Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 11 prej 11

Tema: Lulelakra

 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime nė 104 postime

  Lulelakra

  Lulelakėr e zier

  Lulelakra pastrohet nga gjethet, I hiqet kercelli, ndersa lulet e demtuara pastrohen me thike. Tufat e medha ndahen ne disa pjese, lahen ne uje te ftohte dhe zihen ne uje te vluar me kripe per 15-13 minuta. Lulelakra hiqet nga zjarri, I kullohet uji dhe sic eshte e nxehte vendoset ne pjate, sperkatet me gjalpe, piper dhe perdoret si gjelle me vete ose si garniture.
  Kjo behet dhe me e shijshme kur pritet ne copa edhe me te vogla dhe skuqet pak ne tigan me gjalpe duke I hedhur kripe e piper.  Lulelaker e skuqur me veze

  Lulelakra zihet si me siper, ndahet ne dege te vogla, sperkatet me kripe, piper, kackavall te grire ose djathe te bardhe te therrmuar, kalohet ne miell, veze te rrahura dhe skuqet nga te dyja anet.  Lulelaker tave

  Lulelakres I hiqen gjethet jeshile e kercelli, pastaj lahet dhe zihet ne uje te kripur. Lulelakra e ndare ne dege te vogla vendoset ne tave te lyer me yndyre me bishtat poshte, ajo rregullohet me kripe, piper, kackavall te grire ose djathe te bardhe te therrmuar, mbulohet me salce qumeshti sperkatet me gjalpe, kackavall dhe piqet ne furre.
  Per salcen e bardhe mielli kaurdiset me gjalpe, shuhet me qumesht, zihet sa te trashet, hiqet nga zjarri dhe si te ftohet pak hidhen te verdhat e vezes.


  ----
  Keto receta i jane kushtuar Lulkes aka Henri.

 2. #2
  Sinqeritet.Korektesi.
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Selanik Greqi
  Mosha
  50
  Postime
  367
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Po qoftet me lulelaker si behen se sa here qe perpiqem me dermohen,nuk e mbajne formen e qoftes,dicka duket se i le mangut,nese e di njeri do tja dija per nder.
  Dashuria eshte si nje hekur flakerues, qe kur e kap te djeg, me kalimin e kohes plaget mbyllen por shenjat do te ngelen perjete.

  Liri ne mendim......Respekt per nje mendim te kundert

  Pergjigjia me e mire per nje njeri qe hiqet sikur i di te gjitha eshte heshtja.

 3. #3
  Bebi i Kelas ! Maska e LediAA
  Anėtarėsuar
  02-10-2002
  Mosha
  40
  Postime
  139
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Fiori ty ta befsha hallall e di mi te them flm me gjith shpirt

  Kisha fruar disa koleg pune ne shtepi dhe donin me ngrene shqiptarēe qyqe thashe une qe s'di me bo gje dhe si perfundim pasi e studiova mire e mire kete pjese te forumit pra gatimet bera peshk dhe lulelakrat

  Fiori dhe njehere hallall motra goc fori je lum ai qe do te te marri

  Ciao !
  Wawww... :p

 4. #4
  In Flames Maska e dimegeni
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Vendndodhja
  Göteborg
  Postime
  371
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Lulelakra eshte shume e mire,une e ziej bashke me karrota me broccoli dhe patate e lej te zihet per 13-15min dhe jo 15-13min dhe e perdor si sallate me vaj ulliri e limon.Te jep shume energji.
  Discover me like emptiness.......

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Flora82
  Anėtarėsuar
  17-04-2006
  Vendndodhja
  afer detit
  Postime
  900
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Derisa po lexoja per kuxhinen shqiptare hasa ne ket recetin e lulelakres qe aspak se dua , se jam munduar qe disa her ta bej nje gjell me lulelaker por kot nuk kam iden si te mesohem ta pregaditi nje her mire dhe tani sa her shkoj ne dyqane shof lulelakren ikuuuu

 6. #6
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  103 falenderime nė 94 postime
  Citim Postuar mė parė nga Fiori
  Lulelakėr e zier  Lulelaker e skuqur me veze

  Lulelakra zihet si me siper, ndahet ne dege te vogla, sperkatet me kripe, piper, kackavall te grire ose djathe te bardhe te therrmuar, kalohet ne miell, veze te rrahura dhe skuqet nga te dyja anet.
  S'kisha gatuar ndonjėherė lulelakėr dhe thashė ta provoj dhe bėra kėtė variantin mė sipėr. Kishin pirė aq shumė vaj, sa akoma e kam stomakun e sėkėlldisur. Nuk hahen lakrat e gatuara...( vetėm mishi i gatuar hahet !)
  Where does a thought go when it's forgotten?

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e SnoW~DroP
  Anėtarėsuar
  05-05-2004
  Postime
  432
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga MI CORAZON
  S'kisha gatuar ndonjėherė lulelakėr dhe thashė ta provoj dhe bėra kėtė variantin mė sipėr. Kishin pirė aq shumė vaj, sa akoma e kam stomakun e sėkėlldisur. Nuk hahen lakrat e gatuara...( vetėm mishi i gatuar hahet !)

  Te njetin mendim me ty kam dhe une.E skuqur eshte shume e rende.Im at e fuste ne kos,se e pelqente shume po i rendon ne stomak.Mendon se kosi ja heq pak yndyren

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime nė 230 postime
  epo kot nuk thone mos u hap si vaji ne laker....lol
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 9. #9
  Unquestionable! Maska e Cupke_pe_Korce
  Anėtarėsuar
  24-06-2002
  Postime
  1,602
  Faleminderit
  0
  15 falenderime nė 15 postime
  as kokelaker si thone kot...lol

  une lulelakren e ha vetem sallate. gjelle se honeps dot; s'ja duroj dot eren.
  kur e bej sallate, i jap nje vale, e coptoj boce-boce, i hedh vaj ulliri, balsamic vinegar, i jap nje te trazume, edhe i futem lol.....ne tas sic eshte, se pertoj ta hedh ne pjate.
  Summertime, and the livin' is easy...

 10. #10
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  Citim Postuar mė parė nga Cupke_pe_Korce
  as kokelaker si thone kot...lol

  une lulelakren e ha vetem sallate. gjelle se honeps dot; s'ja duroj dot eren.
  kur e bej sallate, i jap nje vale, e coptoj boce-boce, i hedh vaj ulliri, balsamic vinegar, i jap nje te trazume, edhe i futem lol.....ne tas sic eshte, se pertoj ta hedh ne pjate.
  Te njejten gje bej dhe une. Vetem e zier te shijon . Biles e haj ashtu , thate kur i thone. Ah po i shtoj dhe ca ullinj .
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 11. #11
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Lulelaker e mire behet vetem sallate.. me veze pijne shume vaj.. dhe u iken shija :P

  kurse sallate.. te hash edhe nje tas(sic tha cupka me siper :P) nuk ngopesh ..
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •