Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 35
 1. #1
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Anėtarėsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,667
  Faleminderit
  7
  11 falenderime nė 11 postime

  Nje pyetje rreth krishterimit ...

  Dicka qe deri me sot nuk e kam kuptuar lidhur me krishterimin eshte problematika e ashtuquajtur "MEKATI ORIGJINAL"
  Nese dikush nga juve mundet te sqaroj kete problematik do te jem shum mirenjohes.


  FireSoul
  WE WILL NOT GO DOWN!

 2. #2
  echo Maska e Dara
  Anėtarėsuar
  30-11-2005
  Vendndodhja
  New York
  Postime
  694
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Ne baze te atyre qe kam lexuar:

  Sipas tradites dhe besimin te Krishtere, "mekati origjinal" eshte metafora e perdorur per gjendjen fillestare mekatare qe lind njeriu. Ndryshe eshte i njohur si "mekati i lindjes", ose kur themi ne "e kemi mekatin ne gjak". "Mekati origjinal" ka te beje me mekatin e Adamit dhe Eves, kur ju nenshtruan deshires/dhurates/ofertes se Satan. Ideja e "mekatit origjinal", sipas Bibles eshte se ky mekat eshte bazamenti i te gjithe veprimeve dhe zgjedhjeve te njeriut ne jeten ne vazhdim, dhe te Krishteret i referohen "mekatit origjinal" si "renie".
  Eshte ndryshe nga mekatet e tjera, te perditshme qe bejne njerezit, pasi "mekati origjinal" eshte burimi i te gjithe ketyre, dhe keto te fundit jane thjesht pasojat e mekatit fillestar.

  Mund te jem gabim, le te shpresojme nje i Krishtere, ose dikush qe ka studiuar fe-te, te mund te thote me teper.
  My whores left me no time to get married.

 3. #3
  ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
  Anėtarėsuar
  10-03-2003
  Vendndodhja
  -|- Atje ku njeriu takohet me Perėndinė
  Mosha
  42
  Postime
  1,259
  Faleminderit
  2
  8 falenderime nė 8 postime
  Citim Postuar mė parė nga FireSoul
  Dicka qe deri me sot nuk e kam kuptuar lidhur me krishterimin eshte problematika e ashtuquajtur "MEKATI ORIGJINAL"
  Nese dikush nga juve mundet te sqaroj kete problematik do te jem shum mirenjohes.


  FireSoul


  A mund tė jesh pak mė i qartė me pyetjen tėnde?  Nuk ka mėkate origjinale dhe jo origjinale. Mėkati nė Bibėl trajtohet si njė i vetėm dhe tjetėr gjė ėshtė tė trajtosh format e tij. Ēfarė nėnkupton ti me "MEKATI ORIGJINAL"?
  Nėn Hirin e Tij,

  ns
  קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


  I Shenjtė I Shenjtė...

 4. #4
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Anėtarėsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,667
  Faleminderit
  7
  11 falenderime nė 11 postime
  Citim Postuar mė parė nga Peniel
  A mund tė jesh pak mė i qartė me pyetjen tėnde?  Nuk ka mėkate origjinale dhe jo origjinale. Mėkati nė Bibėl trajtohet si njė i vetėm dhe tjetėr gjė ėshtė tė trajtosh format e tij. Ēfarė nėnkupton ti me "MEKATI ORIGJINAL"?
  Nėn Hirin e Tij,

  ns

  Ate cfar kam kuptuar duke lexuar dhe shikuar neper debate te ndryshme televizive . Dmth se sipas predikimeve biblike cdo njeri lind mekatar !!! Dhe kete e kam te veshtire ta kuptoj , si mundet nje foshnje te linde me mekata ?!!!
  A nuk jane foshnjat te pasterta nga kjo e mete , qe e kemi neve te riturit ( mekatin) ?!!!!

  FIreSoul
  WE WILL NOT GO DOWN!

 5. #5
  ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
  Anėtarėsuar
  10-03-2003
  Vendndodhja
  -|- Atje ku njeriu takohet me Perėndinė
  Mosha
  42
  Postime
  1,259
  Faleminderit
  2
  8 falenderime nė 8 postime
  Mėkati ėshtė trashėguar tek njeriu qė nga rėnia e tij. Si pasojė ēdo njeri lind mėkatar, qoftė edhe njė foshnjė. Nuk ėshtė e thėnė qė njė njeri duhet tė arrijė nė njė moshė madhore qė tė quhet mėkatar.


  Njeriu me mosbindjen e tij ra nė mėkat. Nuk iu bind Perėndisė dhe i la shteg tė hapur djallit tė hyjė nė jetėn e tij. Nė kėtė mėnyrė ai i dorėzoi djallit gjithė pushtetin qė Perėndia i kishte dhėnė. Nėse dikush do tė lexojė me vėmendje Zanafillėn do tė kuptojė se pėrse bėhet fjalė. Kėshtu njeriu lind me natyrė tė rėnė dhe ėshtė mėkatar qė nga momenti qė ai lind. Ėshtė nėn pushtetin e djallit qė nga ēasti qė ai lind dhe del nga sundimi i tij vetėm kur beson nė Jezu Krishtin i cili ėshtė i vetmi qė ka mundur djallin.  Nėn Hirin e Tij,

  ns
  קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


  I Shenjtė I Shenjtė...

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Postime
  2,293
  Faleminderit
  9
  25 falenderime nė 21 postime
  Citim Postuar mė parė nga FireSoul
  Dicka qe deri me sot nuk e kam kuptuar lidhur me krishterimin eshte problematika e ashtuquajtur "MEKATI ORIGJINAL"
  Nese dikush nga juve mundet te sqaroj kete problematik do te jem shum mirenjohes.


  FireSoul
  I nderuar FireSoul.
  Edhe une e kam pak te paqarte pyetjen tende dhe nuk e di se cfare ti konkretisht kupton me fjalet: "Mekat origjinal". Mbase ti me kete kupton mekatin qe beri Adami dhe Eva ne kopshtin e Edenit. Ashtu sic thote dhe Peniel, mekati eshte mekat dhe si i tille ai mbetet ne origjinalitetin e tij. Ajo qe ti nuk arrin te kuptosh, mendoj une, eshte gjendja dhe natyra e njeriut te rene nen denim te meaktit. Po pepriqem te te jap nje shembull te thjeshte dhe teper origjinal. tek romaket Pali mer si shembull nje peme ulliri me natyre te bute, dhe nje peme tjeter ulliri e cila kishte natyre te eger. Ndryshimi midis ketyre dy pemve jane : natyrat, ku njera eshte e bute dhe tjetra e eger. Natyrat tek secila peme luan ronlin themeor. Frytet e seciles peme, jane rezultati i natyres qe ka pema. Nese e marim Adamin si "pemen e pare" Shohim se natyra e tij ishte natyre e dobet , simbolikisht themi e "Eger". Mekati nuk eshte thjesht nje natyre dobesie. Mekati eshte, le ta quajem simbolikisht nje "substance", e cila erdhi dhe beri banese ne mish te njeriut. E gjitha kjo ndodhi per shkak te mosbindjes qe njeriu beri ndaj urdherit te Perendise. Tani vijem tek fakti: njeriu perballe mekatit.
  Bibla na deshmon se njeriu eshte SKLLAV i mekatit. Pra njeriu per shkak te natyres se tij te dobet , perballe mekatit eshte vecse humbes. Mekati eshte zinxhiri me te cilin satani ka lidhur njeriun. Pra mekati inspirimin e tij e ka drejtperderjet nga satani. Tani kjo do te thotese qe , cdo njeri qe vjen ne bote, meqense ai eshte nje pasardhes i "pemes" Adam, natyrisht qe edhe ai do te trashegoje te njejten natyre te dobet. Kjo ben te mundur qe ashtu si Adami po keshtu edhe e gjithe pasardhja e tij, perballe mekatit jane vecse te humbur ose skellever te tij.
  Cfare do te thote mekat.
  Gjoni ne letren e tij te pare thote se, Mekati eshte thyerja e Ligjit te Perendise. Po keshtu Pali na deshmon se, nje nder qellimet e ligjit ishte qe njeriu te njohe mekatin. Keto dy vargje mendoj se te japin nje tablo te qare rreth mekatit dhe natyres se dobet te njeriut.
  Ardhja e JEzusit.
  Lindja e JEzusit ishte nje lindje teper e vecante dhe e paperseritshme. Perse JEzusi lindi prej se virgjeres Mari dhe Frymes se Perendise?
  Jezusi njeri nuk duhej te trashegonte dobesine e Adamit, prandaj dhe Pali e quan Adami qiellor. Pikerisht njeriut i duhej te fitonte ndaj meakti dhe vdekjes, por dobesia e tij nuk e lejon kete fitore. Ateher Perendia dergoi Birin e tij te VETMELINDUR, i cili e VESHI njeriun me gjithe dobesine e tij, por qe Ai nuk mekatoi. Ringjallja e JEzusit verteton katerciperisht se JEzusi ishte i DREJTE dhe i pamekatshem. Tani rruga per te fituar ndaj mekatit dhe vdekjes eshte e hapur dhe e fituar. Kushti eshte: Besa ne Krisht. Perse? Sepse vetem Ai e mundi mekatin dhe vdekjen. Pra ashtu si te gjithe pasardhesit e Adamit tokesor te cilet trasheguan dobesine e cila i coi nen mekat dhe vdekje, keshtu edhe pasardhesit e Adamit qiellor( Jezusit) trashegojne jeten e perjetshme, sepse si pasardhes te tij dhe me ane te tij, ata arriten te permbushin Ligjin, dhe permbushja e Ligjit eshte drejtesia. Kur JEzusi dha fryme ne kryq tha: U krye.

 7. #7
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Anėtarėsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,667
  Faleminderit
  7
  11 falenderime nė 11 postime
  Dmth e nje bebe lind me mekata ?!! Vetem pse nuk e kuptoj se cfar mekati ka be bebja ?!!!

 8. #8
  Larguar Maska e lone_star
  Anėtarėsuar
  13-08-2003
  Vendndodhja
  Houston, TX
  Mosha
  38
  Postime
  224
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Pse e kapni vetem te bebja? Me duket pak si pyetje provokuese kjo, pasi merret vesh se ku do dilet, pergjigja qe do japin te krishteret eshte e ditur. Une jam musliman po pyetje te tilla sa per argument, si nga te krishteret kundra fese sime ashtu edhe nga muslimanet kundrejt feve te tjera nuk me pelqejne. Nese kerkohet diskutim mbi fete ose besimet ndershmeria duhet te vije ne rradhe te pare. Tani sipas doktrines se krishtere mesa marr vesh une se vetem me te degjuar e te lexuar e kam jo me ndonje studim serioz, mekati fillestar, ose mekati 'origjinal' eshte mekat i cili i ka mbetur gjithe njerezimit qe nga Eva dhe Adami pasi ata s'ju binden urdhrave te Zotit e hengren nga pema e ndaluar per shkak te tundimit te Satanit. Po sipas kesaj doktrine ky mekat lahet vetem duke pranuar Krishtin i cili u sakrifikua per gjithe njerezimin. Nuk e dinit ju kete?
  Edhe ne Islam mesa kuptoj une ekziston nje nocion i tille, psh qe pas atij mekati ne parajse Zoti zbriti Adamin dhe Havane nga parajsa, pas ketij mekati dhe zbritjeje ne toke linden femijet e tyre nga i gjithe njerezimi e ka prejardhjen. Adami qe kerkoi falje (beri tewbe) ndaj Zotit per kete mekat etj etj.

 9. #9
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Anėtarėsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,667
  Faleminderit
  7
  11 falenderime nė 11 postime
  Citim Postuar mė parė nga lone_star
  Pse e kapni vetem te bebja? Me duket pak si pyetje provokuese kjo, pasi merret vesh se ku do dilet, pergjigja qe do japin te krishteret eshte e ditur. Une jam musliman po pyetje te tilla sa per argument, si nga te krishteret kundra fese sime ashtu edhe nga muslimanet kundrejt feve te tjera nuk me pelqejne. Nese kerkohet diskutim mbi fete ose besimet ndershmeria duhet te vije ne rradhe te pare. Tani sipas doktrines se krishtere mesa marr vesh une se vetem me te degjuar e te lexuar e kam jo me ndonje studim serioz, mekati fillestar, ose mekati 'origjinal' eshte mekat i cili i ka mbetur gjithe njerezimit qe nga Eva dhe Adami pasi ata s'ju binden urdhrave te Zotit e hengren nga pema e ndaluar per shkak te tundimit te Satanit. Po sipas kesaj doktrine ky mekat lahet vetem duke pranuar Krishtin i cili u sakrifikua per gjithe njerezimin. Nuk e dinit ju kete?
  Edhe ne Islam mesa kuptoj une ekziston nje nocion i tille, psh qe pas atij mekati ne parajse Zoti zbriti Adamin dhe Havane nga parajsa, pas ketij mekati dhe zbritjeje ne toke linden femijet e tyre nga i gjithe njerezimi e ka prejardhjen. Adami qe kerkoi falje (beri tewbe) ndaj Zotit per kete mekat etj etj.

  Une e di shum mire nocionin e "mekatit origjinal" , por ajo qe nuk kuptoj une , eshte pesha e ketij nocioni !!!! Sa peshon ky nocion , per mendimin tim nuk ka peshe , pse mendoj ashtu sepse ideja e "mekatit origjinal "me duket e pakuptimte. E ti zotri qe quan veten musliman lexo me mire librin tend fetar dhe do te shikojsh se neve pergjigjemi per mekatet tona , ose ma mire , secili pergjigjet per mekatet e tija . Ashtu psh une kam nje vajze , dhe ajo eshte 15 muajshe , akoma belbezon , tani kur une nuk e kuptoj deshiren e saj , kur i hahet e pijet , une bej mekat ose vajza ?!!! Cfar mekati ben ajo ?!! Pse sdi te foli ashtu ?!! Kjo eshte mekat ?!!! Eshte engjull vajza ime dhe e di cka jo vetem e imja po krejt femijet jane engjuj , e jo mekatare sic thote Bibla.

 10. #10
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Anėtarėsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,667
  Faleminderit
  7
  11 falenderime nė 11 postime
  Citim Postuar mė parė nga Peniel
  Mėkati ėshtė trashėguar tek njeriu qė nga rėnia e tij. Si pasojė ēdo njeri lind mėkatar, qoftė edhe njė foshnjė. Nuk ėshtė e thėnė qė njė njeri duhet tė arrijė nė njė moshė madhore qė tė quhet mėkatar.


  Njeriu me mosbindjen e tij ra nė mėkat. Nuk iu bind Perėndisė dhe i la shteg tė hapur djallit tė hyjė nė jetėn e tij. Nė kėtė mėnyrė ai i dorėzoi djallit gjithė pushtetin qė Perėndia i kishte dhėnė. Nėse dikush do tė lexojė me vėmendje Zanafillėn do tė kuptojė se pėrse bėhet fjalė. Kėshtu njeriu lind me natyrė tė rėnė dhe ėshtė mėkatar qė nga momenti qė ai lind. Ėshtė nėn pushtetin e djallit qė nga ēasti qė ai lind dhe del nga sundimi i tij vetėm kur beson nė Jezu Krishtin i cili ėshtė i vetmi qė ka mundur djallin.  Nėn Hirin e Tij,

  ns

  Jo zorti , femija i po salindur eshte engjull , sepse kurkujt asnje dam nuk i ka be , askend nuk ka ofendur, askend nuk ka shajtur ose te kete genjyer , ne ato momente akoma nuk e ka idene se ku eshte dhe cfar eshte , po dicka eshte e sigurte edhe ate me 100 % qe mekatar nuk eshte . Me vjen keq te them por mekatar jane ata prifta qe bejne nje predikim te tillle te Bibles ( te gabuar ).

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Postime
  2,293
  Faleminderit
  9
  25 falenderime nė 21 postime
  I Nderuar Gostivari. Mbase do te shkruaj pak gjate, por ka rendesi qe ta lexosh te gjithe shkrimin.

  Mendoj se kam dicka te rendesishme per te ndare me ju, rreth fjales se Perendise ne bibel.

  Perpara se te vijme tek mekati duhet te njohim ne thelb njeriun. Libri i zanafilles eshte me te vertet libri ku na njeh me FILLIMIN e gjithshkaje. Pranoj se ka plot gjera qe ne ende nuk i kuptojme, sepse fjala e Perendise eshte mister per mendjen njerzore, por ajo na zbulohet vetem nese ne i besojme Perendise.

  Kush eshte njeriu dhe pozita e tij ne kete bote.

  Perendia permes fjales se tij profetike ne bibel na tregon se si njeriu u krijua, pozita e tij ne toke dhe fundi i tij i perjetshem. Ceshtja qe une dua te ndalem eshte pikerisht fillimi i njeriut, vazhdimesia e tij ne toke, dhe fundi i tij i perjetshem.

  Do perpiqem te flas me pak fjale dhe ne menyre teper te qarte. Perendia e krijoi njeriun, duke i dhene atij gjithshka qe i nevoitej per jeten e tij ne kete bote. Qe te arrijme dhe te kuptojme se kush eshte njeriu, si dhe cila eshte pozita e tij ne kete toke, patjeter qe duhet te njohim ne thelb personin NJERI. Kur Perendia e krijoi njeriun, ne ndryshim me krijesat e tjera, e krijoi ate simbas imazhit te tij. Njeriu ishte krejteisht i LIRE te perzgjidhte dhe te vendoste per vetveten. Meqense Perendia e krijoi njeriun me kete liri te perzgjedhjes dhe vetvendosjes, natyrisht qe dhe nuk mund tja cenonte ate. Njohja e ketij fakti dhe pranimi i tij, te ndihmon plotesisht te kuptuarin drejt te asaj cka ne po diskutojme.

  Cfare ndodhi ne Eden?

  Ketu fillon tragjedia e njeriut. Njeriu (Adam + Eva= NJERI), u vu para proves se madhe. Por pyetja eshte: Perse njeriu duhej te vendosej para kesaj prove? Perpara se njeriu te vendosej ne kete prove, Perendia e URDHEROI duke i thene: Mos ha nga fryti i njohjes te se mires dhe se keqes, se nese ha, me siguri ke per te vdekur. Si ndodhej pozita dhe njohuria e njeriut perballe ketij fakti? Njeriu nuk kishte aspak njohuri dhe te dinte se cfare do te thoshte, e mira dhe e keqja. Po keshtu ai nuk dinte se cdo te thoshte fjala vdekje, sepse askush para tij nuk kishte vdekur dhe kishte bere nje veprim te mire apo te keq. Pra njohuria dhe pasja parasysh e ketyre fakteve, te ndihmon te kuptosh me mire se kush eshte njeriu ne thelb. Le te vijme tek pyetja: Perse njeriu duhej te vihej para proves ne Eden? Ka plot njerez te cilet nuk fokusohen tek fakti qe kemi perpra, por fokusohen tek menyra qe Perendia solli para njeriut. Kur une arrita te besoj plotesisht Perendine, te paren gje qe kam mesuar prej Jezusit eshte, te digjoj dhe te mesoj ate cka Perendia thote dhe ben per mua. Shume njerez thone: Perse Perendia e vendosi Adamin ne nje prove te tille? Perse Perendia lejoi qe ne kopshtin e Edenit te kishte nje peme e cila sillte vdekjen? Perse Perendia e lejoi satanian qe te mashtronte Njeriun? Kush gjykon Perendine dhe fjalen e Tij, verteton se nuk e njeh.( te lutem lexo romak:11:33-36).

  Perendia na deshmon se, njeriu eshte nje qenie e LIRE per te perzgjedhur dhe vetvendosur rreth se ardhmes se tij. Pikerisht kjo gje u provua ne Eden. Njeriu perzgjodhi ne lirine e tij, te haje apo jo frytin prej pemes ne te cilen Perendia e urdheroi te mos hante. Urdheresa e Perendise kishte nje qellim te caktuar: Ti tregonte njeriut rrugen ne te cilen ai duhej te ecte, dhe kjo kishte te bente me te ARDHMEN e tij. Tani gjithshka mbetej para njeriut. Ketu njeriu do te mund te PROVONTE te qenit e tij ne LIRI. Nuk po ndalem ne ate se cfare njeriu perzgjodhi. Per mua ka rendesi qe njeriu provoi plotesisht si dhe vertetoi se ai ishte nje krijese krejt e ndryshme nga te tjerat, ku Krijuesi e kishte krijuar simbas imazhit te Tij, dhe Liria e perzgjedhjes ishte nje nga pikat me esencjale te imazhit qe njeriu ka simbas Krijuesit te tij.

  Cfar solli perzgjedhja dhe liria tek njeriu?

  Fakti qe kemi perpara na tregon se, Krijuesi jo vetem qe e krijoi njeriun te lire, por i dha atij edhe NJOHURI te plote (permes urdhereses) ne menyre qe njeriu te provonte te qenit e tij i lire. Ky fakt eshte esencila dhe i rendesishem, te ciln ne duhet ta kemi parasysh. Njeriu vendois te haje frutin e ndaluar, pa menduar per pasojat. Ky fakt beri qe Njeriu te binte nen denim. Para tij tani HUMBI njehere e pergjithmone JETA me Perendine duke i lene vendin VDEKJES. Pra ai u nda perjete me Perendne, duke u mbyllur ne skllaveri te mekatit. Perzgjedhja e tij e lire solli skllaverine dhe vdekjen. A e meritonte njeriu kete fund? Natyrisht qe po. Kjo sepse, liri do te thote dhe pergjegesi . Pali lidhur me kete thote: Jam i lire per gjithshka, por jo cdo liri me ben mire.

  Kush ishte Adami dhe Eva.

  Fatkeqesisht shume njerez nuk arijne te njohin dhe te kuptojne se kush ishte Adami dhe Eva. Adami dhe Eva permbldhen ne fjalen NJERI. Por cfare do te thote kjo? Adami dhe Eva nuk ishin thjesht vetem dy persona njerzore( ashtu sic ka sot me miljona ne kete bote), te cilet perfaqsonin personalisht vetveten. Ata ishin FILIZI i pare NJERI, prej ku do te vinte e gjithe PEMA NJERZORE. Pra te kuptuarit e ketij fakti, ka rendesi fondamentale. Nese ata ishin"rrenja", ne sot (dmth.mbare njerezimi) jemi "deget", dhe natyrisht qe edhe "deget" do te kene te njeten natyre me "rrenjet". Pra ne duke qene pasardhes te tyre, sepse prej NJERIUT vjen njeriu, natyrisht qe do te jemi te njejte ne te gjitha parametrat NJERI.

  Njeriu dhe mekati.

  Tani pasi kemi njohur se kush eshte njeriu si dhe ne cfare pozite ai ndodhet, e kemi me te lehte per te kuptuar drejt se cfare do te thote te lindesh ne denim te mekatit. Le te vijme tek pyetja: A eshte nje foshnje e sapo lindur mekatare?

  Meqense une mora si shembull "Filizin"Adam, e cila me pas behet "Pema" njerzore, do ta perdor perseri kete shembull ne menyre qe te bej sa me te qarte dhe te tregoj se, cila eshte pozita e nje foshnje ne lidhje me mekatin. Natyrisht qe frutet e "pemes" ne cdo dege qe ti keputesh permbajne te njejten natyre. NEse "Pema" ka natyre te eger, keshtu do te jene dhe te gjitha frutat e saj. Pra ky fakt na tregon se, nese "pema" Njeri (Adam) ka natyre te rene nen denim te mekatit, te njejten natyre do te kene te gjitha frutat e saj. Natyra jone nuk kushtezohet nga mosha, qofte ajo foshnjore apo madhore. Natyra jone vjen nga trashegimija dhe prejardhja prej ku dhe kemi rjedhur. Cdo njeri qe vjen ne bote, ka ne thelb te tij te njejten natyre me Njeriun Adam. Tani vijme tek nje moment me i detajuar i cili ka te beje me moshen tone dhe mekatin.

  Njeriu ne kete bote vjen permes lindjes nga bashkimi i burrit dhe i gruas. Jeta e tij ne kete bote ka nje fillese qe eshte mosha foshnjore, dhe me pas me rritjen e tij ecen deri ne moshen madhore. Por pyetja si gjithmone eshte: A eshte nje foshnje qenie mekatare? Natyra e meaktit, sic e thashe edhe me siper, nuk varet nga mosha qe kemi. Kjo natyre lind se bashku me ne, per shkak te trashegimise prej nga dhe vijme. Mendoni se nje peme me natyre te eger, mund te beje fruta me natyre te bute? Apsolutisht jo. Ne mund te kostatojme katerciperisht se, ne cdo moment frytat e saj, si ne fillim te celjes( lindja) dhe ne fund kur ato te jene pjekur, ato do te kene te njejten natyre, dmth ate te eger. Pra ky shembull na qarteson dhe na tregon se, njeriu, pavaresisht momentit te moshes ne te cilen ai ndodhet, natyra e tij ne cdo cast eshte mekatare. Si foshnja po ashtu dhe i rrituri, para Perendise jane mekatare. Tani duhet te shohim konkretisht njeriun dhe moshen e tij.

  Pyetja eshte: ne cdo moment te jetes se tij njeriu ka te njejten njohuri dhe pergjegjesi?

  Nje foshjne eshte e pafte te njohe, te pranoje dhe te perzgjedhe ne liri te plote rreth personit te tij. Ndersa nje i rritur i ka plotesisht keto aftesi. Fakti qe kemi perpara ne lidhje me krijimin e njeriut, na tregon se, parpara se njeru te vihej ne prove, ai ishte ne gjendje te njihte, te perzgjidhte, te pranonte dhe te vendoste. Pra lirija e tij mbeshtetej ne keto fakte. Pikerisht Perendia e mesoi njeriun duke e urdheruar te mos hante nga fruti i se keqes dhe se mires, si dhe i tregoi per pasojat vdekjeprurese qe sillte ngrenia e tij. Pyetja eshte: a kishte brenda njeriut aftesi per ta kuptuar, pranuar dhe zbatuar kete urdherese te Perendise? Natyrisht qe PO. Prandaj dhe pak me siper thashe se liria eshte dhe pergjegjesi. Njeriu ishte PLOTESIHT i pergjegjshem dhe koshinent ne ate qe perzgjodhi, pranoi dhe beri.

  Tani vijme tek fakti yne: Po nje foshjne a eshte koshient ne keto gjera?

  Une po vij tek fjalet e Zotit tone JEzus Krisht, i cili tha:
  Lerini femijet te vijne tek une, sepse e tyre eshte mbreteria Qiellore.

  Jezusi na tregon se femijet, te cilet nuk kane aftesine e te rriturit per te perzgjedhur dhe pranuar, jane pjese e mbreterise qiellore, nese ata vdesin ne nje moshe feminore.
  Pra ky fakt ka rendesi te madhe dhe duhet kuptuar drejt. Gjithashtu duhet pranaur se, nje foshnje nuk di se ceshte mekati, por kjo nuk e perjashton natyren mekatare ne te cilen ajo lindi dhe jeton.

  Ardhja e JEzusit.

  Njeriu duhet te shpetohej nga vdekja dhe mekati. Njeriu nuk mund ta bente nje vetclirim te tille , e gjitha kjo per shkak te natyres se tij mekatare. Brenda tij mund te jen deshria shume te mira, por mungon fuqija dhe aftesia per te realizuar clrimin nga mekati. Te clirohesh nga mekati se pari do te thote, te ndryshosh natyren: nga ajo mekatare njerzore, ne ate te drejtesise se Perendise. Perendia e kishte ne qender te vemendjes njeriun, edhe pse ai ra nene denim te mekatit. Ai pergatiti gjithshka per ta cliruar njeriun nga kthetrat e mekati dhe vdekjes. Ka plot besime te tjera fetare, te cilat mund te shprehin deshira te ndryshme njerzore, si dhe te pranojne se ka nje Krijues, por ato nuk japin rruge per shpetim.

  Perse Jezusi erdhi ne trajten njerezore? Perse te gjitha fete, perjashto krishterizmin, jane ne rruge te gabuar?

  Te gjitha fete, perjashto krishterizmin, perpiqen ta afrojne njeriun me Perendine, mbeshtetur ne rrgullat dhe mesimet e ndryshme njerezore. Bibla na tregon se, Perendia e perzgjodhi Izraelin, e mesoi dhe i tregoi fuqne e Tij, por edhe me gjthe kete ky popull ende nuk ka erdhur ne Shpetimin e Perendise. Perse? Njeriu nuk mund te mare thjesht vetem mesime dhe regulla, atij i duhet nje UDHE SHPETIMI dhe SHPETIMTAR, ne te cilen te ECE dhe te Shpetohet. Izraeli nuk e pranoi Udhen dhe Shpetimtiarin, (te cilin do ta pranoje ne fund). Te gjitha fete ,perjashto krishterizmin, nuk kane as UDHE as SHPETUES. Myslimanet perpiqen tu tregojne besimtareve te tyre se, rregullat jane te rendesishme per te erdhur ne Perendia ( pavaresisht se regullat e tyre nuk e kane burimin prej Perendise). Po JEzusi cfare tha, cfare ju mesoi dhe cfare beri per njeriun?

  Ai tha: Une jam UDHA, e VERTETA dhe JETA, askush nuk mund te vije tek Ati pervecse nepermjet meje. Pyetja eshte: Ta besoj dhe ta pranoj kete fakt apo jo?

  Nese Jezusi vetem do te kishte then kete gje dhe nuk do ta kishte kryer ose vertetuar, natyrisht qe do te radhitej me te tjeret , por cfare ndodhi me te?

  Jezusi njeri dhe Perendi.
  Fillimi jetes ne toke filloi me "FILIZIN" ADAM dhe EVA, dhe prej ketij "Filizi" rodhi e gjithe raca ose "Pema"njerzore. Faktet treguan se kjo "Peme" ishte nje "peme" me natyre mekatare, dhe si e tille ishte ne denim te vdekjes se perjetshme. Por a ishte ky qellimi i Perendise per njeriun?
  Per ta shpetuar njeriun nga kjo gjendje e vdekshme ne te cilen ai ndodhej, Perendise ju desh qe te dergoje nje "FILIZ" tjeter te ardhur prej qiejve, prej te cilit do te vinte "PEMA" e perejtshme, dhe ky eshte ADAMI Qiellor. Ne te nuk kishte mekat, por Ai ishte vete Jeta. Ai erdhi dhe e VESHI njeriun e dobet dhe mekatar, duke e nxjere ate nga skllaveria e vdekjes se perjetshme. Por a u provua
  Adami qiellor ashtu si Adami tokesor? Po. Jezusi shkoi per dyzet dite ne shkretetire, kur ne kulmin e urise dhe etjes, nen tundim te satanit, ai u vu ne prove. Ai fitoi duke mos ju bindur satanit. Pra krejt ndryshe nga Adami tokesor, i cili ran nen mashtrim te satanti, Adami qiellor FITOI. Ai e vertetoi kete fitore permes VDEKJEs dhe ringjalljes. Ma kete veper ai deshmoi ploteisht se eshte RRUGA, e VERTETA dhe JETA e perejtshme. Pra cdo pasardhes i ketij FILIZI, do te jete pjese e PEMES se perjeshtme ne Perendine. Amin. Pa vdekje dhe ringjallje te JEzusit nuk ka clirim, dhe te gjithe ata qe nuk besojne tek Jezusi dhe VEPRA qe ai beri per ne, jane ende ne Adamin tokesor, ku mekati dhe vdekja jane fundi i perjetshem.

  Zoti ju bekofte..
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Peniel : 13-11-2006 mė 14:04

 12. #12
  ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
  Anėtarėsuar
  10-03-2003
  Vendndodhja
  -|- Atje ku njeriu takohet me Perėndinė
  Mosha
  42
  Postime
  1,259
  Faleminderit
  2
  8 falenderime nė 8 postime
  Citim Postuar mė parė nga Gostivari_usa
  Jo zorti , femija i po salindur eshte engjull , sepse kurkujt asnje dam nuk i ka be , askend nuk ka ofendur, askend nuk ka shajtur ose te kete genjyer , ne ato momente akoma nuk e ka idene se ku eshte dhe cfar eshte , po dicka eshte e sigurte edhe ate me 100 % qe mekatar nuk eshte . Me vjen keq te them por mekatar jane ata prifta qe bejne nje predikim te tillle te Bibles ( te gabuar ).

  Nuk akuzoi askush fėmijėn tėnd. Tė gjithė pa pėrjashtim jemi lindur mėkatarė. Kjo vlen pėr tė gjithė edhe pėr ata fėmijė qė kanė lindur nė familje tė krishterė. Ashtu siē e thashė mė lart, mėkati u trashėgua nga i pari ynė Adami i cili mėkatoi. Dėshmuesi ka dhėnė njė pamje tė asaj qė ndodhi dhe ne bazohemi nė Bibėl pėr pohimet tona. Nuk ka asnjė akuzė por ekziston njė e vėrtetė qė e dėshmojnė miliona tė krishterė tė vėrtetė nė gjithė botėn.


  Njeriu arrin tė kuptojė se ēfarė ėshtė mėkati vetėm kur pėrballet me tė vėrtetėn e Perėndisė. Vetėm kur drita e Perėndisė ndriēon zemrėn e tij, vetėm atėhere bėhet i mundur zbulimi i mėkatit.

  Pėr tė mos pėrsėritur Dėshmuesin, desha tė them dy fjalė lidhur me kėtė ēėshtje. Perėndia kishte pėrgatitur njė plan shpėtimi shumė mė pėrpara se njeriu tė vinte nė ekzistencė dhe bota tė krijohej. Ky plan shpėtimi kishte tė bėnte me njeriun nė rast se ai do tė binte nė mėkat. Njeriu mėkatoi dhe qė nga ky moment Perėndia vuri nė zbatim planin e Tij nė tė cilin pėrfshihej shpėtimi i njeriut. Siē e theksova mė lart Perėndia i kishte dhėnė njeriut pushtet mbi gjithēka kur ai erdhi nė ekzistencė. Kur njeriu nuk iu bind Perėndisė, mosbindja u quajt mėkat dhe si pasojė e mėkatit tė njeriut, nė botė hyri njė tjetėr sundues, Djalli. Kėtij tė fundit, dashur pa dashur, njeriu i dorėzoi pushtetin qė Perėndia i kishte dhėnė.

  Sundimtari i ri u bė Djalli i cili nėnshtroi edhe njeriun sepse vetė njeriu pranoi t'i nėnshtrohet duke iu bindur atij. Mėkati hyri nė botė dhe kėshtu infektoi gjithė krijimin e Perėndisė. Kėshtu tė gjithė pasardhėsit e njeriut lindin mėkatarė sepse kjo natyrė mėkatare u trashėgua nga i pari ynė Adami. Tė gjithė papėrjashtim lindin nėn pushtetin e Djallit dhe askush nuk mund t'i shpėtojė sundimit tė tij nėse nuk pranon shpėtimin e ofruar nga Perėndia. I vetmi qė lindi pamėkat nė kėtė botė ishte Jezu Krishti. Njeri dhe Perėndi. Perėndia i mishėruar pėr tė dėnuar mėkatin nė mish. Pse nė mish? Sepse dėshirat e natyrės sė rėnė njerėzore drejtohen nga mėkati. Mėkati ėshtė nė kundėrshtim me vullnetin e Perėndisė dhe me anė tė kėsaj arme Djalli i mban tė gjithė njerėzit tė nėnshtruar, duke shfrytėzuar dhe keqinterpretuar urdhėrimet e Perėndisė.

  Jezu Krishti erdhi pėr t'i dhėnė fund sundimit Djallėzor nė kėtė botė dhe pėr tė rikthyer njeriun nė pozicionin qė kishte pėrpara se ai tė mėkatonte. Fjala e Perėndisė thotė se "Po tė themi se jemi pa mėkat, gėnjejmė vetveten..." Askush nuk lind pamėkat dhe tė gjithė derisa tė pranojmė shpėtimin e ofruar nga Perėndia nėpėrmjet flijimit tė Jezu Krishtit, jemi tė dėnuar me vdekje tė pėrjetėshme.

  16 Sepse Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e tij tė vetėmlindurin, qė, kushdo qė beson nė tė, tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme.


  Tė gjitha gjėrat nė kėtė botė do tė kalojnė. Ēdo gjė ka njė fillim dhe mbarim, por fjala e Perėndisė ngelet nė pėrjetėsi.


  Uroj qė kėto pak rreshta tė jenė njė informacion i mjaftueshėm pėr ju.

  Nėn Hirin e Tij,

  ns
  קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


  I Shenjtė I Shenjtė...

 13. #13
  Zoti ėshtė Dashuri! Maska e NoName
  Anėtarėsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  In Your Mind!
  Mosha
  41
  Postime
  2,289
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Dicka qe deri me sot nuk e kam kuptuar lidhur me krishterimin eshte problematika e ashtuquajtur "MEKATI ORIGJINAL"
  Nese dikush nga juve mundet te sqaroj kete problematik do te jem shum mirenjohes.

  Bibla flet shpesh, pothuajse ne cdo faqe per realitetin e mekatit origjinal, qe ne e quajme ne pergjithesi mekat. Termat me te cilet Beselidhja e Vjeter (=BV) e shpreh, jane te shumte e te huazuar zakonisht nga marredheniet njerezore: mangesi, mbrapshti, rebelim, padrejtesi, etj.; judaizmi do te shtoje ate te borxhit, te cilin do ta perdore edhe Beselidhja e Re (=BR); zakonisht mekatari njihet si "ai qe e ben te keqen ne syte e Perendise", dhe 'te drejtit' kundervihet normalisht 'i ligu'. Por permasat e mekatit duken sidomos permes historise bibleke.

  Nder te gjitha tregimet e BV, ai i renies, me te cilin hapet historia e njerezimit, jep nje mesim jashtezakonisht te pasur. Per te kuptuar se c'eshte Mekati i Adamit (ndryshe m. origjinal apo m. i rrjedhshem), ndonese fjala nuk permendet, duhet filluar me te.

  Mekati i Adamit shfaqet ne menyre thelbesore si nje mosbindje, nje kat me te cilin njeri i kundervihet me ndergjegje e liri te plote Perendise duke shkelur nje nga urdheresat e saj (Zan 3, 3). Por pertej ketij akti te jashtem rebelimi, Shkrimi shenjt permend shprehimisht nje akt te bendshem nga i cili vjen ai: Adami dhe Eva nuk i jane bindur, sepse duke mos i bere balle ngacmimit te gjarprit, kane dashur "te behen si perendi qe njohin te miren e te keqen" (Zan 3,5), d.m.th. sipas interpretimit me te zakonshem te zevendesojne Perendine per te vendosur per te miren e per te keqen: duke u mbeshtetur vetem te vetvetja, ata pretendojne te jene zotat e vetem te fatit te tyre e te bejne me veten e tyre si t'u pelqeje; nuk pranojne te varen nga ai qe i ka krijuar duke prishur ne kete menyre marredhenien qe bashkonte njeriun me Zotin.

  Por, sipas Zan 2, kjo marredhenie nuk ishte vetem varesie por edhe miqesie. Perendia e Bibles nuk i kishte refuzuar asgje njeriut te krijuar "ne shembellesen e ne ngjashmerine e saj" (Zan 1, 26v), ndryshe nga hyjnite e permendura ne mitet e lashta (p.sh. Gilgamesh X 3), ajo nuk kishte ruajtur asgje per veten, madje as edhe jeten (krh. Ur 2,23). Dhe, ja, qe per shkak te ngacmimit te gjarprit, Eva dhe pastaj Adami fillojne te dyshojne per ekte Perendi aq shume bujare: urdheresa e dhene per te miren e njeriut (krh. Rom 7,10) nuk do te ishte veēse nje strategji e trilluar nga Perendia per te ruajtur privilegjet e veta dhe kercenimi bashke me urdheresen do te ishte vetem nje mashtrim: "Jo! Ju nuk do te vdisni! Por Perendia e di se diten kur do te hani nga ky frut, ju do te jeni si perendi qe njohin te miren e te keqen" (Zan 3,4v). Njeriu nuk i beson nje zoti qe behet rivali i tij. Vete nocioni i Zotit arrin te shtremberohet: nocioni i Zotit krejtesisht pa interes, sepse eshte krejtesisht i persosur, te cilit nuk i mungon asgje dhe vetem se dhuron, zevendesohet me ate te nje qenieje nevojtare, te interesuar, teresisht e shqetesuar per t'u mbrojtur kunder krijeses se vet. Para se te shkaktoje gjestin e njeriut, mekati ka prishur shpirtin e tij; dhe meqenese e godet ne vete marredhenien e tij me Zotin, shembellese e te cilit eshte, nuk mund te mendojme nje ēoroditje me rrenjesore se kjo as edhe te habitemi kur ajo sjell pasoja kaq te renda.

  Mes njeriut e Zotit gjithēka ndryshohet: ky eshte gjykimi i ndergjegjes. Edhe para se te vije ndeshkimi i vertete (Zan 3,23), Adami dhe Eva qe gezonin deri atehere miqesine hyjnore (krh. 2,25), "fshihen para Jahveut-Zot mes pemeve" (3,8). Nisma ka ardhur nga njeriu dhe pergjegjesia e mekatit bie mbi te. Ai nuk ka dashur te dije per Zotin dhe tani iken prej tij; perzenia nga parajsa do ta miratoje kete vullnet te njeriut.

  Por nuk mbaron me kaq. Misteri mekatit e kapercen boten njerezore. Mes Perendise e njeriut ka hyre ne skene nje personazh i trete, per te cilin BV do te flase pak, padyshim per te shmangur qe ta bejne nje Perendi te dyte, por qe Urtesia (Ur 2,24) do ta njejtesoje me djallin ose Satanin dhe qe do te shfaqet perseri ne BR.

  Me ne fund tregimi i ketij mekati te pare, nuk perfundon pa i dhene shprese njeriut. Me te hyre mekati ne bote, s'ben gje tjeter veēse perhapet dhe nderkohe qe shumefishohet, jeta do te zvogelohet derisa te shuhet teresisht me permbytjen (Zan 6,13vv). Duke qene se nisma e prishjes ka ardhur nga njeriu, kuptohet se nisma e pajtimit mund te vije vetem prej Zotit.

  Sigurisht mekatari nuk mund ta godase Perendine ne vetvete. Mirepo duke mekatuar kunder Perendise, njeriu s'ben gje tjeter veēse shkaterron vetveten. Ne qofte se Perendia na dikton ligje, nuk e ben kete per interesin e vet, por per interesin tone "qe te jemi te gjithe te lumtur e te jetojme" (Lp 6,24). Por Zoti i Bibles nuk eshte ai i Aristotelit, indiferent ndaj njeriut e botes.

  Ne qofte se mekati nuk "e lendon" Zotin ne vetvete, e lendon ate kur godet ata qe Zoti do.

  Ndonese Shen Gjoni flet per Krishtin qe vjen "te heqe mekatin e botes" (Gjn 1,29) [qe njekohesisht eshte edhe m. i njerezimit apo i quajtur ndryshe m. origjinal].

  Krishti Zot triumfon mbi Mekatin! Prandaj i krishteri i shfajesuar fale fese e fale sakramentit te pagezimit e ka shkeputur krejtesisht lidhjet e tij me mekatin. I vdekur ne mekat, ai eshte bere me Krishtin e vdekur dhe te ngjallur nje qenie e re (Rom 6,5), nje krijese e re (2 Kor 5,17); nuk eshte me "ne mish", por "ne Shpirt" (Rom 7,5; 8,9).

  PS. Nese ke nevoje konsultim direkt me Biblen mund ta gjesh edhe ne kete adrese bibla.net.


  Me respekt!
  NoName

 14. #14
  Paqe! Maska e Matrix
  Anėtarėsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  Nė Zemrėn e Hyjit!
  Mosha
  39
  Postime
  3,128
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime
  Per te kuptuar Mekatin Origjinal, duhet kuptuar njehere Mekati.

  Cfare eshte mekati?

  Shume Fe, duke perfshire dhe Islamin e shohim mekatin si Faj te njeriut para Zotit.
  Porse krishterimi e sheh mekatin me teper si semundje te natyres njerezore se sa si faj.

  Pra, ashtu si nje semundje mund te trashegohet tek pasardhesit qe ne lindje, dhe mekati, qe ne fakt eshte shtremberimi i natyres njerezore, trashegohet.

  Pikerisht kjo sqaron ate se si ka mundesi qe nje foshnje e pafajshme te kete mekat. Foshnja eshte e pafajshme, por ajo ka mekatin stergjyshor.
  Ky mekat largohet vetem nga Hiri i Zotit, si rezultat i vepres shelbyese te Krishtit.

  Menyra se si vepron ky Hir eshte nepermjet besimit ne Krisht (kendveshtrimi protestant) ose nepermjet Pagezimit (kendveshtrimi ortodoks-katolik)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Matrix : 14-11-2006 mė 07:47
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 15. #15
  Zoti ėshtė Dashuri! Maska e NoName
  Anėtarėsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  In Your Mind!
  Mosha
  41
  Postime
  2,289
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Cfare eshte mekati?
  Mekati eshte verbim aq kryeneē saqe nuk shpjegohet perveēse me ndikimin e ēoroditur te Satanit. Keshtu qe mekati i nenshtrohet vertet Satanit: "Kushdo qe kryen mekatin eshte nje skllav" (Gjn 8,34). Ashtu si i krishteri eshte bir i Zotit, ashtu edhe mekatari eshte "bir i Djallit, mekatar qe nga zanafilla" dhe "i kryen veprat e tij" (1 Gjn 3,8-10).

  Kjo eshte permasa e ketij mekati te botes ("mekati origjinal"), mbi te cilin triumfon Jezusi. Ai mund ta beje kete, sepse eshte pa mekat (Gjn 8,46; krh. 1 Gjn3,5) "nje" me Perendine, Atein e vet (Gjn 10,30) "drite" e kulluar, "ne te cilen nuk ka erresira" (1,5; 8,12), e vertete pa asnje gjurme genjeshtre ose mashtrimi (1,14; 8,40), se fundi e ndoshta mbi te gjitha "dashuri", sepse "Zoti eshte dashuri" (1 Gjn 4,8). Dhe nese gjate jetes se tij, ai nuk ka rreshtur se dashuruari, vdekja e tij do te jete nje veper dashurie, aq e madhe sa qe nuk mund te mendohet nje "kurorezimi" me i madh i dashurise (Gjn 15,13; krh. 13,1; 19,30). Prandaj kjo vdekje ka qene nje fitore mbi "Princin e kesaj bote". Ky beson se e udheheq lojen, por kunder Jezusit nuk mund te beje asgje (14,30) dhe eshte ai qe "hidhet poshte" (12,31). Jezusi e ka mposhtur boten (Gjn 16,33).


  Mekati ne Bibel eshte i paraqitur ndonjehere si nje "fuqi" e personifikuar, aq sa nganjehere duket se ngaterrohet me personazhin e Satanit, "Zot i kesaj bote" (2 Kor 4,4), dallohet megjithate: ai i perket njeriut mekatar dhe eshte brenda tij. I futur ne gjinine njerezore nga mosbindja e Adamit (Rom 5, 12-19), e si pasoje ne vete rruzullimin lendor (Rom 8,20; krh. Zan 3,17). Mekati ka kaluar te tė gjithe njerezit pa perjashtim, duke i terhequr te gjithe ne vdekje, ne ndarje te perjetshme me Zotin, ashtu si e vuajne te denuarit ne ferr; pavaresisht nga shperblimi, te gjithe formojne sipas fjales se shen Augustinit qe eshte e sakte po te kuptohet mire, nje "massa damnata/mase e te denuarisht". Dhe ne menyre te veēante shen Palit i pelqen ta pershkruaje gjate kete gjendje te njeriut "i shitur pushtetit te Mekatit" (Rom 7,14), ende i afte per ta "bere" te miren (7,16.22), madje per ta "deshiruar" (7,15.21), gje qe deshmon se jo gjithēka ne te eshte prishur, por se eshte krejtesisht i paafte per ta "kryer" (7,18) dhe pra, i caktuar medoemos per vdekjen e perjetshme (7,24), qe eshte "paga" ose me mire "arritja", "perkryerja e mekatit" (6,21-23).


  Menyra se si vepron ky Hir eshte nepermjet besimit ne Krisht (kendveshtrimi protestant) ose nepermjet Pagezimit (kendveshtrimi ortodoks-katolik)
  Sipas Mesimit te Kishes Katolike mekati origjinal, si edhe mekatet e bera ndoshta para pagezimit, shlyhen me gjakun e Krishtit (Sakramenti i Pagezimit), keshtu qe ai nuk eshte me para Zotit fajtor, por bir i denje i tij.

  Sikurse ne cdo jetese, gjithashtu edhe jetesa e krishtere din per mungesa ose semundje te veta. Semundjet religjioze dhe morale jane mekatet. Nese deshiron te sherohet ai qe ka mekatnuar, duhet te permiresohet. Kjo menyre e permiresimit ose e sherimit quhet Pendesa (Sakramenti i Pajtimit apo Rrefimit).

  Pajtimi eshte dhurata e Shelbuesit, e cila ia kthen njeriut qetesine e shpirtit me hirin shejtnues, qe kemi humbur me mekate te renda, ose mortare. Krishti e themeloi kete Sakrament kur u tha Apostujve: "Merrni Shpirtin Shenjt! Atyre qe ua falni mekatet, u falen, e atyre qe nuk ua falni, nuk u falen". Te njejtin pushtet apostujt ua lene trashegimtareve te tyre ipeshkvinjve, e keta ndihmesave te vet meshtareve.


  NoName
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga NoName : 14-11-2006 mė 17:41

 16. #16
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Anėtarėsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,667
  Faleminderit
  7
  11 falenderime nė 11 postime
  Citim Postuar mė parė nga Peniel
  Nuk akuzoi askush fėmijėn tėnd. Tė gjithė pa pėrjashtim jemi lindur mėkatarė. Kjo vlen pėr tė gjithė edhe pėr ata fėmijė qė kanė lindur nė familje tė krishterė. Ashtu siē e thashė mė lart, mėkati u trashėgua nga i pari ynė Adami i cili mėkatoi. Dėshmuesi ka dhėnė njė pamje tė asaj qė ndodhi dhe ne bazohemi nė Bibėl pėr pohimet tona. Nuk ka asnjė akuzė por ekziston njė e vėrtetė qė e dėshmojnė miliona tė krishterė tė vėrtetė nė gjithė botėn.


  Njeriu arrin tė kuptojė se ēfarė ėshtė mėkati vetėm kur pėrballet me tė vėrtetėn e Perėndisė. Vetėm kur drita e Perėndisė ndriēon zemrėn e tij, vetėm atėhere bėhet i mundur zbulimi i mėkatit.

  Pėr tė mos pėrsėritur Dėshmuesin, desha tė them dy fjalė lidhur me kėtė ēėshtje. Perėndia kishte pėrgatitur njė plan shpėtimi shumė mė pėrpara se njeriu tė vinte nė ekzistencė dhe bota tė krijohej. Ky plan shpėtimi kishte tė bėnte me njeriun nė rast se ai do tė binte nė mėkat. Njeriu mėkatoi dhe qė nga ky moment Perėndia vuri nė zbatim planin e Tij nė tė cilin pėrfshihej shpėtimi i njeriut. Siē e theksova mė lart Perėndia i kishte dhėnė njeriut pushtet mbi gjithēka kur ai erdhi nė ekzistencė. Kur njeriu nuk iu bind Perėndisė, mosbindja u quajt mėkat dhe si pasojė e mėkatit tė njeriut, nė botė hyri njė tjetėr sundues, Djalli. Kėtij tė fundit, dashur pa dashur, njeriu i dorėzoi pushtetin qė Perėndia i kishte dhėnė.

  Sundimtari i ri u bė Djalli i cili nėnshtroi edhe njeriun sepse vetė njeriu pranoi t'i nėnshtrohet duke iu bindur atij. Mėkati hyri nė botė dhe kėshtu infektoi gjithė krijimin e Perėndisė. Kėshtu tė gjithė pasardhėsit e njeriut lindin mėkatarė sepse kjo natyrė mėkatare u trashėgua nga i pari ynė Adami. Tė gjithė papėrjashtim lindin nėn pushtetin e Djallit dhe askush nuk mund t'i shpėtojė sundimit tė tij nėse nuk pranon shpėtimin e ofruar nga Perėndia. I vetmi qė lindi pamėkat nė kėtė botė ishte Jezu Krishti. Njeri dhe Perėndi. Perėndia i mishėruar pėr tė dėnuar mėkatin nė mish. Pse nė mish? Sepse dėshirat e natyrės sė rėnė njerėzore drejtohen nga mėkati. Mėkati ėshtė nė kundėrshtim me vullnetin e Perėndisė dhe me anė tė kėsaj arme Djalli i mban tė gjithė njerėzit tė nėnshtruar, duke shfrytėzuar dhe keqinterpretuar urdhėrimet e Perėndisė.

  Jezu Krishti erdhi pėr t'i dhėnė fund sundimit Djallėzor nė kėtė botė dhe pėr tė rikthyer njeriun nė pozicionin qė kishte pėrpara se ai tė mėkatonte. Fjala e Perėndisė thotė se "Po tė themi se jemi pa mėkat, gėnjejmė vetveten..." Askush nuk lind pamėkat dhe tė gjithė derisa tė pranojmė shpėtimin e ofruar nga Perėndia nėpėrmjet flijimit tė Jezu Krishtit, jemi tė dėnuar me vdekje tė pėrjetėshme.

  16 Sepse Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e tij tė vetėmlindurin, qė, kushdo qė beson nė tė, tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme.


  Tė gjitha gjėrat nė kėtė botė do tė kalojnė. Ēdo gjė ka njė fillim dhe mbarim, por fjala e Perėndisė ngelet nė pėrjetėsi.


  Uroj qė kėto pak rreshta tė jenė njė informacion i mjaftueshėm pėr ju.

  Nėn Hirin e Tij,

  ns

  Te lexova me shum vemendje , dhe deri diku sikur arite ti japish kesaj teme nje sqarim , po sikur aty kah mesi , te pakten mua me duket ashtu , ngece pak.
  Tani ti thua se njerezimi eshte i denuar nga perendija pershkak te mosbindjes qe ka ndaj perendise dhe se iu nenshtrua Djallit .

  Citim Postuar mė parė nga Paniel
  Kur njeriu nuk iu bind Perėndisė, mosbindja u quajt mėkat dhe si pasojė e mėkatit tė njeriut, nė botė hyri njė tjetėr sundues, Djalli. Kėtij tė fundit, dashur pa dashur, njeriu i dorėzoi pushtetin qė Perėndia i kishte dhėnė.
  Pra neve iu dorezuam Djallit ( qe eshte krijese e perendise ) dhe u larguam nga Perendija. Tani , sa ka kuptim kjo , per mekatet qe ne i bejme ne jete ?!!! Kush e shtyn njeriun te mekatoj , Djalli ose vet mendja e tij , deshira e tij ?!!!
  Cfar fuqije ka Djalli mbi Ne?!!! Dhe si pyetje e fundit nqs neve i jemi nenshtruar Djallit , fuqise se tij , atehere si eshte e mundeshme qe Djalli te na lejoj pa probleme ti lagrohemi nenshtrimit te tij .

  Nga pikpamja ime , Djalli nuk ka aspak fuqi , por detyra e tij eshte qe njerezve tua tregoj rrugen e zhdrejte , por jo me fuqi ti coj asaj rruge , po me deshiren tone . Pra nese neve mekatojme , kete nuk e bejme sepse na con djalli , por e bejme sepse vete neve duam.
  Si fund , termi "mekat origjinal" , Biri i Atit ( qe sipas teje ishte ne te njejten kohe edhe njeri edhe Perendi ) me duken te gjitha te pakuptimta sepse ndoshat une gaboj , por me duket se nuk ekziston nje llogjike e shendoshe ne kete teme , pse , mund te pyesi shumica e juaj ?!!!
  Nga shkaku qe nqs njerezit kane qene mekatar , nuk e kuptoj arsyen e Perendise , qe te lindi ne forme njerezore , te vras veten per te shpetuar krijesat e saja ?!!! Pyejte : A nuk mundeshte Perendija ti laj mekatet tona , pa mos sakrifikuar , veten , ose Birin e shejnte ?!!! Kaq e fuqishme eshte Perendija qe ka krijuar gjithcka ?!!!!
  Keto jane pyetje te cilava komuniteti kristijan duhet tu jap pergjigje edhe ate pergjigje me peshe nqs deshiron ti mbroj pozicionet e saja !!!!

 17. #17
  ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
  Anėtarėsuar
  10-03-2003
  Vendndodhja
  -|- Atje ku njeriu takohet me Perėndinė
  Mosha
  42
  Postime
  1,259
  Faleminderit
  2
  8 falenderime nė 8 postime
  Pėrshėndetje!


  Mė vjen mirė pėr vėmendjen dhe interesin qė tregon. Nuk ngeca askund dhe nuk e di pse u krijua njė pėrshtypje e tillė. Kjo nuk pėrbėn problem. Unė u pėrpoqa tė shpjegoj nė njė mėnyrė tė tillė qė tė bėhej sa mė e kuptueshme. Shpeshherė ndodh qė tė krishterėt tė mėsuar me terminologjinė biblike, shprehen nė njė mėnyrė tė pakuptueshme pėr tė tjerėt.  Citim Postuar mė parė nga Gostivari_usa
  Te lexova me shum vemendje , dhe deri diku sikur arite ti japish kesaj teme nje sqarim , po sikur aty kah mesi , te pakten mua me duket ashtu , ngece pak.
  Tani ti thua se njerezimi eshte i denuar nga perendija pershkak te mosbindjes qe ka ndaj perendise dhe se iu nenshtrua Djallit .

  Kėtė nuk e them unė por Bibla. Njerėzit e parė Adami dhe Eva nuk iu bindėn urdhėrit tė Perėndisė qė i kishte urdhėruar tė mos hanin nga pema qė gjendej nė mes tė kopshtit tė Edenit.

  16 Dhe Zoti Perėndi e urdhėroi njeriun duke i thėnė: "Ha bile lirisht nga ēdo pemė e kopshtit;
  17 por mos ha nga pema e njohjes tė sė mirės dhe tė sė keqes, sepse ditėn qė do tė hash prej saj ke pėr tė vdekur me siguri".


  A vdiq njeriu nė momentin qė ai hėngri nga fryti i pemės? Jo. Perėndia nuk e kishte fjalėn vetėm pėr vdekjen fizike por edhe pėr vdekjen frymore e nėnkuptuar kjo me ndarjen e pėrjetėshme nga Perėndia. Fryti i pemės nuk ishte ai qė kishte brenda tij mėkatin, por mosbindja ndaj urdhėrit tė Perėndisė pėrbėnte mėkatin. Nuk e di nė gjuhėn shqipe shpjegimin e fjalės "mėkat", por nė gjuhėn greke ka kuptimin e: 1. 'shkelje morale' 2. 'gabim fetar' --> shkelje e rregullave fetare. A ėshtė Perėndia kaq i ashpėr sa tė mos lejojė qoftė edhe njė gabim? Jo.

  Nė Bibėl Perėndia paraqitet si njė Perėndi i vetėm, nuk ka tė dytė si Ai, sovran, i plotfuqishėm, i gjithėdijshėm, i gjithpushtetshėm, i dhembshur, i mbushur plot me dashuri i cili jeton nė njė dritė tė paafrueshme dhe nė Tė nuk ka anjė tė metė. Po nėpėrmjet Biblės, Fjalės sė Tij tė Shenjtė, na zbulon karakterin e Tij dhe aty shikojmė qė Perėndia nuk e do mėkatin sepse nė Tė nuk ka mėkat.


  Si pasojė e mosbindjes erdhi rėnia. Mė poshtė pėrshkruhet edhe tragjedia nė kopshtin e Edenit. Rėnia e njeriut, sjell nė skenė planin e Perėndisė pėr shpėtimin e tij (me tė kuqe), plan i cili gjeti zbatim me ardhjen e Jezu Krishit nė Tokė. Pjesa e mėposhtme na jep njė pamje tė asaj qė ne quajmė "mėkat".

  1 Por gjarpri ishte mė dinaku ndėr tė gjitha bishat e fushave qė Zoti Perėndi kishte krijuar, dhe i tha gruas: "A ka thėnė me tė vėrtetė Perėndia: "Mos hani nga tė gjitha pemėt e kopshtit?"".
  2 Dhe gruaja iu pėrgjegj gjarprit: "Nga fruti i pemėve tė kopshtit mund tė hamė;
  3 por nga fruti i pemės qė ėshtė nė mes tė kopshtit Perėndia ka thėnė: "Mos hani dhe mos e prekni, ndryshe do tė vdisni"".
  4 Atėherė gjarpri i tha gruas: "Ju s’keni pėr tė vdekur aspak;
  5 por Perėndia e di qė ditėn qė do t’i hani, sytė tuaj do tė hapen dhe do tė jeni nė gjendje si Perėndia tė njihni tė mirėn dhe tė keqen".
  6 Dhe gruaja pa qė pema ishte e mirė pėr t’u ngrėnė, qė ishte e kėndshme pėr sytė dhe qė pema ishte i dėshirueshme pėr ta bėrė tė zgjuar dikė; dhe ajo mori nga fruti i saj, e hėngri dhe i dha edhe burrit tė saj qė ishte me tė, dhe hėngri edhe ai.
  7 Atėherė iu hapėn sytė tė dyve dhe e panė qė ishin lakuriq; kėshtu ata qepėn gjethe fiku dhe bėnė breza pėr t’u mbuluar.
  8 Pastaj dėgjuan zėrin e Zotit Perėndi qė shėtiste nė kopsht nė flladin e ditės; dhe burri e gruaja e tij u fshehėn nga prania e Zotit Perėndi midis pemėve tė kopshtit.
  9 Atėherė Zoti Perėndi thirri njeriun dhe i tha: "Ku je?".
  10 Ai u pėrgjigj: "Dėgjova zėrin tėnd nė kopsht, dhe pata frikė sepse isha lakuriq dhe u fsheha".
  11 Dhe Perėndia i tha: "Kush tė tregoi se ishe lakuriq? Mos vallė ke ngrėnė nga pema qė unė tė kisha urdhėruar tė mos haje?".
  12 Njeriu u pėrgjigj: "Gruaja qė ti mė vure pranė mė dha nga pema dhe unė e hėngra".
  13 Dhe Zoti Perėndi i tha gruas: "Pse e bėre kėtė?". Gruaja u pėrgjigj: "Gjarpri mė mashtroi dhe unė hėngra prej saj".
  14 Atėherė Zoti Perėndi i tha gjarprit: "Me qenė se bėre kėtė gjė, qofsh i mallkuar ndėr gjithė kafshėt dhe tėrė bishat e fushave! Ti do tė ecėsh mbi barkun tėnd dhe do tė hash pluhur gjithė ditėt e jetės sate.
  15 Dhe unė do tė shtie armiqėsi midis teje dhe gruas, midis farės sate dhe farės sė saj; fara e saj do tė shtypė kokėn tėnde, dhe ti do tė plagosėsh thembrėn e farės sė saj".16 Gruas i tha: "Unė do tė shumėzoj nė masė tė madhe vuajtjet e tua dhe barrėt e tua; me vuajtje do tė lindėsh fėmijė; dėshirat e tua do tė drejtohen ndaj burrit tėnd dhe ai do tė sundojė mbi ty".
  17 Pastaj i tha Adamit: "Me qenė se dėgjove zėrin e gruas sate dhe hėngre nga pema pėr tė cilėn tė kisha urdhėruar duke thėnė: "Mos ha prej saj", toka do tė jetė e mallkuar pėr shkakun tėnd, ti do tė hash frutin e saj me mund tėrė ditėt e jetės sate.
  18 Ajo do tė prodhojė gjemba dhe bimė gjembore, dhe ti do tė hash barin e fushave;
  19 do tė hash bukėn me djersėn e ballit, deri sa tė rikthehesh nė dhe sepse nga ai ke dalė; sepse ti je pluhur dhe nė pluhur do tė rikthehesh".
  20 Dhe burri i vuri gruas sė tij emrin Evė, sepse ajo qe nėna e tėrė tė gjallėve.
  21 Pastaj Zoti Perėndi i bėri Adamit dhe gruas sė tij tunika prej lėkure dhe i veshi.
  22 Dhe Zoti Perėndi tha: "Ja, njeriu u bė si njė prej nesh, sepse njeh tė mirėn dhe tė keqen. Dhe tani nuk duhet t’i lejohet tė shtrijė dorėn e tij pėr tė marrė edhe nga pema e jetės kėshtu qė, duke ngrėnė nga ajo, tė jetojė pėr gjithnjė".
  23 Prandaj Zoti Perėndi e dėboi njeriun nga kopshti i Edenit, me qėllim, qė tė punonte tokėn nga e cila kishte dalė.
  24 Kėshtu ai e dėboi njeriun; dhe vendosi nė lindje tė kopshtit tė Edenit kerubinėt qė vėrtisnin nga ēdo anė njė shpatė flakėruese pėr tė ruajtur rrugėn e pemės sė jetės.

  Pra ne iu dorezuam Djallit ( qe eshte krijese e perendise ) dhe u larguam nga Perendia. Tani, sa ka kuptim kjo, per mekatet qe ne i bejme ne jete?!!!

  Djalli ėshtė krijesė e Perėndisė. Sipas Biblės duket se ka qenė njė engjėll i fuqishėm nėn shėrbimin e Perėndisė. Disa e kanė karakterizuar si njė kerubin. Kerubinėt janė ata engjėj qė mbajnė fronin e Perėndisė dhe janė nė shkallėn mė tė lartė hierarkike engjėllore. Duke qenė nė njė pozitė tė tillė, Djalli dėshiroi fronin e Perėndisė dhe kjo e bėri atė qė tė binte nga pozita e tij dhe t'i kundėrvihej Perėndisė duke kryer tė kundėrtėn e vullnetit tė Perėndisė. Duke qenė nė kundėrshtim tė Perėndisė, duket se plani i tij pėr shkatėrrimin e krijimit tė Perėndisė ka pasur njė lloj suksesi. Duke pėrdorur gjarprin si njė nga kafshėt mė dinake, arriti tė mashtrojė njeriun dhe ta bėjė atė tė kundėrshtojė vullnetin e Perėndisė dhe duke i hequr pushtetin qė Perėndia i kishte dhėnė.

  Sa kuptim ka kjo pėr mėkatet qė ne bėjmė nė jetė? Besoj se ėshtė shumė e qartė. Thamė pra se ēfarė ėshtė mėkati dhe pjesa e marrė nga Bibla pak mė lart, na dha njė pamje tė qartė tė mėkatit. Shiko me kujdes se ēfarė armėsh pėrdori Djalli pėr tė bėrė njeriun tė mos i bindet Perėndisė: dyshimin, mashtrimin, gėnjeshtrėn, lakminė. Ndoshta harroj ndonjė po kėto duken me pamjen e parė. Kėto u bėnė pjesė e karakterit tė njeriut sepse ai i pranoi ato dhe nuk mund tė kthehej asgjė mbrapsht. E mira dhe e keqja nuk mund tė bashkė ekzistonin nė njė vend. Kėshtu njeriu u nda nga Perėndia. Duke qenė pra, nė anėn e Djallit, kryejmė atė qė ėshtė nė kundėrshtim me vullnetin e Perėndisė.
  Kush e shtyn njeriun te mekatoj, Djalli ose vet mendja e tij, deshira e tij?!!!

  Njeriu ka trashėguar natyrėn e rėnė qė nga paraardhėsi i tij i parė. Nė mėkat e shtyjnė tė gjitha ato qė ti ke pėrmendur pak mė lart, Djalli, mendja e tij, dėshirat e tij. Duke qenė trashėgimtar i natyrės sė rėnė, nuk ka dijeni pėr Perėndinė dhe as pėr vullnetin e Tij. Duke qenė nė kėtė gjendje, Djalli ka shansin mė tė mirė pėr vendosur nė zbatim planin e tij i cili nuk ėshtė tjetėr veēse shkatėrrimi i njeriut. Ēfarė bėn? Pėr njerėzit qė nuk kanė njohje tė Perėndisė dhe vullnetit tė tij, ėshtė mė e lehtė ti mashtrojė dhe t'i ketė nėn kontrrollin e tij, duke iu ofruar atyre gjithēka tė dėshirueshme nga ana njerėzore. Mjeshtėria e tij ėshtė e madhe dhe ajo qė bėn ėshtė tė bindė njeriun pėr mosekzistencėn e vet Djallit duke shpikur mėnyra nga mė tė ndryshme pėr ta bėrė atė tė dyshojė pėr gjithēka tė perėndishme. Kėshtu e keqja nė botė duket si njė pasojė qė vjen nga vet njeriu dhe jo e shkaktuar nga dikush tjetėr. Me pak fjalė bėn tė pamundurėn pėr tė mbajtur njeriun nėn kontrrollin e vet dhe pėr ta larguar nga ēdo gjė qė mund t' japė shansin tė afrohet tek Perėndia.

  Pėr besimtarėt, pėr tė gjithė ata qė kanė njohjen e vullnetit tė Perėndisė dhe qė njohin Perėndinė e vėretė dhe i pėrkasin Atij, Djalli ka ruajtur armėt mė tė fuqishme. Duke qenė se kėta i kanė shpėtuar sundimit tė Djallit, ai bėn tė pamundurėn pėr t'i kthyer pėrsėri nėn pushtetin e tij. Kėtu ai pėrdor mjeshtėrinė mė tė madhe pėr t'ia arritur qėllimit tė tij.  Cfar fuqije ka Djalli mbi Ne?!!! Dhe si pyetje e fundit nqs neve i jemi nenshtruar Djallit , fuqise se tij , atehere si eshte e mundeshme qe Djalli te na lejoj pa probleme ti lagrohemi nenshtrimit te tij .

  Fuqia qė ka Djalli mbi njeriun ėshtė e madhe sepse ai shfrytėzon dobėsitė e tij. Njeriu ėshtė krijuar i lirė dhe si i tillė ai zgjedh se kujt do ti bindet, Perėndisė apo Djallit. Nėse ti beson se mund t'i largohesh lehtė nėnshtrimit tė tij, atėherė kjo do tė thotė se nuk ke njohur Perėndinė e vėrtetė. Djalli nuk ka dėshirė qė njerėzit tė largohen prej sundimit tė tij dhe kur dikush tenton, aty fillon lufta. Nga njėra anė ėshtė Djalli me armėt e tij, me gjithēka tė dėshirueshme pėr njeriun dhe nga ana tjetėr Perėndia me vullnetin e Tij tė shenjtė. I gjendur nė kėtė pozicion, njeriut i duhet tė zgjedhė, ose me Perėndinė ose pa Perėndinė, pra me Djallin nė humbje tė pėrjetėshme.


  Nga pikpamja ime , Djalli nuk ka aspak fuqi , por detyra e tij eshte qe njerezve tua tregoj rrugen e zhdrejte , por jo me fuqi ti coj asaj rruge , po me deshiren tone . Pra nese neve mekatojme , kete nuk e bejme sepse na con djalli , por e bejme sepse vete neve duam.
  Si fund , termi "mekat origjinal", Biri i Atit ( qe sipas teje ishte ne te njejten kohe edhe njeri edhe Perendi ) me duken te gjitha te pakuptimta sepse ndoshat une gaboj , por me duket se nuk ekziston nje llogjike e shendoshe ne kete teme , pse , mund te pyesi shumica e juaj ?!!!
  Nga shkaku qe nqs njerezit kane qene mekatar , nuk e kuptoj arsyen e Perendise , qe te lindi ne forme njerezore , te vras veten per te shpetuar krijesat e saja ?!!! Pyejte : A nuk mundeshte Perendija ti laj mekatet tona , pa mos sakrifikuar , veten , ose Birin e shejnte ?!!! Kaq e fuqishme eshte Perendija qe ka krijuar gjithcka ?!!!!
  Keto jane pyetje te cilava komuniteti kristijan duhet tu jap pergjigje edhe ate pergjigje me peshe nqs deshiron ti mbroj pozicionet e saja !!!!

  Qė Krishti ishte nė tė njėjtėn kohė dhe NJERI dhe PERĖNDI kjo nuk ka asnjė dyshim pasi ekzistojnė shumė fakte pėr kėtė. Qė tė hiqej mallkimi duhej tė dėnohej mėkati nė mish. Ashtu si Adami mėkatoi dhe nėpėrmjet tij mėkati hyri nė botė, duhej qė tė vinte njė Adam i dytė i dalė nga Perėndia ashtu si edhe i pari. Perėndia nuk vrau veten. Krishti ishte Qengji i dėrguar nga Perėndia pėr t'u flijuar pėr fajet dhe mėkatet tona. Ishte flijimi i pėrsosur i cili do tė hiqte mallkimin dhe do tė mundte vdekjen duke i hequr njėherė e pėrgjithmonė pushtetin Djallit. Kėshtu tė gjithė ata qė i pėrkasin Perėndisė duke pranuar nė jetėn e tyre si Zot dhe Shpėtimtar tė jetės sė tyre, Jezu Krishtin, ata i kanė shpėtuar vdekjes dhe pushtetit tė Djallit.

  Perėndia ka pushtet tė madh dhe ardhja e Jezusit nė tokė dhe flijimi i tij, ishte e vetmja mėnyrė qė tė laheshin mėkatet. Nėse Perėndia do tė pėrdorte pushtetin e Tij pėr tė zhdukur mėkatin pa qenė nevoja e flijimit, atėhere ku do tė ishte liria e njeriut? Njeriu nuk do tė ishte mė sipas shėmbėllimit tė Perėndisė por do tė ishte si tė gjithė krijesat e tjera engjėllore.


  U zgjata shumė por duhej tė sqaroheshin disa pika edhe pse ka shumė tė tjera qė ngrejnė mjaft pyetje. Uroj tė jenė bėrė disa sqarime pėt pyetjet e tua.
  Nėn Hirin e Tij,

  ns
  קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


  I Shenjtė I Shenjtė...

 18. #18
  Zoti ėshtė Dashuri! Maska e NoName
  Anėtarėsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  In Your Mind!
  Mosha
  41
  Postime
  2,289
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Djalli ėshtė krijesė e Perėndisė.

  Djalli nuk eshte krijese e Perendise!
  Nuk eshte e mundur qe Perendia si Zot i Mire e i Dashurise te krijoj te Keqen.
  Thjesht, e Keqja eshte mungesa e se mires! Ndersa krijimi dhe zanafilla e e kesaj krijese mbinatyrore mbetet gjithnje mister per njeriun.

  Djalli eshte nje qenie e mistershme qe ka luajtur nje rol themelor qe nga origjinat njerezore. Zanafilla flet vetem per Gjarprin, si krijese e Zotit "si te tjerat" (Zan 3,1), ky Gjarper eshte megjithate i pajisur me dije dhe me nje shkathtesi qe i tejkalon ato te njeriut. Sidomos qe nga hyrja e tij ne skene, paraqitet si armiku i natyres njerezore. Ziliqar i lumturise se njeriut (krh. Ur 2,24), i arrin qellimet e veta, duke perdorur armet qe do te jene perhere te tijat, dredhine e mashtrimin: "me dinaku i te gjitha kafsheve te fushes" (Zan 3,1), "ngashenjyes" (Zan 3,13; Rom 7,11; Zb 12,9; 20,8vv), "vrases e genjeshtar qe ne zanafille" (Gjn 8,44). Ketij Gjarpri, Urtesia i jep emrin e tij te vertete: ky eshte djalli (Ur 2,24).

  Keshtu i krishteri - dhe kjo eshte ana tragjike e fatit te tij - duhet te zgjedhe mes Perendise e Satanit, mes Krishtit e Belial-it (2 Kor 6,14), mes "te Ligut" dhe "te Vertetit" (1 Gjn 5,18v). Ne diten e fundit ai do te jete pergjithmone me njerin ose me tjetrin.

  Ps. Me falni se ndoshta dola jashte teme..


  NoName
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga NoName : 15-11-2006 mė 17:40

 19. #19
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Anėtarėsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,667
  Faleminderit
  7
  11 falenderime nė 11 postime
  Citim Postuar mė parė nga NoName
  Djalli nuk eshte krijese e Perendise!
  Nuk eshte e mundur qe Perendia si Zot i Mire e i Dashurise te krijoj te Keqen.
  Thjesht, e Keqja eshte mungesa e se mires! Ndersa krijimi dhe zanafilla e e kesaj krijese mbinatyrore mbetet gjithnje mister per njeriun.

  Djalli eshte nje qenie e mistershme qe ka luajtur nje rol themelor qe nga origjinat njerezore. Zanafilla flet vetem per Gjarprin, si krijese e Zotit "si te tjerat" (Zan 3,1), ky Gjarper eshte megjithate i pajisur me dije dhe me nje shkathtesi qe i tejkalon ato te njeriut. Sidomos qe nga hyrja e tij ne skene, paraqitet si armiku i natyres njerezore. Ziliqar i lumturise se njeriut (krh. Ur 2,24), i arrin qellimet e veta, duke perdorur armet qe do te jene perhere te tijat, dredhine e mashtrimin: "me dinaku i te gjitha kafsheve te fushes" (Zan 3,1), "ngashenjyes" (Zan 3,13; Rom 7,11; Zb 12,9; 20,8vv), "vrases e genjeshtar qe ne zanafille" (Gjn 8,44). Ketij Gjarpri, Urtesia i jep emrin e tij te vertete: ky eshte djalli (Ur 2,24).

  Keshtu i krishteri - dhe kjo eshte ana tragjike e fatit te tij - duhet te zgjedhe mes Perendise e Satanit, mes Krishtit e Belial-it (2 Kor 6,14), mes "te Ligut" dhe "te Vertetit" (1 Gjn 5,18v). Ne diten e fundit ai do te jete pergjithmone me njerin ose me tjetrin.

  Ps. Me falni se ndoshta dola jashte teme..


  NoName

  Jo nuk dole jasht teme vetem se me fjalet e tua ti i krijove konkurence Perendise duke thene se "Djalli nuk eshte Krijese e Perendise" ?!!! Atehere sipas kesaj teoreme nuk ekziston vetem nje qenie mbinatyrore , por jane shume ato , si Perendija, Djalli e ku ta di une se cfar, andaj me duket se je gabim ne pohimin tend , po nejse jane ato mendime te tuat dhe nuk kam qellim te ti ndryshoj , po vetem doja te te tregoj se baza e tre besimeve me te medha ne bote eshte PERENDIJA qe ka krijuar cdo gje biles edhe DJALLIN.
  Andaj duke lexuar kete pergjigje qe ke shkruajtur , me vjen te te pyes , valle, sa e njeh ti fene tende ?!!!

 20. #20
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Anėtarėsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,667
  Faleminderit
  7
  11 falenderime nė 11 postime
  nuk do ti pergjigjem krejt shkreses tende , por dote pergjigjem vetem aty ku mendoj qe ke kontradita ne shkrim.


  Citim Postuar mė parė nga Peniel
  Pėrshėndetje!


  Qė Krishti ishte nė tė njėjtėn kohė dhe NJERI dhe PERĖNDI kjo nuk ka asnjė dyshim pasi ekzistojnė shumė fakte pėr kėtė. Qė tė hiqej mallkimi duhej tė dėnohej mėkati nė mish. Ashtu si Adami mėkatoi dhe nėpėrmjet tij mėkati hyri nė botė, duhej qė tė vinte njė Adam i dytė i dalė nga Perėndia ashtu si edhe i pari. Perėndia nuk vrau veten. Krishti ishte Qengji i dėrguar nga Perėndia pėr t'u flijuar pėr fajet dhe mėkatet tona. Ishte flijimi i pėrsosur i cili do tė hiqte mallkimin dhe do tė mundte vdekjen duke i hequr njėherė e pėrgjithmonė pushtetin Djallit. Kėshtu tė gjithė ata qė i pėrkasin Perėndisė duke pranuar nė jetėn e tyre si Zot dhe Shpėtimtar tė jetės sė tyre, Jezu Krishtin, ata i kanė shpėtuar vdekjes dhe pushtetit tė Djallit.

  Nėn Hirin e Tij,

  ns
  Tani sa e kuptoj une KRISHTI = PERENDI + NJERI . Diku me posht thua " Perendija nuk vrau veten " dhe pastaj vijon duke thene " Krishti ishte Qengji i dėrguar nga Perėndia pėr t'u flijuar pėr fajet dhe mėkatet tona" pastaj thua "Ishte flijimi i pėrsosur =vdekje" mos e zgjas shum Krishti eshte Perendija dmth Perendija dergoi Krishtin (Veteveten) per tu flijuar per njerezimin ?!!!!

  Tani perendija vrau ose nuk vrau veten?!!! Ndoshta jam gabim , por me duket se ke kontradita ne shkrese.

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Disa pyetje, pėr ata qė e lodhin trurin :
  Nga Kryeplaku nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 103
  Postimi i Fundit: 12-10-2016, 08:17
 2. Dosja e krimit politik në Kosovë
  Nga kosovar nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 295
  Postimi i Fundit: 09-10-2012, 16:05
 3. Del nė shitje "Njė dosje pėr Kadarenė"
  Nga Albo nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 17-03-2007, 02:53
 4. Interviste e Fadil Tolaj-t
  Nga Brari nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-01-2004, 06:56

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •