Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 31

Tema: Net Isveizi

 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011

  Net Isveizi

  SONETET E PESAVE


  -5-

  Brengonjėn shpirt’thinjur pyeta: ē’kuptim ka fjala vetmi?
  Vėshtro kaq udhė qark-mė tha, mijra ėndrrash pa u shkelur,
  Shoqėri bėji ujkonjės tek po ngordh urirė n’mjeri,
  Prometetė shko ngushėllo mbėrthyer shekujsh nė hekur.

  Pa ngjit e zbrit male akujsh pa ndeshur shenjtt e as njeri,
  A tok shtrohu ndėr gosti mes njėqind fisnikėsh lavdvdekur,
  Kėputu si yllth e fundkridhju oqeanit n’thellshkretti,
  Zemėr zjarrit shpresėn shkrumb kur ende kryqzatash s’je kthetrur.

  Guxo diellin urdhėro tė shteret venash nga drita,
  Me flatra pėllumbash vrarė terrmo ēdo pjesėz qielli,
  Bjeri hėnės ligsht me grusht mėshirpa t’a zbojė orbita.

  Pėr varrnajėn e sė ardhmes nė ēdo bankė lypno kredi,
  A qaj si bari pa dhen tek rrėfehesh trisht njė fyelli...
  Mė fal profeteshė, falmė; tash di ēdo tė thotė-vetmi!


  -15-

  Njė pas njė shkėrrmoqen tempujt gjokse hyjnive,
  Olimpesh besimi yjet mbetnė shkrumbuar,
  Lignjarėt sy i ē’bėnė magjisht fatqysqive,
  Dhérohen krejt legjendat ėndrrat tuj dhunuar.

  S’guxon mė kush majmajash t’u ngjitet tundive,
  Kur zotat pėrkushtore shau kaq ē’turpruar,
  Njeri prostituon baltinash tė lumtive,
  Tjetri shendtar predikon parajsat shthuruar.

  Kėmbadoras arratij prej festash bujare,
  Urrej ēdo mermeri deri shpirtrash ndėr varre,
  Ky fisnikėrim kurrė mos m’a mbjellė lebrėn.

  Por, nė gjallė mbėrritsha premtesash shurdhare,
  Kuroruar nga engjėjt qė rish pėrbuzin jetėn,
  Po ndjell’lashttit instikt do t’a ndėrsej zemrėn...


  -25-

  Tė ndėrtosh njė qiell ėshtė tepėr lojthjeshtė,
  Mjaft tė fitosh nė lotto njė horizont anpaanė,
  Prej gėzimit tejkah qeshjen lėsho flladlehtė,
  Mijėrat sy shpirti bėji shqipe e zjarrmu krahė.

  Pa duhet dėshpėrimit t’ia trembėsh retė,
  E nuk mund tė harrosh hėnėn e njė ėndrre fatbardhė,
  Hajno diejsh therur perėndimin gjakthellė,
  Kaltėrija prej kroje shpresash ka pėr t’mirseardhė.

  Bujarisht sa pėr shi koha tė dhuron plot lot,
  Mjegullės do argjendesh-vėlla binjak i guximit,
  Stuhitė s’tė arratijnė zemrės kurrė dot.

  Hėm, hirmėtaren krijesė i blatoj pėrkushtimit,
  Embėlth e bekoj pa drojė se ka veē njė Zot,
  Dhe fort, fort do t’a dua, me krejt zellin e flijimit...


  -35-

  Nga qiejt e ėndrrave mijra vjet mė parė,
  S’di: njė djall a engjėll-mė grabiti njė pjesė,
  E mė thanė se ty ndėr sy t’a kanė parė,
  Tash dua tė m’a kthesh, ėshtė imi, pėr besė!

  Prej detesh gazmendi tej brigje kohėsh mbarė,
  Eh ē’dallgė mė vodhėn, i mori pas njė velė,
  Nė ishin sirena-s’di, a vallė kusarė,
  Veē di qė syrit tėnd lodren ndaj kthemi vetė!

  Veē njė ēast kridhmu pėrzjarrtarit ylber ndjenjash,
  Joshkaltra ēuditėrisht a s’mungon dhe kėtu?
  Jo! nuk dyshoj aspak: m’a fsheh thellsyve tė tu!

  Por s’kam pse i mbyll dyer bujtjes ēerdhe shpresash,
  Kur kozmositė fat’ardhma mė kaltren aty,
  Thua dot qė s’janė tė mijtė-tė tutė sy?!


  -45-

  Akullshtatore mbeta nė portat e pritjes,
  Shendsytė m’i vjedh lindja nga do bujtet drita,
  Ende s’’ka bujari tė mė ē’tundojė grishjes,
  Lotreve ndaj fshihet peizashesh vrapshirtta.

  Tremben tė dėborės zogj mes ernaja nginjes,
  Ndėr flakėt flokblerta fluturat verb rrezėllima,
  Por tej shtegtina bosh-mes madhnimės sė hijes,
  Mbi mėzth gėrdallė vjen zvarrimas perėndima.

  E agu mė ngul si kryq-theror nė kryq udhe,
  Jugut humb e veriut ku gjurmėt shkrumb kthimi,
  Fat’ardhmnores nostalgji nis kobzan kujtimi.

  Stinė ndėrrojnė vjersharėt, dheu gjakon lule,
  Hyjnitė-heretiken, gjenitė? varen gjuhe,
  Unė po bronzngrirė, koh’rish sokak lėngimi...


  -55-

  Atje ku as dhe fjala s’mbėrrinka pėr ngushėllim,
  Palctharė do takosh limonin e vetmisė sime,
  Hėnėza e zemrės sate bėrė krejt thėrrime,
  Njė xixėllonjė loti do ndezė ndėr mugėtim.

  Tė kujtesės pėrrenj do shkulmėzohen shungėllim,
  Vazove tė shpirtit lulet mbetnė vespėrndrime,
  Ani pse koha gjithkujt i dhuron veē pėrēmime,
  Dhe nė harresa shpresėn e shtegprin nė humbėtim.

  Tė lotit largėsi qė na ndajnė me jet’vdekje,
  Lamtumirės mbartin direkė trishtesh nė vete,
  E kullat e ankthpritjes rishmi dergjen nėnshtruar.

  Ndaj le t’a ndjekim pas lundrimin mes velash ere,
  Tej ku dielli ėndrrat i hallkka pėrqafuar,
  Prej djajve tė errnajtirės-pa u kėrcėnuar...


  -65-

  Ah ti shtatmahnitėsja shtojzovalle,
  Grishmagjishmja sythim’ėndėrrt-bukuri,
  Princeshė gazkaltėruar pėrralle,
  Dallėndyshzė qė stinėt humb ndėr stuhi,

  Fllad qė mes krahė qejsh kurdis valle,
  Sirenė lusp’perlė prehur breglumi,
  Vetėtimė qė kohėsh mbjell veē zjarre,
  Yllth mallpanxėnė prej asnjė shteg kurthi,

  Pse s’bujtton vatrės sė kushtesės sime,
  Pa kujto sa shekuj kam qė tė lutem,
  Prush mė shpirtdenjė s’gjen qindrash agime,

  Eja adhuri e mos thuaj: s’mundem!
  Shndritomė kozmosirash pėrqafime,
  E tė jem kaq billgate’jan-kurrė s’tutem...


  -75-

  Pas njė merimange e ēirak krejt ditėn,
  Endim rrjeta fjalėsh qiejt pėr tė zėnė,
  Djersijmė ar kallp, errmijmė tok me dritėn,
  Dhe pse zjarr pa vatėr-fati s’na ka nxėnė.

  Por shpesh arratin e s’ia gjej orbitėn,
  Lumturon kur kthehet si tė ish nė hėnė,
  I shdrin dėborshpirti, shqisat mė koritėn,
  Vegon serenatash-syth mė syth tjerr zėnė.

  Ia gjurma gazin njė mbrėmje yjvjedhur,
  Lidhur qindra nyjesh mė habit fund skelės,
  Dehur mes detarėsh vallzonte majvelės.

  Nė ag, piskdjallim, tentakulash rish kredhur,
  Si mos t’ish ojnmadhja-muza bishtpėrdredhur,
  Ē’ferrparajse tė bujtt?! ngushllim lyp pas derės...


  -85-

  Mjaltueshėm shijonka misėrnikja krodhthatė,
  Kur e urisė nėpėrk pėrpėlitet ndėr kėmbė,
  Por vlerė kurrė s’do kish as fazani mbi pjatė,
  Nė pas s’pret mijra puthje tė t’i dhurė njė hėnė.

  Buza dhe vallzon drojes tok me njė ēokollatė,
  Ndjellhelmtėn tortė e qėndis bile dhe me dhėmbė,
  Por mjafton zier ēdo vakt qoftė dhe njė grusht baltė,
  Nė tė pret miklonjėsja t’i blatohesh ndėr kėngė.

  Veē, po qe se e lyp qiellhumbur nė ēdo derė,
  Kur trishtit s’tė ka braktisur amshimi frymshenjtė,
  A s’po xixėllin gabimisht tek ky dhé o turpgur?!

  Flirtmallkueshėm shpirti t’u shndėrroftė nė pluhur,
  U mjerofsh rrėnjmajė o fat sa s’ka mė genēthurrur,
  O kamje e skamje-duel verbor krismpaprerė...


  -95-

  Para: hapen shtatė gojė thirrmpanjohurash,
  Prapa: ndjekin shtatė pėrbindsha dhėmbkosore,
  Majtas: ngėrdheshen shtatė pusi shtjekza cubash,
  Djathtas: vallzojnė shtatė korbni dora’dore.

  Lart: ndoshta burojnė ėndrra prej shtatė gurrash,
  Poshtė: grishin pėrthellė prehrit shtatė hone,
  Nė jetė: kthetrohesh tmerit prag shtatė urash,
  Nė vdekje: kėndon meshave nė shtatė kore.

  E shpirtin kurrė s’dita t’a shoh krejt zbuluar,
  Zemrės kurrė s’i dallgem venės mė genpastėrt,
  Fati lumti e gaz kurrė s’mė ka uruar.

  Tash gjemni katakombesh ku kėputa gjurmėn,
  Dritėn strukmash si sot s’e kam parė mė qashtėrt,
  Kur trokthja verbimash-si mund t’a gjeja udhėn?!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 17-01-2007 mė 12:36

 2. #2
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  ANALFABETIZMI
  I RUTINES
  ĒDODITESE


  A
  Dragonjtė para e pas apokaliptikė-princėr kauzės sė fé’moralit,
  Arratirė na janė legjendave lavdungjillura mikeshėza ime,
  Besomė pra shkulmagimė si dritėn mohuar fatit,
  Tashmė mes unazės sė amfiteatrit tė kohės,
  Ku fantazmat e sė ardhmes rikonstruktojnė historinė,
  Njė lule ndjellpaemėr xhelozie lig po na i gjakėrin rrėnjazi sytė,
  Dora qė do t’a presė ndoshta ėshtė herėt paracaktuar,
  Dhe profetiket shėmbėllima tė gladiatorėve,
  Kurrė s’do t’a mėsojnė shijen e tehputhjes klithnajfundme,
  Pse ngjyrat a s’lindin veē pėr t’u ridegraduar cirkuidave tė erės,
  Po dielli a s’vjen tė rimbytet prej thonj terrtirash,
  Dhe idetė gėrmojnė ėndėrrenjash llogore,
  Monumentet pėrkushtimtare nė varrnaja t’i shndėrrojnė,
  Lotėt e velafjalėve pikėllenjash ngazėllyera,
  Qark nesh rish i formojnė liqenin shteranik trishtimit pėrqafim’ri,
  Ku rastėsisht do t’i gurqafim zotat ngushėllenjės,
  Gjithsesi shiut aromkuq tė duartrokitjeve,
  T’i shpėtojmė s’mund-dhe nė strukemi skuta heshtjesh,
  Apo dhe brenda palcės sė mollės ev’adamike ende farpapjekur,
  Oh, shenjtorė tė mėkateve tona pasmėpa jemi,
  Predikues parajspėrjashtuar prej gjyqit suprem tė etėrve,
  Qė nėn kazmėn sa zellbujare tė faljes,
  Milingonazi himnizojnė shembjen e idhujtarive,
  E krejt stepash kujtese mbjellim hije dafindjegura hakmarrinash,
  Po ku jep shpirt tė rishpirtėrihet ngadhnja,
  Ndonėse sot fort shpesh kthehemi ndėr kreni pėrrallash,
  Pjalmin arpluhurt pėr t’ia shkundur ndėrgjegjes,
  E me kostumet korbtare tė virtytit lodhur shpejt ballove ikjetėse,
  Brejtur prej tenorimit tė molės sė hipokrizisė,
  Mercenarazi ritmojmė marshimin orgjiadave flirtore,
  Ku hyut tė egoizmės na pėlqen t’i adhurojmė millim origjin,
  Dhe pse shpatėn rrufetirė-ia shitėm, po’po!
  Fill sapo toku-dashurimėza ime-ia vetvramė dragonjimin moralit...

  B
  Tek e fundit-fatin virgjėras po e rilindim nė perandorinė e parasė,
  Ku egėrsisht prej leshrash ngėrthehen interesat,
  Krejt si grarenja xheloze pėr perėnditė adhuripėrbuztare,
  E-flirtguxuarazi japmarrim fajde me jetėn,
  Dhe pse ky ritėm tundonjzi erėzvarrirmi na grisht veē humnerash,
  Eh sa bukur e dallgėzon kėtu valleharenjėn Edeni,
  Gjarpėrinjtė shtegyjėzuar tė arsyetimit pol’pa,
  Mjaltėrisht helmojnė sho’shokun nė festėn vegimpacak,
  Petalet e zjarrit nėnshtrimrebeluar e burguar dyshekėve orgjiakė,
  Thundrisht rikthehen po ndėr sythe himenėrie,
  -Energji qė lyp tė shohė ē’ka para fjalės,
  Zallishtja e instiktit tė trimėrisė diamantėzohet frikėtirės,
  Vjetranja dėborė flakbie akullnajash vesi-bardhri e kaltri e gjelbri,
  Hm, trokth kahut tė errnajės edhe ca,
  Sa t’ia kapėrcejmė alpet atlasit tė shpresės,
  Pa kreno si po na ylberon tejmi fushėtira bujaripremtore,
  Marshet qė gazit do na presin shurdhtunxheve-bėjnė ende prova,
  Dhe boja e diellit s’iu ka tharė banderolave,
  Qoftė edhe nėse atje kurrė kujt nuk i mbėrriti as mirazhi,
  Bistakėt flladnervorė tė gishtėrinjve,
  Lejomė tė t’i shtrydh pikėlotaz hėnshėm zhurbuzėve sa psallttare,
  Kur dheun e frymėmarrjes dėshiroj tė t’a plug fort thellė,
  E tė m’a ngulėsh deri nė antropologji eshtrash dua,
  Qysqinė ndryshkjelashtė tė egoizmit,
  Pse-kam nevojė tė bindem pėr tėrēka qė qenka e pa evitueshme,
  Pėr kreshtėn e njė mali mungese qė s’mė rritet zemrės,
  E pėr alpinizimin edhe kur syrit vėrtetė s’tė kam,
  Bile edhe pėr euforizmin e pushtues’ujit,
  Kur rastkush nuk mė rrėfen se ē’quhet mirenjė por ē’genon gabim,
  Kur s’paska ardhmė nė s’di si t’ia klandestinėsh kufijtė,
  Kur as tė shkuar s’ka pa adn amanetesh,
  Kur gjithshka shembet-kur ende ngritur s’ėshtė,
  Oh, karvanim gabimesh jemi zile memece qafmushkės verboshe,
  Teksa dashurojmė zotat e padobishėm e njerėzit pa zota,
  E ja si na vetprivon e drejta tė respektojmė qiejt,
  Pse s’po dijmė si jetohet thjesht pėr vete,
  E, tė dhurojmė veēse tė tashme-tani! e kurrgjė jo mė tepėr se kaq,
  Nektar plazme e kryq bese e pishtar lutjeje,
  Por, penduar paqja ngjiztė nė ty e mua-punėmadhja ime,
  Sa herė na dėnon vetgjykueshmėrie t’a rilexojmė,
  Kuran’in madhėrimurdhėrues qiellsisė dritnajvirgjine tė parasė...

  C
  Nė dymbėdhjetė fiks-kulla hėnore e sahatit mjegullnajorientues,
  Nga pesha flladimtare e kumurive tė pritjes,
  Si njė ulli datlindjeharruar krejt do tė trishttet kėrrusur,
  Palca i vajshteret nė kandil nostalgjie,
  Bile dhe bredhat stoikė do t’ia shkulin flokėt rrėnjėve hareqiellta,
  Harku i ylberit tė gazmendit-kurrė ndezur,
  S’do tė dijė ku t’i shėnjojė kufij kaprollit tė emocionit,
  Me shigjetėn plagėndėrrt tė padurimit,
  Balerinuar nė sy ujqish ballsamosur vitrinash,
  Gurėt, lashtėsisht do t’i arratisen valshkėndijave tė kalldrėmeve,
  Pėr t’u shkelur-kudo ku trokthėrijnė-prej hapave tė tu,
  Klithėrimėmbėlthta mbi kudhrėn e janarit,
  Trumpetat ritėmshirokta tė shesheve,
  Do tė zbrazen nga ēadrat lulezafiruar tė kėngėve,
  Meqė as pėrqafimi ekstazngujuar i horizontit tash nuk e nxe mė,
  Heshtjen e harmonisė qė ti fsheh stuhirazi,
  Si tė ish njė lepurushth gėzofblertė strofkgjimallit,
  Nėn pranveroren pulovėr tė dėborbuzqeshjes,
  Ku ia mėkon me yje pangjizur cicėrnajat panjohtirave tej,
  Ja dhe ravijzimet rruginahumbse tė kalasė,
  Zhubravitur do kallen nė koshin e vegimave ngadhnjsarkofagura,
  Tok me arkitekturėn e historisė rėndėsipluhurt arkivash,
  Majat do tė zbresin malet-pėr tė tė adhuruar,
  Detet do t’i kapėrcejnė brigjet-tė tė gjunjrohen nė lojra tajfunesh,
  Engjėjt do tė zvarren ndėr korijet e vlagqerpikėve,
  Kur prej portikėsh tė librave frymshenjttė,
  Djajtė penduar do t’i kėputin zinxhirėt e vetmohimnive tė qenies,
  Bile kitara kordshkrumbtė e Lorkės do gjakzhvarret,
  E do shpėrvidhet Rembrandi prej autoportretit pleqėror,
  Janis Joplin do t’a rihimenizojė lavdfatin,
  E Kolombin s’do t’a perėndijnė fshehttirash-ameriknajat,
  Oh, mbi gjilpėrat e takave tė dritės do tė bujtėsh,
  E unė qėndismės merakartė tė syrit kurrsesi s’do tė jem mė unė,
  Ndoshta dhe do hareshė me morrnica alurenjash,
  Ndėr mishin pėrcėllor tė fjalėve ende eshtrapakrijuara,
  Kur as me shenja epokėgurta pishtarėsh,
  S’do mund tė arrij tė t’a shpėrfaq pėrkushtesėn,
  Flamurin zjarrimtar tė nevojės pėr tė tė mbėshtjellė trupshpirtazi,
  E jet’tej tė tė fsheh nė guvėzėn e pasthirrmės “tė dua”,
  Teksa do mė erėzohesh vetėtimazi duarsh,
  O fluturzė kundėrshtie-herė etervjollcė e herė flurkaltėrme,
  Po-po, kur minareja kometvallzonjtare e orėbekimit,
  Pa dyermbyllje pėr paradėn e qirinjve tė premtesave tortdhéruara,
  Krejt tė m’i ngrejė trillesh-re Deep Purple’ore,
  Murlangugatjet e dėnesave metaforike,
  Oh, fiks kur sip mbi sip ligmi t’i dėnojė akrepat mėkati,
  Nė jehonėn gjuhėshkulur tė kėmbanares dėshpėrenjdymbėdhjetė...

  Ē
  Pėrgjėratė! mos tremb nėse pasqyrat e retinave mė shformohen,
  Kur u kridhesh thellazi shpirtit zell’lakuriqthi,
  Ja qė edhe vetė hėna qėllon qė shėndoshet verbėronjave,
  Prej gostisė sė picave tė vet’adhurimit,
  Dieta mė e kėshillueshme mbetet shtimi i flakės sė pėrqafimeve,
  Ndėr magmėfurrat ritual’lashtta tė dashurisė,
  Velat oqeanimtrazovaēe tė yndyrnave-mbyti pra,
  Mes dallgėtira stuhishė-pėrkėdhelės luzmpaprapsshme,
  Deri nė fildish eshtre duhet shijuar palcazi,
  Duhma e fark’emocionit qė furie epshin na e oksigjenon ritmesh,
  Sa herė i dhuron kuptim shpatės sė kėnaqėsisė,
  Kur gabuarazi do tė ndodhė tė luftojmė ē’ka ndjejmė,
  Pa u shpėrgjakur nga loti i pse’shpagive,
  Dhe nė kulla e trishtit do na zvarrė qiejsh-fundi kafke perceptimi,
  Ura’duart e tė gjithė marinarėve rremayjtė,
  Tė betohem! do t’i thyej lisash rrėnjazi e pa pendimni,
  Shkrepash do i burgos-zjarreardhmės,
  Nėse vėrtet po guxojnė tė t’a mbėrrijnė ishullin,
  Lakoret nishaneshkėndijues tė brigjeputhjeve grishtpėrmbytėse,
  Me thonj ekstaze lermė tė t’i tatuazhoj,
  Oh, mė bėj zogth rubinėtirės sė puhisė-veēse njė ēast,
  E fort akulltisht mė ngroh nė ēerdhėz gjoksi,
  Pse paskam kaq nevojė tė mė mbrosh-tek shtegtij teje panjohjes,
  Prej uraganėve marranė tė vlagėtirės sė pėrdėllimit,
  E prej ndjellės krokodiluar dėshirenjash,
  Por edhe prej vetvetes ku mbytem ēisterna verėxhelozisė,
  E-ca e ca dua tė t’i mpak tė ulėrenjave ujvara,
  E, krejt tė t’a trokthėroj nė ēdo pore etjeje zhurimėn verbėrzuese,
  E kur tė mė bujttėsh pa ia thyer qashtrinė iluzioneve,
  Ndėr portat himerike tė mallprushtirės sė syrit,
  Veso meteoritazi si njė fillth dritėze bari,
  E balerino rrufenjėzimė-mes lėndinės shkrumbore tė agshtratit...

  D
  Pylli harlisje’entuziazmur i dyshimave-qenkėrka sa kurthbukur,
  Sepse shtigjeve me erėn vallėzon flak’gaz’lirė egėrsia,
  Hierarkia parabiblikisht ja qė nis tek zogjtė,
  E boll trishtohem ankthnajės kur mendoj qė mbaron me hienat,
  Askundti s’i gjej gjurmėt e fatit qė duhet tė ndjek,
  Kur s’di ku buroi-kushedi ku rikondensohet,
  Ndaj ekzistencialisht kohės shthurantare i dej’urithem,
  Herė gėrmoj ndėr kometzemra lamtumire nėn dėbornaja lotėsh,
  Herė aorta vetėtimash sajoj nė shpirt dheu,
  Ku tė furijė ngadhnjenjash drita sa kahmohimtare,
  Pėr kauzėn qė po ndjek busullėn e shenjttit stoik tė vogėlsirave,
  Por, nė arėn e idesė s’kam si ende plugėzoj riskvetėm,
  Farė qėllimi pa i gjetur stinėzimit ritual,
  Ngut toku do mbėrrijmė nė lėmin e mirėsive,
  Ku hėna orbitpremtirė shin shpresėn si pelė dėnuar lumturenje,
  Nė daē edhe mund tė mos m’a ndjekėsh viciozitetit,
  Rrethlajthitmės sė haresė-thrash’in e kėngės,
  Apo edhe tė m’i shembtishė mund-tunelet e besimit haluēinant,
  Pėrvojash tė ardhmėtirės pa arkitektuar,
  Ku e fshehėm lashtti-e tash di pse-drithin devotshmėtar,
  Veēmas ama nderoma tempullin e instiktit yjor,
  Bota ime rrufenjėzon errėrisė aq sa verb edhe pėrkėdhela jote,
  Teksa droja akumulon energji rish bekimpanjohura,
  Pėr t’i mbrujtur oaz’agut diellin paqmėri,
  Sa bile dhe engjėjt pa genėzuar-bujtin gostisė sė fjalės qė pjek,
  Po-po, kėtu ku dekompozon festtare pėrjetėsia,
  Ku shpesh varret i bindim tė pėrqafojnė malli’mallin,
  E ku thesaret profetike dhe na braktisin,
  E pas-revankotthi pendohen pėr moskthimin nė brigje amshimi,
  Nėse dikurė krye ngremė ē’nguruar lart sa perėnditė,
  Kjo thjesht sa pėr tė kqyrur bashkndėshkorėt,
  Si polzvarren ligjeve tė rėndesės kurrė pa e njohur njutonizmin,
  E as predhėn e mollės kryeshėnjur pa leje,
  Vetmohimit pėr tė na i mbėrritur tejmi jehonat,
  Thellė kubesė kėmbanore tė hyjnive klanēpushtetuar,
  Kur apostujt e zjarrnajave po mė rifarkėtojnė kthetra guximreja,
  Vegim pėr tė princėruar vargparit pyll shtriganimi,
  Ku luanėzimi i sė vėrtetės pagėzohet diktat,
  Oh, mbase pėr ty shtojzovallkė-arratipėrrallash fort gjarpėroshe...

  DH
  Origjinarė dėnuar lindėm pikqendrės sė perimetrit mallkimfattar,
  Si profetėr tė sė mirės iluzive udhnajpatjetėrsueshme,
  Foleja klithparė e mėshirės na blatoi qiejt,
  Duke na mohuar fort bujarisht tempullin e tokės,
  Dhurijmė gjithshkatirėn e na shpagtijnė kurrharrimthi-asgjėtirėn,
  Shpesh me ikonakė prej verbėrie na ngatėrrojnė,
  E heras universi na shėmbėllen me njė velėzimė mirazhi,
  Ngecur aisbergpolesh vjedhuar krejt drite,
  Por, dikund na thėrret njė far triumfate prej majė ndjellshpresės,
  Ku rishmi kahzhvendosja tė na e mbėrrijė realitetin,
  Ndėr raportethyesat e matematikės natėzore,
  Tek shumfishimi i vetvetes apo tek kloni i sa galaktikuar,
  Ende endemi portave kohmbyllura tė shpirtėrimit marshfundėm,
  Ku tej nėn veladonira feshė blasfemijnė arsyet,
  Pas lenteve infektuar me sindrom arratije,
  Pse lartive zenitpa duhet t’i artėrijmė monument besimit,
  Teksa alpesh dėborpangjizura qark po badiguardėt e injorancės,
  Korrupnajash morali hartgrisura blejnė miniera,
  E metalet e hipokrizisė simbolpa reklamojnė ankandesh,
  Thjesht pėr t’i stimuluar autobursizmit pikė,
  Eh, epoka e falimentit hyjnor nuk kursen as idhujnitė e murgimit,
  Pa shih: hajnat tokthi shtegut ministror po paradojnė,
  Borbardhat orgjijnė me shtatmijė xhuxhėr,
  Vdekja me uverturėn e ngadhnjes sa indiferente,
  Hidhnajpaparashikueshme as trillive-po ringjallet vampiriadash,
  Kur, durimcakur predikohen altarėsh ndėshkimi,
  Me pamjen engjėllimore tė fajeve tė falura,
  Normat kanunike tė premtonjėsve libra madhėrueshėm,
  Oh, bashkjetesa parajsore propozuar fundpaqazi drerit dhe tigrit,
  Kokainės e miliarderit, coca’colas e pepsi’colas,
  Nga kryqi i sė keqes kurrė s’do na ē’gozhdė,
  Pėrderisa si ne as u kurorgjemb kush nė trarė sakrifice,
  Nė emėr tė njė orbitėzimi zot’hakėrror-oj shenjttshejtankza ime...

  E
  Rremat kanserogjene tė entuziaztėve krahė tė varfėrizmit,
  Hipur vetė pari valės sė zhvendosjes nga aktualiteti,
  Ku e shkuara s’harron tė kthehet nė tė ardhme,
  S’mund tė na e shkulin dot prej kėnetės sė thėllim’ėndėrrenjave,
  Barkėn patkonjndryshkur thėthiruar krejt baltnajė jetės,
  E meqė debilka hėnė e fatit-vetshpirtmbytet,
  Duke pėrgėnjeshtruar ligjet historike tė gravitetit,
  Nė pasqyrėn trisht’thyer tė kallamishtes teji zvarranikur irisyjesh,
  Ku kurrė nuk do mbėrrijnė t’ia pėrzenė etjen vlaguar,
  Prej refrenit tė peshqve pa origjinė fluturimi,
  Majthembrash e qafqafazi rish po zbarkemi brigjesh braktisqare,
  Ku zjarret e psherėtimave tė ngushėllesės,
  Do kenė harruar arrative ndonjė thėngjillth pėrshpirtjeje,
  Sa pėr t’a rimbjellė mes kurthesh tė shkretėtizmit,
  Ēmenduraken pemė egoizmi kacavjerrė horoskopit tė fantazisė,
  Nė asnjė qiell ēasti pėr mos tė qenė kurrė mė ne-Ne,
  Oh, as aq sa pėr t’i rindezur zemrėn e farkės,
  Ushtave vetvrastare tė hakmarrimit qė ende kalitet instiktnajave,
  Nė gjolin lotvalor tė sfidės kalvarēshenjttė,
  Ku thellėsia caktohet me rrokdiejsinė matėse tė kafkave,
  Hm, pėr mos t’i mbetur mė gladiatorė pėrgjėratash,
  Perėndive tė pėrtacisė stoike qė prej epshtempujve psalltėrojnė,
  Pjatanca bosh e realitetit na bind: qenkemi hyjpaafttė,
  Zhgabonjishėm t’i kapėrcejmė mallkimnirat,
  Ndaj s’po na hapen as vegimnajash dyert e dallgėtive tė besimit,
  Kur, tė shpėrngulemi-guxojmė-prej rrėnjėsh ndyrnie,
  Drejt njė tjetėr libri tė pa pėrgėnjeshtror prej ungjilltarėve,
  Ku bile dhe vetė ngujesvarret refugjaten,
  Nė valkundėrtitė e vėrshimit brishtėthor tė acarshpatullave tona,
  Qė, penduaras i ledhatojnė busulltreguesen pol’re flirtit,
  Sapo i shpalosim velshpresės kahun e frikstuhisė,
  Pėr t’iu pėrgjigjur-Jo! aventurės sė dėshirės filozofike urithnjare,
  Sa herė banderola e pasurimit na e ē’ngjyron krejt kobin,
  Teksa na e mbėshtjell pėrqafimin trill’lakuriqthi,
  Me fantazmat e uraganėve tė hakėrresės,
  Qė s’paqtojnė kompromis arenkohės mes klithės e brohorimave,
  Nė vėrtetė nuk do rekrutemi nė gardėn e shpagės,
  Tok me flamujt thasėsh tė nejlonit ringjallor,
  Pėr pamundėsitė e sirenėzimit tė ideve tona-sa fort drittore...

  Ė
  Atje ku verbuarazi flamurojnė kredhmhorizontesh shumė pemė,
  Njė oqean pylli bėhet qė e lodh boll erėn,
  Ninullėmbėlthas pėr t’ia pėrgjumur oshėtimėn tejkah,
  Pse kur zanat gurrkaprollnjtare tė zbresin harlisjedritta nė lumė,
  Pėr tė peshkuar me rrjeta symiklimash engjėjt,
  A pėr tė krehur nė pasqyra flladesh leshrat e gazmit,
  Asnjė grepth cicėrimėze mos t’ua trembė tė ėndėrrirave pikiada,
  E as kur rrezėllimash t’i lajnė nė krelėtira qeshjesh,
  Smeraldėt trillekuq tė sythethithave,
  E fortzilitarėt rubinė mirazhkaltėruar tė irisėve karatpaēmushėm,
  Zotat, turpur-tė kenė ku t’i fshihen tundonjės,
  Pas zhbirenjash gjarpėrore kaēubash ndjellkureshtije,
  Nga rrezatimi cakpa terrpushtues i kobskllavėrimės sė ndjenjės,
  A ndoshta prej rebelimit ngurenjdrojtės,
  Ndaj sot ende hedh hije vegimash rish trishtvetėm,
  Ku as gonxhet potereyjėta tė orgjizmave frerkafshuara alienore,
  Kund nuk i gjejnė mė pikė loti zhurimės sė etjes,
  Bile as deve oguri-tė kapėrcejnė vetveten,
  E kujdes bėj tradhėtirave asnjė mallkonjfarė zeusiane njerėzore,
  Mos tė mbillet nė tokėn e parbetimit,
  E mos shkabpėrdridhet meteoritazi gjelbėrenjnatės,
  Derisa tė m’a ribindėsh nė ēdo metaforė tė indiferencės nevojė,
  Qė, ti nuk je epshatriēe ndėrtuar prej argjili e zjarri,
  Por kurth grishmhontė shtojzovallesh zelli,
  E patjetėr fundmi tė duhet shtigjedėshirimash-aq sa tė mungon,
  Pėrqafja orbitgalaktikore e njė lisnaje shpirti,
  Pėr t’ia grisur trokthuar vullnet’tok stuhiflamurimin pra,
  Puthėtirės pendimpambėrrirė qiejve instiktazi sterilizuar fatesh...

  F
  Shtegu hart’humbės pėr nė kroin ndjellmistertė tė kafesė,
  Pėrrenjazi shkurt rrjedh po tė nxitojmė nėpėr monopat buzėgazi,
  Nėn hije pjergullash ku kėng’egrat bletė dehin puhizat,
  Ku zanat shvirgjėrojnė drerėt e fluturat ylberėt,
  Kur qark zhurmon ritmi i rritjes sė blertirės,
  Apo ē’harmonizohen filarmoniadat e psherėtimave,
  Pėr mijėra insekte ditėsh qė ēerdhesh po i ngordhkan fatalizmit,
  Por, ngushėlloret ēarqe s’duhet tė na friken,
  Blegėrima e fjalės arave tė opiumit vrapon tė bėhet pre,
  Pėr harlisjen e pasthirrmės fundngushėllonjėse,
  Pėrderisa guxon e bujt nė rrethin zjarrimtar tė valles kunadhuar,
  Ku festat e naivitetit purpurlojnė reshė,
  Me fishekzjarre skaduar rrufeshė e manaferra qeshjesh,
  Ndėrsa i pjekin zi’nė mallkonjre akordit kėnaqėsor,
  Briri pėrgjakimstėrkalės i himnit sė ekspresit,
  Slitėn ia shtyn kamarierit tej hendekut joshmėtar tė falenderimit,
  E ky bar’jazz breg qepallės sė dyshimės,
  A nuk pėrngjanka me njė shishe epok’arratirė Martini,
  Gjunjuar po lutet t’ia thyejmė zvergun pritmė’ri,
  Pėr t’i lexuar meridianėve tė letrės zhubruar tė shpirtit ngujimtar,
  Mesazhin pse u thellkall qerthullirash harrese,
  Pa imagjinuar tė takojė oqeanfatit delfin mrekullor,
  Por jo-s’ka velėtira kahpenduara kthimi,
  Drejt ishullit tė profecirės tapheqėse tė postaladinizmit,
  Autosugjestioni i alkoolit ia ē’thurr mullirin energjisė sė magjisė,
  Pra, pse t’ia humbim gjurmėt vetėtuese emocionit,
  Kupėn arkallpe tė njė gjysmėhėnėze rrėfe,
  E rrėfehu pėr shijen e keqtirės qė si vallė s’ka pėrsėritė,
  Dhe nė vėrtet ndėr atlase brengash vjedhur prej konvencionesh,
  Dritdėborėtijnė majlamtumirat yjnajsasythura,
  Rish-oazi Illy Caffč do llavėzohet nė kėrthizė loti,
  E mbi liqen filxhani prapė do na er’ren lejlekė cigaresh,
  Pas dritareve ende qelqpapjekura tė syzeve,
  Shiu do transkripttė epitafizmit kushedi ē’poemth kurrie shkruar,
  Kur vlagtokthi ekstazėtirės, buzėt-krejt do t’i ē’ajsbergim...

  G
  Drithėrat e dritės, i mbollkorrėm krahėrorė pėrqafimesh sė toku,
  Por zellvjeshtazi tash seicili e peshon tė ardhėrisė miell,
  Me kandarin kozmik tė fatit tė vet shtegpatėdytė,
  Gazimtar t’ia bukėvalė kalendarin besimit,
  E shpejtas lehonat fushnaja, fargjakut-po bashku ia riplugojmė,
  Pėr t’a rindarė-kurrsesi jo! jo barabar-premtimėn,
  Ani pse anasjelltazi begata yte ėshtė dhe imja bekimni,
  Pra, kėshtu qenka paracaktuar krijimisht,
  Kanunimave vlerimēshenjttėruara absurdit limitpa tė drejtėsisė,
  Kush ngujishė ka trashėgim genshthurjes veēse lumin,
  Rremakundrazi i entuziazmet oqean’uraganit,
  Kush shin kuajt-rimbars tokė’amshimin,
  Kush krenishė ka malin-hyjnizon ėndrrashkėmbenjve shtatoret,
  Kush pari rend busullės verbuar tė haluēinacionizmit,
  Erashkspektrale ia hap gishtat pėrkėdhelmės,
  Kush farkėton mėshirė-drapėron falje,
  Kush dėshpėrenjash ka moēalin-pagėzohet dirigjent korbėzimi,
  Kush heshtjes ka erėn-muzika e qiejve pushtet i bėhet,
  Kush shkretmės ka lotėt-mozaikon koshiencėn,
  Kush idhuj skalit irisėsh-varrmihėsohet,
  E kush trishtdrojesh ka hiēin-djersės lyp t’ia dhurė gjithēkatirėn,
  Zotshembjes e pagėzon-proletar-interevolucioni,
  Pra, kurrtirave nuk paska nxermė tė flitet pėr humbtarė,
  Tek kjo poemė ritmesh betejpafundme,
  Bile as pėr kazma vetrrėhmihėse mallkimnaje fajpafajmėtare-jo,
  As pėr tempuj ku bestytnori ar bėshtyn sytė,
  Oh! gjilpėrzat e ekuilibreve i mprehim kaq majthjeshtazi,
  Fundmi kur djerrnaja tė vėrshojė-qofshim njėsh,
  Si tok tė ishim fatalizmės po vetėm-dhe nė duelin me dreqaninė,
  E gjithsesi sot ēdostinazi lėmenjve tė harbimit,
  Ku as sqepė kėngshprese s’mėkojmė dot,
  Borxhlashttave qė ende na e bėjnė jetėn festė ēdokuji,
  Sinqertazi t’u lutemi; brishtėrirė t’u falemi; naivisht t’u gėzohemi...

  GJ
  Rrezes marramendėse tė radarit fort pėrkushtimtar,
  Ngazėllimoren zhurputhje ende guximit pa dhuruar dėshpėrenjash,
  Mund tė m’ia bėsh pendimpa qendėr,
  Me kompastin vjedhur Blake’t m’a rikufijzo adhurenjėn,
  E me flatra joshmėdritta syshė tė m’a pushtosh,
  Krejtazi horizontin ku mė everest’niagaret grafiku habimadh i jetės,
  Reaktivi laps makthkuq i amplitudave,
  Eksplorim amazonė bibliotekės qė kurrė s’ish pyll,
  Ravijėzon monopatet ku nuk u dashka pse’ve tė erėzoj,
  Thėngjijtė e simplitudave po mė telgjemben anrreth kėshtjellideve,
  Por meteorisht ngjitem sepse pėrsėri do dua tė zbres,
  E do plakem veē pėr t’u rifėmijėruar,
  E nė varrthe diamantesh kridhem vetes thellė,
  Pse mė duhet dhe pa terrimnaja qark ēadrės sė cirkfjalės tė yllėroj,
  I lig’etur jam tė m’i rrezėllijnė me sa kurora bekimtirash,
  Fushgrunjėrat e qėllimeve qė tash kahtėri mbjell,
  Me farėn pėrzgjedhė nga djalli i tradhtimit,
  Ndaj kaq shpesh s’po mė hėnėrin qiejsh vjedhėrirė tė dėshirenjave,
  Oh jo! fantazmankthit tash mos ia ndiz patkonjtė,
  Shtegut ku pishtaren harbimvetėtimazi brirpikėllimat,
  Ndėr stacionet ndėrkozmosike tė kahmallit,
  Ndoshta dhe mund tė jem brenda njė qelize qė ja-ri’ngjizon verbim,
  Apo dhe nė njė pikiadė pėrplasjekryqėzore kumtimi,
  Qė prapė harron pse arsyesh dikur nuk e nxorri prej millit,
  Flijinė me engjėjt e mohimnive premtuar,
  E kthehet ngadhnjenjzvarrė kujtimesh tė kurrė pa agimuara-tejtive,
  Ku po ti hidhuras ia heretikėzon trillesh fatin,
  E bile nė pentagon strategjie padytazi si e shpall viktimė,
  Kėshtu pra, mė-tė lutem mos mė akuzo paranojash,
  Pse qenkam bėrė kryebari i nxirmėtirės qė na ka uzurpuar nevojat,
  E qė na tjetėrson nė bujq nėnshtrimi nė ara mallkonjash,
  Por thjesht-ndizi njė qiri shpresri pėrqafimit,
  Sapo t’ia kapėrcesh katakombin e trishtit dyshimės,
  Atje do jem epshshėm trėndafiluar nė harengjyrėn e mungesėtirės,
  Thyeja pra shkėmbin ajsbergian largėsive polhumbta,
  E zjarrmėrisht tė tė rrėzohem prej fron’olimpit,
  Si njė topth kometik shkrumbsuferinuar,
  Nėpėr luginėn joshmekstazore tė lojėgolfit mbi gjirin dallgshfrimtar,
  Ku di tė t’i bėhem veē pre-pėrgjėrimit pėrkujdesės...

  H
  Shpesh pikqendra e guvės sė mallėngjimit-na fsheh njė zemrekth,
  Kalitur me ēelik durimi nga duar zellpanjohura,
  Pėrēastazi pėr t’ia rikurdisur trishtas ritmin,
  E ngut i duhen shpikur arsye meridianreja orientimit,
  Guxuar tė kalėrojmė pėrmes zjarrėtirės sė ditėve largmi shtegtira,
  Ku togjet e mbeturinave tė realitetit tymtojnė,
  Me mijra pyje fjalėsh t’ia mėkojmė shpresnajės hidhmėn,
  Hobit mos t’a konservojė hiri i kujtesės,
  A mos nė furrat e pendimnive e pjekim picė lotin,
  E kjo dėshmon domosdoshmėritė e njė limani rikthimi ndėr vegim,
  Tė pasurit sa fort uri pėr frutet shijeshenjtta tė nevojės,
  Pse jo-altarėzimin biologjik tė shtratit,
  Bile dhe rrėnjėzimin e njė mesie bekimpazbritur,
  Ku vallėzojnė fantazmat granitpaeshtrura dėshirenjash sa sythtira,
  Mbi piedestal ēudie harruar pa u hėn’fat’eklipsuar,
  Nė vjeshtėn serenatlashtė tė zemrės,
  Dimėr ideshė letargjike a verė vreshtash hajnur,
  E nė pranverė shpirti qė ende s’e ka gozhduar profecinė,
  Pra-punishtja e instikteve a s’na farkėtoi filozofė qė nė paralindje,
  Ndoshta pėr t’u ndjerė sa yjet pranė tej’jetėsirės,
  Por, ne prapė nėn hije nderimi tė mollės hipnozbiblike,
  Shpesh kėrpudhuar, gjarpėruar, arinjėzuar,
  E pėr hire lavdshtatoresh histori’thyera tė ligjėsive pa gravitacion,
  Qė s’dėnjojnė shkulim mauzoleshė iluzionizmi,
  E pse mos t’i qėndrojmė veēse sipėr ėndrra/ėndrrės,
  Pse mos jemi njėsh si tehu me panikun shpat’adhurimit,
  Pse mos t’a riprodhojmė fajin dhe faljen,
  Pse mos mėshirpredikojmė mes arena irisėsh: flirtin e flirtmėtarin,
  E pse vallė mos jemi idhujzhgėnjeshtėrt po ne-Ne,
  Litari herezik e pamundėsia e varjekėputjes,
  Ritualazi tė tik’taket jehonė thellsyrit sahati agpangjizur,
  Oh! engjėjt mėkatarttė na duhet tė imitojmė-nė ēdo presje epshi...

  I
  Brenda thesit tė erės ku burgosen krejt horizontet,
  Rėnduar nė shpatullat e kohės sonė superman’as fort gėrmuqare,
  Simfonitė e miliarda klithave ende pangjizur,
  Fort bethovenianshėm po ēirren thonjve tė njera’tjetrės,
  Si hiena qė iu imponojnė energjive territoret e zisė pa limit vullneti,
  Teksa paqmas-katapulta e sė djeshmes,
  E vėrtit gurin e dhembjes drejt pse’ve tė sė nesėrmes,
  Larg, sa mė largu gjeometrisė teoremiluzive perceptimit zhdrejtar,
  Duke thundruar ligsht mbi ne-korbėrimsotmit,
  Eh, majė katedraleve tė krejt fajeve, lutjeve e faljeve,
  Dyerve tė pyllit grishmakurthur tė botės kurrherė mos/mirėnjohėse,
  T’i shpagzbutė-i pėrgjėrohem-tė egėrsirnajave hordhi,
  Apo me predikatėn e gjelbėrisė-t’i helmojė,
  A ėmbėlthim t’i vrasė me kamat tehdritta tė etjes sė zhurimkrojeve,
  Apo me dėshpėrinė e romancbilbilimave t’i zinxhirė,
  Apo t’i izolojė nė ēerdhėzat ngujore tė qiellit,
  Varur lisharsshėm ndėr degėt palcthara shkreptimave trillparritura,
  Por befas qenkemi fatdėnuar verbėrisht tė rizhbiremi,
  Nėn breshkoret bunkeriada tė arsyes,
  Prej shiut ngazėllestar tė trishtrrezatimit atomik-gjithmallkimnajash,
  Pa urreji ca si hakėrresflakazi dejve dynden,
  Fushėtirės sė besimit mbjellė me grunjėra psalltesh,
  Sa as nipi i nipit tė nipit tonė nuk do t’i fshijė dot prej dhé’kujtesės,
  As hijet kobrėrimkometzvarra tė barbarive,
  Lakuriqėzuar nėn magmėn e dushit tė ideve harikiriste,
  Oh, marangoz pėr tribuna alurimreja drejtėsie sa ngut do t’u bėhet,
  E kryeposhtazi t’i gozhdė nė gjyq pėrjetėsizmi kryqur,
  Shėrbestarėt kamzhikbindur tė satanės,
  Hm, do t’a mėsojmė tė ekstazojė nė dashuri-njėqind herė ēdo ditė,
  Vakt tė mos i gjejė hakmarrja t’i farkėtojė shpatė rish,
  Tė mos na ia presė shatėrvanin e laringut,
  Grykės sė thesit tė ulėrenjave vetėtimgjakyjėzuara-sa tejprofetike,
  Qė, tash-po e kallim honit tė erėrave inekzistentte...

  J
  Dritshpejtė James Dean motorrikja fuqi e meditimit pa ndalesė,
  Flutur imazhi vrapuar ritmit tė merimangmirazhit,
  Thjesht tė t’a postojė falazi jetėn nė Eden,
  Me zarfin e Porsch’it qė u pendua pse vallė u mbyll,
  Nga duart mrekullisajuese tė konstruktorit tė hiēnajės tokėsore,
  Tradhėtirė pa limit alternativash ky garim,
  Me dhuratat pa kushte zbritur qiejsh pėrmbystarė,
  Edhe pse karburanti kozmik i muzave s’pėrmban frikėri plumbi,
  Edhe pse hėnazi limonėzohen meridianėt e gomave,
  Pėr t’i blatuar shije gurrloti ngushėlltirės,
  Dhe pse tė frenave thonjt ABC tė erės-stopuar nė puthje yjesh,
  Regjistruar si korda kondrabasi festnajvirgjėr janė,
  Nė rrokopujėn e rockshow’t tė qyqeve,
  Pas ēdo kthese-njė kryq jehonpadukshėm psallton memecazi,
  Qarkur shenjttucėsh ē’burrėruar fatparacaktimit,
  Qiri e temjan gazpėrshpirtjeje bėjnė habinė,
  Teksa lodron nė klavinēebalin ndryshkur tė hidhmės
  Pa pyetur kurrė sa karat na artėrohet Mercedes’i dėshirenjuar,
  Por, s’duhet tė ngur t’a legjendoj ēdo ēast,
  Alfa Romeo’n e pasionit me 16 rafineri valvolash,
  Gtv-ja aerodinamike m’i rėron syzet e ty t’i djeg dallgpėrqafjet,
  E fort na vegėtin marria pas gjurmės kryevargtė,
  Pa pranuar t’i jemi kurrė airbag ferrajsės,
  Kur pari-u katapultuam kurth ekstazėtire me Lamborgin epshi,
  E fundi-me Rolls Royce korbi do lavdėzojmė,
  As me gjol erotikor Ferrari e as me kurorė Jaguar’i,
  Bile, pa kortezhe Cadillac’u e-pa telenovela mediokre Lotus’i,
  Pa teleferikim Maserati e jo-pa uzurpnaja Chrysler’i,
  Pėrderisa veē njė ndėrplanetarik Bugati,
  Nuk qerajmė dot nė duam e imitojmė skėterrėn,
  Pėrjetės, tė jemi qoftė veē njė herė po Ne-ėndrra vetvrastare...

  K
  Mbi ēdo trėndafil arvesuar nga thėrrmijza ende lotpangjizura yjesh,
  Ku atomet veē energjisė kurrgjė s’dijnė pėr perceptimat,
  Kėrpudhza e hundės m’ia kėnaq dehmėtisė shijen,
  E-rreth ēdo femre gėshtenjėzuar kurorė,
  Vorbulloj miliona kopjesh gjithkahtej lugingazmit fort dihat’thėthirės,
  Sėpata e vėshtrimit m’i skalit shtrat ekstazimit,
  Spatullat e thonjve m’i japin formė pyllit tė epshnajtirave,
  Teksa stinmarramendja rradhėn po m’i ngatėrron ritmikės dritėsore,
  Dimri m’i ekzotikėzon pinguinėt e drojės,
  Pranvera patinazh m’i bėn buzėve ndėr akullnaja gjinjsh,
  Vjeshta me perla dielli m’a vesh zbathėtirėn tej,
  Vera me dėborė trishtme krejt mė ngjethėrin vlagės,
  Hyjnitė m’i akuzojnė gjakrat pėr plagjiaturė-shenjttirės sė ndjenjės,
  Parzmoret e enumeracioneve mė fluturzohen,
  Prej goditjes sė heshtės sė mendimit flijmėtirpėrlutės,
  E pse tash mos t’a lėndėzoj duarsh mohimnije,
  Mirazhin verbtar tė ofshit thirrmdherėzor flakgrunjėrash pambjellė,
  Pse jo me kashtėn e neuroneve zhegskėrrmittare,
  E me sqepė shpage-zhgabonjat ballsamosur flamurėsh,
  Mos tė m’i thurin ēerdhe ėndėrrenjave shkrephumbura vesit,
  Pėr ēdo dilemė gruaje brofur nė trajtėn cicėrnajore tė fatit dhuruar,
  Pse kapronjtė e gishtave nuk po mė thyhen,
  Ndėr bredha pėrqafimesh djegur qarkjetazi heshtur,
  Kur kaq shpesh qėllonkėrka tė mos mė shkrumbin rrufetė,
  Mos ndoshta kjo vegimnajė idhujsh bekimi dėshmon fetradhėtuari,
  Pse ende vėrtet s’e kam gjetur qiellin premtuar,
  Oh, bile dhe kur shtojzovallet m’a pėrēundnojnė muzėn,
  Nuk jam as kufijve tė pėrrallės sė besimit,
  Kaq lignjarė lugetėrit e heroizmit njė e pas njė m’i ē’virtyt aventura,
  E thelli meje nuk violinon mė perėndeshza e dashurisė,
  Nuk reciton mė stuhia ēmendurake e emocionit,
  Brenda meje apokalipset i korigjojnė vizion,
  Nė ēdo pus syri-adhuroj hėnėn tek korbtirave mbytet,
  Majė ēdo honkrateri etjeje-llavnajėn qė mė pikėfundet puthjezhurit,
  Pėrposhtė urės sė manizmit-ujėrat e kohės lakuriqmėzuar,
  Oh, jam ku isha e ku do tė jem: rremė mėkati,
  Lis i krasitur nga sėpata pleqėrie mprehur mllef’urisė hiendjeshme,
  A s’po mė mėshir pra tek ritit ha insekte instiktesh,
  Fshehur nėn hijen e lulimtirave dėshpėrenjash herbaruar,
  Sepse ti-mė mungon, pse ti nė mua-nuk je,
  Zemrės sime ti s’gjakėrin, ngujtshpirtit tim kurrė-si vallė s’mė vetėtin...

  L
  Nė vėrtėtė ngulmasi ende kultivohen mentaliteteve dhera acide,
  Tė pa trajtuara nga botanika e idhujve kauzshpėtuar,
  Bile as nga fizioterapistėt e shenjttimit paralitik,
  Ku po me ritmin valsėruar tė menstruacioneve tė hėnės,
  Fatalitetit qarkėzohet luledielli i gazmendit,
  Me zjarrvjedhurat krye nėpėrkimkallinjėse-braktisur shtegyjesh,
  Ndėr orbita pėrgėnjėshtrore kalendarėsh pa gravitacion,
  Ku pelat e arsyes kanė frikė tė shtatzanen,
  Me dragonjtė e qėllimit qė i farkėtojnė plore pritjes,
  Aherė-s’ka si mos tė ketė dhe ngastra fytyrash,
  Shpirtshterira nga plehu thinjimpėrzgjedhė i kujtesės e harresės,
  Zbrazur nga humusi i mirėsisė qė bleron trillet,
  Neveria thelli kredhėrin tek pasqyrat mplakur tė seicilės,
  Ku, eja hetojmė rrėnjėt e kohėve shkulur,
  Nė ēdo kandilth faruar syri-njė varr etjepambyllur,
  Tek ēdo jargavan parvazi gjokspashvirgjėruar mermerputhjesh,
  -Thėrrrmijėzat e pjalmit tė ėndrrės herazi arratirė,
  Fėshfėrimat e obeliskėve tė krenarisė,
  Qė sot kėrrkushi nuk dėnjonka t’i lavdė nekrologjizmės,
  -Mbi papirusin gdhendmė’artė tė ēdo veshi,
  Eh, mjerėzima ka mėsuar tė kėndojė veē himne baritonthjeshta,
  Pėr qingjin dynėnėsh e pėr thikėn paqmėluftėse,
  Pėr qiririn edenpėrzėnė e ferrzbuarat ditė,
  Pėr jahtin timonlodhur tė seksit molhumbės stuhirash,
  E risitė e dallgėzimave kontraceptive,
  Pėr gjakpatradhtueshmėrinė dhe nė ogurlig ngujt zemre mėkati,
  Pėr interbursat e satanizmit e bastet blasfemike,
  Pėr opiumin ēmimpa tė flirtit e pėr flamujt e dezertimit,
  E, kurrė lamtumiruar-pėr triumfin e gjunjjes,
  Sa bile edhe kosa dhėmbmprehjelashtė e letėrsisė,
  Sipėrfaqėsisht lėndinat medituese ua qeth oh sa e sa fort shkurt,
  Hm, gozhdėt e ideve nuk do mund t’i ngulim lirisė dot,
  Sado qofshin mprehur fėrkimgurėve irisadhurorė,
  Ēekanuar dhe nga grushtet hienshendtare tė shpagave,
  Granidit papėrpunuar tė krenzhgabnorizmit,
  Ku, deri tej plazhit tė pendimtive baticet zbrazimnaja mendore...

  LL
  Pėllumbat e ideve, prush na e dėndin pjatancėn e argjendqiellit,
  Plot flatrima buqetash grishmkaltėrema gugatjesh,
  E me sallatira fishekzjarrkujėzore tundie,
  Bile tej e tėhu shandanen dhe mumjezima at’apostujsh,
  Pse amfiteatri i syrit na ėshtė hidhmash sa tepėr bujarimvocėrth,
  Pėr arenėn hirhėntė tė kėnaqėsisė ku po mprehin shpatat,
  Toradot e fėrshėllimave e ole’tė e rebelimit,
  Ndaj fermerit tė demave qė u injekton gjak zotash egocentrizmit,
  Por edhe ndaj supremit bari tė njerimės,
  Qė decibel’ėt e entuziazmit i mat veē me fuqinė e vdekjes,
  Qoftė vegimash dhe mė lart se oportunizma e yjeve,
  Kur kėmbanaret heshtja i vishka me arin kallpėran tė lavdėzimit,
  Teksa murgjit ritualharruar tė dhėmbėve mėkatorė,
  Qelave tė korbėzisė agjėrojnė ligshtmi,
  Shija dėshpėrore e vetmimit-herazi portfshehmė hijengadhnjjes,
  Mė, s’do tė na i kthejė mbi varrkorijen e dashurisė,
  Ku vjeshta e ka mbushur me kashtė blerore meteorėsh,
  E me grimėza fantazmėperlėta nostalgjie,
  Dyshekun e krojit ku jetfund kacafytemi tej pėrgjakjesh rilindėse,
  Me sekrecionet ndjellmshenjtta tė gurrdritės etje’pa,
  E me siluetat e ē’iluzionizmave terrnesėrme,
  Buzėt e kohės nė kokainė mallbraktisjeje trishtas na pėrcėllohen,
  Tuj u orbitur ekstazpazbuluarės rreze lumturenje,
  E tympjalmi i mallit flurpenduar rivjen tek fjala,
  Duke ia kthyer po nė origjinė krejt pasionet shkrumbit,
  Nė fatparin zjarr qė urirė po ia mėkon rrėnjėt fluturimtare instiktit,
  Po, po, flijttimit pėr mos me qenė mė as erė e as ciklon,
  Por veēse njė ballonė kometike trėndafili,
  Majė sqepit tė muzgut qė po e vyshk lamtumira shtegtihumbėse,
  Oh, me pendėzime lotėsh tok po i stolijmė kobnizmit,
  Pushtuesit e tempujpsherėtimave qė rrafshin mosbesimin,
  E qė po na e ndajnė parajsėn mijėra ngastrash,
  Kur, sa fort po ia kafshojmė mollėzėn profetikore-Lirisė sė rifituar...

  M
  Ti apo unė-pėrzėnė mijsavitesh e kemi nga teatri klasik i realitetit,
  Regjisorin profesionhipermetrop tė konflikteve,
  Mbrujtur me ide happyend’ėse hipokrizash pa shėrim,
  E me buratinė hordhimoralesh butaforike,
  Kuintave errore s’ka asgjė pėr tė cilėn dėnohemi ende tė jetojmė,
  Lartmuret e kėshtjellės sė budallallėkut njerėzor,
  Na i shtyn tej e mė tej kufijve tė vdekjes,
  Prej joshmėfrikės kurrė absurde tė virusit kuptimzbuar,
  Eh sa tepėr larg vetvetes na mbėrriti verbisė intriga evolucionare,
  Sa vėrtet bindemi qė kemi kryesh pakica baroti,
  Dhe nikel kauzpamjaftueshėm pėr larje gozhdkryqesh,
  Dhe defiēiencė tė paparashikuar-sa e sa,
  Uzinash ngushėllimore ku rish thuren nė mėndafsh qefinoret vela,
  E mos tė pėrmendim pastaj hambarėt e konventave,
  Ku miu i tė drejtave themelyjta ngordh urie,
  Prej fosilimit eshtėror gurgremisur tė krenimligjit,
  Urat e fjalėve ēelikėzuar nuk na i lidhkan dot mė as ėndėrrenjash,
  Humnerat e mentaliteteve ku na dejgjallojnė instiktet,
  Eh sa e sa rrallė po e mbrojmė ligmi fajin,
  Nga sulmet e uraganėve shpresnaivė tė paqės,
  E kjo sepse fshehtėrisht na bujtka kakohėsh mbi plate strategjishė,
  Administratori libretvjedhės i dobėsive,
  E ēdo ēast na i eklipson apo apokalips trisht shpirtrat,
  Nėse shpatat baladike tė vullneteve pranglira,
  Do guxojmė robinjazi t’ia dorėzojmė tredhtantarive tė klithakohės,
  Qė ēelsin qėllimndryshkur tė portės mirbesimore,
  Ēarė murit qiellor tė papėrgjegjshmėrisė,
  Tė fat’arttur-humbur kanė konstelacionesh lamtumire,
  Ku, unė vallė a ti-riskalisim guackėn e njė amfiteatri shenjttorėsh...

  N
  Po! nuk gabon kah kur trishttė thua jo veē ndėr stuhi dyshimash,
  Qė poetėt mbeten karagjozė tė vetēensuruar,
  Kllounė nė cirkun e seriozitetit steril,
  Dordolecthė mes arave shterike tė histerizmit sė botės,
  Ndaj e turpit perėndi fort shpesh zbret e mė mbron lavdmohimit,
  Pėr t’i rrėnjur gurė meritave-minaresyrit,
  Mes panteonit premtor adhuruar mallkimash,
  Sa herė ligmėtirės murlanperceptore pa direk pendimi,
  Mė duhet t’i ripohoj pse jam punishte metaforash fishekzjarriste,
  Apo farkėtar qė mbledh shkėndija pėr zjarret premtore,
  Gjithė ia kam robotėzuar qėllimet flirtare,
  Shpikėsit arab tė konvencioneve krejt pa gjeografi,
  Bile dhe kinezit letėrfarkėtues-po dhe gjermanit shkronjyjėzues,
  Ndėr labirinthet e fatalitetit hijazi arratij,
  Shpesh pendimkthyer nė shkrumblėmenj realiteti,
  Duke mbjellė tėrkah dishepujt e errit tė shpresimtirės,
  Pėr njė shenjtt mė ogurmirė e pėr njė bukė dielli jo kaq uripjekur,
  Ritual’lashtė siziftoj zgribit tė idesė ortekpasme,
  Ku ēdoēka aureolet himalajtirės egoizmore,
  Pėr tė marrė trajtė asgjėtire qark arkivolit tė bigbengut,
  Poligami zanoresh e kurora bashktingėlloresh-tok sfid’duelojnė,
  Nė tė njėjtin altar shpėtimi harbuar trashėgimpa tokthi,
  Sa kaq e kaq rilindjesh epsh zellri i lyp pėrbuzjes,
  E-unazėn e shvirgjėrimit gisht’urrejtjes ngujt,
  Koh’harruari kjo veē detyrė e kozmopolitizimit frikhiē pėrdhunor,
  Sepse komedi qėnka pėrtallima gijotinare,
  Edhe aherė kur ti mė braktis erėzimash hartmemecuar,
  E shėnjim mė bėn rrethlapskuqazi-rrufenjėzore,
  Pėr verbi kritikėsh qė zisht penelojnė papionėt lakur qafash agu...

  NJ
  Eh dashurima ime trajtēshquar nė ēdo lakim pasioni rasė trallitės,
  Shpesh aleancė mė thonė se bėn paktesh besėfshehta,
  Ndėr vagonė hitleriadash ku historia mumjezohet,
  Me satanain bujtjepėrdhunės tė materializmit,
  E ungjillin e tij rrezatimnxiror proverbisht m’a lexon predikatorazi,
  Sa herė tokthi na i sulmojnė zemrat dyershkallmuari,
  Kazmat e qėllimeve e vinēat e ideve,
  Arkitektura ia ē’rrėnjon rrėnojat fantazisė prej shesheve tė kohės,
  Ku vizoret e shkretnajtirės e kompastėt e horizontit,
  Kurrė nuk gėrsheten nė trini me dorėn yjore,
  E as nuk i ridimensionojnė zvogėluari tė vdekjes energji,
  Por, t’i zbojmė gjithė prej kantieresh mirazhore-s’mundemi paqės,
  Maketi vijathėthirės i projeksioneve tė sė nesėrmeve,
  Hidhnakisht po na e ledhaton subkoshiencėn,
  E kaēurrelat rehirma pėrrenjėzuar muzgjesh shpateve thikplatinta,
  Me krehėra flakarttė ėndrrash pėrqafen,
  Tash rrezėllimi premtor ende ngujėzuar nė vezė,
  Ndoshta shpirtpaspermur pėrzgjedhmės prej shpagash,
  Ngrohur do po nga ama patė e filozofisė qė i mėkon bibat pse’ve,
  E pas, fundazi le tė na kėndojė majė minaresh shprese,
  Iluzionisti profet qė ka harruar qiejt rish t’i zbresė,
  Oh-aq vonuar as princėr s’na pagėzon lumtimi,
  Kur gurrėzat perlaverbimta tė djersės qė marshojnė ndėr heshtje,
  Shkėmbenjve tė dėshirave fatskllavuara na lumėzohen,
  Ndoshta pėr t’i gjelbėruar thinjat kapitalit,
  Hm; nga ēajniku i perėndimit nja’dy gllėnka dielli pijmė etjelodhur,
  E i falemi namazshėm perėndisė braktisėse tė punės,
  Kaq shekuj ka pa na sofėruar nė orbitė bujarie,
  Nėpėr territoret valle’azmatike tė qenies,
  Tempullin na urdhėron t’ia rilartojmė-ku ish e ku do tė jetė pėrsėri,
  Pra, do t’a gjejmė nevojės tė na bėjė therror,
  Sapo t’ia ēukitin thyershėm lėvoren hėnkaltėrt tė natės,
  Ku engjėllthi i pasurizmit gaztrillesh bėn tejjetės gay’tisht striptizė,
  Bile me pamjen tranvesticionale tė njė bariu politikanėsh,
  E gishtat e guximnajės s’na gjejnė thikė basti,
  E ende jo as kryqepitafmė pikpyetjeje: e vrasim a-nuk,
  Nėse sensualitetit tonė hyjnizon vallė a jo-biseksualiteti i tij fetar...

  O
  Nė ende nuk t’u ka thonjuar syrit-nė bėrryl tė gjurmės sė rrufesė,
  Shkretit ku kurrė s’u kanė riplazmuar mė qiej e zota,
  Por veē kėrpudha farorgazmash pėrdhunse,
  Jasht’tokėsoras dje u ngul njė pikpyetje guri-egėrimash arratirė,
  Paralelopipet iluzie perfektisht faqe’drit’thėthirės,
  E pse ėmbėlthazi mos t’a latonte zelldryshkura skarpello e erės,
  Nėpėr kėmbė thyertare rrėnjyjesh-kryqth orientues,
  Apo tempull edenpėrzėnish nga djallizmi,
  Eh ē’bėn kazmėdėshira t’i vetshumėzosh protektorat hapėsirės,
  Thelli themelit far terrmėtar tė dehjes sublime,
  Qė nuk njeh pėrmasa ē’ekuilibrimit epitafor teorisė pushtimtare,
  Kur kufijtė tejet tehen kuqėruari shqisash,
  Mes minierave shembur nėn vargmale dėborlotėtire,
  Ku pleqpoetėt tharmin **** metaforash pėr tė pshurruar alkool,
  Tok me nallbanė epshi e hyjnesha ekstaze,
  Pra kuptomė-sot u gozhdua nė katėr polet e qenies njė pijetore,
  Etapa lavd’denj’parė e bumit cinik tė civilizimit,
  Strategjiadės me liēencėn e utopizmit thjesht ilegale,
  Tok gorgkanaleve tė normafitimit groteskėsisht do i patkonjemi,
  Ku e para bujttėse flirtare krodhi kėrma-ideja,
  Sa braktirė prej badiguardėve miopas tė dekompozizmit utopik,
  Vreshtat qė rrjedhin pėrmes kohės pa shtrat,
  Krenive mbeten shpikja e dhelpėrimit neoklasik tė saj,
  Ani pse s’dėnjojnė t’i matin epokazi rezonancėn tėrmetsapranė,
  Fuqisė rrėnuese tė heshtjes shpirtvrastare,
  Me uturimėn e mushtit harruar qėllimparalitikisht genpambjellė,
  Nė kovaēanat e varrezave ku ngjizen vetėtimat,
  Sa herė i pėrgjėrojmė flijtim mik’mikut larg kishqashtrie,
  Pse pas gjashtė ditėsh krijimbote ripassim-sa pėr njė dopio diell...

  P
  Nėn erashkėn rrėnjimullinjtė tė njė dore fort pėrkėdhelmkozmike,
  Fshehur brenda njė guacke botpaparė mendimi,
  Pikėrisht nė bregun ku valpėrkundazi ylberėzon erėzimin,
  Vetė prehja harruar pa bujttė as nė epshpishtar ideje,
  Fatpaēvirgjur ende presim ē’magjimin,
  Teksa tinėzisht prej kruathellė shenjttisė arratirė tė dheut lotėzuar,
  Ku zambaku i kujtimit pushtuar ka zezėtirėn,
  Njė zė gurgullimėndėrrt na jehon maledhembjesh,
  Prej lugut tė eshtrės gdhendur rrufeje,
  Majė katedraleve tė nesėrmtisė qė kurrė s’do meteoren,
  Paqja qoftė me Ju, Mirėsia qoftė pėr Ju, veē nė Ju Begatia qofttė,
  Pastaj me dritdėbornaja yjesh e hėne,
  Tejet mbulohen shtigjet vėrshuar ndėr luginat e habisė,
  E nga ē’rrugėtirė shpėtimi s’po dijmė kurrsesie,
  Tė mbėrrijmė shkurt nė tempullin e hyjnive bekimtarė tė nevojės,
  Sapo tė na i rrezethyejnė heshtqėllimet e jetės,
  Me pėrkrenaret krenpa tė kryeneēėsisė,
  E iris pas irisi interesash tė na bredhė perla e shpirtit,
  Oh-ekuilibėr duhet tė vemė nė okulistikėn dallgimtare tė gjasave,
  Pse kauzmendelejevisht nė rendin filozofik tė vlerave,
  Ku simbolet i pagėzuam me emrat tanė,
  Saktė na pozicionohen koordinatat e armiqve,
  Meqė mitra e karatit tė sė vėrtetės po pjell veē hienzat e zilepsjes,
  E hardhitė e rekrutėve do ia helmijnė pasionit guximin,
  Me stuhitė shijemallkuara tė verpendimit,
  E, pambjellurazi ēdo xhungėl psikopolitike kaosi,
  Qė na qark tropikėt e ekzistencės nga brohorima zjarri populluar,
  Faret ngutazi do na shkretėtirė metamorfozash,
  Nėse verbnajave shesim ishujt e zemrave nė tregun kohzi,
  Rish pėr t’i riblerė luftanije tė ra cmirizmit,
  Hipokrisht po ia minuam ndėrplanetarizmit varranjar,
  Sondat e shpresave ngadhnjenjse tė ekzistencės pėrtej profecive,
  Ende pa e eksploruar zotėtisht nė gen kthetrash vetveten,
  Ngujuar bunkerit zvarrnor tė dyshimave,
  Kur patkonjtė gulēimqiellt tė gjykimit pa kah orientimi,
  Ēuditazi na i magnetizon negativisht njė UFO,
  Nė formėn aerodinamike ngjethmėronjse-tė njė gjethi naiv ulliri...

  Q
  Projeksiondrejtėn kornizė tė bisedės jashtė zenitit perceptimor,
  Lermė t’a ēekan me tė fundmen gozhdė fjalrrufenjėzore,
  Burgosur kuptimit le tė ēlirvajjė ky peizash,
  Mes agonisė sė kėndeve dehjebaletta tė iluzionizmit,
  Teksa palmat e kėmbėve akropoliane tė adhuroj,
  Si po mė trokthėrijnė ndėr kalldrėmin jehonlashtimtar tė duarve,
  Bile dhe kur shkrumben mes shkrepėtira irisėsh,
  Dhe kur iriqen ndėr lėndinkamoshtat pantallona reshė,
  Dhe kur marrin trajta flladi apo fluidime,
  Oh, magjisė do t’i lutem tė mė bėjė kullė ejfelante,
  Nėn to tė gjarpėrij kaēubaheshtjes ku i fsheh urithėt miklimave,
  E lumėzon mijėra stuhi qė as u krojėzuan kurrė,
  Errin e qiejve portėhumbės tė grishmėrij,
  Ku fund barkut tė kohės bira e ozonit klithėrin buēimas,
  Sa herė zgrip honesh i rrėshkasin konstelacionet,
  Apo kur vela nazike e hėnės nėpėr oqeanė hartpanjohur bujtet,
  Buzėt vlagimthella tė shkėmbenjve tė habisė,
  Etja ēdo ag m’i mbjell tejet me memecėri,
  Me shi kometash pres tė m’a gjelbėrosh trishtin pyllhirtė,
  E limonin e zemrės tė m’a luzmėrosh bletėtirshėm,
  Ndėrsa tėrė do mė elektrizohet shtati lartiplatintar i pėrgjėratės,
  E gjunjėt do mė krejt rėrėzohen kur tė ndėrrojnė fé stinėt,
  Me trenin lodhimtar tė ekzotik’lamtumirės,
  Eh sa ligmas do mė pėrplasė i penelit postbllok,
  E nuk di nė m’i rijep fatit genkoprac listela fildishtare,
  Nga kofshėt e tua-pėr t’i zdrukthtuar kornizėn ėndrrės pasion’re...

  R
  Me duajt e kallzave elbnore tė mėkateve panumrisht fajsavogėltha,
  Eh sa fort etjeurirė m’u ka dėndur hambarthi i jetės,
  Mokra e ndėrgjegjes mė himn klandestinshėm,
  E mallkor jam aq sa vargonjtė vjellėtirės ende m’i zvarr fati,
  Por, mrekullia konceptpa kurrė nuk ma shndėrron “krimin” nė birrė,
  E as alurimėn e dhembjes nė krua predikate,
  E as dy peshqthit bekimorė tė riprodhimit intelektual-jo,
  Nuk m’i bind t’a ngopin tė vėrtetėn e turmės pse i josh lutmaepshur,
  Pėr t’i shpikur ekzibicione tė ra dyshimit jetardhės perfekt,
  Dhe kur kazmat e kuriozitetit tė dėshirimave,
  Vullnetpenduar i shkatėrrojnė tė zemrave shtėpi zotave tė krenimit,
  Fundi t’i pėrkasin krejt njera’tjetrės triumfata e gjunjima,
  E sa mall kam tė mė pėrgjakin tė dehjes pranga,
  Kur skllavazi u shėrbej me thesin e pse’ve pemuar shpinės,
  E ligshtmisė habij si tė tjerėt herezisht ende e hipnotizojnė ujin-verė,
  E gazopiumshėm e marrėzosin sa e sa mjerėzinė,
  As nga djajtė bile pa u akuzuar pėr idhujtari pendimėnie,
  Kur botzhapikurit passh ia lexojnė epigramet e ferrit urimtarit Dante,
  E-pa iu ngulur asnjė gozhdė ligji altarkishave penalizuese,
  Nėse guxojnė tė imitojnė virgjėrisht Krishtin,
  Nga frymqiellori paralizim tej ndėshkimit gjashtkėndor,
  Ndėrsa sqepi im brishtak qė pėr ty mijsavitesh mbledh ėndrrave yje,
  Pėr ty dashuri mbetur pa as dheun e besimnisė,
  Akuzohet dhunues furimshenjttė i pronės sė krijuesit,
  Korbinjėt e spihunėve m’a kanė fotografuar ēipllak nuduari shpirtin,
  Fantazmat e agjentėve mė gjurmlehin bile edhe zarfesh,
  Celularin e ideve m’a pėrgjojnė fjalrrėnjasi,
  E nė mė kristalen bindjesh dilemat-gjithi m’a ē’kodojnė ndėshkesėn,
  Po-po, ndaj sot falmė pse dritzhbirem verbie,
  Oh! si s’mė dhanė pas njė Sure tė mė udhėhiqte hi’diejt,
  Paku tash nė qofsha poet, jo t’i luftoj-veē t’i shpėtoj,
  Pėr festėn qė, si s’po na mbėrrin-?!-u rekruta nė trafik blasfemishė...

  RR
  Ndoca gjėra vetėtijnė e i kqyr kur miqthtė nxjerras i qepenosin sytė,
  E nė ēastin kur frikflorinjtė habiten si vallė flakadanen,
  Nėpėr tavan intuite ku zeusen veē merimangat,
  E si qiparisazi urithqiellshėm i hijezohen gjakshpirtazi tokės,
  Rrėnjisht i shkul nga tė mendjes shpelltira,
  E prej ngujimash tė kanunėve pashkruar tė realitetit-ia tejkrrej zellit,
  Tė mijtė pėr t’i zjarrmėruar gazvajmė nė pėrroin e flladtirės,
  Ketėrzuar stinės qė ende s’m’a ka mbėrrirė zemrėn,
  Ndėr dherishtat prej gjallmėrimit harruara,
  Pa u petkuar me frak stuhishė e papion rrufeje,
  E i mbjell si hajmalitė farėzojnė besimtarėt genthellmi mishit tė fesė,
  Blasfemizmin pėr t’ia bindur arsyes sė krijimit,
  E s’vonojnė lulebajamet e marrinave t’a bardhin tej luginėn,
  E as t’i bėjnė pyll duarpėrqafimat e zjarrmėtarėve,
  Po ashtu-kobshueset pompa tė shpėtonjklithjoshėsve,
  Pse zvarrjes do jem ē’ka kurrė arenave ngadhnjėnjėse s’kam qenė,
  As nė lirinė e verbisė e as prangash drite,
  Dhe bari dhe gjarpėrinjtė dhe tigrat-fyerjepa leje tė lyptijnė,
  Duhet-druvarėve t’u pėrgjėrohen deri varresh,
  Meqė s’ua pyesin qė nė lindje shenjttin e pėrtacisė,
  Kėshtu orientimi e ri’hiperbolizon dėshirėn pėr t’u arratirė-ku digjet,
  A ku kultivohet geni i njė ahishtkauzre napoleoniane,
  Hidhmės ē’gjunjore pra ku nuk shkelkan dot as ėndėrrenjat,
  E as aleatėt e mij me retinat guximqirinjtta,
  E me pajtonėt e qėllimeve gjithpėrjetazi shtegnipakuaj,
  Teksa, mė shohin e u fryjnė lotėve e struken nėn gėzofiriqin e territ,
  E prej shkretanie vetmimin m’a bėjnė-ku&pse-tė fatmėrgojė,
  E mes hiēit shkrumbėtirės tė tė ri’rizbuloj ty,
  Po aq tė kaltėrt sa trishtia e aq gjelbėrtirė sa brenga,
  Purpurlimtare sa malli e okėrrickė sa lamtumira,
  Pse s’mė prushėrin irisėsh, s’mė yjėzon profecive-dje a sot a nesėr...

  S
  Rreth serave avulldiellta tė nderit po patrullojmė tok-jet e vdekje,
  Me fenerėt mplakur tė drojės i zbojmė hijet frikės,
  Tė passen nė territoret zhvirgjėrnare tė mėkatasve barinj,
  E mos flatret mė perandoria gri e hajnizimit,
  Dhe mes tonit pakt ku kodet e instikteve shtatyjten shpejt ēudisė,
  Nėpėr poret e gėmushave tė reve ē’metamorfozike,
  Ngutie tė eksportohen ndėrgjegjesh kohpanjohta e mallpaditura,
  Por ja qė rishmi dherashpirtrave na grabisin,
  Gjunjimuari pa na i pyetur kurrė ikonat e dhembjeve,
  E as hyjnitė qė i mbrojnė: e ē’na ėshtė paku fitimi i ēdo humbjeje,
  Trangujt e krenarisė e domatet e egoizmit,
  Piperkat e inferioritetit, fasulet e herezisė e qepujkat ngushėllore,
  Ndėr tryeza festpameritta bujtin pa na pyetur,
  Gishtat e trumpetave himnsatantare-nesh i volėn agut,
  Ende pa u lėndėzuar prej puhive duart e engjėjthve tė mbarėsisė,
  Qė i japin shije ngjyrave e energjisė dritpashtermė,
  Pėr tė na bindur qė t’ia riakordojmė rreptė kėmbanat moralizimit,
  E as rast’herė tė mos gjarpren gardhit tė armėve tona,
  As fėshfėrimat e fantazmave plagjiaturiste,
  Kur lėmenjve urirė tė realitetit vallzojnė tok me tė instikteve minj,
  Qė kurrė zjarri i asnjė ligji s’na i shfarosi makthit,
  Por ja-prapė na pėlqen krojimi po nė prehėr tė kuēedrės sė etjes,
  Tė na vjedhunojnė ēdodatas kalendarėsh memecėrie,
  Ku nudo ekspozojmė zotėn e falenderimit,
  Teksa telgjėmbaēi gjak’klithor i sė vėrtetės paēbėrėse ngjethive,
  Rrėfen-po ne ua gėrshėrėm shtegun e zell’errmimit,
  Punmėdhenjve fe’betuar tė antidjersės-genimsterileve kėnaqėsi,
  Agonjisė skeptruar shpėrblyeras fronit tė dilemės sonė:
  Pishtarė akuzues apo karbonizatė vetdjegieje?!
  Eh, mekanizmin fajbujarimtė e kemi tė grasatuar fort kėnaqshėm,
  Dhe heshtjen sublime tė tolerancės-paq’mirkuptuese,
  O shenjtza ime-pse e si vallė t’a shterim tėrfatin kufijngujimit pra,
  Duke falur-pa qenė ne mėshira-blasfemizmin,
  Teksa ezopisht po na i thurka fabula pėrtallie lirishkeljes,
  Eh sa nxitimtar kėmbshkurtėr ky qivur qelqpa relaksi,
  Mbi altarin biznesilegal tė gjyqit gongpafund-idhujsh tė vetvetes...

  SH
  Eja rishmas kridhemi tok nė pishinėn e brengėtirės sė njė kafeje,
  Ndoshta ia ē’argjendim shvirgjėrimėn hėnore trishtit,
  Me buzėt etur tė zezėtirės qė po na thėthin,
  Ēdo ēasti ja qė s’i mjaftonka vėrtet ėmbėlthia e hidhėrimės sė vet,
  Baticuar nė gjirin e njė pėrqafimi dallgqefinuar,
  Pse qė tė eksplorosh nė ēdo grimvyshkje krenigjallėt,
  Duhet mėsuar tė kuptosh stoiksolemnen heshtje tė turpvdekurve,
  Qė koordinata tė ra pėrcaktojnė shpagės pasringjalltare,
  E kohpakohė nuk duhen vizituar perėndi’qenėt,
  Deri atje sa t’ua pėrēmosh frekuentimin-kazinove tė qiejarratirėve,
  Teksa pėrkundruall lavdisė pa flosh ardhme pokerojnė,
  Kur s’qenka fort e vėshtirė tė jetosh si mėkat,
  Pse dihet-anatomia e fatit pėrbėhet ēdo indi prej vargzero parash,
  E gjithshkaja qoftė genmirė si ‘to-veē bordellit tė tyre,
  Ku armiqtė nderen eh sa mė pranė se miqtė,
  Oh! ndėr epokat e tė tjera makthesh po i ngulijnė kthetrat akrepat,
  Mes astronomisė sė fajeve pa yje faljeje,
  Kurthreve ku psherėtimash i mbytka zambakėt dhembja,
  Thellnajtirės pėrvėlore fjalėve pa njė bulimė oksigjeni ngushėllie,
  Njėsh me fantazmat e kujtimeve bakterizuar,
  Qė-kushedi ē’armė shfarosjeje tash po u shpik balada,
  Qė, vargjet neoklasike tė ē’harrenj tragjikomedie rimash-ritmojnė,
  Pėrfund shpirtrave ku paqėzon hyjisht djalli,
  Skeptėr nė dorėn vringėllimprerė tė vetė krijestarit,
  Qė rishmi s’po dijmė: mbretėron a jo majė shpate besthyer dileme,
  Ndėr ne-ku me zgalemė mėkohen kėrmat,
  Ku peshku nė pjatsupė ndėshkimi i proteston urizmit,
  E ndėr festa bujten brigadat zellkuqnjare tė orgjiadave dehur drite,
  Pa shih, oqeanverbia erazi ia pėrpin gjurmėt mallkonjės,
  Ujkonjėrisht sulur nė stanet e mendjeve tona,
  Ndėrsa brazilianēe po i ziejmė shqeto kafenė-ende pambėrririt lot...

  T
  Platinėzuar tej paska virtyti fasadat modvjetėruara tė sensibilizimit,
  Digat e territ makthtar i thyejnė vargonjtė qetėsisė,
  Pse ujėrat duhet t’i lajnė vigjėlencės sė vet retinat iluzive,
  Arsyen rend’dritėse pėr t’a filtruar kohėsh,
  Teksa ne harbimash vėrtet s’po dijmė ē’t’a bėjmė habiturisht jetėn,
  I qerthullojnė thrashciklonim-kėrthizės pa na mbytur,
  E tej na zbarkon kontinente ngadhnjenjash-pa ditur pse,
  Pse mushttore kupetjes s’dėnjoka t’a pijmė,
  Dhe sot sikur s’na e dhuruan tok me kozmikun kalendar mrekullimi,
  Por dhunuarazi na e ngjeshėn nė brumatriēe duarsh,
  E kjo bukė pjekjezezė s’do nginjojė askėnd,
  Pėr sa vdekje s’ndryshon fat magjia e tokės por e besimit,
  Uritė u hiperbolizokan vesit aq sa diejtė nuk i mjaftokan festėkobit,
  E as hordhivarrezat emravjedhėruara tė librave,
  As fluturangjyrat qė arratinė verbitė e realitetit ngėrēar,
  As ar’reliket qė i lidhin hallka brezapendesės,
  Bile as e triumfit alkimi qė ende s’ia ka mermeruar fatit argjiliadėn,
  Krejt shpronėsuar qenkemi nga energjitė e vullneteve,
  Nga gjeometria e administrimpersonalitetit,
  Kur sot veēse trupin zjarreshtėrt kemi gjithi tonin,
  E ligshtthmi e keqpėrdorim deri skutash mė ekstazfshehta nevoje,
  T’i bėjmė tash mbarimisht njė dafinė vend tutje shpirtit,
  Nė panteonin e shenjttive fort tė paqiellta,
  Ku rojat kultivojnė kanabis qark shtatoresh turpi,
  Hėm-ē’po na ngordhin e rilindin thellazi galerave tė pėrkushtesės,
  Qelizat delirore tė epsheve ē’kodimtare-genēdotitazi,
  Cikli ėndėrrtar shpesh trisht na shtatzanet,
  Hija e pemėzės sė abortimit na kacavirret irisėsh,
  Ndėrsa denjlavdėt pjella agdėshtuar tė iniciativave ngushėllonjse,
  Me furēa gjakėrimi ia lyejnė ndalesave muret,
  Duke mbuluar legjendat palcgravuruara aty bėshtyrisht,
  Prej rapsodėve qė riorganizojnė pabesi nesėrmie,
  Eh sa bekim’mashtruar vezullimi i metalit ku na hajnizohet morali,
  Etnokultura nis gjakmarrjes e fundet vėllavrasjes,
  Ndaj ruajmė pra prej dragonjve tė hiēnajės,
  Kur farkėtojnė me lotin tonė tė hakmarrenjave proverba,
  Yjeperėndishėm do tė ruaj shpirtkė-nga hienat e virtytit lukunjar...

  TH
  Carlo Santana tej na pushton udhkryqnajat ritėmhirta tė muzgut,
  Me mijėrat kitara ekzotizmi semaforėsh thyer,
  Molla e qytetit e fort lodhur prej mushtvlagave frute,
  As sot-ja qė s’i gjeti etjeshenjttėruarat duar tė vjelėseve tė ėndrrave,
  Kushedi ē’pėrqafimesh nostalgjie kredhur sirenėzuara,
  A pėrkėdhelave tė argjilit ende pa amforuar,
  Yjet njė pas njė po ia ngrenė qepenėt pėrgjėrenjave rrėfenjfshehta,
  E shpirtrat komunikojnė-s’dijmė si-jetvdekjesh,
  Me pishtarima alfabeti flakpadeshifrueshėm jupiterian,
  Ndoshta pėr akullnaja jargavanėsh flasin a epshmagmim fluturash,
  Apo pėr ngurtėsimin qymyror tė zjarrdėshirave,
  Vegut ēudi si se kanė shkrirė ajsbergun e argjendqiellit,
  Ndėr tė syve qirinj qė ende po bredhėrijnė ēerdhesh tė satanarėve,
  Shandanė paqpanjohur tė bėhen pėr nxirmendjen,
  Gazvocėrthi bota mbyt nė alurenja terrtire,
  Teksa qark valėviten hijet honore tė valles sė bishėzimit,
  Satėrin e drejtėsisė shtėrngojnė nė dhėmbė faljeje,
  Flamujt e qetėsisė tremben muzgjesh vetėtimējerrur zbimperiferisė,
  E monologėt e hidhėrimave kėshtjellėzohen,
  Kur saturni kapėrcen temėn e seminarit pse na mblodhi,
  “Tė dishė ku je s’do tė thotė tė jeshė ku di e ku do”,
  Universalizimi i fjalės kurrė s’ka kuptim ku s’po na syth as rastėsija,
  Bile as poetizimi i nuditetit joshės tė asgjėsė,
  As pėrmbysreflektimi i lavdit nė legjendambledhės kohe,
  Ku i torbullojmė ujėramentalitetet-rish t’i qashtrijmė,
  Shpejtthi tė kthehemi po duhet nė portin e lajthitjeve harenjthjeshta,
  Ndoshta ka mbėrritur me farin mėrgifundėm,
  Shtriganėtira e llahtarisė sė bukurisė nė trajtėsirė delfinėse,
  E para se tė mbytim iluzionit shpirt e kujtes’harresė,
  Prej orgazmės sė dritės joshmėtirazi baticzbaticuar muresh verbimi,
  E qė penduari do-tė na e tjetėrsojė shėmtirėn origjine,
  E krejt tė na e gėlqerėzojė gjithanė realitetin,
  Para se uraganėt black-metalarė mungesave kahpa nxitimzvarrma,
  Tė na thėthirojnė ndėr oqeanira agu nevojash mohimtare,
  Ku ēizmet fatndryshkura tė lirisė thelli na notojnė,
  Nėpėr festasheshet e dehjes inferioritare direkimash pa pol adrese,
  Eja pra ngut ndezim gjeneratorėt e entuziazmit,
  Eja e zemra’zemrėn ndihim t’i prodhojnė eter ndjenjės,
  Eja! gjak hidrogjeni tok t’i dhurojmė tash ndėrplanetarit Megadeth...

  U
  Gurskalitazi rish po ngulmojmė euforizmit nėnshtrimin e vizioneve,
  Bindjen e erės t’i braktisė retė e zogjve tė lignajės,
  Rrėzimin prej pajtonit nėntkuajsh tė qiejve,
  Tok me kulla ezanpėrgėnjeshtėrta predikatash,
  Ku majash-si kėmbanare fyerjeje shpeshazi krrakėrrijmė,
  Sa herė qė fati na ridėnon tė besojmė lavdbarabartėsinė me zotat,
  Bujtjes ndėr galaktikat e mallkimave krejt tokėsore,
  Teksa origjinėn e pse’ve tė krijimit gjurmojmė,
  Jo herbariumeve ē’burgosur tė apokrifave firomshenjtta,
  Bile as tarracash varrezore tė fisnikėrizmit,
  Por, nė tė drejtėn legjitime tė kėrcunjturmės pėr tė zgjedhė 1’shat,
  Hėm! absurdi ende i quajtur filozofikisht popull,
  Eshtrat ndėr piedestale marshesh kortezhore ēimenton,
  E me eskaliburin e votės ja qė bėn harikiri,
  Meqė kaq pranė qenkėrsh yjorit ishull tė parajsės,
  Oh, dhembave s’duam t’a shohim detin e hiēnajės fort pėrqafuese,
  As humnerat e fjalėve ku brohorasin korbat,
  Bile as pendėt e kalave tek ia shkul flatrimash tradhėtia,
  Baletin e fallxhoreve tė apokalipthsisė,
  Apo dhe uraganin e psalltit hyjnor tė shpėtuesit,
  Nėpėr kanalet kulluese tė shpirtrave bujkėrisht po zhysim kėmbėt,
  Ku thėthirasi dynden reshjet e tepricave tė halleve,
  Ndonėse pa cak mbretėria e zhegut tej thėllimės natėtin,
  E dritazi merimangemi ėndrrabraktisjesh,
  Kur klithat ende pa sythur tė nesėrmtive gjegjim,
  Ku dėshpėria do tė gjelbrė plot deklamacione mirazhenjzhbėrėse,
  Pėr minierat e pasionit qė kurrė s’do dejzohen yjesh,
  Pėr gurrdėshirat qė kurrė s’do na i pėrmbytin kėnaqėsitė,
  Pėr gorillat darviniane-kurrė roje inkuizicionizmi,
  Pėr tė zjarrit thonj qė kurrė s’do u krrejnė sy,
  Orakujve aluziontarė-shtegtonjrrėfyes velabusullthyer verbėrizmit,
  Ku morrat-mjekrrash platonizmi festojnė,
  Pėr tre dimensionalitetin e paplotėsisė hyjnore,
  E revolucionin blasfemimtar ide paaktivizuar tė energjisė,
  Qė fle, fle postiqesh kohe tok me krimba shprese,
  E presim, lutim, pėrgjėrojmė: si jo-mjerima do bėhet mė meritmirė...

  V
  Po tė mos ish vėrtetė njė film premiervirgjėr-vdekja,
  Sado ligshtmi kuadratuar dėshirės pakundėrshtuese pėr t’a riparė,
  Nė rradhė s’do shpirtshuanim me hėnėn para sportelit,
  Tuj fantazuar veē si do donim-happyend’in paraprofetizuar,
  Ekstazisht pėr t’iu ngazėllyer hidhmi shpėtuaras,
  Testamentit tė njė bilete zvjerdhuar mallit pėr shterimat e etersyve,
  Numri i rradhės sė ekzaltimit s’ka si tė na ketė rėndėsi,
  Veēse orientimi pėr tė gjetur karrigen biblikisht paracaktore,
  Tė jetė kah lindja, gjithyjesh nga lindja, po!-lindja,
  Ku hapen krejt portat kujtesgurta tė shenjttisė pa diejsi perėndimi,
  Artėkapakėve tė amfiteatrit qė sarkofagasi do na thėthirojė,
  Ditditėsh thjesht pėr t’a metamorfozuar nė perlė,
  Fatin tonė pas mijėra vjetėsh lymerianė perversitetesh,
  Trashėgimnajasit t’a shesin nė motet ndjellnėma pushtime egrisė,
  Pėr t’ua riblerė vegimave magjinė ekranpremtore,
  Sepse ēdokohėsh nuk do tė mungojnė sfidat Oskar’izuese,
  Me tė njėjtit skenarė mallkimlashtė kurthengadhnjesh,
  Po me ato kamera verbore e po ata regjisorė pa inferioritet talenti,
  Pėrderisa ende tė drejtėn civile pėr tė qenė celuloid,
  Fort lamtumirur trokthlavdit e duartrokitazi paqės horroriste,
  Hyjnizisht e kemi vetėm ne-geni perfekt porno’r,
  Ne-mitrat hollivudiane qė thelli po e mbrujmė hipokrizinė zemrash,
  Ne qė, qoftė kthetramortazi: ditkemi pse duhet jetuar...

  X
  Eh sa shpesh mė duhet t’a gris e rishkruaj strukur guvash tė epokės,
  Poemėn xhelozishekspiriane tė masturbimit kolektiv,
  Ndaj falmė tash pse nuk po tė t’i blatoj obeliskut tė shpirtit,
  Dafinoret kurora tė pėrjetėsizmit dashuror,
  Sa heri qė honesh thėthirmkozmike tė trishtenjave,
  Festat-urinėn e fishekzjarreve shatėrvanojnė ciklonimpėrrenjėzuar,
  Pėrmes qiejsh tė bastardėzimit tė pse’ve tė ekzistencės,
  Dinamitit zemėrndalur tė orgjisė harenjmadhe,
  Fitilin rrėkebindur fatit rrėnimparacaktuar pa kushte,
  Guxuari mes dhėmbė shpagie patjetėrsuar ia mban veē injoranca,
  Turma qė jahtlumtur kapėrcen detmenstruacionin e vet,
  Kur apokalipsnajash ēdo ndodhė mė pas,
  E di-as drita hyjpaembrionuar ende e ngushėllimit,
  Kur verbėronjės do vrapė zjarrmėtirash alarmi me njė fllad pjalmri,
  Degve vallzonjtare mes kopshtit tė llahtarės,
  Teksa shampanja dehjelashtė e fjalimeve premtiardhme,
  Prapė qindra trajtash epshi stuhirė do spermėzohet,
  Buzėsh zhurtare grusht’hematomura brohorimnajave kozmetikuar,
  E karvanėt shtegnajhumbės tė puthjeve,
  Do nisin yjeshterazi t’a pėrzhbirin shkretėtirėn,
  Pėrfundur nė njė tė djeshme po pa asnjė krelė lumėzimi,
  Pėr tė gjuajtur dy peshqthit e ditėve biblikisht pėr t’i bėrė rish dymijė,
  Hėm; dorė mė dorė po pishtaron penisi i shpresės,
  Stafetė breznishė ankthpafinishuar kurrė,
  Ndėr shtjellkarnavalet ritėmllastuara ekzibicionit mjeror,
  A si kqyrni pra tek ēdo klithėz gjethet e fytyrave,
  Sa bukurisht instiktazi ua humusojnė genet kanceroze stina’stinės,
  Ani pse seicili bredh alurime me kryet shpata krenimash,
  Ligmi i vuan sikletet heretikėzore tė rrufesė-pėr vete,
  E tinzisht tok betohen si dishepuj kryqėzimi,
  Pse jeta qenka fort hijegjatė dielltirave tej trokthit tė shkrumbėtirės,
  E pa cak brir’oshėti’bujare-ngjethim papendimit,
  Pėr gjithkėnd qė po i qeth mendimet sa e sa e sa shkurt,
  Kur me flokė virtytesh hajnur-sixhadekohėn
  Flamurijnė-harruar pa pėrskuqur fjalėve karbonizuar tredhm’ideve,
  Para se t’a riciklin nėntvdekėshen dhembė,
  Me njollėn ndjellkaltėrt hėnore tė shvirgjėrimit gjak’klasik,
  Stampuar thelli nė flatrėn nesėrmdjegur tė ekstazės,
  Krokodiluar pėrkėdhelive nė cektina pishinash tė retorikės politike,
  Teksa ndėr vitrinat greminuar kuintave tė pėrvjetorėve,
  Ngjyrenjat ndėrrojnė reklamat e brisqeve,
  E rruspat e hallateve shembin kėmbanare lejepa,
  Ritualit pėr t’a pasur mė koblehtė shkruarjegrisjen eposvargėzuar,
  Edhe nėse unė e ti vendosim t’ia tjetrim kahun origjinės,
  Pse qindrashekujsh pushtuesit skalisin ende emrat,
  Mbi limanin pritpėrcjellės tė vaginėndrrės,
  Qė gjithsesi jo! nuk harron pa e ngjizur me heshta populli-detyrėn...

  XH
  Pėr t’ia vjedhurirė enigmatiket thesare-principatės sė sėmundjeve,
  Gripi krenarohet pse qenka dyersh kyēi misterparė,
  Memecėrinė e dobėsive tė shpirtėtirave zhbiron aortash thelli,
  Epokepikazi pėr tė na i rrėfyer radioskopitė,
  Ku kodėrzirat tuberkulore nėn zhgunė tėshtimash tej dėborėzohen,
  E liqenet pneumonare-mbyten kadavrash pickamllahtari,
  E sperancat e kancerit lotkridhen eshtra lamtumire,
  E bletėzat e tumoreve ende eksperimentojnė shijen pasjetėse,
  E pushtuesit malarikė i bombardojnė kozmosi pol’ra frymėmarrjes,
  E topthi i migrenės ia djek ēdogoditjesh tenistirės rraketat,
  E hija e trompozės ia kapėrcen kufijtė kobrimit,
  E milingonat e reumatizmės kėshtjella brenda qenies palcligbrejnė,
  E trumpetimi i pakinsonit regjje’re lėkurė i lyp mėshirės,
  E drerėt e skicofrenisė ia blejnė pyjnajat flakėruar hartdiellit,
  E fantazmat e sifilisit kėrkojnė universit komedianė,
  E tash dreqi e di ē’geni keqnjar ngujuar virtytngadhnjen,
  Blinduar me ē’roje xhelozie ndaj shiringave verbore tė shpagenjės,
  Ode-kushedi ē’uragani epidemie harpash u thurin,
  E ne, ndėr thonj kolle na pėrpėliten ankesat,
  Thjeshti pėr t’ia veshur thėllimėn jetės me njė prush mė zelltrashė,
  Sondat e stetoskopėve t’ua dhėmbshkulim mushkėrive,
  Boll naftė dhembash magmirėse thėthinė epshit,
  Galopnajash tė garojnė ēmendur gazit makinat farmaceotike,
  Pa trajnerėt e mjekėve qė ua disiplinojnė trishtritmin,
  Oh-pilotė guximrinj virusesh hidhur prodhon pėr qiejt pasdanteskė,
  Industria e funebritetit gjak’krejt ē’imunizues,
  Ku ende na fekondohet po si lashttazi “in vitro” fati,
  E si t’i shpėtojmė pra gjurmimit kryqshkrumbėzuar kohėsh tejmtare,
  Rrėnjėve kėrleshjerrufenjėtira tė lavdpemės besēbesshenjttė,
  Ndoshta po na thėrret rish bakterizimi i entuziazmit,
  Portash eposale tė pasurizmit ilegal tė ideve plagjiatore,
  Por edhe heshta e penecilinės-bile edhe bomba nukleare e HIV’it,
  Aq sa dhe B-52’shi i viagrės e batiskafii i aspirinės,
  E sa fort frikaēemi t’a shtatzanijmė ardhėtirėn,
  Stinės qė tash shpresarti ēelės-kalendarėsh arratirė na ka,
  Prej kasafortash ere ku toku po ia mumjezojmė profecirat shpėtimit...

  Y
  Selvia fort shtat’harbuar e komet’akullimttė e nazikėtirės sė dorės,
  Herė bėrė drapėr herė pishtar pėr pasionin,
  Humnerthėthirėset bregore tė ijeve lakorisht zjarrmėruara,
  Dehmekstazasi ia pėrkėdhel shtojzovalles erė,
  Teksa lodhur haremit klandestin tė zotave mė lyp paqe,
  E pastaj vjedhurisht dardhėt verboshe tė sisėve qumėshtgjelbėrta,
  Ku male legjendash me etje pinė muzgjeve panginjtare,
  E me zheg yjor rish pijnė shenjtti-perėnditė,
  E ca mė tej krateret dėborvirgjėra tė pasthirrmave,
  Pėrfund reve qerthull’lotėruar tė hėnorit kurbėzim trembur,
  Ndezjelashta llavnajime dėshirimash vegore ligshtisė bėlbėzojnė,
  Ndoshta nė dialektin harruar-?!-pa transkriptuar,
  Tė djajve betimpėrzėnė tė pėrkushtesės,
  Qė nė fron pendimnie rish ruajnė mbretėrinė e pabindjes,
  Sa bota shumfishuar shėmbėlltyrės sė atij mallkimi,
  Vallepapendueshėm ferrmania po kohparajsėzohet ritėmviciozur,
  Paragrafė kurrė botuar kronikash epshndjellėse,
  Nė gjuhė hyjsh qė s’dijmė t’i pėrkthejmė,
  Gdhendur janė mureve salartuar tė rrėfimit lutjefalės,
  Qė na ndajnė paktpapajtuarazi me oazet e dritės sė botės,
  Ku devetė e tė vėrtetave e zgjasin karvanin pėrtejmi shkretėtirimit,
  Ndėr tendat ngjyrimēlira tė mėshirės origjine,
  Mbushur me qysqitė e thirrjes sė ndėrgjegjėsoreve zemra,
  Qė gėrmojnė rrėnojash konstelacioniste tė vetvetes,
  Nė kėrkim tė thesareve krejt pa gjeografi,
  Gjithė ē’ka tashmė grabijmė prej hambarėve tė mohimnive idilike:
  Tė mėkojmė shumēka instiktesh ende na gjallmon,
  E pastaj tjetėrēka tė rifilozofojmė nė shtigjet e pasurizmin,
  Pėr mbėrrinė e pasjetėsorit ishull premtimi,
  Alkimia ngjethėruar ledhave rrjedh sa ngadalė,
  Si ari flakėriēverbues i ēdo hadithi prej kruashpirtit tė Pejgamerit,
  Tej, ndėr oshėtimat Islame tė kanunit tė dashurizmit,
  Ja qė dhe llastimtarja puhizė qiellit striptiztuar,
  Fillikatthas e ditka qė nuk u jetuaka fati bujar veē pėr vete,
  Ndaj degėza gishtėrinjve tė mij rrufefrikshkrumbur,
  Vjeshtazi m’ia harevyshk gjethnajat-dhe pse pasythuar puthjeve...

  Z
  Ekuatorėt e mentaliteteve xhungėlhirta na i braktis dielli i arsyes,
  Pajtonestinėt s’po dijmė si t’i kamzhikojmė,
  Katėr rrotat aks’eksentrike tė dėshirenjave udh’heshttare,
  Njėherazi na nisen patkonjimverbėruara kahfatesh,
  Ndjellshtigjeve polpenduese ku na presin grigjpėrzėnat perėndi,
  Eh, krijimi ogurshenjttė vetpagėzohet shkatėrrim,
  Dimri sa ėmbėlzimthatė-si njė pjepėr faraoni balsamosur,
  Vera etjeyndyrshme-si dėborė mallpangjizur,
  Pranvera gazngujttė-si njė murlan qė s’gjen ku tė ē’kondensohet,
  Vjeshta grishmdritėrore-si ajsberg ende zjarrpabrumuar,
  Jugu thėthirmhumnershėm-si njė tradhėtim,
  Lindja zemėrplazmartė-si agimtirė llavsambarsur,
  Perėndimi shpirtinfektuar-si ēdo sindrom inferioriteti para Islamit,
  Veriu i lartrrėpirshėm sizifiadės-oh, si njė lamtumirė,
  E grafiku s’po na i gjen paqė lapsit tė zėrave,
  Partitura i rebelohet nė ēdo tingull kryehyut tė harmonisė,
  Pra, sėrisht duhet tė diskutojmė pėr forcat magnetike tė ekuilibrit,
  Pėr denjneveritėsen shpatė gabrieliane drejtėsie,
  Para e pas-gravitacioni do tė na e rėrėzojė krejt kreninė,
  Lart e poshtė-do na rimbėrrijnė vampiriadat,
  Majtas e djathtas-thirrma e lavdvdekurve ngutit do tė na ri’rilindė,
  Planetit fajvirgjėr tė njė mendėsie fort e boll kohė’re,
  Ku mėkatet po ruhen kėshtjellash e qielltarėt mauzoleve,
  Ku s’do t’ia pėrdorim as yzengjijtė e as frerėt,
  E as besnikėrinė-mėzthit tė diellit bujartar rreth lėmit tė argumentit...

  ZH
  Teksa orbitnisem me fanatikėt dragonj apokalipsnajės sė moralit,
  Itakė drobitur tė rikthej prej sa jetė larg-nė ishullin tėnd,
  Mes unazės vjedhare arenbetejės sė kohės,
  Endrra ime qė po aq ngjethtirpari mė rubinon syve,
  Si njė trėndafilth puthjegjelbėr qiellzomu mes duarsh elektrizuese,
  Jo nė homazh tė gjėmshkuarės ciklisht kėmbanuar,
  Jo! ēastprerjes mos aromėzo trillesh xhelozi,
  Pėr shtatoret fantazmuar tė gladiatorėve panteonpluhurt,
  Eh! zilepstarin teh si nuk e shijuan kurrė fundmėrisė aq premtore,
  Sepse bekimorigjinazi e ringjizin tejvdekėsen dritė,
  Ylbernajat thyer orgazmėtaresh pasqyrima,
  Idetė lavdshenjttėruara keopsianshėm krejt shpirtėrohen,
  Ushtoret vetėtima muzės lotvlagur tė rapsodėve harenjkorbėzorė,
  Gurrgazmendesh ia velojnė lahutat dashurive tė ra,
  Ku nisin sirenėzimin zotat e ngushėllenjės,
  Gjithsesi klithnajpaparashikuarat reshje tė duartrokitjeve,
  Nėpėr energjitė yjore tė vullneteve ofshthellirazi po na pėrmbytin,
  Ndaj lumturimnjėsh murgojmė qelave tė heshtjes,
  E ne vetė jemi trungu fajgenor i mollės mėkatolimpiane,
  Dhe djaj rojtarė shpag’eden’etėrish qofshim,
  Oh! orakuj satanizmi mbetėm qė nėn kazmat e falmės fort bujare,
  Republika idhujtarie ē’himnizojmė ritmilingonazi,
  E flakė ikonake mbjellim mes oqeanėve tė pėrkushtimit,
  Pa kallur kurrė mall pėr jehoni pėrrallėtirash,
  Antidehėsin pjalm pėr t’i sekretuar harresave ndjellartit krenarim,
  Koshera e mallkimit mos uzurpohet skeptėrthyeri,
  Me kostume epshekzotike skalpkarnavalesh,
  Shekujshkrumbazi ende flamujt marshojnė festash virtyti,
  Nga sopranimi i molės cinizėmkozmike tė hipokrizisė lakuriqzuar,
  E eposit sa ligmi po ia urrejmė varrin e millit-hy’egoizmit,
  Ani pse denjisht jemi testament i njė kryqzate,
  Ndonse rish sot i blemė tjetėr shpatė krejt fatvirgjėr,
  Fill sapo toku ia rilindėm moralit dragonjimin-o dashurimėza ime...


  netisveizi@yahoo.com
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 17-01-2007 mė 12:38

 3. #3
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  SONETET E GJASHTAVE

  -106-

  Kėndoj nėmtares botė-shurdhėroj nė tjetrėn,
  Mė rreh gjithkah drita e mbytem errėtirė,
  Flladi mė hap portat, por fati mė fal kthetrėn,
  Gazmi harlis ėndrrat e unė-brengpazhbirė.

  Kalėroj murlanesh a gjarpėrim zvarr sedrėn,
  Urith friknaje jam a shkėmbth nėn shkrepėtirė,
  Shpatėtar ardhmėtar a rojtar pėr botvjetrėn,
  Gjelbran thinjimlavd a shkretti ndėr ngjethėtirė?

  Krejt zotat m’i pėrtypin tė mokrave fjalė,
  Ligem e s’di ē’kėrkoj mes pyjesh tė hiēnisė,
  Ē’ka mė mungon s’po gjej kah t’i ndryshoj trishtisė.

  Ndoshta kroje yjesh njė shenjtkė lus me kaltrė,
  A prej zgjojesh agu-flur qoftė a vegbardhė...
  Ngushėllenj pashpresė zellfort pėrgjėroj flirtnisė!


  -116-

  Me krahun prej pulbardhe mė ledhon brishtaz ndėr sup,
  Por prej zambakut vrikthprerė tė puthjes-ka frikė,
  Ē’mė tundon lakuriqshėm e rish purpurlon ėnd’turp,
  Loz e shend pa fund e fundmė ngėrē: ē’lojė ndjell’ligė.

  Shkujdesmadh gishtėrinjsh i kreh flokėt leshterikė,
  Kėmishėn oqeanike ėmbėlth m’a flak nė trup,
  Rrezėllima kometash i hirnoj mbi qerpikė,
  Fėmijrores pėrqafje mė drithron dehshėm nėn muzg.

  Mes shirokė lotėsh eh ē’mėshirė kall, eh ē’trishtė,
  Teksa shpirtin beson se ia ngujttij nė brengburg,
  Pas re pendimash e fsheh dėshirėn fort ndjenjdlirtė.

  Eja guxo e shterja prroskat e vajit nė mund,
  Plagmėkatin ze adhuron kėsulkuqja makthtrilltė,
  E prehrit rish lyp’paqse ligsht mė vjollcet-t’a pėrkund...


  -126-

  Vejushzė na mbet princesha si dardha nė shkrumbishtė,
  Juga i ējerr qyqimin, gazmimi e mbyt ndėr lotė,
  Tash mbet tė dhelė kujtimin zambakėsh aromtrishtė,
  Kėshtjella e saraji kurrvlerė si ka nė botė.

  Tej adhuron ciganėt sa i ngjethėrin keq mishtė,
  Tek dyzohen shtegtimash tė pa lavd e krejt pa sqotė,
  Nė ēdo baladė, klarina-ardhnimės sa gjethbrishtė,
  Pėr varr-pa pėllėmbė dhé e me qiell sa hirplotė.

  Nis ėndėrrenjat reshė-gushkuqė krahshkulur dimri,
  Mė kotthi pret pranverėn t’i kthehet tok me ringjalljen,
  Lamtumirza e thėthin ndėrsa gjithkund sheh pėrtalljen.

  Pse ende po ngujohesh nė verbtarin sy qiriri,
  Shpejt braktis tėrēka e rend shtegut nga tė thėrret briri:
  “Nuk duhet tė tė lerė, por pas t’a leshė ti kamjen!”...


  -136-

  Lotpalarit iris nata uzurpon ēdo pushtet,
  Qerpikėsh plumb rėndojnė qyqet e pikėllimit,
  Shpirti mes dallgė udhkryqesh eh sa dhembshėm humbet,
  Terri fort varrthellė, ē’verbonjė-shpres’ e ngushllimit.

  Tej, shkretit ku fati kahprapthtė me kobin puthet,
  Ku gjithkush altarėsh i beson paq vetflijimit,
  Njė shkėndijės shoh si mbi kėmbana shndrimash buēet,
  Palindtarin gaz kuptoj pse i pėrket agimit.

  Petkash brenge le tė hiret ky ēast nervtrazuar,
  Krejt le t’a shterė gjoksin zėri hidhnor nė heshtje,
  Ky karvan shendpėrmortshėm le mos tė gjejė prehje.

  Le tė pėrflaken faret kujtimesh mallharruar,
  Por, ē’ka pėr tė ikur-shpejt shkon, pa mua e pa ty,
  Ndaj boll pra: trembi korbat, pėllumba argjend ndėr sy...


  -146-

  Nė letėr higjenike t’i shtypėsh ungjill dashurisė,
  Destinimin pėrkushtimor do e s’do e flak nė plehra;
  Njė ēek dhe e harron nė xhep kur i fal rrobat modvjetra,
  Mbase lig tuj ia ē’mardhur nė njė skaj djallthin urtisė.

  Pse nuk guxon t’i gozhdėsh qivur i varesh trisht nė kthetra,
  S’harron harresa e si rob lufte tė trajton humbtisė;
  Mes shpagmadhes drejtėsi as vetja s’i shpėton furisė,
  Kur tash s’e ndjen me ē’fuqi pendese rish psallt hyjnim jeta.

  T’i bėhesh kėngėtar nam’mirė instiktesh papagalli,
  Rrėfen qė mbete pa diagnostikuar nga mėshira,
  Ēastesh kur shend’helmor ritualisht t’i shkul pendėt halli.

  Ndodh qė dhe i lyp qielltarėve ndėr pėrshpirtmėrira,
  Me pėrrallrrufenjtin kalė flatrues ngjizur nga fati...
  Kujt, ty qė ende plluskon mes liqenj ideshė thellpazhbira?!


  -156-

  Qė tash jap tre ėndrra dhe gatuar libra-dy plepa,
  Drerusha tė mė dojė si tė jem Adami vetė,
  Por, bujarim njė mikthi im fal liqenin tok me grepa,
  E kjo sirenė qorre do t’a dojė me fort shkretė.

  Yje e errnaja si nė ēdo bursė qenkan vlera,
  Sa kohė na murgon identiteti nė kuletė,
  I pėrkasim gjithkushje qė shpėrblenka pa hilera,
  Adhurenjtaret tona sa gjarpėrushka dhe bletė.

  Qark na veshin si drita me sa gaz e plot pėrkorė,
  Si zeusėsh na gjunjen shėrbėtorkat flijimtare,
  Maskat pėrkushtore nxijnė thinjė e skuqin borė.

  Ankandi mbetet hapur me pa dyer e dritare,
  Dalin e hyjnė nesh sheikėr e princėr rastėsorė,
  Si mos betohemi ēdo ēast pėr shenjtoret tradhtare?!


  -166-

  Pėrshndrit pėrmbi ēarēafė ky planet orbitpanjohur,
  Mister dheri shenjtor ku mė sython ėndrrat rinia,
  Fort kam dėshiruar tė jem endacakth shtegpalodhur,
  Tė kalėroj e humb pėrmes visesh fatpaarrira.

  Krua buzės t’a pij akullin etjes trisht pėrlotur,
  Blirnajshkrumbtė tė mė bėhet shpirti nga kėrshėria,
  Veē njė ēast tė prehem liqengjirin puhisht brofur,
  E pas gjatputhjesh tė trembnim si zogjthtė ndėr lėndina.

  Mė lejo pra t’i zgjas gishtat krejt tė t’a gris dėborėn,
  Tė mahnij lumturisht me gjelbėritė e hovit tėnd,
  Shtjellaromash tė serenatem mbetur dehmės pa mėnd.

  Rish tė gjunjem: lermė e mos guxo tė m’a kthesh dorėn,
  Lulet a s’rilinden tė kėputen pėr bukurinė,
  Po vashat a nuk nimfen t’u dhurojmė dashurinė?!


  -176-

  Mimozat po ēelin bisqe kohreja,
  Por njė ditėz a s’do tė fishken dhe ‘to?
  Ja qė pėr gjithkėnd fsheh njė cak pranvera,
  Dhe nėse bleronja fat’tej’jetshme do.

  Jeta dhuron ylberima ndjellēveshma,
  Por vjen ēasti shuhen-kjo mbetka kredo,
  Mallkuar a bekuar shter shpirt jeta,
  Ē’ka dėshmon qė sa tė ēmon fort pra e ēmo.

  Dallėndyshja rrit flatrues dritdenjė,
  Por ja qė dhe zogjth korbi mėkon ėmbėl,
  Po pse? Sepse jeta qenka ritshenjtė!

  Ndaj ē’e tremb vegnajė fundparėn ėndėrr,
  Nė zemrat klithin: jemi bij mėkati,
  Kjo, pse jona rini, aq gjatė, s’do zgjati...


  -186-

  Po shter e shndrimės gurrė e syri fshihet errit,
  Vegut qashtron misteresh nė lėndėzon kund shpirti,
  Frymzvarra rish thelltirat kurthinave tė tmerrit,
  Ku mrekullimtari flok valzohet duarsh trishti.

  Nė vėrtet kaq lojnare qenkan shpagonjat ferrit,
  Mes zjarrni dėshirimash veē hi mbetsha prej ligshtti,
  Pse ndėr dreqėr e shenjtė hyj si mollė e sherrit,
  Dashuri t’u grabij-le tė kryqem allakrishtthi.

  Ē’ka i fal ėndėrrimės krijonjsi i thėllimės,
  Pėrkushtim e bukuri, epsh, ē’mėkatim e lumtim,
  Shpejt t’i kthejnė u lutem sa mė ngut prej mėrgimės.

  Jo zhindkė, verb’adhurenjash nuk tė ndjell nė tundim,
  Kur murgeshtarja ndjenjė s’tė flijonka tėrbimės,
  Pra: na qofshin krahrorėt kėmbanare nė kumbim...


  -196-

  Ajo u tret tej si dallėndyshkė fundvjeshte ndėr re,
  Ajo u fishk krejt-gonxhe dritprerė pa lulėzuar,
  Ajo u bė shtrat lumi qė nuk iu bind asnjė rrjedhe,
  Ajo u fik tok me zjarrin-as hi s’mė la nė duar.

  Shpresligmazi zemrės m’ia kėputi ēdo tel harpe,
  Gazit m’ia shoi yjet e ndjenjės ogurēmuar,
  Irisdetesh ra e humbi si perla nėn trokth vale,
  E sot ēdo flutur ngjethėrin klith’erės kobngujuar.

  Ē’hyjni guxon tė m’a rrėfejė udhėn fatit humbur,
  Shteginė e mėrgimave drejt kthimave pa kufij,
  Drejt ardhjesh harraqare gremiskohės mallkonjlumtur,

  Tė ēastit kur mė dehej korbėtirash djalėria,
  Aromash mall’lashtta qė rish mė ndjellin tharmēudi...
  Nesėr, do m’i bien harpės siē di veē dashuria?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 17-01-2007 mė 12:41

 4. #4
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  ...EH KJO EDENIANE !


  Tundonja hesht mbi mua e i lėshon pickamė gjarpėrzėrit nė tetėdhjetė goditje,
  Pėrngjethma mė puth ēdo pore mallpėrgjakshėm e dhembjes i falem si mos tė jem nė gjumė,
  Gjith’heri po paguaj me dėshirė pėr blerjen e fitimin e lumturenjave qoftė dhe me hile,
  Dhe ca mė ēmendurisht i hedh shifrat nė bursat e ndaluara me ligj tė fatkeqėsive,
  Rrotullohem nė shdredhat e kamzhikut fėrgėllues e epshit-nuk di, nė jam a s’jam mė unė.

  Pavarėsisht mohimit tė lirisė pėrzgjedhėse si mund tė rreshtim vallė sė jetuari,
  Thėllimit mos tė trokas nė portė dėshire e mos mė bėhet limfė drite prushėruar rrembash,
  Kur gjithkrejtqark gjykatėsit e moralit s’po lenė meshė inēestesh sė festuari,
  Ndėrtojnė e shembin idhuj baltėrimi pa ditur ku t’ia gjejnė varret shpirtit sė penduari,
  Eja e arratisemi nga kjo valle zjarrkalbur e paqėn kėrkojmė njeri’tjetrit thelli shkrepash.

  Ku nuk mund tė mbrohemi virgjėrisht nga vetvetja as ndjesa ime e as lutja jote,
  Kratereve tė gojės ku prroskat e magmvės na thekin bukėn e pashterė tė mishrave,
  Pas pak palmat e gishtave qiejt e gjinjve pėrkėdhelin ku shenjttėt gjejnė hoje,
  Pėr tė bletėruar vullnetin ėmbėlthak nė zemrat qė nuk kanė prej turpėrimvėrtetės droje,
  Eja fshihemi tok nė bunkerin e njė kokėrrze lajthie, largu temperuesve xhelozistė tė thikave.

  Ndoshta nėn fiere dhelimash ēerdhen do na e falė kėtė natė njė yll kėrmilluar,
  Bekimfundmi tė largohemi nga natyra shpres’hirnosur e njerėzve rutinrrezikshėm,
  Tok tė masim koordinatat e kėngėve pa ngjizur nė ėndėrrenjat sapo pėrzhbiruar,
  Pa u kthyer nė ngastrat hashashiste tė humbtarėve qė thėthijnė ajrin e fatit lėngimuar,
  Pra brenda amfiteatrit tė njė loti vese nga e jona dashuri ti zbojmė shekspirėt pameritshėm.

  Sepse nė saksofonin e sė tashmes buqeta jehonash derdhim dhertirave tė qeshmave,
  Asgjė s’do pėrfitojmė nėse korigjojmė gabimet tona nė jetėt e tė tjerėve-ardhmės,
  Ky ngushėllim parapėrcaktor s’ka pse na rradhit nė nekrologjitė e balsamosura djeshmave,
  Si engjėj tė paemėrt askush s’do na kujtojė nesėr ndėr panairėt e kreshmave,
  Ndaj shtyllės kurrizore tė muzės po i lutem sot tė jeshė lugina pėrmbytmėtare e palcės.

  E ti mos m’u llasto thjesht veē pėr tė ndėrruar petkat si stinė kalendarngatėrruara,
  Kur zemrat boll mirė e dijmė qė i veshim me tė njėjtat nostalgjike vjetėrsira,
  Rish padeshifrueshėm pėr t’u fshehur nė edenet e adhuronjave shtegpėrēmuara,
  Nga ku kthehemi pėr t’u ngujuar vetmohimės nė vajin e kandilėve ndanė udhfateve lėnguara,
  Pėrderisa nuk gjejmė dot njė amplifikator guxime ku ndjenja tė furtunet nė miliarda klitha.

  Por ja qė ti ende pranon tė mė pėrhapesh krahėrorit veē si njė parfum nėndhesor,
  T’i ndjej ēdo ēast qelizat si mė hyjnė rrėnjėsh trėndafili sagonxhuar imungesės,
  Ngjitesh deri nė shkėndijat e epsheve qė mė yjėzohen nė tavanet e qerpikut fort mjeror,
  Pastaj rrėpiresh dėborė pėrngjethmave lakuriqėsisė pėr tė mė bėrė theror,
  Teksa dua tė tė ndal pėr tė t’i dhėnė ngjyra miklimse marrėzisė e dy-tri metafora zbulesės.

  Sakaq humbas mes stuhisė sė hirit tė trishtimit qė mė pėrqafon kurthėruar,
  Duke m’u lutur tė bėj njė magji e t’ia kthej rish fatin nė parbuisjen e pemės sė zjarrqershisė,
  Ku dikurė mijra zogj zbrisnin tė kėndonin prelude dashurimit e tash largmėrguar,
  As shkronjat e emrit nuk ia skalisin mermer’puhisė nė fluturimat e gazmendit pėrēmuar,
  E mė bekon dorėn ngushėllore qė uritur durim ia vjel frutet thėllimit tė stinpshertisė.

  Ngulmova tė gris gjashtė mijė perde vetėtimash qė t’a adhuroj kaq gjelbėrore,
  Ndėr luspa petlazambakėsh mė rrėshkiste gishtash gjarpėrushėza ndjelledeniane,
  Herė pėrfund thellėsirave tė dėshirimit zhgėnjor humbte koralesh shndritmėrisht perlėzore,
  Herė mė trembej lėndinave tė errėsirės sė mendimit si bijzė keqtrajtuar njerkėzore,
  Si tash qė prej majės sė piramidmėkatit mė zbret vrap’penduar brinjėve ndėr meridiane.

  Qenve tė slitfjalėve ua shpejton ndėrsimin pėr tė mbėrrirė lėndinėzave tė heshtjes,
  Ku hijet e zogjve ē’vetėtimėzuar zbresin nė pėllėmbėn e akullt tė nostalgjisė,
  Thėrrmijzat e petaleve tė komplimenteve ēukasin pėr t’i falur trajtėn e dikurttė qeshjes,
  Pa e parė peliēen e mėrdhimės si e ka mbėshtjellė zemrėn najlon ngėrdheshjes,
  Ku ende pyet tė hidhet apo jo pėrfundti grishash ku unė e pres mes rrathflakėve tė magjisė.

  Nė pandeh qė jam fyt ferri-ēdokush qė e ka frikė do dijė si tė ruhet-mos shkojė ferrit,
  Ka qindra shtigje pėr tė ngjitzbritur qiejt e mjafton injekto hapash entuziazėm,
  Sado tė duelen era e retė vela e guximit s’do t’a pėrmbysė flatrimin-kaltėrimi kurrė s’djerr,
  Bile, shpėrdredha e intelektit me tė mungesės domosdoshmėri shpėtimkotaz bėjnė sherr,
  Sado tė jeshė amshim-jam flijima, e sado tė mos dua tė jem kufomė-je veē kazėm.

  Pse nė evoluimin e rastėsive perfektėsisht gjen kohėn e fundit tė vet gjithshka,
  Ndoshta mė thjesht se sa kur nisi t’a konvertojė sipėrfaqen e ndjenjės nė hektarė,
  Ē’shėmbėllimi i dashurisė tė kthen origjinės ku ishe rruazė tek gjaku mblidhte mijėra grimza
  E kjo kėngėz lamtumire po qe se t’a kurdis gramafonin do jetė veē kor mjeran plot klitha,
  Nėse jetuam nė pajetė-kushedi ėndrrash vdekojmė pavdekės tok me yjet shkreptarė.

  Shpejt u pėrballėm me tė keqen ndaj fituam pse duhej tė rriteshim si stuhitė shpejt,
  Mes djerranishtash tė rinisė humbur ditėm t’ia ndėrtojmė kantieret pėrvojės,
  Aty’kėtu hodhėn shtat dhe pyjet e urtėsisė qė ballė sėpate i mėsuam tė marshojnė veē drejt
  Dhe pse s’rreshtin rrėnjėsh sė na vjedhuri-toka e bujarisė kurrė s’na u mvrenjt,
  Por s’po kultivojmė baltėn e lotit tonė, kjo keqė e pakrahasimttė-thua na bėhet shtrojėz?

  E teksa rrėzohem nė portat e poreve tė tua zhbiroj ligsht trupin qė e adhuron dhe terri,
  Dritė bėhem pėrthellė kapilarėve qė thėthijnė njė energji ēudi tė pa koncepttė,
  Dhe pse i kufizuar prej kangjellave tė lėkurės ku pranga dėnimreja mė kalitka tmerri,
  Liria mė mbetet njė pelikan me sqepin nė thithat e diejgjinjve verbėruar prej epshi,
  Teksa kėshtjellza e horizontit ku skllavem mė dhemb pse u lartua rreth njė kroi lotshterptė.

  Kjo do tė thotė qė tentakulat e dashurisė tė tė shtrihen deri nė oqeanė dėshpėrimi,
  Pėr tė gjetur kontinentet e kėnaqėsisė fshehur nėn ēarēafė murlanesh shtratit tė kohės,
  Majė kepthirrjes pėr ndihmė ciklonet e kėmbanareve tė ngjiren prej pėshpėrimi,
  Kur unė e ti njė fjord ndėr fluturim dallėndyshesh ndėrtojmė mes engjėjsh kėrshėrimi,
  Dhe pse na u dashka t’i veshim nė tė zeza zanat e mushtit qė na i japi shijen etjes e brokės.

  Ēudi si shekujsh s’e ngatėrrojmė kujdesin me frikėn e jemi ogurė pambrojtur ende,
  Zambakė qė nuk na i hap ēadrat muzgu mos tė na drittė deri nė kėrthizė shiu i agimit,
  Ndonėse shtjellėzohemi karusel gazmendit temjani i smogut na tharton mendje,
  Shkall’lumturimit hipim e zbresim mirazhesh e rish arratirave mbetemi origjinazi nė rendje,
  Jemi mėndafsh nxire qė i thurėn petk bekimin, bile dhe pishtarė zjarrvėnėsie tė prarimit.

  Tej shkrumbanisė pa remė loti pėrmes hirit kėrkojmė puset e epshit zbathurirė,
  Nga dhjetė qė gjejmė mbuluar korbash, kovės time prej mashkulli do i mjaftonte veē njė,
  Kur shkabisht ti sokėllim mbi nėntė tė tjerėt pėr peshkun e vesit mbytur-e sa urirė,
  Kridhesh thellėsirash qelburintare gjaku pa e njohur veten ritualit shthurirė,
  E s’di-tė bėhem litar tė tė nxjerr prej hėne a tė tė le fundi tok me kurortarin djallth shterpė?

  E ja qė t’i shmangem mundėsisė sė jetės do tė thotė tė bashkėjetoj nė njė akt me vdekjen,
  Portat e dheut t’i hap me ēelėsin qė ruan nė kafkė thesari vetmia e pa ngushėllim,
  Mes autostradash brejtur krimbash pėrjetėsimi t’a mamuzoj ēmenduri veten,
  Qytete paqenies llamburirė nga fosfori i eshtrave qė me palcė virgjėrtare mėkojnė heshtjen,
  Kur fare thjeshtė mund tė mė tiganisėsh prehrit si kermillth a mėzth shfrimhungėrim.

  Shpesh mė duhet tė pėrdor metrin e fantazisė mbi letrėn ku veēse mbjell e shkul vargje,
  Pakufijmėrisht tė mendoj pėr qiellin e kėshtjellės ku dua tė tė fsheh trillesh guxuar,
  Lypen mijėra kubikė me mure pėr bedenat yje mbi yjė e pėr ura ėndrrash-sa harqe,
  E ja qė pa argjil s’ka si piqet tullė nė furrat e zemrave tona mbetur pa pragje,
  Ja qė argjili i orgazmės sate mbeti padėshirimit nė testament tė tjetėr kujt robrisht ngujuar.

  Pra, domosdodhmėrisht duhet luftuar mirė nė arenėn e qėllimeve idepėrzėna,
  Jo pėr tė fituar tehun e shpatės mė falenderimthellė por pėr t’i hapur pėrkushtimit rrugė,
  Do bindur shenjtti i besimit tė na prijė droj’pa pėr tė ecur mė tej turptaresh bėma,
  Ushtarėt e harrimit tė urdhėrojmė t’a zbojnė prej shtegut gjithkėnd na ndalon gazit nė nėma,
  Drejt betejės sė re pa kompromis ku na pret rilindja jo ngadhnjes por riciklimit-kurrė!

  Ndaj jam zeppelinė kėnaqėsie kur mė dhuron puhiza “njėmbėdhjetė minutėshe” nga jotja jetė,
  Ani pse mė thua qė krejt zymbylishtat e fatit veē t’u shkelshin nga hapi im blatimnaje,
  Kur dheu i frymėmarrjes gadishull pėrkėdhele mbeten pronė e tjetėrkujt vėrtetė,
  E veē jeta e tij nuk ėdhtė mė e tij por e shenjttve qė e mbrojnė prej liganive tona ngjethtė,
  Megjithatė i vetmi ngushėllim-fakti qė ati i hyjve ėshtė dhe yni atė-nė ēdo falje.

  Prej fjordit tė syrit e zgjidh barkėn e vela muzgore m’a shtyn nė passje instiktin,
  Haluēinacionazi me gjeometrinė primitive i mat miljet dhembjeve dėshirpapėrshkuara,
  Herė majė direk papėrgjegjshmėrie hipi vetė e heri klandestinaz flamur flirtin,
  Bashi i rastėsisė mė lyp t’a gdhend lahutė kur heretikisht duhet tė lyp turra pėr trishtin,
  Ku, njė pas njė do tė pėrfunden gjithė pishtarėt qė vegimuan tė na pėrpijnė pasionflakėruara.

  Pėrmasash dhurimi askush ende s’na beson si ia vemė dashurisė kufijtė intuitivė,
  E merimangat e xhelozisė na ndėrsejnė tė na e shthurin syth pas sythi hartėn e mendimit,
  Rapsodive thirrjelashtta kthehen t’i zbulojnė ndjenjės sė vet krojet aq e aq primitivė,
  Ku etja pėrdhunisht ua fiton kėnaqėsitė tuj ia robėruar emocionit dherat plazmimzhivė,
  Turpėruar luftė pas luftė vijnė tė na adhurojnė si qiej grishmėrinj i falim ritualisht spermimit.

  Nė mokrat e tė kuptuarit kund s’e gjejnė grurin e domosdoshmėrisė ricikluese tė lirisė,
  Dhe pse klithfushatash kryqėzore nuk i lanė meridian pa i pushtuar idesė gjelbėrore,
  Por shihini tash nė platetė e zemrave ē’fantazma karikaturiste u bėjnė striptizė,
  E qark mijėrat ngastrina haluēinacionesh mbjellė baltrash dėshpėrimi hashashisht me sifilizė,
  Vetėm pse nuk ia gjejnė varrit tė shpirtit rrėnjėt e pyjeve tė parajsėzimave shterpėrore.

  Pėrkundėrshtisht me fatin duan tė nxjerrin mjaltin prej gjakut tė lumturimit mohuar,
  Kur dhe gurėt e dijnė qė hėna nuk milet sado qeshjebardhė t’na e shtjellėzojė blegėrimėn,
  Kjo gjini duhet tė t’a pjellė palcėn qė tė mburresh pse genin nė gen i ke ē’koduar,
  Kur dihet qė eshtrave tė amės sė saj imi gjysh miljona shekujsh ciklisht mua mė ka klonuar,
  Pse s’i noteroi thjesht sarajet e vaginės por nė ēdo pore ia testamentoi ngjethėrimėn.

  Pra qenkan veē tė miat portat e kohės ku i hyjnė e dalin dėshmitarėt pėrkushtimit,
  Me pishtarė flak’argjendtė gazmendi stafetuar nė bij jetpambėrrirė maratonash,
  E tej nė bregun pazjarrmėruar tė jehonės dhėmbėt po mprehin peshkaqenėt e pėrēundnimit,
  Rreth ishullit tė syrit duke stuhiuar direkėt e lavdisė qė u mbytnė po thesarshkrumbimit,
  Kur teorema dinakėrive askush nuk orvatet tė na vėrtetojė kahun polzhvendosmash.

  Pse mbetmė atlasė tė hapur orientimi pėr ēdo rrymė qė shfleton pathėntaret fjalė,
  Mjafton ndėr ugaret e analfabetizmit tė shenjave t’i gjeshė dej plugut tė shndritmėnisė,
  Mollėn t’a bindėsh pėr atėsinė edeniane e krahėror’elbit tė derdhesh puthjevalė,
  Luginash terri tė derdhesh dallgflakėrues e pėrrallisht majmajė yjesh tė bėhesh rishmi kalė,
  Patkoi shteg’ri me ēelikun e patkoit krenimvjetėr shkėndijon pėrmbi kudhrat e flijtmėnisė.

  Boll shpikėm mekanizma horoskopiste pėr tė zbuluar tė ardhmen tonė tė pa emėr,
  Boll u pėrpoqėm tė paracaktojmė rrezen e radarit nė kozmosirėn e ndjenjėsive,
  Boll i pyetėm milingonat paraplegjikale tė fjalėve si ia rrėzuan fortesat zellit krenarimvjetėr,
  Boll cirqeve hipnotike na pėrdorėn pėr tė trembur spektatorėt ende adhurimit verbėr,
  “Tash e tashmja-gjithshka kemi”! pse mos t’i bėhemi mėkim pa trokitur porta ėndėrrive?!

  Sado qė rishmi nuk po ia transkriptojmė njeri’tjetrit gjuhėn bekimfalėse tė intuitės,
  Enciklopedi shqisave arkeologjikisht rrėmojmė t’i gjejmė relikat koh’humbura besimit,
  Veēse nė sistemet e tė menduarit nuk zhbirojmė dot e sonda na thyhet frikės,
  T’i ekuilibrojmė biodiversitetet tė kuptuarit-ndėr shkenca tė panjohura s’bėhemi dot shpikės,
  Thjesht pra tė marrim e tė japim dopingun e epshit pa i kėrkuar tė njėjtin kah trembimit.

  A s’sheh si na e ledhaton lėndinėn e veshit harmonia e kėtij shiu gjelbėror tė arsyetuari,
  E jo koret shthurantare tė impulsivitetit gjinkalltar pa dirigjent disiplinimi ideor,
  Dhe pse kalendarėsh s’po gjej mė se ku pranverat tona nisin e mbarojnė se pllenuari,
  Dhe kur nė krateret e gojės veē hiri i dueteve vallzon trishtimit sa fort mjeruari,
  Pėrderisa nė teatro fshehmash po lutemi tė na pėrgjojė njė gjeni’ri-mbase moxarti premtor.

  Apo njė shekspir gati pėr tė na rrėfyer se liria pa koordinata e tonit gjarpėrim,
  E mbaron sė enduri pėlhurėn e qiellit tė vet ku fillon liria e maces ndėr tjegulla hėne,
  Kurse nė manualet e hipokrizisė standartisht pėr lirinė e njeriut-tepėr vonė,
  T’a vazhdojmė thurjen e fijeve tė erės dheut ku veē liria e shenjttve e ka tashmi pronė,
  Prej andej tė pėrjashtuar jemi e tė pameritė pėr tė hyrė as klandestinazi nė oborre ėndrre.

  Nėse kurthi i manisė drejt mrekullisė femėrore mė grisht nė teh flirti me ēdo ēmim,
  Nėse trilli kuēedror drejt hyjnimit mashkullor tė ndjell nė flakė ferii pa mėdyshje,
  Aherė drenushėza ime pėrralltarin rrezėllim nėse s’ia vleroj, do ia dhurojė-e kujt trim,
  Po legjendari yt lahutės jehonėzuese nė s’i bėhesh muzė-cilės kuēedre a delėze t’i falė himn,
  Ndryshe-tė kam thėnė dikurė, gjithshka nuk ėshtė ndryshe po qe se qashtremi ndryshe.

  Drapėrinj do t’i mprihnim hakmarrjes pėr t’ia mbrojtur nė ēdo kallėz arėn bekimit,
  Kur ja qė destinimin gabojmė pėr tė vėrshuar ndėr fushnaja me tjetėr pronėsi,
  Sa tepėr qenkemi larguar prej etjes sė zjarrvėrtetės dashuri me krojimin drejt shterimit,
  Sa kaptimpabesimazi karvanėt e deveve tė kujtimeve pėrmes dunash treten shtegtimit,
  Ku e harruam mangallin plak tė pėrqafimit nevojparė-unė e ti-mbetur sot krejt pa ngrohtėsi.

  A mos ndoshta toka qė mėrzitet nga pėrkėdhelzat e lumit duhet t’a ndėrrojė lumin,
  Po lumi qė ndodh tė mėrzitet sė pėrkėdheluri si vallė t’a ndėrrojė dhe ai tokėn,
  Dreq o punė! argjil’dritės e uj’amshimit, nė kėtė dhe tjetrės botė-toku ia thartuam brumin,
  Me trenat e karuseleve tė ekstazės mbėrrimė nė diell e ia thėthimė deri nė gen palce rumin,
  A mos thjesht ia shndėrruam nė prrooskė orgazme e thellie si struci fshehim kokėn?!

  Nė leqet e ē’natyralizimit tė vet mblidhka njeriu nevojshmėrisė ngarkesa emocionale,
  Gabimisht tuj i konvertuar ēentralit tė trupit nė shkarkesa pasionshpejta elektrike,
  Periskopėt e nėndetėseve tė shqetėsimit gjithkah paniken nga ky duf shkatėrrimtar vale,
  Ku tornadot seksėruar oqeanin rrokadojnė me kontinentin skakierash mbytfjale,
  Ku qeniet pėrbuzisht superiore brirėt thyejnė pėr tė vendosur ekuilibėr qoftė bile e me hile.

  Marshi i katastrofės qė tash mbledh mbeturinat e lumturimit ogur’zi-s’varej nga ne,
  Palmat e pėrqafimeve shkulur rrėnjėsh tregojnė se kėtu s’ka pasur kurrė ekzotizėm,
  Buburrecat e puthjeve ēiftėzojnė rima pa kah nė rėrė pėrngjethi e rish fshihen nė varre,
  Prej nga ku do kishim dėshirė t’u arratinim metaforave ngjizur zgavrash kafke,
  Veē sa pėr tė korigjuar nė kohė barometrin e realitetit qė nuk tregon presion pėr erotizėm.

  Sa mė tepėr e sa mė nė palcė ia studiojmė shtresat mineralmbajtėse psikologjisė,
  Aq mė pak ia ē’konfigurojmė mbiqenėsinė njėqelizorėsisė diabolike tė kuptimit,
  Dhe kur ua hapim portat maleve tė krahėrorėve tė njeri’tjetrit e llavė hirit kėrkojmė sfinksė
  Arenave tė befasisė ngėrētarė mbetemi kur po ne fantazmėruari rish bėjmė striptizė,
  Nė tė djeshme pa tė nesėrme e nė tė ardhme pa tė shkuar-kroje denjėtorė shkrumbimit.

  Akuariumin e vakuumit mbushim me elementė kimipakonceptualė dėshpėrimi,
  Dhe pse nė poemat e nekrologjizmave e dijmė qė muzat nuk mbjellin rishmazi jetė,
  Veē vdekja e mbretėron asgjėnė dhe nėse na fsheh nėn mjegull polemlagėsht pėshpėrimi,
  Ngecim si peshq flatra’artė nė gėmushat e reve ku rrufe e gjarpėrinj ēifton kėrcėnimi,
  Pėr t’u kthyer dheut shenjttor tė faljes ku na pret amė mėshira nga kjo zgjimė pėrngjethimi

  Kėshtu qenka e s’mund tė ndėrhyjmė pėr t’u drejtuar gardhet e mendimeve tė tjerėve,
  Sė paku hapėsirash kėndpapėrgėnjeshtėrta t’i paracaktojmė caqet sensualitetit tonė,
  Liganėt e vegimave t’u gjejmė e forma barkore t’u japim vallesh ere shtretėrve,
  A mbase mes hartash loti tė zbulojmė ishuj e puthjet t’ia gjelbėrojmė ēdorrėnjėsh pjeshkėve,
  Paēka se do tė thonė rish qė jemi devijacione instiktesh e veē djalli na fal pėrtalljes pronė.

  Ngushėlluari mbi brezaret e letrės ku tash trishti mė shkronjėrohet koshiencės,
  Konstelacionet e epsheve do na venė emra alienizmi e epitafet do na meritojmė nė ēdo varg
  Nėpėr skeleri aforizmash kacavjerrė do ia rrėzojmė katet qiejnxirmėtare brengės,
  Me fibra karboni nga hėna thyer e pėrēmimit njė sondė guximnaive do i sajojmė shpresės,
  Tė na shpjerė ku veē kėnaqėsia utopike e imagjinatės na i ēon kėmbėt parajsorit prag.

  Para kujtdo qė tė na mirseardhė qoftė nė ēezmat e tempullit tė profetizimit tė xhehnetit,
  Qoftė nė biletarinė e kinemasė tė retrospektivės ku padyshim do mbesim celuloidė njė ditė,
  Nė vitrinat e harresės mos ngurojmė pėr tė reklamuar ē’pėrfaqėsuam jetshterit,
  Cilėt jemi pra-tė jemi vetvetja qoftė dhe sikur zvarrė tė na gjarpėrijnė flakėve tė xhehnemit,
  Nėse drejtėsi do tė thotė tė mos duash dhembjen e dashurisė qė tė ringjall perėnditė.

  Tash ē’tė deklamojnė s’kanė dy fenerėt tanė bėmirtarė endur muzgjeve tė njera’tjetrės,
  Dhe pse ka kush tė na prijė drejt ujvarash drite mbetemi rish tė braktisur prej agut,
  Eh sa larg metrikės sė pėrgjėrimit e shtėpisė metaforike tė surrealitetit tė letrės,
  Kur, tė rrėfesh e tė rrėfehesh kush je-tė tjerėt lejon t’a thonė tehndryshkjes sė tė vėrtetės,
  Nėse gjuhtredhazi heshtin kjo tregon se po na gatisin njė aureolė hiri shpagut.

  Krijesa tė pa meritueshme amshimės pėr misionin e ēuarjes sė shpirtit pėrpara,
  Si kurrė s’do ta dijnė sa koncentrat arsyeje mbartin vetvetes pėr ta shndėrruar nė energji
  Keqtinė jashtqitazi konservojnė pa kuptuar qė pėrkundėrt i ndryshojnė botės pėrmasa,
  Gjithėsimit ia ridimensionojnė portat e kėshtjellės sė parajsės ku sot janė veē rrasa,
  Me emrat e mallkonjave vulosur para e pas nesh nga po e njėjta dorė lavdimi plot neveri.

  Vetėm pse vetė na urdhėroi tė duhemi ligjepėrshkelshėm ballė moralit ndėr herezi krimbur,
  Ndoshta pse po mediokrin ritual kryejnė gjithkrijesat e pa plotėsuara fort gabuari,
  I japmarrim orgazma platinėzuar mbiqenies e vjedhfalim ndjenjė-kurrė shtirur,
  Si engjėjt flatėrzuar nė besimin ilegal e si apostuj tė rremė rremba dėshirash zhbirur,
  Ne jemi ne-s’e adhurojmė njeri’tjetrin si do na pėrēmonin tė tjerėt pseudolirisė pranguari.

  Sidoqoftė, kurrheri nuk keni parė njė ftua qė qesh si njė stuhi duke rendur drejt meje,
  Mė shkel me putra dallgėsh e mė fundos mes oqeanisė padhuruar tė pėrqafimit,
  Shėtitores sė yjeve largohet e nga pas rremat e emocioneve nuk mė gjejnė baticash prehje
  Muzgėruar teksa petkahėnore vishet si murgeshėz muze e e mbėrrij ē’tehur epshrrufeje,
  Duhej t’a kisha kafshuar para se t’m’a kapėrcente bregun makthtar tė pėrmallimit.

  Kotthi thonė qė e njėjta nėpėrkė nuk tė pickon dy herė kur arratisesh nė pyllin e zellit,
  Kur sqotta mė ka zhbirur shpirtin e bile thellvenėzuar ėshtė pa mė pyetur nė mua,
  Prej humusit tė inkoshiencės nuk di nė mė pėrēon helm a limfė pėrpjetė kėrcellit,
  Blertėrenjash dhelatore tash jam pushtuar nga kėrmijtė argjendtarė tė vesės sė pėrngjethit
  Nėpėr korbat e kaēurrelave tė natės flatrohet dhe pse indiferencės tė mė braktisė s’dua.

  Jam a nuk jam kullė e sė vėrtetės tek e pėrgjoj nė pasqyrė shpirtkristare mirazhi,
  Eshtė dhe nuk ėshtė kaprrollka e instiktit qė kėrcen tejkufijsh tė bashkshortėsisė,
  Herė kam dėshirė t’i bėhem rėrė frymjanarttė ku shtriganka tė pėrcėllohet thėngjijsh plazhi,
  Herė dua tė mė uraganohet pėrqafimit e tė mė thyej flamurėt e tė mė mbytet nė tė bashi,
  Por, fort ligmi e shoh veten si grurė i djegur mes lėmenjve vlagonjtarė tė shpagėrisė.

  Pjergullat sapjekura tė fjalės ndėr tarracat e gojės t’i vjelin duar fort meritpanjohura,
  Ndonėse s’duhej, ndėr hipotekat e arsyes-pa arsye tė konsideriojnė krejt lashtėsisht pronė,
  Hyjneshat qė tė mbronin lirinė e ē’tė duhen mė tash pasionit tė tij magjingordhura,
  Veē engjėllthkat e ēmendurisė ndiq shkretėtir nudėtirash ndėr kuaj epshi tok mbrothura,
  Ku uritur e etur ujkonjėrisht endem rish nė kėrkimin tėnd oj humbtare jehonė.

  Ja qė veē atyre qė kurrė nuk e paskan hak u troket po kėmbėngulazi fati nė derė,
  Dreqi e hapka e njė frymė e pėrgėnjeshtėrt shenjttėrimi shpėrhapet kėshtjellės,
  Kur perla varur nė njė qafė shtrembėrane as dje e as nesėr virtytit nuk ka hiēthi vlerė,
  As njė buzė e virgjėr qė drojes nuk e tundonka sofrės sė orgjisė nga njė brokėz verė,
  Puthmė pra oj kthetrafantazmore qė s’dėnjonke tė m’i arratishė labirinthesh fshehttare jetės

  A s’po ndjen si po shurdhėrohet patkoi shkrepėtimor i njė kėmbane gjėmflorinjtė,
  Nėpėr dritaret hapur tė reve nė shtėpinė mortēbujttare tė sė ardhmes sonė,
  Pėr tė na shkatėrruar ēatinė e diellit djajtė po farkėtojnė nė kudhrat e moralizmit shkopinjtė,
  Vatrėn tė na hajnnė ilegalisht njeri e tjetri oxhakun-mlleftok po ndėrsehen komshinjtė,
  Nga badiguardėt e kurorėzimit tė mbrohemi tek kjo kauz shtrigtie s’qenkėsh aspak vonė.

  Me mjegull zambakėsh petalemeteoritshėm m’a pushton krojmira zezarin ishull haluēinacioni,
  Ku mbretėresha e dyshimnive mjaltė tharmėtirash ngjizon pėr entuziazmin,
  Dhe pse nė radiot e plejadave tė lumturenjės marshit zulmėtar iu ka djegur stacioni,
  Dhe pse e pa peshė mbetet qiejsh makthėtire dhembnajtira nė ekuator e pole gravitacioni,
  Rish nė shtratin e pekuleve tė trishttirės e le tė m’a pjalmėzojė ēdosythi gazmin.

  Sipas pėrzgjedhmės inferioritare strategjisė sė vullnetit tė natyrave paracaktore,
  Mė ndihmo tash pėr t’u kthyer po nė trajtėn primitive tė asgjėsė mbrujtjedritė,
  Mos mė ler tė strukem ferra iluzionit por jepmė engjėllkėn e kaltrisė t’i bėhem erė shkabore
  Tė mos jem grerėz shurdhane mes rrjetės merimangtare tė mentaliteteve fort prangore,
  Pot thjesht njė biologjist ēiftėzimi qė mes arenash nevoje e kryen aktin bekor pa frikė.

  Statujat akulltare tė budallallėqeve ende mė hirėsojnė kopshtet nėmur tė nostalgjisė,
  Ku mijra ushtri fantazmash po orvaten tė rrėzojnė vetveten e t’i kalėrojnė rishazi podet,
  Nėse nuk dashka tė kthehem e pse duhet tė jem perandori i globthit tė zbrazisė,
  Hijet e madhėrenjave djeshmore mos m’i ndėrse-perl’ e zėrit guackzemrėn tė m’a braktisė,
  Nė kartėn e lėkurės sate me ē’shkėlqim pastaj t’i rrokjezoj rimrimash skaj’jetazi odet?!

  Meqė je veēse ti eterpatradhėtirės-detyra ime ėshtė heshta e artit tė sė vėrtetės,
  Tė mbėrrijė lartnitė zeusiane tė pishtarėve olimpikė ku sot paskan fort nevojė pėr tė,
  Ndoshta shpesh t’i direkohet nė mes krahėrori busullės gabimtare tė shpresės,
  E kur i mungon vetvetja-tė mbėrrijė dhe atje ku s’ka buitur asgjė dhernajtirave tė besės,
  Tejet fėrshėllyer pėrmes mitrės sė qeshjes sate shndėrruar qiellzės sime thjesht nė kėngė.

  Blegėrimat e kopeve qingjthikmprehura tė dijes ēdoditazi arratisen paniktare nga unė,
  Nėn tendat e ēdo nate ende s’di ē’ujk m’i vjedh kur mė dremit currlja e fantazisė,
  Kullotash tė ndaluara i shpura por qė tė mos ikin rish u bie pėrgjėruari ndėr gjunjė,
  Nė kaq territore egrisht grishmėtare ku ulėret rreziku korbat emrin tim kujave po mbrujnė
  Vėrterė dėshiron tė mė adhurosh lapidar mes ledhit klithenjashkrirė zjarrit tė llahtarisė?!

  Nė tjetrėn botė tė perversiteteve do mė kėrkosh ku Helena guximit dėrgoi sė pari Homerin,
  Po nėse nuk ėshtė rrėfenjzanafillazi vendbanimi bekimtar i parajsės fort premtore,
  Sa pa na thėthirė ettazi honzhgėnjima lermė me thonj tė t’a tatuazhoj majpenisit portretin,
  A brenda mureve tė amfiteatėrgjirit ku kacafytma e afshit s’e ndalka koncertin,
  Sepse altarėve tė mėshirenjės s’jam Jezusi e as ti ndėr ligjet e faljes-ama shenjttore.

  Gjenia jonė prej skamėsish na i shtyn gardhet shkultrembėse tė manjakėrizmit mė tej,
  Nė atlaset memecore tė mishrave tė njeri’tjetrit tuj mos lėnė kundmi asnjė gjurmė,
  Foshnja e padukshme e keqardhjes qė s’do vdesim tok qan dritazi fatpanjohės ndėr shpėrgej
  Vetėm pse para premtimit s’dėnjon t’a lindė ky flijim pa cak-vargonjtė na lidh ndėr kėrcej,
  Ligash kacafytur si molla me degėn jemi, si vlaga e dheut me lotpashterin lumė.

  Megjithatė tash e dijmė qė kush e fsheh mėkatin e tjetrit e bėn flakdėshirash dhe vetė,
  Ky libėr shkruar njė herė qindepokash do kėrkojė arena verbimit sy kureshtarė,
  Pėrrallza e xhelozisė sqimhajnse nė pranverėn e buzėve shtrydhet si njė limon shijedhertė,
  E ja qė kama ē’dremitur e dilemės na grisht e na tremb zezanėrisht tehblertė,
  Na i stolis gishtėrinjtė e adhurenjės qė t’a ngulim e tė na ngulet nėpėr klithza pa tė sharė.

  Kreshnik apo mi-unė jam legjendarės pafajtare tradhtenjė po ai-as ēiflig e as pronėsi,
  Ndonėse nė bixhozin e ēastit pas fitimit tė dashurisė ngulmi mė do dhe pėrjetėsinė,
  Jam thjesht njė partner lojshpatash a njė ēek vlerfallctar e mos mė mbaj mėri,
  Ndėr oqeanitė polshtjellėzuara tė benzinės akulluar lutjes mė pėrdor veē njė heri si shkėndij
  E me kthetrat shkulmtare tė tajfuneve nė mllefit pa shlim ndaj varkėzės sime bėj kėrdinė.

  Brenda ciklit riciklor tė jetės jetojmė shumė herė nė shumė forma nė shumė jetė tė tjera,
  Duke ndjekur panjohjes shpesh dy rrugė kur Zoti na ka dhėnė veēse njė zemėr,
  Harruar pse aq gjatė u endėm mes pyjesh tribunale filozofėsh nėpėr mėsonjėtoret zellvjetra
  Veēse kur na pėrball krokodilizmi rendim ritualisht tej moēalishteve pendimshtera,
  Satanizmi idealitik kurrė pa ditur rastėsisė se nė ē’gjini na dhurohet: mashkull a femėr.

  E rish tallemi qerthullive tundimtare se birat e martesės tė shpėtojnė prej urithvetvetes,
  Arash qė nuk na pėrkasin s’druajmė tė mbjellim karrotat tona, spinaqtė e lakrat,
  Ekuilibri i gjasave grurin do na spėrkasė me sekrecionet xixėllimyjta orbitperfektes,
  E nė vezoret e breznive do ngjizim denjėsisht trashėgimtarėt epopeve fshehmėliga heshtjes,
  Pse fundpari kuptuam: gjole ē’besnikėrimi zanafill na janė labirinthet ku luzmen gjakrat.

  Por, ti duajmė oj grabitqare nėse do tė t’ia zjarrėroj krejt hartat tradhėtenjave,
  Herė me tė kuqen e turpit t’i ngjyros e herė me okėrritė e vjeshtrive shtatzanuar,
  Rish krenimpaemėr kur do tė doja tė klithja “tė dua” nė patranskriptėrinė e shenjave,
  Ku mė dhunon tė ul kryet si njė luledielli tejpjekur me dritėrim fati vėrshuar tundimit venave
  Teksa lumturohesh tuj e vjelė kokėrr pas kokrre nėpėr terr tė memecimit epshpraruar.

  Tufat e kometave s’blegėrijnė mė e bile veē ndėr autokamera mediokre poetėsh bėhet luftė,
  Sepse njeriu mbetet ujku qė miliona kopjesh shumėzon vetveten pullit tė anatomisė,
  Qumėsht vetėtime i derdhin kryesh sa pėr t’i kujtuar ėmbėlthsirėn nė prehėr e gushė,
  Kur s’mundin as fijėz bari nga bleria mirenjlargėt t’i pėrqafin hyjnishtores fushė,
  Ku kullotin dėshirat arratirė qė tash nė trajtė hijesh na pėrqarkin prushin e mbrothėsisė.

  Kėnaqėsia e ritit tė tė rrotulluarit na i humb qendėr perpendikularitetit tė qeshjes,
  Ritėmshthurazi djepėzojmė embrionet saformėzuar tė ėndrrave shkrep mė shkrep terri,
  Kot ambalazhohen transportier kohės mirenjat kur njė pas njė kridhen mekanizėm heshtjes,
  Ku i gjejnė but gjakut ardhimtar, kurbanishte-dritės e argjil zanafillor-prehjes,
  Polpolit t’i hallkė hemisferat e sperancės cikėljetse rilindmortesh hareje krojesh mjeri.

  Pa atdhe tuj ecur pas karvanit tė aforizmave bindemi qė veē dheu di tė na mbyllė gojė,
  Asgjė tjetėr s’druan tė na ndalė baticėn e menēurisė qė pėrmbytje ngjiz kudo ku i bie fara,
  Mbetėm konglomerant tejnatyror qė cinizmin kemi jorgan e cmirizmin shtrojė,
  Bletėt e bujarizmit i pėrzumė prej gjoksit e me grethėr i qytetėrojmė fatit ēdo hojė,
  Aq sa dhe dashurinė na e pagėzon blasfemi kjo gjuhė ēensurisht e pa transkripttė nė gjakra.

  Penistarėve idhujtarucė po t’u stolisėsh kryet ndėr shtatore qoftė edhe me kurorė gjembaēi
  Hijet do u zgjaten aq pacaku nė perėndim sa vetet do u duken si kėshill shenjtėsh,
  Ngrejnė e ulin kollona pėr olimpin e moralit sipas lartėsisė qė u lyp ngrurisht kėrrbaēi,
  Skllevėrit duhet t’ua derdhin bazorelievesh portretet-veē pėrjetėsim t’u bronzė llaēi,
  Si njerkėr profecishė na pėrjashtojnė hierarki asgjėsė ku Zoti i kryka krahėsh e veshėsh.

  Po nėse ky stacion kozmosie nuk do t’i kish veshur kozmosirėn ēdo busulle me tė zeza,
  Kush do tė na e besonte krifėn mijvitėshe tė kalėrimit pse rrezaton veē nė tė bardha,
  Nė sot na shpallim dishepuj verbie e me fenė tonė do trembin pasardhėsisht breza,
  Teorritė pėrkundėrtie, ekzistencės, shndrimės sė vet lartin piramidisht pengesa,
  Faret e sė vėrtetės sado larg do na adhurojnė veē ne tek shkėndijojmė mes dallgnajsh hata.

  Fundmi u lodhėm sė na brejturi ferrolidhjet e zemrve urithėt e dyshimnajave tė frikės,
  Deri nė ēastin kur i njohėm gen pėr gen strategjitė e tendencave tė sė panjohurės,
  Paracaktuar pėr tė na qenė pjesė e jetės e thundrimi tė na mbajė lidhur orbitės,
  Ku vėrtiten naivshėm ligjet pėrtalltare tė moralit qė ia hapin mbyllazi hapėsirat idilike etikės,
  Ndėrsa skenat e sė vėrtetės tragjedizojnė duke na ia kthyer nė gijotinare guximin gjuhės.

  Mbetmė roje hambarėve tė durimit duke e kuptuar qashtrisht arabishten e predikatės,
  Shpėtimi nė mbėrriftė-do t’a dhurojmė pėr tė tjerėt drithin e shpėrblimit pa kufizuar,
  E nė sot na vizatojnė nė kartonin e qiellit djegur me majėn ndryshkur tė shpatės,
  Pa nguruar tė na bėjnė shėnjestri e tė na mbulojnė sharjet e hipokritėve me floririn e baltės,
  Thjesht pse po duhemi jo si ta-fshehur-meritojmė tė jemi personazhe melodramash flijuar.

  Nėse ndonjėherė kanė dashur t’na e rijapin-lirinė po s’e kėrkove s’tė jep kush asgjė,
  Me mercenarė kanunimash u lypka luftuar deri tej tė fundmes aortė dhembave klithore,
  Mėnyra mė e paqme pėr tė ngadhėnjyer ēakallores kauz-t’i lidhėsh vetes prangė,
  Lakuriqėzuar prej flokėsh nė thonj tė protestosh mes dhėmbė lukunjarėsh shprespėrgjakmė
  Panikur tė t’adhurojė mjerėzia nė dashurisht i jep pėrmasa drite ndjenjės ekstaztrishtore.

  Ky s’qenka ekzibicion ndėshkimi por shpallje fluturimi e gjithshkaje mungesės zvarritej dje,
  Tretje e ēdo koncepti pa komplekse njėsh me fotonet e rrezimit tė diellit brenda shpirtit,
  Thyerje e zhguallit tė breshkėrinjve qė prijnė pa hapur udhė karvanėt e kohės ende,
  Nga putrat e xhirafės sė tė vėrtetės me kryet qė puth hėnėn nė buzė pėrtej reve,
  Ku entuziazmi na ėshtė ngjitur aq mahnitazi sa kur mos tė ketė gravitacion-do gremisė hirit

  E mjafton veē t’i trazosh thėngjijtė e pėrgjumur tė opinioneve nė mangallin e muzgut,
  Ku sklerozisht mirpresin pensionet pėrzgjedhore tė tė qenit zagarė hyjnizimit tė virgjinitetit,
  Kur vetė nė ēarēafėt e himenit projektojnė montazhe horroriste pėr gjykatėsit e vulgut,
  Nė sallatėn e mbeturinave tė fundjetės pėrziejnė keqnajat me pasionin lashtėtar tė sfurkut,
  Dehur pse vullkanizatorve tė origjinės sė vet ia fshehin botės vezėt e sterilitetit.

  Si ende s’e kanė mėsuar qė kushtet e pjellshmėrisė sė kėnaqėsisė s’varen nga ky avull,
  Kjo mushkėri nikotiniane-si vallė s’e dijnė qė nuk mund t’i bėhet serė fruteve tona,
  Aspiratorve tė frymėmarrjes sė fatit ani pse na lėshojnė insekte thonjinstiktesh djallur,
  Ani pse portretet e idhujtucėve vendosin tė na i tatuazhojnė thellazi nė shpatull,
  Risėrish mbetemi rrjedhė dėlirmėrie qė nė liqenet e shendit mėkojmė midhjet shijepazakonta

  Ne jemi po ne-gjallesa emancipisht tė ndryshme e shpirtėrisht po aq tė ndryshueshme,
  Kur ju emocionalisht nė pirunin e dashurisė nguloni bėrxolla mishėrisht tė njėjta,
  Veēse pse struken mbėshtjellė nė vitrinat e nuditetit me peliēet sa e sa testamentēmueshme
  A pse nė kushtetutat e pėrvjedhtareve kauza mbeten neni 1: breēka ndjellparezistueshme,
  Kuti stolive pėr diamantet qė ofroni s’do gjeni vend sado erozionisht t’ua ketė ėnda.

  Trokisni po nuk hapet porta prej nga arratitė nė gjurmim tė njė humbtar kismeti,
  Kthimi s’ju pranon mbretėri pendimit sepse rrėnojat qė latė janė njujorkėzuar,
  Asnjė ēezėm s’ju njeh mė-asnjė gurore s’ua kujton emrat-asnjė dryn nuk ē’ndryshket sikleti
  Nė hermeticitetin e sistemit tė ideve keni mbetur sėndukė ku i thesar pajėn vdekjes mileti,
  Kur ne jemi kasaforta hapur qytetrimi, ndonėse pėr engjėjt qė na mbrojnė-pėrēmuar.

  Nėn valle kamzhiku ritėm i muzikės urrejttare u jemi pa u privuar nga ankesat,
  Dhe pse dikurė po ata na predikonin qė ligjet e tė rrahurės mbeten fyerja numėr 1 e shpirtit,
  Por daullja e goditjeve nuk na dhemb kurrė aq na vret fjala kur i hiperbolizon sajesat,
  Gjuha poshtėron aq sa alfabetit tė alurimave prind zellmirė i je pėr krejt shartesat,
  Shpesh do tė donim mos tė ishim ninullarėt e njė ėndėrrenje mbi djepin listhyer tė trishtit.

  E sot duhet t’ia mbrojmė krijesės embrionin e konceptualitetit nė mitėr tė ndėrgjegjes,
  Nė lypet t’i thurim njė himn ritėmri betejės shpejt t’i zgjedhim fitores shesh dhe kėsaj rradhe
  Me armėt e prehistorizmit tė ndjenjės ngulm tė luftojmė se kėto kemi-bindėtare vetvetes,
  Strategjizmat nuk na hyjnė nė punė plate aktualitetit ku i dhurojmė jetė vdekjes,
  Ndonėse vdekja mbeti formė jete adhuruar pa kufizime njerėzore botės kalimtare.

  Nė partiturat e pėrditshmėrimit llampadarėt u ndezim komplikacioneve tė harmonisė,
  Qashtėrtisht tė vėshtrojmė ku hapa do tė hedhim jetėsisė se jeta qenka fort e dobishme,
  Udhėve tė vdekjes do vdesim kur vdekja pėr ne do jetė mė e vlefshme se jeta gjysmėshtizė
  Kur nė ballancėn e gjykimshmėtarit anojmė kah rėndet hareja mungore-nė krizė,
  Pse dhe pse pranojmė tė jemi trompė funebriteti kompozicionizma ideore boll zellfrikshme.

  Konstruksionizmat fatkeqėsore si i varėm ēengelėsh qielltive ndryshkur ar’thėthirmash,
  Ashtu dhe mund t’i rrėnojmė si dominotė e kryqeve rrėnon vargan stuhia peizashesh lotimi,
  Kjo mbetet sprovė dashurie pėr mėshirtarinė qė i bindet vullnetit tonė dridhmash,
  Interpretim i hartės gjenetike tė fakteve kur duhet doemos tė marshim klithash,
  Kur dhe pse mund tė na bėhen eshtrat shtresa mermeri jemi rish bėrthama klonimi.

  Spiritualitet kottimi lodhja pėr t’i bindur vuajtjeqarkimtarėt pėr besėreja aleanca,
  Meqė imagjinari armik s’pranon tė jetė mė eter por i pėrbashkėt nė kauzėn ndėshkore,
  E ē’na duhet t’i iventarizojmė dobėsitė kur fare mirė na i ve vetmėkimit nė pjatanca,
  Ballballazi nė ēdo tryezė mirkuptimi jemi e kur kjo nuk funkdionon-teh’argjendtė ndėr shpata
  Fajėsitė nė duele kanė emra tė pėrveēėm, po ato emra gjykimit, si dhe lavdesh kėrmore.

  Sepse para se tė ngujjmė nė thonjėza pėrkufizimesh hektarėt e lirive tė krijesave si ne,
  Si nuk pėrpiqemi tė kuptojmė qoftė dhe petalin ku krahu i njė fluturze ndalon erėn,
  Bile as peshėn e vorbulacioneve tė meditimit s’e masim dot, as ngjyrimat e konceptimeve,
  Magji lidh nė fjongon e gėrshetit tėnd e bile veē pėr tė bėhem hap ushttėtari himneve,
  Mrekullia s’vjen me sasitė e dritareve tė njohjes por me kroin e oxhakut qė bujtt pranverėn

  Temperatura e shpirtit nė dhembje-e njėjtė me atė tė zemrės nė hare kur ti je po ti,
  Jo vetėm nė mysėtinė e pasqyrave tė frikės por, dhe lugėtisė sė karikaturimave adhurore,
  Sado tė ndryshojė kėndi nga na shnajperon e vėrteta syri ballė i ndjen fort trondi,
  Rrjedhave gjakėruar tė lakuriqėsisė ku mjelmat e dyshimės shtohen me sa e sa shpoti,
  Pėr tė na rrėfyer qė i pėrkasim ngrohtėsisht njeri’tjetrit e jo thellit tė pėrgojive akullnore.

  Elikat sekondėshe tė elikopterėve tė lumturimit qė aq shpesh na fshehin murlanedritės,
  Veē pėr brezat mineralizues tė qiejve tanė i kemi a pėr t’u verbuar radarėt cmirtjerėve,
  Dėgjomė nėpėrkėyjtė: duhet tė zhvendosemi tej heshtjes, t’i humbim gjurmė orbitės,
  Ndėr ishujt kozmozikė tė engjėjve mos tė na ndjekė frymėz njeriu dhenjtėrisht mllefit kollitės
  Pse jemi klandestinė tek kjo ngastėr konceptuale-provė parajsimi e lavdmjerėve.

  Pa miq kemi mbetur si vaterlonjė braktisur harruar pa u minuar nga kalendarėt,
  Ku na e lyp ėnda tė vallzojmė mbi monedhė hėne varrosur nėn ballkonė koprracimi,
  Arratisemi burgut tė reve tė ndėrgjegjes-trumpeta e shkopinj bėhemi njė me festėtarėt,
  Qė rish na lenė vetėm teksa na lexojnė gdhendur bebėzash qė ia shthurėm shpirtit thesarėt,
  Asnjė kube herezie nuk mund tė na i bėhet ēerdhe ėndrrave ē’dremitur frėngjie prangimi.

  Ndonėse nė misėrnishte mendimesh na pėrplasen mijra ton breshėr thashethemnaje,
  Dėgjojmė sa tepėr stuhi me laraska grabitqare e veē heshtim nė dordolecianen detyrė,
  Tė fjalėve thėngjij mbledhim pėr t’i vizatuar qiellmallkimės portat e shpėtimit prej mjernaje,
  Prej nga duhet tė arratijmė shpesh nga tashmėtira qė na kall nė napalm e zjarre,
  Pse ende ngurojmė t’i hapim-mjafton veē t’i hapim-e tė themi: s’je e jona oj botė shendzgjyrė

  Mos duke imituar profetėt luturazi duhet t’i falim meqė nuk di ē’bėn kjo dhelpėrinė,
  A mund tė ngrejė kulte mėshire njera palė pa ringjallje shenjtėsh pendimi tė palės tjetėr,
  Me gozhdėt e moralit pa moral na rikryqin po tek i njėjti tra ku hajni shau perėndinė,
  Trojet e tė drejtave themeltare na pushtojnė e bile na e qėndisin me flakė vegimtire shtėpinė
  Ku do donim me njeri’tjetrin tė rrinim si vera me kupėn e si flladi me perden pluhurvjetėr.

  Metamorfozės gjenetike me njė lumė thėllimi na ndanė sa ndėr degėn tej tė tij jemi dy anė,
  Urė nuk ndėrtojmė dot se s’ka brigje ku t’i mbėshtesė parmakėt vullneti hyjnor,
  Si kurrė s’mėsuam dot qė shtigje jehonash jemi ari dhe ēeliku i gaznjėjtės kėmbanė,
  Oksigjeni dhe hidrogjeni i po atij uji qė i pagėzon e kur nisin i besojnė qiellimit-e lenė mėnjanė,
  Pse jeta qenka njė pėrrallėz biblikisht e tjetėrsueshme siē ia do dėshira sekujt frymor.

  Nga psallmet e gjithcilit ishim tė pėrjashtuar ndaj e testamentuam librin tonė fshehmaz,
  Me kopertina blasfemizmi pa i sajuar manastire mėkatit qė u pagėzoka fron hipokrizmash,
  Paralitike dora bekore qė shenjttshtrigon njerėzinė si t’ish Zoti vetė-sa ngjethmaz,
  Ruajna prej jargėrimit pėrvėlues qė prehrit na ujėvaret gjakėrim fort rrenjtaz,
  Nė njė papėrsosuri tė pa principttė qė na e shpall dashurinė denjėtare veē pėr lot krismash

  Ti ende qenke molla e njė tjetėr kopshtari e unė urdhėruar pėr t’a ngrėnė-ndaluar,
  Ti-supa kėrpudhngrohtė e ėndjes nė kafkėn time e unė kreshmėruari nė tė pėrjetshmen uri,
  Ti-delja ndjellzezė dėborė ulėrisė e unė ujk qė vesit virgjėrinė ia ruaj praruar,
  Ti-diamant pėrtherės majė piramidės adhurore e unė faraon pas urithnajave harbuar,
  Ti-haxhilere deve bindur pėr nė mekėn e zemrės sime e unė s’duhet me qenė aty-ē’ēudi!

  Pėrzėmė dhe nė dua tė kėndoj ende humbur pyllit tė pishave brenda kokės tėnde,
  Si gjithė kumuritė duhet tė gjej kafazin tim tė lirisė nė puhiza shtegngatėrruara hareje,
  Sferat e tingujve s’di si rish mė detyron t’i lidh nė harmoni puthjesh zjarrėndje,
  Brenda bombolės sė heshtjes shndėrrohem nė metan e si njė shkėndijėz tė fsheh nė mėndje,
  Ruajna o hirėsi nga ky pentagram kėnaqėsie, zbomė pra nga ky pakt ē’paqtimi pa prehje.

  Shpejt do tė jemi epopeve-e kaluar, e thembrat e kėtij kujtimi do na ndjekin pas si hije,
  Nėpėr fljolla malli ndjellargjendta do harrohemi si millet e vetėtimave pa shpata,
  Mbi oazin e njė pikėze loti do mė kenė rėnė gjethet e ullirit tė rinisė rrėnjtharė e pa shije,
  Teksa ti do tė jeshė njė biēikletė petalendryshkur zhvidhosur e flakur tej nė korije,
  Nėse arenės sė kėtij ēasti nuk plas kalldrėmi e gazmendur s’shpėrthen shatėrvan orgazma

  Ndal! mos rend pas stėrkalave tė fjalės sa ende nuk ka kurdisur zemrekun stuhia,
  Pėrpas pasqyrės avulluar tė pasthirrmave vėshtro kodrėn ku tempull i je majė,
  Spatullat zafirthyera tek ky peizash s’i ka ēmuar prej thonjgėrvishtmash tė mia ēudia,
  Nėse venat nuk guxon t’i rrymėzosh ē’t’iu bėj kaq viseve dėborisht shkelur nga thundria,
  Kthehu oj fije bari rishmi librit tė Uitmanit qė tė shfleton e blertinė s’do fatliganisė tė t’a vajjė.

  Mijėra vjet shpėrdoron nė sfilata pėr t’u veshur me petka hėne e tė mė gjesh hambarėve,
  Nė tre sekonda pėr t’u shveshur-pėr tė m’u mbytur mahnisyrit krejt veglakuriqthi,
  Nuk ka asgjė mė tė bukur se kurmi i njė zane a hiene mes pėrkėdhelash tė duarflakėve,
  S’ka asgjė mė tė ėmbėlth se lėkura e femrės nėn xhamadanin grisur tė dallgėve,
  Por tash kur e di qė mė je veē njė xixėllimė-shpellė eremitiane mė mbetet festėtirash shpirti

  Klithėrisht tehdhemba pėrshkon pėrgjakjen e gishtit guxim’madh qė rrėshket akullimės,
  Mes shtjella valkaēurrelash nate habitet si e gjen piedestalin pa pėruruar tė klitorit,
  Kahut ndjellkundėrt ndėr akrepat e sahatit tė fatit i vjen qarku si hiena viktimės,
  Shatėrvanit tė kėnaqėsisė i prek majėn e kur kthen-lyp njė parashutė pėrflaktare rėnkimės,
  Kur thoi i lapsit i ējerr lėkurėn virgjine letrės ku epshvegimės duhet t’ia elektrizoj sinorin.

  Thėrrmija rėre mbledh mbi kėpucėt qė mė lodhėn sė enduri bregut braktisur tė nevojės,
  E pas-brumin e ijeve mė duket se gatuaj krua temperaturės qė m’a tradhton frymėmarrjen,
  Si ballonė fryhet e mė merr mbi pėr tė gjetur mrekullimin fshehur ankėndi botės,
  Kur papritur ve koracėn e njė llampe qė i drithėron perdet e territ mendimit panjohės,
  Sa tash thithės mė duhet tė bėhem fitil pėr t’ia djegur duhmėheshtjes gazin e qarjen.

  Ky lumė mė rrjedh tjetrės anė murit tė qetėsisė qė mė ndan me gravitetet e yjėsive,
  Krahėt i hap vetėtimshėm pėr t’a pushtuar nė ēdo stėrkalė pėrqafimash dehur marrimit,
  Por kalldrėmet e orbitave luspėzohen teksa tinėz mė gjarpėrohet nė shkėmbishtat e gjinjve,
  Me naxhaken e rrufesė qindra herė e godas e s’fiket ani pse copa bėhet qirinjve,
  Si jeton ende kjo dritė pėrfund thellėsive tė iluzionit malltar shkulmuar agharbimit?!

  Nata, dhėmbėsh i mban tehet e zvarritet nėn muret e kalasa sė ditės qė ēohet edhe mė lart,
  Parzmorja e dritės godet klithat e territ qė zbohen nga kurora e dafinave pėrflaktare,
  Drejt tė njėjtės luftė shkoj pa u kthyer ende po nga e njėjta luftė tuj recituar pėrēart,
  Vargje prej maratonomakut memec qė tė hyn nė portat e qytetit tė kėrthizės-plagpėrart,
  Me pishtarin ndezur betejė fitores ku, po ne do t’a ndėrtojmė trojesh pėrgjaktare.

  Zallamahija i mbledh gurrat duhmpandalshme dėgjimit pas digave marsiane tė heshtjes,
  Na bėn tė plluskojmė jard mbi jardė thelli i menēurisė si busulla pėrzėnė direkėsh,
  Mumjet e parardhėsve bardhėrijnė divanet e koralfjalėve gdhendmėflorinjtta prehjes,
  Ku mbase dhe ne mund tė bėhemi jastėkė ėndrrash pėr tė nesėrmet murlantare tė qeshjes,
  Qė-paqenies sot na shohim si mbytemi sėrfisht ndėr sy albatrosėsh e keqardhje lejlekėsh.

  Mos mė detyro tė fshihem nė fitil llampe kur vaji mė ka kaq nevojė pėr terrinat e tua,
  Ē’mė mbėshtjell me frak fshehjeje tuj m’a bėrė burg qelqin qė po kapėrcej tash,
  Nėse s’ta pushtoj dot gjethgjethit amazonėn e pėrkėdhelave-jo se fotosintezshėm s’po dua,
  Por veē pse guxon tė mė vidhesh brenda bėrthamės sė embrionit e kurrgjė si nuk mė thua,
  Herė bėhem alfabet i njė gjuhe pa shpikur, herė nė njė gjuhė vdekur tė nis mesazh.

  Nė akuariumin e gishtave je trofta e munguar e mė tej ja dhe maēoku i shfytyruar xhelozive
  Nė vreshta flokėsh jam klorofili qė s’ke pse e ngjiz-verėn etfund s’ta pij kurrė,
  Nė pasqyrėn e mendjes prej ku dua tė tė nxjerr s’ke lėnė puthmash as gjurmė zhive,
  Nė ēajnik perėndimi sheqershėm tretem nata tė mė rrufijė filxhanėt e kėnaqėsive,
  Kur ti je femėr si ēdo femėr: kurvantare e unė devotshme-sa kurvė! burrė si ēdo burrė.

  Po na skadon afati paracaktor i bekimit duke u numėruar kėmbėt prerė gjarpėrinjve,
  Nė ēdo rrėnjė hurme bėjnė roje e nė ēdo burim kėngėdehės tė oazit tonė shkretie njerėzimi,
  Kur harruar tela lahutash ende nuk e kemi mbaruar balladėn fshehur shkėmbinjve,
  Ku majave shqipeklithat na ruajnė po nga ‘ta tuj na adhuruar si kapėrthehemi ndėr lėpirje,
  E gjurmėt na i fshijnė vitrina agut mos na gjejnė foletė tej lakmirash shterpėrimi.

  Nėse pela e ekstazės tė hingėllin nė delirnajat e sė nesėrmeve humbur bregore vetėtimash,
  Kthehu e mos iu mburr patkonjve pėr tėrshėrėn e padijenive nė venat ku zjarron opiumi,
  Dhe mėzthit e vegimave tė mia nėse passen nė tė djeshme mes varreznaja rimash,
  Do desha tė m’i pėrzije prej mauzole paditurive ku jonxha e mallit deh kėrmimat,
  Nėse ritual ndjellneveritės duket e tashmja-zgjattė sa mė tepėr metastazash shkrumbi.

  Por si ēdo vuajtės nė marrėdhėniet me shtojzovallet pas lentes sė ēastit s’i shoh disa gjėra,
  Kur pasion’egrat femėri ngut i evidentojnė tallurazi me tė tyret lavdimtarė naivistė,
  Raportesh zhdrejtare i lidhin dhe burrat e botės qė pėrfund ua mban litar kuisash ėndrra,
  Dhe pse s’dua tė besoj se po pėrdorem si katapultė munguar gazi, rish mė josh kėnda,
  Majė t’ia ēoj dhelprat epshit e nė vend qė t’i ortekėzoj-u jam rrush trillstriptiztė.

  S’di se si toku bėhemi duet ligtarizmi e meqė tė mirat s’u mėsuakan kur ke lindur nga ‘to,
  Qindra dialektet e tė kėqijave pėrvetėsojmė t’i pėrdorim pėr t’u mbrojtur alibive,
  Shpesh synojmė tė kėrkojmė origjinėn e vetvetes perandorive zhdukimtare ngado,
  Mes impulse dridhėrimash nė emra grarishė shtrigonjtare tringėllojnė e nė daē mos iu blato,
  Falė dashurorit perversitet mashkullor dijnė rish t’ia kėndojnė botės preludet e trinive.

  Paēka se nuk besojnė nė trekėndorėt e adhurimit tė ēdoēkaje prej shpagash fati dhuruar,
  Ekzaltimit balerinor tė tundive u pėlqen tė mbėshteten mijra jetė po ndėr dy supe,
  Bile dhe miljona vdekje t’u vinin rresht dora e kompastit do tė ish fort lumtuar,
  Qė urisht gllabėron universet e dėshirave nė mendjet tona shpėrgenjtare hiē pa u munduar,
  E ky pushtim gjysmak i rrethit tė sė qenit-na mėson t’i shohim ndryshe pėrfundi lupe.

  Thjesht si zhapiktare qė synojnė tė na zhbirin ēdo shpellė nė hojet e dobėsive,
  Apo si arusha qė krejt liqenet e ėmbėlsive u duket se i kanė trashėgim nga fuqitė,
  Jo si deve bujarizmi qė janė vetdėnuar fatsakrifikueshėm tė na shpien tjetrės anė pėrēmive
  Ku as pilivesat e as shenjttėt s’na njohin-ku s’njohim as emrat e zotave e as tė kėrmijve,
  Ndėrsa ne-ngut i ngremė rrėnjve kubike kur duhej t’i flaknim detesh si pijanikėt fuēitė.

  Na dhemben strateget e trojėzimit tė ndjenjėsive nė infinitin e marshpėrtherjes,
  Ēdoherė mbartim kafazėsh krahėrori zhgabonjza kobrėzuar nė trajtėza dashurimi,
  Se nuk kemi zemra se po tė kishim s’do i ruanim dyer e dritare shpartallimtta honmizerjes,
  Njė lumė qelbėran ky turr i gjakut qė na ushqen dreqnitė fund kraterit tė xhehnembrerjes,
  Ngutuni pra tė dalim nga kurthi mishpėrvėlor para se t’na hienojė shopirtpėrēundnimi.

  Si?! edhe unė qenkam partiturė nxirmėrimi ndėr filarmonitė kakofonike tė lukunizmit,
  Flamur i pa falje pse ngrihet kuqėluar mes lėndinės dėborėzuar tė besimit shoq pa shok,
  Laps fluturimthyer qė urithrohet nėn letrėn e sa prodhuar fabrikave tė futurizmit,
  Shinė palcshkrirė shikimi qė shpejtėsisė ainshtajnore tė dritės i ri’jep ritmet e brumbullizmit,
  Korbem kitarash bluesi e trishtohesh nė kllapi black metali e-tok vajtohemi nė hard rrock!

  Jam klandestin me kryet nė altar ndėshkimi e s’dėnjon asnjė teh tė mė japė tė drejtė,
  Je perėndeshė e pėrzėnė prej olimpi e pėr t’u hakmarrė si stolisesh me kostum kamikazeje
  Ndonėse qilimi i njė mijė e njė netėve arabike pabesueshmėrive na shpie lumturonjlehtė,
  Pėr t’u kthyer kalldrėm realitetit-pėrralle lypet t’i shkulėsh mendimet krahshpejtė,
  E nė vazot e kujtesės tė mbjellėsh vjollcat e lotėve, karafilat e yjeve e bozhurėt e halleve.

  Oj grua kahershėm destinuar pėr tė thurur velėn time me fijet e zėrit tė stuhisė,
  Nga ishulli i paqes me vetveten largomė teksa s’dua tė tė pranoj rish tempull dhuratė,
  Jo! s’do tė thotė se s’dij tė t’a vleroj bujarinė, as se s’dua tė t’i klasifikoj shpėrblesa bukurisė
  Kur urdhrin e mirenjave dikush tjetėr m’a jep veē qė t’i jap kah e kuptim lumturisė,
  Ati i profetėve mėshirmėdhenj nė shkėmbim tė mėkatit me faljen di e m’i bėn fatit rrokadė.

  Boll tė ndėrtova rreth mure kinezė fundi tė mbroj egoizmin nga ndėrgjegja vorbulltrishtė,
  Si krejt poetėt mbetem veē stilist i mendjes me gėrshėrė e metėr gishtash prerė emocionit,
  Njė tru i shveshur qenkam sa e sa fort mė i shėmtuar se njė trup ndjell’lakuriqtė,
  Ndaj petka tė ra qep e syth pas sythi i fsheh syrit tė botės shpirtrat e shkrumbimtė,
  E dherat e zemrės qė, ashtu si dhe ti-mė thinjen ndėr ndėshkimet e viteve tė erozionit...
  JUSTIFIKIME
  Je apo nuk je-ti je tek tė gjitha krijesat qė u gjunjem teksa mė gjunjen pėr njė grimėz paqė,
  Mbi a nėn shtratin e metaforave ekzaltore ē’rėndėsi ka kush ėshtė kroi e kush etja e shenjtė
  Nėse jetojmė si aisbergėt na mjafton njė pinguin tė na gugasė me zėrin e diellit majė,
  Apo dhe nė vdekurishėm adhurojmė mbi altarin e njė hėne vjeshtore-na flijofshin pa fjalė,
  Tė dashurosh qenka akti mė i turptė i paturpėsisė qė e fosilizon ndjenjėn fort fshehtė...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 17-01-2007 mė 12:42

 5. #5
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  SONETET E SHTATAVE


  -207-

  Qiellthi i fatit tim qenkėrsh piramidė,
  Me lartni e bazė plazmuar nė shpirt fjale,
  Tė ndjenjės yllnaja nė i karshijnė sfidė,
  Majsyrit pse dua i le tė zjarrin valle.

  S’ka mister kurrfarė pse faqesh ngjizin dritė,
  Gaz e kob pėrēojnė prej dhembės mė thellmadhe,
  Nga ku e ngadhnjes terrė ē’nguroset ēdo ditė,
  E duke humbur shteg rish mbetet shtat fantazme.

  Hyjnorit labirinth s’i gjej kund shteg shpėtimi,
  Ende keopsian nuk qenkam lavdvėrtetė,
  Mes varrit grishmbujar lutem nė mall e shkretė.

  Nxirrmė pėrdhunses mitėr moj fuqi tėrbimi,
  Tė gjej pse s’mė ndjek pas lotskllavkėn tej lėndimi,
  Le tė rrėnohet pasmė skeletima vetė...


  -217-

  Ndjej qė arsyeja mediton veē pėr asgjėnė,
  Universi kėmbve mė rėshkitka padashur,
  Trurin rremba njė broke duket se kam shtėnė,
  E prej andej thellkafkės alkool do kem mbarsur.

  Majė lishars talljeje nė mė shkundėn mbrėmė,
  Fort hipnotizuar besoj u mjerėn shtangur,
  Kur brengės nisa korbshėm t’i thrash’oj njė kėngė,
  Qė sa kish sythuar shpirtnajės gazvetvarur.

  Krejt fillth mė lanė me kitarė shelgu nė duar,
  Degzave gjethrėna akorduar ngushėllim,
  Thonjbraktisja zemrėn ende s’m’a pat lėshuar.

  Tash nė ag tek bujtin tė m’a helmin kafenė,
  Paq m’a shprishin mallkim’ėmbėlthin flur’ėndėrrim,
  Mbi vozės ngėrdheshtare shtatore mė ngrenė...


  -227-

  Shpirtin t’a mundon dėshira frympagojė,
  Pse pas ndjek gjithkah njė idhtar flladpaemėr,
  Kurth pas kurthi grishe dhe nė s’do dėnjojė,
  Dikur padyshim do t’a ngujėsh nė kthetėr.

  Me ngulm kėrko tash ē’guxon tė tė mungojė,
  Binde hirm pse je mė gazėndėrrtta femėr,
  Dhuratė hyjsh fati dhe nė s’do tė dojė,
  Kėngthurėsit zogth kafaz bėji nė zemėr.

  Nė ėshtė dhertar e pjellzė perėndie,
  E nė s’ka djall tjetėr trishtit t’a kėmbesh sot,
  Trillpazonja s’je: qoftė yti-mos shkreh lot.

  Dashuria mbetet kult i ēdo shenjtie,
  Ndaj pėrkushtim ji, siē je thellni ndjenjsie,
  Beso: engjėllthtar tė pėrket veē ty-jet e mort...


  -237-

  Mbi trėndafilthin e ēdo feste,
  Instiktet po ndezin vezore,
  Insekte pa asnjė lloj ftese,
  Dehur buzqeshmave brerore.

  Benzinė qė lyp drojės shkrepse,
  Djallti krejt pandehur shenjtore,
  Ē’ofshamė pa pika e presje,
  Herezim plot e fort therore.

  Nė hone brokash-psherėtima,
  Nė aromė flirtesh-sarkazėm,
  Nė ardhmat lamtumira-plazėm.

  Larva tė ra derdhur nė shfrima,
  Ku petlat akullten ndėr vlima,
  Pse shpirti fark pendimės kazėm...


  -247-

  Tėrmet njėmijė ballė ėshtė gruaja trillzemėruar,
  Shpagimtaren ushtė ia ngjesh tokės sa krojon gjak vlagzi,
  Nė tigreshė shndėrrohet nėm’mira e bėn mbi botė kėrdi,
  Nėse kob i ndjell prej larg tė kthetret gjoksit shtjellzonjtėrbuar.

  Kjo krijesė kaq nazike me shpirtin shend e ligsht lėnduar,
  Qė krejt perėnditė bujarshėm qė foshnjėza mėkon ndėr gji,
  Qė pishtarė fatesh pandezur gatuan mitrės plot pėrtėri,
  Shkretėtirėn mund tė mbjellė e ēastin kurrė dėshiruar.

  Me thonjtė aq trillbukur do rrėmihė guximshėm fort thellė,
  Ndyritė qė premtove shenjtisht shtratit varrfundmė tė t’vjellė,
  E do paqqet shpirtlehtuar: shpėtova nga yti hiē o djall!

  Oh, mos e detyroni gjene tė ngujjet si hershmi nė shpellė,
  Do lypen pa cak shekuj rish jetėn dhuratė tė na sjellė,
  Gruaja e zemėruar?! mbetet ciklon njėmilion’ ball...


  -257-

  Haleluja! Ti, Lavdmadhėrishmi ynė-o Zot,
  Lejomė flijtshėm pėrgjunjim pse jam fort mėkatar,
  Dikur braktisa njė ėndėrr e tė mė vrasė do sot,
  S’dija ē’bėja por, ndėshkomė! veē mos mė ler pa varr.

  Haleluja! O Falmėshenjti ynė fuqiplot,
  Zemėrza krejt m’u ēmend e mė ndjek e mė shpall tradhtar,
  Hakmarrtares armė si s’mund t’ia ndal vrullin dot,
  Nuk di ē’bėn ndaj, mėshire! mos e digj me gjeth’ e far’.

  Haleluja! O Krijues i shpirtit e arsyes,
  Mbi altar himenfjale ulna shpagonjtej kryebindur,
  Si dikur pajtona kur na kurore bes’shndritur.

  Haleluja! O Gjunjimlartė gjyko pėr fatin,
  Nesėr gjėmon festė, ē’mantel mbi shpina tė mbartim,
  Si zjarri a hiri? bekomė pse plangprishtar pyes...


  -267-

  Dhéu qenkėrsh shpėtimi-ndaj mos dert tė jeshė dhé,
  Fara? mrekullia! ndaj nuk druaj tė jem farė,
  Si pėr bujqėr nam’mirė jeta ndan pjesė pėr ne,
  Zjarrmnisht pra t’a dirsim me bujarizmin nė garė.

  T’i gjelbrim dej habishė brymperltat ara ėndrre,
  Diell e shpirt tė mbrujmė si kurrė dje s’ka ngjarė,
  Plis pas plisi tė ngjizet, tė artė gėrma’gėrme,
  Ardhnori testament premtorit bir pishtarparė.

  Kohėsh mbėrrimė kaq herėt tė lypim hyjsh bekim,
  Enigma begatore fshihet veē mundit tonė,
  Puna kryqnajash lumnimi s’na njeh fatit pendim.

  Njė gjak lajm’ri brazdputhjesh po na harbonka plorė,
  Udhbardhit kalė rrufeje-ndėshkim pėr ēdo mjerim:
  Vullneti at’am’or?! detyrė kurrė thirrmvonė...


  -277-

  Zogth kurth oqeani, shtegtar shirok shkretėtire,
  Dhe prej djallnive tė ėndrrės nė mbetsha braktisur,
  Pėr dėshirėn pa mbėrritje cakskaj mallzilisur,
  Me shpirtshpresėn zvarrnore flakur tej ndėr pėrzhitje,

  Ti je rish nė mua pjesė e ofshmagmtės dhimbje,
  Vajtim ėmbėlthtar zemre pamundėsimit krisur,
  Trishtim qė i deh kujtimit verėn e fort hidhur,
  Pėr foshnjėn ndjellbukur tė ndjenjės qė vdiq nė lindje.

  Por dhe kur tė mbetesh eshtėr tė shoh gaztrillit larg,
  Besimit nė kthim do t’i shkel nė gurēmuarin prag,
  Krahkrahu tok vallzojmė nė sambo lumturime.

  Ndaj e reve pafundėsi s’mė tremb qiellit tim,
  Dhe pakohshmėria e syrthit tėnd mbrun veē kaltrim,
  Eja slitemi njėsh dėborhumbnajash dashurime...


  -287-

  Nė dukem fjalegėr a syashpėr, zjarrnajė a gur,
  Nė vėrtet ngjaj karikaturė shėmtake e botės,
  Nė pandeh se ndjell kobni e na ndan cakcaku me mur,
  Veē dritė jam-besomė, qofsha dhe gjifundmė gropės.

  Nė amėmadhja natyrė s’tė ish bujare kurrė,
  E ngjyrat nuk t’i fal pse i serviloset njė zonjėz,
  Nė rish e nderon fat’trillesh pa prishur asnjė urė,
  Shndritore je kur e di: spektri zemrėn t’a ka motėrz.

  Nė padyshim qenkam veē djall-kėrkoj njė zanė mali,
  Toku tė jetojmė-do ribėhemi thjesht dy njerėz,
  Mos mė thuaj se tė mbetem borxh-lig mė shkrin prej gazi.

  Nė s’je ti Afėrdita-kėrko njė hy zbritur lavdi,
  Tė jetoni sė toku-s’mund tė mbeteni dy njerėz,
  S’tė them se hua mė ngelesh-do akullosh marazi...


  -297-

  Ti je kaq shpirtėmbėlth-stuhi nė errėsi,
  Ngjethrin e mė rrėnqeth-zjarr fort akulluar,
  Bar ē’gjelbruar ndjenjash stolisur plot kėrmij,
  Pasqyrė hėne thyer puthjesh purpurluar.

  Ti je hark triumfi ku nėn shkoj perėndi,
  Endėrr gijotine kurrė pėrēundnuar,
  Joshje e ēdo turpi pse tash s’ka rėndėsi,
  Nė mė je a tė jam skllav epshesh ē’thuruar.

  Flaki tej parzmoret, zbulo ligmė ē’dua,
  Teh armėsh nudtare pėrthermė ēdo venė,
  O musht vlage gjakhidhur nga flokėt nė thua.

  Mė thirr tash Odise-rish t’a gjeta dhenė,
  Detrat e dėshirės mė mbysin nė krua,
  Flijmėtar betohem veē tek ti tė pij lashtvenė...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 17-01-2007 mė 12:46

 6. #6
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  T R I N I Ē S H E N J T E R U A R I T

  1 VARGJE PER ASGJE DHE PER GJITHSHKA

  Ndėr duart e erės ka hi reshė e mbi tė thėngjij vetėtirash e fole engjėjsh,
  Por, tash mė duhet qielli: hapmini kah’anė dyert kohndryshkura,
  Nė manastiret e subkoshiencės tė mbėrrij ngujuar tok me profetėt,
  Ku fryma e njeriut asnjė pelė shkrepėtime mos tė gjejė tė mė passet,
  E pėr vithet rrezimtare tė sukseseve tė rracės sė qytetėrimit-tė mė flasė,
  Para liqenit tė qiellzės duhet devijuar kjo gurrė vere fort thartuqe,
  Sepse ende nuk kam shpikur njė gradpėrcaktues pėr luzmat e moralit,
  E kur s’po gjendet kundit etalon-si vallė do t’ia matim ballėt imoralitetit,
  I frikėsuar jam si krejt mashkujt lutur t’i thundrė thembra e ēdo femre,
  I frikėsuar si hartat e ėndrrive ku etur vjedhin gjene brigje baticat,
  I frikėsuar si stani pėrbashkėtar qė kuptoi pse bujtet prej hyjsh turpėrimi,
  I frikėsuar si begata qė i fal rėndėsi aktzotėrimit e jo ritit tė rindarjes,
  I frikėsuar si ndėshkimi kur Zoti m’a jep padrejtėsisht atė ēka dua,
  I frikėsuar si flijimi, ēdo ēast guxoj t’a dhuroj dhe pse njė-jetėn,
  I frikėsuar si padituria dhe lumturimi qė kurrė s’rrezikojnė pėr t’u takuar,
  E ja qė ikonat e kujtimeve si s’i shkulkemi dot nga kishza e trurit,
  Veēse i fshehim nė muret e mendjes nėn fallc’himenėzima gėlqereje,
  Kur kot i mbyllim ndėr shpella parrėfimi-pse origjinės arratijnė,
  Ndėr tė nesėrme i zhdukin reflektimat tuj i gjurmuar rishmas pavetėdijes,
  Gjithherė pendimit t’i adhurojmė nė dhomėzėn braktisur tė rrėfimit,
  Tash qė lufta ia varrėzoi dhe tė fundmet shpata dherapabindjes,
  Me simbolin qė ia projektuam vetes pari-e vėshtirė tė nėnshkruash paqe,
  Bile e rrezikshme tė kthesh nė pyllin ku emrat e eposit lisėzohen,
  T’u japin humblegjendave heshta flamujsh tė rinj pėr mlleftjera kobni,
  Qofttė edhe me coha kaltėrenjgristare rrėmbyer nga yjni demagogianėsh,
  Sarkazmarėt ciklisht vazhdojnė fe’shtrembėri tė premtojnė ardhmė,
  Kur finalurdhrit tė sė vėrtetės nga ku i betohen vetpėrjashtimit,
  Direktivisht prej nostalgjikuqėsisė sė banderolave ia mohokan tė sotmen,
  Ku dragonjtė e urisė ē’tjetėr do bėnin pėrveēse tė farkonin qysqi,
  E tė nxjerrin qymyr rebelimi thelli gjimalit tė kokallave para’ardhėse,
  Ndėrkaq, duke mėsuar t’ia mbrojnė ngastrinė mjerimit-sa qenkan lodhur,
  Direkėt e energjive e bashi vetmohor udhė u heq drejt tė drejtės,
  Tė drejtės pėr tė sulmuar hambarėt kur banketeve minjtė nderohen,
  Tė drejtės sė akordimit tė lahutaujit pėr tė muzikuar tonalitetesh stuhitė,
  Tė drejtės leshpunuese-t’i japė taksė mos’shterjes sė kruablegėrisė,
  Tė drejtės kuptimpa tė analfabetit tė mos mbetet sosjes emėrpa,
  Tė drejtės hipotekore tė patkoit qė t’a pėrdorin po ritmit tė rracės sė vet,\
  Tė drejtės ritualisht fėmijėruar tė shenjtve-tė jenė gjykatės pleqsh,
  Tė drejtės sė shpirtit pistar pėr t’u arratirė nga mishi shndrimtar,
  Kur era kristalore e njė zemre s’mund t’ia japė porcionin meritar gjoksit,
  Njė buze etjezhurtė trėndafiluar rrėnjės sė njė trupi zgjyrnor,
  Po si mėshtekna sasythur e gruas qė s’duhet pėrqafė nga epshsmogu,
  E ēdoēka vizatoj me pendė syri e kallamar sa mbushur vetėtimash,
  Vetėm pėr t’u rrėfyer se mushkėria s’u krijua tė jetė burg klithe,
  Bile, qė t’u bind pse kapronjtė ngulmi pėrfundojnė sė qeni lirisė vetvetja,
  Kur skaliten ballsamosjes, sepse sa dhe ne-harenjės u mungon pylli,
  Ja qė mos frerėzimi i qelizėn udhzinxhiruar eksitimit kalendarik,
  Nė pishtarin e shtegtimit spermatozoid tė etėrve tanė qė zjarrijnė botėn,
  Fundmi s’do formonte ushtri strategjie jetėn pėr tė kontrolluar,
  As do dijmė si rishpėrndahet barabar kur padyshim s’e prodhuam ne,
  Hyjdhuratėn qė kurrė s’e besoi qė babagjyshi i vitit tė ri s’ekziston,
  Ēdokushtesh dherat e riciklimit na detyrojnė t’i mbjellim mollė energjisė,
  Ndėrkaq qė na duhet tė kėrkojmė kazma tjetrės anė hėnėdhembjes,
  Pse karvanit tė qerrestinėve drejt tė djeshmes i duhej njė prijės,
  Qė fort u mėrzit duke vėnė rregull rock & rroll’it tė haluēinacioneve tona,
  Apo e humbėm tuj i predikuar pėr ē’kushtetutėzimin e disiplinės,
  E, harruar tė na kėshillė mos t’a vėshtrojmė pas lumin e arsyes-iku,
  Kur vetė magma e di pse shpinza e kraterit qė e mbante peng ish vdekja,
  Vdekja qė me kėmbėt e besimit ecėn veē para shkretėtirės rijetėsore,
  Vdekja e vlerave pa shkėmbyer nė sistemin njerėzor tė mirėsisė,
  Vdekja e bariut tė delfinėve qė eksperimenton paqė pishinash nagasaki,
  Vdekja e merimanghistorisė qė i thur himne politikės e jo lavdit,
  Vdekja e krimbit tė mėndafshit vullnetarisht t’i veshė shėmtinė globit,
  Vdekja e shkėlqimpoetėve qė edhe Edenit ndėr hije do t’i harrojnė,
  Vdekja infarkte e kėnaqėsisė kur gjaku s’e njeh mė trurin qė ushqen,
  E kėshtu kemi tė bėjmė me fushėn e golfit tė njė tė kaluare qė vjen rish,
  Po ato kodėrza epshesh vjedhur virgjėreshash qė kurrė nuk i njohėm,
  I njėjti rit heshtjeje pse fjala e ndot barin qė s’i pėrket kėmbėve,
  Thellitė e gropėzave tė standartizuara deri nė orgazma ēmendjefalmash,
  Pa harruar qė stekat pėrmbajnė devotshmėrisė karakter shumfishor,
  Jo veē t’i spostojnė nė rreze kazinoshė topthat shenjimit fatdelir,
  Por, edhe aksidentin e vetgoditjes qė t’i japin xhelozisė pak javė pushim,
  Eh! llampė mirazhi qofsh gjetur plazhit ku satani na jep ē’ka i morėm,
  Sa mė shpejt t’i vrapojmė pas pėr t’a bindur tė kthehet mrekullisė,
  Aq mė tej prej shtratit tė realitetit do na largohet gruaja qė e poseidon,
  Sepse kur nuk vuan e lodhet plugu i kokės-vuan e lodhet kurmi’plug,
  Tash qė dhe Krijori u lodh sė ndihmuari atė qė s’do tė shpėtohet,
  Kur i mbyll kasafortė irisit s’do tė thotė qė dielli s’xeh mbi ty,
  Thesari i ngjyrave qė zotėrojmė dhe misteri i bujarisė sė blatimimit,
  Na grishin drejt portės sashembtare tė njė faltoreje ku gurrėzohet lutja,
  Lutja e harabelit azilant pėr t’a bėrė ēerdhe varrin e stėrgjyshimit,
  Lutja e direkut pėr t’u kthyer rish nė pyll t’i jetė hije eremitit,
  Lutja e sirenave pėr t’u ēlirur nga akuariumet toksike tė librave,
  Lutja e unazės pėr tė humbur pse iu dashka dhėnė tjetėr pėrmasim arit,
  Lutja e bletės pėr mos tė punuar mėditėsisht nė mbretėri bursistėsh,
  Lutja e ēekanit mos kalitė ēekan’ e gozhd’ e klithje krishtėrimi,
  Lutja e farės sė trėndafilit sythimegėr qė po vdes deri nė rrėnjė dėshire,
  Pėr t’u mbjellė qoftė dhe veē njė stinė zvarrimtare dheragjirit tėnd,
  Nė i bėn vend gjembėmbėlthit terrenisht veē aroma mbet jotja,
  Xhindėt e sė keqes nė trajtė nėpėrkash flatrat do lidhin liganave ėndrra,
  Xhindėt e sė mirės formė shkabash do adhurosh karrigesh paralitike,
  Sepse ti sa unė s’ditėm ku t’ia kėrkojmė qėllimet pa tjetėrsi jetės,
  Pėrzgjedhės jo veē pėr kryet e idhujnive mbrojtur ēdokushtesh,
  Nga ushtritė aureolike tė Fe’ve qė ende s’po dijnė qė toku kanė njė Atė,
  Por, dhe spektrin e petkave festive tė shpirtpadukshmėve roje qiejsh,
  Ceremonialisht krenuar dritėngjizėsit pse na mbajnė aq pranė,
  Ani pse mua vorbulla e stuhisė sė nxirnive mė rrėmbeu busull saj,
  E veē kur t’a kryej tė plotė ciklin e faljes do tė mė kthejė fjordmendimit,
  Dhe pse ty t’a hajni zafirin e syrit hipnotik kryqėzata karat’iste,
  Rish pėr tė tė sjellė penduar lashtėtarit mozaik altarmuzeut tė emrit,
  Kaq thėnka e vėrteta meqė amshimi i robit lidhet me ē’ka vetes i mbron,
  Emrin e postierit tė zėrit tė perėndisė nė ne qė, kurrė s’duhet imituar,
  Emrin e femrės ku merr ē’ka do, tok me ē’ka do tė japė e marrė,
  Emrin e gjarprit qė s’na ndahet e hijes i fshin gjurmėt me gomė mėshire,
  Emrin e nevojės mos me qenė vetmarė kur tė pagėzohemi parajsorė,
  Emrin e qenit qė fal familja e mirė kur do tė formojmė njė komb,
  Emrin e fqinjit kovaē qė i kalit heshta armikut por edhe parzmore besės,
  Emrin e frutit qė peizashesh ngjizon ekzotikės sė vaginės sate,
  Adhuruar pėr t’u mbjellė prej kazmės sė penisit tim instiktesh verbėruar,
  Kur mė e rėndėsishmja ide mbet tė dishė si ecet gjurmėsh sigurie,
  Shkrepani ekstazės ku subkoshiencshėm t’i mbrujėsh diej evolucionit,
  E jo cila markė t’i ka regjur shtigjet e kėpucėve ēmimkrokodilore,
  Ani pse si krijesa amplitudiane qė jemi tej parashikim mospapėrkryerjes,
  Daullet e kėnaqėsisė na i japin ritėm zemrės vetėm pėr atė qė bėjmė,
  Se sa-lumenj adrenaline perceptimit ndjenjėsor pėr ē’ka bėjmė,
  E meqė ju ende nuk e dini ē’jeni: miza, fluturza, bletza a xixėllonjza,
  Frikėsuar pas rrjetės endur me platintaret thinja skalpit hyjnor tė arsyes,
  Nga merimanga e kotėsisė qė ēuditet si s’ra niveli i kaltėrsisė,
  Nė tė ēarat e qiellit tė inteligjencies suaj qė i paqmė s’mund tė quhet,
  Mes brohorive jepmėni drejtėsi t’u emėroj guvernatorė injorance,
  Nė republikat e egoizmit ku papėrgjegjshėm guxojmė alternativisht,
  Oh falmėni! s’po dua tė flas kurrė mė pėr masturbimin turmėzor tė votės,
  Bile as pėr disiplinimin e duelit kėndezor qė pruri demokracizmin,
  Por as pėr hobe sharjesh qė godasin meritės minaret pėrgėnjeshtrore,
  Ndihmuari tash mėsuam si kodohen dukuritė saktė klasifikuar,
  E, s’mund tė m’a quani sfurk fyerjeje fjalėn ndaj shtatores qė e mallpret,
  Kur primitivisht nė sistemin tim tė vlerave kurrė pa ē’hyjnizuara,
  Tė pa ekzistueshėm e kam shpallur fenomenin piramidor pa faraon,
  Shkretitė e mentaliteteve tė tjera gjykofshin si t’ua kenė devetė mbroth,
  Veē, tė fisnikemi dua t’u kujtoj se kemi lypmė pėr vdekjet pėrkohtare,
  Pėr t’u kthyer dhembjes, lavd t’i blatojmė asaj qė rend para-kohės,
  Kohės pėr t’u panikur nga bėmėsitė-po aq sa nga ajo ē’shikojmė,
  Kohės pėr tė dėgjuar nė 360 gradė e pėr tė folur veē prej 90ŗ’shit tė gojės,
  Kohės pėr t’i pohuar ėndrrės pa shvirgjuar: dua pleqėrim nė ty,
  Kohės pėr t’i thyer pasqyrat irisit ku thelli hėna u mėrzit sė jetuari,
  Kohės pėr t’ia djegur tarracat e agrumeve vuajtjes ku zgjoje shendt bota,
  Kohės pėr t’i ndėrtuar hekurudhė dashurisė me parėstacion vetveten,
  Kohės pėr t’i rėnė sirenave paniktare jo nga ardhma por e kaluara,
  Lėre pra doriun e trimrisė tė kullotė barin e varrezave harruar kujtimeve,
  Posaēėrisht do niset aq larg tė kthejė kokėn pas lumturisht shpėtuar,
  Saraje hingėllenjėsve pėrrallparė tė kqyrė ē’festa zinjarėsh humbi,
  Kur ti tej qėllimit tė lirisė sė tij po hap gurore t’i japėsh puls njė qytetthi,
  Tash do shpik njė raport tė ri shqisash ndėrmjet shpinės dhe ballit,
  Jo mė kot na adhurojnė konceptet qė nuk kemi mundur ndjellės,
  Tė sapo ē’brymuara t’i pėrjetojmė si buzėt e agut klitorin e luleshtrydhes,
  Tok gjithė nė ofiēinėn e ėndrrės eja t’i pėrsosim flatrima ėndrrės,
  Pa tentuar tė gjykojmė rrėzimet qė nuk do ngurojnė pėr tė na ndodhur,
  Thjesht pra: po arkitektoj pa leje bekimin hiēnirės sė mendjes sime,
  Si njė shkrepėtimė tė jetoj nė tė pa mė urdhėruar kush ku tė pėrplasem,
  Ku kufijtė tė jenė si bojėrat e penelat nė paletė-t’i shėrbejnė njė dore,
  Pa bisturi kontrollorėsh-tė mė bėjnė synet himnin sa pentegramur,
  Me pasaportė garėzimi, me humusė e me kamikaziste striptiste,
  Meqė tash gjithkund m’a mohuan hipodromin e tė drejtės njė’jetėse,
  Ti shkėndijzoj patkonjtė e sarkazmės ndėr hartat e mistereve materiale,
  Bravo! mbrojini muret por dhe lutuni mos jem sternip odiseanist,
  Kur do duhet tė mosoni tė shihni nė dritė-hingėllij mes shtėpisė suaj,
  Nė sot mė paketuat tė mė shisni nė botėn e shpirtit si njė armikth,
  Por jam thjesht lejepėrkėdheli qė dyerpendimit ju fut fam’madhen paqe,
  Paqėn e thėrrmijave tė legjendės qė ushqen pėllumbin er’pabardhė,
  Paqėn e kabasė sė raki’shelgjeve kredhur vallzuar gėrrmazlumit,
  Paqėn e tradhtimit primitiv tė njė nimfe pėr emrin fshehttan tė njė zane,
  Paqėn e hidhėrimit qė s’e provoi vetveten pėr tė ēmuar ėmbėlthsinė,
  Paqėn e kapitenėve pa anije e tė direkut me dhjetėra timonierė,
  Paqėn e dijes sė tė ngujimuarit gjithjetazi nė mbretėrinė e tė humburve,
  Paqėn e desantimit ardhmtar pa perfektligjet e tė sotmit gravitet,
  As shampanjėn e nesėrmtisė s’do t’a dehnim pa gazet e sė shkuarės,
  E pse shpesh na e rrethon garda e krimbaneverimit fronin e sė tashmes,
  Ndaj mikroēipėt e iluzivitetit ndihin mos tė ritualim tek ky realitet,
  Nė llavė saftohur urrejtjeje i krijojmė luksin e njė kopėshti tė ri vetes,
  Pėr tė jetuar nė njė tjetėr vizualitet ku nuk i dyfishon rrėnjėt mjerėzima,
  Ku na e ka ėnda vullnetazi t’i jemi lumturimit kavie parapremtore,
  E tė na pėrkasin veē ne projeksionet gjeometrike ēdo cak burimdrite,
  Por ja qė hambarėt e syve flasin mė tepėr se kontabiliteti i gojės,
  Kur dihet hemisfera pėrqafur vėshtrimit shprehet mė epshėm se klithat,
  Se na u nevojitka ende zgjatja e tė pėrpjetės nga na thėrret fataliteti,
  Pėr t’u ndjerė majbarabarė parnas’arsyes me mitėzimet e respektit,
  Mbase pėr tė treguar se jemi shpėrgenjtė e djepblirit e duhet tė rritemi,
  Rish t’i bindim satanejtė se lufta ėshtė armė nė duart e dobėtarit,
  Pėr tė testuar miqėsie nė mbėrriti a jo pajtoni i princeshės sė meritės,
  Nė vlen tė dishė tė flijosh jetė ēdo ēast-kur dijmė t’a dhurojmė ēdo ēast,
  Pse po s’e nxorre kufomveten nga valėt e harrimit brejtndėrgjegjtar,
  S’di si t’i mbrosh brigjet nesėrmtare e mbetesh pa hapa ardhnie,
  Hapat instiktorė tė tė rėnit nė dashuri mijraheri po me tė njėjtin engjėll,
  Hapat e mendjes-bedenandjenjės dhe tė ndjenjės-themelemendjes,
  Hapat e pakundtė tė zilisė qė dhe ia vret badiguardėt rrethanave,
  Hapat e fantazmdėshirės qė si do na gėnjejė qė nuk qenka ajo-kur puth,
  Hapat e njė pilivese zanoreje jehonuar furtunshėm rrezes sė haresė,
  Hapat e ē’keqardhjes ndaj gjėmpanjohurve shembje kish’shpirtit,
  Hapat e virtytit qė i vjedh para nė portofol moralit e cilit vallė do ia jepė,
  Ndaj besimvullnetazi plumbth hyj nė mishin helmėtar tė keqtisė,
  Po aq flur sa maja e gėrshėrsyrit qė m’a zhvarr nga vullkani i plagės,
  Prej nga ku mė lutej t’i jap flurudhė kuptimi kahut tė sė domosdoshmes,
  Ndaj sot pas meje ndėr flautin e llahtarės tmerrėzohet kėnga e majit,
  Njė nga njė i thyen nė krahėror ere shtyllat e tensionit tė rrufeve,
  Teksa digjem nga valėt e kordave akorduar keq mallit tė dashurisė,
  E kopetė e alurimave tė tymit m’i pėrzenė e s’di se ku lėndinzat e qiellit,
  Kėmbana e mushkėrive mė thyhet prej ēekanit artėtar tė njė puthjeje,
  Pilivesat qė m’a shpien velajehonėn tej shpellave tė legjendės,
  Mė mbetnė mes stuhisė sė smogut tė lulekumbullės pa kundragaz,
  Kėshtu qė polemi i bletėzave akull ze nė fyt tė ujėvarės sė etjes djegėse,
  Ani pse gishtat qė kėrcet heshtja trumpet’trishtit tejmi bubullijnė,
  E ky mister s’do ish mister nė ze e flas pėr ēelėsin qė fsheh energjia,
  Energjia pallogaritmike e atomit pėr t’iu arratirė pushtetit tė bėrthamės,
  Energjia kundpambledhė pėr ringjalli keopsianėsh-lashttarit Egjypt,
  Energjia e kthimit kroje turpėrimkrenimit tė thirrjegjakut mijrastėrnipor,
  Energjia e elektronzjarrit-tė passė trajtės fillestare faljes penduar,
  Energjia qė e shndėrron mendimin nė tingull, harmoninė nė kauz,
  Energjia e plehut pėr t’u pėrdiellsuar nė mitrėn e karafilit pa dhurues,
  Energjia e reaksionit primitiv tė myshkut qė muzgu harroi? t’i verė emėr,
  Pėr t’i kundėrshtuar atėsinė ilegale ujit e mėmėsinė budallaqe hijes,
  E jo gjithė shtigjet e tejnjohjes shpien nė kryeqytetin e dogmave,
  Ku koloseumit tė ideologjizmave po vazhdojnė gladiatorinė entuziazmet,
  Me urrejtjenjėjtat shpata nė dorėzat e tė cilave po duart e genit janė,
  Kur dihet: sperma e vjetranve humbės s’ka alternativė ringjizjeje,
  Pėr ushtarė fitoresh tė reja nė sfidat parapėrzgjedhur tė sė vėrtetės,
  Ndonse kamp’ideve dikush i kujdesoka padukshmi mėzthat e dezertimit,
  Tash prej betejės nuk dijnė tė tėrhiqen tė mundurit por-tė menēurit,
  Aftėsia alienore pėr mos t’ia dueluar brirbrirazi demat interesave,
  Tė ēon tortė ngadhnjes duke ia dhėnė thikėn e rastit edhe kundėrshtarit,
  Fundmi njė pjesėz gjėme pa mbėrrirė hojazi t’ia zbukurojė pjatėn,
  Meqė instikteve nuk ia bindėm rrethanat rish le tė notojnė gjak fajfaji,
  Veē shpagnxituarit vazhdojnė ende tė ushqehen nėn pemė hidhnare,
  Amazona kėnaqėsishė ku qindra leqe kanė ngrehosur shtrigat e mėrive,
  Bareshat impotente tė xhelozive, kėrpudhmbledhėsit e ujkonjrive,
  Ani pse fshihemi pas mijra syshė ėnda fort na e ka vrapimin kurthesh,
  Po ē’u dashka me i qenė njeri’tjetrin po ne ushqim rrėnjėsh urie,
  E pse tė vetvilemi para gongut tė kohės kur veē koha i pjek frute arsyes,
  Arsyes pse ēdo burrė blen dhjetė Helena kur Homeri kish njė zemėr,
  Arsyes pse tuj qenė gjithsisht kalimtarucė-jetės i miklojmė lavd,
  Arsyes pse gijotin’rėndėsisė i vemė krye asaj ē’ka dijmė e jo ē’ka bėjmė,
  Arsyes pse nostalgjia s’ruhet nė portofol e as paratė nė arkivol,
  Arsyes pse skllavi lind me nė byzylykė duarsh horoskopin premtor,
  Arsyes pse klani i injorancės i ofron e i shet injorancės rish injorancė,
  Arsyes pse duhet tė jem gėnjeshtėr pėr t’i zbuluar ligje pakundėrshtimit,
  Ndaj ejani tash t’a gjejmė minėn nė tru sa pa na gjetur lozonjarja ne,
  Sot kur shpesh do doja t’a konsideroj veten kamp dimėror poetėsh,
  Strukje alpethinjash ku zien argjend dėbora qė aureol mėshirėn,
  Ku hienat shndėrruar nė muza tė bėnin ski majė ortekve tė honurrejtjes,
  Shpėtuari pėr t’u prehur ameniadash ku epitafet rimojnė mallkonjitė,
  Besomėni: ende s’kam mėsuar tė jem Zot i vėrtetė-fjalės pathėnė,
  Si gjithė ju jam rob i gjuhės qė na nxit rendje shpenguar si drita,
  Sėrfist qė si s’u bindka pse e fatalitetit dallgė ėshtė zar grusht Krijuesit,
  Por, atlasesh na ēmendin erėrat e stresit e na mbytin vallet e garimit,
  Nevoja pėr presion gjithkahtar na ia helikėzon grafikėt idealizmit,
  Fajdexhesha e vesit na lyp kohė tė na zhvendosė heshturive aktualitetit,
  E ē’ka shitėm kurrė s’pati tė njejtėn vlerė nė u dashka t’a riblejmė,
  Ja qė i djeshmi paralel e meridiani i nesėrm saktė priten nė ne,
  Pikės ku duam tė drejtohet i dirigjentit shkop qė harmonin universin,
  Ani pse thuajse pandryshueshmi historia na e pėrcakton rish identitetin,
  Identitetin e thikės vetngulur zemrės pėr t’i kuptuar hyun dhembės,
  Identitetin e mėkatit qė kur lumturon sulltanin-jeniēerin e virtyt,
  Identitetin e rrezikut qė si nuk m’a keni dhuruar tė rrėfej ē’trimth jam,
  Identitetin e fjaldhėnies mbetur kroi i parfumit tė ēdo burri qė atėrohet,
  Identitetin e fėmijės qė mbetet shpresima ndėrtuar pa e jetuar,
  Identitetin e arit tundonjtar qė ia zbut deri nė tradhėti shpirtin gruas,
  Identitetin e tė vdekurit qė s’duhen zgjuar pa e thirrur kryegjyqtari,
  E kupola e oshėtisė do elektrizohet nga njė padrejtėsim i pa imagjinatė,
  Nė vlerėn e barabartė tė drejtėsisė qė i ligthyen kėrcinjtė guximit,
  Ē’ka thotė qė shpaga e vjetėr qenka njerkė e hakmarrjes sė re,
  E meqė fort rrallė qėllon tė na ē’ngujojė paqja varreve tė njeri’tjetrit,
  Sėrish po i mbjellim lule luftės pėr tė pėrcaktuar mė tė fortėn zhdrejtėsi,
  Eh sa ligmi jam lodhur duke i lejuar vetes alternativa tehgabuara,
  Kur ēdo rast mė ish premtuar se diku ka dalje prej guvės sė hallit tim,
  Me ikonostase shenjtėsh pishtarin i mėkoj durimit tė vazhdojė kėrkimin,
  Nė kah tė guximtarit pėr t’a gjetur fundmi e t’a birėzoj jetimin fat,
  E nė vullneti i mrekullimadhit vulosur ėshtė mbi dyllin e kėtij urdhėri,
  Bindjeverbėrisht duhet t’i gjunjem si nata pushtetit lakuriqėsor,
  Thjesht pse shkulma e shndrisė beson veē brigjeve qė njeh dhe zbaticet,
  Kur etja errsimtare mė betohet pėr thellėsitė ku ende s’ka mbytur,
  Nė murlane fenomenesh shpjegimpa qė mpiksin brenda palce lėndėt,
  Mbaruar sė materializuari qenien e vet nė subkoshiencėn time,
  Dhe pse shpesh e mė shpesh pėr paekzistencėn mė predikonka shkenca,
  Shkenca e larjefytyrės se s’dihet kush ka dert e ē’zhuret t’a puthė,
  Shkenca e apostulatit tė ngadhnjenjtarit qė flijtėzoka shpatės sė vet,
  Shkenca e kėrkimit tė dashurisė nė tokė e kohė grishgabonjttė,
  Shkenca e ri’gjahtimit tė luanit meqė i shpėtove njė herė kthetrapusirės,
  Shkenca e bukurisė nė pasgjithshkah shoh unė e jo ē’ka i adhuron ti,
  Shkenca e ndryshimdijenive thelli vetes-jo astronomi tjetrarėsh,
  Shkenca ēudipateori e ēdo pse’je ndėr humbnajėn e bijve devotshmėtarė,
  Thjesht ende po mėsojmė qė beli i mendimit ka nevojė pėr dhera jete,
  E nė ndodh t’i ndėrrojmė shtėpi ideve-kafkė kurrė jo perceptimit,
  Mund t’a shkėmbejmė bile edhe fe’nė-por jo konfigurimet apokalipsore,
  Qėllon qė e shesim a e riblejmė nėnshtetėsinė nė bursat e mjerimave,
  Por kurrė s’do ndodhė-pėr kryet shqiponjėtare tė nacionalizmės,
  As pėr pecet e flamurit kur na i lypin kambalet sakrificės llogore’re,
  E si mund t’i bėjmė tė evolucionueshme zellpandryshueshmet detyrimni,
  S’do ishim dot grigjtarė blasfemimi nėse larushisė sė zėrave rreth,
  Blegėrinė e alurinė do quanim gen’njėjtė-ēka s’lajthit tė jetė njėhsuar,
  As folklorizmash entuziazmuese shėmbėllima urtėsishė sterile,
  Gjeologjikisht nėn shtresa mineralizuara virtytesh ruajtur krenore,
  Ujėrat rrezatimflorinjta tė pafundėsisė sė gjelbėrimit ėmbėl gurgullojnė,
  E nė kroin e pashterėsisė sė syrit pijnė diell besimi engjėjt e fatit,
  Asnjėherė nuk na kanė paracaktuar tė udhemi mė tepėr se ē’mundim,
  E na mėshirin kur u pėrgjėrohemi tė lindim rishazi nė sythin e dashurisė,
  Prej fillimit bujaror t’a jetonim jetėn pa i ribėrė pashlyertaret fajėsi,
  Fajėsitė e mentaliteteve tė reja qė duan tė frutėzojnė rrėnjėsh tė vjetra,
  Fajėsitė e gurskalitėsit hakmarror qė s’i shemb piedestal mitėzimit,
  Fajėsitė e mosprovimit tė virgjėrisė nė tė vėrtetat kallmėfrikse,
  Fajėsitė e emigrimit perandorisė sė tė pėrkohshmes-prej farės tej’jetse,
  Fajėsitė e tė mirave qė u bėmė tė kėqinjve e qė s’na i falka as Faltari,
  Fajėsitė e vėnies nė punė tė mokra’urrejtjeve me gjak ngushėllie,
  Fajėsitė e portave lėnė hapur armiqve e mėsimin e trokitmės veē miqve,
  Thomėni si t’i shpėtojmė breshėrndėshkimnive pėrvojash pa mbėrrirė,
  I duhen kėputur frerėt lumdashurisė ku lypej herėt tė ishim dallgė,
  Ky vėrshimor trokthim tė ndalte bregut ku tok mėshiraz gjunjim,
  Korijes ku kėmbėt plasarirė po lajnė lisat djersaromėzuar tė kėnaqėsive,
  Sa kthyer prej qafa malesh tė dėshirimave seksuar me rrufetė,
  Shndrimkaltrės dėborė ekstazuar me karafilė yjesh qė ende bien,
  Me njė muzikė llahtardehmė na pėrcjellin nė ėndrrėn e pa plotėsuar,
  Nė sheshe interesash mediokre boll ia adhuruam ēudibėrėsitė statujave,
  Si vallė ugarėt e dijes i harruam pa mbjellė me farėn qė fal njeriu,
  Shihini si puhitė e manaferrave tė qeshjeve u pushtojnė luginat syrit,
  Rrymat e barit vallzojnė patkonjtirės zmeraldthyer muzgut ndjellniepshtė,
  Kjo ditė ish veē njė sekment shumkėndėshit lumturor tė qenies,
  Stafeta e shakahidhrimės vazhdon tė na tregojė se nesėrtia do etėr,
  Okulistika e natyrės na bėn tė kuptojmė: ia kapėrcyem ylberin fėmijrisė,
  Nė s’i zgjidhim enigmė ekzistencės dhuruesi do na mohojė vetveten,
  E po t’i gjejmė mit disfatės luft’humbėse-kurrė s’do bajonetemi,
  Bile dhe kur vdekja qenka e pashmangshme eja tok e i kėndojmė lindjes,
  Lindjes sė tė vėrtetės si drita burimterrisė pėr retinėn qė di tė shohė,
  Lindjes sė sistemit klasor tė ndjenjave ku bėhesh skllav kauzflijie,
  Lindjes sė tė keqes matur kur e mira antologjive nuk paska dimensione,
  Lindjes sė tragjizmit kur mė fort trembesh nga aleati se prej armikut,
  Lindjes sė agshpresės nga midhja e horizontit kapakėsh detqielltė,
  Lindjes sė velatrimėrisė kur rastis ndeshesh me stuhimosqenien,
  Lindjes sė foshnjės gonxhezjarruar pėr t’a pushtuar me ngrohtėsi globin,
  Kur dihet: veē fatkeqėsia lind e madhe-brez’harrimit tė zvogėlohet,
  E kur bie shi lotėsh dhe nėpėrka nėn ēadėr ēap ritit hapmortore,
  Statujat e idhujnive qė na prijnė kanė uri pėr sy njerėzish kurrė merituar,
  Ashtu si ikonat i etten djersės sė piktorėve qė qelburi i prunė nė jetė,
  Pėrderisa ahishtes sė flokėve fluturat kultivojnė qindra rraca ere,
  Falmėni nė them pse faji biblik duhet ē’shenjtur paprekshmėri simbolesh,
  Gjithshka ri’ndodh herezisht pse flirt vera e bekuar me ujė pagėzimi...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 17-01-2007 mė 12:47

 7. #7
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  SONETET E TETAVE

  -308-

  Ankoruar shekujsh nė cektirė,
  Trokthmemeci jaht i ndjenjės sime,
  Kurrė si s’shpalosi velė klithme,
  Ani pse ujrash-fati shkrettirė.

  Batickoprracja i dhuron shfrime,
  E hėnės mrekulli veē mjertirė,
  Shtigjenxira busull fort ngjethtirė,
  Tek ky fjord mplaket rimė pas rime.

  Nuk hedhin mė hije as flatrakėt,
  Trishtkryqit qė gdhend fjala munguar,
  I shpirtit murlan po thinj nga flakėt.

  Faresh tej dėshirenjash cunguar,
  S’i kthen flladshpresa ishujt mallpakėt,
  Mėrgoret ode-jehonshurdhuar...


  -318-

  Nervshterėt gishtėrinj rreshkur, ndyrė, fyer,
  Vjolėn e kurmit tėnd pėrkėdhelin hidhtas,
  Po trėndafilishtėn ku vėrshova drittas,
  Tash dherakafshuar pa shenjt e pa dyer.

  Apokalipsi yt ē’mė thua u ka kryer,
  Beso dhe tė ringjall nė mė do sot rishtaz,
  Gjunjzim e flirtni adhuro pėrgjėrimtas,
  Nė s’tė kthej magjisė qofsha hyjsh urryer.

  Nga i ėndrrės liqen tingujt parajsorė,
  Plot mjelma flatrojnė qiejsh tej kaptuar,
  Ku kurrė nuk bujtte premtimash mallkuar.

  Lermė tė shpirtkridhem ngjethtirės pėrkorė,
  Harmoni e paqė tė na dhurė kjo orė,
  Por, ē’pengu ēlironjė djallit ngujpranguar...


  -328-

  Mendimet zajesh balli qėndisen mozaikė,
  Me kazmat e shpresave hapin porta udhreja,
  Dhe nė pafund shendnajės qiejt duken grishnxirė,
  Bile dhe nė grushtverbėr gazmendet shkrumb rrufeja.

  Mjafton njė psherėtimė dhe shėmbėllen me thikė,
  Njė lot rubinėzuar dhe thuaj vdes pranvera,
  Njė mallkim klithmbytės krejtshuan paturp ēdo shndritė,
  Por, pa dyshimin hontar do kish kahkuptim jeta?

  Hedh hir njė dallgė rrudhe mbi lagunėn e moshės,
  Dhe valblerti vals trishti bregnajės sė vetmisė,
  Eh sa-dhe i humbjes mall qė s’gjendet farkund botės.

  Lindėm flatrim brengash tė kaltėrojmė ēdo stinė,
  Ndėr zjarr e acar tok-mirjanė miq tė rinisė,
  Instiktesh ritualthjesht tuj farkėtuar dashurinė...


  338

  Njė fllad aromzmeraldtė shpėrhap agu praruar,
  Ndėr brigjet e syrit tim ku gaz sythen bliret,
  Thėrrmija shndrimash mbledh hėna-nata ē’la harbuar,
  Se ku ia fsheh-s’mė rrėfen, krejt ėndrrave hiret.

  Ē’thelltirė prej dėshirash, pėrgjėrat ē’amshuar,
  Nuk dua t’a le dritėn thellshpirtit tė mė zhbiret,
  Fort shendlumtur isha mes territ grishmpadruar,
  Eh ē’trisht tash kjo vetmi qė kurth zemrės mė kridhet.

  T’a ruaj paku vegimash mjelmzėn dashurore,
  Mbi gjoksin frymdrithruar t’i var kurora yjesh,
  Mes liqenit tė puthjes tė kridhet vezullim.

  I gjelbėrti pėrqafim rreth qafės epsh’shkrumbore,
  Plot pasion tė ēliret si ulėrenja pyjesh,
  Por, jam thjesht njė hije endur hareve hutim...


  348

  S’do doja tė ishe pinguin ishullpėrqafimit tim,
  Ku qark flakėt e dallgėve tė thėrrasin makthueshėm,
  E as kafazshpirtit tėnd-tigėr i nėnshtruar trishtim,
  Ku rreth tė lirisė shtojzovalle pėrqeshin ndėshkueshėm.

  S’do doja tė jem galeri ari qė tė verbon miklim,
  Ku me kthetra ligatimi sulesh ndjenjash paēmueshėm,
  E as kreshtė lavdmermertė-lartohesh timit shikim,
  Ku mijravitesh adhurie tė mė kqyrėsh pėrēmueshėm.

  S’do doja me qenė krater mallit e ti llav’ e kurrpirė,
  As bardhėrim i njė reje fatsjellėse korbash nxirė,
  As ajzberg kujtimesh prej dritdashurisė krejt pazhbirė.

  As mos lypno tė bėhesh mbretėreshė kėshtjellė shpirtit,
  As direk pulbardhash qė tej ia syrgjyn velat ligshtit,
  Heretikisht thjesht mė bėj shkrumb oj turrė altari-flirtit...


  358

  Kohėsh tė tjera e panjohtarėsh planete,
  Trajtash pa perceptim e ē’rrėfimtaresh ndjesi,
  Shpirtrat tanė binjakė lindin mbrujtur premti,
  Njeri’tjetrin t’a bujtin kėsaj e asaj jete.

  E fati, tė lotėve re, na i mbush shkrepti,
  Ndėr qiej dėshirash kund s’flatret ėndrra shenjte,
  Kryqe bėhemi e rilindim e rish - ē’heshtje,
  Tė pasionit hyj veē kokalla e mjeri.

  Por, krijuesi jo rastėsisht mallkorit dhé,
  Njė fjale e njė bekimi na zbret sot bashkė,
  Frym’mrekullitė t’i shkėmbejmė ofsh e vlime.

  Kam mijra shekuj dashuruar me ty vashė,
  Si guxim thua s’tė intereson zemra ime,
  Krejt pėrjeta do tė t’duhet tė mė gjesh’ prapė...


  368

  Nėse kaēurrelat prerė i thurim litarė,
  Njė pas njė pedana t’i rradhisim vargjet gjithė,
  Marramendshėm do bėnim njė aq tė gjatė shkallė,
  Sa deri ndėr hėnė do na pėrcillte kjo trillė.

  E ja qė tash dashuria mė gjarpėron zvarrė,
  Makthi kurrė gėrshėrėt s’m’i pėrdor nė kaq frikė,
  Rimat dyzohen e grisen e kridhen ndėr zjarrė,
  Nė vend tė njė romance jehon qark veē njė klithė.

  Jo e imja, as e jotja-ėshtė fati nguran,
  As i keq e as i mirė na adhuron prej largu,
  Shigjetat bekore tek ne s’ia mbėrrin dot harku.

  Oh! tė lutem mos rrėfe pse jam bėrė krejt shkrumban,
  Duke shkruar pėr ty kaq strofa mbeta jetshkurtan,
  Dhe unė s’do tregoj qė mė ishe veg lot’pragu...


  378

  Mė thuaj mos duhet tė ndėrtoj ndonjė piramidė,
  Apo t’a shkrumb Romėn e t’a ngre mallkimit pėrsėri,
  Ndoshta ndonjė mur kinez do t’a vesh kėmbėsh kėrshėri,
  Fol e t’a fal sa t’a vjedh Akropolin nė Athinė.

  Nė tė duhet Kulla Ejfel buzėt mos i mėrmėri,
  Ia shemb Statujėn e hip ti t’a pėrfaqsosh Lirinė,
  Orėn e Grinuiēit t’a shtroj ndėr gjunjė plot drithnjė,
  Firencen le pa David e le tė kobė dėshpėri.

  E ē’trillni tė kryej tjetėr tė t’a meritoj zemrėn,
  Po i ngul kazmėn mbi e po i kryq vetes krejt jetėn,
  Veē tė bindesh pa kundėrshti qė vetflijimshėm tė dua.

  Kur do m’a shndritėrosh qoftė veē njė ēast tė vėrtetėn,
  Endėrr realizuar tė stolisesh thellė nė mua,
  Ē’lypet tė bėj tė tė kem vetėm timen a s’mė thua...


  388

  Pa inspirimin qė rrezatohet prej sates heshtje,
  Pa besimin qė mė fal teksa ēelesh gėzueshėm,
  Pa mbrojtjen qė pėrfitoj nė ēdo tė amshuar prekje,
  Pa energjinė qė mė kall shpirtit fort gėlueshėm,

  Pa pėrvojėn e udhės qė ndjenjės s’m’i gjenka prehje,
  Pa entuziazmin femėror shfaqur paēmueshėm,
  Pa lutjen pėr ekzistencė qė puthjes nuk rrok shterje,
  Pa frymėzimin qė rrjedh verė drite harbueshėm,

  Pa pėrkulje kėmbkash puhiztare - s’mė gjelbret fati,
  Teksa mė prezanton njė botė ēudirash panjohur,
  Dhe pse jetėvdekjesh pėrjetėsisht portat mė hapi.

  Reaksionesh dashurie flakazi mė mban lodhur,
  Qel’epruvetash t’ia ē’murgoj misteret prej ari,
  Dhe pse magjirash negative panikur tej kam brofur...


  398

  Unė lexoj e ti dėgjon edhe pse nuk je kėtu,
  Ti flet nė gjumė e unė trisht befasohem trembur,
  Hedh fjalėt pa kuptim ndėr vargje shthurtare pėrqethur,
  Mendimet mė flatren prej penės e s’di: vallė pėr ku?

  Po jetoj krejt si i pajetė makthit sfidtar fshehur,
  Dhe pse shpirti dehur mes hyjve shendet tej’tėhu,
  Mė gazmon zemra fort mjerė e pse tė ndodhė kėshtu,
  Pse dashuria mė arratin kurth yjve kaq heshtur?

  Lutja e loti penduar s’mė shteren nė pėrgjunje,
  Eteri e drita rish tė marrin tė sajėn formė,
  Po a ia vlen t’a pres tė kthehet nga ēdo pamundje?

  Nė bronz gjaku ngrirė rima tė reja gdhend kaq vonė,
  Kur perėndia vetė ėndrrave ikur pėrhumbje,
  Ligsht gėrhet: ky fat s’do tė tė ketė kurrė lehonė...

 8. #8
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  T R I N I Ē S H E N J T E R U A R I T

  2 AĒENSORE PER NE MOSQENIEJE E NE MBIQENIEJE  Nė 180 gradė fat unė jam njera pikė e pashpjegimshmėrisė sė universit,
  Kur misticizmit tė panikut ti je veē tjetri kėnd i adhurisė skepticizmit mohuar,
  Teksa diku sipėrfaqe papėrcaktimėrisė pėrballė sekmentit eterik qė tash na lidh,
  Ndodhet nė hartėn e legjendės i treti far qė toku na sajonka trekėndėsh,
  E ky ėshtė ylli mėngjesor i besimit qė shpreskozmosisė riagon kaltėrenjpjekur,
  Pėr tė guxuar verbrisht tė trokasim nė portėn bermudiane tė vesit panik’pa,
  Horroriste kjo shtėpizė ku vjollcat e ndjenjave t’i rrėmbenka meditiumesh pakoha,
  Ku energjitė e shpirtrave tė humbin ndėr duele gravitacionale ideshė,
  Duele qė tash e ēdo ēast na bindin t’ia kritikojmė ngadhnjimtarinė tė nesėrmes,
  Duele ku admirojmė vetveten dhe kur pasqyrohemi lig ndėr sy tjetrarėsh,
  Duele mirkuptimi ku pasi kanė mbaruar punė duart ri’thirren nė tryezė fjalėt,
  Duele aktesh mizore mėshire qė s’i eklipsojnė dot jetėt mbushur krime pafaljesh,
  Duele qė s’vlerojnė rėndėsinė e asaj ē’ka ndahet por tė gjithshkasė ke,
  Duele pa guxim pėr t’a shpėrndarė pėrgjegjėsinė pse humb delegim e drejta,
  Duele ku sipėrfaqja e arsyes e fshihka thellėsirėn kur kurrė jo: shkaqet-qėllimin,
  Ku motorrėt qindracilindėrsh pėrkushtimorė i djegin valvolat durimsosura,
  E duke klithur heshturazi batiskafėve prishur tė SOS’it mbyten veē qiejsh syri,
  Kėshtu herė unė bėhem destrojeri diletant qė ia thyen timonin busullės,
  Herė ti murlanimi naiv i pasionit qė thėthin tėrēka dėshirimit plluskėzohet,
  E herė ai krateri qė pret shterjet e vullkanit tė zemėrimit me zotat ende palindur,
  Pėrmes reve tė hirit tė iluzionit do tė kridhem shtjellfund misterit tė dilemės,
  Irealisht tė mbėrrij brenda atomit riciklues tė bigbengimit tė dashurisė,
  Fjalėt tė bėhen planete, shkronjat-yllėsi, qeshmat-orbita, lotėt-asteroidė,
  E vizoren e shekujve shpejt t’i thyejmė rish pėr t’u gjetur ujėrat orbitkondensimit,
  Tredimensionalizėm qenies qė na bėn tė ndihemi indiferentizmit fajtorė,
  Pse duhet t’i pėrzhbiremi kuptimit tė botės gen pėr gen aorta ēdo dhembjeje,
  Ndėrkaq qė e dijmė qė veē primitivizmi shkencor i fal bujarimit lumturenja,
  Fal gėzofin e pėrkėdhelės kur grerėzat e acarit tė shkarravisin fytyrėn,
  Fal klarinetėn e pėrroit kur buzėt e pyllit pranverėn po vivaldizojnė memecėrisht,
  Fal vallen e kėrpudhave kur purpurlazi mollėt pushtojnė premtirės edenianėt,
  Fal verėn e vetėtimave kur rrufetė ia shpojnė kadet kantinave tė erės,
  Fal lepujt e ortekėve kur mushkėritė e zjarrit duan tė na i shtrojnė nderimit gosti,
  Fal pelerinėn e lakuriqėsisė kur breshėri i epsheve ia prish tė korrat hėnės,
  Fal liqenin e lulkuqeve kur flamujt e virgjėrisė ngrihen kėshtjellė lavdit,
  Ndonėse turpi qenka mbretėreshė e gjithshkasė qė kurrė s’u ndaloka ilegalitetit,
  E mbreti ėshtė pėrzėnė sepse prej farės sė tij shekspirėzuar lind rrėzimi,
  Klandestin endet ndėr ruralitete anektodash ku e vėrteta frikonka tė shkelė,
  Ndėrsa shėrbėtorėt sfurqarė me urdhrin e tij mbledhin tejanė kashtėn e emrit,
  Bile dhe heshttėtarėt besnikėzuar me krahun e tij e gjejnė territ armikun,
  Por ja qė ne ngutjegabimazi po ia mjelim vjedhurisht lopėt filozofisė,
  Me qumėsht helmėtirash pėr t’ia gatuar ēekollatat ditlindjeve tė ardhmės kahpa,
  Kur bile nuk ka as rrėnoja tė sė shkuarės nė antropologjinė e arsyetimit,
  E vetėm koloseumi i sė sotmes vazhdon tė uturijė nga hijetirat e historizmit,
  Kthyer disfatirash qė na presin e arratirė nga katastrofat harrimėzuar,
  Tashmėtira ėshtė njė kombinat kimik qė fuqinė na e nxjerr nga depot e ėndrrave,
  Nė serat vegimzhgėnjore na i mėkon zarzavatet e gjakut me limfė dheu,
  Duke na i pėrjashtuar nga perandoria e baktereve tė rendit mbivlerės,
  Pra rish u ngatėrruam nė labirinthin perceptual pa i gjetur as hyrjen kuptimit,
  Pėr tė na dalė fundi pendpashkulur bilbili i lirisė nga kafazi i faraonėzimit,
  E me shtatė penelatat e harmonisė t’ia ngjyrosė ajrin mbiekzistencės strehdjegur,
  Ajrin e mushkėrive tė perspektivės sė njė shprestire qė s’shfaqet kund,
  Ajrin ringjallės tė qelizave tė dhembės kur i ndjen mungesė kujt nuk ėshtė mė,
  Ajrin pa vlerim tė pasionit qė veē alpinisti ēmendri ia vjedh flamujve-majės,
  Ajrin palcndyror tė aparatēikėve qė ende u shėrbejnė kompjuterave e jo njerėzve,
  Ajrin qė na mbron nė sytė e tė tjerėve kur s’duam t’u paraqitemi shtrembrarė,
  Ajrin e ndarjes sė urtėsisė me miqtė kur problemet pjestohen si pėrfitimet,
  Ajrin e tė rejave kontribute qė investohen po pėr tė vjetrat konsekuenca,
  Sepse shenjttėsia e frymės sonė ka nevojė tė pėrzihet nė karburatorin e tejecjes,
  Me benzolin e kėngės qė shpėrthimtar bėhet kur nuk ia njeh tonalitetin,
  Pastaj t’ia akordosh kitarėn rock&rollit tė instiktit qė tejkalon shpejtėsinė,
  Duke mos qenė as dinastia Megadeth’iane e saturnimit varrnajor tė egoizmit,
  As hierarki kalimtare Metallica’re neptunėzuar orbitkryqthyer cinizmit,
  Por veē ritėm ufor Cred of Fill’ėse e kalorėsi patkonjyjėzore Kremator’ėse,
  Sa pėr t’u bindur qė, lufta pashpallur e klasave nė kauzėn e injorancės muzikore,
  Kufijtė po ia vendos rruzullimit jo nė hemisferat qė ia besoi besimit Zoti,
  Njeriut qė kryengritazi shpik sistemet e traktateve tė paqės nėnshkrimfallce,
  Pėr tė ekuilibruar ballėt e dufit tė oqeanit me velat hapur tė hipokrizisė,
  Eh! skllavtarit qė fort rebeluar i vėrtetoi teoremėn utopike revolucionizmit,
  Thjesht pėr tė pėrftuar prangat sinfoniplatinta pėr shkabat e trurit kurrė rrokqiejsh,
  Gjithsesi falmėni nuk doja t’u ngjitem fshehtazi majė pemės sė intelektit,
  Ndaj rrėzohem nė shpatin e shkrepanive tė arsyes pa dėborė konsekuencash,
  Duke u rrokullisur lugina para’ardhėsish deri ndėr kroin ngrirė tė dritės,
  Me vertebrat e krenarisė fort frakturuara e me brinjėt krejt shvidhosur prej trurit,
  Me shkallėt e kėrcinjve tė mosnėnshtrimit shqyer hallkė mė hallkė betimnie,
  E me llampadarė duarsh shkėrrmoqur rish nė diamantė rėre plazhevjedhjes,
  Diamantėt kallp tė meteorėve pakėnaqsorė pėrdorur pėr skllavje fajesh,
  Diamantėt virgjtarė qė mund ia blen faraoneshės kur shpirtit-s’ia blen dot fuqinė,
  Diamantėt e kurajos vullnetarike mė karatarė se energjia e krejt ushtrisė,
  Diamantėt pa zė tė poetėve qė s’i bren merakvdekja por ėndrra tejpėrjetėse,
  Diamantėt falur armikut tė menēur kur tė godet kėshtjellave paprekshmėtare,
  Diamantėt qė e fshehin gjenialitetin jo nė evitim lufte por nė fitimin e saj,
  Diamantėt eshtėrorė qė pasi i trofen nis kronikanėsh hyjnorin akt rishpėrndarjeje,
  Por, ja qė kahun e drejtė na u dashka t’a masim pėrmasash fatzhbėrėsie,
  Sa mė saktėsisht pėr t’a parashikuar zhvendosjen llokacionit tė sedrės,
  Ndoshta thjesht pėr t’ia asgjėsuar kaprollin devijor pėrbuzėsimit tė honizmit,
  Sė paku brirėt do na hyjnė nė punė masturbonjava ritualplakėruqe tė karnavaleve,
  Rrasat e mishit do t’i thajmė e do t’i bluajmė miell e gatuajmė veē petulla,
  Kur dhe shkarpat e kokallave do i mbledhim pėr tė numėruar langonjtė,
  Ndėrsa vetė regjur nėn lėkurėn kriptharmur prej thonj blasfemirash lejimtare,
  Himne do kėndojmė pėr mrekullinė e sizifiadave qė s’i ndoqėm rrokullimnaje pas,
  Sepse... pse kaiket e virtyteve nuk na janė ende salmonė niagariadnajash,
  Dhe gardhet e domosdoshmėrive s’na lejojnė t’ia kapėrcejmė kopshtijet frikės,
  Ja qė qenkemi pjatanca argjendi tamburuar veē pėr divizionin e familjes,
  Nuk mund tė shitemi pėr t’i garantuar supėn e pėrditshmėrisė barbonizmit,
  As pėr t’i siguruar ethet e verės brokshterė ekstazėtirės pijanecore gjuhtredhlirė,
  As testikujt e qirinjve tė meshės sė tė dielės koorpormatave tė fajit invalidtar,
  Tash jemi veē hangarė drithi pėr cirqet e lypsave qė ditkan tė falenderojnė,
  Bile dhe gurra mushti pėr parlamentet e hajnistėve me damka imuniteti,
  Pa guxuar tė pėrmendim qė mbetėm partitura mėshire pėr vetė priftėrinjtė,
  Priftėrinjtė qė ende s’dijnė ē’humb Zoti kur njeriu fiton liganirat mbytur gojė tyre,
  Priftėrinjtė qė s’e rrėfejnė shpėrblimin pėr kė bėn detyrėn e korrierit keqator,
  Priftėrinjtė qė mė presin duart kur guxoj tregoj ku rrėnjet koliti i egoizmit,
  Priftėrinjtė qė e quajnė qiell kafkėn e besimit ku i jetokan fluturimit gjarpėrinjtė,
  Priftėrinjtė qė kimikisht s’i ndajnė miqtė O² tė sė vėrtetės nga H gėnjeshtran,
  Priftėrinjtė qė portat e vuajtjes s’t’i hapin kur arratirė vetes humb ēelės,
  Priftėrinjtė qė zanafilli vėshtirė kanė tė predikokan tė thjeshtat profesione,
  E rishmi ziejnė ēorbėn ftohur tė pendesės pėr t’a mėkuar tri herė krijorin,
  Kur kudhėrbindjes ēekani kupton qė tė apostujve bij kurrė nuk farkėtohen si etėrit,
  Kur mes shandanėve tė paperceptueshmėrisė shenjttore shpirt s’feks kund,
  Kur furrnaltat ethtare tė moralit kanė nevojė pėr shtatore idhujtarizme,
  Qė ēeliku i dėlirėsisė paq tė shkrihet pėr t’ia derdhur seri parzmoret intolerancės,
  Kur s’do dijmė mė blasfemisht tė falim se ja qė falja u quaka direk dobėsie,
  E na e shpie kauzėn politiko’piratiste deri nė kafshim flamuri pavarėsor,
  Pėrderisa krejtas mbarohen art’thėrrmijat e apostujizmit sė plaēkituri,
  Kundi nė pushimet mes taifuneve pa ia ndeshur karvanet kahgabore kolombiane,
  Sepse dhe tyre ja qė iu arratinė yjet prej strategjive grabitqare tė idealizmit,
  Kuturu shtjellėzuar nėpėr antologjitė e sklerozės historiadės adoleshente,
  Qė ēudi si ende trėndafilthėt e menstruacioneve s’ua kanė bėrė shurup,
  Ndoshta miliardafishohet epidemia panikėse e ndėrgjegjeve antikonservatoriste,
  Ku etaloni i modernitetit tė nekrologjitikės mendeleviane s’paska shpallje,
  Pse qenka thjesht nė koshere virtyti njė hoje pushtuar nga krimbėritė,
  Pasi mjaltin e moralit e vuadhnė barinjtė qė ngutt i rindanin delet drejtėsisė,
  Delet qė s’tėrhoqėn pas hapa guximtjerė adhurie pėr mos t’a bėrė shteginėn udhė,
  Delet qė sa mirė rastis e kuptojnė qė, ē’ka kanė-e kanė pėr t’a ndarė me ne,
  Delet qė ndodh shpesh tė kujdesen pėr pasurimin e zabeleve jashtqitse,
  Delet qė s’e gjegjkan acarin e shpirtit tek i lyp dru djallit mos t’i fiket zjarri,
  Delet qė fundazi e mėsuan tė pėrdorin PC pėr mbarsjen kontemporane tė intuitės,
  Delet qė sy ujkonjash s’e qashtrin ngjyrėn e aureolės qė i mbron rrezikut,
  Delet qė klonohen si njerėzit-t’u thonė se mbėrriti shpresartkoha kurbanore,
  Ē’ka mbeti ish koha biologjike e pasnevojės tejetej llogoresh tė dekompozizmave,
  Teksa tash smogu i ndotit na e shtyn-ku?-breshkėn sa lodhur tė bisedės,
  Bregut tė arqipelagut ku nė kthjelltėsirėn e flakėve ndezur prej tė mbyturve,
  Vallzojnė peshqit e ideve qė grishpari ishin qelizat e dijenive pa kushte,
  E shpejti do tė jenė sajesa kimiko’psiqike majė dhėmbėsh peshkaqenizmi human,
  Sepse bastfundmi fituam mbi zeusianėt e u bėmė adam’ėr pra-ehehehej,
  Me wc portofolesh shtatzana e cv gjenializmash e me balzakishte dinastishė,
  Me kryqėzata barbarėzore civilizimi e bile-me klericizma analfabetike,
  Me orėn grinuiēiane tė sfilattirės sekondmbushur donkishotizma tranvestitė,
  Kjo na qenka era e re qė frynka nga bulēitė neverivjetra tė krijuesit fort ligthnjar,
  Pse ne ishim vetė pėrzgjedhja-diēka as mollė e as evė, as gjarpėr e as helm,
  Sajeza prej indesh qelbėzore pėrzėnė nga trupi i sė vėrtetės pa dyshimni,
  Qė mallkimat realitetojmė skenės aktortrembur tė ferrit dantesk rilindur parajse,
  Nga zanafilli kryqėzim merit’pa i mitrės sė indiferentizmit tėnd steril,
  Ndaj baticave tė urrejtjes e zbaticave idilike skakierės sė irealndėshkimit,
  Deri davinēianizmin penis tė dufit tim qė dėshpėria kurrė s’e bėri dot pushkė,
  Pėr t’ia portretizuar plumb pas plumbi zotat pėrgėnjeshtarė shpėtimės,
  Shpėtimit qė-ende beson se pellgu i lotit ėshtė mė i vėllimshėm se burimi i gazit,
  Shpėtimit qė biseda panteonidėsh i dėgjon vyer stonjaturat botēkuptimore,
  Shpėtimit qė pakorigjueshėm predikon nė ne rrugėn nga e cila nuk rikthen,
  Shpėtimit qė qėllon tė mė bindė mos tė gjej arsye t’i lyp ligtarizmit falje,
  Shpėtimit qė ēdoēast shenjtorve tė kanunizmės mos gjej mundėsi si t’u mėshirem,
  Shpėtimit qė s’druan tė ushtrojė nė tė tjerė lėndimat e dikurta bėrė mbi tė,
  Shpėtimit qė nė e sheh rrjedhshumgojshe tė vėrtetėn-e shijon dhe mė hidhur,
  Bardhė&zi kemi mbetur e njėjta tablo ku e florinjtta kornizė dėshpėrimi,
  Murgėrishėm na ka mbėrthyer nė morsėn e synimeve tė pa ē’konvencionarizuara,
  Edhe pse kurorat mbretėrifituese tė dijenive ē’stolisur na i kanė margaritarėsh,
  Edhe pse zotėrojmė kodet e krejt dyerve tė pse’ve ciklesh kondensuese,
  Edhe pse kibernetikisht mėsuam ē’ofezė qenka tė jeshė realitetit-pa pėrdhunuar,
  Por, fakti qė s’i kemi dhuruar kujt thėrrmija nderi nga misėrnikja e bujarisė,
  S’do tė thotė qė as i lypim kujt pikėlza drite prej diellit tė kurrnacėrimit,
  Bile duhet tė arratiremi alibie duke pohuar qė veē kur protektoriati i fshatunarėve,
  Mėvetėsuar ngadhnjfundmi prej njė flamuri ngjyrosur nė acidin e injorancės,
  Nuk do tė ndyjė mė me opingat pėrbajgtare tė mentalitetit genkryqnaror,
  Kroin e mendjes sonė shpėrthyer me aq e aq gjakėsira kuranishteve tė dhembjes,
  Aheri kur tė hipim tek kjo zeppelinė ndėrgjegjeje pa shend kompleksesh,
  Kur nė prokurorinė e civilizimit t’ia heqim prangat e heshtjes prej trurit vetes,
  Nė kor tė brohorasim toku pse kazma e besimit na mbijetoi kthetravdekjes,
  Kori i marihuanės proletare qė mbjell e shkul universalet tė drejta qė s’i pėrkasin,
  Kori i kėpucarėve gjenetikė qė i arnojnė zbathurimėn maratonistit tė antifatit,
  Kori i sirenave tė entuziazmit qė po vetkultivohet ndėr akuariume lotėsh,
  Kori i kaubojsave zellrinj qė s’po e dijnė ēdo tė thotė tė lindėsh ciklisht i pa baba,
  Kori i merimangave tė politikės ku ngecur i kanė krejt fluturat folklorizmave,
  Kori i drapėrinjve pa tė lashta, i ēekanėve pa kudhra, i armiqve pa armiq,
  Kori i rojeve tė terrnajizmave qė qesh me pakėsinė papėrfille tė burimedritės,
  E unė nuk do bėj mė poetin por do zgjedh artizanatin e sigurt-predikatorin,
  E ti s’do tė aktrosh mė heroinėn por do tė ndjekėsh detyrimin zanafill-mėmėsinė,
  Kur sa ende larg qenkemi zbuarjes nga ajo pikė pa gravitacion mbėrritjeje,
  Hm, pararendsit ēudi si e paskan ndėrtuar pa akt rikthimi himentarin tempull,
  Sa e sa devijore lakorja e trokthėtirės miklonjtare nė atlasė perėndishė,
  Ku ėshtė pra t’ia rrėmbejmė duarsh pishtarin e pyetjes retorizmale: ku vemi?!
  Oh, gjitha rrugėt i shpien nė Olimp granidtaret shtatore tė krenarive tona lypsore,
  Ani pse s’kanė ku t’i mbėshtesin kėmbėt tek ky soj dialektike materializmi,
  Njė rubin verbrremė asteroidi na e shfarosi atlantėn e pėrgjegjshmėrisė,
  Ndaj nuk po guxojmė tė shkelim mbi bretkosat e klithave shurdhore tė njeri’tjetrit,
  Pėrmes kalldrėmit kafkor tė ideve qė ndoshta lavdit rishmi do na homerizonin,
  E nėpėr mozaikun e irisėve ku idhujnaria na ka mbjellė hijet adhuronjtare,
  Nėse shpatat e akrepave tė ēastit nuk po na rrufenjėzohen tash trumpetaprapsht,
  Braktisur mbase ujėzohemi nga kompozicioni i aktualitetit domosdoshmėritės,
  Shigjeta e yllit tėnd s’ėshtė e drejtė nė harkun e pretendimit tim kozmik,
  Sikundėr milingona e flakės sime e padenjė qenka nė furrėn e drithraepshit tėnd,
  Furrėn e brumrave tė qeshmės qė pa sheqer kobi nuk ngjizkan kurrė torta,
  Furrėn e stuhisė ku tjegullat e mendimit na ndajnė me mamuthėt e friktirave,
  Furrėn e egoizmit primitiv ndėrtuar me tulla ē’qytetėrimi e llaē paaftėsie,
  Furrėn e picave tė thashethemeve falas shpėrndarė nė adresat e vdekmagjallėve,
  Furrėn e floririt vjedhėror tė fjalės e argjendit dhuruar prej kurrė tė zotėrve,
  Furrėn e ferriteve filozofike qė s’i shėrbekan njeriziut por monopoliadave,
  Furrėn e eshtrave pėrkushtore ndanudhės ku guximi hapat nuk t’i ēoi fundmė,
  Por ja-ēengelit tė nevojės paskam ngushėlli tė varem duke tė tė thėnė rish mė fal!
  Mes teje e ēdo zane pėrzgjedh miken besėmirė e jo bambolinėn robotikare,
  E nėse njė bombė mė ka rėnė nė zemėr-s’thua dot se s’tė preku cifėl tundimi,
  E kur bėhesh njė lėmsh enumeracionesh veēse mua mė ke fije ē’pleksėse,
  Ja qė hipnotisht mė ke bindur qė u fshihkan dikund dhe djallushkėza ogurbekore,
  Aq sa dhe unė kur s’mė mjafton rinia e gjeografia jote-tė dua thjesht shpirtin,
  Jepmė njė altar alternative e nė atė karrige do mė unjet ndjenja gjykimit,
  Pra, mos qofsh mė anija ime odiseiane qė mė end haluēinacionit dinakėrihumbur,
  Oqeanive tė lotit pėrmalltar ku patjetėr duhet tė ketė helenizuar njė trojė,
  Njė parajsė e pa premtim ku pasi nuk ngelėn kurrsesi as akilėt e as menelatė,
  E ku gangrena sklerotike ia brejti gjymrtyrėt e kthimpritjes penelopėzimave,
  Ku veē-veē unė e ti lypet t’i japim rrėnjė jetėsie kushedi sa e sa kėmbėve,
  Ku thinjat e pamundėsisė rilindėse shkulim prej skalpeve tė entuziazmit reciprok,
  Entuziazmit pubertitetian tė zhirafėndrrave qė-si s’puthėn as syzet e yjeve,
  Entuziazmit tė reve turistike qė do i gjenin-pėr t’i ē’etur-orizore trishtisė,
  Entuziazmit vangogian ku kamje do tė thotė tė urresh ē’ka adhuron njerėzima,
  Entuziazmit astronautik tė milingonave sė keqtirės sulur tė pushtojnė edhe zotin,
  Entuziazmit difiēitar mes thesareve uritur e thesareve ende pa ē’varruara,
  Entuziazmit nė subkoshiencė ku litri i verės e i naftės ruajnė ēmimin e gjakut,
  Entuziazmit tė rimfoljorve pėr t’i eklipsuar diejshpirtrat fermerėve tė metaforave,
  Po ku pleqėrisht jehonat e elektroneve avullore tė rrushit zjarr’reve valuar,
  Sapo foshnjėruar pėrplasen nė tė katėr polet e dhomėzės izolore tė meditimės,
  Bulėzat e ēafkave tė diturisė pėrrenjėzohen shterisht aortave tė iluzionizmit,
  Jemi a s’jemi rish ne shkrepėtima e elektrizimit tė furtunės sė kėngėtirės,
  Por, ndėrkaq sythet e kujtesės na bindin qė kjo pėlhurėz kurrė nuk qenkėr thurur,
  Vonuari nuk i kemi merimangėzuar dunave epshėrindjellėse thėthirmgojės,
  Pjergullat e fjalėve qė mė ndjellfundi do na rijapin kuptimin e gjelbėrisė,
  Qoftė dhe nė trajtėn dehėse tė humbjes dikundit mes pėrgėnjeshtrive njutoniane,
  Nė bėrthamė tė murlaneve tė floridėve a leninizmit lebroz fidelkastroian,
  Por, oh shenjtt ē’vuajtje! tė vuash nga kompleksi i mosvlerėsimit nga tė tjerėt,
  Nga mosfitimi kurrė i njė kati nė lartėsinė e bankės sė rėndėsisė shoqėrore,
  Nga grafiku pa boshte treguese ndėr radarė kozmosie tė inferioritetit intelektual,
  Nga mekanizmat harruar pa shpikur pėr mos tė mbetur pre i askushitetit,
  E kėshtu pėrskajmi tek kėnaqėsia e tė pirit qė s’u varka prej ēmimit tė uiskit,
  As nga katalogu i kategorisė sė lokalit e aq mė pak bakshishlypave tė kamerierit,
  As nga sasia e etiketave koleksionuar markafallcėrisht ndėr vitrina retine,
  Por, nga sasia e tė ekstazės medikamente prodhuar dialektesh farmaceotike,
  Po aq sa nga trafiku i jashtligjshėm i bankave tė adrenalinės atlantikėve tė trurit,
  Veē ēastit tė zgjimharabelit nė ēerdhe toke-uji mbetka etjes pija mė e ēmuar,
  Uji i kėshillave qė kapėrcen kufijtė e gjuhėve tej ciklimash rikondensuese,
  Uji i emra’adhurisė qė gjene lutet mos t’i falemi tyre por alkimistit krijestar,
  Uji i dyshimnive qė murlanohet fort shpesh tė na e vėrė nė provė fjordin e zemrės,
  Uji i puthjeve qė duke pėrēuar pemėt e instikteve merr shije hurme e kajsie,
  Uji i thirrjeve harenjtare qė i bėn tė dridhen prej dėshpėrimit kėmbanaret,
  Uji i heshtjes qė me pe vetėtimash e shtiza rrufeshė i thur balada kobi trishtit,
  Uji i ardhmėrisė qė ende nuk ia kemi ē’virgjėruar krojet e shpresės-kahfatit,
  Por gjithsesi ky konfigurim mundėsie pėr t’a shfletuar realitetit veten dhiatarisht,
  Pėr t’u shprehur tejmi poleve tė besimit nė ēdo fe pėrgėnjeshtrore tė uni’t,
  Nė ēdo shpejtėsi tė elektroneve tė idealizmit mbetet risėrishmi mohim i lirisė,
  Pse, ēdo derivati kėnaqėsie duhet sopranuar nė pėrmasat e skenės qė tė ofrohet,
  E jo nė abstragueset dimensione ku ti a unė duam t’a ēojmė trilltoku jehonėn,
  E s’po ka fort rėndėsi se nė ēfarė tonaliteti ia zgjedhim zinxhirin pickamės,
  Bile as ambalazhimi i bėlbėzimės amė ku i flejnė konservat krenarisė kombėtare,
  As testamentet e vjershėtarėve rimnonjimpotentė qė na prezantohen etėr,
  As megavatėt e energjisė sė fonisė qė-do e s’do-harrimtirash e derdh gjoksin,
  As krematoriumet e entuziazmit idilik e as karuselet e premtirės rrezeamatoriale,
  Jo ē’ka themi e ē’ka do themi-mbetet piedestal pėr tė hipur syrin patjetėr,
  E pėr tė hedhė farė mendimesh qarkas ku qytetėrimi ugarėt sapo i ka pluguar,
  Ani pse shpesh avulli i frymėmarrjes akullore fort trashė na vesh pas xhama qiellit,
  Ndoshta pėr mos t’a thyesuar vogėlirėn tonė nė raportet me yjėsirat e njohjes,
  Apo flladet e panjohjes ku habia e kuriozitetit tinguj ngazėllire zambakon,
  Sa heri mes korijeve astronomike tė errėsirės qihet me prroskat e krejt dritėsirės,
  Qihet supa hidhaqe e minatorit me buēimat e kėmbanės qė sjell rigjėmitė,
  Qihet zemrekkėputuri sahat frymėzimi me muzėn ngujuar sarkofag formaline,
  Qihet mprehėsi i bajonetės sė patriotizmit me hienėn e parasė qė blen gjithshka,
  Qihet timonieri i mbytjes paralajmėruar me rojat e ėndėrrdetit majhimalajash,
  Qihet elika e ekzaltimit tė mendimit me karrigen paralitike tė mundėsisė,
  Qihet fishekjarri i kitarės qiejtrembur me gishtat sheriatuar tė kėnghajnsve,
  Qihet depua veshkėkalbur e tė lashtave me fantazmat e urisė pjatash publicitare,
  E nė papirusėt e kujtesės pambėrrirė skalis edhe njė varg me biēak qerpiku,
  Prostitutat janė himen’imunizuara pėrballė orgjisė trinore uzurpimqarktė,
  Persekucionisht perversiteti modern ka filluar t’i pėrhapet nėpėr kapilarė erės,
  Virusi i injorancės lumturake po i eksperimenton sėmundjen mė famėre shekullit,
  Shija e keqe! do t’a quajnė mbase historianėt e kataklizmnajave alienore,
  Jashtė kapakėve tė guackės sė hemisferave ku fshihet perlzeza e sė vėrtetės,
  Ky smog i rafirenisė reklamore qė prodhon benzol pėr eskavatorėt e parasė,
  Fyerje mbetet pėr bibliotekat e gjenialitikės tash krejt si kishat-vyerjebraktisura,
  Shkallėve tė amfiteatrit rastėsor mjerėzima i kalit pėllėmbėt duartrokitjeve,
  Teksa farkė syrit ē’ettijnė hipnozėn banalitetet thjeshtisht tė konsumueshme,
  Thua se kemi shumė jetė e le t’a pėrcjellim njė tuj konsumuar plehnajtira,
  Hiphoptisht vjelim nė ferma ndjesie panxhar muzike lemerisht helmpashlimtė,
  Nė stane muzeshė panikemi tek shohim ekzibicionizmat e lezbikarėve bejtexhinj,
  Mes makete varrezash arkitektėt dirigjojnė llahtarim fantazma kamikazėsh,
  Kur dhe pode tavllash gaytistet cigare striptizė i bėjnė kokainistėve dėshtakarė,
  Oh! s’paska realitet mė famėkeq se bashkjetesa me kompromiset gabore,
  Kompromisi i poseidimit tė skeletit jo me faktin se me ē’jetė di dhe e mbush atė,
  Kompromisi i pėrshtatjes me gjithkė pa i eksploruar kund koordinata vetes,
  Kompromisi i mashkullizmit frikazi femėrzuar me grarizmin trimazi burrėzuar,
  Kompromisi i filarmonipushtetit me shkėrdhatpartitura masash fatēpėrgjegjshme,
  Kompromisi i punpabėrjes shpėrblimit pameritor e i tė djegurit me zjarrvėnės,
  Kompromisi i bluesit tė varfėrisė fisnikore me rap’erėt e pasurisė memecuar,
  Kompromisi i mineraleve tė nevojės me qysqinė e mosguximit tė kėrkimit,
  E si hiqemi sikur ēdoēka qė i duhet barkės sė noeizmit tonė ende nuk ekzistonka,
  Kur s’paska asgjė tė mbrujttirė hiēit tė enciklopedive po nga duart e hiēit,
  Pse as energjia poetike s’vdes me vdekje poetėsh por i pėcillet ēmendjetjerve,
  Na mbetet tė dijmė tė ndėrtojmė strategji t’ia grabitim kėnaqėsitė kujt s’i pėrdor,
  Apo dhe gjithkuji poseidues qė i ruan si pėrrallash bodrume kala egoizmit,
  Jo pėr hir tė apostujeshave tė zilisė-pse s’qenkan tonat kaq domosdoshmėri,
  Por, pėr hir tė profetikės sė tė vėrtetės qė mungesėritė e gjendshme duhen fituar,
  Ndaj dhe shpesh na prijnė perėndeshzat e instiktit udhve ndjellishtrembra,
  Na prijnė drejt amfiteatrit tė yjeve dyshimtarė astrologė qė s’i njohin euripidėt,
  Na prijnė drejt napoloniadash jo gjeneralėt meritagraduar para togės dėshtimore,
  Na prijnė drejt oazeve tė dijes shkretėtirtarėt roje zjarrndezės tė aleksandrive,
  Na prijnė drejt atlasė thesaresh nostalgjike piratė tė konvertuar filantropė,
  Na prijnė drejt qirinjsh identiteti patriotistė qė drejtojnė banka gjaku tradhėtor,
  Na prijnė drejt laboratorė ėndrrash eksperiment’pa elektrokimistė steriliteti,
  Na prijnė drejt ejfele dashurimi konstruktorė flatrimi vuajtės sėmundje lartėsishė,
  Por meqė kopshti i bajameve tė lumturimizmit s’mund tė blihet nė ankand,
  Duhet mėsuar si tė na blatimohet dhurata qė na e pret shpėrblesėn po barabar,
  Oh jo mė! mjaft e vlerėsuam mirėsinė prej nivelit tė sė keqes nė gjithshka bėjmė,
  Sa mė e vogėlth currila e lėndimit tė ndjenjės aq mė lavdėrorė do jemi-Jo!
  Pse kurrė s’po qėllon qė mullinjve tė riciklimit tė shendit tė bluajmė bekimnitė,
  Kur dishepujt e shėrbesės dlirėtare janė pakur aq sa na arratijnė dhe prej librash,
  Pas urės sė vdekjes do vetvleren sepse ujėra pėrjetės pa busullim orientimi,
  Jahtet e haditheve tė pagėzorit respektiv s’i hyjkan kujt asnjė dallge nė punė,
  E, kur lejohet ēdoēka qė nuk ndalohet sistemit inkoshient tė udhėheqjes sė ideve,
  E meqė gjithshka bėjmė ekziston harmonie faji pavarėsisht gjykime tjetranėsh,
  Ē’orgazėm gjysmėdita kur u shpinon mallkimat mijnjerėzve qė u fal lėngonjė,
  Lėngojnė argatėt e deliriumeve pėr farėn e pambirė nė marihuanishte goje,
  Lėngojnė bojaxhinjtė e turpit pėr gėlqeren shterė gropash klandestiniteti pa treg,
  Lėngojnė oficerėt perandorivdekur pėr kufijtė gjeografipagrisur kuqėlizmit,
  Lėngojnė argjendarėt gishtsharruar tė pakteve pėr kurorat maskrye ē’meritės,
  Lėngojnė stallierėt e hienave pėr pistat minuar garim kobesh paralajmėruar,
  Lėngojnė kamerierėt e dinastive pa kohė e ashensoristėt e ideve streh’pa,
  Lėngojnė berberėt pasqyrathyer, kadeistėt vreshtadjegur, gjakistėt ē’vampirėzuar,
  E ja qė anemizmi qenka kauza e bashkdhembasve tė mij velur kėnaqėsive,
  Shpesh mė mirė mos t’ua dėgjosh trajtidiotėsin monologim “to be or non to be”,
  Por thjesht veē t’i duash pa vullnet paragjykimash-jo pėr tė qenė vigjilentė,
  Ndoshta pėr t’ua riaktivizuar radarin e trurit e pėr t’i armatosur rishazi me dije,
  Kur dhe viēat mėsuan trokitmė dyer kasapit konseguencisht nga malli mosētehės,
  E tė fatit engjėj kurrė s’na ngarkuan shpinės barrė ulėrenje qė nuk mbahet dot,
  Ani pse pushtetmarrėt strategė na thirrkan kratere betejash ngadhnjim’ra,
  Mė thelli kredhė mendjes-s’ka kor vajtojcash tė na i pushtojė gazpambėrritė,
  Toku eja t’i pėrzėmė prej grigjė Atit profetucthėt e slloganeve tė komercializmave,
  Pse kaq joshlėbyrazi po na e rrethojnė telgjėmbuari retinėn e ekzistencės,
  Me kaq aureola ferrparajsore qė na e ikonėzojnė sa fort zhgėnjeshtrisht lirinė...

 9. #9
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  SONETET E NENTAVE


  409

  Dhe njė bekore ditė pa ty-njė tjetėr jetė pa veten,
  Njė pėrjetėsi pa fill e pa fund virgjėrisht epshpluhurtė,
  Eh ē’fat absurd i barasvlefshėm misteresh veē me vdekjen,
  Ku unė nuk jam ti e ti nė asnjė neuron-unė!

  E arta kornizė malli na e ruan ngastruar heshtjen,
  Ku i nostalgjisė qiell s’ka gjurmė kaltėrenjash kundmė,
  Yje e zogj zbuar janė, madje dhe engjėjt s’dihet ku prehen,
  Ē’manastir trishti ky ēast ku s’duhej tė ngujoja kurrė.

  I vetėm si njė krua ndėr tė egra kreshta dėshpėrimi,
  Diellshėm gurgullon mes dėborės e purpurlon gazshend,
  Kur askush s’ia njeh etjen adhurenjash pėrēmimi.

  I vetėm si njė thėngjill qė s’ka ku tė shkruaj ndėr natė,
  Dalldisur mes mijrash metaforza e mbetur krejt pa mend,
  Kur drita ende s’di tė lexojė e frikuar rri fort largmė...


  419

  S’druaj tė t’a besoj njė guackė amaneti,
  Ndaj tė dua-do jetosh njė shekull mė tepėr,
  Meqė do shndėrrohem perla eshtrash sė shpejti,
  Pa mė fshehur gjirit, pa m’u gjelbrur nė prehėr,

  Kur mos tė jem mė djallnajės as hije shenjti,
  Ēliruar fundi thonjve tė botės gaz’egėr,
  Tė lutem paketomė me shije esteti,
  Pėr udhnaj kohgjatė mė gatit me pa tjetėr,

  Se s’pranoj kurrė tė kem as kėshtjellė varri,
  Tek ky qytet ku kėndon guri e hesht bilbili,
  Ku akademisht shpallet profet mė psalltmarri,

  Tė pėrgjėrohem nismė dallgė lotėsh trishti,
  Dikund ku mė ka jetuar mendėrisht mes zjarri,
  Shpirti-nė solfexh yjesh a rrasė njė libri...


  429

  Si ēerdhe skifterėsh vrarė do mbesim vetėm,
  Degės sė njė date ku kobi rish furtunet,
  T’i ruajmė kujtimet ndėr kafka nuk mundet,
  Simbole do mbesim qė dritė kurrė s’shterėm,

  Nė asgjė mbase a ndėr pėrjetėsi thuhet,
  Ku pėr tė lumturimit fat kėngėt s’i heshtėm,
  Dhe pse nėn qiellza himne korbankash ngjethėm,
  Arqipelag keqardhjesh shpėrndarė kur s’duhet,

  Nė tė gjallė tash ku kemi lypmash nevojė,
  Pėr prroska mirenjash falur nė formė ndjenjash,
  Flakė emocionesh tė na trokthen venash,

  Kur ne dashurisė s’ndodh t’i besojmė hojė,
  Shpejt ky mbretėrim prej bleronjash do na zbojė,
  Pėr kohėn do jemi bira loti bark ēisternash...


  439

  Magjishmėrisht sensbukur kjo njohje e aspakė,
  Tė flasėsh pėr tė ē’mbyturit prej detit tė asgjėsė,
  Pėr malet ku njė mendjehumbur ndėrton njė barkė,
  Pėr hijet e nostalgjirave qė kėndojnė nėn zė.

  Tė mburrėsh biftekėt me mish hienash plot plagė,
  Verėn me gjak minjsh qė po orgjijnė nė njė rrėzė,
  Prekjet shndėrruar nė njė fabrikė epshesh nė markė,
  Puthjen kromuar me diejt ku fati po na pėrzė.

  Pas pak tė kuvendojmė me striptiztaret bizhu,
  Heshtur t’i ndezim aspiratorėt inspirimit,
  Zemra t’i shtojė pa panik rrahjet e miklimit.

  Befas tabutė urdhėr t’i japin instiktit: zhvishu!!
  Morali del fjalorėsh e s’njeh veten trishtimit,
  Ē’seks! sa shumė seks urirė tej urės sė privimit...


  449

  Pema lehtė mbėshtetur nė bėrrylin e hijes,
  Sheh si agu nxitim ka nisur drejt saj vjeltarėt,
  Ndoshta shpėrveshin mėngė bekimi prej padijes,
  Eshtė ende larg stina pėr t’u ēurirė thasėt.

  I le gaz t’a qarkojnė nėn tė hidhurėn shije,
  Buzėt t’u trishten prej zilepsjes zhgėnjim e tharėt,
  Frutet diellthsisht s’paskan mėkuar shpirtit ngjizje,
  Tė presin duhet dhe ca kohė makthllahtarėt.

  Nė brinjė kthehet e adhuron tejmi luginėn,
  Mollėshfarosėsit rrokullisen po nga erdhėn,
  “Qenkan qytetėruar pse nuk mė hėngrėn rrėnjėsh.”

  Kur befas njė ulėrenjė i pėrgjakon shpinėn:
  Toka vėrtet t’a jep por qielli t’a merr jetėn,
  Sekrecione shenjtimi nė s’u dallgon kėmbėsh...


  459

  Ende s’mėsuam asgjė nga ligjet e vetėdijes,
  Hyjmė e dalim dyersh tė blasfemive tė jetės,
  Me kėrrabėn e bariut Zot duarsh prerė shpresės,
  Krenarimit mbetur dishepuj egoizmi hijes.

  E ardhmja e harrimi nuk na bėhen njė teh besės,
  Qirinjtė e fatit tė na frikėsojnė pafikjes,
  Kur tė sotmen druajm t’a zhvirgjėrojmė strofkull klithjes,
  Duke harbuar paqshėm tok me ujqit e ndėshkesės.

  Huajmė e vjedhim ide, shesim e blejmė palcė,
  Ngrejmė e shembim sisteme, kryqe e mallkimnaja,
  Duhemi dashurisht e na urren urrejtshėm ndarja.

  Veē t’i kuptojmė zemrat nė gjak kurrė s’paska gjasė,
  Dhembat e tė tjerėve pa ndjerė na bėnė shtazė,
  Krejt si tė na kish lindur njerkshėm botza - flatronjzvarra...


  469

  Shterpanjozėt i duartrokasin vetes lindshmėrinė,
  Kur sondash kozmike tė mikrofonėve masturbonjės,
  Shpresfalėsit i ē’prangin zemrave entuziazmėrinė,
  Pėr t’u ēliruar fundmė prej thonjmakthesh uzurponjės.

  Sepse luspat e trishteve dallgqiejsh humbin pėrshndrinė,
  Sepse gjunjim varronjash dhe engjėjt mbeten fort hutonjės,
  Sepse heronjtė mė kot e ruajnė virgjine flijshmėrinė,
  Sepse i qytetėrimit kodik krenarin shkrumbonjės.

  Nė njė botzė ndėrlikuar me rraca tė ra frymorėsh,
  Me sekte parazitėsh qė fantazojnė frone zotash,
  Kur as dashuri s’dijnė tė shkėmbejnė me tokė lehonash.

  Nė njė kohė dembelėsh qė klithin si bori vaporėsh,
  Pėr mos funksionimin e spermės hedhur kuti votash,
  Ku parangjizet mendėrisht fati pėrzgjedhė prej horrash...


  479

  Duke jetuar nė dritė mes krijesash mėshiruar,
  Kurrė s’ke pėr t’ia shquar kufijtė errėsirės,
  Rrethuar tė ruan sigurtė qė s’guxon pėr t’a zhbiruar,
  Sado brirė revolte t’i rrisėsh mbi krye tėrbimės.

  Tash nevojė ke t’i mbushėsh me yje qiejt dėshiruar,
  Nė planetet e fshehtė tė mendjes larg dherit tė cmirės,
  Sa mė larg nga ky ajėr e ky ujė pėrvėlimshuar,
  Ku sot na duhet tė fshihemi prej frekuenca pėrshndrimės.

  Harrohu mes shkėndijash ku menēurimi tė lyp strehė,
  Bashkbisedo me dishepujt e arsyes qirinjėzuar,
  Skutash misteri gjej kush gabimisht tė ka princėruar.

  Atje ku e vėrteta tė kėrkon ende paprerė,
  Tė mė adhurosh si njė zotth, tė mė falėsh fron fatvlerė,
  Sepse do tė tė largoj nga ky terr ku peng mė mban shpirtėruar...


  489

  Fund akuariumit tė egoizmit tėnd fort primitiv,
  Xhelozisht fshehur nė njė nga odat e territ tė mendjes,
  Mė mban tė ngujuar si njė peshk qė ulėret mes heshtjes,
  Uritur pėr njė thėrrmijzė drite lutur shprespashterjes.

  Harruar dhe qė duhet ndėrruar uji fatit fiktiv,
  Pse ndoshta i arom’qelben xhevahiret nostalgjisė,
  Rrjet’syri qė mė zuri i humbet fuqinė magjisė,
  Kur kėnaqėsitė vet’helmohen shtjellash tė shpagisė.

  Jetpadobishėm mos mė ruaj pėr nė njė botė tjetėr,
  Ku bukur s’do dijmė ē’t’a bėjmė mes orgjizmash lirinė,
  Nga ku do ngelen veē halat vizatuar tek kjo letėr.

  S’po t’a nxe truri se po i harxhojmė vitet ē’pėrgjegjshėm,
  Nxirrmė prej thell’ėndrrash e si mackė sulmu epshpashtirmė,
  Bėj siē bėn ēdo padrone me dashurorit skllav koh’hershėm...


  499

  Luani rish e rish dashurohet me zebrėn pėr hir tė luaneshės,
  Dhe pse kjo pakuptimash bėhet xheloze tek e sodit makthtare,
  Kurrė s’ka lodruar me tė ashtu, t’i qaset tinėz, t’a trembė pėrqethės,
  Pas t’a ndjekė zabelesh epshur sa fryma vėrtet t’i shterė fare.

  Tė dhembės busull i korrigjon gabimit nė magjikun ēast ngjethės,
  Kur me penelat e dhėmbėve ngjyer kuqėsisht flaktare,
  Emrin e saj sheh si e shkruan nė qafė tė viktimės fort pėrtherės,
  Pendim hirmadhe i avitet tuj shkundur dritzash vithet lozonjare.

  Mendon qė vrig njė supė tė ē’urishme tė gatuaj me klithtaren,
  Kofshėt adhuruar t’ia bėjė biftek e kukurectha tė brendshmet,
  Mė pas ējerra dshurizmit pasioni t’u zgjojė shendet.

  Thellė dremitur nė ty e mua qė s’e deshifrojmė ndjenjė trishtaren,
  E ēdo flijmėrie emėr mbiqenies nė mendje ia mbyllim dritaren,
  Dhe pse mirė e dijmė qė drerka prej bukurisė sė ēdo ujku ēmendet...

 10. #10
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  T R I N I Ē S H E N J T E R U A R I T

  3 SHKALLE PER ASKUND DHE PER GJITHKUND


  Salmon jam shtjella pėrpėlitash mes njė akuariumi me vaj loti valuar,
  Por, librit tė vegimit shkronjat tremben e zgjimit sundon bardhėria,
  Me plugjet dhėmbkalbur tė kujtimit s’dua tė kthehem dhera mendimeve,
  Ku varresh pa zota duhet tė kridhem-t’u dhuroj frymė ringjallimi,
  Mijra hareve shtojzovallore qė tash kadavrash m’i mburren atėsisė,
  Krejt fėrshėllimvetėm kam mbetur si njė bredh nė buzėt e suferinave,
  Kur lumi sapo e ka ndalur kosėn e pėrmbytjes nėpėr luginė syri,
  Pikrrotullohem rrezes sė horizontit duke i pėrzenė ēdo shenjė jete qiellit,
  Qiellit tė fatit paracaktor buruar nė emrin ku i lidhi syth pagėzimi,
  Qiellit tė tryezės sė keqkuptimeve ku ballė s’ulet kush pėr tė biseduar,
  Qiellit tė shndritimit mirenjor ku albatrosėt e reve rish hajnin kaltėri,
  Qiellit tė miteve ku jo ēdo rast s’ke tė drejtė nėse bota adhuron ndryshe,
  Qiellit tė parajsimit ku jo dy herė gabon rėnia nė dashuri me rilindjen,
  Qiellit tė ardhmėrimit ku kurrė rritja s’ka si ėshtė e parashikimtė,
  Qiellit tė brendėsisė sė qenies ku ē’ekuilibri i interesave ndjell stuhim,
  Gjarpėreshat e zbrazėtirės lyp tė rekruten valltarka nė hareme kobi,
  Kostume metaforash po djeg, kėmishė hiperbolash e kollare antitezash,
  Bile opingat enumeracionale shkėmbej me njė palė ēizme varrmihėsi,
  Deri kur mos tė mbesė asnjė blegėri engjėlli ndėr zabelet e trurit,
  Pėr sė pari t’ia nis vargėzimit shkallareve ndėr amfiteatrin e tej’jetės,
  Ku ngutt rikonturohet njė qytet me dėshtakė-plagjiaturave shekspiriane,
  Banka e genit shtrembėran s’do mungojė e as burgu i bekimtive,
  Por-po atje ku arkitekti i rrafshi kubenė tempullit qė do na falte deliret,
  Me vota klithash i pėrzgjedhim kryebashkiak kopesė sė mėkatenjave,
  Pa kėrrabė mbetur qėkuri bariut iu sos liria kufijve ligjorė tė dritės,
  Ia shterėn bėlbėzikrojet e dashurisė dhe vetėtimat e lumturenjave ireale,
  Sa sot ky jam unė akullnajuar nga pragu i fjalės deri oxhak shungėllie,
  Me qefinin e nostalgjisė veshur nė njė epokė tė pa mbėrritshme,
  Ku gjurmėt e rrufeve mė portretizojnė ndėr telajon e mjegullimnajės,
  Mjegullnajės sė konceptualitetit tė botės ku durimi s’transformon kurrgjė,
  Mjegullnajės sė frymdjallit qė posaēėrisht ngjiz gra pėr burra engjėj,
  Mjegullnajės sė kohės qė i merr bijtė atit t’i mbetet plakja pa mbrojtje,
  Mjegullnajės sė shpejtėsisė ku po e duam mė fort aeronautikėn se zanat,
  Mjegullnajės sė tigrave lignorė ku zbutėsi lyp vėmendje paniktarėsh,
  Mjegullnajės sė mosdijes ku fenomenet mistike na e bindin ē’ekzistencėn,
  Mjegullnajės sė bashkimit qė prodhon forcė kur veē vetmia tė fal guxim,
  Teksa mbi turrat e druve tė meritės arttarin mantel tė filozofimit u dhuroj,
  Lakuriqtarėve apostuj qė mė ndjekin hon pas honi blasfemizmit,
  Kur ja qė kthehem befas tė gjej pikėn zero nė perimetėr gravitacioni,
  Duke pritur dorėn vjedhurake si dardhė hėne pemės sė kozmosisė,
  Por sot tej gardhit tė sė dielės dhe lypsat tok me alienė qenkan pushim,
  Sikurse trashėgimtarėt kozmopolitė dhe hyjtė rebelorė gangsterizuar,
  Dua e s’dua bėhem thika e njė zdrukthi qė i dhelon arkivolin ēastit,
  E pas pak sėpatė qė sulet rish pyllgazit pas njė bredhi mustak’ri,
  Teksa mė pret shtegun shenjtka e menēurisė fundmi bėrė amė kopilash,
  Meqė pas e ndjekin mijra derrkucė qė i dirigjojnė filarmonitė politikės,
  Njė pikė qumesht blertėremė i lyp tė pijė sisės sė etjes brimzezė,
  Sakaq ndjehem pėrjashtuar nga batalioni i gjakut adhuruar nėmash,
  Duke mprehur thundrat nėpėr zallishtet e shterdallgėve panikbraktisjes,
  Dėgjoj tė mė ngushėllojnė qė shpella e shpresės s’u gjendka kollaj,
  Ani pse u jam lutur mos flasin pėr diēka pėr tė cilėn s’dij kurrgjė,
  Pse ende s’kanė paguar asnjė taksė kėshillit tė perėndive tė vėrtetisė,
  Pa shpėtim tė binden qė: e kuqja nuk ėshtė ndjellkuqe dhe kur kuqėlon,
  Kuqėlon muzgut tė shpėrdorimit tė rinisė qė vlerė i jep veē plakėrimi,
  Kuqėlon prapsh’ecjes-kujtimit ku luleshtrydhe jetėsh kullot vdekja,
  Kuqėlon tek i urtti dėgjim i gruas kur i jep kundėrtitė e ēdoēkaje kėrkon,
  Kuqėlon aktin e bujtjemikut keqan pėr t’u ndjerė shtėpisė si stuhisė,
  Kuqėlon ide’ikjes nga vatra kur seicilit i ka paracaktuar zjarr Zoti,
  Kuqėlon llotarinė e dėbimit prej jete kur zemra kurrė s’i zbon dhembitė,
  Kuqėlon festės sė gjetjes sė dashurisė qė pėrgjėron vallzim pėrjetės,
  Bile satėri i frikėtirės s’i ka sakrifikuar as dhe njė sheqerkė ideje,
  Nė mėnyrė qė tė marrė vendim pėr arrati prej edenit qė mban pushtuar,
  E thyesash ardhmėrie tė vendosė raporte plotpjestuese me vetveten,
  Tash u lodha sė enduri si urithi nėn mullarė tė bykut tė dijenive,
  Duhet fort nxituar pėr tė gjetur mes ara yjėsirash studion e krijuesit,
  Qofttė flijuar hajnisht t’a shoh skemėn qė duhet tė m’a ndryshojė jetėn,
  Drejt polit tė sė mirės tė mė prijė tė kthej fundimshėm tek vetvetja,
  Edhe mijėra jet’tjera tė mos marramendem me frymėt sterilo’eterike,
  Kur ē’makthshėm e di qė kopeja buallicore e idhujnarive nuk ka dėshira,
  E kur ndonjėherė ndoshta qė kushtet atmosferike tė nevojshmėrisė,
  Prej reve lutjesh e deri teji himalaijanes dėborė domosdoshmėrie,
  Bėjnė krenari t’i ndjejmė hashashit tė farės sonė dhe dheut tė fatit tonė,
  Dheut qė kur do tė na mbyllė gojėn-na jep tė hamė-ndaj jemi uritur,
  Dheut qė na blaton bukuri kur duam zotėrime situatash pasigurie,
  Dheut qė na e nxjerr shkėncėn gjirit veē t’na shėrbejė e jo t’i shėrbejmė,
  Dheut qė shpesh bėhet pasqyrė valkeqe ku fėmijėt kqyrin veten pleq,
  Dheut qė letargjie ligat i ruan thelli qė, sapo t’i zgjosh-tė jeshė faj,
  Dheut qė tė ruan nga miklimat e ēdo shtrige-jo nga kurthet e ēdo femre,
  Dheut qė ritualit tė shpėton nga malli i melankolisė me pacakun e vet,
  Dhe aherė kur dy nga ne vėshtirė t’i puqėsh nė njė rrėnjė mendjeje,
  Nė kėrcyellin e besimit tė na limfėzohet i njėjti gjak ekstazėtirės,
  Kurrė si s’i mėsuam kuptimit qė duhet tė dijė ē’po bėjmė e jo si e bėjmė,
  Edhe pse ekzistojmė nė shumė dijeni tė mosdijenive tona teorike,
  Krejt pėr mos me qenė nė dijenitė e mosdijenive tona praktike,
  Ēudi si rishmi nuk po e gjejmė dot fosilesh tė revolucioneve darviniane,
  Globit tė konceptualitetit-cilat kafshė na shėrbejnė pėr t’u ushqyer,
  E cilave pėrkushtimisht u shėrbekemi bindur pėr t’u ushqyer ende me ne,
  Hm; nė dajre naiviteti duar panjohtare na i pėrziejnė thėngjijtė ritmit,
  Teksa pėrmbajtja folklorike e tė arsyetuarit s’qenkėrka muzikė,
  Por, pėrshesh me bukė misri paganizmash e qumėsht harrimnajash,
  Ku lugėt e tė uriturve pėr pak lavd kaosojnė nė tas tė kafkės sė epokės,
  Zogjtė tremben parkut tė heshtjes, bile dhe rinoceronėt albumesh,
  Oh-dhe kėrmijtė majė flokėve aguar kaltėruari tė qirjanes sime,
  Por dhe balenat brenda akuariumit tė qepallės sė birit tonė ėndėrror,
  Ndonėse rend i thjeshtė mbetet hierarkia piramidėzore e shenjtisė,
  Hierarkia pėr mos thėnė mė: bėjmė tė lumtur! por: do t’tė bėj tė lumtur!
  Hierarkia e dobishmėrisė sė tė parit tej fasadės sė gjithshkaje duket,
  Hierarkia e shkeljes sė haresė bekorit vend ku pari tė ēoi mendja,
  Hierarkia e fajit tė kandilit kur s’ndiēon pėr mungesė terrnije a vaji,
  Hierarkia e frikės kur po ndjen qė u avite kaq pranė asaj ē’ka ėndėrrove,
  Hierarkia e palmės sė familjes qė blert pasi shkretėtiret dashuria,
  Hierarkia e mos ndryshimit nga askush tė vullnetit vul’artė tė Krijuesit,
  Shpesh na mjafton t’i tritolizojmė malin e verbėrimit lirisė eremitore,
  Shkėmbejtė e klithave duke ia vjedhur pėr t’a vezuar kėshtjellėzėn tonė,
  Ku tjetrės anė tė shkopit tė realitetit po gishtėrinjtė kasparovianė,
  Nė skakierėn e interesave kozmike na vendosin sėrish si ua do stuhija,
  E si parzmore na keqpėrdorin rreth fortesės sė tyre nė zemėr fati,
  Teksa ēezmave tė demagogjizmit nuk na lėshojnė mė ujra pėrbuzmėnije,
  Por birrė tharmdehme himnesh pėr flamuj qė s’na i thurėn etėrit,
  Sepse pėr sa kohė do kėndojmė himne urie-do ndėrtojmė arena lufte,
  Ja qė kur mblidhemi si qingjat tok fantazojmė si tė mbesim pa bari,
  E analitikės sė persekucionit qindpalėsh pse t’a shpjegojmė tendencėn,
  Njė pėr njė e themel’themeli-i lutemi pesė vakte minaresė sė paqės,
  Por ja qė si njė pyll bėhemi bashkė kundėr erozionit tė realitetit,
  Ndikuar nga ujkėreshzat dogmėtare frymėzojmė zanat e pakėnaqėsive,
  E ngadhnjim mė mirė tė mbesim heronj nė kalendarė-se epsh ditėsh,
  Kur skadon dorėzimi i armėve pendimit kėmbana mbet shurdhuar,
  Si vallė ngrejmė ministri lufte kur paqja qenka sa e sa mė e vėshtirė,
  Vėllezėrit e mij tė mendimit jepni nga njė krah t’i lartijmė kubenė paqės,
  Por ja: helenat e tradhtimit seksual, penelopat e dashurizmit hipokrit,
  Kur ne rutinaz i kėndojmė tė njėjtės kėrpudhė nimfe gjetur zabelit,
  Tė njėjtin shtrat trėndafilash ndajmė me jataganėt e ekstazės,
  Tė njėjtin ēaj vullkanuar prej limonit tė diellit kalbur-shterim etjesh,
  Tė njėjtin vals i pėrsėrisim varkės sė pėrqafimeve nė liqene dhembjesh,
  Tė njėjtin mulli marramendim pėr tė bluajtur grunjėrat pėrkohėsore,
  Tė njėjtin altar i vemė nėn krye adresės sė internetit tė konservatorizmit,
  Tė njėjtin pėrrua yzengjijmė trokthkundėrti t’i mbėrrijmė krojet blerisė,
  Tė njėjtin brumė ēeliku e gatuajmė klerikisht rrėfenjash eskalibur,
  E jo-kurrė pėr t’i mbrojtur monumentin prej zjarri moralit tonė,
  Por gostitė e hardhucave artificialisht fisnikėruar orbitave nderservilante,
  Asnjėherė o mėshirtar mos na dėno tė marshojmė shterbave territore,
  Ku xhirafa e intelektit ende paniket nga kali i pabesisė neoklasike,
  Ku bursmenėt e injorancės ia blejnshesin aksionet ēudibėrėse po virtytit,
  Ku termoēentraleve minuar tė burokracisė nuk u lyp kush energji,
  Ku superstradave idealitike krimbat e xhelozisė ia gangrenin furimin,
  Mbi suprinėn e liqenit tė kobit s’duam tė na njohė pasqyrimi i irisit,
  Dhe pse vegimzhbėrazi koncentrigon veē atė qė nė tė vėrtetė po ne jemi,
  E cila anatomisė demoniano’sociale do jetė diē fare tjetėr nga ne,
  Veē ja qė ia kemi salduar perlėn vetes brenda guackės sė mendimit,
  Flatrapranguar tuj i ruajtur pavarėsinė alternative pashpėtimėrisė sė vet,
  Palloin e oratorisė pa origjinė reklamojmė nė katedra kuvendesh,
  Duke qenė kurora karafilash tė zinj lumnimi qark ēdoēkaje uzurpojmė,
  Pa ditur ē’po humbim prej galerisė gojpahapur tė urisė sė universit,
  Qė herė na e afron harta e fatit e herė na i tremb qysqinė duarve tė fatit,
  Duarve qė, si rish u besojnė muskujve pėr tė vėnė kryesh kurorė,
  Duarve qė, i pyesin gjatėsinė rrjetės jo epshin e krapit pėr peshkatarin,
  Duarve qė, shtrihen miqėsisė t’i rrėfejnė qė s’kemi dert asgjėje tjetėr,
  Duarve qė, thellė gjinj qiejsh kėrkojnė yjet e dashurive adhuronjhumbura,
  Duarve qė, zbėrthejnė komēa paditurie bluzės sė stinės sa vajzėruar,
  Duarve qė, bashkė s’bėjnė pleksur njė pėrqafimi e as veē s’rrijnė,
  Duarve qė, e ndajnė zemrėn mij’copa me thikėn e pameritės sė ndjenjės,
  Megjithatė pas malit tė makthit tė sė panjohurės dėborėlashtė,
  Formėzohen nė gėrvishmat e pasigurisė rrjedhat e ēliresės sė rrufeve,
  Rrathėt hiperbolikė tė frikės nga misteri rish fshihen nė kornizė agu,
  Teksa tuj bėrė gėrshet prrooskat e qėllimeve tė gjithė galop’ideve,
  Nė gishta na mbeti steka e banderolės: mos e humbni hapdrejtėn udhė!
  Por, qenka tepėr terrmi pėr tė zhbiruar muzikėn e shpirtrave erėzuar,
  Kur kujt s’ia bėjmė tė ditur ideologjinė qė trurit na masturbohet,
  Bile as thurim biznes me pije alkoolike tė vėrtetash mbetur pa etiketė,
  Thjesht ketri i fjalės ngjit pishėn e punės e sekush mpreh sėpatėn e vet,
  Ndėrkaq qė gjetkė tjetrės anė tė ekuilibrimit ekzistencės oportuniste,
  Shoqatat monopoliste tė sigurimeve pyllėzojnė djerrat e garancive,
  Me rrėnjė pemreja taksash, vlera tritoliane e mbivlera tredhtire,
  E rish na mungon ajo qė duam kur me shumicė po kemi ē’ka s’na lypet,
  Lypet iriqi i menēurisė gjak t’na bėjė shtatin nė duam t’a zbojmė shpirtit,
  Lypet principata e heshtjes pėr gjithshka di kur guxon skalit syrit fron,
  Lypet ishulli i sekreteve tė rrėfehet botėrisht pse edenizoi dy dijeni,
  Lypet mos zvarrimi pas mallit si aroma e blirit-farės pa mbjellė,
  Lypet denjisht t’i vemė emrin ēlirim e kuptim t’i japim vegimit sa lindur,
  Lypet duke bėrė ski pyllishtja e haresė mos tė na honė gosti ortekėsh,
  Lypet korijes sė ekstaznjohjes t’i konstatojmė ngushėllim vogėlisė,
  Mbi kudhrėn e vuajtjes ende shpėtimit po ia kalisim ēelėsin e durimit,
  Edhe kur s’do tė hedhim shkujdesive asnjė penelatė joshbukur tablojetės,
  Negativazi duke ia prishur me kazmat e mllefit mozaikėt mendjes,
  Eh, ngrehinės klerikale s’qe kismet ēatia e premtesės zanafille pėr ne,
  Ani pse parashuta pahapur e fatit varet nga ajo ē’ka i dijmė gravitacionit,
  Dhe pse s’shkėputet asrast nga ajo qė bėjmė ē’egėrsimit tė rėnies,
  Por ja qė s’na ndynka asgjė qė pa lejen tonė na futet nė shqisa,
  Ndėr turbina syri e prroskash tė gojės, nė pus veshi e ujėvarėza hunde,
  Hartės padeshifruar tė trurit ēdo gjė ka gjetur tejpėrkohėsinė e vet,
  Kur ja qė ligmie po fyhemi nga jashtqitjet e ngopjes sė shqisave amorale,
  Nga fonderi syri e baktere goje e kadavra hunde e gjėma veshi,
  Kaq strategji efektesh negativizmi ia shtrembėrojnė oxhakėt mendjes,
  Duke na deformuar dhe objeksionet mbi strukturimin e aktualitetit,
  Ndaj kėndngushtisht horizontit po i gėzohem njė gruaje qė thjesht veē di,
  Di tė na i ndėrtojė gardh haluēinacioneve e manastirė deliriumit,
  Di tė na i japė formė shtatėzanie dėshirave qė mbanim burgėzuara,
  Di tė na i bėhet pasqyrė nostalgjisė ku t’i korrigjonim gen gabimnevojės,
  Di tė na i bindė haretė: nė i gjunjen fatit-tjetra dorė e zotit na i merr,
  Di tė na i imponojė fantazisė qė ėndrrat janė mė rreziktare se realiteti,
  Di tė na i mbushė trungjet e dėshpėrive me myshkun e pėrqafimit,
  Di tė na i algėzojė tė qeshurat pluhuruar e di tė na bėhet shtrojė yjėsire,
  E pas teleskopė mungesės pėrēast shohim tej vdekjes po atė fytyrė,
  Qė bajonetisht ėshtė, ka qenė e do tė mbetet detyra e ēdo burri,
  Ani pse ligjet e pabarazisė natyrale e konceptuan pėr poshtė meje,
  Edhe aherė kur kanunit tė nėnshtrimit mė adhuron po nga lart,
  Ushunjėzat e sė keqes ende duan tė mė bindin qė mbeē robinjar gabimi,
  Pse hidhmash e kam kuptuar qė s’ia vlen t’i dhurosh tulipanė lajkash,
  E fort idiotėsi qenka t’a hipėsh nė karusel argėtimi-seksin tjetėr,
  Por lajmsjellėsit e mirnajave i mėkuan ardhmitė fshehur kozmosive,
  Me qumėsht ndjellgjelbėrt grashė burrnesha qė-si ditėn t’i shenjtėronin,
  Kurrė pa thėnė: e ē’na duhet ky pjalm qė flladėzon murtajshėm,
  Embėlthsirat tharmtare ngulmėn t’i qėndisin qefinėt vetmallkimit,
  Ashtu siē dhe guxojnė t’i thurin kurora ninullash me luledėbora drite,
  Pėr brilantet e vezoreve ende pa stolisur brenda tė arttės kuti sperme,
  Spermės pėrkohtare qė yjelargmė thyhet nesh e pasm pagjykueshmėrie,
  Spermės qė i magjeps maminė agut t’i hajnė byzylykfatin tė salindurit,
  Spermės rrėshkittare si shkėmb qė veē honit kupton: ulur ishe majė,
  Spermės sė parasė qė tradhtimpas pret tė ribjerė nė sevda me ne,
  Spermės sė gabimit pashlyes pėr t’u strukur gėzof’fajit tė sė tjerėve,
  Spermės proverbore tė thėnies: kush derdh gjak ati paguan nė gjak biri,
  Spermės qė kqyr brendėsie prizmin e njeriut-t’i njohė dobishmėritė,
  Qoftė nė nuse shterpa kreshnikėsh apo vjehėrra xheloze mari’kyrijėse,
  Krushka orgjiztare nobelistėsh apo kunata lezbiste kancelarėsh,
  Motra babatradhėtuara ekstazėrie apo kushėrira epshesh murgeshėzore,
  Mbeskėza llastimtare inēestesh a dashnore presidenciale sadizmash,
  Gjithė velat e jahtit tė lajthitjes na shpien veē valėve tė vetvetes,
  Por s’jemi ne kuzhinierė tė kėqinj kur gjellėn a lėbyrtė e hanė tė tjerėt,
  E as tė tjerėt s’janė gjole neverie kur pulbardhat duan t’ua hamė ne,
  Thjesht po lodrojmė nė njė teatėr ku dialogėt instiktivisht po pėrsėriten,
  Sepse sofoklinjtė veē lindin e rilindin nga vullneti llahtaran i arenės,
  Fundazi ju thashė qė nuk qenka turp tė pėrjetėsohesh i pa nder,
  Si dhe s’ėshtė monumentim jeta tė poetėzohesh mes plehėrimnajash,
  Ēdo rast qė qėllimisht shkėmbehem me muzėn orbitare tė astronautikės,
  Prej xixėllimave shuar tej qelqit tė dritares sė mallit metamorfozik,
  Gjarpėrinjtė e pėrshtypjeve pėshpėrijnė se jemi takuar diku helmėtire,
  Helmėtirės ku shpesh u kapėrthyem rastėsisht rruginave sahapura trurit,
  Helmėtirės qė nevojitet mė rėndėsishėm se dhe kujdesia pėr tė tjerėt,
  Helmėtirės sė mungesmikut qė ēdoēast jeton nė ne-si ne shpirt tij,
  Helmėtirės pėrgjėrikuisėse tė qenit pėr zotnė dhe kur e kafshon,
  Helmėtirės ku buza tė mė ketė ē’shkėmb gjiri ti thyej malit tė njė zemre,
  Helmėtirės shpatballėpėrballėse nė bindjen qė dhe armiku adhurohet,
  Helmėtirės bujarore qė veē aktit marr’dhėnės lyp blatim pa interes,
  Patjetėr qė tok kemi shkėmbyer stuhirazi pelerinat e orgazmave,
  Kur akullnajia e shpirtit na ish mbushur ujqėr vesesh e kojota instiktesh,
  Dikur pra nė cirkun e sė djeshmes apo nė koloseumin e sė nesėrmes,
  Si tashmė sot do tė jemi takuar arratirė-ikona murgėrimi nė ferr,
  Por me njė zjarr tė florinjtė kompromentimi e binda hyun rish tė dal,
  E ti e paske dehur aromdafinash kurvėrimi qė, ngulmim mė ndoqe pas,
  Hiri i takimit tonė ish teh i njė vetėtime idiote e njė lisi fort pėrdėllimtar,
  Majė njė kodėrze lumnimi lartur kokalla fjalėsh: as fildish-as gėlqere,
  Kurrė pa u mbushur me mishrat e premtimit e gjakrat bekimorė,
  Megjithatė skelė pas skele predikimash ngjitemi shagallizmit tė smogut,
  Pas tymvjellėsit tė krematoriumit ku po i pjekim kafenė ngushėllenjės,
  Bashkė i mbjellim bliret e vuajtjes e limonėt e dhembjes nė parajsė,
  Apo s’ka pse t’a llustrojmė me dritė pajtonin e gatitjes pėr atje,
  Mirė pra, vazhdojmė rendjen ndėr bregdetin e trishtit sqetull perėndimit,
  Unė njė kalė i sa mbytur anijeje e ti pela e dallgės qė i loton mbi,
  Pela e dashurisė sė re qė si t’a plotėsojė zbrazmėn qė la para’ardhsja,
  Pela e dlirėsisė dėshirore qė duhet pėrdorur tė kėnaqė dhe tė tjerė,
  Pela e ēmendurisė sė hidhėrimit tė sotėm qė u menēurua veē dje,
  Pela e historizmit kėmbngulazi tė na harrojė thjesht tė guxojė pėrsėritje,
  Pela e arratisjes nga realiteti ku hyu do tė na ruajė nga vetvetja,
  Pela e fundmit tė botės qė ende nuk besoj se ndodh kur tė vdes unė,
  Pela e kėnaqėsisė rastėsore qė, kur s’t’a fal-ia vjedh ēdo njeriu-nė e ka,
  Por nė tash mė vjen t’i gatuaj njė bukė urimadhe lotit-me miell dheri,
  Pėr pacėnueshmėritė e kufijve tė paplotėsisė aureolisht shpirtėrore,
  S’ka pse ftoj sofrės dhe tė tjerėt tė bėhen festėtarė fatkeqėsimi,
  Ari i qarjes sė tyre ėshtė pėrjashtuar nga unė kur lutem tė mortoj a rilind,
  E qerrja e budallallėkut s’ka pse tė m’i tėrheqė aksrrotakėt e kohės,
  Banderolat e imitimit u zenė sytė e as i gjegjin krateroret klitha,
  Mos farėzohen qindrash nėma tė tjera qė instiktit i shpien panjohjes,
  Ēerdhtirash pa adresa tė aleancave ku lidhin kufij orgjiadat e lirisė,
  Parzmoret e tė menduarit e heshtat e tė vepruarit na pėrzenė prej vetes,
  Alkimisht krijojnė kushte hyjore tė pėrshtatshme kultivim kompromisi,
  Kaq ēekanė na ngulin gozhdė detyruese mbi gjymtyrėt konceptuale,
  Edhe kur jemi mbi kryq rikrishtėrimi-deklamojmė cėnueshmėri,
  Pa tė drejtėn pėr tė pasur varr personaliteti nė ushtrimin e inteligjenciės,
  Lutjefundmė pėr tė kuptuar qė konsensualiteti mbet huazim dobėsie,
  Degza fjalėsh kėsaj peme as ngjitemi e as zbresim tek thjeshtėsia,
  Thjeshtia e leximit tė mendjeve keqtare-tė jemi hapit para fort mbrojtur,
  Thjeshtia e trajtimit tė bashkarmtarit si kriminel-pėr t’u bėrė i tillė,
  Thjeshtia e plotėsimit tė paktepaqės t’i pėrshtatemi vendit ku lindėm,
  Thjeshtia e bindjes sė zanės qė unė jam udha qė e ēon lumturimit,
  Thjeshtia e egoizmit kur djallkėza ėshtė mundėsia e vetme drejt familjes,
  Thjeshtia e sakrificės pėr t’i falė emėr pjellės-qoftė gjarpėr lindur,
  Thjeshtia e rritjes sė bijve ėndrrash skifterore dhe nė qiejsh s’ke fole,
  Padevijueshmėrinė e kohės dhe kur s’e krijoi zoti para nesh-e bėri pas,
  Jo veē me atribut tė kujt ndėrton gjithshka por edhe qė di e ri’shkatėrron,
  Duke i lėnė ujrat e jetės tė vijnė e tė ikin prehrit tė vet duke filtruar,
  Pishtari i ogurit astrologjikisht t’i puthė dhe pangjiztarėt yje panjohjes,
  Pėrmjet mbrujtjemisterit tonė-t’i mbetemi roja e hajna thesari,
  Hallka tė po hapnjėjtit zinzhir eshtėror ėndrrash qė kurrė s’do t’a kėputė,
  As kur e tėrheqin dinozaurėt e harresės nga njera anė e njohjeunit,
  Kur prej tjetre anė me fuqi tė pameritta njeriu tėrheq mjerėzimin,
  Pra, ne zbulojmė veē ditėn kur na troket nė nevojė njė zgjidhje finale,
  Dy pemė i bėjmė njė rrėnjė e frutet kaq bujarie ia ndajmė toku,
  Kur krejt gjithėsia ka pranuar pa lutje t’a barabarė bekimninė rish me ne,
  Pse beson qė fundkah do t’a rikėrkojmė dijen qė na humbi udhėsh,
  Ndėrkaq qė pas shkopit verbor tė sė vėrtetės jemi lodhur eksplorimit,
  Tuj respektuar njeri’tjetrin mentaliteteve mendeleviane trafikinfluencash,
  Nga pozita politike qė ka vjedhuar seicili nė tabelėn e qytetėrimit,
  Kush s’i mbjell njė ulli pyetjes: E ē’mirėsi i prodhuam shenjttėrizmit?
  Por, jemi ushtri e tė dobėtve, s’luftojmė-veē i pabesėrojmė emėr triumfit,
  Triumfit qė dhe nė paraqitet me njė dorė e njė sy-rish e pranojmė,
  Triumfit qė dhe me palcė qenieje paralitike-i jetojmė qark vertebrave,
  Triumfit qė dhe pse s’i pėlqen kundėrshtarizmi-ka etje tradhtimi,
  Triumfit qė dhe pse hyjnon ka nevojė pėr aleatė si vetja-kurrie perfektė,
  Triumfit qė dhe mes altarit tė vėshtrimit tė tė mbajė-s’di tė tė shikojė,
  Triumfit qė dhe ndodhtė tė kthehet kujtimesh-s’e njeh veten nesh,
  Triumfit qė e shpik jetėn tej vdekjes pse nuk guxoi t’a pranojė vdekja,
  Kur ende askush s’na e thotė qė shpesh ėshtė bekimi premtuar,
  Pėrgjegjėsisht para gijotine tė bėsh njė krim nė betim drejtėsie ndaluar,
  Hershmi do tė thotė t’i veshė njė kurorė lavdie mbi krye tė vėrtetės,
  Mos do m’a quani tjetėr krim dhe vetflijimin nė pacėnueshmėri olimpi,
  Zeusi di tė na justifikojė pse tė prodhosh vdekje rish mbetet dobishmėri,
  Kur lindim jetė provokojmė oktopodė paniku e peshkaqenė poshtėrimi,
  Teksa i kėrkojmė kauzės sė krijuesit ndonjė difekt pėrkryerjes,
  Vogėlsisht pa vėnė re se ē’mirėsie pa inventar na e vezullonka fatin,
  Por s’e zgjedh ky bujar skllavin, ky robth-mėshirtarin, bile dhe e ndėrron,
  Tash e mėkatit frymė s’qark, veē na futet trupdritshėm errėsirės,
  E porta ogurvetme e shpėtimit duhet gjetur pėr t’iu arratirė vetbesimit,
  Duhet dalė me ēdo kusht nga ndjellarttėt kafaze tė egoizmit e zilisė,
  Pėr t’u fshehur duhet gjetur njė tjetėr jetė virgjėrante nė dyzimin plottar,
  E kur tė tė gjejė fantazma-sekrecionesh ardhmie t’a hėnėzosh botėn,
  Botėn kredhur nė zjarre uiski pasionesh tė miklimave pa logjikė,
  Botėn ndėshkimdrejtė qė s’pranon e as i jep drejtėsi tė tjerave botė,
  Botėn pa modesti qė e di pse do shkelet nga tjetėr fuqi me putrat sa ajo,
  Botėn qė s’e quan zeje zgjedhjen e miqve heshttarė-jo memecė,
  Botėn ku uria i ngre qeli epos’reja sociales makutėri rishpėrndarjeje,
  Botėn e kupolave puthjepėrdiellta zhytur nė varret e gjalla-besimit tė zi,
  Botėn populluar plantacione dogmash qė ēudi si s’i ka paniku trafik,
  Anatomia e shpirtit.com-hapur i mban dritaret kisha dhembave,
  Pa hyrė rrėnojklithės pėr t’i parė mospėrsėritmė operės sė gabimeve,
  Ku ēekanėt e kronikanve ortekėt e eshtraengjėjve i quajnė harmoni,
  E, gozhdėt e papėrdorura nė bankat e fajit i pagėzojnė me nofka faljesh,
  Kryqet pėrdorin si simbol ringjalljeje kur as jetojnė tek ky relativitet,
  Ku po vet’torturojmė gjenezėn pėr tė vrapuar mė shpejt se drita,
  Teksa unė ende nė vitrinė eremitėzimi po i adhuroj sandalet e pa kėmbė,
  Pas pak u thyej dhėmbėt kutive qė s’arratijnė raftesh konformiste,
  Drejt njė shtegu pa gjurmė, a njė lumi me luginė veē mes kafkės sime,
  Ndoshta diku gjejmė profetėt tuj mbjellė njė varg dherishta zemrash:
  Tė mėsosh-virtyt fėmijėsh! tė kuptosh-filozofėsh! tė analizosh?-poetėsh...

 11. #11
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  SONETET E ZEROVE

  510

  Ndėr kėpucėt e grisura hyn pa leje,
  Drita e pėrditshmėrisė,
  Ku fshihen e gjenden tė botės mistere,
  Prin fjalpakė papėrtisė.

  Vrojtues i mirė pa kah shtigjesh ere,
  Tė jem fatit grishpėrēmisė,
  Tek vallzon i zhveshur dehur mllef e qejfe,
  Mbi fronin e shpirtshėmtisė.

  Njoh miq e armiq nė tė njėjtin fron nderi,
  Pagėzuar nga besprerja,
  Veē ndėr qiej zotash t’u mbėrrijė emri.

  Mė dhemb deri eshtrash ndjenja,
  Kur zbuloj pse ligjet ku na thėrret nderi,
  Thesarshėm s’zhvarren nga zemra...


  520

  Nuk e ndjen si bėjnė seks nė raftet e bibliotekės,
  Personazhet dalė librazh orgjijnė tok me autorė,
  Tė mirė a kėqinj i shkundi gjethesh ky fund i vjeshtės,
  Turraēmenden pas njeri’tjetrit, hargalisen plot therorė.

  Po druaj tė pėrmend emra nga ky peizash shthurpėrngjethės,
  Kur shtjell’epshesh janė kredhur dhe poetėt mė masturborė,
  Madje dhe e turpit shenjtkė vaginėn e paska krejt eshkėz,
  Kryekėmbėsh penisėzohen dhe filozofėt matuforė.

  E tash qė e kam kapėrcyer pragun e kaq lėngate,
  Dua e s’dua thėrras tė prezervativėve perėndeshė,
  Syrit, mendjes e penės tė m’i dhurojė nga njė helmetė.

  Sepse vėrtet mund tė ndodhė tė shėnjoj jetės pa gajle,
  E kushedi flurudhimi i ndonjė plumbi tė spermtė,
  Baba tė mė shpallė vjedhmė njė kopertine bir’rremė...


  530

  Njė meso burrė qenka epshi-si dhe unė,
  Madje dhe nė rini mė ish thjesht njė murlanim,
  Nė fėmijri qe turp mė thonin e jo dhunė,
  Siē sot kėmbėngul ēdo plak prej humbjes nė tradhtim.

  Sa bukur do tė ish t’a shndėrroja nė punė,
  Pėr ēdo gurrė ofshi tė shpėrblehesha prarim,
  Por ja qė dashuria ėshtė tjetėr furtunė,
  Fillon e mbaron nė mendje ndryshe bėn shpagim.

  Dhe pse shpesh e mė shpesh mbroni tjetėr tė drejtė,
  Madje qėllon tė mė bindni qė kjo e vėrtetė,
  Kurrgjė s’ka tė pėrbashkėt me tė qenit e shenjtė.

  Gjithsesi duhet t’u kujtoj rish o t’uruar,
  Tė panikeni prej seksit tuaj tunduar,
  Lumturisht u prin veē shteg parajsės shthuruar...


  540

  Shpejt do mėsosh ē’tundore t’a vuash fort mirė tė keqen,
  Oj zemėrz qė tash po mė di t’a zgjedhėsh boll keq tė mirėn,
  Piedestal mjerimit s’do gjeshė vinē t’a ngreshė veten,
  Shpirtkėrmimi do tė t’a zbojė ‘qind jetė hapėsirėn,

  Ku sot je rreze lodrimpacaktė zhgabe e qiejt ngjethen,
  Ku je hyjeshė qė fatin bind t’i nėmė kohės mitrėn,
  Ku je shtjellė jehonare qė ia sterilėn sperme heshtjen,
  Ku je burim terri qė s’lejon as tė xhelozet dritėn,

  Pėr ē’orientimin e busullės qė pėrbuz magnetizmat,
  Pėr tė profecisė penė qė skalit syrit kataklizmat,
  Pėr bukėn padhuruar tė shpirtit, pėr gjakun pa ē’etjezuar.

  Veē, tash lutem qė mos tė tė thėrrasin mėmė barbarizmat,
  E mos tė t’i prekė zotat e ndjenjės selvi shtrembzuar,
  Mėso dashuro si palc’ e rrufesė natėn makthshkretzuar...


  550

  Brenda lėkurės e nė eshtrat e tė njėjtin njeri,
  Rrallė qėllon tė treten me njė hyjnore energji,
  Ai qė plot atribute tė dashuron si gjeni,
  Dhe ai tjertri qė mizorisht tė pallon lavd’mjeri.

  Nuk tė ofroj tė zgjedhėsh mes tė dyve se jam veē njė,
  Pa kompromis m’a nėnshtron vullnetin si skllav kjo ndjenjė,
  Pėrkushtoren vello hiri t’a thuee me tė dritta penjė,
  Pėr dhuratė tė tė pranoj qiejt mė dhanė shenjė.

  Sė pari mė kthyen nė jetė prej ėndrrash djallnore,
  Sė dyti mė zbuan prej flakėsh tė epsheve kafshore,
  Sė treti mė lidhėn me ty pėrqafimash prangore.

  Tash tė lutem adhuromė pse mė bėre fron fati,
  Mbi emrin tim ulu e gėzo gjithshka tė jep lavdi,
  Por nėn egoizmin tim mos lejo tė tė gjarpret shtati...


  560

  Mjerimi mund tė kish njė tjetėr e kurrsesi timin emėr,
  As duhej tė mė gozhdej nė kryqin e syve me kryet,
  Pse dashka tė mė shtrihet leonardianit perimetėr,
  Kėshtjellės sė shpresės tradhtore pse m’ia kyē krejt dyert?!

  Dua t’i dal jashtė kanserozit trup qė mė ndryn nė eshtėr,
  Ujkonjshėm tė kullos gjarprinj e shqipe ku mė thėrrasin pyjet,
  Tė pij dritėn qė krojon nga varret e kreshnikėve gjysh’etėr,
  Zinxhirores merimangė fati t’ia kėpus nė mitėr nyjet.

  Nė arkitekturėn e pamundjeve t’i bleroj shkretanitė,
  T’i rindėrtoj katedralet e t’i ringjalloj aleksandritė,
  Tė lyp nė prag ēdo tempulli mėshirimin e dijeve.

  E ēudisht ndjej metropole brinjėsh si shtohen shkatrritė,
  Periferive kovaēana lotėsh farkohen bisturitė e trishteve,
  Pa kusht tė m’a shkėpusin zemrėn prej dashurisė ikur hijeve...


  570

  Nėse arsyetojmė pse s’jemi tė pėrjetshėm,
  Prej kanune konjukturash duhet t;’a pėrjashtojmė faktorin kohė,
  Nuk ekziston kur pėrkushtohemi fatesh zellshėm,
  Kundrejt ēdo sakrifikimi dashurinė pėr tė fituar tek kjo botė.

  Do gazmendim ē’na ka lėnė premtonja prej hershėm,
  Do thurim rapsodi gjėmash sa kurorė lotėsh do vemė mbi kokė,
  Tė vetmet thesare nė shpirt na fshihen pashtershėm,
  Materien do e lemė ku e gjetėm e do ikim si erdhėm-pa shokė.

  Tė vetmen lumturenja mbetkan tė zemrės dalldi,
  Pishat e puthjeve qė i pret sėpata e muzgut majmale ndjenjash,
  E mallit hidhtirė qė shijon ėndėrrt si mjalti.

  Fort e kotė tė pyesim sa vite gjak na dritėruan verbėrisht venat,
  Kur urė e sė djeshmes me tė nesėrmen ėshtė shtati,
  Por, fruti qė mbjellim biblisht do na edenė pėrzgjedhmash..


  580

  Sy ndėr sy shėnjojmė me tė vėshtrimeve silurė,
  Alarmisht depėrtojmė fund arsyes e pendimit,
  Kur sipėrfaqe lotit aq fort na lodh veē njė urė,
  Si vallė thellėsirshpirtrash s’i dhembemi hiē hiēit?!

  Pėrfytyroj ngordhur delfinė fjalėsh ardhur shpurė,
  Shkėmbenjsh malli pėrplasen dhe cironkat e kujtimit,
  Brigjet korben mbyttarėsh direkė kalbur ndėr gurė,
  Hėna nėn fshesė dritrash pastron dallgėt prej trishtimit.

  Por, na ka mbetur ende aq ar menēurie vlerēbjerrė,
  T’a blejmė llahtaronjėn para se tė ndezė jelet,
  Me suita kukuvajkash mos t’i mbushė qiejqejfet.

  Ēastit kur shkėmbehemi paqheshtazi tuj u ējerrė,
  Shpejt shndėrrohemi unė nė dem e ti nė mėshqerrė,
  Pėr aromėn e njeri’tjetrit na kanė lypmė epshet...


  590

  Tuneli i tė gjelbrės sė mishit ardhmėrisht konservuar,
  Gjėmon pėrtej ndjenjės qė ka marrė formė kėmbanareje,
  Kur puthja rrjedh kanalesh tė menopauzave helmuar,
  Shterpėsirės sė krej botėve ēmendur mes himnesh hareje.

  Dalta e moralit tė kreshnikrimit mermer gdhend zvetnuar,
  Penduar braktismė malit pse qytetėrim kish ndėr deje,
  Sytė do i hanė korbat sheshe hipokrizave premtuar,
  Dhe engjėjt glasat do t’i hedhin mbi krye vend ēdo rrufeje.

  Ahishtja ku do huanin trarėt pėr tjetėr skelė lartėsimi,
  Vet’epshesh ngel hi pa e lėnė tė ndezė fjalė masturbonjės,
  E shpresės perėndi qingjėron e si thuhet mė: mė fal zonjėz.

  Ēdoēka ruanim kujtesės prej brezash lavdi qelb kėrmimi,
  Dashuria s’riprodhon as hormonet ku atėron pėrēmimi,
  Jo t’i falė jetė shendit si brenga mė fal jetė nė ēdo shkronjėz...


  600

  Delfinėt mė kot shtegtojnė ndėr mijra porte,
  Dentistin premtor t’u gjejnė dhėmbėve krimbur,
  E tė ngrėnit kėnaqėsi u prin ndėr mortje,
  Nė konservė deti do pėrfundojnė kripur.

  Dallgėt do ua fshehin halat pėrthellė shporte,
  Kur cironkat do u dynden lukunisht hidhur,
  Luspat tutje brigjesh do tė shkaktojnė ndotje,
  S’ka peizash mė rrėnqethės e mė tė trishtur.

  Tė tė hanė kur fuqitė tė zbojnė kufijve,
  Tregon se ke ngrėnė pameritshėm pa masė,
  Pse mjerisht mironja duhej tė tė kish rritje.

  Sado butėsisht nevoja tė bėnka shtazė,
  Madje diabeti fal dhe njė tė re nxitje,
  Proteza tė blesh tjetėrjetėsisht pa gjasė...

 12. #12
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  33 Skica Poetike nga
  WILLIAM BLAKE


  Nė shqip nga
  Net ISVEIZI  MUZAVE

  Nėse qerpikhijesh tė Idės,
  Apo flatrash ku rish bujt lindja,
  Ndėr dhomat e diellit shndritės
  Ku melodi po plazmon lashttija;

  Nėse habin qiejsh kryqdrejtė,
  A cepreve gjelbrur tė botės,
  A ajrit ngastra kaltėremė,
  Ku er’ra kėngėsh lindin epokės;

  Nėse kristalet ngjizin shkėmbenj,
  Detit fund nė mitėr nxirie
  Mahnitur shtėpi koralesh tej,
  Nėnta krejt hi-shpėtim poezie;

  Si e braktis ndjellhershmėn dashuri
  Rimtarėt shende kohėsh pa cak!
  Spangofrikės ēap mall e shkrumbi!
  Tingulli gjėmon e vargje-sa pak!


  DREJT YLLIT TE MBREMJES

  Pėrgjatė flakflokėsh tė engjllit muzgėruar,
  Kur dielli preh flatrat malesh purpurlorė
  Dritpishtar i ndjenjės re’kurorshėm rrezuar
  Shtratit tė mbrėmjes gazlum rend e fort pėrkorė!
  Buzqeshi dashurive kur qark ravijzohen
  Qiejsh, perdet blu-serm’ujrave ndajnė brokat
  Bebzash tė tij lulet thėthirm’ėmbėlth prarohen
  Kohzėgjumit le tė prehen ca er’perėndonjat.
  Liqeni flet paqtisht syshkreptirė qetimit,
  Errėsirėn lan beft me argjend verbimplotė,
  Paktit shkon larg dhe ujqit shtjellen egėrsimit,
  Dhe luani pėrqėndrohet pėrmes pyllmakthit:
  Kriftufa jonė stolisur frikės hyjftohtė
  Ogurshenjtti i mbron influencash tė fatit...


  MENGJESIT

  Oj virgjine shenjtk’! Krejt ajkbardhė veshur,
  Tej hapėsirkohės hap qiejsh art’dyet;
  Skutza gjumit zgjomė vegut rrezimqeshur
  Qelthesaresh ikur-lindjes sill lėbyer
  Nektarin fort vesdehės ndėr vrapim dite.
  O ag ngjizperltė diellit rish t’i falem,
  Si njeri petkengjėllt rend sandalesh drite
  Kodrat na pushton puhiz’ėndėrrt krahzgalem.


  KENGE

  Brodha fushat sa hareshėm,
  Dehur shijesh aromvere,
  Princ dashnishė tej kqyr hershėm,
  Kush buzgazit shket si rreze!

  Mė ndez flokėsh jargavanė,
  Trėndafil mė skuq ndėr vetull;
  Mė prin kopshtijesh pa anė,
  Shndrin lumtira ėndrrash pezull.

  Vesmajit mė lagen flatrat,
  Dielli mėrisė m’i zbon pezm;
  Rrjetmėndafshit m’i ze harpat,
  Fat’artit kafaz mė mbyll jerm.

  Shpirt jep tė m’i ndijė kėngėt,
  Pas-qesh, vrap, harejmė flirtshėm;
  Krahėt jashtė m’i shtrin ėndėrrt,
  Humbjelirisė mė tall trillshėm.


  KENGE

  Univers harmoni sa pėrkryer,
  Buzgazi im dhe ajri pa fuqi,
  Pasionesh trokthėn pa u kthyer;
  Ligshtit trishtimi tė kall veē shkrumbi
  Vrig mė shpie mbi rrasė tė varrit tim:
  Sa fundvėrtetė kjo dashuri miklim.

  Fytyr’ e tij qiellisht hyjnore,
  Kur miqtė tej shpėrndan befasia;
  Pėrse nė tė nuk ka vend pėr frone,
  Zemra rreh ftohm’acartė nga dhimba?
  Gjoksi-dashuri gjithvarresh adhurim,
  Ku pelegrinėt rish vijnė ndjenj’gjunjim.

  Sėpatė mė jepni-dhe njė shpatė,
  Sillmėni njė pėlhurė valvitse;
  Kur unė shtėpifundmen kam hapė,
  Er’sqota tė mė godasė klithse:
  Poshtė do shtrihem i ftohtė si baltė.
  E vėrteta dashuri mė ēon largmė!


  KENGE

  Dashuria tok me harmoni,
  Thellqark ndėrhyjnė shpirtrash flori,
  Degėt na kėrleshen me mbrothsi,
  Dhe rrėnjėt thuren njėsh teh plori.

  Gazmendet ulen dejve tanė,
  Embėlth xixėllijnė zėlartė;
  Si pėrrenj prej kėmbė nesh ardhė
  Pafajėsi dhe virtyt bashkė.

  Ti prodhon dehjeartat frute,
  Unė vesh panairesh lule;
  Ajrit prej bisqesh parfum shkunde,
  Ku breshka ngre fole fatlume.

  Ulet e bijtė mėkon qeshur,
  Shendtar kėngėn ja dėgjoj heshtur;
  Dhe tė tuat gjethe drithmfshehur,
  Tek dashuria-gjuhpaepur.

  Atje miklon e saja fole,
  Natės fundskaj atje ajo fle;
  Sport atje bėn ditės hare,
  Mes kurorash na lodron prore.


  KENGE

  E dua vallzimin gaznjar,
  Kėngėn qė frymon fllad’anės,
  Ku shndriton syri pafajtar,
  E turp ndjen gjuh’ e shenjtvashės.

  E dua lugajėn qeshse,
  Jehonėn pasqyrim kodrės,
  Ku shendi kurrė s’gjen prehje,
  E bariu nginjet blert’tokės.

  E dua tė kėndshmin ahur,
  Dhe tė dlirtėn pėrshėndetje,
  Larushen kope gėrxhvrapur,
  Si-frutat mesditash vere.

  E dua ndenjsen palclistė,
  Gji’listtės tryezė fshehur,
  Ku tok pleqfshatarėt gjithė,
  Sportesh na shohin harenjur.

  I dua fqinjėt nė vorua,
  Por, mė tepėr kotelkė-ty,
  Dua dhe ata qė rrallė dua,
  Veē: ti mė je gjithshka nė sy.


  KENGE

  Makthi shtjellzon kujtimet,
  Me gazin akord notat;
  Shpirt’erės tok me trillet
  Muzika nis lodrat,
  Trisht meditoj mbi krua,
  Kur vajj ėndrra qė dua,
  Mendjen pėrshkon vegshkrumbė,
  Thell’ gotės me ujė.

  Burimit do pij kthjellmė,
  Tek i gjegj zėrthin zogtar;
  Shtrirė tij ėndrrandezmė
  Krejt ditės trillhoktar:
  Tej tė largem vjen nata
  Trojesh ku shend fatligma,
  Luginvetmimit ndėr hapa
  Hesht melankolia.


  KENGA LAJTHITESE

  Era qan klithegėr,
  Mesnatės kallkan;
  Eja fli shkulmverbėr,
  Shpalosmi brengtirat pa an’:
  Por kujdes! kur zbardhon agu,
  Pėrmbi stepat tej kah lindja,
  Nė deh zogjtė rrezesh pragu,
  Toka pėrēmon gjithshka.

  Kujdes! nga krrokqiejt,
  Shtruar blu shtegtirat,
  Keqardhjesh terr diejt,
  Nga tash mė mėrgojnė rimat:
  Tringėllojnė nė vesh nxirme,
  Dukės syri i pjek lotė,
  Era xhindoset prej ēirrme,
  Tek luhet me sqotė.

  Si demon mbi njė re,
  Me gulē fatmjerimi,
  Pas natės bėj flijte,
  Tok me makthin shkon trembimi;
  Shpinėn pra do t’i kthej endjes,
  Ngjizur prej hyjsh rehatije,
  Drita t’mė derdhet trurit pres,
  Me dhembje ēmendije.


  PRANVERES

  Oj leshra vesuar, teksa sheh poshtė,
  Pėrmes dritaresh tė mėngjesit qashtror,
  Sytė engjėllorė kthen perėndimit,
  Ishullit tonė qė nė kor tė pėrshėndet.

  Kodrat i rrėfejnė tej njera’tjetrės,
  Lėndinat gjegjin sytė dashuruar,
  Lart kthyer ngastrave tė tua shndrirė,
  Me kėmbė shenjttėsh na viziton klimėn.

  Muzgjesh kalo gėrxhet, lerna puhizat,
  Petkat parfumosura tė tė puthin,
  Ag’mbrėmje na deh fryma qė ndez perlat,
  Tokė dashurisė-sėmurė pėr ty.

  Gjelbrat stolis me gishtat ledhimdrejtė,
  Tė ėmblat epshe derdhja butė gjoksit,
  Kurorėn mbi kokėn vuajtur-artja,
  Modestet gėrsheta lidhim veē pėr ty...


  VERES

  O hy harbuar ndėr lėndinat tona
  Fuqia, frerėt e tu, zbusin vapėn
  Flakur nga flegrat e mėdha oj verė,
  Shpesh hedhur mbi tendėn tėnde tė artė
  Ndodh lisash tanė fle ndėrsa vemė re
  Krahėt gaz’zjarrmur e flokėt valzues.

  Tej hijesh tona sa shpesh t’a dėgjojmė
  Zėrin, kur mesdita makinvlimin nget
  Tuj ngutur thellqiejsh ndanė pranverės
  Ulu, e lėndinash tona mbushur myshk
  Prej brigje lumenjve qashtrur, flaki ti,
  Tė mėndafshtat petka dhe nxito pėrrenjsh:
  Korijet t’a duan krenimin oj verė.

  Poetėt zbulojnė telin kord’artė,
  Tė rinjtė krejt kokzbathur si bujq jugu,
  Zonjat tona bjonde nė valle gazmesh,
  S’na mungon asnjė instrument hareje,
  As tė ėmblat jehona, as ujrat-qiej,
  As kurordafinat qė mbytin vlagėn.


  VJESHTES

  O hir ngarkuar me fruta e vyshkje,
  Me gjak pjergulle qė s’kalon por ulet,
  Pėrtej times ēati ku veē ti pushon,
  Gazmorin zė akordo fyellit freskor;
  Tėrė vashat bėn rastit tė vallzojnė!
  Himne nė refren pėr frutat dhe lulet.

  “Sythet ēelin bukurinė pėr diellin,
  Dashuria vrapon venash drithruese;
  Gonxhet varen qerpikėsh tė mėngjesit,
  Lulzojnė faqes shndritur muzgut modest,
  Ende mbledh palmat vera-tė kėndojnė,
  Retė si pupla i hedhin petla kryesh.

  Shpirti i ajrit jeton aromfrutash,
  Me rrėkeza drite bredhin kopshtet qark,
  Tok zbresin tė bėhen kor nė pemė.”
  Gazmur stina bekon kėngėsh sa u ul;
  Pastaj u ngrit qetė, vrapon mbi acar,
  Kodrat flatron syrit tek artėrim le pas ...  KENGE PAFAJESIE

  HYRJE

  Rrjedh njė fyell ndėr zabele,
  Isosh qark jehojnė kėngėt,
  Njė fėmijė feks mes reve,
  Qesh e lot e thot’ fjalėndėrrt:

  “Qingjit tim thuri ca nota!”
  Goja mė gurret dehur gaz.
  “Rish o fyelltar kėndona;”
  Shkrep e qan t’a ndijė rishtaz.

  “Bjeri fyellit lumturor,
  Zjarre kėngėn gazmendshfrerė.”
  Sėrish kėndoj me zė kumbor,
  Qan t’a gjegjė dhe njė herė.

  “Fyelltar, ulu e shkruaj,
  Librin t’a lexojnė shtangur.”
  Syrit - zhduket flatrimhuaj,
  Trisht e pres fyellin zbrazur.

  Dhe e bėra gishtash penė,
  Ngut e ngjeva ujit dritė,
  Stinėsh kėnga tė shend dhenė
  Do kėnaqė ēdo fėmijė.


  HYU I STANIT

  Ē’prehje’ėmbėlth e ēobanit grigjė,
  Dhe pse gėrxhesh humbet ag e mbrėmje,
  Ndjek blegėroshet gurrash ēdo ditė,
  Kėnga prin shteg lavdėrimash ėndrre.

  Kur i dėgjon qingjit thirrjet pafajshėm,
  E gurrflladtėn gjegjmė delzės amė,
  Sy’yjtėn paqė u adhuron prajshėm,
  Pse - tok, e dijnė: tej rish bredh natė.


  GJELBERIMI I JEHONES

  Lart dielli ngrihet,
  Tung! i thonė qiejt,
  Zilet tringllen lumtur,
  Pėr pranverėn bujtur,
  Trumcaku dhe mjelma,

  Zogjtė gėmushfshehta,
  Kėndojnė rreth dehur,
  Mes tingujsh harenjur,
  Zjarrmen lojrat tona,
  Mbi t’gjelbrat jehona.

  Plaku Xhon flokbortė,
  Qesh shkujdesjengrohtė,
  Nėn tė lisit mjekėr,
  Krah mes miqsh tė vjetėr,
  Gazmen sonės lojė,
  Ēiltėr fjalthumbojnė:
  Po kaq hovbegata,
  Gjithė djem e vajza,
  Qemė largtės rini,
  Mbi t’gjelbrėn jehoni.

  U lodhėn trillvegjlit,
  Shterėn gurrat shendit,
  Dielli zbret malesh,
  Vrapi resht luadhesh,
  Nėnash-tok nė prehėr,
  Motra dhe vėllezėr,
  Si zogjthtė foleve,
  Fundmi gjejnė prehje,
  Humb loja ēdo shndritim,
  Mbi t’errtin gjelbėrim...


  QINGJI

  Qingjth, kush tė ngjizi ty?
  Di kush tė krijoi ty?
  Tė dha jetė dhe vrapim,
  Nga krojet tej nė mjalttim;
  Tė dha frym’ėmblėn veshje,
  Leshbutėn bardhonjndezme;
  Tė dha dehmagjishmin zė,
  Zabelet t’i gazmėsh hirmė?
  Qingjth, kush tė lindi ty?
  E di kush tė dritti ty?

  Qingjth, unė t’a tregoj ty,
  Lermė tė t’a rrėfej ty:
  Ai thirret emėr Tij,
  Shkak pse quhet qingj dhe Ai.
  Brishtpaqės besimdiellt;
  Foshnjė u bė shendqiellt;
  Fėmij pėrēim shpirtqingjthi,
  Thirrur jemi emėr tij;
  Qingjth, Zoti tė bekon ty!
  Qingjth, amshim derdhtė mbi ty!


  I VOGLI DJALE I ZI

  Jugut tė egėr mė lindi ime mė,
  I zi jam, por oh! zbardhėllon imi shpirt,
  Si njė engjėll feks anglezi fėmijė,
  Kur unė dritprivuar jam sa trishtnxirt’.

  Mėma mė mėsonte nėn hije peme,
  Ulur tok ndėr zagushirėn e ditės,
  Mbi prehėr dhelimash mes puthjesh jete,
  Lindjen tek tregonte zu kah rrėfimės:

  Diellin tej vėshtro ku banon Zoti,
  Si shpėrhap pėrreth shndrima e nxehtėsi,
  Pemė, lule, bisha, njerėz-qėmoti,
  Paqė marrin agut-muzgut kėnaqėsi.

  Dhe hapin tokės njė tė vogėlth zgavėr,
  Ku t’i ruajmė rrezet dashurisė,
  Nxirakėt trupa, fytyra joshbllangėt,
  Eshtė veē njė re si pyll hijesishė.

  Kur shpirtrat tė mėsohen me kaq zjarrė,
  Reja zhduket e do i gjegjim zėnė,
  Dashuri jashtpyllit dil sa mė parė,
  Tendėn ngazėllema me ar drit’hėntė.

  Kaq fjalė thuri nėna e mė puthi;
  Po kėshtu i thashė anglezthit djalė:
  Kur tok bardhnxirash tė shpėtojmė fundi,
  Qingjshėm do gazmim tendė Zotit bashkė,

  Derisa do duhet, hije i bėj zhurit,
  Gjunjė baballarėsh shtrirė hareshėm;
  Val’argjendtit flokė leht i shpupurit,
  Do bėhem ai-tė mė dojė zellshėm.  SYTH’LUZMIMI

  Trumcak, trumcak gazmbar’!
  Ndėr gjethet flladblerta,
  Prillnajės lumtur,
  Krahrrufenjtė shigjetar,
  Ē’djep kėrkon o fatshkar,
  Gjoksit tim shkrumbur?!

  Gushkuq, gushkuq nurvyer,
  Ndėr gjethet flladblerta,
  Prillnajės lumtur,
  Kėndo ngashėryer,
  Nurvyer, gushkuq nurvyer,
  Gjoksit tim shkrumbur.


  OXHAKPASTRUESI

  Kur mė vdiq nėnoka isha fort kėrthi,
  Ati mė shiti kur gjuha plot trishti,
  Mezi guxon pėshpėrit: “qaj! qaj! qaj! qaj!”
  Tash mes blozės fle, oxhakėt zhbllokoj vaj.

  Eh ē’lot! kur kryet e djalthit Tom Dakri,
  Kaēurrelat rruan si shpinėzė dashi,
  “Hesht Tom! mos ligno kur kryet nxjerr nė shesh,
  Tė argjendtin flok s’t’a djeg tymi-veē hesht.”

  Krejt hidhmės zbutur e shpirtin boll qetė,
  Tomi tek flinte pa njė vegim beftė!
  Dick, Joe, Ned & Jack-mijra fshesaxhinj,
  Mbyllur ishin tok arkivolėsh ndjellzinj.

  Mbi ‘ta zbret engjlli me njė ēelės shndrirė,
  Gjithė qark i ē’kyē e i le tė lirė;
  Tej vrapen qeshur zgripesh jeshiluar,
  Lumit kridhen thellė nė diell rrezuar.

  Lakuriq zbardhur qefinėt lenė pas,
  Ngrihen lart ndėr re, sport erės lozin gaz;
  Engjlli i flet Tomit: nė qofsh bir i mirė,
  Baba Zotin paē, dashuri, mėshirė.

  Dhe Tomi zgjohet; larg zbon ēdo terrhumbje,
  Ēantat merr vrig e fuqi tė ra pune.
  Dhe pse agu ngrin, Tomi shendet ngrohtė;
  Kush detyrėn bėn-s’ka keq, frikė, ftohtė.


  DJALTHI I HUMBUR

  Baba! Baba! Ku po shkon kaq shkreptar?
  Pse kaq shpejt-s’tė ndjek dot pas.
  Fol, baba, fol me drerthin tėnd trembtar,
  Ndryshe mund tė humbas.

  Kurthpanikja natė s’ka kundmi atė,
  Birziu shndrin nga vesa;
  Dejthelli baltės shkrehet nė tė qarė,
  Aromlot larget shpresa.


  KERTHIGJETURI

  Ketrushi humbur tej shtegvetmimit,
  Ndjellmahnitur dritash largmė,
  Qan; Zoti i shfaqet natvegimit,
  Si t’ish ati petkabardhė.

  E puth zogthin tek e merr prej dore,
  Shpejt e kthen tek ama,
  Brengosur lėndinės dhembvetmore,
  Rrjedh ar loti kur birin rish pa.


  KENGE HARENJTARE

  Kur me zė blertar gajasen pemėt,
  E valė gropzash rendin gazshfrerėt;
  Kur ajri shendet me mendjet tona,
  E mbroth zhurmėmadh shtigjet ndėr kodra;

  Kur gjelbrat zabelesh zjarrin dhenė,
  E karkaleci vallzon tek kjo skenė,
  Kur Meri, Suzana dhe Emili
  Gojmjalttare kėndojnė “Ha, Hi, Hi!”

  Kur qeshin tablosh zogjtė hijedritė,
  Si tryezės arrat e qershitė,
  Eja jetojmė tok gėzimhata,
  Himne kor’ėmbėltha ndezim “Hi, Ha, Ha!’


  KENGE DJEPI

  Gjum’ėndėrrt, formo njė hije
  Mbi krye birthi dashurie;
  Gjum’ėndėrrt rrymash tė ėmbla
  Nėn t’qetat rreze hir’hėnta.

  Gjum’mjaltė, pėrfundmi dorės,
  Pėrkund vetull njė kurorėz.
  Gjum’mjaltė engjėll harpbukur,
  Rri mbi nurvoglin tim lumtur.

  Buz’gaz’ėmbėlth, natės pisė,
  Qėndro lart kėnaqėsisė;
  Buz’gaz’ėmbėlth e nėnės prari,
  Mrekullon tė natės magji.

  Pshertishend klithkat pėllumbi,
  Mos shkund syrit petla gjumi.
  Pshertidehmė buz’gaz’mjaltit,
  Mrekullohet pshertimflladit.

  Fli, fli bir lumtimit prehur,
  Krejt krijesa dremit qeshur,
  Fli, fli gjumlumtur pa gjama;
  Tash mbi ty vajgazmet ama.

  Pinjollpaqmė, mbi fytyrė
  Gjej imazhe shenjttisht ndryrė.
  Pinjollthpaqmė, si ti-moti,
  Dhe pėr mua qau krijori,

  Pėr mua, ty, pėr tė gjithė,
  Kur ish i vogėlth i brishtė
  Dhe pse kund s’ju pa vegimi,
  Tė buzqesh prej parajsimi.

  Buz’haren mbi ne tė gjithė;
  Tek pėr fare rish kėrthijmė.
  Buzshend i foshnjės-veē i tij;
  Paqparajsim dhé mrekullimi.


  VEGIM HYJNOR

  Falmės, Keqardhjes, Paqės, Dashurisė
  Kush nga ne nuk iu lut nė ankth;
  Hir virtytesh shtatore adhurisė
  Falenderim u kthejmė e Lavd.

  Pėr Keqardhje, Falmė, Dashuri, Paqė
  Himn Zotit - Atit shpirtqiellor,
  Dhe Keqardhje, Falmė, Dashuri, Paqė
  Njeriu - bir i kujdesit shenjttor.

  Pse Falma - gjak i zemrės njerėzore,
  Keqardhja - veē portret pendimi,
  Dashuria - formė robi hyjnore,
  Paqja - fustanellė festimi.

  E ēdo frymė fajtari, nė ēdo klimė,
  Dėshpėrisht lutur pėr fatzbardhje,
  Engjėllit njerėzor i lypnon Ndihmė,
  Dashuri, Falmė, Keqardhje, Paqe.

  Gjithė t’a duam krijesėn dheruar,
  Qoftė islam, ēifut a pa fe,
  Falmė, Dashuri, Keqardhje - Bekuar
  Qark Zotit jetojnė nė Paqe.


  E ENJTJA E SHENJTTE

  Tek njė e enjte e shenjttė fytyrat rrezojnė pafajshėm,
  Dy nga dy-kuq, blu e gjelbėr tok fėmijėt ēapen prajshėm,
  Grija praron ritin kishtar pas skeptrit borbardhė prirė,
  Kupolės sė hirmadhit Pal shpėrhap Tamizi ujrat shndrirė.

  Oh ē’shumėsi pa skaj bėjnė kaq lule tė Londrės sonė!
  Ulur nė poltron kujdesi krejt qytetin vezullojnė.
  Kjo zhaurimė plot hare, si livadhesh-prroska, qingja,
  Qindra djem e vasha ngrejnė ndėr lutje duart paqbrishta.

  Tash si re plot lavd pėrkorė ky zė kėnge ngjit qiejt prore,
  Harmoni bubullimtė jehon pėrgjatė tė hyjve frone.
  Poshtė ulen ndėr tė varfėr menēurisht me mijra roja;
  Dashurisht t’a mbash keqardhjen-si t’i zbosh engjėjt nga dora.


  NATE

  Dielli zbret nė perėndim,
  Lart shndrit i muzgut yll;
  Zogjtė ēerdhesh gjejnė paqtim,
  Ē’ka tash kėrkoj nė pyll.
  Hėna si njė lule,
  Parajsisht nė gjunje,
  Heshtjes sė ekstazės
  Ulur qesh udhnatės.

  Tung! pyje gjelbrur e fusha,
  Ku kėnaqen tufat.
  Ku qingjat lodren ndėr zhuga
  Engjėjt shndrijnė puplat.
  Tinėz derdhin bekim
  Lumturi pa shterim,
  Nė ēdo sythim ndezur,
  Dhe gjoksesh drojfjetur.

  Shohin ēdo fole paqtije,
  Ku ngroh zogjtė dimri;
  Vizitojnė shpella bishe,
  T’i mbrojnė dėmtimi.
  Nė qan kush pėrpjekur
  Kur tash do kish fjetur,
  Kryesh derdhin gjumė,
  Ulur shtratit prushmė.

  Kur ndajnė ujq’tigra prenė,
  Qajnė trisht keqdhimbash,
  Nxit shuajn’ etjen lotshterė,
  Larg i mbajnė grigjash;
  Por nė sulen frikshėm,
  Engjėjt kujdesflijtshėm,
  Ēdo shpirt marrin nė re,
  I falin botė tė re.

  Nė vrazhdtarėsh sy luani
  Do rrjedhė ar lotėsh,
  Lig thirr’ėmblat si tufani,
  Rendin rreth fushgropės,
  Tuj thėnė: “egėrsi,
  Bindur pėrulje tij
  Tej flaku lėngore
  Ditės pavdekore.

  Pranė tash ke qingj vajtorin,
  Shtrihem tė fle paksa;
  Tė mendoj pėr pagėzorin,
  Rendur pas tij qaja.
  Larė ujra jetės,
  Emri shndrin pashterės
  Flori rrezimbujshėm
  Kur rish ruaj tufėn.”


  PARVERA

  Flaut-gurrė,
  Mos hesht kurrė!
  Zogjsh harenjur
  Ditnatshkrehur;
  Tej bilbili,
  Trill shqetsimi,
  Deh lėndinėn,
  Festlumtinėn,
  Shpirtbujar, hirshkrumbtar, mirsevjen Vitit shendjerm.

  Kėrthinjdjalė,
  Endrra artė;
  Vash sythnjare,
  Mjaltonjmadhe;
  Gjel krrokthekur,
  Dhe ti ēmendur;
  Zė gazmendtė,
  Puhizdehmtė,
  Zemėrplot, dritnurfort, mirsenabujt Vitit dalldipafund.

  Qingjth nė thellsy,
  Jam tok me ty;
  Gjuhvalprushė,
  Mė nduk gushė;
  Tė shtyj-lermė
  Leshbardhkrelmė;
  Puthmė dlirur
  Fytyrblirur:
  Mirseerdhėt Gėzonjtarė Vitit tė ri fatgjelbėrt, mrothtarė.


  KENGA E INFERMIERES

  Kur zėrat e fėmijve ketren kopshtijesh
  Dhe gazi mbulon krejt kodrėn,
  Krahrorit zemra lumturisht mė ndal trillesh
  E beft pezull e shoh botėn.

  “Ja-grisht shtėpia ēapkėnrit e mij, vjen muzg
  Zgjohet shpejt e natės brymė;
  Lojėn ndalni e tok ngut tė shkojmė qeshur,
  Agu qiejsh vrik ndez frymė.”

  “Jo, jo, lerna tė harbojmė, drita feks ende
  S’mund tė kridhemi dremitjesh;
  Gjersa flatra zogjsh qiejt nuk gjejnė prehje,
  Dhe kodra dehet blegėritjesh.”

  “Mirė pra, lodroni shndrimash pa venitur
  Pas nė shtrat ju pret pėrralla.”
  Vegjėlthtarėt pėrzgjedhė harejnė shkreptitur,
  E kodrat rreth jehonimpaqta.


  GEZIM VOGELTHTAR

  “Nė s’kam emėr:
  Pse jam veē dy ditshe.”
  Ēudi-si quheni ju?
  “Lumturimverbėr,
  Shend thirrmėni stinve.”
  Gaz’ėmbėlth shndrij mbi ju!

  Hir miklimse!
  Gaztrillkė dyditshe,
  Gazmjalttė quamni ju:
  Buzqeshjesh breruar,
  Tek kėndoj pa druar,
  Gazdehse feks mbi ju!


  ENDERR

  Hijes dallget njė vegim
  Krah nė shtrat me engjllin tim,
  Milingona rrugėn humb
  Kur nė bar prehem gjumshkrumb.

  Shastimadh fatit mjerė,
  Kredhterrit lodhjes shfrerė,
  Prroskės tej dredhashkėmbtė,
  Coprra zemrės del njė zė:

  “Vallė korbni bijt e mi?
  Atit - i gjegjni psherti?
  Jashtė ē’shihi kur s’dua:
  Ktheni tash qani pėr mua.”

  Mes keqardhjes ndez njė lot;
  Kur njė krimbth vetėtin fort,
  Ndėrsa flet: “Ē’vaj njeriu
  Rojen natės ja verbiu?

  “Besė jap t’a shndrij botėn,
  Rreth njė brumbull i mat kokėn:
  Tash zukamėn ndiq pėrmbi;
  Endacakth - vrap nė shtėpi.”


  DHEMBJES SE NJE TJETRI

  Shihet tjetri nė mjerim,
  Hon keqardhjes pa kredhrim?
  Si kqyr tjetėr urrejtje,
  E s’i ndjek gjurmėsh dhembje?

  A shihet njė yll rrėzim,
  Pa ndjerė ndarjes lėndim?
  Mund e kqyr birin ati
  Tek mbyt ndėr shtjella vaji?

  Mund e gjegj nėna gjunjim
  Birthin klithfrikės mundim?
  Jo, jo! s’do ndodhė kurrė!
  Kurrė s’do mundet kurrė!

  E kush gaz fal pėr gjithkėnd
  Dėgjon zėrin qė trisht dhėmb,
  Zogthin breng ligjėrimit,
  Hidhmėritė e kėrthirit,

  Dhe nuk zbret ēerdhes flatra,
  Gjoksit t’i ngujtt keqardhja;
  E mos ulet krah djepi,
  Kob vaji pinjollth shkreti;

  Dhe tok s’luten natditė,
  Lotėt larg zbohen ligshmė?
  Oh jo! s’do ndodhė kurrė!
  Kurrė s’do mundet, kurrė!

  Tė gjithve u jep gazmend;
  Pinjollth bėhet e fal shend;
  Ky burrmadh i trishtimit;
  Dhe na ndjen hidhmat trillit.

  Nuk dhembon veē njė vetmi,
  Njė Zot i mbron-jo njeri;
  S’mund tė vajtohet njė lot,
  Zoti pranė s’u shndrin sot.

  Oh! blaton nesh ēdo hare,
  Dėshpėrim shkatrron ndėr ne;
  Tė flatret tej trishtlargmė,
  Ulet nesh ngashėrimplagtė...


  PERGJIGJA E TOKES

  Kokėn ngre toktrishta
  Prej gjirit tė makthit frikzi.
  Flatret drita,
  Stuhimklithta!
  Dhe drynat ia mbyll dėshpėrimit gri.

  “Ngujur brigjesh vese,
  Strofkyjshmes xhelozi panik:
  Sqot’ thirr’hershme,
  Lart lotngjethshme,
  Jehonės gjegj atin e robit antik.

  “I pjellbaltės baba!
  Xheloz, frik’egoist, mizor!
  Humb kėnaqja,
  Ndėr terr pranga,
  Pėr virgjinkat e rinimit agshdritor?

  “A fsheh gaz pranvera
  Kur shpėrthen gonxhja blerimit?
  Mbjell farhedhsja
  Natės thekra,
  Po lavdmiri bujk a plugon errsimit?

  Thyej zinxhirin mjerė,
  Qė eshtrat akull m’i bėn qark,
  Egoist! Vemjė!
  Mohimpėrjetmė,
  Qė krahlirėn dashuri fashon dritlarg.


  UDHETUESI MENDOR

  Udhtova tej tokash burri,
  Nė dhé burri e gruaje,
  Gjegj e shoh kaq tmerr gjithkundi
  Sa s’u diti kurrkush trase.

  Atje lind lumturor foshnja
  Vjen mes sa tė tmerrmash dhemba,
  Siē ne vjelim frutet tona
  Mbjellė lotėsh hidhnimhershma.

  Dhe kur pjella qenka djalė
  Njė plake ja shpien pari,
  Nėn njė shkėmb e gozhdon gjallė,
  Ja mbledh britmat kupė ari.

  Gjemba hekuri rreth kokės,
  I shpon duar-bira kėmbėsh,
  Ja shkul zemrėn gjoksit ofshės
  Ngrohtsqotėn tė ndjejė dhėmbėsh.

  Ēdo nerv ja numėron gishtash,
  Si florinjt’ e tij kopraci;
  Me tė qarat jeton britmash,
  Dhe rinon tek plaket djali.

  Kėrthi bėhet gjakėruar,
  Zuska-shndritur virgjėreshė;
  Por, zinxhirėt shkul lėnguar,
  Shtrigthėn lidh gazmendit beftė.

  Palcės thellė veten ja mbjell,
  Si tė vetin myk ēdo burrė;
  Djallka ēerdhėz i bėhet zell
  Kopėsht frutash gardhpashkulė.

  Zhduket shpejt vjetrankės hije,
  Shtjellėzohet pėrqark tokės,
  Me ar nginjet e zafire
  Pėrftim progresit tė botės.

  Rubin’ tė shpirtit njerėzor,
  Sy perlash vrarė dashnimi,
  Pashtermė ar zemrės theror,
  Gulē martiri, mik pshertimi.

  I tiji mish, e tija pije;
  Ushqim lypsi dhe varfrani
  Udhtar largshtigjesh ndėr grisha:
  Portė hapur bujtjesh xhani.

  Dhemba e tij-gaz pėrjete;
  Ēati e mure jehonash;
  Prej zjarrit nė vatėr shprese
  Njė vashėz del mes miklonjash.

  Prushit solid dejngjizur krejt,
  Zafir e ar - dorės druar
  Guxon t’a dhelė foshnjėn leht’,
  Petkash e mbėshtjell flakruar.

  Por, burrit qė do shkon shendka,
  I ri a plak, kamtar-mjeran;
  Tė moēmin mik braktis shpejtza,
  Sa beh njė lypės dere pran’.

  Ngut ē’prehet fort larg ndėr qarje,
  Sa t’a joshė njė veg tjetėr;
  Shpesh verban, vjetran, plot rrahje,
  Tjetėr zonjze t’i hajnė zemėr.

  E t’a mpakė acarmoshėn
  Mes krahve e mbledh shkretani;
  Kjo pamje e zhduk kasollėn,
  Kopshtin adhurenjash sharmi.

  Miqthtė qark shpėrhapur totės,
  Tokgjithė i lidh si syri,
  Frika sens turbullon brokės,
  Sheshtej bota-njė topth ylli.

  Shkrijnė krejt diell e hėnė,
  Pa kufij djerr hapėsira,
  Kurrgjė mbetur pėr tė ngrėnė,
  Rreth heshttare veē terrira.

  Mjalti buzėsh fėmijnore,
  Embėlthdehmat buk’ e verė,
  Sy egrisht lojza flirtore,
  Pas e kthen eh sa vjet hershmė;

  Sepse kur ngopet e ē’ettet
  I ri e mė i ri ēdo ditė;
  Ēapnjėsh tok shkretrimės ecjet
  Nė terror shtjellen pėrēmimtė.

  Xhanka flatret drenushegėr,
  Frikrash tejkah mbjell ashpėrsi,
  Ai ditnatė e ndjek verbėr,
  Pasion artesh-ėndėrri.

  Plot muza dashni’urrejtjesh,
  Sa shterpa mbillet farė’re
  Ē’harbonjim labirinth epshesh,
  Derr, ujk, luan shėtit ndėr ne.

  Sa kthehet nė foshnjėz ligur,
  Shenjtka nė plakėz vajtojcė.
  Dashnor tjetėr qark vjen trillur,
  Yj’ e diell fort orbitmbrothtė.

  Embėlth pemėsh zbret ekstaza
  Pėr pjellat e shkretėtirės;
  Njė qytet ndėrton vrik paqja,
  Shtėpi e bar i fal hirės.

  Por kur gjen vrenjtur beben xhindi,
  Godet tmerri krejt krahinėn:
  Qajnė “lindi foshnja, lindi!”
  Dhe kahtej zbrazin ngjethimėn.

  Nė guxon prek trajtėn ēmendur,
  Thahen deri rrėnjėsh krahėt;
  Hungėrojnė kafshėt tmerrur,
  Pemishtja ē’frutet llahtarėt.

  Formė kush s’i prek marrisė,
  Veē nė del e moēmja plakė,
  Nėn njė shkėmb e gozhdon mirė,
  E rish ndodh gjithshka siē thashė...

 13. #13
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  SONETET E NJESHAVE


  611

  Trishtnjėjtat shtufa fytyrash qė gėrvisht ag e mbrėmje,
  Mė vizatojnė shpellsyve hartat e ardhmėrisė,
  Fantazmėrim ėndrrash ravijėzuar plot argjėnde,
  Flakfrika tė mendjes qerpikė trokth tė m’i pėrzhisė.

  Qindra tritoljanė mėditjesh arkitektė zhgjėndre,
  Estetė qė i shndėrrojnė nė kulte tė shėmtisė,
  Shpirtrat deformuar mes tempujsh fati qė nė rrėnjje,
  Eh ē’iluzionjtarė pėr t’i ringjallur zemrėn gjėmisė!

  Botė shenjash pa domethėnie e pa kujtesė,
  Ku gjithkush paska paqtuar kohėn me mallkonjadat,
  Ciklisht tuj arratirė e urishtth thėthirė nga baltrat.

  Vuaj krejt si hyjtė kėtu se kob dhe ti oj fatzezė,
  Ku dashurisė m’i je mė grish’ėmbėltha ndėshkesė,
  Dhe pse pre dinozaurėsh pres tė mė shndritėsh flatrat...


  621

  Befasuar fatit gjendem shpesh nė kushte lufte,
  Sup mė sup me qindra djem mbroujmė tok s’di se ēfarė,
  Hyjm’dalim bir’klithash nė tė fantazisė kurthe,
  Njeri kafshon nujė bombė, tjetri lavd pa ofsharė.

  Kur ne falim jetėn mos tė mbėrrijmė nė humbje,
  Mendtė dhurojnė dhembjesh tė lashtėt pleq shpatarė,
  Na mjafton njė zjarr urtizmash t’u biem ndėr gjunje,
  Falenderueshėm pas tė nisemi rish frontparė.

  Kur gjaku shpėrhap tej kėmbanat e armpushimit,
  E jehonat shkreprijnė aromat e shkrumbimit,
  Numėrojmė kreshnikėt qė s’u kthyen nga legjenda.

  Zėvendėsuar duhet domosdo para fundprillit,
  Shpresa tė na e ringjallin shpejt gratė brengshendta,
  Dashurinė-thėrrasim tė na flijjė, zell’epshta...


  631

  Trėndafilėt e fatit e karafilėt e rastėsisė,
  S’janė e njėjta gjė kur befas i ke ndėr duar,
  Nė nuancėn e adhurimit a pikmentin e pėrēmisė,
  Veē ti je pandryshueshėm ėndrrės petlėēmuar.

  S’mund tė ketė perlė guackės sė kėrshėrisė,
  Kur vezullimat nė zemėr mbetnė kohėsh shuar,
  Nuk i ndez dot ndjenjat pishtari i pėshpėrisė,
  Kur shpirti tufanet prej dallg’epshesh i ēmendzbuar.

  Oguri zbret shpesh prej parashutash parajsore,
  Por ngulm prej tė ndėrvarurve kėrkohet pėrjetės,
  Dhembisht dhe pa u gjetur kurrė dherash tė sė vėrtetės.

  Pse ēastit tė dhurimit je altaresh shtangore,
  Nė kėmbim mirenjash shpėrblen kuptima shpagore,
  Thjesht fati e rastizma mbetkan tehe pėrtherės...


  641

  Mė falni pse shpesh ju kalamend ligsht bezdive,
  Kur guxim marr t’u flas pėr shpirtėroren hartė,
  Ndjenja, arsyes, lyp tė m’i mbetet besnike,
  Si perceptimi abstragimit pishtarbardhė.

  Kaq tepėr bosh shtrihet neuronesh festive,
  Hyjneshė grishvirgjėr qė pret dikush t’a mplakė,
  Lavd ku yjet derdhen nė kurora merite,
  Ē’mermerishtė pa duar pėr tė pėrjetshmen daltė!

  Hapėsirė pa matematik’ e pa ligje,
  Gravitet thėthirės t’i mbushim dimensione,
  Ku poetėt s’gėlojnė si zotat ndėr hone.

  Si tek ky glob ku zemrat na gardhin ēifligje,
  Pa pyetur pėr koordinatat nė pasione,
  Ku dhembat qenkan engjėj ende ndėr biberone...


  651

  Do a s’do ti tė tė kaloj nėpėr urė premtimi,
  Do mė mėsosh si tė t’a kapėrcej tė fjalės lumė,
  Dhe nė beson se kėshtjellshpirtit s’do tė tė hyj kurrė,
  Drejt t’ėndrrės pushtim m’u ka nisur prej kohėsh krenimi.

  Prej mijra shekujsh larg po mė thėrret ky sulm i fundmė,
  Ndjenjat sa gazmohen aq ē’orientohen trembimi,
  E papėrfillshmja humbje vajton nė njė qoshk mjerimi,
  Pse s’mė poshtėron nė asnjė grackbetejė kundmė.

  Meqė kėrkon dashurinė t’a trajtoj si njė luftė,
  Ku nuk thyhen heshta e ku nuk shkreptin asnjė pushkė,
  Me tė vetmen strategji-tė mė gjunjesh si ēdo femėr.

  Tė mė puthėsh kėmbėt kur guxoj tė tė kafshoj gushė,
  Pėrmes gjirit tė tė rend si njė kanoe epshvjetėr,
  Rishm tuj t’u pėrbetuar qė si ti s’kam dashur tjetėr...


  661

  Si etja kam nevojė pėr njė kupė vallzim,
  Thellsyrit tė mė rrjedhė e gazit shampanjė,
  Pėr ēdoēka pa dėgjuar muret bėjnė kallzim,
  Si satelit qorr kam humbur terresh paskajmė.

  Jam vetėm e brenga klithkat dhembpapėrballim,
  E ėndrrave ēerdhėz gjunjet t’a kėrkoj largmė,
  Malli m’ia thyen barometrit ēdo shkallzim,
  I lotit diamant vezullon kobit prajshmė.

  Makthit pres tė ndizet zjarrthi i telefonit,
  Litar shprese tė mė hedhė hėna fund honit,
  Gjurmėsh pas tė mė joshė lum’ i njė kantate.

  Por, adhurorja shenjtkė s’denj tė shkulet fronit,
  Shpirtin m’a mban si mollė tejshkim majė shpate,
  E tallet kur lyp tė mė huajė veē njė fllad flatre...


  671

  Gjithēkasinė duhet t’i kėrkojmė universit tėrė pėr t’i marrė diēkanė,
  Prej kryqeve tė padukshėm tė kujtesės e deri nė tė ardhmėrisė varreza,
  Mos t’i anashkalojmė stacionet e bujarimit duke sharė fatin trishtanė,
  Premtesave tė bekimit tė pa pranuar i jemi po ne vetė: fara dhe shparesa.

  Nė ndodh edhe me perėnditė tė duelojmė qoftė pėr njė ngastėr drite,
  Kur na pėrket pse mos t’a mbrojmė duke mohuar ēdo sllogan tė tolerimit,
  E drejta ėshtė veē rruga shenjtėrore qė na i ēon kėnaqėsitė orbite,
  E kurrė jo rrezja e yjve prijtarė drejt paniknajash impotente tė ēnderimit.

  Tė matemi lypet me mė tė fortin-jo pėr t’i qenė ekzistencės sfidues,
  Tė sfilatojmė me mė tė bukurin-jo pėr t’i qenė ikona verbimi adhurimit,
  Tė pokerojmė me mė tė florinjtin-jo pėr t’i qenė mosmirnjohės pasurimit.

  Asnjėherė s’kemi pėr tė marrė mė tepėr se ē’ka kėrkojmė trimnues,
  Aq mė pak kur depove misterioze tė dashurisė dyerthyerazi hyjmė kusarė,
  Ndjenjės t’i ndėrrojmė pronėsi-ndryshe shpirti shpagim ka me na vrarė...


  681

  Goma e fshirjen pa asnjė shenjė tė gabimeve qė kemi bėrė deri mė tash,
  Dergjet e lodhur nė shtratin e pendesės qė nuk pranon ngushėllim,
  Azmatikshėm kollitet e gjak tė zi bėshtyn mbi tė mbulesave mėndafsh,
  Teksa zėrat e shenjtve shkėmbenjshėm ndjen si i bien mbi shungėllim:

  Kurrė jeta s’i ka mjaftuar kujt pėr tė ē’kryer katrahurėn lavdur fajesh,
  Nuk ėshtė e meritueshme zgjidhja pėr t’u bardhėruar manuarėt kujtesės,
  As ēiftėzimi i demonėve tė shpagės qė rish liganirat tė ciklohen haqesh,
  Njė farkė vullneti duhet thjesht tė mirėsisė zemėr t’i kalisėsh shpresės,

  Lypet frymshenjti filtėr i kthjellimit deri nė kristal faljeje tė mendjes virusale,
  Ku sėmundjet hyjnore tė urrejtjeve pėrkėdhelin pacientin pa korrigjim,
  Bėj paqė me tė krenarisė skllavėri tek kjo botė humbjesh triumfale.

  Veē kaq dėborė fjalėsh ra flakėruar prej qiellit qė na pret flatrimėn njė ditė,
  Pėrjetėsisė qė s’guxon pėr t’ua hapur portėn shpirtēvirgjėrurve trishtim,
  Mė kot tonat dashuri po mundohen t’i nxjerrin arkivolesh perėnditė...


  691

  Ndoshta po shpaguaj pėr arsenalin e ligėsive pa pėrdorur kurrė,
  Duke iu bėrė deleve budallaqe tė ndjenjave bari i shenjtė vetmimit,
  Pėr mashtrimet e pakryera ndaj perėndeshave tė bukurisė e epshimit,
  Pėr tė fshehtat asrast nxjerrė nga kapanxha e vetes-tė mbesja kohve burrė.

  Durim po shlyej njė dėnim qė tek tė tjerėt ēudi vepron kundėrtisht,
  Ani pse i kapėrcejnė ēdo mirazhimi dhe tė fundmėt kufij lirisė idilike,
  Zhbirzuar ilegalisht mes saraje filozofėsh krekosen majė pelave cinike,
  Sentimentalesh seriale duke i ndėrruar kur tok turp’pa qeshin hungėrisht.

  Rish tuj e falenderuar fatin-po atė krijesė qė unė e mallkoj pa komplekse,
  Sepse e di qė nuk ekziston as qiellit as tokės, as vdekjes e as pėrjetės,
  Dhe kur me pamje bekim’madhi shfaqet mes terrnajave krejt feksje.

  Kam qenė jashtė dorės sė tij nėse qark vazhdoka shpėrndan mirėsi,
  Pa atė zė do mbetem nėse gjithkund mbjell zhgėnjim dritėn e sė vėrtetės,
  Trisht harruar nė njė tokė dashurishė djegur nga shpres’tepėrta kripėri...


  701

  Pėrzėn zanafillazi prej parajsash bibėlhumbura iluziviteti,
  Edhe nėse thirresh e tillė a tė njeh ndonjė profet pėr amėn Evė,
  T’a bindėsh qė i je brinjė a e ke gjetur Adamin modern ndėr premti,
  Shfajėsimpranuar qė nuk ishe ti mollkafshuesja por gjarpri helmshenjtė?

  Mes magjepsjes sė fjalėve virgjėrore a ke mbetur himenike,
  Apo pret tė mishėrohesh rish pėr t’a riciklur gabimin nga e para,
  Sepse ēdo grua mbetet katedrale mėshirimi orgazmėtirash shterike,
  Gabimtrisht duke pohuar qė ēdo fati ish ajo port’hapėsja e pas ēapi fjala?

  Kur tė kohės mullinj i bėn krenare qė bluajnė drithėrat e tė tuave mrekulli,
  Ndonėse sythi i ēdo gjaku qė mbin kudo pse trojėsisht ish mbjellė,
  Kėlthet tuj akuzuar se dora mallkore qė e mėkoi me dhe mllefesh thellė,

  Nė ēdo petal ka gjurmėt e gishtėrinjve tė magjistricės gazvajēudi,
  Qė dje e tej’jetė pagėzon meshash engjėjt e territ tė pėrshndritshėm,
  Ligsht sot frikoj tė dal prej kėshtjellė panikut ku po ti mė mbron flijtshėm...

 14. #14
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  POEMEZAT - PA TY


  Fragmente

  PARATHENIE
  Karvani gamilor i pse’ve qiellnatpahėnshėm i humb lehoninė agut-kurth shkretėtirės,
  Xixėllonjat e mendimit herė bėhen buqeta zėrash jehonlargta ndėr festa hyjnishė,
  E herė zmeraldė lotėsh yjėzuar nė pėllėmbėn e njė fallxhoreje oazpėrzėnė fatit,
  Dua e nuk dua, rikthehem mes njė varreznaje filozofėsh t’i ripyes kryq pas kryqi moskuptimi:
  Nėn ē’piramidė pra mė qenka ngujuar perėndeshza e vetmisė sime ende eposit pa lavdur?!


  -1-

  Njė pikėz e drittė loti batictar kam qenė mes oqeanit shteranik tė dėshpėrimit,
  Pa ditur kurrė prej ē’retine ylli krodha nė hartėn e thesareve fshehur inkoshiencės,
  Graviteti i ndjenjės ende nuk e di nga ē’pol iluzie m’a thėrriste orientimin,
  Sa tash-i pa grishė shtegtoj mosmirnjohjes me pamjen e njė ajsbergu,
  Teksa ti veē majėn grishmdiamanttė tė adhurisė verbimtare i vėshtron-kah panjohjes...


  -2-

  Kur krejt tė perėndojė mbi mimozėn shkulur tė qarjes sime-diellthi i shpirtit,
  Dua tė jeshė nė mua-me mua, bile edhe kur pjeshkėt e gazit tė mė kėputen,
  E do tė jem loti yt hėnuar edhe aherė kur kujtimit tė jeshė veē njė minare qiparisi,
  Bile do tė t’bėhem krua verbėror hareje dhe kur tė flatėrzohesh stuhive tė mosqenies,
  Oh, dua tė jem tok me ty-nė ty, ēift kuajsh a shqipesh-deri tej rilindjes...


  -3-

  Do tė doja nė flurimin e njė vizatimi perspektive tė tė shoh ndėrsa tė ndjek pas,
  Si telat nė shtyllat e elektrikut tė mė humbje ndėr kudhrat ku kaliten shkrepėtive retė,
  Pėrmes muzikvetėtimave tė kalėroja drejt gjurmės sė diellthit qė thėrret,
  Ndonėse kurrė ndoshta nuk tė mbėrrij fushnajash horizonti mbjellė me yjėsira loti,
  Pse jam burrė si ēdo burrė qė s’ėshtė asgjė nė s’i shkon fundmi udhės sė tij...


  -4-

  Mes pyllit tė shandanėve tė neverisė fundpari i paskam humbur vetvetes,
  Dhe pse pasqyruar miliarda copash nė hėnėn gazmendthyer tė fatit-s’jam mė unė,
  Po ajo sėpatė zell’lashttė qė godiste pemėt e kohės-tė zbrisnin shtojzovallet,
  Tash nėn hijet e kalave tė kujtesės iriqem i armatosur keq me instikte,
  E rish i bind tė tjerėt qė flamurth sarkazme je kur i fshihesh ndjenjave dhembvėrteta...


  -5-

  Era nuk jeton dot pa dheun sepse nuk ka ku t’i mbėshtesė kėmbėt dritėtira,
  Dhe as uji pa pasqyrėn e qiellit-e ku vallė t’ia krehė dallgėt kaēurrelave,
  Bile as pylli pa zjarrin e terri pa syrin, as pagėzimi pa bekimin a, ti a unė-pa mua e ty,
  Sepse e pamundur tė ēiftėzohen ilegalisht fatet stinės sė shumėzimit tė nėpėrkave,
  Eh sa shpresvėshtirė t’a jetosh vegimtrisht pėrjetėsinė pa ty-as nė Eden ėndrre...


  -12-

  Xixėllonjat e ēasteve nostalgjike tash janė veē pulla postale zarfėruar pėr pakthim,
  Florinjtėsisht na e paskan veshur hartave tė misterit vjeshtėrimin e jetės,
  Thėllim kemi nisur tė ndjejmė pse perandoria e kohės dhembash na vogėlon,
  E sa guximpamundur qenkemi mė dejthelli t’i rrėmihjmė mundėsive njeri’tjetrit,
  Mos druaj pra-eshtrave gėlon aq dritė sa astronomisht ti bėjmė gjėrat tė pa harrimtta...


  -13-

  Tek mendoj tash vetėm pėr ty-thellė trurit tim lidhet njera kėpucė e sė ardhmes,
  Ndėrkaq qė nė mendjen tėnde thua se tjetra kėmbė e fjongėzon lidhėsėn udhnaj’pa,
  Njė copėz arratimė deri tej tej’jetėsisė jemi dėnuar fundmi t’a bėjmė tok,
  Meqė pas nuk mund t’a kthejmė orėn e kohės nė grunjėtirat e sė djeshmes,
  Kur vargmaleve tė sė nesėrmes sapo filluan tė ortekėzohen kondensimet e dhembės...


  -14-

  Perfekte do praroje njė tabloje rembrandiane e kurrė jo sa eterpėrqafimit tim,
  Oh, thjesht je ndjellmagjishme si faji i fajit tė mėkatit tė pa ē’mėkatueshėm,
  Mė kot po djersin pėr t’ia gdhendur koracėn frontare meritės sė mrekullimnajės,
  Oj shndritėtirė terrnaje-lejomė nė pistėn e buzėve zhurtar si rrezėllimė tė bėj patinazh,
  Por, tej humb nė njėmijė e njė netėt e fshehttimit pa mė lėnė ēastit tė jem bagdati yt...


  -15-

  Bile edhe vdekjen do t’a gėnjeja-tė mos mė priste disa miliarda vjet tė tjerė,
  Oh, do bėja gjithshka pėr ty dhe nėse nuk mė lejon t’i shkrumb fluturat e buzėve,
  Nė faret zjarrvirgjėr tė gjinjve ku premtishenjta harresė do mė rilindė biblikisht,
  Por tash dua veē tė mė urdhėrosh tė bėhem flatra e dafinės qė tė freskon lakuriqėsinė,
  Derisa nga eshtrat e shpirtit tė t’a shkul skeptrin e rishaz tė mė pagėzosh: vdekjan...


  -16-

  Nė sistemin njerėzor tė vlerave perfektėsisht do ri’jem pėrpjetash kalė,
  Emėrvjedhur nė kaosin e kauzės ku me kamzhikėt e meritės vetfshikullohem,
  Herė rrėgjuar nėn floririn e fjalės sime duke trokthuar pendimin pse linda,
  E herė duke tėrhequr pajtonin zileargjendė tė dėshirės-shteghumburės udhė rilindėse,
  Oh, ndihmomė tė lindim njė bir-pelėza ime, genin tė na e shpjerė tej fesė sė djallit...


  -17-

  Tej e tėhu nevojės blasfemisht m’ia kanė grisur fletėt abetares sė ndjenjave,
  Analfabet mbeta kurrė pa mėsuar as emrin tim t’a skalis fund prroskash tė rapsodive,
  Sa herė adhurenjash mė duhet ti rimoj vargje perėndeshės sė fatit jetim,
  Teksa endet fantazshėm ndėr kopshtijet gjelbėribraktisura tė frymėzimit epikal,
  Ku pėrmes lėmenjve lehontare tė shkronjave-mėzthdashurimi qarket dritnajshuar...


  -24-

  Nė kėtė ēast kur apostujt e heshtjes mė pėrgjėrohen t’ua prish tempullin,
  Njė tjetėr mund t’i ketė grigjuar tok shenjtorėt muzikės nė baltorishten e zemrės,
  Kubenė ia lartėson dashurisė me shkėmbenj cicėrenjash e jehonishta marramendjeje,
  E mes vėrshuesit lumė tė dhuratave do mė hidhėroje nėse gjunjuar i pranoje,
  Pėrderisa ende nuk e di ē’tė blaton mermeri i kurr’ tė tė parrėfyerave tė gjakut tim...


  -25-

  Elikat e flladit krejt janė thyer e atmosfera zhurmėrin nga grerėzat e vapės,
  Erashkave tė lumenjve ua shkulėn bliret e hijeve tej tuj ua hajnėruar stoicizmin zabeli,
  Kova derdhur e diellit i ka mbytur penelat e gishtave nė dhela klithash,
  Ndėrsa ti ende s’e di qė thellazi mushkėrive veē pėr ty ruaj njė pyll ku tė fshihesh,
  Mjafton tė bėhesh ketrushkė e tė lodrosh majbredhave qė po m’i djeg pasioni...


  -26-

  Hojet nė kosheren lodhur tė trurit mė kanė mbetur motmotit ėmbėlimzbrazuara,
  Sa shpesh akuzoja lulet pse vallė nė kombinatet e shpresės s’mė prodhonin nektar,
  E pas nė gijotinė vesi fajfajazi njė pas njė ekzekutoja klithat shpagpremtore tė bletėve,
  Estetikisht pa kuptuar qė njė dorė fshehttare dirigjonte bindur dimrin tim,
  Pushtuar nga stuhi hidhnajash tash; por, tė lutem-eja e ri’bėj mbretėreshėn...


  -27-

  Mos mė ler tė lodroj me fluturat rrėzuar tė yjeve nėpėr cektirėn e baticės sė ballit tėnd,
  Ndėr thelltirnajat e mendjes mė detyro tė kridhem mes kozmosirave tė asgjėsė,
  Dejve tė solemnitetit tė qetėsisė do kuptoj pse gjakzinjazi jam furirė tej,
  Energji sa ligmi shpėrdoruar nė furrnaltat e egoizmit tė njerėzisė dinjitetshthurėse,
  Mė jep pra tash njė mundėsi t’i thur njė pėlhurė me sythe ere-anijes e trurit...


  -28-

  E sadalė nga furra e mallit ti m’i je urisė thėngjillore njė panine epshngrohtė,
  Me avull kundėrmimtrėndafiltė-qiell e tokė, krejt m’i vesh brokat verė’etura tė syve,
  Teksa mė pėrqaf me shushurimėn grunjbronztė tė fushave kujteslargėta,
  Mė bind qė gishtėrinjve dridhmėtarė miell dielli do mė derdhėsh nė magjė edhe nesėr,
  Kur hėna do tė bėhet pelė shtegbardhuar nė lėmenjtė e shpresės trashėgimtare...


  -29-

  Tė pėrgjėrohem! mos m’i rri cakpa larg kufijve astrologjikė tė dashurisė,
  Pishtari i zemrės sate nė dorėn time ndriēon udhėn ku kurrė nuk kemi kėnduar toku,
  Dhe kroi i shpirtit tim nė buzėt e tua gjelbėrin etjet qė as perėndeshat s’i shuan,
  Thjesht po tė lutem t’a prishėsh tash mes nesh vijėn zinxhiruar tė heshtjes,
  Qė-ēudi si ende na e ndanka kaq thikazi fatekundėrshtive gjeografinė nga mendimi...


  -36-

  Nė panteonin e harrimit, mes varreve tė idhujve-rrėzuar piedestalesh jam,
  Dikur pėrgėnjeshtruari m’a yllėzonin antropologjikshėm horizontin nxirak tė jetės,
  E sot, rishmi nė ar mė luten t’ua gdhend emrat galaktikash tė adhurive,
  Ēapis krah kėrmijve tė ironisė pėrmes mauzoleve tė hirit tajfunuar poema lavdit ende,
  Teksa ndjej njė tėrmet e hapat e njė mali shpirti qė niset meje: t’a monumentoj...


  -37-

  Urėn nga bregu i receptorit tim e deri nė tė fundmin parmak tė zėrit tėnd,
  E shkuli prej rrėnjėsh lumi pėrmbyttar i kohės ngjizur majmalesh tė hidhėrenjave,
  Mė kot po pres tė mė viciozėsh edhe njė herė nė aureolėn e jehonės sė fjalės,
  Si njė piramidėz do mbetem mes saharasė sė blertmallit-tė mė ringjallet faraoni,
  Pse gamilja e guximit do mė ngordhė pa e pėrēuar tej shteranen klithnajė tė vetvetes...


  -38-

  Lumturenjės sė kohės sate thelli gėrmoj tė gjej mineralin e jetės sė pajetuar,
  E nė furrat e korbėrenjės sė pėrkohėsisė sime tė prodhoj koksin e shpresėrisė,
  Ndoshta pėr t’i ushqyer urinė zotave qė dejve tė misterit gatuajnė ēelikun,
  Shkallė pėr t’a bėrė pastaj, tė mbėrrij nė kreshta qiejsh nėndhesirave tė mendjes sate,
  Ku ende unė predikoj qė jam kazmė zellmirė pėr botėn e vdekjes grishpėrtejme...


  -39-

  Nėse t’a mbėrthej portretin brenda kornizės sė pathyeshme tė njė pėrqafimi,
  Nuk mund tė ringjallėsh kuēedrat supersticioze tė urrejtjeve prej pėrrallash etjeshtera,
  E krejt tė m’a mohojnė syth pas sythi nė telajon e stėrrvjetėr tė dėshirės,
  Astronomiken kėnaqėsi tė tė parit nė ty-ēdo ind pėrgjegjės tė subkoshiencės sime,
  Pėrmatanė ngjyrave e penelave dekompozore tė besimit, ujanore je-krijesė drite...


  -40-

  Duke u harbuar mes shkrepėtimash nė kėrkimin e gjėrave tė pamundura,
  Duke u harruar misteriadash nė gjurmime cakpacaka krijesash gen’jashtėzakonshme,
  Duke u vetpranguar kurthmagjive nė ndjekje tė alieneve-fuqi kundėrligjshme,
  Duke u ē’dheruar perandorisė vdekane ndėr katakombe blasfemishė rilindtarie,
  Ty tė gjeta, stacionit tė rastėsisė thjeshttare, me biletėn e fatit tim prerė-ndėr duar...


  -41-

  Ti ecėn si hėna mbi ujrat e sipėrfaqes sė fenomeneve tė kurrkonceptueshme,
  Duke u shurdhuar prej muzikės pentagramgrisur tė dallgnajave tė instiktit,
  Kėshillėn pa m’a dėgjuar pse tė kridhesh tok me mua thellėsirave tė relativitetit-duhet,
  Ku energjia e realitetit s’na e magnetizon qenien dypolarshėm nė perceptualitet,
  Ndaj besomė: nuk dua tė tė shoh shformuar nė pasqyrėn kaltėreme tė iluzionizmit...


  -48-

  Ndoshta tash je llavė vullkanore mllefshterė me qiejt korbranė tė pėrjetės,
  E, strukur kushedi ku valon kokalla energjireja shpagenjash pėr ardhnajat harrimtare,
  Por aortės sė pusit tė fshehjes tash mė duhet tė t’gjej e t’tė zgjoj prej letargjie,
  Gjarpėruar katakombesh errnaje thellnajtive qė as ti nuk ia ke eksploruar heshtjes,
  E sapo tė prek-mbytem nga orgazma e zjarrit qė mė oqeanohet dallgė ėndrrash...


  -49-

  Unė jam ende njė burrė i lirė qė mes ujkonjash fati e ruaj pyllin paqpapjekur,
  Flatraegėr si njė pėrrua shpesh mė duhet t’ia pėrmbyt pabesirave nimfat,
  E kur breshkėrisht trokth gjurmė urtėsive-pėr t’ia shtyrė gjelbrave ca mė tej kufijtė,
  Krejt frerėt qėndisur nė ar-i shqyej, kur guxon e mė quan mėzth bindtar politika,
  Bile dhe nė po tė lyp tė mė lidhėsh kuēedėrza ime-po fllaklirė rimbetem brenda teje...


  -50-

  Ndėr tė treqind e gjashtėdhjetė gradėt e dhembjeve pa shtegēarje ngushėllimi,
  Shumkėndėshi i fatkeqėsive rish gjarpėrimtazi bėhet perfektshėm po rreth,
  Qoftė dhe nė dorėn e djallit kompasti kur-sa mallkuari-unė qenkam vėrtetė rrezja,
  Do tė tė lutesha as me guximin e shpagesės t’i aviteshe vijės zjarrenjtare,
  Nė do tė lumturoheshe strukur meje deri nė vulllkan tė palcės-rri tej korbinjimit tim...


  -51-

  Fjalėt e tua janė petktejdukshme e teksa shekujsh digjen nė mangall kuptimi,
  Veē borėzimartti pluhur zėri mbetet pėr t’a shpėrndarė puhiza teji kopshtije ėndrrash,
  Pjalm farėzimqiellt qenkan idetė qė shtegtojnė mallazi nė lulet e yjėzuara tė habisė,
  Ndėrkohė qė thuren kurorė pėr t’ia praruar kryet shkabonjtare ngazėllimit,
  Por, pėqafimit mė je bėrė transparente-ndaj pranoj tė mė puthė epshurirė hėna...


  -52-

  Jehonzbrazur si njė kėmbanėz oqeani prej oshėtimash shurdhėruar dallgnajave,
  Ndėrsa lajmėrojnė nga maja nė majė male vetėtimash pabesoren mbėrritje tė uraganit,
  Tash po gdhend gurit tė pėrshpirtjes kurthuar nė zemrėn mbyllur tė qiellit,
  Emrin e perėndeshės sė dashurisė qė krejt m’a shemb tempullin e vet kryesh,
  Kurrė tė mos dij se ku, nga ku e pėr kė-t’ia thur kakofoniadėn pashpallurave gjėma...


  -53-

  Pėrfund mikroskopit tė dėshtimit ende i studioj qelizat pse’ve tė hidhėrenjės,
  Me deformime pakorigjore gjenetike si mė paska lindur shtatanikshėm e pa atė-muza,
  Shenjttfrymazi ndoshta u mbars pėr t’a ndėshkuar turrdrushė po frymshenjttazi,
  Ndihmomė t’i shemb pyllnajat e kujtimeve ku shpesh m’u shfaq zanėruar,
  E shkretanisė qė tė mbetet mbjellim tok njė mollė-veēse pėr njė kokėrrz metafore...


  -60-

  Mbrojtur idesterilshėm brenda mureve ēelikėzore tė njė flluckėze iluzioni,
  Hallkat besėndryshkura tė fjalėve i rimėzoj vargje pėr t’ia zgjatur dhe cazė zinxhirin,
  Flatėrzimit utopik ndėr qiejtht globdjegur dėshirnajės-idoles dashuri fort pamundtare,
  Pėrderisa ende frikon qė nė embrion nga gjembat e dritės e prej puthje shkrumbi,
  Ngujim tek kjo qel’ e devotshme vetmimi nė rrėnorin manastir tė realitetit tim...


  -61-

  Nė shkretanira ndarjesh palmat e bisedave sigurisht duhet tė na e formojnė njė oaz,
  Ku kuajt kohlodhur tė kuptimit t’ia shuajnė prushėtirėn e etjes polit tė shpresės,
  Pėr tė mbėrrirė ndėr fjordet e zemrave respektive ku argumentet lusim tė imbarkohen,
  Rishmi pėr tė na pėrshkuar kthimit nė ēdo ind tė idesė sė kurrė pendimit,
  Pėrderisa premtira e fatit nuk do na e ndajė tė njėjtėn gjelbėri prej njeri’tjetrit...


  -62-

  Bravat e kasafortės sė brengave veē ēelėsi yt pasionartė do mund tė m’i hapė,
  Pėr tė gjetur atlantės sė harrimės thesaret shvlerėsuar tė pranverės sė jetės pa rikthim,
  Ndoshta do duash tė lozėsh me to nė bursėn e kallpnajteteve tė fatalitetit,
  Ku si unė-mijėra homerė, na zbonte nga shpirti drita pėr t’u parė eh sa mė qashtėrt,
  Teksa me limėn e errėsirės durim latoni kodet kontemporane-krejt tradhtenjave...


  -63-

  Nuk di si ende shqiponjėzohesh nė trinitetin e shenjtė tė njė bermude rrenjtare,
  Lapsi majthyer i gjuhės njė ishull emėrpanjohur tė tatuazhon nė lėkurė dėshirenje,
  Teksa befas nisesh tė verosh nė njė det kurrė krijuar planetit tė ėndėrrive,
  Ndėrkohė qė nė antarktidė truri eskimezėt e instikteve po luten t’i ndjekėsh,
  E si vall’ orientimhumburaz ditditėsh-tė tjera thua, diē tjetėr bėn e tjetėrēka mendon...


  -64-

  Duke u metamorfozuar nė strategjitė e shumė tė vėrtetave-unė mbetem veē njė,
  Pėr tė hyrė portės kėshtjellore tė zemrės sate-trokas nė derė e frėngjive s’zhbirem erė,
  Tash tė mė keshė ēati ėndėrrenjės sate-bėhem zjarr pyjesh e jo prush yjesh,
  Tė krenoj si dheu i ardhėrenjės sate s’po tė ngjiz me kaltėri qielli por me farė dielli,
  Pse jam rish po njė pra-luftėtar i lirisė sė vetvetes qė gjakut adhuror shkulmon...


  -65-

  Alkimia e tjetėrsimit shpesh ngulmim na privon tė drejtėn mė themelore,
  E s’gjejmė kund shpatė tė sa gjakmprehur guximi flirtirazi t’i themi vetes: fajtorė,
  Kur ja qė perandoreshza e sė vėrtetės na urdhėron tė shvendosemi pa pol perceptimi,
  Pėrmes menstruacione stuhireja panjohjesh ndėr vizoret thyer tė koordinatave,
  Ku duam edhe nė s’duam-kroi helmėtar i emocionit na u bėka lumė harbonjmbytės...


  -72-

  Nė trefaqėshin kėnd’drejtė projeksionuar fshehtshėm nė sqetull tė hapėsirės,
  Ende je shenjė nė syrin e shenjėtarit ku dimensionet ia kapėrcejnė kufijtė imagjinatės,
  A thjesht njė pikė nga ku nisen drejtėzat e thellėsisė, gjatėsisė e gjerėsisė,
  Gozhduar vėshtrimit nė kornizė kozmosire pres tė mė rrėzohesh arave begatore,
  Me dritė tė m’a plehėrosh entuziazmin-nėse s’gabon e bie thell’lumit tė trishtenjave...


  -73-

  Dashuritė qenkan si fjordet nė ishuj ėndrrash ku kontrabandohet marihuanė,
  E nuk ke busull dėshire pėr t’u kthyer pėr sė dyti mes vorbullina ekstazėtirash,
  Ku rish do tymosėsh tė njėjtat gjethe iluzioni qė tė thonė: ik, sa mė larg hėnėsive,
  Gjeometrisė analitike tė shpresės do i kėrkosh njė far drit’ri-ribraktisjes sė vetvetes,
  Por nė s’tė ka dashnor shtegtia veē nė mua do t’a gjeshė portin e premtuar shenjtisė...


  -74-

  Gjithkush nė lėkurėn e pemėtrishtit durim ulet tė shkruaj papėrsėritazi,
  Ashtu si tė djeshmit edhe tė nesėrmit kapituj tė historisė sė vet paplotėsore,
  Bibliotekat e epopeve banalitike masakruan pyjet e sakatuan eshtrash shtypshkronjat,
  Por unė ndėr gjethe rrapesh po tė skalis homeriadėn sa zanafillore-etershpirtėrimit,
  Ku pres tė mė shpallėsh Zeus sapo retorika rimatrembur tė m’a ē’prangė penėn...


  -75-

  Mundet qė edhe jam njė statujė e sa zhvarrosur prej rrėnojave tė harresės,
  Qė ēudipanjohuraz nuk e kallzon identitetin e qėllimit pse mohimash e mermerizuan,
  Nga asnjė shtegishtė s’do mbėrrish nė majėn e malit tė pse’ve epos’humbura,
  Prej ku m’i thyen kreshtat e krahėrorit ku flakėrisht flokėt e tu puhive dafinėzohen,
  Kurrė pa e gjegjur emrin e dorės skalitėse e as mbiemrin e vėrtetė tė krenizmit...


  -76-

  Do tė doja qė duke trokthėruar toku nėpėr metropolet e poezisė industriale,
  Me terma teknikė tė tė flisja pėr konstruksionet e metrove tė koshiencės,
  Pėr urat shekullore tė perceptimit qė lidhin botėt e kundėrtive dhe kur janė gjuhnjėjta,
  Pa harruar tė tė rrėfej formulėn kimike qė i aureoleon oxhakėt krematoriumeve,
  E t’a bindim pa tradhėtuar temė tonin pinjollth: tė ndėrrojė konceptualitet figurativ...


  -77-

  Po tė jeshė njė ngastėr toke joshjevirgjėr vėrtetė e hipotekuar nė emrin tim,
  Mė duhet ogurit tė tė hap thellė e sa thellė t‘i jem minator fatit premtuar trillpabindtas,
  Heshtja jote mund tė fshehė naftė, ndėrgjegja-platin dhe ēelik-besimi postfetar,
  Kaq pak gjėra mė mjaftojnė tė vetshpallem perandor i shpirtit qė krejt mė pėrket,
  Tash qė trenit tė etheve tė dashurisė m’i mbaruan shinat nė stacion tė zemrės sate...


  -84-

  Shpesh them qė ia vlen tė jem karficė pėrkėdheljeartė humbur mes flokėve tė tu,
  Apo dhe qelq i syzeve ku liqeni i vėshtrimit mjegullohet nga mjelma shtegtipanjohura,
  Por dhe maja e stilolapsit sa herė testamentit tė hėnės nėnshkruan “tė dua”,
  Mė pėlqen dhe nėse mė bėn fije drite e qep me tė fustanin rrezator tė agmallit,
  Bile do doja tė isha pasqyrza e ēantės sate e tė tė adhuroj ēdoheri deri nė shėmtim...


  -85-

  Tej kepit tė mendjes mė fshihet njė fshat ku peshqit dehen me shampanjė hėne,
  E me rreze yjesh peshkatarėt beqarė rrjeta thurin t’i nxjerrin nga shpirti i detit sirenat,
  Eja e arratijmė tok e brenda guackės sė plazhit epshvirgjėr tė perlėzohemi,
  Kitara t’i bėjmė krahėrorėt e fat’fatit e tė mėsojmė t’u biem dalldi serenatash,
  Tė betohem qė do shenjttemi meqė dekompozorit realitet jemi veē x’e statistikorė...


  -86-

  Ndėr qerthullnajat e dallgėve tė reve metamorfozike tė tundonjave qiejpanjohėse,
  Perfekt ėshtė ekuilibri i direkut tė arsyes kur ėndrrat s’kanė vela tokėsore,
  Aq sa shpesh mes kuintave tė aktualitetit po si engjėj zbresim nė amfiteatrin e gabuar,
  Ndonėse ndodh tė ndihemi binjakė me djajtė nė vargje romancash hipokrizie,
  Ku dhe tė duash nuk qėndron dot mes retinės sė Krijuesit si njė yllth instiktpafikur...


  -87-

  Njeri thotė qė arat e ndjenjave t’i mbjellim me elb e tjetri me marihuanė,
  Rekrutojmė informacienė mos tė na humbė as e fundmja stėrlinė nė bursė fati,
  E kurrsesive harrojmė t’i pyesim perėnditė lashtėtare tė tė korrave ardhnore,
  Se ē’duhet pra tė bėjmė me vetveten, kur pa kushte na pushton energjia e instiktnajės,
  Hm! fushat magnetike tė ekzistencės na i tėrheq 180’ pėrkundėrt kurthi i interesit...


  -88-

  Qofsh timoni i njė gondole veneciane a kulmi i njė piramide nė egjypt,
  Apo porcelan kinez nė buzėn braziliane tė kafesė sazier tė hidhėrimit sanksonist,
  Me busullėn epileptike tė SMS’ė tė gjej mes rrjetės merimangtare tė mallit shthurantar,
  E ndėr pllaka argjili drite tė dėrgoj epigrame tė papirusuara dashurishėm,
  Dhe nėse kaq pėllumba mesazhesh kurrė mė s’u kthyen prej karaibeve tė tua...


  -89-

  Mbrėma, liqeni puhizaėmbėl i syrit tėnd tok me qerpikė patash u ngri akull,
  E lisi lashtkėrrusur i koshiencės rrėnjmajė m’u dogj sa mė la qiellit veē njė njollė,
  Fantazmuar prej fatalitetesh histerie nisa tė tė balerinoj ndėr pista ėndėrrenjash,
  Ku njė muzg mė parė isha velė hėne e njė ag mė parė-ujėvarė dritėrenjash pa ngjizuar,
  E ku tash mė duhet tė dal prej gėrmadhave tė zgjimit-irisit tėnd arratirė...


  -96-

  Shpesh ēmendem si njė kanoe pėrmes pjerrinave tė lumit tė jetės sate,
  E kur nxitoj tė tė pres gjithkund pėrpara ndėr tė panjohurat shtegi tė rrjedhės,
  Shoh si njė digė tė ka ndalur e deri nė re i ngre brirėt gjakėruar tė klithave,
  Duke luftuar me kaq shpirtra kanun’egėr mashkullorė qė fund i djeg pėrēundnimit,
  Pse unė jam ritmi i mallkimit tėnd, bile dhe muzika oqeanike e ekstazėtirės tejjetėse...


  -97-

  Kėnaqėsitė jetshkurtra janė pirg gurėsh mbledhur udh’ėndrrash nga njė ēdo ditė,
  E tash qė s’na pėlqen t’i shohim shthurit piramidė-u japim trajta kėshtjellore,
  T’i mbrojmė kroin identitetit-thonė disa, apo dhe pėr tė ngujė besueshėm dinjitetin,
  Tuj vazhduar tė bėjmė tė njėjtėn gjė pse jemi mėsuar tė mos bėjmė dot ndryshe,
  Veēse ritualit vdekjezbues nga territoret ku ende stuhirat po ngjisin rish maleve gurė...


  -98-

  Alo, jam njė kovaēanė qė farkėtoj hallka vargjesh pėr zinxhirin e emocioneve,
  Thjeshtt t’a lidh sigurtė qenin e poezisė qė i leh hėnės pse e pasqyron syrit shtrembėr,
  Ēekani mė godet nė ritėm kėmbane dhe kur zjarri s’e ka pėrskuqur fjalėn,
  E fatfundi me gjakun e klithės m’ia shuan etjen alkoolike frymėzimit turppaēensurė,
  Alo, alo, jepmė pak puhi buzėqeshjeje borxh, dhe pak qymyr entuziazmi-tė dua...


  -99-

  Bėn mirė tė kesh frikė nga liqeni i dashurisė sime pushtuar prej krokodilėsh,
  Mes syve epshtarė nuk t’i ēmojnė dot sa karat tė vlejnė diamantėt e irisėve,
  Bile tej veshėve aq tė vegjėlth kurrė s’do dėnjojnė tė dėgjojnė romancat qė u kushton,
  Veē ama gojėn e kanė tė stėrmadhe nė dėshirojnė qė t’ua numėrosh kosadhėmbėt,
  Por, bujt pra-nė di tė m’i qashtrosh dallgėt sa fat’helmuara tė meditimit...


  -100-

  Nė vend hojesh gumėzhore tė trurit ja qė fati mė dėnoi tė mė rėndtė njė bibliotekė,
  Karuselin e gazmendit e rrėnova e po aty ndėrtova njė pishinė ėndrrash loti,
  Nxitoj nė Bugatin e kėmbėve shiroktare e fle me flatrat e njė dallėndysheje drite,
  Pa ringjallje e krishtėroj paranė, shenjtėroj vreshtat e i ze besė kokainės,
  E tash nė mos jo nė trajtėn e sferės sime, ti-e si e pret vallė tė tė shpėrfaqet dashuria...


  -101-

  Ditnatė patrullon helikopteri i hamendėsimės mbi xhunglat e psikologjisė,
  Mos ndoshta zbulon dikund shkaqet bindėse duke i rekrutuar bajoneta inteligjenciės,
  Pse jupiteriane mė qėndron kaq larg kur marsianisht dua tė tė shfaqem lakuriqazi,
  Kur ti e di tashmė ē’do: thjesht tė breshėrij si zafirėt e lotėve-ēatisė sė ėndrrės,
  E gji vatrės sė mirbesimit tok t’i djegim statujėzat e luftėnxitėsve idhuj...


  -108-

  Sikur prej ēdo dhėmbi tė lėngonim 10 ditė do na bėhej njė karvan viti humbdhembės,
  Po ashtu nja 100 ndėr shkretėtirat e stomakut e nja 1000 nė stuhi veshkash,
  Por tė mos harrojmė mallkimat e vogla gripale e qoftė larg-kancerogjenet kroje,
  Kur dihet sa e sa vagonė kalendari s’na i merr pas treni i ėndrrahajnėseve dashuri,
  Analitikisht do lemė tė na dalė njė barazim pas tė cilit-lindur jemi zero’rė...


  -109-

  S’po tė them se thėngjijtė e nevojės mė kanė pėrzhitazi lypni-tė tė prekin,
  As se oktopodi makthtar po nxiton valėsh ēmendurake-errėsirazi tė tė pėrqafė,
  As se ēakalli i ndjenjės pabesirazi u ka ngjitė shkrepash si njė shgabė tė tė puthė,
  Bile as nuk dua tė tė palloj ashtu si palloi pėrdhunon sytė ngjyravirgjėranttė,
  Oh jo! thjesht po dhembem tė tė shoh kur s’mė sheh e tė mė shohėsh kur s’tė shoh...


  -110-

  Nė njė aleancė dragonjsh s’na hyjnė nė punė zjarrvėnėsit-bile as zjarrfikėsit,
  Parimet universale nuk na e meritojnė prokuror njė luan realitetit arratirė,
  Harta e paqes na i pėrze prej arkitekturės sė qiellit arlekinėt e trinive hipokritse,
  Kur as drapėrinjtė e dashurisė s’i lejojmė tė bėjnė balet vjedhurazi nė grunjėtirat tona,
  Eh, ripėrtypazi na mėsojnė tė dijmė ē’ka s’duam e kurrė s’dijmė ē’ka vėrtetė duam...


  -111-

  Me valė tė shkurtra apo tė gjata radiot e thashethemeve lehin pėr tonat lidhje,
  Frekuencat akorduar keq rezonancė bėjnė me amplifikatorėt e jehonave gjuhprera,
  Fuqia e elektroneve qė bombardon qiejt me tė pavėrteta bėhet stuhi impotence,
  Teksa xhelozia pėr energjinė dhuruar tjetrės anė tė ekuilibrimit tė gjasave,
  Na bind ti falenderojmė tellallėt e tė keqes pse e dijmė-japin veē ē’ka kurrė s’marrin...


  -112-

  Minerali i pėrkushtimit tim e ka emrin titan kur mė gėrmon thelli zemre,
  E pyjet e pėrkujdesjes m’i pagėzon veē zjarr kur t’u dashka qė t’a diagramėzosh,
  Mushkėritė e mirėrenjave m’i quan thjesht qiell sa herė tė farkėsh instiktet nis,
  Kudhrės zanafillnaive tė dashurisė ku njė shpatė klithamprehttė pret ēekanėt e flijimit,
  Kur fort po tė nevojitet tė m’i vrasėsh pakufijshmėrinė principatės sė muzės...


  -113-

  Me verė fati m’i ka mbushur ekstaza njėzetė joshmarttat kupa tė jetės sate,
  Lum pas lumi i dėnuar jam tė pij nektarin e bujarisė vjeshtėruar vėrshuarazi,
  Ani pse mė thua qė ende pjergulla nuk t’a di ē’shije ruajnė buzėt etnxira tė dashurisė,
  Kurrė-si vallė nuk qenka rrėzuar engjėll qiejsh flatradjegur ndėr dallgėt e gjelbrave,
  Si unė tash qė s’u nginjokam dot me dehjen e dėshpėresės sė tė qenit vetmitar...


  -120-

  Ujėrat lig kanė nevojė pėr rrėnjėt e ekualipteve krejt si unė pėrdėlluarazi pėr ty,
  Por kur shiroku i etjes vėrshon tropikė gazmendit-fort e shkretanon fatin,
  Kahnjėanshėm mbeti dhe pėrkushtimi i begatisė kur gjelbrat s’i duan krojet,
  Kur era dhel retė-detet pėrzenė rrufetė, dhe kur flatrat puthin qiejt-kaltėrsitė arratisen,
  Kaq dobipaarsyeshme edhe dashuritė kur fantazmat e mungesės na i tredh epshi...


  -121-

  Ne jemi si dy heshta tė ngjashėm pse kemi nevojė t’a mbrojmė njera-tjetrėn,
  Sa heri i thėrret nė arenė mosqenieje dragoi i sakrificės deri nė altarė djegur flijimash,
  Nė tash na kalit ēekani i armiqėsisė kjo ėshtė provė kurthi dashuronjės,
  Pėr t’i matur shkallėn e fortėsisė metalit tė aleancės sė nesėrme zgribuar rrezikimit,
  Kur misterlumnive tok t’i shijojmė mrekullitė botės pa derdhur pikė gjaku a loti...


  -122-

  Nė skaner vėshtrimesh karshi njeri’tjetrit lexojmė nė gjuhė adhurimash,
  Mijėra shenja paradhiatariste qė mikrosoftianshėm do tė na e mbushin fatin,
  Me simbole tė pa transkriptueshme premtesash kurrė realiteteve lėndėzuara dritėtirės,
  Dhe nė na qoftė gengabuar lumturenja njė minare do t’i yjėzojmė dherandėrgjegjes,
  Ku t’i falė tė pesė vaktet pendimi qė i bėrė sy vraponka mė shpejt se mendimi...


  -123-

  Hileqaret zota na mėsuan mos premtojmė kurrė kur nuk kemi ē’ka tė japim,
  Por, nė tmerrėsinė e rritjes si qenie biokimike ndėr laboratorėt e realitetit,
  Zbuluam metafizikisht tė adhurojmė me sytė e aventurierėve qė fundi i gjetėn thesaret,
  Pse kryqazi e pluguam universin-gjithėsia punon nė ndihmė tė pėrpjekjeve tona,
  Kundėrshtisht ligje engjėjsh s’falim asgjė ē’ka na intereson-veē ē’ka ėshtė fat’drejtė...


  PASTHENIE
  Jo! nuk qenkan jataganėt e largėsive muret frėngjilotgjakur qė i ndajnė njerėzit,
  Por krateret e moskuptimit qė ia ndėrtojnė artificazi shpirtit-tė zevendėsojnė diellin,
  Dhe aherė kur zotat e dashurisė meshojnė t’i japin vlera shenjttimi vetvetes,
  Pėrderisa vallja e mėkatit e meriton t’i prijmė pa tradhėtim nė ritualin blasfemisht rilindės,
  Ti qofsh muzika e unė ritmi, unė malli e ti flatėrzimi, shendtoku-ėndrra dhe zhgjėndrra...


  PERMBAJTJA
  Ju kam folur pėr pjergullėn qė s’e vola kur duhej e nuk mė dhuroi pikė mushti,
  Pėr akacien qė nuk e mbolla nė dherishte tė zemrės e tash mė la nė prushėtirė pendimi,
  Pėr palmėn qė s’mė lejon drittazi t’a flladtij vegimnajash ėndėrrenjėse,
  E pėr dėborėn e lulekumbullės qė mė bie supesh nė pranverėn e kurrmbėrrirė,
  Tash u lodha sė qeni limfė joshjediellt muze ndaj-dhembjes, si s’mė thotė: lamtumirė?!

 15. #15
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  SONETET E DYSHAVE


  712

  Ti je njė lumė ēmenduran benzine qė mė rrethon fort fshehtisht,
  Sa herė shkėndijė vendos e mė bėn haluēinacionit fati,
  Dallgpėrqafimesh mė pėrpėlitet shpirti tuj klithur mjerisht,
  Krahėrorit pylli i dhembave hi mė behet tej shpati.

  Mė shtjellėzohesh kishė zemrės sa ndjen qė ky ish veē vegim,
  Sa tallesh aq dhe frikon prej kėmbanores sė fjalės,
  Ndal e sapo tė mos mė shkrishė zjarrputhjes jep premtim,
  Sulesh befas llahtarpėrkėdhelash si me qenė djallkėz.

  Por dhe kjo ide ish mirazh batice dheut tė sė vėrtetės,
  Passesh farkė mendimit pėr tė strateguar njė sulm tė tretė,
  Prej qiejdėshirash zbret epshthėthirse me tė vetėtimave fletė.

  Eh nė ē’perandori iluzionesh mė paske flakur oj kuēedėrz,
  Duke mė pushtuar kroje’ėndrrat mė le pa njė pikė drite mushti,
  Flakadan zhuronjvetmor mbetem mes akullnaje gushti...


  722

  Duke u lutur qindra stinė qė tė shndėrrohem veē njė ditė nė re,
  Tash i bėrė shi bie blues’isht krejti skutash qytetit plakur,
  Nė ēdo pikėl jam sy pėr tė tė parė fshehtėsirės kudo qė je,
  Sa fort mall pėr tė t’i pėrqafuar kaēurrelėzat vetėtimshėm lagur.

  Pa tė ardhur keq si mė sqotėzohet shpirti rruginash verbore,
  Teksa me rrufetė emrin tėnd thėrras nė njė kėrkim dėshpėran,
  E di qė mė kqyr pas njė qelqi dritareje ku bulon frymdritore,
  Mjegulldyshimit t’i mungon puthja qė kaltėrsirė qiejve shpėrndan.

  Por, ku i petalėzon qepallat e ku vėshtrimi tė merr pas flutur,
  S’mė ngushėllon kurrė fakti qė dikund je shandankė flakflorinjtė,
  S’mė mjafton i zemrės shenjttim kur nuk jam unė uji i pagėzimttė.

  Do tė doja tė jetoje brenda meje po kaq mahnitėsisht e bukur,
  Vallėzuese si zambak i bardhė ritėm erės fėrshėllyer sheshesh,
  Kur, mė kot po i lėbyr retinat tuj tė gjurmuar askundit heshtjesh...


  732

  Ti, unė & ajo-ngjitemi skuadrilje avjonėsh qė e lėshojnė tymin ujvarshėm,
  Pėr tė festėruar qiellit brohoripadukshėm tė ėndrrės njė flamur triniteti,
  Zhurmat e motorrėve misteresh ndjenjsore s’na interesojnė jehonlargshėm,
  Thjesht nė supet e reve tė njeri’tjetrit mbėshtesim flladtirat e mendimeve vėrteti.

  Unė, ti & ajo-tretemi njėsh nė mrekullinė e mbrujtjes ndėr duar krijuesi,
  Kur njeri ėshtė ajėr e tjetri dhe nė brumin e fatit kush mbetet bėhet dritė pėrkorė,
  Por nė tė kohės magjė buka ardhmėore tradhtenjash na trembet sfiduesi,
  Evolucionizmi helmohet si dhe profetėt nga kjo gomorriane epokė gjakēorbė.

  S’na mjaftojnė porcionet e dashurisė a tė paplotė e kemi dhuratėn hyjnore,
  Japmarrim qeshjeheshtjes e s’gjejmė kush ėshtė krua, kush luginė e kush lumė,
  Epshvullkanisht kacafytemi ringut tė fjalėve deri nė krejtlakuriqėsi-ajo, ti & unė.

  Pastaj penduar bėhemi: njė pentagram, njė penė e tjetri harmoni brymore,
  Tejmi tė yjeve blegėrima zbresim grigjės sė tė tashmes hareshėm nė premti,
  ...fshehtėsisht, pa na gjegjur kush, mos doni tė jemi veē vagneriadė-ajo, unė & ti?


  742

  S’tė dashuroj sytė por lulet e shkrepėtirave fshehur thellė tyre,
  As majmalet e zėrit por krojet qė gumėzhijnė nė gojėn e mendjes,
  As flladnitė pėrqafore por krahėt e mallit qė do mė gjenin dhe nė yje,
  As arqipelagun e seksit por tim bir qė kėndon thelli nė ty dallgheshtjes.

  Mos mė dashuro markat e kėpucėve-kėmbėt qė ngjiten shkėmbinjgjirit,
  As hartat e ėndėrrive-dixhitalizmin e ndjenjės qė tė fal koordinata,
  As rimat metamorfozuese-tė fjalės thėngjill qė i jep kuptim hirit,
  As besimin nė tė pambėrritshme-eshtrat e shpirtit mprehur nė shpata.

  Vėrtetė s’tė dua nė pėrmasa pėllumbeshe nėse s’ke kafaz qiellin,
  As tuj mė shpėrfaqur spektrin e dobėsive pa skeptrin e konseguencės,
  As duke mė lavdur engjėjt mbrojtės pa i vrarė pari djallin mungesės.

  Sigurisht e ēdo mė doje nė tė konsideroj llampė qė verb diellin,
  As nėpėrkėz qė reciton edenit tė shtratit vargje shkruar nė prezervativė,
  As si ēek pa shifėr firmosur nga fati pėr tė tė qenė skllav zellpashtirė...


  752

  Si unė tash qė hallkat e meditimeve i lidh tok nė pa limit,
  Do dėshiroja tė ish njė grua qė bėhet gati tė mė dhurojė stinėt e fatit,
  Brumė yjesh tuj mbrujtur e eshtra besimi tuj i hedhur zjarrit,
  Pėr foshnjat e premtive palindur tė kėndojmė kohėsh nė infinit.

  E sa herė tė kthej rilindjesh tė shtrojė tryezė gjoksit begatirat,
  Orbitash urireja tė endem tuj ia ngrėnė ėndrrat pa nginje,
  Nė tempuj shenjtėsh t’a kurorėzojmė lavdin pa dert e pa trishte,
  Ag pas agu tuj parzmorur ndjenjat ku s’duhet tė shpatojnė tradhtirat.

  E rrethi i sė vėrtetės asnjėherė s’e mbyll portėn siē dua iluzive,
  Nga asnjė planet shprese s’mė kthehet pas radioval’ e nevojshmėrisė,
  Koordinatash tė panjohura e kėrkoj dlirtaren atlase ēudive.

  Si s’qenke kund universit oj femėr adhuruar fort dhertirshėm,
  Ēdo ēast tė mendoje veē pėr mua si sot po tė hyjnoj mbrothtėsisė,
  Do i braktisja olimp muzave tė tė doja vdekshėm e njerėzishėm...


  762

  Edhe kur ti s’mė do siē nuk duan harenjtarėt myshqe njė bredh palcthatė,
  Pa m’a orientuar fatin shteg veriut tė shpirtit e jo drejt tė seksit jug,
  Eshtra shpresės do gjej aq flakė sa tė tė them me tė zemrės bishtuk:
  Tė dua oj aromė prilli dehmėdrittė dhe nėse mė je shpage veē sėpatė.

  Edhe kur ti s’mė do siē nuk duan tokat e shenjta njė plug mėkatxhindur,
  Pa pranuar t’ia ē’kopsitin bujar’ėmblin gji tehut tė mosmirnjohjes,
  Do guxoj tė them duke zhbirė prej rrjetmerimangave tė ndryshdamkosjes:
  Tė dua oj amė rilindjesh dhe nėse mė bėhesh veē varrth lotpanginjur.

  Edhe kur ti s’mė do siē nuk duan legjendat zėrin e rapsodit mashtror,
  Zanat duke i lavdur prostitutshėm e ēdo kreshnik e shpall tradhtor,
  S’do nguroj tė tė them rish: tė dua oj rrėfenjė qė s’mė pėrket nė asnjė varg.

  Edhe kur ti s’mė do siē nuk duan alienorėt njė perėndi prej argjile,
  Thjesht pėr t’i shitur kauzave tė pėrjetėsizmit mekanizma virtytesh pa hile,
  Ēdo humbja tė tė them: tė dua oj pėrkohėsi qė mė bozhuresh nė prag...


  772

  Me sa duket ty fati ende s’t’i paska matur kufijtė me njė orgazėm mendore,
  Prej ē’bregu ėndėrrie e deri nė ē’majė ekstaze ia shtrin rrezen lumturimit,
  Si vallė s’e di sa t’a ka kėmbana e zemrės hare’epshmin perimetėr kumbimit,
  Edukuar keq nė inkubator arsyeje mėkatfajit i ke mbetur nė derė shenjtore.

  Nuk ditke se nė ekuilibrin mes pasionin e logjikės duhet tė fitojė veē verbimi,
  Mes pajtonit tė psiqikės e karros sė emocionit instikti del doemos finishparė,
  Gjyqtarėt thua janė tė poshtėr, predikuesit moral’zvarrė, priftėrinjtė tinzarė,
  Sa heri nė festa flirtesh t’i dėrgoj guxon e i djeg flatrat qė tė dhuron trembimi.

  Rrahur t’a paskan lig trurin me shkopinjtė e mos’eve qė dirigjokan globin,
  Sigurisht nė kahun e lirisė-ku duan duart qė e mbajnė rebelimin nėn bindje,
  Tė pa pėrmasė brenda kornizės sė parasė qė mbrohet dhe e mbron zotin.

  Jo atė Zot qė jam mėsuar t’a takoj gjithkund nga universi deri tej nė kėpucė,
  Tuj t’u pėrgjėruar tė mė ndjekėsh ēdo hapi tek ky shteg dashurie pa shtirje,
  Parajsdherėzuar nė e mrekullojmė do na mbulojė yjshėm me tė tijėn brucė.


  782

  Si s’po tė shkul dot nga dherat e mendjes,
  Si gram i keq mė mban pushtuar ēdo ngastėr,
  A hashash je farmak t’m’i bėhesh dhembjes,
  Mos vreshtė hyjsh pėr dehmat mushtpashterjes?

  Nuk mund t’a shemb dot idefiksen kreshtė,
  Vargje tė thurr ballin shndrimalabastėr,
  Tejmė zemrės emrin m’a ngul si heshtė,
  Klithqeshma dėborė mė flokon ndėr bjeshkė.

  Guximpamundur ligsht tė zboj prej ėndrrash,
  Kot tė ngulm qė s’m’u dashka jotja gjelbėri,
  Helm-si mund tė them qė mė je mes ėmblash?!

  Lutem mos qofsha piramidė kurrė,
  Faraoneshza ime ti nuk njeh shterpėsi,
  Pushtetit ku mė mban as skllav as burrė...


  792

  Banderola grisur pa ty krejt ditėt,
  Citatet e klaasikėve veē plehra,
  Drita mė rrėmben harenjash ndjellpisėt,
  Mendja mė humb rish kujtimesh fatvjetra.

  Zanat e entuziazmeve fort dlirėt,
  Trisht mė ngushėllojnė kurvėrimhershme,
  E ē’rėndėsi ka nė s’mungon tė qirėt,
  Kur nuk qi ē’ka do e ē’tė dashuron zemra?!

  Nuk je e kjo rrėfen se endem zbimit,
  Humbur kėrkimit tė gjithshkaje s’kthehet,
  Pa i gjetur himnin e vetes himnit.

  Mbi gjethe fėrshėllime shpirti prehet,
  Era kėrrcet dhėmbėt pėrqafje dridhmit,
  Nata si unė kroje ėndrrash shteret...


  802

  Boll hutuar botės sė dhuratave,
  Pse nuk guxon tė mė ndjekėsh pas magjisht,
  Mjafton tė tokrrėmihjmė ėndėrrhartave,
  Krahdėshirash do pėrkundemi mahnisht.

  Jo arkitekturės plot tė pjatave,
  Jo tezgjahėsh ku shndrimat thuren marrisht,
  Jo gurėsh ēmuar fshehur mes baltrave,
  Jo gėzofėsh rrėmbyer pyllit plaēkisht.

  Nė njė qytet qė e ndėrtojnė shpirtrat,
  Nga i pari gurė kurban themelesh,
  Deri tek e fundmja gjethzė jet’vdekjesh.

  Tash adhurisht i kqyr vetėm gjithtrishtat,
  Nga unaza e hėnės pa gisht bese,
  Deri tek ti qė s’mė ndjek asnjė feste...

 16. #16
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Autopsistėt dhe Kadavrat
  e Kriptodemokracisė


  ose
  Mars 1997


  apo thjesht
  Made In Albania

  -1-

  Kur qiejt njė pas njė do tė rrėzohen ndėr hone kalendarėsh,
  E buqetat e lotreve arqipelagėsh kujtese petalet t’i derdhin shi,
  Rrufetė do kėrleshen me shpagonjat denjthurje litarėsh,
  Ballė shpatės sė Zotit-polpenduar, shpirtlakuriqthi-lig gjunjėzuar: Ti!

  Nė sitė stuhigrisur fati po stiset mielli grurmallkor tejkohės,
  Buka urizmit fémohuar e si ende na ngop kaq fort helmueshėm,
  Kallza’artė kurora qė hyjnisht tė zbriti hirėsi rreth kokės,
  Por po e Zotit mbetet-ndaj Ti mllefzisht e bėshtyn pėrēmueshėm?!

  Nė baltra ndėrgjegjesh i fundosen krejt idhujizmat krenimit,
  Iriqėt e shpirtrave struken llahtaruar sqetull tė satanait ferrishte,
  Instiktet makabrore i binden veē kamzhikut tė verbimit,
  Gjithēka Zoti ka parė e rish brenggjithkundti ē’pakttar ideal-Ti ishe!

  Hidhen nga piedestalet e vetvetes profetucthėt e dashurisė,
  Flatra kurrė s’kanė bujaruar ernajash engjėjt e shpėtesės,
  Thinjatat bleronjrtare ia shkulėn fildishtarėve flakadanė tė urtisė,
  Arena kohės si i bėn karshillėk Zotit, Ti-o thyes i skeptrit tė besės?!

  Eh sa uritur gojėt e dheut teksa gėlltiskan ritualisht kufomat,
  Pėr arkivolė bekimrinj pyjesh na lartėrohen flijimės hijet,
  Majė bedenash lavdimi krahrorėt e kryqeve flamurijnė vrromat,
  Para dėshmisė tė Zotit, Ti-tempujshenjttve thelli zemėrsterre diejt!

  Kur dritė tė qashtret gjykimi prej thundratash kėrcėnimtare,
  E altarėsh ligji tė kryqėzohen ushta mbi ushtė mėkatarėt,
  E gazqark himne funebėrtore tė ushtojnė ritmesh ndėshkimtare,
  Veē Zoti do Madhėshtijė Atje! e Ti... rradhpari ndėr mėshirshkarėt!


  -2-

  E pushtetit gėrdallinė arkitekt gjenialucteti ka njė xhambaz,
  Ndoshta s’vlen tre groshė por s’u blika as tre miliardė,
  Kur flet-s’di tė thotė kurrgjė; e kur hesht-shurdhėron zellkontrabas,
  Tej nė tehet e shkallimės rendet si nė mallkonjfundmen sfilatė.

  Evo’revolucioni i tij kope na i priu idealet nė shpėtesė,
  Kullbesės i ngujttėm banka tė na shnajperonte frėngjive gjakra,
  Prej baze nė majė telat ndryshkur bukur ia akordon hilesė,
  Nesėr arsyet-psiqiatrive, trimat kryqesh e mėshirtarėt-ndėr pranga!

  Filozof harikiri nuk ka pse ka kauzės sė moralit tė pėrbuzur,
  Gjuhēbrazuri mė klithpistė verbėrzohet shndrimdiamant nė kreshtė,
  Flamuj hitleriadash-thonė ca, ushtė ardhmės ka thurur,
  Ca-flirte leniniste i transkriptojnė skalitura mijvitesh nė rreshtė.

  Ylberima hipokriste qenkėrsh ende njė film bardh & zi,
  Pėrfundmi ngjyrat shendprushta e lartmi shpagonjpenelatat eterike,
  Gjelbėrnaja nė njė shembull ngjason veē me njė murg nė mjeri,
  Njė grusht arttirash vlerkallpe-krejt me ethe epsh’elektrike.

  Por, Ai ishte e nuk ishte! do jetė vallė a nuk do jetė?!
  Tash “tė jesh’ a tė mos jeshė”-kjo rish mė bajonetmprehtta ēeshtje,
  Gurėt gremisur majbedenash e gjetkan themeleve vendin vetė,
  Piramidė universale pra-yjtirshėm lartuar nėpėr klith’heshtje...


  -3-

  Dy plumba lotpėrzjarrtė gjak drite pikluan nga qerpikėt,
  Pasthirrmat njė pas njė m’i shkreptinė thinjat me tė syrit krehėr,
  Peizashit epileptist mėshir’pa m’i injektuan drogė demagogjishpifėt,
  E si mund tė mė shėnjarin tejmi mallkonjės hakėrrimverbėr?!

  Urithoreve llogore historie dallgshtjellzohen kreshnikėt,
  Shqiponjat pendshkulmėtare m’u ēmendkan nė qiellth tjetėr,
  Guxojnė e pendohen, trimnen e turpėrohen, tradhtarėt e besnikėt,
  E si vallė e harruan qė janė gen i po tė njejtit lavd legjendvjetėr?!

  Kobi nuk ka si m’i shter gurrat pėr riciklikun fat mallkuar,
  Dezertor lėngatlindur si mund me qenė pėrbuznaje nė kujtesė,
  Lig mė dėnon vajmadhja dhembė-veē frike kurrsesi s’kam tė druar!

  Blackmetal kėndoj tash qė emri teh hakėrrime lypka tė mė mbesė,
  Guxo e i ngėrdheshohu Ti ballė-qoftė shpagenje amshuar,
  Njė krismė beft ta fal flijim rrufeja e shpirtit tim-pa le tė vdesė...


  -4-

  Gumenic e Dyrrah, Prizren e Prespė-ku bilbilėzohet shqip gjaku,
  Ku varret na qiellen mė lart se Korab e Shkėlzen e Tomorr e Vermosh,
  Tiranė-Janinė-Prishtinė-Tetovė ku loti dhembat veslulkuq pragu,
  Njė Fe sundon: Arbnizmi! dhe Ti djallzan hy guxon t’ua ē’shenjttėrosh?

  Kryeposhti kryq je kur shtatoret mitėrshpirtit s’druan t’ia ē’florinjėzosh!


  -5-

  Jam krijues i zjarrit-dhe pse me tė ngrohin ėndėrrenjat tė tjerė,
  Jam farkėtar i dritės-me tė po i mėkonka korbat terrima,
  Jam bujk i blertimnajės-me tė e shkretit gojė fort uriēshterė,
  Jam skalitės i fjalės-tej me tė rigjallmėron mermerishtave mallkima!

  Por: askush nuk mė dėgjon pse mbetem kohėsh skllav detyre?!
  Pse po rend llogore fatit pėr tė qenė entuziast ekzistent?!
  Pse kamzhiku mė fėrgėllon?! pse ndal! ulėras nėpėr stuhi mėnxyre?!
  Pse buka e lumturimit mbi prushnajė dėshirenje s’mė piqet?!

  Zotthit-njerkėr gjithnajtire, krye e kreni m’i mbajnė nėn grusht,
  Thua si tė mos jem sfidash unė -At’denji mėkues i fuqisė,
  S’mund tė breshkėzoj mė e nė mė thundron kush qofsha njė pusht,
  Nėse nuk i rrėfej se ēdo agu rilind prej thelli gjoksit tė ēlirisė.

  Parlament shprese kam veē rrugėn ku brohoras: shpėtesė!
  Nė ēdo klithėz njė deputet i zgjedhur nga shpirtrat ogurit nxirė,
  Hiēin qė mė ka pronė uzurponjėn dua t’a adhuroj nėn fshesė,
  Plehran imoral ėshtė e t’ia mbathė qelash shpage-vetė kalit zinxhirė!


  -6-

  Ē’na prijnė udhfund syshtrembrit pėr nė premtesė varri,
  Jo fatit dhuruar ungjijsh por antejmi prej satanejve pushtues,
  Ndėr grishpėrkundėrtin kah drite tok u dyndėm pas mashtrimpari,
  Oh, nėpėr shkretėtirat pol e anė i dhembohemi bile ēdo gjarpri.

  Tash velat ia humbėm horizontit e kėrrkundaz shteg pendimēmues,
  Shterkroje shpėtesės e si presim tė rikthehet zota tradhtues,
  Vėrtet verbimtar paskėrsh qenė? si marshuam ndjellni yllmarri?!
  Ehej-ktheni, kthehuni! rimbetet skllav i hyjve kėmbanues...


  -7-

  Njė flatėr dielli rrėzohet prej pajtonit ēmendurak tė erės,
  Mbi shpinėn e kalldrėmit gjak’krojuar plagės sė kujtesės stoike,
  Njė ēast mė pas flakėrisht i mbėrthen thonjtė majė tė syrit heshtėz,
  Ndėr qiej shpirtrash e vėrtit zhgabimin pa idhuj frike.

  Mijėra brohorima rish valviten yjesh po aq krenaritės,
  Flamurė limfėzuar tė ēliresės-pėrtalltarė kauzash tė gjarpėrimit,
  Teksa njė kthetrimė kėlthiste: lart! lart! e poshtė-si i tėrhiqte tinėz?!
  Hon tej honi ze rrokullihej t’i arratinte mburravisht krimit.

  Por, befas njė nat’herė trillvetėm mbetet stuhimit nė krye,
  Divizione shpartallare nisi tė ndjellė gjurmhijes klithor,
  Kuajt lajthitur tė paniktarit trimnim ua rrėmbyen satanejve e hyjve,
  E marshuan bulevardeve tė errėsirės me vullnetin mė zellmizor.

  Kur irisit vegimi u shporr, duarsh-u pishtarte veē penisi zhgėnjimor!


  -8-

  Ani pse e ngatėrron hirin me vesėn e gjurmės sė dritės,
  Veē nė dialektin death metal di tė lehėsh Ti-moralzvarri im,
  Perimetrit tė mendimit bleronjmirė i largohesh pėrngjethur orbitės,
  E rish ngulmon qė tėrshtigjesh tė kalėrojė triumf pabestari krim.

  Gjithė pėrbindshat si ia zgjon arsyes mes pėrflaktares gjėmė,
  Eh sa mercenarė terrije hipnotisht ti binden jehonpaskajmave gulēe,
  Me urrejtje genore i blindon, vampirisht i bujt nė lėmė,
  Ku naivisht vėllazėria e paqės i mikpret bujarim shtruar lulėkuqe.

  Fort habibatareshėm kris dyshima: po ku nguti o verbėranė?
  Mes krahėrorė lehontare mėmash do rihapim varret lavdimreja!
  Por shpejt pendima dezerton sapo trimėria ju bėn kafkėn kėmbanė,
  Llogoret ndėr brinjė fati thellė ia skalit dhembės rrufeja.

  Gjysma e trupit kancerante e tjetra-AIDS’iste e gangreniste,
  Kur mallkonjmjekėt bukur e dijnė qė ende gėzon shėndet prej guri,
  Rrembat ēmendur i gufmon po vlagnjėjti gjak vetėtime,
  Ndaj nė ballėrim njera’tjetrės duhet t’u thyhet falėrueshėm gjuri.

  Si guxon tok t’i kundėrshtishė? pse nuk var veten o fantazmė burri?


  -9-

  Ngujimi nuk njeh kuptima veē kahut tė sė drejtės maksimale,
  Protesta e paqėsorit mbetka mė shpagrrezikshmja armė,
  Uria mė urihumbur-ndėrgjegja lindur vrasmėmadhe,
  Kur vėrtet e do vetveten s’ke pse do as bajonetė, as gjak e kazmė!

  Kuvendtarėt qerthullohen pėr t’i dhėnė pėrroit tė fatit udhė,
  Njėri tė bind ndėr hell t’a shkojnė guximin pameritė,
  Tjetri kėmbėngul qė pabesisht ky krim do ndėshkuar urtė,
  E oshėtimshurdha turmė i ndjek pas: na (e) rrofshin krejt perėnditė!

  Ndėrkaq nė ujvara lotėsh ē’shkrumbėrohen shpirtrat tmerrur,
  Frikės-alienėt dheranė, shpejt ia zbon vetes mbiqenia,
  Sot sheshi i orės grishnajklithur akrepat festės ia ka djegur,
  O tash-o kurrė! mbi poltron shprese mbretėrimit do fronet krenia!

  Ngėrdheshet kėshilli ndrikullor: Medet! qenkėrkan fort naivė,
  Nė bėjmė si urdhėrojnė-mė mirė tė vetvaremi ndėr rripa,
  Nė luzmzjarrėsve ua hapim shteginė-do pėrfundemi po nė zinxhirė,
  Ligur u kuqėrohet falkaltėrimi e u nxiroset burimdrita...

  E ngujimi s’njeh kuptima veē maksimales tė drejtė hirur nga merita!


  -10-

  Kur kėmbanare tė sė vėrtetės t’ia kemi bėrė kafkėn kohės,
  E krejt tė arratijnė prej olimpesh zeusėt e mashtrimit,
  E gjelbėrtari gjak dielli s’do ngjethijė dollisė sė fundme krua brokės,
  Ferrit biblik do mbretėrosh-Ti! o lavdim fort mllefdenjė i krimit.

  Do jenė vesbulėzuar vjollcat mbi plugjet zellrinj shendtokės,
  E flauti i ylberit do ēmendet pranveruari prej shfrimit,
  E kurorat zhgabonjtare vallėzuari do tė na yjėzohen rreth kokės,
  Ndėrsa rishmi po Fe mallkuar-Ti! o simbol i pa binjak i shkatėrrimit.

  Nuk do tė struken mė foshnjat guackave thyer tė ardhnajės,
  Fluturzat e ėndrrave do i braktisin tė larvave bunkerė,
  Kurrė mos gabofsha nė guxoj them: Ti-rrezėllifsh turpi mė i ē’vlerė!

  Baluket do krehė era teheve flakėrimprera tė shpagės,
  Demonėt zvarrtarė do lypin mėshirenja ndėr kėmbė tė avangardės,
  Por drejt gijotinkujtesės, Ti-vetė do marshosh sa e sa nderė!


  -11-

  Zemėrkredhura dallgėsh lotzeza robinjėzat e valles sė hidhnajės,
  Trishtnajės-leshrat i shkulin hėnės e diellit ia ējerrin faqet,
  Nė kor ligjvajen dhembnaje pėr kryqet mbirė tejanė lisnajės,
  Rrėnjuar thelli shpirtdheut prej njė kame qė gjėmnajės rishmi baret:

  Unė ua sosa djemtė-unė! si mjermedet hakmarrnajės shtojzovallet...


  -12-

  Thekur venė e vijnė mishrat tejmi tryezės shpin’eshtėrore,
  Gjallė shpėtuar prej urivarresh zorrėt ngrehfos hiena,
  Shėrbesa fort pėrgjunjtare qark besimit fatzvarrimaz po hiqet prore,
  Limfėn tash shpresnajpalindurve ua thėthin at’etėrish ndėr vena.

  Dhe sokėllin sa uritane pėr nder tė drobitarve pritės,
  Nė ēdo qime dyshime nduk vesin horrorik tė qenies prej bir shkjau,
  Herheri flak pas ndonjė llokmė sa shqyer prej genthellė mitrės,
  Nga ku vetė pasi klithės u zhbir-pa pendimnajė amėn vrau.

  E zagarėt alurenjės memecuar pėrtypen sa llahtaranė,
  Kush njerkzėn tė kapėrdijė e kush mallit t’a dhjamsosė gjyshen,
  Skalpe e luspdregėza, kafka e kokalla-mozaikuar tėrgjakanė,
  Njeri inēeston me binjakun e tjetri ia pėrdhunon lirisė dallėndyshen.

  Janė ata qė i ndanė siē i deshėn qimiteret e meritave,
  Fundi ushtėtarė ēakalluar e adhurojnė fronit si hy gjeneralin,
  Eh, baltėranė pa emėr turpgjithjetazi u dyndėn veē pas thėrrmijave,
  Rish tuj ngatėrruar dėshmorin me flijtin e besprerjen me lavdin.

  E sot si vallė t’i ndaj vetvetes? dhe djajtė mlleftok urrejtjet shpagin!


  -13-

  Liria Ime nis nė morg pėr tė mbėrrirė deri syth rrufeje,
  Udhėti kufijpacak gjunjthyer-veē njė stralltheshkė xixėllime,
  Qiparis me kryet nė zemėr dhéu e kėmbėt nėpėr flokė shpirti reje,
  Balerinė fort trillzjarrmėruar ritėmverbimės muzikpėrshndrime.

  Liria Jote nis nė njė vrimėz ideali ku ngadhnjehet friknajės miu,
  E panikun shteron majė njė podiumi ku nė ekstazė ulėren shpėtesa,
  Koracat demagoge pėrshpirttin kancelarive: si e pat riskziu!
  Ngrehina modės ardhm’re kahtej tė harron nėn plehra.

  Liria e Tij: prej horizont atlasėsh-shtėpimisterit ndėr yje,
  Besim planetarėsh pa atdhe fatin mat me kompastėt e nginjjes,
  Dhe pse nė xhep ruan guacka, fjalėve-erė e guvė syrit-pyje,
  Ēdo ēast nė prehėr a varrth nėne kthen a i ripėrgjėrohet at’thirrjes.

  Liria Jonė-tufė harbimtare kuajsh shtegimegėr e trokthimsertė,
  Me livadhet e kėngėve polifonike deri tejmi himalajash,
  Ndoshta paqenėsi por-aromė toke, eh ē’kakofoni shkėndijimblertė,
  Po ē’prangimtare fund’fundi do t’i ndalė trumpetat pllajash.

  Liria Juaj pushtimbethoveniane mbetet rrethi ndjellimnėntė,
  E sa fort aligierėt ju thėthinė dejthelli kupolash tė ferrit,
  O zgribtarė! faljuni pra mėshirės pasostare mes flaknajės dallgrėndė,
  Lypni njė spermator kokaine e epshbuzė njomni zbimnajtmerrit.

  Liria e Tyre qashtrimtare tash gjithkah qenkan veēse milingonat,
  Mes lumenjve zhuretur ballit mbledhin thėrrmijėza dielli,
  Shpejtthi mbėrriin llahtari dimraq e barkėzat do u thyejnė musonat,
  Sa tė bujtė rishmi pranvera-ēerdhash gjiri duhet ruajtur qielli.

  Por, kund nuk ka liri e vėrteta-nė i mohojmė klithdhembės jehonat!


  -14-

  Patkonjtė e fatit qė tė prinė-prej pelės ngordhur tė Kastriotit,
  Fushbjerrat sterile tė dėshirimit-mbjellė me kadavra lavdi,
  Dhembnajash kudo shndrimėruar-kqyri engjėlltaret flatra kahmortit,
  Shpatndryshkura hakėrri-klithashpirtit nė palcė ashti.

  Pse ja qė rebelizmash-s’i gjunjokemi dot perėndive ēmendane,
  Pse jehonkuqit delirium kujtese-nuk prehemi nėn kamzhik,
  Pse s’adhurohet njė pseudodiell mė terran se ēdo guvthėthirė nate,
  Pse pėr qiri mėshire-Ti: je veē horr! bestherė! bandit!

  Ti? gen zellpėrkryer mallkimi! zhapik qė ėndėrr fronin nė qiej pate!!


  -15-

  E si mund fjala tė lidhet kur as era nuk prangoset dot,
  Rrufeja s’ka si kthehet rishmi ndėr re se-jo! as pėrroi nė burim,
  Harresa s’mund tė ringjallė fosile se as ikja nuk ardhet kot,
  Kėmbana kurrė s’memecon kur bile dhe loti u mbarska me ushtim.

  S’ka si ende gjarpėron mendimi nėn e mbi rrogoz ligji,
  Qielli i pa kushte-kopėshtplotė se: copėzuar e si mund tė falet,
  Liria nuk njeh dogana, pėrkundėrti pse vallė universit lindi,
  Tepėr thėthirmvocėrth ēdo hon qė dhemba palcė eshtre tė varret.

  Apostujt e unizmit t’i gėlltisė iluzive s’u gjendka kurth,
  Rock&rolli i gjithėsisė u vėrtitka veē ndėr boshtin e sė vėrtetės,
  Kur pa dirigjend s’ka Vagner-dhe pa paqpyje kurrė bulkth,
  Zgalemorėt patkonj e kush ia fut vjedhorit sy si hėnėn-frėngji qelės.

  E kaq e kaq kuptima qė kohėve na dhurojnė pėrmasė,
  Nė ēdo milimetėr na e rrokin jetėn tejkah pėrqafjesh flatėrzuar,
  Zjarroren shuplakė tė gazetės a engjėllin qė flijuari do flasė,
  Kryekulltari kanunor nuk t’i njeh e thundrimash t’i mban pėrēmuar.

  Oh; male glaskorbash tė trashėgimisė Sate-ē’testament ke firmuar?!


  -16-

  Varfėrnjarė si granidishtja qė t’a lėmojė nuk gjen dorė,
  Kreshtėza kemi mbetur jetpėrtejmė ndėr majė mali tė indiferencės,
  Urithemi nėn hare blertėrimi, nudo ekzotikemi nė dėborė,
  Krejt ē’kamtare sa mė s’paska dhe ėndrra nė vezė tė shpresės.

  Fe duam t’i ndėrrojmė dhembės-jo muze, e as lotit sallone,
  Tryezė dielli tė jemi ku tė ēukasin harabelat shkėndija,
  Fundja qoftė dhe thjesht hauz ku kuajt pas betejash tė na pijnė hoje,
  Prej bletėsh tė puhizave luzmdehura lignajtirash ndėr trėndelina.

  Eh! do ish fort fisnike t’i shėrbenim ardhėrisht veē kujtesės,
  Statuja larė me hėnė shndrimėruar mes tempujve tė adhurimit,
  Por kurrė! kurrė! kurrė! e si fati nuk na i ze besė-besės,
  Pa shlim trashėgojmė rish mallkimat deri pėrkushtesės altar linēimit.

  Hm; a vlen mė verbueshėm ari pa limitimin mjerėzor tė lakmimit?!


  -17-

  Harku i Triumfit tė perceptimit nuk mundet tė latohet nė gur,
  Ndryshe shigjetza e trurit s’guxon dot tė kėrcejė pafundmė ėndrre,
  E aq mė liganisht t’i dhuret njė luftėtari ngadhnjnėmur,
  Ē’ndėrgjegjtar pse krenaron shpagsigurtė kthetrash gjėme.

  Harta e inteligjencės nuk dėnjoka tė na e bėjė kordė ēdo rrufe,
  Ngjyravjedhat nėpėrka tė tingujve qiejt do na helmnin,
  Dhe aq mė liganisht njė zbimtar t’i bjerė kah humbnajudhe,
  Ku lumit tė harmonisė kafshimtarėt po i ējerrin shurdhėrisht veshin.

  Pendza e idealizmit s’hajnet lėndinmuzės prej njė sorre,
  Ogurit veē nxirmnėnshkrima do t’i fundej jet’tej dėshtimit,
  Dhe aq mė liganisht t’i bindet gjunjuari njė ēmenduranije fort prore,
  Majė dallgėve tė lotit cinizmėruar t’i blindtė digat arenlėngimit.

  Altari i urtimtarit qėllon dhe tė jetė thjesht njė varr-premtimės,
  Ku penteonisht hyjnė e dalin fatet: mallkuar e amshuar,
  Dhe aq mė liganisht ti frikaēesh kur mėshirenjparė i je meshė sfidės,
  Perėndi’mtari dhunisht tė larg besimit shenjttie hiē pa druar.

  Flas e kėrrkush s’mė kupton, kur Ti-hakėrrimash po mprehon duar!


  -18-

  Fantazmorja lokomotivė e idealit pati shkarė herėt shinash,
  E ish po lasht’avullorja qė kish tradhėtuar veēse ngjyrė,
  Udhėtarėt qė pranveruar e braktisnė-dimrit nė kėmbė ecėn shirash,
  Mashinistit mos t’ia gjegjnin predikatat pėr shendtirėn dritzgjyrė.

  Ju lutem mauzole kujtesės kthejani-tė mbetet tej’jetės fatndryrė...


  -19-

  Kaq vite rėrė shkuan pėrthellė valėsh pėrroit tė brengės,
  Kahkottimi fuqiēbrazur-mė naivi prijnar mendjekeq,
  Pėllumba hareyjve poltejmi por ēdo porte kyēur kafaz’ i qiellės,
  Pse verbrazi u pėrgjėruam pėr njė hy kėmbshtrembėrt e shtegdreq.

  Hashashin e ligės thėthijmė teksa na shkurtohet kordhel’ i jetės,
  Kujtimet arratinė varresh e foshnjat urtėrohen pleq,
  Iso valojmė polifonisė sė vajit sa turpemi fort prej sedrės,
  Pse engjėjt i flijuam qėllimit pėr njė ideal qė nxirmėtirės dorė s’heq.

  Trishtmė motorrėt e zorrėve na mbetnė mėrgive pa benzinė,
  Pabindtari timon i zemrės dijmė mirė qė ndjell kėrdinė,
  Pse vallė mes vedi hienėzorin zhgabonjim pėrzgjodhėm pėr tribun?!

  Tash, shpirtrat pėrdhuntarė ujkėrisht ndėrsejnė mėrinė,
  E si t’i bėjmė bisht ndėrgjegjes-kamgjakur na ndiqka gjithkun’,
  Pse duhet tė besojmė fisnikun e rish fajit kurrė! kurrė mė-barkligun!


  -20-

  T’a zemė se s’di t’a shoh kufirin ku mė trokthėron retina,
  Dhe as kafazin e zjarrit prej ku tė arratij-kurrė s’duhet,
  As dherasavesuarit varre qė ua argjendon gjithemrat mjerima,
  Bile as shkėmbin nga do mė krrehej zgribit i fatit kryqth-tek shkulet;

  T’a zemė se s’di t’i ndjej trupit sfurqet e dhembndjenjės qorre,
  Dhe as heshtat e hakmarrirės vallėzuar ligmi nė gjoks tė vėllaut tim,
  As dallgstuhirėt miq magmuar entuziazmit ndėr hone,
  Bile as satanain kauz triumfal-mė guximpamposhturin trim;

  T’a zemė se nuk di t’a dėgjoj alurenjėn qė universin mbytėzon,
  Dhe as idhujt mėshirnajorė qė koha ze fund rrėnimash,
  As harabelin e erės qė ēerdhe galaktikash pa harta kėrkon,
  Bile as foshnjzėn e fantazmės sime genringjallur guvmitre rėnkimash;

  Ballė Teje-ushtėtar: Shenjtti i indiferencės harrimzbuari mė shpagon!


  -21-

  Nė njė sqetull pylli gėshtenjash-ligur e murtajėzuar e palctharė,
  Shpendthė, rojtarė e kafshė kishin mbetur pa shpėtim,
  Ezopėt gjithė u kuvenduan prej galaktikave thirrur mbarė,
  E njė ketrushi genbabaxhan fort gaz i falėn skeptėr, kandar e bekim.

  Qė lėngonjtarja tokė mos t’i shtonte krahėrorit kobrinj xhepa,
  Ku ndryshktaret eshtra kujtese tė ndillnin ardhmėrinė,
  Karvanėt e yjeve me thėngjij entuziazmi ua bujari shpresa,
  Uritanėt instikpėrjetshėm mbi ‘ta as iluzisht mos prijėsonin gjėminė.

  Rrodhėn mote fatesh, deve dyshimash e-dhuresa humbi udhė,
  Shkretia rish shkretėtiron tok me shpirtra kėmbzvarrė,
  Shterė pasionesh miqthtė e armiqthtė bukės i dhanė gurė...
  Ehehej, nuk tė blatuam fuqi shenjttimi tė na bėhesh ne besimshkalė!

  Ē’dreminė ėndėrrenjat llahtarlashtta e kthyen nė shkėmbishte,
  T’i merrnin qoftė gjakazi fron e tė gjenin mbret tjetėr,
  E kur iu mburr qė s’epej-ligjpėrtallshėm skėrmisht i sfidte,
  Harabela e luanėr e sėpatarė-ē’iu ndėrsyen me egėrsinė shpagvjetėr.

  A ia vlen t’a mėshirni o fontenė? le t’i gjarpėrihet kohės nė kthetėr!


  -22-

  Kot s’thonė: mė mirė njė djep bosh se satanai kėrthi nė tė!
  Tash qė mal iu bė shtati do t’i ngjisim pėrqafjen ndaluar,
  Shkronja e fjalė kohės shkallinat na rrokėllihen tok ortek’kėngė,
  Dhe njė ylber hapi e-pėrnjėmendt i hipim majė bekimtarit amshuar.

  Por zhdridhet grusht tėrmetit e kamzhikmurlanit gjithtėrtej,
  Nga zbret oj llavė ndėshkimnaje qė na zbon guximsizifė,
  Ēmendkuajt nxit rishtazi pasioni thirrur lumnimit nėpėr lėmenj,
  Shpinės sė hėnė besimit ku fatparit ogur gazi pas pak do mbėrrijmė.

  Por sapo nėpėrkėtarinė nėpėrkėmbim mbi kaq lartima ferri,
  Njė kėrthizė gremine na thėthin drejt flakės tundimtare,
  0h, falmėni ju lutem-si s’e pashė? ironizon moralflijttar sė tejmi,
  Se-jo! s’thanė kot: mė mirė djepi bosh se djalli nė gji ėndrrash ame!


  -23-

  Jo! nuk mund t’ia blatoj rubintaren unazė bese as dje e as pasnesėr,
  Kujt nuk di tė betohet vėrtetė gjuhės patradhtore tė gengenit tim,
  Kundi s’do gjejė hyj blasfemizmi krua vatrės tė m’i gjarprė shkesėr,
  E as Bibėl fat’tjetėrme tė m’a flakė tė besimit kryq ndėr lotpendim.

  Oh; nė mallkorin dialekt judaist mos m’u pėrgjėro-Antikrishtthi im!


  -24-

  Pėr pėrkushtorėt shenjtė qė puhizmallit iu arratinė pėrqafjet,
  Pakthimtaresh internime tejmferrjetės ku i zbuan djajtė,
  Faré shndriruar shkėmbmajė kthimpritjesh tuj i ējerrė fatit faqet,
  Zhuritmėtare tash puthmė dhe pėr ‘ta-oj lotkripura ime etjemjaltė.

  Pėr emrat trashėgimpa e dėshtoret foshnja qė ngjiznė barqet,
  Pėr oxhakbombarduarat dėshirvatra tė kujtesės hizjarrtė,
  Pėr drerthin e ardhmės qė vegimash humbur sot haresė shfaqet,
  Epshmadhe puthmė tash dhe pėr ‘ta-oj kobliganja ime qiellthshkabė.

  Pėr hyjt mbretėripėrbuzur qė e rigjetėn lashtimtarin tempull,
  Edenianit prehėr paq’amshuar tė vdekjes sė pavdekur,
  Pėrgjunjėsisht lermė tė tė puth blertstuhijshėm-oj shpirtplasura ime.

  Pėr kurrshkelurit yje qė kafkė mendjes na u greminė buēime,
  Nga kurorlavdi pameritar qė rish nxin krye thundrime,
  Pėrgjėruarisht lermė tė tė puth vlagdiellshėm-oj zemėrz besė hekur!


  -25-

  Fatit vėrtetė na ngordhi kali! shkretėtimės ē’i ranė thonjtė,
  Gremisqari donkishot mė kot psallt falmit pėr ringjallje,
  Limfndryshkurės bajonetė lyp guxim t’ia krrejė prej syrit patkonjtė,
  Fronmarrėzor do endesh zvarrkohėsh gjarpėrishtth nė pėrtallje.

  Hije paniktare qiparisi, shtatorethyer braktisur ėndėrrnajės,
  Shkurtantarve skllevėr qė pėrēmove bindu tash e u bėj nderim,
  Pėrjetėsie mė kurrė ēakalltar fantazmė qarkėruar vathės,
  Ulėri doktorata nė mundē pėr diktat e nxirim, imoralitet e mjerim.

  Gjėmonjmadhja humbje pa mallėngjima hiēgjė para dobive,
  Jatagani urirė i erozionit del ē’mprehttar prej shpirtpylli,
  Nuk pendohet tė kthehet si lashtėheri ndaj-brirve sot e borive,
  Horizontesh oshėtihet pash mė pash pėr Ty o zjarrth frikaē palcdylli.

  Mes morg kujtimesh parajsėzimi marsho o shenjtuc mashtrues,
  E kuvendo mes sodomistėsh qė tė falėn pushtet e flatra,
  Mė ligami se kaq-nuk keni ē’bėni! shthurzemrave inēestni kutėrbues,
  Perėndinė unikale si besuat qė do t’a skeptrinit ndėr baltra?!

  0h! ligsh kuptoj pse hienshėm ikni-ndoshta vijnė tė tjerė,
  Njėqind duelantė nė qofshin-kurrsesi nuk tutem Hygo’it pėrbri,
  Shpagdhjeti do tė jem-nė rast se do tė mbeten bekimit veē dhjetė,
  E veē njė mbėrrittė me kaloshinė kanuni-patjetėr jam unė ai.

  Gjykimi qashtret detretinės tejkah pa thundra kėrcėnimtare,
  Nė altar eshtraskalitur ligji fajfaji gjunjin lėmenjgjakut mėkatarėt,
  Himne funebėrtore oshėtihen adhurifestės ndėshkimtare,
  Ballė Zotit mbi piedestal madhėshtimi: Ti-klithparė ndėr gijotinarėt!

 17. #17
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  SONETET E TRESHAVE

  -813-

  Ndjenja m’u vler mė pak se njė Mercedez,
  Dhe nė kund s’ka rrugaēe mė mediokre,
  Debilkė bredhur kohėsh sa fort serbes,
  Rrenjshėm bindur se gėzon hire zote.

  Mund t’a adhurosh pa asnjė interes,
  Pėr njė flirt ndoshta pėrmes trillesh sqote,
  Dhe pse rrugėsh fati rend ēmendur krejt stres,
  Pa gjetur kuptim ndėr gremisma sqote.

  S’ka krahasim me tė miat opinga,
  Kjo gėrdallė hekurishtesh shkon nė dreq,
  Drejt ferrit pas dashurimėn m’a tėrheq.

  Ja-tek njė kthesė ku kryqet epshqindra,
  Mbjellė kanė bukuritradhtoret nimfa,
  Vashzat qė, pėrplasėn shpirtin si njė qelq...


  -823-

  Ndėrmjet garipes njėzet e katėr karat,
  E njė halabakeje morrkultivuar,
  Kėrkoj gjithkah ndryshim e si s’gjej aspak,
  As tė nesėrmesh e as nė tė shkuar.

  Lavdpara shpalos trimonjat ēmendpacak,
  Kėrthizat kohve turpdyta u ka kruar,
  Fati pėr dy motrat-qivur pa kapak,
  Pėrjetmė pėrvjedhė nga tė Zotit duar.

  Sanduiē mė shtrydhin mes shtrat merakut,
  E lutem veē tė heshtin zullumqaret,
  Pa mė lypur trashgimtare epshgjakut.

  Dyshoj: mund tė kenė njė atė qyqaret?
  Kėnaqėsisht matufepsur gaz plakut,
  Tredhin riciklimin tek lumtur baret...


  -833-

  Dhe pse fjalėt bredhin zhveshur ndėr gojė,
  Artikulimash i mbroth veshur mirė,
  Prej lakuriqsimit u kam fort drojė,
  Nė shkėmbim zemra do mė kish mėrdhirė.

  Por, ti mė kėrkon qė tė veshit hojė,
  Me mjaltth zėri tė t’a mbush oshėtirė,
  Embėlthsisht dehesh e mė fton nė shtrojė,
  Mes ethe epshesh dėshirės shpėrbirė.

  Por, mė pėrskuq krejt turpi nga kaq hare,
  Do tė thoja qė ndjehem befasuar,
  Kur tė shpirtit kopsa zbėrthen plot naze,

  Por, si guxon e mė mbėshtjell ndėr duar,
  Si shkėmb njė bregu mė dhel dhėmbėsh dallge,
  Kur as “tė dua” s’tė them dot zjarrzbuar...


  -843-

  Mirėsia thonė qė ėshtė zanat,
  Bile mė i vjetėr se dhe kurvllėku,
  Ushtroje mirėnjohjesh sa ke takat,
  Mos u frik pėrtallash budallallėku.

  Nė do duart mos tė t’i puthin prangat,
  A mendjen mos t’a pushtojė kapsllėku,
  A shqisat krejt mos tė t’i lajnė gjakrat,
  E shpirtin mos t’a florinjtėsh pisllėku.

  Sa pėr vete t’a kapėrcej kam frikė,
  Tė moralit prag skalitur nė eshtra,
  Tė shkoj-portės i kėputet mentesha.

  Mė ze nėn e mė ngordh fjala e sqimtė,
  I urtisė diell mė shndrin pėrhimtė,
  Ndaj fatfshihem dashuronjash ndėr rreshta...


  -853-

  Fall hedh mbi tė dhjetin filxhan kafeje,
  Teksa shend erzon tej xhamash tė barit,
  Eshkėrim dua tė tė fal njė prekje,
  E, heshtur tė digjem si flak’ e farit.

  Vrapoj tė tė ze e humb pas njė kthese,
  Ngordhkaltari trokth s’ngopet nga tė sharit,
  Sapo mbrrij pėrqafjen shalon tej njė rreze,
  E, argjend m’a pikon lotin tė qarit.

  Kthehem rish ndan tryezės meditore,
  Kafkėn e shkrij dhe derdh tė reja shkronja,
  Pėr pyllin qė tė grisht ndėr metafora.

  Kredhur nė skalitje vargjesh brishtore,
  Befas mė shfaqesh prej larg verbshndrimore,
  Zezanėn kafe thėthij ndėr ngjethonja...


  -863-

  Kornizė syrit hyn e pa pėrmasė,
  Shpesh m’u dashka t’i ngre mė lart qepallat,
  T’i ē’gozhd qerpikėt bindem pa tjetėr gjasė,
  Lartesh e shkurtesh nga dhelat e lajkat.

  E kurrė s’mė lejon tė shndritoj frazė,
  Ndjenja pėrēundnore m’i tradhton farkat,
  Kur indiferente shkon shend pa prapsmė,
  Tė zjarrit epshe m’i braktisin vatrat.

  Gurė sofati mė mbeten retinat,
  Ku ulen fantazmat dyer kujtesės,
  Duke pritur rish tė shfaqesh mes heshtmės.

  Sakaq kqyr cigaret vallzim me gishtat,
  Engjėjt e tu mbrojtės mė thyejn’ pipzat,
  Ndėr xhamat e syzeve tej pėrcjellmės...


  -873-

  S’druaj tė hyj guvės sė gojės sate,
  Ku fjalėt rreth mė qarkin gjarpėrishėm,
  Kjo terrnajė mė eksiton magjishėm,
  Mes shatėrvane helmnajash ekstaze.

  Mijrangjyrshe mė vallzojnė fort hirshėm,
  Eh ē’mė shpėrdridhen laguntrupit hare,
  Mė pėrcėllojnė prekjesh ledhmazjarre,
  Sa nė ēdo prehėr u paqprehem flirtshėm.

  Mbi krahror i kacafyten sho’shoqes,
  Kush e kush tė mė pickojė mjaltpara,
  Gjithtok na thėthin dehmė madhe vala.

  Kur dhemba e gazmendit mė vdes joshjes,
  E tė gjakut prroska ēmenden pangopjes,
  Nxirrmė prej gjuhės por, fati s’ka gjasa...


  -883-

  Tė arratisej e ndihmova njė nimfė,
  Prej ėndrrenjash ku ngujonte pėrralle,
  Fort mirnjohshėm si shpėrblim nga kjo ndihmė,
  Mė premtoi njė dashuri hovzjarre.

  Ēudisht shpejt u pėrqetha nga njė thirrmė,
  Dehur pasion e ēmendlozonjare,
  Mahnirė trilltokėsore kjo hirmė,
  Rend pas makinave adhuronjmadhe.

  Pėrzgjedh epshur markat e shoferėve,
  E finalin destinacion tė puthjes,
  Pa druar u ndėrron targat brekėve.

  Teksa trisht nga pas po e ruaj shthurjes,
  Tuj e lutur tė kthehet rish mes drerėve,
  Por, kurvickshėm, as m’i gjegjet hiē ngucjes...


  -893-

  Pėr t’a pėrgjakur e do njė kolonel ushtrinė,
  Njė leitnand qė t’a ruajė tė virgjėr paqėn,
  Unė-rekrut i jetės, luftoj pėr dashurinė,
  Egoist zellpaēmim qė shpirtit i ndryshon hartėn.

  Veē ėndrrės i nėnshtrohem kudo m’a ze pusinė,
  Nė gjarpėr shndėrrohem krejt si imitoj dhe shkabėn,
  Vetėm marshoj kohės ku pasionet shkrumbinė,
  Kėrkim zemrės qė m’adhuron si drita natėn.

  T’i vendos tė rinj kufij perceptimit tė fatit,
  Ku tė tjerėt lėmenj me kryqe i shtojnė shpresės,
  Apo dhe lumturohen hipnotisht prehėr vdekės.

  Dhe pse sė gjalli duke mos qenė flakllahtarit,
  Kurrė pa u hidhur ē’shije u ka dhemb’ e moralit,
  Kur s’duan t’u jenė zotthėr e shėrbestarė ndjenjės...


  -913-

  Pėr t’a ndarė qoftė dhe me hile tortėn e qejfeve,
  I gjen lehtė djajthit qė tė lėpihen thekė fustanit,
  Tė gjysmosh tė shendit shampanjė dhe picėn e epsheve,
  Kurrė s’tė mungojnė kazmat pėr t’i hapur varre xhanit.

  Madje dhe kllounė qė t’i ē’kurdisin orėt streseve,
  Rimashkathėt qė ritėm ėndrrash tė ndjekin pas avazit,
  Religjonarė qė nudisht t’adhurojnė tejperēeve,
  Alkimistė qė nė s’u bujt nė shtrat tė plasin marazit.

  Gjith’herė qark i ke lutjesh t’i ftosh brenda perimetrit,
  Ku misterisht njė botė pa adresė mė verbjosh instiktesh,
  Pa ditur as vetė pse tė rithem “tė dua!” mijvitesh.

  Si dhjetrat fattarė jam njė X e s’i jap vlerim emrit,
  Veē tė betohem: gazmendesh s’do mė keshė direk prehrit,
  Por, do vaj tok me ty kur tė dhemb shpirti e lotit rritesh...

 18. #18
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  1/2 e 666 = POEZI

  Fragmente

  -1-

  Ndėr paradėn e premtonjkryqėzuarve,
  Ndoshta pa kurthėri kurorgjembaēe shpagpendimash,
  Hijetejmė pas Krishtit po frymēapiten,
  Tokthi-vėllezėrit e mij tė fjalės shenjtėzuar,
  Seicili me farin e velės sė fatit ernajhumbur origjinazi,
  Gozhduar fluturimqiellshėm nė shpinė,
  E Mėshirblatimtari-im Atė-e si vallė hesht,
  E sa fort ligshtmasi i ka mėkuar me besimin nė fitore,
  E rish fal, fal meqė s’po dijnė ē’bėjnė,
  Betueshmėrisht e mjerit fort mallkimtrisht,
  Pjellėt e gruas tjetėr ndėr triumftribuna vampiriadash,
  Veē kaq korbvonė kuptoj pse gazlottij kėtu,
  Kruamohuar kobnajės e oqeanvarruar,
  Zjarrherezirė nga Ama harrimtirave vrarė,
  Pse ende s’i bindem ligjeve kanunyjore tė hakmarrės,
  E pse putha mijėra ėndėrrima etjeshekujsh,
  Njė gjakpėrgėnjeshtruar flamur djegur,
  Ndaj ēdo polkah bekimi mė paska ogurgjėmės ndihur,
  Shtegverbikundėrta hingėllimė drit’arsyeje,
  Foton i pa bėrė dot uraganiadė vegimi,
  Qė rilind fé’vdekurazi po atje ku perėndon,
  Por ja qė tanimė gjithlakuriqthi i njoh shpirt pėr shpirt,
  Pėrjetėsizmės-zvarrenjtarėt krenaritės,
  Portretkthetruar ndėr banderola nesėrmtie,
  Blasfemizmi qė ua udhprin idhujt shkallmonumentesh,
  Drejt rrėnorit tempull lavdprofetik-Parajsa,
  Besim edenianshėm mohuar ungjillazi,
  E skaj, deri risythimit jet’tjetėrt tė vetvetes,
  Universi pa kushte prapė i flijohet gjunjuraz kundruall,
  Ndėrsa naivja pėrzgjedhore genit fajngjizur,
  Shpata ime kujtesndryshkur artmoralit,
  Lashtėsie pret kėmbanazi t’a braktisė milli i virgjėrisė,
  Tehrrufenjtė flatrimash dykrerzhgabonjizmi,
  Ballthi tėrė dirigjentėve tė klithnajtirės,
  Oh! po duhet t’i shpėtoj-ehehej-trarthyeras t’i shpėtoj,
  Zemėrshkrumbur e krejt apostujpėrēundnur,
  T’i shpėtoj pra prej thonjsh mėkatizmi,
  Meqė kobfund Satanai idepandreqshėm i Ngadhnjeve,
  Asgjė qenkėrsh-para Hyut tė Turpeve...


  -11-

  Uturimash tashmė-mullinjtė e trurit punėtar,
  Me ritmin e njė drite pangjizore,
  Motmotas duhet tė na e kishin pėrfunduar sė bluari,
  Grurin dhe egjrėn e mendimeve,
  Por ja qė vogėlthtare koha e tejkah udhnajhumbėse,
  Pse-kozmosisht po bėjmė perceptimash: Fé,
  Me boll pasionverbni flirtmėrimi,
  Flatrimprerazi lisharsėt grishmėrenjhėnorė tė gjumit,
  Me litarėt rrezeholluar ėndrrave,
  S’na lidhkan pas mrekullirash premtivėrteta,
  Sepse sot qiellpaktė kaltėrenjash i lejuari fat,
  Pėrsėri rishmi e prapė bėjmė Fé,
  Pėr tė dėshmuar skajit devotshmėrinė predikimtare,
  Kullmajės yjore tė primitivizmit,
  Shpejt jehon uringjirur e rriskngrėnies ēangė,
  Nė shtatė notat degradore pangopshmėtirės,
  Si harrokemi vallė mos bėjmė Fé,
  Kur befas rimbėrrin ora mėshirshenjttėruar e faljes,
  Gjithqark gjarpėrnitė e akrepave,
  Dhembat hidhėrore na i pjalmojnė fyershėm,
  Engjėjthi tė na masakrojnė tundinė shthur’ritualėse,
  E mes dy shpėtesave kaq fajtare,
  Zgjedhim lirisė mė njerėzoren thirrmė barkthartuar,
  Nė fort verbėranen ngutje finale,
  Pėr t’i lypnuar shteg revani veē dizanterimit...


  -22-

  Nė banka m’i ka shndėrruar xhepat e premtesės,
  Thundra e trysnisė yllėsindjellėse-dėshirės vetshvetėsuese,
  Me kartiēka vlermarra shansesh dėndur;
  Biletleje pėr t’u ngjitur nė humnerėn kometzvarre tė majės;
  Biletė llotarie pa pikėz spermėzimi hileje,
  Gjenetikės pėrkushtore tė fisnikėrimit zhgėnjimor,
  Pėr mushkat qė pjellin evolucionit alienin mė religjionbukur;
  Biletė biliardshe horoskopie totto’futbolli,
  Pėr mitrat qė kohėve pėrtypin sa mė pak ofsajtte,
  Biletė kryqkuqe pėr detet qė ilegalisht tė reja korale blejnė,
  Biletė numragoglash qė hėnėzojnė qarkuar retine,
  Pėr t’ia gjetur ēdo ėndėrrime shpjegimin,
  Anuarėsh ku seleksionuar janė profecirat kauzpasuronjėse;
  Bileta bingo me bekima hyjsh pa emra zbulesash,
  Nėpėr katalogėt e modės ē’mendėruese,
  Pėr t’ia shkundur harresės krejt pluhurin artėror tė moralit,
  Prej mantelit qėndisur me lot klithėtirash;
  E vetėm pse-mė ėshtė ndarė prej fatit kaq e sa kopracisht,
  Kjo ēapgėrdallkė, kjo laneteshkė, eh kjo palo jetė...


  -33-

  Pėr tė tė thurur tash njė pulovėr poezie,
  Me zjarrofshin e diellit tė fatmuzgut tim brenda,
  Prej polit tė panjohjes mėrguar,
  E ē’mė lutesh koti o dėshirmėrdhihtare,
  Shtizat e syve mund tė m’i lidhin nyjet e fjalėve,
  Nė modelin e adhurisė mė trillbukur,
  Por, tė jem sa edhe ti dėborsinqertė,
  Oh se ē’po m’i mungon leshi zellit merimangtar,
  Pra lermė tė tė qeth njė herė o elbėtirė,
  E pas-frymshenjtthi tė premtoj,
  Krejt tė t’a shkrij statujėzėn platintare tė drojės,
  Moj shendnaivja e prushakulltirėsja ime...


  -44-

  Shkrettirėn e pėrkėdhelės sate lan tashmė,
  Oqeani i pėllėmbėzės sime,
  E lojtoku uraganshėm tej dallgėzuar,
  Fatit ia zbardhėllijnė nė ēdo pore fytyrėn e universit,
  Kėshtu paku yjefaresh shpresėronte dikur,
  Kroi dritėruar i shpėtesės errnajore,
  Kur sot shigjetimi i busullpremtesės flatrazvarrė,
  Syrthin ia verbėrzon hyut tė besimit,
  E mes pyjesh hareharlisura tė fantazmave,
  Qė ēmendjegazmendur viciozen ndėr valle zjarrishė,
  Kund mė kthinave si rigjejmė udhėt,
  Ti tek shtegshterpėsira ime,
  E unė tek e jotja fushnajė krejti gjelbėrtirė...


  -55-

  Nė anglosaksonisht-jo! njė kapiten anijeje,
  Mė majlartė s’ka si mund tė jetė se direkėzimi i fjalės;
  Nė rusisht-kozakshja valle jet’tej s’koreografet,
  Mbi dėborė petlavirgjėrore thinjash;
  Nė hebraisht bleta luzmyjtė e zhurputhjes,
  Nuk do guxonte tė prodhojė kosherezotash hoje helmi;
  Nė frengjisht-krenaria ngrehosėse e gijotinizmit,
  Kurrė s’pėrfytyrohet pa tehnajė pendese;
  Nė indisht-gojėt mplakur tė varreve,
  Prenė nuk do donin t’a vjellijnė po kahkundėrti krijimit;
  Nė gjermanisht-si kundruallet kush udhės,
  Muzika shkėndijzon patkonjtė ndėr tė gjakut kalldrėme;
  Nė japonisht-nė pėrmend krenarimin harikirian,
  Gjarpėrlotit s’besoj se saldon flatra;
  Nė spanjisht-arena nuk blert limfė kuptimi,
  Vėrtet po nuk u vadit nga oazsyri i naivit poetth demor;
  E ti mik pėrtype kaq bukė fjalorėsh,
  Ekstazuar festapanjohjes pjergullash verėhyjtta,
  Tuj orgjirė me zanat e menēurores bukuri,
  Por-a s’mė thua: di t’a mbjellėsh vallė genin e vetvetes,
  Djerrinave qė t’i besoi bekorit fat-jot’amė…


  -66-

  Eh si kushtėzohet fatesh feja ime,
  Prej nimfės pulė e vezės qė zishttė mbrujt,
  Pėrjetazi shto kėtu bujarisht edhe njė litėr zjarr,
  E tejmi vdekėsirės-njė flakurimthė ujė,
  Mos harro njė shpinėz shkėmbishte ferriti,
  Zejesh t’i kalit tigan smogut nė sy,
  Por, as lopėn e bekimit bareshpalindur,
  Gjalpin pa skėrmuar tė aspirimit tė mė dhurojė,
  E piksėpari veē njė kokėrrz grurė,
  Ku t’ia skalit portretin shenjtorit tė trilltisė,
  Lėmė hėnore na bėhet varrtirnaja,
  E sė fundi vetė dhiatėn e urisė paskaj apokrife,
  Murguar vėrtetirash pėrgėnjeshtrimta,
  Plot tentakula epshi tė m’a lexojė,
  Pasioni zileverbėror i yjgalopit analfabetik,
  E kur tė krrakėrrojė agimazi nė pjellje,
  Ėndrra sa lehonė e gruas sime liturgjitradhtuar,
  Kalldrrėmin e bisedės rishmi e vazhdojmė,
  Pėr bibliografinė kahpa tė besimit...


  -77-

  Pėrēdoditses astronomi ku as rilind e as perėndoj,
  Kahperfekt mbetet vetėm sahati lashttak i shkopthit tė diellit,
  Perimetrisht kalėruar kufijve yjorė tė ekzistencės,
  Ndaj pasionrrėnjshėm po t’a ngul nė kėrthizė,
  E kurrsesi jo-duna shirokhovpandalshme e barkut,
  Shformuar nga deve shfrerimtare ofshamash,
  Dhe pse-nė gjysmėn hemisferė faraonet ende hija e instiktit,
  E nė tjetrėn brokėzė dehur globthi-verbima e fatit,
  Fiks nė orėn gjėmimēmendtare tė lamtumirės,
  Oazi i buzės sė ikjes pasmėpa mbeti rish fort etur,
  Sepse shenjttibesniku lavjerrės i sė nesėrmes,
  Kohėsh s’ka dėnjuar tė jetė shtegpėrkryer pa kthimarratirėn,
  Ndėr dallgėzimat krokodilėzore tė epshėrimit,
  Cianurin e kripės sė retinqiellit ligshtmirės pėrtypi,
  Pėrēasttur gjėmnajlajthitjes kolonelkapitulluar,
  Pėr idevirgjėrin konseguent rregull rend’ushtarak,
  Tė sė qenit deri nė skllavėrimė flirtti-rekrut xheloz i ndjenjės,
  Kur profetirave asnjėherė ciku nė sip mbi sip,
  Flatrat zjarrnajuar nuk ia theu kėmbania e lodhjes,
  Meqė adhurie-gjithnajtira deformimdėshirore,
  Prej lindjeve vdektare fe’pėrzėna vegimit tė lirisė,
  Ritualin simfonik tė heshtjes-tik’takut tė sė papėrsėritshmes,
  Nuk ua meriti kauzlavdi aq e aq pėrkushtueshėm...


  -88-

  Filldrejtfundta udhėtirnajė utopike e qėllimit,
  Vėrtet akademisht analfabetshėm,
  S’ka se si mund tė ketė asnjė lidhje me termin drejtėz,
  Kundėrshtia mbetet veēse fjollimėz reaktivi,
  Ndryshuar radarit jetēvdekazi kah,
  Ndėr shtėpi ėndrrash ndoshta dritėrim zhbiret oxhakut,
  E nė xhungėl bujarie-lignjare e hajniron era,
  Shurdhemecka makinė burokratike shkrimi,
  Ilegalisht e ligjėron zyrave flirtore,
  E ky gazmendshkulmėzim oazit tė thellxhepit sondyjtė,
  Me prokurimė trashėgimnaje fatklandestine,
  Somnambulshėm e gjen kohės shtegun ndjellverbimtė,
  Dhe pret sa t’i ridėbortijė ujvarloti,
  Krejt perpendikularisht ritualit idepafajshmė,
  Nė ēdo kurthbefasi kontrollzotash,
  Bile dhe kur bujtet prej viseve bekimore tė ē’shenjtisė,
  Nė altarin tundonjmasakruar tė dashurizmit,
  E drejta-qoftė po guri i ēastit tonė,
  Qė guximrish po na godet-eh sa e sa shenjėzimgabuari...


  -99-

  Tashmė, sapo gjunjthyer kam kthyer,
  Po nė rrasgurin kilometrik tė kujtes’harrisė fronike,
  Tė dhjetė seri apokalipsesh mė parė,
  Ku pyes ende shenjttin e pse vallė mė braktisi,
  Gjysma e qenies sė mosqenies sime-guximsizifiane,
  Oh! sot jam me pjesėn tjetėr krejt nihiliste,
  Tė mosqenies sė qenies genpangjizur fatit,
  Ndonėse perėndishėm bukur e di qė sado shtegtuar,
  Jeta s’mė ka hedhur senskundthi ēapngadhnjė,
  Bile, as turpit s’gjej dert t’i lyp emėr,
  E ja qė lotdrittė paskam gėzuar dhe unė-bekimtirės,
  Njė vdeknajė pėrkorazi pėrkohtare...


  -111-

  Djallėtija sa fort pėrēundtare e jetės,
  Shpirtin ēdoindshėm e si m’a ka krejt uzurpuar,
  E si njė brokėzė m’a ka lėnė,
  Pa diellspermėzorin gjak tė dhérimit,
  Etjenginjurit villen prej dehmės kėllirėse tė lotit,
  Sapo vlagdhunimin e buzėve petalin,
  Tek ky rrethzjarr fatvjedhuar,
  Pastaj mallkimnive mė mllefthyejnė si njė puhi,
  Derės rrėnjshkulur ku bujttin,
  Hm-sa dėnimkultorė bekimprapshtė,
  Pse nuk do tė kthehen nė origjinė instikti kurrė,
  As edhe kur engjėllthicka e vdekjes,
  Adhurimtare trillkmiklonjėse,
  Zemrėn prej pushtetit terrnar-fundi tė ma ēlirė,
  Mėzth tė mė harbojė zabelesh drite...


  -122-

  Urbani ende lavdpakonstruktuar i historizmit,
  Befas nė zgrip skėterrimi na ndal,
  E poshtė-yje! lart-sa gremina po rrok retina,
  Valixhet e mendimeve zvarratare,
  Njė pas njė i shpinojmė dėnimit shtegprerės,
  Galopin verbėronjtar tė akrepave,
  Koha ia ka thyer profecirės premtorit sahat,
  E planeti fort nderon impotencėn,
  Ngjizur ideve sterilore tė internacionalizmės,
  Nė zeron absolute antej universit,
  Kahnajė lypnokan pėr njė yllėsi’re ardhmėti,
  Sirenat e boritė gjarpėrirė pas fatit,
  Por s’do tė ketė-thonė-shpresimnajės kurrė,
  Tokė bekimi tej bujtje shkretėrisė,
  Ku universitete shtrigash na studiojnė kobin,
  Pėrballė-zjarre sa energjipenduar,
  Hirtirė po duam tė kthehen nė kujtesė paku,
  Por as qimiter djeshmėria nuk ka,
  Kur veē ligonja perandorojnė mouzoleumesh,
  E-e nesėrmja s’nguronka tė niset,
  Veē nė shpejt nuk ringjallet motorri ritlashtė,
  Etj. etj. e prapė etj. e rishi etj. etj,
  Meqė s’paska udhė pa kthim e as lotė pa sy...


  -133-

  Kokėrrzėn ē’thurmfundtė tė elbit tė hėnėdrojės,
  Miklimash ia vodha fushnajės sė natės,
  E toku me fantazmėn mijshekullore tė vėlla Bėrns’it,
  Skocisht thirrėm tej marifetet kontemporane,
  Me gjak e djersė e spermė e dritė e besim-etur i trazuam,
  Mbi ēmendnajmadhin zjarr etherisė ngushėllirėse,
  Derisa ē’tjetėrsuar e shndėrruam fatin fort premtor nė Whisky,
  Gurrthartima lotėsh mallėngjese epshazi gėlltitėm,
  Bregantej mbytur varrit paracaktor-ende pahapur-tė agut,
  Ku pasgentarėt, mumjet, vozash do na i ē’ngujijnė,
  E sapo u kthyem ballė velash erėdehma tė perėndimit mrekullor,
  Pėr tė kėrkuar yje pendimit riardhjen e kujtimeve,
  E deri sa rimbėrriti horizont’humburisht po vetėtirave-erri,
  E entuziazmit i riflakėrimė kazanėt ekstazės,
  Ngazėllimth-tjetėr kokėrrs virgjėrnajfundme elbhėne,
  Pse trillie ish kredhtirė nė magmė turpi,
  Guximrish ia hajnuam si lashttazi-hambarqiellit...


  -144-

  Ngopja e dheut tė shpirtit me vetveten,
  Kimikisht mineral gjaku ka prodhuar pakohėsh,
  Grimgrimazi udhnajmalesh urtie,
  Ku profetėt iu thėrrasin zotat dritėtirės,
  Duke ia qashtruar krejt pastėrtinė arit tė fjalės,
  Kur tej na pret falmė zgafellash,
  Fabrikimi i ngucjes arratirėse fatalitetit,
  Pa u habirė pse fundēfundmi kaq thjeshtėsisht,
  Mbetėm veē njė birėzė etjeje thėthirse,
  Nė blindin e trupit superpasional,
  Prej monarkisė sė vesit s’di si shpuar flirtjetėve,
  A fshehur prej akrepit tė hobit helmtar,
  Pėr tė qenė dhe hiēnajie-ngopur,
  Yjuar epshbraktisjes sa larg guvė gojėheshtjes:
  Vagoni meritplot i instikticidit ē’burgor...


  -155-

  Meqė paskam ekzistuar qė ende pa lindur,
  Thelli rrėnjėndrrės sythdemoniane tė kushedi kujt njerkuci,
  E meqė kurrė vėrtetėtirės para se Uni tė ri’jem,
  Kaluar nuk guximkisha nga udhėshkrumbishta e shenjttive,
  E meqė helmnėpėrkė mė ish bėrė dėshira,
  Dikushi tė ma falte bujarfundmasi tollumbacthin e pėrjetės,
  Plumbi spermyjuar i njė ndryshkpushke befasie,
  Qorrthi m’u ngul nė kryqin ku po nguj sot-as hy e as xhind,
  E ju betohem pėr shpirt Dhéu e Prometeu,
  Asgjėnaja s’mė pėlqen mė gjelbėrnive tė zjarrnisė shterore,
  Hyrė kam nė portė tė grishės sa boll gabimtare,
  Qėllimit ardhimtar tė fatit ēdoēast pendesankuar lėngatazi,
  Pse qenka kaq premtindryshe-sa prapthor,
  Dhe pse fort mirė mė bindėn qė: s’kam tė drejta pėrgojimi,
  Pėr ē’ka, pa dashjen e Atit Krijor na u dhurua...


  -166-

  Humbja e ekuilibrit sa perfekt tė sė qeshurės arsyepa,
  Mė pas thjeshtė ka tė bėjė me dhėmbėt,
  Me ungjilltaren mbjellje bestytnipėrgėnjeshtėrt tė tyre,
  Ndėr baltrat e pėrgjakjes sė vetfatit ndoshta,
  Apo dhe me gjeninė plugbujkėzore tė njė dentisti,
  Sido tė jetė-udha do tė kobtijė shembje,
  Meqė urithisht shpate emocioneve paska erozion,
  E fjala-lavdpara-mbetet greminė aq iristhellė,
  Dhe nė memecėria guxuar pyet minierat e ēimēakizit,
  Pse kurorputhjet vargmal s’i bleron mė,
  E kurrsesive nuk ka si mė kafshon kurth ngėrēi ēudie...


  -177-

  Varrezat-eh sa lig katrahuruar tė rrethinave,
  Fundmi nė ankand i nxorrėn shpėtuaras trashėgimtarėt,
  Meqė mushkėrive fort kollplakura tė qytetit,
  S’po u delka i krahėrorit kacekth,
  Kėrmij ēapmermertė vilash do hėnargjendohen qarktirė,
  Kėrrusqare shpinės lotbraktisėse,
  E, ndėr orgjiadat e urimzenjave tė fatit,
  Kupa kristalediamantta pishinash do tė thyhen,
  Gjenitė vjedhur provincash do spostohen njė shekull tej,
  Pse krimba sykuq Rolls Royce’ash do lėvrijnė,
  Nėpėr kapilarėt zbrazuar prej kujtesės,
  E do gjelbėrijė epshi i njė re’kohe,
  Mbi zgjebėn e lėndinave ku tash veēse metri bredhėrin,
  Portat t’i blejė mjerit treg ēmimzi,
  Oh; sot mė lypet sa tepėr pėrkushtim borxh,
  Ndėr harta rrokqiejsh yjet mos i ngatėrroj origjinės nesėr,
  Kur mallmallkor tė rishhyj-po tek ty peizash...


  -188-

  Globi-rrotullohet jetshtjelltar boshtit tė fatit tė vet,
  Jo sepse deshi trillit inkuizicioni,
  Era trokthshkėndijon furimluginės sė qiellit tė vet,
  Jo sepse deshi astrologjive liria,
  Shpata kėrcen tejas millit tė vargmalgjakut tė vet,
  Jo sepse deshi ritual hakmarrja,
  Guri hidhet guxim nga flamuri i kėshtjellės sė vet,
  Jo sepse deshi legjendės flijesa,
  Verbimi kėrkon xixėllonjat nė dje’ardhmėri tė vet,
  Jo sepse deshi terrtirnajės dielli,
  Mėzthi i skllavėrohet frerėzimit tė zotėrisė sė vet,
  Jo sepse deshi arratirė pendimi,
  Dhe kjo grua kthen ku e braktisi ikona e kujtesės,
  Jo sepse deshi shtermė pasioni,
  Dhe unė, prangash po e ngujoj detin e ėndėrrimit,
  Jo! jo se pa pse-dashka lajthitja...


  -199-

  Dikush-heshturas mė trumpeton ende qė statuja e lirisė,
  Ish veē shpirti im herasi vjedhakur,
  Sheshefestave pushtuar nga zotat e orgjive,
  Pra, thjeshtė qenkam koordinata ėndėrrenjash-njė zogth,
  Kurrė pranguar qiejve nga puhizat,
  Dhe pse vallė i paskam po dritėrimēmatura,
  Tejmėrisht-hemisferat shkretėtimpafundtare tė vetvetes,
  Kufijtė pushtuar prej gamiles plakur tė syrit,
  Janė veē jashtėri e brendshmėrisė,
  Ku globthi po na i vuan dėnimet Pse’ve tė r/evolucionit,
  Rrokullimgabuari kraterit perceptor tė jermit,
  Pėrmbajtja e formės sė kaltėrimit-sa shpesh,
  Filozofikisht mund qeniegabueshėm kronikash lahuttare,
  Por ē’ka qelės nuk shteret kėnduari,
  Na ėshtė embrioni i fjalės e Ai-jam veē unė,
  Ngjiz farėn nė zjarr e rishmas e mbjell nė mitėr tymtaje,
  Vetė e inkuizicionoj zellin e-riciklisht e rilind,
  Ky i pa energjidytė pushtet-Krijimi,
  Tok-unė e shenjtti, toku-asgjėja e pakoha, tokthi-lotlavdi,
  E thomėni: si vallė, t’i dhuroj e blatoj jehona,
  Tellallit qė iknaj klithash na fatshan,
  Yjviseve tė sė vėrtėtės arratizvarruar-tash e sa pėrjetėsi...


  -211-

  Tejmė, pas kufirit gardhshkulaq tė fqinjit,
  Kishte ditė qė syrit tundimadhe po mė livadhiste njė zebėrz,
  Vithet brumdiellta m’a verbėrinin varr e qiej arsyen,
  Kofshėt eh-kolonada granitore tempujsh,
  Stėrgjyshnjerkėrve tė mij grekė ua kishte vjedhėruar,
  Befas me njė kėrcim prej balerine puhije,
  Shpinazi u kryq nėn gjunjėt e mėzthit tim tredhnishpėrthyes,
  Fort herėt lavdshquar-ē’turpėruar pėr degjenerimin,
  E kur guxim ia shqyen anėbreg pizhamat,
  Rinjoha po pelshterptėn e pakttradhtuarit kaqkohas,
  Punė satantare e sa mė s’ka meritakeqe,
  Mė ndyrenjė-jo! Mė zezare-jo! Jo!-mė kobndjellėse!
  Por, dhe s’ka mė fort mallkimligtė pse ende hidhmi e mbroj,
  Instiktlajthiturin hamshor eh sa fajpafajės,
  Hingėllirējerrė mbi piedestalin gropėzor tė shpagisė,
  Ballė frėngjie yjekrryer tė hakėrrinderorit,
  Teksa gazmendtie pushka s’di pse ndryshkur-hesht,
  Ku flladkaltren ngėrdheshtaz tė blozbrendshmet e zonjėzės,
  Qė, rishmėrish zjarrėron shtratin e pa zot...


  -222-

  Perlėzorja sferė e terrnajtirės sė kuriozitetit trilltar,
  Nginjėruar kapilarėsh me verė verbėrie,
  Rrokullohet shtegvjedhas mbi gjoksin e lehonės virtytmtare,
  E buzėt nuk druajnė t’i kullotin shpatesh agmėruar,
  Luledele aromndaluara qumėshti epshri,
  Gjurmė frikshkrumbore le pas,
  Tek mė fluturet thellsyri orbit’tekanjoze,
  Nėpėr rėnien frerkėputur tė lirisė gjithkahi honuar,
  Duke harruar pse me rrufetė e patjetėrsisė sa napalmėtare,
  Dėnuarazi ndėr flatrat ėndėrrore duhet tė kthehet,
  Etjebrishtė si vesa e prushėzuar-puthjes,
  Ku sondat e retinave flirtėrisht,
  Ngulen dherash perceptimi fort akulluar,
  E veē me qiejt premtorė klandestinazi dashurohen,
  E kurrė jo me lendinėn kaltėrimshterpnjė-tė Birit tė antiligjit,
  As me pronėn testamentuar biblikazi krejt fallcisht,
  As me palcėn dėshir’ilegalisht mbjelluar,
  Nga Ati i Tij me emrin X’ėzuar,
  Qė gjeneologjikes pemė s’i gjen rrėnjim,
  Po tundonjėtira rishmė ngulmon guximpapėrsėritė,
  Me ritmin harbor tė njė ofshėtire ndjellnidyshimtare ujvaret,
  Deri mbi bateritė kundėrajrore tė ligvesit ē’thuran,
  Eh sa tepėr poshtė zgribit tė arsyes-heu,
  Ku breshka kėshtjellon egoizmi,
  Pėrgjuar-ndėrsa festnajės misterin kurth,
  Bile thirrjevetėtisht ia kapėrcen fatit kundratabelat,
  Me kryqėzoret eshtra ngjethit tė pararendėsve vegiutopistė,
  Tash mė tepėr se dhe hyu yjmbrojtės i rrezikonjės,
  Pa ēati pėrkushtimi mbetur shi ē’bekimit,
  Zotėron strategji jo mė sizifore,
  E-Zjarr! urdhėron mitra besimit blinduar,
  Shpirtin fekonduar risėrish me embrion shpagenje,
  Nga perėndia pėrgjėrore e uni’t ekstremor tė ē’klerikcizmit,
  E veē tungjatjetira pluhurtare nderen djerranės tej,
  Nėpėr nervtelin tendosjekėputur udhėsie,
  Prej xhelozizma zogjsh emėrpa,
  Qė nė flokėt e sheqerit tė puhive tretijnė,
  Mbi lahutėn e kohės vėrtet baladimave sa penduar,
  Ku gremiset diellthėrrmuar irisi krejt xixėllishternar i perlės,
  Aortzbrazur nga zmeraldi thinjėran i lotit,
  Fundazi, pushuar sė mbiqeni mė kuriozitetit-Sferė...


  -233-

  Kufij ruajtjedomosdoshėm qenkan muskujt,
  Ilegalisht pėr t’i kapėrcyer pakohėsh klonin vetvetes,
  E pėr tė qenė guximit ku nuk mundet-urtia,
  Parzmore himnpaepme ēeliku pra, farkuar nė gjak ėndėrrishė,
  Nė rrjedhjen e kėrkimit busullthyer,
  Njėmijė milje yjepas besimit e pret gojza e detit,
  Etur pėr shtjellirat e elikave tė fatit,
  Tej ēdo shpėtimi tė lundrės dallgnajimverbėrt kurthirė stuhive,
  Po aq ia largm ishullin thesaruar mbėrritjes,
  E ndėr gjymtyrė vegimi rish vizatohen vrigfluturimthit,
  Hartat qė, vėrtetė e si kurrė nuk na shkelėn...


  -244-

  Elektroshoti miklimtar i perceptimit,
  Mė bėn hidhuri tė klith prej thirrnive kohpenduese,
  Ndėr mjegullira shpėtese gurgulluar,
  Me ritmin tymtar tė zjarrit vrapuar tokthi-eh nėnė,
  Rrafshirat erozionuar prej dhembės,
  Brenda njė ēasti i gjelbėron ky lakonizėm gjaknaiv,
  Tek i lypnon fatalitetit njė urė kahre,
  Pėr t’i riardhur nė mitėr mė me entuziazėm botės,
  Nė njė ngjizje fé’mundtare mėshire,
  Tė fantazmėfaljes mberthyer thonjėrive lamtumirė,
  E lahutat e syrit perėndive eremitur,
  Nėpėr tehun tendosjevetėtimuar tė fundvėshtrimit,
  Kurora lindin me korbėrina tingujsh,
  Ooo Atė! lebetiset krismathyeri kupa e gjithėsirės,
  Dehur ligonje me helmėtira shpage,
  Por ja qė shenjttorėt qenkan tėri krijuar veshbaltė,
  Arsyeverb/gjunjzbuar/shpirtmohues,
  Pėr t’i kuptuar veē njė grimė genshkakun tė qenit:
  Pemė dashurie a rrėnjė tek prindėrit...


  -255-

  Deri pas mohimit tė kushtetutės sė turmės,
  Shpirttazi t’i pėrkasėsh vetvetes,
  Nga kudhra e eshtrės e tej lamtumirit krua!
  Veē kjo ide m’a dhuron parzmoren e guximit ēmendan,
  Kurrė! tė mos prehem rish nė fron mėkati,
  Mes lavdmadhes kėshtjellė bote,
  Ku grackė ēdo shpinporte instiktbrendshme,
  Njė pabesi pret bujtzemre mes altarsofre morali gjakur,
  Por, ja qė jam sa larg trokitmės sė vdekjes,
  Ngujuar urės sė iluzionit pėrjetor,
  E sigurisht jo verbimbardhė nė kah armiku,
  Ndoshta ky fundkurth mė qoftė i tejgjalljes-kryemisteri,
  Pse, dhe nė jam pushkė-s’jam nė syrin tim,
  E uvertura s’do violinė pa numėr,
  Kur fatpashterive i thuroj kakofoni vetmimit...


  -266-

  Perėndeshzės sa fort sovrane tė sė vėrtetės,
  Nė gen tė besimit ia kam lartuar tej yjėtirash tempullin,
  Pse mbetet zgjua pa zulmėri trashgimtarėsh,
  E kurrė nuk guxova t’i shtroja udhėtirė,
  Malit tė inisiativės pushtuese deri utopizmit ku dritėron,
  Ama gjarpėranikėt profetė-fesė sė idealizmit,
  Gjetur ia kanė kohkahera verbtirės shtegnajat-e s’di si,
  Dhėmbė e thonj ngulur gėzofe stuhishė,
  E veēse kujt ende nuk ia merit as vegimnaja,
  Mėshirėn, Altarin, Skeptrimėn, Fatin, Miklimėn, Shtratin,
  I falen trishtas ē’shenjtėrorit kryq tė vetvetes...


  -277-

  Veēse unė mund tė jem gjaku yt ndjellimkeq,
  E radioaktivitetin e gjithkah errmisė,
  Pėrēuar thellit t’a kem deri nė eshtra zemre,
  Pa tė t’a tregur flamurimin piratesk,
  Vizatuar tej nėpėr qiellti shpirti,
  Pritja aortėn tė lutem fatit qė ende eterisht na lidh,
  Pse kobi na lindi veē pėr njeri’tjetrin,
  Po hemisferave hėnėkundėrta tė po njė ame ligme,
  Mbyllma pra portėzėn e tunelit,
  Ku hyj pėr tė t’a injektuar dhuratazi,
  Ēdo ēast-heroinėn ndaluar tė mosmungesės,
  Apo ti mė qenke imi gjak shpreskeq,
  E, kurrė nuk po m’a nginj etjen dėshirimtare...


  -288-

  Ja-pėrsėri njė majskarpello nėpėrkėrivegimuar syri,
  Shmprehur prej mosnėnshtrimit tė pėrkėdheljes rutinzvarre,
  Diku tej gjakuar bistaku i njė qeshjeje vjeshtdjegur,
  Pakėputur nga gėrshėrėt e etjes drojtjane,
  Yjeruar-dhe njė akuarium vetmie,
  Pakohazi-pritur fantazmėn e artėpeshkut braktisės,
  Teksa kjo oshėtimshpellė panikjoshtė gėzhoje,
  Penduar e paska guximherėt eremitin pasmė’pa tė plumbit,
  Gjithtej harku i qiellit kordvetėtimash tendosur,
  Kund si s’po e gjen olimpit shigjet’helmtėn e rrufesė,
  Fshehur kroit shterzan tė kujtesės,
  Bile as mitėr varri nuk paska nė tė ungjijve premtima,
  Shtatėzania pambėrrirė e farngjizjes sė zjarrit,
  Sidoqoftė, po na lypka shtratin flirtpashpėtueshėm tė faljes,
  Perėndeshza heshturi e divorcuar me qėllimin,
  E-fatfundthi biologjisė (r)evolucion’naive sė dritės,
  Larvėza emėrpa e kėngėzės sime,
  Qė s’po mund t’a kapėrcejė kurrė ylberin,
  Klithtirės t’a rinxirosė uraganin impotent tė arsyes,
  A ndoshta t’i bindė kurthimadhuritė e féve kauzgalaktikore,
  Flladflur-orgjishenjtve dėshirazi puthjesh t’u flatret...


  -299-

  Fort bukurisht ardhmėtira profetikore yllpangjizur,
  Njė molle farėdielli i pėrngjet,
  Ushqyer tėrtej rrėnjėve tė errtirės-eh sa bujaruar,
  Me duart njerkore tė nevojės,
  Prej akullnajave xhunglore tė sė sotmes,
  E dėborėn e tė djeshmės harruar pa shpirtshkrirė,
  Majė pemės sė qiellit besimor,
  Me kafshimpistėt thonjė tė trillinstikteve,
  Ngulirė gjirtokės sė shpresės,
  Nga brezni paflamuruar nacionalizmash,
  Ku hiri i kujtesės ritualisht krejt po na ē’zjarrmon,
  Thjeshtinė e tė qenit bij argjili,
  E luftrat fatehumbura na bindin rishmas,
  Pėr tė fituar shpejt do sajojmė beteja ngadhnjreja,
  Ku agut do t’ia patinojė florirazi fytyrėn,
  Kremi i gjaklimfės sė asgjėsė,
  E ēuditrisht prushtimnajat e bronshitit emėrgabuar,
  Do t’ia ngrohin penecilinshėm shėndetin,
  Por, ndėr atlasėt nekrologjikė,
  Pėrshpirtet qė e mpak njė kanser femėr,
  Prej ditės sė pas gravitetizmit,
  Kur nisėn tė shenjtėn zemėr t’ia brejnė ligshtirasi,
  Nė ēdo atom tė mbiekzistencės surreale,
  Krimbat hyjnorzuar politikanė,
  Megjithatė, akademisht prapė gjunjimuari betohet,
  Po nė fé’tejmen epokė lavdie,
  Ku vetė do adhurohet ringjalljes-naivisht sa bukur...


  -311-

  Arkimedi, kur lignajtirės e deshi pėrdėlluaraz botėn,
  Frikėsuar jashtė saj zbuloi njė pikėzė-idenė,
  E shpirtfshehur saj: njė levė-njeriun,
  Gongparit ēast klithor rendur ndėr brirė armiqėsimi,
  Nė qėllim tė vet edhe mund t’a greminoste,
  Thelli njė kat mė honuar tė parajsės,
  Ku tash ē’mbytėtin lashtazi pa pasrrema shpresimi,
  Por orbittarin bosht kushtėzor tė perėndisė,
  E njihte yjive hiēthi-aq sa edhe fatin,
  Duke qėnė kauzės sė mėshirės kuota zero,
  E dy kahėve numerikė tė maratonave tė mbiqenies,
  Nuk mund t’ia harroj pėrgjėratėn ndjejtarit,
  Meqė ungjillėzimit po e kam ende nun shtegbekues,
  E ca mė fort pse parimi i frymės shenjttore,
  Ende keqth ia imiton teorinė nė krejt pėrmasrrėnim,
  Pse, mė trond t’a flak nė falmė rruzullimin,
  Mes tempullnajash bujarishpėtonjse,
  Kur po me kėto mallkimlavdta duar e varra,
  Bile, tok me tė dyja mundėsitė gjunjare tė rebelimit,
  Oh jo! sa Ai s’do dij t’a adhuroj dot,
  E pendimazi t’a ndėshkoj dot: Jo! po sa Ai,
  Ndyrėsirnajėn verbpraruar ku jetoj dėnueshmėrisht,
  E po mashtroj si krejti trilltjerėt troē,
  Nė gjuhėn e genit fajezanafillazi ē’thurtuar:
  Kjo karakatinė kreniturpi skalitur nė ar drite-s’tutet...


  -322-

  Kur ndėr amfiteatro lavdimi ngulmoj tė luaj viktimėn,
  Kund kėshtjellės si vallė s’e gjej xhelatin,
  Kur gjaku gurra retinash mė bėhet kaēurrel gjykonje,
  Tej porte qerpikėsh arratisen spektatorėt,
  E mirazhive kuqėlore anijemakthet thelli u plluskojnė,
  Idesė-kur satėri ia vetpret duart flatėrzuar,
  Nuk ka skenė, sufler e polic pėr ritmet entuziazmore,
  Kur blej dramaturgun thuaj krejt badiava,
  S’po dėnjon tė shitet as me platin hėne regjisor krimi,
  Kur tragjedia ē’alibive gaztėri mė dhuret,
  Tok me vajtojckore fantazmash kohėve shtegkthima,
  S’paskam larvės pasioni mėkor nė shpirt,
  E zellit kjo tregon qė qėllimesh ende nuk kam rilindur,
  E jo! kurrė s’do vdes kalendarit fatēarttė,
  Ku shqiponjizmi adhuron gjarpėrizmin e-anasjelltas...


  -333-

  Preferoj tė rimbetem i ftuari grishėmparė i nderit,
  Pėr ēdo banket gjakshampanjtė llogoreje,
  Organizuar pėrshpirtjesh prej shpaginesėrmeve kujtime,
  Por si pėllumbth paqmėtar qė ē’mėkaton,
  Nėse i arratisen fundmi prej shpirtit kauzvajtojcat,
  Apo dhe po t’a braktisė festash def’qielli,
  Tok me naivin ritėm entuziazmi,
  Pas vetėtirflatra hienishė atdhepanjohura,
  E kurrsesi jo si lajmėtarth dantesk i kthetrimferrit,
  Qė terrie as vetakuzohet pėr herezitizėm,
  E as guxon mė tė mbrohet prej blasfemitarėve vėllezėr,
  Shndėrruar nė barinj engjėjsh religjionzinj,
  Teksa psallttin nė emėr tė frymės amėshenjttėruar,
  Thjesht pra sot po ju lypnoj edenianshėm,
  Veē njė guackė saturni shtėpize,
  Qoftė dhe dallgfundėm njė lumi dafinash,
  Ku-rish t’i rimbledh apostujt e pėrzėnė nga grigja,
  Me portėn nė krahėruar dielli plagklithtar,
  E njė krua konstelacionesh mes eshtrave tė kreniparėve,
  T’u drittė zambakuar ylberisht nė prehėr,
  Im bir tė dijė ku helmas t’a mėkojė zhurimit etjen,
  Me plazmėn genzjarrėruar tė fisnikėrimit,
  E njė lishars rrapbesimit nyjzuar,
  Ku tė pėrkundė puhishė muzgu ėndėrritė,
  Rruaza varur nė pėrqafimin mallhonėtar tė hėnės,
  E gjithkahkund kohės-veē pjergulla yjesh,
  E trėndafilė shtojzovallesh ndėr pėrrallza dashurishė tė ra,
  Pse universi pėr perėndi njeh po korbnitė,
  Pėr t’a mbrujttirė me nektarin e arsyes dyshimėn,
  Sepse pėr djallin nėmhyjnor tė sė vėrtetės,
  Zot tash nė parajsėn e mizeries,
  S’ka si t’iu harrohet thonjsh ē’ju shkrova,
  E ē’ka ju thashė lashtti kur gjarpėr ende nuk kish,
  Nėn primitivin gur parabiblik tė filozofisė,
  Oh, patjetėr nėse iu verbthėrret lavdit profetesha vdekje,
  Jet’tejmė, po si mua-ullinjėzuar t’ju gjejė,
  Ninullash legjendnajardhme tė djep/altarit fat’tuaj...

 19. #19
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  SONETET E KATRAVE


  -1024-

  Gjithkush pėrtyp mes kopėshtit tė vet tė mendjes lakra,
  Ē’ka mbolli ditėsh premtore pranverimit tė zotave,
  Tash gjelbrur me palcė ėndrrash e tė kushtimit gjakra,
  Pjekur e vjelė, shkelur e vjedhė djerranisht kohrave.

  Grishballit i dritės plug vrapon begatash nė baltra,
  Arsyeja thur flatra e fatfundmi u ngjan korbave,
  Dėshtonjat sado varr mermeresh rish kadavėrvarfra,
  Kur dhe shpresat ēerdhe sokolėsh u bien trisht lodrave.

  Pėr njė premtim mė agresiv e njė falje mė sublime,
  Emėr lumturonjash kurrė pa kryer kalendarėsh,
  Kush pa i akuzuar pėr pasione shpagmarrėsh.

  Thėngjijve po i fryj dhe unė dhe pse ngrirė tundive,
  Teksa lepujt mė hanė ēdo gjeth tejdherash pėrēundnive,
  Kur tokth me hijet e dashuriēkave vallzoj shandanėsh...


  -1034-

  E syrit kornizė nuk po m’a nxe tėndin portret,
  Mahnitur lumturonjės shtoj dhe njė qiellth tjetėr,
  Mė ravijzohesh ėndrra’ardhshėm si tė jem profet,
  Pėr sė njėqindti rilind nė njė dashuri mallvjetėr.

  I fjalės grafik mė ve nė dyshim nė jam poet,
  Kur metaforės limonshėm m’i kaltėron prehėr,
  Reale yjvezullon e s’u bėkam dot konkret,
  Me mėndafsh pėrkėdhele tė thur fllade joshgjelbėr.

  Penelat e kaēurrelave mbruhen si pjergull,
  I llėrėve mermer si letėr pa rimėzuar,
  Muzikėn e muzgut shpėrhap nga kroi nėn sqetull.

  Pėllumbat e trishtonjave nga m’ishin mėrguar,
  Kthehen shend e pena makthtare t’i ve mbi vetull,
  Drithrim! sa nga ky mirazh ngel vetėm rishm lėnduar...


  -1044-

  Po na hajnin ēdo ditė imja mike, idetė dhe ritmet,
  S’ėshtė poetikė kur thonė se na thėthijnė dhe shpirtin,
  Duan bjerrėsisė ligsht e lotit mollė tė na vetkrimbet,
  Vezullim shtigje krenisė gėzofshėm tė na shtrojnė ziftin.

  Por, ku dijnė tė burojnė s’ka si tė shterin luzma himnet,
  Hidhėronjat dhe kur biblisht ngjallen imitojnė keq ritin,
  Vdekja ēdo pėrmase po vdekje mbet e kurrė s’i besniket,
  Jeta grabitur-tjetėr jete, do t’a shpagojė shend trillin.

  E ja qė tash duhen vuajtur gazmet qė ishin veē tonat,
  Gjurmė trokthira arrative s’u ndjejmė dot as jehonat,
  Duart e kohės dijnė dhe tė na i fshehkan begatirat.

  Mos u panik kur shoqkat imitojnė nėpėr frone zotat,
  Si unė qė s’habij kur mė dhurojnė shpatėn dhe tradhtirat,
  A s’qenka lumturim tė qeshim nė njė kor me dhembat e klithat?!


  -1054-

  Pres fshehmshtegut dhe pse pėr tė mbėrrirė ka njėmbėdhjetė,
  Nė grishmėvirgjrėn kupė tė trėndafilit puthjeēmendur,
  Kėrcyell kohe kacavirrem gjemba ēastesh makthtmerrtė,
  Ti je e nuk mė je limfė gjelbėrimjetės palcshterur.

  Kur befas oqean syrit vetėtimat i thur velė,
  Zeztaret fluturza vetullash drithrojnė ajrin heshtur,
  Fjalėt m’i hedh kėmbėsh si njė ortekth energjimistertė,
  Guxim s’ka tė tė kthejė shkėndijzė’zemra dhembash ndezur.

  Ngėrēarja gjuhė m’a nxjerr gjarprin prej gurit ku rri strukur,
  Nesėr them do t’i fal kore bletėsh q’adhurojnė bukur,
  Patericat e dėshpėrimit mė rikthejnė nė ėndėrr.

  Padurimin tė disiplinoj e kam fort tė pamundur,
  Verbėrisht ndjenja nė kupė tė mendjes-verė epsh’shthurur,
  Kur do mė pijė veē njė pikė trillave drerka zhgjėndėrr...


  -1064-

  Njė agu s’t’a gjeta ullirin majė tė mendjes tarracė,
  Mė rrėfyen se kish zbritur tatėpjetė zallit tė humbjes,
  Eh ē’gjelbėronja mė ka lėnė mes tė zemrės kanavacė,
  Vėrtet ke mbėrritur nė ferr moj guximtare e pamundjes?!

  Nėpėr gjurmė hapash malli pas tė ndjek ėndrrave pacakė,
  E di qė kur tė tė mbėrrij ligmė do tė jem mplakur shkrumbjes,
  Dhe ti thekrishtė thinjbraktisur do tė jeshė cakpamatė,
  Si vallė do tė tė njoh mes thėngjijishtes shpirtshuar shthurjes?!

  Nėse dy krahėsh tė sė njėjtit kryq do kėrkojmė tokth falje,
  Pėr zambakėt e mirkuptimit kurrė mbjellė liqenj lotėsh,
  Do ketė kohė pėr t’i korrigjuar stonjaturat ndėr qarje?!

  Aq mrekulli do m’a zbresin profetėt qė rishmė parajse,
  Tė tė bind tė kthehesh shtėpi makthit e si zot tė mė njohėsh,
  Kur si sot dhe unė si Zoti do tė tė dua nė ringjallje...


  -1074-

  Ngulmim bėj sikur dua tė t’a blej sot me ēdo vlerė,
  Nė ēdo negociatė rish i thur lavde kuletės,
  E ti hiqesh sikur nuk shet as moral e as nderė,
  Gazmirė tuj i thurė ode jo pjalmit por bletės.

  Kur ti m’a ofron ndjenjėn sa pėr njėmijė tė tjerė,
  Kundėrshtoj dhe pse ky kushtim mė lumturon pėrtherės,
  S’tė bind dot pse ankandesh s’i kam nxjerrė ėndrrat mjerė,
  Veē meritshėm po kėrkoj t’i dhuroj skllavnimė besės.

  Kuptimat heshtin kur instiktet na flasin njė gjuhė,
  Indiferentizmi vetėtin flatrat kur ndėr gjunjė,
  Shpirt’shpirtit do i binim hir nevojash vullnetfshehta.

  Ja qė veē hije kėnaqėsive u ndjekim gjurmė,
  Dhe pse vullkanė epshesh zien kratereve zemra,
  As ndėr lojra gjasmesh si joshja nuk na i shkėmbenka...


  -1084-

  Pėr tė na shpėtuar prej tė pėrditshmėrive kurthe,
  Nga krejt tė territ rrjeta qė na hedh kėmbėsh kjo jetė,
  Veē njė njeri di fatflij tė tė ndihmojė pa kushte,
  Dhemb’barabarti qė na dashuron me tė vėrtetė.

  Diku e kam tė fshehur e mė duhet t’a gjej ngutje,
  Qė tė mė nxjerrė t’a bind prej shpirtėrores humnerė,
  Dallgēelikun e tė vetit gjak deri nė pamundje,
  Venash nga mė braktisi shpresa guxim tė m’a shtjerė.

  Me besim se nė tė njėjtin ashensor sakrifice,
  Marshim do t’a mbaja mbi shpinė tej kufij pavdekės,
  Nėse pa mua-pėr mua, po i kėrkon Ejfel ndjenjės.

  Jo pėr t’i mbėrrirė jehonkėmbanat lartėsive,
  Kur dhe shenjtėt u qenkan braktisur prej iluzive,
  Por, pėr tė ridėshmuar gjelbrat matanė ur’brengės...


  -1094-

  Kur dhembon shpirti-zemrės njėqind thika s’mė thonė asgjė,
  Dialekt s’u kuptoj as lotėve tė trėndafilave,
  Ritmesh muzikzeza veē minjtė mė vallzojnė nė magjė,
  Performancat e dritės mė arratisen prej shqisave.

  Kur dhembon shpirti-trumpetat e sfidės s’mė njohin paqė,
  Hambar mendjes me zjarrin kacafytem klitha drithrave,
  Druaj tė gozhdoj kryqe premtimi pėr shenjtėt hutaqė,
  S’i ndjej dreqėrit si mė bėjnė ziqe thellni mishrave.

  Kur dhembon shpirti-lumenjtė s’mė dallgin ėndrra por kobe,
  Ferri mė shfaqoset aq rimabukur ndėr terr e joshje,
  Pėrjetėsira mė ka vlerėn e letrės higjenike.

  Kur dhembon shpirti-fati mė hidhet nga ēdo rrokqiell moshe,
  Hipnozistet e shpresės ngjajnė me magjistrica mjerike,
  Dashuria mbi njė rrafsh ē’magnetizuar-kahsferike...


  -1104-

  Pse s’mė ndjek pas tok tė gazmendim nė iluzion,
  Nė njė kėshtjellėz shpirtėrore mbrujtur florinjtė,
  Ku antiviruset nuk kanė asnjė funksion,
  Si sot na ruajtkan tek ky realitet ndjellzinjtė.

  Grish nė mua e tė premtoj tė hyjve fuzion,
  Jo kallpen harmoni ku solisten krenisht minjtė,
  N’emėr tė gjuhės sė vet liria na kufizon,
  Kur s’e kuptojmė qė ekziston vetėm ndjellshndrimtė.

  Nė njė Eden brenda nesh qė s’po e gjejmė ende,
  Mė kot e kėrkojmė gjeografikisht gabuar,
  Ndėr gradė universi as yjtė s’paqkan shende.

  Si vallė ėndrra’ėndrrės s’bujtim strofkash paēmuar,
  Tė zotave ritėm tuj humbur rock&rroll jete,
  Guxo hyrmė portash vegimi, femėrz shenjtuar...


  -1114-

  Po bashkjetoj me njė dhembje kafshimhientė shpinore,
  Trupi nė ēdo kat mė pėrmbytet nga rrufe alurenjash,
  Por, mė pasionthiktė mbetka kjo dhembje shpirtėrore,
  Energjia nė ēdo vertebėr loti mė ēmendet nervash.

  Njėqindfish mė ligmther dhembja e dashurisė trishtore,
  Kur tornadot e mungesės kridhen mes oqean heshtmash,
  E pa matematikė veē e humbjes dhembje brishtore,
  Pėr ritėmpakthyerat vallzime jupiterė qeshmash.

  Ja qė filozofia ka ndot pėr mbeturinat dhembore,
  Merret me fisnikėrimat nėpėrkur gorgash rrembore,
  E me formulat abstragore lindur pa am’ e atė.

  As menēuria s’denj tė bėjė pazar instiktmjerore,
  Me epitafizma dhemburishė qė s’njohin kurrė mjaftė,
  Tė arsyes biblioteka llohės ia veshin zjarrtė...

 20. #20
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  NGA William BLAKE
  TREMBEDHJETE TITUJ TE TJERE


  ne shqip nga
  Net ISVEIZI
  1 TIGRI

  Tigėr! Tigėr! djegur shndrim
  Pyllit tė natės shkrumbim,
  Ē’dorė, ē’sy i pavdekshėm
  Simetrisht tė ngjiz tmerrshėm?

  Nė ē’thellėsi a ē’qiej
  Po i shter tė syve diej?
  Mbi ē’aspirantė krahė?
  E kujt dorė kap zjarrė?

  Ē’shpatull vallė, ē’art jetės,
  T’i pėrdredh muskuj zemrės?
  Dhe kur ēmendurisht nis rreh ,
  Ē’panik’krah, ē’kėmbė frike?

  Cili ēekiē e ē’zinxhir?
  Ē’furrnalte mbrun trurit hir?
  Ē’hallk’ fuqie, ē’ēelik pra,
  Tenorin ze thonjsh klithma?

  Kur yjet heshtat flakėn,
  Njomėn lotėsh parajsėn,
  Qeshi kur pa krijimin?
  Tė bėri dhe ty si qingjin?

  Tigėr! Tigėr! djegur shndrim
  Pyllit tė natės shkrumbim,
  Ē’dorė, ē’sy i pavdekshėm
  Tė mbrujti simetrisht tmerrshėm?


  2 ABSTRAKTABSURDI NJERĖZOR

  Keqardhje nuk do kish mė
  Nė s’bėnim tė varfėr dikė;
  S’do kish mė as mėshirė
  Nė lumnen sa ne tė gjithė.

  Dypalve-paqė frika,
  Kur egoistet dashnija:
  E keqja pas thuret lak,
  Tek karrema shpėrndan merak.

  Ulet tė shenjttit panik,
  Dherin rrebeshlotėsh lag vrik;
  Nis mbin pas poshtėrsia
  Poshtė kėmbėve tė tija.

  Shpejt hap terrmadhen hije
  Nga misteri krye trille;
  Krimbin toku dhe mizėn
  Me mister u mėkon sqimėn.

  Dhe lind frutin Mashtrimi,
  Mallkim’ėmbėlth goj’urizmi;
  Dhe korbi thur folenė
  Hijes sė tij ngujur thellė.

  Zotrat e detratokės,
  Gjurmin Pemėn gjenezbotės;
  Por sa kot shkon kėrkimi:
  Rritet nė tru njerėzimi.


  3 LONDRA

  Kottem rrugėsh qėkuri njohur,
  Fam’madhi Tamiz rrjedh kaq pranė,
  Kqyr fytyrash qė takoj-ftohur,
  Shenja trishtesh, dhembje gjithanė.

  Nė ēdo tė qarė tek ēdo burrė,
  Nė ēdo lot fėmije panikur,
  Nė ēdo zė e nė ēdo ēensurė,
  Gjegj tė mendjes pranga kalitur,

  Ja ējerronja e oxhakfshirsit,
  Tmerron kishat nxirė marazi,
  E ushtarit pasthirrmė fatligshtit,
  Gjaksisht rend nėn mure pallati.

  Por, ē’mė tepėr dėgjoj mesnatės,
  Mallkim’ i tė resė kurvickė,
  Sapo lind shkatrron lotin afshės,
  Vyshk sėmundjesh shtratin martesligtė.


  4 WILLIAM BOND

  Si ēmendonja po mė duken vajzat,
  Mendoj trisht sikur duan tė vrasin,
  William Bond do vdesė i pa fat,
  Vėrtet sėmundjes lėngon fort mallkim.

  Nė kishė shkoi njė mėngjes maji,
  Pritur prej Zanave, njė dy e tre,
  Por Engjėjt Mbrojtės I zbuan pari,
  Nė shtėpi kthen mė I varfėr se ē’qe.

  Nuk doli mė livadhit a fushės,
  Kurrė s’shkoi nė qytet a fshat mė,
  Re’vrertė pis pragut kthen pėrhumbės,
  Ngujet nė krevat plandosur paqmė.

  Dhe Engjlli Mbrojtės tek kėmbėt e tij,
  Dhe mbi krye me njė Engjėll Mbrojtės,
  Dhe nė mes njė shkrumb’zezė re errmi,
  Dhe mes sėmundjes njė burrė ofshės.

  Dhe kish Mary Green tė djathtės dorė,
  Dhe ish motra Jane dorės sė majtė,
  Rridhnin lotėt sterr’resė nxironjė,
  Dhembat burrit t’ia shpinin largmė.

  “Oh William, nė dashuron tjetėr,
  Njė tjetėr mė tepėr se Mari shkreta,
  Shko merre pėr grua tjetrėn femėr,
  Dhe Mary Green skllave i bėhet mjera.

  “Po Mary, njė tjetėr ēmendur dua,
  Dua njė tjetėr nga ti mė shumė,
  Tjetra do gėzohet si imja grua,
  Po ē’tė bėj pas me ty-medet unė!

  Pasi je zbeht’hirmja Melankoli,
  Ftoht’shkėlqim i hėnės jotja kokė,
  Ajo freskėt kuqshkėlqen plot trondi,
  Ndėr sy dielli i rrezon kurorė.

  Drithron Mary, Mary shndrrohet akull,
  Mary tej ra djathtas dyshemesė,
  William Bond, motra Jane vagullt,
  Zor t’I shpėtonin Mary’t flijesė.

  Kur befas u ngrit gjendur papritur,
  Tė dashurit William-krahdjathtė,
  Tė djathtit krah tė krevatit ē’ligshtur,
  Krejt i saji William Bond pranė.

  William Bond’it Zanat kryesh flatrur,
  Kėrcyer kokė saj shndrirė qarknin,
  Joshbardhės nėnkresė tejm krah’hapur,
  Dhe Engjėjt Mbrojtės e lanė shtratin.

  Mendoja se diellit jeton ndjenja,
  Por oh! gjallmon nė verdhmėn e hėnės,
  T’a gjej dashurinė ditve palcnxehta,
  Por, natės qenka mikpritse ėmbėlths..


  5 ENGJĖLLI

  Njė ėndėrr pashė! ē’tė jetė?
  Trisht’ve isha mbretėreshė,
  Mbrojtur nga njė engjėll mirė,
  Fat pa tru-mashtrim’mjerimtė.

  Ligsht qaja natė e ditė,
  Ai mė fshin lotėt shndrirė,
  Qaja ligsht ditė e natė,
  Gazmet fshija zemrės bardhė.

  E flatrat ndezi tej shtegtim;
  Agu kthehet kuqpashterim;
  Lotėt thava, frikrat urta
  Me mijra parzmore e ushta.

  Shpejt engjlli mė erdhi sėrish;
  Armatosur isha mėrish;
  Pse rinia m’a shteri kohėn,
  Flokėt gri mė makthnin kokėn.


  6 DHOMA PREJ KRISTALI

  Virgjra mė ze pyllit thellė,
  Ku kėrceja ngazėllenjės,
  Kabinetit tė saj fshehtė,
  Mė mbylli me t’artin ēelės.

  Flori shndrinte Kabineti,
  Rrezim perlash e kristalesh,
  Brenda tij njė botė shendi,
  Emblej nata hėn’livadhesh.

  Pashė atje tjetėr Angli,
  E re Londra tok me kullė,
  Tė tjera: Kodrat & Tamizi,
  Kopshti Surrey nursashumtė.

  Si ajo-zonjushė tjetėr,
  Akull, mjaltė, shkėlqimlargėt,
  Trefish virtytet ngjizmvjetėr,
  Oh ē’frikėmbėlth drithmėqashtėrt.

  Oh ē’trefishe buzėqeshje,
  Mė mbushi sa shkrumba flakė,
  Pėrkulur t’a puth ndjenjdehse,
  Njė trefishputhje marr prapshtė.

  T’a ze Sekreten Formė-s’mund,
  As egėrsisht duarzjarrmtė,
  U thye Kabineti Kristalshkrumb,
  Bėhem foshnj’ i qaramantė.

  Mes pyllit voglush lotligmė,
  Qarsja grua u shtri zbehtė,
  Dhe jashtė nė ajėr rishmė,
  Vajesh mbusha erėn krahlehtė…


  7 * * *

  “Le tė hapen bordellot nė Paris,
  Kėrcimshkėlqyese, dritlarme,
  Murtajėn zgjofshin qytetit ofshpis,”
  Flet Mbretresh’hirma mes France.

  Mbreti u ngrit mbi tė artin divan,
  Vrig thotė sa gjegj kėtė lajm titan:
  “Ēonju, ēapni-trumpeta, daulle,
  T’uriturit ngrėnshin kore, krunde.”

  Dhe pas dha njė tė madh solemn premtim,
  “Njerėzit nuk dua t’i vras ē’nderim,
  Por nė rebelen ferri i pret trisht,
  Tė shkojn’ u duhet njė zile e prift.”

  Ati i askujt aherė,
  Kollet, gromsin, ze tė pjerdhė,
  E tha, “Po vdes tė pres, tė qėndroj e pikturoj,
  Aq tepėr sa dhe luft’ e kasaphan’ adhuroj,
  Mė kot lutje dhe brenga,
  Kur sjellin ndėr dhera,
  Tė dhjetmijve gjak luftėtarėsh nėn shemba.

  Sapo preku Globin-e Francės Madhni,
  Nga petk i saj murtaja lėshohet marri;
  Por e jona Lavdė zgjatet pėrmbi tokė,
  Dhe krejt adhuronjsit e qarkin kurorė.

  Fayett’i-mbretit Luis nė krah,
  E sheh tek lėviz dorėn,
  Uria shpejt shpėrhap nėma,
  Frut’tokės sjell sqotėn.

  Fayett’i sheh tė qeshė Mbretka,
  E syrin ėmblak pulit,
  Dhe ja-murtaj’ flatrimshpejta,
  Rrug’rrugėsh fort ēudit.

  Fayett’i kqyr Ēiftin Krenparė,
  Zinxhirlotit lidhur mjerė,
  Por heshtur qan ngashėrizjarrmė,
  I ruan nga tė tjerė.

  Fayett, Fayett-bler’ e shitur,
  Shitur jotja ardhmė,
  Tej flak tė keqen lot’hidhur,
  Kėmbim dhembės paskajmė.

  Kush ndėrron tė tijėn vatėr,
  T’i rrijė tjetrit dere,
  Kush shkėmben bukėn grurpastėr,
  Me tė burgut dysheme?

  Oh, kush buzgazet detveriut,
  Ndjenjkeqardhje klithmstuhisė,
  Ndėrrohet bebja salindur,
  Me qenin pas portshtėpisė?


  8 MURGU GRI

  “Po vdes, foli nėna, vdes ndėr duar,
  Mė vdesin fėmijėt buk’munguar,
  Ē’do thosh mė tepėr Tirani ē’mėshirė?’’
  Murgu u ul tė gurtit shtrat trishtė.

  Gjaku kuq pikoi prej Murgut Gri,
  Plagosur ish krah’kėmbė krejt burri,
  Kėrrusur, kėrcinj e supe prore,
  Posi rrėnjėt e pemėve tė moēme.

  Syri thell’shteran, loti s’kish rrjedhė,
  Flet njė gromsimė prej dhembjes nxjerrė.
  Ligm u pėrqeth mbi krevat dridhėrim,
  Pas tha trisht gjysmėzėri hidhėrim:

  “Kur komandoi dorshkrimin Zoti
  Or’studimesh zemėr mesnatsqoti,
  Mė tha: ē’shkrova duhet tė provojė
  Ndalimin e ē’ka desha mbi Tokė.

  “Im vėlla mes dy muresh vdiq urie,
  Lot I bijve shpirtin m’a bėn thėrrime,
  Pengimash hedhur pėrqesh zinxhirin,
  Pėrkulur ua shpėrfill torturimin.

  “Ati yt nxorri shpatėn nė veri,
  Me mijra tė fortė marshoi shkrepti,
  Nė ēelik yti vėlla ngjeshmharbim,
  Ligash qė ndjenė bijt’ e tu-shpagim.

  Por mė kot shpata, harku fort mė kot,
  Me to lufta s’mund tė kurrfundė dot,
  I vejushės lot, Lutja e eremitit,
  Mund t’a ēlirin botėn prej frikimit.

  Pse mendimtar qenka lot’ i vjetėr,
  Dhe psherėti shpat’ e Mbretit Engjėll,
  E DhembjeMartirit HidhmGogėsimė,
  Shigjetė nga Hark’ i Plotfuqishmė.

  Krevarin gjen e Hakmarrjes dorė,
  Ku Tiran’ i Purpurt prehron ngrohtė,
  Hekurt i thėrrmon kokėn Tiranit,
  Dhe vend tė tij u bė Tiran fatit.


  9 E ARTA RRJETĖ

  Tre virgjinka ditės fundmė:
  “Pėr ku djalosh, po shkon kundmė?
  Dhembjen vuaj, vuaj dhembėn”.
  Qarja, lotėt-jet’tej s’shterėn.
  Flatra zjarri njera veshur,
  Pllakēeliktė tjetra ngjeshur,
  Tjetra psherėtim e lotė
  Shndrin syve tė mij petkftohtė.
  Njė rrjetė lindėn thurm’artė,
  Degėve t’a varin paqmė,
  Pėr vuajtjen qaj keqardhur,
  Tek shoh Nur e Ndjenjė flashkur.
  Tė konsumohen gjuhflakės,
  Dashuripėrēmore lajkės,
  Lotėsh mbėshtjellė dit’natė,
  Krejt shpirtin shkriva klithvrazhdtė.
  Kur lot shohin, njė Buzqeshmė,
  Qė shtang dhe Parajsėn vetė,
  RrjetArtėn thur qiejsh ėndrrisht,
  Si mbi Pinjon vėnė butėsisht.
  Mbi mėngjes tė simes ditė.
  Poshtė Rrjetės qėndroj frikmė,
  Zjarr tuj lėēitur Djeguri,
  Tuj ngrėnė coprra hekuri.
  Tash pėrtyp Psherėti e Lot,
  Oh ag! shpresės do ngrihesh sot?


  10 MARY

  Mjaltza Mary, herpari qė ish atje,
  Hyri dhomės sė Ballos Festonjmadhe,
  Rreth u hapėn Burra tė rinj e Zonja,
  Prej ēdo gjuhe eh ē’fjalė nxirrte joshja:

  “Njė Engjėll ka zbritur qiellores klimė,
  Apo kthyen tė artat kohra rishmė;
  Syēkat i refleksin rreze brilante,
  Kur buzėt ēel - nis kėngėt Maji hare.

  Mary harbon shendit mendor zjarrhirmė,
  Buzqeshjesh shton tė Natės lumturimė.
  Kurrė nuk skuqet ballgjithkujt pėr ēudi,
  Kushtim vlen pėr Dashuri e Bukuri.

  Nė Ag Fshatarėt u ngritėn kėnaqur,
  Gazet e natės mendjesh duke prapsur,
  Dhe Mary u ngrit mes Shokėsh fatlirė,
  Por, s’duhej tė shih kėnd tutje kopshtisė.

  Kurvė e quajtėn ca, ca-krenare,
  Ca pėrplasnin derėn kur pranė ēapte,
  Ftohma i ra mbi, skuqja ē’feksi gjitha,
  Fishkur i ranė vjellc e trėndafila.

  “Oh, pse linda me nje Fytyre ndryshe?
  Pse vallė jo si kjo Rracė Cmirndyre?
  Pse Parajsa dje mė dha duar begate,
  E sot mė zbret tokės cmirzezare?

  “E butė-pėllumbth, e dobėt si qingji,
  Cmirpėrbuzse Kristianja Dashuri,
  Por, nė ēmon Cmirėn, mbet faji Meritė,
  Pse tek i but’dobti ligėn mbjell trishtė.

  Do t’a venis nurin s’do vishem hirmė,
  Larg Ballos do rri, s’do shndrij mė retinė,
  Nė i dashuri tjetėr ka dashuruar,
  Dorė s’i jap, Cmirės qoftsha ēliruar.

  Pastėr, thjesht veshur, del Mėngjesit ēiltėrt,
  “Qenkėrsh ēmendur Mary,” Rruga ējerr Fėmijėt,
  Thjesht e pastėr del nė Mėngjes petkbardhė,
  Mbrėmjesh nė shtėpi kthen mbuluar baltė.

  Dridhej e qante ulur ndankrevatit,
  Natėn harron krejt, qan e dridhet shtatit,
  Harron Nat’harrim qė mbėrrin shpejt Agu,
  Memorja Fytyrė Pėrēmimit vlagu.

  Me Pėrēmore Fytyr’ e Sy mohore,
  Rrėmujshpirtrash Mary trurin mbush prore,
  Fytyra tė Bukura s’ka kujtim mė,
  Veē tėndes Mary, krejt Fytyrat-Cmirė.

  Jotja: Fytyrė trishtme dhe Dashurie,
  Jotja: Fytyrė Kujdesi e Dhimbje,
  Jotja: Fytyrė Frike dhe Terrori,
  Kurrė s’gjen paqė deri shtėpi morti.


  11 LETRA 2 PĖR THOMAS BUTTS’IN

  Me lumturi hedhur kodrave pėmbi,
  Nė njė re ku ftillet e vesta ėmbli,
  Me njė qiell blu feksur tej mbi krahė,
  Dhe tė butin diell ngjitur kėngvalė,
  Me pemė e fusha plot Nimfa xhuxhe,
  Dhe djajth qė luftojnė sho’shoqin tutje,
  Duke kujtuar tė Hayley’it vargje,
  Kur zemra mė trokiti gjuhės amtare,
  Nė tendat Hawthorn me Engjėj mbjellė,
  Ku madje dhe Zoti shend orėt vetė,
  Me tė Argjendtė Engjėj simes rrugė,
  Dhe Demon’ Ari qė kush s’ia del kurrė,
  Me Atin tim qė qėndron pėrmbi erė,
  Dhe Robertin Vėlla qė pas vjen lehtė,
  Dhe Vėllai John i keqi pa ndjesė,
  Zezim njė reje kėrkon parave pjesė,
  Ani pse vdekur behin udhės time,
  Se s’mė durojnė inatesh plot tėrbime,
  Tok luten e hedhin tė tyret lotė,
  Plot mbushur me shpresa e frikėplotė,
  Me mijra Engjėj flatrur pėrmbi erė,
  Tuj hedhur shpinės dėshpėrimin shterė,
  Pėr t’i pėrzėnė jashtė rrugės yshtur,
  Mė ndalon tė ec njė Gjembaē i ngrysur,
  Ē’ka tė tjerve u duket ēikėrrimė,
  Mė mbush plot me hare a vaj plot vlimė,
  Pasi dy vizione mė shohin sytė,
  Gjithnjė jam me njė vizion tė dytė,
  Me syrin e brendshėm brenda burrit gri,
  Njė gjembaē mes rruge me tė jashtmin rri,
  “Nėse guxon kthen pas-foli gjembaēi,
  Keq nė kobni do tė tradhtohesh pari,
  Pasi kėtu ulet Theotormon’i vetė
  Dhe Enitharmons’i pėrkulur ėshtė thellė,
  Dhe i tmerrshmi Los kėshtu ka betuar,
  Ai qė pas do tė kthehet penduar,
  Varfėria, Cmira, Plak’koha, Frika,
  Mbi qivur do t’a sjellin gruan e tija,
  Dhe ē’ka dha Fuseli dhe Butts do tė japė,
  Njė shkėmb tė zi dhe njė shpellė terranė,
  E shtypa zemėrim gjembin me kėmbė,
  Dhe u ndava lig prej tė tijės rrėnjė,
  “Dhe nė tė jetės rrugė ndahen pa cak”
  “Dhe ē do lumturi t’i bėhet pleh pas pak”
  “I shtrenjti Butts pėrbuzjes ftohtė tė ndjehet”
  “Pse Hayley’it i dhashė tė tijin respekt”
  “Sikur dhe Flaxman tė mė kqyr marrimash”
  “Dhe krejt miqtė tė gėnjehen dyshimash”
  “Ime shoqe jetoft’ helm motrės sime”
  “A ime motėrz me tė dashnisė dhimbje”
  “Mallkimet e Los’it hijes sė tmerrshme,
  “Dhe tė mė frikė terroresh makthngjethshme”
  Kaq fola dhe shpraza inatin duftė,
  Ndėr udhė plaku mė ngrinte rrėmujė,
  Pas Los’i u shfaq me fuqitė prore,
  Diellit tuj mė zbritur para plot hove,
  Viziondyfish fytyra nė flakė,
  Los’it ngujmendjes-diellit para: jashtė,
  “Tė miat duar punojnė natditė”
  “E shlodhja kurrė s’mė bujt paqehirmtė”
  “Gruaja ime nuk kėnaqet trillesh”
  “Pėrveē asaj ē’ka i mbėrrin prej qiejsh”
  “Hamė fort pak; pijmė dhe mė pak-ēudi”
  “Kjo tokė nuk e pjell tonėn lumturi”
  “Tjetėr diell na mėkon rrėnjė jete”
  “Ne nuk ngrohemi nga tė tuat rreze”
  “Nuk matet Koha tek rend pėr tek unė”
  “As hapėsirėn s’po e shoh dot kundmė”
  “S’mė stoliset mendja nga jojta shndritė”
  “As yti terror kurr’ s’do mė panikė”
  Kur tejkah e volla mosbindjen time,
  Dielli qiejsh pėrplitej nė dridhje,
  Hėna qė tutje rrezėllinte poshtė,
  U bė me lebėr-kurmbardha dėborė,
  Dhe ēdo shpirt njeriu mbi tokė dhembe,
  Shqetėsim ndjeu, sėmundje e vdekje,
  Djegur humba udhe nėn diell vlimi,
  Me tė mendjes harqe, shigjeta mendimi,
  Harkun fort tendosa frymėmarrjesh flake,
  Shigjeta mė shndriti mbi duajt ar’larme,
  Vėllai e babai ēapnin pėrpara,
  Me gjak njerėzor pikohej parajsa,
  E tash po shoh njė vizion katėrfish,
  Katėrsori vizion m’i shtjell sytė rish,
  Pėr kėnaqjen katėrsim mė tė madhe,
  E trefish Beulahs ndėr butėsi nate,
  E tė dyfishtė gjithnjė na mbroftė Zoti,
  Nga i vetmi vizion e ky gjumė Newton’i.


  12 KĖNGĖ LUFTE
  PĖR BURRAT ANGLEZĖ

  Gatitni pėr luftė tė hekurtėn helmetė,
  Sillni shortet hirur skeptėrmėdhave sfera,
  I Fatit Engjėll i vėrtit dorės sė shenjtė,
  E ndėr tokėn josh’errėt i hedh pėr ngadhnjenja!
  DhembGati, FlijGati.

  Zemrat pėrgatisni pėr tė fshehtprekjes Mortje,
  Trupat pėr dhėmbė dheu, shpirtrat pėr fluturim!
  Gatisni krahėt pėr tė lavdishmen fitore!
  Gati sytė tė takoni Zotin hyjadhurim!
  DhembGati, FlijGati.

  Lajm i kujt ėshtė? Duhet tė jetė gjėm’imja!
  Pse mė zhytet zemra, pse nė faj imja gjuhė?
  T’i kisha tri jetė, pėr ty kauz do vdisja,
  Me shpirtrat tė ngjis tokėn ku shpatova si burrė.
  DhembGati, FlijGati.

  Shigjetat e ZotMadhit janė lėshuar tėrbim,
  Nė qiejt qė ulen presin Engjėj Vdekjeje,
  Mijra shpirtra kėrkojnė tė dritės mbretėrim,
  Mbi re qielli do marshen njėsh mes heshtjeje.
  DhembGati, FlijGati.

  Ushtarė gati! E qiellit kauz - jona,
  Gati ushtarė! Tė vlefshėm pėr kauz trimash,
  Etėrit do pėrqafim nė tė tej’jetshmit frona:
  Gati, o trupa, qė do bini sot thirrmash!
  DhembGati, FlijGati.

  Alfredi do qeshet, bashkė me t’ėmblėn harpė,
  William Normani dhe Klarku mendjezbardhur,
  Dhe Zemėr Luani, dhe Eduardi mjekėrnatė,
  Bes’tok me Mbretreshėn pėr tė na mirseardhur!
  DhembGati, FlijGati.


  13 PARASHIKIME PAFAJĖSIE

  Thėrrmijrėrės tė shohėsh botėn,
  Dhe Parajsėn-tė egrės lule,
  Pafundėsia tė t’a rėndė dorėn,
  Ormiklonjse Pėrjeta fatlume.

  Njė gushkuq lig ndrydhur nė kafaz,
  Parajsėn krejt ngatėrron maraz,
  Ēerdhja plot pėllumba gugatės,
  Shkund regjionesh Ferrin afshės,
  Port’ tė Zotit qeni urivdekur,
  I ndjell shkatrrimin shtetit shkrehur,
  Keqtrajtuar rrugės kal’ziu,
  Kupqiejsh klith pėr gjak njeriu,
  Qarja e lepurit nė ndjekje,
  Prej trurit shkul fibra paprerje,
  Trumcaku plagosur krah’ėndėrrt,
  Eh ē’ia ndal njė engjlli kėngėt,
  Armatosur gjeli luftlojrash,
  Diellin tremb tek ngrihet kodrash,
  Ujku e luani hungėrimash,
  Nxjerrin Ferrit njerėzit shpirtrash,
  Hov’egri drer zabelesh moti,
  Me kujdes ruan ēdo shpirt robi,
  Konflikt publik lind qingji shkelmur,
  E rish fal kasapin thikēmendur,
  Lakuriqi pasdites krah’rėndė
  Trurin qė s’beson ka lėnė,
  Kėrthizė natės bufi ējerrė,
  Frikmosbesuesit I jep vlerė,
  Kush plagos harabelthin plumbtė,
  Nga njeriu s’do duhet kurrė,
  Kush zemėron demin ngacmonjshend,
  Nga asnjė grua s’do dashurohet,
  Tek vret mizėn mistrecthi djalė,
  Bėn armike ēdo merimangė,
  Cili guxon pėrndjek njė zanė,
  Ngujtet cak’pa terresh ndėr natė,
  Gjethes, i mėndafshit krimb-trembim,
  Tė pėrsėrit tė nėnės shqetsim,
  Mos vrit ag’muzgjesh fluturza kurrė,
  Shpejtas afron gjykim’ i fundmė,
  Kush kalin stėrvit pėr luftė zelltė,
  Nuk e tejm tė veriut pengesė,
  Tė lypsit qen, macen e tė vesė,
  Ushqeni e shėndosheni vetė,
  E verės mushkonjė kėng’urtė,
  Helm merr nga e shpifėsit gjuhė,
  I hardhucės helm e i gjarprit,
  Djersė kėmbėsh tė cmirkatranit,
  Helmi i mjaltonjmirės bletė,
  Xhelozi e artistit shkretė,
  I princit petk, rreck’ e lypsarit,
  Kėrpudha helmur ēantkopracit,
  E vėrteta thėnė qėllimkeqe,
  Mė ligė se ēdo shpikmgėnjeshtre,
  E thėnė qė kėshtu tė jetė,
  Gaz e dhembim njeriu vetė,
  Dhe kur kėtė e dijmė paqmė,
  Botės ecim sigurilargmė,
  Lumtonj’ e vuajtjė-njė gėrshet,
  Pėr tė Shenjtin shpirt i ėndėrrt petk,
  Nėn ēdo humbje e nė ēdo plagni,
  Mėndafshqėndisur fshihet gazi,
  Foshnja vlen-jo ē’rrėfen pelena,
  Gjithkund kaq njerėzoresh dhera,
  Bekimi lindi duarsh vegla,
  Ēdo fermer I kupton plot qeshma,
  Prej ēdo syri ēdo lot ligsht rėnė,
  Bebe bėhet pėrjetės tėrė,
  Kjo kapet nga Femrat shndrimėri,
  Vetkthyer thjesht nė kėnaqėsi,
  Blegėri, alurenja, pallje,
  Dallgė pėrplasur bregparajse,
  Bebja qė qan kamzhikur heshtjes,
  Hakmarrjen firmos mbretrimvdekjes,
  Ajrit flatrur tė lypsit rrecka,
  Parajsėn ējerrin si me kthetra,
  Pas pushke e shpate-ushtari,
  Qėllon tė verės diell frikshkari,
  Pen’ i tė varfrit vlen pa hile,
  Sa krejt ari brigjesh afrike,
  Pika shtrydhur duar punmadhit,
  Blen e shet tokat e kopracit,
  he nėse lart mbrohet prej Zoti,
  Shet e blen tok i gjithė kombi,
  Kush mashtron besimin vobektė,
  Veē do pėrqeshet vdekje e jetė,
  Foshnjėn kush meson tė dyshojė,
  Prej varrit kalbur kund s’do shkojė,
  Kush nderon tė tė voglit besim,
  Mbi ferr e vdekje triumt bekim,
  Urtat e plakut, loj’ e fėmijve,
  Janė njėsh frutet e dy stinve,
  Pyetsi qė mashtron tek shtiret,
  Kurrė s’do dij’ si tė pėrgjigjet,
  Kush bazohet fjalėsh dyshore,
  Dritditurinė shuan prore,
  M’I forti helm njohur ndėr botė,
  Erdh’ nga e Ēezarit kurorė,
  Hiēi e ē’formon rracėn tonė,
  Si parzmoren e ēelikta morsė,
  Kur Ar e Zmerald plugjet hirtin,
  Gjunjim Artesh ke egoizmin,
  Kllouni, gjinkalla kėlthitse,
  S’e merr tė duhurėn pėrgjigje,
  Inēmilingona, milja shkabndrimtė,
  Bindin qeshmash filozofitė,
  Ai qė dyshon nė sheh ēdoēka,
  Kurrgjė s’do t’i besojė koka,
  Nė dyshojnė hėnė e diell,
  Menjėherė shuhen nė qiell,
  Apasionit-mund bėn mirė,
  Por mirė jo pasionmbrujttirė,
  Kumarxhinj e kurva lart nė shtet,
  Fatin e vendit ngrejn’ ligjmedet,
  I prostitutės lot rrugrrugicė,
  Ēarēaf i flladzon plakAnglisė,
  Ngadhnj e mallkim i fitim’humbsit,
  Anglis’ i vallzojn’ kortezhfundit,
  Ēdo natė e ēdo ag plot pėrēmi,
  Disa ligsht lindin nė varfėri,
  Ēdo mėngjes e ēdo muzg ėndrrirash,
  Disa lindin kėnaqėsirash,
  Lindin ndjellėmblash kėnaqėsi,
  E disa pafundtares errėsi,
  Udh’hiqemi besim gėnjeshtrės,
  Kur s’shohim sy’hapur thell’eshtrės,
  Kush lind natėn perėndon nė natė,
  Kur shpirti fle rrezesh drit’artė,
  Shfaqet Zoti, Zoti dritprajshmė,
  Pėr shkretshpirtrat endur ndėr natė,
  Por vegon njė Formė Njerzore,
  Pėr kė mbretriditės rri prore.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •