Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 48
 1. #1
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,117

  Benedikti XVI viziton Turqin

  Shum shpejt Papa Benedikti XVI do t shkoj n Turqi nga 28 nntori deri m 1 dhjetor  Mungojn vetm disa ditnga shtegtimi apostolik i Paps n Turqi. sht shtegtimi i tij i pest apostolik ndrkombtar. Tri jan prmasat kryesore t ksaj vizite, si shkruan n paraqitjen e Mesharit kryeipeshkvi Piero Marini, mjeshtri i kremtimeve liturgjike papnore: prmasa baritore, dmth takimi i Paps me grigjn e vogl katolike pr ta prforcuar n fe, n nj ast kur vrehen forma t reja intolerance fetare; prmasa ekumenike, dmth prqafimi me Patrikun e Kostantinopojs, Bartoleomeun I pr t ripohuar prparsin q ka ekumenizmi pr kt papni e, s fundi, prmasa ndrfetare nn shenjn e dialogut, pr kaprcimin e kundrvnieve q jan vrejtur n shekuj ndrmjet hebrenjve, t krishterve e myslimanve.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 2. #2
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,117
  At Lombardi: pushtimi i Shn Sofis kundr shtegtimit t Paps n Turqi
  nuk e v n diskutim atmosfern e vizits, q besojm se do t zhvillohet qetsisht

  Nj episod me prmasa t kufizuara, por q nuk duhet nnvleftsuar. Kshtu e komenton drejtori i Salls vatikanase t Shtypit, at Federiko Lombardi prpjekjen q u b n Stamboll pr t pushtuar ish-bazilikn e Shn Sofis (m 23.11.2006), m von t kthyer n xhami e sot n muze, nga ana e dhjetra manifestuesve, kundrshtar t vizits s Paps n Turqi, q do t filloj pas pes ditsh. Policia ka ndaluar 39 vet, t cilt u deklaruan si antar t lvizjes rinore nacionaliste. At Lombardi nnvizon se kto fakte nuk ngjallin shqetsime t veanta, ndonse krijojn paknaqsi dhe ripohoi besimin n mikpritjen e siguruar nga autoritetet turke. Ndrkaq bashksia e vogl e krishter n Turqi, rreth 130 mij vet n gjirin e nj popullsie prej 70 milion banorsh, 99% e t cilve jan mysliman, pret me padurim mbrritjen e Paps. Jan burra e gra, q vijon ta dshmojn me guxim Ungjillin, n nj tok q gjat 2000 vjet historie i ka dhuruar shenjtor t shumt Kishs.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 3. #3
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,117
  Vizita e Paps n Turqi e blinduar

  Flet kardinali Roberto Tucci


  (24.11.06)


  Pati jehon t madhe intervista e kryeministrit turk Erdogan, dhn emisionit Porta a Porta n kanalin e par t radiotelevizionit italian. Pavarsisht se nuk do ta takoj Papn Benedikti XVI, gjat vizits s javs s ardhshme n Turqi, Erdogan i uroi atij mirseardhjen, duke krkuar respektimin e plot t identitetit fetar t popullit turk.

  Edhe Nunci Apostolik n Turqi, megjith sulmin kundr kishs s Shn Sofis n Stamboll nga ekstremist islamik, nnvizon n nj intervist pr agjensin italiane t lajmeve ANSA, se qeveria dhe presidenca turke e vlersojn shum vendimin e Atit t Shenjt pr t shkuar n Turqi, si dihet nga data 28 deri m 30 nntor.

  Nj vizit q bn pjes n vargun e vizitave t mparshme: ajo e paps Pali VI n vitin 1967 dhe ajo e Gjon Palit II n vitin 1979 nnvizon Nunci e q ka si mision kryesor dialogun, si at ekumenik, ashtu edhe at ndrfetar. Turqia, tok ndrmjet dy botve, mund t jet tharmi i ktij dialogu.

  Duke parashikuar se do t zhvillohen protesta nga partit radikale kundr vizits s Paps Benedikti XVI, kreu i policis turke siguroi se do t merren t gjitha masat pr t garantuar zhvillimin e qet t programit papnor. Kshtu mendon edhe kardinali Robert Tui, pr vite me radh organizator i udhtimeve papnore, i cili n vitin 1979, si drejtor i athershm i Radio Vatikanit, shoqroi Papn Gjon Pali II n Turqi:

  Duhet t kemi parasysh se vendi sht nn mbrojtjen e ushtarakve dhe Evropa nuk duhet t harroj se ushtarakt vazhdojn t ushtrojn nj ndikim t madh n vend. Ajo q harrojm sht se ushtarakt jan garant t laicitetit t shtetit dhe nj kshtjell e domosdoshme n kushtet aktuale t Lindjes s Mesme, kundr prhapjes s fondamentalizmit islamik. Turqia pra, sht nj vend ku siguria do t garantohet n maksimum. Edhe vizita e Gjon Palit II qe me t vrtet e blinduar e gjithka shkoi si duhej t shkonte. Programi ishte gati identik me at t Benediktit XVI.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 4. #4
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,117
  Pasnesr fillon shtegtimi i Benediktit XVI n Turqi  (26.11.2006)

  sht shtegtimi i pest apostolik ndrkombtar i Benediktit XVI. Tri jan prmasat kryesore t ksaj vizite, si shkruan n paraqitjen e Mesharit kryeipeshkvi Piero Marini, mjeshtr i kremtimeve liturgjike papnore: prmasa baritore, dmth takimi i Paps me grigjn e vogl katolike pr ta prforcuar n fe, n nj ast kur vrehen forma t reja intolerance fetare; prmasa ekumenike, dmth prqafimi me Patrikun e Kostantinopojs, Bartoleomeun I pr t ripohuar prparsin q ka ekumenizmi pr kt papni e, s fundi, prmasa ndrfetare nn shenjn e dialogut, pr kaprcimin e kundrvnieve q jan vrejtur n shekuj ndrmjet hebrenjve, t krishterve e myslimanve.

  Imzot Marini kujton se nga kto troje filloi shtegtimi i madh i fes: Abrahami la Harranin, nj fshat n Turqin e sotme, duke i besuar plotsisht premtimeve t Zotit e u nis, pa e ditur se ku po shkonte. Por duhet kujtuar edhe se Azia e vogl, q prkon pak a shum me Turqin e sotme, qe edhe toka e par e misionit pr bashksin e krishter. I nisur nga Jeruzalemi, Shn Barnaba shkoi n Tars n Cilici, duke marr me vete Shn Palin, pr t formuar, n Antioki, Kishn e par t ksaj zone: ktu nxnsit e Krishtit u quajtn pr her t par t krishter. Shn Pali sht ungjillzuesi i madh i ktyre trojeve. Por lajmin e gzueshm t Ungjillit n kto vise e solln edhe Shn Pjetri, Shn Andreu e Shn Gjoni. Sipas tradits, Virgjra Mari i kaloi ditt e fundit t jets n Efez, pran Shn Gjonit, e pikrisht prej ktu u ngjit n qiell.

  Veprat e Apostujve, Letra e Par e Shn Pjetrit, Letrat e Shn Palit drejtuar Efezianve, Kolosianve, Galatve e Timoteut si dhe letra drejtuar shtat kishave t Azis n Apokalipsin e Shn Gjonit, prshkruajn jetn e vshtir t ktyre bashksive t krishtera jasht Toks Shenjte: atyre u duhet t mbijetojn n mes t kulteve pagane, persekutimeve t rnda dhe herezive, q nisin t duken q n lindjen e Kishs. T gjith ata q duan t jetojn plotsisht n Krishtin Jezus, do t persekutohen – i shkruan Shn Pali Timoteut q jeton n Efez – por ti – vijon Apostulli - mbahu e kumtoje fjaln n aste t prshtatshme e t paprshtatshme. Shn Pali prdor shpesh nj term: “parresia”, q do t thot t flassh me guximin e bijve t Zotit, t’ia thuash ndr sy t vrtetn t afrmit, sepse edhe n se ty t lidhin me zinxhir, fjaln e Zotit nuk mund ta mbrthejn kurr ndr pranga.

  Shn Pali nuk ka m frik, q kur Jezusi ia revolucionarizoi jetn n rrugn e Damaskut. “U kryqzova me Krishtin – shkuan ai - e nuk jam m un q jetoj, por Krishti q jeton n mua”. Edhe Shn Pjetri u jep zemr besimtarve t ktyre trojeve, t tronditur nga persekutimet, shpifjet, talljet, padrejtsit. I nxit t jetojn si njerz t lir e t sillen n mnyr shembullore prball paganve, pa ua kthyer t keqen me t keqe, t gatshm pr t’iu prgjigjur do njeriu q do t krkonte prej tyre arsyen e shpress q i mbushte plot me gzim n kto rrethana t padurueshme.

  Prball persekutimeve, Shn Gjoni i ftonte bashksit e Azis ta mundin urrejtjen me dashuri, sepse ‘Zoti sht Dashuri’.

  Ndrkaq, q n agimet e krishterimit, shtoheshin msuest e rrem q prhapnin herezit e para. Shn Pali u shkruante Kolosianve dhe Efezianve, t ruheshin, t mos gnjeheshin e t mos shkonin nga fryn era e doktrinave t gabuara, q nuk kishin t bnin me Krishtin. Prball persekutimeve dhe herezive, Shn Gjoni inkurajonte bashksit e krishtera t ktyre trojeve e u jepte zemr me fjalt e vet Krishtit: “Edhe pse nuk je i fort, ti i besove fjals sime e nuk e mohove emrin tim. Do t vij shpejt. Fitimtarin do ta v si shtyll n tempullin e Zotit tim e nuk do t dal kurr m prej aty”.

  Po rikujtojm shkurtimisht programin e shtegtimit t Atit t Shenjt:

  Papa do t niset m 28 nntor, n orn 9-t nga aeroporti romak i Fiumiinos, pr t arritur n orn 13. 00 n aeroportin ndrkombtar Esemboga t Ankaras. Etapa e par – vizita n muzeun e Ataturkut, ceremonia e mirseardhjes, vizita tek presidenti i Republiks dhe takimi me zevends-kryeministrin e me kryetarin pr shtjet fetare, n selin e ktij t fundit, ku Papa do t mbaj nj fjalim. Gjithnj n Ankara, n nunciaturn apostolike, Benedikti XVI do t takohet me Trupin diplomatik.

  Paraditen e 29 nntorit Ati i Shenjt do t niset pr n Smirn: q ktu do t shkoj n Efez, ku do t kremtoj Meshn shenjte.

  Pasdite do t riniset pr n Stamboll, ku do t mbahet vizita e lutjes n Kishn patriarkale t Shn Gjergjit si dhe takimi privat me Patrikun ekumenik t Kostantinopojs, Bartolomeun I.

  Paraditen e s enjtes, 30 nntor, n Stamboll, Papa do t marr pjes n Liturgjin Hyjnore n Kishn patriarkale t Shn Gjergjit: ktu do t mbahet ceremonia e nnshkrimit t nj Deklarate t prbashkt. Benedikti XVI do t drekoj me Bartolomeun I pran patriarkans. Pasdite do t vizitoj muzeun e Shn Sofis; m pas do t shkoj pr nj vizit lutjeje n katedralen armene apostolike, ku do t takohet me Patrikun Mesrob II. Pran prfaqsis papnore, Ati i Shenjt do t takohet me Metropolitin siro-ortodoks dhe me Rabinin e madh t Turqis. N mbrmje-takimi dhe darka me antart e Konferencs Ipeshkvnore Katolike t Turqis. Paraditen e s premtes, 1 dhjetor, gjithnj n Stamboll, Papa do t kremtoj Meshn n katedralen e Shpirtit Shenjt, pr t shkuar m pas n aeroport, prej nga do t niset n orn 13. 15 pr t arritur n aeroportin romak t ampinos n orn 14. 45.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga NoName : 26-11-2006 m 07:07

 5. #5
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,117
  Vizita e Papes Benediktit XVI ne Turqi ka per qellim kryesor dimensionin ekumenik me Patrikun e Konstantinopojes Bartolomeu I.


  After the conclusion of the funeral mass of Pope John Paul II, the Dean of the College of Cardinals, Joseph Ratzinger, who was later elected as successor Pope to the Throne of Rome as Benedict XVI, talks with the Ecumenical Patriarch and thanks him for his presence at the funeral ceremony. (8 April 2005)

  http://www.ec-patr.org/afieroma/visi...lang=en&id=008  A delegation of the Italian Parliament honoured Ecumenical Patriarch Bartholomew in Istanbul. Carlo Giovanardi, Minister attached to the Prime Minister, offered to the Patriarch a honourary plaque by the Italian Parliament. The intra-parliamentary delegation was composed of G. Selva, President of the Commission for External Affairs of the Italian Parliament, G. Bianco, Member of the European Parliament and 42 Members of Parliament with their assistants. They were accompanied by Auxiliary Bishop of Rome Rino Fisichella, Dean of the Lateranum University. (26 September 2005)
  The Feast Day of the Throne of the Ecumenical Patriarchate was celebrated with a Divine Liturgy at the Patriarchal Church of St George in the Phanar. Ecumenical Patriarch Bartholomew officiated, in the presence of a delegation, from the Church of Rome presided by Cardinal Walter Kasper, President of the Pontifical Council for the promotion of Christian Unity. Also present were Patriarch Mesrob of the Armenians in Turkey, other officials and many faithful. The Patriarch and the Cardinal exchanged addresses. The Roman Catholic Cardinal handed, to the Patriarch a letter from Pope Benedict XVI. The Government of Greece was represented by the Deputy Minister of Foreign Affairs P. Skandalakis. (30 November 2005)
 6. #6

 7. #7
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,117
  UDHETIMI APOSTOLIK I ATIT SHENJT BENEDIKTI XVI NE TURQI
  (28 NENTOR - 1 DHJETOR 2006) - STATISTIKA  STATISTIKAT E KISHES KATOLIKE NE TURQI ME 31 DHJETOR 2005 (NEN KUJDESIN E ZYRES QENDRORE PER STATISTIKA TE KISHES)

  Disa te dhena statistikore te gjendjes se Kishes Katolike ne Turqi me 31 dhjetor 2005:


  ○ 1 - Popullsia dhe struktura kishtare

  Popullsia (ne mijera)
  72.070

  Katolik (ne mijera)
  32

  Katolik per 100 banore
  0,04

  Dioqezat
  7

  Famullite
  47

  Qendrat e tjera pastorale
  8

  Katolik per nje qender pastorale
  582


  ○ 2 - Personat e impenjuar neper aktivitetet e apostolatit

  Ipeshkvinj (Situata me 1.11.2006)
  6

  Prifta dioqezan
  13

  Prifta rregulltar
  55

  Numri total i priftave
  68

  Diakona permanent
  4

  Rregulltar laik
  12

  Murgesha
  86

  Persona laik te Instituteve Shekullor
  1

  Misionar laik
  7

  Katekista
  28


  ○ 3 - Tregues te Qendrave pastorale

  Katolik per nje meshtar
  489

  Katolik per nje qender pastorale
  151

  Meshtar per nje qender pastorale
  1,24

  Meshtar per 100 persona te impenjuar neper aktivitete pastorale
  33,8


  ○ 4 - Thirrjet meshtarake

  Kandidat ne Seminarin e Lart
  5

  Seminarist per 100.000 banore
  0,01

  Seminarista per 100.000 katolik
  15,74

  Semintarista per 100 meshtar
  7,35


  ○ 5 - Qendrat edukative te udhehequra nga persona kishtar ose rregulltar

  Shkollat:

  Qerdhe
  12

  Tetevjeare
  10


  Nxenesit:

  Qerdhe
  712

  Tetevjeare
  4124


  6 - Qendra bamiresie te udhehequra nga persona kishtar apo rregulltar

  Spitale
  4

  Ambulanca
  5

  Shtepi per pleq, invalid dhe femije
  5

  Qendra sociale per edukim
  3


  Burimi: Zyra per Informim e Selise Shenjte
  Ndryshuar pr her t fundit nga NoName : 26-11-2006 m 22:27

 8. #8
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,117
  Benedikti XVI n Engjllin e Tnzot shpreh nderim e miqsi pr popullin turk

  - Reflektimin shpirtror ia kushton solemnitetit t Krishtit Mbret -  (27.11.2006)

  Dje, n lutjen e Engjllit t Tnzot Benedikti XVI foli kryesisht pr shtegtimin e tij Apostolik n Turqi, ku do t niset nesr. Papa ia besoj kt shtegtim mbrojtjes s paraardhsve t tij, n ditn kur liturgjia me solemnitetin e fundit t kohs gjat vitit kishtar, kushtuar Krishtit Mbret, reflekton pr ardhjen e Jezusit n mbarimin e kohve, ndrsa prgatitet pr t kremtuar ardhjen e par: Krishtlindjen. Rruga pr t arritur n Mbretrin e Zotit tha Benedikti XVI - bazohet mbi lirin e njeriut pr ta mirpritur t vrtetn dhe dashurin e Krishtit, pa krkuar rrug t shkurtra.

  Por t kthehemi tek shtegtimi i afrt apostolik i Paps:
  Pas pak orsh, e pikrisht m 28 nntor, n orn 13. 00 me orn vendase, avioni papnor, sipas programit, do t prek tokn turke n aeroportin e Ankaras prandaj, si zakonisht n rrethana t tilla, Benedikti XVI i bri thirrje Kishs pr lutje e afrsi shpirtrore n kt etap t rndsishme t papnis s tij: etap kishtare, ekumenike e ndrfetare.

  Q tani tha Papa dshiroj ti drejtoj nj prshndetje t przemrt popullit turk, t pasur me histori e kultur; ktij populli e udhheqsve t tij u shpreh ndjenja nderimi e miqsie t sinqert. Me emocion t thell pres t takohem me bashksin e vogl katolike, q e kam gjithnj n zemr, e t takohem vllazrisht edhe me Kishn ortodokse, me rastin e fests s Shn Andreut Apostull. Plot besim po vihem pr udh n gjurmt e paraardhsve t mi t nderuar, Palit VI dhe Gjon Palit II; e i lutem t m nxjerr hirin e ndihms hyjnore - Gjonit XXIII, q gjat shrbimit dhjetvjear si Delegat Apostolik n Turqi e desh dhe e nderoi popullin turk. Juve t gjithve ju lutem t m shoqroni me urat, q ky shtegtim apostolik t sjell pr mbar Kishn frytet e dshiruara nga Zoti.

  Para lutjes s Engjllit t Tnzot, Benedikti XVI foli pr domethnien e t diels s fundit para Kohs s Ardhjes. Krishti kujtoi Papa - e zbuloi natyrn e tij t posame mbretrore gjat hetimeve dramatike para Poncit Pilat. Ishte nj mbret q kishte ardhur ti lironte njerzit nga skllavria e mkatit e ti pajtonte me Zotin. Ball pr ball me Pilatin, Krishti pohoi se kishte ardhur n bot q t jap dshmi pr t vrtetn. Po pr ciln t vrtet ? pyeti Benedikti XVI:
  Gjith jeta e tij zbulon se Zoti sht dashuri: kjo, sht pra, e vrteta, pr t ciln ai bri nj dshmi t plot me flijimin e vet jets mbi Kalvar. Kryqi sht froni nga i cili e dshmoi mbretrin m t lart t Zotit Dashuri: duke u fljiuar pr faljen e mkateve t bots, Ai e mposhti sundimin e princit t ksaj bote dhe ndrtoi prfundimisht Mbretrin e Hyjit.

  E n se jeta e Jezusit sht dashuri, rruga npr t ciln duhet t ec i krishteri nuk mund t mos jet e njjt:
  Rruga pr t arritur n kt cak sht e gjat e nuk pranon ti biesh pr shkurt: duhet q do njeri ta pranoj lirisht t vrtetn e dashuris s Zotit. Ai sht Dashuri e Vrtetsi; as dashuria e as vrtetsia nuk mund t imponohen kurr: trokasin n portn e zemrs e t mendjes e, atje ku mund t hyjn, ojn paqen e gzimin. Kshtu di t mbretroj Zoti; ky sht plani i tij i shlbimit, nj mister n kuptimin biblik t fjals, dmth plan q zbulohet pak nga pak n histori.

  Pas prshndetjeve n pes gjuh, Benedikti XVI foli kryesisht pr dy kremtime t rndsishme: Ditn italiane kushtuar krkimeve shkencore pr smundjen e kancerit dhe Ditn botrore kundr SIDS, q do t kremtohet m 1 dhjetorin e ardhshm:
  Uroj nga zemra theksoi Papa - q nj kremtim i till t favorizoj rritjen e prgjegjsis n mjekimin e smundjes, s bashku me impenjimin pr shmangien e do diskriminimi ndaj atyre q jan prekur prej saj. Ndrsa i lutem Zotit ti ngushlloj t smurt dhe familjet e tyre, inkurajoj nismat e shumta t Kishs n kt fush.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 9. #9
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,117
  Konfirmohet zyrtarisht vizita e Paps n Xhamin Blu t Stambollit dhe takimi me kryeministrin Erdoan


  (27.11.2006)

  Pas pak orsh, Ati i Shenjt do t niset pr shtegtimin apostolik n Turqi, gjat t cilit, ndmjet tjerash, do t vizitoj edhe Xhamin Blu t Stambollit, ndrsa bashksia e vogl katolike e pret me emocion t thell e padurim takimin me Bariun universal.

  Gjat katr ditve t shtegtimit apostolik, prve bashksis s vogl katolike, Papa do t takohet edhe me autoritetet turke, me Patrikun ekumenik, Bartolomeun I,me Patrikun apostolik armen, Mesrob II, Metropolitin siro-ortodoks dhe me Rabinin e madh t Turqis. N mbrmjen e dits s par - takimi dhe darka me antart e Konferencs Ipeshkvnore Katolike t Turqis.

  Ndrkaq drejtori i Salls vatikanase t Shtypit, At Federiko Lombardi, konfirmoi se vizita e Benediktit XVI n xhamin e Stambollit sht prfshir zyrtarisht n programin e shtegtimit apostolik, menjher pas vizits n muzeun e baziliks s lasht t Shn Sofis, kthyer m pas n xhami e sot n muze, kushtuar Dijes Hyjnore. Kjo vizit sht nj shenj tjetr, q shpreh qart vmendjen dhe nderimin pr besimtart e Islamit, por jo m pak thekson edhe rndsin e shtegtimit t Benediktit XVI n nj vend ku 99% e popullsis sht myslimane.

  Kujtojm se Xhamia Blu q do t vizitoj Papa, quhet kshtu sepse muret e saj jan t veshura me majolika t pikturuara me motive floreale, n t cilat sundon ngjyra blu. Xhamia Blu, e ndrtuar pran Kishs s Shn Sofis nga sulltani Ahmeti I n vitin 1600, sht nj kryevepr elegance e harmonie. Ka gjasht minare e ia kalon vetm xhamia e Meks, me shtat minare.

  N prag t shtegtimit apostolik t Atit t Shenjt n Turqi, Kardinali Bertone, sekretar i Shtetit t Shenjtris s tij gjat nj interviste dhn Ditarit t lajmeve t Programit t dyt t TV italian (transmetuar m 26 nntor), uroi q Turqia ti plotsoj kushtet e caktuara nga Bashksia Evropiane, pr t hyr e pr tu integruar n kt Bashksi. Gjat intervists, Kardinali kujtoi se Selia e Shenjt nuk sht kompetente n temn e hyrjes s Turqis n Bashkimin Evropian, por shpjegoi se uron q kjo t arrihet, duke pasur parasysh se bhet fjal pr nj vend t madh mysliman, q prpiqet historikisht t realizoj konceptin e laicitetit t shndosh t shtetit. Nga ana tjetr tha n prfundim kardinali Bertone - ne urojm q ky evolucion i vendit t madh islamik, i cili ka hyr rrugn e demokracis dhe dshiron t zbatoj nj regjim demokratik, t ec prpara e t arrij n cakun e dshiruar.

  Por Turqia duket se nuk do ti plotsoj shpejt krkesat e Bashkimit Evropian. Sot paradite, presidenca finlandeze e turnit deklaroi se jan pezulluar bisedimet me Turqin prsa i prket shtjes s Qipros. Pas takimit me ministrin e jashtm turk dhe at qipriot, Ministri i jashtm finlandez saktsoi se nuk ka asnj marrveshje pr hapjen e porteve turke ndaj mallrave qipriote, por gjithsesi Turqia mbetet kandidate pr integrimin evropian. Ka mundsi q Brukseli t ndrpres prkohsisht nj pjes ose krejt negociatat e integrimit me Ankaran. Komisioni Evropian duhet t vendos pr kt m 6 dhjetor, dat n t ciln do t formuloj edhe rekomandimet e tij pr Kshillin e prgjithshm m 11 dhjetor, i cili do t prgatis mbledhjen e krerve dhe t qeverive t Bashkimit Evropian, m 14 e 15 dhjetor. E reja e orve t fundit q e ndajn Papn nga nisja, sht se kur t arrij n areoportin e Ankaras, pr ta pritur do t dal edhe kryeministri Taip Erdoan. Takimi i Atit t Shenjt me kryeministrin u konfirmua dje nga drejtori i Salls s Shtypit t Vatikanit, at Lombardi. M pas Papa do t shkoj pr vizit n muzeun e Ataturkut, At i Atdheut, q shpalli Republikn turke n vitin 1923.

  Atje Ati i Shenjt do t vr firmn n librin e art t vizituesve, duke e shoqruar me nj fraz, q do t jet prshndetja e par drejtuar vendit. M pas do t zhvillohet ceremonia e mirseardhjes dhe vizita tek presidenti i Republiks, Ahmet Nexhdet Sezer; takimi me zevends-kryeministrin e me kryetarin pr shtjet fetare, Ali Bardokolu s bashku me Myftiun e Madh t Ankaras dhe t Stambollit n selin e Dijanetit, organizm q drejton e koordinon veprimtarit e t gjitha xhamive t Turqis.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 10. #10
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,117
  Benedikti XVI n Turqi: sintez e fjalimit n takimin me Trupin Diplomatik


  (28.11.2006)


  Veprimtaria e fundit e dits s par t shtegtimit t pest apostolik t Paps Benedikti XVI n Turqi, ishte takimi me Trupin Diplomatik, n nunciaturn apostolike. Q n fillim t fjalimit drejtuar prfaqsuesve t bashksis ndrkombtare, Papa kujtoi kushtet q duhen plotsuar pr sigurimin e paqes s vrtet, sepse paqe nuk mund t quhet mungesa e lufts, as drejtpeshimi i qndrueshm i forcave kundrshtare. Paqja e vrtet nuk mund t sigurohet pa drejtsin, pr t korrigjuar kshtu pabarazit ekonomike dhe rregullimet politike q jan gjithnj faktor tensionesh e krcnimesh n mbar shoqrin. Prhapja e terrorizmit nga njra an, evolucioni i disa konfliktetve zonale nga ana tjetr, vn n dukje sa e nevojshme sht t respektohen dhe t mbshteten vendimet e institucioneve ndrkombtare, duke u siguruar mjetet e nevojshme pr parandalimin e konflikteve e pr ruajtjen e zonave asnjanse ndrmjet forcave n konflikt, n saj t prdorimit t forcave ndrmjetsuese.

  I drejtoj prsri thirrje bashksis ndrkombtare t jet vigjilente theksoi Papa - e t bj prpjekjet e mundshme pr t promovuar dialogun ndrmjet t gjitha palve n konflikt, sepse kjo sht e vetmja rrug q mund t siguroj respektin pr t tjert.

  N shekullin e kaluar vrejti Benedikti XVI - Turqia hyri n rrugn e shndrrimit n nj vend modern, duke zgjedhur regjimin laik e duke e dalluar qart shoqrin civile nga feja. U krijoi, kshtu, t dyjave, kushtet pr t qen t pavarura n veprimtarin e tyre, gjithnj duke respektuar njra-tjetrn.

  Fakti q shumica e popullsis s ktij vendi sht myslimane, prbn nj element kuptimplot, q nuk mund t mos llogaritet nga shteti, por Kushtetuta turke i njeh do shtetasi t drejtat pr lirin e kultit dhe pr lirin e ndrgjegjes. E sht detyr e autoriteteve civile t do vendi demokratik tu garantoj t gjith besimtarve lirin efektive dhe tu krijoj kushte pr t organizuar lirisht jetn e bashksive t tyre fetare.

  Kisha nuk krkon t ndrhyj drejtpdrejt n jetn politike ose n at ekonomike theksoi Papa - por, pr shkak t misionit t saj, duke pasur nj prvoj t gjat n historin e shoqrive e t kulturave, uron ti dgjohet zri q ngrihet gjithnj pr t mbrojtur dinjitetin themelor t njeriut e posarisht t njerzve m t ligsht e m t pambrojtur.

  Selia e Shenjt pret nga bashksia ndrkombtare t organizohet prsri e t vendos rregulla, q krijojn mundsi pr t drejtuar m mir zhvillimet ekonomike, pr t vn rregull n tregjet e pr t nxitur mirkuptimin ndrmjet vendeve- tha Papa, dhe n prfundim nnvizoi: Kisha krkon t bashkpunoj me besimtart dhe udhheqsit e t gjitha feve, posarisht me myslimant, pr t mbrojtur e pr t promovuar s bashku, pr t gjith njerzit, drejtsin shoqrore, vlerat morale, paqen e lirin. Shpresoj se n kt prspektiv shtegtimi im n Turqi do t sjell fryte t begata.

 11. #11
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,117
  Benedikti XVI n Turqi: sintez e fjalimit n takimin me prfaqsuesit e Islamit


  (28.11.2006)

  Duke folur lirisht, si flitet ndrmjet miqve, Papa shprehu knaqsin pr kt vizit n nj tok t pasur me histori, kultur, bukuri natyre e vepra arti, t krijuara n shekuj nga populli turk. Benedikti XVI kujtoi se n kt vend t krishtert patn themeluar bashksit e para, t frymzuar nga predikimi i Apostujve e se n Efez ishte shtpia e Shn Gjonit, ku jetoi Virgjra Mari, Nna e Krishtit. M pas vijoi t kujtonte Ati i Shenjt ktu lulzoi qytetrimi islamik, e t dy qytetrimet n rrjedh shekujsh lan gjurmt e tyre n fushn e letrsis, t artit e jo m pak edhe t institucioneve. U prgatita pr kt vizit shpjegoi Papa me bindjen se po ec n gjurmt e paraardhsve t mi t nderuar, Gjonit XXIII, q gjat shrbimit dhjetvjear si Delegat Apostolik n Turqi e desh dhe e nderoi popullin turk, por edhe t Palit VI dhe t Gjon Palit II, q gjat vizits s tij t 1979-ts, n periudhn e re t historis s njerzimit, pati theksuar urgjencn e dialogut ndrmjet t krishterve e myslimanve pr ta njohur m mir njri-tjetrin dhe pr t promovuar e pr t mbrojtur s bashku vlerat morale, paqen e lirin.

  E sht pikrisht mbrojtja e ktyre vlerave - nnvizoi Benedikti XVI duke u folur prfaqsuesve t Islamit q na shtyn ta ojm prpara dialogun ton i cili, si kam kujtuar edhe gjat takimit me bashksin myslimane n Kln tashm nuk sht thjesht mundsi, por nevoj jetike nga e cila varet n nj mas t madhe ardhmria jon.

  E baza mbi t ciln ngrihet respekti e nderimi reciprok si dhe mundsia e bashkpunimit ndrmjet dy palve n shrbim t paqes ndrmjet kombeve e popujve vijoi Papa sht e vrteta mbi karakterin e shenjt dhe dinjitetin e njeriut.

  Benedikti XVI vijoi t kujtoj se marrdhniet e Selis s Shenjt dhe t gjitha Kishave vendase n mbar botn me ndjeksit e feve t tjera, frymzohen dhe udhhiqen nga msimet e Koncilit II t Vatikanit. Sipas tradits biblike, Koncili mson se gjith gjinia njerzore ka t njjtn zanafill e t njjtin fat e se Zoti, Krijuesi yn sht edhe caku i fundm i shtegtimit ton mbi tok. T krishtert e myslimant i prkasin familjes s atyre q besojn n nj Zot t vetm e q, n prkim me traditat e tyre, e quajn veten bij t nj ati t prbashkt, Abrahamit. Ky unitet njerzor e shpirtror tha Papa - na shtyn t krkojm rrugn e prbashkt pr t prballuar sfidat e mdha t njerzimit, etjen pr paqe, pr drejtsi, zhvillim, solidaritet, liri, siguri, paqe, mbrojtjen e ambientit e t burimeve t toks.

  Posarisht theksoi Papa Racinger - mund ti japim nj prgjigje t besueshme pyetjes m t rndsishme, q nuk mungon edhe n shoqrin moderne, mbi domethnien dhe qllimin q ka jeta pr do njeri e pr mbar njerzimin. Jemi t thirrur t punojm s bashku, q ta ndihmojm shoqrin ta njoh Zotin e Gjithpushtetshm e ti jap vendin q i takon.

  Mnyra m e mir pr t ecur prpara vijoi Ati i Shenjt - sht rruga e dialogut t sinqert ndrmjet t krishterve e myslimanve, bazuar mbi t vrtetn, frymzuar nga dshira pr ta njohur m mir njri-tjetrin, duke respektuar ndryshimet e duke pranuar at q kemi t prbashkt.

  Si shembull t bashkpunimit vllazror ndrmjet t krishterve e myslimanve, Papa citoi disa fjal t Gregorit VII drejtuar nj princi mysliman n veri t Afriks, i cili i trajtonte si vllezr t krishtert e vendit t tij. Duke e falnderuar pr kt, Gregori VII i shkruante: Ne besojm e dshmojm nj Zot t vetm e, ndonse n mnyra t ndryshme, e lavdrojm dhe e adhurojm do dit si Krijues t shekujve e sundimtar t ksaj bote.

  Benedikti XVI prfundoi duke theksuar se liria e fes, e garantuar institucionalisht dhe e respektuar faktikisht, si pr individt, ashtu edhe pr bashksit, sht themelore, sepse u krijon t gjith besimtarve kushtet e nevojshme pr t dhn kontributin e tyre n progresin e prgjithshm t shoqris.


 12. #12
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,117
  Kam pasur gjithnj dshir t vizitoj Turqin, pr t thelluar miqsin me Selin e Shenjt: kshtu u shpreh Benedikti XVI n fillim t shtegtimin e tij t pest apostolik ndrkombtar


  (28.11.2006)

  Benedikti XVI ndodhet n trojet ku nxnsit e Jezusit u quajtn pr her t par t krishter. U nis sot n orn 9. 00 nga aeroporti romak i Fiumiinos, pr t arritur n orn 13. 00 ( me orn vendase) n aeroportin ndrkombtar Esemboa t Ankaras, duke filluar kshtu shtegtimin e pest apostolik ndrkombtar. Tri jan prmasat kryesore t ksaj vizite: prmasa baritore, dmth takimi i Paps me grigjn e vogl katolike pr ta prforcuar n fe, n nj ast kur vrehen forma t reja intolerance fetare; prmasa ekumenike, dmth prqafimi me Patrikun Bartoleomeu I pr t ripohuar prparsin q ka ekumenizmi pr kt papni e, s fundi, prmasa ndrfetare nn shenjn e dialogut, pr kaprcimin e kundrvnieve q jan vrejtur n shekuj ndrmjet hebrenjve, t krishterve e myslimanve.

  Ky nuk sht udhtim politik, por shtegtim baritor n shrbim t dialogut e t impenjimit t prbashkt pr paqen. Kshtu e prcaktoi Benedikti XVI shtegtimin e tij t pest apostolik ndrkombtar, duke iu drejtuar gazetarve nga bordi i avionit t Alitalias, pak para se t niste fluturimin drejt Ankaras. Papa foli pr dialogun ndrmjet Kishs e Islamit dhe pr dialogun me vllezrit tan t krishter, duke vn theksin mbi vlern simbolike t takimeve miqsore dhe t impenjimit pr paqe e vllazrim. Ati i Shenjt uroi q vizita e tij katrditore n Turqi t ndihmoj pr thellimin e dialogut ndrmjet qytetrimeve e feve, posarisht ndrmjet t krishterve e myslimanve.

  Edhe n telegramin tradicional t prshndetjes, drejtuar presidentit t Republiks italiane, Napolitano pak para nisjes, Ati i Shenjt shkruan se po shkon n Turqi pr tu takuar me prfaqsuesit e popullit turk e, posarisht, me vllezrit e motrat n fe si dhe pr t inkurajuar dialogun ekumenik e ndrfetar.

  Pas nj fluturimi prej tri orsh mbi Itali, Shqipri, Greqi e Turqi, avioni papnor u ndalua n Sheshin e ceremonive t aeroportit Asemboa t Ankaras n orn 13. 00 me orn vendase, 12. 00 me orn evropiane. E ndrsa Ati i Shenjt fluturonte mbi Shqipri, n Tiran arriti telegrami i prshndetjes drejtuar Presidentit Moisiu, prmes t cilit Shenjtria e Tij bekoi popullin shqiptar dhe i uroi paqe e prparim.
  Por t rikthehemi n aeroportin e Ankaras. Pr ta pritur Atin e Shenjt kishin dal kryeministri Rexhep Taip Erdoan, zevends kryeministri dhe disa ministra si dhe personalitete t tjera t larta politike e kishtare. Ishte e pranishme nj piket nderi s cils Papa i drejtoi prshndetjen e par n gjuhn turke. Pastaj, n Salln kryesore t pritjes t aeroportit, Ati i Shenjt u takua me kryeministrin Erdoan. Bisedimi privat zgjati 25 minuta. N aeroport nuk u pati ceremoni sepse, sipas protokollit turk, ceremonia e mirseardhjes do t mbahej m pas n Pallatin presidencial.

  Ati i Shenjt u nis menjher pr t vizituar muzeun e Atatyrkut, ndrtuar ndrmjet viteve 1944-1953, ku sht varrosur njeriu q shpalli Republikn turke n vitin 1923 e q prandaj njihet si At i turqve. Kujtojm se Mustafa Qemal Atatyrku, lindur n Selanik m 1881, vdekur n Stamboll m 1938, themelues dhe president i par i Republiks turke, arriti ta shkpus rrnjsisht Turqin nga e kaluara otomane dhe hodhi themelet e shtetit laik modern prmes masave energjike, duke shfuqizuar ligjin sipas t cilit islami ishte fe e shtetit e duke ndrtuar shtetin laik, Kushtetuta e t cilit, q zevendsoi Ligjin Koranik, u shpall m 5 shkurt 1937.

  N hyrjen madhshtore t Muzeut, stolisur me figura luansh prej guri sipas stilit hitit, Papa u prit nga Komandanti i Trupit t Rojeve. Hyri pastaj n Mauzole dhe vendosi nj kuror me lule mbi varrin e Atatyrkut. M pas u shoqrua n salln e Tower National Pact( Shtylla e paktit kombtar) t Muzeut, ku vuri firmn n Librin e Art dhe shkroi nj fraz n kujtim t vizits.

  Nga Muzeu i Atatyrkut Ati i Shenjt shkoi me vetur t mbyllur n Guest House (Shtpin se Mysafirve) t Pallatit presidencial t Ankaras e, m pas, n Pallatin presidencial, ku u prit nga Presidenti i Republiks, Ahmet Nexhdet Sezer. Pas ceremonis s mirseardhjes, gjat s cils nuk u mbajtn fjalime, presidenti Sezer e shoqroi Atin e Shenjt n nj nga sallat e Pallatit, ku u zhvillua bisedimi privat dhe u shkmbyen dhuratat.

  Pas ktij takimi, Papa u rikthye n Gues House ku u takua me zevends-kryeministrin Mehmet Ali Shahin, pr ti vijuar m pas veprimtarit e dits s par t shtegtimit n selin e Presidencs pr shtje fetare Dijanet t Ankaras, organizm q drejton e koordinon veprimtarit e t gjitha xhamive t Turqis. Ktu u takua me kryetarin pr shtjet fetare, profesorin Ali Bardakolu, q e priti Atin e Shenjt s bashku me disa autoritete t tjera fetare t bashksis islame turke. N t morn pjes e dhe kardinaj e ipeshkvij t grupit q e shoqron Papn, i cili foli folur lirisht, si flitet ndrmjet miqve.

  Veprimtaria e fundit e dits s par t shtegtimit t pest apostolik t Paps Benedikti XVI n Turqi, ishte takimi me Trupin Diplomatik, n nunciaturn apostolike. Gjat ktij takimi Papa u kujtoi prfaqsuesve t bashksis ndrkombtare kushtet q duhen plotsuar pr sigurimin e paqes s Nesr, dita e dyt e shtegtimit, Ati i Shenjt do t niset nga aeroporti i Ankaras pr t arritur n Smirn: q ktu do t shkoj n Efez, ku n ort e vona t paradites do t kremtoj Meshn n shenjtroren e Meryem Ana Evi, si quhet turqisht Shtpia e Maris. N Efez, n vitin e largt 431, u mbajt Koncili i famshm, q e shpalli Virgjrn Mari Theotokos Nn e Hyjit. Pasdite Papa do t riniset nga aeroporti i Smirns, pr t arritur n Stamboll, ku do t mbahet vizita e lutjes n Kishn patriarkale t Shn Gjergjit si dhe takimi privat me Patrikun ekumenik, Bartolomeun I, t cilit Papa do ti drejtoj prshndetjen n selin e Patriarkans.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 13. #13
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,117
  Takimi me Presidentin e Turqise

  [vazhdon]

 14. #14
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,117

 15. #15
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,117  Takimi me Kryeminstrin e Turqise


  [vazhdon]

 16. #16
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,117

 17. #17
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,117

 18. #18
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,117


  [fund]  Mozaik ne kishen Shen Sofia ne Stamboll:  Shenjterorja per besimtaret mysliman dhe krishtere
  Meryemana Evi = Shtepia e Nenes Mari, ku Maria kaloj astet e fundit te jetes se saj:

  Ndryshuar pr her t fundit nga NoName : 29-11-2006 m 08:22

 19. #19
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,117
  Komisioni Evropian pezullon negociatat me Turqin pr 8 kapituj


  (29.11.06)


  Komisioni Evropian vendosi sot t pezulloj 8 nga 35 kapitujt e negociatave pr integrimin e Turqis n Bashkimin Evropian. N deklaratn e Brukselit, lexohet se Komisioni vren se Turqia nuk ka zbatuar plotsisht protokollin e Ankaras pr Bashkimin doganor me 10 shtete e reja antare t Bashkimit Evropian, prfshi edhe Qipron. Bhet e qart se ekzekutivi evropian nuk do t vazhdoj bisedimet n t gjitha ato fusha q kan t bjn me kufizimet turke ndaj Qipros, derisa Turqia t plotsoj detyrimet e veta. Kapitujt kan t bjn kryesisht me shkmbimet tregtare dhe ngadalsojn negociatat. Kryeministri turk Erdoan, t cilin vendimi e gjeti n Rig, e komentoi at si t papranueshm.

 20. #20
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,117
  Ecni n rrugn e dashuris

  - baz n marrdhniet ndrmjet Kishs s Roms e t Kostandinopojs
  nnvizuar nga Papa n Kishn e Shn Gjergjit  (29.11.2006)

  Sot pasdite n Stamboll Papa pr vizit lutjeje n Kishn patriarkale t Shn Gjergjit e takimi me Patrikun Ekumenik Bartolomeun I. Stambolli, me 13 milion banor, sht i vetmi qytet n bot q shtrihet ndrmjet dy kontinenteve, Azis dhe Evrops, n t dy brigjet e Bosforit, i cili lidh Detin e Zi me Mesdheun.
  I themeluar n vitin 667 para Krishtit nga kolont grek, n fillim u quajt Byzantion, pr nder t mbretit grek Byzantas. U prfshi n Perandorin romake n vitin 196. Nisi t thirrej me emrin grek Kostandinopoli, q do t thot Qyteti i Kostandinit pas vitit 330, kur u shpall kryeqytet i Perandoris romake. Gjat Mesjets, Kostandinopoja ishte qyteti m i madh e m i pasur i Evrops. Mendohet se n shekullin X kishte m se nj milion banor. I rrethuar me fortesa t fuqishme, qyteti i madh mbeti i paprekur deri m 1204, kur u plakit nga ushtrit e Kryqzats s katrt e m pas, deri m 1453, kur ra n dor t otomanve t udhhequr nga Sulltan Mehmet Pushtuesi, i cili e bri kryeqytet t Perandoris otomane. Nn sundimin e perandorve otoman Kostandinopoli u quajt Stamboll dhe rifilloi t shklqente si seli e Kalifatit, por duke mbetur gjithnj edhe seli e Patriarkans greko-ortodokse. Perandoria otomane, e mundur n Luftn I Botrore, mori fund m 1 nntor 1922. M 1923 u themelua Republika turke, kryeqyteti i s cils u b Ankaraja. Gjat shekujsh Stambolli u rrit e u zbukurua. Lindn lagje t reja, veprimtari t reja e monumente t reja. Sot qyteti, q rri kaluar ndrmjet dy Kontinenteve, sht shum i prmendur jo vetm pr bukurit e natyrs, por edhe pr monumente t famshme si Bazilika e Shn Sofis dhe Xhamia blu, t cilat Papa do ti vizitoj nesr, si dhe Selia e Sulltanve. I famshm sht pastaj Briri i Art, kanal me gjatsi 7 kilometra n brigjet e t cilit shtrihet qndra historike, shpallur nga UNESCO pasuri botrore e njerzimit. Monumente t tjera t denja pr tu kujtuar jan Muret teodosiane, Karie Kamii, ish-kisha e Shn Shlbuesit t Arave, shndrruar n xhami n shekullin XV; Dollmabahe-Saraj, seli e fundme e sulltanve e monumente t tjera, q trheqin shtegtar nga mbar bota.

  Papa arriti n aeroportin e Stambollit n orn 18. 30 me orn vendase. Pr ta pritur kishin dal Governatori i qytetit, Komandanti ushtarak dhe Kryetari i Bashkis s Stambollit. Natyrisht ishin t pranishm edhe ipeshkvijt katolik t qytetit e sidomos, Patriku Ekumenik, Shenjtria e Tij Bartolomeu I, i shoqruar nga dy metropolit: Patriku Armen Apostolik, Fortlumturia e Tij Mesrobi II Mutafian dhe Vikari Patriarkal Siro-ortodoks, Metropoliti Filuksinos Jusuf etin.

  Kujtojm se Patriku Ekumenik, Demetrios Arkondonis ka lindur n vitin 1940 n ishullin e Imvros n Detin Egje (sot Gkeada n Turqi). Nnshteas turk, q i prket bashksis greke t Turqis, ka studiuar n Shkolln teologjike t Halkis (1961), n Institutin Papnor Lindor n Rom, n Institutin Ekumenik t Bosit dhe n Universitetin e Munihut.

  Pas ngjitjes s shpejt t shkallve t hjerakis kishtare, m 29 qershor 1995 (festa liturgjike e Shn Pjetrit e Shn Palit) u zgjodh i 270-ti pasardhs i Shna Ndreut dhe mori emrin Bartolomeu I. U b i njohur pr impenjimin n favor t bashkpunimit ndr-ortodoks, t dialogut ekumenik dhe n betejn ekologjike pr mbrojtjen e gjithsis.

  sht i par ndrmjet t parve n Kishn ortodokse, q sot numron rreth 300 milion besimtar, t pranishm kryesisht n Evropn lindore e n Lindjen e Mesme. sht nj lloj konfederate ndrkombtare, e prbr nga kisha t ndryshme patriarkale, q ruajn pavarsin e tyre, ndonse i lidh ngusht shpirti i s njjts fe n t ciln besojn.

  Termi ortodoks u prdor pr her t par nga t krishtert grek n shekullin IV vetm pr t dalluar fen kanonike t doktrinave heterodokse. Ortodokse quhen edhe disa Kisha lindore, t ndara n shekullin V, pas kundrvnies monofizite.
  Kishat ortodokse udhhiqen nga Patriku, titull q nisi t prdorej nga pes Kishat e para: Kisha e Roms, e Kostandinopojs, e Aleksandris, e Antiokis, dhe e Jeruzalemit: Pentarkia e themeluar nn Justinianin (527-565). Kt titull m pas e morn edhe Metropoliti i Mosks (shekulli XV), kryeipeshkopt e Serbis e t Bullgaris (fillimi shekullit XX), si dhe kryepeshkopi i Kishs s Rumanis (gjysma e shekullit XX).

  Patriarkana ekumenike sht selia m e lart dhe qndra e ortodoksis n mbar botn.

  Por, t kthehemi n aeroportin e Stambollit, prej nga Papa u nis menjher pr n selin e Patriarkans ekumenike e cila n shekuj ka qen e vendosur pran Katedrales s Shn Sofis. Por, pas rnies s Kostandinopojs, m 1453, u zhvendos n lagje t tjera t Stambollit. Q nga viti 1601 ndodhet n lagjen e Fanarit.

  Pran Patriarkans, m 1720, u ngrit Kisha e Shn Gjergjit, n qndr t veprimtarive papnore t pasdites s sotme dhe t paradites s nesrme.
  Ktu sot pasdite Ati i Shenjt bri nj akolouthia t shkurtr, apo nj vizit lutjeje, hartuar pr kt rast, me elemente t ndryshme nga or e festa t Kishs bizantine. N fillim u knduan shtat antifona, m pas u lexua nj fragment nga Libri i Zakaris (Zk. 8, 7- 17) n t cilin Profeti u bn thirrje popujve t Lindjes e t Perndimit t mblidhen n Jeruzalem. Pastaj prshndetn Patriku Ekumenik Bartolomeu I dhe Benedikti XVI. N krye t prshndetjes s Paps, brohoritja psalmike, aq aktuale pr vendin e kohn kur shqiptohej: Oh, sa pun e mir e gj e bukur sht, kur vllezrit jetojn s bashku! dhe menjher pas, falnderimi drejtuar Zotit pr dhuratn e ktij takimi, prplot me vullnet t mir e me domethnie kishtare. Prej kndej Papa nuk mund t mos kujtonte ngjarjet m t rndsishme n impenjimin e katolikve dhe ortodoksve pr t punuar s bashku, ndr t cilat, nj nga m kryesoret: vendimin pr t zhdukur kujtimin e anatemave, apo t mallkimeve, t vitit 1054.

  Deklarata e prbashkt e Palit VI dhe Patrikut Atenagora, e shkruar me frymn e nj dashurie t rizbuluar - kujtoi me emocion Papa Racinger u lexua solemnisht n nj kremtim t mbajtur njkohsisht n Bazilikn e Shn Pjetrit n Rom dhe n kt Katedrale Patriarkale. Deklarata e Patrikut bazohej mbi dshmin e Shn Gjonit: Ho Thes agap estn (Zoti sht dashuri), ajo e Paps Pali VI, mbi dshmin e Shn Palit Ambulate in dilectione (Ecni n rrugt e dashuris). Mbi kt baz vijuan t zhvillohen marrdhniet ndrmjet Kishs s Roms e asaj t Kostandinopojs. E kto shenja dashurie jan t pranishme n deklarata t shumta e n gjeste plot domethnie tha Benedikti XVI duke kujtuar n vijim vizitn e Palit VI e t Gjon Palit II n Kishn e Shn Gjergjit, t shoqruar prkatsisht nga Patrikt Atenagora I dhe Dhimitri I, n prpjekjen pr ti dhn nj shtytje t re mirkuptimit reciprok dhe krkimit t bashkimit t plot.

  M pas Benedikti XVI kujtoi se kto troje lidhen ngusht me fen e krishter, sepse ktu, q n koht e para t krishterimit, lulzuan shum bashksi t krishtera, q nga ajo e Pontit - tek bashksia e Bitinis, prej nga doln martir, teolog, murgjr, burra e gra t shenjta.

  N kto vise t Bots lindore u mbajtn Koncile Ekumenike t rndsishme, t njohura si nga ortodokst, ashtu edhe nga katolikt, t cilat mbeten gur kilometrik n rrugn drejt bashkimit t plot vijoi t kujtonte Papa, dhe n prfundim uroi q ky takim t thelloj impenjimin e prbashkt pr vijimin e rrugs q on drejt pajtimit e paqes ndrmjet Kishave.

  Prfundoi, kshtu, edhe Dita II e shtegtimit t pest Apostolik t Paps Benedikti XVI n Turqi. Tani Ati i Shenjt ndodhet n Prfaqsin Papnore t Stambollit, q njihet me emrin Shtpa Ronkali, ku prgatitet shpirtrisht pr ditn e tret, m t rndsishmen e shtegtimit t tij t pest apostolik, kur do t shkel n Xhamin Blu, nn shenjn e dialogut ndrfetar, q sht burim i paqes dhe i vllazrimit ndrmjet njerzve t feve t ndryshme. Atje nesr do t drejtohen syt e bots mbar.Nesr paradite, gjithnj n Stamboll, Papa do t marr pjes n Liturgjin Hyjnore n Kishn patriarkale t Shn Gjergjit: ktu do t mbahet ceremonia e nnshkrimit t nj Deklarate t prbashkt. Benedikti XVI do t drekoj me Bartolomeun I pran Patriarkans. Pasdite do t vizitoj muzeun e Shn Sofis; m pas do t shkoj pr nj vizit lutjeje n katedralen armene apostolike, ku do t takohet me Patrikun Mesrob II. Pran prfaqsis papnore, Ati i Shenjt do t takohet me Metropolitin siro-ortodoks dhe me Rabinin e madh t Turqis. N mbrmje-takimi dhe darka me antart e Konferencs Ipeshkvnore Katolike t Turqis.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Ali Babaxhan viziton Kosovn, pritet heqja e vizave me Turqin
  Nga Drini_i_Zi n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 14-01-2009, 05:55
 2. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 14-12-2006, 19:39
 3. 11 Korrik: Shen Benedikti Abat
  Nga NoName n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-07-2006, 18:49
 4. Te krishteret kurre nuk jane vetem (Benedikti XVI)
  Nga NoName n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-06-2006, 01:24
 5. Programi i kremtimeve te Javes se Madhe - Papa Benedikti XVI
  Nga NoName n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 05-04-2006, 01:37

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •