  Nje titull i tille me shqipen e sotme (shekullit te kaluar) do te thote: p[er]Le[k,q]rues, -*P'leq-nar, legi'sjelles ose ligj-prures.

  *Per ata qe nuk e dijne, titulli Pleqnar eshte me i larte se titulli Plak me Kanun.

  Te mirat.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 12. #192
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  13-02-2010
  Postime
  31
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Une nuk e di se ku ndodhet kulla e oroshit por di se keto foto kane per t'i interesuar jo pak hapesit te kesaj teme. Behet fjale per abacine e Oroshit:

  Emri: abacia e oroshit.jpg

Shikime: 2108

Madhėsia: 41.2 KB

  Nje foto qe botohet per here te pare nga Abacia e Oroshit 1905,pamja brenda saj. Kjo foto eshte derguar nga Olsi Ferazini (Tiranas, ndoshta nese e njihni mund te gjeni nje pershkrim me te sakte rreth kulles se Oroshit!)
  Abati i ksaj abacie ka qene Prend Doci. Ndoshta keto dy emra do te mund t'ju sjellin sa me afer pergjigjes qe ju kerkoni, baptist.

  Emri: abacia e oroshit.1.jpg

Shikime: 1958

Madhėsia: 65.1 KB

  Foto e dyte eshte abacia e Oroshit ne 1905, nje pamje nga jashte....
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Pax Deorum : 27-01-2011 mė 09:47

 13. #193
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Po “shuhet” Ultini i Nėnshejtit, pema mė e lashtė nė Shqipėri


  Mirditė – Edhe sot e kėsaj dite nė Shkallėn e Malit tė Shejtit, nė Orosh tė Mirditės, ėshtė njė lis disi i veēantė me emrin Ulti. Sipas gojėdhėnės kanė qenė 6 tė tillė, por vetėm 2 kanė mbijetuar kėto vite nė udhėn e gjatė tė jetės sė tyre.

  Njėri ėshtė “dorėzuar”, dhe trungun e thatė flitet se ia kanė marrė pėr dru zjarri, ndėrsa tjetri ėshtė ende nė kėmbė, megjithėse me “plagė shekullore nė trup”. Mosha e tij llogaritet rreth 900 vite. Kjo moshė e stėrgjatė mund tė merret dhe si njė dėshmi e themelimit tė Kuvendit Benediktin mbi Malin e Shejtit.

  Ultinjtė ishin fidanė tė sjellė nga Italia prej murgjėve Benediktinė, vend prej tė cilit kanė marrė dhe emrin, pėr banorėt vendas , si shtrembėrim i emrit “latin”. Deri para pak vitesh kanė qenė dy tė tillė, por njėri nga binjakėt iu dorėzua sfidės sė jetės. Ndoshta ato pėrbėjnė dhe dėshminė mė autentike pėr moshėn e kuvendeve.

  Studiuesi Ndue Dedaj nė studimin e tij “Toka e Katedraleve”, shėnon se sipas gojėdhėnės 6 ultinjtė u sollėn nga Roma si fidanė tė njomė nga themeluesit e kuvendit benediktin. U rritėn e gjelbėruan mes flladesh pėr shekuj tė tėrė si shenjtorė tė urtė. Njėherėsh dhe monumente natyre. Mosha e tyre llogaritet mbi 900 vjeēare dhe kjo nuk ėshtė ndonjė ēudi nė moshėn e drurėve, kur bjeshka ka ruajtur si thesare drugjyshėr edhe mė tė moēėm.

  Prania e ultinjėve shpreh simbolikėn e mbjelljes sė besimit si njė pemė. Nėse ato do tė “zinin”, dmth do tė zinte dhe fara e besimit katolik. Besimi pėrmes tyre sikur fitonte konkretėsi. Kėsisoj “binjakėt” e pavetmuar mbijetuan nė mes besimtarėve si mesazh i frymės sė shenjtė dhe kur kuvendet u shuan dhe mbjellėsit e tyre u larguan. Ku nuk ra rrufeja, zjarri, sopata nė pyje nė kėto dhjetė shekuj, bjeshkė tė tėra u bėnė rrah e mbi hirin e tyre mbinė pyje tė reja e ultinjtė nuk patėn mort. Dhjetėra brezni njerėzish, drurėsh, lulesh e zogjsh u ndėrruan mbi faqe tė dheut, kurse ata, po aty, si dy sfinksė tė pamoshė, si nė shekullin e parė tė jetės, si nė tė dhjetin. Tė ngjashėm me rrapet dhe rrobujt, “monumente” besimi, po dhe monumente kulture.

  Tani rron vetėm ky ulti me shumė degė, pritės dhe pėrcjellės tė njerėzve, stinėve dhe moteve, si njė predikues i mirėsisė njerėzore, si njė kronikan i historisė dhe mrekullisė sė Malit tė Shenjtė predikator.

  Mirėpo ēfarė po ngjet? Duket se dhe pak muaj do e kemi kėtė pemė 9 shekullore nė kėmbė! Nuk i dihet kur ndonjė “tė krisuri” do i mbushet mendja pėr t’i vėnė sharrėn,dhe pėr ta stivuar dikund nė hajatet e druve tė dimrit, sepse aty nuk ka asnjė lloj tabele sinjalistike, edhe pse ėshtė pema mė e lashtė nė Shqipėri. Nuk po themi kujdesin e munguar pėr ta pėrforcuar me mbajtėse metalike qė ai tė mos rrėzohet dhe mbase dhe shumė vite tė tjera do tė jetonte ashtu nė kėmbė i pa shkrirė nga mosha.

  Thonė se nė Padova ultinj tė tillė kur jeta u shkon nė dekikat e fundit, mbahen si pluhur mrekullibėrės dhe relike e shenjtė nė arka tė posaēme ku dhe bėhen peligrinime.

  Ndėrsa ky ulti i vendit tonė duket se do i dorėzohet natyrės sė ashpėr, pėr tė “firuar” njėherė e mirė nga trashėgimia jonė gati 1000 vjeēare si njė dėshmi e gjallė dhe autentike e besimit dhe jo vetėm!  Benediktinėt

  6 ultinjtė u sollėn nga Roma si fidanė tė njomė nga themeluesit e kuvendit benediktin. Mosha e Ultinit sot llogaritet rreth 900 vite. Kjo moshė e stėrgjatė mund tė merret dhe si njė dėshmi e themelimit tė Kuvendit Benediktin mbi Malin e Shejtit.  Jeta

  Mosha: 900 vjeē

  Lloji: Ulti

  Prejardhja: Nga Roma

  E sollėn benediktinėt nė Shqipėri bashkė me 5 tė tjerė. Arsyeja pse silleshin pemė tė tilla ishte dhe njė test pėr besimin. Nėse rrėnjėt e tyre do “tė zinin”, ashtu do tė lėshonte dhe besimi rrėnjė nė jetėt e besimtarėve. Nė Padova ultinj tė tillė kur jeta u shkon nė dekikat e fundit, mbahen si pluhur mrekullibėrės dhe relike e shenjtė nė arka tė posaēme ku dhe bėhen peligrinime.  Gjergj Marku /Shekulli
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 14. #194
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,763
  Faleminderit
  35
  92 falenderime nė 86 postime

  Pėr: Ku gjindet Kulla e Oroshit te Kanunit gjitheshqiptar?

  MIrdita me Malin e Shenjtit mbi Orosh ka qenė gjatė shekujve qendėr e njė nderimi tė madh nga ana e popullsisė sė krishterė jo vetėm tė krahinės, por edhe mė gjerė, qė tregon pėr rėndėsinė, emrin qė kishte abacia e atjeshme dhe rolin e saj nė histori.
  Pėrmendjen e parė tė njė peshkopate , tė Arbrit "Lazarus episcopus Albanensis" e hasim nė aktin e shugurimit tė kishės sė Shėn Trifunit nė Kotor, nė vitin 1166, ku, krahas Lazarit, i cili shuguron altarin nė tė majtė tė kryesorit, merr pjesė dhe "Andreas prior Albanensis".
  Kjo peshkopatė dhe principata e Arbrit, siē del nga emri e titulli i Andreas, janė objekt kėrkimesh tė shumta shkencore qė synojnė tė ndriēojnė anė tė ndryshme tė historisė sė tyre, shpeshherė dhe me rezultate tė ndryshme.
  Nė Shqipėrinė e Veriut, nga kryepeshkopata katolike e Raguzės-Epidaurit, varen peshkopatat e Tivarit (Auarorum), Ulqinit (Licinatensem), Shasit (Suacinensem), Shkodrės (Scodrinensem), Drishtit (Drivastensem), Pultit (Polatensem), nė Shqipėrinė e Mesme kemi metropolinė e Durrėsit (Dyrrahut) me peshkopatat e Lezhės (Elison), Stefaniakes (Stefaniakon), Krujės (Kroon), dhe Kunavisė (Hunavian), nė Shqipėrinė Lindore dhe Jugore kryepeshkopatėn e Ohrit me peshkopatat e Gllavnicės, Deaboli, Kanina dhe Dibra, dhe nė Shqipėrinė e Jugut peshkopatat e Himarės,Butrintit (Buthrotit) dhe Drinopojės (Drinopoleos) nėn vartėsi tė metropolisė se Naupaktit.

  Prej tyre peshkopatat e Shqipėrisė sė Veriut i takojnė kishės katolike, ndryshe asaj latine, me tė cilėn janė tė lidhur dhe katolikėt apo latinėt Dyrrahut me nė krye njė arqidiakon, dėshmi e njė bashkėjetese me ortodoksėt. ?

  Studimi historik i organizimit administrativ e kishtar ka treguar se gjatė shek. VII-IX kisha e territoreve tė banuara nga shqiptarėt nuk varet realisht nga patrikana e Kostandinopojės dhe kjo mendojmė se
  shpjegohet, nga njėra anė, me vėshtirėsitė e lidhjes sė Dyrrahut me kryeqytetin e perandorisė dhe sidomos nga lidhjet mė tė forta kishtare tė tij me Romėn, me kishėn latine.

  Pėrfshirja e Dyrrahut nėn patrikanėn, me sa duket bėhet rreth fundit tė shek. IX (Sinodi i Fotius nė vitin 879) dhe sanksionohet nė vitet e para tė shekullit X.
  Kjo dėshmohet nga noticia e kohės sė Leonit tė VI, qė datohet rreth viteve 901-907.
  Nė kėtė noticie Dyrrahut, metropolisė sė 42-tė nė radhė, i nėnvihen peshkopata e Lezhės, Krujės, Stefaniakės dhe Kunavisė, pra tokat ndėrmjet Drinit, nė veri dhe lindje, dhe Shkumbinit nė jug, qė nė kėtė kohė ishin thuajse dhe tokat nėn temėn bizantine tė Dyrrahut.

  Me mjaft interes pėr kėtė ėshtė edhe notici e mbiquajtur e Jan Cimiskut (969-976), e cila duhet lidhur me rivendosjen e pushtetit bizantin pas shembjes sė mbretėrisė bullgare, pra nė ēerekun e fundit tė shek. X.
  Sipas saj, metropolia e Dyrrahut shtrihet nė Antivari, nė brendėsi tė gjirit tė Vlorės dhe ka .nė vartėsi 15 peshkopata shuftagane, ndėr tė cilat, nė trojet qė na interesojnė, Antivaros, Likinidon, Skodra, " Drivasti, Dioklea, Polathon, Elison, Kroon, Stefaniaka, Hunavia, Cerėniku.
  Por kjo gjendje nuk zgjati shumė, sepse nė vitin 1022 Durrėsit iu shkėputėn peshkopatat e Tivarit dhe Ulqinit, duke u lidhur me kishėn katolike romane nėpėrmjet kryepeshkopatės sė Raguzes-Epidaurit.
  Nga Google

Faqja 10 prej 10 FillimFillim ... 8910

Tema tė Ngjashme

 1. Kanuni i Lekė Dukagjinit dhe shqiptarėt
  Nga ALBA nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 143
  Postimi i Fundit: 15-05-2012, 22:03
 2. Gjakmarrja
  Nga Ferdinandi nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 45
  Postimi i Fundit: 06-10-2010, 08:32
 3. Struktura etike e kanunit
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 03-09-2006, 13:00
 4. Vėshtrim analitik nga Mergim Korca
  Nga Brari nė forumin Kulturė demokratike
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 06-08-2006, 01:48
 5. Kisha katolike dhe arsimi ne Mirdite
  Nga Ermal 22 nė forumin Komuniteti katolik
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-07-2006, 15:15

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •